Esnafa Faizsiz Kredi Çiftçiye Karşılıksız Para

37886

AK Parti beyannamesinde çalışanlar kadar esnaf ve çiftçiyi de sevindirecek, müjdeler yer aldı. Faizsiz krediler can suyu olacak.

AK Parti, seçim beyannamesinde esnafa, KOBİ’ye ve çiftçiye faizsiz krediden vergi kolaylığına, karşılıksız paraya kadar pek çok müjde verdi.

İşte beyannameden bazı satır başları:

Esnafa düşük faizli kredi uygulamaları devam edecek.

* Esnafa 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilecek.

Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergisi alınmayacak.

KOBİ’lerin finansmana erişimini artırmak için taşınırların teminat olmasının önündeki engeller kaldırılacak.

Devlet Kobi’ye Kefil Olacak 

KOBİ’lerin borsaya açılma faaliyetleri desteklenecek; Kredi Garanti Fonu’nun kefalet sağladığı KOBİ sayısı artırılacak ve girişim sermayesi fonları yaygınlaştırılacak.

Her bir KOBİ için 1.5 milyon TL ve her bir risk grubu için 2 milyon TL olan kefalet limiti, imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin yatırım kredileri için 2.5 milyon TL’ye, her bir risk grubundaki imalatçı KOBİ’ler için ise 3 milyon TL’ye çıkarılacak. Ayrıca, diğer KOBİ’ler için 8 yıl olan maksimum vade imalatçı KOBİ’ler için 10 yıla; diğer KOBİ’ler için yüzde 75 olan kefalet oranı imalatçı KOBİ’ler için yüzde 80’e çıkarılacak.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcının talebi halinde, sembolik kira bedeliyle, anahtar teslimi, karşılıksız fabrika binası yapılacak.

Bu yıl tarımda nakit olarak verilen hibe destekleri tutarı 10 milyar TL’ye ulaşacak.

Yemde, gübrede KDV kaldırılacak.

Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek.

İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtritıbbiaromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

Çiftçilere seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi verilecek. Maliyetleri düşürmek için seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak.

Arazilerini büyütmek isteyen ehil mirasçılara kredi imkanları sağlanacak.

Arazilerini birleştirmek suretiyle büyük ölçekli tarım işletmeleri oluşturanlara özel destekler verilecek.

Kaynak: Takvim

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yığılca’da Esnafa Kredi Desteği

kredi-notu-nedir--6143995Yığılca Esnaf Kredi ve Kefalet Başkanı Erkan Kaya, esnafın kredilerini düzenli bir şekilde ödediğini söyledi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kooperatif üyeleri ile yönetimin hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirtti.

Mevcut yönetimin kooperatifi  2005’te kapalı olarak devraldığını hatırlatan Kaya, “Kooperatifimizin kredi limiti 5 bin lira  iken bugün bu seviye 150 bin lira olmuştur. Kooperatif yöneticilerin uyum içerisinde esnafa hizmet etmektedir. On yıl önce kapalı olan kooperatifimiz bugün 225 üye sayısına ulaşmış ve dimdik ayaktadır. Esnaflarımız kullandıkları kredileri düzenli bir şekilde ödüyor. Buda bizim genel anlamda bir üst seviyeye çıktığımızı gösteriyor” diye konuştu.

Kaya, ilçeye Halk Bankası Şubesi açılması konusunda görüşmelere devam edildiğini kaydetti.

Kaynak: Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

37886Findeks adıyla kurulan not sistemi üzerinden kolay bir şekilde kredi notu sorgulama işlemleri yapılabilir. Kredi notu sorgulama yapılabilmesi için Findeks üzerinden ücretli üyelik açılmalıdır.

Üyelik aracılığıyla sadece bir kere için değil bir ay boyunca sürekli kredi notu sorgulama ve takip işlemleri yapılabilir. Kişilerin kredi notunu yükseltmek ve iyi bir kredi notunu sahip olmak için online olarak üyelik oluşturması yarar sağlayacaktır. Sizler de sunulan bu imkandan yararlanarak kredi notu sorgulama ile not konusunda bilgi alabilirsiniz. Bankalara yapılacak olan başvurularda kredi notunun yüksek olması istenmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız takip işlemleri ile birlikte kredi notunu yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Findeks puanı kişilerin bankalara yaptığı ödeme ve borçlanmalar neticesinde yükselmekte ya da düşmektedir. Bu açıdan yüksek bir kredi notuna sahip olmak isteyenlerin kesinlikle yapması gereken en önemli işlem bankalara olan borçların zamanında ödenmesidir. Herhangi bir şekilde geciktirme yapılmaması sonrasında Findeks notu yavaş yavaş yükselecek ve kişilerin kredi notu üzerinden sorun yaşaması mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan Findeks notu ile ilgili işlemlerin belirtilen şekilde yapılması kişilere ekonomik anlamda avantaj sağlayacaktır.

Not Puanlarında Limitler Nedir?

Findeks puanı düşük olan kişilerin belirtilen şekilde notunu yükseltmesi mümkünken bankalar üzerinden yapılacak kredi başvurularında kefil olması kredinin alınmasını da sağlayacaktır. 1 ile 1900 arasında değişen bir yere sahip olan Findeks puan için kredi notu sorgulama yapan ve puanının düşük olduğu gören kişiler acil kredi ihtiyaçlarında kredi seçeneğini de değerlendirebilir. Findeks’te kişilerin risk grubuna göre bir puan belirlendiği gibi yapılan ödemeler sonrasında kişinin maksimum notu 1900 olacaktır. Kişilerin yaptığı işlemler sonucunda artı olarak puan kazanması halinde bile 1900 üzerine çıkılmamaktadır. Bu tür durumlarda, kişilerin Findeks notu 1900’e sabitlenmekte ve en iyi not olarak bu seviyede bırakılmaktadır. Bu açıdan kişiler durumlarını analiz ederken, bu puan aralığını da göz önünde bulundurmalıdır.

Kaynak: Sözcü

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez’in Banka Kredileri Eğilim Anketi Açıklandı

37886Merkez Bankasının 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklentileri, işletmelere kullandırılan kredilerde güçlü, tüm bireysel kredi türlerinde de bir miktar sıkılaştırmanın devam edeceği yönünde oldu.

Merkez Bankasının 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklentileri, işletmelere kullandırılan kredilerde güçlü, tüm bireysel kredi türlerinde de bir miktar sıkılaştırmanın devam edeceği yönünde oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların 2015 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile dördüncü çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin Temmuz-Eylül 2015 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre; bankaların, işletmelere kullandırılan kredilerde ve bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde standartları önemli ölçüde sıkılaştırmaya devam ettiği, taşıt kredilerinde standartları temelde aynı bırakırken diğer bireysel kredilerde sınırlı ölçüde gevşettiği görüldü. 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklentiler; işletmelere kullandırılan kredilerde güçlü, tüm bireysel kredi türlerinde de bir miktar sıkılaştırmanın devam edeceği yönünde oldu.

Kredi talebi açısından bakıldığında, işletmelerin bir önceki çeyrekte değişmeyen kredi talepleri bu çeyrekte ciddi bir azalış gösterdi. Bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde talep artışı bir önceki çeyreğe kıyasla sınırlı oranda yavaşlarken, taşıt ve diğer bireysel kredi türlerinde ise talep artışı hızlandı.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın azalarak devam ettiği görüldü. Yurt dışı fonlama koşulları ise hem fonlama maliyetinin hem de diğer koşul ve kuralların etkisiyle Temmuz-Eylül 2015 döneminde önemli ölçüde sıkılaştırıldı. Bankaların beklentileri, hem yurt içi hem de yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaştırmanın 2015 yılı son çeyreğinde de artarak süreceği tahmin ediliyor.

Kredilerle Uygulanan Standartlar

Temmuz-Eylül 2015 döneminde; bankalar, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları önemli ölçüde sıkılaştırmıştır. Standartların sıkılaştırılmasının ardındaki neden olarak genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler başta olmak üzere risk algısına ilişkin faktörler gösterilirken, standartları gevşetici yönde etkileyen ana faktörler, diğer bankaların ve banka dışı mali kesimin rekabeti ile piyasa finansmanı kaynaklı rekabet oldu. 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklenti, standartlardaki sıkılaştırmanın artarak süreceği yönünde oldu.

Bireysel kredilere uygulanan standartların değişimi incelendiğinde, bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde standartlar önemli ölçüde sıkılaştırılırken, taşıt kredilerinde gevşetilmesi beklenen standartlar temelde aynı bırakılmış ve diğer bireysel kredilerde sınırlı ölçüde gevşetildi. Konut kredilerindeki sıkılaştırılmanın ardındaki neden fon maliyetleri ve bilanço kısıtlamaları oldu. Diğer bireysel kredilere uygulanan standartların gevşetilmesinin ardındaki nedenler ise, diğer bankaların rekabeti başta olmak üzere tüketicilerin kredi itibarı, banka dışı mali kesimin rekabeti, fon maliyetleri ve bilanço kısıtlamaları ile talep edilen teminatlara ilişkin riskler olarak görüldü. Gelecek çeyrek dönem için beklenti, tüm bireysel kredi türlerinde standartların sıkılaştırılacağı yönünde oldu.

Kredi Talepleri

Temmuz-Eylül 2015 döneminde kredi talepleri incelendiğinde; işletmelerin banka kredilerine olan talebi önemli düzeyde bir azalış gösterdi. Konut kredilerinde talep artışı bir önceki seneye göre yavaşlamaya devam ederken, taşıt kredileri ile diğer bireysel kredilere olan talepteki artışın sürdüğü gözlendi.

2015 yılının dördüncü çeyreğinde, bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredilerinde talebin azalması ve diğer bireysel kredilerde talebin önemli düzeyde artması, işletmelere kullandırılan kredi talebinde ise önemli bir değişim olmaması bekleniyor.

İşletmelere verilen kredilerde, sabit yatırımlar ile birleşmeler/satın almalar ve yeniden yapılanma talebi azaltıcı yönde etkilerken özellikle diğer bankalardan ve banka dışı mali kesimden alınan krediler ile borçlanmak için menkul kıymet ihracı ve hisse senedi ihracı talebi artırıcı yönde etkileyen faktörler oldu.

Konut kredisi talebini etkileyen faktörlere bakıldığında, tüketici güveni ve diğer bankalardan sağlanan krediler talebi azaltıcı yönde etkilerken, konut piyasasına ilişkin beklentiler, konut alımı dışındaki tüketim harcamaları, bireysel tasarruflar, diğer finansman kaynakları, krediler üzerindeki vergi ve benzeri yükler talep artışının ardındaki faktörler oldu.

Taşıt kredilerinde, özellikle bireysel tasarruflar talepte artışa neden olurken, tüketici güveni ve diğer finansman kaynakları talebi azaltan faktörler oldu. Diğer bireysel kredilerde ise menkul kıymet alımları, tüketici güveni ve dayanıklı tüketim mallarına yapılan harcama talep artışına neden olurken, diğer bankalardan sağlanan krediler talebi azaltan tek faktör oldu.

Koşul ve Kurallar

İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan kredi koşul ve kurallarına bakıldığında, bankaların ortalama krediler ile daha riskli krediler üzerinden aldıkları kâr marjlarını, faiz dışında alınan ücret ve komisyonları, teminat ihtiyacını, vade ile kredi ya da kredi limitinin büyüklüğüne ilişkin koşulları sıkılaştırmaya devam ettiği, kredi sözleşmesi özel koşullarını ise gevşettiği görüldü.

Bireysel kredilere uygulanan koşul ve kurallar açısından bakıldığında, bireysel kredi türlerinden konut ve diğer bireysel kredilerde bankaların tüm koşul ve kuralları gevşettiği ancak taşıt kredilerinde ortalama krediler ile daha riskli krediler üzerindeki kar marjlarını artırarak koşul ve kuralları sıkılaştırdıkları gözlendi.

Fonlama Koşulları

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın sürdüğü görüldü. 2015 yılı başından itibaren sıkılaşmakta olan yurt dışı fonlama koşullarında ise hem fonlama maliyetinin hem de diğer koşul ve kurallarının etkisiyle bu dönemde sıkılaşmanın arttığı görüldü. 2015 yılının dördüncü çeyreğinde, fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın hem yurt içinde hem yurt dışında artarak sürmesi beklendi.

Kaynak: Haber61

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Maliyeti Yüzde 14’e Yükseldi

114777Siyasi belirsizlik ve FED etkisiyle yükselen faizler, ev hayali kuranların alım gücünü de vurdu. 100 bin liralık konut kredisinin taksiti, 9 ayda 1330 TL’den 1540 TL’ye yükseldi.

Türkiye’de siyasi belirsizliğin piyasalarda belirsizliği artırmış ve jeopolitik risklerin de buna eklenmesiyle ülke risk primi son üç yılın zirvesine ulaşmıştı. Risk primindeki artış ve Türk lirasının FED etkisiyle son 9 ayda dolar karşısında yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmesi, fonlama maliyetlerinde de artışı beraberinde getirmiş, faizlerde hissedilir artış yaşanmıştı. 2 Ocak-2 Ekim 2015 tarihleri arasını kapsayan 9 aylık dönemde ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarında ortalama 250-300 baz puan arasında artış gerçekleştiği görüldü. Yıl başında yüzde 14 seviyesinde olan ihtiyaç kredi faiz maliyeti, 9 aylık dönemde 17.40’a kadar yükseldi. Aynı dönemde konut kredisi faiz maliyeti yüzde 11’den yüzde 14’e ve taşıt kredisi maliyeti yüzde 12’den yüzde 15.70’e çıktı. En çok rağbet gösterilen konut kredilerinde yıl başında yüzde 0.85 olan faiz oranı, 1.15’i buldu. 100 bin liralık konut kredisinin taksiti de, 9 ayda 1330 TL’den 1540 TL’ye tırmandı. Böylece vatandaşın faiz yükü, 10 yılda 25 bin 200 TL arttı. Analistler, geçen hafta ABD’de açıklanan FED toplantı tutanaklarında, “faiz artışının gelecek yılın ilk çeyreğine sarkabileceği” yönündeki işaretlerin, doların ateşini söndürdüğünü belirtiyor. Yurt içi piyasalarda doların 2.90’ın altına inmesinin piyasalar için pozitif olduğunu ifade eden analistler; 1 Kasım seçimlerinden istikrarın çıkmasının fonlama maliyetlerinde düşüşe, dolayısıyla kredi faiz oranlarında da aşağı yönlü hareketin yaşanmasına sebep olabileceğini öngörüyor.

Kaynak: Emlakkulisi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Emlakta Büyük Fırsat

kredi-notu-nedir--61439952015’in son çeyreği emlak fırsatlarıyla dolu.

Gayrimenkul firmaları hem yeni projelerde hem de son daireler için başlattıkları sonbahar kampanyalarına hız verdi.

Çoğlu hemen teslim

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın habeine göre; kışa girmeden önce ev sahibi olmak isteyenler için yüksek gelen banka kredi faiz oranları bile firmalar bünyesinde düşürüldü. Yanı sıra indirimler, vade avantajları ve fiyat sabitleyen düzenlemeler de uygulanıyor. Pek çoğu hemen teslim olan konutlar dışında yeni projeler için ön satış, lansman kampanyaları da aynı hızla sürüyor. Pek çok farklı bölgede yer alan kampanyalı projeler aynı zamanda mega projelere de yakınlığıyla dikkat çekiyor. Ulaşım hatlarına ve havaalanlarına yakın, değerlenen yeni yerleşimlerdeki projelerde de çeşitli fırsatlar bir arada sunuluyor. Konut sahibi olma isteği artarak sürerken, firmalar ise son çeyrek öncesi kampanyalarına hız verdi.

“Türk alıcı vazgeçmedi”

Eva Gayrimenkul Değerleme’nin yayınladığı ‘Periskop Analizi’nin verilerine göre Türk alıcı konuttan hiç vazgeçmedi. Bu isteği süren alıcı, konut satışlarının son iki yılda yüzde 11 oranında büyümesini sağladı. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, konut satışlarının geçen yıla  nazaran İstanbul’da yüzde 7, Ankara’da yüzde 20, İzmir’de ise yüzde 18 artış gösterdiğini söyledi. Yazıcı, son üç yıla bakıldığında 20 13 yılının ilk sekiz ayında 760 bin 101 konut satıldığını ve bunun yüzde 42’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2014 yılının aynı döneminde 715 bin 501 konut satıldığını ve bunun yüzde 32’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2015 yılının aynı döneminde ise 844 bin 132 konut satıldığını ve bunun yüzde 37’sinin ipotekli sa  tışlardan oluştuğunu belirtti.

426 bin liradan başlıyor

Sinpaş Yapı İstanbul Anadolu yakasındaki Sultanbeyli’de geliştirdiği Liva Turkuaz projesinde, göl ve bahçe donatılarıyla şekillenen konutlarda sonbahar kampanyasını devam ettiriyor. Yaşamın başladığı Sinpaş Liva’da fiyat avantajları da konut sahibi olmak isteyenleri bekliyor. Toplam 17 bin 600 metrekarelik yeşil alan ve 5 bin metrekare doğal göletin yer aldığı, çok sayıda  bitki ve ağaç barındıran Liva’da 3+1 ve 2+1 konutlar sonbahara özel 426 bin 492 lira ve 495 bin 704 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Yüzde 25 kâr garantili

AC Yapı’nın teslimatını 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi hedeflediği Moment İstanbul projesinde 15 Ekim’e kadar konut sahibi olanlara özel, ‘yüzde 25 Kar Garantili’ kampanyası devam ediyor. Yatırım değeri yaklaşık 100 milyon dolar olan projede toplam 731  adet ve 1+1’den 4 +1’e kadar değişen konut tipleri 74 metrekare ile 314 metrekare arasında farklılık gösteriyor.  Moment İstanbul’da peşin ödemelerde yüzde 25 kar getirisi ve yüzde 8 indirim fırsatının yanı sıra, peşinatsız 36 ay vade seçeneği de  projenin  en avantajlı fırsatlardan biri olarak dikkat çekiyor. Projede, konutların fiyatları 299 bin liradan başlıyor.

Bu projede faiz yok

Özyurtlar İnşaat, N5 Suites Otel+Residence projesinden ev almak isteyenler için ‘N’ kazançlı formülü hazırladı. Buna göre N5 Suites’den daire alanlar ticari tapuya sahip oldukları için oturmadıkları ya da kullanmadıkları dönemde evlerini kiraya verebiliyor. Otel ve rezidans konseptinde inşa edilen projede 229 bin liraya satışa sunulan suit daireler aylık 3 bin liradan başlayan fiyatlarla kiralanabiliyor. 321 konut ve 8 ticari birimden oluşan projede yer alan son 73 daire ise özel bir kampanya ile satışa sunuldu. Kampanya kapsamında N5 Suites’den daire alanlara 60 aya sıfır faiz kampanyası uygulanıyor. Daire bedelinin yüzde 40’ını verenler borcun kalan kısmını ise teslimde ödeyebiliyor.

Krediyi 15 ay Toya Yapı ödüyor

İstanbul Basın Ekspress’te, hayata geçirilen Toya Moda’dan, bugün 120 ay vade ile ev alanların, teslim tarihine kadar olan 15 aylık taksitlerini Toya Yapı ödeyecek. Böylece Toya Moda sakinleri, Toya Yapı’nın hediyesi sayesinde, 15 ay sonra evlerini teslim aldıktan sonra  banka taksitlerini ödemeye başlayacaklar. Peşinatın yüzde 5 olduğu ilk 15 taksitini Toya Yapı’nın üslendiği 120 ay banka kredili ödeme  planının yanısıra, Toya Yapı fırsatıyla yüzde 25 peşinat ile 50 ay vade farksız ödeme imkanı da sunuyor.

30 Ekim’e kadar uzadı

Royal Group gördüğü yoğun ilgi nedeniyle Royal Garden Kartal Residence projesinin ön satış kampanyasını 30 Ekim’e kadar uzatma kararı aldı. Tüm dairelerin yüzde 30 indirimli olarak satışa sunulduğu kampanya kapsamında şirket bünyesinde 30 aya kadar sıfır faizle taksitlendirme yapılıyor. Kartal’da hayata geçen proje, iki blokta 374 daireden oluşuyor. Royal Garden Kartal Residence’da 2+1 dairelerin peşin fiyatı 355 bin liradan başlıyor.

10 bin lira peşinat

DKY İnşaat’ın DKY Kartal projesinde bahçe katları, teraslı daireler ile ofis bloğunun satışa çıktığı ‘ikinci perdede’ satışlar için uygun ödeme kampanyaları da hazırlandı.

Ön talep sürecinde yüzde 50’lik kısmı rezerve edilen ofis bloğu metrekaresi 7 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıktı. 23 bin metrekarelik ofis bloğu konutlardan tamamen bağımsız olacak şekilde tasarlandı. DKY Kartal’ın yeni 2. Perde Kampanya fiyatları 2+1,5 daireler 476 bin 850 liradan, 3+1,5 daireler 683 bin liradan, 4+1,5 daireler 1 milyon 54 bin   liradan başlıyor. Ayrıca, ödeme koşulları arasında ise, 10 bin lira peşinat, peşinde yüzde 15 indirim, 60 ay “0” faiz ve kişiye özel esnek olmak üzere dört ayrı seçenek bulunuyor.

“Zahmetsiz” kampanya

Dumankaya İnşaat, yeni kampanyasında Ritim İstanbul ve dumankaya Mozaik projelerinde sunacağı fırsatlar ile ev sahibi olmayı  ‘zahmetsiz’ bir hale getiriyor. Kampanya kapsamında, Dumankaya’nın Maltepe’de hayata geçirdiği İstanbul projesinde 60 ay sıfır faiz, peşin alımlarda ise yüzde 12 indirim avantajı sunuluyor. Kampanyanın geçerli olduğu bir diğer proje olan Dumankaya Mozaik ise ferahlığı sevenler için yüksek tavanlı daireler, country ve İskandinav tarzı daireler gibi pek çok seçenek barındırıyor.

Taksitler küçüldü

Sur Yapı, Ekim ayı boyunca geçerli olacak “Peşinatsız Küçük Taksitlerle Büyük Yatırım” kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında peşinatsız ve teslime kadar uygun taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. Mirage ve İlkbahar projelerinde geçerli olacak kampanya kapsamında yüzde 5 indirim imkanı sunuluyor. Ayrıca tamamı peşin ya da peşin+banka kredisi    ödemelerinde yüzde 5 kampanya indirimine ek yüzde 10 daha indirim yapılıyor. Kampanya kapsamında ödeme planına peşinat ödemesi eklemek isteyenler ise, taksit miktarını ya da ara ödeme miktarını düşürebiliyor.

Sur Yapı Mirage Güneşli’de peşinatsız 1+1 daireler 2 bin 709 liradan başlayan taksitlerle, Sur Yapı İlkbahar Sultanbeyli’de ise 1+1 daireler peşinatsız bin 500 liradan başlayan taksitlerle satılıyor.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Rusya’da Ekonomik Kriz Yok

37886MOSKOVA (CİHAN)- Moskova’da düzenlenen “Rusya’dan Davet” adlı ekonomi forumunda konuşan Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB Başkanı Andrey Kostin, Rusya’nın herhangi bir ekonomik krizi hissetmediğini söyledi.

Bankacılık sektöründe faizlerinde yüzde 10’lardan yüzde 17’lere çıkarılmasının elbette bir kısım zorluklar getirdiğini ifade eden Kostin, “Bugün itibari ile ekonomik kriz olduğunu gösteren şartlar yok. Ekonomi faiz artırımından etkilendi. Biz de doğal olarak buna tepki gösterdik. Ancak şimdi baktığımızda durum çok da kötü değil. Faiz oranları da gelecek yılın ilk yarısında eski seviyelerine gelir…” öngörüsünde bulundu.

Forumda konuşan Rusya’nın en büyük petrol şirketi başkanı İgor Seçin de ülkede mali istikrarın oluştuğunu söyledi. Rusya’nın likit stokunun çok başarılı olduğunu ifade eden Seçin, “Mali durum istikrarlı. Mevcut mali hareketler çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor.” dedi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2015’de gayri safi milli hasıla yüzde 3,8 civarında küçülecek. Rusya’nın gelecek yıl yüzde 0,7 büyümesi öngörülüyor.

Kaynak: Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Şimdi Ne Olacak?

114777Seçimlere bir aydan daha kısa bir süre var ve piyasalarda Cuma gününe kadar iyimser bir hava vardı.

Amerikan Merkez Bankası FED’in Ekim ayında da faizleri artırmayacağı yolundaki ekonomik veriler son bir haftadır döviz ve borsada iyimser bir hava yaşamamıza neden oldu.

Bugün itibarıyla bizi nasıl bir piyasa bekliyor?

Cumartesi günü Ankara’da patlayan bomba piyasaların gerilmesine neden olacaktır. Aslında Türkiye için her şey o kadar kötü ki normal şartlarda borsanın ve dövizin bu şartlarda bile olmaması lazım. Ancak piyasaların genel kuralı, beklenti satın alınır. Her şeye rağmen beklenti satın alınıyor.

Borsa

Borsa banka hisseleri ile düştü yine banka hisseleriyle yükseldi. Tabii ki bu arada bu yükselişte yabancılar 250 milyon dolarlık satış yaptı. Türk bankaları için bir taraftan artık kâr marjının düştüğünü rapor eden yabancılar, diğer taraftan Türkiye’ye yönelik tavsiye raporlarında “çok ucuz” diyerek özellikle Türklerin alım yapması sağlanıyor. Geçen hafta da buna benzer bir durum oldu ve borsa yine ucuz kaldığı iddia edilen banka hisseleri ile yükseldi.

Bu yükselişin Ankara’da patlayan ve çok sayıda vatandaşımızın ölümüne neden olan bomba ile birlikte terse dönmesi beklentileri hâkim. Zaten yabancılar her yükselişi fırsat bilip borsada satış yapıyorlardı.

Döviz

Merkez Bankası’nın döviz rezervi, esnaf tabiri ile kasa bomboş. 100 milyar doların altına inen döviz rezervine rağmen dolar kuru geçen hafta 3 liranın altına indi. Burada ilginç bir olay oldu. Döviz düşerken birileri yine satın aldı. Türkiye’de son dönemde sık sık rastlanan bir olay. Dövizdeki her düşüşü alım fırsatı olarak gören bir yatırımcı profili var. Tabii ki yerlinin yanı sıra yabancıların bu konuda daha aktif olduğunu görüyoruz.

Seçime kadar dövizin gerek FED, gerekse iç piyasadaki ekonomik çalkantılar nedeniyle yükselmesi bekleniyor. Çünkü şu ana kadar Türkiye’de ekonomik verilerin çok da iyi olmadığı özellikle dünyada yaşanan ekonomik krizin en çok Türkiye’yi etkileyeceği bizzat Ali Babacan tarafından açıklandı.

Geçen haftaki dövizde yaşanan yüzde 5’lik düşüşün geçici olduğu yolunda beklentiler güçlü. Özellikle Ankara’daki terör olayı dövizin ateşini yeniden yükseltebilir.

Faiz

Merkez Bankası siyasi baskıyla her ne kadar faizleri yükseltmese de piyasa gereğini her zaman yapıyor. Bankalar borsa ve dövizdeki iyimserliğe rağmen geçen hafta oranları yükselttiler ve 32 günlük aylık mevduata verilen faizi 13.20’ye kadar çıkarttılar. Mevduata yüzde 13 faiz veren bankaların kredi oranlarını kaça çıkartacaklarını da artık siz düşünün. Çünkü bankalar özellikle dövizdeki yükselişten ciddi anlamda zarar ettiler. Amerikan Merkez Bankası FED’in ucuz para politikası nedeniyle, yurt dışından çok düşük faizle aldıkları dövizi Türkiye’de bozdurup, kredi olarak verdiler. Şu an her şey bankalar için ters gidiyor. Bankaların yurt dışından temin ettikleri sendikasyondan dolayı büyük zarar ettikleri bir gerçek. Çünkü bankaların sendikasyon borçlanmalarını yaptıklarında doların kuru 2 lira civarındaydı. Şu anda dolar 3 lira. Ortaya çıkan zararı siz düşünün.

İşte bankalar bu zarardan sonra yurt dışı borçlanma yerine, iç piyasadan para bulma yoluna gittiler. Bunun için de mevduat faiz oranlarını yükselttiler. Ayrıca bankaların son dönemde cazip kısa vadeli bonolar da ihraç edip para toplamaya çalıştığı görülüyor.

Tüm bunlara baktığımızda seçime kadar faiz oranlarının Merkez Bankası’na rağmen yükselmesi bekleniyor.

Kaynak: Yeni Çağ

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Maliye’nin Mobil Ekibi Borçlunun Kabusu Oldu

37886Tüketiciler başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri ve esnafların canını yükselen döviz fiyatları  yakmaya başladı. Yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle geri ödenmeyen banka kredilerinin oranı giderek yükselirken, bankaların özel araçlar ve gayrimenkule yönelik icra kıskacı artarak devam ediyor.
İcra dosyalarının sayısı hızla artarken, artan dosyaları takipte zorlanan Maliye Bakanlığı çareyi  mobil icra araçlarını devreye almakta buldu. Son üç ayda icraya düşen ihtiyaç kredilerinde yüzde 15’lik bir artış gözlenirken, mobil icra araçları, burcundan dolayı icraya  düşen vatandaşların kabusu oldu.  Mart ayında 6.5 milyar olan takipteki borç miktarı haziran ayı sonu itibarı ile 7.8 milyar liraya yükseldi.

Bankalardan 11 Bin Satış İlanı

2014 yılında toplam 6.2 milyar lira olan icralık ihtiyaç kredisi miktarının 2015’in 6 ayında 7.8 milyar liraya yükselmesi gidişatın vahametini ortaya koydu.  Bankaların internet sitesinde 11 bin taşınmazın satış ilanı yer alırken, binlerce taşıt ilanına her gün yenisi ekleniyor. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun raporuna göre, ihtiyaç kredisinin yanı sıra takibe düşen taşıt, konut gibi toplam kredilerin miktarı  2014 aralık ayına göre yüzde 25 arttı.

Haziran 2015 itibarıyla tüketicilerin bankalara olan kredi kartları borçları hariç, toplam kredi borcu 2014 sonuna göre 17 milyar lira artarak 291 milyara yükseldi. Haziran ayı itibarıyla vatandaşların taşıt kredisi borcu 6.4 milyar lira, konut kredisi borcu 138.3 milyar lira, ihtiyaçtan çektikleri kredilerin borcu ise 146.3 milyar lirayı geçti. 2014 yıl sonu itibarıyla vatandaşların bankalara 6.8 milyar lira taşıt kredisi, 125.7 milyar lira  konut kredisi, 141.7 milyar lira ihtiyaç kredisi borcu vardı.

Kredi borcunu ödeyemedi elemanları işten çıkardı

BanKAların küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri ile üretim atölyelerine verdiği kredilerin geri ödenmesinde büyük sıkıntıların yaşandığı kaydediliyor. Bankacılık çevreleri, geri ödenmeyen kredilerin daha çok küçük ve orta boy işletmeler ile üretim atölyelerinde görüldüğüne, ancak sıkıntının büyük işletmelere doğru yayıldığına dikkat çekiyorlar. İkitelli  Oto Sanayi Sitesi’nde otomobil bakım işi yapan Serkan Şahin, bankadan kredi çektiğini, döviz kurlarındaki artışın ardından işlerin durduğunu belirterek, “Yanımda çalışan elemanları işten çıkarmak zorunda kaldım. Kredi borcumu ödeyemedim. Her gün önümüzden icra araçları geçiyor, bunu gördükçe uykularım kaçıyor. İcra dairesinin adliye binasından çıkarak mobil araçlarla icra işlemi yaptığı söyleniyor” dedi.

Vatandaşların bankalara olan borçları nedeniyle yedieminlerde araçlar için yer kalmadı. İcradan satışa çıkarılan araç ilanları panoya asıldı.

Kaynak: Sözcü

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

SMS ile Kredi Başvurusu Yapı Kredi

378861944 yılında ilk özel çaplı banka niteliğiyle kurulan Yapı kredi bankası, özel bankalar arasında 4. Sırada olmakla birlikte büyümeye devam etmektedir. Süre gelen güçlü politikası, müşteri memnuniyetiyle aktif kitlesini arttıran bankadan yeni bir kampanya daha duyuruldu. SMS ile kredi başvurusu yapı kredi reklamlarıyla duyurdu.

SMS ile kredi başvurusu yapı kredi ile bankaya gitmeden oturduğunuz yerden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Üstelik beklemeden kredi onay durumunuz tarafınıza iletilecektir. Yapı kredinin bu eşsiz hizmeti ile sizi bankada sıra bekleme derdinden kurtarıyor. Kısa mesaj ile krediye başvurmak için “Kredi Türü (konut ya da Bireysel) (boşluk) TC kimlik numaranız (boşluk) Aylık Net Gelirinizi” yazıp 4411’e göndermeniz yeterli olacaktır. En geç on dakika içerisinde kredi cevabınız tekrar kısa mesaj ile sizlere bildirilecektir.

Eğitim, sağlık, düğün gibi ihtiyaçlarınızı ertelemeyin. Hemen SMS ile kredi başvurusu yapı kredi deneyin. Hızlı, kolay ve rahat bir bankacılık için yapı krediyi tercih edin. Tüm ayrıcalıklı fırsatlardan yaralanın.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketini Açıkladı

merkez-bankasi-banka-kredileri-egilim-anketini-acikladi-1444633743Merkez Bankası 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklentileri, işletmelere kullandırılan kredilerde güçlü, tüm bireysel kredi türlerinde de bir miktar sıkılaştırmanın devam edeceği yönünde oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların 2015 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile dördüncü çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin Temmuz-Eylül 2015 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre; bankaların, işletmelere kullandırılan kredilerde ve bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde standartları önemli ölçüde sıkılaştırmaya devam ettiği, taşıt kredilerinde standartları temelde aynı bırakırken diğer bireysel kredilerde sınırlı ölçüde gevşettiği görüldü. 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklentiler; işletmelere kullandırılan kredilerde güçlü, tüm bireysel kredi türlerinde de bir miktar sıkılaştırmanın devam edeceği yönünde oldu.

Kredi talebi açısından bakıldığında, işletmelerin bir önceki çeyrekte değişmeyen kredi talepleri bu çeyrekte ciddi bir azalış gösterdi. Bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde talep artışı bir önceki çeyreğe kıyasla sınırlı oranda yavaşlarken, taşıt ve diğer bireysel kredi türlerinde ise talep artışı hızlandı.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın azalarak devam ettiği görüldü. Yurt dışı fonlama koşulları ise hem fonlama maliyetinin hem de diğer koşul ve kuralların etkisiyle Temmuz-Eylül 2015 döneminde önemli ölçüde sıkılaştırıldı. Bankaların beklentileri, hem yurt içi hem de yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaştırmanın 2015 yılı son çeyreğinde de artarak süreceği tahmin ediliyor.

Kredilere Uygulanan Standartlar

Temmuz-Eylül 2015 döneminde; bankalar, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları önemli ölçüde sıkılaştırmıştır. Standartların sıkılaştırılmasının ardındaki neden olarak genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler başta olmak üzere risk algısına ilişkin faktörler gösterilirken, standartları gevşetici yönde etkileyen ana faktörler, diğer bankaların ve banka dışı mali kesimin rekabeti ile piyasa finansmanı kaynaklı rekabet oldu. 2015 yılının dördüncü çeyreği için beklenti, standartlardaki sıkılaştırmanın artarak süreceği yönünde oldu.
Bireysel kredilere uygulanan standartların değişimi incelendiğinde, bireysel kredi türlerinden konut kredilerinde standartlar önemli ölçüde sıkılaştırılırken, taşıt kredilerinde gevşetilmesi beklenen standartlar temelde aynı bırakılmış ve diğer bireysel kredilerde sınırlı ölçüde gevşetildi. Konut kredilerindeki sıkılaştırılmanın ardındaki neden fon maliyetleri ve bilanço kısıtlamaları oldu. Diğer bireysel kredilere uygulanan standartların gevşetilmesinin ardındaki nedenler ise, diğer bankaların rekabeti başta olmak üzere tüketicilerin kredi itibarı, banka dışı mali kesimin rekabeti, fon maliyetleri ve bilanço kısıtlamaları ile talep edilen teminatlara ilişkin riskler olarak görüldü. Gelecek çeyrek dönem için beklenti, tüm bireysel kredi türlerinde standartların sıkılaştırılacağı yönünde oldu.

Kredi Talepleri

Temmuz-Eylül 2015 döneminde kredi talepleri incelendiğinde; işletmelerin banka kredilerine olan talebi önemli düzeyde bir azalış gösterdi. Konut kredilerinde talep artışı bir önceki seneye göre yavaşlamaya devam ederken, taşıt kredileri ile diğer bireysel kredilere olan talepteki artışın sürdüğü gözlendi.

2015 yılının dördüncü çeyreğinde, bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredilerinde talebin azalması ve diğer bireysel kredilerde talebin önemli düzeyde artması, işletmelere kullandırılan kredi talebinde ise önemli bir değişim olmaması bekleniyor.

İşletmelere verilen kredilerde, sabit yatırımlar ile birleşmeler/satın almalar ve yeniden yapılanma talebi azaltıcı yönde etkilerken özellikle diğer bankalardan ve banka dışı mali kesimden alınan krediler ile borçlanmak için menkul kıymet ihracı ve hisse senedi ihracı talebi artırıcı yönde etkileyen faktörler oldu.
Konut kredisi talebini etkileyen faktörlere bakıldığında, tüketici güveni ve diğer bankalardan sağlanan krediler talebi azaltıcı yönde etkilerken, konut piyasasına ilişkin beklentiler, konut alımı dışındaki tüketim harcamaları, bireysel tasarruflar, diğer finansman kaynakları, krediler üzerindeki vergi ve benzeri yükler talep artışının ardındaki faktörler oldu.

Taşıt kredilerinde, özellikle bireysel tasarruflar talepte artışa neden olurken, tüketici güveni ve diğer finansman kaynakları talebi azaltan faktörler oldu. Diğer bireysel kredilerde ise menkul kıymet alımları, tüketici güveni ve dayanıklı tüketim mallarına yapılan harcama talep artışına neden olurken, diğer bankalardan sağlanan krediler talebi azaltan tek faktör oldu.

Koşul ve Kurallar

İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan kredi koşul ve kurallarına bakıldığında, bankaların ortalama krediler ile daha riskli krediler üzerinden aldıkları kâr marjlarını, faiz dışında alınan ücret ve komisyonları, teminat ihtiyacını, vade ile kredi ya da kredi limitinin büyüklüğüne ilişkin koşulları sıkılaştırmaya devam ettiği, kredi sözleşmesi özel koşullarını ise gevşettiği görüldü.
Bireysel kredilere uygulanan koşul ve kurallar açısından bakıldığında, bireysel kredi türlerinden konut ve diğer bireysel kredilerde bankaların tüm koşul ve kuralları gevşettiği ancak taşıt kredilerinde ortalama krediler ile daha riskli krediler üzerindeki kar marjlarını artırarak koşul ve kuralları sıkılaştırdıkları gözlendi.

Fonlama Koşulları

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın sürdüğü görüldü. 2015 yılı başından itibaren sıkılaşmakta olan yurt dışı fonlama koşullarında ise hem fonlama maliyetinin hem de diğer koşul ve kurallarının etkisiyle bu dönemde sıkılaşmanın arttığı görüldü. 2015 yılının dördüncü çeyreğinde, fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın hem yurt içinde hem yurt dışında artarak sürmesi beklendi.

Kaynak: Netgazete

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredi Faiz Oranları Son 9 Ayda 300-350 Baz Puan Yükseldi

114777Konut, taşıt ve ihtiyaç kredi faiz oranları yıl başından bu yana 9 aylık dönemde yaklaşık 300-350 baz puan artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi artıracağına ilişkin beklentiler ve doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasıyla fonlama maliyeti yükseldi ve buna bağlı olarak kredi faiz oranları tüm türlerde yaklaşık 300-350 baz puan artış gösterdi.

AA muhabirinin TCMB verilerinden derlediği bilgilere göre, 2 Ocak – 2 Ekim 2015 tarihleri arasını kapsayan 9 aylık dönemde ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarında ortalama 250-300 baz puan arasında artış gerçekleştiği görüldü.

Fed’in faiz artışına ilişkin açıklamaları küresel piyasa faizlerinin yükselmesine ve dolara olan talebin artmasına neden oldu. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine paralel olarak Türk lirasında hızlı değer kayıpları yaşandı.

Bu süreçte Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle, bankaların fonlama maliyetinde artışlar yaşanırken, bu durum beraberinde kredi faiz oranlarında yükselişe sebep oldu.

Yıl başında yüzde 14,13 seviyesinde olan ihtiyaç kredi faiz oranı 9 aylık dönemde en yüksek 17,39’a kadar yükseldi. Aynı dönemde konut kredisi faiz oranı yüzde 10,97’den yüzde 14,09’a ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 12,33’ten yüzde 15,68’e çıktı. Böylece tüm kredi gruplarında kredi faiz oranları 300 baz puanın üzerinde artış gösterdi.

7 Haziran seçimleri sonrasında hiçbir partinin tek başına iktidar olmaması ve koalisyon hükümetinin kurulamaması, jeopolitik gelişmeler ülke risk primlerinde artışa neden oldu. Seçim sonrasındaki süreçte tüm kredi türlerinde faiz oranları 200 ila 250 baz puan artış yaşandı.

TCMB’nin ağırlıklı fonlama maliyeti de 2014 yıl sonunda yüzde 8,51 düzeyinden 2015 yılında yüzde 9,02’ye kadar yükseldi.

Analistler, küresel piyasalarda yaşanan Fed etkisinin tüm gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışına sebep olduğunu ve doların bu ülke para birimlerine karşı değer kazandığını ifade ediyor.

Türkiye’nin 7 Haziran genel seçimlerinde hiçbir partinin tek başına iktidar olamaması ve koalisyon görüşmelerinden de netice alınamamasının piyasalarda belirsizliği artırdığını anımsatan analistler, terör olayları ve jeopolitik risklerin artmasıyla Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.

Risk primindeki artış ve Türk lirasının son 9 ayda dolar karşısında yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmesinin yurt dışından fonlama maliyetlerinde artışı beraberinde getirdiğini dile getiren analistler, bankaların en önemli fon kaynağı olan mevduatlarda da hızlı yükselişlerin yaşandığını aktardı.

Analistler, bu hafta içinde ABD’de açıklanan eylül ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları sonrası faiz artırımının gelecek yılın ilk çeyreğinde olabileceği beklentisinin artmasıyla, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybettiğini ifade etti.

Yurt içi piyasalarda dolar/TL’nin 2,90’ın altına inmesi ve ülkenin kredi risk priminin gerilemesinin piyasalar için pozitif olduğunu belirten analistler, 1 Kasım seçimlerinden de istikrarın çıkmasının fonlama maliyetlerinde düşüşe ve dolayısıyla kredi faiz oranlarında aşağı yönlü bir hareketin yaşanmasına neden olabileceğini öngörüyor.

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İnşaat Firmaları Neden ‘Çılgın’ Kampanyalara Başladı

37886İnşaat firmaları üst üste çok cazip kampanyalar başlatıyor. Peki bunu neden yapıyorlar?

Hakikaten ilginç zamanlarda yaşıyoruz.

Merkez Bankasının hazırladığı endekse göre özellikle İstanbul’da konut fiyatları artmaya devam ediyor. Temmuz 2015 verilerine göre son bir yılda İstanbul’da konut fiyatları yüzde 26,60 artmış görünüyor.

İktisat teorisi bir mal veya hizmete yönelik talepte meydana gelen artışın o malın denge fiyatını artıracağını söyler. Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları enflasyonun bir hayli üstünde arttığına göre konut piyasasında talebin canlı  ve artmakta olduğunu düşünülebilirsiniz. Ancak gazetelerin emlak eklerindeki ilanlara baktığınızda biraz aklınız karışabilir. Yalnızca gazeteler değil tüm reklam mecraları “örtülü indirimler” diyebileceğimiz bir dizi cazip ödeme seçenekleri ve avantajlara sahip konut proje ilanlarıyla dolup taşıyor. Fiyatlar artıyorsa talep canlı demektir. Peki talep canlı ise neden satıcılar  fiyatlarda “örtülü indirim” yapıyorlar? Ayrıca niye bunu “örtülü” yapıyorlar?  Niye “talep düştü bu piyasa şartlarında bu mal bu fiyattan gitmiyor, artık yüzde 10 -15 indirim yapıyorum” demiyorlar ya da diyemiyorlar?

Bir an için kendinizi müteahhit firma yerine koyun. Diyelim ki fiyatları düşürdünüz. Bu durumda öncelikle sizin projenizden daha önce ev alanlar aradaki farkı geri ödemenizi sizden talep etmeye başlayacaklardır. Dahası projenin prim yapmadığı, aksine fiyatların düştüğünün duyulması projenizin adını kötüye çıkaracaktır. Hal böyleyken ileride fiyatları  daha da düşürseniz bile müşteri bulamayabilirsiniz.

Kaynak: Businessht

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notu Nedir?

kredi-notu-nedir--6143995Kredi notu nedir? Ne işe yarar? Aradığınız bütün soruların cevabı bu haberde.

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kurulaşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli ücret karşılığında verilmektedir.

Hesapkurdu’nun haberine göre; ülkemizde bazı finansal kuruluşları kendi puanlama sistemi geliştirmiş olsalar dahi, müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut. Hatta sadece bireysel müşteriler değil, büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlarda mevcuttur.

Olası risk durumunuz çıkartılır

Kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuz çıkartmaktalar. Çıkartılan risk durumuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemler kuruyor. Bu kurulan otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyecekleri müşteri hiç değerlendirmeye almıyor ve bu sayede zaman ve personelden tasarruf etmiş oluyor.

Aşağıdaki tablo Findeks’in ve bankaların kredi notunu yaklaşık olarak nasıl değerlendirdiği yer almaktadır. Tutarlar ve risk gurupları genelleme olarak belirtilmiştir. Her finansal kurumun değerlendirmesi farklı olabilir.

En Riskli

Orta Riskli

Az Riskli

İyi

Çok İyi

0-699

700-1099

1100-1499

1500-1699

1700-1900

Örneğin, tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, puanlaması 0 ile 1099 arasında olan yani en riskli ve orta riskli gruba hiç değerlendirme yapmadan otomatik olarak ret veren bir sistem kurabilir. Zaten bankların SMS ve benzeri kampanyalarda anında değerlendirme yaparak dönmesi de yaklaşık olarak bu sistemin uygulanması sayesinde olmaktadır.

Kredi notu tek olmasa da en önemli değerlendirme ölçütü

Bankalar açısından tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemlisidir. Findeks’in her gecen gün elindeki verilerin artması ve verileri analiz etme kabiliyetinin gelişmesi ile kredi notunun kredi değerlendirme ölçütleri içerisindeki öneminin her gecen gün gittikçe arttığını söyleyebiliriz.

Bankaların kredi notu haricinde kredi değerlendirme ölçütleri başlıca, gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, hane halkı gelir durumunuz ve ek gelirleriniz olarak sıralayabiliriz. Bu kalemler arasında kredi notunun ne kadar ağırlığı olduğu bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte, tüm finansal kurumlar için en önemli değerlendirme ölçütü, kesinlikle kredi notudur.

Kredi Notunu Ülkemizde Sadece Findeks (KKB) Belirler

KKB’ninFindeks’i kurması ile birlikte ülkemizde kredi notu belirlemekte şimdi tek yetkili kurum Findeks’tir. Bunun nedeni kredi notunu doğru olarak değerlendirecek tek veri kaynağının Findeks’te mevcut olmasıdır. Bu kadar veriye sahip olmasının en önemli nedeni KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini paylaşmasıdır.

Finansal kuruluşların kredi değerlendirmesi değişiklik gösterebilir

Finansal kuruluşlar açısında kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt kredi notu dahi olsa her bankanın değerlendirmesi değişmektedir. Özellikle kredi kullanmak istediğiniz banka ile bir çalışmanız varsa bu durum kesinlikle etkili olmaktadır. Özellikle çeşitli aksamalar yaşamanız durumunda diğer bankalardan daha olumsuz bakarak kredini olumsuz olarak değerlendirebilir.

Banka veya şube kredi ihtiyaçlarına göre değerlendirmelerini esnetebilir

Bankalar özellikle yıl ve çeyrek sonlarında kredi hedeflerinin tutmaması ile kredi taleplerindeki değerlendirme ölçütlerini esnetebiliyor. Tabii bu esneklik kredi verilemeyecek kişileri etkileyecek kadar değil,  daha çok kredi kullanmak için tam sınırda olan kişileri için yapılan esnekliklerdir.

Bankaların hedeflerinin yanında, şubelerinde kendilerine ait hedefleri bulunmaktadır. Bu hedeflerin tutmadığı zamanlarda şubeler kredi almak için sınırda olan kişilere yardımcı olabiliyor veya diğer şubelere göre daha yüksek limitli kredi verebiliyor.

Kredi Notunu Hangi Kuruluşlar Kullanır

2014 Tarihi İtibari ile KKB’ye Üye Olan Kuruluşlar

Banka

42

Tüketici Finansman

12

Faktoring

76

Finansal Kiralama

20

Sigorta Şirketleri

3

Diğer

1

Toplam

154

Tabloda görüldüğü gibi KKB’nin toplam 154 üyesi bulunmakta. KKB’ye üye olmanın anlamı, Findeks üzerinden sizin de görebildiğiniz kredi notunuza bu kuruluşlarında ulaşabilmesidir. Tabii bazı kuruluşların kredi notunuzu görebilmesi için, SMS veya benzeri bir yöntem ile izin vermeniz gerekiyor.

Kredi notunu ağırlık olarak müşterileri ile finansal işlemler yapan kuruluşlar kullanmakta. Müşterileri ile finansal işlemler yapacak olan kuruluşların kredi notu değerlendirmeleri farklı olsa da yapılacak olan neredeyse her işlem için kredi notunu kullanmaktalar.

Sigorta şirketleri neden kredi notu kullanıyor

Son dönemlerde sigorta şirketleri de çeşitli değerlendirmeler için kredi notunu kullanmaya başladı. Şimdilik sigorta prim tutarlarına yansımada yakın bir zaman yansıyabilir veya ilerde farklı değerlendirmeler için sigorta şirketleri kredi notunu kullanabilir.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Toplam Tüketici Kredileri Azaldı

37886Bankacılık sektörü toplam tüketici kredileri geçen haftaya göre yüzde 0,06 azaldı ve 303 milyar 127,8 milyon TL oldu.

Bankacılık sektörü toplam tüketici kredileri yıl sonuna göre yüzde 7,95 artarken, geçen haftaya göre yüzde 0,06 azaldı ve 303 milyar 127,8 milyon TL oldu. Geçen hafta bu rakam 303 milyar 316,4 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Merkez Bankası haftalık bülteninde yer alan verilere göre, 2 Ekimitibarıyla Mevduat Bankaları tüketici kredileri ise geçen haftaya göre yüzde 0,06 oranında azalırken, yıl sonuna göre yüzde 7,92 oranında yükseldi ve 288 milyar 639,1 milyon lira oldu.

Tüketici kredilerinden konut kredisi 129,1 milyar liradan 129,3 milyar liraya yükseldi. Diğer krediler 153,8 milyar liradan 153,7 milyar liraya, taşıt kredileri 5,69 milyar liradan 5,65 milyar liraya geriledi.Bu rakamlara göre konut kredileri yıl sonuna göre yüzde 12,95, diğer krediler yüzde 4,71 artarken, taşıt kredileri yüzde 8,67 oranında azaldı.

Kaynak: Fortuneturkey

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Türkiye’de Konut Satışları Arttı

114777Konut satışları son iki yılda yüzde 11 büyüme kaydetti. 2015 Ağustos sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış yaşandı.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., Eylül ayı ‘Periskop Analiz Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Ağustos ayı itibariyle son bir yıllık süreçte konut kredisindeki kümülatif değişim yüzde 19 artış gösterdi. Bu veriye göre geçen yılın aynı döneminde yüzde 12 büyüyen konut kredileri, bu yıl yüzde 19 büyümeyi başardı. Raporda konut kredisindeki kredi miktarının 2015’in 3’üncü çeyreğinde durağanlaşacağı, ancak yılsonunda yeniden ivme kazanabileceği gibi değişen ekonomik konjonktüre bağlı olarak hareketlenmenin 2016 yılı ilk çeyreğine ertelenebileceği belirtildi.

Periskop Analiz’in verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2015 Ağustos sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17, ipotekli konut satışlarının ise yüzde 33 artış gösterdiğini kaydetti.

2014 yılının Ağustos sonu itibariyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daralma gösteren konut satışlarının son iki yılda yüzde 11 büyüme kaydettiğinin altını çizen Yazıcı, konut satışlarının geçen yıla nazaran İstanbul’da yüzde 7, Ankara’da yüzde 20, İzmir’de ise yüzde 18 artış gösterdiğini ifade ediyor. Yazıcı, son üç yıla bakıldığında 2013 yılının ilk sekiz ayında 760 bin 101 konut satıldığını ve bunun yüzde 42’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2014 yılının aynı döneminde 715 bin 501 konut satıldığını ve bunun yüzde 32’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2015 yılının aynı döneminde ise 844 bin 132 konut satıldığını ve bunun yüzde 37’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu belirtti.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Eylül ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,09 ila yüzde 1,25 arasında değiştiği görüldü. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.498 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 261 TL dolayında seyrettiği belirlendi. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Ağustos ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2014 Ağustos ayında yüzde 0,53 olduğu kaydedildi. Periskop Analiz’in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümediği de bulgular arasında yer aldı.

Kaynak: Yenişafak

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları 2015 Yılında Yükselişte

378862015 yılında gerek dünyada gerekse de ülkemizde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile kredi faiz oranları yükselmeye devam ederken Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları da bu yükselişten payını almış durumda. 

2015 yılında gerek dünyada gerekse de ülkemizde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile kredi faiz oranları yükselmeye devam ederken Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları da bu yükselişten payını almış durumda. Düzenlenen Garanti Bankası konut kredisi kampanyaları ile mümkün olduğunca kredi faiz oranları indirilmeye çalışılsa da yılbaşından bu yana kredi faiz oranları birkaç puan yükselmiş durumda.

Kendi içerisinde Garanti Bankası mortgage departmanı kurarak konut kredilerine verdiği önemi göz önüne seren banka konut kredisi başvurusu için müşterilerine her türlü desteği sağlamaktadır. Kredi başvuru formu doldurmadan önce Garanti Mortgage uzmanları müşterilerinin tüm taleplerini dinleyerek bu taleplere yanıt verecek en iyi çözümü sunmak adına çalışırken yine oluşturulan farklı Garanti Bankası konut kredisi paketleri sayesinde bu taleplerin karşılanması sağlanmaktadır.

Garanti Bankası internet sitesi üzerinden hem Garanti Bankası konut kredisi hesaplama hem de kredi başvurusu işlemleri gerçekleştirilmekle beraber Garanti Bankası şubeleri üzerinden çok daha detaylı danışmanlık hizmeti de alınması mümkündür. Bu nedenle Garanti Bankası konut kredisi başvurusu için mümkün olduğunca şubelerden kredi başvuru formu doldurulması tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Borsa365

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notum Neden Düştü?

37886Kredi kartı borcunuz asgari tutarını ödemek, borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmasını önlese de, asgari tutarın ödenmesi kredi notunuzu olumsuz etkiler ve zaman içinde notunuzun düşmesine neden olur. 

Bu aralar çok sadık bir banka müşterisi olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeniz, daha da kötüsü ödemelerinizi geciktirmeniz ve adınıza kayıtlı cep telefonu faturalarını geç ödemeniz, zaman içinde size olumsuz olarak geri döner. Birkaç ay önce 1500 olan kredi notunuzun, birkaç ay sonra 1200’e düştüğünü görürseniz hiç şaşırmayın. Finansal durumunuz doğrultusunda kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncel olarak düzenlenir. Kredi notunuzu kontrol ettiğinizde, bir önceki sorgulamanıza göre düşen bir grafik çizgisi gördüyseniz, bir yerlerde bir hata yaptınız demektir. Kredi kartı borcunuz asgari tutarını ödemek, borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmasını önlese de, asgari tutarın ödenmesi kredi notunuzu olumsuz etkiler ve zaman içinde notunuzun düşmesine neden olur. “Kredi notum neden düştü?”diyorsanız, önerilerimize kulak verin…

Nakit ihtiyacınız için kullandığınız bireysel ihtiyaç kredisinin ödemelerini düzenli yapıyor musunuz? Kredi ödemelerinin geç ve düzensiz yapılması, kredi notunun düşmesine neden olur. Bu durumda, kredi kullanırken, ödemelerin bütçenizi aşmayacak tutarlarda olmasına özen gösterin. Faturalı hattınız var ve hattınızın borcunu, hattınız kısıtlandıktan sonra mı ödüyorsunuz? Kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleri değil, faturalı hat gibi sizin üzerinize olan faturaların ödemesi de etkilemektedir. Evinizin su, elektrik, doğalgaz faturaları sizin adınıza mı kesiliyor? O zaman ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca şunu da belirtelim, kredi kartı borcunuzu hesap kesim tarihinden sonra, son ödeme tarihinden önce, dönem borcunun tamamını ödediğinizde ve bunu düzenli bir davranış haline getirdiğiniz, kredi notunuz da bundan olumlu etkilenir ve yükselir. “Kredi notum neden düştü?” diyenlere önerimiz, yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleri konusunda değil, kredi kurumuna yansıyabilecek diğer tüm ödemeler konusunda dikkatli olmalarıdır. Özellikle GSM operatörlerinin ödemesini aksatmadan düzenli yapmamanız durumunda, kredi notunuzun düşmesi kaçınılmazdır.

Bankalar, kredi ya da kredi kartı verecekleri tüketicilerin güvenilir olmalarını ister. Bunun yolu da düzenli bir banka ürünü kullanıcısı olmanızdan geçiyor. Yani düzenli olarak kredi taksiti ödeyen ya da kredi kartı kullanıcılarının kredi notu, bankadan hiçbir finansal işlem yapmayan tüketicilere oranla daha yüksek olacaktır. Siz de ihtiyacınız olan bireysel kredi, taşıt kredisi ya da konut kredisi için, başvuruda bulunmadan önce Findeks kredi notu sorgulama aracı ile kredi notunuzu öğrenerek , finansal işlemlerinizi ona göre yapın. Kredi notunuzu düzenli aralıklarla sorgulamaya özen gösterin. Risk raporu aracılığı ile, not grafiğinizi görebilirsiniz. Grafik yukarı doğru gitmiyorsa, yine Findeks’ten not danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Not danışmanlığı hizmeti, düşen kredi puanı karşısında ne yapacağını bilemeyen ve özellikle “kredi notum neden düştü?” diye merak eden müşterilere, ne yapmaları gerektiği ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda fikir vermekte ve yardımcı olmaktadır.

Kaynak: Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Başvurusu ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

114777Konut kredisi başvurularında en çok ilgi gören bankalar arasında yer alan Yapı Kredi Bankası konut kredisi kampanyaları ile müşterilerine düşük kredi faiz oranları ile hayallerindeki eve sahip olma imkanı sunmaktadır. 

Yapı Kredi Bankası konut kredisi başvurusu için satın almak istediğiniz konutun tapusu, kimlik gelir ve adres belgeleriniz ile Yapı Kredi şubeleri arasından kendinize en yakın olanı seçerek şahsen ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu başvurudan önce Yapı Kredi Bankası konut kredisi hesaplama işleminde bulunarak kullanmak istediğiniz kredi tutarı için ödemeniz gereken aylık taksit tutarını belirleyebilir ya da Yapı Kredi konut kredisi kampanyaları hakkında bilgi edinerek hangi pakete başvuruda bulunabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Yapacağınız Yapı Kredi konut kredisi hesaplama 2015 işlemlerinizin ardından uygun kredi paketini belirlemeniz halinde Yapı Kredi mortgage uzmanları ile iletişime geçerek aklınıza takılan soruları iletebilir, kredi kullanım aşamaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Düzenlenen yeni kampanyalara rağmen gerek ülkemizin içerisinde bulunduği ekonomik koşullar gerekse de global gelişmeler nedeni ile Yapı Kredi konut kredisi faiz oranı için ne yazık ki hala yüksek seviyeler geçerliliğini korumaktadır.

Kaynak: borsa365

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

37886Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin karşılaştığı en büyük zorluk son aylarda büyük bir hızla yükselen konut kredisi faiz oranları olarak görülmektedir.

Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin karşılaştığı en büyük zorluk son aylarda büyük bir hızla yükselen konut kredisi faiz oranları olarak görülmektedir. Finansbank konut kredisi faiz oranları sürekli olarak düzenlenen özel kampanyalar ile aşağıya çekilmeye çalışılsa da yine de gerek yaşanan siyasal belirsizlikler gerekse de yaşanan terör olayları gbii olumsuzluklar nedeni ile hala yüksek seviyelerde seyretmektedir.

Finansbank konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin de en çok yanıt aradıkları soruların başında Finansbank konut kredisi faz oranları üzerinde indirim yapılıp yapılmayacağı sorusudur. Kasım ayında yapılacak olan seçimlerin ardından seçimlerden çıkacak olan sonuç kredi faiz oranları hakkında en büyük belirleyici olacaktır.

Bu nedenle konut kredisi faiz oranları tüm bankalar tarafından seçimin ardından yeniden güncellenecektir. Seçimde tek bir partinin iktidara gelememesi ya da yine koalisyon kurulamaması gibi durumlar halinde konut kredisi faiz oranları yükseldi haberleri en çok duyacağımız haberler arasında yer alacağı için uzmanlar tarafından tavsiye edilen ilk şey konut kredisi başvurusunda bulunmak isteyenlerin hemen bu taleplerini iletmeleridir. Çünkü konut kredisi faiz oranları düştü şeklinde yaşanacak gelişmelerde yüksek oranlardan kredi kullanan kişilerin konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunarak kredilerini yeniden şekillendirme imkanları bulunmaktadır.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

360 Ay Vadeli Konut Kredisi Oranları

37886Bankalar, diğer rakipleri arasından sıyrılıp müşterilerin dikkatini çekecek kampanyalar hazırlamaktan vazgeçmiyorlar. 120 ay vade ile yeni bir ev alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakla beraber, artık 240, hatta 360 aya yani 30 yıla varan vade seçeneği ile konut kredisi kullanmak mümkün.

Bankalar, diğer rakipleri arasından sıyrılıp müşterilerin dikkatini çekecek kampanyalar hazırlamaktan vazgeçmiyorlar. 120 ay vade ile yeni bir ev alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakla beraber, artık 240, hatta 360 aya yani 30 yıla varan vade seçeneği ile konut kredisi kullanmak mümkün. Faiz oranları düşük olsa bile, 30 yıl ödemede ödeyeceğiniz kredi tutarı elinize geçecek paradan çok daha fazla olacağından, 360 ay vadeli konut kredisi almadan önce iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak yine de birçok banka müşterisi, ödeme seçenekleri uygun olduğu için yüksek vade seçeneklerini tercih edebiliyor. Eğer siz de uygun ödeme seçenekleri sunan 360 ay vadeli konut kredisi kullanmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Türkiye’de mortgage anlamında bir ilki gerçekleştiren Şeker Finans, toplamda 30 yıl vade imkanı sunuyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen gençler ve yeni evli çiftler için iyi bir seçenek oluşturuyor. %0,78’den başlayan faiz oranları ile Şeker Finans konut kredisi ile ayda 800 TL ödeyerek kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Kirada oturmak, her ay kira ödemek, her yıl daha fazla ödemek, artık canınızı sıkmaya başladıysa, ya da genç yaşta çalışırken ilerisi için yatırım yapmak istiyor ve yaşlandığınızda kendi evinizin sahibi olmak istiyorsanız, bugünden başlayarak tam 30 yıl vadeli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Şeker Finans 360 ay vadeli konut kredisi, 525.000 TL üst limit ile konut değerinin %75’ine kadar kredi kullanmanıza olanak sunuyor. Kendi evinizin sahibi olmak ve kira derdine artık bir son vermek istiyor ancak konut kredilerinin aylık ödeme tutarları gözünüzü korkutuyorsa, siz de vadede uzamaya giderek 360 aya kadar vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. “30 yıl vadeli konut kredisi mi olur?” demeyin. 30 yıl boyunca ödeyeceğiniz kirayı düşündüğünüzde, kendi eviniz için bu yatırımı yapmak kulağa çok daha mantıklı geliyor. Şeker Finans’ın bu kampanyası için örnek bir tablo hazırladık.

·         360 ay vadeli 150.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,2 ve aylık taksit tutarı 1825 TL.

·         360 ay vadeli 200.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 2799 TL.

·         360 ay vadeli 250.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 3499 TL.

·         360 ay vadeli 300.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 4199 TL.

·         360 ay vadeli 350.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 4899 TL.

·         360 ay vadeli 400.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 5599 TL.

·         360 ay vadeli 450.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 6299 TL.

·         360 ay vadeli 500.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 6999 TL.

Kaynak: Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank Bayram Kredisi 2015 Eylül

114777Halkbank Kurban Bayramı 2015 için ihtiyaç kredisi kapsamında yine avantajlı ürünler sunmaya devam ediyor. Kurban Bayramı’na girmeden önce ihtiyaçlarınızı ertelemeden mutlu bir şekilde nakit sıkıntınızı çözebilir ve ileriki dönemlerde rahat bir ödeme planı ile bütçenizi zorlamadan kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank ihtiyaç kredileri arasında değerlendirilen Kurban Bayramı 2015 kredisi eğitim, sağlık, seyahat ve gıda gibi masraflarınızın karşılanması için birebir. Bu kredi ile isterseniz evinizdeki eşyaları bayram öncesinde yenileyebilir, tadilat yaptırabilir, yeni bir otomobil alabilir veya evlilik hazırlıkları yapabilirsiniz. En avantajlı Kurban Bayramı kredisini hazırlamak için çalışan ve bunu başaran Halkbank, 10.000 TL’den başlayan kredi ürünlerini sunmaya başladı.

Bu kredilerden faydalanabilmek için en yakın Halkbank şubesine gelebilir veya halkbank.com.tr üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Halkbank’ın masraflı ve masrafsız olarak ayırdığı kredide masraflı 10.000 TL kredisi 1,35 faiz oranı uyguluyor. Masrafsız 10.000 TL’lik Kurban Bayramı kredisi ise 36 ay vade ile 1,40’lık faiz oranı ile müşterilere sunuluyor. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise 20,38 olarak belirlendi.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Koç Finans İkinci El Taşıt Kredisi

114777Koç finans aracılığı ile hayalinizdeki aracı alabilir ve en uygun ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz. Koç finans ikinci el piyasasının farkına vararak herkes için çok özel krediler hazırladı. Bu kredi ile birlikte isterseniz yeni bir araba isterseniz de ikinci el bir taşıt alabilirsiniz.

İkinci el piyasasında söz sahibi olabilmek için Koç finans noktalarına gelerek uzman kredi danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte Koç finans ile araç bayilerinden ve galerilerden oluşan geniş yetkili satıcı ağı içerisinde dilediğiniz marka ve modeldeki 2. el araca Koç finans kredisiyle  rahat bir şekilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir banka şubesine gitmenize ve beklemenize gerek kalmadan kredinizi hızlı bir şekilde almanız da mümkün.

Üstelik Koç finans ile bağlantılı olan internet sitelerinden aynı anda isterseniz aracınızı seçebilir veya doğrudan Koçfinans 2. el kredisine başvurabilirsiniz. Koç finans tarafından alınan bu kredi ile birlikte seçilen aracın yaşının en fazla 5 sene olması gerekir. Bunun yanında kredi içerisinde 36 ay vade ve kasko bedelinin %70’ine kadar kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Krediyle Ev Borcu Ödeyenlere Uyarı

114777Banka kredisiyle alınan evlerin borçlarının ödenmediği ve bankaların evlere el koymaya başladığı belirlendi.

Ekonomide yaşanan kriz ve hayat pahalılığının artması yurttaşı borçlarını ödeyemez hale getirdi. Bir süre kredi kartlan ile idare eden yurttaşlar, kredi kartlarının da tıkanması üzerine daha önce aldıklan kredileri ödeyemez oldu. Bu durum en çok konut ve otomobil sektörünü vurdu. Banka kredisi ile alman ve üzerinde kredi veren bankanın ipoteği olan konutların kredileri ödenmeyince bankalar konutlara el koymaya başladı. Bu nedenle bankaların elinde çok sayıda konut birikirken, bankalar ellerindeki konutları paraya çevirmek için yöntemler geliştirmeye başladı. Bazı bankalar kendi bünyelerinde konut satış ofisleri kurarken, bazı bankalar da emlak ofisleriyle işbirliğine girerek ellerindeki konut stoklarım paraya çevirme çabasına girdi.

Konut Sektörü İçin Tehlike İşareti

Konut kredilerinde yaşanan sıkıntı ile ilgili olarak bilgi veren bir banka üst düzey yöneticisi, konut sektöründe işlerin çok iyi olmadığını vurgulayarak, “Vatandaş reklamların da etkisiyle kredili konut işine girdi. Bankalar da onlara yardıma oldu. Ama özellikle bir yıldır yaşam çok ciddi ölçüde pahalandı. Maaşlara yapılan zamla gerçek enflasyon arasında çok ciddi bir fark oluştu. Müşteriler yaşadıkları sıkıntıyı bir süredir kredi kartı borçlanmasıyla idare ediyordu. Ama kredi kartlanma alınan önlemler bu kapıyı da önemli ölçüde kapattı. Amerika ülkedeki krizi birkaç yıl kredi kartı borçlanmasıyla ertelemişti. Ama bizde daha kısa sürdü. Şimdi teslim bayrağı çekmeye başladılar. Bankalar olarak bizlerin de yapabileceği fazla bir şey yok. Mecburen konutlara el koymak zorundayız. Diğer bankalarda da durum aynı. Zaman zaman bir araya gelip kendi aramızda ne yapacağımızı da konuşuyoruz.Konut sektöründe kriz büyürse şu anda tahmin bile edilemeyen bir krizin içine düşeriz.”

Konur Kredisi Faizleri Arttı

Konut kredilerinde sıkıntı çıkmaya başlayınca bankalar konut kredileri faizlerini de önemli artırdı. Ekonomide yaşanan olumsuzluk kredi faizlerine de yansıdı. Daha önce 0.70’lerin altına konut kredi faizleri 1.20’lere çıkarken, kredi faizlerindeki artış oranı yüzde 80’lere ulaştı. 100 bin lira 10 yıl vadeli konut kredisi maliyeti yaklaşık 16 bin lira arttı. Benzer bir durum taşıt kredilerinde de görüldü. Daha önce yüzde 1.05 seviyelerinde olan taşıt kredisi faizleri yüzde 1.40’lara yükseldi.

Kaynak: Timeturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Notu Mali Disiplin Koruyor

114777Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Gamble, Türkiye’nin kredi notunu sabit tutmadaki ana sebebin mali tarafta yattığını ve bu durumun kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Paul Gamble, Türkiye’nin kredi notunun ve görünümünün korunmasında mali disiplinin sürdürülmesinin rol oynadığını söyledi.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Gamble, Türkiye’nin “BBB-” ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunan kredi notunun ve “durağan” not görünümünün teyit edilmesini yorumlarken, “Seçimlerin olduğu bir yıl boyunca mali disiplin devam ettirildi. Bütçe açığının geçtiğimiz yıla benzer şekilde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu durum da borçlanma seviyelerinin düşeceği mali disiplin konusundaki kararlılığı gösteriyor ki bu bizi oldukça cesaretlendirdi” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Akit

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

ingKurban Bayramı öncesinde ve sonraki dönemler için gerekli olan her türlü krediyi bulabileceğiniz ING Bank, konut kredisi için de birbirinden özel kampanyalar hazırladı. Siz de konutunuzu yenilemek istiyor veya konut kredisi kapsamında yeni bir ev almak istiyorsanız ING Bank’a gelerek birbirinden uygun kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

ING Bank’ta konut kredileri için birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi Sabit Taksitli Mortgage kredisi. Geliriniz sabit ise aylık taksit tutarınızın vade boyunca aynı olmasını sağlayan Sabit Taksitli Mortgage ile siz de ev sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Sabit Taksitli Mortgage ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvurunuzu gerçekleştirmek için randevu formunu doldurabilir ya da size en yakın olan ING Bank şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte ING Bank internet sitesi üzerinden konut kredisi faiz oranları hesaplama bölümünden kredinizi bütçenize uygun bir şekilde belirleyebilir ve en uygun krediyi alabilirsiniz. ING Bank şubelerine gelerek masrafsız bir şekilde alacağınız bu kredi ile uygun vade oranları sizleri bekliyor.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Worldcard 2015 Kurban Bayramı Kampanyaları

114777Kurban Bayramı demek Yapı Kredi Worldcard sahipleri için ikinci bir bayram demek. Her gün sağladığı imkan ve şansları bayram dönemlerinde daha da yükselten Yapı Kredi Worldcard Kurban Bayramı için çok özel indirimler hazırladı.

Yapı Kredi Worldcard ile GS Store, Fenerium ve Kartal Yuvası noktalarından yapacağınız alışverişlerde peşin fiyatına 9 taksit seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca Worldcard ile Kurban Bayramı boyunca yapacağınız gıda marketi, giyim, kırtasiye ve eğitim harcamalarınızda ilk 100 TL’lik alışverişlerden sonra tek seferde yapacağınız her 100 TL’lik alışveriş için 10 ve toplamda 50 TL bonus veriliyor. Türkiye’nin en bonkör kartı olmak için çalışmalarına devam eden Yapı Kredi bankası ile Kurban Bayramı’na mutlu bir şekilde girebilirsiniz. Ayrıca Yapı Kredi Worlcard ile Kurban Bayramı boyunca yapacağınız seyahatler havaalanlarındaki cafelerde de çok özel lounge indirimlerinden yararlanabilir ve yolcuklarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

BKM Express başta olmak üzere Real, Carrefoursa ve Migros gibi önemli noktalarda çok özel para puanlar kazanabilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Fitch Türkiye Kredi Notu

114777Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değiştirmedi.

Tesis, 5 Kasım 2012’de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzey olan “BBB-“ye çıkartırken, o tarihten bu yana notu ve durağan olan görünümü değiştirmedi.

Fitch, “Bütçe dengesi kuvvetli, mali disiplin sürdürülüyor.Ayrıca mali disiplinin sürdürülmesine yönelik taahhüdün farklı politik çevrelerden dayanak gördüğü anlaşılıyor. 2015 yılında faiz dışı fazlanın ulusal gelire oranının 2014’teki gibi yüzde 1.1 olmasını bekliyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Fitch, “Genel hükümet borcunun ulusal gelire oranında düşme trendinin devam etmesini ve 2017’nin nihayetinde yüzde 30’a gerilemesi bekleniyor. BBB notu olan ülkelerde bu oranın medyanı yüzde 43.1 düzeyinde” ifadelerini kullandı.

Siyasi riziko vurgusu

Fitch izahında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye’de politik ortam sön dönemde kötüleşti. AKP’nin meclisteki çoğunluğunu kaybetmesinin ardından yürütülen ortak yönetim müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ile duyuru edilen Kasım seçimleri ciddi bir belirsizlik yaratıyor. Anketler Kasım’da yapılacak seçimlerden bir evvelki seçime göre çok farklı bir sonuç çıkmayacağını işaret ediyor. Çözüm sürecinin sonlanması ile çok sayıda ölüm haberleri gelmeye başladı. Bu gerilimin uzun müddet devam etme riski bulunuyor. Ayrıca IŞİD’in saldırılarını takiben Türkiye’nin Suriye’deki çatışmalara dahil olma riski de mevcut. Son yapısal dönemde yapısal reformlarda ciddi bir yavaşlama görülürken bu reformların ne vakit canlanacağı ile ilgili belirsizlik hakim. Reformlarda yaşanan duraksamanın ardından AKP 2014 yılında kapsamlı bir program açıkladı. Ancak bu yalnizca hudutlu bir oranda uygulandı ve seçim ertesi dönemde bu programa sahip çıkılıp çıkılmayacağı ile ilgili şüpheler bulunuyor.”

Ekonomi 3. çeyrekte yavaşlayabilir

Fitch, lider göstergelerin ekonomik büyümenin üçüncü çeyrek dönemde yavaşladığı sinyali verdiğini belirtti. Tesis, “Reformlardaki yavaş seyre rağmen Türkiye ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 3.1 büyüdü. Tüketimdeki artış ve kurak geçen 2014’ün ardından tarım sektöründe yaşanan ivme büyümenin sürükleyicisi oldu. Lider göstergeler ekonominin 3. çeyrekte yavaşladığına işaret ediyor. Politik belirsizlik ve sıkılaşan finansal koşullar yavaşlamada etkili oluyor. Liradaki değer kaybı tüketici güvenini negatif istikamette etkileyerek Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine sebep oldu. Bununla beraber büyüme oranı eşit ülkelerden yüksek seyretmeyi sürdürüyor. Merkez bankası üzerindeki politik baskı henüz az görünü durumda ancak hala kredibilite üzerinde ciddi baskı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Cari açıkta yapısal bir iyileşme yok

Fitch, “Dış kırılganlıklar Türkiye’nin kredi notu üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor. Ancak son değerlendirmemizden bu yana bu tarafta bariz bir zayıflama yaşanmadı. Kesin dış borç yükselmeye devam ediyor. 2015’in nihayetinde ulusal gelire oranının yüzde 37.6’ya erişmesi öngörülüyor. Benzer ülkelerde bu oran yalnızca yüzde 6.9 seviyesinde. Fitch uzmanları, petrol ücretindeki düşüşün tesiriyle cari açığın ulusal gelire oranının 2015’te 0.8 puan azalarak yüzde 4.6’ya gerilemesini bekliyor. Cari açık ve borçlanma harici finansal kaynak yaratma ile ilgili herhangi bir yapısal iyileşme işareti gözlenmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fitch’e göre merkez bankasının sadeleştirme ile ilgili izah ettiği yol haritası, politika tutarlılığı ile ilgili endişelere sebep olabilir, ayrıca henüz Ortodoks bir para politikasına geçiş süreci ve zamanlaması belirsiz. Enflasyon ve reel efektif kur oynaklığı muadillerinin iki katı düzeyinde diyen Fitch, devam eden parasal sıkılaştırmayı faiz artışlarının takip edileceğini öngördü. Fitch, 2015’te vasati yüzde 7.1 seviyesinde olması öngörülen enflasyonun tahmin yürüttüğü dönem için yüzde 5’lik seviyeye inmeyeceğini öngördü. Tesis, enflasyonda bir iyileşme görülmemesi beklentisini kurda yaşanan yüzde 30’lık değer kaybı ile açıkladı.

Kaynak: Bloomberg HT

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bayram Kredi Kartına Yüklenmeyin Uyarısı

114777Tüketiciler Derneği uzun bayram tatili nedeniyle kredi kartı harcamalarındaki artışa dikkat çekerek “bunun bayram sonrası da var” dedi ve ödeme uyarısında bulundu

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde kredi kartı kullanacak tüketicileri, bütçelerinin üzerinde harcama yapmaması konusunda uyardı.

Küçük, yaptığı açıklamada, özel gün ve bayramlarda mağaza ve firmaların promosyonlarının arttığını, tüketicilerin aşırı harcamaya yöneldiğini söyledi. İhtiyaçların sonsuz, gelirlerin ise sınırlı olduğuna işaret eden Küçük, “İhtiyaç mutlaka çok borca girmeden bir plan dahilinde giderilmeli, tatil planları da buna göre yapılmalıdır. Bilinçli tüketiciler olarak ihtiyaçlarımızı önceden belirleyerek ona göre harcama yapmalıyız” diye konuştu.

Tatil günlerinde kredi kartı harcaması artıyor

Tüketicilerin günlük yaşamda sıkça başvurduğu kredi kartını, özel günlerde daha fazla kullandığını vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

“Bayram tatilinin rehavetine kapılarak ‘bir şekilde ödenir’ psikolojisiyle kredi kartına yüklenen tüketicilerin bilinçsiz harcamaları, onları maddi açıdan çok zor duruma düşürebilir. Tüketiciler, kredi kartını, ödemeleri hesaplayarak kullanmalı.

Genellikle bireyler ceplerindeki parayı harcamaya kıyamıyor ama söz konusu kredi kartı olunca bankanın parasını kendi tasarrufuymuş gibi kolayca ve bilinçsizce kullanıyor. Plansız kredi kartı kullanımının ödeme güçlüğü çekilmesine, ağır ödeme yükü altında kalınmasıyla da birçok ailede sosyal faciaların yaşanmasına neden olduğunu görüyoruz.”

Tüketimi özendirici reklamlara aldanmayın

Tüketicilerin, özendirici reklamlardan etkilenmemesi gerektiğine dikkati çeken Küçük “Kredi kartıyla alışveriş yapıyorsak, yaptığımız alışveriş tutarı ile karttan çekilen tutarı mutlaka kontrol etmeli, karşılaştırmalıyız. Kredi kartımızdan, harcama tutarımızdan daha fazla tutarda bir çekim söz konusu ise hemen itiraz etmeliyiz” dedi.

Küçük, turizm paket turlarından faydalanan tüketicilerin de aldıkları hizmetin eksik ya da hatalı olması halinde bunu fotoğraf ve tutanakla belgelendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Günde 12 TL Taksitle Bayram Kredisi Veriyor

725920vakifbankKurban Bayramı yaklaşırken bankalar cazip faiz oranları ve ödeme kolaylıklarıyla kredi kampanyaları düzenliyor. Vakıfbank da “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyası başlattı. 50 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlayan Vakıfk Bank kampanyasının detayları haberimizde.

Kurban Bayramı yaklaşırken Vakıfbank gibi birçok banka kredi kampanyalarında birbirleriyle yarışıyor. Bayram kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara birbirinden cazip kampanyalar düzenleyen bankalar ödeme kolaylığı ve faiz oranlarıyla müşteri çekmeye çalışıyor. Kurban Bayramı kredi kampanyalarında 36 ay vade ve 250 bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor. Vakıfbank da Bayram kredisi kampanyasıyla dikkat çekiyor.

Vakıfbank öncesi nasıl kredi veriyor?

Bayram geliyor, 9 günlük tatilin ardından okullar açılacak. Hem Kurban bayramı hem okul masrafları kredi taleplerini arttırıyor. Bankalar da Kurban Bayramı öncesi kredi kampanyaları düzenliyor. Bayram alışverişi, okul masrafları, kurbanlık alımı, ulaşım, tatil ve diğer masraflar nedeniyle nakit ihtiyacı artan tüketiciler, çoğu banka tarafından Kurban Bayramı’na özel fırsatlarla sunulan kredi kampanyalarına yöneliyor.

Bankalardan alınan bilgilere göre, bayram kredilerinde maliyetler faiz oranı, kredi tutarı, vade sayısı, tahsis ücreti ve diğer ücretlere göre farklılık gösteriyor. Nakit ihtiyaçlarını bayram kredileriyle gidermek isteyen tüketicileri, kolay başvuru, anında kredi kullanımı, ilk taksiti 2016’da ödeme gibi seçenekler bekliyor.

Kurban Bayramı öncesinde Vakıfbank da vatandaşı sevindirecek bir kampanya düzenledi. Vakıfbank “Geleneksel Bayram Kredisi” adı altında bir kampanya başlattı. Vakıfbank’ın başlattığı bu kanpanya vatandaşa 363 TL’den başlayan taksitlerle, 50 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunuyor.

Vakıfbank Bayram kredisinin ödeme koşulları

Her bütçeye uygun koşullarda kredi kullanma fırsatı sağlayan kampanya kapsamında yüzde 1.27’den başlayan faiz oranıyla 36 ay vadede 10 bin TL ile 50 bin TL arasında nakit kullanma seçeneği bulunuyor.

Krediden başta emekliler, özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşteriler kefilsiz, formalitesiz ve hızlı bir şekilde yararlanabiliyor.

Dileyenler internet bankacılığı ya da cep telefonu aracılığıyla da başvuru yapabilecek.

Bazı bankaların Kurban Bayramı’na özel sunduğu kredi kampanyalarına ilişkin detaylar şu şekilde:

Garanti Bankası

Garanti Bankası, “Bayram Kredisi” kampanyası kapsamında ayda 375 TL taksitle 36 ay vadeli 10 bin TL’lik ihtiyaç kredisini 50 TL dosya masrafıyla kullandırıyor.

Krediden faydalanmak isteyenler, Garanti Bankası şubelerinden, “www.garanti.com.tr” internet adresinden, 444 0 335 Tam Destek Hattı’ndan, Garanti Bankası Paramatik’lerinden ve SMS göndererek cep telefonlarından başvuruda bulunabiliyor.

Garanti İnternet Şubesi müşterileri ise sadece nüfus cüzdanları ile kredi başvurusu gerçekleştirebiliyor.

Şekerbank

Şekerbank, bayrama özel başlattığı kampanyasıyla tüm bireysel müşterilerinin nakit ihtiyaçları için 30 bin TL’ye kadar finansman desteği sunuyor.

Müşterilerine, uygun faiz oranları ve 36 aya varan vade imkanı sunan Şekerbank’ın kredi kampanyası 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Akbank

Hem bayram hem de okulların açılması nedeniyle “Sonbahar Kredisi” kampanyası başlatan Akbank, 75 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.

Akbank, Sonbahar Kredisi’yle 12 bin TL tutarındaki krediyi ayda 434 TL taksitle 36 ayda ödeme fırsatı sunuyor. Bankanın kredi kampanyasından yararlanmak isteyen tüketiciler eylül ayı sonuna kadar başvuruda bulunabiliyor.

Yapı Kredi

Yapı Kredi’nin 28 Eylül’e kadar geçerli olacak “Bayrama Özel İhtiyaç Kredisi” kampanyası ile 36 aya varan vadelerde kredi kullanılabiliyor.

Kredi başvuruları, Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden, Yapı Kredi Mobil Şube’den ve Nuvo İnternet Bankacılığı’ndan yapılabiliyor ve kredisi onaylanan Yapı Kredi müşterileri anında kullanım yapabiliyor.

İş Bankası

Türkiye İş Bankası, kendisiyle özdeşleşmiş “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla 30 Eylül’e kadar müşterilerinin nakit ihtiyaçları için kredi imkanı sunuyor.

Kredi kampanyası kapsamında tüm bireysel ihtiyaçlar için 50 bin TL ve 36 aya kadar kredi kullanılabiliyor. Maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara özel indirimler de uygulanıyor.

İhtiyaç kredisi için cep telefonlarından, banka şubelerinden, “isbank.com.tr” internet adresinden, internet şubesinden, Bankamatik’lerden ve 0850 724 0 724 numaralı telefon şubesinden başvuru yapılabiliyor. Kredi başvuruların cevabı cep telefonlarına gönderiliyor.

İş Bankası, bayrama özel düzenlediği kredi kampanyasına esnaf ve KOBİ’leri de dahil ediyor. Nakde ihtiyaç duyan esnaf ve KOBİ’ler 36 aya varan vadelerle 150 bin TL’ye kadar kredilerden faydalanabiliyor.

ING Bank

ING Bank, “İhtiyacı Olana Mola” kampanyası ile müşterilerine, 30 Eylül’e kadar alacakları ihtiyaç kredisini 2016’da ödeme imkanı sunuyor. Yüzde 1,34 faiz oranına sahip ihtiyaç kredisi kampanyası, taksitleri 3 ay erteleyerek ilk taksiti Ocak 2016’da ödeme olanağı sağlıyor.

Banka, kampanya kapsamında uygun faiz oranları ve avantajlı ödeme koşullarıyla 3 bin TL ile 20 bin TL arasında değişen tutarlarda 36 aya varan vadelerde kredi kullandırıyor.

VakıfBank

Bayrama özel günde 12 TL’ye kredi kullandıran VakıfBank, “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla 363 TL’den başlayan taksitlerle 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.

Bankanın, yüzde 1,27’den başlayan faiz oranıyla 36 ay vadede 10 bin TL ile 50 bin TL arasında nakit kullanma imkanı sunan kampanyasından başta emekliler ile özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşteriler kefilsiz ve hızlı bir şekilde yararlanabiliyor.

VakıfBank’tan bayram kredisi kullanmak isteyen tüketiciler, “www.vakifbank.com.tr” internet adresinden, SMS göndererek cep telefonlarından ya da internet bankacılığı aracılığıyla başvuru yapabiliyor.

TEB

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ihtiyaçların arttığı bayram döneminde 12 ay vade ile müşterilerinin 3 bin TL’lik nakit ihtiyaçlarını, yüzde 1,10 faizle ve aylık 271 TL geri ödeme avantajıyla karşılıyor.

Banka ayrıca, 3-36 ay vade ile ihtiyaç kredisi almak isteyen müşterilerine yüzde 1,30 faizli bayram ve okula dönüş kredisi sunuyor.

TEB’in kredi kampanyalarından faydalanmak isteyenler TEB şubelerinden ve “teb.com.tr” internet adresinden başvuruda bulunabiliyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, farklı müşteri kitlelerinin bayram ihtiyaçları ve diğer tüm bireysel ihtiyaçlarının finansmanında ürün paketlerinden yararlanma fırsatı sunuyor.

Maaşını Ziraat Bankası’ndan alan emekli veya çalışan tüm müşteriler, aylık yüzde 1,31 faiz oranıyla İhtiyaç Kredisi’nden faydalanıyor. Banka, diğer müşterileri için de yine ürün paketleri kapsamında avantajlı faiz oranları sunuyor.

DenizBank

DenizBank, yıl içerisinde yaptığımız avantajlı kampanyaları, özellikle bayram dönemlerinde müşterilerinin ihtiyaçlarını rahat karşılayabilmeleri için daha avantajlı paketler halinde sunuyor.

Banka, Kurban Bayramı’na özel hazırladığı ihtiyaç kredisi kampanyasıyla 4 bin TL’ye kadar uygun faiz oranları sağlıyor.

DenizBank’ın 23 Eylül’e kadar geçerli olan kampanyasından yararlanmak isteyen tüketiciler, cep telefonlarından ya da “www.denizbank.com” internet sitesinden başvuru yapabiliyor. Kredi başvurularının sonuçları 5 dakika içinde cep telefonlarına gönderiliyor.

Banka ayrıca, esnaf ve KOBİ’lere özel düzenlediği bayram kredisi kampanyasıyla 250 bin TL’ye kadar kredi, 36 ay vade, ilk ödemeyi ocak 2016’ya erteleme ve indirimli faiz oranları sunuyor. DenizBank, günlük bankacılık işlemlerini içeren ve bankacılık işlem türü ile sıklığına göre farklılaşan Midi, Maksi veya Jumbo işlem tarifesi alınması durumunda indirimli faiz oranı uyguluyor. Kredi ihtiyacı olan esnaf hem kendisine özel yüzde 1,34’ten başlayan faiz oranıyla kredisini kullanıyor hem de ödemeye ocak 2016’da başlıyor.

30 Eylül’e kadar geçerli olan ve esnafa özel sunulan bayram kredisi için başvurular, DenizBank Şubeleri, ATM’ler, AçıkDeniz İnternet Bankacılığı, SMS, Facebook bankacılığı aracılığıyla ve “www.denizbank.com” internet adresi üzerinden yapılabiliyor.

Kaynak: Karar

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati