Konut Kredisi

Şekerbank Güzel Evim Kampanyası

37886Ülkemizin müşterileri için en uygun çözümleri sunan bankalardan olan Şekerbank, ev sahibi olmanız için yine en uygun fırsatı sunuyor. Kira ödemekten bıkanlar, ev sahibi olmanın hayalini kuranlar, Şekerbank Konut Kredileri ile, hayalinizdeki konuta bütçenize uygun ödeme planları, uygun faiz oranları ve kolay kredilendirme süreçleri ile sahip olabilirsiniz.

Şekerbank sunduğu yeni güzel evim kampanyası ile sizi sıkıntıya sokmadan ev sahibi yapıyor. Güzel Evim Konut Kredisi Kampanyasına hemen başvurun, 120 aya kadar vade imkânı ile hayalinizdeki evin sahibi olun.

Faiz oranı 3 ile 120 ay arası % 1,25 olarak belirlenen Şekerbank’ın  güzel evim konut kredisi kapsamında örneğin 100 bin TL olarak kullandığınız kredinizi 120 ay vadeyle alırsanız aylık taksit tutarlarınız sadece 1,613.35 TL oluyor. Toplam da bankaya geri ödeyeceğiniz tutar ise 193,560 TL oluyor.

Uygun faiz ve ödeme koşullarıyla ev sahibi olmak için en yakın Şekerbank Şubesine uğramayı unutmayın.

Kaynak: Borsa365

ICBC Kredi Başvurusu

37886Çin’in 4 devlet bankasından birisi olan ICBC bankasının kökeni 1984 yılına dayanmaktadır. ICBC bankası toplam varlıklar ve piyasa değerine göre dünyanın en büyük bankası olarak anılmakta ve tanıtılmaktadır. Son zamanlar ICBC bankası gerek kredi gerek ise kredi kartı kampanyaları ile ülkemizde de en çok tercih edilenler arasına hızla girmeye başladı. 

Birçok insanın başvuru yaptığı kredi, kredi kartlarında en üste tırmanmaya devam ediyor. Makalemizde ICBC kredi başvurusu, kredi detayları ve kredi hesaplamaları hakkında tarafınıza bilgi aktarımı yapmayı hedefledik.

ICBC bankasından gerek ihtiyaç, gerek konut gerek ise taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz. İhtiyaç kredileri; en az bin TL en fazla ise 50 bin TL olarak tüketiciye sunulmaktadır. 1 ila 36 ay vade imkânından da yararlanabilirsiniz. Eğer 10 bin TL ihtiyaç kredinizi % 1,34 faiz oranı ve 36 ay vade ile bankadan alırsanız aylık ödemeleriniz 370 TL ile sınırlı olacaktır. Geri ödemeniz gereken rakam ise toplamda 13,316 TL olarak ödeme tablonuzda yer alacaktır.

ICBC Kredi Faiz Oranları

ICBC bank taşıt sahibi olmak isteyenleri de unutmadı yine aynı faiz oranı ile 48 ay vadeyle taşıt kredinizi alabilirsiniz. Taşıt kredinizi hem 0 km hem de 2. El taşıt alımı için kullanabilirsiniz. Hayallerini kurduğunuz arabaya sahip olabilirsiniz. Siz araba almak isteyin paranız ICBC bankta duruyor. Konut ev sahibi olmak isteyenlerde yine diğer bankalarda olduğu gibi kira ödercesine ICBC bank konut kredisiyle ev alabilirler. En az 10 bin TL en fazla ise 9.999.999 TL minimum 1 ay maksimum 120 ay vade ile verilmektedir. 100 bin TL kredinizi 120 ay vade ve % 1,15 faizle alırsanız aylık sadece 1,541 TL ödeme yapacaksınız.

ICBC Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama

ICBC kredi başvurularını gerek resmi internet adresi üzerinden gerekse size en yakın şubeye giderek yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde fazla olmasa bile konut ve taşıt kredilerinde istenilen evrakları da eksiksiz temin ederek bankaya sunmanız gerekmektedir. Hadi o zaman beklemeden ihtiyaç kredisi ile ihtiyaçlarımızı karşılayalım, taşıt kredisi ile arabamızı, konut kredisiyle de evimizi alalım.

Kaynak: 365kredi

Kredi Kartından Alınan ‘Zorunlu Masraf’ Kararı Tüketiciyi Sevindirdi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Bursa Tüketiciler Derneği (BTD) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin kredi kartlarıyla ATM’lerden çektikleri nakit veya taksitli kredilerden ‘hızlı para hizmet bedeli’ adı altında kesilen parayı geri alabileceklerini söyledi.

Bursa Tüketiciler Derneği (BTD) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin kredi kartlarıyla ATM’lerden çektikleri nakit veya taksitli kredilerden ‘hızlı para hizmet bedeli’ adı altında kesilen parayı geri alabileceklerini söyledi.

Yılmaz, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık konut, tüketici ve araç kredileri üzerinden alınan masrafları bankalardan geri almaya devam ettiğini belirtti.

Tüketicilerin bu konuda verdiği hukuk mücadelesinin devam etiğini aktaran BTD Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Bugünlerde, bankaların hızlı para kredisi gibi adlar altında tüketiciden aldığı işlem masrafları da gündemde. Muğla’da Nizamettin Eşiyok isimli tüketiciden kredi kartı ile bir bankadan aldığı 13 bin 500 TL krediden 921,38 TL ‘hızlı para hizmet bedeli’ adı altında masraf kesilmiş.” dedi.

Eşiyok’un ise masrafın geri almak için Menteşe ilçesi hakem heyetine başvurmasına rağmen kendi aleyhine karar verildiğini dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun üzerine Nizamettin Eşiyok, tüketici mahkemesi sıfatıyla Muğla 1.Asliye Hukuk Mahkemesine hakem heyetinin kararının iptali için başvuruda bulunduk. Mahkeme bilirkişiden görüş istedi. Bilirkişi incelemesi ise tüketici aleyhine olunca, bilirkişi görüşüne itiraz ederek ikinci bilirkişi görüşü talebinde bulundu. Mahkeme bu defa dosyayı İzmir 6.Tüketici Mahkemesine gönderip bankacılık işlemleri konusunda uzman bilirkişiden görüş istendi.”

Uzman bilirkişinin ise tüketicinin ‘hızlı para kredisi’ne yönelik alınan işlem bedeli konusundaki itirazını haklı bulduğunun altını çizen Yılmaz, bilirkişi raporunda özetle ‘davacı hesabından hızlı para hizmet bedeli adı altında alınan 921,38 TL kesintinin söz konusu kredinin kullanımında zorunlu masraf olarak yorumlanamayacağı; haksız yere yapıldığı ve davacı hesabına iadesinin gerektiği’ yönünde görüş belirtildiğini kaydetti.

Sıtkı Yılmaz, mahkemenin de bilirkişi raporuna itibar ederek söz konusu paranın ‘zorunlu masraf’ olarak kabul edilmeyeceği ve haksız bir uygulama olarak kredi kartından çekilen nakit avans ve taksitli nakit avans kredilerinden masraf alınacağına hükmettiğini ifade etti.

Tüm tüketicilere çağrıda bulunan BTD Başkanı Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kredi kartı üzerinden alınan kredilerden kesilen masraflar için de geriye doğru on yıl geriye doğru hakem heyetlerine başvurup masrafların iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu konuda olduğu gibi her konuda Bursa Tüketiciler Derneğinden hukuki destek alabilirsiniz.”

Kaynak: Haberler

Tüketiciye Konut Kredisi Uyarısı

akbank-bayram-özelTüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, yürürlüğe giren Konut Finansmanı Yönetmeliği konusunda tüketicilere uyarılarda bulundu. Sözleşmede ana para, faiz, vergi ve harç gibi ücretlerin tek tek sıralandığına dikkat çeken Çakar, “Ancak bir de ‘benzeri yasal yükümlülük’ ifadesi yer alıyor. Bu ifade nedeniyle bankalar kafasına göre ücret almaya devam edecek” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçiş sürecinin ardından yürürlüğe giren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği konusunda tüketicilere dikkat çekici uyarılarda bulundu. Çakar, yönetmeliğe rağmen bankaların kafasına göre tüketiciden “deli dumrul” ücretlerini almaya devam edeceğini açıkladı. “Tüketicilerin uyanık olması gerekiyor” diyen Çakar, şunları söyledi:

O Ücretler Yine Ödenecek

“Yönetmeliğe göre kredi sözleşmesinin imzalanmasından önce sözleşme öncesinde ön bilgilendirme yükümlülüğü var. 12 punto büyüklüğünde, açık, sade, okunabilir ön bilgilendirme şartı var. Yine bu konut finansmanı sözleşmesinin süresi, gecikme faiz oranına ilişkin bilgi, sigorta zorunluluğu olmadığına dair bilgi olması lazım. Çekilen konut kredisiyle ilgili tüketicinin bilgisi dahilinde hesap açılacak. Bu hesapla ilgili tüketiciden herhangi bir ücret alınamayacak. Burada çok önemli birşey var. Sözleşme öncesi bilgilendirme formunda ya da sözleşmede önemli bir ayrıntı bulunuyor. Tüketiciden talep edilecek ücretler kısmında toplam borç tutarının ana para, faiz, vergi, harç gibi yükümlülükler ve ücretler itibariyle dağılımı var. Sözöleşmede en önemli taraf burasıdır. Toplam borç tutarının ana para, faiz, vergi ve harç gibi ücretler tek tek açıklanacak. Ancak bir de ‘benzeri yasal yükümlülükler ve ücretler’ ifadesi yer alıyor.

Mağduriyet Sürecek

Bu 3 Ekim 2014 tarihinde BDDK’nın çıkardığı dosya masrafını tahsis ücretine çeviren birsürü ücreti akıllara getiriyor. ‘Benzeri yasal yükümlülük’ derken onu kastediyor. O ücretlerin dışına çıkılıp çıkılmayacağına yönelik bir hüküm yok. Yani deli dumrul ücretlerine yönelik açık hüküm bulunmuyor. Burada BDDK’nın çıkardığı yönetmelikte belirtilen ‘şu şu ücretlerin dışında ücret alınamaz’ demesi lazım, böyle birşey yok. Bankalar yine kafasına göre bu ücretleri alacaklar. Yine tüketiciler bu durumdan mağdur olacak.

İndirim Yapacak Tazminat Alacak

Düzenlemede bir de erken ödeme indirimi var. Tüketici birden fazla borcu erken ödeyebilecek. Ancak yönetmelikte bankaların erken ödeme indirimi dışında erken ödeme tazminatı alması hükmü bulunuyor. Bankalar erken ödeme için sistem kuracak. Erken ödeme yaptı, fakat erken ödeme tazminatı da alacak. Düzenlemede yer alan ‘erken ödeme tazminat tutarı hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamaz’ ifadesi ‘indirim tutarına eşit olabilir’ demektir. O zaman ne anladık erken ödeme indiriminden. Tüketici yine kaybedecek. Bu hiçbir anlam ifade etmiyor. Cüzi bir belki küçük bir artı değer olur.”

Erken Ödeyene İndirim

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek. Bu hallerde konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen tutara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü olacak. Ayrıca konut finansmanı sözleşmelerinde erken ödeme tazminatının, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2’sini geçmeyecek. Düzenlemeyle erken ödeme tazminat tutarı, hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamayacak. Oranların değişken olarak belirlenmesi halinde, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemeyecek. Kredi bağlantılı sigortalarda tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda olacak. Taksit vadesi veya ödeme gününün, kanunlarda tatil olarak kabul edilen bir güne rastlaması durumunda kendiliğinden bu günü izleyen ve tatil olmayan ilk güne geçeceği de düzenlendi.

Kaynak: Hürriyet

Metropark’ta Faiz 0’a Düştü

akbank-bayram-özelMetropark’ta peşin alımda indirim yüzde 15

Teknik Yapı, 2016’ya yeni bir yuva ile girmefırsatını bu kez Metropark ile sunuyor. Hemen teslim son 100 daire için peşinatı yüzde 1’e indiren Teknik Yapı, aynı zamanda faiz oranını da yüzde 0’a çekti.  Peşin alımlarda ise indirim oranını yüzde 15 olarak belirledi.
2016 yılına yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için fırsat dolu yeni yıl sepeti hazırlayan Teknik Yapı, 2015’in son kampanyasında birbirinden çekici avantajlar sunuyor. Halkalı’nın yükselen değeri Metropark projesinde son 100 dairede indirim oranını yüzde 15’e yükselten Teknik Yapı, peşinat tutarını yüzde 1’e, 36 ay ödemeli konutkredisi faiz oranlarını yüzde sıfıra indirdi.
Teslim Hemen, Yaşam Şubat 2016’da
Anlaşmalı bankalar vasıtasıyla kullanılacak konut kredileri için marka desteği verildiğini açıklayan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım “Her zaman olduğu gibi verdiğimiz sözü yerine getirdik ve Metropark projemizde daire teslimlerine başladık. Şubat 2016’da yaşamın başlayacağı Metropark’ta faiz indiriminin yanı sıra peşinat tutarını da minimum seviyeye çekerek son 100 daireyi alacak şanslı müşterilerimize yeni yıl hediyesi sunduk. Her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunmak için de, son 100 daireyi alacak müşterilere temel fırsatların yanı sıra farklı peşinat seçenekleri ve sıfır faiz gibi beş ayrı ödeme seçeneği sunuluyor” söyledi.
Yaşamın tadını çıkarmak lazım
Toplam 1.412 daire ve 20 ticari üniteden oluşan Teknik Yapı Metropark projesinde, satın alma gücünü artıran ve kullanma maliyetini azaltan optimum sosyal alana yer verildi. Teknik Yapı Metropark projesi, gerek işletim maliyeti açısından gerekse mevcut alanların daha etkin kullanılabilmesi açısından sosyal tesislerinde fazla abartıya kaçmıyor. Bu kapsamda projede fitness center, Türk hamamı, sauna,  buhar odası, masaj odaları, yetişkin ve çocuk yüzme havuzları, yarım saha basketbol sahası, çocuk parkları, yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Yaklaşık 1.450 adet kapasiteli kapalı otoparklar da ve sosyal tesis içerisinde engelli rampaları, ‘Engelsiz Yaşam’a olanak tanıyacak.
Kaynak: Milliyet

Konut Kredisini Erken Kapatanların Ödeyeceği Ceza Miktarı

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Kamuajans.com – 29369 sayılı Resmi Gazete’de 28 Mayıs 2015’de yayınlanan ve 28 Kasım 2015’de yürürlüğe giren Konut Finansman sözleşmeleri yönetmeliğinde yer alan ‘Tarafların Hak ve Yükümlülükleri Bölümü ’11. maddesinde tüketicinin konut kredisi borcunun erken ödemesi durumunda uygulanacak işlemler belirtildi.

Kamuajans.com – Tüketici, konutfinansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı kredivadesinden önce ödeyebilecek. Bu durumda, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktarına göre bu maddede belirtilen hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak.
Yeni Konut Finansman Yönetmeliği’ne göre konut kredisi borcunu vadesinden önce kapatmak isteyenler ya da ara ödeme yapmak isteyenler değişen oranlarda tazminat ödeyecek.Değişiklikten önce, vadesinden önce kapatılan konut kredilerinde tüketiciden kalan borcun %2’si tutarında erken kapatma ücreti alınıyordu.
Yapılan değişiklikle birlikte ödenecek tazminat kalan vadeye bağlandı. Buna göre konut kredisi borcunu erken kapatmak isteyen tüketici, kalan borcunun vadesi 36 aydan az ise %1, 36 aydan fazla ise %2 erken kapatma cazası (tazminatı) ödeyecek.
Ara Ödeme Yapıldığında Ödenecek Ceza Nasıl Hesaplanacak?
Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; 20 Ocak 2015 tarihinde akdi faiz oranı %1 ile 10 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisi kullanan bir tüketici, 30. taksitini ödeyeceği 20.06.2017 tarihinde 13.750 TL ödeme yapmak istediğinde şu işlemler yapılacak:
1. Biriken Faiz
Öncelikle 20.06.2017 tarihi itibariyle biriken faiz tutarı tahsil edilir. Tüketicinin ödeme planına göre 29. ayın sonunda kalan anapara tutarı olan 85.458,80 TL’nin üzerinden tahsil edilecek faiz hesaplanır.
Tahsil edilecek faiz= (85.458,80*%1) = 854.59 TL olan bu tutar, yapılacak olan ödemeden düşülür.
2.Kalan Anapara 
Anaparadan düşülecek tutar hesaplanarak, ödeme sonrası kalan anapara belirlenir.
Anaparadan düşülecek tutar=13.750-854.59 = 12.895,41 TL
Ödeme sonrası kalan anapara= 85.458,80-12.895,41= 72.563,39 TL
3.Erken Ödeme Tazminatı
Kalan vade 90 ay olduğundan ve kanunda belirtilen 36 ayı aştığından bu tutar üzerinden %2 erken ödeme tazminatı tahsil edilir. (Kalan vade 36 aydan az olsaydı erken ödeme tazminatı %1 üzerinden hesaplanacaktı.)
30 aydaki taksit tutarı=580.12 TL
Erken Ödenen Anapara= 12.895,41-580.12=12.315,29 TL
Erken Ödeme Tazminatı=12.315,29*%2=246,31 TL
4.Kalan Taksite Göre Ödeme Planı
Erken ödeme tazminatı olan 246,31 TL tüketiciden tahsil edildikten sonra, kalan 90 taksit ödeme tarihleri değişmeyecek şeklide 72.563,39 TL olan kalan anapara üzerinden yeniden hesaplanır. (Bu örnek için konut kredisi hesaplama yapılarak belirlenen rakamlara göre 13.750 TL ara ödeme yapmak isteyen tüketicinin taksit tutarı aylık 1.226, 54TL’ye karşılık gelir.)
Kaynak: kamuajans

Konutta Alternatif Kredi Bilmecesi

konu_faizleri_dusecek_mi_ne_zaman_inecek_h18804Aylık konut satış verilerini izleyenler bilirler; konut satışları aydan aya dalgalanır. Bu dalgalanmaların arkasında mevsimsel etkilerin yanı sıra  ilgili ayların işgünlerinin de etkisi vardır. Örneğin Ramazan ve Kurban Bayramlarına rastlayan aylarda konut satışları gerilemiş görünür. Gerçekte bayram tatili nedeniyle çalışılan iş günleri sayısı azalır. Bankalarda, Tapuda daha az çalışılır. 

Aylık konut satış verilerini izleyenler bilirler; konut satışları aydan aya dalgalanır. Bu dalgalanmaların arkasında mevsimsel etkilerin yanı sıra  ilgili ayların işgünlerinin de etkisi vardır. Örneğin Ramazan ve Kurban Bayramlarına rastlayan aylarda konut satışları gerilemiş görünür. Gerçekte bayram tatili nedeniyle çalışılan iş günleri sayısı azalır. Bankalarda, Tapuda daha az çalışılır. Dolayısıyla az işlem yapılır. Bu nedenle bayram tatillerini içeren aylarda sanki konut satışları yavaşlamış gibi algılanır.  Ülkemiz ekonomi basınında  bir zamandır aydan aya konut satışlarının bir artıp bir azaldığına yönelik haberler manşet oluyor. Oysa en azından son altı ay için konut satışlarında gerçekler hiç de böyle değil. Takvim etkisinden arındırdığımızda yani aylık satılan konut sayısını ilgili ayın işgünü sayısına böldüğümüzde konut satışları istikrar gösteriyor.  Takvim etkisini düzelttiğimizde son altı ayda konut satışları aylık  105-110 bin aralığında  seyrediyor.

Konut satışlarının önemli belirleyicilerinden birinin konut kredi faizleri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Teorik olarak faizler arttıkça her ay ödenmesi gereken kredi taksit tutarı artacağından satın alma talebinin azalmasını,  dolayısıyla konut satışlarının düşmesini bekleriz.

Oysa bizde bunun tam tersi gerçekleşti.  Ülkemizde yılbaşından itibaren konut kredi faizleri yıllık bazda yüzde 11 düzeylerinden yüzde 15’lere yükselmesine rağmen konut satışları düşmedi. Seçim belirsizliğinin yaşandığı yaz aylarında bile takvim etkisinden arındırılmış verilerle aylık 105-110 bin adet seviyesini korudu.

Faiz artışına rağmen toplam satış seviyesi korunurken satışların alt kırılımlarında dikkat çekici değişmeler ortaya çıktı. İpotekli satışlar düşerken, ipoteksiz satışlar yükseldi.

TUİK konut satışlarını dört alt kırılımda yayınlıyor. Bunlar;

  • İpotekli ilk satışlar
  • İpotekli ikinci el satışlar
  • Diğer ilk satışlar
  • Diğer ikinci el satışlar

Bu tanımlardan “diğer satış ” terimini “ipoteksiz satış ” olarak okuyabiliriz.

Konut kredi faizlerinin yükselmesi ipotekli satışları ciddi ölçüde etkiledi. İpotekli konut satışları Mayıs ayında 46 bin adet civarında iken  Ekim ayında 29 bin düzeyine geriledi.  İpotekli satışlarının sayısal anlamda gerilemesinin yanısıra toplam satışlar içinde ipotekli satışlarının oranı da faiz oranlarındaki artışa paralel olarak hızla geriledi. Bu durumu ekli grafikten takip edebiliriz.

Konut kredisi faiz oranları ile ipotekli satışların toplam satışlara oranı arasında %90’lar düzeyinde çok kuvvetli bir negatif korelasyon katsayısı hesaplıyoruz. Aslında bu grafik bize faiz oranlarındaki değişmelerin  toplam satışlardan daha çok ipotekli satışlar üzerinde  etkili olduğunu söylüyor. Öyleyse faiz oranları arttıkça gerileyen ipotekli satışları telafi  edecek şekilde ipoteksiz satışların artması gerekmektedir.

Takvim etkisini ortadan kaldırmak için günlük bazda konut satışlarını içeren aşağıdaki grafikten ipotekli ve ipoteksiz konut satışları ile faiz oranlarının gelişimini gözlemleyebiliriz. 2015 yılının ikinci yarısından itibaren ipotekli satışların düşüşe buna karşılık ipoteksiz satışların ise artışa geçtiğini görüyoruz.

Bu verilere göre ipoteksiz satışlardaki  artış toplam konut satışlarının gerilemesini engellemiş görünüyor.  Özellikle birinci el ipoteksiz satışların birinci el ipotekli satışlardan kaynaklanan kaybı bire bir telafi ettiğini günlük satışları içeren aşağıdaki grafikte görüyoruz. Galiba inşaat firmaları birinci el satışları ayakta tutacak şekilde konut kredisine alternatif fonlama yöntemlerini devreye sokmuşlar ve başarılı da olmuşlar.

Kaynak: businessht

Şekerbank Güzel Evim Konut Kredisi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Ah biz kiracılar, kaçımız bir evim olsa hayali kurmadı, kaçımız ev sahibinin kaprislerinden yorulmadı eve çivi çakarken bile izin alır olduk, taşınırken yıpranan eşyalarda cabası. Neyse ki artık rahat bir nefes alma zamanı geldi. Şekerbank güzel evim konut kredisi ile.

Şekerbank güzel evim konut kredisi, uygun faiz ve ödeme koşullarıyla ev sahibi olmaya hazır mısınız? Hemen kredi detaylarına geçelim. Faiz oranı 3 ile 120 ay arası % 1,25 olarak belirlenmiştir. Hatta kredi hesabını yapalım daha net anlarsınız

100 bin TL kredinizi üst metinde yazdığımız faiz ve 120 ay vadeyle alırsanız aylık taksit tutarlarınız sadece 1,613.35 TL olacaktır. Toplam da bankaya geri ödeyeceğiniz tutar ise 193,560 TL’dir. Kredi yıllık maliyet oranı % 16,47 olarak belirlenmiştir. Kredi tahsis ücreti, uzman incelemesi ücreti, ipotek tesis ücreti de toplam da 1,300 TL’dir.

Şekerbank güzel evim konut kredisi başvurularınızı size en yakın Şekerbank şubesinden yapabilir, kredinizi alarak sizde ev sahibi olabilirsiniz.

Kaynak:365kredi

CHP Milletvekili Erkek Kredi Borçlarını Meclis’e Taşıdı

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763CHP Milletvekili Muharrem Erkek, Türkiye genelinde ve Çanakkale’de bankalardan kredi kullanan ve borçlarını ödeyemeyenler konusunu Meclis’e taşıdı. Türkiye’de ekonominin kötüye gittiğini söyleyen Erkek, esnaf ve diğer vatandaşların kredi çektiğini, ödeyemedikleri için mal varlıklarına el koyulduğunu belirtti.

Bankaların gayrimenkul zengini olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Erkek, “Ülkemizin ekonomisi kötü durumda. Esnaf, tüccar, ev hanımı, memur, emekli herkes borç batağında. Bu borçların önemli bir kısmı da bankalara. Yurttaşlarımız, mali açıdan zor durumda kalmamak için kredi çekiyorlar. Zaten ekonomik durumları çok iyi değil, bir de ekonomi kötüye gidince geri ödeme yapamıyorlar. Geri ödeme yapamayınca biriken faizler ve el koyulan taşınmazlar sürekli artıyor. Şu an ülkemizdeki bankalar gayrimenkul zengini. Hepsi, geri ödemelerin yapılamaması sonucunda alıkoyulan gayrimenkuller. Bunların içinde kümes ve hattâ ahır dahi var. İşte bu konuda bakanlığın elindeki net bilgileri öğrenebilmek amacıyla bir soru önergesi hazırladım.” dedi.

Milletvekili Muharrem Erkek’in, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın cevaplaması talebiyle verdiği önergedeki sorular şöyle: “Türkiye genelinde ve Çanakkale ilimizde, son 10 yıl içerisinde banka kredisi ile konut alan kişi sayısı kaçtır? Bunların yıllara göre dağılımı nasıldır? Aynı süreçte diğer kredi türlerinden, her biri ayrı belirtilmek üzere ne kadarlık kullanım olmuştur? Bunların tutarları, anapara ve faiz ayrı belirtilmek üzere ne kadardır? Türkiye genelinde ve Çanakkale ilimizde, son 10 yılda banka kredisi kullananların ne kadarlık bir kısmı geri ödemelerini yapamamıştır? Bunların yıllar itibariyle ve kredi türüne göre ayrıntıları nelerdir? Türkiye genelinde ve Çanakkale ilimizde, konut kredisi geri ödemesini yapamadığı için bankalar tarafından el koyulan gayrimenkul sayısı kaçtır? Bunların içerisinde ev, arazi, sera gibi gayrimenkuller arasında dağılım oranları nasıldır?”

Kaynak: Cihan

Kredi Vermede İmkân Azalıyor

resized_842d1-4967bc18konut9Bankacılık sektöründe marjların iyice gerilediğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Her verdiğiniz kredi sermaye yeterlilik rasyosunu aşağı çekiyor.

Özkaynak kârlılığı sistemin matematiğini çalıştırmıyor. Kredi verme imkânımız azalıyor. Bu bankaların kâr etme değil, işlev görüp göremeyeceği tartışması” dedi.

ORTALAMA mevduat faizleri ile ortalama kredi faizleri arasındaki farkın 3.5 puana kadar düştüğünü, bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik rasyolarının da gerilediğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tedbir alınmazsa önümüzdeki dönemde sektör ve ekonomi için riskler doğabileceğine işaret etti.
İş Bankası’nın davetlisi olarak gittiğimiz Londra’da Adnan Bali ile ‘The Banker Dergisi Türkiye’de Yılın Bankası Ödülü’nü almasının hemen ardından görüştük.

Kâr tartışması değil

Türk bankacılık sisteminin yeterlilik rasyosunun 14-13’lü seviyelere geldiğini belirten Adnan Bali, “Risk ağırlıklı varlık yaratarak (kredi vermek suretiyle) bu seviyeler görüldü. Her verdiğiniz kredi, sermaye yeterlilik rasyonuzu aşağı çekiyor. Dört büyük özel bankanın sermaye yeterlik sıralamasında en büyüğü bizimki ama belli bir alana sıkışmış durumda. Ya daha geniş bir faiz marjıyla kredilendirme yapacaksınız ya da faiz dışı gelirlerin payını toplam gelir kompozisyonunda artıracaksınız. Bunun altında asıl şu yatıyor. Yüzde 10’lu seviyelere indirilmiş bir özkaynak kârlılığı sistemin matematiğini çalıştırmıyor. Kredi verme imkanımız azalıyor. Bu bankaların kâr edip etmeme tartışması değil, bankaların işlev görüp göremeyeceği tartışması” diye konuştu.

Faiz marjı düştü

Elde ettikleri gelirleri otoritelerce uygun görülen kısmını hissedarlara dağıttıklarını belirten Bali, bunun temettü verimliliği açısından da tatminkar olmadığını söyledi. Adnan Bali özellikle seçimlerden önce faizde indirim tartışmalarının yapıldığını hatırlatmamız üzerine de, “Şu anki mevcut duruma baktığınızda faiz indirimi mümkün görünmüyor. Evet faizler düşmeli. Ama kaynak faizi düşmeden plasman faizi düşmez. 2010’da bu ülkede net faiz marjı yüzde 5.8’di. Bugün 3.5’lerde. Özkaynak karlılığını artırmak için bunu ikame edecek faiz dışı gelirlere ilişkin (net ücret ve hizmet komisyonları) yapılan düzenlemelerle böyle bir imkan vermiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İşimizi yapamamak bizi tedirgin ediyor

BANKALARIN piyasa değerlerinin göreceli olarak daha fazla etkilendiğini de belirten Bali sonrasında şunları söyledi: “Elde ettiğiniz gelirlerle sermayedarı tatmin edemediğiniz gibi, kalan kısımla yeni iş de yaratamıyorsunuz. Peki o zaman ülkenin ticari, büyük altyapı finansmanları, hane halkı finansmanları nasıl sağlanacak? Bu sorun aslında şudur: Bankacılık, aracılık yönünü dikkate aldığımızda; haberleşme, savunma, enerji gibi stratejik bir sektördür. Milli bankacılık fonksiyonlarını göremezsek bundan dolayı sıkıntı duyarız. En büyük konu budur. En az enerji, en az savunma kadar stratejik bir sektörüz. İşimizi iyi yapamazsak bundan milli menfaatlerimiz zarar görür. Biz işimizi yapamaz hale gelmekten tedirginiz. Bizim 30 milyar TL özkaynağımız var. Şubelerin hepsini kapatıp, 25 bin çalışanı işten atıp, bu kadar iş geliştirme, istihdam ve altyapıdan vazgeçsek, parayı da banka mevduatı yapsak yıllık karımızdan daha fazlasını elde ederiz.”

Hükümete anlatacaklar

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin “Bankalar çok kazanıyor” söylemine de itirazı var. Bali, “Herhangi bir sektörde yüzde 15-20 olan kâr oranı bankalarda yüzde 10’larda. Yüzde 10’lu seviyelere indirilmiş bir özkaynak kârlılığı, bankacılık sisteminin matematiğini çalıştırmıyor. Kârı vurgulamamın tek nedeni ilave iş yapabilme kapasitesi kazanabilmek. Daha fazla iş yapamadığımız için endişe ediyoruz. Bankacılığın kâr edip edememe sorunu yok, fonksiyon görememe sorunu var“ dedi. Bali Türkiye Bankalar Birliği’nce çalışma yapıldığını ve önümüzdeki günlerde bunun hükümete aktarılacağını söyledi. Bali, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve diğer sorumlularla da görüşeceklerini de belirtti.

Siyaset hevesi olan elbisesini çıkarsın

TOPLUMUN aşırı siyasallaştığına vurgu yapan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Uzun süredir neyin iyi neyin kötü yapıldığını değil, neyin kime yaradığını konuşur hale geldik. Objektif bir zemin değil. Türkiye gerçekten reformist bir duruşla gündemini buna yöneltirse bu kısır döngüden çıkarız. Avrupa Birliği gündemini hakim kılarsak bu ruh halinden de kurtuluruz. Rolü siyasi olmayan insanlar da şu ya da bu şekilde siyasi mesaj verir oldu. Benim rolüm şu; iş dünyasına kaynak sağlayan bir bankanın genel müdürüyüm. Mevduat, kredi, faiz, finansman konuşabilirim vs. vs. Siyasetle ilişkim ancak siyasi istikrar, öngörülebilirlik konularında olur. Siyasetin benim rolümle ilgili olmadığını düşünüyorum. Böyle bir hevesi olan varsa bir zahmet elbisesini çıkaracak. Toplumu da ali fikirlerinden mahrum bırakmayacak” diye konuştu.

Dünyadan ayrışırız

ADNAN Bali, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan “Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı”nın çok önemli olduğuna da vurgu yaptı. 25 başlıktaki 1.350 eylem planını, çok değerli bulduğunu anlatan Bali, şöyle konuştu: “Topluma yönelik kendini bağlayan bir taahhüt olmasını ilk açıldığı andan itibaren son derece önemsedim” dedi. Bali, ikinci fırsat olarak da Avrupa Birliği’yle (AB) açılan yeni fasılları gösterdi ve “Biz bu ikisini yapabildiğimiz müddetçe dünyadan ayrışacağız” yorumunu yaptı.

‘Merkez’ siyasi alandan çıkmalı

“MERKEZ Bankası’nın politik karar alanını da içeren konularda sadece teknik bir alanmış gibi karar almasının, Merkez Bankası özerkliği içinde tartışılır buluyorum” diyen Adnan Bali bu konuda şunları söyledi: “Ekonomik büyüme, enflasyon, dış ticaret açığı, cari denge, istihdam gibi ulaşmayı hedeflediği bir çok hedef var. Bunların bir kısmı teknik alanın içine, bir kısmı da siyasi alanın içine girer. Tamamının teknik alan olarak tanımlanması Merkez Bankası özerkliğiyle açıklanamaz. Finansal istikrar komitesinin alanı içine giren bazı başlıkların da çok ciddi siyasal sonuçları var. Bunu nasıl Merkez’in özerkliği içinde tanımlayabiliriz? Görev alanın yeniden tanımlanması lazım. Neresi teknik, neresi siyasi; görev alanının yeniden tanımlanması lazım. Büyüme, istihdam konusunda seçim suretiyle halka bir siyasi manzume sunan bir programın uygulama erki, teknik bir alanın cevaz vermesine bağlanacaksa bu ilişki nasıl yürütülecek. Bunun ciddi teknik ve siyasi bir sorun olduğunu düşünüyorum. Teorik ve pratik olarak bu alanlar yeniden tartışılmalıdır. Ben tartışmanın da bu siyasi alanla teknik alanın birbirine karışmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Siyasi alanda sorumluluğu olmayanın siyasi alanda sözü de olmamalı. Aşırı büyüme hevesiyle teknik alanla oynayamadı.”

Rusya’da ‘reel politik’ vurgusu

 Adnan Bali, Rusya ile yaşanan krizi yorumlarken Prof. Vamık Volkan’ın şu tespitini hatırlattı: “Reel politik, eninde sonunda mantıksal boyutlara göre yönetilir. Kişilerin bir takım nesnel olmayan yaklaşımlarına sonuna kadar bağlı kalamaz.” Bali, devam etti: “Bazen iç siyasete yönelik mesajlar dış siyaset için de belirleyici olur. İç siyasette işlevini gördükten sonra rafa kalkar. Rusya’da bankamız ve iştirakimiz Şişecam’ın fabirikası var. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Yine de güvenlik önlemlerini artırdık. Arkadaşlarımız sıkı haberleşme içindeler” dedi.

Koşamıyoruz

ADAN Bali bankacılıkta uygulanan Basel kriterleriyle ilgili önemli noktanın altını çizdi. Bali, “Türkiye, ilave bir prim ödeyerek dünyadan daha pahalıya sermaye yeterlilik rasyosu satın alıyor. Avrupa, Basel’de bankaların sermaye yeterliliğini yüzde 8 civarlarında belirledi. Biz de yüzde 16-17’ye sabitledik. Yaşlı ve koşamayan bir atlet geçilmesin diye, genç atlete ağırlık bağlandı. Bu ağırlıkla şimdi koşamıyoruz. Bu durum ülkenin büyüme hızını istihdamını ve 2023 hedeflerine erişimini belirler” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Garanti Bankası Tüketici Kredisi Kampanyaları

37886Kurulumu ve kökeni eskilere dayanan Garanti bankası; araç kredisi ile araba sahibi olmak isteyenlerin, konut kredisi ile ev alma hayali kuran herkesin yanında olmayı başardı ve bu krediler aracılığıyla herkes taşıtını, evini alabildi. Makalemizde de size Garanti bankası ihtiyaç kredisinden bahsedeceğiz.

İhtiyacınız her ne olursa olsun; eğitim, sağlık ya da başka sebep fark etmeksizin Garanti bankanızdan ihtiyaç kredinizi alabilirsiniz. Geçmiş dönemde ki tüm ödemelerinizi düzenli yapmış iseniz krediniz anında onaylanacak ve tarafınıza aktarılacaktır.

Garanti bankası ihtiyaç kredisi minimum 5 bin TL maksimum da 20 bin TL’dir. En fazla 36 ay olmak şartıyla vade imkânlarından yararlanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranı da % 1,42’dir. Kredi başvurunuzu size en yakın şube aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer bankaya gidecek vakit problemi yaşıyorsanız Garanti bankası resmi internet adresi üzerinden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi

Garanti bankası ihtiyaç kredisi onay durumunuz aynı gün içerisinde tarafınıza iletilecektir. sizin ihtiyacınız var ise Garanti bankasının da çözümü var, beklemeyin.

Kaynak: 365kredi

Konut Kredisi Banka Faiz Oranları Ne Kadar?

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut Kredisi Banka Faiz Oranları ( Tüm Bankalar ) İşbank – Denizbank – VakıfBank – Konut Kredisi Faiz Oranları Emlak , merak ettiklerinizi haberimizden öğrenmeniz mümkün.Konut kredisi bankacılar arasında mortgage kredisi,halk arasında ise ev kredisi olarak bilinmekte.Piyasalardaki durum konut kredisi faiz oranlarını nasıl etkiledi?

1 Kasım seçimlerinin ardından Gösterge tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün konut kredilerinde etkisinin büyük olacağı tahmin ediliyor.Hane halkı kredi kullanımında  konut kredilerinin yüksekliği ve kredi oranındaki artış  faizlerdeki düşüşün en çok bu piyasada etki  etmesine neden oluyor.

En Uygun Konut Kredisi almak en düşük masraf ve en düşük faizi veren bankayı bulmak ile eşdeğerdir.

Konut Kredisi Şartları: Konut kredisi konutun teminat altına alınması (ipotek) şartıyla verilir. Konut kredisi tamamıyla ödendiğinde ipotek (teminat, rehin) kalkar. Konut

Kredisi Limiti: Konut kredisi genelde alınacak konutun %80’ine kadar kullandırılır: yani  konutun %20’sini peşin öderseniz %80’ine konut kredisi alabilirsiniz.

Konut Kredisi Kefalet: Konut Kredisi kullandırıldığında banka konutu teminat altına aldığından genellikle kefil aramaz. Ancak geri ödeme zorluğu olduğunda konuta el koyma hakkını saklı tutar.

Konut Kredisi Faizleri: Konut kredisi veren bankalar değişken veya sabit faiz uygulanabilir.

Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri genellikle sabittir. Sabit faizli konut kredileri %2 erken ödeme cezasına tabidir.Değişken faizli konut kredisi belirlenen bir endekse göre uygulanır. Değişken faizli konut kredisi erken ödeme cezasına tabi değildir.

Konut kredisi  yüksek meblağlı olduğu için konut kredisi faiz oranını ve kredi masraflarını da göz önünde bulundurarak  hareket etmek gerekir.

Aşağıdaki faiz oranları bankaların yayınladıkları faiz oranları olup masrafları içermez.

Banka            Kredi Adı       Faiz Oranı     Minimum Vade        Maksimum Vade

Garanti Bankası %2 Peşin Faizli Kiracıya Mortgage   %0,86 3 Ay    240 Ay

Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi    %1,05 3 Ay    120 Ay

Finansbank Konut Kredisi            %1,13 1 Ay    180 Ay

Halkbank Canım Evim Konut Kredisi     %1,13 3 Ay    180 Ay

Ziraat Bankası BİZ Ürün Paketi Konut Kredisi %1,14 3 Ay    120 Ay

DenizBank Enuygun’a Özel Konut Kredisi      %1,14 3 Ay    300 Ay

Vakıfbank Sonbahara Özel Konut Kredisi Kampanyası        %1,15 3 Ay    120 Ay

ING Bank Konut Kredisi    %1,18 3 Ay    120 Ay

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredisi   %1,19 3 Ay    120 Ay

Garanti Bankası Sabit Faizli Mortgage   %1,24 3 Ay    240 Ay

HSBC Mortgage Kredisi    %1,25 3 Ay    120 Ay

Akbank Konut Kredisi Kampanyası        %1,25 3 Ay    120 Ay

Türkiye İş Bankası Ev Kredisi       %1,25 3 Ay    120 Ay

Yapı Kredi Konut Kredisi   %1,25 3 Ay    120 Ay

Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut kredisi için başlattığı yeni kampanya da  konut kredisi faizlerini yüzde 1,10’a kadar düşürdü.

Kaynak: Yeniülke

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

konu_faizleri_dusecek_mi_ne_zaman_inecek_h18804Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşeceği, ilk etapta yüzde 25 etkileyeceği görüşünde birleşiyor.

Konut kredisi Faizleri Düşecek mi? Ne zaman inecek?

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, seçimler sonrası yakalanan siyasi istikrar ve ekonomideki güvenle konut kredisi faizlerinin kısa vadede yüzde 1’in altına düşeceği, bu durumun da satışları ilk etapta yüzde 25 etkileyeceği görüşünde.

Konutta faiz oranlarının gerilemesinin düşük ve orta gelirli vatandaşların işine yarayacağını belirten sektör temsilcileri, faiz oranlarının geleceğiyle ilgili düşüncelerini AA muhabiri ile paylaştı.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, seçimlerden hemen sonra yüzde 1,05’lere düşen faiz oranlarının son günlerde kısmi de olsa tekrar yükseldiğini, bunun da piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi.

Ocak’ta 1’in altına, 2016’ının ikinci yarısında 0,85’lere düşer

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, 1 Kasım seçimlerinden sonra konut faiz oranlarının 1,25’lerden 1,05’lere düştüğünü belirterek, “Faizler siyasi istikrar ve ekonomideki güven ile 2016 Ocak’ta 1’in altına düşecektir” dedi.

Faizler düşecek, konut alımını erteleyenler harekete geçecek

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, konut alımının en büyük destekçisi saydıkları konut kredisi faizlerinin düşmesinin sektörde beklenen canlanmayı sağlayacağını belirterek, faizlerin kısa vadede 1’in altına inmesi gerektiğini vurguladı.

Yüksek faiz oranı tüketiciyi direkt üreticiyi dolaylı etkiliyor

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, faiz oranlarının gayrimenkul sektörünü olumlu veya olumsuz şekilde direkt etkileyen en önemli kalemlerden birisi olduğunu belirterek, konut kredisinde faiz oranının yüksek olmasının kredili satışları oldukça olumsuz etkilediğini söyledi.

Aylık konut faiz oranları şu anda 1,05 ile 1,25 arasında değişiyor.

Kaynak: Mebpersonelleri

Halkbank Sıfır Konut Finansmanı

resized_842d1-4967bc18konut9Biyolojik ihtiyaçlar dışında, ihtiyaçlar sıralamasında 1 numarada olan kuşkusuz barınma ihtiyacıdır. Eskiden zor olsa da artık bankalardan sağlanan destek ile ev almak daha da kolaylaştı.Ülkemizin önder bankalarından olan Halk Bankası da yen bir konut kredisi sistemi oluşturarak ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiriyor.

Halkbank son derece uzmanlaşmış ve tecrübeli bir ekiple, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine, konut üreticisi ve satıcısı konumundaki kuruluşların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler sunuyor.

Kiracı olmak istemiyorsanız ve kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız hemen bir Halkbank Şubesi’ne uğrayın ve müşteri İlişkileri Yetkilinizden konut finansmanı kredisi ile ilgili size özel avantajları öğrenin.

Yeni Konut Finansmanı Sistemi Nedir?

Yeni Konut Finansmanı Sistemi, genel olarak konut sahibi olmak isteyenlere, konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasına dayanan ve tüketicilerin konut edinmelerini kolaylaştıran bir sistemdir.

Bunun yanında yeni konut finansmanı sisteminin, konutların yapı kalitesini ve ruhsatlı konut üretimini arttıran, ekonominin kayıt altına alınmasını sağlayan, finans sektörüne sağlıklı bir derinlik kazandıran olumlu etkileri bulunuyor.

Kaynak: Borsa365

Konut Almak İsteyenlere Kötü Haber Faiz Oranları Arttı

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Bankalar, bir hafta önce yüzde 1. 05-1. 10 arasında оlan konut kredisi fаizlerini yüzde 1. 20-1. 35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sırа bаnkаlаrın dış kaynak maliyetlerinin de düşmеmеsi fаizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlеrdе yaşanan bu şоk artışın konut satışlarını da оlumsuz etkilemesi bekleniyоr

Bankalar, bir hafta önce yüzde 1. 05-1. 10 arasında оlan konut kredisi fаizlerini yüzde 1. 20-1. 35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sırа bаnkаlаrın dış kaynak maliyetlerinin de düşmеmеsi fаizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlеrdе yaşanan bu şоk artışın konut satışlarını da оlumsuz etkilemesi bekleniyоr
Konut kredisi аlmаk için haziran ayından kasım аyı bаşınа kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini vе hükümetin kurulmаsını bеklеyеnlеrin umutları kelimenin tаm anlamıyla suya düştü. Sеçim sonrаsı bir miktar gerileyen ancak daha dа düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şоk yükseliş hem konut аlаcаklаrı hem de konut satacakları аdetа ters köşеyе yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1. 05-1. 10 arasında olаn konut kredisi faizleri yüzde 1. 35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1. 2 ile yüzde 1. 35 arasında değişiyоr. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lеrе gеlmеsi anlamına gеliyor.

Vatandaş Yüzde 1’i Sınır Görüyor

Bаnkаlаrın konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe bеnziyor. Çünkü uzmanlar, konut krеdisindе yüzde 1 fаizi sınır оlarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı аrttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyоr. Pеki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yаşаndı ?

Kaynak Maliyetleri Düşmüyor

Aslındа, mеvduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ilе birlikte düşmesi beklenen konut kredisi fаizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin vе globаl gеlişmеlеr nеdеniylе 2016 yılında faizlerin kürеsеl bazda daha yüksek sеyrеdеcеği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyоr. Bаnkаcılаr, uzun vadеli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtıyaçta Faiz Yüzde 1. 60’ı Taşıtta Yüzde 1. 45’ı Aştı

Bаnkаlаr ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sеktördе ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1. 30 ile 1. 89 arasında. Ortalama ise yüzde 1. 60’larda. Tаşıt kredisi faizleri isе yüzde 1. 35-1. 50 arasında.

Konutta Batık Yok Denecek Kadar Az

302 milyar lirayı aşan tüketici krеdilеrinin 141. 2 milyаrı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3. 25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9. 8 milyar liralık bаtığın 8. 9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık Ödenen Taksit 125 Lira Artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullаnаcаklаrа maliyеti de ağır olacak. Şöylе ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlеrе kıyаslа yаklаşık 125 TL birden аrtаcаk. Bir hafta önce yüzde 1. 05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL ikеn, şu anda sektör ortаlаmаsının yüzde 1. 25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yüksеldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık krеdinin geri ödemesi ise bir hafta öncеyе göre 7 bin 500 lirа daha fаzlа olacak.

Kaynak: Emlakgazetem

Kasım 2015 Enflasyon Oranı

37886Kasım ayı enflasyon oranlarını açıklayan İstanbul ticaret odası aylık bazda artışın 0.83 oranında gerçekleştiğini duyurdu.İstanbul toptan fiyatlar endeksi ise yüzde 0.06 artış göstererek beklentilerin çok altında gerçekleşti.

İto araştırmalarının ayrıntılarında ise geçtiğimiz ay tüketici alışkanlıklarında bir miktar değişim yaşandığı görülmekte.Kış aylarının yaklaşması ile tüketicilerin giyim harcamalarında yüzde 3.70 ,gıda harcamalarında yüzde 1.75 ,konut harcamalarında ise yüzde 0.54 artış gerçekleşti.

Söz konusu dönemde perakende fiyatlarda kültür,eğitim ve eğlence harcamalarında % 7,01, ulaşım ve gsm harcamalarında % 0,31 azalış gerçekleşti.

Perakende fiyatlar geçen ay geçen yılın kasım aynı ayına kıyasla % 7,80 yükselirken, toptan fiyatlarda % 6,73 artış yaşandı.

Kaynak: uygunkredifaizleri

Şanlıurfa Konut Satışında Ekora Gidiyor

resized_842d1-4967bc18konut9Şanlıurfa’da Ekim ayında bin 584 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya ve geçen yılın aynı ayına göre de artış gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde satılan konut sayısı Eylülde 92 bin 483 iken, geçen ay 104 bin 98’e yükseldi. Şanlıurfa’da ise Eylül ayında konut satışları bin 297 iken Ekim ayında bu rakam bin 584’e çıktı.

2015 Yılı ev satışlarında rekora doğru gidiyor

Şanlıurfa’da konut satışlarının ilk 10 ayının yıllara göre karşılaştırmasında 2013 yılında 9 bin 660 konutun satışının yapıldığı görülürken, bu rakam 2014 yılında 11 bin 705’e ulaşıyor. Satışlarda geçen yıl yakalanan artış bu yılda kendisini göstermeye devam ederken 2015 yılının ilk 10 ayında rakamlar 14 bin 260 konut satışına ulaşıyor. Yatırımcı uzmanlarıysa bu rakamların yılsonuna kadar daha da bir yükseleceği yönünde görüş bildiriyor.

İnşaat firmaları durumdan memnun

Şanlıurfa’da 10 yıldan bu yana inşaat sektöründe hizmet veren Uğur Çadırcı, 1 Kasımdan bu yana konut satışında gözle görülür bir artış yaşandığını belirtti.

Hükümetin kurulmasının konut satışlarına olumlu yansıdığını vurgulayan Çadırcı, “1 Kasımdan buyana gözle görülür bir şekilde konut satış artımı yaşanıyor. Geçen yıl oranla 1 Kasım’a kadar bir durgunluk vardı, 1 Kasımla birlikte tek parti hükümeti ile birlikte istikrarında olmasıyla konut satışlarında ciddi bir artış gözlemledik” dedi.

İnşaat sektörünün çok ciddi bir dönemden çıktığını belirten Çadırcı,  seçimlerin ardından çok ciddi projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Hali hazırda piyasada satışa çıkmamış çok sayıda konut projesi olduğunada değinen Çadırcı şunları kaydetti:

“Projelerin piyasaya çıkmasıyla birlikte çok cazip satış koşulları rekabetten dolayı gündeme gelecektir. Ve bunlarda konut satışını ciddi manada yükseltecektir. Aynı zamanda faizlerdeki düşüşle birlikte konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte de yine aynı şekilde konut satışlarında ciddi bir artış bekliyoruz.”

2016 yılının en çok hareketli geçeceğini düşünüyoruz

 Geçmiş dönemdeki Kobani olayları ve sınır bölgesindeki savaş hali insanları bir nebzede olsa tedirgin ettiğini aktaran Çadırcı, bu durumun sektörü olumsuz yönde etkilediğini fakat 2016 yılının çok daha verimli bir yıl olacağını vurguladı.

Çadırcı, “Kobani olayları birçok sektöre olumsuz yönde yansıdı. İnşallah 2016 yılında çok daha verimli yıl olacağını düşünüyoruz bu olayların bitmesiyle birlikte. Konut satışlarının da, diğer sektörlerinde bu manada çok ciddi hareketleneceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

konut artış sektörün çarklarını döndürüyor

Şanlıurfa’da konut üreticilerine elektrik malzemesi tedarikçisi olarak satış yapan Ulaş Gülebak, konut üreticilerine, müteahhitlere yönelik elektrik malzemesi sattıklarını ve Şanlıurfa’da konut artışının yaşanmasıyla satışlarının da arttığını söyledi:

Konut artışlarını yakinen takip ettiklerini kaydeden Gülebak, “Türkiye İstatistik kurumundan (TÜİK) Eylül ayı verilerine göre bin 297 tane satış olmuş. Tabi bu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir bilgi. Ekim ayında ise bin 584 adet satış ile yaklaşık yüzde 22’lik bir satış yakalanmış. Bunların tabi sektörümüze inşaat sektörümüze bağlı olan tüm sektörlere muhakkak etkisi oluyor olumlu yönde. Şuanda bu satışların biraz da tapu devirleriyle alakalı, tapuların el değişeside verilere yansıyor. Tabi bu olumların gerçek satışlara dönüşmesini istiyoruz. İnşaat sektörünü biliyorsunuz 200 kalem sektöre hitap eden bir sektör ve Türkiye’nin de lokomotifi. Bu konuda tabi ki olumlu sonuçlar satıştaki rakamları bütün esnaf olarak bizde bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemlerde özellikle 2016 yılı içerisinde bu hedefler daha yükseklere ama daha gerçek satışlar ile yükseklere gelmesini temenni ediyoruz.”

Şanlıurfaya nüfus artışı yüksek

Şanlıurfa’nın ilçelerden ve sınırda yaşanan olaylarla nüfus akışının yüksek olduğunu vurgulayan Gülebak, bu nüfus arışının satışları da arttırdığını söyledi.

Gülebak, “Şanlıurfa’nın Büyükşehir olması münasebetiyle çok yoğun bir şekilde çevre illerden olsun, ilçe ve köylerden olsun çok ciddi bir nüfus akışı söz konusu. Birde Suriye’den gelen vatandaşlarımızın da çok yoğun talep ettiği bir il yani bütün sektörler açısından iyi olacağını düşüyorum. 2016 yılı içerisinde. İşte bu seçim süreci, Şanlıurfa’da yaşanan kaos ortamları, Suriye krizi, Kobani krizi çok ciddi sektelere uğradı. Gerek sektörümüz, gerek ticari konuda esnaf arkadaşlar inşallah 2016 yılında kaos ortamının olmadığı barış içerisinde sakin işlerin yükseldiği bir yıl temenni ediyorum” dedi.

Kaynak: eyyubiye63

AMB’den Faiz İndirimi ve Ek Teşvik Bekleniyor

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Uluslararası finans kuruluşları uzmanları, AMB’nin mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğü ile süresini değiştirebileceğini belirtiyor

Uluslararası finans kuruluşları uzmanları, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) yeni makroekonomik projeksiyonlarını açıklayacağı perşembe günkü toplantısında, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğünü ve süresini değiştirebileceğini belirtiyor.

AMB, Euro Bölgesi’nde çok düşük enflasyonla uzun süredir mücadele ederken, Başkan Mario Draghi’nin alacağı olası yeni tedbirler, piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Frankfurt’ta yarın gerçekleştirilecek AMB toplantısında, ekonomik görünüm ve tahvil alım programında yeni düzenlemelerin ele alınması beklenirken, ayırca bankanın Euro Bölgesi’ne ilişkin yeni enflasyon ve büyüme tahminlerini de açıklaması öngörülüyor.

Uzmanlar, bankanın toplantıda açıklayacağı yeni makroekonomik projeksiyonda enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize edebileceğini, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve  aylık varlık alım programının miktarını ve süresini artırabileceğini düşünüyor.

“AMB, aylık varlık alım miktarını 5 veya 10 milyar euro artırabilir”

AA muhabirine bilgi veren ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, Draghi’nin, ek parasal eylemlerin artırılacağına ilişkin beklentileri körüklediğini ve bankanın harekete geçmemesinin şu an imkansız hale geldiğini ifade etti.

Houte, bankanın, yeni bir eylem yapmaması durumunda piyasa beklentilerini karşılamayacağını belirterek, “Nitekim, euro kuru zaten değer kaybetti ve tahvil faizleri AMB’den eylem beklentisiyle düştü. AMB, eğer hiçbir şey yapmamaya karar verirse bahsettiğim bu piyasa hareketleri tersine dönecek” dedi.

Mevduat faiz oranında 20 baz puanlık indirim beklediklerine dikkati çeken Houte, “Muhtemelen parasal genişlemenin büyüklüğü ve süresinde küçük bir artış olabilir. Aylık varlık alım miktarı 5 veya 10 milyar euro artabilir, varlık alım programının süresi de 2017 yılının Ocak ayına kadar uzatılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Mevduat faizinde indirim beklentisi

ABN AMRO Makro ve Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Nick Kounis de bankanın mevduat faizini bir miktar aşağı çekebileceğini belirterek, “Daha önce mevduat faizinde 10 baz puan indirim bekliyorduk, ancak şimdi mevduat faizinin 20 baz puan indirilmesini bekliyoruz” görüşünü paylaştı.

Kounis, bankanın aylık varlık alım programını 20 milyar euro artırabileceğini ve parasal genişleme programının süresinin değiştirilebileceğini de dile getirdi.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer ise Draghi’nin geçtiğimiz haftaki konuşmasında AMB Yönetim Konseyi’nin parasal genişlemenin önünü daha da açacağı yönünde çok net sinyaller verdiğine dikkati çekti.

“Biz hala ek varlık alımlarının, alınacak tedbirlerin temelini oluşturacağına inanıyoruz” diyen Kraemer, ayrıca, Draghi’nin ifadelerine dayanarak mevduat faiz oranının az bir miktar düşürülmesini beklediklerini de kaydetti.

UniCredit Ekonomisti Dr. Tobias Rühl ise Draghi’nin toplantıda,15 baz puanlık mevduat faiz indirimi açıklayacağını ve aylık varlık alım programının büyüklüğünü de 60 milyar eurodan 75 milyar euroya çıkaracağını öngördü.

Kaynak: HaberTürk

Konut Kredisi Çekecekler Faizler Uçtu

yasal-takipte-olanlara-krediBankalar kredi faiz oranlarını arttırdı. Rusya ile yaşanan gerilimin de kredi faizlerini etkilediği söylendi. Faizler bu derece artmışken bu durumun konut satışlarını da olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor.

Konut kredisi almak için haziran ayından kasım ayı başına kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin tam anlamıyla suya düştü. Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre, seçim sonrası bir miktar gerileyen ancak daha da düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şok yükseliş hem konut alacakları hem de konut satacakları adeta ters köşeye yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizleri yüzde 1.35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1.2 ile yüzde 1.35 arasında değişiyor. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lere gelmesi anlamına geliyor.

Konut satışlarını da etkileyecek

Bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe benziyor. Çünkü uzmanlar, konut kredisinde yüzde 1 faizi sınır olarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı arttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyor. Peki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yaşandı?

Rusya ile gerilim kredileri de etkiledi

Aslında, mevduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ile birlikte düşmesi beklenen konut kredisi faizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin ve global gelişmeler nedeniyle 2016 yılında faizlerin küresel bazda daha yüksek seyredeceği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyor. Bankacılar, uzun vadeli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtiyaç kredisi faizleri 1,30 ile 1,89 arasında

Bankalar ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sektörde ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.30 ile 1.89 arasında. Ortalama ise yüzde 1.60’larda. Taşıt kredisi faizleri ise yüzde 1.35-1.50 arasında.

Batık oranı binde 5

302 milyar lirayı aşan tüketici kredilerinin 141.2 milyarı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3.25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9.8 milyar liralık batığın 8.9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık ödenen taksit artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullanacaklara maliyeti de ağır olacak. Şöyle ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlere kıyasla yaklaşık 125 TL birden artacak. Bir hafta önce yüzde 1.05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda sektör ortalamasının yüzde 1.25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise bir hafta önceye göre 7 bin 500 lira daha fazla olacak.

Kaynak: f5haber

Merkez Bankası Kart Faizlerini Değiştirmedi

garanti-bankasiMerkez Bankası (TCMB) kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını duyurdu.

TCMB’den Cumartesi günü yapılan açıklamada, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranlarının TL için yüzde 2.02, yabancı para için yüzde 1.62, aylık azami gecikme faiz oranlarının da TL için yüzde 2.52, yabancı para için yüzde 2.12 olarak belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada söz konusu oranların azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün olmadığı kaydedilerek, bankaların bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecekleri belirtildi.

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları, bu tarihten önce yine TCMB tarafından duyurulacak.

Kaynak: Sözcü

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Konut Talebini Etkilemedi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Genel seçim öncesi dalgalanmaların yaşandığı ve konut kredisi faiz oranlarının arttığı koşullar içinde konut talebi devam etti.

Konut Yapı Ruhsatları ve İzinleri Yüzde 24.8 Geriledi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Dokuz ayı kapsayan Konut Yapı Ruhsatları ve İzinlerine ilişkin verileri açıklandı. İMSAD tarafından açıklanan rapora göre 2015’in ilk dokuz ayda alınan toplam yapı ruhsatları yüzde 24,8 geriledi.

2014 yılında alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış yaşanmıştı. 2015 yılının ilk dokuz ayında ise alınan toplam yapı ruhsatları metrekare olarak geçen yılın ilk dokuz ayına göre yüzde 24,8 azalarak 132,3 milyon m2’ye geriledi. Alınan konut yapı ruhsatları ise yine bir önceki yılın ilk dokuz ayına göre metrekare bazında yüzde 25,2 azalarak 98,0 milyon m2’ye indi.

İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Kasım Ayında 5,0 Puan Arttı

İnşaat sektörü güven endeksi Kasım ayında 5,0 puan arttı. Böylece yıl içindeki en hızlı aylık artış gerçekleşti. İnşaat sektörü güven endeksi yılın ilk çeyrek döneminde artmış, ikinci çeyrekte ise durağanlaşmıştı. Üçüncü çeyrekte ve Ekim ayında ise önemli ölçüde gerilemişti. İnşaat sektörü güven endeksi Kasım ayında erken genel seçim sonrası iyileşen beklentilere bağlı olarak hızlı bir yükselme gösterdi. Güven endeksi geçen yılın Kasım ayı seviyesinin de 2,3 puan üzerine çıktı.

Konut Satışları Ekim Ayında Yüzde 8,8 Arttı

Yılın ikinci yarısında konut satışları artışındaki yavaşlama Eylül ayında gerilemeye dönüştü. Ekim ayında ise konut satışları yeniden yüzde 8,8 artarak 104.098 adet olarak gerçekleşti. Genel seçim öncesi dalgalanmaların yaşandığı ve konut kredisi faiz oranlarının arttığı koşullar içinde konut talebi devam etti.

Yılın ilk on ayında ise konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 artarak 1.040.713 adede ulaştı. Yılın son iki ayında genel seçim sonrası ortaya çıkan iyimser beklentiler çerçevesinde konut satışları kademeli olarak artabileceği bekleniyor.

Yabancıların Gayrimenkul Alımı Yüzde 6,6 Azalarak 2,91 Milyar Dolar Oldu

2013 yılında yabancılara olan toplam konut satışı 3,05 milyar dolar olmuştu. Yabancılara gayrimenkul satışları 2014 yılında yüzde 41,7 artarak 4,32 milyar dolara ulaşmıştı. 2015 yılının ilk dokuz ayında ise yabancılara gayrimenkul satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 azalarak 2,91 milyar dolara geriledi.

En çok konut satılan il 5.813 daire ile İstanbul oldu. İkinci sırada 5.073 daire ile Antalya, üçüncü sırada 1.213 konut ile Bursa yer aldı. Yalova’da 1.169 adet, Aydın’da ise 982 daire satıldı. Antalya ve Muğla’da yabancılara satışlar geçen yıla göre geriledi.

Kaynak: Kredipazarı

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş taksit ödemesinde bulunabileceğini bilgisini verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş bir veya birkaç taksit ödemesinde bulunabileceği veya kredi borcunun hepsini erken ödeyebileceği söylendi .Bakanlıktan yapılmış olan açıklamada , 28 Mayıs 2015 tarihindeki ve 29 bin 369 sayılabilir Resmi Gazete’de yayımlanan ve yayımından altı ay ardından yürürlüğe girmesi öngörülen ‘Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ 28 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği, yeni yönetmelikle beraber alıcıların korunması amacıyla pekçok yeni aranjman getirildi.

Erken Ödemeye İlişkin Belirsizlik Ortadan Kalkıyor

Bakanlıktan yapılmış olan izah etmeye göre; konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş bir veya birkaç taksit ödemesinde bulunabileceği veya kredi borcunun hepsini erken ödeyebileceği tertip etti . Bu hallerde konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen tutara yönelik gereken bütün faiz ve öbür maliyet unsurlarına ilişkili olarak indirim yapmakla mükellef olacak. Bununla Beraber konut finansmanı sözleşmelerinde erken tediye tazminatının, gereken faiz indirimi inşa edilerek hesaplanan ve tüketici tarafından erken ödenen tutarın olan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini; olan vadesi 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2’sini geçmeyeceği belirlenerek uygulamada tüketici mağduriyetlerine sebep olan tazminat ölçüsü yeniden tertip etti . Yeniden erken tediye tazminat meblağının , hiçbir biçimde tüketiciye ifade edilecek toplamında indirim meblağını aşamayacağı ve oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde, tüketiciden erken tediye tazminatı istek edilemeyeceği de tertip ederek tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tüketicinin İzni Olmadan Sigorta Yapılamaz

Kredi irtibatlı sigortalarda; tüketicinin sözlü olmayan veya daimi bilgi saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi konusunda sigorta yaptırılamayacağı tertip etti . Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, aradığı sigorta şirketinden sağladığı güvence , konut finansmanı kuruluşu tarafından onay edilmek zorunda. Bu sigortanın; kredi konusuyla, tutar sigortalarında olan borç meblağıyla ve vadesiyle uyumlu olması gereken . Tutar sigortalarında, poliçedeki güvence tutarı olan kredi tutarından çok yüksek olamayacağı ve sigorta vadesinin kredi vadesinden uzun olamayacağı belirlendi .

Kefillere Yönelik Olarak Adi Kefalete İlişkin Güvence Getiriliyor

Konut finansmanı sözleşmelerinde; tüketicinin edimlerine karşılık olarak edinilen şahsi teminatlar her ne isim altında olursa olsun adi kefalet sayılacak ve tüketicinin alacaklarına ilişkili olarak karşı tarafça verilen şahsi teminatlar öbür kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça müteselsil kefalet sayılacak.

Temerrüt Halinde Gecikme Faizi Anapara Tutarı Üzerinden Hesaplanacak

Konut finansmanı kuruluşunun tüketicinin temerrüde düşmesi veya geç ödemede bulunması durumunda, geç ödenen tutar içinde yer alan anapara tutarı üzerinden gecikme faiz oranıyla geç ödenen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve bu faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamını tüketiciden istek edebileceği, tüketiciden istek edilebilecek gecikme üremi hesaplanırken tüketicinin ödemeyi yaptığı tarih esas alınacağı ve bu sürenin hiçbir biçimde tüketici aleyhine olacak biçimde değiştirilemeyeceği düzenleniyor.

Krediye İlişkin Açılan Hesaplara Sınırlamalar Getirildi

Konut finansmanı sözleşmelerine ilişkili olarak bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi konusunda işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkili olarak herhangi bir isim altında ücret veya masraf istek edilemeyeceği ve bu hesabın, tüketicinin aksine sözlü olmayan talebi olmaması hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanacağı açıkça tertip etti . Bu Şekilde uygulamada konut finansmanı kuruluşu ile kredi ilişkisi sona eren alıcıların ilgili hesaplar nedeni ile ortaya çıkabilecek maliyetlere katlanmasının önlenmesi amaçlanıyor .

Taksit Vadesi/Ödeme Günlerine İlişkin Yeni Aranjman Yapıldı

Taksit vadesi veya tediye gününün, kanunlarda tatil olarak onay edilen bir güne rastlaması durumunda kendiliğinden bu günü takip edilen ve tatil olmayan ilk güne geçeceği tertip ederek alıcıların ödemelerinde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı.

Önceden Doğru ve Yeterli Bilgilendirme Sağlanacak

Konut finansmanı sözleşmeleri için alıcıların konut finansmanına ilişkili olarak olarak aydınlatılması ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak adına sözleşme öncesi bilgi formlarının içermesi gereken olan koşullar düzenlenmiş ve konut finansmanı kuruluşlarınca sözleşme öncesi bilgi formunun; en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir biçimde düzenlenmesi ve bir örneğinin kâğıt üzerinde veya daimi bilgi saklayıcısıyla makul süre içerisinde tüketiciye verilmesi zorunlu tutuldu. Bununla Beraber ilgili sözleşmelerde yer alması gereken olan zorunlu hususlar da hüküm altına alındı.

Ekspertiz Raporunun Bir Örneği Tüketicilerce Istek Edilebilecek

Tüketicilere konut finansmanına ilişkili olarak sağlıklı ön bilgilendirmeyi verebilmek adına konu hakkında önemli yenilemeler getirildi. Örneğin; konut finansmanı kuruluşu, kredi isteğinin olumsuz sonuçlanması halinde tüketicinin derhal ve ücretsiz olarak bilgilendirileceğine ilişkili olarak balakayı, kurulan sözleşmenin bir örneğini düzenlenme tarihinden sonraki ilk yıl için tüketicinin ücretsiz olarak alma hakkı olduğuna ilişkili olarak balakayı, temerrüt hali de dahil olmak üzere kredi sözleşmelerine dayanılarak yapılmış olan her şekilde işlemde bileşik faiz uygulanamayacağına ilişkili olarak balakayı, tüketicinin istek etmesi halinde varsa konuta ilişkili olarak ekspertiz raporunun bir örneğinin verileceğine ilişkili olarak bilgiyi tüketiciye vermekle mükellef olacak.

Yeniden Finansmanda Tüketicinin Doğru Bilgilendirilmesi Sağlanıyor

Konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatıyla kredi faiz oranında değişiklik yapılması, kredinin vadesinde değişiklik yapılması, konut finansmanı sözleşmesinde anlatılan faiz türünde değişiklik yapılması, aynı konut güvence gösterilerek çok sayıda konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların bir bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi veya kredinin para ünitesinde değişiklik yapılması hususlarından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansmanın söz konusu olacağı tertip etti .
Konut finansmanı sözleşmesinde yeniden finansman kapsamında ifade edilecek değişikliklerde; tüketiciden sözlü olmayan olarak veya daimi bilgi saklayıcısıyla onay alınacağı, onay alınmadan bir önce ise yeniden finansman amacıyla konut finansmanı sözleşmesinde yapılmış olan değişiklikleri içeren karşılaştırmalı bilginin en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir biçimde kâğıt üzerinde veya daimi bilgi saklayıcısıyla tüketiciye verileceği tertip etti .

Bağlı Kredilerde Tüketicilere Önemli Haklar Sağlanıyor

Konut finansmanı kredisinin münhasıran belirli bir konutun satın alınması durumunda bir sözleşmenin finansmanı için verildiği ve bu iki sözleşmenin objektif açıdan ekonomik birlik oluşturduğu ilişkin kredi sözleşmelerinde; konutun hiç veya gereği gibi teslim edilmemesi nedeni ile tüketicinin 6502 sayılabilir Tüketicinin Korunması Ile Ilgili Kanunun 11 inci maddesinde anlatılan seçimlik haklarından bir tanesini kullanması hâlinde, satıcı ve konut finansmanı kuruluşunun müteselsilen sorumlu olacağı ve konut finansmanı kuruluşları tarafından verilen kredilerin; ipotek finansmanı kuruluşlarına veya konut finansmanı fonlarına devredilmesi hâlinde dahi, kredi verici konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğunun devam edeceği tertip etti .

Kuruluşlar İzin Almadan Kredili Mevduat Hesabı Açamayacak

Tüketicinin açık talimatı olmaksızın konut finansmanı sözleşmeleri ile ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

Kaynak: Haberport

 

Halkbank Sıfır Konut Finansmanı Kampanyası

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Biyolojik ihtiyaçlar dışında, ihtiyaçlar sıralamasında 1 numarada olan kuşkusuz barınma ihtiyacıdır. Eskiden zor olsa da artık bankalardan sağlanan destek ile ev almak daha da kolaylaştı.Ülkemizin önder bankalarından olan Halk Bankası da yen bir konut kredisi sistemi oluşturarak ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiriyor.

Halkbank son derece uzmanlaşmış ve tecrübeli bir ekiple, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine, konut üreticisi ve satıcısı konumundaki kuruluşların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler sunuyor.

Kiracı olmak istemiyorsanız ve kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız hemen bir Halkbank Şubesi’ne uğrayın ve müşteri İlişkileri Yetkilinizden konut finansmanı kredisi ile ilgili size özel avantajları öğrenin.

Yeni Konut Finansmanı Sistemi Nedir?

Yeni Konut Finansmanı Sistemi, genel olarak konut sahibi olmak isteyenlere, konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasına dayanan ve tüketicilerin konut edinmelerini kolaylaştıran bir sistemdir.

Bunun yanında yeni konut finansmanı sisteminin, konutların yapı kalitesini ve ruhsatlı konut üretimini arttıran, ekonominin kayıt altına alınmasını sağlayan, finans sektörüne sağlıklı bir derinlik kazandıran olumlu etkileri bulunuyor.

Kaynak: Borsa365

Tüketicilerden Konut Kredisi Yönetmeliği’ne Tepki

37886Konut kredisi kullanırken, sigorta yaptırma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak, Tüketici Hakları Derneği’ne göre; bankalar bu düzenlemeye uymuyor… Sigorta yaptırmayan tüketiciye, kredi vermiyor.

Kredi tüketicilere daha pahalıya mal olacak. yani ekonomik anlamda bir yarar değil, geriye gidiş söz konusu.

Yürürlüğe giren konut kredisi ile ilgili yönetmelik, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yeni düzenleme ile konut kredisini erken ödeyenlere tüm faiz ve diğer maliyetlerde indirim yapılacak.

Ancak, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar’a göre; bu madde tüketicinin aleyhine…

Erken ödeme tazminatı erken ödeme indirimini geçemez diyor. iste burada sorun başlıyor. erken ödeme tazminatıyla eşit olacaksa ya da çok az bir miktar gibi birşey kalacaksa tüketici lehine o zaman tüketicinin erken ödemesine gerek yok. çünkü bir de karşıya tazminat verecek.

Çakar, kredi kullanırken sigorta yaptırma zorunluluğunun kaldırıldığını, buna rağmen bankaların düzenlemeye uymadığını savundu.

Fakat burada şöyle bir sorun var.bankalar kendisiyle sigorta yaptırmayan tüketiciye kredi vermiyor. benimle siğorta yapmazsan sana kredi vermem diyor. daha dün şikayet geldi. ya da ön bilgilendirme formu vermiyor yada sözleşmenin bir örneğini vermiyor.

Turhan Çakar, bankaların aldığı ücretlere de değindi.

Bu yönetmelikte yasaya dayalı olarak işte uygulanacak olan faiz dışında işte vergi harç ve dosya masrafı bir takım kesintiler alacaklar. deli dumrul ücretlerinin bir kısmı buraya yansıyacak.

Kaynak: Kanalb

Konut Kredisi Çekeceklere Kötü Haber

resized_842d1-4967bc18konut9Bankalar, bir hafta önce yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizlerini yüzde 1.20-1.35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sıra bankaların dış kaynak maliyetlerinin de düşmemesi faizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlerde yaşanan bu şok artışın konut satışlarını da olumsuz etkilemesi bekleniyor

Konut kredisi almak için haziran ayından kasım ayı başına kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin tam anlamıyla suya düştü. Seçim sonrası bir miktar gerileyen ancak daha da düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şok yükseliş hem konut alacakları hem de konut satacakları adeta ters köşeye yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizleri yüzde 1.35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1.2 ile yüzde 1.35 arasında değişiyor. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lere gelmesi anlamına geliyor.

Vatandaş Yüzde 1’i Sınır Görüyor

Habertürk’e göre, bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe benziyor. Çünkü uzmanlar, konut kredisinde yüzde 1 faizi sınır olarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı arttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyor. Peki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yaşandı?

Kaynak Maliyetleri Düşmüyor

Aslında, mevduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ile birlikte düşmesi beklenen konut kredisi faizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin ve global gelişmeler nedeniyle 2016 yılında faizlerin küresel bazda daha yüksek seyredeceği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyor. Bankacılar, uzun vadeli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtıyaçta Faiz Yüzde 1.60’ı, Taşıtta Yüzde 1.45’ı Aştı

Bankalar ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sektörde ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.30 ile 1.89 arasında. Ortalama ise yüzde 1.60’larda. Taşıt kredisi faizleri ise yüzde 1.35-1.50 arasında.

Konutta Batık Yok Denecek Kadar Az

302 milyar lirayı aşan tüketici kredilerinin 141.2 milyarı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3.25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9.8 milyar liralık batığın 8.9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık Ödenen Taksit 125 Lira Artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullanacaklara maliyeti de ağır olacak. Şöyle ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlere kıyasla yaklaşık 125 TL birden artacak. Bir hafta önce yüzde 1.05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda sektör ortalamasının yüzde 1.25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise bir hafta önceye göre 7 bin 500 lira daha fazla olacak.

Kaynak: Yenişafak

Maaş Müşterilerine Hazır Kredi Ne Kadar

konut-yatirimi-kendini-17-6-yilda-amorti-ediyor-6309291Müşterilerin bankalara kredi başvurusu yapmasında mesleklerinin ve maaşlarının durumu oldukça önemlidir. Bu maaşlar üzerinde yer alan ödeme seçenekleri ile birlikte bankalar kredi limitlerini yükseltebilir.

Müşterilerin bankalara kredi başvurusu yapmasında mesleklerinin ve maaşlarının durumu oldukça önemlidir. Bu maaşlar üzerinde yer alan ödeme seçenekleri ile birlikte bankalar kredi limitlerini yükseltebilir. Limitlerin yükselmesi ile birlikte bankalardan alınması gereken kredilerde de bir artış olur. Genel olarak kredilerin hazır olması ve hızlı bir şekilde verilmesi bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkileri iyi hale getirmektedir.

Kredilerin limitleri kredi türlerine göre değişmektedir. Bir bankanın konut kredisi limiti genel olarak 100 bin TL’yi geçebilmektedir. İhtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde ise bu rakam 50 bin TL’yi bulabilir. Bankaların vade ve faiz oranları da kişilerin hızlı kredi almasını sağlar. Vade oranlarının yüksek faiz oranlarının ise düşük olması sayesinde bankalardan hızlı bir şekilde kredi alınabilir.

Kredi Notunu Bilenlere Hazır Kredi

Kredi notunun bu aşamada önemi çok fazladır. Kredi notu üzerinden yapılan değerlendirmeler ile birlikte genel olarak işlemler yapılabilir. Kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi alması zordur. Bankalara kredi başvurusu için internet ve diğer yöntemler kullanılabilir.

Kaynak: 365kredi

Yapı Kredi Konut Kredisi 120 Vade İle 80000 TL Kredi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut kredilerinde uygun ödeme şekilleri denilince akla gelen banka olan Yapı Kredi kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlıyor. 120 aylık vadeler sayesinde 80 bin TL gibi yüksek bir meblağı kolayca ödeyebilirsiniz. Ödeme planlarını düzenlemek için Yapı Kredi şubelerine gelebilir ve işlemlerinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Yapı Kredi konut kredilerinin 120 aylık vadeler sayesinde hızlı ödenmesi de birçok kişiye kolaylık sağlamaktadır. Ödemelerde bulunan diğer vade ve faiz oranları da uygun şekillerle birlikte sunulmaktadır.

Yapı Kredi Konut Kredisi 120 vade ile 80000 tl kredi

Kredi Tutarı: 80.000,00 TL
Vade: 120 Ay
Toplam Tutar: 150.367,20 TL
Faiz Oranı: % 1,17
Masraf: 1.080,00 TL
Aylık Taksit: 1.244,06 TL

Kaynak: 365kredi

Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama Tüketiciler Dikkat

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut finansmanı sözleşmelerinde tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 28 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra belirlenen “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği”ne göre, konut finansmanı kuruluşları, finansmanın koşullarını içeren bilgi formunu sözleşmenin kurulmasından makul bir süre önce tüketiciye vermek zorunda olacak. Kredi talebinin reddedilmesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketici ücretsiz olarak bilgilendirilecek.

Tüketicinin yazılı ya da elektronik ortamda açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilecek. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun olamayacak ve zorunlu deprem sigortası ile ilgili hükümler saklı olacak. Konut finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak. Geçerli bir sözleşme yapmamış olan konut finansmanı kuruluşu, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremeyecek.

Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre ilgili hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak.

Erken ödeme tazminatı

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edebilecek.

Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde  üzde 1’ini, aşanlarda ise yüzde 2’sini geçemeyecek. Erken ödeme tazminat tutarı hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamayacak. Tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda erken ödeme indirimi veya faiz hesaplanırken, tüketicinin ödemeyi yaptığı tarih esas alınacak ve bu tarih tüketici aleyhine olacak şekilde değiştirilemeyecek.

Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde, kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilecek.

Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınarak belirlenebilecek. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmenin kurulduğu tarihteki oran tarafların rızası dışında değiştirilemeyecek.

Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda konut finansmanı kuruluşu, kalan borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak konut finansmanı kuruluşunun bütün edimlerini ifa etmiş olması ve tüketicinin de birbirini izleyen en az 2 taksiti ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilecek. Konut finansmanı kuruluşunun bu hakkını kullanabilmesi için tüketiciye en az 30 gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması gerekecek.

Yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu olacak

Konut finansmanı sözleşmelerinde, yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu olacak. Faiz oranının değişken olarak belirlendiği konut finansmanı sözleşmelerinde, konut finansmanı kuruluşu, sözleşme öncesi bilgi formuna ek olarak borçlanma faizinde önemli bir artış olmasının doğurabileceği olası riskler göz önünde bulundurularak ortaya çıkabilecek yeni bir yıllık maliyet oranına ilişkin bilgiyi vermek zorunda tutulacak.

Sözleşmeye ilişlin açılan hesap için ücret ve masraf alınmayacak 

Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek. Bu hesap tüketicinin, aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanacak.

Tüketicinin açık talimatı olmaksızın konut finansmanı sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

Konut finansmanı sözleşmesine istinaden tüketiciden talep edilecek her türlü ücrete ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak kağıt üzerinde yazılı şekilde tüketiciye verilmesi zorunlu olacak. Taksit vadesi, kanunlarda tatil olarak kabul edilen bir güne rastlarsa kendiliğinden bu günü izleyen ve tatil olmayan ilk güne geçecek. Kurulmuş olan sözleşmeye ilişkin olarak tüketicilerin iletişime geçebilmesi için konut finansmanı kuruluşu tarafından bir telefon hattı tahsis edilmesi durumunda, bu hat ile ilgili olarak konut finansmanı kuruluşu olağan ücret tarifesinden daha yüksek bir tarife seçemeyecek.

Tüketicinin talep etmesi halinde varsa konuta ilişkin ekspertiz raporunun bir örneği tüketiciye verilecek.

Kaynak: Mebpersonelleri

Konut Sektörü Seçim Sonrası Atağa Kalktı

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut sektörü 1 Kasım seçimleri sonrası atağa kalktı. Sadece Kasım ayında 11 farklı projede 5 bine yakın yeni konut satışa çıktı. Kentsel dönüşüm, yabancıya satış ve konut kredisi faiz oranlarındaki gevşeme ile sektördeki hareketliliğin 2016’da da devam edeceği öngörülüyor.

Konut sektörü 1 Kasım seçimleri sonrası atağa kalktı. 7 Haziran-1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlikten nasibini alan konut sektörü bu 5-6 aylık süreci oldukça durgun geçirdi.  Fakat 1 bir itibariyle kara bulutlar yerini güneşli havaya bıraktı.

İnşaat yatırımcıları seçimin hemen ardından yeni projelerini birer birer görücüye çıkarmaya başladı.

Seçim sonrası 5 bine yakın yeni konut satışa çıktı 

Sadece Kasım ayında, Piyalepaşa İstanbul,  Adım İstanbul, Dap Yapı Adam Kule, Beyaz Park Topkapı, Dekar Asmalı Hayat, Therra Park Tarabya, Vadişehir 2.etap, Kuzu Effecet ve Kumru Ankara,  Kavuklar Bornova ve Moment Beştepe Ankara olmak üzere 11 farklı projede toplam  5 bine yakın yeni daire satışa çıktı.

Yeni emlak konut projeleri analizine göre sektöründeki hareketlilik Aralık’ta da devam edeceğe benziyor. Birçok yeni proje önümüzdeki ay satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Yabancı umut oldu

Yabancıya satışın önünü açan Mütekabiliyet Yasası ile birlikte Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı her geçen ay artmaya başladı. Özellikle Arap ve Körfez ülkelerinden büyük talep var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancıların Türkiye’den satın aldığı konut adedi Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,5 artarak 18 bin 428’e ulaştı. Yabancılara bu yılın 10 ayında satılan 18 bin 428 konutun, 5 bin 813’ü İstanbul, 5 bin 73’ü Antalya ve bin 213’ü Bursa’da bulunuyor. Yabancı talebinin 2016 yılında da canlılığını koruyacağı öngörülüyor.

6,5 Milyon konut kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek 

Yeniemlak.com’un haberine göre Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü kentsel dönüşümün de etkisi ile lokomotif olma özelliğini uzun süre koruyacağa benziyor. Türkiye’de 6,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanıyor. Buradan konut sektörünün önünüzdeki yıllarda da hareketliliğini artırarak sürdüreceğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Kaynak: Güneş

120 Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma

37886Ev sahibi olmak için banka kredileri hepimize yol gösterici bir yol olmuştur. Fakat her bankanın farklı faiz oranları var ve bu durum geri ödeyeceğimiz rakamı direk etkilemektedir. 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırarak çalışmak isteyeceğiniz bankaya daha çabuk karar verebilirsiniz.

Hangikredi.com gibi internet adresleri üzerinden kredi kıyaslamaları ve karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Konuyu daha net anlamak için hemen bir örnek sunalım. Garanti bankası, Deniz bank ve Yapıkredi bankalarından aynı miktarda 150 bin TL ve 120 ay vadeli konut kredisi başvurusu yaptığınızı düşünelim.

Garanti bankası faiz oranı % 1,14, Deniz bank faiz oranı & 1,19, Yapıkredi bankası da % 1,17 şeklindedir. 120 ay vadeli konut kredisi aldığınız da Garanti bankasına geri ödeyeceğiz tutar 280,431 Deniz bank 283,874 Yapıkredi bankası da 281,384 TL şeklinde olacaktır. Garanti ve Deniz bank krediniz için kefil talep ederken Yapıkredi bankası kefil istemiyor.

Kaynak: 365kredi