Faiz Oranları

Kredi Vermede İmkân Azalıyor

resized_842d1-4967bc18konut9Bankacılık sektöründe marjların iyice gerilediğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Her verdiğiniz kredi sermaye yeterlilik rasyosunu aşağı çekiyor.

Özkaynak kârlılığı sistemin matematiğini çalıştırmıyor. Kredi verme imkânımız azalıyor. Bu bankaların kâr etme değil, işlev görüp göremeyeceği tartışması” dedi.

ORTALAMA mevduat faizleri ile ortalama kredi faizleri arasındaki farkın 3.5 puana kadar düştüğünü, bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik rasyolarının da gerilediğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tedbir alınmazsa önümüzdeki dönemde sektör ve ekonomi için riskler doğabileceğine işaret etti.
İş Bankası’nın davetlisi olarak gittiğimiz Londra’da Adnan Bali ile ‘The Banker Dergisi Türkiye’de Yılın Bankası Ödülü’nü almasının hemen ardından görüştük.

Kâr tartışması değil

Türk bankacılık sisteminin yeterlilik rasyosunun 14-13’lü seviyelere geldiğini belirten Adnan Bali, “Risk ağırlıklı varlık yaratarak (kredi vermek suretiyle) bu seviyeler görüldü. Her verdiğiniz kredi, sermaye yeterlilik rasyonuzu aşağı çekiyor. Dört büyük özel bankanın sermaye yeterlik sıralamasında en büyüğü bizimki ama belli bir alana sıkışmış durumda. Ya daha geniş bir faiz marjıyla kredilendirme yapacaksınız ya da faiz dışı gelirlerin payını toplam gelir kompozisyonunda artıracaksınız. Bunun altında asıl şu yatıyor. Yüzde 10’lu seviyelere indirilmiş bir özkaynak kârlılığı sistemin matematiğini çalıştırmıyor. Kredi verme imkanımız azalıyor. Bu bankaların kâr edip etmeme tartışması değil, bankaların işlev görüp göremeyeceği tartışması” diye konuştu.

Faiz marjı düştü

Elde ettikleri gelirleri otoritelerce uygun görülen kısmını hissedarlara dağıttıklarını belirten Bali, bunun temettü verimliliği açısından da tatminkar olmadığını söyledi. Adnan Bali özellikle seçimlerden önce faizde indirim tartışmalarının yapıldığını hatırlatmamız üzerine de, “Şu anki mevcut duruma baktığınızda faiz indirimi mümkün görünmüyor. Evet faizler düşmeli. Ama kaynak faizi düşmeden plasman faizi düşmez. 2010’da bu ülkede net faiz marjı yüzde 5.8’di. Bugün 3.5’lerde. Özkaynak karlılığını artırmak için bunu ikame edecek faiz dışı gelirlere ilişkin (net ücret ve hizmet komisyonları) yapılan düzenlemelerle böyle bir imkan vermiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İşimizi yapamamak bizi tedirgin ediyor

BANKALARIN piyasa değerlerinin göreceli olarak daha fazla etkilendiğini de belirten Bali sonrasında şunları söyledi: “Elde ettiğiniz gelirlerle sermayedarı tatmin edemediğiniz gibi, kalan kısımla yeni iş de yaratamıyorsunuz. Peki o zaman ülkenin ticari, büyük altyapı finansmanları, hane halkı finansmanları nasıl sağlanacak? Bu sorun aslında şudur: Bankacılık, aracılık yönünü dikkate aldığımızda; haberleşme, savunma, enerji gibi stratejik bir sektördür. Milli bankacılık fonksiyonlarını göremezsek bundan dolayı sıkıntı duyarız. En büyük konu budur. En az enerji, en az savunma kadar stratejik bir sektörüz. İşimizi iyi yapamazsak bundan milli menfaatlerimiz zarar görür. Biz işimizi yapamaz hale gelmekten tedirginiz. Bizim 30 milyar TL özkaynağımız var. Şubelerin hepsini kapatıp, 25 bin çalışanı işten atıp, bu kadar iş geliştirme, istihdam ve altyapıdan vazgeçsek, parayı da banka mevduatı yapsak yıllık karımızdan daha fazlasını elde ederiz.”

Hükümete anlatacaklar

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin “Bankalar çok kazanıyor” söylemine de itirazı var. Bali, “Herhangi bir sektörde yüzde 15-20 olan kâr oranı bankalarda yüzde 10’larda. Yüzde 10’lu seviyelere indirilmiş bir özkaynak kârlılığı, bankacılık sisteminin matematiğini çalıştırmıyor. Kârı vurgulamamın tek nedeni ilave iş yapabilme kapasitesi kazanabilmek. Daha fazla iş yapamadığımız için endişe ediyoruz. Bankacılığın kâr edip edememe sorunu yok, fonksiyon görememe sorunu var“ dedi. Bali Türkiye Bankalar Birliği’nce çalışma yapıldığını ve önümüzdeki günlerde bunun hükümete aktarılacağını söyledi. Bali, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve diğer sorumlularla da görüşeceklerini de belirtti.

Siyaset hevesi olan elbisesini çıkarsın

TOPLUMUN aşırı siyasallaştığına vurgu yapan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Uzun süredir neyin iyi neyin kötü yapıldığını değil, neyin kime yaradığını konuşur hale geldik. Objektif bir zemin değil. Türkiye gerçekten reformist bir duruşla gündemini buna yöneltirse bu kısır döngüden çıkarız. Avrupa Birliği gündemini hakim kılarsak bu ruh halinden de kurtuluruz. Rolü siyasi olmayan insanlar da şu ya da bu şekilde siyasi mesaj verir oldu. Benim rolüm şu; iş dünyasına kaynak sağlayan bir bankanın genel müdürüyüm. Mevduat, kredi, faiz, finansman konuşabilirim vs. vs. Siyasetle ilişkim ancak siyasi istikrar, öngörülebilirlik konularında olur. Siyasetin benim rolümle ilgili olmadığını düşünüyorum. Böyle bir hevesi olan varsa bir zahmet elbisesini çıkaracak. Toplumu da ali fikirlerinden mahrum bırakmayacak” diye konuştu.

Dünyadan ayrışırız

ADNAN Bali, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan “Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı”nın çok önemli olduğuna da vurgu yaptı. 25 başlıktaki 1.350 eylem planını, çok değerli bulduğunu anlatan Bali, şöyle konuştu: “Topluma yönelik kendini bağlayan bir taahhüt olmasını ilk açıldığı andan itibaren son derece önemsedim” dedi. Bali, ikinci fırsat olarak da Avrupa Birliği’yle (AB) açılan yeni fasılları gösterdi ve “Biz bu ikisini yapabildiğimiz müddetçe dünyadan ayrışacağız” yorumunu yaptı.

‘Merkez’ siyasi alandan çıkmalı

“MERKEZ Bankası’nın politik karar alanını da içeren konularda sadece teknik bir alanmış gibi karar almasının, Merkez Bankası özerkliği içinde tartışılır buluyorum” diyen Adnan Bali bu konuda şunları söyledi: “Ekonomik büyüme, enflasyon, dış ticaret açığı, cari denge, istihdam gibi ulaşmayı hedeflediği bir çok hedef var. Bunların bir kısmı teknik alanın içine, bir kısmı da siyasi alanın içine girer. Tamamının teknik alan olarak tanımlanması Merkez Bankası özerkliğiyle açıklanamaz. Finansal istikrar komitesinin alanı içine giren bazı başlıkların da çok ciddi siyasal sonuçları var. Bunu nasıl Merkez’in özerkliği içinde tanımlayabiliriz? Görev alanın yeniden tanımlanması lazım. Neresi teknik, neresi siyasi; görev alanının yeniden tanımlanması lazım. Büyüme, istihdam konusunda seçim suretiyle halka bir siyasi manzume sunan bir programın uygulama erki, teknik bir alanın cevaz vermesine bağlanacaksa bu ilişki nasıl yürütülecek. Bunun ciddi teknik ve siyasi bir sorun olduğunu düşünüyorum. Teorik ve pratik olarak bu alanlar yeniden tartışılmalıdır. Ben tartışmanın da bu siyasi alanla teknik alanın birbirine karışmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Siyasi alanda sorumluluğu olmayanın siyasi alanda sözü de olmamalı. Aşırı büyüme hevesiyle teknik alanla oynayamadı.”

Rusya’da ‘reel politik’ vurgusu

 Adnan Bali, Rusya ile yaşanan krizi yorumlarken Prof. Vamık Volkan’ın şu tespitini hatırlattı: “Reel politik, eninde sonunda mantıksal boyutlara göre yönetilir. Kişilerin bir takım nesnel olmayan yaklaşımlarına sonuna kadar bağlı kalamaz.” Bali, devam etti: “Bazen iç siyasete yönelik mesajlar dış siyaset için de belirleyici olur. İç siyasette işlevini gördükten sonra rafa kalkar. Rusya’da bankamız ve iştirakimiz Şişecam’ın fabirikası var. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Yine de güvenlik önlemlerini artırdık. Arkadaşlarımız sıkı haberleşme içindeler” dedi.

Koşamıyoruz

ADAN Bali bankacılıkta uygulanan Basel kriterleriyle ilgili önemli noktanın altını çizdi. Bali, “Türkiye, ilave bir prim ödeyerek dünyadan daha pahalıya sermaye yeterlilik rasyosu satın alıyor. Avrupa, Basel’de bankaların sermaye yeterliliğini yüzde 8 civarlarında belirledi. Biz de yüzde 16-17’ye sabitledik. Yaşlı ve koşamayan bir atlet geçilmesin diye, genç atlete ağırlık bağlandı. Bu ağırlıkla şimdi koşamıyoruz. Bu durum ülkenin büyüme hızını istihdamını ve 2023 hedeflerine erişimini belirler” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Faiz ve Dövizdeki Oynaklık Konut Alımını Engelliyor

konut-yatirimi-kendini-17-6-yilda-amorti-ediyor-6309291Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yüzde 1’in altına düşmeme konusunda diretmesi ve döviz kurlarındaki oynaklık, konut satın alma niyetinde olan vatandaşları düşündürüyor.

Konuyu değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, ”Kur tabi ki çok önemli bir faktör.Bu yıl içinde özelikle döviz kurlarında yaşanan gelişmeler ister istemez gayrimenkul piyasalarını da etkiledi. Bu, zaman zaman özelikle döviz bozup gayrimenkul almak anlamında çekici bir hava oluştursa da zaman zaman özelikle dövizle alım – satım yapılan yerlerde işlemlerin durma noktasına gelmesine neden oldu” dedi.

Konut kredisi faizlerine de değinen Maya, ”Gayrimenkul piyasalarını nihai tüketici anlamında hareket alanını değiştiren en önemli faktörlerden bir tanesi de konut kredisi faiz oranları. Bu yılın başında faiz oranları 0,80’ler seviyesindeydi sonra kademeli olarak 1,20 bandına kadar çıktı. Belki çok klasik olacak ama faiz oranları 1’in üstüne çıktığı zaman acaba almasam mı, biraz beklesem mi diye düşünme süreci başlıyor. Öyle de olunca ipotekli konut satışları yüzde 25-30 civarında düştü. Yabancı yatırımcılar açısından bakıldığında da özelikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bekleme sürecine girenler oldu. Özellikle siyasi konjonktür, jeopolitik durum ve yakın çevre ülkelerdeki olumsuz gelişmeler nedeniyle Türkiye’deki yatırım kararlarını askıya alan yabancıları gördük” değerlendirmesinde bulundu.

Maya, İstanbul’un en pahalı semtlerindeki satış fiyatları konusunda ise şu bilgileri verdi: ”En pahalı bölge Boğaz hattı, ikincisi Bağdat Caddesi civarı. Ardından da Ulus ve Etiler geliyor. Metrekare bazında baktığımızda da Boğaz hattındaki yalıların metrekaresi 15 -25 bindolar bandında rakamlarla karşılaşıyoruz. Bağdat caddesinde 15 bin -20 bin lira seviyelerini yeni bitmiş binalarda görebiliyoruz. Ulus – Etiler civarında da 12-15 bin TL seviyesinde rakamlar sözkonusu. Ancak bölgede deniz gören villalarda bu rakamlar epey değişken ve bahsettiğim değerlerin çok daha üzerine de çıkabiliyor. Bu rakamları sadece genel ortalama değerlerdir.”

Kaynak: webtvhaber

Konut Kredisi Banka Faiz Oranları Ne Kadar?

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut Kredisi Banka Faiz Oranları ( Tüm Bankalar ) İşbank – Denizbank – VakıfBank – Konut Kredisi Faiz Oranları Emlak , merak ettiklerinizi haberimizden öğrenmeniz mümkün.Konut kredisi bankacılar arasında mortgage kredisi,halk arasında ise ev kredisi olarak bilinmekte.Piyasalardaki durum konut kredisi faiz oranlarını nasıl etkiledi?

1 Kasım seçimlerinin ardından Gösterge tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün konut kredilerinde etkisinin büyük olacağı tahmin ediliyor.Hane halkı kredi kullanımında  konut kredilerinin yüksekliği ve kredi oranındaki artış  faizlerdeki düşüşün en çok bu piyasada etki  etmesine neden oluyor.

En Uygun Konut Kredisi almak en düşük masraf ve en düşük faizi veren bankayı bulmak ile eşdeğerdir.

Konut Kredisi Şartları: Konut kredisi konutun teminat altına alınması (ipotek) şartıyla verilir. Konut kredisi tamamıyla ödendiğinde ipotek (teminat, rehin) kalkar. Konut

Kredisi Limiti: Konut kredisi genelde alınacak konutun %80’ine kadar kullandırılır: yani  konutun %20’sini peşin öderseniz %80’ine konut kredisi alabilirsiniz.

Konut Kredisi Kefalet: Konut Kredisi kullandırıldığında banka konutu teminat altına aldığından genellikle kefil aramaz. Ancak geri ödeme zorluğu olduğunda konuta el koyma hakkını saklı tutar.

Konut Kredisi Faizleri: Konut kredisi veren bankalar değişken veya sabit faiz uygulanabilir.

Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri genellikle sabittir. Sabit faizli konut kredileri %2 erken ödeme cezasına tabidir.Değişken faizli konut kredisi belirlenen bir endekse göre uygulanır. Değişken faizli konut kredisi erken ödeme cezasına tabi değildir.

Konut kredisi  yüksek meblağlı olduğu için konut kredisi faiz oranını ve kredi masraflarını da göz önünde bulundurarak  hareket etmek gerekir.

Aşağıdaki faiz oranları bankaların yayınladıkları faiz oranları olup masrafları içermez.

Banka            Kredi Adı       Faiz Oranı     Minimum Vade        Maksimum Vade

Garanti Bankası %2 Peşin Faizli Kiracıya Mortgage   %0,86 3 Ay    240 Ay

Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi    %1,05 3 Ay    120 Ay

Finansbank Konut Kredisi            %1,13 1 Ay    180 Ay

Halkbank Canım Evim Konut Kredisi     %1,13 3 Ay    180 Ay

Ziraat Bankası BİZ Ürün Paketi Konut Kredisi %1,14 3 Ay    120 Ay

DenizBank Enuygun’a Özel Konut Kredisi      %1,14 3 Ay    300 Ay

Vakıfbank Sonbahara Özel Konut Kredisi Kampanyası        %1,15 3 Ay    120 Ay

ING Bank Konut Kredisi    %1,18 3 Ay    120 Ay

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredisi   %1,19 3 Ay    120 Ay

Garanti Bankası Sabit Faizli Mortgage   %1,24 3 Ay    240 Ay

HSBC Mortgage Kredisi    %1,25 3 Ay    120 Ay

Akbank Konut Kredisi Kampanyası        %1,25 3 Ay    120 Ay

Türkiye İş Bankası Ev Kredisi       %1,25 3 Ay    120 Ay

Yapı Kredi Konut Kredisi   %1,25 3 Ay    120 Ay

Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut kredisi için başlattığı yeni kampanya da  konut kredisi faizlerini yüzde 1,10’a kadar düşürdü.

Kaynak: Yeniülke

Konut Almak İsteyenlere Kötü Haber Faiz Oranları Arttı

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Bankalar, bir hafta önce yüzde 1. 05-1. 10 arasında оlan konut kredisi fаizlerini yüzde 1. 20-1. 35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sırа bаnkаlаrın dış kaynak maliyetlerinin de düşmеmеsi fаizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlеrdе yaşanan bu şоk artışın konut satışlarını da оlumsuz etkilemesi bekleniyоr

Bankalar, bir hafta önce yüzde 1. 05-1. 10 arasında оlan konut kredisi fаizlerini yüzde 1. 20-1. 35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sırа bаnkаlаrın dış kaynak maliyetlerinin de düşmеmеsi fаizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlеrdе yaşanan bu şоk artışın konut satışlarını da оlumsuz etkilemesi bekleniyоr
Konut kredisi аlmаk için haziran ayından kasım аyı bаşınа kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini vе hükümetin kurulmаsını bеklеyеnlеrin umutları kelimenin tаm anlamıyla suya düştü. Sеçim sonrаsı bir miktar gerileyen ancak daha dа düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şоk yükseliş hem konut аlаcаklаrı hem de konut satacakları аdetа ters köşеyе yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1. 05-1. 10 arasında olаn konut kredisi faizleri yüzde 1. 35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1. 2 ile yüzde 1. 35 arasında değişiyоr. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lеrе gеlmеsi anlamına gеliyor.

Vatandaş Yüzde 1’i Sınır Görüyor

Bаnkаlаrın konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe bеnziyor. Çünkü uzmanlar, konut krеdisindе yüzde 1 fаizi sınır оlarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı аrttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyоr. Pеki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yаşаndı ?

Kaynak Maliyetleri Düşmüyor

Aslındа, mеvduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ilе birlikte düşmesi beklenen konut kredisi fаizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin vе globаl gеlişmеlеr nеdеniylе 2016 yılında faizlerin kürеsеl bazda daha yüksek sеyrеdеcеği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyоr. Bаnkаcılаr, uzun vadеli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtıyaçta Faiz Yüzde 1. 60’ı Taşıtta Yüzde 1. 45’ı Aştı

Bаnkаlаr ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sеktördе ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1. 30 ile 1. 89 arasında. Ortalama ise yüzde 1. 60’larda. Tаşıt kredisi faizleri isе yüzde 1. 35-1. 50 arasında.

Konutta Batık Yok Denecek Kadar Az

302 milyar lirayı aşan tüketici krеdilеrinin 141. 2 milyаrı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3. 25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9. 8 milyar liralık bаtığın 8. 9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık Ödenen Taksit 125 Lira Artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullаnаcаklаrа maliyеti de ağır olacak. Şöylе ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlеrе kıyаslа yаklаşık 125 TL birden аrtаcаk. Bir hafta önce yüzde 1. 05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL ikеn, şu anda sektör ortаlаmаsının yüzde 1. 25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yüksеldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık krеdinin geri ödemesi ise bir hafta öncеyе göre 7 bin 500 lirа daha fаzlа olacak.

Kaynak: Emlakgazetem

Konut Kredisi Çekecekler Faizler Uçtu

yasal-takipte-olanlara-krediBankalar kredi faiz oranlarını arttırdı. Rusya ile yaşanan gerilimin de kredi faizlerini etkilediği söylendi. Faizler bu derece artmışken bu durumun konut satışlarını da olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor.

Konut kredisi almak için haziran ayından kasım ayı başına kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin tam anlamıyla suya düştü. Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre, seçim sonrası bir miktar gerileyen ancak daha da düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şok yükseliş hem konut alacakları hem de konut satacakları adeta ters köşeye yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizleri yüzde 1.35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1.2 ile yüzde 1.35 arasında değişiyor. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lere gelmesi anlamına geliyor.

Konut satışlarını da etkileyecek

Bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe benziyor. Çünkü uzmanlar, konut kredisinde yüzde 1 faizi sınır olarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı arttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyor. Peki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yaşandı?

Rusya ile gerilim kredileri de etkiledi

Aslında, mevduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ile birlikte düşmesi beklenen konut kredisi faizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin ve global gelişmeler nedeniyle 2016 yılında faizlerin küresel bazda daha yüksek seyredeceği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyor. Bankacılar, uzun vadeli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtiyaç kredisi faizleri 1,30 ile 1,89 arasında

Bankalar ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sektörde ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.30 ile 1.89 arasında. Ortalama ise yüzde 1.60’larda. Taşıt kredisi faizleri ise yüzde 1.35-1.50 arasında.

Batık oranı binde 5

302 milyar lirayı aşan tüketici kredilerinin 141.2 milyarı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3.25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9.8 milyar liralık batığın 8.9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık ödenen taksit artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullanacaklara maliyeti de ağır olacak. Şöyle ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlere kıyasla yaklaşık 125 TL birden artacak. Bir hafta önce yüzde 1.05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda sektör ortalamasının yüzde 1.25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise bir hafta önceye göre 7 bin 500 lira daha fazla olacak.

Kaynak: f5haber

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Konut Talebini Etkilemedi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Genel seçim öncesi dalgalanmaların yaşandığı ve konut kredisi faiz oranlarının arttığı koşullar içinde konut talebi devam etti.

Konut Yapı Ruhsatları ve İzinleri Yüzde 24.8 Geriledi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Dokuz ayı kapsayan Konut Yapı Ruhsatları ve İzinlerine ilişkin verileri açıklandı. İMSAD tarafından açıklanan rapora göre 2015’in ilk dokuz ayda alınan toplam yapı ruhsatları yüzde 24,8 geriledi.

2014 yılında alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış yaşanmıştı. 2015 yılının ilk dokuz ayında ise alınan toplam yapı ruhsatları metrekare olarak geçen yılın ilk dokuz ayına göre yüzde 24,8 azalarak 132,3 milyon m2’ye geriledi. Alınan konut yapı ruhsatları ise yine bir önceki yılın ilk dokuz ayına göre metrekare bazında yüzde 25,2 azalarak 98,0 milyon m2’ye indi.

İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Kasım Ayında 5,0 Puan Arttı

İnşaat sektörü güven endeksi Kasım ayında 5,0 puan arttı. Böylece yıl içindeki en hızlı aylık artış gerçekleşti. İnşaat sektörü güven endeksi yılın ilk çeyrek döneminde artmış, ikinci çeyrekte ise durağanlaşmıştı. Üçüncü çeyrekte ve Ekim ayında ise önemli ölçüde gerilemişti. İnşaat sektörü güven endeksi Kasım ayında erken genel seçim sonrası iyileşen beklentilere bağlı olarak hızlı bir yükselme gösterdi. Güven endeksi geçen yılın Kasım ayı seviyesinin de 2,3 puan üzerine çıktı.

Konut Satışları Ekim Ayında Yüzde 8,8 Arttı

Yılın ikinci yarısında konut satışları artışındaki yavaşlama Eylül ayında gerilemeye dönüştü. Ekim ayında ise konut satışları yeniden yüzde 8,8 artarak 104.098 adet olarak gerçekleşti. Genel seçim öncesi dalgalanmaların yaşandığı ve konut kredisi faiz oranlarının arttığı koşullar içinde konut talebi devam etti.

Yılın ilk on ayında ise konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 artarak 1.040.713 adede ulaştı. Yılın son iki ayında genel seçim sonrası ortaya çıkan iyimser beklentiler çerçevesinde konut satışları kademeli olarak artabileceği bekleniyor.

Yabancıların Gayrimenkul Alımı Yüzde 6,6 Azalarak 2,91 Milyar Dolar Oldu

2013 yılında yabancılara olan toplam konut satışı 3,05 milyar dolar olmuştu. Yabancılara gayrimenkul satışları 2014 yılında yüzde 41,7 artarak 4,32 milyar dolara ulaşmıştı. 2015 yılının ilk dokuz ayında ise yabancılara gayrimenkul satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 azalarak 2,91 milyar dolara geriledi.

En çok konut satılan il 5.813 daire ile İstanbul oldu. İkinci sırada 5.073 daire ile Antalya, üçüncü sırada 1.213 konut ile Bursa yer aldı. Yalova’da 1.169 adet, Aydın’da ise 982 daire satıldı. Antalya ve Muğla’da yabancılara satışlar geçen yıla göre geriledi.

Kaynak: Kredipazarı

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş taksit ödemesinde bulunabileceğini bilgisini verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş bir veya birkaç taksit ödemesinde bulunabileceği veya kredi borcunun hepsini erken ödeyebileceği söylendi .Bakanlıktan yapılmış olan açıklamada , 28 Mayıs 2015 tarihindeki ve 29 bin 369 sayılabilir Resmi Gazete’de yayımlanan ve yayımından altı ay ardından yürürlüğe girmesi öngörülen ‘Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ 28 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği, yeni yönetmelikle beraber alıcıların korunması amacıyla pekçok yeni aranjman getirildi.

Erken Ödemeye İlişkin Belirsizlik Ortadan Kalkıyor

Bakanlıktan yapılmış olan izah etmeye göre; konut finansmanı sözleşmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemiş bir veya birkaç taksit ödemesinde bulunabileceği veya kredi borcunun hepsini erken ödeyebileceği tertip etti . Bu hallerde konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen tutara yönelik gereken bütün faiz ve öbür maliyet unsurlarına ilişkili olarak indirim yapmakla mükellef olacak. Bununla Beraber konut finansmanı sözleşmelerinde erken tediye tazminatının, gereken faiz indirimi inşa edilerek hesaplanan ve tüketici tarafından erken ödenen tutarın olan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini; olan vadesi 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2’sini geçmeyeceği belirlenerek uygulamada tüketici mağduriyetlerine sebep olan tazminat ölçüsü yeniden tertip etti . Yeniden erken tediye tazminat meblağının , hiçbir biçimde tüketiciye ifade edilecek toplamında indirim meblağını aşamayacağı ve oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde, tüketiciden erken tediye tazminatı istek edilemeyeceği de tertip ederek tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tüketicinin İzni Olmadan Sigorta Yapılamaz

Kredi irtibatlı sigortalarda; tüketicinin sözlü olmayan veya daimi bilgi saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi konusunda sigorta yaptırılamayacağı tertip etti . Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, aradığı sigorta şirketinden sağladığı güvence , konut finansmanı kuruluşu tarafından onay edilmek zorunda. Bu sigortanın; kredi konusuyla, tutar sigortalarında olan borç meblağıyla ve vadesiyle uyumlu olması gereken . Tutar sigortalarında, poliçedeki güvence tutarı olan kredi tutarından çok yüksek olamayacağı ve sigorta vadesinin kredi vadesinden uzun olamayacağı belirlendi .

Kefillere Yönelik Olarak Adi Kefalete İlişkin Güvence Getiriliyor

Konut finansmanı sözleşmelerinde; tüketicinin edimlerine karşılık olarak edinilen şahsi teminatlar her ne isim altında olursa olsun adi kefalet sayılacak ve tüketicinin alacaklarına ilişkili olarak karşı tarafça verilen şahsi teminatlar öbür kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça müteselsil kefalet sayılacak.

Temerrüt Halinde Gecikme Faizi Anapara Tutarı Üzerinden Hesaplanacak

Konut finansmanı kuruluşunun tüketicinin temerrüde düşmesi veya geç ödemede bulunması durumunda, geç ödenen tutar içinde yer alan anapara tutarı üzerinden gecikme faiz oranıyla geç ödenen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve bu faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamını tüketiciden istek edebileceği, tüketiciden istek edilebilecek gecikme üremi hesaplanırken tüketicinin ödemeyi yaptığı tarih esas alınacağı ve bu sürenin hiçbir biçimde tüketici aleyhine olacak biçimde değiştirilemeyeceği düzenleniyor.

Krediye İlişkin Açılan Hesaplara Sınırlamalar Getirildi

Konut finansmanı sözleşmelerine ilişkili olarak bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi konusunda işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkili olarak herhangi bir isim altında ücret veya masraf istek edilemeyeceği ve bu hesabın, tüketicinin aksine sözlü olmayan talebi olmaması hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanacağı açıkça tertip etti . Bu Şekilde uygulamada konut finansmanı kuruluşu ile kredi ilişkisi sona eren alıcıların ilgili hesaplar nedeni ile ortaya çıkabilecek maliyetlere katlanmasının önlenmesi amaçlanıyor .

Taksit Vadesi/Ödeme Günlerine İlişkin Yeni Aranjman Yapıldı

Taksit vadesi veya tediye gününün, kanunlarda tatil olarak onay edilen bir güne rastlaması durumunda kendiliğinden bu günü takip edilen ve tatil olmayan ilk güne geçeceği tertip ederek alıcıların ödemelerinde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı.

Önceden Doğru ve Yeterli Bilgilendirme Sağlanacak

Konut finansmanı sözleşmeleri için alıcıların konut finansmanına ilişkili olarak olarak aydınlatılması ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak adına sözleşme öncesi bilgi formlarının içermesi gereken olan koşullar düzenlenmiş ve konut finansmanı kuruluşlarınca sözleşme öncesi bilgi formunun; en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir biçimde düzenlenmesi ve bir örneğinin kâğıt üzerinde veya daimi bilgi saklayıcısıyla makul süre içerisinde tüketiciye verilmesi zorunlu tutuldu. Bununla Beraber ilgili sözleşmelerde yer alması gereken olan zorunlu hususlar da hüküm altına alındı.

Ekspertiz Raporunun Bir Örneği Tüketicilerce Istek Edilebilecek

Tüketicilere konut finansmanına ilişkili olarak sağlıklı ön bilgilendirmeyi verebilmek adına konu hakkında önemli yenilemeler getirildi. Örneğin; konut finansmanı kuruluşu, kredi isteğinin olumsuz sonuçlanması halinde tüketicinin derhal ve ücretsiz olarak bilgilendirileceğine ilişkili olarak balakayı, kurulan sözleşmenin bir örneğini düzenlenme tarihinden sonraki ilk yıl için tüketicinin ücretsiz olarak alma hakkı olduğuna ilişkili olarak balakayı, temerrüt hali de dahil olmak üzere kredi sözleşmelerine dayanılarak yapılmış olan her şekilde işlemde bileşik faiz uygulanamayacağına ilişkili olarak balakayı, tüketicinin istek etmesi halinde varsa konuta ilişkili olarak ekspertiz raporunun bir örneğinin verileceğine ilişkili olarak bilgiyi tüketiciye vermekle mükellef olacak.

Yeniden Finansmanda Tüketicinin Doğru Bilgilendirilmesi Sağlanıyor

Konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatıyla kredi faiz oranında değişiklik yapılması, kredinin vadesinde değişiklik yapılması, konut finansmanı sözleşmesinde anlatılan faiz türünde değişiklik yapılması, aynı konut güvence gösterilerek çok sayıda konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların bir bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi veya kredinin para ünitesinde değişiklik yapılması hususlarından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansmanın söz konusu olacağı tertip etti .
Konut finansmanı sözleşmesinde yeniden finansman kapsamında ifade edilecek değişikliklerde; tüketiciden sözlü olmayan olarak veya daimi bilgi saklayıcısıyla onay alınacağı, onay alınmadan bir önce ise yeniden finansman amacıyla konut finansmanı sözleşmesinde yapılmış olan değişiklikleri içeren karşılaştırmalı bilginin en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir biçimde kâğıt üzerinde veya daimi bilgi saklayıcısıyla tüketiciye verileceği tertip etti .

Bağlı Kredilerde Tüketicilere Önemli Haklar Sağlanıyor

Konut finansmanı kredisinin münhasıran belirli bir konutun satın alınması durumunda bir sözleşmenin finansmanı için verildiği ve bu iki sözleşmenin objektif açıdan ekonomik birlik oluşturduğu ilişkin kredi sözleşmelerinde; konutun hiç veya gereği gibi teslim edilmemesi nedeni ile tüketicinin 6502 sayılabilir Tüketicinin Korunması Ile Ilgili Kanunun 11 inci maddesinde anlatılan seçimlik haklarından bir tanesini kullanması hâlinde, satıcı ve konut finansmanı kuruluşunun müteselsilen sorumlu olacağı ve konut finansmanı kuruluşları tarafından verilen kredilerin; ipotek finansmanı kuruluşlarına veya konut finansmanı fonlarına devredilmesi hâlinde dahi, kredi verici konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğunun devam edeceği tertip etti .

Kuruluşlar İzin Almadan Kredili Mevduat Hesabı Açamayacak

Tüketicinin açık talimatı olmaksızın konut finansmanı sözleşmeleri ile ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

Kaynak: Haberport

 

Konut Kredisi Çekeceklere Kötü Haber

resized_842d1-4967bc18konut9Bankalar, bir hafta önce yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizlerini yüzde 1.20-1.35’e çekti. Rusya ile yaşanan gerilimin yanı sıra bankaların dış kaynak maliyetlerinin de düşmemesi faizlerdeki artışta etkili oldu. Faizlerde yaşanan bu şok artışın konut satışlarını da olumsuz etkilemesi bekleniyor

Konut kredisi almak için haziran ayından kasım ayı başına kadar süren siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin tam anlamıyla suya düştü. Seçim sonrası bir miktar gerileyen ancak daha da düşmesi beklenen konut kredisi faizlerinde yaşanan şok yükseliş hem konut alacakları hem de konut satacakları adeta ters köşeye yatırdı. Çok değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde 1.05-1.10 arasında olan konut kredisi faizleri yüzde 1.35’lere kadar fırladı. Bankasına göre değişmekle birlikte aylık konut kredisi faizleri 1.2 ile yüzde 1.35 arasında değişiyor. Bu da yıllık konut kredisi faizlerinin yüzde 16-18’lere gelmesi anlamına geliyor.

Vatandaş Yüzde 1’i Sınır Görüyor

Habertürk’e göre, bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu artış önümüzdeki dönemde artması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe benziyor. Çünkü uzmanlar, konut kredisinde yüzde 1 faizi sınır olarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut talebinin hızlı arttığını, yüzde 1’in üzerinde ise talebin hızla düştüğünü belirtiyor. Peki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde neden yükseliş yaşandı?

Kaynak Maliyetleri Düşmüyor

Aslında, mevduat faizlerinin yıllık yüzde 11’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 16- 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu kadar açılması uzun süredir karşılaşılan bir durum değil. Seçimlerin ardından hükümetin kurulması ile birlikte düşmesi beklenen konut kredisi faizlerindeki yükselişte Rusya ile yaşanan gerilimin ve global gelişmeler nedeniyle 2016 yılında faizlerin küresel bazda daha yüksek seyredeceği beklentisinin etkili olduğu belirtiliyor. Bankacılar, uzun vadeli olan konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor.

İhtıyaçta Faiz Yüzde 1.60’ı, Taşıtta Yüzde 1.45’ı Aştı

Bankalar ihtiyaç kredilerinde de faizleri artırırken, bankasına ve vadesine göre değişmekle birlikte sektörde ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.30 ile 1.89 arasında. Ortalama ise yüzde 1.60’larda. Taşıt kredisi faizleri ise yüzde 1.35-1.50 arasında.

Konutta Batık Yok Denecek Kadar Az

302 milyar lirayı aşan tüketici kredilerinin 141.2 milyarı konut kredisi. Tüketici kredilerinde ortalama yüzde 3.25 olan batık oranı konutta binde 5 seviyesinde. 9.8 milyar liralık batığın 8.9 milyar lirası ihtiyaç kredisi.

Aylık Ödenen Taksit 125 Lira Artıyor

Konut kredisi faizlerinde yaşanan sert artışın yeni dönemde kredi kullanacaklara maliyeti de ağır olacak. Şöyle ki, 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı 1 hafta önceki faizlere kıyasla yaklaşık 125 TL birden artacak. Bir hafta önce yüzde 1.05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda sektör ortalamasının yüzde 1.25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gereken aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi. 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık kredinin geri ödemesi ise bir hafta önceye göre 7 bin 500 lira daha fazla olacak.

Kaynak: Yenişafak

Yapı Kredi Konut Kredisi 120 Vade İle 80000 TL Kredi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut kredilerinde uygun ödeme şekilleri denilince akla gelen banka olan Yapı Kredi kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlıyor. 120 aylık vadeler sayesinde 80 bin TL gibi yüksek bir meblağı kolayca ödeyebilirsiniz. Ödeme planlarını düzenlemek için Yapı Kredi şubelerine gelebilir ve işlemlerinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Yapı Kredi konut kredilerinin 120 aylık vadeler sayesinde hızlı ödenmesi de birçok kişiye kolaylık sağlamaktadır. Ödemelerde bulunan diğer vade ve faiz oranları da uygun şekillerle birlikte sunulmaktadır.

Yapı Kredi Konut Kredisi 120 vade ile 80000 tl kredi

Kredi Tutarı: 80.000,00 TL
Vade: 120 Ay
Toplam Tutar: 150.367,20 TL
Faiz Oranı: % 1,17
Masraf: 1.080,00 TL
Aylık Taksit: 1.244,06 TL

Kaynak: 365kredi

Konut Yatırımı Kendini 17.6 Yılda Amorti Ediyor

konut-yatirimi-kendini-17-6-yilda-amorti-ediyor-6309291Era Gayrimenkul, konutta amortisman süresine yönelik yaptığı araştırmada İstanbul’da ortalama konut amortisman süresinin 17,6 yıl olurken, Türkiye ortalamasının ise 18,04 yıl olduğunu açıkladı.

İstanbul’da konut amortisman süresi kısa olan ilçelerin başında Esenyurt, Tuzla, Küçükçekmeceve Pendik gelirken, bu ilçelerde amortisman süresi 13-14 yıl arasında değişiyor. ERA Gayrimenkul Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, Türkiye’de konut satışyarının yüzde 20’sinin İstanbul genelinde yapıldığını ifade etti. Tümen, konut kredisi faiz oranlarının düşüş trendine girmesiyle amortisman sürelerinin de kısalacğını, gayrimenkul alımının en önemli yatırımlardan olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Esenyurt, Küçükçekmece, Tuzla ve Pendik’in yanı sıra merkezde yer alan Şişli’de amortisman süresinin  16 yıl olduğunu anlatan Tümen, ilçenin merkezi bölgeler arasında yatırım  yapılabilecek en uygun lokasyon olduğunu söyledi.

Yılda % 16 getiriyor

Gayrimenkul yatırımlarının dolar, borsa, altın ve benzeri yatırım  araçları karşılaştırıldığında kısa-orta ve uzun vade gibi bütün dönemlerde  yatırımcısına kar sağladığının altını çizen Tümen, gayrimenkulün yatırımcısına  yıllık yüzde 16’lık bir getiri sağladığını dile getirdi. Tümen, “Bu oran diğer yatırım araçlarının riskleri göz önünde  bulundurulduğunda iyi bir oran. Örneğin, eçen yıla baktığımızda dolar en fazla  getiri sağlayan yatırım aracı olmuş fakat son 3 ayda kurun hareketsizliği ve aşağı yönlü seyri doların gayrimenkulün getirisinin altında kalmasına neden oldu” dedi.

Batı’ya doğru süre kısalıyor
Tümen, illerde konut amortisman sürelerinden bahsederek, Doğu Anadolu Bölgesi ile Gaziantepve Şanlıurfa ili  dışında kalan Güneydoğu illerinde amortisman sürelerinin uzun olduğunu dile  getirdi. Adana, Antalya, Bursa, İstanbul ve Ankara’da amortisman sürelerinin  kısaldığını belirten Tümen, doğu illerinde kira değerlerinin ise yükseldiğini anlattı.
Kaynak: Milliyet

Vakıfbank Yeni yıl Kredisi Olarak Hazır

akbank-bayram-özelVakıfbank yılbaşı kredileri ile birlikte yeni yıla sevdiklerinizle birlikte girebilirsiniz. Bu sayede borçlarınızı ödemiş bir şekilde ve esnek ödeme planlarıyla 2016 yılına mutlu bir şekilde girmeniz mümkün olmaktadır. 

Vakıfbank yılbaşı kredileri ile birlikte yeni yıla sevdiklerinizle birlikte girebilirsiniz. Bu sayede borçlarınızı ödemiş bir şekilde ve esnek ödeme planlarıyla 2016 yılına mutlu bir şekilde girmeniz mümkün olmaktadır. Vakıfbank kredi ürünleri içerisinde bulunan kampanyalardan yararlanabilmek için size en yakın Vakıfbank şubesine gidebilirsiniz. Bu şubelerde bulunan müşteri temsilcileri krediler hakkında sizlere bilgi vermektedir.

Vakıfbank Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları

Bu kredilerin içeriğinde faiz oranları ve vade sayıları da oldukça önemlidir. 9 aydan başlayan ve 36 aya kadar çıkan vade oranları sayesinde kredilerinizi rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Vakıfbank kredi hesaplama bölümünde bulunan kredi hesaplama sekmesi ile birlikte aylık faiz ve vade oranlarını değerlendirebilir ve bütçenize zarar vermeden en uygun ödeme planının hangisi olduğunu görebilirsiniz. Vakıfbank kredilerinin faiz oranları da 1,35 olarak belirlenmiştir. Kredilerinizi 20 bin  TL’ye kadar alabilirsiniz.

Vakıfbank Yılbaşı Kredisi

Bu sayede ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve kredi olanaklarından geniş bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kredilerin en önemli özelliği ise bu sayede bulunur. Vakıfbank kredileri herkes için uygun seçenekleri içermektedir.

Kaynak: 365 kred

Faizi Düşük Konut Kredisi

37886Faizi Düşük Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri? – Faizi Düşük Konut Kredisi hakkında merak edilen detaylar 10 Kasım 2015 Salı tarihli haberimizdedir.Konut kredisi, bankacılar arasında mortgage kredisi, halk arasında da ev kredisi olarak da bilinir.

Konut kredileri belirli statülerde kullandırılan en uzun vadeli mortgage olarak da adlandırılan kredi ürünlerinden bir tanesidir.En uygun konut kredisi veren bankalar başlıklı bu makalemizde sizlere en uygun vadede en uygun faiz oranlarıyla en düşük masraflı konut kredisi veren bankalar sayfamızda derlenmiştir.
Konut kredileri genel olarak 120 vadede kullandırılmakla beraber,180-240 aya kadar da bu kredi ürününden faydalandırabilen banka seçenekleri mevcuttur.Bizim önerimiz gerek faizin fazla olmaması gerekse bir anca bu borç yükünün altından kalkılması amacıyla 120 aylık faiz oranını aşmamanızdır.
Garanti Bankası %2 Peşin Faizli Kiracıya Mortgage
Faiz Oranı: %0,86
Minimum Vade: 3 Ay
Maksimum Vade: 240 Ay
Finansbank Konut Kredisi
Faiz Oranı: %1,15
Minimum Vade: 1 Ay
Maksimum Vade: 180 Ay
DenizBank Enuygun’a Özel Konut Kredisi
Faiz Oranı: %1,19
Minimum Vade: 3 Ay
Maksimum Vade: 300 Ay
Yapı Kredi Konut Kredisi
Faiz Oranı: %1,25
Minimum Vade: 3 Ay
Maksimum Vade: 120 Ay
Diğer Banka Kredileri (Ortalama 48 ay vade)
Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi: %1,05-3 Ay/120 Ay
Halkbank Canım Evim Konut Kredisi: %1,13-3 Ay/180 Ay
Ziraat Bankası BİZ Ürün Paketi Konut Kredisi: %1,14-3 Ay/120 Ay
Finansbank Konut Kredisi: %1,15-1 Ay/180 Ay
Vakıfbank Sonbahara Özel Konut Kredisi Kampanyası: %1,15-3 Ay/120 Ay
ING Bank Konut Kredisi: %1,18-3 Ay/120 Ay
DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredisi: %1,19-3 Ay/120 Ay
DenizBank Enuygun’a Özel Konut Kredisi: %1,19-3 Ay/300 Ay
Garanti Bankası Sabit Faizli Mortgage: %1,24-3 Ay/240 Ay
Yapı Kredi Konut Kredisi: %1,25-3 Ay/120 Ay
Türkiye İş Bankası Ev Kredisi: %1,25-3 Ay/120 Ay
HSBC Mortgage Kredisi: %1,25-3 Ay/120 Ay
Akbank Konut Kredisi Kampanyası: %1,25-3 Ay/120 Ay
Kaynak: Haberport

Volkswagen Kredi Hesaplama

garanti-bankasiÜstün Alman teknolojisini her döneminde yansıtan ve alanında rakipsiz olan Volkswagen araçlarından birisine sahip olmak istiyorsanız Volkswagen finans merkezlerinden gerekli danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz.

Üstün Alman teknolojisini her döneminde yansıtan ve alanında rakipsiz olan Volkswagen araçlarından birisine sahip olmak istiyorsanız Volkswagen finans merkezlerinden gerekli danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde gerekli olan bütün işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Volkswagen araçlarını alarak yollara güvenli ve şık bir şekilde girebilirsiniz. Bu araçların alımında kullanılan krediler Volkswagen finans rehberliğimde alıcılara sunulmaktadır. Bu nedenle en uygun ödeme koşullarına sahip ürünler sunulmaktadır. Volkswagen alıcılarının en rahat durumu bu sayede kolay bir şekilde yeni araçlara sahip olabilmeleridir. Volkswagen araçlarından herhangi birisini alarak bu indirimlerden yararlanabilirsiniz. Volkswagen kredilerini de bayilerden veya Volkswagen internet sitesi üzerinden hesaplayarak elde edebilir ve bu sayede bütçenize en uygun kredi türlerini görebilirsiniz. Volkswagen kredileri ile birlikte kasko ve diğer sigorta indirimlerini de kullanmak mümkün olabiliyor. Volkswagen yılların tecrübesini Türkiye’deki kullanıcılarına sunmak için yepyeni araçlar ve modeller geliştiriyor. Bu sayede gerekli olan bütün işlemleri ve araçları elde edebilirsiniz.

 Volkswagen Kredi Faiz Oranları

Volkswagen araçlarından birisine sahip olmak için anlaşmalı bankalardan da kredi alabilirsiniz. Bununla birlikte Volkswagen finans üzerinden alınan kredileri 1,34’lük faiz oranları üzerinden alabilirsiniz. Bunun yanında Volkswagen Finans üzerinden almış olduğunuz araç kredinize iki ek sigorta veya kredi daha ekleyerek 1,29 üzerinden indirimli krediden alabilirsiniz. Bu kredilerin üzerinden çok uygun bir dosya masrafı alınabilmektedir. Dosya masrafı üzerinden alınabilen krediler sayesinde indirimli ve uygun vadeli bir şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Avantajlı Volkswagen paketleri içerisinde 4 senelik garanti süresi bulunmaktadır. Bu garanti süresi 2 artı 2 şeklinde düzenlenmektedir. Buna ek olarak 1 yıllık kasko da Volkswagen finans sayesinde sağlanmaktadır. 4 yıllık yol yardım hizmeti ve tek sigorta ürünü ile 1,31 üzerinden alınabilen sigorta ürünleri sayesinde kredilerinizi çok kolay bir şekilde ödeyebilirisiniz. 3 puanlık faiz indirimi başta olmak üzere çeşitli ürün kampanyalarından yararlanabilmek için Volkswagen şubelerine ve yetkili satıcılarına gelin. Bu sayede gerekli araçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsininiz. Ayrıca Volkswagen indirimleri ile birlikte gerekli kampanyalardan haberdar olmak için resmi internet sitesini ziyaret edin.

Kaynak: 365kredi

Müteahhitler Faizde Düşüş Bekliyor

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-07 20:15:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com†Rã˜Konut kredisinde düşük faiz beklentisi arttı. Müteahhitler yakın gelecekte yüzde 1’in altının test edileceğini söyledi. Faizin 0,95’e gerilemesi ise 100 bin liralık krediyi 10 yıl vadede 25 bin 573 lira ucuzlatacak.

s­tik­rar or­ta­mı­nın ye­ni­den sağ­lan­ma­sıy­la bir­lik­te göz­ler ko­nut kre­di­si baş­ta ol­mak üze­re kre­di fa­iz­le­ri­ne çev­ril­di. İn­şa­at sek­tö­rü­nün ön­de ge­len isim­le­ri fa­iz­le­rin bir­den hız­la yük­sel­di­ği­ni be­lir­te­rek, se­çim son­ra­sı olu­şan is­tik­rar or­ta­mıy­la bir­lik­te fa­iz­le­rin ye­ni­den ilk çık­tı­ğı nok­ta olan 0,95 se­vi­ye­le­ri­ne ge­le­bi­le­ce­ği­ni ak­tar­dı.

Özel­lik­le ko­nut kre­di­le­rin­de fa­iz­le­rin ilk etap­ta 1,25’ler­den 0,95’le­re ka­dar ge­ri­le­me­si de­mek ko­nut kre­di­si kul­la­na­cak ki­şi­le­rin her 100 bin li­ra­ya 10 yıl va­de­de 25 bin 573 li­ra da­ha az kre­di fai­zi öde­me­si şek­lin­de he­sap­la­nı­yor. Uzun va­de­de fa­iz­le­rin 0,65 se­vi­ye­si­ne ka­dar ge­ri­le­ye­bi­le­ce­ği­nin ha­yal ol­ma­dı­ğın­dan yo­la çı­ka­rak yap­tı­ğı­mız fa­iz he­sap­la­ma­sın­da ise far­kın 10 yıl va­de­de 50 bin li­ra­ya yak­laş­tı­ğı göz­le­ni­yor.

Em­lak Ko­nut Ge­nel Mü­dü­rü Mu­rat Ku­rum hız­la yük­se­len fa­iz­le­re rağ­men ko­nut sa­tış­la­rı­nın ay­nı hız­la düş­me­di­ği­ni be­lirt­ti. Ku­rum, “Ko­nut kre­di­sin­de fa­iz­le­rin aşa­ğı­ya gel­me­si muh­te­mel. An­cak ben ilk etap­ta 1,25’ler­den yüz­de 1’e doğ­ru bir ge­ri­le­me bek­li­yo­rum. Eko­no­mi­de­ki olum­lu ha­va­nın art­ma­sı ve güç­len­me­si ile bir­lik­te uzun va­de­de 0,65’ler de müm­kün gö­rü­nü­yo­r” de­di.

Ko­nut kre­di­le­ri­ne olan il­gi­nin 7 Ha­zi­ran se­çim­le­ri son­ra­sı yük­se­len fa­iz­ler­le azal­dı­ğı­na dik­kat çe­ken Ar­taş İn­şa­at Yö­ne­tim Ku­ru­lu Baş­ka­nı Sü­ley­man Çe­tin­sa­ya “İs­tak­rar or­ta­mı­yla birlikte ya­kın ge­le­cek­te bek­len­tim yüz­de 1’in al­tı. Za­ten ko­nut kre­di­sin­de yıl­lık fa­iz yüz­de 12’yi geç­me­me­li. Uzun dö­nem­de ise 0,65 se­vi­ye­le­ri fa­iz­de ha­yal de­ği­l” şek­lin­de ko­nuş­tu.

Kredili alımda azalma var

Ha­zi­ran ayın­dan bu ya­na fa­iz­le­rin 1,29’la­ra ka­dar çık­ma­sı ko­nut alı­cı­sı­nı da ban­ka­lar­dan uzak­laş­tır­dı. Bir ön­ce­ki yıl ha­zi­ran, tem­muz, ağus­tos ve ey­lül ay­la­rı­nın top­la­mın­da kre­di ile sa­tı­lan ko­nut sa­yı­sı 201 bin 423 olur­ken ra­kam bu yı­lın ay­nı ay­la­rın­da yüz­de 32 dü­şe­rek 135 bin 962’ye ge­ri­le­di.

Kaynak: Bugün

Vakıfbank’tan Organik Kredi

akbank-bayram-özelVakıfBank, organik tarım yapan üreticilere uygun faiz oranı ve masrafsız “Organik Kredi” paketini hizmete sundu. Krediden yararlanan tarımsal üreticiler, hesap işletim ücreti ödemediği gibi bankacılık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek.

VakıfBank Tarım Bankacılığı, organik tarıma yönelen üreticiler için özel bir kredi ürününü hizmete sundu. Yüzde 1.39 faiz oranı ile sunulan Organik Kredi’den çiftçiler 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları için herhangi bir dosya masrafı ödemeden faydalanacaklar. Bunun yanında, birçok bankacılık hizmetini ücretsiz olarak sunan ve bir yıl boyunca hesap işletim ücreti alınmayan “Halden Anlayan Nette Mini Tarife” paketinden de yararlanabilecekler.

Organik tarımı önemsiyor, çiftçiye destek veriyoruz

VakıfBank’ın tarım bankacılığından yararlanan müşteri sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, “Ülkemizde organik tarım bilinci her geçen gün artıyor. VakıfBank olarak organik tarımın gelişmesini önemsiyor ve bu şekilde üretim yapan çiftçilere destek veriyoruz. Tarım bankacılığı kapsamında tarımsal işletmelere özel çözümler sunuyoruz. Tahıl, sebze ve meyve dahil tüm bitkisel üretim faaliyetlerinden süt ve besi hayvancılığına kadar tarım ve hayvancılığın her alanında üreticilerin işletme ve yatırım ihtiyaçlarına yönelik kredi imkanı sağlıyoruz. Gelir dönemini dikkate alarak hasat dönemine uygun, yılda bir ödemeli kredi kolaylığı sunuyoruz. Çiftçimizin halinden anlıyor, ihtiyaçları olan krediye kolay ulaşmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Gidahatti

Konut Sektörünü Hareketli Günler Bekliyor

37886Sektör temsilcileri, konut piyasasının kısa sürede hareketli günler geçirmeye başlayacağını belirtiyor.

Siyasi belirsizlik, doların yükselmesi ve sektörün bekle-gör pozisyonuna girmesiyle durağanlaşan konut piyasasını hareketli günler bekliyor. Sektör temsilcileri, konut piyasasının kısa sürede hareketli günler geçirmeye başlayacağını belirtiyor.
Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar çıkması sonrası piyasada ne gibi gelişmeler beklediklerine ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı.
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, seçim sonuçlarının şu an için ev veya ticari kiraları nasıl etkilediğini konuşmanın henüz erken olduğunu vurguladı.
Bu yıl içinde özellikle konut fiyatlarının bariz şekilde yükseldiğini hatırlatan Aşa, iş yerleri ve ofis kiralarının ise bir miktar azaldığını anımsattı.
Aşa, 2016’ya kadar konut fiyatları ve kira tutarlarında değişiklik olmayacağını öngörerek, “Ancak 2016 yılı ilk çeyreğinde piyasalarda bir hareketlenme olacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Gerek emlakçılar gerekse ev sahiplerinin özellikle nisan ayından başlamak üzere piyasalardaki belirsizlikten oldukça etkilendiğini ifade eden Aşa, bu dönemlerde özellikle yatırımcıların bekle-gör moduna girdiğini, 7 Haziran seçimlerinden tek başına iktidar çıkmamasından 1 Kasım seçimlerine kadar geçen sürenin aynı psikoloji ile geçtiğini anlattı.
Aşa, şunları kaydetti:
“Piyasalarda hızlı bir hareketlenme olacağını zannetmiyoruz. Ancak psikolojik bir rahatlama mutlaka olacaktır. Ertelenmiş yatırım talepleri yeniden gündeme gelecek ve 2016 yılında canlı piyasa hareketleri yaşayacağız diye düşünüyorum. Özellikle bahar aylarında Körfez ülkelerinden yoğun talepler geleceğini tahmin ediyorum. Hele bir de terör hareketleri kontrol altına alınıp yurt dışından görülen tablo değişirse o zaman çok sayıda yabancı yatırımcı veya konut alıcısı gelecektir.”
Tek başına iktidar yabancı yatırımcının beklentilerine katkı sağlayacak
Global Real Invest Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Koca, yaşanan siyasi boşluğun, merkezi yönetimin inşaat ve kentsel dönüşüm politikalarını dilediği gibi hayata geçirememesi ve makroekonomik verilerin olumsuz etkisiyle sektörde ciddi baskı oluştuğunu söyledi.
Tüketicilerin satın alma eğilimlerinin azalması, faiz oranlarının artması, kurlara bağlı maliyet artışları ve doğrudan yabancı yatırım hacminin zayıflamasının, şirketlerin mayıs-eylül dönemindeki satış hasılatlarına etki ettiğini dile getiren Koca, bu süreçte müşterisine cazip ödeme fırsatı sunan şirketlerin kısmen sektöre hareket kazandırdığını aktardı.
Koca, seçimden tek başına iktidar çıkmasının öncelikle kurun daha istikrarlı seyrine ve yabancı yatırımcının beklentilerine katkı sağlayacağını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:
“Devamında faiz oranlarının revize edilmesi, yeni kurulacak hükümetle kentsel dönüşüm politika ve mevzuatlarının daha uygulanabilir hale getirilmesi, planlı alanlar tip imar yönetmeliği kazanımlarının en az 1 sene daha sürmesi sektörün ilk kazanımları olarak göze çarpmaktadır. Arsa maliyetlerinin her geçen gün arttığı ve arsa stoklarının neredeyse tükendiği şehir merkezlerinde, inşaat şirketleri artık kentsel dönüşümsüz gayrimenkul geliştiremez duruma gelmiştir. Bu sebeple kurulacak yeni hükümet ile Çevre ve Şehircilik Bakanı olacak kişi bu konuda sektörün taleplerini de göz önünde bulundurarak yeni düzenlemeleri gündeme getirmek durumundadır.”
Faiz oranları ve döviz kurları hareketlenmeyi etkiler
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, seçim atmosferinde genelde gayrimenkul sektörünün oyuncularının “bekle-gör” politikası uyguladığını belirterek, “Bu nedenle sonucun net olduğu bir seçim sonrasında gayrimenkul sektörü kısa vadede hareketlenecektir” dedi.
Bu hareketlenmeyi etkileyecek, seçim dışındaki ana faktörlerin döviz kurları, konut kredisi faiz oranları ve ticari kredi faiz oranları olacağını söyleyerek, “Kısa vadede gayrimenkul geliştiricileri tarafında yeni başlanacak projeler ya da yeni arsa anlaşmaları için bekleme süreci ortadan kalkacağı için hareketli günler yaşanabileceğini öngörüyorum” diye konuştu.
Maya, tek parti iktidarının netleşmiş olmasının kısa vadede satış rakamlarını ve konut fiyatlarını etkilemeyeceğini de öngördü.
Sene sonuna kadar piyasalarda ılıman bir hava bekliyoruz
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Bekir Yener Yıldırım, son 2 genel seçim arasındaki belirsizlik nedeniyle ve doların artmasının etkisiyle konut yatırımlarının ertelendiğini anımsatarak, yükselen konut kredisi faiz oranlarının da bireysel yatırımcıya “dur” dediğini anlattı.
Şimdi sene sonuna kadar piyasalarda daha ılıman bir hava beklediklerini aktaran Yıldırım, yatırımların yeniden gündeme geleceği ve doların TL karşısında az da olsa değer kaybedeceği kanaatinde olduklarını dile getirdi.
Gayrimenkul sektörünün hızlanması kaçınılmaz
EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, tek başına iktidarla piyasanın tedirginlik ve gerginliği hızla üzerinden atacağını belirterek, şu görüşleri paylaştı:
“Aylardır dondurulmuş talepler ve arzı bekleyen projeler bulunuyor. Arz yapacaklar piyasadaki tedirginliğin geçmesi ve ne olacağını bilemedikleri için bekliyorlardı, ihtiyaç sahipleri ise önlerini göremedikleri için yatırımlarını askıya almışlardı. Artık bekleme süreci bittiği için hızla hareket eden bir piyasanın gelmesi kaçınılmaz. Ayrıca yıl sonunun da getirdiği ivme ile sektör hızla canlanacaktır diye düşünmek yanlış olmaz.”
İstikrarla beraber yeni yatırım imkanları doğacak
SVR Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Hazreti Akdemir, hızla hükümetin kurulması ve seçmenin talep ettiği gibi istikrarın sağlanması ile ekonomik dengelerin rayına oturacağını, yapı sektörünün belirsizliklerden çıkarak tekrar hareketli bir döneme gireceğini söyledi.
Komşu ülkeler başta olmak üzere yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin de istikrarla artacağını kaydeden Akdemir, gelecek dönemde yeni yatırım fırsatlarının doğacağını ve sektörün yeni yükseliş dalgası yakalayacağını vurguladı.
Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın da “Ekonominin eski istikrarlı dönemine çok kısa zamanda tekrar geleceğine, özellikle yabancıların seçim öncesi beklemeye aldıkları taleplerin tekrar geri geleceğine inanmaktayım” dedi.
Kaynak: AA

İstikrarın Adı Yetti Faiz Düşüşü Başladı

37886AK Parti’nin tek başına iktidarı, piyasaların ardından kredilerde ilk etkisini gösterdi. Konut kredisinde faiz düşüşünün fitilini TE B ateşledi. Diğer bankaların da katılması bekleniyor

AK Parti’yi tekrar tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından siyasi belirsizliğin sona ermesi, ekonominin lokomotifi gayrimenkul sektöründe ilk meyvesini verdi. Bankalar konut kredisinde faiz oranlarını düşürmeye başladı. Türk Ekonomi Bankası (TEB), yüzde 1.29 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1.10’a indirdi. Son dönemde Merkez Bankası’nın fonlama maliyetini düşürmesi ve uluslararası piyasalardan borçlanmada sorun yaşamayan bankaların, önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

Düşüş devam edecek

Mart 2014’ten bu yana, Cumhurbaşkanlığı dahil 4 seçim yaşanması ve küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin belirsizlikler, konut kredilerinde frene basılmasına neden oldu. Mayıs 2013’te yıllık yüzde 8’e kadar gerileyen konut kredisi faizi, Haziran 2015 seçimlerinin ardından yüzde 14’e kadar yükseldi. Bankacılık sektörünün siyasi belirsiziğin ortadan kalkması ve fonlama maliyetindeki düşüşün devam etmesi halinde, kredi faizlerini düşürmeye devam etmesi bekleniyor. Tek parti iktidarı ile birlikte siyasi istikrarın devam etmesi, özellikle inşaat sektöründe yatırımları hızlandıracak. Bankacılık sektörünün de bu trende, faiz indirimleri ile destek olması bekleniyor.

Kredilerde fren

Merkez Bankası verilerine göre, bankaların toplam konut kredi hacmi 23 Ekim 2015 itibarıyla 129.5 milyar lira seviyesinde. Konut kredilerinde son 5 haftalık artış, siyasi belirsizliğin etkisiyle binde 4’te kaldı. 2014 sonunda 114.4 milyar TL, 24 Ekim 2014’te ise 110.5 milyar TL olan konut kredisi hacmi, yıl başından bu yana yüzde 13.1, son bir yılda ise yüzde 17.2 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun eylül verilerine göre, konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 azalarak 92 bin 483 adet oldu. Siyasi belirsizlik ve küresel likidite koşullarının etkisiyle faizde yaşanan yükseliş, ipotekli konut satışlarının ise yüzde 33.5 oranında azalarak 28 bin 684’e gerilemesine neden oldu.

3 Saatte kredi

Tüm müşterilerine ödeme güçlerine göre farklı ödeme planları oluşturabildiklerine dikkat çeken TE B Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Tüm müşterilerimize yüzde 1.10 oranla konut kredisi faizi imkânı sunuyoruz. Bizim için önemli olan müşterilerimizin bütçesine göre kendisini zora sokmayacak en uygun çözümü üretmek. Kampanya ile sadece faiz oranını düşürmekle kalmıyor, müşterilerimize kredi talebi sonuçlanma süresiyle de kolaylık sağlıyoruz. Örneğin, maaşlı çalışan müşterilerimize özel olarak, gerekli evrakları tamamlamaları durumunda 3 saat içinde kredi sonucunu verebiliyoruz” diye konuştu.
Kaynak: Sabah

Faiz Oranları 4 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

378861 Kasım seçim sonuçlarının finans piyasalarındaki etkisi faizlere de yansıdı. Faiz oranları son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi genel seçim sonuçlarının ardından yüzde 9,60 ile 10 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Geçen haftanın son işlem gününde genel olarak yatay bir seyir izleyen iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, haftayı yüzde 10,18 seviyesinden tamamlamıştı.

Faizler artık tek hane

Resmi olmayan genel seçim sonuçlarına göre AK Parti’nin iktidarı tek başına elde etmesinin etkisiyle yeni haftaya sert düşüşle başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, yüzde 9,60 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 9,22 ile 5 Haziran’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine indikten sonra şu dakikalarda yüzde 9,27 seviyesinde dengelendi.

Analistler, teknik olarak iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 9,50 – 9,60 bandının güçlü destek konumunda olduğunu belirterek, siyasi ve ekonomik istikrar fiyatlamasının ardından piyasaların tekrar ABD verilerine odaklı seyrine döneceğini kaydediyor.

Konut kredi faizlerini ucuzlatacak

Gösterge tahvil faizlerinde yaşanan sert düşüş özellikle konut kredilerinde etkisi yüksek olacak. Hanehalkı kredi kullanımında özellikle konut kredilerinin yüksekiği ve kredi kullanım oranındaki artış faizlerdeki düşüşün en fazla bu piyasada etki etmesine yol açmaktadır.

Faiz oranlarının yeniden tak haneye inmesi ile konut kredi kullanımında artışa yol açabilir.

Kaynak: Karar

Kredi Faizlerinin Düşmesi Bekleniyor

37886Sandıktan istikrarın çıkması, AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olmasının yankıları kredi faizlerine yansıyacak mı? ​1 Kasım tarihli genel seçimler henüz yeni geride kalırken, tüketici kredi faizlerini sorgulamaya başladı.

Ekonomi cephesi AK Parti’nin 1 Kasım başarına, tek başına iktidara gelmesine olumlu tepki vermeye başladı. 1 Kasım seçim sonrasında 2 Kasım sabahı haftanın ilk iş gününde piyasalar olumlu tepki vererek dolar ve faizlerde düşüşler başladı.

Ekonomide yaşanacak istikrar havasına bankalarda sessiz kalmayacak ve özellikle tüketici tarafına olumlu yansıyacağı uzmanların beklentisi arasında bulunuyor. Banka kredilerinde faizlerin düşüş sürecine gireceğini düşünen uzmanlar, tüketici kredileri, konut kredilerinde düşüşler bekliyor.

Seçim sonrasında kredi faizlerinden beklenti büyük. Türketici ev almak için kredi kullanmak istiyor, yeni dönemde faizlerin düşüp düşmeyeceği ise şimdiden en çok takip edilen konular arasında yer alacak gibi görünüyor.

Konut kredisi faiz oranları 1 Kasım seçim öncesi tablo böyleydi!(Tabloda yer alan rakamlar 23 Ekim tarihli KrediPazarı’ndan verlerine göre hazırlanmıştır)

Konut Kredisi Faiz Oranları (23 Ekim 2015)
Banka
Aylık Faiz(5 Yıl)
Albaraka Türk* %1,14
DenizBank %1,19
Finansbank %1,20
Kuveyt Türk* %1,16
Garanti Bankası %1,24
Ziraat Bankası %1,22
Yapı Kredi %1,25
Akbank %1,25
HSBC %1,25
İş Bankası %1,25
Vakıfbank %1,25
DD Mortgage %1,26
Halkbank %1,25
TEB %1,29
Fibabanka %1,19
ING Bank %1,29
Tekstilbank %1,35
Türkiye Finans* %1,20
Şekerbank %1,35
Anadolubank %1,40
Abank %1,42

* Katılım Bankası Kar Oranı

Kaynak: Emlak Pencerem

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

37886Seçimlerin sona ermesi ile birlikte insanımızın en çok merak ettiği konulardan biri de konut faizlerinin düşüp düşmeyeceği oldu. 

Seçimlerin sona ermesi ile birlikte insanımızın en çok merak ettiği konulardan biri de konut faizlerinin düşüp düşmeyeceği oldu. Hatırlayacağınız gibi 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen ve sonuçlarından bir tek parti iktidarının çıkmadığı seçimlerin ardından Dolar, Euro ve Altında olduğu kadar konut kredisi faizlerinde de ciddi bir artış yaşanmıştı.

Özellikle bu dönemde evlenen ya da ev almaya niyetlenenleri büyük bir düşünce kaplamıştı. Ancak dün itibari ile sonuçlanan erken seçime göre artık ülkemizde güçlü bir iktidar bulunuyor ve bu gücün ekonomiyi bir dönem de olsa güvence altında tutacağı düşünülüyor. Bu doğrultuda Dolar ve Euro fiyatlarında düşüşler başlarken bankalar henüz konut kredisi için bir açıklama yapmadı.

Konut kredisi faizlerinde ilerleyen günlerde bir düşüş yaşanırsa bu durumu yine 365 Kredi adresinden öğrenebilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

Konut Kredisi Faizleri 1,50’ye Yaklaştı

37886400 bin liralık ev için çekilen 300 bin liralık konut kredisi, 10 yıllık vade sonunda 550-560 bin lira olarak geri ödeniyor.

Haziran seçimlerinin ardından hükümetin kurulamaması ve konut sektörünün yavaşlaması, kredi faizlerine artış olarak yansıdı. 2014 yılının Temmuz ayında kredi faizleri yüzde 0,89’u görmüştü. Bugün ise rakamlar neredeyse 1,50’ye ulaştı.

Bankalarla özel anlaşma var

Özellikle firmalar, bankalarla anlaşma yapıp konut projelerine özel oranlarla kredi imkanı sunuyor. Ancak onlarda da rakamlar çok aşağıda değil. Farklı bir pencereden bakılacak olursa kredide 0,1 puanın dahi ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. O nedenle 1,15 olan faiz oranının 1,10’dan kullanılması ev alacaklar için harika bir fırsat.

Bir yıl önce 0,89’du

2014 yılının Temmuz ayında Kuveyt Türk’ün 5 yıllık konut kredisi faizi yüzde 0,89’du. Banka, 10 yıl vade için yüzde 0,93 faiz oranı belirlemişti. O dönemde en uygun rakam Kuveyt Türk bankasındaydı. 2015 yılının Ekim ayı itibariyle aynı bankada 5 yıl vade için kredi faizi yüzde 1,16 olurken 10 yıllık faiz yüzde 1,20’ye yükseldi.

En düşük yüzde 1,14

Bugün itibariyle bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,14 civarında. Faizlerin yüksekliği nedeniyle geri ödenen rakamlarda neredeyse bir daire parası havaya atılmış oluyor.

250 bin lira faiz ödeniyor

Örnek bir hesaplama yapaılcak olursa 400 bin lira tutarındaki bir ev için yasa gereği yüzde 25 miktarında 100 bin lira peşinat ödeniyor. Kalan 300 bin liralık kısım için ise bankadan kredi çekiliyor. Bu 300 bin liralık bedel, 120 aylık vade planında aylık 4 bin 600 lira seviyelerinde geri ödeniyor. Toplam hesapta geri ödenen rakam 550-560 bin liraya denk geliyor. Yani 300 bin liralık kredi için, 250 bin lira faiz ödenmiş oluyor. İşte bu tablo, ev almak isteyenleri frenleyen en büyük etken olarak gösteriliyor.

Şirket bünyesinde fırsat sunuluyor

Yüksek faizlere çözüm olarak firmalar, bankalarla özel anlaşmaların dışında kendi bünyelerinde cazip ödeme fırsatları sunuyor. Düşük peşinat, sıfır faizli ödeme seçenekleri, peşinat erteleme gibi birçok fırsatla ev almak isteyenlerin önü açılıyor. Ayrıca verilecek peşinata göre çok cazip indirim olanakları da projelerde yer almakta.

Kaynak: Emlaktasondakika

Dövizde Yükseliş Enflasyonda İyileşmeyi Geciktiriyor

37886Merkez Bankası, PPK toplantısı tutanaklarında döviz kurlarındaki artışın enflasyonda iyileşmeyi geciktirdiğini ve iyileşme sağlanıncaya kadar para politikasında ‘sıkı duruş’un sürdürüleceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta kısa vadeli faiz oranlarını sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin özetlerde,  Ekim ayına ilişkin öncü göstergelerin, temel mal grubu üzerinde döviz kuru baskılarının hissedilmeye devam ettiğini gösterdiği vurgulandı.

Tutanaklarda şu bilgilere yer verildi:

“Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0,89 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,81 puan yükselerek yüzde 7,95 olmuştur. Gıda grubu yıllık enflasyonu geçen ayın ardından bu dönemde de yükselişini sürdürürken Türk lirasındaki değer kaybının etkileriyle enerji ve temel mal gruplarında yıllık enflasyon yukarı yönlü bir seyir izlemiştir. Hizmet yıllık enflasyonu ise sınırlı oranda gerilemekle birlikte yüksek seviyesini korumuştur. Bu dönemde çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık artış oranları ve mevsimsellikten arındırılmış ana eğilimi temel mal grubu kaynaklı olarak yükselmiştir.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon Eylül ayında yaklaşık 1 puan artışla yüzde 10,73 olmuştur. Bu gelişmede başta meyve olmak üzere taze meyve ve sebze fiyatlarının etkisiyle yıllık enflasyonu yüzde 13,23’e yükselen işlenmemiş gıda fiyatları belirleyici olmuştur. Buna karşılık, işlenmiş gıda grubunda aylık fiyat artışı yüzde 0,63 ile son iki aya kıyasla daha düşük bir oranda gerçekleşmiş, yıllık enflasyon yavaşlama eğilimini sürdürmüştür. Ekim ayına ilişkin öncü göstergeler, işlenmemiş gıda kaynaklı olarak gıda yıllık enflasyonunun gerileyebileceğine işaret etmektedir.

Enerji fiyatları Eylül ayında yüzde 0,53 oranında artmış, bu grupta yıllık enflasyon Türk lirasındaki değer kaybı ile yaklaşık 0,7 puan artışla yüzde 1,95 oranına yükselmiştir.

Hizmet grubu fiyatları Eylül ayında yüzde 0,79 oranında artarken grup yıllık enflasyonu 0,11 puan azalarak yüzde 8,54’e gerilemiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon haberleşme ve diğer hizmetlerde yükselirken ulaştırma ve lokanta-otellerde gerilemiştir. Petrol fiyatlarının gecikmeli etkileriyle ulaştırma hizmetleri yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi sürerken gıda fiyatlarındaki seyrin lokanta ve oteller grubu yıllık enflasyonu üzerindeki olumsuz etkisi devam etmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Eylül ayında hizmet enflasyonu ana eğilimi yataya yakın seyrederek yüksek seviyesini korumuştur.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Eylül ayında 1,37 puanlık artışla yüzde 7,94’e yükselmiştir. Bu dönemde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkileri temel mal grubu fiyatlarında belirgin olarak hissedilmiştir. Bu etkilerle dayanıklı mal grubu fiyatları aylık bazda yüzde 2,68 oranında artmış, özellikle otomobil ve beyaz eşya fiyatlarındaki artışlar öne çıkmıştır. Ayrıca, döviz kuru etkilerinin daha gecikmeli olarak gözlendiği giyim ve dayanıklı dışı temel mallarda da aylık bazda yüksek oranlı bir fiyat artışı izlenmiştir. Bu çerçevede, mevsimsellikten arındırılmış göstergeler temel mal enflasyonunun ana eğiliminde belirgin bir bozulmaya işaret etmiştir. Ekim ayına ilişkin öncü göstergeler, temel mal grubu üzerinde döviz kuru baskılarının hissedilmeye devam ettiğine işaret etmektedir.

Özetle, Para Politikası Kurulu (Kurul), enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiği, ancak döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirdiği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Enflasyonu etkileyen unsurlar

Sanayi üretimi Ağustos ayında Temmuz ayına kıyasla yüzde 2,9 oranında artmıştır.Böylece Temmuz-Ağustos döneminde sanayi üretimi geçtiğimiz çeyrek ortalamasının yüzde 0,7 oranında üzerinde gerçekleşmiştir. Ancak güncel veriler Eylül ayında sanayi üretiminde zayıf bir görünüme işaret etmektedir. Eylül ayında Kurban Bayramı tatili sebebiyle 3 günlük iş günü farkının ham verinin yıllık yüzde değişimine kuvvetli düşüş olarak yansıması beklenmektedir. İYA, PMI ve ihracat göstergeleri de sanayi üretiminin Eylül ayında daha zayıf bir seyir izleyebileceğine işaret etmektedir.

Bununla birlikte, çeyreklik olarak değerlendirildiğinde sanayi üretiminin üçüncü çeyrekte ılımlı bir artış sergileyeceği öngörülmektedir.

Yılın ilk yarısında dış talep zayıf seyretmiş, iç talep ise büyümeye önemli ölçüde katkı vermiştir. Harcama tarafına ilişkin veriler, üçüncü çeyrekte yılın ilk yarısına kıyasla daha ılımlı bir talep görünümüne işaret etmektedir. Temmuz-Ağustos döneminde tüketim malları üretimi gerilemiştir. Tüketim malları ithalatı ise çoğu alt kalemdeki azalmaya rağmen otomobil ithalatındaki artışın etkisiyle yatay seyretmiştir. Otomobil ve beyaz eşya satışları üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe kıyasla hafif bir oranda gerilemiştir. Tüketici güven endekslerindeki azalış eğilimi Eylül ayında da devam etmiştir. Temmuz-Ağustos döneminde taşımacılık hariç sermaye malları üretimi artarken ithalatı azalmıştır. İnşaat sektörüne ilişkin göstergeler inşaat faaliyetlerinde kuvvetli bir toparlanmaya işaret etmezken, firmaların gelecek dönem yatırımlarına ilişkin beklentileri düşük düzeylerdeki seyrini devam ettirmektedir.

Üçüncü çeyrekte dış ticaret miktar endekslerinden altın hariç ihracatın artarken ithalatın yavaşlayan iç talebe paralel azalması beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişeceği öngörülmektedir. Kompozisyondaki bu değişim ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ile tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Eylül ve Ekim aylarına dair veriler, cari dengede Ağustos ayında belirginleşen iyileşme eğilimin yakın dönemde de devam ettiğine işaret etmektedir.

2015 yılı Temmuz döneminde tarım dışı istihdam artışının etkisiyle işsizlik oranları gerilemiştir. Bu dönemde hizmetler sektörünün istihdam artışına istikrarlı katkısı devam ederken, yılın ilk çeyreğinden itibaren gerileyen inşaat istihdamı artış göstermiştir. Böylece Ocak-Temmuz dönemi için istihdamdaki yıllık ortalama artış yüzde 3,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Sanayi üretimi ve anket göstergeleri, yılın ilk yarısında makul oranlarda artan sanayi sektörü istihdamının üçüncü çeyrekte tarım dışı istihdam artışına katkı vermeyebileceğine işaret etmektedir. Bu gelişme diğer öncü göstergelerle birlikte değerlendirildiğinde önümüzdeki dönemde istihdamda ılımlı artış görünümünün devam etmesi beklenmektedir.

Özetle, mevcut göstergeler önümüzdeki dönemde yurt içi talebin ilk yarıya kıyasla daha ılımlı seyredebileceğine dış talebin ise toparlanma eğilimi sergileyeceğine işaret etmektedir. Küresel piyasalardaki belirsizlikler ile güven endekslerindeki zayıf seyir büyüme ve istihdam görünümü üzerinde aşağı yönlü risk oluşturmakla beraber büyüme kompozisyonundaki dengelenme cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi desteklemektedir. Bu görünüm altında, toplam talep koşullarının enflasyona düşüş yönünde destek vereceği değerlendirilmektedir.

Para politikası ve riskler

Kurul, toplantıda Ekim Enflasyon Raporu’nda yer alması öngörülen orta vadeli tahminleri değerlendirmiştir. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde enflasyon gıda fiyatları ve döviz kuru gelişmeleri kaynaklı olarak Temmuz Enflasyon Raporu tahminlerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde işlenmemiş gıda grubu enflasyonunda artış yaşanırken, Türk lirasındaki birikimli değer kayıplarına bağlı olarak çekirdek enflasyon yüksek seviyesini korumuştur. Enflasyon tahminlerine esas oluşturan varsayımlar ve dışsal koşullar bir arada değerlendirildiğinde  ithalat fiyatlarındaki güncellemeler ve çekirdek enflasyonda gözlenen döviz kuru kaynaklı yükseliş göz önüne alınarak 2015 yıl sonu enflasyon tahmini yukarı yönde güncellenmiştir. Enflasyonun döviz kuru etkilerine bağlı olarak bir süre daha mevcut düzeylere yakın seyredeceği sonrasında ise düşüş eğilimine gireceği öngörülmektedir.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Yılbaşından bu yana gözlenen birikimli döviz kuru gelişmelerinin enflasyon görünümü üzerindeki olumsuz etkisi petrol fiyatlarındaki düşüşle kısmen telafi edilmektedir. Gıda fiyatlarında ise, temelde işlenmemiş gıda grubu kaynaklı olmak üzere oynaklık devam etmekte ve bu oynaklık yıl sonu enflasyonu tahminine dair hem aşağı hem de yukarı yönlü risk oluşturmaktadır. Türk lirasındaki birikimli değer kayıplarına bağlı olarak temel mal grubu yıllık enflasyonu artış sergilemiş ve çekirdek enflasyon eğiliminde bir miktar bozulma yaşanmıştır. Bununla birlikte, para politikasındaki sıkı duruş ve yurt içi talepteki ılımlı seyir, döviz kuru artışlarının fiyatlara geçişini geçmiş yıllardaki benzer dönemlere kıyasla sınırlamaktadır. Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredilerin yıllık büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Kurul, yakın dönemde artan iç ve dış belirsizlikler nedeniyle finansal koşullarda yaşanan sıkılaşmanın da etkisiyle kredilerin büyüme eğiliminde kayda değer bir düşüş olduğuna dikkat çekmiştir.

Özellikle, yabancı para cinsi ticari krediler ile tüketici kredilerinde ivme kaybı daha belirgindir. Kredilerin bileşimine bakıldığında, ticari kredilerin tüketici kredilerine kıyasla daha yüksek bir hızla büyümeye devam ettiği görülmektedir. Bu bileşim, bir yandan orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlarken diğer yandan cari açıktaki düzelmeyi desteklemektedir. İktisadi faaliyetteki ılımlı seyrin yanı sıra, kredi faizlerinde yaşanan artışlar ve diğer finansal koşullarda gözlenen sıkılaşma kredi büyümesinin önümüzdeki dönemde de geçmiş yıllar ortalamalarına göre düşük seyretmeye devam edebileceğine işaret etmektedir.

Yılın ilk yarısında büyümenin temel sürükleyicisi nihai yurt içi talep olmuş ve dış talep zayıf bir seyir izlemiştir. Üçüncü çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette ılımlı bir seyre işaret ederken, büyüme kompozisyonuna bakıldığında iç talepte bir miktar yavaşlama ve ihracatta ise toparlanma yaşanabileceği öngörülmektedir. Güven endekslerinin düşük seviyesi ve finansal koşullarda yaşanan sıkılaşma özel tüketim ve yatırım talebini sınırlamaktadır. İç talepteki yavaşlama ve reel kurda gözlenen hareketler ithalatı azaltıcı etki yapmaktadır. İhracat tarafında ise jeopolitik faktörlerin olumsuz etkisine rağmen Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artış ihracatı olumlu etkilemektedir. Bütün bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, önümüzdeki dönemde büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişeceğini öngörmektedir. Bu gelişmenin cari dengeye olumlu olarak yansıması beklenmektedir.

Ayrıca, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerindeki yavaşlama da cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Bu doğrultuda, cari işlemler dengesinde Ağustos ayı verisi ile belirginleşen iyileşme eğiliminin süreceği öngörülmektedir.

Küresel para politikalarına dair belirsizlikler ve küresel büyümeye dair endişeler nedeniyle finans piyasalarındaki oynaklıklar devam etmektedir. Bu doğrultuda, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy hareketleri ve risk göstergeleri de oldukça dalgalı bir seyir izlemektedir. Kurul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından kamuoyuyla paylaşılan “küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritası” kapsamında alınan ve alınması öngörülen adımların küresel oynaklıklara karşı ekonominin dayanıklılığını artırdığını belirtmiştir. Mevcut politika duruşu enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici niteliğini korumaktadır.

Önümüzdeki dönemde kredi büyüme hızlarında gözlenen yavaşlamanın kalıcı olması ve döviz kurları üzerindeki yukarı yönlü baskının devam etmesi durumunda, Kurul sıkı likidite politikasını korurken döviz cinsi varlıklara dayalı teminat koşullarını genişletmek suretiyle Türk lirasının değerini ve kredi büyümesini destekleyici yönde adımlar atabilecektir.

Maliye politikasına ve vergi düzenlemelerine ilişkin gelişmeler enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip edilmektedir. Para politikası duruşu oluşturulurken, mali disiplinin korunacağı ve yönetilen / yönlendirilen fiyatlarda öngörülmeyen bir artış gerçekleşmeyeceği varsayılmaktadır. Maliye politikasının söz konusu çerçeveden belirgin olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi halinde para politikası duruşunun da güncellenmesi söz konusu olabilecektir.

Son yıllarda mali disiplinin sürdürülmesi Türkiye ekonomisinin olumsuz dış şoklara karşı duyarlılığını azaltan temel unsurlardan biri olmuştur. Küresel belirsizliklerin yüksek olduğu mevcut konjonktürde bu kazanımların korunarak daha da ileriye götürülmesi önem taşımaktadır. Mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak her türlü tedbir makroekonomik istikrarı destekleyecek ve uzun vadeli kamu borçlanma faizlerinin düşük düzeylerde seyretmesini sağlayarak toplumsal refaha olumlu katkıda bulunacaktır.”

Kaynak: Haberturk

FED’in Faiz Artışı Aralık’a Kaldı

37886Banka 2 günlük toplantıda faiz oranlarını yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit tutma kararını 9’a karşı 1 oyla aldı. Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar ise şimdilik rahat bir nefes aldı

Gelişmekte lan piyasaların diken üstünde beklediği FED’in faiz kararında değişiklik yapılmadı. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Yellen , faiz oranlarını yavaşlayan  istihdam artışı nedeniyle sabit tutma kararı alırken, aralık toplantısının ise hala masada olduğuna işaret etti. FED’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin  (FOMC) ekim toplantısında alınan kararlar açıklandı. Toplantının sonuç bildirisine göre, FOMC üyeleri, 2 günlük toplantıda faiz oranlarını yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit tutma kararını 9’a karşı 1 oyla aldı. Faizlerin artırılmasından yana görüş bildiren Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise geçen toplantıda olduğu gibi karşı oy kullandı.

Konut sektörü

ABD ekonomisinin, eylülde yapılan son toplantıdan bu yana ılımlı seviyede büyümeye devam etmesine karşın istihdam artışının yavaşladığı belirtilen sonuç bildirisinde, şu tespitlere yer verildi:  “Komite’nin eylül ayında gerçekleşen son toplantısından bu yana alınan veriler, ekonomik faaliyetlerde ılımlı bir genişlemeye işaret etti. Hane halkı harcamaları ve sabit ticari yatırımlar son aylarda güçlü artarken, konut sektörü iyileşmeyi sürdürdü, ancak ihracat düştü. İstihdam artış hızı yavaşladı, işsizlik oranı sabit kaldı”. Bildiride, ayrıca enflasyonun gerileyen enerji fiyatları ve dolardaki güçlenme nedeniyle Fed’in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiği vurgulanırken, fiyatlardaki aşağı yönlü baskının kısa vadede süreceği öngörüsünde bulunuldu.

İstihdam şartları

FOMC’nin faiz kararına ilişkin bölümde ise, “Komite, tam istihdam ve fiyat istikrarında devam eden ilerlemeyi desteklemek için federal fon faiz oranını yüzde 0 ile 0,25 arasında tutma kararını teyit etti. Komite, faizlerin bir sonraki toplantıda artırıp artırmayacağına yönelik kararı, tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yönelik görülen ve beklenen ilerlemeyi değerlendirerek verecek. Bu değerlendirmede, istihdam şartları, enflasyon göstergeleri ve beklentilerinin yanı sıra finansal ve uluslararası gelişmeleri de içeren geniş kapsamlı verileri göz önüne alınacak” ifadeleri yer aldı. Analistler, FED’in karar metninde karışık mesajlar olduğuna işaret ederken, istihdam artışının yavaşlamaya başladığına yönelik ifadelerin faiz artışının gelecek yıla ertelenebileceği beklentisini artırdığını, ancak gelecek toplantıdan bariz şekilde söz edilmesinin, faiz artışına aralıkta gidilmesinin hala olasılıklar arasında yer aldığı sinyalini verdiğini kaydetti. Ekim ayı FOMC toplantısının tutanakları 18 Kasım’da yayınlanacak ve bir sonraki toplantı 15-16 Aralık tarihlerinde düzenlenecek. Fed Başkanı Janet Yellen, bu toplantının ardından basın konferansı düzenleyecek. Yellen, ayrıca 4 Kasım ve 3 Aralık tarihlerinde ABD Kongresi’nde sunumlar yapacak.

Piyasalar FOMC kararını fiyatlıyor

FED’in faizleri sabit tutma kararı öncesi alış ağırlıklı seyreden ABD piyasaları, toplantı bildirisindeki karışık mesajları fiyatlıyor. Dow Jones ve Nasdaq endeksleri kazançlarının bir kısmını geri verirken, S&P 500 Endeksi yüzde 5,25 yükselişle “ralli yapıyor”. Dolar ise aralık ayının hala masada olduğu sinyaliyle değer kazanırken, kararlar öncesinde 1,1076 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,0909’dan işlem görüyor. Öte yandan, dolar/TL paritesi, uluslararası piyasalarda 2,8914’den 2,9289’a yükseldi. Altının ons fiyatı ise kararları takiben 1.177,80 dolardan 1.162,90 dolara geriledi. ABD 10 yıllık devlet tahvili faizleri ise 2,07’den 2,09’da çıktı.

Kaynak: Yeniçağ

Finansbank Maaş Müşterilerine Özel Kredi Kampanyası

37886Maaşlarını Finansbank şubeleri üzerinden alan kişilere yönelik olarak düzenlenen ihtiyaç kredisi kampanyası ile artık çok daha  uygun şartlar altında kredi kullanabilirsiniz. Sadece Finansbank maaş müşterileri için düzenlenen kampanya kapsamında buna ek olarak gelir belgesiz ve kefilsiz kredi kullanmanıza olanak sağlanıyor. 

Yine bedava kredi kampanyası kapsamında Finansmaaş müşterilerine özel olarak 600 lira bedava kredi kullanımına izin verilmekte ve 1 adet otomatik ödeme talimatı veren kişilerin bu kampanyadan yararlanmalarına izin verilmektedir. Yine maaş müşterileri için Finansbank konut kredisi ve Finansbank taşıt kredisi paketlerinde de daha düşük faiz oranları sunulmaktadır.

Sizde Finansbank maaş müşterisi iseniz hemen rsa365Finansbank şubeleri üzerinden çok daha düşük faiz oranları ile kredinizi hemen kullanabilir, kredinizi kullandıktan sonra ödemelerinizi 36 aya kadar vadelendirebilirsiniz. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin veren Finansbank 48 ay vadeli taşıt kredisi ve 120 ay vadeli konut kredisi kullanımına izin vermektedir.

Kaynak: Bo

Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

37886Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler için farklı pek çok konut kredisi kampanyası düzenleyen Yapı Kredi Bankası uzun vadeli konut kredisi kampanyaları ile adından söz ettirmektedir. 

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler için farklı pek çok konut kredisi kampanyası düzenleyen Yapı Kredi Bankası uzun vadeli konut kredisi kampanyaları ile adından söz ettirmektedir. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı için ödemeniz gereken aylık taksit tutarınızı öğrenmek için Yapı Kredi konut kredisi hesaplama işleminizi bankanın internet sitesi üzerinden yapmanız mümkündür.

Yine Yapı Kredi internet şubesi üzerinden aynı zamanda düzenlenen Yapı Kredi Bankası konut kredisi kampanyaları hakkında detaylı bilgi almanız da mümkündür. Yapı Kredi şubeleri üzerinden ise her şubede yer alan mortgage uzmanları aracılığı ile daha detaylı bir şekilde bilgi alabilir, sunulan farklı kredi kampanyaları arasından size en uygun olanı belirleyebilirsiniz.

Yapı Kredi konut kredisi faiz oranları ise seçilen kredi kampanyasına göre belirlenmekte olup şu anda uygulanan sabit taksitli 120 ay vadeli konut kredisi için uygulanan faiz oranı yüzde 1.21 olarak uygulanmaktadır. Yapı Kredi maaş müşterileri için daha düşük kredi faiz oranları uygulanmakta olup yine düzenlenen dönemel kampanyaları takip ederek te avantajlı kredi paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Borsa365

Vatandaşa Konut Kredisinde Büyük Şok

37886Bankalara ödenen kredi faizleri dudak uçuklatıyor. Bu yılın ilk 6 ayında sırf konut kredisi için çekilen 13,3 milyar liralık krediye karşılık ödenecek toplam faiz tutarı 9,4 milyar lira olarak hesaplandı.

Konut kredisi kullananlar her ev için bankalara ayrıca yüklü faiz ödüyor.Bugün itibariyle bankaların uyguladığı en düşük konut kredisi faizi 0,92, en yüksek konut kredisi faizi ise 1,10 olarak görünüyor. Ağırlıklı olarak kullandırılan kredi faizi ise 0,99 olarak dikkat çekiyor.
Bankalardan çekilen kredinin vadesi uzadıkça ödenen faiz miktarı da artıyor. Bu yılın başından beri konut kredisi kullanan kişiler bankalardan hayallerindeki ev için çektikleri krediye neredeyse ikinci bir ev parası ödedi.
 
Toplam kredinin yüzde 71’i
Konut sahibi olmak isteyen ancak cebinde parası bulunmayanlar sene başından bu yana bankalardan 13 milyar 332 milyon 829 bin liralık konut kredisi kullandı. Bir ev sahibi olmak için kredi kullananların bankalara ödemeyi taahhüt ettiği faiz tutarı ise toplam kredinin yüzde 71’ine denk gelen 9 milyar 450 milyon lira olarak hesaplandı.
 
Ağırlık 5-10 yıl arasında
Çekilen kredilerin vade dağılımına bakıldığında en fazla tutar 5 yıl üzeri kredilerde yoğunluk kazandı. Bu vadede çekilen toplam kredi miktarı 11 milyar 852 bin lira olarak kayıtlara geçti. Bu kredinin 0,99 faizle 10 yıl vadede ödeneceği varsayıldığında hesaplanan faiz tutarı 8 milyar 942 milyon lira oldu. Konut alıcısı yılın ilk 6 ayında 5 yıla kadar olan vadede 1 milyar 444 milyon 394 bin lira, 1 yıl vadede 35 milyon 835 bin lira kredi kullandı. 5 yıla kadar olan kredi için 0,99 faizle çekilen kredide hesaplanan faiz tutarı 505 milyon 437 bin liraya, 1 yıl vadede ise 2 milyon 827 bin liraya denk geldi.
 
En yüksek faiz İstanbul için ödeniyor
Konut alıcıları ağırlıklı olarak İstanbul’dan konut satın alıyor. İlk 5 ayda TUİK verilerine göre İstanbul’da krediyle satın alınan konut sayısı 43 bin 349, Ankara’da 27 bin 645 veİzmir’de 13 bin 772 oldu. Her konut için yüzde 0,99 faizden 10 yıl vadeli kredi kullanıldığından yola çıktığımızda İstanbul’da konut alanlar 3 milyar 270 milyon lira faiz ödeyecek görünüyor. İstanbul’u 2 milyar 85 milyon lira faiz ile Ankara, 1 milyar 39 milyon lira ile İzmir takip ediyor.
Kaynak: Samanyolu

SP’den Esnafa Faizsiz Kredi Vaadi

37886SP İzmir milletvekili adayları, Buca ilçesinde düzenlenen kahvaltıda esnaflarla biraraya geldi.

Sıkıntıları dinleyen adaylar, “SP olarak esnaf ve sanayicimize faizsiz kredi sağlayarak, onları her alanda destekleyeceğiz. Küçük esnafı ezdirmeyeceğiz.” dedi.

SP Buca İlçe Teşkilatı, Karabağlar Sanayi Sitesi esnafıyla kahvaltıda biraraya geldi. Toplantıya İzmir 1. bölge milletvekili adayları Çevre eski Bakanı Mehmet Ziyattin Tokar, Kamil Bilgili, Mümin Baştürk ve Mehmet Bozbey, Buca İlçe Başkanı Mukadder Temur ve Karabağlar İlçe Başkanı Adem Aktaş katıldı.

Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor

Sanayi sitesi esnafının sıkıntılarını dinleyen milletvekili adayları, SP’nin esnaf vesanayiciyi ezdirmeyeceğini, özellikle küçük esnafı güçlendireceklerini dile getirdi. Eski Bakan Tokar, “SP olarak küçük esnaf ve sanayicimizi ezdirmeyeceğiz. Esnaf vesanayicimize faizsiz kredi sağlayacağız. Esnafımızı destekleyip güçlendireceğiz. Rantı değil, üretim ekonomisini destekleyeceğiz. Üretim yapmıyoruz, ekonomimiz faiz ekonomisi üzerine inşa edilmiş. Gittiğimiz her yerde esnaf ve KOBİ’lerimizi dinliyoruz, hepsi büyük sıkıntı içerisindeler. Siftahsız işyerini kapatan esnafımız perişan durumda. Esnafımızın yüzünü ancak SP güldürür.” diye konuştu.

Esnaf bakanlığı kuracağız

Esnafın sahipsiz kaldığını, AVM’lerin küçük esnafa büyük darbe vurduğunu kaydeden Tokar, “Biz AVM’lerin şehirdışı sınırlarına taşınmasını savunuyoruz. Esnaf bakanlığı kurarak, yeniden milyonlarca esnafımızı güçlendirerek cansuyu teşvikler vereceğiz.” dedi.

Kaynak: Cihan

Bankalar Kredi Kampanyalarını Arttırdı

37886Kredi pazarında yaşanan gerilemeye karşılık bankalar, kredi kullandırımlarını arttırmak için kampanyalarını arttırdı.

BDDK’nın açıkladığı kredi verilerine göre bankacılık sektörü kredi hacmi bir haftada 4 milyar lira azalarak 1 trilyon 426,9 milyar liraya geriledi. Kredi pazarında yaşanan gerilemeye karşılık bankalar, kredi kullandırımlarını arttırmak için kampanyalarını arttırdı. Garanti Bankası’nın kullandırımı arttırmaya yönelik başlattığı kampanyalar; Dış Borç Kampanyası, Kota Kampanyası,KKB Skoruna Göre Kampanyalar,Meslek Gruplarına Göre Kampanyalar,İç-Dış Borç Yapılandırma Kampanyaları,İç Borç Yapılandırma Kampanyaları,Özel Gün Kampanyaları,Eğitim Kredisi Kampanyası,Alternatif Kampanyalar,Alternatif Kampanyalar,Kıbrısa Özel Kampanyalar,Kredi Kullanımına Göre Kampanyalar,Hazır Kredi Kampanyası,İnternetten Kredi Kampanyaları,Sonbahar’a Özel Kredi Kampanyası, Dosya Masrafsız Kredi Kampanyaları olarak adlandırıldı.

Ayda 568 TL’ye 15 Bin TL Kredi

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, Garanti Bankası’nın dosya masrafsız kredi kampanyasından yararlanmak isteyenler 15.000 TL’den 25.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını %1.49’dan başlayan faiz oranlarıyla karşılayabiliyor.Kredi hesaplama yapıldığında 36 ay vadeyle %1.49 faiz oranıyla 15.000 TL kredi kullanmak isteyen kişinin aylık ödemesi 568 TL’ye karşılık geliyor. Bu kampandan yararlanmak isteyen tüketicilerden yaklaşık 150 TL sigorta masrafı talep ediliyor. Kredinin aylık maliyeti %1.85’e yıllık maliyeti ise %22.20’ye karşılık geliyor.

Krediyi Arttır Faizi Düşür

Dosya masrafsız kredi kampanyasında, kredi tutarı arttırkça faiz oran düşüyor. Tüketici, 36 ay vadeyle %1.42 faiz oranıyla ayda 935 TL taksit ödeyerek 25 bin TL kredi kullanabiliyor. Bu durumda sigorta masrafı 250 TL’ye aylık maliyet %1.77’ye, yıllık maliyet ise % 21.24’e yükseliyor.

Kaynak: KrediPazarı

Konut Satışları Eylülde Düşüşe Geçti

37886Konut satışları toplamındaki Artışlar Nisan Döneminde Tepe Yaptıktan Sonra, İlerleyen Aylarda Artış Hızı Zayıfladı ve Eylül Döneminde Artış Yerini Düşüşe Terk etti.

Yıla, bir önceki yılın ocak dönemine kıyasla yüzde 1,7 oranında düşüşle başlayan toplam konut satışları, şubat döneminden itibaren artışa geçerek nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42,7 gibi oldukça yüksek bir oranda artış kaydetti.

Nisandan itibaren ise artış hızı giderek zayıflayan bir grafik çizdi ve eylül dönemine gelindiğinde toplam satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 12,7 oranında gerileme gösterdi.

Peki neden konut satış artışları zayıfladı ve nihayet eylül döneminde düşüş kaydetti?

Şu maddelerle konuya açıklık getirilebilmek mümkün; (1) Uzunca süredir konut satış fiyatlarında artış söz konusuydu. (2) Ülkede 2010 yılından bu yana alınan yapı ruhsatı 4.2 milyon adet kadarken, yapı izin belgesi alınan konutların toplamının 3 milyon adet civarında olmasına karşılık, toplam konut satışları içerisinde yer alan ilk el satışların yaklaşık 2 milyon adet civarında kalması, diğer bir anlatımla stokların artması, (3) Dolar kurunda ortaya çıkan ve hiç durmayacakmış gibi bir his uyandıran dolar kurundaki artışın, eylül döneminde 3,00 TL ile 3,06 TL arasında bir seviyede kalması, (4) konut kredi faizlerinin nisan döneminde yıllık yüzde 11’lerden eylül döneminde yüzde 14’lere kadar tırmanması.

Kredi stokundaki aylık artışların haziran döneminden itibaren oldukça yavaşladığı da göz ardı edilmez ise, kredi faizlerindeki artışın katkısı daha iyi anlaşılacaktır.

Toplam konut satışları içerisinde önemli olan ilk el satışların gelişimidir.

Bu açıdan bakıldığında da, ilk el satışlarda eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,3, ocak- eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,4 oranında düşüşlerin olduğu görülmektedir.

Bu düşüşler stokların gelişimi hakkında bizlere fikir vermektedir.

Anlaşıldığı gibi yapı ruhsatları alımı, izin belgesi alımı artarken ilk el satışların artış hızın oldukça düşmesi ve hatta düşüşün gerçekleşmiş olması, ülke konut stok artışına katkıda bulunmaktadır.

Özetle

Konut satışları ocak dönemine bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla düşüşle başlamışsa da, ilerleyen aylarda artışlarla karşılaşılmış ve nisan döneminde yılın en yüksek ay bazında artışı ile karşılaşılmıştır.

Bu aydan itibaren ise, ay bazında artış hızı giderek düşmüş ve nihayet eylül döneminde düşüşle karşılaşılmıştır.

Uzun süredir artan konut fiyatları ve yılın başından buyana artan dolar kuru, konutlara talebi arttırmışsa da, şimdilerde yüzde 14’lere kadar tırmanmış ortalama konut kredi faizleri, dolar kurunda önce durgunluk ve sonraları ortaya çıkan düşüşler karşısında konutlara olan talebin zayıfladığını söyleyebilirim.

Tabii, 1 kasım 2015 seçimlerinin sonuçlarına ve partilerin bu sonuçlara uygun hareket edip etmemelerine bağlı olarak, ülkede makro dengelerde meydana gelebilecek değişiklerle birlikte, inşaat sektörü de kendisine yeni bir  hareket yolu çizecektir.

Kaynak: Ekspresgazete

Vakıfbank ve KOSGEB KOBİ Kredileri İçin İş Birliği Yapıyor

37886KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve KOBİ beyannemesi veren KOBİ’lere yönelik Vakıfbank KOB kredisi ile artık sizde çok daha düşük faiz oranları ile işletmenizi geliştirebilirsiniz. Düzenlenen KOSGEB İş Birliği Taksitli İşletme Kredisi kampanyası ile 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına olanak sağlanıyor.

KOSGEB veri tabanına kayıt olan ve KOBİ beyannamelerini düzenli olarak veren işletmelere yönelik olarak geliştirilen bu kampanya ile beraber hem düşük faizli kredi kullanımına olanak sağlanıyor hem de KOBİ’lerin bankacılık işlemlerini çok daha düşük masraf tutarları ile gidermelerine olanak sağlanıyor. Üstelik 31 bin işletme sunulan bu hizmetten yararlanma hakkına sahip.

Halen KOSGEB genel başkanlığı görevini yürüten Recep Biçer tarafından yapılan açıklama ise şöyle: “Türkiye’de mevcut 3 milyon 535 bin işletmenin 806 bini KOSGEB veri tabanına kayıtlı iken, KOSGEB desteklerinden etkin olarak faydalanan işletme sayısı ise 31 bin 177’dir. KOSGEB desteklerinden faydalanan KOBİ sayısı Türkiye’deki KOBİ sayısına oranla arzu ettiğimiz rakamlara ulaşamamıştır. Bu protokol sayesinde işletmeler, uygun faiz oranı ve masrafsız kredi kullanmanın yanında KOSGEB’in diğer faaliyetlerinden de yararlanma imkanı bulacaklardır.”

Kaynak: Borsa365