İhtiyaç Kredisi

Anadolubank Kredi Başvurusu

akbank-bayram-özel1997 yılında 3 şube ile tanıştığımız Anadolubank, günümüze kadar şube sayısını 116’ya çıkarmış ve kaliteli hizmetinden ödün vermeden büyümeye devam etmiştir. Anadolubank küçük ve orta ölçekli işletmeler kredi ve finansal destek vermenin yanı sıra bireysel ihtiyaç ve tüketici kredileriyle yanımızda bulunmaktadır.

Anadolubank kredi hesaplama ve detaylarından birkaç örnek sunalım. 10 bin TL ihtiyaç kredinizi % 1,60 aylık faizle ve 36 ay vade ile alabilirsiniz. Bankaya ödemeniz gereken aylık taksitler 387,31 TL ve toplam geri ödemeniz de 13.993,16 TL’dir.

Banka tarafından teminat istenmemek de ve de banka komisyonu alınmamaktadır. Masraf bedeli olarak 50 TL belirlenmiştir. Kredi yıllık maliyet oranı % 23,41 olarak sunulmaktadır. Anadolubank ’tan taşıt kredisi, konut kredisi, konut tamamlama kredisi alabilirsiniz.

Anadolubank kredi başvurusu için bankanın size en yakın şubesine gitmeniz yeterlidir. Kredi başvuru formu doldurmanız talep edilebilir. Lafı daha fazla uzatmayalım ve sizi kredinize giden yolda bırakalım. Sizde Anadolubank’ tan kredinizi alın ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayın.

Kaynak: Finansgo

Aynı Anda Kaç Kredi Çekebilirim

yasal-takipte-olanlara-krediİhtiyaç kredisi çektiniz ve sonrasında konut kredisi çekmeye karar verdiniz ya da tekrar nakit paraya gereksinim duydunuz ve ihtiyaç kredisi almak istiyorsunuz fakat aynı anda kaç kredi çekebilirim soru beyninizi oyalıyor ise hemen konuya açıklık getirelim.

Öncelikle ek kredi yan ikinci krediyi alabilmeniz içinde kredi notunuz oldukça önemlidir. Eğer kredi notunuz yüksek değil ortalama puan aralığında ise ek kredi talebiniz onaylanmaz. Aynı bankadan iki farklı kredi almak yerine farklı bankaya yönelebilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer ödemelerinizde sıkıntı yok ise bankadan ikinci kredi miktarını biraz fazla tutup alıp ilk kredi borcunuzu kapatabilir ve bu şekilde devam edebilirsiniz. Ayrıca bankanın bu sistemi onaylaması daha kolay olacaktır. Gelir durumunuz da yani bankaya sunduğunuz maaş bordosunda ki rakam da ikinci kredinin onaylanmasını etkilemektedir.

Geliriniz yüksek ise birden fazla krediyi kolaylıkla alabilirsiniz. Hemen çalışmaya başladığınız banka ile iletişime geçerek ve kredi limitinizi kaç kredi alabileceğinizi, kredi notunuzun yeterlilik durumunu sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Finans

60 Ay Vadeli En Uygun İhtiyaç Kredisi

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Aldığımız kredinin vadeleri de süreside bizim için oldukça önemlidir. Kısa vadede fazla taksit oranlarıyla yüklü taksit ödemeleri ev ekonomimize, cebimize, hayat standartlarımıza zarar verebilir bu sebeple uzun vade sürelerini tercih ediyoruz.

Banka ihtiyaç kredileri 12 aydan 24 aya sonrasında da 36 aya kadar çıkarıldı. Hatta sayılı birkaç banka 48 ay uygulamalarına geçti.

60 ay vadeli en uygun ihtiyaç kredisini arıyorsanız maalesef bulamazsınız.  Bunun nedeni 60 ay vadeli krediler yüklü miktarda olan para çekimlerinde kullanılmaktadır. Yani eğer 60 ay vade imkânından yararlanacağınız kredi çekmek istiyorsanız konut kredisi başvurusu yapmanız gerekiyor.

Şimdilik ihtiyaç kredilerinde ki en uzun vade 48 ay ve bu 48 ay vade uygulamaları Garanti bankası,  Yapıkredi bankası, Ziraat bankası ile sınırlıdır. Türkiye genelinde geriye kalan bankalar da sadece 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

60 ay vadeli en uygun ihtiyaç kredisi belirttiğimiz şekilde yok. İlerleyen zamanlar da belki düzenlemeler ve yeni yasalar ile bu oluşum sağlanabilir.

Kaynak: 365kredi

ING Bank Konut Kredisi 120 Vade İle 90000 TL Kredi

akbank-bayram-özelING Bank konut kredileri alanında da birbirinden avantajlı ödeme şekilleri içermektedir. 120 aylık vadeler ile birlikte 90 bin TL’lik kredilerinizi alabilir ve kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu ödemelerde bulunan faiz oranlarında yer alan özel ödeme koşullarından da yararlanabilirsiniz.

ING Bank konut kredilerinde kefilsiz bir şekilde evraklarınızı tamamlayabilir ve uygun ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

ING Bank Konut Kredisi 120 vade ile 90000 tl kredi

Kredi Adı    Konut Kredisi
Kredi Tutarı    90.000 TL
Vade    120 Ay
Faiz Oranı    % 1,25
Aylık Ödeme    1.452,01 TL

ING Bank diğer kredi seçenekleri

Yeni Taşıt Kampanyası
% 1,04    3 ay    48 ay
2. El Taşıt Kredisi
% 1,04    3 ay    48 ay
Konut Kredisi
% 1,18    3 ay    120 ay
En uygun Özel İhtiyaç Kredisi
% 1,38    3 ay    36 ay
Ertelemeli Kredi
% 1,44    36 ay    36 ay
İhtiyaç Kredisi
% 2,02    3 ay    36 ay

ING Bank Hakkında

14 Aralık 2007 tarihinde ING Grubu’nun Oyak Bank’ın %100 hissesini satın almasıyla ING Bank Türkiye tarihçesi başladı.

19 Haziran 2007 tarihinde ING ile Oyak Grubu, Oyak Bank’ın yüzde yüz hissesinin ING’ye satışı konusunda anlaşmaya varmış, 14 Aralık 2007 tarihinde satış ile ilgili BDDK onayı alınmasının ardından 24 Aralık 2007 tarihinde satış işlemleri tamamlanarak Oyak Bank ING Grup çatısı altına girmiştir.

Uluslararası en büyük finans kuruluşları arasında yer alan ING Grubu, 150 yıldır bankacılık, sigortacılık, varlık yönetimi alanlarında, bireysel ve kurumsal müşterilere geniş kapsamlı ürünler ve hizmetler sunan, dünyanın lider finansal hizmet kuruluşlarından biridir. Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Avustralya’ya 50’yi aşkın ülkede, 85 milyon müşterisi ve 125.000 çalışanı olan Hollanda kökenli Grup, Interbrand’ın 2007’nin en iyi 100 marka sıralamasında 81. sırada, Fortune Global 500 listesinde en büyük 500 şirket sıralamasında ise 7. sırada yer almaktadır.

Kaynak: 365kredi

Ziraat Bankası Kredide Zirvede

37886Aktif büyüklüğü ve mevduat hacminde bankacılık sektörünün en büyük bankası konumunda bulunan Ziraat, eylülde kredi hacminde de birinci banka konumuna yerleşti.

BORSA / FİNANS SERVİSİ – Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, nakdi ve gayri nakdi kredi toplamlarının 239 milyar TL’yi aştığını belirterek “Sektörün en büyük nakdi ve toplam kredi büyüklüğüne sahip bankası olduk” dedi.

Ziraat Bankası, Eylül 2015 dönemine ait mali performansını açıkladı. Yeniden yapılanma döneminin ardından aktif büyüklükte Türkiye’nin en büyük bankası koltuğuna oturan Ziraat şimdide sırasıyla önce mevduatta ardından da kredi de sektörün birincilik koltuğuna oturmuş oldu. Ziraat kredide en yakın rakibini 2 milyar TL’lik ‘burun farkıyla’ geçti.

Ziraat Bankası’nın net karı geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 18 artışla 3.582 milyon TL ve 3. çeyrek karı 1.152 milyon TL olarak gerçekleşti.

Aktifleri 300 milyar TL’ye geldi 

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Müşterilerimiz ile birlikte verimli ve sürdürülebilir olarak büyüme hedefi ile bu yılın 9 aylık döneminde aktif toplamını yüzde 21 artırırken, kredileri yüzde 28 oranında artırarak reel sektör odaklı büyüme stratejimizi sürdürdük” dedi.

Ziraat Bankası’nın aktif toplamı 299 milyar 84 milyon TL’ye yükselirken Aralık 2014’te 247.6 milyar TL düzeyindeydi. Nakdi ve gayrinakdi kredilerin toplamı 239 milyar TL’yi aşan Ziraat Bankası’nda üçüncü çeyrekte nakdi kredileri 13.1 milyar TL artışla yüzde 8 büyüme kaydetti. Bankanın nakdi kredileri 181.3 milyar TL olurken bunun 46.6 milyar TL’si bireysel, 128.4 milyar TL’si kurumsal kredilerden oluştu. “Müşteri ağırlıklı bilanço hedefiyle uyumlu olarak nakdi kredilerin aktif toplamı içerisindeki payını yüzde 60’ın üzerine çıkardık” diyen Aydın, “Sektörün en büyük nakdi ve toplam kredi büyüklüğüne sahip bankası olduk. Kurumsal kredi portföyümüzde %24 paya sahip tarım sektörü dahil ülkemizin üretim potansiyelini artıran, istihdam sağlayan, cari dengeye destek olan imalat, enerji, ulaştırma, lojistik, turizm gibi sektörler başta olmak üzere reel sektöre, finansman ve diğer bankacılık çözümleri sunmayı sürdürüyoruz.”

Ziraat Bankası’nın mevduat büyüklüğü ise 187 milyar 984 milyon TL düzeyine yükseldi. Aralık 2014’te bankanın mevduat hacmi 153.2 milyar TL düzeyindeydi. Bankanın kredi/ mevduat rasyosu ise yüzde 96.5’e çıktı. Aydın, “Mevduatımızın büyüme oranı, 3. çeyrekte yaklaşık yüzde 10 ve 9 aylık dönemde yüzde 23 olarak gerçekleşti. 3. çeyrekteki mevduat büyümemiz, kredi büyümesinin üzerinde ve 16.8 milyar TL oldu. Mevduatın yanı sıra yurt dışı dahil olmak üzere; mevduat dışı kaynak temini ile kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi süreci devam ediyor” dedi.

‘Ömür boyu bankacılık’ anlayışı 

Hüseyin Aydın proje finansmanı büyüklüklerinin de toplamda 6 milyar dolar seviyesine ulaştıklarını vurguladı. Aydın, “Reel sektöre sağlanmakta olan finansman ve diğer bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, bireysel bankacılığımızı da bireysel müşterilerimizin ömür boyu bankacılık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayıp geliştiriyoruz. 30 milyona yakın müşterisi ile bireysel bankacılıkta da söz sahibi olmak yönünde ilerlemeyi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Değişim süreci boyunca; uluslararası finans kurumlarından uzun vadeli, yaklaşık toplam 2 milyar dolar kredi temin edildiğini açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bu kredilerin özellikle de KOBİ müşterilerinin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarla karşılanmasında kullanıldığını söyledi.

Hüseyin Aydın “Yaklaşık 4 yıldır sürdürmekte olduğumuz değişim ve dönüşüm projesini, tamamen kendi kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz” dedi. Son 1 yıllık dönemde Ziraat 115 yurtiçi şube açtı, 509 yeni ATM aldı.

‘Büyüklük yarışına girmeden büyük olacağız’

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Bilanço büyüklüğünde, nakdi ve toplam kredi, mevduat, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kar rakamı ve şube sayısında sektörde bir numara olmayı sürdürüyoruz. Büyüklük yarışına girmeden büyük olmaya devam edeceğiz. Bu sonuçların, sermayesinin tamamı kamuya ait olan bir banka olmamız itibariyle de ayrıca önemi bulunmaktadır. Emanet alınmış olan kamu sermayesinin doğru ve etkin yönetim ile güçlendirilmesi, ‘Ziraat’in piyasa değeri yüksek ve ülkenin en önemli aktifl eri arasında olması, en önemli yönetim stratejilerimiz arasında yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

Çalışanları 3 yaş daha genç!

Hüseyin Aydın, devam eden değişim sürecinde; kredilerini %154 ve şube sayılarını da %24 artırdıklarını belirterek “Çalışanlarımızın ortalama yaşını 3 yıl düşürdük. Şube ve personel başına kredilerde sırasıyla yaklaşık %105 ve %150 artış sağladık” dedi.

Kaynak: Dünya

Ziraat`ten 3,6 Milyar Lira Net Kar

37886Ziraat Bankası 9 aylık dönemde yüzde 18 artışla 3,58 milyar TL net kar elde etti.

Ziraat Bankası’nın karı 2015 yılının ilk 9 ayında yüzde 18 oranında artışla 3.582 milyon TL olurken, 3. Çeyrek karı ise 1.152 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bankanın 3. çeyreğe ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, müşteri odaklı bir anlayışla iş modellerini ve bilançolarını geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.    Genel Müdür Hüseyin Aydın “Bireysel ve kurumsal çözüm önerilerimiz ile çiftçilerimizden emeklilerimize, temel tarım ürünlerinin finansmanından tarımsal sanayi işletmelerine, reel sektördeki küçük ölçekli işletmelerden ülkemizin en büyük firmalarına ve büyük projelerin finansmanına kadar  herkesin bankası olmak için, müşterilerimize ve ülkemize değer katmak için faaliyetlerimizi geliştiriyoruz.

Müşterilerimiz ile birlikte verimli ve sürdürülebilir olarak büyüme hedefi ile bu yılın 9 aylık döneminde aktif toplamını %21 artırırken, kredileri %28 oranında artırarak reel sektör odaklı  büyüme stratejimizi sürdürdük” dedi.

Müşteri ağırlıklı bilanço hedefiyle uyumlu olarak nakdi kredilerin aktif toplamı içerisindeki payını %60’ın üzerine çıkardıklarını belirten Aydın “Nakdi ve gayrinakdi kredilerin toplamında 239 milyar TL’yi aştık. 3. çeyrekte nakdi kredilerimiz 13,1 milyar TL artışla %8 büyüme kaydetti. Sektörün en büyük nakdi ve toplam kredi büyüklüğüne sahip bankası olduk.

Kurumsal kredi portföyümüzde %24 paya sahip tarım sektörü dahil, ülkemizin üretim potansiyelini artıran, istihdam sağlayan, cari dengeye destek olan imalat, enerji, ulaştırma, lojistik, turizm gibi sektörler başta olmak üzere reel sektöre finansman ve diğer bankacılık çözümleri sunmayı sürdürüyoruz” dedi.

Genel Müdür Hüseyin Aydın “Girişimci bankacılık anlayışımızla KOBİ müşterilerimize farklı ve yeni çözümler sunuyoruz. Bunu yaparken girişimci bankacılık kapsamındaki KOBİ müşterilerimize etkin iş süreçleri ile bu çerçevede dizayn ettiğimiz ihtisas şubelerimiz kanalıyla hizmet veriyoruz.

Proje finansmanına yönelik kredilerimiz ile ülkemizin alt yapısının geliştirilmesine, üretim kabiliyeti ve istihdamının artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Proje finansman büyüklüğümüz, Eylül sonu itibariyle toplamda 6 milyar USD seviyesine ulaşmış bulunuyor.

Reel sektöre sağlanmakta olan finansman ve diğer bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, bireysel bankacılığımızı da bireysel müşterilerimizin ömür boyu bankacılık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayıp geliştiriyoruz. 30 milyona yakın müşterisi ile bireysel bankacılıkta da söz sahibi olmak yönünde ilerlemeyi sürdürüyoruz” diyerek açıklamalarına devam etti.

Takipteki kredilerden herhangi bir satış yapılmamasına karşın kredi kalitelerinin olumlu seyrini sürdürdüğünü belirten Hüseyin Aydın, Bankanın risk iştahını kurumsallaştırmaya devam ettiğini ifade ederek bu kapsamda teknoloji ağırlıklı alt yapılarını, değişen koşullara uygun olarak güncelleyip geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

Takipteki kredi rasyomuz sektör ortalamasının altında

Hüseyin Aydın “Sadece takipteki kredi rasyosunun değil aynı zamanda risk maliyet rasyosunun da olumlu seyri, kredi süreçleri yönetim araçlarımızın etkinliğini ve kredi kalitemizin sürdürülebilirliğini teyit etmektedir. %1,6 ile sektör ortalamasının yaklaşık yarısı düzeyindeki takipteki kredi rasyosu ve şu anda 0,5 puan olan risk maliyetimiz de kredi kalitemizin sürdürülebilir olduğunu teyit eden en net göstergelerdendir.

Tabana yaygın mevduat ve çeşitlendirilmiş kaynak yapımızı sürdürüyoruz. Yeni mevduat ürünlerini müşterilerimize sunarak ekonomimizde kıt kaynak olan tasarrufun geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. Müşteri odaklı stratejimizle uyumlu olarak bilançomuzun kaynak yapısını geliştirmeye devam ediyoruz.

Mevduatımızın büyüme oranı, 3. çeyrekte yaklaşık %10 ve 9 aylık dönemde  %23 olarak gerçekleşmiştir. 3. çeyrekteki mevduat büyümemiz, kredi büyümesinin üzerinde ve 16,8 milyar TL olmuştur. Mevduatın yanı sıra yurt dışı dahil olmak üzere  mevduat dışı kaynak temini ile kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi süreci devam ediyor” dedi.

Değişim süreci boyunca  uluslararası finans kurumlarından uzun vadeli, toplam 2 milyar USD dolayında kredi temin edildiğini açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bu kredilerin özellikle KOBİ müşterilerinin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarla karşılanmasında kullanıldığını söyledi.

Hüseyin Aydın “Yaklaşık 4 yıldır sürdürmekte olduğumuz değişim ve dönüşüm projesini, tamamen kendi kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz değişim sürecinin gerektirdiği yatırım ve işletme giderlerine rağmen  güvenli bir şekilde sektör ortalamasının altında seyretmekte olan ve hali hazırda % 40’ın altında bulunan maliyet/gelir rasyosu, maliyetlerin ve gelirlerin doğru yönetilmekte olduğunu teyit etmektedir.

Operasyon merkezimiz dahil olmak üzere şube dışı hizmet kanallarına taşımakta olduğumuz işlem oranını %80’lerin üzerine çıkarmış durumdayız. Böylelikle ölçek ekonomisinden yararlanarak hizmet kanallarımızın etkinliği ve verimliliğini yükseltiyoruz. Artık şubelerimizde  müşteri ilişki yönetimi daha etkin yapılabilmektedir.

Türkiye’de 400’den fazla yerleşim biriminde tek banka olmak üzere Eylül sonu itibariyle 1.776’ya ulaşan yurtiçi şube ağı, 6.443’e ulaşan ATM’si, internet şubesi, Ziraat Cep Şubesi ve çağrı merkezi ile her yerde herkese bankacılık hizmetlerini ulaştırmaya, müşterilerimizin finansal ihtiyaçları karşılamaya devam ediyoruz Son 1 yıllık dönemde yurtiçi şube sayısını 115, ATM sayısını ise 509 adet artırdık.” diyerek sözlerine devam etti.

Aydın “Devam etmekte olan değişim sürecinde  kredilerimizi %154 ve şube sayımızı %24 artırdık. Çalışan sayımızı aynı seviyede tutarken verimliliğimizi artırmayı başardık. Şube ve personel başına kredilerde sırasıyla yaklaşık %105 ve %150 artış sağladık. Şube ve çalışan başına verimliliklerimizdeki iyileşmelere devam ediyoruz.

Dünyanın en yaygın Türk bankası

Gerek yurtiçi gerek yurtdışı iştirak ve ortaklıklarımızla finans grubumuzun faaliyetlerini geliştirmeyi sürdürüyoruz. Yurtdışında Kosova ve Karadağ’da da faaliyete geçerek faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 18’e, hizmet noktasını da 96’ya çıkarmış bulunuyoruz.  Balkanlarda ve Orta Asya’da büyüme ve daha etkin bankacılık yapma stratejimizi sürdürüyoruz. Yurtdışında hizmet verdiğimiz her ülkede, o ülkenin ‘yerli’ bankası olmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönem yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerimizin etkinliğini artırarak konsolide bilanço ve gelir tablomuza katkılarını artırıyor olacağız. Böylelikle ‘global Ziraat müşterisi’ hedefimize adım adım yaklaşıyor olacağız” dedi.

Yurtdışında yaygın hizmet ağı ve geniş muhabir banka ağı ile dış ticaret işlem hacmini artırmaya devam ettiklerini sözlerine ekleyen Genel Müdür Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası’nın dış ticarette  değişim süresi boyunca  yaklaşık %2 olan pazar payının %9’a yükseldiğini belirtti.

Karlılık ve verimlilik içerisinde istikrarlı olarak büyümek ana yönetim stratejileri çerçevesinde karlılık ve verimlilik göstergelerinde sektörün en iyi bankası olduklarını ifade eden Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, karlılık ile desteklenen güçlü sermaye yapısı ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve tasarrufun geliştirilmesine destek olmak için azimle çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Hüseyin Aydın sözlerine “Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın 9 aylık döneminde net karımız %18 artışla 3.582 milyon TL ve 3. Çeyrek karımız ise 1.152 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. İhtiyaçlara uygun olarak geliştirilen iş modeli ve bilanço yönetimi ile gerçekleşen olumlu mali performansın son yıllardaki seyri sonuçların bir kerelik değil sürdürülebilir olduğunu göstermektedir.

Karın önemli bir bileşeni olan ücret ve komisyon üretiminde  ölçülü, adil, açık ve hesap verebilirlik çerçevesindeki stratejimizi sürdürürken geliştirdiğimiz iş hacmiyle orantılı olarak gelişim sağlamaya devam edeceğiz. Ücret ve komisyon uygulamalarımızla sektörün en iyi uygulamalarına örnek teşkil edeceğiz” diyerek devam etti.

Büyüklük yarışına girmeden büyük olmaya devam edeceğiz

Aydın “Ziraat Bankası  bilanço büyüklüğünde, nakdi ve toplam kredi, mevduat, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kar rakamı ve şube sayısında sektörün bir numaralı bankası haline gelmiştir. Büyüklük yarışına girmeden büyük olmaya devam edeceğiz. Sermaye yeterlik rasyomuz, kredilerimizi sürdürülebilir bir şekilde büyütmemize imkan vermektedir”

Bu sonuçların, sermayesinin tamamı kamuya ait olan bir banka olmamız itibariyle de ayrıca önemibulunmaktadır. Emanet alınmış olan kamu sermayesinin doğru ve etkin yönetim ile güçlendirilmesi, ‘Ziraat’in piyasa değerinin yüksek ve ülkenin en önemli aktifleri arasında olması,  en önemli yönetim stratejilerimiz arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası, sergilemekte olduğu olumlu performansın orta ve  uzun vadede de sürdürülebilir olmasını sağlamak için iş modelini  dinamik, küresel ve dahili makro çerçeve ile uyumlu ve rekabete açık kurmaktadır ve bunu sürdürecektir” diyerek açıklamalarına son verdi.

Kaynak: Gazetevatan

Garanti Bankası Kredi Hesaplama Makinesi-Programı

37886Banka kredisi çekmeye karar verdiniz ve kredi tutarlarını öncesin de hesaplayarak planlamanızı bu doğrultuda yapmak istiyorsanız işte fırsat ayağınıza kadar geldi Garanti bankası kredi hesaplama makinesi, programı ile bu işlemi dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden yapabilirsiniz.

Garanti bankası kredi hesaplama makinesi ve programı ile belirttiğimiz gibi kolayca aylık ödeme taksitlerinizi hesaplayabilirsiniz.  Konut kredisi taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi kredi türünüz her ne olur ise olsun hesaplamanızı faizleriyle birlikte yapabilirsiniz. Hemen size Garanti bankası hesap makinesi ile yaptığımız bir örneği aktaralım.  3.000 TL ihtiyaç kredisi çektik ve 6 aylık vade imkânından yararlandık.  Banka faiz oranı da yüzde 1,69 olarak banka tarafından belirlendi. Hesap makinesi aylık ödeme olarak bizlere 536,08 TL rakamını verdi.  Hatta hesap makinesi sadece ödeyeceğimiz taksitleri değil ana borcumuz üzerine toplam da eklenen faz rakamına kadar gösteriyor.

Garanti bankası kredi hesaplama makinesi programı ile sizde kredi ödeme miktarınızı öğrenin ve bilinçli şekilde ödeme planı yapın.

Kaynak: Finans

1 Dk. da İhtiyaç Kredisi – Hesap Kurdu

37886 Hesap kurdu resmi internet adresi üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.  En uygun kredileri tespit ederek anında başvuru yapma şansınız var.  Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi başvurularının her birini bu sitem üzerinden yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey resmi internet adresine giriş yapmanız.

Ardından hangi kredi türüne başvuru yapacaksınız seçin en bankanın kredi bilgisine ulaşabilirsiniz. Tüm bankaların faiz bilgilerine ve vade oranlarını görebilirsiniz sistem üzerinden. Ayrıca kredi maliyetleri de görebilirsiniz. Yani faiz miktarı üzerine eklendiğinde ne kadar geri ödeme yapacağınızı. 1 DK da ihtiyaç kredisi hesap kurdu ile sizlerle buluşuyor. 1 dakika da tüm ihtiyaçlarınızdan kurtulun. Çözüm bu kadar kolayken ertelemenize gerek yok hemen girin başvurunuzu yapın ve kredinizi alın. Üstelik kredi başvurusu yapar yapmaz kredi cevabı en hızlı şeklide tarafınıza iletilecektir.

1 dakika da ihtiyaç kredisi hesap kurdu ile ihtiyaçlarınızı ertelemeyin hemen 1 dakikanızı ayırın ve kalan zamanlarınızda ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı düşünmekten kurtulun.

Kaynak: 365kredi

Tasarruf Tedbirleri Meyvelerini Verdi

kredi-notu-nedir--6143995Tüketici kredilerindeki artış hızını düşürmek, tasarrufları artırmak amacıyla bankacılık alanında 2013te hayata geçirilen düzenlemeler olumlu sonuç verdi.

Vatandaşın tasarrufa yönelmesi için alınan tedbirlerin etkisiyle kredi artış hızı yüzde 28’den yüzde 14’e gerilerken, kredi kartıyla yapılan peşin alışverişlerin tutarı taksitli alışverişleri geride bıraktı. Tüketici kredilerindeki artış hızını düşürmek ve tasarrufları artırmak amacıyla bankacılık alanında 2013 yılından itibaren hayata geçirilen düzenlemeler olumlu sonuç verdi. Söz konusu düzenlemelerden en önemlilerinden biri kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısını 9 ile sınırlandırma oldu. 1 Şubat 2014’te yürürlüğe giren düzenlemenin ardından kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişlerin tutarı azalırken, peşin olarak tanımlanabilecek taksitsiz alışverişlerin tutarı ise artış gösterdi. Buna göre, 2013 sonu itibarıyla 47 milyar 479 milyon lira olan bankaların taksitli kredi kartı alacak tutarı, bu yılın ağustos ayında yüzde 27.2 gerileyerek 34 milyar 540 milyon liraya geriledi. Aynı dönemde taksitsiz kart alacak tutarı ise yüzde 16.2 artarak 42 milyar 220 milyon liraya ulaştı.

Kredilerdeki Artış Yavaşladı

Kredi genişleme hızını yavaşlatmak adına geçen yıl yürürlüğe konulan tedbirlerden biri de taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerini kapsayan tüketici kredilerine yönelik vade sınırlaması oldu. Geçen yılın başından itibaren yürürlüğe giren düzenleme çerçevesinde ihtiyaç kredilerinin vadesi 36 ay ile sınırlı tutulurken, 50 bin lira ve altındaki binek taşıtlar ile konut kredileri için verilecek kredilerin toplam konut ve taşıt bedelinin yüzde 75’ini aşamayacağı hükme bağlandı. Düzenlemenin etkisiyle 2012-2013 döneminde yüzde 28 olan tüketici kredilerinin artış hızı, 2014-2015 yıllarının ocak-ağustos dönemleri kıyaslandığında yüzde 14 olarak hesaplandı.

Mevduatta Vadeler Uzadı

Tasarruf oranlarını artırmak ve özellikle birikimlerin uzun vadeli mevduatlarda tutulmasını sağlamak adına yapılan düzenlemelerden bir diğeri de Türk Lirası mevduatın faiz getirisi ve katılım hesaplarına ödenen kâr payları üzerinden alınan yüzde 15’lik stopaj oranının 6 ay-1 yıl arası vadede yüzde 12’ye, 1 yılın üstündeki vadede yüzde 10’a çekilmesi oldu. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2013’ten itibaren yaşanan gelişmelere bakıldığında 6-12 ay arası vadeli hesaplarda tutulan döviz tevdiat hesapları dâhil olmak üzere mevduat miktarı 2013-2015 Ağustos döneminde yüzde 179 artarak 16.9 milyar liradan 47.3 milyar liraya yükseldi. 1 yıl ve üzerindeki vadeli hesaplarda tutulan mevduat tutarı da yüzde 50 artarak 35 milyar liradan 52.5 milyar liraya ulaştı.

Kaynak: Arcaajans

Maliye’nin Mobil Ekibi Borçlunun Kabusu Oldu

37886Tüketiciler başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri ve esnafların canını yükselen döviz fiyatları  yakmaya başladı. Yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle geri ödenmeyen banka kredilerinin oranı giderek yükselirken, bankaların özel araçlar ve gayrimenkule yönelik icra kıskacı artarak devam ediyor.
İcra dosyalarının sayısı hızla artarken, artan dosyaları takipte zorlanan Maliye Bakanlığı çareyi  mobil icra araçlarını devreye almakta buldu. Son üç ayda icraya düşen ihtiyaç kredilerinde yüzde 15’lik bir artış gözlenirken, mobil icra araçları, burcundan dolayı icraya  düşen vatandaşların kabusu oldu.  Mart ayında 6.5 milyar olan takipteki borç miktarı haziran ayı sonu itibarı ile 7.8 milyar liraya yükseldi.

Bankalardan 11 Bin Satış İlanı

2014 yılında toplam 6.2 milyar lira olan icralık ihtiyaç kredisi miktarının 2015’in 6 ayında 7.8 milyar liraya yükselmesi gidişatın vahametini ortaya koydu.  Bankaların internet sitesinde 11 bin taşınmazın satış ilanı yer alırken, binlerce taşıt ilanına her gün yenisi ekleniyor. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun raporuna göre, ihtiyaç kredisinin yanı sıra takibe düşen taşıt, konut gibi toplam kredilerin miktarı  2014 aralık ayına göre yüzde 25 arttı.

Haziran 2015 itibarıyla tüketicilerin bankalara olan kredi kartları borçları hariç, toplam kredi borcu 2014 sonuna göre 17 milyar lira artarak 291 milyara yükseldi. Haziran ayı itibarıyla vatandaşların taşıt kredisi borcu 6.4 milyar lira, konut kredisi borcu 138.3 milyar lira, ihtiyaçtan çektikleri kredilerin borcu ise 146.3 milyar lirayı geçti. 2014 yıl sonu itibarıyla vatandaşların bankalara 6.8 milyar lira taşıt kredisi, 125.7 milyar lira  konut kredisi, 141.7 milyar lira ihtiyaç kredisi borcu vardı.

Kredi borcunu ödeyemedi elemanları işten çıkardı

BanKAların küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri ile üretim atölyelerine verdiği kredilerin geri ödenmesinde büyük sıkıntıların yaşandığı kaydediliyor. Bankacılık çevreleri, geri ödenmeyen kredilerin daha çok küçük ve orta boy işletmeler ile üretim atölyelerinde görüldüğüne, ancak sıkıntının büyük işletmelere doğru yayıldığına dikkat çekiyorlar. İkitelli  Oto Sanayi Sitesi’nde otomobil bakım işi yapan Serkan Şahin, bankadan kredi çektiğini, döviz kurlarındaki artışın ardından işlerin durduğunu belirterek, “Yanımda çalışan elemanları işten çıkarmak zorunda kaldım. Kredi borcumu ödeyemedim. Her gün önümüzden icra araçları geçiyor, bunu gördükçe uykularım kaçıyor. İcra dairesinin adliye binasından çıkarak mobil araçlarla icra işlemi yaptığı söyleniyor” dedi.

Vatandaşların bankalara olan borçları nedeniyle yedieminlerde araçlar için yer kalmadı. İcradan satışa çıkarılan araç ilanları panoya asıldı.

Kaynak: Sözcü

Konut Kredi Faiz Oranları Son 9 Ayda 300-350 Baz Puan Yükseldi

114777Konut, taşıt ve ihtiyaç kredi faiz oranları yıl başından bu yana 9 aylık dönemde yaklaşık 300-350 baz puan artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi artıracağına ilişkin beklentiler ve doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasıyla fonlama maliyeti yükseldi ve buna bağlı olarak kredi faiz oranları tüm türlerde yaklaşık 300-350 baz puan artış gösterdi.

AA muhabirinin TCMB verilerinden derlediği bilgilere göre, 2 Ocak – 2 Ekim 2015 tarihleri arasını kapsayan 9 aylık dönemde ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarında ortalama 250-300 baz puan arasında artış gerçekleştiği görüldü.

Fed’in faiz artışına ilişkin açıklamaları küresel piyasa faizlerinin yükselmesine ve dolara olan talebin artmasına neden oldu. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine paralel olarak Türk lirasında hızlı değer kayıpları yaşandı.

Bu süreçte Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle, bankaların fonlama maliyetinde artışlar yaşanırken, bu durum beraberinde kredi faiz oranlarında yükselişe sebep oldu.

Yıl başında yüzde 14,13 seviyesinde olan ihtiyaç kredi faiz oranı 9 aylık dönemde en yüksek 17,39’a kadar yükseldi. Aynı dönemde konut kredisi faiz oranı yüzde 10,97’den yüzde 14,09’a ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 12,33’ten yüzde 15,68’e çıktı. Böylece tüm kredi gruplarında kredi faiz oranları 300 baz puanın üzerinde artış gösterdi.

7 Haziran seçimleri sonrasında hiçbir partinin tek başına iktidar olmaması ve koalisyon hükümetinin kurulamaması, jeopolitik gelişmeler ülke risk primlerinde artışa neden oldu. Seçim sonrasındaki süreçte tüm kredi türlerinde faiz oranları 200 ila 250 baz puan artış yaşandı.

TCMB’nin ağırlıklı fonlama maliyeti de 2014 yıl sonunda yüzde 8,51 düzeyinden 2015 yılında yüzde 9,02’ye kadar yükseldi.

Analistler, küresel piyasalarda yaşanan Fed etkisinin tüm gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışına sebep olduğunu ve doların bu ülke para birimlerine karşı değer kazandığını ifade ediyor.

Türkiye’nin 7 Haziran genel seçimlerinde hiçbir partinin tek başına iktidar olamaması ve koalisyon görüşmelerinden de netice alınamamasının piyasalarda belirsizliği artırdığını anımsatan analistler, terör olayları ve jeopolitik risklerin artmasıyla Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.

Risk primindeki artış ve Türk lirasının son 9 ayda dolar karşısında yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmesinin yurt dışından fonlama maliyetlerinde artışı beraberinde getirdiğini dile getiren analistler, bankaların en önemli fon kaynağı olan mevduatlarda da hızlı yükselişlerin yaşandığını aktardı.

Analistler, bu hafta içinde ABD’de açıklanan eylül ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları sonrası faiz artırımının gelecek yılın ilk çeyreğinde olabileceği beklentisinin artmasıyla, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybettiğini ifade etti.

Yurt içi piyasalarda dolar/TL’nin 2,90’ın altına inmesi ve ülkenin kredi risk priminin gerilemesinin piyasalar için pozitif olduğunu belirten analistler, 1 Kasım seçimlerinden de istikrarın çıkmasının fonlama maliyetlerinde düşüşe ve dolayısıyla kredi faiz oranlarında aşağı yönlü bir hareketin yaşanmasına neden olabileceğini öngörüyor.

Kaynak: AA

Halkbank Bayram Kredisi 2015 Eylül

114777Halkbank Kurban Bayramı 2015 için ihtiyaç kredisi kapsamında yine avantajlı ürünler sunmaya devam ediyor. Kurban Bayramı’na girmeden önce ihtiyaçlarınızı ertelemeden mutlu bir şekilde nakit sıkıntınızı çözebilir ve ileriki dönemlerde rahat bir ödeme planı ile bütçenizi zorlamadan kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank ihtiyaç kredileri arasında değerlendirilen Kurban Bayramı 2015 kredisi eğitim, sağlık, seyahat ve gıda gibi masraflarınızın karşılanması için birebir. Bu kredi ile isterseniz evinizdeki eşyaları bayram öncesinde yenileyebilir, tadilat yaptırabilir, yeni bir otomobil alabilir veya evlilik hazırlıkları yapabilirsiniz. En avantajlı Kurban Bayramı kredisini hazırlamak için çalışan ve bunu başaran Halkbank, 10.000 TL’den başlayan kredi ürünlerini sunmaya başladı.

Bu kredilerden faydalanabilmek için en yakın Halkbank şubesine gelebilir veya halkbank.com.tr üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Halkbank’ın masraflı ve masrafsız olarak ayırdığı kredide masraflı 10.000 TL kredisi 1,35 faiz oranı uyguluyor. Masrafsız 10.000 TL’lik Kurban Bayramı kredisi ise 36 ay vade ile 1,40’lık faiz oranı ile müşterilere sunuluyor. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise 20,38 olarak belirlendi.

Kaynak: 365kredi

Bank Asya Kredi Finansman Desteği

114777Türkiye’nin en güvenilir bankası olmak için çalışan ve bir katılım bankası olan Bank Asya Kurban Bayramı öncesinde sizlere çeşitli alanlarda finansman desteği sağlıyor. Uygun ödeme koşulları ile birlikte aylık kar miktarını da belirleyen Bank Asya, Kurban Bayramı’na ihtiyaçlarınızı karşılamış bir şekilde girmenizi hedefliyor.

Bank Asya ile Kurban Bayramı öncesinde taşıt, konut ve ihtiyaç finansmanı alabilir ve bu işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bank Asya’nın Kurban Bayramı öncesinde sunduğu kredi finansman desteklerinden birisi de konut finansman desteği. Bank Asya Konut Finansmanı Ürünleri ile kira öder gibi ev sahibi olabilir, düşük kar oranları ve esnek ödeme planları ile geri ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece Kurban Bayramı’na kendi evinizde girebilirsiniz. Bir diğer Bank Asya finansman desteği ise taşıt finansman desteği. Bank Asya Bireysel Taşıt Finansman Desteği ile istediğiniz otomobilin sahibi olabilir, düşük kar oranları ve esnek ödeme planları ile geri ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bank Asya İhtiyaç finansmanı ile de her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir ve bayrama mutlu bir şekilde girebilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

Kredilerde Takibe Düşme Oranı Arttı

114777BDDK verilerine göre temmuz ayında takipteki tüketici kredileri ve kredi kartı tutarı 15 milyar 111 milyon liraya ulaştı. Takibe dönüşüm oranı tüketici kredilerinde yılbaşından bu yana yüzde 20, kredi kartlarında ise 14.5 civarında arttı.

7 Haziran seçimlerinde seçim vaatleri arasında yer alan takipteki krediler artış trendinde. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinin içinde olduğu tüketici kredilerinin takibe dönüşüm oranı mart ayından itibaren yüzde 16 oranında arttı. Yıl başından itibaren artış oranı ise yüzde 20’lerde. Konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartları içinde en çok takibe dönüşüm oranı artan kredi ise ihtiyaç kredilerinde yaşandı. Yılbaşından itibaren ihtiyaç kredilerinde takibe dönüşüm yüzde 23 oranında artış gösterdi.

15 Milyar Lira Takipte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre temmuz ayında, takipteki tüketici kredileri 8 milyar 910 milyon lira oldu. Bunun 8 milyar 46 milyon lirası ihtiyaç, 644 milyon lirası konut, 219 milyon lirası da taşıt kredilerinden oluştu. Takibe düşen kredi kartı ise 6 milyar 201 milyon lira. Toplam takipteki tüketici kredileri ve kredi kartı ise 15 milyar 111 milyon liraya ulaştı.

İhtiyaç da Artış

Mart ayında takipteki tüketici kredileri 7 milyar 665 milyon liraydı. 2015 yılının başında ocak ayında ise 7 milyar 439 milyon liraydı. Yılbaşına göre artış yüzde 20, mart ayına göre artış ise yüzde 16 oldu. Takibe düşen ihtiyaç kredileri mart ayında 6 milyar 811 milyon lira, ocak ayında ise 6 milyar 555 milyon liraydı. Mart ayına göre takibe düşen ihtiyaç kredilerindeki artış yüzde 18, ocak ayına göre ise yüzde 23 oranında artış gösterdi. Kredi kartlarında ise yılın başında 5 milyar 412 milyon lira takibe düşerken, martta 5 milyar 617 milyon, temmuzda da 6 milyar 201 milyon liraya yükseldi. Kredi kartlarında da oran yıl başına göre yüzde 14.5, mart ayına göre de yüzde 10.3 arttı. Toplam takipteki tüketici kredileri ve kredi kartları yılın başında 12 milyar 851 milyon lira, martta 13 milyar 282 milyon lira oldu. Temmuzda ise 15 milyar 111 milyon liraya yükseldi. Toplam takipteki ihtiyaç ve kredi kartlarındaki artış oranı yüzde 13.7, yılbaşına göre de yüzde 17.5 artış gösterdi.

5 Yılın En Yükseği

KREDİLERİN takibe dönüşüm oranı ise son 5 yılın en yükseğinde. 2010 yılında yüzde 3.66 olan takibe dönüşüm oranı yıllar itibariyle geriledi. Ancak 2014 yılı itibariyle tekrar artışa geçti. 2011 yılında yüzde 2.70, 2012 yılında yüzde 2.86, 2013’de yüzde 2.75 olan takibe dönüşüm oranı 2014 yılında yüzde 2.85 oldu. 2015 yılının mart ayında biraz gerileyen oran 2.84’tü. Ancak 2015 yılı haziran ayı itibariyle takibe dönüşüm oranı yüzde 2.89 oldu. Haziran ayı itibariyle kredi kartının da dahil olduğu tüketici kredilerindeki takibe dönüşüm oranı yüzde 3.84 oldu. 2010 yılında bu oran yüzde 4.13’tü. 2011 yılında yüzde 2.88’e gerileyen oran, 2012 yılında yüzde 2.95, 2013 yılında yüzde 2.87, 2014 yılında da yüzde 3.38 oldu. 2015 yılının mart ayında yüzde 3.51’e gerileyen oran, sonraki üç aylık dönemde yüzde 3.84’e yükseldi. Konut ve taşıt kredilerinde önemli bir değişiklik olmazken, 2014’den itibaren kredi kartları ile ihtiyaç kredilerinde artış gözlendi. Kredi kartlarında oran 2014 yılı sonunda yüzde 7’lerdeyken, 6 ay sonra haziran itibariyle yüzde 8’lere yükseldi. İhtiyaç kredilerinde ise yüzde 4’ler civarındaki oran yüzde 4.5’lara yükseldi.

Takipteki kredi tutarları (milyon TL)

Ocak                   Temmuz
Tüketici kredileri                          7.439                   8.910
-Konut                                       652                     644
-Taşıt                                       231                     219
-İhtiyaç                                   6.555                   8.046
Kredi kartları                              5.412                   6.201
Tüketici Kredileri ve Kredi kartları       12.851                  15.111

Takipteki kredilerin (brüt) gelişimi (milyar TL)

2014 2015 Temmuz
Tüketici 12 15
KOBİ 11 13
Ticari 13 13
TOPLAM 36 42

Kaynak: Hürriyet

Kredi Kartı Sayısı 2015’in İlk 6 Ayında 800 Adet Bin Arttı

aaaKredi kartı sayısı 2014’in ilk yarısında 200 bin adet artarken, bu rakam 2015’in ilk 6 ayında 800 bin oldu. Konut sektöründeki patlama nedeniyle borçlanma oranlarını yükseltirken, vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda.

Kredi kartı sayısı 2014’in ilk yarısında 200 bin adet artarken, bu rakam 2015’in ilk 6 ayında 800 bin oldu. Özellikle konut sektöründeki patlama borçlanma oranlarını yükseltirken, vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda. Uzmanlar, toplamda çekilen ihtiyaç kredilerinin ödenen rakamların çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

Türkiye ekonomisinde hanehalkının borç yükü süratle artıyor. Son 12 yıldaki tek başına iktidar dönemini kaleme alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye eski Müdürü ekonomist Bartu Soral, hanehalkının borçlanmasının geometrik bir hızla büyüdüğünü gösteriyor. 2002’de 6,7 milyar lira olan vatandaşın borcunun, 2013 sonunda 372,4 milyar liraya tırmandığı görülüyor. Borçlanmanın gayri safi milli hasılaya oranı 2002’de yüzde 3,4 iken bugün yüzde 60’lar seviyesinde. Özellikle konut sektöründeki patlama borçlanma oranlarını yükseltirken vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda. Son 2 yıldır, siyasi ortamın gerdiği döviz kurlarına bir de terör eylemleri ve yurtdışı gelişmeleri eklenince yılbaşından beri Türk Lirası, Brezilya Reali’nden sonra dolar ve Euro karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Hal böyle olunca vatandaş çözümü borçları ötelemekte buluyor. Kredi kartı sayısı yılın ilk yarısında 57,8 milyon adedi, işlem tutarı ise 200 milyar lirayı aştı.

Bu anlamda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ‘Türkiye’de ekonomik kriz olmayacak.’ açıklaması pek inandırıcı değil. Özellikle bakanın daha önceki hedefini bulmayan söylemleri ve kurdaki durdurulamayan yükseliş göz önünde bulundurulursa. İpek Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Levent Bulut, 2014’ten beri vatandaşın geçinebilmek için kredi kartlarını çözüm olarak gördüğüne dikkat çekiyor. Toplamda çekilen ihtiyaç kredilerinin ödenen rakamların çok üzerinde olduğuna vurgu yapan Bulut, “Buna batık kredileri ve icraya düşen varlıkları eklediğinde finansal piyasaları zor günler bekliyor.” diyor.

Hanehalkı borçlarını ödemek yerine ötelediği için etkinin güçlü hissedilmediğinin altını çizen uzmanlar, borçların ötelenemez duruma geldiğinde krizi herkesin hissedeceği belirtiliyor. Bulut’un verdiği bilgilere göre, 2014 sonu itibarıyla Türkiye ekonomisi, hanehalkı ve reel sektörün yabancı para cinsinden borcunun milli gelire oranı cinsinden Şili ve Polonya’dan sonra üçüncü sırada. Bulut, toplam 400 milyar doları bulan borcun 126’sının kısa vadeli olduğunun altını çiziyor. Merkez Bankası döviz rezervlerinin kısa vadeli karşılama oranının yakın zamana kadar hiç yüzde 120’nin altına inmediğini hatırlatan Bulut, “Bugün yüzde 80 civarında.” diyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kredi ve banka kartlarının artışında yeni teknolojilerin devreye girmesinin de etkili olduğunu kaydediyor. Canko, “2014’te sadece 200 bin adet artan kredi kartı sayısı 2015’in ilk yarısında 800 bin adet arttı. Banka kartı sayısı ise 110 milyon adedin üzerinde bulunuyor.” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak: Zaman

İş Bankası’ndan Yaza Özel İhtiyaç Kredisi

114777İş Bankası’nın yaza özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası ile ihtiyaç sahipleri yaza aylarında da avantajlı kredi fırsatlarından yararlanabiliyor. 
31 Ağustos 2015’e kadar devam edecek kampanyadan yararlanmak isteyen banka müşterileri, bireysel nitelikli her türlü ihtiyaçları için 50.000 TL’ye ve 36 aya varan vadelerle kredi kullanabiliyor.

Ayda 506 TL Taksitle 10 Bin TL Kredi

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, İş Bankası’nın yaza özel ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ay vadeyle %1.35 faiz oranıyla ayda kredi hesaplama yapıldığında 506 TL ödeyerek 10 bin TL kredi kullanabiliyor. 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan tüketici, vade bitiminde 12.150 TL ödemiş oluyor. Masraf olarak tüketiciden kredi tahsis ücreti olarak 50 TL, sigorta ücreri olarak ise 58 TL ücret talep ediliyor. (Tahsis ücreti kredi tutarına göre değişkenlik göstermekle birlikte, söz konusu ücrete %5 oranındaki BSMV dahil edilmemiştir. Sigorta primi ise 35 yaş üzerinden hesaplanmış olup, kredi tutarı, kredi vadesi ve müşterinin yaşına göre değişkenlik göstermektedir.)

Kullanılacak kredi için azami tutar 50.000 TL ve azami vade 36 aydır. Aylık taksit tutarları, geri ödemeler 1 ay sonra başlayacak şekilde hesaplanmıştır.

Kaynak: Kredipazarı

Masrafsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Günümüzde artık hemen hemen herkes banka kredileriyle tanışmıştır. Maddi zorluklar özellikle insanları banka kredilerine yöneltmiştir. Maddi zorlukların yanı sıra, yeni ev ve ya araba alma isteği de banka kredilerinden faydalanmamızı sağlamaktadır. 

Günümüzde artık hemen hemen herkes banka kredileriyle tanışmıştır. Maddi zorluklar özellikle insanları banka kredilerine yöneltmiştir. Maddi zorlukların yanı sıra, yeni ev ve ya araba alma isteği de banka kredilerinden faydalanmamızı sağlamaktadır.

Birçok vatandaşımız kredi kullanırken en çok da genel olarak dosya masrafı olarak adlandırılan masraflarından yakınmaktadırlar. Bu yakınmaların farkına varan birçok banka, kredilerini daha cazip hale getirmek adına dosya masrafsız kredi seçeneği sunmaktadır müşterilerine.

Dosya masrafsız kredi seçeneği, bütün kredi türlerine uyarlanabilmektedir. Bunları bankaların kendileri karar vermektedirler. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi gibi kredileri dosya masrafsız şekilde kullandırabilmektedirler. Yalnız burada şöyle bir ayrıntı vardır.

Dosya masrafsız kredilerde, faiz oranları daha yüksektir. Yani bankalar sizden alamadığı dosya masrafını vadeler şeklinde alıyorlar. Ayrıca konut kredisi ve araç kredisinde dosya masrafının dışında ödenmesi zorunlu olan masraflar vardır. Taşıt kredisindeki kasko masraflarını ödemek zorundasınızdır. Yani dosya masrafsız kredi ihtiyaç kredisinde tam olarak uygulanmaktadır.

Kaynak: 365kredi

Kredide Alarm Zilleri

eb86a7e8729dc5e7_480x270Tüketiciler 15 milyar lira krediyi geri ödeyemedi, takibe düştü.

Yavaşlayan Türkiye ekonomisi için bir risk daha büyüyor. Kredisini geri ödeyemeyip bankalar tarafından takibe alınan kredilerin oranı son 5 yılın zirvesine çıktı.

ALINAN önlemlere rağmen kredilerin takibe düşen kredilerde alarm zilleri çalıyor. Takipteki krediler 2014 yıl sonunda 36 milyar lirayken, haziran ayı itibariyle 42 milyar liraya çıktı. Artış KOBİ ve tüketici kredilerinden kaynaklandı. KOBİ’lerin yıl başında 11 milyar lira olan takipteki kredileri 13 milyara, tüketici kredileri de 12 milyardan 15 milyara çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre takipteki krediler 2010 yılında 20 milyar liraydı. 2011 yılında gerileyerek 19 milyar lira oldu. 2012 yılında 23 milyar lira olan takipteki krediler, 2013 yılında 30 milyar lira, 2014 yılında da 36 milyar liraya yükseldi. Son 6 aylık dönemde artış yüzde 16.6 oldu. 2014 yılının sonundan itibaren KOBİ kredileri ile tüketici kredileri ve kredi kartlarında takibe dönüşüm artış gösterdi. KOBİ kredilerinde takibe dönüşen krediler yüzde 12, tüketici ve kredi kartlarındaki artış da yüzde 25 oldu. Ticari kredilerde ise bir değişim olmadı.

5 Yılın En Yükseği

Kredilerin takibe dönüşüm oranı da son 5 yılın en yükseğinde. 2010 yılında yüzde 3.66 olan takibe dönüşüm oranı yıllar itibariyle geriledi. Ancak 2014 yılı itibariyle tekrar artışa geçti. 2011 yılında yüzde 2.70, 2012 yılında yüzde 2.86, 2013’de yüzde 2.75 olan takibe dönüşüm oranı 2014 yılında yüzde 2.85 oldu. 2015 yılının mart ayında biraz gerileyen oran 2.84’tü. Ancak 2015 yılı haziran ayı itibariyle takibe dönüşüm oranı yüzde 2.89 oldu.

Kredilerde Artış

Haziran ayı itibariyle kredi kartının da dahil olduğu tüketici kredilerindeki takibe dönüşüm oranı yüzde 3.84 oldu. 2010 yılında bu oran yüzde 4.13’tü. 2011 yılında yüzde 2.88’e gerileyen oran, 2012 yılında yüzde 2.95, 2013 yılında yüzde 2.87, 2014 yılında da yüzde 3.38 oldu. 2015 yılının mart ayında yüzde 3.51’e gerileyen oran, sonraki üç aylık dönemde yüzde 3.84’e yükseldi.

Konut ve taşıt kredilerinde önemli bir değişiklik olmazken, 2014’den itibaren kredi kartları ile ihtiyaç kredilerinde artış gözlendi. Kredi kartlarında oran 2014 yılı sonunda yüzde 7’lerdeyken, 6 ay sonra haziran itibariyle yüzde 8’lere yükseldi. İhtiyaç kredilerinde ise yüzde 4’ler civarındaki oran yüzde 4.5’lara yükseldi.

Takipteki kredilerin (brüt) gelişimi (milyar TL)

2014 2015-Haziran
Tüketici 12 15
KOBİ 11 13
Ticari 13 13
TOPLAM 36 42

Takibe dönüşüm oranları (%)

Yıllar Oran
2010 3.66
2011 2.70
2012 2.86
2013 2.75
2014 2.85
2015-Haziran 2.89

Tüketici kredilerinin takibe dönüşüm oranı (%)

Yıllar Oran
2010 4.13
2011 2.88
2012 2.95
2013 2.87
2014 3.38
2015-Haziran 3.84

Kaynak: Gerçekgündem

Yapı Kredi’nin İlk Yarıda Konsolide Net Kârı 956 Milyon Lira

aaaYapı Kredi Bankası’nın konsolide net kârı, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine yüzde 3 artışla 956 milyon liraya yükseldi.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre bankanın, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğü 2014 yılsonuna göre yüzde 15 artışla 223.8 milyar liraya çıkarken, toplam gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 4 milyar 974 milyon liraya ulaştı. Yılın ilk yarısında, Yapı Kredi’nin toplam kredi hacmi yüzde 14 artışla 142.8 milyar liraya, toplam mevduatı da yüzde 17 artışla 126.1 milyar liraya ulaştı.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, uyguladıkları Akıllı Büyüme stratejisinin olumlu sonuçlarını alarak sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini söyledi ve ekledi: “Özellikle bireysel ihtiyaç veKOBİ kredilerinde sektör ortalamalarının 10-15 puan üzerinde büyüme gösterdik. Kredilerde yıl sonuna kıyasla pazar payımızı artırarak yüzde 10.4 seviyesine ulaştık. Hem müşterilerimiz, hem de bankamız için katma değeri yüksek alanlara odaklandık. Böylece bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 19 ile sektörün 15 puan üzerinde, KOBİ kredilerinde ise yüzde 18 ile sektörün 9 puan üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Toplam mevduatta da sektörün 4 puan üzerinde bir performansla yüzde 17’lik artış gösterdik. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz ve doğru aktif-pasif yönetimi sayesinde yüzde 14 seviyesinde sektör ortalamasına paralel olarak gerçekleşti.”

Yılın ilk yarısında fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirten Açıkalın, Nisan ayı sonunda 15 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 450 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlatarak, “Yapı Kredi böylece, Mayıs 2014’te sağladığı sendikasyon kredisini yüzde 110’un üzerinde yenileyerek, uluslararası piyasalarda sahip olduğu güveni yeniden teyit etmiş oldu” dedi.

Kaynak: Posta

İhtiyaca Uygun Krediler İş Bankası’nda

13797İş Bankası ihtiyaç kredileri ile vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamaları için kolaylık sağlıyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredileri için uygun ödeme koşulları ve faiz oranları sizleri bekliyor.

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş Bankası’nın konut ipoteği ile kredi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz. İş Bankası’nda her ihtiyacınıza karşılık bulabilir, uygun ödeme koşullarında kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

Akbank Maaş Müşterilerine Tüm Kredilerde Düşük Faiz Veriyor

13786Kredi başvurusu yapmak için ihtiyacınız ister ihtiyaç kredileri , ister konut kredileri veya ister taşıt kredileri için olsun, her kredi seçeneğinde son zamanların en düşük faizli kredi seçenekleri Akbank kredileri arasında sunuluyor.

Daha önceki yazılarımızda da Enuygunkredi.com olarak sık sık bahsettiğimiz üzere; bankaların sunduğu kredi seçenekleri arasında karşılaştırmalı incelemeler yaparken, doğrudan en çok öne çıkarılan kredi kampanyalarını ya da ürünlerini değil de ulaşabildiğiniz tüm seçenekleri inceleme listenize eklemenizde fayda var. Çünkü bankalar kampanyalar ile genele hitap eden koşullar sunmakla birlikte, farklı gelir gruplarına ve farklı meslek şartlarına özel olarak da en uygun kredi koşullarını çeşitlendirebiliyorlar.

İşte, söz konusu kampanya ve ürünler kapsamında Akbank da şimdi maaş müşterisi olanlara tüm kredilerde düşük faizli kredi şansı sunuyor. Kredi tercihiniz hangi kredi türünden olursa olsun, siz de karşılaştırmalı kredi incelemeleri yapıyorsanız ve çalıştığınız kurum ne olursa olsun, maaşınızı Akbank hesabı üzerinden alıyorsanız bu seçenekleri incelemenizi öneririz. Çok daha fazla kredi seçeneği için en güvenilir veriler ise Enuygunkredi.com kredi hesaplama aracı ile bir tık ötenizde.

Akbank maaş müşterileri için hazırladığı kredi seçenekleri arasında yer alan önemli verileri Enuygunkredi.com okurları için derledik.

Akbank ihtiyaç kredisi seçenekleri kapsamında yer alan ve maaş müşterileri için özel olarak düşük faizli seçeneklerle hazırlanan ürün ile;Tüm kredi tutarları ve vade seçenekleri için Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,19 olarak sabitlenmiş. Kredi tahsis ücreti için binde 5 oranında kesinti yapılan üründe sigorta bedeli de söz konusu.50000 TL kredi tutarına kadar başvuru yapılmasının mümkün olduğu ürün ile Akbank ihtiyaç kredisi hesaplama örnekleri vermek gerekirse;10000 TL ihtiyaç kredisi 12 ay vade seçeneğinde yüzde 1,19 faizle aylık taksitle 913 TL aylık taksitler sunuluyor. Tercihinizi 24 aydan yana yaparsanız aylık taksitleriniz 495 TL ve 36 ay vadeli seçeneklerde ise aylık 357 TL taksit seçeneğiniz oluyor.

Hayalinizdeki arabaya sahip olmak ya da sahip olduğunuz arabayı yenilemek için siz de taşıt kredisi başvurusu yapacaksanız, Akbank maaş müşterileri için şu koşulları sunuyor:

Akbank taşıt kredisi faiz oranları tüm tutarlar ve vadeler için yüzde 1,17 oranında geliyor. Binde 5 oranında tahsis ücretinin alındığı taşıt kredisi seçeneğinde farklı tutarlarda olsa da ortalama 110 TL sigorta ücreti de tahsil ediliyor.

Akbank taşıt kredisi hesaplama işlemlerinize örnek teşkil etmesi açısında en sık taşıt kredisi başvurusu yapılan 20000 TL taşıt kredisi tutarı için şu verileri sunabiliriz:20000 TL taşıt kredisi için Akbank taşıt kredisinde yüzde 1,17 faiz oranı ile 12 aylık başvurularda aylık taksitler 1823 TL olarak geliyor.20000 TL taşıt kredisi için 24 ay vade üzerinden başvurusu yapacaksanız aylık taksitleriniz 987 TL oluyor. Tercihiniz 36 aydan yana olursa 712 TL, 48 aydan yana olursa ise 576 TL taksitle geliyor.

Akbank konut kredisi de tüm faiz ve tutarlarda sabitlenmiş olarak yüzde 0,99 faiz oranıyla geliyor. 100 bin TL konut kredisi tutarına kadar başvuru yapılan Akbank konut kredisi hesaplama örnekleri ise kısaca şöyle:50000 TL konut kredisi seçeneğine 60 ay vadede aylık taksit 1109 TL ile sunulurken 120 ay konut kredisinde ise aylık taksitler 714 TL olarak geliyor.Tercihini 100000 TL konut kredisi seçeneğinden yana yapmak isteyenlere 60 ay vadede aylık 2218 TL taksit sunuluyor. 120 ay ve 100000 TL konut kredisi isterseniz de aylık 1428 TL ödemeniz gerekiyor.

Kaynak: Onedio

ING Bank Taşıt Kredisi

ingÜlkemizin yeni bankalarından ING Bank, bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine avantajlı krediler verebilmektedir. Bu kapsamda taşıt, konut gibi konularda ki kredilerinizi ING Bank üzerinden düşük faiz oranları ile uygun ödeme biçiminde geri ödeyebilirsiniz.

Avantajlı kredi fırsatından yararlanmak için tek yapmanız gereken araç sigortanızı ING Bank’tan yaptırmak. Kampanya hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç alımlarınızda geçerlidir. Diğer bankaların aksine oldukça hızlı şekilde kredi talebinizi inceleyen ve onay veren ING Bank’ın taşıt kredisinden yararlanmak için hemen en yakın banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kampanya kapsamında en çok 48 ay en az 3 ay vade yapabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti kredi miktarının %0.5’idir.

Kaynak: 365kredi

Bankacılık Sektörünün Kredi Hacmi Arttı

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eBankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,31 artarak, 1 trilyon 418 milyar 218 milyon liraya yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre, mali kesime verilen kredilerin toplamı, aynı dönemde yüzde 0,26 arttı ve 38 milyar 795 milyon liraya çıktı.

Sektörün mali kesim hariç toplam kredi hacmi ise 1 trilyon 297 milyar 120 milyon lira oldu. Söz konusu tutar 26 Haziran’da 1 trilyon 293 milyar 723 milyon lira düzeyindeydi. Bu dönemde spot kredi toplamı da 192 milyar 368 milyon lira olarak hesaplandı.

Tüketici kredileri 

BDDK verilerine göre, tüketici kredileri tutarı 300 milyar 290 milyon lira oldu. Tüketici kredilerinin 138 milyar 419 milyon lirası konut, 6 milyar 398 milyon lirası taşıt, 155 milyar 472 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Bir haftalık süreçte taksitli ticari kredilerin tutarı yüzde 1,15 artarak 192 milyar 865 milyon liraya yükseldi.

Bankaların bireysel kredi kartları alacak tutarı, 3 Temmuz’da 74 milyar 433 milyon lira olarak hesaplandı. Söz konusu tutar 26 Haziran’da 73 milyar 904 milyon liraydı. Bankaların taksitli bireysel kredi kartı alacak tutarı, söz konusu haftada 33 milyar 168 milyon lira, taksitsiz bireysel kredi kartı alacak tutarı ise 41 milyar 265 milyon lira oldu.

Böylece bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,31 artışla, 3 Temmuz itibarıyla 1 trilyon 418 milyar 218 milyon liraya yükseldi.

Kaynak: AA

Bankaların Kredi Yarışı Başladı

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eTatil, alışveriş ve diğer masrafları nedeniyle Ramazan Bayramı’nda artan harcamalar karşısında tüketicilerin ihtiyacına yanıt vermeyi amaçlayan bankalar, bayrama özel kredi kampanyalarını hazırladı. Her sene müşterilerine cazip faiz ve vadelerde ihtiyaç kredisi veren bankaların kredi maliyetleri, vade, faiz ve tahsis ücretlerine göre değişiyor. Müşterileri, “50 bin liraya varan kredi”, “36 aya varan vade” ve “0,99’dan başlayan faiz” ve “taksitlere üç ay sonra başlama” gibi seçenekler bekliyor. Ramazan Bayramı’nın son 6 yıldır yaz mevsimine denk gelmesi, tüketicilerin harcamalarının ve nakit ihtiyaçlarını artırması nedeniyle bankalar en çok ‘bayram kredisi’ adı altında cazip oranlarla tatil kredisi kullandırıyor.

Kaynak: Dünya

İş Bankası İhtiyaç Kredileri ile Hayallerinizi Ertelemeyin

13797İş Bankası, tüketicilere hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaç kredilerini sunuyor. 

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş 

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin 

aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

İş Bankası’ndan Vatandaşlara Geleneksel Bayram Kredisi

aİş Bankası yaptığı kampanya kapsamında bireysel ihtiyaçlar için 50.000 TL ve 36 aya kadar kredi imkanı sunuyor

Türkiye İş Bankası ile özdeşleşmiş “Geleneksel Bayram Kredisi”kampanyası, bayram yaklaşırken nakit ihtiyaçlar için uygun koşullarla kredi imkânı sunuyor. 22 Temmuz 2015’e kadar devam edecek kampanya kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için 50.000 TL ve 36 aya kadar kredi kullanılabiliyor. İş Bankası, diğer borçlarını kapatmak isteyenlere ve emekli maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara da özel indirimler uyguluyor.

İhtiyaç kredisine başvurular; Nakit, TC kimlik no, istenilen kredi tutarı ve aylık gelir yazıp aralarında boşluk bırakarak 4402’ye SMS göndermek suretiyle yapabiliyor.

Kaynak: Haberturk

İhtiyaç Kredisi Çekmek İsteyenler Bu Hesaplamaları Yapmalı

fft107_mf4873310İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. 

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Kredi türleri içerisinde (İhtiyaç, Konut, Taşıt, Ticari) ihtiyaç kredisi en yüksek batık oranına sahip kredi türüdür. Bu durumun birçok nedeni mevcut olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri de kendimize uygun ihtiyaç kredisi ürününü seçmemizden kaynaklanıyor.

Aslında kredi taleplerinde bankalar çeşitli analizler ile kişilerin gelir profiline en uygun tutar vade seçeneklerini sunmaya çalışılıyor. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması ve bankaların sistemlerinin kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu çok iyi analiz edememesinden dolayı, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bankalar, kredi talep eden kişilerin durumlarını iyi analiz edemiyor ve bizde kendi ödeme düzenimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz. Bunun yanında İhtiyaç kredisi türlerinin çoğunluğunda diğer kredi türlerinin aksine teminat gösterilmediğinden dolayı, batık oranları bu kadar yüksek seyrediyor.

Ödemelerde zorluk yaşamamak için ihtiyaç kredisi çekmeden önce hangi hesaplamaları yapmamız gerektiğine bir bakalım:

1- Aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplayın

Aylık ne kadar kredi taksiti ödeneceği ihtiyaç kredisi çekmeden önce belirlenmesi gereken en önemli ölçüttür. Ülkemizde istisnalar hariç bankalar, toplam aylık kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesini istiyor. Dünyada büyük finans şirketleri tarafından kabul edilen oranlama ise aylık gelirinizin %40’dır. Bu oranın konmasının nedeni, kredi ödemleri haricinde kalan gelirinizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmasıdır. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olmasından dolayı bazen bankalar bu oranı genişletebiliyor. Bundan dolayı size tavsiyemiz bankalar aylık ödemesi yüksek kredi verseler dahi, aylık düzenli geliriniz en fazla %40’na kadar kredi ödemenizdir. Örneğin, aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 800 TL kredi ödemelidir.

2- Kredi vadesi seçimini doğru yapın

Kredi kullanan her kişi doğal olarak kredisini en kısa sürede bitirmek ister. Ancak çoğumuzun atladığı, aylık ödenecek kredi miktarı arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçemizin azalacak olmasıdır.

En doğru vade belirleme yöntemi ayık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlarınıza ne kadar bütçe ayırdığınızı hesaplayıp, geriye kalan tutar göz önüne alınarak kredinin vadesini belirlemenizdir. Eğer aylık kredi ödemelerinizde zorlanma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle vadeyi uzatmalısınız. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde çekilecek en uzun vadenin 36 ay olduğu da unutulmamalıdır.

3- Çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayın

Hesapladığınız aylık kredi tutarı ve vadenizin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemenizi de eklerseniz en yüksek çekebileceğiniz kredi tutarınızı bulabilirsiniz. Ancak ben öderim diyerek ihtiyacınızdan daha fazla bir kredi çekmek yanlış bir davranıştır. Bankadan alınacak her ek tutarın aylık ve toplam ödemelerinize ek yük getirecektir. Öte yandan ihtiyacınızdan az kredi almanız durumunda ilerde tekrardan kredi çekmenize ve iki krediyi birden ödemenize sebep olabilir. En doğru yöntem ihtiyacınız olan tutarı net olarak belirleyip, ihtiyacınız kadar kredi çekmektir.

4- Kredi süreci boyunca çıkabilecek masrafları hesaplayın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek masrafların hesaplanması, bahsettiğimiz hesaplamalar arasında en zor olanıdır. Masrafları daha kolay hesaplamak için tahmin edilebilen ve tahmin dilemeyen diye ikiye ayırabilirsiniz. Tahmin edilemeyen masraflar doğal olarak hesaplanamaz ancak bu durumlar için ek bir bütçe ayırabilirsiniz. Tahmin edilebilen tatil, evlilik, eğitim vb. masraflar ise, kredi çekilirken hesaba katılmalı ve aylık kredi ödemelerinizi buna göre hesaplamalısınız.

Bu tarz masrafları hesaplamadan aylık ödemelerinizi planlamanız, kredinizin geç ödenmesine hatta batık vermenize bile sebep olabilir.

Bahsettiğimiz durumlardan da anlaşıldığı gibi kredi kullanacak bir kişi kendi ödeme şartlarını kendisi ayarlamalıdır.

Kaynak: Radikal

İhtiyaç Kredisi Çekecek Olanlar Dikkat

ihtiyac-kredisi-cekecek-olanlar-dikkat-5734452İhtiyaç kredisi çekmeden önce yapılması gereken şeyler nelerdir?

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Kredi türleri içerisinde (İhtiyaç, konut, Taşıt, Ticari) ihtiyaç kredisi en yüksek batık oranına sahip kredi türüdür. Bu durumun birçok nedeni mevcut olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri de kendimize uygun ihtiyaç kredisi ürününü seçmemizden kaynaklanıyor.

Hesapkurdu’nun haberine göre; aslında kredi taleplerinde bankalar çeşitli analizler ile kişilerin gelir profiline en uygun tutar vade seçeneklerini sunmaya çalışılıyor. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması ve bankaların sistemlerinin kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu çok iyi analiz edememesinden dolayı, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bankalar, kredi talep eden kişilerin durumlarını iyi analiz edemiyor ve bizde kendi ödeme düzenimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz. Bunun yanında İhtiyaç kredisi türlerinin çoğunluğunda diğer kredi türlerinin aksine teminat gösterilmediğinden dolayı, batık oranları bu kadar yüksek seyrediyor.

Ödemelerde zorluk yaşamamak için ihtiyaç kredisi çekmeden önce hangi hesaplamaları yapmamız gerektiğine bir bakalım:

1-  Aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplayın

Aylık ne kadar kredi taksiti ödeneceği ihtiyaç kredisi çekmeden önce belirlenmesi gereken en önemli ölçüttür. Ülkemizde istisnalar hariç bankalar, toplam aylık kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesini istiyor. Dünyada büyük finans şirketleri tarafından kabul edilen oranlama ise aylık gelirinizin %40’dır. Bu oranın konmasının nedeni, kredi ödemleri haricinde kalan gelirinizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmasıdır.

Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olmasından dolayı bazen bankalar bu oranı genişletebiliyor. Bundan dolayı size tavsiyemiz bankalar aylık ödemesi yüksek kredi verseler dahi, aylık düzenli geliriniz en fazla %40’na kadar kredi ödemenizdir. Örneğin, aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 800 TL kredi ödemelidir.

2- Kredi vadesi seçimini doğru yapın

Kredi kullanan her kişi doğal olarak kredisini en kısa sürede bitirmek ister. Ancak çoğumuzun atladığı, aylık ödenecek kredi miktarı arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçemizin azalacak olmasıdır.

En doğru vade belirleme yöntemi ayık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlarınıza ne kadar bütçe ayırdığınızı hesaplayıp, geriye kalan tutar göz önüne alınarak kredinin vadesini belirlemenizdir. Eğer aylık kredi ödemelerinizde zorlanma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle vadeyi uzatmalısınız. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde çekilecek en uzun vadenin 36 ay olduğu da unutulmamalıdır.

3-Çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayın

Hesapladığınız aylık kredi tutarı ve vadenizin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemenizi de eklerseniz en yüksek çekebileceğiniz kredi tutarınızı bulabilirsiniz. Ancak ben öderim diyerek ihtiyacınızdan daha fazla bir kredi çekmek yanlış bir davranıştır. Bankadan alınacak her ek tutarın aylık ve toplam ödemelerinize ek yük getirecektir.

Öte yandan ihtiyacınızdan az kredi almanız durumunda ilerde tekrardan kredi çekmenize ve iki krediyi birden ödemenize sebep olabilir. En doğru yöntem ihtiyacınız olan tutarı net olarak belirleyip, ihtiyacınız kadar kredi çekmektir.

4-Kredi süreci boyunca çıkabilecek masrafları hesaplayın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek masrafların hesaplanması, bahsettiğimiz hesaplamalar arasında en zor olanıdır. Masrafları daha kolay hesaplamak için tahmin edilebilen ve tahmin dilemeyen diye ikiye ayırabilirsiniz. Tahmin edilemeyen masraflar doğal olarak hesaplanamaz ancak bu durumlar için ek bir bütçe ayırabilirsiniz. Tahmin edilebilen tatil, evlilik, eğitim vb. masraflar ise, kredi çekilirken hesaba katılmalı ve aylık kredi ödemelerinizi buna göre hesaplamalısınız.

Bu tarz masrafları hesaplamadan aylık ödemelerinizi planlamanız, kredinizin geç ödenmesine hatta batık vermenize bile sebep olabilir.

Bahsettiğimiz durumlardan da anlaşıldığı gibi kredi kullanacak bir kişi kendi ödeme şartlarını kendisi ayarlamalıdır.

Kaynak: Milliyet

En Ucuz Kredi Nerelerden Alınır?

aaaSon dönemlerde bankaların tüketiciye sunmuş oldukları en önemli avantajlardan birisi de kredi fırsatıdır.

Bu kredi fırsatları tüketicilere birçok imkâna ulaşmalarını ve bu imkânlardan istifade etme olanağı sunuyor. Hayatımızın hemen hemen her alanına uygun kredi teklifleri ile karşımıza çıkan banklar bu kredileri bazı şartlar karşılığında biz tüketicilere sağlamakta ve yapmak istediklerimizi yapmamıza almak istediklerimizi de almamıza yardımcı oluyor. Günümüzde ki ekonomik şartlardan olsa gerek bütün insanların nakit sıkıntısı çektiği bir gerçektir. Örneğin kişi aldığı maaşı ile kira ödemekte ve ailesini geçindirmektedir. Ve gelecek adına plan yapamamakta ve herhangi bir birikim de sağlayamamaktadır. Oysa bireyler geçmişten beri geleceğini en güzel şekilde inşa etmek ve refah seviyesi yüksek olarak yaşamak ister. İşte tam da burada bankalar devreye girerek gelecek planlamamızda bizlere yardımcı oluyor ve ihtiyacımız olan ekonomik desteği bizlere sağlıyor.

Kredi Nasıl Verilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankaların bizlere kredi vermeleri için bazı şartları taşımamız ya da bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Örneği geçmişte bankalara olan ödemenizle ilgili herhangi bir sorun yaşamamışsanız ve banka siciliniz temiz ise kredi alırken çok zorlanmazsınız. Bankacıların “Kredi Notu” dediği bu sistem sizin bankalarla olan alışverişinizin kaydını tutarak gelecek için veriler oluşturmaktadır. Bankanın sizden istemiş olduğu şartları yerine getirdikten sonra yine bankaların koymuş olduğu bir takım kurallar ortaya çıkar. Çektiğiniz kredinin türüne göre bankanın belirlediği bir faiz oranı vardır. Ve siz ödemeyi yaparken bankaya bu faiz üzerinden ödeme yaparsınız. İşte burada yine bizler yani enuygunkredim.com, sizler için en ucuz kredileri araştırmakta ve sizlere sunmaktadır. Böylece hem hayallerinize kavuşmuş olacaksınız hem de cebinizden daha az para çıkmış olacak.

Hangi Alanlarda Kredi Verilir?

Krediler birçok alanda verilir. Bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalar sizlere türlü türlü kredi imkânları sunmuştur. Örneğin evleneceksiniz ama paranız yok. Banka, şartları sağlamanız durumunda, sizlere hemen evlilik kredisi vererek sevdiğinize kavuşmanıza yardımcı oluyor. Ya da kiracısınız ev almak istiyorsunuz ama paranız yok. Burada da banka sizlere kredi imkânları tanıyarak ev sahibi olmanızı sağlıyor. Kısacası banka evlilik kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, ticari kredi, muhtelif ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, arsa kredisi vererek sizlere yardımcı oluyor.

Kaynak: Ulusalpost

 

Odeabank Taşıt Kredisi Fırsatı

aOdeabank müşterileri kendilerine sunulan konut, ihtiyaç ve otomobil kredileri sayesinde ihtiyaçlarını bütçesine uygun bir şekilde kolaylıkla karşılayabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 

Odeabank müşterileri kendilerine sunulan konut, ihtiyaç ve otomobil kredileri sayesinde ihtiyaçlarını bütçesine uygun bir şekilde kolaylıkla karşılayabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Siz de şimdi Odeabank sayesinde uzun süredir hayalini kurduğunuz o otomobile sahip olabileceksiniz. Üstelik uygun faiz oranları ve makul ödeme seçenekleri ile. Bankanın internet adresi üzerinden kredi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirerek, kendinize en yakın banka şubesine gidip gerekli evraklarla başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. Odeabank ile siz de ayrıcalıklı ve avantaj dolu bir dünyaya adım atabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı gerçekleştirmek, havale, ödeme ve bankacılık işlemlerinde bulunmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Şimdi Odeabank ile her şey mümkün. Siz de vakit kaybetmeden Odebank2taki yerinizi alabilirsiniz. Satın almak istediğiniz araç artık size çok yakın. Odeabank’ın yeni ve ikinci el taşıt alımları için mevcut kampanyası ile çok cazip koşullarla araç sahibi olabilirsiniz.

?Siz de bütçenize uygun faiz oranlarıyla, taşıtınızı alırken Odeabank’ı tercih edin. 48 aya kadar vade seçenekleri ve bütçenize özel esnek ödeme imkanından yararlanmak için şubelerimize telefon edebilir ya da uğrayabilirsiniz.

Kaynak: 365kredi