Tapu Harç Masrafları

Konut Kresiyle Alınan Evin Değeri Düşük Gösterilemiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre internet sitelerinde ve gazetelerde yer alan konut satış bedelleri ile tapu müdürlüklerine beyan edilen rakamlar arasındaki büyük fark olduğunu bildirdi. Şimşek bu farkın, vatandaşların mülk satışı sırasında ödediği yüksek tapu harç bedelinden kaçmak için konutun fiyatını düşük göstermesinden kaynaklandığı belirtti.

Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı’nın gazetelerden, internet sitelerindeki ilanlardan gayrimenkullerin kiralama ve satış fiyatlarını toplamaya başladığını bildirdi.

Vergi Denetim Kurulu’nun başlattığı proje ile pilot bölgeler seçilerek, İstanbul’daki lüks semlerde (Cihangir, Etiler, Ulus vb.) emlakçıların ya da müteahhitlerin verdikleri ilanlarla satış beyanları çapraz kontrole tabi tutulacağı ifade edilmişti.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ankaralı Emlak Müşaviri Salim Taşçı, Bakan Şimşek’in dikkati çektiği konunun Türkiye’de yaygın olarak başvurulan bir vergi kaçırma yöntemi olduğunu belirtti.

Taşçı, Türkiye’de 4 yıl önce mülklerin satış bedeli üzerinden alınan harç bedellerinin belirlenmesinde vatandaşın beyanının esas alındığını, bugün ise konutların satış öncesi rayiç bedelinin belirlenmesinin belediyelerin yetkisi altında olduğunu dile getirdi.

Gerçek Mülk Değerini için Tapu Harç Bedelleri Düşürülmeli

Tapu harç bedellerin yüksek olduğunu savunan Taşçı, ”Mülk alım satımlarında gerçek dışı beyanların önüne geçmek için yüksek harç bedellerinin düşürülmesi gerekir. Rayiç bedel belirleme işi de belediyeler yerine Maliye Bakanlığı tarafından yapılmalıdır” dedi. Taşçı, herm alıcı hem de satıcıdan alınan bin 650’şer civarında olan tapu harç bedellerinin bin lira seviyelerine düşürülmesi halinde vatandaşın mülkün değerini düşük gösterme gibi bir yola başvurmayacaklarını ifade etti.

Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin de, konut kredisi ile mülk sahibi olma yöntemlerinin artmasıyla mülkün değerini düşük gösterme gibi yöntemlerin azaldığını söyledi.

Konut kredsi kullandırımlarında konut ekspertiz değerinin mülkün gerçek değerine yakın değerler ortaya çıkardığını belirten Yetkin, satış bedelini düşük göstererek vergi kaçırma yönteminin geçmiş yıllarda yaygın olduğunu kaydetti. Uygulamanın daha çok emlakçılar dışında bireysel olarak ev alıp satanları ilgilendirdiğini belirten Yetkin, ”Kayıtlı emlakçılar zaten bu konularla ilgili vatandaşları ikaz ediyor. Vatandaşlara kayıtlı emlakçılarla çalışmalarını öneriyoruz” dedi.

Emlakçı Osman Kabala da benzer açıklmalarda bulunarak alıcı ve satıcıların yüksek tapu harç bedellerinden dolayı mülkün değerini düşük gösterme eğiliminde olduklarını belirterek, ”İskan raporu olan bina ile iskansız bina arasında dahi tapu harç bedeli farkllıkları olduğunu bildirdi. Tapu harç bedel farklarının 2 kata kadar çıkabildiğini belirten Kabala, özellikle yap-sat şeklinde çalışan kişilerin mülkün değerini düşük göstererek harç bedelinin bir kısmını aldıklarının bildirdi. Çoğu bölgede mülkün değerinin olduğundan daha düşük gösterildiğini ifade etti.

Emlakçıların ”tapu harç bedelleri yüksek” görüşüne konutlarını kendileri satan bazı vatandaşlar da katılıyor. Ankara-Batıken’te 280 bin liralık dairesini satışa çıkaran Oğuzhan Filiz, kendi konutu için ödenmesi gereken tapu harç bedelinin 5 bin-5 bin 500 lirayı bulduğunu söyledi.

Harç bedellerinin düşürülmesi halinde kimsenin konutun bedelini düşük gösterme gibi bir yola başvurmayacağını dile getiren Filiz, bugünkü piyasa koşullarının çok gerisinde kalan belediye rayiç bedellerinin de yeniden güncellenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Lüks Semtler Mercek Altında

Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulaması kapsamında pilot bölge seçilen İstanbul’un lüks semtlerindeki konut fiyatları yüksek bedelleri ile dikkati çekiyor.

Pilot bölgelerden Etiler’deki konutların fiyatı oda sayılarına göre, 1 milyon 200 bin dolardan 2 milyon 250 bin dolar arasında değişiyor. Aynı semtteki ortalama 10-15 yıllık bir binadaki konut 625 bin liradan alıcı buluyor.

Pilot bölge olarak seçilen bir diğer semt olan Cihangir’de de fiyatlar Etiler kadar olmasa da yüksek oranlarda seyrediyor. Söz konusu semtte 2 artı 1 şeklindeki bir dairenin fiyatı 980 bin dolara, 25-30 yıllık binalardaki dairelerin fiyatları da 500 bin dolara kadar çıkabiliyor. Pahalı konutların yer aldığı bir başka pilot semt Ulus’ta da fiyatlar diğer semtlerle pek farklılık göstermiyor. Bu semtte de fiyatlar 550 bin dolar ile 4 milyon 300 bin dolar arasında değişiyor.

İstanbul Ulus’ta emlakçılık yapan bir vatandaş, vergi kaçırmanın önüne geçmek için belediyenin belirlediği rayiç bedel tutarlarının artması gerektiğini söyledi. Özellikle pilot bölge olarak seçilen semtlerdeki konut fiyatları ile belediye rayiç bedelleri arasındaki farka değinen emlakçı, ”Etiler’deki bir dairenin fiyatı ortalama 1 milyon 750 bin dolar, buna karşın Etiler için belirlenen en yüksek rayiç bedel 600 bin lira civarında. Hatta 100 bin lira rayiç bedel belirlenen konutlar var. Siz Etiler’de 100 bin liraya gecekondu bile satın alamazsınız” dedi.