TOKİ

58 Bin TL’ye Ev Sahibi Olma Fırsatı

TOKİ, 27 şehirde envanterinde bulunan 28 konut ve 131 işyerini 7 Mart 2013’de saat 14.00’da satışa çıkarıyor. İstanbul Bahçeşehir’de yer alan işyerleri yüzde 10 peşin 120 ay vade, diğer işyerleri ise yüzde 15 peşin 120 ay vade ile satılacak.

TOKİ, 27 şehirde envanterinde bulunan 28 konut ve 131 işyerini 7 Mart 2013’de saat 14.00’da satışa çıkarıyor. İstanbul Bahçeşehir’de yer alan işyerleri yüzde 10 peşin 120 ay vade, diğer işyerleri ise yüzde 15 peşin 120 ay vade ile satılacak. Konutlarda da iki farklı ödeme şekli geçerli olacak. Konutlar yüzde 30 peşin 120 ay vade ya da yüzde 15 peşin 120 ay vade ile satılacak. Eskidji firmasının İstanbul’daki merkezinde gerçekleştirilecek müzayedede, TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkez binasından müzayedeye canlı bağlantı yoluyla teklifler alınabilecek. Satışa çıkan işyeri ve konutlardan almak isteyenler ayrıca www.eskidji.com internet adresinden de teklif verebilecekler.

Zağanos Vadisi’nde 32 İşyeri İlk Kez Satışta

TOKİ’nin, Trabzon’da Bahçecik Zağanos Vadisi kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa ettiği 32 işyeri de satışa sunulan taşınmazlar arasında yer alıyor. İşyerlerinin fiyatları 55 bin lira ile bir buçuk milyon lira arasında değişiyor. Zağanos Vadisi’nde bulunan 32 işyeri yüzde 15 peşin 120 ay vade ile satılacak.

Ankara Gölbaşı’nda Son Konutlar

Taşınmazlar arasında Ankara’nın gözde yerleşim yerlerinden Gölbaşı’ndaki iki konut da bulunuyor. Bu konutların biri 187 bin lira diğeri ise 204 bin lira muhammen bedelle satışa çıkacak. Konutlardan almak isteyenler yüzde 15 peşin verip kalanını 120 ay vade ile ödeyebilecek. Taşınmazlardan 14 bin liraya Yozgat Boğazlıyan’da işyeri alınabileceği gibi 58 bin lira verilerek Ankara Elmadağ’da konut sahibi olunabilecek.

Satışa sunulan konutlar, Ankara, İstanbul, Sakarya, Zonguldak, Gaziantep, Mersin, Niğde, Sivas, Bayburt, Samsun, Balıkesir, Bursa, Tokat, Karaman, Çorum, Trabzon, Nevşehir, Malatya, Edirne, Isparta, Ordu, Konya, Kayseri, Giresun, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Yozgat illerinde bulunuyor. Arsa satış müzayedesine katılmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin müzayededen önce banka hesabına veya toplantı günü salonlarda kurulacak veznelere katılım teminatı olarak talip oldukları arsaların her biri için ayrı ayrı ödeme yapacak. Muhammen bedeli 20 bin liraya kadar olan taşınmazlar için 2 bin lira, muhammen bedeli 100 bin liraya kadar olanlar için 5 bin lira, muhammen bedeli 100 bin-200 bin lira arasında olanlar için 10 bin lira, muhammen bedeli 200 bin liranın üstünde olan taşınmazlar için 50 bin lira katılım teminatı alınacak.

Bütün taşınmazlar açık artırmaya vadeli muhammen bedellerle çıkacak, bankada yapılacak sözleşme imzalama aşamasında, dileyen katılımcılar peşin ödeme talebinde bulunabilecek. Bu durumda, taşınmazlar için peşin ödeme indirimi yapılmayacak. Satışa sunulan taşınmazlar hakkında ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr ve www.eskidji.com internet adreslerinden ulaşılabilecek.

Kaynak: Malatya Gerçek

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

Malatya TOKİ Konutları 59 Bin TL’den Başlıyor

TOKİ Malatya Darende 2. Etap Satış Duyurusu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, Malatya Darende 2. Etap Belediye Projesi kapsamında 24 adet konut; ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut seçme ve alma olanağı ile açık satışa sunulacak.

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre Malatya Darende 2. Etap projesi kapsamındaki konutların satış işlemleri T.C. Ziraat Bankası A.Ş aracılığıyla Temerküz Şube Darende Şubesi üzerinden yürütülecek. Açık Satış Yöntemiyle satışı gerçekleştirilecek konutların başvuruları 04 Şubat – 29 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacak.

Konutların satış fiyat 59 bin TL’den başlayacak. 6.000 TL peşinat ve 180 vade ve 297 TL’den başlayan taksitlerle satılacak konutlar 2+1 ve 84 m2 . Satış koşulları ilgili Ziraat Bankası banka şubesinden ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının web sayfasından öğrenilebilecek.  (www.toki.gov.tr)

Ödenecek  Vergiler

Sözleşme bedeli üzerinden (%0,948) binde dokuz virgül kırksekiz damga vergisi peşinat bedeli üzerinden binde beş banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden yüzde beş BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecek.

Anılan projedeki konutlar için ilk taksit ödemesi, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak.

Altgelir grubu 2+1 konutlar için dönemsel artış oranı; yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE, TÜFE oranlarından en düşük olanı dikkate alınarak idarece belirlenen oranda artırılacak. ilk dönemsel artış teslim tarihini takip eden dönem/ay itibariyle başlatılacak.

Konutların Devir Koşulları

-Alt gelir tipi konutların devir işlemlerinde, sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek.

-Konut alıcıları www.toki.gov.tr web sitesinde yer alan altgelir grubu konut başvuru şartlarını taşıyor olacak.

-Projeden konut almak isteyen kişilerden Malatya ili, Darende ilçesi sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak kaydıyla ikamet şartı aranacak. (Satın alma işlemi sırasında başvuru sahibinin adına ve ikametgah il muhaberinde yer alan adresine göre düzenlenmiş bir adet fatura (son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su, telefon, cep telefonu vs.) fotokopisi ve Malatya ili, Darende ilçesi sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ettiğine dair İkametgah il muhaberi ibraz şartı aranacak.)

-Konutların teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 24 ay olup, konutların anahtar teslimi, idarece belirlenecek program dahilinde gerçekleştirilecek.

-Anahtar teslimi öncesinde, KDV Kanunu uyarınca konut bedelinin %1’i oranında KDV ayrıca alıcılar tarafından ödenecek.

-Satış işlemleri, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Darende Şubesi aracılığıyla yapılacak.

-Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacak.

KrediPazari.com

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın