İşyeri Vergileri

Konut Kredisi Faiz Oranlarında İndirim Haberi

Ocak ayının son haftasına girerken 4 banka konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre Albarakatürk, Finansbank, Bank Asya ve Tekstilbankkonut kredisi faiz oranlarında değişen vadelerde indirime gitti. 2013 yılındakonut kredisi pazar payını arttırmayı hedefleyen katılım bankaları ,Ocak ayı içinde konut kredisi faiz oranlarında en fazla indirim yapan bankalar arasında yer aldı.

En son Aralık ayı başında konut kredisi faiz oranlarını değiştiren Finansbank yaptığı  0.01-0.08 puan aralığındaki indirimle oranlarını 120 ay vadede % 0.85 ‘ten % 0.82’ye, 48 ay vadede % 0.89’dan % 0.81’e düşürürken, 60 ay vadedeki oranında değişiklik yapmadığını duyurdu.

Albaratürk Faiz Oranları İndirimde İlk Sırada

4 banka içinde kredi oranlarını en fazla düşüren banka ise Albaratürk oldu. Albaratürk yaptığı 0.15-0.18 puanlık indirimle 1-120 ay vade aralığındaki konut kredisi faiz oranını % 1.05′ ten, % 0.87’ye  düşürdü. Konut kredisi hesaplaması yapıldığında bankanın yaptığı indirimle 100 bin TL 10 yıl vadeli konut kredisinin aylık taksiti 124 TL düştü.

Tekstilbank’ da Kasım ayında 2 kez değiştirdiği kredi faiz oranlarını 60 ay vadede % 0.89, 120 ay vadede ise % 0.97 olarak belirledi.

Bank Asya konut kredisi oranlarını 0.11-0.15 puan aralığında düşürdüğünü açıklayarak, 60 ay vadede oranlarını % 0.88, 120 ay vadede ise % 0.90 olarak belirledi.

Tatar Krediler 40 Milyondan 750 Milyon TL’ye Ulaştı

Maliye Bakanı Ersin Tatar, TC İş Bankası Lefkoşa Şube Müdürü Selami Kaçamak ile görüştü, sektördeki gelişmeler ele alındı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Türkiye’nin öncü bankalarından biri olan İş Bankası’nın ülkemizde verdiği kredi miktarları ciddi artış göstermiştir. 4 yıl önce 40 Milyon TL olan kredi miktarının bugün 750 Milyon TL’ye ulaştığını öğrendim. Piyasalara güven ve dolayısıyla kredi hacmindeki gelişme diğer bankaların da ayni şekilde portföylerini geliştirmeleri ülke ekonomisine ivme kazandıracaktır diye düşünüyorum” dedi

Türkiye Cumhuriyeti İş Bankası Lefkoşa Şubesi Müdürü Selami Kaçamak ve yardımcısı Bülent Efekan ile bugün bakanlıkta bir araya gelen Maliye Bakanı Ersin Tatar, sektördeki gelişmeler hakkında banka yetkilileriyle sohbet etti. Özelde TC İş Bankası’nın ülkemizdeki faaliyetlerinin ve yatırımlarının, genelde ise bankacılık sektöründeki gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede faiz oranlarının düşmesi de dile getirildi.
İş Bankası Lefkoşa Şube Müdürü Selami Kaçamak, KKTC’de son 5 yılda İş Bankası’nın verdiği kredi miktarının 40 Milyon TL’den 750 Milyon TL’ye çıktığını ve bankanın KKTC’deki kredi faiz oranlarının da sürekli düşme eğiliminde olduğunu ifade etmesini memnuniyetle karşılayan bakan Tatar şöyle konuştu:
Tatar: Mali disiplin yönetimi sektöre güven getirmiştir

“KKTC’de özellikle kendi dönemlerinde başarı ile yürütülen bütçe disiplini, mali disiplin ve Türkiye ile imzalanan ekonomik iş birliği protokolünün getirileri bankalar tarafından da gözlemlenmekte ve piyasaya kredi verme imkanı yaratılmaktadır.

Yatırımlar, stratejik ekonomik hamleler, reel sektör yatırımları, bankaların KKTC piyasasına kaynak aktarmayı da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda mutluluk vericidir ki sadece İş Bankası’nın son 5 yılda ülkemizde verdiği kredi 750 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Tüketicilere ve işletmelere yönelik verilen kredilerin 5 ile 10 yıl arası vadelerle verilmesi de ayrı bir olanaktır.

Reel ekonominin sürdürülebilir bir yapıya gelmesi için faiz oranlarının düşmesi de önemlidir ve memnuniyet vericidir. Piyasalara güven ve dolayısıyla kredi hacmindeki gelişme diğer bankaların da ayni şekilde portföylerini geliştirmeleri ülke ekonomisine ivme kazandıracaktır diye düşünüyorum.”

Kıbrıs Postası

Artan Konut Projesi Sayısı Kredi Taleplerini de Artırdı

SON yıllarda Kastamonu genelinde büyük bir gelişim gösteren konut sektörü, alıcıların da rağbetiyle atılımına devam ediyor. İnsanların genelde orta gelir seviyesinde olduğu Kastamonu’da ev sahibi olmak isteyen vatandaşların imdadına da bankaların verdiği konut kredileri koşuyor. Bu kapsamda ING Bank Kastamonu Şube Müdürü Mustafa Ertürk, gazetemize genel bir değerlendirmede bulundu. Ertürk, genel itibari ile bakıldığında konut kredilerindeki faiz oranlarının düşüşe geçtiğini belirtirken, dip rakamlardan verildiğini sözlerine ekledi. Yaşanan kış mevsimi ve soğuk hava şartlarının konut kredisi taleplerini etkilemediğinin de altını çizen Mustafa Ertürk, konut kredilerindeki ödeme zamanlarının 12 aydan 120 aya kadar zaman aralıkları arasında değiştiğine değindi.
ING Bank Şube Müdürü Ertürk, 75 bin ve 100 bin TL’lik kredilere talebin daha fazla olduğuna dikkat çekerek, bu anlamda bakıldığında konut sektöründe Kastamonu’da imar adına projeleri olanlara, Kastamonu vatandaşlarının alım gücüne oranla konut yapılması gerektiğine işaret etti. Bu oranların da 75 bin ve 100 bin TL arasında olduğunu vurgulayan Ertürk; “Bu oranlardaki satışlarda sıkıntı olmaz. Çekilen krediler, bankamızın konut kredisi taleplerine baktığımızda, fazla miktarda ve rahat ödenebilecek durumda. Yüksek rakamlar ciddi anlamda vatandaşları zorluyor” dedi.

Mustafa Ertürk, konut alıcılarının gerçek anlamda kendilerine göre hesaplamalarla bankaya geldiğini, konut kredileri kapsamında evlerini ipotek ettirdikleri için temkinli davrandıklarını ve bu anlamda kendilerine göre belirtilen oranlar arasında bir rakam belirlediklerini sözlerine ekledi. Her geçen gün sayıları artan ve Kastamonu’ya yeni bir yüz kazandıran konutlara karşın, kredi taleplerinin de fazla olduğuna değinen Ertürk, bu taleplerin yüzde 30’unun Kastamonu dışından olduğuna da dikkat çekti. Yaşama amaçlı alınan konutlarda bu oranın yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Ertürk; “Yapılan projeler ve kentsel dönüşüm ile ilgili şehrimizde gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyorum” dedi.

Doğru Söz Gazetesi

Konut Kredisi Faiz Oranları Bu Yıl Yüzde 0,80’lere Geriledi

Yeni düzenleme ile hem konutta belirsizliğin ortadan kalkması, hem kentsel dönüşüm hem dekredi maliyetlerinin geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 ucuzlaması bankaları umutlandıran en önemli gelişmeler arasında. Geçen yıl ortalama aylık yüzde 1.22 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranlarının bu yıl yüzde 0.80’lere gerilediğini belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, ‘Ev almak isteyen hiç beklemesin. Faizler bundan sonra daha fazla düşmez. KDV belirsizliği de ortadan kalktı. Bütçenize uygun bir ev bulduysanız sakın kaçırmayın’ diyor.

Emlak Kulisi

Tapu ve Konut Kredisi Batı İllerinde Kadınların Doğuda Erkeklerin Elinde!

Hem tarla hem konut Doğu ve Güneydoğu illerinde erkeğin üzerinde. Kıyı kentlerine yaklaştıkça kadınların gayrimenkul sahipliği artıyor, Hakkari’de tapuların yüzde 86’sı erkeklerde bulunuyor

Son yıllarda gayrimenkul sahipliği artarken, Doğuda tapular yine erkeğe gitti. Geleneksel olarak Doğu’da toprak sahibinin erkek olması, mirasın da büyük çoğunlukla yine erkekler arasında paylaştırılmasından gelen geleneksel mülk sahipliğine, Batı illerine gidildikçe kadın da ortak olmaya başlıyor. Hukuk ve sosyal hayatta son yıllarda daha geniş haklara sahip olmaya başlayan kadın, iş gayrimenkul sahipliğine geldiğinde erkeklerin açık ara gerisinde duruyor.

Eğitimden sağlığa, iş hayatından spora kadar geniş bir yelpazede kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılık, tapuya inemedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 123 milyon 603 bin 151 adet gayrimenkulün yüzde 64.83’ünü erkekler, yüzde 35.17’sini kadınlar üzerine tapu kayıtlarına geçiyor. Bayburt, kadınların en çok gayrimenkul sahibi olduğu iller arasında yüzde 41.71 ile başı çekiyor.

Medeni Kanun’da yapılan değişikliklerden sonra boşanma halinde tapu kimin üzerineyse, mülkün de ondan kalacağı uygulamasının başlaması, son yıllarda kadınların da bu konuda talepte bulunmalarını gündeme getirdi. Son yıllarda müşterek tapu uygulaması ise sıkça görülen uygulamalardan birisi oldu. Üzerine mülk kaydı yapılan kadın sayısının artmasında, kadınların iş hayatında daha fazla yer alması ve konut kredisini kendi adına alması da etkili oldu. Erkeklerin en çok gayrimenkul sahibi olduğu iller yüzde 86 ile Hakkari, yüzde 82 ile Mardin ve yüzde 80.86 ile Siirt iken, kadınların en çok gayrimenkul sahibi olduğu iller arasında yüzde 41.71 ile Bayburt ilk sırayı alıyor. Bayburt’u yüzde 41.40 ile Yalova, yüzde 41.17 ile Çankırı izliyor. Kadınların gayrimenkul sahipliğinde kıyı kentleri ise dikkat çekiyor. Bu iller arasında Adana, Mersin, Zonguldak, Muğla ve Antalya bulunurken, kadın gayrimenkul sahipliği bu illerde yüzde 40’larda yer alıyor.

Emlak Kanal D

Konut Kredisi Komisyon ve Masrafları Tüketiciye İade Edildi

Bankaların kredi kullanan tüketicilerden komisyon ya da dosya masrafı adı altında aldığı paraların iade edildiği emsal niteliğindeki davalar…

Bankaların komisyon ve dosya masrafı adı altında vatandaştan kestiği ücretler, özellikle son yıllarda tüketiciler tarafından mahkemelere taşınmaya başlandı. Çoğu kez tüketici lehine sonuçlanan emsal davalara her geçen gün yenileri ekleniyor.İlk dava İzmir’den. 2 yıl önce bankanın kendisinden kestiği 1302 liralık yapılandırma ücretinin peşine düşen Fatma Altınok İkis’in davası da, benzer  durumdaki tüketiciler için örnek olacak  tarzda.

İzmir’de yaşayan Fatma Altınok İkis, 2010 yılında konut kredisi aldığı kamu bankasına bu kez yapılandırma için başvurdu. Banka yeniden yapılandırma işlemi için müşterisinden 1302 TL komisyon ve masraflar başlığı altında kesinti yaptı.

Altınok İkis, tam 2 yıl sonra, yapılan kesintinin hukuksuz olduğu gerekçesiyle tahsil edilen ücretin iadesi için bankaya dilekçe verdi ancak banka talebe olumsuz yanıt verdi. Ret talebi karşısında hukuki süreç başlatan Altınok İkis, bu kez kesintinin kesildiği tarihten itibaren bankanın müşterisinin borcunu aksetmesi halinde belirlediği faiz oranı üzerinden hesaplanarak ücretin iade edilmesi talebiyle bankaya dava açtı.

İzmir Bayındır Asliye Hukuk Mahkemesi , tüketiciye parasal yükümlülük getiren bu durumun “tüketici ile müzakere edilmeden” uygulandığı, yasal dayanağının olmadığı ve komisyon ücret ve masraflarını gösteren makbuzların davalı banka tarafından ibraz olunmadığı gerekçeleri ile ücretin “faizi ile” birlikte 1400 TL olarak davalıya iade edilmesine karar verdi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Avukat  İlker İkis, kamu bankası aleyhine alınan bu kararın, bankaların haksız ve hukuka aykırı uygulamalarına maruz kalan vatandaşlara dava ve taleplerinde emsal teşkil edebilecek nitelikte olduğunu kaydetti.

Bankaların Korkulu Rüyası Oldu

Mustafa Yılmaz ise deyim yerindeyse bankalara ‘savaş açmış’ durumda!  Yılmaz, 5 bankadan 8 tüketici kredisidosya masrafını ve 2 kredi kartından da kesilen aidatları geri aldı. Yılmaz, bununla da yetinmedi bankalardan bu masrafları bankaları hacize vererek aldı.

2012 yılında Yargıtay’ın tüketici kredisi dosya masrafı ve kart aidatları ile ilgili tüketici lehine kararlarını duyduktan sonra harekete geçen Mustafa Yılmaz, bankalardan kullandığı 8 adet banka kredisi ve adına kayıtlı bulunan 2 adet kredi kartının ücretlerini geri almaya karar verdi. 5 banka ile başlattığı mücadeleyi ise bankaların aldıkları masrafları geri alarak kazandı. sikayetvar.com’a gönderdiği şikayet ile bankaları şikayet eden Yılmaz, tüketicileri haklarını aramaları konusunda uyardı.

5 Bankaya Karşı Mücadele Verdi ve Kazandı

“Amacım para değil sadece mağdur edilen biz tüketicilerinde hakları olduğunu herkese göstermekti” diyen Mustafa Yılmaz, bankalarla verdiği mücadeleyi şöyle aktardı: “Öncelikle kredi çekmiş olduğum şubelere gerekli evrakları almak için başvuruda bulundum. Bana oldukça sorunlar çıkarıp evrakları vermek istemedilerse de ısrarlarım sonucu tüm evrakları temin ettim ve Ankara Mamak İlçesi Tüketici Hakem Heyeti’ne evraklarla birlikte başvurdum. Bu başvurular toplam 10 kalemden oluşmakta idi.İlk önce kart aidat kararları çıktı defalarca bankaları arayarak ve ısrarlarım sonucu para iadelerini yaptılar. Bir bankaya ait dosya masrafı kararı çıktı. Banka Ankara 3’ncü Tüketici Mahkemesi’nde karşı dava açtı ve mahkemede lehimde karar verdi. Banka ödeme yapmayınca avukatım Eda Ünlübaş bankayı İstanbul 5’nci icradan icraya vererek ücreti tahsil etti.”

Bankaları İcraya Verdi

Hakem heyeti kararları sonrası bankaların karar itirazı için tüketici mahkemesine başvurduğunu ama mücadeleden yılmadığını kaydeden Yılmaz, “Diğer bir bankaya ait lehime 2 adet dosya masrafı kararı daha çıktı. Yine banka Ankara 4’ncü Tüketici Mahkemesi’nde karşı dava açtı hakim benim lehime karar verdi. Bu banka da ödeme yapmayınca avukatım yine İstanbul 5’nci İcraya vererek ücreti tahsil etti. Sonra dosya masrafı iadesi için hakem heyetine başvurduğum banka için de lehime karar çıktı. Bankaya giderek paramı aldım. Lehime kararlar devam etti ve hakem heyeti 2 adet kredi dosya masrafı iadesi için dava açtığım 4’ncu banka için de lehime karar verdi. Tarafıma bankadan hiçbir dönüş olmadığı için karaları tekrar avukatım icraya vererek haciz yoluyla ücreti tahsil etti. Şikayetçi olduğum 5’nci bankaya ait 2 adet dosya masrafı dilekçem hala hakem heyetinde bulunmakta bu kadar gecikmesinin sebebini sorduğumda ise heyetten bankaya yollanan yazılara bankanın cevap vermemesi ve istenilen belgelerin yollanmaması nedeni ile kararın henüz yazılamadığını belirttiler. Tüketicilere tavsiyem haklarını arasınlar” şeklinde konuştu.

Emlakcıdan

VakıfBank Yüzde 42 Büyümeyle Kredi Kartı Pazarında Lider Oldu

VakıfBank, 2012’nin hem kredi kartı cirosunda hem de işlem adedinde en çok büyüyen bankası oldu

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Ocak 2013’te yayımladığı raporda VakıfBank, 2012’nin hem kredi kartı cirosunda hem de işlem adedinde en çok büyüyen bankası oldu. VakıfBank 13.7 milyar lira ciroyla yüzde 42 büyüme elde etti. Sektördeki büyüme ise yüzde 24 düzeyinde gerçekleşti.

VakıfBank Worldcard 2012’de 13,7 milyar lira ciroya ulaşarak geçen yıla göre yüzde 42 büyüme gerçekleştiren Vakıfbank, işlem adedinde ise, sektörün 2 katından fazla artış göstererek, yıllık 120 milyon adedin üzerine çıkmayı başardı.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan ”Bankamızın iki yıldır sürdürdüğü ‘halden anlayan banka’ konsepti ile müşterilerimizi anlamak ve hayatlarını kolaylaştıracak çözümler sunmak için çok çalıştık. Şimdi kredi kartları sektöründe 13.7 milyar lira ciro ve yüzde 42 büyüme ile elde ettiğimiz bu başarı, müşterilerimizi gerçekten anladığımızın en önemli göstergesi. Önümüzdeki dönemde de istikrarlı büyümeye ve ödeme sistemlerinde yenilikçi ve öncü uygulamalarımıza devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

VakıfBank, 2012’de kredi kartı alanındaki kampanyalarıyla 2 ödül kazandı. VakıfBank’ın müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik oluşturduğu kampanyalarından birisi olan ”81 İle 81 Otomobil” kampanyasının sosyal medyadaki uzantısı olan ”Facebook 82. İl Oluyor” kampanyasıyla toplam 28 ülkeden 63 finalistin yarıştığı Midas Awards 2012’de, sosyal medya kategorisinde ”Silver Midas” ödülüne layık görüldü.

VakıfBank, sosyal sorumluluğu destekleyen ihtiyaç sahiplerine gıda yardımının sağlandığı ön ödemeli kartı olan ”41 Kart” ile de 2012’de ”Altın Karınca Belediyecilik Ödülü”nün sahibi oldu.

AA

Vatandaş Evinin Borcuna Sadık

BDDK verilerine göre vatandaş konut kredisini bir an önce bitirmek için ödemelerini düzenli yaparak takibe düşmekten kurtuluyor. Otomobil kredisini ödemede ise daha rahat davranıyor.

Ekonomideki gelişmelere rağmen vatandaşların kullandığı kredide ödeme konusunda seçici olduğu ortaya çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, insanımız yemiyor içmiyor ev kredisini ödüyor. Ancak, otomobilin kredisinin ödenmesinde ise oyunbozanlık ediyor. Bankacılık kesimi kredi borçlarının ödenmesine ilişkin tabloyu yorumlarken, ‘insanımızın ‘borcumdan dolayı konutum elimden alınır’ kaygısıyla aldığı konut kredisine sadakatli, ancak borcunu ödemediği için otomobili konusunda ‘elimden alınırsa alınsın’ mantığı içerindeler’ değerlendirmesi yaptılar.

Yüzde 1’i Takibe Düştü

BDDK verilerine göre 1,5 milyon kişinin kullandığı konut kredilerinde takibe düşen müşteri sayısı kredi kullananların yüzde 1.1’inde kaldı. 6 yılda 6,3 milyon kişi toplam 334 milyar TL tutarındakonut kredisi talebinde bulundu. Bu kredinin bugüne kadar 3,9 milyar TL’si takibe düştü. Ancak, 616 bin kişinin kullandığı 20,5 milyar liralık taşıt kredisinin 797 milyon TL’si takibe uğradı.

Haber5

Trabzon’da Tarım Kredi Köy Pazarında Doğal Ürünlerin Satışı Başladı

Trabzon’un Uzunkum mevkiinde Tarım Kredi Kooperatifleri üyelerinin iştiraki ile kurulan Tarım Kredi Köy Pazarı‘nın açılışı Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın katılı ile gerçekleşti.

Trabzon Tarım Kredi Kooperatifleri üyelerinin iştirakleriyle kurulan ve kayıtlı üyelerin ortaklarının yetiştirdiği ürünlerin pazarlandığı Tarım Kredi Köy Pazarı’nda, çoğunluğu hayvansal ürünlerin bulunduğu doğal ürünler yer alıyor.

Köy Pazarı’nın açılışına katılan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, ürünlerin kırsaldaki çiftçilerin yetiştirdiğine dikkat çekerek, “Kırsalda çiftçilerimiz tarafından üretilen organik ürünler şehirlerde vatandaşımıza arz edilerek onların hizmetine sunulan güzel bir müessesenin açılışını yapıyoruz.. Bu müessese özellikle modernleşen, şehirleşen, kentleşen dünyamızda gıda güvenliğinin son derece ön plana çıktığı bu dönemde organik ürünlerin yani sağlığa faydalı olan daha sağlıklı ürünlerin tüketici ile buluşabileceği çok önemli bir kesişme noktasını ifade etmektedir. Trabzonumuz gibi alternatif turizm alanında organik turizm alanında büyeme, gelişmeyi hedeflemiş olan bir bölgemizde bu müessesenin açılması ayrıca büyük önem arzetmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından çoğunluğunu köy ürünlerinin yer aldığı müessesenin açılışı yapan vali Kızılcık, stantlarda yer alan ürünleri incelerken Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürü Süleyman Kurt da kendisine eşlik etti.

Meyda 73

Krediyle Konut Almak İçin En İdeal Şehir Kocaeli

REIDIN Konut Satın Alma Gücü Endeksi,Türkiye’nin en  büyük nüfuslu yedi ilinden birinde yaşayan ortalama gelire sahip bir ailenin, farklı vadelerde konut kredisi kullanarak ortalama bir konut sahibi olup olamayacağını ölçen önemli bir ekonomik göstergedir.

İşte Ortaya Çıkan En Son Sonuçlar

REIDIN’in 2007 yılından beri ay bazında hesapladığı Konut Satın Alma Gücü Endeksi;  İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana ve Kocaeli’nde yaşayan ailelerin farklı vadelerde konut kredisikullanarak ev sahibi olma potansiyellerini ortaya koyuyor.

Yapılan hesaplamalara göre,

– 100 ve üzerindeki endeks değerleri mevcut faiz oranı ile farklı vade yapılarında konut kredisi kullanılarak bir ev sahibi olunabileceğini gösterirken;
– 100’ün altındaki değerler ailenin mevcut finansal koşullarda konut kredisi kullanarak konut sahibi olamayacağına işaret etmektedir.

Yani 100’ün altındaki değerlerde, kredili yapılan konut satış işlemlerinde tüketicinin aylık taksit ödemelerinde sorunlarla karşılaşması beklenmektedir.  10 yıl vadeli konut kredisi için bir hesaplama örneği aşağıdaki gibidir:

Diğer taraftan, Türkiye’nin yedi büyük ilinde son durum, aylık %0,82 konut kredisi faiz oranlarında Aralık 2012 verilerine göre, şu şekilde özetlenebilir:

Krediyle konut almak için en ideal ilimiz Kocaeli olarak ortaya çıkarken, İstanbullu ortalama bir ailenin bu yolla ev sahibi olmasında sıkıntılar yaşayacağını varsaymak mümkün. Genel olarak, diğer altı ilde ise 10 yıl vadeli konut kredisiyle ev sahibi olmak tamamen imkan dahilinde görünüyor.

Ancak bu tablo şimdiye kadar hep aynı değildi – 2007’den bu yana beklenildiği gibi düşen faiz oranları ile ters orantılı olarak rakamların hızla yükseldiğini  yani konut satın alma gücünün arttığını gözlemlemek mümkün:

İstanbul: İstanbul, bugün halen 100’ün altında değer gösteren yegane büyük ilimiz olma sıfatına sahip. Zor yaşam koşullarına sahip olduğu herkesçe bilinen megapolümüz, konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyen ortalama aileler açısından da zorluklar taşıyor. 41 olarak hesaplanan ilk değerinden bu yana artış gösteren ve Aralık 2012’de en yüksek göstergesine (96) ulaşan İstanbul, bugünlerde 100 eşik değerine yaklaşmıştır.

Ankara: Verilerin hesaplanmaya başladığı Haziran 2007’de Ankara için geçerli olan endeks değeri (aynı zamanda grafiğindeki en düşük rakam olan) 63 idi. Temmuz 2009’da 100’ün üzerine çıkan Ankara, giderek artan bir eğri çizerek bugün tavan değerine ulaştı.

İzmir: Hesaplanan ilk değeri 57 olarak kaydedilen İzmir, zamanla yükselen bir grafik çizerek nihayet Ağustos 2010’da 100 değerinin üzerine çıktı. Aralık 2012’de tavan değerine ulaşan İzmir 129 olan konut satın alma gücü endeks değeri ile 10 yıl vadeli konut kredisi kullanarak ev sahibi olma konusunda elverişli bir şehir olma unvanına sahip.

Adana: İlk olarak Temmuz 2007’de 100 değerinin üzerine çıkan Adana, en düşük değerini Kasım 2008’de 83 olarak gösterdi. Çeşitli iniş çıkışlarla da olsa, endeks değeri o zamandan beri artış gösterdi. Adana tavan değerine Aralık 2012’de 183 endeks değeri ile ulaştı.

Antalya: Başlangıçta 46’lık değeriyle düşük bir göstergeye sahipken, Antalya da Ekim 2010’da 100’ü geçerek, krediyle ev sahibi olma potansiyeli açısından yüksek değere sahip iller arasına katıldı. Antalya’nın da tavan değer göstergesi (125), tıpkı Adana’da olduğu gibi, Aralık 2012’de kaydedildi.

Bursa: Bursa da, görece düşük bir değerle başladığı grafiğine (53), Ağustos 2010’dan beri 100’ün üzerinde devam ederek en yüksek değerine Aralık 2012’de ulaştı (152).

Kocaeli: Haziran 2007’de hesaplanan ilk değeri dahi 100’ün üzerinde (139) gözüken Kocaeli, hiçbir zaman 100 değerinin altına düşmedi. Grafiği giderek yükselen Kocaeli, bugün 327 ile Türkiye’nin büyük illeri arasında konut kredisiyle ev sahibi olma bakımından en elverişli ilimiz. Diğer illere kıyasla, Kocaeli’nde yaşayan ortalama bir ailenin, konut kredisiyle alınan ortalama bir evin taksitlerini ödeme potansiyeli üç kat daha fazla diyebiliriz.

Emlak Kanal d

Japon Yeni ve İsviçre Frangı Endeksli Konut Kredisi Çekenler TBMM’yi Dilekçe Yağmuruna Tutuyor

TBMM Dilekçe Komisyonu’na, bir günde 2 bin 306 dilekçe geldi. Komisyona Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi çeken ve kur değişikliği nedeniyle ödemeleri 2 kat artan bin 31 mağdur ile TOKİ Örencik’te oturan ve ulaşım sorunlarına çözüm isteyen bin 275 vatandaş dilekçe gönderdi.

Sorunlarına TBMM’den çözüm bekleyen kredi mağdurları, bu çerçevede bir alt araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Mağdurlar dilekçelerinde, bu sorunun en hızlı ve kısa şekilde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dediği, ”6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 138. maddesinin yeniden uyarlanması” ile çözülebileceğini belirterek, ”Meclis’te görüşülecek bir kanun değişikliği ile bu sorun çözülebilir” dedi.

Bir mağdur ise dilekçesinde, 2008 yılı Ocak ayında emlakçının yönlendirmesiyle 136 bin lira karşılığı İsviçre Frangı endeksli mortgage kredisiyle hayalindeki evi satın aldığını belirterek, aylık bin 100 lira olarak başladığı kredi borcu ödemesinin, 2012 yılında 2 bin 200 liraya kadar çıktığını ifade etti. Mağdur, 5 yıldır 110 bin lira ödeme yapmış olmasına rağmen hala 140 bin lira ana para borcu bulunduğu kaydetti.

Bir diğer mağdur ise oğlunun her ay krediyi ödeme günü yaklaştığında stres yaşadığını ve bu krediyüzünden aile içi huzursuzlukların baş gösterdiğini belirterek, ”Alınan krediler Türk Lirası’na endekslidir ve bankalar Japon Yeni veya İsviçre Frangı’nı yurtdışından almamıştır. Bankanın hiçbir zararı yoktur” dedi.

Ulaşım Sorunu

Komisyona ayrıca, TOKİ Gölbaşı Örencik’te oturan ve ulaşım sorunlarına çözüm isteyen bin 275 vatandaş dilekçe gönderdi.

Vatandaşlar dilekçelerinde, EGO Genel Müdürlüğü’nün 10 Aralık 2012 tarihi itibariyle başlayan Metrobüs uygulamasıyla ilgili ulaşımda hem zaman kaybı hem de ekonomik mağduriyet yaşadıklarını belirttiler.

Vatandaşlar, bu uygulamayla daha önce Kızılay ve Ulus’a tek seferde ve tek araçla gidebildiklerini, ancak Metrobüs uygulamasından sonra bu merkezlere en az 3 ve 4 araç değiştirerek ulaşabildiklerini kaydettiler. Vatandaşlar yine bu uygulamayla daha önce Kızılay ya da Ulus’a 40-45 dakika süren yolculuğun, 1,5-2 saate çıktığını belirttiler.

24. Yasama Yılındaki Dilekçeler

Öte yandan Meclis’e, 12 Haziran 2011-21 Ocak 2013 kapsayan 24. Yasama döneminde 11 bin 592 dilekçe ulaştı. Bunlardan 9 bin 827’sini erkekler, bin 540’ını kadınlar ve 225’ini sivil toplum örgütlerinden gelen dilekçeler oluşturdu.

Bu dönemde 3 bin 527 dilekçe karara bağlanırken, 278 dilekçe mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle işlemden kaldırıldı.

İdari makamlardan cevabı alınmış 7 bin 693 dilekçe komisyonda incelenirken, 182 dilekçe için de bakanlıklardan cevap bekleniyor.

Esin Işık -AA

Türkiye Halk Bankası da Konut Kredisi Verecek

alkbank ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında kentsel dönüşüm projelerine kredi verilmesi için protokol imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Marriott Otel’deki imza töreninde yaptığı konuşmada, yeni riskli alanlar konusunda Bakanlığın kayıtlarını sürekli yenilediğini, bugünkü Resmi Gazete’de dört alanın daha bu kapsama alındığını kaydetti.

Gürgen, bu işin bugün itibariyle 310 bin kişiyi ilgilendiren bir proje haline geldiğine işaret etti. Bununla birlikte 200’e yakın kuruluşun lisanslandırılmasıyla beraber riskli yapıların tespitine de başlandığını anlatan Gürgen, şöyle devam etti:

”Günde 5 bine yakın hane, hak sahibi olmak için tapuda şerhlerinin düşmesini bekliyor. Pasta her geçen gün büyüyor. Finans kuruluşlarına olan ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Finans kuruluşlarının da Bakanlığımıza olan ilgisi her geçen gün artıyor. Masrafsız bir krediden bahsediyoruz ve kredilerin konutlar için geri ödemesinde faizin 0,40’a kadar indiğini görüyoruz. Bu kadar teşvik edici, destekleyici kanun sonrasında özellikle Deprem bölgesinde olan vatandaşlarımız, yaşadığınız binadan emin olmak için Bakanlığımızca lisanslandırılan kuruluşlara müracaat ederek binanın riskli olup olmadığını tespit edin.”

4 Yeni Riskli Alan İlan Edildi

Gürgen, bir soru üzerine, bugün riskli bölge İlan edilen alanlardan birinin Ankara’daki 189 hektarlık bin alan olduğunu belirtti.

Ankara’da bu tür projelerin sayısının artmasını beklediklerini anlatan Gürgen, bu kanunun çıkmasına, Van’da yaşanan depremin vesile olduğunu söyledi.

Riskli bölgeler konusunda sıraya konulsa kimsenin aklına Erciş’in gelmeyeceğini ifade eden Gürgen, bugün Resmi Gazete’de İlan edilen diğer alanın ise Ağrı Patnos’ta 40 hektarlık bir alan olduğunu ve 6 bin kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi.

Deprem Değil Binalar Öldürür

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı İmamoğlu, bugün sadece bir protokole değil, bir sosyal sorumluluk projesine de imza attıklarını ifade etti.

Depremin, Türkiye’de en çok can ve mal kaybına neden olan afetler arasında yer aldığına dikkati çeken İmamoğlu, Marmara, Düzce ve son olarak Van’da büyük acılara neden olan depremler yaşandığını dile getirdi.

İmamoğlu, ”Ancak bu depremlerden önemli bir ders çıkarttık; Deprem değil, binalar öldürür. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası ve bu yasa kapsamında konutların yenilenmesi geniş kapsamlı bir proje. Bu proje depremle mücadelede büyük bir adım olacak ve benzer acıları yeniden yaşamamazın önüne geçecek. Sadece depremin değil, Çarpık Kentleşme nedeniyle sel, su basması gibi doğal afetlerin verdiği hasarları da en aza indirecek. Biz de Halkbank olarak sorumluluk alıyor ve bu sürece Kentsel Dönüşüm kredisiyle destek veriyoruz” diye konuştu.

Konut Kredisi Faiz Oranları 0,40

Kredi konusunda da bilgi veren İmamoğlu, kentsel Dönüşüm kapsamında sahip oldukları gayrimenkulü yıkıp yeniden inşa edecek veya güçlendirecek Konut sahiplerine kentsel dönüşüm kredisi kullandıracaklarını kaydetti.

İmamoğlu, yasa kapsamındaki hak sahiplerinin Halkbank’tan bu krediyi kullandıklarında Faiz desteğinden de faydalanabileceklerini bildirdi. Protokol kapsamında masrafsız kullandırılacak kentsel dönüşüm kredisi oranının destekle birlikte konutlar için aylık yüzde 0,40’a düşeceğini anlatan İmamoğlu, bu kredilerin aylık Faiz oranının iş yerleri için yüzde 0,48’e düşeceğini söyledi. İmamoğlu, ”Halkbank’tan 100 bin lira tutarında kentsel dönüşüm kredisi kullanacak Konut sahiplerine verilecek toplam faiz desteği kullanım süresi sonuna kadar 21 bin lirayı bulacak. Halkbank ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanacak bu protokolün kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayan halkımız açısından hayırlı olmasını ve toplumsal faydanın önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bu projelere verilecek kredilerin faizlerinin düşmesini beklediklerini belirten İmamoğlu, bu konudaen düşük faiz oranını bugün itibariyle Halkbank’ın uyguladığını ifade etti. Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Gürgen protokolü imzaladılar.

İmamoğlu, günün anısına Gürgen’e plaket verdi. Halkbank, protokol kapsamında kentsel dönüşüme katkı sağlamak isteyen konut sahiplerine özel Kentsel Dönüşüm Kredisi fırsatı sunacak. Kredi kapsamında, var olan gayrimenkullerin yerine inşa edilecek yeni konutların Finansman ihtiyaçları karşılanacak.

Emlak Dream

5 Yıllık Kredi Faizini 18 Ayda Çıkartacak

Yüzde 8 maliyetle 5 yıllık krediye yüzde 40 faiz ödeyeceğini hesaplayan alıcı, parasını 18 ay için yüzde 40 prim vadeden Vadi İstanbul’a yatırdı.

1 Ayda Yüzde 3 Kazandıran Projede Evlerin Yüzde 40’ı Satıldı.

Aydınlı Grup, Artaş Grup ve Keleşoğlu İnşaat imzasıyla Şişli Kemerburgaz’da yükselen Vadi İstanbul projesinde patronlar konut alıcısının 18 ayda yüzde 40 kazanç elde edeceğini söyledi. Para piyasaları arasında yer alan yatırım enstrümanları arasındaki hiçbir getirinin 18 ay için yüzde 40 vermediğini belirten Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, bu durumun kredili alımlarda da avantaj olduğunu belirtti. Nitekim yıllık konut kredisi faizi yüzde 10. Bu projede ise en az evin değerinin yüzde 25’i peşin olarak verildiği için maliyet yüzde 8’lere kadar geriliyor. Bu durumda 18 ayda yüzde 40 getiri elde eden bir yatırımcı evi 5 yıl vadeli kredi ile alırsa 18 aylık primi 5 yılda bankaya ödemiş oluyor.

Peşin Alan çok karlı

Artaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, bu hesabı yapan müşterilerin yüzde 50’sinin bankadan kredi kullanarak ev sahibi olduğunu aktardı. Peşin alım gerçekleştiren ise şimdiden her 100 bin lira için 18 ayda 40 bin liralık getiriyi cebine koyacağını hesaplıyor. Süleyman Çetinsaya, “Bugüne kadar öngörülerimizde yanılmadık. Bizden ev alan karlı çıktı bunda da farklı olmayacakî şeklinde konuştu. Son dönemde sektörde yaşanan olumsuzluklara da değinen Çetinsaya, maddi sıkıntıya giren firmalara yönelik hukuki yaptırımların yerinde olacağını finansal hesabın iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Ciro hedefi 2 milyar dolar

Projede evlerin metrekare fiyatı ortalama 5 bin 400 lira olarak veriliyor. 6 Aralık’tan bu yana ise ev fiyatlarının yüzde 3 oranında değerlendiği gözleniyor. Fiyatlar 1+1’lerde 394 bin liradan başlıyor ve 5+1 dublekslerde 1 milyon 882 bin liraya kadar çıkıyor. Arsa haric 1 milyar 500 milyon lira yatırımla hayata geçirilen projede ilk etabın maliyeti 300 milyon lira, projeden hedeflenen ciro ise 2 milyar dolar olarak veriliyor.

2 etap için kollar sıvandı

3 etap halinde yükselecek Vadi İstanbul’da 1’nci etap konut adası olarak tasarlandı. Toplam 8 bloktan meydana gelen projede 1111 konut olacak ve teslimler 2014 yılının Kasım ayında gerçekleşecek. lu etapta Aralık ayından bu yana 440 konutun satış işlemleri tamamlandı. Finanscılar, doktorlar, mühendisler, pilotlar, sanatçılar ve gazetecilerden yoğun talep olduğunu belirten Ömer Faruk Kavurmacı, “2’nci etap karma, 3’cnü etap ise yine konut ağırlıklı olacak. İkinci etap ve 3’ncü etapta KDV yüzde 18 olarak uygulanacak. İkinci etapta daha çok ticari ünitelere yer verilecek. Maslak’a alternatif olacak ancak Maslak’ın dezavantajlarını taşımayacak. Güvenlik üst noktada ve geniş bir alanda sağlanacak” dedi.

35 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Projenin en büyük sanayi dönüşüm alanına sahip olduğunu belirten Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş, ” Vadi İstanbul projesi tamamlandığında 35 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin ilk özel metrosuna da sahip olacak olan Vadi İstanbul içerisinde 240 metrekarelik ofis alanı, 700 metre uzunluğunda cadde ve 28 bin metrekare alanlı cadde mağazaları, 48 bin metrekare toplam alanlı 4 ve 5 yıldızlı otelin yanı sıra bir de alışveriş merkezi bulunuyorî şeklinde konuştu. Kentsel dönüşüm ile ilgili görüşlerini de aktaran Keleş, Türkiye’de 40-50 kurumsal şirketle dönüşümün başarıya ulaşamayacağını bunun için en az 1000 kurumsal şirkete ihtiyaç olduğunu da kaydetti.

Emlak Bugün

Merkez Bankası Borç Verme Faiz Oranı Yüzde 9’dan Yüzde 8,75’e Çekildi

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,5 seviyesinde sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,5 seviyesinde sabit tuttu. Kurul, bununla birlikte gecelik faiz oranlarında; Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5’ten yüzde 4,75’e, borç verme faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 8,75’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 8,5’ten yüzde 8,25’e indirdi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde de Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı ise yüzde 12’den yüzde 11,75’e çekildi.

Erdem Başçı (Başkan), Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu’ndan oluşan Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarını belirlemek üzere toplandı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ‘Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etmektedir. Yurt içi nihai talep ılımlı seyrederken, ihracat zayıf küresel büyümeye rağmen artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.’ tespiti aktarıldı.

Toplantıda, sermaye girişlerinin hızlandığı mevcut konjonktürde kredilerin öngörülenden daha hızlı artmaya başladığına dikkat çekildiği belirtilerek, ‘Finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda faiz koridoru sınırlı oranda indirilirken zorunlu karşılıklara ilişkin sıkılaştırıcı yönde ölçülü adımların atılması uygun görülmüştür.’ denildi. Açıklamada ayrıca şu değerlendirmelerde bulunuldu:

‘Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır. Kurul, enflasyonun Ocak ayında tütün fiyat ayarlamaları nedeniyle sınırlı bir yükseliş gösterebileceğini, ancak sonrasında tekrar düşüş eğilimine gireceğini tahmin etmektedir. Temel enflasyon göstergelerinin ise aşağı yönlü seyrini koruması beklenmektedir. Bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.’

CİHAN

Konut Kredileri Ucuzladı

Konut kredisi faiz oranları 2012 yılının başına göre yüzde 1.22’lerden yüzde 0.80’lere kadar geriledi.Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren yüzde 18’lik KDV oranları ile de yeni düzenleme konutta belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Uzmanlara göre şimdi tam ev alma zamanı…

Konuttaki yeni düzenleme belirsizlikleri ortadan kaldırdı.Düşen faiz oranlarıyla da birlikte şimdilerde konut almak cazip hale geldi.Uzmanların önerisi böyle.Yani Krediyle ev sahibi alma açısından zamanlama uygun.Bu dönemde eve yatırım yapan vatandaş 25 bin liraya kadar kar elde edebilecek.Ancak uzmanların uyarıları da var. 2013’te ruhsatlı yeni binalara yüzde 18 oranında KDV uygulanacak.

Tgrt

İnşaatta Batık Tablosu Bakan’ı Doğruluyor

Bankaların inşaat sektörüne kullandırdığı kredilerdeki artan batık oranı “Sektörde ufak tefek iflaslar olabilir” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı doğrular nitelikte. İnşaat sektörüne kullandırılan krediler son 1 yılda yüzde 15.8 artarken batık kredilerdeki büyüme yüzde 26’ya ulaştı. Ancak sektör genelinde takipteki kredilerin oranı henüz yüzde 3.83’te.

Fi-Yapı’nın ardından geçen hafta da Ukra İnşaat’ın iflas erteleme talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Orta büyüklükteki tanınan iki şirketin bozulan mali yapıları nedeniyle peşpeşe iflas koruma talebinde bulunmaları bir anda gözlerin inşaat sektörüne çevrilmesine neden oldu.

Yeni yılla beraber konutta yapılan KDV değişikliğinin daha çok stokları eritme amacıyla yapıldığına yönelik görüşler de ister istemez “Acaba bir sorun mu var?” şeklindeki sorularının daha yüksek sesle sorulmasına yol açtı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da haftasonunda inşaat sektöründe yaşanan iflaslara ilişkin “Ufak tefek olabilir” uyarısında bulunmuştu.

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durumu anlayabilmek için bankacılık sektörü verileri oldukça yol gösterici. Çünkü bankalardan kredi alan inşaat şirketlerinin bu kredileri geri ödeyip ödeyememeleri, sektör geneli ile ilgili bir bilgiye sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Peki Veriler İnşaat Sektöründe Durumu İle İlgili Ne Söylüyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son olarak Kasım ayına ilişkin verileri açıkladı. Kasım ayı itibarıyla, inşaat sektörü bankalardan 47 milyar 632 milyon TL nakdi kredi kullanmış durumda. Bu rakam Kasım 2011’de 41 milyar 133 milyon TL seviyesindeydi. Yani inşaat sektörünün bankalardan aldığı nakdi krediler son 1 yılda 6.5 milyar TL (yüzde 15.80) arttı.

İnşaat sektörüne kullandırılan kredilerde takibe dönen kredilerin tutarında çok daha hızlı bir artış yaşanmış. Kasım 2011’de inşaat sektöründe 1 milyar 447 milyon TL olan takipteki kredi tutarı, 1 yılda yüzde 26.2’lik artışla 1 milyar 826 milyon TL’ye çıktı.

Evet takipteki kredilerdeki büyüme sektöre kullandırılan kredilerden daha hızlı artmış.

Ancak genel fotoğrafa bakıldığında durum henüz endişe edilecek boyutlara ulaşmış değil.

Takipteki kredilerin toplam nakdi krediler içerisindeki payı yüzde 3.83. Bu oran Kasım 2011’de yüzde 3.52, Ocak 2012’de ise yüzde 3.05 düzeyindeydi. Söz konusu oranda “düzenli” bir artış olsa da global kriz sonrasında görülen seviyelerin altında. Nakdi krediler içerisinde takipte olanların oranı Kasım 2009’da yüzde 4.69’a kadar çıkmıştı. Bu rakamlar yeni iflas koruma başvurularının olmayacağı anlamına gelmiyor. Mali yapısı güçlü ve geçmiş projelerine ilişkin referansları iyi olan şirketlerin tercih edilmesi riski azaltacaktır.

Emlak Komisyonculuğunda Durum Kötüye Gidiyor

İnşaat sektörünün geneli ile ilgili henüz risk “kırmızı alarm” noktasına gelmese de bu sektörle bağlantılı bazı alanlarda durum kötüye gidiyor. Örneğin emlak komisyonculuğunda batık kredi miktarında çok hızlı artışlar dikkati çekiyor. Kasım 2012 itibarıyla emlak komisyonculuğu sektörüne kullandırılan kredilerin toplamı 4 milyar 371 milyon TL seviyesinde. Takipteki kredilerin tutarı ise 633.5 milyon TL. Yani toplam nakdi kredilerin yüzde 14.5’i takibe girmiş durumda. Bu oran 1 yıl önce sadece yüzde 0.30; evet yanlış anlamadınız yüzde 1’in de altındaydı.

İş Bankası, Pakistan’da Hayalkırıklığı Yaşadı

Son olarak Kosova’da Priştina şubesini hizmete açan İş Bankası, yurtdışında büyümeye devam ediyor.

İş Bankası 2011 yılında Rusya’da banka almış adını İşbank Rusya olarak değiştirmişti. Yine İş Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olan İşbank AG, Almanya’daki 13 şubesinin yanı sıra Fransa, Hollanda, İsviçre ve Bulgaristan’da 2011 yılında açılan Sofya Şubesi ile birlikte toplam 17 şubeye ulaştı. Şu anda Azerbaycan’da da banka satın alma görüşmeleri yapan İş Bankası’nın Pakistan’daki planları ise istediği gibi gitmedi. İş Bankası, geçen yılın ortalarında 10 şubesi ve toplam 33 bin müşterisi olan HSBC’nin Pakistan’daki birimine talip olmuştu. Fakat İş Bankası, HSBC Pakistan’ı JS Bank’a kaptırdı. Pakistan’da 82 şehirde 153 şube ile faaliyet gösteren JS Bank, HSBC Pakistan’ın yeni sahibi oldu. JS Bank’ın bu satın alma için 50 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığı tahmin ediliyor.

Haber Gazete Vatan

Konut Kredi Faizleri Düşsün

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün eski canlılığına kavuşabilmesi için konut kredisi faizlerinin düşmesi gerektiğini savunarak, mevduat faizlerinin yüzde 7’lere düştüğü bir dönemde, aylık konut kredisi faizlerinin hala yüzde 0,90-1 aralığında tutulmasını anlayamadıklarını belirtti.

Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektörünün zor bir süreçten geçtiğini, önlemler alınmaması halinde 2013 yılında sektördeki daralmanın yüzde 25’lere ulaşabileceğine dikkati çekti.

Yeni KDV uygulaması ile konut maliyetlerinin artacağını, konutun yatırım aracı olma özelliğini kaybedeceğini vurgulayan Tellioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük imar hareketi olacak kentsel dönüşümün başarılı olabilmesi için inşaat sektörünün güçlendirilmesi gerekiyor. İnşaat sektörü, Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunuyor. İnşaat sektörünün zor duruma düşmesi, bu sektörle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı olan 300’e yakın sektörü de olumsuz etkiler. Vatandaşın yatırım aracı olarak yeniden konuta yönelmesi için konut kredisi faizlerinin makul seviyelere çekilmesi şart. Mevduat faizlerinin yüzde 7’lere düştüğü bir dönemde, aylık konut kredisi faizlerinin hala yüzde 0,9-1 aralığında tutulmasını anlayamıyoruz. Bankalar bu kadar yüksek kar marjıyla çalışmakta inat ederse, yakında kredi kullandıracak kişi bulamayacaklar.”

AA

Kredide Ürküten Tablo

Konut kredisi kullananların takibe düşme oranı yüzde 1 iken, taşıt kredisi kullananların oranı yüzde 8’i buldu
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre konut, taşıt veya tüketici kredisi alanlar içinde en az takibe düşenler konut, en fazla takibe düşenler taşıt kredisi kullananlar oldu.

Tüketicide Yüzde 6

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Buna göre 2012 yılında konut kredisi kullananların takibe düşme oranı yüzde 1 iken, taşıt kredisi kullananların oranı yüzde 8’i buldu.

Tüketici kredisi kullananların takibe düşme oranı ise yüzde 6.

20,5 Milyarlık Taşıt

* Geçen yıl, kasım ayına kadar 615 bin 772 kişi taşıt kredisi kullandı. 46 bin 414 kişi ise takibe düştü. Çekilen taşıt kredisi miktarı 20,5 milyar lira. Takibe düşen miktar ise 796,6 milyon lira.

* Son 10 yılda ise 6 milyon 652 bin 15 kişi, toplam 137,8 milyar liralık taşıt kredisi kullandı. Takibe düşen kişi sayısı 367 bin 566.

1,5 Milyon Kişi

* Konut kredisi kullanan 1 milyon 487 bin 18 kişiden ise sadece 16 bin 738’i borcunu ödeyemedi. Çekilen toplam kredi miktarı 82,4 milyar lira. Bunun 678,6 milyon lirası takibe düştü.

* Son 6 yılda ise 6 milyon 329 bin 407 kişi 334 milyar liralık konut kredisi kullandı. Bunun 3,9 milyar lirası takibe düştü.

46 Milyon Kişi Tüketici Kredisi

Yine geçen yıl, kasım ayına kadar 46 milyon 321 bin 34 kişi toplam 263,8 milyar lira tüketici kredisi kullandı. Takibe düşen kredi sayısı 2 milyon 665 bin 60 oldu.

Takibe düşen miktar ise 8,1 milyar lira. Son 9 yılda ise 336 milyon 881 bin 527 kişi tüketici kredisi kullanıldı. Kredi miktarı 1 trilyon 179 milyar lira olurken, bu kapsamda 16 milyon 981 bin 591 kredi takibe düştü.

Sentez Haber

İş Bankası’ndan Ocak Ayı İhtiyaç Kredisi

İş Bankası’nın ”Ocak Ayı İhtiyaç Kredisi” kampanyası ile aylık yüzde 0,75 kredi faiz oranıyla 12 ay vade ve 5 bin liraya kadar kredi kullanılabilecek.

Yapılan açıklamaya göre, İş Bankası‘nın 31 Ocak 2013 tarihine kadar devam edecek Ocak Ayı İhtiyaç Kredisi kampanyası ile serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlar ve emekliler aylık yüzde 0,75 faiz oranıyla 12 ay vade ve 5 bin liraya kadar kredi kullanabilecek.

Ayrıca, ihtiyaca göre 60 ay vade ve 30 bin liraya kadar kredi seçeneklerinden de yararlanılabilecek.
Krediye başvurmak ve cevabını hemen almak isteyenler ”NAKİT” yazarak, TC Kimlik No, Kredi Tutarı ve Aylık Gelir bilgilerini aralarında boşluk bırakarak 4402’ye SMS gönderebilirken, tüm İş Bankası Şubeleri’nden, Bankamatiklerden, İnternet Şubesi’nden, 0850 724 0 724 numaralı Telefon Şubesi’nden, İşCep, İşPad veya İşWap’tan da başvuruda bulunulabilecek.

”Ocak Ayı İhtiyaç Kredisi” ile ilgili detaylı bilgiye isbank.com.tr’den, 0850 724 0 724 no’lu Telefon Şubesi’nden ve İş Bankası Şubeleri’nden ulaşılabiliyor.

AA

DASK’ta Yüzde 10 İndirim Avantajı

Zorunlu deprem sigortasında yeni tarife ve indirimler belli oldu. Yenideprem yönetmeliğine göre yapılan binalar zorunlu deprem sigortasında avantajlı olacak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) yapılan açıklamaya göre, zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile genel şartları 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olacak şekilde güncellendi.

Afet Sigortaları Kanunu’na istinaden yapılan güncelleme ile birlikte inşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı veya sonrası olan binalara tarife fiyatı üzerinden 1 Mart 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 indirim yapılacak.

Zorunlu deprem sigortası poliçe yenilemelerinde yapılan yüzde 20 indirim de devam ediyor. Zorunlu depremsigortası için yüzde 10 inşa yılı indirimi ve yüzde 20 yenileme indiriminden aynı anda yararlanıldığında toplam indirim yüzde 30’a varıyor.

100 Metrekare Konutun Aylık Ortalama Primi 14 Lira

Zorunlu deprem sigortasında prim tutarları inşaat metrekare birim maliyetlerindeki artışa göre güncellendi. Bu durum, prim tutarlarında yaklaşık yüzde 9 oranında artış anlamına geliyor. Birinci derece deprem risk bölgesindeki 100 metrekare betonarme bir konutun yıllık (indirimsiz) prim tutarı 164 lira, aylık yaklaşık 14 lira olarak belirlendi.

Zorunlu deprem sigortasının teminat üst limiti ise korundu. Zorunlu deprem sigortası kapsamında yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın konutlara en çok 150 bin liraya kadar teminat veriliyor. Yapılan son güncellemeyle birlikte toplu başvurularda uygulanan grup indirimi de, yaygın kullanılmaması nedeniyle kaldırıldı. Bunun yerine inşaat ruhsat tarihi 2007 ve sonrası olan binalara yüzde 10 ek indirim uygulaması başlatıldı.

Bu yıl yüzde 20 olarak aynen korunan yenileme indiriminin de 2014 yılından itibaren iki kademeli uygulanması planlanıyor.

Sigortalı Konut Sayısının Artırılmasına Büyük Önem Veriyoruz

Açıklamada görüşlerine yer verilen DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Ege Denizi’nde Bozcaada açıklarında meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin İstanbul’un yanı sıra İzmir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Balıkesir ve Edirne’de etkili bir şekilde hissedildiğini hatırlatarak, “Çeşitli bölgelerde sıklıkla meydana gelen küçük ve orta ölçekli depremler, depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini bize her an hatırlatıyor. Depreme hazırlıkta, güvenli konutu teşvik edecek mekanizmalara ve sigortalı konut sayısının artırılmasına büyük önem veriyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yeni düzenlemelerin daha güvenli konutların inşasını teşvik eden yönleri bulunduğunu ifade eden Yazıcı, “Yapılan sistem iyileştirmesi sonrasında kurumumuz, Mart ayından itibaren Ulusal Adres Veri Tabanı kayıt sistemine göre poliçe düzenlemeye başlayacak. Bu sistemi kullanarak sigortalı ve sigortasız binaları hem daha etkin takip etmeyi hem de yeni yapının oturması ile birlikte sigortalamada ve primleri belirlemede daha risk odaklı bir altyapı kurmayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

CNNTurk

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Yeni Yıla Özel Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Finansbank, müşterilerine hem dosya masrafsız hem de düşük faizli ihtiyaç kredisi olanağı sunmayı sürdürüyor.

Finansbank açıklamasında, 2012’nin son iki ayında yoğun talep gören çok cazip koşullu kredinin, ocak ayında da Finansbank müşterilerinin hayallerini gerçekleştirmeye devam etiği belirtildi. Bu özel kampanyayla müşteriler 10 bin lira ve üzeri kredi tutarları için aylık yüzde 1,39’dan başlayan düşük faizli oranlar ve 60 aya varan vade seçenekleri ile dosya masrafsız ihtiyaç kredisikullanabilecek.

Müşterilerine düşük faizli ihtiyaç kredisi olanağı sunan ve ”Bizce Mümkün” konsepti çerçevesinde çalışmalarını yürüten Finansbank’ın, acil nakit ihtiyacı olan müşterilerinin yanında olmaya devam ettiği belirtildi.
Açıklamaya göre, dosya masrafı ödemek istemeyen müşteriler için çok cazip bir teklif sunan Finansbank, uygun faiz oranıyla da dikkat çekiyor. Finansbank’ın uygun faizli kredileriyle 2013 için hayaller de gerçek oluyor.

AA

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Talebi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün eski canlılığına kavuşabilmesi için konut kredisi faizlerinin düşmesi gerektiğini savunarak, mevduat faizlerinin yüzde 7’lere düştüğü bir dönemde, aylık konut kredisi faiz oranlarının hala yüzde 0,90-1 aralığında tutulmasını anlayamadıklarını belirtti.

Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektörünün zor bir süreçten geçtiğini, önlemler alınmaması halinde 2013 yılında sektördeki daralmanın yüzde 25’lere ulaşabileceğine dikkati çekti.

Yeni KDV uygulaması ile konut maliyetlerinin artacağını, konutun yatırım aracı olma özelliğini kaybedeceğini vurgulayan Tellioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük imar hareketi olacak kentsel dönüşümün başarılı olabilmesi için inşaat sektörünün güçlendirilmesi gerekiyor. İnşaat sektörü, Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunuyor. İnşaat sektörünün zor duruma düşmesi, bu sektörle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı olan 300’e yakın sektörü de olumsuz etkiler. Vatandaşın yatırım aracı olarak yeniden konuta yönelmesi için konut kredisi faizlerinin makul seviyelere çekilmesi şart. Mevduat faizlerinin yüzde 7’lere düştüğü bir dönemde, aylık konut kredisi faizlerinin hala yüzde 0,9-1 aralığında tutulmasını anlayamıyoruz. Bankalar bu kadar yüksek kar marjıyla çalışmakta inat ederse, yakında kredi kullandıracak kişi bulamayacaklar.”

Yatırım Yeri

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Ağaoğlu’ndan Konut Kredisi Zammına Tepki

Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu Skytürk360 ekranlarından yayınlanan Üç Nokta programına konuk olan Ali Ağaoğlu, KDV düzenlemesinin inşaat sektörünü sekteye uğratacağını söyledi.

Sektör Kaosun İçine İtildi

Kentsel dönüşüm yasasının cumhuriyet tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Türkiye’de 20 milyona yakın konut stoğu var. Bunun asgari yüzde 50’sini deprem olmadan, milyonlarca can kaybı yaşanmadan bizim kontrollü bir şekilde yıkıp yenilememiz lazım. Biz bunu teşvik ediyoruz ve yasa çıkardık. KDV düzenlemesi bunun önünü kapayacak. Burada gerekli düzeltmelerin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok iş düşüyor. Sektör maalesef kaosun içine itildi.” dedi.

İnsanların Güvenilir Dairelere İhtiyacı Var

Ağaoğlu, KDV artışının kredi maliyetlerindeki düşüşün ev almak isteyenlere sağladığı avantajı ortadan kaldıracağına işaret ederek,”İnsanların nitelikli ve güvenilir konuta ihtiyacı var. Faizlerin bir miktar aşağı doğru inmesiyle insanların alım gücü yukarı doğru taşındı. KDV’de yüzde 17’ye varan artış olacak. Bunu fiyata muhakkak yansıtmak durumundayız. Bunu yansıtınca da daire fiyatları yukarı çıkıyor ve insanların daireye erişebilme imkanları yine kayboluyor.”diye konuştu.

10 Bin Kişiyi İşten Çıkarsam Ne Olur ?

KDV düzenlemesinin konut fiyatlarını artıracağını ve satışları azaltacağını belirten Ağaoğlu, “Maliye bugün tahsil ettiği KDV’den daha az tahsil edecek. Gelir azalacak. Buna karşılık işsizlik inanılmaz şekilde artacak, çalışan insanlardan alınan SGK primi, muhtasarı bunları da hepsinin üzerine koyun. Ben yarın 10 bin kişiyi işten çıkarsam ne olacak? Devlet ne kadar gelirden mahrum olacak. Derdimizi siyasilere, hükümete anlattık ama bürokratalara anlatamadık.” şeklinde konuştu.

Düzenlemenin kayıtdışını artıracağını da kaydeden Ağaoğlu,”Mevcuthaliyle kalırsa KDV, kayıtdışılık artacak, belediyelerle ikili pazarlıkları artacak, arsa rayicini düşük göstermek isteyenlerin suistimalleri derken yolsuzluklara kapı arlanacak. Bu konuda olabilecek en kötü yöntem belirlendi.” dedi.

Maslak’ta Ata Binmiştik Burada da Kayığa Bineceğiz

Ağaoğlu, 1,3 milyar TL’ye ihalesini kazandığı Kartal projesinden de bahsetti. Ticaret, alışveriş merkezi olan, rezidans ve marinanın da yer alacağı konseptin hazır olduğunu söyleyen Ağaoğlu, finansmanının hazır olduğunu ve 2013’ün ilk yarısına kadar satışların başlayacağını kaydetti. Proje için Türkiye’nin en büyük 41 firmasının ihaleye girdiğini ifade eden Ağaoğlu, “O bölgeyi iyi bilen DAP Yapı’nın sahibi hemşehrim Ziya Yılmaz ile iş birliği yaptım. Çok güzel bir proje. Maslak’ta ata binmiştik, burada da kayığa bineceğiz.” ifadelerini kullandı.

Uludağ’ın Davos olmasıyla ilgili olarak, bu konudaki en büyük engelin Orman Bakanlığı olduğunu öne süren Ağaoğlu, “Uludağ’ı Davos’tan daha güzel yaparız biz de o bilgi birikimi ve sermaye var. Orman Bakanlığının Uludağ’ı ya Turizm Bakanlığına devretmesi lazım ya da Bursa Büyükşehir belediyesine. Yoksa Orman Bakanlığının hazırladığı planla Uludağ daha büyük kaosa girer kesinlikle yürümez. Oradan bu şekilde ne Davos olur ne de başka birşey.” diye konuştu.

Manşet Haber

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Konut Kredisi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Bankaların tüketicilerden aldıkları, içinde konut kredisi dosya masraflarının da yer aldığı kredi kredi komisyon ve masrafları, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayılıyor.

Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, “Bankalar kredi verirken kredi faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor” dedi.

Kredi Yapılandırma (Refinansman) İsteği

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil.Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir.”

Nasıl Başvurulacak?

Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gidilmesi gerekiyor. Yazılacak dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarının ve kesinti belgelerinin de eklenmesi gerekiyor.

Tüketici Mahkemeleri 1-3 ay Arasında Karara Varıyor

Tüketici Mahkemeleri’nin karara varma süreleri 1-3 ay’ı buluyor. İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor.

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

Kredi Faizleri Oranları Düşecek mi ?

Kredi faiz oranları düşecek mi? Tüketici kredileri faizlerinin önündeki en büyük engel ne?
Bankacılara göre BDDK Başkanı’nın “Yüksek buluyorum” diye eleştirdiği bireysel kredi faizlerindeki düşüşün önündeki en büyük engel, hizmet ve komisyon gelirleri. Sektör, yasayla komisyona sınır gelir endişesiyle faizde geri adım atmıyor.
Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkmasıyla birlikte artan para girişiyle Hazine tahvili faizleri yüzde 6’nın altına inerken, Türk Hazinesi dolar bazında 10 yıllık yüzde 3.47 gibi tarihi düşük seviyeden borçlandı. Ancak yaşanan bu faiz düşüşü özellikle tüketicikredilerinde yeterince kendini hissettirmedi. BDDK Başkanı Mukim Öztekin de cuma günü “Bireysel kredi faizleri gerçekten yüksek” diyerek bu duruma dikkat çekti. İhtiyaç kredileri segmentinde yıllık faizler ortalama yüzde 15-16, otomobilde 13-14, konutta ise 10-11 seviyelerinde bulunuyor.
Toplam Gelirin % 14’üne Ulaştı

Peki bireysel kredilerde BDDK Başkanı’nın da dikkat çektiği bu oranlar daha da aşağıya gelecek mi? Bankacılar bu soruya ‘Hayır’ yanıtını veriyor. Tüketici kredileri faizlerinin önündeki en büyük engelin ise son dönemde sık sık gündeme gelen ücret ve komisyon gelirlerinde yapılması düşünülen düzenlemeler olduğu belirtiliyor. Bankaların toplam gelirleri, faiz gelirleri ve faiz dışı gelirlerden oluşuyor. Faiz dışı gelirlerde kısıtlama gündemdeyken ve iç kaynak maliyetlerinin bir türlü ucuzlamadığı bir ortamda bireysel kredi faiz oranlarında herhangi bir düşüş beklenmiyor. Ücret ve komisyonlar bankaların toplam gelirlerinin yüzde 13.8’ini oluştururken, Eylül 2012 itibarıyla 11 milyar TL’ye ulaştı.

Maliyetler Ve Batık Normale Dönmeli
Recep Atakan Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı
Kredi faizleri enflasyona ve Merkez Bankası’na göre yüksek. Ama bunun nedeni bankaların çok faiz kazanması değil, mevduat faizlerinin yüksek olması. Mevduatın munzam yüküyle birlikte yüzde 9’lar civarında maliyeti var. Bankalar, mevduatta vatandaşa enflasyon civarında net faiz verebilmek için stopaj yükünü üzerlerine alıyor. Üzerine küçülen bir ekonominin kredi batık yükünü hesapladığımızda faiz yüksek oluşuyor. Faizlerin düşmesi için kaynak maliyetinin ve batık oranının normale dönmesi gerekiyor.
Kredi Faizlerinde Düşüş Beklemiyorum
Abdurrahman Özciğer Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı
Bankalarının kaynağı hâlâ ağırlıklı olarak mevduat tabanlı. Faizi belirlerken temel unsurumuz mevduat maliyeti. Bir de zorunlu karşılıklarla gelen maliyetler var. Dolayısıyla bireysel kredilerin faiz oranlarının aşağı düşmesi için mevduatta maliyetlerin daha da aşağıya düşmesi gerekiyor. Bu yüzden faizlerin daha da düşmesini beklemiyorum. Mevcut seviyeler makul. Tabii ki önümüzdeki dönemde kaynak maliyeti düşerse, bankalar da bunu müşteriye yansıtır.
En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Yabancıların Gözü Türk Bankalarında

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye bankacılık sektörüne ilişkin açıklamasında, ”Yabancıların bu yıl Türk bankalarının satın alma arayışında olması büyük olasılık” dedi.

Fitch’in yazılı açıklamasında, Türkiye ekonomisine ve bankacılık sektörüne ilişkin olarak, ”2013’te orta ölçekli Türk bankaları arasında birleşme ve satın almalar yaşanması olası. Bankacılık sektörünün sağlıklı kredi temelleri, pazar büyüklüğü, ekonominin olumlu görünümü, Türkiye’yi cazip hale getiriyor. Piyasada yeni konsolidasyonların olması olasılığı var” ifadeleri kullanıldı.

Yabancı finans kuruluşlarının Türkiye’de orta ölçekli bankalara olan ilgisinin arttığını belirtilen açıklamada, ”Yabancıların bu yıl Türk bankalarını satın alma arayışında olması büyük olasılık. Olası birleşmeler, eğer devam ederse, alım yapacak bankaların kredi ratinginin daha yüksek olması sebebiyle, satın alınan bankaların kredi derecesinin artmasına neden olabilir” öngörüsünde bulunuldu. Fitch açıklamasında konuya ilişkin olarak, ”Uzun vadeli operasyonlarının sürdürülebilirlikleri konusundaki belirsizlikler nedeniyle satın almalarda Türkiye’nin orta ölçekli bankaları hedeflenecektir” denildi.

AA

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Kredide Dosya Masrafına Son

Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bireysel kredi kullanan bir vatandaşın şikayeti üzerine,kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmediği ve tüketicinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle ilgili bankanın 630 liralık dosya masrafını geri ödemesine karar verdi.

Alınan bilgiye göre, Kütahya’da yaşayan Mehmet Can, bir banka şubesinden ilkinde 10 bin lira, ikincisinde 17 bin lira olmak üzere toplam 27 bin lira kredi kullandı.

Banka, kredi işlemleri sırasında Can’dan ilk başvuruda 210 lira, ikinci başvuruda 420 lira, toplamda ise 630 lira dosya masrafı tahsil etti.

Can, imzaladığı kredi sözleşmelerinde dosya masrafı alınacağına ilişkin madde bulunmadığı iddiasıyla Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne dilekçeyle şikayetçi oldu.

Heyetin talebi doğrultusunda banka adına hazırlanan savunma metninde, ilgili yasaya göre bankaların işlemleri için ücret isteme hakkı bulunduğu ve müşteriden dosya masrafı alınacağı hükmünün kredi sözleşmesinde yer aldığı belirtilerek, tüketicinin talebinin reddedilmesi istendi.

Konuyu değerlendiren heyet, kredi sözleşmesinde her türlü ücret ve masrafın banka tarafından tahsil edileceğinin yazıldığını, ancak tahsil edilecek bedelin açıkça sözleşmede yer almadığını ve tahsil edilen tutarın tüketiciyle müzakere edildiğini gösteren bir ibareye rastlanmadığını belirledi.

Heyet, başka bir tüketicinin benzer konudan dolayı yaptığı şikayet doğrultusunda Isparta 1. Asliye Mahkemesi’nin verdiği ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin onayladığı kararı da inceleyerek, tüketicinin bilgilendirilmediği ve sözleşmede açıkça belirtilmediği gerekçesiyle 630 liralık dosya masrafının, Can’a iadesini kararlaştırdı.

Bankanın, bu karara karşı süresi içinde Tüketici Mahkemesi’nde dava açabileceği öğrenildi.

AA

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Aktif Bank’tan Ucuz Kredi

Türkiye’de yeni jenerasyon bankacılığın mucidi Aktif Bank ile İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu (ICD) arasında KOBİ’lerin finansmanında kullanılmak üzere uzun vadeli kredi anlaşması imzalandı.Aktif Bank, imzalanan anlaşma sayesinde ICD’nin vekili sıfatıyla KOBİ’lerin büyümeye katkıda bulunan proje ve yatırımlarının finansmanı için 3 yıl vadeli finansman imkânı sağlayacak.

Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, “Bölgesel bankacılık anlayışımız çerçevesinde İslam Kalkınma Bankası ile önemli bir işbirliğine daha imza attık. KOBİ’ler, Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin itici gücü. Sağladığımız finansman, maliyet ve vade avantajlarıyla rekabet güçleri, üretim hacimleri, AR-GE ve lojistik kanallarının artmasına katkıda bulunacak” diye konuştu.

Haber27

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

SPRADON VADİ’de Yüzde 100 Konut Kredisi Fırsatı

Kuzu Grup Bahçeşehir’de inşa ettiği Spradon Vadi projesinde fiyatlar 147 bin TL’den başlıyor. Kuzu Grup garantisiyle 24 ay 0 faizle konut kredisi kullanılabiliyor ya da 24 ay sonra balon ödemeyle tek seferde ödeme yapılabiliyor

Kuzu Grup, Emlak Konut GYO ile birlikte Bahçeşehir 2.Bölge’de 160 bin metrekarelik inşaat alanı ve 42 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edilen proje 1037’si konut, 1 adet ticari üniteden oluşacak. 28 ve 30 katlı iki kulenin yanı sıra 5 tane de 9 ve 12 katlı blokların bulunacağı projenin son teslim tarihi ise Ocak 2014 olarak belirlendi.

Yüzde 80’i yeşil olarak tasarlanan Vadi’de yeşil yürüyüş alanları ve doğal atmosferi tamamlayan şelaleler, açık ve kapalı yüzme havuzları, güneşlenme terasları, fitness center, sauna ve Türk hamamı imkanları bulunuyor. Toplam yatırım değeri 250 milyon TL olan Spradon Vadi’de 544 adet (1+1) ve 483 adet (2+1), 6 adet (2+1 Dubleks), 4 adet (3+1) dubleks daire ve 1 market yer alacak. Projede her daire için konut erişimli bir kapalı otopark ve misafirler için de 300 araçlık bir açık otopark yer alacak. Uygun fiyatlı ve kolay ödeme seçenekleriyle birinci sınıf malzemeler kullanılacak olan dairelerde kapalı mutfak sistemi olacak. Dairelerde Vanucci mutfak ve banyo dolapları, Franke ocak, fırın, davlumbaz ve bulaşık makinesi, Duravit lavabo ve klozetler kullanılacak.

Yangın, gaz alarmı, duman dedektörleri ve her odada bulunacak yangın sprinkleri ve görüntülü intercom tesisatı ile bütün dairelerde güvenlik en üst seviyede olacak. Spradon’da site sakinlerine hizmet vermesi amacı ile kurulacak olan Sağlık evi de bulunuyor. Ebe, hemşire ve sağlık görevlisi hafta içi, hafta sonu, resmi ve bayram tatilleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunacak. Spradon Vadi’de 544 adet (1+1) ve 483 adet (2+1), 6 adet (2+1 Dubleks), 4 adet (3+1) dubleks daire ve 1 market yer alacak.

Sabah

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

Durmak Yok Yola Devam

ABD’de Obama zaferi piyasaları rahatlattı. Obama düşük faiz, zengine vergi, offshore’ların denetimi ve banka yolsuzluklarıyla ilgili başlattığı reformlara devam edecek

ABD’de kıran kırana geçen seçimlerde ipi göğüsleyen Demokrat Partili Barack Obama dünya ekonomisine umut olacak. Başkanlığının ilk döneminde tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birinin çözümü için önemli adımlar atan Obama’yı, önümüzdeki 4 yılda küresel ekonomideki durgunluğun aşılması, işsizliğin düşürülmesi ile vergi adaleti ve finans sektörünün denetiminde başlatılan reformların sürdürülmesi gibi önemli görevler bekliyor. Obama’nın seçilmesi aynı zamanda düşük faiz oranlarının devamı, dar gelirli yerine zenginlerden vergi alınması, karapara-vergi cennetlerinin denetimi ve bankacılık yolsuzluklarının hesabının sorulması anlamına geliyor.

Düşük Faize Devam

Obama döneminde ABD Merkez Bankası (Fed) büyümeye destek veren sıfır faiz politikasını sürdürecek. Faizleri en az 2015’e kadar düşük tutacağını açıklayan Fed’in dolar basarak ekonomiyi desteklediği para politikasını da sürdürmesi bekleniyor.

Fakir Yerine Zengine Vergi

ABD’li seçmenler, işadamı kimliğiyle öne çıkan Mitt Romney’in ‘herkesin vergisinin düşürülmesi’ önerisine karşı Barack Obama’nın uygulamayı vaat ettiği ‘zenginlere yüksek vergi’ politikasına oy verdi. Obama’nın seçilmesiyle gözler zenginlere çevrildi. Başkan Obama, geliri 1 milyon doları aşanların en az yüzde 30, en yüksek gelir dilimindekilerin de yüzde 40’a yakın vergi ödemesini istiyor. Bu gruplara vergi istisnalarını da kaldırmayı planlıyor.

Vergi Cennetlerindeki Paraya Soruşturma

Zenginlerin daha fazla vergi ödemesini savunan Barack Obama, ülkesinde her yıl 100 milyar dolar vergi kaybına neden olan offshore’larla ilgili sıkı denetimi de sürdürecek. Zenginlerin 18 trilyon doları sakladığı vergi cennetlerinde bulunan ABD’lilerin paralarıyla ilgili hukuki adımlar atılmaya devam edilecek. Amerikan Gelir İdaresi’nin uyguladığı gizli offshore hesaplarındaki servetlerin vergi alınarak ülkeye dönmesini sağlama politikası sürdürülecek.

Banka Soygununa Sıkı Yargı Denetimi

Dünya bankacılık tarihinin en büyük yolsuzluklarından olan Libor manipülasyonu aydınlanmaya kaldığı yerden devam edecek. Faizleri ortak belirledikleri için tüketicilerin ve devletlerin parasını çalan bankalarla ilgili hem ABD regülatör kuruluşlarının incelemesi sürecek hem de Adalet Bakanlığı üzerinden yürütülen davalar sonuçlanacak. Yolsuzluğa karışan bankalara milyarlarca dolar fatura kesilecek.

Sonuçlar En Çok Soros’u Sevindirdi

Ünlü yatırımcı George Soros, Barack Obama’nın yeniden başkan seçilmesinden memnun olduğunu söyledi. Soros, bu zaferin daha aklı selim bir politikanın takip edilebilmesi için birçok kapı açacağını söyledi. Soros, “Obama’nın galibiyeti beni çok sevindirdi. Amerikalı seçmenler aşırı görüşleri geri çevirerek, daha makul bir politika için kapı açtılar” dedi.

Sabah