Kredi Kampanyaları

Bankaların Kredi Yarışı Başladı

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eTatil, alışveriş ve diğer masrafları nedeniyle Ramazan Bayramı’nda artan harcamalar karşısında tüketicilerin ihtiyacına yanıt vermeyi amaçlayan bankalar, bayrama özel kredi kampanyalarını hazırladı. Her sene müşterilerine cazip faiz ve vadelerde ihtiyaç kredisi veren bankaların kredi maliyetleri, vade, faiz ve tahsis ücretlerine göre değişiyor. Müşterileri, “50 bin liraya varan kredi”, “36 aya varan vade” ve “0,99’dan başlayan faiz” ve “taksitlere üç ay sonra başlama” gibi seçenekler bekliyor. Ramazan Bayramı’nın son 6 yıldır yaz mevsimine denk gelmesi, tüketicilerin harcamalarının ve nakit ihtiyaçlarını artırması nedeniyle bankalar en çok ‘bayram kredisi’ adı altında cazip oranlarla tatil kredisi kullandırıyor.

Kaynak: Dünya

Bankaların Özel Banka Kredi Kampanyaları Başladı

aRamazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde pek çok kişi artık Ramazan Bayramı’nı düşünür durumda. Bayram sebebiyle kampanya haberleri de artış göstermeye devam ediyor.

Bankalar bayrama özel kampanyalarında kredi oranları ve ödeme seçenekleriyle  farklı ‘Bayram Kredisi’ kampanyalarını duyurmaya başladı.

Kredi çekenlerin en çok dikkat ettikleri husus büyük oranda kredinin vade seçeneği ve faiz oranı. Bankalar da müşterilerin bu durumuna özel “Bayram Kredisi” paketleriyle müşterilerin nakit ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Bankaların Bayram Kredisi paketleri farklı isimlerle duyurulsa da genel olarak bu kampanyalarda müşterinin 50 bin veya 75 bin TL nakit ihtiyacına kadar bu nakit ihtiyacını gidermeye yönelik farklı faiz oranlarında ödeme seçenekleri bulunuyor. Kredi kampanyalarında kısa vadeli ödemelerde fazi oranı düşükken vade arttıkça uygulanan faiz oranının da buna bağlı olarak arttığı görülüyor.

Kaynak: Haberşefi

Akbank Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

aBüyük kırmızı ev internet sitesi üzerinden konut kredisi kampanyalarını duyuran Akbank mortgage hizmetlerini bu adres üzerinden vermektedir. 120 ay vadeli konut kredisi kullanma imkanı sunan Akbank aynı zamanda düşük faiz oranları ile borçlanan kişilere daha kolay ödeme imkanı sunmaktadır

Akbank konut kredisi paketlerini bu kadar avantajlı kılan en önemli özelliği ise farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek farklı pek çok paket bulundurmasıdır.

Örneğin ara ödemeli konut kredisi daha düşük faiz oranları anlamına gelirken faizsiz konut kredisi kampanyasında ise faiz ödemek istemeyen kişiler için ön ödemeli seçenekler sunulmaktadır. Akbank internet sitesi üzerinden konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişiler için özel bir bölüm oluşturulurken bu bölümden iletişim bilgilerinizi bırakmanız halinde Akbank konut kredisi müşteri temsilcileri sizi arayarak krediler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunmaktadır. Akbank konut kredisi hesaplaması için yine internet sitesi üzerinden kredi hesaplama makinesi aracılığı ile bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır.

Çekeceğiniz kredi tutarı için ödemeniz gereken aylık taksit tutarını Akbank konut kredisi hesaplama işleminizin ardından belirleyebilirsiniz, Akbank kırmızı ev kampanyası ve bu kampanya için özel olarak oluşturmuş olduğu internet sitesi ile konut kredisi ürünlerini tüketicilere ulaştırmaktadır. Akbank internet sitesinin yanı sıra sitemizin ana paneli üzerinden de Akbank kredi kampanyaları ve duyurularını takip ederek hayalini kurduğunuz konutu çok daha iyi koşullar altında satın alarak zorlanmadan ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: 365Kredi

Halkbank’tan Emniyet Mensuplarına Özel Kredi 155 İhtiyaç Kredisi

aHalkbank, Polis haftasına özel emniyet mensuplarına; ister masrafsız, ister düşük faizli ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor.

Halkbank, Polis haftasına özel emniyet mensuplarına; ister masrafsız, ister düşük faizli ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. Kampanya adı ‘Kredi 155’ olan krediden yararlanmak isteyen emniyet mensupları hemen başvuru yaparak ihtiyaçlarını ertelemeden, üstelik 2 adet otomatik ödeme talimatı vererek 1 puan faiz indirimi de kazanabiliyor.

10 Bin TL İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı %1

Halkbank’ın Polis haftasına özel balşattığı kampanyadan yararlanmak isteyenler, isterlerse 50 TL kredi tahsis ücreti ödeyerek %1 ihtiyaç kredisi faiz oranı ile 10 bin TL kredi kullanabiliyor. KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, kredi tahsis ücreti ödemeden masrafsız kredi kullanmak isteyenler ise 36 ay vadeli %1.05 faiz oranlı seçeneklerden faydalanabiliyor. Tüketiciden yıllık 30.73 TL sigorta priminin talep edildiği masrafsız kredi kampanyasının aylık maliyeti %1.28’e, yıllık maliyeti ise %15.34’e karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı

Hangi Banka Bedelli Askerlik Kredisi Veriyor

cBedelli askerlik için nakiti olmayanların imdadına yetişen bankalar, farklı kredi kampanyaları ile ihtiyaç sahiplerinin bütçelerine uygun farklı seçenekler sunuyor. Kampanya kapsamında maksimum 36 ay vadeyle 18.000 TL kredi kullanılabiliyor.

Uzun zamandır merakla beklenen bedelli askerlik konusunda karara varıldı. Yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar 18 bin TL karşılığında bedelli askerlikten faydalanabilecek. Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası’nda açılacak hesaba yatırılacak.

Bedelli askerlik için nakiti olmayanların imdadına yetişen bankalar, farklı kredi kampanyaları ile ihtiyaç sahiplerinin bütçelerine uygun farklı seçenekler sunuyor. Kampanya kapsamında maksimum 36 ay vadeyle 18.000 TL kredi kullanılabiliyor. KrediPazari.com’un yaptığı araştırmaya göre bedelli askerlik kredisi veren bankalarda kampanyalar şu şekilde değişiyor:

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.05

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Ürün Paketi’nden yararlanmak isteyenler avantajlı faiz oranı ve 3 ay ödemesiz dönem imkanı ile ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.
Banka tarafından yapılan açıklamaya göre; Bedelli Askerlik Kredisi Ürün Paketi’nden; İnternet Bankacılığı KMH, ya da en az bir adet otomatik/düzenli ödeme talimatı ürünlerine sahip olan veya bu ürünler için yeni başvuruda bulunan müşteriler faydalanabiliyor. Kredi masrafı olarak tüketiciden 29.82 TL hayat sigortası (30 yaş için 1 yıllık hayat sigortası prim tutarı) alınıyor. Kullanılacak kredinin aylık maliyeti %1.30’a, yıllık maliyeti ise %15.61’e karşılık geliyor.

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı % 1.05

Halkbank isteyene masrafsız, isteyene cazip faiz oranlı, artan ya da azalan taksitli ya da ilk taksiti 2 ay ertelemeli bedelli askerlik kampanyaları ile ihtiyaç sahiplerine bütçelerine uygun farklı seçenekler sunuyor. %1,05’den başlayan faiz oranlarıyla bedelli askerlik imkânından yararlanmak isteyenler 36 aya varan vadelerle kredi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kampanya kapsamında maksimum 18.000 TL kredi kullanılabiliyor. Cazip faiz oranlı kredi ile %1.05 faiz oranı ile kredi kullanmak isteyen tüketiciden kredi masrafı olarak 90 TL kredi tahsis ücreti (kredinin binde 5’i) ve 45.35 TL sigorta ücreti alınıyor. (Hayat sigortası bedeli sigorta primi 30 yaş erkek müşteri için 1 yıllık hesaplanmış olup, müşterinin yaşı, cinsiyeti ve kredi tutarına bağlı olarak değişiyor.) 18 bin TL kredinin aylık maliyeti %1.30’a, yıllık maliyeti ise %15.66’ya karşılık geliyor. Masrafsız krediden yararlanmak isteyenler ise 36 ay vadeyle ve %1.08 faiz oranı ile kredi kullanabiliyor. 
Masrafsız kredinin aylık maliyeti ise %1.31’e, yıllık maliyeti ise %15.73’e karşılık geliyor.

Vakıfbank Bedelli Askerlik Kampanyası Faiz Oranı % 1.08

Vakıfbank’tan bedellil askerlik kredisi kullanmak isteyenler aylık %1.08 faiz oranı ve 36 ay vadeyle ayda 629 TL taksit ödeyerek 18 bin TL kredi kullanabiliyor.18 bin TL kredi kullanan tüketici ,kredi hesaplama yapıldığında vade sonunda bankaya toplamda 22.638 TL geri ödeme yapmış oluyor. Kredinin aylık maliyeti % 1,31’e, yıllık maliyeti ise %15,67’e karşılık geliyor. Kampanyadan yararlanmak isteyenler için son gün 13 Şubat 2015. Başvurular için kefil ön şartı aranmamakla birlikte şubeler, gerekli durumlarda kefil talep edebiliyor. Bedelli Askerlik Kredisi’ni ilgili yasadan yararlanacak kişilerin yakınları da kullanabiliyor.

Garanti Bankası Bedelli Askerlik Kredisinde Faiz Oranı %1.09’dan Başlıyor

Garanti Bankası’nda bedelli askerlik kredisinde faiz oranları vadeye göre değişkenlik gösteriyor. Kampanya kapsamında 3-12 ay vade aralığında %1.09, 13-36 ay vade aralığında ise %1.14 faiz oranı ile 18.000 TL kredi kullanılabiliyor. Ayda 637 TL taksitle ve 36 ay vadeyle kullanılan 18 bin TL için tüketiciden, 90 TL kredi tahsis ücreti ve 270 TL hayat sigortası ücreti alınıyor.

Denizbank’ta Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.09’dan Başlıyor

Bedelli askerlik yasasından yararlanmak isteyenlerin ihtiyaç duyacakları finansal desteği sağlamayı amaçlayan Denizbankta Bedellil Askerlik Kredisi faiz oranları %1.09’dan başlıyor. Farklı vade seçeneklerine farklı faiz oranları uygulayan bankada faiz oranları 3-12 ay vade aralığında %1.09, 13-36 ay vade aralığında ise %1.14 olarak değişiyor. Denizbank’tan bedelli askerlik kredisi kullanmak isteyenler dilerlerse kredilerini 3 ay erteleyebiliyor. Kampanyadan yararlanmak isteyenler için son gün 31 Mart 2015. Masraf olarak tüketiciden başlangıçta bir defaya mahsus olamak üzere, kredi tutarının binde 5’ i oranında kredi tahsis ücreti alınıyor. Hayat sigortası primi ise yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte, 18.000 TL için; 12 ay vadede 50.66 TL, 24 ay vadede 95.56 TL ve 36 ay vadede 145.10 TL olarak tüketiciden tahsil ediliyor.

TEB Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.14

Bedelli askerlik kredisini TEB’den almak isteyenler %1,14 aylık faiz oranı ile 36 ay boyunca ayda 637 TL taksit ödeyerek 18 bin TL kredi kullanabiliyor. Kredi masrafı olarak tüketiciden 90 TL kredi tahsis ücreti (kredinin binde 5’i) ve 218 TLhayat sigortası ücreti alınıyor. 18 bin TL kredinin aylık maliyeti %1.47’ye, yıllık maliyeti ise %17.67’ye karşılık geliyor.

İNG Bank Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.14

İNG Bank’tan bedelli askerlik kredisi almak isteyenler 36 ay vadeyle ve aylık %1.14 faiz oranı ile 19 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. Ayda 637 TL takstile 18 bin TL kredi kullanacak tüketici için aylık kredi maliyeti %1.49, yıllık maliyeti ise %17.89 olarak hesaplanıyor.

Yapıkredi Bankası Masrafsız Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.16

Yapıkredi Bankası’nın bedelli askerlik finansmanı için nakite ihtiyaç duyanlar, kredi tahsis ücreti ödemeden, %1,16 dan başlayan faiz oranlarıyla 18 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. 36 ay vadeyle ayda 639 TL taksit ödeyerek kullanılan 18 bin TL kredinin aylık maliyeti %1.39’a, yıllık maliyeti ise %16.70’e karşılık geliyor.

Akbank Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı %1.17

Bedelli askerlik tutarı olan 18.000 TL’ye kadar olan ihtiyaç kredisini Akbank’tan kullanmak isteyenler, kredi tahsis ücreti ödemeden kredilerini bugün kullanıp ödemelerine Mart 2015’de başlayabiliyor. Kampanyada 3 ay ertelemeli kullanım olması durumunda oluşacak fark faizi ilk taksitten önce toplu olarak tahsil ediliyor. ve ertelemeli krediler max.33 aya kadar kullanılabiliyor. Bedelli askerlik kredisinden yararlanmak isteyenler, 36 aya vade ve %1,17 faiz oranı ile ayda 640 TL taksit ödeyerek 18 bin TL kredi kullanabiliyor. Kredi masrafı olarak tüketiciden 228.06 TL hayat sigortası primi talep ediliyor. (Hayat sigortası yıllık prim tutarı kredi tutarının binde 12,67’si olarak hesaplanmıştır.) Kredinin aylık maliyeti %1.48’e, yıllık maliyeti ise %17.76’ya karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı

Taşıt Kredisi Hacmi 3 Yılda Yüzde 25 Arttı

12011 yılında 28 milyar 336 milyon, 2012’de 31 milyar 343 milyon, 2013’de 36 milyar 38 milyon lira olan taşıt kredi stoğu, son 3 yılda yüzde 25 arttı.

Türk otomotiv pazarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık daralma yaşansa da sektördeki kredi stoğunun yüzde 5,2 artarak 35 milyar 700 milyon TL’ye ulaştığı görüldü. Elde edilen verilere göre, kredi stoğu son 3 yılda yaklaşık yüzde 25 oranında büyüdü.

Otomotiv pazarında yapılan alım-satımların büyük kısmının krediyle gerçekleştiği Türkiye’de, kredi sektöründeki borç miktarı her geçen gün artıyor. Taşıt satışlarının arttırmaya yönelik yapılan “yüzde sıfır faiz” başta olmak üzere farklı kredi kampanyaları kullanılan kredi borçlarını da artırıyor. Merkez Bankası’ndan elde edilen verilere göre, taşıt kredi stoğu bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5,2 artarak 35 milyar 709 milyon TL’ye ulaştı.

Kredi Hacmi 3 Yılda %25 Arttı

2011 yılında 28 milyar 336 milyon, 2012’de 31 milyar 343 milyon, 2013’de 36 milyar 38 milyon lira olan taşıt kredi stoğu, son 3 yılda yüzde 25 arttı. Finansman şirketlerinde kredi hacmi Eylül 2014 sonu itibariyle 15 milyar 117 milyon TL’ye, bankacılık sektöründe ise 20 milyar 583 milyon lira oldu. Elde edilen verilere göre, taşıt kredisi stoğunun 13 milyar 793 milyon TL kısmını bireysel tüketici kredileri, 21 milyar 907 milyon TL tutarındaki kısmını ise ticari tüketici kredileri oluşturdu.

Kaynak : Emlak Eki

İşbankası’dan Her Türlü İhtiyaca Yüzde 0,75 Faiz Oranlı İhtiyaç Kredisi

İşbankası, serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlar ile emekliler özel ihtiyaç kredisi kampanyası başlatıı. Kredidünyasi.com.tr tarafından edinilen bilgilere göre kampanya 30 Nisan’a kadar devam edecek.

İşbankası, serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlar ile emekliler özel ihtiyaç kredisi kampanyası başlatı. Kredidünyasi.com.tr tarafından edinilen bilgilere göre kampanya 30 Nisan’a kadar devam edecek.

İşbankası’nın başlattığı ihtiyaç kredisi kampanyadan yararlanacak serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlar ile emekliler 30 Nisan’a kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek. İhtiyaç kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 0,75′ten başladığı kampanyadan 35 bin lira ve 60 ay vadeye yararlanmak mümkün.

Kredi başvurusu bankacılık kanlalarından ya da şubelerden yapılabiliyor.  Kredi başvuru sonuçları ise sms olarak başvuru sahiplerine bildiriliyor.

Kaynak: KrediDunyası


Konut Kredisi Faiz Oranları Daha Fazla Düşmez

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Tözge, “konut kredisi faiz oranalrı daha fazla düşmez” dedi

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge konut kredsi faiz oranlarının en düşük seviyesinde olduğunu belirterek konut kredisi almak için en iyi dönem olduğunu söyledi.

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge CNBC-e’de Piyasa Ekranı programında İnci Özkasnak Özbek’in sorularını yanıtladı.

Tözge, “Konut kredisi faiz oranlarının düşüşüyle birlikte Ev Fiyatları arasında ters orantı var. Geçtiğimiz dönem satışların düşük olduğu bir dönem olduğunda faizlerin düşmesine rağmen konut fiyatları artmadı. Tüketicilerin sevdiği bir ev varsa, bankada biraz birikimi var, uygun faiz oranlarıyla Konut Kredisi almak için en uygun zaman gibi görünüyor” dedi. Tokgöz kredi faiz oranlarının daha aşağı gitmesinin mümkün olmadığını bundan sonra da yükselişin başlayabileceğini ifade etti.

 BDDK ve Merkez Bankası politikalarının Konut kredilerini diğer bireysel kredilere göre daha az etkileyecek şekilde hazırlanacağını söyledi. Tokgöz son dönemde ihtiyaç kredilerindeki azalmaya rağmen konut kredilerinin bu yıl daha fazla büyüyeceğini söyledi. Tokgöz ihtiyaç kredilerindeki büyümenin geçen yıldan farklı olmayacağını, bu yıl da yine temkinli bir artış yaşanacağını söyledi. Tokgöz, bankacılık sektörünün bu kısıtlamalara rağmen kârlılığını yüzde 12 -13 artıracağına inandıklarını ifade etti

Vakıfbank İndirimli Kolay SarıPanjur Konut Kredisi

VakıfBank 120 aya varan vade seçenekleri ve uygun konut kredisi faiz oranları ile ev sahibi yapıyor. %0.78’den başlayan ve 120 ay vadede % 0.85’e ulaşan konut kredisi faiz oranları ile kullanılabilen konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplamasına göre 1.333 TL’ye toplamda ödenecek faiz ise 59.913 TL’ye karşılık geliyor.

Vakıfbank İndirimli Kolay SarıPanjur Konut Kredisinin Özellikleri:

•    Uygun konut kredisi faiz oranları ve 120 aya varan vadelerle,
•    Belirlenen kredi miktarı ve vadeye göre masraf ve faiz uygulanması,
•    Değişen vadelerde aylık taksitlerin hesaplanması için kredipazari.com konut kredisi hesaplama araçları kullanılabilir.

İndirimli Kolay SarıPanjur Konut Kredisi Hesaplama Tablosu:

*100.000.-TL kredi için, peşin faiz 1.000.-TL , kredi tahsis ücreti 1.000.-TL ,200.-TL ipotek Tesis Ücreti ve 525.-TL ekspertiz ücretinin toplamıdır. DASK, Konut Paket Sigortası ve Ekspertiz Ücreti konutun lokasyonu, m2’sine göre değişmektedir.
**Aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına kredi için tahsil edilen tüm faiz, ücret ve vergiler dahildir.
**Toplam maliyet oranları örnek vade ve örnek tutar üzerinden konut kredisi hesaplama araçları kullanılarak hesaplanmıştır.

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor

Konut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,79’dan başlıyor. DD Mortgage’da bu orandan başlarken Denizbank yüzde 0,81’lik oran sunuyor. Türkiye Finans ve Finansbank’takredi faiz oranı yüzde 0,82 olarak belirlendi. Halkbank ve Yapı Kredi’nin sunduğu faiz oranı yüzde 0,84. Ziraat Bankası ise yüzde 0,01’lik fazlalıkla yüzde 0,85’lik oran sunuyor.

Yüzde 0,87’lik oran Albaraka Türk’te gözlenirken Akbank, ING Bank ve Kuveyt Türk yüzde 0,89’luk bir oranla karşımıza çıkıyor. Abank yüzde 0,92’lik oran sunuyor. Konut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,95’lik 4 banka bulunuyor. Bunlar; Garanti Bankası, Anadolu Bank, Fibabanka, HSBC. TEB yüzde 0,96’lık oran sunarken Tekstilbank’ın sunduğu oran yüzde 0,97. Yüzde 0,98’lik oranlar ise İş Bankası ve Vakıfbak’tan müşterilerine sunuluyor. En yüksek faiz oranı ise Şekerbank’tan; yüzde 0,99’la.

Kaynak: Emlak Kulisi

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

İş Bankası’dan Düşük Faiz Oranlı Kentsel Dönüşüm Kredisi

İş Bankası, risk raporu bulunan veya riskli alanda yer alan binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesi amacıyla hazırladığı “Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım ve Konut /İşyeri Güçlendirme Kredisi” ürünlerinde yıllık % 3 ila % 4 faiz indirimi için Bakanlık ile protokol imzaladı. İş Bankası, bu anlamda imzayı atan ilk Banka.

Riskli yapı olduğu raporla tespit edilen veya Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği riskli alanlarda yer alan binaların yıkılarak veya güçlendirilerek yenilenmesini öngören Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tüketicilerin ihtiyaç duyacağı finansman desteği konusunda ilk adım İş Bankası’ndan geldi.

İş Bankası, Kentsel Dönüşüm kapsamında kullandırılacak konut ve güçlendirme kredilerinde yıllık %4, işyeri kredilerinde % 3 faiz indirimi ile vatandaşların ihtiyaç duyacakları finansman desteğini sağlamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla protokol imzaladı. “Kentsel Dönüşüm Konut/İşyeri Yapım Kredisi ve Konut/İşyeri Güçlendirme Kredisi” ürünlerinin de tanıtıldığı imza törenine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul’daki Belediye Başkanları katıldı.

Törende konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, güvenli yapılara kavuşması için riskli yapılarını yenilemek isteyen vatandaşların ihtiyaç duyacakları finansmanı sağlamaktan ve Bakanlık ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Adnan Bali, “Yürürlüğe giren Kanun ile Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşlarımızın güvenli yapılarda hayatlarını sürdürmeleri esas alınmakta, bu dönüşüm sürecinde de kanun ile belirlenmiş riskli yapıların sahiplerine pek çok kolaylık ve destek sağlanmaktadır. İş Bankası olarak öncelikli hedefimiz toplumun menfaatlerini gözetmek ve ülkeye hizmet etmektir.” dedi.

İş Bankası Yeni Kredilendirme Modeli Oluşturdu

Kentsel dönüşümde Bakanlık ile anlaşma imzalayan ilk Banka olduklarını belirten Adnan Bali, “Kentsel dönüşümde Bakanlık çok meşakkatli bir çalışma yürütmektedir, bu projeye destek vermek her birey ve kurumun görevidir. ” diye konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şunları söyledi: “5 Ekim’de başta İstanbul olmak üzere 33 ilde kentsel dönüşüm için ilk adımlar atılmış ve riskli yapıların yıkımına başlanmıştır. Zorlu bir süreç sonucunda bu aşamaya getirilmiş çalışmalara gerekli desteği sağlayabilmek adına Bankamız, gerek Bakanlık, gerek Belediyeler, gerekse dönüşümü gerçekleştirecek müteahhit firmalarla çok önceden temas kurarak, riskli yapı sahiplerinin ihtiyacı olan finansmanı uygun koşullarda sunacak ve gerekli yapım garantisini sağlayacak bir kredilendirme modeli oluşturmuştur. Bu modeli oluştururken de uzun yıllar boyunca edindiğimiz Bankacılık bilgi birikimimiz de kullanılmıştır”.

%4 Faiz Desteği ile Düşük Faizli Kredi

Söz konusu kredilendirme modeli ile riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar uzun vadeli ve mevcut kredi koşullarından daha ucuz finansman imkânı sağlanacağını belirten Adnan Bali, kentsel dönüşüm kapsamında bankalarca 31.12.2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık %4 faiz desteği (işyerlerinde % 3) uygulanacağını ifade etmiştir. İmzalanan protokol sonrasında, kentsel dönüşüm kapsamında İş Bankası’ndan kullanılacak konut kredilerine Bakanlık fon desteği ile birlikte 10 yıllık vadede yıllık %6 (aylık %0,50) kredi faiz oranı uygulanabilecektir. Bakanlıkça sağlanacak faiz desteğinin yanı sıra, hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri nedeni ile kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak, kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeniyle oluşacak getiri de, riskli yapı sahiplerine verilecek kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılabilecektir.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Kentsel Dönüşüm alanında kredi desteği alınabilmesi için Bakanlıkla protokol imzalayan ilk Banka olduklarını, bu ürünle konut kredilerinde 120, işyeri kredilerinde 84 aya kadar vade, inşaat maliyetinin tamamı kadar bir limit kullanma imkânı ve inşaatın tamamlanmasından sonra anapara ödemesi başlayacak şekilde, vergi ve fondan muaf olarak kredi kullandırılabileceğini, ayrıca kentsel dönüşüm projelerini desteklemek amacıyla yurt dışından daha düşük maliyetli kaynak temini konusunda da belirli bir aşamaya gelindiğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm’e dahil olacak müteahhit firmalar ile anlaşmak suretiyle evini, işyerini yenileyecek olan ev sahipleri veya işyeri sahiplerinin, ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlamak için İş Bankası şubelerine başvurmaları yeterli olacak.

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

Konut Kredisi Kullanırken Otomobil Alırken Dikkat

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne göre, konut kredisi kullanırken, olabildiğince aile yakınlarından borç almak faiz yükünü azaltıyor.

Ekonomik gelişmelere paralel kredi faizlerindeki düşüş, birçok aileyi konut, bazılarını da otomobil alma planlarına yöneltti. Konut kredisinde yüzde 0,8 hatta daha da altına kadar gerileyen faizler, yeni otomobil alımlarında kampanyalara göre değişmekle beraber sıfıra kadar çekildi. Bu planları yaparken, konut kredisi kullanacak ve otomobil alacak ailelerin dikkatli hareket etmeleri gerekiyor.

Gerçekçi Davranın

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün tüketicileri bilgilendirme amaçlı hazırladığı “Tüketici Bilgi Sistemi”ne göre, az faiz ödemek için özenli davranmak büyük önem taşıyor. Düşen kredi faiz oranları ile kira ödemek yerine ev sahibi olma düşüncesinin ön plana çıktığı ve konut kredisi kullanımının hareketlendiği bu dönemde tüketicilere şu uyarılar yapılıyor: “Genellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlarda kullanılan konut kredilerinde birçok alternatifin yer alması çoğu zaman tüketicilerde tereddütlere yol açmakta ve neticede vatandaşlar, bütçelerine uygun olmayan kredileri tercih edebilmektedir.

Konut kredileri kullanılırken kredi faiz oranı, vade süresi, komisyon ve masraflar gibi göz önünde bulundurulması gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Daha iyi bir konut almak her insanın içindeki bir arzu olmakla birlikte, bu konuda gerçekçi davranmak çok önemlidir. Gelecekte ödeme zorluğu yaşamamak adına ödeme imkanlarınızı aşan kredi kullanımından kaçınılmalıdır.

Önce Kendi Kaynaklarınızı Kullanın

Alınacak eve karar verildikten sonra konut kredisi için olabildiğince kendi kaynaklarınızı kullanmaya çalışınız. Ayrıca, bankalardan önce, eğer imkanınız varsa yakınlarınıza TL, döviz geliriniz varsa döviz olarak borçlanmak, üzerinizdeki faiz yükünü azaltacağından sizin için daha avantajlı olacaktır.”

Uzayan Vade Toplam Maliyeti Artırır

Kredi kullanımından önce aylık bütçeye ilişkin hesaplamaların dikkatle yapılması önerilen “Tüketici Bilgi Sistemi”nde, bir yıl öncesine kadar yapılan harcamaların iyi hesaplanmasının iyi olacağı belirtiliyor.

Aylık Gelirin Üçte Birini Geçmesin

Mevcut araçlara ilişkin kasko, trafik sigortası gibi harcamalar, çocukların eğitimi için ödenen tutarlar gibi düzenli giderlerin net şekilde belirlenmesi istenen bilgi sisteminde, şu uyarılar da yer alıyor: “Böylece ortalama aylık giderinizi hesap edebilir ve geliriniz de sabit ise yaklaşık olarakkonut kredisi için aylık ayırabileceğiniz tutara karar verebilirsiniz. Bankalara yapacağınız aylık ödemelerin, aylık hane gelirinizin üçte birini geçmemesi, geçim sıkıntısı yaşamamanız açısından önem arz etmektedir.

Varsa daha önceden alınmış krediler ve yakınlardan alınan borçlar da hesaba katılmalıdır. Bankaların sunduğu öneriler arasında kıyaslama yaparken sadece faiz oranlarına değil, ödenen komisyon ve masrafları da içeren yıllık maliyet oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredi vadesinin uzamasının, toplam maliyeti artırdığı unutulmamalıdır. Bu nedenle faiz oranı, komisyon gibi kriterlerin yanında uygun vade süresi de belirlenmelidir. Geri ödeme için ayrılan tasarruf tutarının her zaman düşebileceği akılda tutulmalıdır. Geri ödeme miktarı ile ayrılan bütçenin ucu ucuna denkleştiği durumlardan kaçınılmalıdır.”

Otomobil Alırken Rüzgarlığa Dikkat

“Tüketici Bilgi Sistemi”ne göre araç alırken de birçok ayrıntıya özen gösterilmesi, özellikle az yakan araçların tercih edilmesi gerekiyor. Karbüratörlü araçların, enjeksiyonlu araçlara göre daha fazla benzin tükettiği belirtilen bilgi sisteminde şu öneriler sıralanıyor: “Benzinli araçlarda yakıt sistemi enjeksiyonlu olmalıdır. Enjeksiyonlu yakıt sistemi olanlarda da çok noktalı enjeksiyon olanları tercih ediniz. Araçlarda rüzgarlık, üst bagaj ve otomatik transmisyon gibi aksesuar ve parçalar daha fazla yakıt tüketimine neden olacağından, otomobil seçerken bu hususları göz önünde bulundurunuz

Ayrıca, araca gerçekten ihtiyacınız olan parçaları taktırınız. Araçta standart olarak bulunması gereken emniyet kemeri, klima ve hava yastığı gibi elemanlardan başka hangi ekstra güvenlik ekipmanlarının bulunduğunun öğrenilmesi, sağlık ve güvenlik açısından önem arz etmektedir. Aracın fren gücü performansının nasıl olduğuna bakılmalı, ABS, EBD gibi kilitlenmeyen fren sistemlerine sahip araçlar tercih edilmelidir. Ülke genelinde satış sonrası servis ağı yaygın olan ve yeterli yedek parça stoku bulunan araçlar tercih edilmelidir.”

Satın alınacak aracın fiyatının iyi incelenmesi, peşin alımlarda indirimlerin olup olmadığı, opsiyonel aksesuarların aracın fiyatını ne şekilde etkilediği, ayrıca servis, bakım, kasko, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi kullanım maliyetlerinin göz önünde bulundurulması gerekirken, alınacak aracın kulanım sırasındaki değer kaybının da mutlaka dikkate alınması isteniyor.

Mümkünse, ikinci elde tercih edilen ve diğerlerine göre daha az değer kaybeden araçların tercih edilmesi, mutlaka test sürüşü yapılması, aracın güvenlik ve rahatlık durumlarının değerlendirilmesi öneriliyor.

Lastiklere Dikkat

İkinci el otomobil alırken ise çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarının, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırması tavsiye ediliyor. Otomobilin kullanıldığı kilometrenin, yıpranmayla doğru orantılı en belirgin husus olduğu vurgulanırken, tüketicilerin şu uyarılar yapılıyor: “Kilometre göstergesinde oynama yapılıp yapılmadığının ya aracın bakım kitapçığına bakılarak ya da uzmanına gösterilerek anlaşılabileceği unutulmamalıdır. Aracın servis ve bakım kayıtlarının olup olmadığı sorulmalıdır. Araçta vurma, çarpılma, paslanma gibi hasarlar olup olmadığı, aracın radyatörünün ve motor hortumlarının su kaçırıp kaçırmadığı incelenmeli, gerekirse bir servise gösterilmeden satın alınmamalıdır.

Aracın lastiklerinin durumuna bakılmalı, tekerleklerdeki aşınmanın düzensiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir. Ayrıca lastik dişleri ve yanaklarına bakılmalıdır. Aracın yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağı kontrol edilmelidir. Kahverengi tortu görüldüğünde araç yetkili bir servise gösterilmeden satın alınmamalıdır.

5 Ocak News

Polis Protestoculara Müdahale Etti

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Gorkiy parkında gerçekleştirilen protesto gösterisinde kendini yakmak isteyen 40 kişiye polis müdahale etti.

Protestocular, aldıkları kredileri zamanında ödeyemedikleri için evlerinden ayrıldıklarını gözyaşlarıyla anlattı. Polisin müdahalesine tepki gösteren göstericiler, çocuklarının sokakta kaldıklarını, hükümetten borçlarının silinmesi ve kefaletteki evlerinin geri verilmesi talebinde bulundular.

Araba tekerleklerinden şenlik ateşi yakan protestocular, parkta iki aydır çadırda yaşadıklarını, ancak bu gösterinin siyasi mercilerin hiç dikkatini çekmediğini bildirdi.

Aldıkları kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle zamanında kredi ödemesi yapamayan ve evlerinden ayrılanların toplandığını bildiren Azamat Bokoyev, hükümetin onlara yaşamak için ev ve iş vermesi gerektiğini bildirdi. Bokoyev, “Bizim yaşadıklarımız sosyal adaletsizliktir. Dolayısıyla Hükümetin bize ev ve iş vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Protestonun yapıldığı yerde cankurtaran ve itfaiye arabaları da hazır bulundu

Protestocular, taleplerinin hükümet tarafından yerine getirilmesine kadar eylemlere devam edeceklerinin bildirdi .

Beyaz Gazete

Yunanistan Suyunu Satıyor

Ülkenin en büyük ikinci su şirketi Thessaloniki Water’ın yüzde 61’i satılıyor

İflasın eşiğindeki Yunanistan, özelleştirmelere hız veriyor. Atina hükümeti ülkenin en büyük ikinci suşirketi Thessaloniki Water’ın yüzde 61’ini satışa çıkarıyor. To Vima gazetesinin haberine göre 2013 yılının ilk çeyreğinde yapılacak ihaleye 13 uluslararası şirketin katılması bekleniyor. Yunanistan’ın iflas etmemesi için 31.5 milyar euroluk kredi dilimine ihtiyacı bulunuyor. Bu kredi dilimi ile ilgili kritik karar ise 12 Kasım’da verilecek.

Kredinin serbest bıkarılması için gerekli şartlardan biri de 13.5 milyar euroluk yeni kemer sıkma paketi. Paket yarın parlamentoya gelecek.

Haberturk

Halkbank’tan TOKİ’ye Özel Konut Kredisi

Halkbank TOKİ tarafından yaptırılan konutlar için 20 Eylül– 19 Ekim tarihleri arasında TOKİ konutu sahiplerine özel kredi faiz oranları, masrafsız seçenekler ve 120 aya varan vadelerle “Konut Kredisi Kullandırım Kampanyası” başlattı.

19 Ekim 2012’e kadar devam edecek kampanya ile tüketicilere Halkbank aracılığı ile TOKİ’ye olan borçlarını %20 indirimle kapatma fırsatı tanınıyor.

Garanti’den Turkcell Çalışanlarına Özel Konut Kredisi Fırsatı

Mortgage piyasası gelişmeye devam ediyor. Binlerce aileyi ev sahibi yapan Garanti Bankası fırsatların tam olarak öğrenilmeden ev kredisi sözleşmesinin imzalanmaması konusunda tüketicileri uyarıyor.

Garanti Bankası gerek ilk evleri için kredi arayanlara gerek yatırım için ev almak isteyenlere gerekse mevcut evlerinde tadilat yapmak için nakit ihtiyacı duyanlara çok çeşitli kredi olanakları sunuyor.

Garanti’nin yeni başlattığı konut kredisi kampanyası ile tüm Turkcell çalışanları özel konut kredisi faiz oranları ve masrafları ile konut sahibi olabiliyor

 

ING 20 Ayda 400 Bin Kişiye 715 Milyon TL Kazandırdı

ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, 2011 yılı başında piyasaya sundukları ING Turuncu Hesap’ta 400 bin aktif müşteriye ulaştıklarını belirterek 20 ayda müşterilerine 715 milyon TL kazandırdıklarını açıkladı. Tabakoğlu, Suriye krizinin kredileri yavaşlattığını da sözlerine ekledi

ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, 2011 yılı başında piyasaya sundukları ING Turuncu Hesap’ın masrafsızlık ve rekabetçi faiz özellikleri ile 400 bin aktif müşteri sayısına ulaştıığını vurgulayarak 20 ayda müşterilerine faiz geliri ve diğer avantajlarla birlikte toplam 715 milyon TL kazandırdıklarını açıkladı. Banka olarak ana stratejilerinin Türkiye’ninekonomik büyümesine paralel bankacılık yapmak olduğunu belirten Tabakoğlu, ‘Bugün baktığımız zaman artık yeni bir dönem yaşıyoruz. Bir yandan istikrarı korurken, bir yandan da orta vadede yüksek verimli yatırım için yapısal zemini oluşturmaya çalışıyoruz’ diye konuştu.

MEVDUATIN YARISI TURUNCU

Tasarrufu destekleyen ana ürünleri Turuncu Hesap’la ilgili konuşan Tabakoğlu şunları kaydetti: ‘Ürünün müşteri nezdinde de karşılık bulduğunu gösteren rakamlara sahibiz. 2. çeyrek sonu itibarıyla, aktif müşteri sayımızı 400 bine yükselttik, bireysel TL mevduat müşteri sayımızı 3 katına çıkararak pazar payımızı yüzde 3′e ulaştırdık. Bireysel TL mevduatta sektör yüzde 11 büyürken, biz yüzde 30 büyüdük. 2011 yılı itibarıyla, ING Bank’ta hesap açtıran her üç müşteriden biri Turuncu Hesap’ı tercih ederken, şu anda toplam bireysel mevduatımızın içerisinde ING Turuncu Hesap’ın payı yüzde 50′ye ulaştı.’

Kentli nüfusun %88′i tasarruf yapamıyor
TOPLANTIDA ‘Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırmasıı’nın sonuçlarını da açıklayan Cenk Tabakoğlu, ‘Bir yıllık veri üzerinden baktığımızda, kentli nüfusun yüzde 88′inin tasarruf etmediğini ve gelir yetersizliğinin bunun en temel nedeni olduğunu görüyoruz. Tasarruf yapanların ise en önemli nedeninin gelecek kaygısı olduğu ve toplumun yaklaşık yarısının bireysel emeklilik, altın yatırım ürünleri gibi yeni finansal ürünlerin tasarrufu teşvik edeceğini söylediğini gözlemliyoruz. Bu noktada da biz bankacılara büyük görevler düşüyor. En çarpıcı sonuçlardan birisi de yastık altı nakit ve altını tercih edenlerin yüksek olması’ diye konuştu.

Suriye krizi kredileri yavaşlattı
TABAKOĞLU, bir soru üzerine Suriye ile yaşanan gerginliğin kredi talebine etkisi konusunda, ‘Hem Suriye belirsizliği hem de enflasyonun bir taraftan yükseliş trendine girmesi kredi iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Enflasyon konusunda hepimizin anıları daha taze. Bu yüzden kredi talebinde yavaşlama gözleniyor’ dedi.

FAİZ ÖDEMESİ 686 MİLYON TL
TURUNCU Hesap’ın pazara sunulduğu 2011 yılı şubat ayından bu yana, müşterilerine 686 milyon TL faiz ödemesi yaptıklarının altını çizen Tabakoğlu: ‘Ürünümüzün en temel özelliklerinden olan masrafsızlık özelliği, müşterilerimize ciddi oranda tasarruf etme imkanı sağladı. Telefon ve Internet bankacılığından almadığımız EFT ücreti nedeniyle müşterilerimize toplamda 3 milyon TL, hesap işletim ücreti almayarak da 26 milyon TL tasarruf ettirdik. Ödediğimiz faiz miktarını da eklersek; toplamda Turuncu Hesap müşterilerimize 715 milyon TL kazandırdık’ dedi.

 

Anadolu’da Konut Kredisi Kullanımı Artıyor

Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, markalı konut sektöründeki büyüme konut kredisi kullanım oranlarını da olumlu yönde etkiliyor. Öyle ki konut kredilerinin yüzde 35′i İstanbul’da kullanılırken, son yıllarda Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da ön plana çıkmaya başladı. Bu artışta markalı konut üretiminin yaygınlaşması etkili oldu.

Markalı konut sektörü İstanbul’un yanı sıra, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi Türkiye’nin öne çıkan kentlerine açılmaya başladı. Bu kentlerde yeni projeler üreten markalı konut sektörünün büyük aktörleri bu kentlerdeki konut kredisi kullanım oranlarının artmasına da katkı sağlıyor.

Emlak Mortgage, mortgage kredilerini ve bu alanda yapılan çalışmaları Garanti Mortgage Satış Koordinasyon & Alternatif Dağıüm Kanalları Birim Müdürü Songül Yeşilçimenli ile konuştu.

Anadolu’da mortgage kredisi kullanım oranlarının arttığına dikkat çeken Yeşilçimenli, bu değişimi Anadolu’daki gelişimi, değişimi gören markalı konut üreticilerinin gelişmekte olan kentlere yönelik konut üretimi yapmaya yönlenmelerine bağlıyor. Yeşilçimenli mortgage kredileri konusundaki Emlak Mortgage’a şu yanıtları verdi:

Emlak Mortgage: İstanbul ilinin mortgage kullandırımları içinde payı nedir? İstanbul dışında en çok kredi kullandırımı yapılan iller hangileri?

Songül Yeşilçimenli: Haziran ayı Fintürk verilerine göre İstanbul’un tüm mortgage kredisi kullandırımları içindeki payı yüzde 35 olarak gözükmekte. İstanbul dışında en çok kredi kullandırımı yapılan iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya, Bursa oluyor.

Bu illerde kullanımların artmasının sebebi nedir?

Artık Anadolu’da ciddi anlamda yeni konut projeleri yapılıyor. Eskiden Anadolu’daki insanların gelir seviyesi büyük şehirlere göre daha düşüktü. Hane halkı gelir seviyesinin artması, faizlerin düşüp vadelerin uzamasıyla Anadolu’da da hareket başladı.

Yerel Unsurlar Vurgulandı

İstanbul dışında başka kentler için de iletişim kampanyaları yapan Garanti Mortgage, 2009 yılında hedefleri doğrultusunda öncelikli illerini belirlemiş. Yerel unsurlarla destekleyerek bu kentlere özel iletişim kampanyaları tasarladı.

“İzmir deyince gevrek, “Mortgage deyince Garanti”, “Kayseri deyince mantı, Mortgage deyince Garanti” ya da “Trabzon’da maç izlemeye Avni Aker’e, ev almaya Garanti’ye” şeklinde mesajlar kurgulayarak, iletişiminin o kente özel olmasını ve tüketiciyle birebir etkileşime geçmesini amaçlamış.

Ayrıca açık hava, yerel gazete ve radyo mecralarında yaygın olarak yer alan kampanya sonrasında yapılan ölçümlemelerden de yerel unsurların yarattığı olumlu etkiler net bir şekilde takip edilebiliyor.

O hareket başlayınca inşaat firmaları da bunu gördü. Önce yerel firmalarda başladı. Ardından büyük firmalar da Anadolu’ya yöneldi. Markalı konutlara olan talep her geçen gün artmakta.

Bu İllerde Talebe Bağlı Olarak Konut Satış fFyatları Nasıl Bir Artış Gösteriyor?

Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konudan içeren REIDIN.com Emlak Endeks’ine göre, Antalya, bir önceki aya göre metrekare başma yüzde 3.16 değer artışıyla, Temmuz 2012’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Adana’da yüzde 3.10, İzmir’de yüzde 2.52, İstanbul’da yüzde 2.54, Bursa’da yüzde 2.23, Ankara’da yüzde 2.15, Kocaeli’de yüzde 1.08 oranında arttığını söyleyebiliriz.

İlk iki çeyrek karşılaştırıldığında mortgage kullandırımlarında oran olarak en çok artış gösteren iller hangileri oldu?

Fintürk ilk iki çeyrek verileri karşılaştırıldığında yüzde 9’luk bir oran ile Diyarbakır en çok arüş gösteren il olurken, onu sırasıyla Mardin ve Gaziantep takip etmekte.

Şirket olarak pazarlama stratejinizde şubelerinizin bulunduğu kentlere yönelik uygulanan farklı pazarlama stratejileri var mı?

Mortgage Uzmanı Garanti Mortgage olarak kuruluşumuzdan itibaren pazarlama stratejimiz içerisinde şehir bazlı iletişim faaliyetlerine önemli bir yer ayırmaya çalışıyoruz. 2007-2010 yılları arasında, emlak odalannın işbirliğiyle çeşitli şehirlerde mortgage ve emlakçı seminerleri düzenledik. Mortgage kavramının nispeten yeni olduğu yıllarda uzmanlığımızın getirmiş olduğu sorumlulukla emlak ofisi temsilcileriyle bu konudaki bilgi birikimlerimizi paylaştık ve 27 ilde 3.000’i aşkın emlakçıyı konut sektöründeki yeni uygulamalar hakkında bilgilendirdik. 2009 yılında, farklı bir çalışma daha başlattık. Hedeflerimiz doğrultusunda öncelikli illerimizi belirledik.

Yerel unsurlarla destekleyerek bu şehirlere özel iletişim kampanyaları tasarladık. “İzmir deyince gevrek, Mortgage deyince Garanti”, “Kayseri deyince mantı, Mortgage deyince Garanti” ya da ‘Trabzon’da maç izlemeye Avni Aker’e, ev almaya Garanti’ye” şeklinde mesajlar kurgulayarak, iletişimimizin o şehse özel olmasını ve tüketiciyle birebir etkileşime geçmesini amaçladık. Açık hava, yerel gazete ve radyo mecralarında yaygın olarak yer alan kampanya sonrasında yaptığımız ölçümlemelerden de yerel unsurların yarattığı olumlu etkileri net bir şekilde takip edebiliyoruz.

Sizce kent bazlı pazarlama sektörünüzde önümüzdeki dönemde ne kadar önem kazanacak?

Yenilikçi pazarlama faaliyetleri ve çoğalan mecra alternatifleri sonucunda tüketiciler farklı kanallardan birçok mesaja maruz kalıyor. Bu mesaj çokluğu içinde farklılaşmak ve doğru hedef kideye ulaşmak ise gittikçe zorlaşıyor. Bu noktada, doğru mesajı doğru mecralardan kişilere ulaştırabilmek açısından şehir bazlı iletişim daha fazla önem kazanıyor. Çünkü yerel iletişim modellerini tercih ettiğinizde, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi daraltma, kişiye özel mesajlarla hitap etme ve tüketiciyle daha fazla etkileşime girme fırsatını buluyorsunuz.

Ekonomist

TSO ve TEB Arasında Kredi Protokolü İmzalandı

Zonguldak TSO ve Türkiye Ekonomi Bankası Arasında Kredi Protokolü İmzalandı

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Ekonomi Bankası Zonguldak Şubesi arasında imzalanan kredi protokolü çerçevesinde küçük işletmelere 3 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi verilecek.

TEB Zonguldak Şube Müdürü Rıfkı Arif Tokgöz, 1.39 faiz oranı ile verilecek kredinin Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri yanı sıra küçük esnafında kullanımına da açık olduğunu söyledi. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir ile TEB Zonguldak Şube Müdürü Rıfkı Arif Tokgöz tarafından imzalanan protokol çerçevesinde işletmeciler ipotek göstererek de kredi alabilecekler.

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, TEB tarafından nefes aldıran kredi tanımı yapılan kredi kampanyasından ZTSO üyeleri dışında küçük esnafında yararlanması isteğinde bulunarak, “Harcamak için değil, üretim ve yatırım için kullanılacaksa kaçırılmaması gereken fırsat, özellikle bir süre önce pazar yerinde meydana gelen kazada zarar gören küçük esnafın kullanımına sunulmasını arzu ediyorduk. Müdürümüzde büyük memnuniyetle kabul etti” dedi.

TEB, TSO’nun yanı sıra Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Şükür Küçükali ile de protokol imzalayarak, 3 ay ödemesiz 36 ay vadeli krediden oda üyelerinin yararlandırılmasına olanak sağladı.

İHA

Sağlık Çalışanlarına Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Şekerbank’tan Tıp Bayramında Sağlık Çalışanlarına Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Şekerbank, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle, sağlık çalışanlarına özel, 60 ay vadeli ve 3 ay taksit ertelemeli ihtiyaç kredisi sunuyor.

Sağlık çalışanlarının 50.000 TL’ye kadar olan her türlü finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik sunulan ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında 3-12 ay vade için %1,29 oranında, 13-60 ay vade için ise %1.40 oranında faiz uygulanacak. Kredi kampanyası 30 Nisan’a kadar devam edecek.

Kampanyadan doktor, eczacı, diş hekimi, veteriner hekim, hemşire, sağlık memuru, sağlık kurumlarında görevli tüm çalışanlar yararlanabilecek. Sağlık Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli tüm personel, ilaç firmaları ve ecza depolarında çalışan personelin kredi talepleri de, bu kredi kampanyası kapsamında değerlendirilecek.

Foreks Haber Merkezi

Ford Taşıt Kredisi Desteği ile Şubat Kampanyasını Avantajlı Hale Getirdi

Yüzde 0 Faiz, Yüzde 100 Mutluluk Diyen Ford Kampanya Süresini Uzattı

Üst üste 10 yıldır sektör lideri olan Ford, Şubat ayında sıfır faizle 20 aya varan taşıt kredisi imkanı sunuyor. Stil ikonu Fiesta’ya sahip olmak isteyenler, “Yüzde 0 faiz, yüzde 100 mutluluk” kampanyasıyla 18 bin TL’ye 18 ay taksit ve sıfır faiz avantajından yararlanabiliyorlar. Ford Focus, C-MAX, Mondeo, Kuga, S-MAX ve Galaxy modelleri ise 24 bin TL’ye 20 ay taksit ve sıfır faiz fırsatıyla Ford tutkunlarına ulaştırılıyor.

Amacınız Ticaret ise Aracınız Transit

Ford’un ticari araçlardaki fırsatları da devam ediyor. Yeni Duratorq motoruyla yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu sağlayan Ford Transit’ler ve Transit Connect’ler 18 ay taksit, sıfır faiz oranı ve 18 bin TL’lik taşıt kredisi desteğiyle satın alınabiliyor.

Taşıt Kredisi İstemeyene Peşin Alım İndirimi

Ford, kampanyalı kredi kullanmayı tercih etmeyen müşterilerine ise ilave indirim yaparak yüzde 5’e varan peşin alım desteği veriyor. Şubat ayında Transit Connect, Transit ve Ford binek modelleri yüzde 10’a varan indirim avantajı ile Ford bayilerinde yeni sahiplerini bekliyor.

DHA

Şekerbank’tan Özel Kredi Kampanyası

Şekerbank Kahramanmaraş’ın 92. Kurtuluş Gününe Özel Kahraman kredi Kampanyası Başlattı

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Anadolu’daki ticaretin ve ekonominin can damarı olan esnaf kesimini destekleyerek, bu yolla üretimi ve istihdamı teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kahramanmaraş’ın 92. kurtuluş gününe özel kahraman kredi kampanyası başlattıklarını kaydeden Yıldız, kredi kampanyasının Afşin, Elbistan ve Kahramanmaraş şubelerinde 6-17 Şubat tarihlerinde devam edeceğini belirtti.

Anadolu’daki illeri milli günlerinde esnafın yanında olmak amacıyla böyle bir kampanya geliştirdiklerini dile getiren Yıldız şu bilgileri verdi:

“Birçoğu yaklaşık yarım asırdır aynı yörede ve yerde bulunan şubelerimiz aracılığıyla, yerel davranabilme yetkinliğimiz sayesinde bulunduğumuz bölgeye özel çözümler sunarak bu kesimi destekliyoruz. Şekerbank‘ın küçük işletmelerin lider bankası olma hedefi doğrultusunda, bu kesimde yer alan Kahramanmaraşlı müşterilerine  taksit ötelemeli ve düşük faizli kredi imkanı sağlayacak.”

Kredi kampanyası kapsamında, Kahramanmaraşlı esnaf ve küçük işletmeler, 30 bin liraya kadar kredi kullanabilecek.

AA

Şekerbank’tan Küçük İşletmelere ve Esnafa Özel Kredi

Şekerbank’tan Özel Sigortalı Kredi

Şekerbank, SBN Sigorta işbirliği ile geliştirdiği yeni ürünü ‘Üretene Güvence Paketi’ kapsamında kredi kullanan esnaf ve küçük işletme sahibi müşterilerinin, yangın, su basması, sel, fırtına, taşıt çarpması gibi nedenlerle iş yerlerinin zarar görmesi sonucu faaliyetlerinin durması halinde, kredi taksitlerinin ödenmesine destek oluyor.

Esnaf ve küçük işletmelere özel sunulan ürünün iki farklı seçeneği bulunuyor. ‘Standart Üretene Güvence Paketi’ seçeneğinde, 3 günden fazla işin durması halinde, kredi taksidinin ilgili aydaki taksit tutarının maksimum 500 TL’si banka tarafından karşılanıyor.

İş yerinin birinci aydan sonra da faaliyete geçmemesi halinde ise Şekerbank’ın desteği yıl boyunca devam ediyor ve her ay için aylık maksimum 500 TL, 12 aya kadar banka tarafından ödeniyor.

‘Altın Üretene Güvence Paketi’ seçeneğinde ise 3 günden fazla işin durması halinde, kredi taksidinin ilgili aydaki taksit tutarının maksimum 1000 TL’si banka tarafından karşılanıyor.

İş yerinin birinci aydan sonra da faaliyete geçmemesi halinde ise Şekerbank’ın desteği yıl boyunca devam ediyor ve her ay için aylık maksimum 1000 TL, 12 aya kadar banka tarafından ödeniyor.

Son dönemlerde esnaf ve küçük işletmelere özel Türkiye’de ilk kez uygulanan hizmetler sunan Şekerbank’ın İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, ürüne ilişkin olarak şunları söyledi:

“Ülkemizin asıl üreten kesimleri olan esnaf ve küçük işletmelerimizin iyi ve kötü gününde yanında olan bir banka olarak ilgili segmente özel yine ilk olan bir ürünü sunmaktan dolayı çok mutluyuz. Üretene Güvence Paketi de diğer ürünlerimiz gibi saha ziyaretlerimizde, Anadolu turumuzda tespit ettiğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiştir. Esnafımız uluslar arası standartlarda hizmet almayı hak ediyor ve biz de onların ihtiyaçlarını en iyi bilen banka olarak onlara destek olmaya devam ediyoruz.”

Şekerbank, aynı ürün kapsamında, 60 aya kadar vadelerle maksimum 50 bin TL’ye kadar kredi kullanan esnaf müşterilerinin ve 36 aya varan vadelerle maksimum 200 bin TL’ye kadar kredi kullanan küçük işletme sahibi müşterilerinin kredi taksitlerini 3 ay erteleyebiliyor. Kredi kampanyası Şubat ayı sonuna kadar devam edecek.

İHA

Şekerbank’tan Düşük Faizli Kredi Kampanyası

Şekerbank Tarafından Adana Esnafına Özel Kahraman Kredi Kampanyası Başlatıldı

Adana’nın 90. kurtuluş yılına özel Şekerbank tarafından Adana esnafına özel “Kahraman Kredi” Kampanyası başlatıldı.Şekerbank’ın yeni kredi kampanyası 2-13 Ocak tarihleri arasında geçerli olacak.

Adanalı esnafın ve küçük işletmelerin, her türlü finansman ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini kaydeden Yıldız, ‘Kahraman Kredi’ kampanyasının, Adana’nın kurtuluş haftası nedeniyle Adana, Ceyhan, Gazipaşa, Toros, Yüreğir, Osmaniye şubelerinde 2-13 Ocak tarihleri arasında devam edeceğini bildirdi.

Yıldız, düşük faizli ve taksit ötelemeli finansman imkanı sağlayacak kredi kapsamında, işletmelerin 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabileceğini dile getirdi. Yıldız, 1 yıl vade için, aylık yüzde 1,75 faizin uygulanacağını, ayrıca üç ay taksit ötelemeli olacağını ifade etti.

Genel Müdür Yardımcısı Yıldız, Anadolu’daki ticaretin ve ekonominin can damarı olan esnaf kesimini destekleyerek, bu yolla üretimi ve istihdamı teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Yıldız, şunları ifade etti: “Anadolu Bankacılığı misyonumuz doğrultusunda, Anadolu illerinin milli günlerinde esnafımızın yanında olmak amacıyla böyle bir kampanya geliştirdik. Birçoğu yaklaşık yarım asırdır aynı yörede ve yerde bulunan şubelerimiz aracılığıyla, yerel davranabilme yetkinliğimiz sayesinde bulunduğumuz bölgeye özel çözümler sunarak bu kesimi destekliyoruz.”

Star

KOBİ’ler İçin Kredi Kampanyası

Vakıfbank KOBİ’lere 24 Veya 60 Ay Vadelerle Faizsiz Veya Masrafsız Kredi Verecek

KOBİ’lere verdiği hizmeti KOBİDOST markasıyla sürdüren VakıfBank, KOBİ’lere yönelik yeni bir kredi kampanyası başlattı.

Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, KOBİ’lerin finansman kaynaklarına kolay ve iyi şartlarla ulaşması amacıyla 4 ayrı kredi imkanı sundu.

Faizsiz Kredi ve Masrafsız Kredi ile 3 ay ödemesiz dönem seçeneği sağlayan VakıfBank, Faizsiz Kredi’de vadeyi 24 ay olarak, Masrafsız Kredi’de ise 60 aya kadar olarak belirledi.

VakıfBank, KOBİ’lere yönelik kampanyasından kredi kullanan müşterilerine 3 ay boyunca çeşitli özel avantajlar da uyguluyor.

Kredi kullanan KOBİ’lerin tahsile alınan çek masraflarında yüzde 100 ve giden EFT masraflarında yüzde 75 indirim yapılıyor. Ayrıca VakıfBank Çek Karnesi ücretinde 50 yaprakla sınırlı olmak üzere yüzde 100 indirim getiriliyor. Çek işlemlerinde ”sıfır” masraf sunan VakıfBank, kredi kullanan KOBİ’lerin POS cihazı kullanımlarında, KOBİ’ye özel çalışma şartları ilave taksit imkanları da sağlıyor.

Kampanyadan kredi kullanan müşterilere özel “Ticari Kredi Kartı” kampanyası da düzenleyen VakıfBank, buna göre toplam 2.000 lira ve üzeri harcama yapan kart sahiplerine 50 lira değerinde Worldpuan hediye ediyor. Kart sahibi hedeflenen harcamaya ulaştığı anda hediye Worldpuan yüklemesi kartına yapılıyor.

Kredi kullanan KOBİ’ler ayrıca Güneş Sigorta’dan yaptıracakları İşyeri Paket ve Kasko poliçelerinde yüzde 10 indirimden yararlanabiliyor.

Dünya

Şekerbank Kahraman Kredi Kampanyasını Başlattı

Şekerbank Mardin’in 91. Kurtuluş Gününe Özel Kahraman Kredi Kampanyası Başlattı

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, küçük işletmelerin lider bankası olma hedefi doğrultusunda, bu kesimde yer alan Mardinli müşterilerine, düşük faizli ve taksit ötelemeli finansman imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

“Kahraman Kredi” kampanyası kapsamında, Mardinli esnaf ve küçük işletmelerin, 30 bin liraya kadar kredi kullanabileceklerini, 1 yıl vade için, aylık yüzde 1,39 faizin uygulanacağını ifade eden Yıldız, kredinin ayrıca üç ay taksit ötelemeli olacağını bildirdi.

Yıldız, Anadolu’daki ticaretin ve ekonominin can damarı olan esnaf kesimini destekleyerek üretim ve istihdamı teşvik etmeyi amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Anadolu bankacılığı misyonumuz doğrultusunda, Anadolu illerinin milli günlerinde esnafımızın yanında olmak amacıyla böyle bir kampanya geliştirdik. Birçoğu yaklaşık yarım asırdır aynı yörede ve yerde bulunan şubelerimiz aracılığıyla, yerel davranabilme yetkinliğimiz sayesinde bulunduğumuz bölgeye özel çözümler sunarak bu kesimi destekliyoruz.”

AA

ING Bank’tan KOBİ’lere Avantajlı Faizli Kredi

ING Bank KOBİ’ler İçin  Bayram Kredisi Kampanyası Sunuyor

Bankanın yazılı açıklamasına göre, KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak ”İşletme Sermayesi Kredisi”, ”avantajlı faiz’‘, Ocak 2012’de ödemeye başlama seçeneği ile 36 aya varan vadelerde sunuluyor.

Kampanya, 11 Kasım 2011 tarihine kadar devam edecek.

Dünya

İstanbul Çatalca Kaymakamlığı Teşvik Kredisi Kampanyası Başlattı

İstanbul’da Çatalca Kaymakamlığı’nın Başlattığı Kampanya İle İş Arayanlara Teşvik Kredisi Veriliyor

Çatalca Kaymakamlığı‘nın sunduğu kredi 3 sene sonrasına geri ödemeli. Kimi seracılık yapıyor. Kimi keçi yetiştiriyor.

Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan şunları söylüyor: “Kişi basına 15 bin TL’ye kadar yardım veriyoruz. Kim ne iş yapmak istiyorsa destek veriyoruz .”

Teşvik ile kurulan sera da faaliyete geçmiş, üstelik sadece organik üretim yapıyorlar. Ayrıca teşvik kredisini üç yıl boyunca geri ödemek gerekmiyor. Kredi için başvuranların yapması gereken tek şey vakıf yetkililerini, başarılı olacaklarına inandırmak.

Ntvmsnbc

Şekerbank’tan Esnafa Uygun Faizli Kredi

Şekerbank 58. Kuruluş Yıl Dönümünde Esnaf ve Küçük İşletmeler İçin Özel Bir Kredi Kampanyası Başlattı

Esnaf ve küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarını uygun faiz koşulları ve uzun vadelerde karşılamayı hedefleyen kredi kampanyası 31 Ekim’e kadar devam edecek.

Kampanya kapsamında, esnaf ve küçük işletmelerin 10 bin TL’ye kadar olan kredi talepleri için, 24 aya kadar vadeli aylık yüzde 0.58 oranında faiz uygulanacak.

Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, bundan 58 yıl önce, 12 Ekim 1953’te, Anadolulu girişimcilerin, çiftçilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Şekerbank’ın, bugün yüzde 62’si Anadolu’da olan 266 şubesi, güçlü mali yapısı ve uluslararası marka bilinirliği ile üreten Türkiye’ye, yani ekonominin gerçek kahramanlarına güç vermeye devam ettiğini söyledi.

Yıldız “Şekerbank, ‘küçük işletmelerin finansmanında lider banka olma’ vizyonu doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Hemşehrim Kredisi

58. kuruluş yıldönümüne özel olarak düzenledikleri kredi kampanyası ile Şekerbank’ın üretenin yanında olma misyonunu sürdürdüğünü belirten Yıldız, “Biz banka olarak ülkemizin asıl üreten kesimi olduğuna inandığımız esnafımızı ve küçük işletmelerimizi destekleyerek, onlara özel yerel ürünler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, çoğu yaklaşık yarım asırdır aynı yerde hizmet veren şubelerimizin kuruluş yıldönümlerinde, o bölgenin  esnaf ve küçük işletmelerine ‘Hemşehrim Kredisi’ ürünümüz ile finansman olanağı sağlıyoruz. Şimdi de Şekerbank’ın kuruluş yıldönümü nedeniyle tüm Türkiye’deki esnafımızı, küçük işletmelerimizi destekliyor, bu fırsattan yararlanmak ve bir çayımızı içmek üzere onları şubelerimize bekliyoruz” diye konuştu.

Star

Turizm İşletmecilerine ING Bank’tan Kredi Kampanyası

ING Bank’ın Turizm Sektöründe Faaliyet Gösteren Turizm İşletmelerine Aslan Turizmci Paketi Sunduğu Bildirildi

ING Bank’tan yapılan açıklamada, otel, motel, pansiyon, tatil köyleri, restoran ve cafe/bar işletmelerinin faydalanabileceği pakette dokuz aya kadar ödemesiz dönemli Türk Lirası ve dövize endeksli kredi imkanları verildiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, pakette yer alan “Turizm İşletme Kredisi”nin, 36 aya varan vade ile işletme sermayesi, mal ve hizmet alım/satımlarının finansmanı gibi turizm işletmelerinin devamlılığını sağlayacak TL ve döviz endeksli krediler sunarken, “Turizm Yatırım Kredisi”nin, 60 aya varan vade imkanı ile işyeri, bina, arsa alımı, yenileme, ek bina-ünite yapımı, ekipman alımı gibi harcamaların finansmanını sağlayacak Türk Lirası ve döviz endeksli krediler sağladığı belirtildi.

Milliyet