2016 Yılı Konut Fiyatlarında Artış Beklentisi

konu_faizleri_dusecek_mi_ne_zaman_inecek_h18804Konut alımlarında analistlerin görüşlerine başvurmalı ve gündemi takip ederek, ekonomik beklentilerin toplumda nasıl sonuçlar doğuracağını yakından takip etmeliyiz. Ülkemizin gayrimenkul sektöründeki en iyi analistlerine göre konut fiyatları 2016 yılına hızlı bir şekilde gireceğini, konut fiyatlarında yüksek zamların 2016 yılında bizlere merhaba diyeceğini öngörmektedirler. 2016’da beklenen konut fiyatlarında artış oranları hem emlakçıları hem de ev almak isteyen vatandaşı harekete geçirmiştir. 2015 yılının son iki ayında emlakçılar ellerinde bulunan konutları hızla eritmeye çalışırken vatandaş da yeni yılda ki fiyat yükseliş beklentilerinden dolayı ev alımlarını hızlandırmışlardır.

Konut Fiyatlarına Siyasetin Etkisi

Dünyadaki bütün ülkeler de olduğu gibi ülkemizde de siyasi ortamda ki belirsizlik bütün piyasaları etkilemektedir. Yedi hazirandaki siyasi gerilim ve sonrasında oluşan tablo tüm piyasaları olumsuz etkilediği gibi konut piyasasını da olumsuz etkilemiş ve bir durgunluğa hatta gerilemeye sebep olmuştur. Zira tek başına iktidarların karar alma, uygulama ve ekonomideki istikrarlı seyirleri piyasaları canlı tutmakta ve tüketicinin yoğun talepleri ile karşılamasını sağlamaktadır. Oysaki koalisyon dönemlerindeki karmaşık tablo piyasaları devamlı temkinli olmaya itmekte, tüketiciyi tüketmekten çok her koşula karşı tasarruflu olmaya itmektedir. Bu durumda da piyasada para dolaşımı azalmakta bu da ekonomideki canlılığı azaltmaktadır.

Fakat bir kasım erken genel seçimlerinden sonra oluşan mevcut durum daha ilk günden kendini belli ederek psikolojik bir rahatlamayı beraberinde getirmiştir. Seçimlerden tek başına ve güçlü bir iktidarın çıkmış olması siyasetteki ferahlamayla beraber diğer piyasalarda olduğu gibi konut piyasasında da rahatlama sağlamıştır. Bu rahatlık umutları yeşertmiş ve ekonomik beklentilerin artmasına neden olmuştur. Nitekim dört kasımda yapılan emlak fuarına yabancı yatırımcıların gösterdiği büyük katılım bu rahatlamanın somut verilerindendir. Gayrimenkul analistlerinin de eldeki veriler ışığında öngördüğü 2016’da beklenen konut fiyatlarında artış, 2015 yılının son aylarında yabancı ve yerli yatırımcıların konut taleplerinde artışa neden olmuştur.

Kaynak: teknologadam