Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? – Konut Kredisi Yapılandırma Başvuru Dilekçesi Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile haberimizde yayınlanmıştır.Konut kredisi, bankacılar arasında mortgage kredisi, halk arasında da ev kredisi olarak da bilinir. Konut kredisi almak için başvuru koşulları neler? Bankalar şu anda sadece bazı tip taşınmaz mallara mortgage vermektedirler. 

Konut kredisi için başvuru nasıl yapılır? Konut kredisi, bankacılar arasında mortgage kredisi, halk arasında da ev kredisi olarak da bilinir.Konut kredisi almak için başvuru koşulları neler? Bankalar şu anda sadece bazı tip taşınmaz mallara mortgage vermektedirler. Örnegin, birçok banka kullanılabilir durumda mesken tipi konutlara mortgage verirken, arsa ve diğer taşınmaz mallara mortgage vermemektedir. Konut kredisi başvurusu detaylarıhaberimizde…
Konut kredisi diğer adıyla Mortgage (Mortgage Kredisi), İpotekli Konut Kredisi ya da Tutulu Satış Kredisi olarak da bilinir. Mortgage taşınmaz malın ipotek alınması şartıyla verilen bir kredidir. Mortgage kredisinin bütün taksitlerinin ödemesi tamamlandığında, ipotek durumu ortadan kalkar. Mortgage kredisinin vadesi 1 ile 20 yıl arasında değişmektedir.

Mortgage kredisinin başlıca türleri şunlardır:

Ev Kredisi (Konut Kredisi). Ev (mesken) almak için için kullanılır.

Ofis / İşyeri Kredisi. Ofis, işyeri, imalathane satın almak için kullanılır.
Arsa Kredisi. Arsa ve bahçe finansmanını için kullanılır.
Konut Geliştirme Kredisi. Konutların yenileme, dekorasyon, tadilat ihtiyaçları için kullanılır.
İnşaat Kredisi. Kaba inşaatı bitmiş yapıların finansmanını desteklemek üzere kullandırılan bir bireysel kredi türüdür.
Refinansman Kredisi. Konut Kredisi Borç Transferi ve Yeniden Yapılandırma Kredisi olarak da bilinir. Mevcut konut kredisi borcunun daha uygun faiz ve vade koşulları ile değiştirilmesini sağlamak üzere alternatif olarak sunulan kredi türüdür.
İpotek kredi geri ödenene dek, bankaların taşınmaz mala el koyabilme yetkisini ellerinde tutması demektir. Bu nedenle geri ödeme zorluğu olduğunda karşılaşılabilecek riskleri iyi tartmak gerekir.

En Uygun Mortgage Kredisi

En Uygun Mortgage Kredisi bulmak en düşük masraf ve en düşük mortage kredisi faizi veren bankayı bulmak demektir. En Uygun Mortgage Kredisini bulmanın en kolay yolu sitemizden en uygun mortgage kredisi başvurusu yapmak ve bankalardan teklif toplamaktır.

Mortgage vermeden önce bankalar kimlik bilgilerinizi ve gelirinizi doğrulamak için bazı bilgi ve belgeler isterler. Aşağıda mortgage başvurusu için tüm bankaların istediği ortak belgeler listelenmiştir. Ancak her bankanın istediği belgeler farklı olabileceğinden bankaları detaylı araştırmak gerekiyor.

İstenen Peşinat Yüzdesi

Alınıcak taşınmaz bedelinin %20-25 gibi bir miktarının peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu peşinat konut fiyatlarının düşmesi ve sizin geri ödeme zorluğu yaşamanız durumunda bankanın teminatıdır.

Kefil Gereksinimi

Mortgage verilirken üzerine kredi alınan taşınmaz teminat olarak ipotek yapılır. Buna rağmen birçok banka enaz bir kefil istemektedir.
Başvuru için Gereken Belgeler

Kişisel

Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport)
İkametgah İlmuhaberi
Maaş Bordrosu veya serbest meslek sahipleri için Vergi Levhası
Alınacak konuta ilişkin
Kat Mülkiyeti Tapusu ya da
Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da
Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri
Başvuru Formunda İstenen Kişisel Bilgiler

Ad, Soyad

T.C. Vatandaşlık No.
T.C. Bireysel Vergi No.
Adres (Ev, iş ve cep)
Telefon (Ev, iş ve cep)
Kiracı veya Ev Sahibi olma durumu
Meslek ve Ünvanı
Öğrenim durumu
Askerlik durumu
Medeni durumu
Başvuru Formunda İstenen Mali Bilgiler
Otomobil marka ve yılı

Taşınmaz mülk listesi
Gelir (Maaş, Kira, Faiz ve Diğer)
Gider (Aylık net gider)
Diğer bankadaki hesaplarınız

Yaptırılması Zorunlu Sigortalar
 

Bireysel yaşam sigortası

Konut sigortası
Deprem sigortası
Kaynak: Haberport