Konut Kredilerine Artık İstediği Gibi Sigorta Yapamayacak?

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Önce tüketici kredilerindeki suiistimalleri tüketiciyi koruyan düzenlemeler yapıldı. Şimdi de sıra konut finansmanındaki düzenlemelerinde.

Konut finansman sözleşmelerinde ilk yenilik ve koruyucu önlem “Tüketicinin yazılı ya da elektronik ortamda açık talebi olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak” Olması. Önceden sormadan sigorta yapılıyor, tüketiciden ek ödeme talep ediliyordu.Tüketici isterse istediği sigorta kurumundan sigorta yaptırabilecek, teminat mektubunu finansman kuruma iletecek.

İkinci olarak tüketici, aldığı kredinin bir kısmını günü gelmeden ödemek istediğinde, banka yok diyemeyecek ve  bu hallerde konut finansman kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli indirimi yapmak zorunda kalacak.

Üçüncü yenilik şu; ”Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve sadece krediyle ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek”. Yani tüketici borcunu ödemek için acılan hesap dolayısıyla ek bir ücret ödemeyecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 28 Mayıs’ta Resmi gazete’de yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra belirlenen tüketiciyi koruyan bu düzenlemeler “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği” 28 Kasımda yürürlüklüye girecek.

Kaynak: Baypamuk