Kanser Hastasının “Kredi” Zaferi

1844389_1aOğlunu bir süre önce kanserden kaybeden avukat baba, 50 bin TL’lik kredi borcu için gelinine ödeme emri gönderen bankaya karşı başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, müşterisinin hastalığından haberi olmayan bankayı borcun yarısını ödemeye mahkum etti

İzmirli Avukat Bayram Küçük, kanserden ölen oğlunun bankadan çektiği 50 bin liralık tüketici kredisi için verdiği hukuk savaşını kazandı. Mahkeme, Avukat Bayram Küçük’ün “Banka sadece verdiği borç karşılığından kazanacağı faiz parasıyla ilgileniyor oysa borç verdiği kişinin sağlık sorunuyla ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Bu yüzden borç alan kadar kusurludur” savunmasını haklı buldu. Banka, çekilen kredinin yarısını ödemeye mahkum edildi. İzmir Barosu’na kayıtlı Avukat Tolga Küçük (43), geçtiğimiz yıl kanser hastası olduğunu öğrendi. Hastalıkla mücadeleye başlayan Avukat Küçük, kısa süre önce bir bankadan 50 bin lira ihtiyaç kredisi çekti. Ancak Avukat Küçük, Tepecik Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Küçük’ün erken ölümü kendisi gibi avukat olan babası Bayram Küçük ve sevenlerini hüzne boğdu.

Onur mücadelesi

Avukat Tolga Küçük’ün ölümünden bir yıl geçmeden banka, çekilen tüketici kredisi için takip başlattı. Küçük’ün eşine gönderilen tebligatta 50 bin TL ihtiyaç kredisine yönelik borcun yasa gereği mirasçıları tarafından ödenmesi gerektiği bildirildi. Oğlunu kaybetmenin acısını daha unutamadan bankaların torunu ve gelinine ödeme emri göndermesiyle ikinci kez şok olan deneyimli hukukçu, emekli Albay ve Kıbrıs Gazisi Avukat Bayram Küçük, bankaya karşı İzmir Tüketici Mahkemesi’nde onur mücadelesi başlattı.

Mahkeme “sorumluluk müşterektir” dedi

Kredi veren bankanın kişinin sağlık durumunu bilmesi ve ona göre borçlandırması gerektiğini belirten Avukat Bayram Küçük, oğlunun borcunu bankanın sigortasının karşılaması gerektiğini belirtti. Bankanın hukukçuları ise söz konusu ölümün sigorta kapsamı dışında gerçekleştiğini, bu nedenle mirasçıların borcun tamamını bankaya ödemekle yükümlü olduklarını iddia etti. Avukat Bayram Küçük ise oğluna kredi veren bankanın sadece verdiği borç karşılığından kazanacağı faiz parasını düşündüğünü, borç verdiği kişinin sağlık sorunuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmeyerek borç alan kadar kusurlu olduğunu savundu. İzmir Tüketici Mahkemesi de Bayram Küçük’ün savunmasına hak vererek, bankanın borç verdiği kişinin sağlık sorunlarını bilmemesinin kendisini borçla ilgili müşterek sorumlu hale getirdiğini belirtti. Mahkeme, bu nedenle borçlunun 50 bin TL’lik borcun yarısının ölenin mirasçıları, diğer yarısının ise bankanın sigortası tarafından karşılanmasına karar verdi.

Kaynak: Yeniasır