Konut Kredisi Taksitini Geciktirirsem Banka Evi Satabilir Mi?

akbank-bayram-özelKredi ile konut almak en popüler olan kredi türlerinden birisidir. Kira öder gibi ev sahibi oluyorsunuz. Konut kredisi meblağsı yüksek olduğundan banka ödememe ihtimalini göz önünde bulundurarak sizden ipotek teminat istemektedir. Genel de bu ipotek kredi ile aldığınız ev olmaktadır.

Konut kredisi kapsamında tüketicilerin aklına takılan onlarca soru var bunlardan birisi de konut kredisi taksitini geciktirsem banka evi satabilir mi, oldu. Konut kredisinde aylık taksitlerinizi düzenli ödemeniz gerekmektedir. Konut kredisinde değil aslında her kredi de bu şart söz konusu.

Konut kredisinde taksitinizi birkaç gün ya da bir ay geç ödediğinizde hemen konut sizden alınarak başkasına satılmaz. Yasal sürenin dolması beklenir. Yani 60 gün iki ay boyunca ödemelerinizi yapmazsanız banka size uyarı ihtar göndermeye başlar. Israrla ödemeseniz avukat ile anlaşılarak 90 günlük süre dolumun da icra işlemleri başlatılır.

İpotekli olan eviniz bu süre sonunda yasal işlemler tamamlanarak sizden alınır ve banka tarafından satışa sunularak kalan borcunuzun yerine sayılır. Bu can sıkıcı durumla karşılaşmamak için banka kredilerinizi zamanında ve düzenli ödemeye özen gösterin.

Kaynak:365kredi