Hacizli Eve Konut Kredisi Alınabilir Mi?

konut_kredisinin_diger_kredilerden_farki_ne_h18763Ev sahibi olmak isteyen, toplu nakit parası bulunmayan herkes banka konut kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Banka konut kredisine başvuru yaptığınızda banka tarafından uzman incelemesi görevlendirilmektedir. Ekspertiz ilk aşama da evin tapu kontrollerini yapmaktadır.

Tapu kontrolü esnasında yapılan işlemlerin tamamına takyidat adı verilmektedir. Bu işlem aşamasında tapu üzerinde yıkım işlemi ya da ihbarı gelmiş mi, konut kredisinde haciz ya da ipotek var mı hepsi tek tek incelenmektedir. Eğer alacağınız konut üzerinde uzman incelemesi haciz olduğunu görür ise ilk aşamada satış öncesi bu durumun ortadan kaldırılmasını bekler ve bankaya rapor halinde bu durumu sunar ve bankada kredinize bu nedene bağlı olarak onay vermez.

Bunun en temel nedeni de banka alacağınız krediye karşın satın aldığınız evi ipotek eder, hacizli bir evin üzerine de ikinci kez ipotek uygulanamaz.

Hacizli eve konut kredisi alınabilir mi, sorunuza verilecek cevap üst metinde sıraladığımız şekildedir. Hacizli ve kredi almanız bu nedenle imkânsız ve zordur. Sizde bankaya kredi başvurusu yaparken önemli olan bu detayı atlamamaya özen gösterin.

Kaynak: 365kredi