Konut Kredisi Tüketici Üzerinde Büyük Bir Yük

ev_3766Geçen sene başında 0,85 seviyelerinde olan konutların kredilerinin yıllık maliyeti son aylarda yüzde 1,10’a kadar yükseldi.

Faiz oranları arttıkça ipotekli satışların düştüğüne, senetli ve peşin alımların ise arttığına dikkat çeken Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanıinanç Kabadayı, “Konut kredisi tüketici üzerinde büyük bir yük. Faizlerin düşmesi hem KOBİ ve genel ekonomi hem de inşaat sektörünün canlanması için çok önemli.” değerlendirmesini yaptı.

Projelerinde 60 aya kadar faiz uygulamayarak tüketiciyi rahatlatmaya çalıştıklarını belirten Kabadayı, “Dünyada uygulanan mortgage sisteminde 20 senelik, 30 senelik vadeler var. Türkiye’de kredi kullanımında ise ağırlıklı vade 10 sene. Uzun senelere yayılmış daha küçük ödemeler ev sahibi olmak isteyen tüketicilere önemli imkan sağlar. Ana amaç işletmelerin ve tüketici üzerindeki faiz yükünün minimize edilmesi. Sektörün canlanması ve bekleyen talebin harekete geçmesi için bunun çok önemli olduğuna inanıyorum.” diye konuştu. 

Ege Yapı olarak 2016’da yatırımlarını hızlandıracaklarını söyleyen Kabadayı, 2 milyar liralık 6 projeyi hayata geçireceklerini belirterek projeleri şöyle açıkladı: “İlkbaharda Kağıthane’de, hemen sonra Çekmeköy’de Casper’in arazisinde konut projelerimiz başlayacak. Beylerbeyi ve Maslak’ta ofis projemiz olacak. Emlak Konut’la bir konut projesi yapacağız ve son yılların popüler bölgelerinden Beyoğlu’nda da bir projemiz başlayacak.”

Kaynak: Zaman