Tüketici Kredilerinde Kişiye Göre Limit

1844389_1aKredi kullanımına yeni standart geliyor. Her bir banka müşterisi için tek bir limit belirlenecek. Taşıt, konut, ihtiyaç ve kredi kartının toplam limiti belirlenen miktarın üzerine çıkamayacak.

Bankalar tarafından kullandırılan kredilere yeni bir standart getiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülen çalışma ile kredilerde tek limit dönemi başlayacak. Bankalar her bir kişi için gelir, borç ve varlıklarına göre toplam bir kredi üst limiti belirleyecek. Belirlenen limit taşıt, konut, ihtiyaç ve kredi kartı harcamalarının tümünü kapsayacak. Örneğin evi, arabası ve sabit geliri olan bir kişiye sahip olduğu varlıkların değerine göre 500 bin Türk Lirası kredi limiti belirlenecek. Bu limit tüm bankalar tarafından görülebilecek. Tüketici kredi kartı limitini artırmak istediğinde konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi borç miktarı azaldı ise bu talebi karşılanacak. Bankalar tarafından belirlenecek limitte kişinin kiracı ya da ev sahibi olmasının yanı sıra düzenli gelire sahip olup olmadığı da belirleyici olacak. Örneğin aynı iş yerinde çalışıp aynı maaşı alan iki kişinin kredi limiti sahip olduğu taşıt ve gayrimenkullerin değerine göre farklı olabilecek. Çalışmaların devam ettiği ve önümüzdeki günlerde netleşmesinin beklendiği yeni model ile kredilerin takibe dönüşme oranın artmasının önlenmesi de amaçlanıyor.

Çalışma Bu Yıl Bitecek

BDDK tarafından yürütülen çalışmalarda Türkiye Bankalar Birliği ile Merkez Bankası da yer alacak.  Üst düzey bir ekonomi yetkilisi, BDDK’nın altyapı hazırlama sürecinin devam ettiğini ifade ederek bankaların tüketicilerin tüm gelir ve borçlarını görebileceğini söyledi. 2016’da çalışmanin bitirilmesinin planlandığını aktaran yetkili “Yeni sistem sayesinde bankalar  müşterinin gelir gider borç ve varlıklarını görebilecek. Belirlenen limite göre kredi kullandırılacak” dedi.

Kaynak: Star