Konut Kredisi Artışında Dünya Birincisiyiz

konu_faizleri_dusecek_mi_ne_zaman_inecek_h18804IMF dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri sıraladı. Konut fiyatları en fazla Ukrayna’da azaldı. Türkiye yüzde 10.4 ile dünyada konut fiyatları en fazla artan 7. ülke oldu. Türkiye bunun yanında 44 ülke arasında reel konut kredisi artışında ilk sırada geldi. Türkiye aynı zamanda konut satış fiyatı-kira makasının en fazla açıldığı ülke oldu.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) üç aylık “Küresel Konut İzleme Raporu”nun ocak 2016’ya ait olanı yayımlandı. Konut fiyatları birçok ülkede arttı. Dünyada 2015 üçüncü çeyrek ya da veri elde edilebilen en son tarih itibarıyla konut fiyatı yıllık olarak reel en fazla artan ülkeler şöyle (yaklaşık yüzde):

“Katar (yüzde 23 arttı), Hong Kong (yüzde 17), İsveç (yüzde 13.5), Macaristan (yüzde 12), BAE (yüzde 11.5), Estonya (yüzde 10,6), Türkiye (yüzde 10.4), Yeni Zelanda (yüzde 10.2), İrlanda (yüzde 9), Hindistan (8.6).”

Konut fiyatları en fazla azalan ülke iç karışıklıklar yaşayan Ukrayna oldu. Ukrayna’da konut fiyatları neredeyse yarı yarıya, yüzde 39.3 düştü. Rusya’da konut fiyatları yüzde 11 azaldı. Bir diğer bölge ülkesi Letonya’da da konut fiyatları yüzde 5 düştü. Bu ülkeleri Brezilya, Çin, Yunanistan, Singapur, Makedonya gibi ülkeler izledi.

Türkiye Reel Konut Kredisi Büyümesinde Dünya Şampiyonu

Türkiye 2015’in reel konut kredisi artışında dünya şampiyonu oldu. IMF sıklıkla konut fiyatlarındaki değişiklikle bağlantılı bulunan reel konut kredisi artışlarının birçok ülkede güçlü olduğunu kaydetti. Türkiye IMF’nin skalasına alınan 44 ülke arasında reel konut kredisi artışında birinci sırada yer aldı. Türkiye’de büyüme yüzde 17.1 oldu. Türkiye’yi düzenli azalışlarla Kolombiya (14.9), Çin (yüzde 13.1), Filipinler (12.2), Estonya, Slovak Cumhuriyeti gibi ülkeler izledi.

Reel konut kredisi hacmi en çok azalan ülkeler ise yüzde 36 ile Ukrayna, yüzde 12 ile Slovenya ve İrlanda, yüzde 8 ile Portekiz oldu.

Türkiye Dünyada Konut Fiyatı – Kira Makasının En Açık Olduğu Ülke

IMF raporuna göre dünyada konut fiyatı-kira makasının en açık olduğu ülke Türkiye. Ülkelerin yarısında konut fiyatları gelirlerden ve kiralardan daha hızlı artıyor. Ancak bu göstergeler ihtiyatla karşılanmalı. Örneğin konut fiyatı-kira oranı, kiraların denetim altında bulunduğu ülkeler için yararlı bir gösterge değil.

Konut fiyatı-kira oranında ortaladan en yüksek sapma oranı

konut fiyatı-kira oranında, tarihi ortalamadan en yüksek sapma oranı, 2010 100 kabul edildiğinde, 2015 yılında 142 ile Türkiye’de. Konut fiyatı/kira rasyosu endeksinde Almanya 123 ile ikinci, Yeni Zelanda ve İsrail 122 ile üçüncü, İsveç 120 ile dördüncü, Kanada 117 ile beşinci oldu.

Konut fiyatı-kira endeksi en düşük ülke 74 ile İspanya oldu.2000 yılında 100 olan küresel konut endeksi, 2007 sonunda 160’ı gördükten sonra 2015’te 151’te bulunuyor. Raporda küresel konut piyasalarının yavaş bir toparlanma içinde olduğu belirtilirken “Ülkelerdeki reel konut fiyatlarını toplar ve büyük resme bakarsak, küresel konut fiyatlarının hafifçe yukarı yönlü hareket ettiğini görüyoruz. Küresel Konut fiyatları endeksi, geçen 16 çeyrek (4 yıl) boyunca yükseğe doğru seyretmeye devam ediyor” denildi. 

Kaynak:Gerçek gündem