En Uygun Ev Kredisi Nasıl Alınır?

akbank-bayram-özelEv kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler artık kefilsiz şekilde kredi çekebilecekler! Ev kredisi ödeme şartları, istenen belgeler ve başvurunun nasıl yapılacağına dair bilgiler yer almaktadır.

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak başvurduğu “ev/konut” kredileri, 2016 yılı ilk verilerine göre geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek oranda bir talep görüyor. Ev fiyatlarının her geçen gün artması nedeniyle kredilere yönelen vatandaş ise dertli. Fiyatların artması ile birlikte bankalara yönelen vatandaşlar, bugünlerde yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalıyor. Son yıllarda faiz oranlarına yüksek miktarda zam yapılması nedeniyle vatandaş ev kredisi çekerken iki kez düşünmek zorunda kalıyor.

Bankalar ise, ev kredisine olan yoğun talep nedeniyle fair oranlarını arttırmaya gidiyor. Büütn bankalara yoğun ev kredisi talebi olması ile birlikte, bankalar ufak ufak oranları arttırınca, rakamlar üst seviyelere ulaştı. Geçmiş yıllarda %20 lik bir faiz oranla ev alınabilirken, şimdi ise %70 lere varan miktarlarda faizler uygulanıyor. Bu da vatandaşın ev sahibi olmasını biraz daha zorlaştırmış durumda. Peki ev sahibi olmak için ev kredisi nasıl çekilir? Alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar ev kredisi için ödeme koşulları zor görünse de, ev kredisi almak ise aksine bir o okadar kolaylaştırılmış durumda. Bankaların yüksek miktarlarda kazanç sağlaması, ev için verilen krediye karşılık evin ipotek altına alınması gibi nedenler ile birlikte bankanın kendini güvence altına alması, kredinin kolay şekilde tahsis edilmesine olanak tanıyor. Peki ev için kredi başvurusu nasıl yapılır? Bankaların aracı olduğu ev kredileri için, internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Tercih edeceğiniz bankanın web sayfasına girerek, “Konut Kredisi” çatısı altındaki menüye girdiğinizde “Hemen Başvur” butonları yer almaktadır. Bu sayfalar üzerinden, sizden TC kimlik numaranız gibi benzer bilgiler istenmektedir. Sistem sizin bu başvurunuzu değerlendirmekte ve size banka müşteri temsilcisi tarafından telefonla dönüş sağlanmaktadır. Adınıza çıkacak ev kredisi sözleşme şartları için ise banka müşteri temsilcisi sizi bankaya davet edecektir. Bu şekilde Başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız banka şubesine giderek müşteri temsilcisi katında başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Ev Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Eski usüldeki gibi kefil istenmemektedir. Ev ipotek altına alındığı için sadece çalıştığınız işyeri, ücret bordrosu, kimlik fotokopisi gibi belgeler istenmektedir.

Kredi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Merak edilen bir diğer konu, ev kredisinin ne kadar süre zarfı içerisinde onaylanıp çıktığıdır. Banka tarafından yönlendirilen ekspertizin evi incelemesi üzerine aynı gün içerisinde krediye onay çıkmakta ve aynı gün içerisinde kredi ödemesi tarafınıza yapılmaktadır.

Faiz Oranları Nedir?

Ev kredisinde, krediyi çekecek kişiyi en çok düşündüren konu ise faiz oranları. Ev kredisi faiz oranları bankadan bankaya, vade farkına göre değişim göstermektedir. En uygun ev kredisi için bankaların bir çoğu ile görüşerek fiyat almanız, faiz oranı öğrenmeniz önerilir.

Kaynak: uskudarses