Doğu Bölgesi İçin Ekonomik Çözüm Önerileri

774507vakifbank0Son bir yılda yaşanan olaylar başta Diyarbakır olmak üzere doğudaki pekçok ilde yaşayan insanlarda korku, karamsarlık gelecek kaygısı ile beraber duygusal kopuş başlattı.

Bunun en belirgin örneği ise her yere asılan satılık ilanlarını gösterebiliriz.

Zengin , fakir farketmeksizin şu an pek çok kişinin gündeminde Diyarbakır dan göç etmek var.

Terörün etkilemediği hiç bir sektör kalmadı.

Son zamanlarda peş peşe iflas haberleri almaktayız. Bunun bir sosyal patlamaya dönüşmesi de an meselesidir.

Gün boyunca duyulan silah sesleri Siren sesleri,  her an bir kör kurşuna kurban gitme korkusu insanlarda travma yaşatmaktadır.

Bölgemiz tarım bölgesi olsa bile şu an en çok istihdam oluşturan sektör İNŞAAT ‘dır. Eğitimsiz is gücünün en rahat istihdam edildiği sektör olmak ile beraber 400 sektörü harekete geçirmektedir.

Diyarbakır da son 1 yıl içinde konut satışları trajik bir şekilde düşmüştür.  Kayıtlara geçen satışlar ise göç eden vatandaşların alıp sattığı konulardır.

Hem göçü önlemek hem istihdam oluşturmak hem de duygusal kopuşu önlemek için bu sektörü canlandırmak gerekiyor

Bürokratik süreçlerden uzak çok Yalın bir uygulamayla vatandaşa verilecek  sıfır faizli konut kredisi Diyarbakır ve bölge ekonomisini canlandıracaktır.

Bunun için acil  sıfır faizli 100.000 tl lik bir uygulama Diyarbakır ve terörden etkilenen diğer illeri de ekonomik açıdan  canlandıracaktır.

Bunun faiz yükünü devlet subvanse etse bile 2 yıllık süre zarfında oluşacak katma değer bunu telafi edecektir.

120 ay vadeli 100.000 tl için verilecek bir kredinin devlete maliyeti yaklaşık 60.000 tl olacaktır. Yirmi bin konut için bu rakam bir milyar ikiyüz milyon TL olacaktır.

Yirmi bin konutun üretim ve satışından oluşacak işlem hacmi yaklaşık yedi milyar tl olacaktır.

Yedi milyarın katma değeri yaklaşık 1.260.000 tl olacaktır.

Harekete geçecek 400 sektör,  oluşacak istihdam, halktaki duygusal kopuş ve göç etme dürtüsünün bastırılması düşünüldüğünde etkisi anında ve büyük olacak bir ekonomik çözüm sürecinin ilk kıvılcımı olacaktır.

Ayrıca Toki idaresi ve Milli Emlak tarafından arsa geliştirip uygun fiyat ve vadelerde halka satışı da yöre halkında sahiplenme duygusunu pekiştirecektir.

Diğer bir öneri de imar yetkisinin eş zamanlı olarak  2 yıllığına çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da sürdürülmesidir. Bu sayede işlemler daha hızlı yürütülmüş olacaktır.

Bu önerilerin acilen hayata geçirilmesi için Ekonomi,  Maliye ve Çevre şehircilik bakanlığının koordineli bir şekilde çalışmalarına başlaması hayatı önem arz etmektedir.

Kaynak: Haber10