Tag: 2 yıl geri ödemesiz krediler

Abank İFC’nin Kredisini Bayanlara Sunuyor

2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıl Vadeli Kredilere En Çok İnşaat, Hizmet ve Gıda Sektörlerinden Başvuru Yapılıyor

Kadınların ekonomide daha çok söz sahibi olmasına yönelik projeler yurtdışında şu sıralar çok popüler. Hatta eğer bir sosyal girişimcilik proje yarışmasına katılacaksanız kadın girişimciler ekseninde bir projeyle ödülü garantileyeceğiniz bile söylenebilir.

Uluslararası Finans Kuruluşu ve Hollanda Kalkınma Ajansı, Türkiye’de ilk kez kadın girişimcilere yönelik bir finansal destek projesi için anlaşmaya imza attı.

Alternatifbank’ın kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik başlattığı kredi projesi kapsamında bankayla 40 milyon dolar krediyi kapsayan bir sözleşme imzalayan IFC, krediden yararlanan yatırımları da takip edecek.

Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan’la geçtiğimiz hafta görücüye çıkardıkları proje hakkında konuştuk.

Kadın istihdamının artırılması, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları için sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında böyle bir proje başlattıklarını anlattı Aydoğan.

“Kadınlara ne yazık ki her konuda eşitlik yok. Ancak kadınların ekonomideki ağırlıkları gittikçe artıyor. Biz de kadın girişimcilerin yatırımlarına 5 yıl vadeli kredilerle destek vererek bu sürece katkıda bulunmak istedik” diyor.

Anadolu’dan Başvuru Var

Her bir girişimciye maksimum 2 milyon dolar destek sağlanacak kredi projesine kısa sürede 25 girişimci başvurmuş. 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli krediye başvuran projelerin ince elenip sık dokunarak seçileceğini anlatan Aydoğan, başvuruların yüzde 50′sinin Anadolu’dan geldiğini vurguluyor.

Aydoğan bu konuda hassas davrandıklarını söyleyerek, “Kredilerin tamamını belli bir bölgeye vermek istemiyoruz. Özellikle Türkiye’nin her yerinde kullanıcıları olmasına dikkat ediyoruz” diyor.

Başvuran yeni yatırımlar ağırlıklı olarak inşaat, hizmet ve gıda sektörlerindeki projeleri içeriyor. Kredi verilen kadın girişimciler parayı aldıktan sonra da yalnız bırakılmıyor. Daha proje aşamasında yatırımcılara danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatan Aydoğan, fizibilite raporlarını inceleyip onlara yol gösterdiklerinin de altını çiziyor.

Sabah

  • Del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Google Bookmark
  • StumbleUpon
  • Technorati