Tag: Avrupa Yatırım Fonu

KOBİ’ler İçin Yeni Bir Finansman Programı

Gelir Seviyesi Düşük 43 İlde Kullanılmak Üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Yatırım Fonu 30 Milyon Euroluk Yeni Bir Finansman Programı Başlattı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
ile Avrupa Yatırım Fonu, gelir seviyesi düşük 43 ilde 30 milyon euroluk yeni bir finansman programı başlattı. Bunun için ‘Gelişen 43 (G43) Anadolu Sermayesi Girişim Fonu’, 2012 yılı ikinci yarısında kurulacak ve bölgede belirleyeceği en az 8, en fazla 12 şirkete 30 milyon euro kaynak sağlayarak, bunlara ortak olacak. Fonun en az yüzde 50′si Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirilecek yatırımlarda kullanılacak. Bu arada Projenin bin 250 kişilik istihdam yaratacağı bildirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Yatırım Fonu’nun Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’leri, risk sermayesi ile desteklemeyi hedefleyen ‘G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi’nin açılış toplantısı ve imza töreni Ankara Rixos Otel’de yapıldı.

İmza töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin ekonomide kronik sorunları geride bıraktığını, belirterek, Türkiye’nin bu başarılarında KOBİ’lerin ve özel sektörün büyük payı olduğunu söyledi.

Risk Sermayesi Anadolu’da

KOBİ’lerin en büyük sıkıntısının finansmana erişim olduğunu belirten Ergün, risk sermayesi kavramını Anadolu’ya taşıdıklarını söyledi. Türkiye’de riski seven yeniliklere açık KOBİ’lerin olduğunu belirten Ergün, “Proje bin 250 kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor. Sadece 43 şehirde üretime, istihdama sağlayacağı katkının yanında Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Ortadoğu pazarlarına için önemli etkiler sağlayacak.

Hedef bölgedeki firmalar için finansman alanı oluşacak. Bu proje yol gösterici olacak” dedi. Avrupa Yatırım Fonu Genel Müdürü Richard Pelly, projenin uzun vadeli ortaklık açısından önemli olduğunu ifade ederek özellikle uzun vadeli kredilerin teminatını verdiklerini söyledi. Pelly, paydaşlarla becerileri birleştirerek, yol haritasını çizdiklerini belirterek, projenin KOBİ’lere finansman sağlanması konusundaki çalışmalara bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Projede GAP Öncelikli

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da fonun Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerine odaklanacağını, GAP’ın bu kapsamda ayrı bir yerinin olacağını söyledi. AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonılla, projenin yenilikçi bir mali uygulamanın açılışı olduğunu belirtirken, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, projenin AB’nin katılım öncesi yardım aracı kapsamında olduğunu belirterek, IPA ve İVCİ’nin fona 16 milyon euro tutarında destek sağlayacağını vurguladı.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası’ndan KOBİ Projesine Finans Desteği

İş Bankası, Kredi Garanti Fonu ile Avrupa Yatırım Fonu arasındaki işbirliğiyle başlatılan ‘Her köye bir KOBİ’ projesinde işletmelere finansman sağlayacak.

Bankadan yapılan açıklamada, nüfusu binin üzerinde olan yerleşim yerlerinde, KOBİ’leri geliştirmek, yeni yatırımları desteklemek, kırsal kesimdeki girişimciliği ve istihdamı artırmak için işletmelerin yararlanabileceği proje kapsamında bir KOBİ’nin en fazla 1 milyon 250 bin lira tutarında kredi kullanabildiği belirtildi. Açıklamada, çalışan sayısı 250’yi ve yıllık cirosu 25 milyon lirayı aşmayan firmaların kullanacağı kredilere Kredi Garanti Fonu’nun yüzde 80 kefalet verdiği kaydedildi.

Star

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ’lere 280 Milyonluk Euro Nefesi

Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu, 6 kuruluşla imzaladığı anlaşma ile KOBİ’leri 280 milyon euroluk kredi desteği sağladı.

43 ildeki küçük işletmeye verilecek kredinin vadesi 5 yıl olarak belirlendi.

Küçük ve orta boy işletmelere Avrupa’dan kredi desteği geldi.  Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Avrupa Yatırım Fonu (AYF), Akbank, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile toplam değeri 280 milyon euroya ulaşan sözleşme  imzaladı. Sözleşmeler, 250 milyon euro tutarındaki AYB kredisini ve 30 milyon euro tutarındaki AYF garantilerini içeriyor.

Adı Büyük Anadolu Kredisi

AYB ortağı bankalar, kredi tutarına kendi kaynaklarından karşılık bulduğunda KOBİ’ler için toplam 500 milyon avro hazır edilmiş olacak. Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) adı verilen ve Türkiye Cumhuriyeti, AB Komisyonu ve Türk bankalarıyla ortaklık içinde geliştirilen bu  KOBİ finansman aracı, ilk olarak temmuz ayında uygulamaya koyulmuştu. Bu finansal araç, KOBİ’lere ve mikro-işletmelere yönelik olarak müşteriye özel finansal yardım sağlamayı amaçlıyor. 43 ildeki küçük işletmelerin destekleneceği kredinin vadesi 5 yıl olacak.

Her Yıl 2.2 Milyar Euro Kredi Kullandırıyoruz

Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, Türkiye’ye  kullandırdıkları kredi miktarının yıl sonunda 2.2 milyar euroya yaklaşacağını söyledi. Kollatz-Ahnen daha küçük yerleşim yerlerindeki  atık su ve inovasyon projelerine kredi  vermek istediklerini belirterek, “Krizden önce kullandırılan krediler yıllık ortalama 2 milyar euroya çıktı. Kriz sırasında ise  bu rakam 2.5 milyar euro oldu. Bu sene sonunda 2.2 milyar euro olabilir, gelecek sene 1.8 milyar euro olabilir ama ortalamada  Türkiye’ye yıllık 2 milyar euro kredi sağlıyoruz” dedi.

Bugün

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

DenizBank’tan KOBİ’lere 100 Milyon Euro

DenizBank; Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı kapsamında Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin ettiği 50 milyon euro kaynak ile Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki KOBİ’lere 100 milyon euro kredi kullandıracak.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, kullandıracakları yeni kaynakla ilgili olarak, “Anadolu’daki KOBİ’lerin büyümesine yardımcı olmak bize gurur veriyor” dedi. Sahip olduğu finansal süpermarket anlayışıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun yenilikçi ve özel çözümler sunan DenizBank, KOBİ’ler için yeni bir kaynak daha sağladı. Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’de yerleşik 5 bankaya KOBİ’lerin uygun projelerinin %50′sini finanse etmek için toplamda 250 milyon euro tutarında finansman olanağı sağladı. Aracı bankalardan biri olan DenizBank, program kapsamında Avrupa Yatırım Bankası’ndan 50 milyon euro tutarında finansman temin etti.

DenizBank, Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin ettiği kaynak ile birlikte toplam 100 milyon euro’yu Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere kullandıracak. Avrupa Yatırım Fonu da aracı bankaların program kapsamında finanse edeceği projelere kredi garantisi sağlayacak. Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından yönetilen “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı” altında çıkartılan garanti kapsamında yer almaktadır. DenizBank’ın Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin ettiği 50 milyon euro’luk kaynak, 5 yıl vadeli olacak. KOBİ’lerin kullanabileceği maksimum kaynak ise 500 bin euro olacak.

İşletmeler DenizBank’la Büyüyecek

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki KOBİ’lere kullandıracakları kaynak için yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2009 gibi bir kriz yılında bile piyasaya verdiği kredileri artıran iki özel bankadan biri olan DenizBank, KOBİ’lere büyük bir önem veriyor. Sektörde en çok sıkıntı duyulan konulardan biri, yapılmak istenen yatırımlar için uzun vadeli kredi imkânı bulunmaması. 10 büyük ilimizde bulunan KOBİ’ler, Banka kaynaklarının yaklaşık %60′ını kullanmaktadır. Anadolu’ya yapılan ekonomik desteklerin arttırılması ile ülke çapında kaynakların daha verimli kullanılmasını ve hedeflenen kalkınmanın sağlanmasını amaçlamaktayız. Türkiye ekonomisinin can damarı olan KOBİ’lerin gelişmesi için kendi imkânlarımızın yanı sıra başka kaynaklar bulup bunları da değerlendiriyoruz. Yeni kaynağımızla KOBİ’lerin projeleri daha hızlı hayata geçecek, işletmelerimiz DenizBank’la büyüyecek. Anadolu’daki KOBİ’lerin büyümesine yardımcı olmak bize gurur veriyor.”

Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı Hakkında…

Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı; “Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için oluşturulmuş, bir finansman ve risk-paylaşımı ürünü” olarak tanımlanıyor. Proje; Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Program Otoritesi olduğu “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı”nın “Yeni Finansal Araçlar Oluşturulması ve Geliştirilmesi” Tedbiri baz alınarak Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Merkezi, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Avrupa Yatırım Bankası Grubu tarafından yakın işbirliği içinde geliştirilerek ihtiyaca özel tasarlandı. Program ile 32 milyon euro tutarındaki Katılım Öncesi Yardım Aracı (27.2 Milyon euro AB Katkısı – 4.8 Milyon euro Türkiye Katkısı) kaynağı ve Avrupa Yatırım Bankası Grubu’nun sağlayacağı 250 Milyon euro destekle Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde 500 milyon euro’nun üzerinde kredi hacmi oluşturulması hedefleniyor.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den Kobi ve Mikro İşletmelere Kredi

Yapı Kredi’den yapılan açıklamada, program genelinde 250 milyon avroluk kısmı EIB, 30 milyon avroluk kısmı ise EIF tarafından garanti altına alınan kredinin Yapı Kredi’nin de içinde bulunduğu aracı bankalar ile toplam 500 milyon avroluk bir finansman hacmi oluşturmasının hedeflendiği kaydedildi. Kastamonu, Samsun, Kayseri, Kahramanmaraş, Kars, Van’ın da aralarında bulunduğu 43 şehri kapsayan BAKK projesinin, bu illerin krediden yararlanma oranını yükseltmeyi amaçladığı vurgulandı.

Yapı ve Kredi Bankası Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzalanan anlaşma kapsamında KOBİ’lerin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçladıklarını bildirdi. Faik Açıkalın, krediye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye ekonomisinin gelişiminde önemli rol oynayacağına inandıkları kredi anlaşmasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Açıkalın, şunları söyledi:

”Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları projesi, sadece 43 ilin değil bu illerin yer aldığı bölgelerin gelişimi için de son derece önemli. Yapı Kredi olarak, gerek üretimin, gerek istihdamın artırılmasında, gerekse Ar-Ge, yenilikçilik ve rekabette ülkemizin en büyük potansiyelinin KOBİ’ler olduğuna inanıyoruz. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzaladığımız bu anlaşma kapsamında KOBİ’lerimizin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçlıyoruz.”

Cumhuriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati