Tag: esnaf kredisi

Esnaf ve Sanatkâra 3 Milyar Liralık Kredi

Esnaf ve sanatkarlara Verilen Yüzde 50 Hazine Sübvansiyonlu Krediler, 2012 Yılında da Devam Edecek

Esnaf ve sanatkarlara verilen yüzde 50 Hazine sübvansiyonlu krediler, 2012 yılında da devam edecek. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından hazırlanan çalışma Başbakanlık’a gönderiliyor. Edinilen bilgilere göre Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ve Halk Bankası aracılığı ile kullandırılan kredilerin faiz oranı yüzde 12 olacak. Yüzde 50 oranında Hazine sübvansiyonu olduğu için esnaf yüzde 6 oranında faiz ödeyecek. Kredi vadesi bir yıla kadar olan kooperatif kredilerinde faiz oranının yüzde 5 olması beklenirken, 25 bin liranın üzerinde kredi kullananların maliyetinin ise masraflar sebebiyle 1-2 puan daha artması bekleniyor. Normalde geçen yıl sonunda çıkması beklenen kararnamenin gecikmesi sebebiyle 1,5 aydır esnaf kefalet aracılığıyla kullandırılan kredilerde yüzde 50′den fazla düşüş yaşandı.

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre geçen yılın sonunda 5,5 milyar lira büyüklüğe ulaşan TESKOMB kredileri toplam büyüklüğünün yıl sonunda 6 milyar liraya çıkması bekleniyor. Bu yıl 3 milyar liralık yeni kredi kullandırılması planlanıyor. TESKOMB, yeni açılacak ve vadesi bir yılı olan kooperatif kredilerinde yüzde 5 ile faiz kullandırıyor. Mevcut ya da yeni açılacak ve vadesi bir yıldan fazla olan diğer tüm kooperatif kredilerinde faiz oranı yüzde 6 olarak uygulanıyor.

İşletme kredisi şahıs üst limiti 100 bin lira olarak devam edecek. Yeni dönemde 25 bin liranın üzerindeki kredi faizlerinde küçük de olsa bir artış bekleniyor. Babacan’ın müjdesini vereceği esnaf ve sanatkar kredisi hakkında değerlendirmede bulunan üst düzey bir ekonomi yetkilisi, yüzde 50 Hazine desteği için gerekli kararnamenin geçmişte yıl sonlarında çıktığını belirterek, “2012 yılı hem Türkiye ekonomisi hem de esnaf ve sanatkar için zor geçecek gibi görünüyor. Esnaf kredisi piyasada önemli bir rahatlatıcı etki oluşturuyor. 2012 yılı için gerekli düzenleme yapılamadığı için kooperatifler aracılığı ile kullandırılan kredilerde önemli miktarda düşüş olmuştu. Önümüzdeki günlerde onayın tamamlanması ile birlikte süreç normale döner.” değerlendirmesinde bulundu.

TESKOMB aracılığı ile normal dönemde aylık 300 milyon liranın üzerinde bir rakamda kredi kullandırılırken, geçen ay bu rakam yüzde 50′den fazla azaldı. TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile kullandırılan esnaf kredileri için 2012 yılı bütçesine 282 milyon liralık kaynak aktarılmıştı. Öte yandan bankacılık sektöründe toplam kredilerdeki takibe dönüş yüzde 3′e yaklaşırken esnaf kredilerinde yüzde 1′in altında.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kıbrıs’ta 227 İşletmeye 11 Milyon 65 Bin TL Kredi Kullandırıldı

Kıbrıs İktisat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Melih Karavelioğlu Eylül Sonu İtibari ile 227 İşletmeye 11 Milyon 65 Bin TL Kredi Kullandırıldığını Belirtti

Karavelioğlu, İktisat Bankası’nın son dokuz ayda KKTC’ye 175 milyon kredi kullandırdığını ve yıl sonuna kadar bu rakamın 201 milyona ulaşmasını hedeflediklerini vurguladı.

Ahmet Melih Karavelioğlu, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile imzaladıkları protokole istinaden, tarım ve sanayi dışında kalan sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler ile restoranlardan yıllık cirosu 1 milyon liranın altında olan,  esnaf ve hizmet sektörüne faaliyet gösteren işletmelere kredi kullandırıldığını ifade etti.

Karavelioğlu bu çerçevede, Eylül sonu itibari ile 227 işletmeye 11 milyon 65 bin TL kredi kullandırıldığını belirtti.

Bakanlığın kredilerde faizin yarısını TC Yardım Heyeti desteği ile ödediğini ve yıllık faizin %6 olduğunu belirten Karavelioğlu, “Esnafın Yüzü Gülsün” sloganıyla gazete ve radyo reklamları vasıtasıyla desteklenen ve kısaca “Esnaf Kredisi” olarak anılan krediyi birebir müşterilerle görüşerek tanıttıklarını ifade etti.

Bu kampanya kapsamında bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 5 banka tarafından maksimum 700 civarında işletmenin kredilendirilmesinin hedeflendiğini belirten Karavelioğlu, toplam kredilerin %39’unun İktisat Bankası tarafından kullandırdığını ve bu krediye halen talep olduğunu ifade etti.

Halen etkisini sürdüren krizde ekonomiyi canlandırmaya ve istihdamı arttırmaya yönelik bu tür kredilerin devamının gelmesini beklediklerini belirten Karavelioğlu, İktisat Bankası’nın 2011 yılı içinde kendi kaynaklarından kullandırmayı planladığı 150 milyon TL yeni kredi hedefinin de Eylül sonu itibari ile 175 milyon TL kredi ile aşıldığını ve yıl sonuna kadar bu rakamın 210 milyon TL’yi aşmasını beklediklerini ve hedeflerini bu yönde revize ettiklerini belirtti.

Bankacılık sektöründe özel sektöre kullandırılan kredilerde liderliklerinin açık ara devam ettiğini de belirten Karavelioğlu, Tatlısu Bölgesinde geçen yıl içerisinde tamamı banka kaynaklarından kullandırılan ve ev hanımlarına yönelik sıfır faizli bir yıl vadeli kredinin bu yılda yenileneceğini ve önümüzdeki günlerde bu yönde Tatlısu Belediyesi ile protokol imzalayacaklarını belirtti.

Bunun yanı sıra, geçen yıl büyük ilgi gören ilk 3 ay ödemesiz kredi paketinin bu yıl da müşterilere sunulacağını belirten Karavelioğlu, birkaç güne kadar “Şimdi Al 2012’de Öde” isimli kredinin de hayata geçeceğini söyledi.

Kıbrıs Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankasından Esnafa Bayram Kredisi

İş Bankası Esnafa Yönelik Kendi İşim Kredi Kampanyası Düzenledi

İş Bankası, bayramda esnafa yönelik “Kendi İşim” kredi kampanyası başlatıyor.
İş Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın kredi kampanyasının 22 Ağustos-9 Eylül 2011 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi.

Bankanın, “Kendi İşim” kredisi ile şahıs işletmeleri ve esnafa özel faiz oranı ve koşullarla, azami 30 bin TL kredinin 36 ay vadeyle sunulduğu bildirildi.

Anka

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kobilere 4 Milyar Lira

Yeni Düzenlenen Paketten Daha Önce Kredi Kullanan Kobiler Faydalanamıyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ’lere verilen 3 milyar TL’lik Yeni Destek Kredisi ve ‘İhracat Destek Kredisi’ paketinin ikincisinin, 1 milyar TL fazlasıyla yeniden yolda.

Nisan ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından kamuoyuna ayrıntılarının açıklanması planlanan kredinin 100 bin KOBİ’yi kapsayacağı, limitinin ise, mikro ölçekli işletmeler için 30,  küçük ve orta ölçekli işletmeler için de 50 bin TL olacağı öğrenildi. KOSGEB desteklerinden 2009 ve 2010 tarihlerinde yararlanmış olan işletmelerin faydalanamayacağı kredi, daha önce hiç bu kapsamda kredi kullanmamış işletmelere verilecek.

Geçtiğimiz yıl KOSGEB tarafından sağlanan ve 80 bine yakın KOBİ’nin yoğun ilgi  göstermesiyle bir günde tükenen 3 milyar TL’lik ‘Yeni Destek Kredisi ve ‘İhracat Destek Kredisi’nin ikincisi için çalışmalar tamamlanmak üzere.

Bilgilere göre 4 milyar TL’lik yeni KOBİ kredisi paketi için imzalar geçtiğimiz hafta atıldı ve krediye ilişkin ayrıntılı açıklamanın Nisan ayında Bakan Nihat Ergün tarafından yapılacağı öğrenildi.

Söz konusu pakette, kredinin hangi bankadan kullanılacağına dair seçimi şirket kendisi yapacak. KOSGEB tarafından seçmek istediği banka ve şubesi şirketlere sorularak, onların istediği bankalar ile çalışılacak. Ancak bankaların şirketlere kendi imkanları ile ulaşıp kredi kullandırma konusunda aracı olma talebine de engel olunmayacak.

İlk Kez Bölgesel Kota Uygulanacak

Yeni kredi paketinde ilk kez kota uygulaması da yapılacağı öğrenilirken, kota, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bölgelere göre işletme sayıları istatistiklerine göre belirlenecek.

Bu kapsamda Marmara bölgesi yüzde 36′lık kotaya sahip olacak. Yani Marmara’dan sadece 36 bin KOBİ kredi desteğinden yararlanabilecek.

KOBİ kredilerinde 500 bin kayıtlı KOBİ’ye ulaşıldığı ve Kasım 2010′da veriler kredilerin 20 Mart’a kadar tamamlanacağı da gelen bilgiler arasında.

Yeni kredi paketinde bu kez eski kredi desteklerinden yararlanan KOBİ’lere üzücü bir haber var. Çünkü pakette 2009 ve 2010 yılı Kasım ayında kredi alan KOBİ’lerin hiçbirine kredi verilmeyecek.

Yapılan incelemeye göre 2009 yılında kredi kullanan KOBİ’lerin yüzde 50′ye yakının 2010′da da kredi aldığı anlaşıldığından, KOSGEB’in bu kez böyle bir yönteme başvurduğu öğrenildi.

3 Milyar TL Bir Günde Tükenmişti

KOSGEB tarafından geçtiğimiz yıl verilen 3 milyar TL’lik kredi, bir günde tükenmiş, bankalar önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkarlarla KOBİ’lere yönelik başlatılan ve 23 Kasım 2010 tarihinde başvuruları alınan 3 Milyar TL’lik Yeni Destek Kredisi’ne 80.000′e yakın işletmenin başvurduğunu açıklamıştı.

Söz konusu yoğun talepten dolayı kredi alamayan işletmeler yedek listelere yazılmış, ancak KOSGEB, krediden mahrum kalan KOBİ’lerin şikayetlerine maruz kalmıştı.

Dünya Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bakkallara Özel KOSGEB Destekli Kredi Başvuruları 22 Ekim’de Son

Üyelerine düşük faizli kredi imkanı sağlayan KOSGEB ile işbirliği yapan Akhisar Bakkallar Odasının üyelerine sunmaya başladıkları KOSGEB kayıt hizmeti devam ediyor.

Üyelerin ilgisinden son derece memnun olduğunu belirten Akhisar Bakkallar Odası Başkanı Zafer Kara kayıtların 22 Ekim’de son bulacağını belirtti.

Akhisar Ticaret Odası’ nın desteği ile birlikte devam etmekte olan kayıtlarla ilgili Akhisar Bakkallar Odası Başkanı Zafer Kara; “KOSGEB ‘in bundan önceki yılda yapmış olduğu cansuyu kredisi’ nin bir benzerinin daha genişletilmiş şekilde yapılacağı ve artık esnaf kültürünün değişmesi ile artık insanların projeler üretip KOSGEB ‘in uygulayacağı bu hibe desteklerden üyelerimizin yararlanmasını istiyoruz, bu sebeple KOSGEB kayıtlarına yoğun bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

Akhisar Haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, yaptığı yazılı açıklamada, 6 ayı geri ödemesiz 18 ay süreyle 30–50–75 bin TL olarak kredi verileceğini belirtti.

Barışık, kredi alacaklardan, parayı nereye ve nasıl harcayacağı konusunda hiçbir şart istenmediğini ifade ederek, esnafın KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları ve 2009 yılı beyannamesinin güncel olmasının yeterli olacağını duyurdu.

Önümüzdeki aydan itibaren verileceği belirtilen kredinin, “krizden çıkış çabasındaki esnafa ilaç olacağını” vurgulayan Barışık, şunları kaydetti:

“KOSGEB’in yeni kredisi oldukça cazip. Hükümetin son dönemdeki esnafı rahatlatma çabaları kendini göstermeye başladı. Bu kredide, faizin yüzde 75′ini devletin ödüyor olması büyük avantaj. Bu kredilerin Adana’da hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarlarımıza yansıması için elimizden geleni yapacağız. İhtiyaç sahibi esnafımız bu fırsatı kaçırmasın.”

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati