Tag: esnaf ve sanatkar

Nevşehir’de 2011 Yılında 277 Esnaf ve Sanatkar Kredi Kullandı

Nevşehir’de 2011 Yılında Kredi ve Kefalet Kooperatifi Aracılığıyla 277 Esnaf ve Sanatkar Kredi Kullandı

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre, 2011 yılının Ocak-Aralık döneminde 277 esnaf ve sanatkara 8 Milyon 485 Bin TL kredi kullandırıldığı öğrenildi.

2010 yılının Ocak-Aralık döneminde kooperatif tarafından 286 esnaf ve sanatkara 5 Milyon 932 Bin TL kredi kullandırılmıştı.

İHA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Türkiye’de Kullandırılan Kredi Miktarı 5.5 Milyar TL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Başkanı Abdülkadir Akgül Bundan 10 Yıl Önce Türkiye’de Kullandırdıkları Kredi Miktarı 100 Milyon Lirayken Bugün Bu Rakamın 5,5 Milyar Liraya Çıktığını Söyledi

Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin yenilenen  binasının açılış törenine katılan Akgül, şöyle dedi:

“10 yıl önce kredi faizleri yüzde 60’larda, kesintiler çok fazla, esnaf  ve sanatkarın durumu oldukça vahimdi. Halk Bankasına borçları kullandığı kredi  kadardı. Bugün ise kullandırmış olduğumuz kredi miktarı 5,5 milyar lira, faiz  oranı ise yüzde 5’lerde. Esnafımızın kullandığı kredinin yarısını devlet  esnafımız adına ödüyor. Bugün bu güzel noktalara geldik. 930 kooperatifimiz var  Türkiye’de ve onların esnaf adına devlete ve bankaya ödemiş olduğu kredi 700  milyon lira. Onun için önemli bir görev üsteleniyoruz. Devlet esnafa yapmış  olduğu yardımları Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla yürütüyor.”

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin esnafın tek  yardımcısı ve destekçisi olduğunu, kooperatifçiliğe sahip çıkılması gerektiğini  ifade eden Akgül, “Dünyanın değişen konjonktüründe esnaf ve sanatkarın yapılan  büyük süper marketler ve AVM’ler karşısında çok zor durumda” dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, Polatlı’nın  Ankara’nın en büyük ilçesi olduğunu, yeni hizmet binasının faaliyete geçmesinde  katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

Polatlı’da Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 1960  yılından bu yana ilçede üyelerine hizmet veriyor.

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaf ve Sanatkâra Destek İçin Çalışmalar Başladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Esnaf ve Sanatkâra Gereken Desteğin Verildiğini ve Geleceğin Onlar İçin Bugünden Çok Daha İyi Olacağını Belirtti

Çelik, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından düzenlenen birlik bölge toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılında iş başına gelen AK Parti hükümetinin, esnaf ve sanatkarlar için başta düşük faizle kredi olmak üzere her alanda destek olduğunu ifade etti.

2010 yılında esnaf ve sanatkara verilen kredi miktarının 4,4 milyar TL olduğuna işaret eden Hüseyin Çelik, şöyle konuştu:

”2010 yılında faiz oranları yüzde 5, yüzde 6′lara düştü. Eskiden yatırım kelimesi dahi yoktu. Şimdi ise 250 milyar TL yatırım kredisi verilmektedir.

Bu Türkiye genelinin rakamlarıdır. Gelelim Gaziantep’e. Gaziantep’te, 2002 yılında esnafımıza verilen kredi miktarı 900 milyar TL’dir.

Diğer bir ifadeyle 900 bin TL’dir. 2004 yılında ise Gaziantep genelinde esnafa verilen kredi miktarı 201 trilyona yükseldi. Alt sınır faiz oranı yüzde 5, ikinci yıl yüzde 6′dır. Bu kalfalık dönemimizde böyle. Ustalık dönemimizde faiz oranları yüzde 3 olsun istiyoruz.”

Türkiye’nin ihracatının 36 milyar dolardan 132 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile birlikte iş adamları ve sendikacıların dünyayı dolaşmasıyla bu rakamlara ulaşıldığına işaret etti.

”Milli gelirimiz 230 milyar dolardan 736 milyar dolara çıktı” diyen Hüseyin Çelik, bu rakamlara, dünya ülkeleri ile iyi ekonomik ilişkiler kurularak ulaşıldığını kaydetti.

2001 Ekonomik Krizi

Türkiye’nin, ekonomik bakımda büyük sıkıntılar yaşadığına ve özellikle de 2001 krizinin ekonomiye olumsuz etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Hüseyin Çelik, şunları dile getirdi:

”2001 ekonomik krizinin Türkiye’ye zararı 382 katrilyon lira oldu. Ülkenin, 11 yıllık yatırımı heba edildi.

Sadece Cem Uzan’ın İmar Bankası yoluyla milletin sırtına 8,5 katrilyon yük bindirdi. Bunun yaptığı rezillikler bizden önceki hükümetin masasına geldi.

57. hükümet döneminde Uzan’ın Kepez Elektrik’teki kepazelikleri de dahil olmak üzere bütün çektiği numaralar, çaldığı çırptığı şeyler hükümetin önüne geldi. 57. hükümet Uzan’a dokunamadı. Niye biliyor musunuz? Uzan’ın bir medya imparatorluğu vardı.

Başbakanımız ne dedi biliyor musunuz? ‘Arkadaşlar, kime uzanırsa uzansın, nereye kadar giderse gitsin, derhal düğmeye basın’ dedi. İşte memlekette yiğit adam budur.”

Hüseyin Çelik, Türkiye’nin ekonomik alandaki iyileşmelerine karşın bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak karamsarlık pompalandığını esnafın, tüccarın, sanayicilerin ve işçilerin çok kötü durumda olduğunun savunulduğuna dikkat çekti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafa ve sanatkara destek olmak için önemli çalışmalar başlattıklarını dile getirdi.

”Duruşumuz siyaset üstü bir duruştur” diyen Palandöken, esnaf ve sanatkarın hakkını alabilmesi, hak ettiği yere gelebilmesi için, başkalarına tanınan imtiyazdan esnaf ve zanaatkarların da payı alabilmesi için el birliğinin, gönül birliğinin lazım olduğunu dile getirdi.

Toplantıya AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili ve adayları Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Nejat Koçer, Derya Bakbak, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, çevre illerin birlik başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Star

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati