Tag: faiz oranları

Halkbank’tan Ramazan Kredisi

timthumbHalkbank’ın uygun koşullu kredisiyle bayram erken geliyor

Halkbank özel avantajlı koşullarla hazırladığı geleneksel Erken Gelen Bayram Kredisi’ni Ramazan Bayramı arefesinde hizmete sundu. 1 Temmuz  – 31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında yüzde 0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla kredi kullandırılıyor. Cazip koşullarda kredi imkanı sunan Erken Gelen Bayram Kredisi’nden yararlanan müşteriler, geri ödemelerini aylık eşit taksitli, 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli, artan/azalan/serbest ödeme olarak gerçekleştirebiliyor.

Ramazan Bayramı öncesinde başlayacak kampanya ile bayramda nakit paraya ihtiyaç duyan müşterilerine destek olmayı amaçladıklarını belirten Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, “Her bayram arefesinde sunduğumuz ve müşterilerimizden yoğun ilgi gören Erken Gelen Bayram Kredisi, Bankamız için artık geleneksel hale geldi. Bu ürünümüzü hem uygun faiz koşulları hem de müşterilerimizin gelir durumuna göre esnek geri ödeme planı seçenekleriyle sunuyoruz. Erken Gelen Bayram Kredisi sayesinde müşterilerimizin nakit ihtiyaçlarını düşünmeden, keyifli bir bayram geçirmesini diliyoruz” dedi.

Kaynak: Finansgündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Bayram Kredisi

725920vakifbankVakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Vakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz. 2015 bayram kredisi seçenekleri vakıf ta!

Önümüz bayram. Gelin ve şeker tadında kredi seçeneklerini hemen inceleyin. İhtiyaçlarınızı sınırlama olmadan karşılayın. Vakıf bankın ihtiyacınız doğrultusunda size sunduğu avantajlı kredi sistemleri, sizin hiç zorlanmadan rahat rahat ödeyebileceğiniz taksitlere böler. Ve bayramı bayram tadın da geçirmenizi sağlar. Yıllardır hayalini kurduğunuz o güzel ev, çocuklarınız için eğitim harcamaları, ihtiyacınız olan o araba, evlilik harcamaları, beyaz eşya ve daha birçok ihtiyacınız için size sunulan kredi seçeneklerini inceleyin. Hemen bir vakıf bank a gelin ve hemen vakıf bank bayram kredisinden faydalanmaya başlayın.

Geleneksel bayram kredinizi 0.89 dan başlayan faiz oranlarıyla, halinizden anlayan bankanız Vakıf bank bütün bayram ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Burası sizin yeriniz. Şeker tadında bir bayram için vakıf banka gelin ve avantajlarından siz de faydalanın.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2015 Konut Kredisi Faiz Oranları ile Konut Almak İçin Uygun Zaman mı

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduYaz aylarının başlaması ve okulların kapanması ile beraber konut satın almak isteyen kişiler ev arayışına başlarken bankalarda düzenledikleri konut kredisi kampanyaları ile daha fazla kişiye ulaşmayı istemektedir. Peki, güncel konut kredisi faiz oranları düşer mi ve konut almak için uygun zaman mı?

Öncelikle birinci soruya yanıt verirsek bankalar şu anda yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi başvurusu için müşterilerine kredi paketleri sunmakta olup yakın zamanda konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin alınması pek olası görünmüyor. Özellikle de koalisyonun kurulamaması ve erken seçime gidilmesi durumunda konut kredisi faiz oranları yükseldi haberleri ile karşılaşmamız çok mümkün görülmektedir. Aslında önemli olan doğru konutun bulunmasıdır.

Çünkü konut kredisi kullandıktan sonra faizin düşmesi durumunda konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu yapılarak düşük kredi faiz oranlarından yararlanılması mümkündür. Bu nedenle konut kredisi faiz oranları forum paylaşımlarında da her zaman ikinci planda tutulmaktadır. Asıl önemli olan soru konut almak için uygun zaman olup olmadığı sorusudur. Konut fiyatları piyasada yaşanan arz talep dengesine bağlı olarak sürekli değişmekte olup konut fiyatları düştü haberi alındığı için alımda bulunulmalıdır.Bu yaz konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeni ile herkes çekimser durduğu için konut fiyatları biraz daha düşüş eğiliminde olduğu için fiyatların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Banka Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

fft107_mf4873310Bankalardan kredi çekmek kredi çeken için hem yorucu hem masraflı bir süreç. Banka kredisi alırken farkında olmadan yaptığınız adı dosya masrafı olan ödemelerinizi artık geri alabiliyorsunuz.

Dosya masrafı birçok kredi kullanıcısını yoran bir durum. Kredi çekmek istiyorsanız ödeyeceğiniz faizin haricinde birde bankaya ayrıca dosya masrafları için bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemenin adı dosya masrafı. Yeni çıkan yasalar vatandaşa ödediği dosya masrafını geri alma hakkı veriyor. Peki banka kredisi dosya masrafı nasıl alınır? Dosya masrafı geri almak için ne gibi işlemler yapılmalı? 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi tüketiciden alınan dosya masraflarına ilişkin, emsal niteliğinde bir karar verdi. Bu kararları ve bu konuyla ilgili yenilikleri sizin için araştırdık.

Kredi kullanırken ödediğimiz tüm masraflar dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Genel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutarlar olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu kapsamda, hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve erken kapatma cezası gibi bedeller kredi dosya masrafı içinde değerlendirilemez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir. Kullandığınız kredide bankaya dosya ücreti ödediğinizden eminseniz, yapmanız gereken tek şey bu ödemeyi belgelerle sunmak.

Kredi dosya masrafı nasıl belgelendirilir?

Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları isteyebilirsiniz. Bazı bankalar bu işlem için de ücret talep etmeye başlamış olsa da, kazanacağınız bir dava için bu ücreti vermekten çekinmeyin. Her durumda dekont almak için ödeyeceğiniz para dosya masrafı tutarından az olacağı için hala karda olacaksınız. Dosya masrafı tutarı belgelendirilmeden masraf iadesi alınamaz,hukuki olarak bir delile ihtiyaç vardır. Dosya masrafı dekontunun ıslak imzalı ya da kaşeli olmasına gerek yoktur, fotokopi ya da herhangi bir ekran görüntüsü dahi olabilir.

Banka Dosya Masrafı İade Dilekçesi Örneği

İLGİLİ ALANLARI KENDİNİZE GÖRE DOLDURDUKTAN SONRA BU ALANI SİLİNİZ. ………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE …………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım. İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Adres:

Ad, Soyad:

İmza:

Kaynak: Haberport

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankaların Özel Banka Kredi Kampanyaları Başladı

aRamazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde pek çok kişi artık Ramazan Bayramı’nı düşünür durumda. Bayram sebebiyle kampanya haberleri de artış göstermeye devam ediyor.

Bankalar bayrama özel kampanyalarında kredi oranları ve ödeme seçenekleriyle  farklı ‘Bayram Kredisi’ kampanyalarını duyurmaya başladı.

Kredi çekenlerin en çok dikkat ettikleri husus büyük oranda kredinin vade seçeneği ve faiz oranı. Bankalar da müşterilerin bu durumuna özel “Bayram Kredisi” paketleriyle müşterilerin nakit ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Bankaların Bayram Kredisi paketleri farklı isimlerle duyurulsa da genel olarak bu kampanyalarda müşterinin 50 bin veya 75 bin TL nakit ihtiyacına kadar bu nakit ihtiyacını gidermeye yönelik farklı faiz oranlarında ödeme seçenekleri bulunuyor. Kredi kampanyalarında kısa vadeli ödemelerde fazi oranı düşükken vade arttıkça uygulanan faiz oranının da buna bağlı olarak arttığı görülüyor.

Kaynak: Haberşefi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ev Sahibi Olmak İçin Bankalardan 5,7 Milyar Lira Kredi Aldık

aEv sahibi olmak isteyip de yeterli birikime sahip olmayan bankaların yolunu tuttu. Yılın ilk üç ayında 5,7 milyar lira konut kredisi kullanıldı.

Konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre yavaşladı. Seçim sürecine girilmesi ve ileriye dönük öngörülerin net olmaması nedeniyle konut satışlarında yaşanan yavaşlama ile konut satışları Mayıs ayında 107 bin 888 rakamına ulaştı.

İpotekli konut satışları yüzde 34,7 arttı!

İpotekli konut satışlarında da yavaşlama gözlemlenirken bir önceki senenin aynı döneminne göre yüzde 34,7 artış göstererek 40 bin 86 rakamına ulaştı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 955 konut satışı ve yüzde 22,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 52,9 ile Kars oldu.

Yılın ilk üç ayındaki ipotekli kontsatışları da bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2015′in ilk 3 ayında ev almak isteyen yatırımcılar bankalardan 5 milyar 787 milyon lira konut kredisi çekti. Konut satışlarındaki artışın daha çok ipotekli konut satışlarında olması nedeniyle, uzmanlar banka kredisi faiz oranlarının yükselebileceği görüşünde.

İnşaat şirketleri de bankalara borçlu

İnşaat şirketlerinin bankalara borcu yılın ilk 3 ayında 7 milyar lira artarak 92 milyar 196 milyon lira oldu.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye İlgisi Büyüyor

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduDünyaca ünlü gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre 2015 yılının Mayıs ayında 107 bin 888 konut el değiştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20′lik bir artış gözlemlenirken, 2015 yılının Nisan ayına göre yüzde 11′lik düşüş görüldüğünü ifade eden Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında faizlerin düşmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak TL ile satılan evlerin cazip gelmesi konut satışlarını arttırdı. Geçen aya göre satışlardaki düşüşün başlıca nedeni ise seçim sürecinden de kaynaklanan ‘bekle-gör’ yaklaşımı. Mayıs ayında satılan toplam 107 bin 888 konutun yüzde 45′i yani 49 bin konut ilk sahiplerini buldu. Bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında ise yüzde 18′lik bir artış gözlemlendi. İkinci el konut satışlarında da 58 bin 887 konut el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslama yaparsak bu rakamın yüzde 20,4 arttığını söyleyebiliriz. Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10′luk bir düşüş gözlemlendi, toplam konut satışında da %11′lik bir düşüş yaşandı, sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı.” diye konuştu.

Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesi ipotekli konut satışlarını arttırdı

ipotekli konut satışının toplam konut satışları içindeki payının yüzde 40 olduğuna işaret eden Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol; “İpotekli satışlar gösteriyor ki 10 evden 4′ünün kredili satılmış. Vatandaşların konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi tercih etti. Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde faiz oranlarındaki düşüşün yatırımcıları ve tasarruf sahiplerini mevduat yada daha riskli olan finansal yatırım araçlarından daha güvenli, az riskli, orta ve uzun vadede getirisi daha yüksek bir yatırım olan gayrimenkule yönlendirdi.” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi büyüyor

2014 Mayıs ayına oranla yüzde 23′lük bir artış ile 2015 mayıs ayında İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bursa’da yabancılara toplam bin 982 konut satışı gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak Türk Lirası bazında yapılan satışların Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı yabancıların gözünde yatırımlarını daha cazip kıldığını açıklayan Emre Erol şunları söyledi:

“Bursa’ya ilgi artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör. Antalya’da ise Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika

Kaynak: f5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut İçin 3 Ayda 5,7 Milyar Lira Kredi Alındı

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduYılın ilk 3 ayında ev almak isteyenler bankalardan 5 milyar 787 milyon lira konut kredisi çekti.

Türkiye’de bu yılın ilk 3 ayında ev almak isteyen tüketiciler bankalardan 5 milyar 787 milyon lira daha Konut kredisi çekti. Böylece ev sahibi olmak isteyenlerin bankalara olan toplam borcu Mart 2015 itibarıyla 131 milyar 547 milyon liraya ulaştı.

Gelecekte Faizler Artacak

Rakamın büyüklüğü dikkat çekerken, uzmanlar konut satışındaki artışın daha çok ‘ipotekli’ olmasını ‘gelecekte faizler artacak beklentisi hakim’ şeklinde yorumluyor. Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün yayımladığı konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde konut satışı mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,4 artarak 107 bin 888 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,7 artış göstererek 40 bin 86 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 955 konut satışı ve yüzde 22,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 52,9 ile Kars oldu. Uzmanlar, Kars’taki her 2 konuttan birinin kredi ile satılmasına dikkat çekti. Verilere göre mayısta 58 bin 887 konut el değiştirdi. Yabancılara bu ayda bin 982 konut satışı gerçekleşti. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancıların önemli kısmının konut alımlarını yatırım amaçlı yaptıklarını, yakın dönemde satmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

İnşaat Şirketleri de 7 Milyar Lira Borçlandı

İnşaat şirketlerinin de bankalara olan borcu yılın ilk 3 ayında yaklaşık 7 milyar lira arttı. Önceki yıl sonunda bankalara 85 milyar 411 milyon lira borcu bulunan inşaat sektöründeki şirketlerin Mart 2015 itibarıyla bankalara olan borcu 92 milyar 196 milyon liraya ulaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ‘nun (BDDK) verilerinde ortaya çıkan bu fark, uzmanlara göre ekonomi adına da büyük bir risk taşıyor. Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, bu duruma 2013 yılında dikkat çekmişti. 200′den fazla sektörü etkileyen inşaat sektöründe yaşanabilecek olası bir sıkıntının, Türkiye’de bankacılık ve reel sektörde ciddi problemlere yol açabileceğine vurgu yapmıştı.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faiz Artışı Konutu Vurdu

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduSeçim ve sonuçları nedeniyle talebin beklemeye geçmesinin yanı sıra kredi faizlerindeki artış mayısta konut satışlarına ivme kaybettirdi.

Geçen yıla göre mayısta konut satışı yüzde 19.4 yükselirken bu rakam mart ayında yüzde 32.4, nisan da ise yüzde 42.7 olmuştu. 5 ayda toplam 525 bin adet konut satıldı.

Türkiye’de mayısta 107 bin 888 adet konut satıldı, yılın ilk beş ayındaki konut satışı da 524 bin 423 adet oldu. Geçen yıla göre yılın ilk beş ayında konut satışlarında yüzde yüzde 21.4 artış yaşanırken mayısta mart ve nisana göre konut satışlarında azalma yaşandı. Seçim önce beklemeye geçilmesi ve konut kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle mayısta ivme kaybı yaşandı. Martta 116 bin 30, nisanda 119 bin 317 adet konut satılmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre martta geçen yıla göre yüzde 32.4, nisanda ise yüzde 42.7 olan konut satışlarındaki artış hızı mayısta yavaşlayarak yüzde 19.4 oldu. Haziranda ise ramazana bağlı durağanlık ve yeni hükümetin kurulması sürecinde yine beklemeye geçen talep nedeniyle konut satışlarının ivme kaybının sürmesi bekleniyor.

“İpotekli satış” olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.7 artışla 40 bin 86 adet oldu. Ancak konut kredili satışlar bir önceki aya göre önemli bir yavaşlama kaydetti. İpotekli satışlarda nisandaki artış yüzde 96.5 olmuştu. Ocak-mayıs döneminde ise ipotekli satışlar yüzde 50.7 artışla 201 bin 594 adet olarak gerçekleşti. Reuters’e konuşan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, satışlardaki artışın mayıs ayında hız kestiğine işaret ederek “Konut satışlarında geçen yıla göre artış var, ama nisan ayındaki ivmeyi yakalayamadık. Bunda iki faktör etkili oldu. Birincisi, hazirandaki seçim öncesinde bekleme dönemine geçilmesi; ikincisi ise, konut kredi faizlerinde başlayan yükseliş. Yüzde 0.85-0.90 bandındaki konut kredi faizleri yüzde 0.95-1 aralığına geldi. Bu da ipotekli konut satışında ivmeyi yavaşlattı” dedi.

YENİ hükümetin kurulma sürecinde beklemeye geçen talebin yanı sıra, ramazan ayına bağlı durağanlığın da etkisiyle konut satışlarının haziran ayında da ivme kaybetmeye devam edeceğini belirten Maya, “Eylül ayından itibaren ise satışların yeniden ivmelenmesini bekleyebiliriz. Ancak faiz seviyeleri de burada belirleyici olacak. Faizler düşmezse hareket alanı daralır” diye konuştu.

Diğer yandan, TÜİK verilerine göre, yabancılara konut satışı ise mayısta yükseliş kaydetmeye devam etti. Yabancılara mayısta bin 982 adet konut satılırken; ocak-mayıs dönemindeki toplam satış ise 8 bin 907 oldu.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konutta Fiyat Artışının Sonu mu Geldi?

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduHabertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, emlak sektöründeki fiyat artışının sonuna gelindiğini kaleme aldı.

7 Haziran seçimlerinde tek bir partinin galip çıkmaması ve artık koalisyon görüşmelerinin başlıyor olmasından dolayı Türkiye’de siyasi bir belirsizlik yaşanıyor. Bu siyasi belirsizlik sürerken de kimse yatırım yapmak için acele etmiyor. Son zamanlarda sürekli ‘balon’ oluştuğu konuşulan emlak sektöründe durumlar nasıl? Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım konuttaki talep patlamasının ve fiyat artışının sonuna gelindiğini kaleme aldı. İşte Yıldırım’ın o yazısı;

Konut satışlarındaki patlama mayısta yüzde 19.4 artışa inerek hız kesti. Yılın ilk beş ayında da ipotekli satışlar yüzde 50.3, diğer satışlar yüzde 8.3, toplamda yüzde 21.4 artış gerçekleştirildi. İlk satışlarda 231.7 bin, ikinci el satışlarda 292.7 bin olmak üzere 5 ayda 524 bin satış yapıldı. Aşağıdaki tablodan izlenebileceği gibi, bu satış rakamı 2009 yılının toplam satışına yakın. Patlamanın boyutu bu.

Seçim öncesi, üstelik koalisyon ihtimalinin ortaya çıktığı bir dönem, hanehalkını konut almaya teşvik edecek ortam değildir. Çünkü belirsizlik vardır ve kısa bir süre sonra da sonlanacaktır. Beklersiniz, büyük borç veya yükümlülük altına girmezsiniz. Bu nedenle zaten seçim öncesinde Türk halkı döviz hesaplarını 20 milyar dolar artırarak 158 milyar dolara yükseltti. Finansal piyasada savunmacı, reel piyasada hücuma geçen bir tutumun yan yana olması gibi bir durumu yaşıyoruz sanki.

Diyelim ki satıcıların hâkim olduğu bir piyasa, çeşitli yollarla satışı cazip hale getirdiler, bir bölümünü böyle sattılar. Bir bölümünü malzeme, hizmet ve işçilik aldıkları kişi ve şirketlere ödeme biçimi olarak yani barter yaparak sattılar. Bir kısmını da, seçim sonrasına ne olur ne olmaz, bir hesap kitap görelim, borcu harcı kapatalım, alacakları tahsil edelim diye, inşaat şirketleri yükümlülüklerini kapatmada kullandı veya iflas ertelemesine giden şirketler alacaklıklara devretti.

Eğer bu seçenekler doğruysa konutta talep patlamasının sonuna gelmişiz ve de bunun devamı olarak fiyat artışlarının sonuna yaklaşmışız demektir.

Bunda da birkaç gelişme belirleyici rol oynuyor.

Sandıktan koalisyon çıkması, konut fiyatlarının hızını kesici etki yapacaktır. Koalisyon ve kaygan siyasi zeminde ekonomide uzun vadeli yükümlülük altına girilmez. Riskten kaçınılacaktır. Savunmacı bir tutuma geçilecektir. Bu da hanehalkının borçlanmasını, borçlanarak konut almasını engeller.

Bir diğer gelişme FED’in sonbaharda başlayabileceği faiz artırımları ile dış finansmana erişimin daha maliyetli hale gelmesi ve yurtiçi kredi faizlerine yansıması durumudur. Bu da konut kredisi ile ev alımlarını caydırabilir.

Son yıllardaki hızlı konut edinimi ve bunun getirdiği hanehalkı borçluluğunun hazmedilmesi gerekebilir. Fiyatların bundan sonra aynı hızda artmayacağı, hatta bir düzeltme yaşayabileceği tahmini getiri amaçlı konut talebini azaltıcı etki yapar. Çünkü insanlar konutu asıl değer artışından dolayı satın alıyor. Mesela son beş yılda konut fiyatları yüzde 84.5 arttı. Bunun yanında aynı dönemde kira artışı da yüzde 38 oldu. Bu iki yanlı getiri ile konut yatırımı Türkiye’de en yüksek ve en istikrarlı kazancı sağladı.

Kaynak: Finansgündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Finansmanında Değişiklikler

2Av. Oğuz KARA / Stj. Av. Anıl Coşkun

Türkiye’de inşaat sektörünün hızla büyümesi, konut ihtiyacının ve yatırımının artması ile birlikte konut finansmanı önemini korumaya devam etmektedir. Nakit ihtiyacı olan tüketicilerin başta bankalar olmak üzere finansör kuruluşlara yönelmesiyle konut finansmanı (kredisi) sözleşmelerine ilişkin esaslı hukuki düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Konut finansmanı sözleşmelerinde özellikle bankaların tüketici haklarını gözetmemesi bu kapsamda hukuki düzenleme yapılmasına yol açmıştır.

Konut Finansmanı Yönetmeliği (Yönetmelik) ile birlikte konut finansmanına ilişkin sözleşmelerde uygulanacak esas ve kurallar kapsamlı şekilde belirlenmiştir ve bu konuda yapılacak sözleşmelerde tek bir yönetmeliğin uygulanması kolaylığı getirilmiştir.

I. Yönetmeliğin yürürlüğü hakkında

28 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik yayım tarihinden itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecektir. Yönetmelik öncesi hukuki düzenlemelere baktığımızda konu hakkında birden fazla mevzuat gözümüze çarparken yönetmelik ile birlikte mevzuat karmaşası giderilmiştir.

i) Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik1,

ii) Değişken Faizi İçeren Konut Finansmanı Sözleşmelerine Dair Tüketicilerin Bilgilendirilmesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik2,

iii) Konut Finansmanı Sisteminde Erken Ödeme İndirimi ve Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik3 yürürlükten kaldırılmıştır.

II. Yönetmelik uyarınca sözleşmenin geçerlilik unsurları 

Yönetmeliğe göre, konut finansmanı kuruluşlarının, finansmanın koşullarını içeren bilgi formunu, sözleşmenin imzasından önce tüketiciye vermesi gerekmektedir. Bu düzenleme ile tüketicinin konu hakkında aydınlatılması amaçlanmaktadır.

Sözleşme öncesi verilecek bilgi formunun, en az 12 (oniki) punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve bir örneğinin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Yönetmeliğin 6. maddesinde, söz konusu bilgi formunun içeriğinde bulunması gereken unsurlar belirtilmiştir. Örneğin; kredi faizinin türü, sözleşmenin süresi, kredinin toplam tutarı, tüketiciden talep edilecek ücretler, toplam borç tutarının anapara, vergi, harç benzeri yasal yükümlülükler ve ücretler itibarıyla dağılımı vb. hususlar bilgi formunda belirtilmek zorundadır.

III. Sözleşme kapsamında yaptırılacak sigorta hakkında

Yeni düzenlemeyle, konut kredilerinde tüketicinin yazılı ya da elektronik ortamda açık talebi olmaksızın söz konusu finansmana ilişkin tüketici sigorta yaptırmaya zorlanamayacaktır.
Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketi ile çalışabilecektir.

IV. Kredinin erken ödenmesi

Tüketicinin erken ödemede bulunması durumunda kalan anapara borcu üzerinden,

i) sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı ile,

ii) değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde cari faiz oranı ile,

iii) sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile bir önceki taksit tarihinden itibaren işleyen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamı tüketiciden tahsil edilecektir.

A. Faiz oranı değişken olan sözleşmelerde

Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödediği takdirde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli indirimi yapmakla yükümlü tutulmuştur. Ayrıca, getirilen önemli bir yenilik olarak ise, faiz oranları değişken sözleşmelerde tüketiciden erken ödeme tazminatı talebinde bulunulamayacaktır.

B. Faiz oranı sabit olan sözleşmelerde

Sabit faizli sözleşmelerde, tüketici borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemek isterse, konut finansmanı kuruluşu, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edebilecektir. Bu değişken faizli sözleşmelere kıyasla farklı bir düzenlemedir. Zira, yukarıda bahsettiğimiz üzere sabit faizli sözleşmelerde erken ödeme tazminatı talebinde bulunamıyordu.

Erken ödeme tazminatının tutarı; 

i) erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 (otuzaltı) ayı aşmayan kredilerde %1’i,

ii) aşanlarda ise %2′sini geçemeyecektir. Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde, kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilecektir.

V. Tüketici adına hesap açılması

Yeni düzenleme ile konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecektir.

VI. Sonuç

Sonuç olarak yönetmelik ile konut finansmanı sözleşmelerinde finansör ve tüketicilerin uymaları gereken usul ve esaslara ilişkin önemli değişiklikler getirilmiştir. Getirilen değişiklerin tüketiciyi koruduğuna kuşku yoktur. Yönetmeliğin yarattığı diğer bir fayda ise mevzuat karmaşasının giderilmesidir.
—–
(1)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.
(2)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.
(3)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.

Kaynak: Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Oto Pazarına Faiz Çelmesi

1Otomotiv pazarına bir çelme de artan araç kredisi faizlerinden geldi. Seçimin ardından finansman maliyetleri araç başına ortalama 2 bin lira arttı. Araç satışlarının düştüğünü söyleyen ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, “Bu ay satış rakamları iyi gelmez” dedi.

Bu senenin ilk 5 ayında satış rekorlarına imza atan Türk otomotiv pazarına seçimlerin ardından faiz çelmesi geldi. Vatandaşlar seçimlerden önce ve sonra olarak ikiye ayrılırken, arada taşıt kredisine ödenen faiz farkı ise 2 bin liraya ulaştı. Türk otomotiv pazarının seçimden nasıl etkilendiğini ise Otomotiv Distrübütörleri Derneği (ODD) Genel Kooridnatörü Dr. Hayri Erce Yeni Şafak’a değerlendirdi.

Belirsizlik Etkisini Gösterdi

2015′in ilk 5 ayında geçen seneye nazaran yüzde 53′lük büyüme yakalanarak 346 bin satış rakamına ulaştıklarını hatırlatan Dr. Erce, “İlk aylarda üretici ve tüketici öngörülebilir gördü ğü için alış-satış noktasında buluştular. Yani otomotiv pazarı bir miktar daha hızlı gelişti. Bu durum seçimlere kadar böyle devam etti. Seçimlerden sonra oluşan ortamda bir miktar belirsizlik var. Hükümet belirsizliği bekle-gör politikasını ortaya çıkardı. Zaten bu belirsizlikte faizlerde hemen kendini gösterdi. Yukarı yönlü bir hareketlenme oldu. Bizim görüşümüze göre bu belirsizlik dönemi ne kadar çabuk tamamlanırsa, öngörülebilir hale gelirse o zaman pazardaki yavaşlama ve durgunluk kısa süreli olacaktır” dedi.

Rakamlar Bu Ay Kötü

Araç kredisindeki artışların bu aya nasıl yansıyacağını kestirmenin mümkün olmadığının altını çizen Erce, sözlerine şöyle devam etti: “Kredilerdeki faiz artışı seçim sonrası öngörülebilirliğin azalması sonuçlarından sadece bir tanesi. Yani pazarı ise bütün bunların bileşkesi etkileyecektir. Meclis başkan seçimi var. Oralarda birtakım uçuşlar yakalanmaya çalışılacak. Eğer yakalanabilirse ortamın hızla pozitife gitme ihtimali de var. Ama bu bekle-gör Haziran ayına damgasını vurdu. Bu politika Haziran ayının sonuna kadar gidecektir ve rakamlar çok iyi çıkmayacaktır.”

Kredilerde 2 Bin Liralık Faiz Artışı

Bankaların seçimden sonra araç finansmanı maliyetlerini de ciddi oranda arttırdı. Bankasına göre değişen ve yüzde 1,99′e kadar çıkan taşıt finansmanının müşteriye maliyeti araç başına ortalama 2 bin lirayı buldu. 7 Haziran seçimlerinden önce 30 bin liralık bir taşıt kredisini müşteri 24 ay vade ile çekmek istediğinde bankaya toplamda 37 bin lira geri ödeme yapıyordu. Seçimden sonra aynı kredinin toplam ödeme ise 39 bin liraya çıktı.

Kaynak: YeniŞafak

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez Bankası Faiz Kararı Sürpriz Yok

Mzk1MzU0OD-konut_kredisi_faizleri_artti_miMerkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz oranlarında ve faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

PPK, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,25 veMerkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,25′te sabit bıraktı.

PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,50′de tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25′te sabit tutuldu.

Enflasyon Vurgusuna Devam

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği vurgulanan duyuruda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği belirtildi.

Dış talep zayıf seyrini korurken iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiği aktarılan duyuruda, kurulun açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği kaydedildi.

Duyuruda, gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin katkısıyla kısa vadede enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bununla birlikte, son dönemde yaşanan döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmiştir. Bu çerçevede, küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alındığında, para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Duyuruda, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.

merkez bankası<a class='labels' style='color:#4d4e53' href='/search_tag.php?tags=faiz kararı'> faiz kararı </a>1.5 yıllık faiz oranları.jpg

PPK Kurulu Hakkında

Para Politikası Kurulu; Erdem Başçı’nın başkanlığında 7 üyeden oluşuyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile görevi ve yapısı düzenlenen Kurulda, TCMB Başkanı’nın başkanlığı altında, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi’nce üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkan’ın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üye yer alıyor. Hazine Müsteşarı veya belirleyeceği Müsteşar Yardımcısı ise toplantılara oy hakkı olmaksızın katılabiliyor.

Kurul toplantıları, Başkan’ın çağrısı ile ayda en az bir defa olmak üzere ve aksi belirtilmedikçe Ankara’da yapılıyor. Gündem, Başkanlıkça düzenlenirken, üyelerin gündem dışı görüşülmesini istedikleri hususlar, Başkan’ın da katılması halinde aynı toplantıda gündeme alınarak görüşülüyor.

Kurul, üyelerin en az üçte ikisinin katılmasıyla toplanarak, mevcut üyelerin çoğunluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde, Başkan’ın katıldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılıyor.

Kurul’un görev ve yetkileri kanunda şu maddelerle tanımlanıyor:

“Fiyat istikrarını sağlamak amacıyla para politikası ilke ve stratejilerinin belirlenmesi. Para politikası stratejisi çerçevesinde Hükümetle birlikte enflasyon hedefinin belirlenmesi. Para politikası hedefleri ve uygulamaları konusunda belirli dönemler itibarıyla raporlar hazırlayarak Hükümetin ve belirleyeceği esaslar doğrultusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi. Hükümetle birlikte Türk lirasının iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirlerin alınması ve yabancı paralar ile altın karşısındaki muadeletini tespit etmeye yönelik kur rejiminin belirlenmesi.”

İlan edeceği hususları ve bunların ilan şeklini belirleyen Kurul tarafından Resmi Gazete’de ilanı istenilecek hususlar gecikmeksizin ilan ediliyor. Kurul kararları, Başkan tarafından yürütülüyor ve Banka Meclisi’nin bilgisine sunuluyor.

Kaynak: İnternethaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faizleri Arttı mı?

Mzk1MzU0OD-konut_kredisi_faizleri_artti_miNakit parası olmayıp ev sahibi olmak isteyenler bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olabiliyor. Konut kredisinde bankaların faiz oranları değişiklik gösteriyor.Peki konut kredisi faizleri arttı mı?

Konut kredisi faizleri arttı mı?

Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankaların konut kredilerini kullanarak uzun vadede ve düşük faiz oranları ile konut sahibi olabiliyor.

Kredi başvurusunda bankalar kimlik bilgilerini ve gelir durumunu doğrulamak için bazı bilgi ve belgeler istiyor.

Ayrıca, alınacak konutun bedelinin yüzde 25′inin peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Konut kredisinde evin yüzde 75′ine verilebiliyor.Bu peşinat konut fiyatlarının düşmesi ve geri ödeme zorluğu yaşanması durumunda bankanın güvencesi oluyor.

Bankaların konut kredileri ve faiz oranları kampanyaları değişiklik gösteriyor.Bun nedenle kredi almadan önce tüm bankalara danışılması ve fikir alınması gerekiyor.

Peki konut kredisi faizleri arttı mı? Konut kredisi faizleri artacak mı? diyorsanız işte yanıtı..

Uzun süredir durgun seyreden konut kredisi faiz oranları 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerden sonra artış gösterdi. 120 ay vadeyle alınan 100 bin liralık konut kredisinin ödemesi seçim öncesine göre 18 bin lira arttı.

Bankaların son güncelleme faiz oranlarına bakıldığında 120 ay vadeli konut faizi 1.15 lere kadar yükseliyor.

Kaynak: Konuttimes

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredileri Faizleri Son Durum

1Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne? Seçim sonrasında gözler konut kredisi banka faiz oranlarına çevrilirken piyasaların ve banka faizlerinin çıkan tablodan ne kadar etkileneceği de merak konusu.

Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne? Seçim sonrasında gözler konut kredisi banka faiz oranlarına çevrilirken piyasaların ve banka faizlerinin çıkan tablodan ne kadar etkileneceği de merak konusu.

Konut kredi faiz oranları 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yükselmeye başladı. Yüzde birin altında konut kredisi neredeyse yok. Olanlarda yüzde birlere yakın.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 20 Haziran 2015

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanacak tüketici için bankaların uyguladığı en son  faiz oranlarını güncelledik. Seçimden önce yüzde 1’in altında olan kredi oranları seçimden sonra yükselmeye başladı. Güncel oranlara göre en yüksek oran yüzde 1,29 en düşük oran ise DD Mortgage’da yüzde 0,96 cıvarında.

Konut kredisi faiz oranları Haziran 2015 (Konut kredileri faizleri son durum)

Aylık Faiz  Aylık Faiz

(5 yıl vade)  (10 yıl vade)

DD Mortgage  %0,96  %0,96

Yapı Kredi   %0,99  %0,99

Finasbank  %0,99  %0,99

Denizbank  %1,01  %1,01

Kuveyt Türk*  %0,99  %1,02

Türkiye Finans*  %0,99  %1,03

Akbank   %1,05  %1,05

Ziraat Bankası  %1,03  %1,05

Anadolubank  %1,09  %1,09

Fibabanka  %1,09  %1,09

İş Bankası  %1,09  %1,09

Vakıfbank  %1,12  %1,12

Halkbank  %1,10  %1,15

Albaraka Türk*  %1,14  %1,15

Şekerbank  %1,19  %1,19

Garanti Bankası  %1,24  %1,24

Abank  %1,24  %1,24

Tekstilbank  %1,21  %1,25

HSBC  %1,25  %1,25

TEB  %1,29  %1,29

ING Bank  %1,29  %1,29

* Katılım bankası kar oranı

Kaynak: Emlakpencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Senetle Satılan Ev Alınır mı

1Konut alımlarında bankadan uzak duranların tercihi genellikle senet oluyor.

Nitekim 15 Haziran’da açıklanan Yeni Konut Fiyat Endeksi‘ne göre senetli ev alımı mayıs ayında yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçen ay evlerin yüzde 551 senetle satılırken, peşin alımlar ve banka kredili alımlar geriledi. Bir önceki ay yüzde 39 olan banka kredili alım yüzde 21 ‘e, yüzde 29 olan peşin alım oranı ise yüzde 24′e geriledi. Yıl boyunca yüzde 32 ile yüzde 50 aralığında seyreden senetli alım ise en üst seviyeye çıktı.

Peki senetle ev satın alırken nelere dikkat edilmeli? Gazetemiz emlak yazarı Mehmet Canıtatlı tecrübelere dayanarak şu tavsiyelerde bulunuyor:

Türkiye’de markalı projelerden konut alanların banka kredisini seçme oranı faizlerin yüksek seyri nedeniyle azalıyor.

Konut üretici şirketlerin sunduğu senetle alımı tercih edenler faizden kaçarken başka riskleri de kabullenmiş oluyor. Getiri yükünü almak istemeyen tüketicinin konut firmalarının daha faiz farkı olmadan sunduğu ödeme seçeneklerine yönelmesi şirketleri stoklarını eritmesinde büyük rol oynuyor.

İlk adımda senetle konut almak müşterinin lehine, inşaat firmasının aleyhine görünüyor. Ancak senetle alanlar, firmanın rizikosunu da üstleniyor. Bu nedenle şirketin referansı ve verimliliği büyük önem kazanıyor. Nakit akışı düzgün olmayan inşaat firmasının projesine girenlerin aldığı risk yüksek faizle konut alımına imza atanlardan daha fazla oluyor.

Konut alırken bir çok faktör dikkate alınsa da alış verişte ‘güven’ faktörü başta geliyor.

Güvenilir olmayan bir inşaat şirketinden ev alıyorsanız müteahhidin inşaatı bitirmeden ortadan kaybolma riski her an kapınızı çalabilir.

Yapı Ruhsatına mutlaka bakın: 28 Mayıs 2014′te yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Kanununa göre yapı ruhsatı alınmadan konut satışı yapılamayacağı yasal olarak zorunlu olsa da uygulamada yer bulamıyor. Tamamlama sigortası ise halen yok. Banka garantörlüğünün olmadığı projelerde senetle ev satılıyor. Senetle ev almak cazip olsa da güvenilir olmayan bir inşaat şirketinden ev alıyorsanız müteahhidin inşaatı bitirmeden ortadan kaybolma riski bulunuyor. Yani, senetle aldığınız evin kaçan müteahhidini aramak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle vatandaşlarımızın kendini koruyabilmesi ve mağduriyet yaşamaması için dikkatli davranması, iyi analiz yapması, inşaat şirketini araştırması, ruhsatsız projelerden ise uzak durması lazım.”

Öte yandan yabancı yatırımcılar da banka kredisi kullanmadan senetle ödeme yaparak konut sahibi olabiliyor.

Kaynak: Yeniakit

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Küresel Piyasalarda Faizler Geriledi

1Küresel piyasalarda, Fed sonrası dolar ve faizler geriledi

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerde değişiklik yapmamasının ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi.

ABD’de dün açıklanan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı kararları ve Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarının ardından dolar endeksi ve faizler düşüşe geçerken, pay piyasalarında sınırlı da olsa yükselişler görüldü. Fed faizlerde değişikliğe gitmezken, üyelerin büyük çoğunluğu faiz artışına bu yıl içinde başlanması yönünde görüş bildirdi.

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,3 – 2,7 aralığından yüzde 1,8- 2 aralığına çekerken, gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini ise yüzde 2,3 – 2,7 aralığından, yüzde 2,4 – 2,7 aralığına revize etti. Fed üyelerinin yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerinin medyanı yüzde 0,625, 2016 sonuna yönelik faiz tahminlerinin medyanı ise yüzde 1,625 oldu.

Analistler, Fed üyelerinin tahminlerinden yola çıkarak bu yıl sonuna kadar 0,25 puanlık en fazla iki faiz artışı olabileceğini tahmin ediyor.

Fed Başkanı Yellen gerçekleştirdiği basın toplantısında piyasaların ilk faiz artışına çok fazla önem verdiğini, ancak asıl önemli olanın faiz artışında izlenecek genel trendin olması gerektiğini ifade etti. Faiz artışında izlenecek mekanik bir plan olmadığının altını çizen Yellen, artışların verilere dayanacağını ve önceki süreçlerde olduğu gibi belirli bir düzenin olmayabileceğini ifade etti. Yellen ayrıca, doların ekonomik görünümü etkilemesi nedeniyle göz önüne aldıkları bir faktör olduğunu, bununla birlikte doların değerine yönelik bir beklentilerinin bulunmadığını kaydetti.

Fed kararları ve Yellen’in açıklamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,39′dan yüzde 2,30′a, dolar endeksi 95,18′den 94′e geriledi, pay piyasaları ortalama yüzde 0,18 değer kazandı. ABD’de bugün enflasyon başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceği belirtiliyor.

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi 1,12′den 1,1358′e yükselirken, dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,60, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,02 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün Fed öncesinde piyasaların genel olarak pozitif bir seyir izlediği görüldü. Dün BIST 100 endeksi günü yüzde 0,66 yükselişle 80.713 puandan tamamlarken, 2,7350 seviyelerinde dengelenen dolar/TL Fed sonrası bugün güne 2,71 seviyelerinde başladı. Analistler, yurt içinde siyasi gelişmelerin, yurt dışında ise ABD verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 81.600 ve 82.500 seviyelerinin direnç, 80.000 ve 79.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Kaynak: TRT

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Burgan Bank Otellere 10 Yıllık Kredi Paketi Sunuyor

1Burgan Bank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kuriş,turizm sektöründe faaliyet gösteren otellere 10 yıla kadar vadeli kredi paketleri sunduklarını açıkladı.

Burgan Bank Grubu nun Türkiye iştiraki olan Burgan Bank, turizm sektörünün büyümesi ve gelişmesi için yeni ürünler geliştirdiklerini bildirdi. İşletmecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanan Turizm Paketi kapsamında, turizm sektöründe faaliyet gösteren otellere TL, Euro ya da USD cinsinde, 10 yıla kadar vadeli kredi imkanı sunuluyor. Uygun faiz oranlarına sahip kredinin işletmelere sağladığı avantajlardan bir diğeri ise 2016 Haziran a kadar anapara ödemesi yapılmıyor.

Burgan Bank, hayata geçirdiği avantajlı turizm kredisinin dışında, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak Oda Kahvaltı Paketi ve Ultra Her Şey Dahil Paketi olarak adlandırdığı cazip bankacılık hizmet paketlerini de sunuyor.

“Oda Kahvaltı Paketi ” ni tercih eden otel işletmecileri; bir yıl boyunca ilk 25 yapraklık çek karnesini, Burgan Bank çeklerinde çek tahsilatını, internet şubesi ve çağrı merkezi kullanılarak yapılan 60 adet EFT ve havale işlemlerini ücretsiz yaparken, 1 adet hesap için hesap işletim ücreti muafiyetinden faydalanabilecekler.

“Ultra Her Şey Dahil Paketi ” ni tercih eden otel işletmeleri ise; bir yıl boyunca ilk 25 yapraklık çek karnesini, Burgan Bank çeklerinde çek tahsilatını, internet şubesi ve çağrı merkezi kullanılarak yapılan 60 adet, şubeden yapılan 40 adet EFT ve havale işlemini ücretsiz yaparken, 1 adet hesap için hesap işletim ücreti muafiyetinden de faydalanabilecekler.

Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kuriş konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Burgan Bank olarak turizm sektörüyle özel olarak ilgilendiğimizi ve sahiplendiğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sektörü sahiplenmemizin temel nedeni, turizm sektörünün ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında ve tanınmasında büyük bir rol oynamasıdır. Dolaysıyla, turizm sektörüne gönül vermiş olan yatırımcıların, işletmecilerin yanında olmak ve onları desteklemek de bizim için ayrı bir önem taşıyor. Turizm Kredisi sayesinde otel işletmecileri, 10 yıl gibi uzun bir vade seçeneği ile cazip faizli kredi kullanarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Üstelik bu kredi, 2016 Haziran ayına kadar anapara ödemesiz olup 2015 sonbaharda sadece faiz ödemeli bir kredi.

Ayrıca isteyen müşterilerimiz kapsamlı ve avantajlı bankacılık hizmet paketlerimizden de yararlanabiliyorlar. Deneyimlerimiz ve müşteri ilişkilerimizden bildiğimiz üzere her müşterinin kullandığı bankacılık işlemleri bir diğerinden farklı oluyor. Bu nedenle bankacılık hizmet paketlerini de Oda Kahvaltı Paketi ve Ultra Her Şey Dahil Paketi olarak iki farklı alternatifle müşterilerimize sunduk. Otellere yönelik hazırladığımız bu kredi ve cazip bankacılık hizmet paketleri ile müşterilerimizin nakit ihtiyaçlarını karşılayarak rahat nefes alacaklarına inanıyoruz. 2015 yazının tüm turizm sektörü için hareketli, bol kazançlı ve hem turizmcileri, hem de tatilcilerin yüzünü güldürerek geçmesini temenni ediyoruz ” dedi.

Kaynak: Turizmhaberleri

 

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank’tan O Haberlere Yalanlama

headlineHalkbank basında yer alan haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

Halkbank, kullandırılan bir kredi ile ilgili basında yer alan haberler ile ilgili duyuruda bulundu.

Türkiye Halk Bnakası A.Ş. tarafından KAP’a yapılan bildirimde aşağıdaki bilgilere yer verilmiştir;

Bazı gazetelerin bugünkü nüshalarında; Nisan 2012-Nisan 2015 döneminde baz tutarı düşük olan takipteki kredilerin artış hızının toplam nakdi kredilerin artış hızından daha yüksek olduğu ve ayrıca sektördeki özel bankaların takipteki kredilerini varlık yönetim şirketlerine sattığı hususu dikkate alınmadan sektörün takipteki kredilerinin içinde kamu bankaların pay oranının arttığı yönünde ve Bankamızca kullandırılan bir kredi ile ilgili gerçeğe aykırı bir şekilde Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte  haberler yer almaktadır.

Bankacılık sektöründe kredi kalitesini gösteren ve uluslararası düzeyde de kabul gören en önemli kriter, takipteki krediler/toplam nakdi krediler oranıdır. Bankamızda da bu oran sektörle uyumlu bir seyir izlemektedir. Mart 2015 dönemi itibarıyla %3,42 olan oran, sektörde %2,84 olarak gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, sektör takipteki kredilerini varlık yönetim şirketlerine satarak ya da aktiflerinden silerek bilançolarındaki takip risklerinden kurtulmakta ve böylece sektördeki bu oran olduğundan düşük görünmektedir. Mart 2015 itibarıyla sektörün varlık yönetim şirketlerine sattığı veya aktiflerinden sildiği takipteki krediler toplamı olan 24.973 milyon TL dikkate alındığında sektörde bu oran %4,59′a yükselmektedir.
Haberlerde bahsi geçen söz konusu kredi, BDDK ve Banka iç mevzuatına uygun olarak kredilendirilmiş ve krediye uygun olarak teminatlandırılmıştır. Ayrıca, söz konusu kredi için denetleyici kurumlar tarafından Bankamıza iletilen düzenlemelere aykırılığa dair bir rapor bulunmamaktadır.

Gerçeğe aykırı bilgi ve beyanlarda bulunmak suretiyle kamuoyunu yanıltıcı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikteki haberler ile ilgili olarak yukarıdaki açıklamalar, yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak: Borsamatik

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Alanlar Kredi Yerine Senet Yapıyor

1983124Banka kredilerinden yaka silken vatandaş ev almak için “senete” yöneldi.

Türkiye’de konut satışları her geçen ay yükselirken, tüketicilerin konut alırken kullandığı yöntemler de değişiyor. Markalı konut alanlar banka kredisine göre riskli olsa da senet seçeneğini kullanıyor. Bunda da markalı konut üreticilerinin banka kredisinin yanına daha uygun faiz oranlarında senetli seçenekler sunması etkili oluyor.

Vatan’dan Meltem Kara’nın haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Nisan ayında kredili konut satışları yüzde 96.5 artarak 46 bin 63 seviyesini yakalamıştı. Ocak-Nisan döneminde satılan toplam 416 bin 535 konutun 161 bin 508’i için kredi kullanılmıştı. Dün Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Haziran raporu yayımlandı. Rapora göre, markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Mayıs ayında peşinat oranı yüzde 24, senet oranı yüzde 55 ve banka kredisi oranı yüzde 21 olarak gerçekleşti.

Yılın en yükseği

Mayıs’ta senetle konut alımı yüzde 55’e kadar yükselerek bu yılın en yüksek oranına ulaştı. Nisan’da markalı konut alanların yüzde 32’si senete yönelirken, Mart ayında bu oran yüzde 50’ye ulaşmıştı. Senetle alımın oranı Şubat’ta yüzde 44, Ocak’ta yüzde 38 olarak gerçekleşmişti. İlk 5 ayda markalı konutlarda krediyle alımın oranı yüzde 22 seviyesinde kaldı.

Sektör temsilcilerine göre, konutta senedin yükselmesinin iki sebebi bulunuyor. Birincisi, faiz yükünü almak istemeyen tüketicinin konut firmalarının daha düşük faiz oranlarıyla sunduğu ödeme planlarına yönelmesi olurken, ikincisi de son dönemde satışlardaki payı yüzde 40’ı bulan yabancıların, banka kredisi kullanmadan senetle ödeme yapması…

Yükseliş hız kesmedi

Rapora göre, Türkiye’de yeni konutların fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.76, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.35 arttı. İkinci el konut fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 1.40, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.54 oranında artış gerçekleşti. Adana, metrekare başına yüzde 2.15 değer artışıyla Mayıs’ta konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Şanlıurfa yüzde 2 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. Satılık fiyatların yanı sıra kiralarda da yükseliş oldu. Kiralar bir önceki aya göre yüzde 1.34, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.11 oranında arttı.

Kaynak: Vatan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Bayram Kredi Faiz Oranı

697707-vatan_computer1Vakıfbank bayram kredisini müşterilerinin hizmetine sundu

Vakıfbank geleneksel bayram kredisi ile Ramazan Bayramı için kredi kampanyası başlattı.  Vakıfbank Ramazan Bayramı kredisi için müşterilerine 36 ay vadelendirme imkanı sunuyor.

Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak bayrama özel yüzde 0.99 gibi son derece düşük bir oran sunarken 36 ay vadede ise faiz oranı yüzde 1.24 oranına kadar yükseliyor. Vakıfbank 50 bin lira kredi kullanma sınırı getirirken kredi dosya masrafı olarak ise bu tutar için 262.50 lira talep ediyor.
Bayram kredisi için Vakıfbank SMS kredi başvurusu işleminde bulunmak isteyen kişilerin büyük harflerle BAYRAM yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak 11 haneli kimlik numaralarını ekleyerek 5724 numarasına kısa mesaj göndermeleri yeterli olacaktır. Banka başvurunuzu değerlendirdikten sonra aynı cep telefonu numarasına Vakıfbank kredi başvuru sonucu kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Kaynak: Haberturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çiftçinin Mantar Kredisi Tarım Kredi Kooperatifinden

fft261_mf9899529Korkuteli Tarım kredi kooperatifi, Korkuteli’nin en büyük gelir kaynaklarından mantar üretimini daha da yaygınlaştırmak ve çiftçilere düşük faiz desteği sunarak kalkınmalarını sağlamak için mantar kredisi vermek için çalışmalara başladı.

Korkuteli Tarım kredi kooperatifi, Korkuteli’nin en büyük gelir kaynaklarından mantar üretimini daha da yaygınlaştırmak ve çiftçilere düşük faiz desteği sunarak kalkınmalarını sağlamak için mantar kredisi vermek için çalışmalara başladı.
Korkuteli’ne bağlı Dereköy’de mantar üreticileri ve vatandaşlarla kahvehanede toplantı düzenleyen Tarım Kredi Kooperatifi Korkuteli ilçe Müdürü Ayşe Dudu Kocabaş ve Tarım Kredi kooperatifi Antalya Bölge müdürü İbrahim Kamil Kabalar, çiftçilerle buluştu. Tarım Kredi Kooperatifi Korkuteli ilçe Müdürü Ayşe Dudu Kocabaş, İlçede üretilen beyaz şapkalı prensesin daha da arttırmak için çiftçilere 0 faizle destek imkanı sunulduğunu söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifi ilçe Müdürü Ayşe Dudu Kocabaş, Korkuteli’de iki bin aileye yakın insanın mantarcılık ile uğraştığını ifade ederek ” Biz mantar kompostunu firmadan alarak çiftçimize teslim edeceğiz. Üreticinin muhatabı biziz. Kompost üreticisi bizi bilecek. Biz çiftçimize destek olsun diye vadeli olarak alacağız ve üreticimizin kalkınmasına destek olacağız. Özellikle çiftçilerin ekonomik gelir seviyesini yükseltmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek ,önce var olan çalışmaları daha da hızlandırmak, güçlendirmek ve sahadaki etkinliğini artırmak için çalışıyoruz” dedi.

Tarım Kredi kooperatifi Antalya Bölge müdürü İbrahim Kamil Kabalar ise, Tarım Kredinin bin 800 noktada hizmet verdiğine dikkati çekerek, “Tarım Kredi olarak finansman ihtiyacını karşılamanın yanında ortaklarımızın hem yatırım sürecinde hem de yatırım bittikten sonraki süreçte bunun sürdürülebilirliği için neler yapacağımız konusunda da gayret göstereceğiz. Bu projelerde finansman ayağında Tarım Kredi Kooperatifleri olarak biz yatırımcılarımızın yanında olacağız, birlikte olacağız, destekçileri olacağız. Yatırım bittikten sonraki süreçte de yatırımlarını geliştirme konusunda girdi ihtiyaçlarının karşılanması ve çıktılarının değerlendirilmesi konusunda işbirliklerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Piyasa Büyük Koalisyona Büyük Kredi Açmaya Hazır

1090901_620x410İlk hafta Ak Parti- CHP seçeneğinin etkisiyle piyasalar fena değildi. Bu koalisyon özellikle ekonomi cephesinden güçlü bir destek alıyor. 

13 yıllık tek parti iktidarına son veren seçimlerin ardından bir hafta geçti. İlk haftanın finansal piyasalardaki bilançosu hafif sayılır. Bunda ortaya atılan AK Parti-CHP büyük koalisyonu seçeneğinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu koalisyon özellikle ekonomi cephesinden güçlü bir destek alıyor. Çünkü adı üstünde büyük koalisyonun siyasi istikrarı sağlama, reformları yapma, dış politikada etkili olma gücü ve ihtimali yüksektir. Şimdilik kimse oyunbozanlık rolüne düşmek istemeyeceği için, ortaya abartılı gibi görünüm çıkıyor. Hükümet kurma çalışmaları başladığında ise gerçeklerle yüz yüze kalınacak. Ancak piyasaların bize söylediği net bir şey var. O da büyük koalisyona büyük umut bağlayacakları ve önemli birkredi açacaklarıdır.

Bunun bir sonucudur ki, Türkiye finansal piyasalarının, 13 yıl sonra karşı karşıya kalınan koalisyon hükümetini davul zurnayla karşılamasa da, çok negatif fiyatlamadığıdır. Gelişmelerin en iyi yansıtıcısı olarak dövizden başlayalım. Seçimlerin öncesi cuma günü döviz sepetinin değeri 2.8094 idi. Seçim sonrası ilk gün pazartesi sepet bazında döviz 2.9619’la rekora çıktı ve yüzde 5.4’e kadar yükseldi. Gün içinde başlayan geri gelmeler sonraki günlerde de sürdü ve haftayı döviz sepeti 2.8848’den kapattı. İlk günkü yüzde 5.4’lük artış sonraki günlerde yüzde 2.7’lik düşüşe döndü. Döviz sepetinde bir haftada 8 kuruşluk veya yüzde 2.7’lik artış meydana geldi.

Borsa ilk gün yüzde 8.1’e varan düşüşle açıldı. Ardından toparlanma haftanın sonuna kadar devam etti. Pazartesi günü endeks 75.268 ile en düşük düzeyine indikten sonra cuma kapanışta 80.533’e çıktı ve 4 günlük artışı yüzde 7’yi buldu. Cumadan cumaya ise yüzde 1.7’lik kayıp söz konusu ki, bu borsa için önemsenmeyecek düzeyde.

Hazine faizleri de en sert tepkiyi en başta verdi. 2 yıllık gösterge faiz yüzde 9.90’dan yüzde 10.43’e, 10 yıllık faiz de yüzde 9.32’den 9.99’a kadar yükseldi. Haftayı ise 2 yıllık yüzde 9.97’den, 10 yıllık da yüzde 9.40’tan kapattı.Haftalık bazda biri 7 baz, diğeri 8 baz puan arttı. En az tepkiyi faizlerin verdiği söylenebilir.

Bundan sonra ilk etapta koalisyon görüşmeleri, koalisyon hükümeti ihtimalleri, eğer ortaya bir hükümet çıkıyorsa hangi partiler arasında olacağı, nasıl bir program hazırlanacağı, kimlerin bakan olacağı piyasalar için önemli olacak. Ardından elbette ilk icraatlar heyecan yaratacak. Büyük koalisyonun etkisi de hitap ettiği kitle de büyük olacak. Büyük hedefler koyarsa, reformlar hızla gündeme gelirse ve seçim mümkün olduğunca ötelenir veya zamanına bırakılırsa piyasalar tarafından çok pozitif biçimde fiyatlanır. Piyasalar büyük koalisyona büyük kredi açar. Küçük koalisyona da küçük.

Ancak koalisyon görüşmeleri ve pazarlıkları uzayabilir, anlaşmazlıkla bitebilir de. İhtimali nedir kestirilemez ama koalisyonun kurulması mümkün olmadığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle “seçimlerin tekrarlanması” gerekebilir. Bu da ekonomi için zaman kaybı ve piyasalar için de önemli bir stres kaynağıdır.

Küresel Faizlerde Uzun Vadeli Düşüş Tamam Sıra Çıkışta

Küresel faizler uzun vadeli düşüş trendini tamamladı gibi görünüyor. 1980’lerden gelen uzun vadeli trendde faizler en düşük düzeylerini geçtiğimiz dönemde gördü. ABD faizleri 2012 ortasında yüzde 1.3810’la dibe indi. Bundan sonraki yönü de yukarıya doğru. Çünkü FED faiz artıracak. Almanya’da 10 yıllık faiz 5 baz puana kadar indi. Bir daha aynı düzeye düşmesi istisnai bir durum oluşturur.

Küresel Faizler Çıkıcak Bunun Sert mi Yavaş mı Olacağı Belirleyici

Türkiye’de finansal piyasaların yakın vadede seyrini yurtiçi siyasi gelişmelerin yanında küresel piyasaların seyri de belirleyecektir. Burada da asıl hareket faizlerden geliyor.

Küresel çapta faizler yükselmesine yükselecek de, bunun sert mi ya da yumuşak mı yükseleceği belirleyici olacak.Sert faiz yükselişleri en başta finansal tarafta bazı iflasları, zararları beraberinde getirecek ve finansal istikrarı bozacak. Bozulan finansal istikrar ekonomik toparlanmayı da vuracak. Faiz artışının ilerleyen aşamaları ise bizzat ekonomik toparlanmanın önünde en büyük engellerden biri olacak.

Bu nedenle faiz artışının yumuşak olanı, sindire sindire yoluna devam edeni, iflaslara, büyük ve altından kalkılamayacak zararlara yol açmayanı, öngörülebileni, şok etkisi yaratmayanı makbuldür.

Özellikle Alman 10 yıllık hazine faizlerinin seyri şok bir artış görüntüsü veriyor. Kırılma ABD hazine faizleri ile birlikte 17 Nisan’da başladı. O tarihte Alman 10 yıllığı yüzde 0.049, yani 4.9 baz puandı. Aradan 2 ay bile geçmedi, 10 Haziran’da yüzde 1.059’a çıktı. Artış oranı tam olarak 21.6 kat. 4.9 baz puan, 105.9 baz puana çıktı. O düzeylerden Alman kâğıdı alanlar şimdi büyük zararlar içindedir. İstikrarsızlığı yaratacak olan da budur.

Yine ABD 10 yıllık tahvil faizleri 17 Nisan’da yüzde 1.8440’tan 11 Haziran’da yüzde 2.50’ye çıktı. Buradaki hız çok daha düşük ama yine de 2 aya sığan yüzde 35’lik bir değişim söz konusu. Vade 10 yıl. 2 ay önce alınan kâğıdın bugünkü zararı üçte bir düzeyinde. Aslında biz tahvilleri sabit getirili diye tanımlarız. Bu tanımlama bir tarafıyla doğrudur. Alınan kâğıt vade sonuna kadar bekleyecekse faizi sabittir, getirisi bellidir, değişmez. Amavadesi gelmeden satmaya kalktığınızda bu tür fiyat değişimleri sonunda yandı gülüm keten helva. Hisse senetlerinden bile daha oynak ve zararlı olabiliyor.

ABD’de faizlerin artmasında FED’in eylül ayında ilk faiz artırımına gideceği beklentisi bulunuyor. Bu gerçekleşme ihtimali yüksek bir beklenti ve faizleri yükseltici yönde etkileyecek. Almanya’da ise deflasyon tehlikesi atlatıldı ve son açıklanan veriyle pozitif büyümeye geçildi. Bir daha eski faiz oranlarına inilemeyeceği tahmini tahvil piyasasının likiditesini ciddi biçimde azaltıyor ve faizi yükseltiyor.

Faizlerin negatif olmaması, pozitif olması ekonomilerin de lehine. Artışın arkasında zaten ekonomik gelişmeler var. Ancak herkesin çıkarı faizlerin yavaş artmasında yatıyor. Hızlı faiz artışları önümüzdeki dönemin en önemli risklerinden biri. Türkiye için de öyle.

Kaynak: Haberturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Oranları Seçim Öncesine Göre Yükseldi

opel-mokka-700x400Birçok bankanın konut kredisi faiz oranları, seçim öncesine göre yükseldi.

Uzun süredir durgun seyreden kredi faizleri bir anda yükseldi. Özel bir banka, seçim öncesi haftası % 0.95′ten ev kredisi verirken dün bu oranı % 1.00′lara kadar yükseltti. Bir özel banka ise seçim öncesi % 0.94 olan ev kredi oranını seçim ertesi % 0.96′ya çıkardı.

Taşıt ve son kullanıcı kredilerinde de vaziyet değişik olmadı. Seçim öncesi % 1.65 olan taşıt kredisi % 1.85′e yükseldi. Tüketici kredilerinde de % 1.40 olan kredi faizi, seçim ertesi % 1.65′e yükseldi.

Komisyonlarda Artış Yaşanıyor

Bankalar yalnızca kredilerde değil masraf ve komisyon oranlarında da yükselmeye gitti. Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre belirsizlik ortamının sürmesi durumunda, nema oranlarının daha da artması beklenmekte . Hatta bazı bankaların kredi faizleri ve komisyon oranlarının, rekor seviyelere çıkabileceği de söyleniyor. Diğer yandan özel bankalar tarafından gercekleşen nema artışlarına rağmen halk bankaları hiçbir kredi artışına gitmedi.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Opel’de 24 Ay Vade Yüzde 1.08 Faizli Kredi

opel-mokka-700x400Alman markanın tüm modellerinde 24 aya kadar vadeli kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1′in biraz üzerinde tutuldu.

Alman markaların en hesaplı modellerini teklif eden Opel, 24 aya kadar vadeli kredili alımlarda faizi yüzde 1,08 olarak açıkladı.

Segmentinin en çok satan modellerinden Red Dot Tasarım Ödüllü Astra, HB 51 bin100 TL, Sedan 51 bin 600 TL’lik haziran ayı başlangıç fiyatlarıyla Opel yetkili bayiliklerinde müşteri adaylarını bekliyor.

Mokka 62 bin 900 bin TL’den başlayan fiyatlarla Enjoy, Business ve Cosmo olmak üzere üç farklı donanım seviyesi ile satışta. Mokka modelinin dizel motor seçeneği ise 79.700 TL’den başlıyor. 1.6-dizel-otomatik Mokka için başlangıç fiyatının 83.600 TL olduğunu hatırlatalım. Bu fiyat özellikle piyasaya yeni giriş yapan Mazda CX-3 gibi crossoverlara hoşgeldin olarak da değerlendirilebilir.

Crossover satın almayı düşünenlerin, sürüş izlenimlerini okumasını, kendi test sürüşlerini bayilere giderek yapmalarını ve modellerin donanımlarını ve verdikleri duyguyu karşılaştırmalarını öneriyoruz.

Opel’in kişiselleştirme özellikleriyle dikkat çeken ADAM modelinin sportif versiyonu S, yeni nesil 1.4 litre 150 beygirlik benzinli Ecotec motoru ve altı ileri manuel şanzıman seçeneğiyle 62 bin 800 TL, 3 kapılı mini crossover modeli ROCKS 1.4 litre 87 beygirlik Easytronik şanzıman seçeneği ile 61 bin 200 TL’den satılıyor.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Tbb: Bankacılık Sektöründe Karlılık Oranları Düşük Kalmaya Devam Ediyor

ATürkiye Bankalar Birliği, “Türkiye ekonomisinde de yavaş büyüme ile birlikte, enflasyonda kur ve gıda fiyatları kaynaklı baskılar sürmüştür.

TBB, “Parasal genişlemenin devam etmesi ve enflasyon beklentilerinin düşük kalmaya devam etmesi Avrupa’da faiz oranlarının tarihi dip seviyelerde kalmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

ANKARA(ANKA) – Türkiye Bankalar Birliği, “Türkiye ekonomisinde de yavaş büyüme ile birlikte, enflasyonda kur ve gıda fiyatları kaynaklı baskılar sürmüştür. Bankacılık sektöründe karlılık oranları düşük kalmaya devam etmiştir. Bireysel kredilerdeki düşüş trendi ivme kaybetmiş, kurumsal krediler ise yüksek oranlı büyümüştür” açıklamasında bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Üç Aylık Dönemler İtibariyle Banka ve Grup Bilgilerine ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, bankaların gelişmiş ülkelerdeki makroekonomi politikaları ayrışması küresel ekonomi üzerinde etkili olmaya devam etti. Gelişmekte olan ülkelere fon akımları dalgalı bir seyir izlerken, para birimlerindeki oynaklık da etkili oldu. Türkiye ekonomisinde de yavaş büyüme ile birlikte, enflasyonda kur ve gıda fiyatları kaynaklı baskılar sürdü. Bankacılık sektöründe karlılık oranları düşük kalmaya devam etti. Bireysel kredilerdeki düşüş trendi ivme kaybetti, kurumsal krediler ise yüksek oranlı büyüdü.

Enflasyon Beklentileri Avrupa’da Faiz Oranlarının Dip Seviyelerde Kalmasına Neden Oldu

Gelişmiş ülkelerdeki ayrışan para politikaları gelişmekte olan ülkelerde oynaklığa neden oldu. Gelişmiş ülkelerin büyüme performanslarındaki ve enflasyon görünümlerindeki farklılıklar beraberinde para politikasında da ayrışmayı getirdi. ABD’de 2015 yılının ilk aylarında işgücü piyasasında toparlanmaya ve ekonomik canlanmaya işaret eden verilerin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2015 yılı içerisinde beklenenden daha erken faiz artırımına gidebileceği beklentileri güçlendi. Ancak, Mart ayındaki verilerin güçlenmeyi desteklememesi bu beklentileri zayıflattı. Avrupa’da ise belirgin bir büyüme işaretinin gelmemesi ile birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) negatif borç alma faizi uygulamaya başladı ve varlık alım programını genişleterek sürdürdü. Parasal genişlemenin devam etmesi ve enflasyon beklentilerinin düşük kalmaya devam etmesi Avrupa’da faiz oranlarının tarihi dip seviyelerde kalmasına neden oldu.

Güven Endeksleri Geriledi

Verilere göre, gelişmiş ülkelerdeki politika ayrışması gelişmekte olan ülkelere fon akımlarında da oynaklığa neden oldu. Yılın ilk çeyreğinde gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı yaşanması ile söz konusu ülkelerin para birimleri değer kaybetti. Mart ayı Fed para politikası kurulu toplantısı ardından yayımlanan tutanakların faiz artırım sürecinin ötelenebileceği beklentilerini güçlendirmesiyle gelişmekte olan ülkelere fon akımının bir miktar dengelenmesini sağladı. Başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarında yaşanan düşüş gelişmiş ülkelerde politika tercihlerini, gelişmekte olan ülkelerde ise makro ekonomik dengeleri etkilemeye devam etti. Düşen petrol fiyatları enerjide dış bağımlılığı yüksek olan ülkelerde enflasyon ve cari işlemler dengeleri açısından olumlu katkı sağladı. Türkiye ekonomisinde 2014 yılı büyümesi bir önceki yıla göre yavaşlayarak yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşti. Zayıf yurtdışı ekonomik görünüme karşın net dış ticaret büyümeye olumlu katkı sağlarken, yatırımlar zayıf kalmaya devam etti. 2015 yılı ilk çeyreğine ilişkin öncül büyüme verileri karışık bir görünüm sergiledi. Sanayi üretiminde özellikle otomotiv sanayii kaynaklı olmak üzere bir canlanma görülürken, güven endeksleri geriledi.

Merkez Bankası Sıkı Likidite Politikasını Sürdürdü

Merkez Bankası politika faizinde ölçülü indirime giderken, sıkı likidite politikasını sürdürdü. Merkez Bankası 2015 yılının ilk çeyreğinde ölçülü bir faiz indirimine giderken, getiri eğrisini yatay tutarak sıkı likidite politikasını sürdürdü. Petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın, kurdaki gelişmeler ve gıda fiyatlarının yarattığı baskı ile enflasyon görünümünde beklenen baz etkisi kaynaklı düşüşün gerçekleşmemesi para politikasındaki sıkı duruşun sürmesine neden oldu. Politika faiz oranı Ocak ayında 50, Şubat ayında ise 25 baz puan indirildi. Buna ek olarak, döviz kurlarındaki oynaklığın etkili olmaya devam etmesi nedeniyle Merkez Bankası döviz likiditesine ihracat reeskont kredileri kanalıyla destekleyici bir politika uyguladı.

Yılın İlk Çeyreğinde Bankacılık Sektörü Kredilerinde Artış Yaşandı

Yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektörü kredilerinde artış yaşandı. Alınan önlemlerin etkisiyle yıllık büyüme hızı yüzde 10’un altına gerileyen bireysel krediler 2015 yılının ilk çeyreğinde kısmen canlandı. Bireysel krediler içerisinde kredi kartları yıllık bazda gerilemeye devam ederken, konut kredileri yüzde 17’lik büyüme ile en hızlı artan kalem oldu. 2014 yılında alınan makro ihtiyati tedbirlerin etkisiyle karlılığı düşen bankacılık sektöründe 2015 yılının ilk çeyreğinde öz kaynak karlılığı hafifçe artmış ancak geçen yılın aynı dönemine göre düşük kaldı. Kredi stokundaki büyümeyle birlikte baz etkisi karlılıktaki artışta etkili oldu. Yılın ilk çeyreğinde kar hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı. Yıllık bazda değerlendirildiğinde kar hacmindeki artış ise yüzde 16 seviyesinde gerçekleşti.

Takipteki Krediler 2015 Yılının İlk Çeyreğinde Düşük Düzeyde

Takipteki krediler 2015 yılının ilk çeyreğinde de düşük düzeyde seyretmeye devam etti. Takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre bir değişim göstermemiş ve yüzde 2.7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, özel karşılıkların takipteki kredileri karşılama oranı yüzde 74 oldu. Toplam mevduatın toplam aktiflere oranı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla değişmeyerek yüzde 56 oldu.

Banka Şube Sayısı 181 Adet Artarak 11 Bin 233’e Yükseldi

Mart 2015 itibariyle faaliyet gösteren banka sayısı 45 tane oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre şube sayısı 181 adet artarak 11 bin 233’e yükseldi. Personel sayısı ise 3 bin 146 kişi artarak 201 bin 217’ye yükseldi. Aralık 2014 itibariyle, ilk beş bankanın toplam aktifler içindeki payı yüzde 58, mevduat içindeki payı yüzde 59 ve krediler içindeki payı ise yüzde 56 düzeyinde gerçekleşti. İlk on bankanın toplam aktifler içindeki payı yüzde 85, mevduat içindeki payı yüzde 89 düzeyinde gerçekleşti. Krediler içindeki payı ise yüzde 85 oldu. (ANKA)

Kaynak: KamuGündemi

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Sözleşme Öncesi Bilgi Formu 2015

AKonut kredisi kullanan tüketiye sözleşmeden önce bilgi formu veriliyor. Bu formun şekil şartına uygun olması ve bir örneğinin tüketiciye verilmesi gerekiyor. İşte konut kredisi sözleşme öncesi bilgi formu 2015

Konut kredisi sözleşme öncesi bilgi formu 2015!

Konut kredisi kullanan tüketiye sözleşmeden önce bilgi formu veriliyor. Sözleşme öncesi bilgi formunun; en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Ayrıca bir örneğinin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunludur.

Sözleşme öncesi bilgi formu 2015:

MADDE 6 – (1) Konut finansmanı kuruluşları, konut finansmanı sözleşmesinin koşullarını içeren sözleşme öncesi bilgi formunu, aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde ve sözleşmenin kurulmasından makul bir süre önce tüketiciye vermek zorundadır:

a) Kredi faizinin türü,

b) Konut finansmanı kuruluşunun unvanı, MERSİS numarası, açık adresi, telefon numarası, varsa diğer iletişim bilgileri,

c) Konut finansmanı sözleşmesinin süresi,

ç) Kredinin toplam tutarı ve varsa tüketiciden talep edilecek ücretler,

d) Toplam borç tutarının anapara, faiz, vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler ve ücretler itibarıyla dağılımı,

e) Konutun değerinin belirlenmesine yönelik ekspertiz işleminin yapılmasının gerekip gerekmediğine, bu işlemin yapılmasını sağlamaktan kimin sorumlu olduğuna ve tüketiciler için maliyet oluşturup oluşturmayacağına ilişkin bilgi,

f) Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret talep edilmeyeceğine ve bu hesabın, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanacağına ilişkin bilgi,

g) Gecikme faiz oranına ilişkin bilgi,

ğ) İstenecek teminatlar ve bu teminatların tüketicinin edimlerine karşılık olarak alınan şahsi teminatlardan olması halinde her ne isim altında olursa olsun adi kefalet sayılacağına ve tüketicinin alacaklarına ilişkin karşı tarafça verilen şahsi teminatların diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça müteselsil kefalet sayılacağına ilişkin bilgi,

h) Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacağına ilişkin bilgi ve sigortaya ilişkin hizmetlerin konut finansmanı kuruluşu dışında bir sağlayıcıdan da alınabileceğine ilişkin açık bir ifade,

ı) Kredi talebinin olumsuz sonuçlanması halinde tüketicinin derhal ve ücretsiz olarak bilgilendirileceğine ilişkin bilgi,

i) Varsa konut finansmanı kuruluşunun krediyi başka bir konut finansmanı kuruluşuna veya konuta nakletme şartlarına ilişkin bilgi,

j) Sözleşme öncesi verilen bilgilerin konut finansmanı kuruluşu için bağlayıcı olacağı süreye ilişkin bilgi,

k) Sabit, değişken veya sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı kredi tiplerinin tanımları ile bu kredi tipleri arasındaki farklara ilişkin açıklamalar,

l) Sabit faizli kredilerde;

1) Akdi faiz oranı ile yıllık maliyet oranı,

2) Kullanılacak kredi tutarına göre geri ödenecek her bir taksit tutarı,

3) Tüketicinin erken ödemede bulunma hakkına, ödenen tutara göre konut finansmanı kuruluşunun indirim yapma yükümlülüğüne ve Kanunun 37 nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca belirlenen erken ödeme tazminatına ilişkin bilgi,

4) Tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve iki farklı vade seçeneği esas alınarak hazırlanacak ve formun eki olarak da verilebilecek örnek ödeme planı,

m) Değişken faizli krediler ile sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı kredilerde;

1) Finansmanın tüketiciye muhtemel etkilerine ilişkin bilgi,

2) Değişken faize esas teşkil eden referans faiz ve endekslerin hangi dönemlerde, hangi kıstaslar esas alınarak belirleneceğine ilişkin bilgi,

3) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen referans faiz ve endekslerin yıllık oranı,

4) Konut finansmanı kuruluşunun bu faiz ve endekslere uygulayacağı marj,

5) Kullanılacak kredi tutarına göre aylık ve yıllık geri ödeme tutarı,

6) Başlangıç ve azami faiz oranları için ayrı ayrı gösterilen akdi veya cari faiz oranı ile yıllık maliyet oranı,

7) Geri ödemelerin vadesinden önce yapılması durumunda, erken ödeme tazminatının alınamayacağına ilişkin bilgi,

8) Aylık taksitlerin azami faiz oranını geçmemek üzere değişiklik gösterebileceği konusunda bir ibarenin yer aldığı, tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve iki farklı vade seçeneği esas alınarak konut finansmanı kuruluşunun uygulamakta olduğu cari faiz oranı ve azami faiz oranı üzerinden hazırlanacak ve formun eki olarak da verilebilecek örnek ödeme planı,

n) Tüketicinin, ödemelerini ödeme tarihinde yapmamasının ve temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,

o) Tüketicinin talep etmesi halinde, varsa konuta ilişkin ekspertiz raporunun bir örneğinin verileceğine ilişkin bilgi.

(2) Konut finansmanına yönelik finansal kiralama işlemleri ile ilgili sözleşme öncesi bilgi formunda, birinci fıkrada yer alan bilgilere, finansal kiralama işlemlerine karşılık gelen uygun ifadelerle yer verilir.

Kaynak: Emlakkulisi

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Taksitle Ev Almak İsteyenlere 6 Yeni Kampanya

aaaKonuta olan talep seçim haftasında geçen aylara nazaran düşük seyretti.

Emlak üreticisi şirketler piyasayı canlandırmak için seçim arifesinde kampanya yarışına girdi. Bu yarışın 8 Haziran’dan sonra hararetle sürmesi bekleniyor.

Doların değerinin artması, bazı kesimlerin tercih ettiği konut kredisi faizlerinin yüksek seyretmesi, bunun katılım bankasındaki pay oranlarına da yansıması nedeniyle konuta talep düştü. Talebi canlandırmak için geçen aylarda kira yardımı yapan da oldu, yüzde 35′lere varan oranlarda indirim yapanlar da.

Hükümetin 2015 ocak ayı sonunda açıkladığı, ev alana vatandaşın yüzde 25′lik birikimine yüzde 15 devlet desteği özel sektörü de harekete geçirmişti. Bugüne kadar, ‘kira desteği’, ‘yüzde 35 indirim’, ‘sıfır faiz’, ‘peşinat teslim sonrası’ gibi kampanyalar sunan şirketler bu defa ev alanlara farklı sürprizler sunuyor.

İşte öne çıkan 5 güncel kampanyalar:

Emlak Konut GYO -Ispartakule: 1 Haziran’dan itibaren Emlak Konut Ispartakule Evleri’nde öncelikli olarak dar ve orta gelirli vatandaşı ev sahibi yapmayı hedefleyen kampanyaya başlayan Emlak Konut GYO, 1.500′ü bu kesime olmak üzere toplamda 1.850′ye yakın daire inşa edecek. Daireler için en düşük peşinat bedeli ise 15 bin lira olarak belirlendi.

Ceylan İnşaat – Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları: Mayıs ayında Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları ile görücüye çıkan Ceylan İnşaat, Göztepe’nin en yeni projesine imza atıyor. 192 daire, 6 ticari alan ve 9 ofisten oluşan proje Adalar ve Fenerbahçe Marina manzarasına karşı yükseliyor. Projede 36 ay sıfır faiz ile konut sahibi olmak mümkün.

Sur Yapı – Axis: Sur Yapı, Hayat Holding işbirliği ile Eyüp -Bayrampaşa sınırında hayata geçirdiği Axis İstanbul’da kendi işine yatırım yapmak isteyenlere ’10 Numara Kampanya’ fırsatı sunuyor. Doların kurunu 2.50’ye sabitleyen Sur Yapı, yüzde 10 indirim avantajı sağlıyor. Yüzde 10 peşinat sonrasında ise kalan kısım için sabit kur avantajıyla 48 ay Sur Yapı bünyesinde eşit ve vade farksız ödeme seçeneği bulunuyor.

Vadişehir- Başakşehir: Irmak Grup, Çolakoğlu Yapı, Bordo Yapı ve İntes Yapı’nın yatırımlarıyla Başakşehir’de hayata geçirilen konut projesi Vadişehir’de yeni kampanya başladı. Projeden ev sahibi olmak isteyenlere yansı peşin, faizsiz 60 ay vadeli ödeme planlan sunuluyor. 50 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen projenin yatırım değeri 550 milyon lira. Metro, şehir parkı, şehir hastanesi, okullar ve kamu alanlarının yakınında bulunan Vadişehir’de, 650 konut ve 60 ticari ünite yer alacak. 380 bin metrekarelik şehir parkının yarımda konumlanan projenin yüzde 75′i de peyzaj alanlarına ayrıldı. 2+1,3+1 ve 4+1 dairelere yer verilen projede konut büyüklükleri 127 metrekare ile 216 metrekare arasında değişiyor. Beş bin yataklı sağlık kompleksiyle değer kazanan bir bölgede yükselen Vadişehir’ de teslimler 2017 yılının ilk çeyreğinde başlayacak.

Sinpaş Yapı – Marina Ankara: Başkentte geliştirilen Marina Ankara’nın ilk yaşam konsepti Marina Towers’ta satışlar Nisan 2015′te başladı. Lansmana özel kampanya düzenleyen şirket, yüzde 7 indirim sunuyor. Uygun ödeme alternatifleri de geliştiren Sinpaş Yapı, tüketicilere yüzde 10′dan başlayan peşinatlarla 40 ve 48 aylık ödeme planları sağlıyor. Şirket, ayrıca hiç peşinatsız yüzde 40′ını Sinpaş bünyesinde ödeyerek, kalan yüzde 60′lık kısmı için katılım bankalarından kredi kullanabilme alternatifi sunuyor. Marina Towers’ta 69′dan başlayan ve 444 metrekareye kadar uzanan, 1+1′den 7.5+1′de farklı seçenekte konut tipleri yer alıyor. Beş ayrı bloktan oluşan ve toplam 912 dairenin yer aldığı Marina Towers’taki dairelerin marina, vadi ve Eymir Gölü manzarası bulunuyor.

Kaynak: YeniAkıt

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halk Bankasından Kredi Taşıma Fırsatı

headlineBankacılık sektörünün önde gelen parçalarından biri olan Halk Bankası duyurduğu kampanyalarla müşterilerinin beğenisi toplamaya devam ediyor. Tüketicilerinin zorunlu ihtiyaçlarından en lüks ihtiyaçlarına kadar pek çok noktada destek veren Halk Bankası son kampanyasında konut kredisi alanlara destek çıkıyor.

Halk Bankası’nın Dost Kredi adı altında duyurduğu kampanyanın detayları şöyle:

Başka bankalara halen ödemekte olduğunuz konut kredinizi düşük faiz oranları ve kolay geri ödeme seçenekleri ile şimdi Halk Bank’a taşıyabilirsiniz. Hemen Halkbank’a gelerek, Dost Konut Kredisi’nin düşük faiz oranlarından faydalanabilir, aylık taksitlerinizi ve toplam ödemelerinizi azaltabilirsiniz.

Türkiye’nin bankası Halk Bankası hiç şüphesiz avantajlı kampanyalarına devam edecektir. Bu avantajlı kampanyaları sitemizden takip edebilir geçmiş kampanyalara da yine sitemiz üzerinden göz atabilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

En Ucuz Kredi Nerelerden Alınır?

aaaSon dönemlerde bankaların tüketiciye sunmuş oldukları en önemli avantajlardan birisi de kredi fırsatıdır.

Bu kredi fırsatları tüketicilere birçok imkâna ulaşmalarını ve bu imkânlardan istifade etme olanağı sunuyor. Hayatımızın hemen hemen her alanına uygun kredi teklifleri ile karşımıza çıkan banklar bu kredileri bazı şartlar karşılığında biz tüketicilere sağlamakta ve yapmak istediklerimizi yapmamıza almak istediklerimizi de almamıza yardımcı oluyor. Günümüzde ki ekonomik şartlardan olsa gerek bütün insanların nakit sıkıntısı çektiği bir gerçektir. Örneğin kişi aldığı maaşı ile kira ödemekte ve ailesini geçindirmektedir. Ve gelecek adına plan yapamamakta ve herhangi bir birikim de sağlayamamaktadır. Oysa bireyler geçmişten beri geleceğini en güzel şekilde inşa etmek ve refah seviyesi yüksek olarak yaşamak ister. İşte tam da burada bankalar devreye girerek gelecek planlamamızda bizlere yardımcı oluyor ve ihtiyacımız olan ekonomik desteği bizlere sağlıyor.

Kredi Nasıl Verilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankaların bizlere kredi vermeleri için bazı şartları taşımamız ya da bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Örneği geçmişte bankalara olan ödemenizle ilgili herhangi bir sorun yaşamamışsanız ve banka siciliniz temiz ise kredi alırken çok zorlanmazsınız. Bankacıların “Kredi Notu” dediği bu sistem sizin bankalarla olan alışverişinizin kaydını tutarak gelecek için veriler oluşturmaktadır. Bankanın sizden istemiş olduğu şartları yerine getirdikten sonra yine bankaların koymuş olduğu bir takım kurallar ortaya çıkar. Çektiğiniz kredinin türüne göre bankanın belirlediği bir faiz oranı vardır. Ve siz ödemeyi yaparken bankaya bu faiz üzerinden ödeme yaparsınız. İşte burada yine bizler yani enuygunkredim.com, sizler için en ucuz kredileri araştırmakta ve sizlere sunmaktadır. Böylece hem hayallerinize kavuşmuş olacaksınız hem de cebinizden daha az para çıkmış olacak.

Hangi Alanlarda Kredi Verilir?

Krediler birçok alanda verilir. Bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalar sizlere türlü türlü kredi imkânları sunmuştur. Örneğin evleneceksiniz ama paranız yok. Banka, şartları sağlamanız durumunda, sizlere hemen evlilik kredisi vererek sevdiğinize kavuşmanıza yardımcı oluyor. Ya da kiracısınız ev almak istiyorsunuz ama paranız yok. Burada da banka sizlere kredi imkânları tanıyarak ev sahibi olmanızı sağlıyor. Kısacası banka evlilik kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, ticari kredi, muhtelif ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, arsa kredisi vererek sizlere yardımcı oluyor.

Kaynak: Ulusalpost

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati