Tag: faiz oranları

Sabit Faiz Avantajıyla Kredi İmkanı

aDumankaya İnşaat tarafından hayata geçirilen konut projelerinde kaçırılmayacak kampanya başladı. Ağustos 2015 boyunca Sabit Faiz avantajıyla kredi imkanı tüm Dumankaya projelerinde

Gayrimenkul sektöründe müşteri beklentilerine odaklı çalışmaları ile öne çıkan Dumankaya İnşaat, Ağustos ayında müşterilerine cazip bir teklif sunuyor. Dumankaya.com sitesi üzerinden Ritim İstanbul, hi-fit ve Flex Office projelerinde geçerli olmak üzere hayata geçirilen kampanyada 60 ay %0,40, 120 ay %0,74 faiz, sıfır peşinat, peşinat konut tesliminde ve dosya masrafsız ve faizsiz 40 aya varan sabit taksit imkânları bulunuyor.

Kampanya kapsamında Ritim İstanbul’da 3+1 daire 844 bin TL,  hi-fit projesinde 2+1 daire 432 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kaliteli bir hizmet anlayışı ile yüksek müşteri memnuniyetini sağlamayı amaç edinen bir kuruluş olarak Ağustos ayında da müşterilerini memnun edecek bir kampanya hazırladıklarını belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya şunları söyledi. “Her aşamada mutlu ev sahipleri ilkesini benimsemiş bir firma olarak Ağustos ayında da müşterilerimize özel bir kampanyayı hayata geçirdik. Dumankaya.com web sitesi üzerinden gerçekleştireceğimiz kampanyada mimarisi, sosyal olanakları, lokasyonu ile her biri seçkin birer marka olan projelerimizde avantajlı satışlara Ağustos ayında da devam ediyoruz.”

Kaynak: Emlak Pencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaca Uygun Krediler İş Bankası’nda

13797İş Bankası ihtiyaç kredileri ile vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamaları için kolaylık sağlıyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredileri için uygun ödeme koşulları ve faiz oranları sizleri bekliyor.

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş Bankası’nın konut ipoteği ile kredi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz. İş Bankası’nda her ihtiyacınıza karşılık bulabilir, uygun ödeme koşullarında kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Alacaklar Dikkat

aYıl­lar bo­yun­ca tek bir sek­tör­de yo­ğun­laş­ma ya­şan­dı; İn­şa­at! El­de ne var­sa top­ra­ğa gö­mül­dü. Ki­mi­le­ri ina­nıl­maz pa­ra­lar ka­zan­dı, ki­mi­le­ri bat­tı. AKP, ik­ti­da­rı bo­yun­ca, in­şa­at-ko­nut sek­tö­rü­nü, eko­no­mi­nin lo­ko­mo­ti­fi ola­rak ka­bul et­ti. Sek­tö­re ya­pı­lan dev­let do­pin­gi, kriz­le­ri aş­ma­nın bir yön­te­mi ola­rak gö­rül­dü.
Sek­tör­de fir­ma­lar ka­yı­rı­la­rak dev­let ola­nak­la­rıy­la des­tek­len­di. TO­Kİ ma­ri­fe­tiy­le ve kent­sel dö­nü­şüm­le ha­zi­ne ara­zi­le­ri üze­rin­de ya­ra­tı­lan rant­lar, bu fir­ma­lar­la pay­la­şıl­dı.

İş­ler İyi Al­gı­sı

Ha­liy­le sek­tör sü­rek­li üret­me­ye teş­vik edil­di. Ye­ter­li ta­sar­ruf ol­ma­yın­ca ban­ka­cı­lık sek­tö­rü de yurt dı­şın­dan borç­lan­ma yo­luy­la sağ­la­dı­ğı dış kay­nak­la­rı hem fir­ma­la­ra hem de ko­nut kre­di­si va­sı­ta­sıy­la tü­ke­ti­ci­ye pom­pa­la­ya­rak bu sü­re­ce kat­kı ver­di.
Kent­sel dö­nü­şüm pro­je­le­ri, top­lu ko­nut pro­je­le­ri ve yol, ba­raj, köp­rü vb. bü­yük alt­ya­pı ya­tı­rım­la­rı sü­rek­li ola­rak in­şa­at sek­tö­rü­nü can­lı tut­tu. Bu du­rum ge­nel eko­no­mi­ye iş­le­rin iyi git­ti­ği al­gı­sı ver­di. Bu sü­reç­te sa­na­yi üre­ti­mi ku­ru­du, can­sız­laş­tı.

Sos­yal Ko­nut mu De­di­niz?

Ar­sa Ofi­si­’nin de TO­Kİ­’ye ka­tıl­ma­sıy­la İda­re, 7 mil­yar do­lar­lık ka­mu ar­sa­sı­na hük­me­der ha­le gel­di. De­ne­tim­den en uzak ka­mu ku­ru­mu olan TO­Kİ, de­ğer­li ka­mu ar­sa­la­rı­nı bü­yük mü­te­ah­hit­le­re ve­rip, bun­lar­dan pay al­dı. Ama­cı “sos­yal ko­nut üret­me­k” di­ye ifa­de edil­se de İda­re, ağır­lık­la lüks ko­nut in­şa­atı yap­tı, en de­ğer­li ka­mu bi­na­la­rı­na ve ara­zi­le­re el koy­du, ar­sa sat­tı, ya­rat­tı­ğı ran­tı yan­daş gi­ri­şim­ci­ler­le pay­laş­tı. Ge­çen yı­la ka­dar da faz­la bir so­run ya­şan­ma­dı.

Ne­ler Olu­yor?

Bu­ra­ya ka­dar ta­mam… Ta­mam da şim­di du­rum ne?
Ame­ri­ka, Tür­ki­ye gi­bi ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler­den sı­cak pa­ra­yı ken­di­ne çek­me ope­ras­yo­nu ey­lül ayın­da baş­lı­yor. Ha­liy­le dö­viz kur­la­rı­nın bu pla­to­dan aşa­ğı in­me­si ar­tık çok zor… Ar­tan si­ya­sal is­tik­rar­sız­lık ve ile­ri­ye yö­ne­lik be­lir­siz­lik yü­zün­den tü­ke­ti­ci gü­ve­ni de hız­lı dü­şü­yor.
Kur­da­ki ar­tış ne­de­niy­le ma­li­yet­le­ri­n yük­sel­me­si, in­şa­at-ko­nut sek­tö­rün­de fi­yat­la­rı yük­selt­ti.

Ta­lep-Fi­yat Den­ge­siz­li­ği

Bas­kı, ko­nut fi­yat­la­rın­da yüz­de 15-20’lik ar­tı­şı zo­run­lu ha­le ge­tir­di. Ni­te­kim ta­lep art­ma­dı­ğı hal­de fi­yat­lar ar­tı­yor. Stok­lar ve sü­ren ya­tı­rım­lar­la bir­lik­te ba­kıl­dı­ğın­da, kre­di­ler­de ve fa­iz­ler­de ya­şan­ma­sı ola­sı ge­liş­me­ler­le bir­lik­te sek­tör ka­çı­nıl­maz bi­çim­de sar­sı­la­cak.
Eğer il­la ye­ni ko­nu­ta ih­ti­ya­cı­nız var­sa da­ha ucuz di­ye top­rak­tan ya da ye­ni baş­la­mış pro­je­ler ye­ri­ne, bit­me­ye ya­kın ve­ya bit­miş pro­je­le­re “pa­zar­lık­la­” pa­ra­nı­zı ya­tı­rın. Hiç de­ğil­se ba­şı­nız ağ­rı­maz.

Kaynak: Sözcü

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaşın Eve Ayırdığı Para Faize Gidiyor

2Bu yılın ilk 6 ayında çekilen 13,3 milyar liralık konut kredisine karşılık ödenecek toplam faiz tutarı 9,4 milyar lira olarak hesaplandı.

Konut kredisi kullananlar her ev için bankalara ayrıca yüklü faiz ödüyor. Bugün itibariyle bankaların uyguladığı en düşük konut kredisi faizi 0,92, en yüksek konut kredisi faizi ise 1,10 olarak görünüyor. Ağırlıklı olarak kullandırılan kredi faizi ise 0,99 olarak dikkat çekiyor.

Vade Uzadıkça Faiz Artıyor

Bankalardan çekilen kredinin vadesi uzadıkça ödenen faiz miktarı da artıyor. Bu yılın başından beri konut kredisi kullanan kişiler bankalardan hayallerindeki ev için çektikleri krediye neredeyse ikinci bir ev parası ödedi.

Toplam Kredinin Yüzde 71′i

Konut sahibi olmak isteyen ancak cebinde parası bulunmayanlar sene başından bu yana bankalardan 13 milyar 332 milyon 829 bin liralık konut kredisi kullandı. Bir ev sahibi olmak için kredi kullananların bankalara ödemeyi taahhüt ettiği faiz tutarı ise toplam kredinin yüzde 71’ine denk gelen 9 milyar 450 milyon lira olarak hesaplandı.

Ağırlık 5-10 Yıl Arasında

Çekilen kredilerin vade dağılımına bakıldığında en fazla tutar 5 yıl üzeri kredilerde yoğunluk kazandı. Bu vadede çekilen toplam kredi miktarı 11 milyar 852 bin lira olarak kayıtlara geçti. Bu kredinin 0,99 faizle 10 yıl vadede ödeneceği varsayıldığında hesaplanan faiz tutarı 8 milyar 942 milyon lira oldu.

En Yüksek Faiz İstanbul İçin Ödeniyor

Konut alıcıları ağırlıklı olarak İstanbul’dan konut satın alıyor. İlk 5 ayda TÜİK verilerine göre İstanbul’da krediyle satın alınan konut sayısı 43 bin 349, Ankara’da 27 bin 645 ve İzmir’de 13 bin 772 oldu. Her konut için yüzde 0,99 faizden 10 yıl vadeli kredi kullanıldığından yola çıktığımızda İstanbul’da konut alanlar 3 milyar 270 milyon lira faiz ödeyecek görünüyor. İstanbul’u 2 milyar 85 milyon lira faiz ile Ankara, 1 milyar 39 milyon lira ile İzmir takip ediyor.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

ING Bank Taşıt Kredisi

ingÜlkemizin yeni bankalarından ING Bank, bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine avantajlı krediler verebilmektedir. Bu kapsamda taşıt, konut gibi konularda ki kredilerinizi ING Bank üzerinden düşük faiz oranları ile uygun ödeme biçiminde geri ödeyebilirsiniz.

Avantajlı kredi fırsatından yararlanmak için tek yapmanız gereken araç sigortanızı ING Bank’tan yaptırmak. Kampanya hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç alımlarınızda geçerlidir. Diğer bankaların aksine oldukça hızlı şekilde kredi talebinizi inceleyen ve onay veren ING Bank’ın taşıt kredisinden yararlanmak için hemen en yakın banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kampanya kapsamında en çok 48 ay en az 3 ay vade yapabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti kredi miktarının %0.5′idir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank SMS Bayram Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

725920vakifbankVakıfbank bayram kredisi başvurusunda bulunmak istiyor ancak bir türlü bankaya şahsen giderek kredi başvuru formu doldurmaya vakit bulamıyorsanız tek yapmanız gereken hemen Vakıfbank SMS kredi başvurusunda bulunmak. 

Müşterilerine her türlü kolaylığı sunmaya devam eden Vakıfbank SMS kredi başvurusu için ise müşterilerinden sadece cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne büyük harflerle BAYRAM yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak 11 haneli kimlik numarası eklendikten sonra bu kısa mesajı 5724 numarasına gönderilmesi gerekmektedir.

Yine bankanın internet sitesi üzerinden Vakıfbank bayram kredisi hesaplama işlemlerinin yapılması da mümkündür. Vakıfbank bayram kredisi 2015 yılında yine her zaman olduğu gibi en çok tercih edilen bayram kredileri arasında ilk sıralarda yer alırken bayram kredisi veren bankalar arasında yüzde 0 99 faizli kredi vermesi nedeni ile pek çok kişi bu kredi paketini tercih etmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankalarda Kredi Bayramı

aBankalar, birbirinden farklı vade, faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanma imkanı sunuyor.

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılamak için çeşitli kampanyalar düzenleyen bankalar, birbirinden farklı vade, faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanma imkanı sunuyor.

Bayram alışverişi, tatil masrafı, ulaşım giderleri ve diğer ihtiyaçlar nedeniyle Ramazan Bayramı’nda daha fazla nakde ihtiyaç duyan tüketiciler, cazip kredi fırsatlarını araştırmaya ve bankalara yönelmeye başladı.
Bankalardan aldığı bilgilere göre, bayram kredilerinde maliyetler, başta faiz oranı olmak üzere, tahsis ücreti, vade, kredi tutarı ve ödeme seçeneklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bankalar, Ramazan Bayramı nedeniyle düzenledikleri kredi kampanyalarında çiftçi, esnaf, emekli, kamu çalışanları ve özel sektör çalışanlarına özel fırsatlar sunuyor.
Şekerbank
Ramazan Bayramı dolayısıyla çiftçilere ve esnafa özel kredi kampanyaları düzenleyen Şekerbank, masrafsız, 3 ay ertelemeli ve 60 aya varan vadelerde kredi kullandırıyor.
Şekerbank, 31 Temmuz 2015′e kadar devam edecek “Hoş Geldin Ramazan Kampanyası” ile çiftçilere masrafsız ve 60 aya varan vadelerle finansman desteği sunuyor.
Esnaf ve küçük işletmelerin artan nakit ihtiyaçları için de “İşinize Ramazan Bereketi” kampanyası başlatan Şekerbank, yüzde 1,23′ten başlayan faiz oranı, 3 ay taksit erteleme ve 60 aya varan vadelerle 250 bin TL’ye kadar kredi veriyor. 100 bin TL’ye kadar kredi kullanımında ise banka müşteriden masraf almıyor.
İş Bankası
“Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyası ile her bayram olduğu gibi bu bayram da nakde ihtiyaç duyan müşterilerini yalnız bırakmayan İş Bankası, 22 Temmuz 2015′e kadar devam edecek kampanyası kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için 50 bin TL ve 36 aya kadar kredi kullanma fırsatı sunuyor.
İş Bankası, diğer borçlarını kapatmak isteyenlere ve emekli maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara da özel indirimler uyguluyor. Bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, cep telefonlarından SMS göndererek, “isbank.com.tr” internet adresinden, İnternet Şubesi’nden, Bankamatik’lerden ve “0850 724 0 724″ numaralı Telefon Şubesi’nden başvuru yapabiliyor. Bankaya yapılan başvuruların cevabı kısa süre içinde cep telefonlarına gönderiliyor.
Esnaf ve KOBİ’lere verdiği desteği Ramazan Bayramı’nda da sürdüren İş Bankası, “Esnafa Bayram Kredisi” kampanyasıyla ihtiyaçlarını karşılamak isteyen işletmelere cazip faiz oranları ve 36 aya varan vadelerle 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.
VakıfBank
VakıfBank da Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla, yüzde 0,99′dan başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleriyle 50 bin TL’ye kadar kredi kullanma imkanı sunuyor.
Kampanya kapsamında başta emekliler, özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını kefilsiz ve hızlı bir şekilde karşılayan banka, 3 aydan 36 aya varan vadelerle geri ödeme seçeneği sunuyor.
VakıfBank’ın SMS ile başvuru yapılabilen “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasına ilişkin ayrıntılı bilgi, VakıfBank şubelerinden ve  ”www.vakifbank.com.tr” internet adresinden alınabiliyor.
Yapı Kredi
Yapı Kredi ise ister masrafsız, ister düşük faiz ve farklı ödeme koşulları ile tüketicilerin ihtiyaçlarına destek oluyor. İhtiyaç kredisi için Bireysel İnternet Şubesi ve Mobil Şube’den başvuru yapabilen Yapı Kredi müşterileri, onaylı kredilerini şubeye gitmeden kullanabiliyor.
Kredi için ayrıca, SMS göndererek, “kredisimdi.com.tr” internet adresinden ya da Yapı Kredi ATM’leri üzerinden başvuru yapılabiliyor ve sonucu kısa sürede öğreniliyor.
Garanti
Garanti Bankası, ayda 365 TL taksitle 36 ay vadeli 10 bin TL tutarındaki ihtiyaç kredisini, yüzde 1,30 faiz oranı ve 50 TL dosya masrafıyla kullandırıyor.
Garanti’den kredi almak isteyen tüketiciler, Garanti şubelerinden, “www.garanti.com.tr” internet adresinden, “444 0 335″ numaralı Tam Destek Hattı’ndan, Garanti Bankası Paramatik’lerinden ve SMS göndererek cep telefonlarından başvuruda bulunabiliyor.
Akbank
Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özel ürün ve hizmetler geliştiren Akbank, Ramazan Bayramı için sunduğu kredi kampanyası ile Akbank müşterilerine günde 30 lira taksitle 10 bin lira tutarındaki krediyi 12 ayda ödeme seçeneği sunuyor.
10 bin liraya kadar olan nakit ihtiyaçlar için 16 Temmuz 2015′e kadar geçerli kampanyada, kredi tutarı üzerinden binde beş kredi kullandırım ücreti alınıyor.
Halkbank
Halkbank, 31 Temmuz’a kadar geçerli olacak “Erken Gelen Bayram Kredisi” kampanyası kapsamında, yüzde 0,99′dan başlayan faiz oranlarıyla kredi desteği sağlıyor.
Erken Gelen Bayram Kredisi’nden yararlanan müşteriler, geri ödemelerini aylık eşit taksitli, 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli, artan/azalan/serbest ödeme olarak gerçekleştirebiliyor. Halkbank’ın kredi kampanyası ile ilgili ayrıntılı bilgiye “www.halkbank.com.tr” internet adresinden ve tüm Halkbank şubelerinden ulaşılabiliyor. Krediden yararlanmak isteyenler Halkbank şubelerinden başvuruda bulunabiliyor.
Kaynak: Haber61
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır

aaaYapı kredi ile bayramda nakit ihtiyanıza kesin çözüm sunan kredi ” Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır ” bu kredi ile sizlerdede yaklaşan bayrama özel kredi imkanı.

Yapı kredi ile bayramda nakit ihtiyanıza kesin çözüm sunan kredi “ Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır ” bu kredi ile sizlerdede yaklaşan bayrama özel kredi imkanı.Yapı kredi teşhir kredisinin en büyük özelliği düşük faizli ve  yüksek vade oranlı olması ile pek çok kişi tarafından tercih edilmesi bekleniyor.Bu kredinin en büyük özelliği günlük 10 tl ile kolay bir şekilde kredi kullanabilir olmasıdır.

Yapı kredi her sene bayrama özel düzenlemiş olduğu kredi kampanyaları sayesinde pek çok kişinin nakit ihtiyacını çözüm olması bekleniyor.

Kurban Bayramı bu yıl yaz aylarının sonuna denk geldiğinden gerek yaz bitimi gerekse okul başlangıcı bayramdaki nakit ihtiyacınızın daha fazla olmasına neden oluyor. Yaz tatilinin sonunda olan Kurban Bayramı için nakit sıkışıklığına düştüğünüzde Yapı Kredi tarafından yapılan avantajlı bayram kredisinden yararlanabilirsiniz.

Günlük 10 TL gibi bir tutara 9.000 TL’ye kadar masrafsız Bayram kredisi kullanabilirsiniz. %1.18 olan faiz oranı ile kullanabileceğiniz Özel Bayram Kredisi 36 ay vade ile sadece 321 TL’ye geliyor. Kredi için Yapı Kredi şubelerine gidebilir veya internet sitesindeki Hemen Başvur butonuna basabilirsiniz.

Ön onayınız alındıktan sonra son 3 aya ait sabit fatura, kimlik ve gelir belgeniz ile beraber şubeye giderek sizi rahatlatacak kredi tutarını alabilirsiniz. Eğer şubeye gitme imkanınız bulunmuyor ise “Kredi Türü boşluk TCKN boşluk aylık net gelirinizi yazarak 4411’e gönderebilirsiniz. Örnek: Bireysel 987654321 1500 şeklinde. Yaz sonunda nakit sıkışıklığınızı biraz olsun gidermek isteyenler bu krediyi bir düşünün.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bayram Kredisi 2015 Veren Bankalar Faiz Oranları

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eMübarek Ramazan bayramına merhaba demeye yakınken bankalar da en cazip tekliflerle müşterilerini kendilerine çekmeye çalışıyor. Tatil, gezi, yoğun harcama beklentisi olan vatandaşlar haliyle merak ediyor, acaba en uygun bayram kredisi 2015 hangi bankalar veriyor? Sizler için araştırdık.

Bayramda ihtiyaç çok. Eğer bu ihtiyaçlarınız için yeterli paranız yoksa nakit desteğiniz bankalardan! Özel bayram kredisi ürünleri ileavantajlı faiz oranlarından faydalanarak kredi çekebilir, kredinizi küçük taksitler halinde geri ödeyebilirsiniz.

Her bankanın sunduğu kredi faiz oranı farklı. Çekmek istediğiniz vade ve tutara yönelik enavantajlı faiz oranını bulmak içinyaptığınızhesaplama sonucunda bütçenize en uygun olduğunu düşündüğünüz bayram kredisi ürününe başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti Bankası
Garanti Bayram Kredisi ürünü %0,99’dan başlayan faiz oranları ile tüketicilerin oluyor. 3.000 TL kredi tutarı için en fazla 9 ay vade seçilmesi durumunda dosya masrafı da yalnızca 15 lira. Bu koşullarda aylık taksit tutarı 354 lira civarında oluyor.10.000 TL ihtiyaç kredisi ise 36 eşit taksitte %1,25 faiz oranına sahip. 20.000 TL bayram kredisinin faiz oranıysa %1,19 puan.
ING Bank
ING Bayram Kredisi ile nakit ihtiyacına son vermek isterseniz eğer 15.000 TL’ye kadar 36 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz. %1,08 faiz oranı ile aylık geri ödeme tutarı 525 lira, toplam geri ödeme miktarı ise 18.941 liradır.
Finansbank
Finansbank Bayram Kredisi dosya masrafsız bir kampanya ile geliyor. 456 lira taksitle 12 ay vadeli 5.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,14 olarak belirlenmiş durumda. Dilerseniz aynı vade süresi ile 50 bin liraya kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz.
Türkiye İş Bankası
İş Bankası Bayram Kredisi kampanyası %1,23’ten başlayan faiz oranlarıyla sahneye çıkıyor. 5.000 TL ve 50.000 TL arasındaki kredi ürünleri için 12, 24 ve 36 ay vadelerde 1,23 faiz oranı sunan banka, 25, 50 ve 250’şer lira dosya masrafı talep ediyor. Dilerseniz 1,26 ile bayram kredisi kullanarakdosya masrafı da ödemeyebilirisiniz.
Denizbank
Denizbank Bayram Kredisi ürünü düşük tutarda ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlere ilaç gibigelecek cinsten. 5.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi başvurularında yalnızca %0,99 faiz oranı belirlenmiş durumda. Dilerseniz 50.000 TL’ye kadar kredi hesaplaması yapabilirsiniz, faiz oranı: %1,19 puandır.
Kaynak: Mebpersonelleri
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank’tan Ramazan Kredisi

timthumbHalkbank’ın uygun koşullu kredisiyle bayram erken geliyor

Halkbank özel avantajlı koşullarla hazırladığı geleneksel Erken Gelen Bayram Kredisi’ni Ramazan Bayramı arefesinde hizmete sundu. 1 Temmuz  – 31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında yüzde 0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla kredi kullandırılıyor. Cazip koşullarda kredi imkanı sunan Erken Gelen Bayram Kredisi’nden yararlanan müşteriler, geri ödemelerini aylık eşit taksitli, 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli, artan/azalan/serbest ödeme olarak gerçekleştirebiliyor.

Ramazan Bayramı öncesinde başlayacak kampanya ile bayramda nakit paraya ihtiyaç duyan müşterilerine destek olmayı amaçladıklarını belirten Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, “Her bayram arefesinde sunduğumuz ve müşterilerimizden yoğun ilgi gören Erken Gelen Bayram Kredisi, Bankamız için artık geleneksel hale geldi. Bu ürünümüzü hem uygun faiz koşulları hem de müşterilerimizin gelir durumuna göre esnek geri ödeme planı seçenekleriyle sunuyoruz. Erken Gelen Bayram Kredisi sayesinde müşterilerimizin nakit ihtiyaçlarını düşünmeden, keyifli bir bayram geçirmesini diliyoruz” dedi.

Kaynak: Finansgündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Bayram Kredisi

725920vakifbankVakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Vakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz. 2015 bayram kredisi seçenekleri vakıf ta!

Önümüz bayram. Gelin ve şeker tadında kredi seçeneklerini hemen inceleyin. İhtiyaçlarınızı sınırlama olmadan karşılayın. Vakıf bankın ihtiyacınız doğrultusunda size sunduğu avantajlı kredi sistemleri, sizin hiç zorlanmadan rahat rahat ödeyebileceğiniz taksitlere böler. Ve bayramı bayram tadın da geçirmenizi sağlar. Yıllardır hayalini kurduğunuz o güzel ev, çocuklarınız için eğitim harcamaları, ihtiyacınız olan o araba, evlilik harcamaları, beyaz eşya ve daha birçok ihtiyacınız için size sunulan kredi seçeneklerini inceleyin. Hemen bir vakıf bank a gelin ve hemen vakıf bank bayram kredisinden faydalanmaya başlayın.

Geleneksel bayram kredinizi 0.89 dan başlayan faiz oranlarıyla, halinizden anlayan bankanız Vakıf bank bütün bayram ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Burası sizin yeriniz. Şeker tadında bir bayram için vakıf banka gelin ve avantajlarından siz de faydalanın.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2015 Konut Kredisi Faiz Oranları ile Konut Almak İçin Uygun Zaman mı

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduYaz aylarının başlaması ve okulların kapanması ile beraber konut satın almak isteyen kişiler ev arayışına başlarken bankalarda düzenledikleri konut kredisi kampanyaları ile daha fazla kişiye ulaşmayı istemektedir. Peki, güncel konut kredisi faiz oranları düşer mi ve konut almak için uygun zaman mı?

Öncelikle birinci soruya yanıt verirsek bankalar şu anda yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi başvurusu için müşterilerine kredi paketleri sunmakta olup yakın zamanda konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin alınması pek olası görünmüyor. Özellikle de koalisyonun kurulamaması ve erken seçime gidilmesi durumunda konut kredisi faiz oranları yükseldi haberleri ile karşılaşmamız çok mümkün görülmektedir. Aslında önemli olan doğru konutun bulunmasıdır.

Çünkü konut kredisi kullandıktan sonra faizin düşmesi durumunda konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu yapılarak düşük kredi faiz oranlarından yararlanılması mümkündür. Bu nedenle konut kredisi faiz oranları forum paylaşımlarında da her zaman ikinci planda tutulmaktadır. Asıl önemli olan soru konut almak için uygun zaman olup olmadığı sorusudur. Konut fiyatları piyasada yaşanan arz talep dengesine bağlı olarak sürekli değişmekte olup konut fiyatları düştü haberi alındığı için alımda bulunulmalıdır.Bu yaz konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeni ile herkes çekimser durduğu için konut fiyatları biraz daha düşüş eğiliminde olduğu için fiyatların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Banka Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

fft107_mf4873310Bankalardan kredi çekmek kredi çeken için hem yorucu hem masraflı bir süreç. Banka kredisi alırken farkında olmadan yaptığınız adı dosya masrafı olan ödemelerinizi artık geri alabiliyorsunuz.

Dosya masrafı birçok kredi kullanıcısını yoran bir durum. Kredi çekmek istiyorsanız ödeyeceğiniz faizin haricinde birde bankaya ayrıca dosya masrafları için bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemenin adı dosya masrafı. Yeni çıkan yasalar vatandaşa ödediği dosya masrafını geri alma hakkı veriyor. Peki banka kredisi dosya masrafı nasıl alınır? Dosya masrafı geri almak için ne gibi işlemler yapılmalı? 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi tüketiciden alınan dosya masraflarına ilişkin, emsal niteliğinde bir karar verdi. Bu kararları ve bu konuyla ilgili yenilikleri sizin için araştırdık.

Kredi kullanırken ödediğimiz tüm masraflar dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Genel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutarlar olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu kapsamda, hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve erken kapatma cezası gibi bedeller kredi dosya masrafı içinde değerlendirilemez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir. Kullandığınız kredide bankaya dosya ücreti ödediğinizden eminseniz, yapmanız gereken tek şey bu ödemeyi belgelerle sunmak.

Kredi dosya masrafı nasıl belgelendirilir?

Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları isteyebilirsiniz. Bazı bankalar bu işlem için de ücret talep etmeye başlamış olsa da, kazanacağınız bir dava için bu ücreti vermekten çekinmeyin. Her durumda dekont almak için ödeyeceğiniz para dosya masrafı tutarından az olacağı için hala karda olacaksınız. Dosya masrafı tutarı belgelendirilmeden masraf iadesi alınamaz,hukuki olarak bir delile ihtiyaç vardır. Dosya masrafı dekontunun ıslak imzalı ya da kaşeli olmasına gerek yoktur, fotokopi ya da herhangi bir ekran görüntüsü dahi olabilir.

Banka Dosya Masrafı İade Dilekçesi Örneği

İLGİLİ ALANLARI KENDİNİZE GÖRE DOLDURDUKTAN SONRA BU ALANI SİLİNİZ. ………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE …………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım. İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Adres:

Ad, Soyad:

İmza:

Kaynak: Haberport

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankaların Özel Banka Kredi Kampanyaları Başladı

aRamazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde pek çok kişi artık Ramazan Bayramı’nı düşünür durumda. Bayram sebebiyle kampanya haberleri de artış göstermeye devam ediyor.

Bankalar bayrama özel kampanyalarında kredi oranları ve ödeme seçenekleriyle  farklı ‘Bayram Kredisi’ kampanyalarını duyurmaya başladı.

Kredi çekenlerin en çok dikkat ettikleri husus büyük oranda kredinin vade seçeneği ve faiz oranı. Bankalar da müşterilerin bu durumuna özel “Bayram Kredisi” paketleriyle müşterilerin nakit ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Bankaların Bayram Kredisi paketleri farklı isimlerle duyurulsa da genel olarak bu kampanyalarda müşterinin 50 bin veya 75 bin TL nakit ihtiyacına kadar bu nakit ihtiyacını gidermeye yönelik farklı faiz oranlarında ödeme seçenekleri bulunuyor. Kredi kampanyalarında kısa vadeli ödemelerde fazi oranı düşükken vade arttıkça uygulanan faiz oranının da buna bağlı olarak arttığı görülüyor.

Kaynak: Haberşefi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ev Sahibi Olmak İçin Bankalardan 5,7 Milyar Lira Kredi Aldık

aEv sahibi olmak isteyip de yeterli birikime sahip olmayan bankaların yolunu tuttu. Yılın ilk üç ayında 5,7 milyar lira konut kredisi kullanıldı.

Konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre yavaşladı. Seçim sürecine girilmesi ve ileriye dönük öngörülerin net olmaması nedeniyle konut satışlarında yaşanan yavaşlama ile konut satışları Mayıs ayında 107 bin 888 rakamına ulaştı.

İpotekli konut satışları yüzde 34,7 arttı!

İpotekli konut satışlarında da yavaşlama gözlemlenirken bir önceki senenin aynı döneminne göre yüzde 34,7 artış göstererek 40 bin 86 rakamına ulaştı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 955 konut satışı ve yüzde 22,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 52,9 ile Kars oldu.

Yılın ilk üç ayındaki ipotekli kontsatışları da bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2015′in ilk 3 ayında ev almak isteyen yatırımcılar bankalardan 5 milyar 787 milyon lira konut kredisi çekti. Konut satışlarındaki artışın daha çok ipotekli konut satışlarında olması nedeniyle, uzmanlar banka kredisi faiz oranlarının yükselebileceği görüşünde.

İnşaat şirketleri de bankalara borçlu

İnşaat şirketlerinin bankalara borcu yılın ilk 3 ayında 7 milyar lira artarak 92 milyar 196 milyon lira oldu.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye İlgisi Büyüyor

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduDünyaca ünlü gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre 2015 yılının Mayıs ayında 107 bin 888 konut el değiştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20′lik bir artış gözlemlenirken, 2015 yılının Nisan ayına göre yüzde 11′lik düşüş görüldüğünü ifade eden Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında faizlerin düşmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak TL ile satılan evlerin cazip gelmesi konut satışlarını arttırdı. Geçen aya göre satışlardaki düşüşün başlıca nedeni ise seçim sürecinden de kaynaklanan ‘bekle-gör’ yaklaşımı. Mayıs ayında satılan toplam 107 bin 888 konutun yüzde 45′i yani 49 bin konut ilk sahiplerini buldu. Bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında ise yüzde 18′lik bir artış gözlemlendi. İkinci el konut satışlarında da 58 bin 887 konut el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslama yaparsak bu rakamın yüzde 20,4 arttığını söyleyebiliriz. Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10′luk bir düşüş gözlemlendi, toplam konut satışında da %11′lik bir düşüş yaşandı, sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı.” diye konuştu.

Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesi ipotekli konut satışlarını arttırdı

ipotekli konut satışının toplam konut satışları içindeki payının yüzde 40 olduğuna işaret eden Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol; “İpotekli satışlar gösteriyor ki 10 evden 4′ünün kredili satılmış. Vatandaşların konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi tercih etti. Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde faiz oranlarındaki düşüşün yatırımcıları ve tasarruf sahiplerini mevduat yada daha riskli olan finansal yatırım araçlarından daha güvenli, az riskli, orta ve uzun vadede getirisi daha yüksek bir yatırım olan gayrimenkule yönlendirdi.” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi büyüyor

2014 Mayıs ayına oranla yüzde 23′lük bir artış ile 2015 mayıs ayında İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bursa’da yabancılara toplam bin 982 konut satışı gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak Türk Lirası bazında yapılan satışların Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı yabancıların gözünde yatırımlarını daha cazip kıldığını açıklayan Emre Erol şunları söyledi:

“Bursa’ya ilgi artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör. Antalya’da ise Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika

Kaynak: f5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut İçin 3 Ayda 5,7 Milyar Lira Kredi Alındı

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduYılın ilk 3 ayında ev almak isteyenler bankalardan 5 milyar 787 milyon lira konut kredisi çekti.

Türkiye’de bu yılın ilk 3 ayında ev almak isteyen tüketiciler bankalardan 5 milyar 787 milyon lira daha Konut kredisi çekti. Böylece ev sahibi olmak isteyenlerin bankalara olan toplam borcu Mart 2015 itibarıyla 131 milyar 547 milyon liraya ulaştı.

Gelecekte Faizler Artacak

Rakamın büyüklüğü dikkat çekerken, uzmanlar konut satışındaki artışın daha çok ‘ipotekli’ olmasını ‘gelecekte faizler artacak beklentisi hakim’ şeklinde yorumluyor. Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün yayımladığı konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde konut satışı mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,4 artarak 107 bin 888 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,7 artış göstererek 40 bin 86 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 955 konut satışı ve yüzde 22,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 52,9 ile Kars oldu. Uzmanlar, Kars’taki her 2 konuttan birinin kredi ile satılmasına dikkat çekti. Verilere göre mayısta 58 bin 887 konut el değiştirdi. Yabancılara bu ayda bin 982 konut satışı gerçekleşti. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancıların önemli kısmının konut alımlarını yatırım amaçlı yaptıklarını, yakın dönemde satmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

İnşaat Şirketleri de 7 Milyar Lira Borçlandı

İnşaat şirketlerinin de bankalara olan borcu yılın ilk 3 ayında yaklaşık 7 milyar lira arttı. Önceki yıl sonunda bankalara 85 milyar 411 milyon lira borcu bulunan inşaat sektöründeki şirketlerin Mart 2015 itibarıyla bankalara olan borcu 92 milyar 196 milyon liraya ulaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ‘nun (BDDK) verilerinde ortaya çıkan bu fark, uzmanlara göre ekonomi adına da büyük bir risk taşıyor. Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, bu duruma 2013 yılında dikkat çekmişti. 200′den fazla sektörü etkileyen inşaat sektöründe yaşanabilecek olası bir sıkıntının, Türkiye’de bankacılık ve reel sektörde ciddi problemlere yol açabileceğine vurgu yapmıştı.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faiz Artışı Konutu Vurdu

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduSeçim ve sonuçları nedeniyle talebin beklemeye geçmesinin yanı sıra kredi faizlerindeki artış mayısta konut satışlarına ivme kaybettirdi.

Geçen yıla göre mayısta konut satışı yüzde 19.4 yükselirken bu rakam mart ayında yüzde 32.4, nisan da ise yüzde 42.7 olmuştu. 5 ayda toplam 525 bin adet konut satıldı.

Türkiye’de mayısta 107 bin 888 adet konut satıldı, yılın ilk beş ayındaki konut satışı da 524 bin 423 adet oldu. Geçen yıla göre yılın ilk beş ayında konut satışlarında yüzde yüzde 21.4 artış yaşanırken mayısta mart ve nisana göre konut satışlarında azalma yaşandı. Seçim önce beklemeye geçilmesi ve konut kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle mayısta ivme kaybı yaşandı. Martta 116 bin 30, nisanda 119 bin 317 adet konut satılmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre martta geçen yıla göre yüzde 32.4, nisanda ise yüzde 42.7 olan konut satışlarındaki artış hızı mayısta yavaşlayarak yüzde 19.4 oldu. Haziranda ise ramazana bağlı durağanlık ve yeni hükümetin kurulması sürecinde yine beklemeye geçen talep nedeniyle konut satışlarının ivme kaybının sürmesi bekleniyor.

“İpotekli satış” olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.7 artışla 40 bin 86 adet oldu. Ancak konut kredili satışlar bir önceki aya göre önemli bir yavaşlama kaydetti. İpotekli satışlarda nisandaki artış yüzde 96.5 olmuştu. Ocak-mayıs döneminde ise ipotekli satışlar yüzde 50.7 artışla 201 bin 594 adet olarak gerçekleşti. Reuters’e konuşan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, satışlardaki artışın mayıs ayında hız kestiğine işaret ederek “Konut satışlarında geçen yıla göre artış var, ama nisan ayındaki ivmeyi yakalayamadık. Bunda iki faktör etkili oldu. Birincisi, hazirandaki seçim öncesinde bekleme dönemine geçilmesi; ikincisi ise, konut kredi faizlerinde başlayan yükseliş. Yüzde 0.85-0.90 bandındaki konut kredi faizleri yüzde 0.95-1 aralığına geldi. Bu da ipotekli konut satışında ivmeyi yavaşlattı” dedi.

YENİ hükümetin kurulma sürecinde beklemeye geçen talebin yanı sıra, ramazan ayına bağlı durağanlığın da etkisiyle konut satışlarının haziran ayında da ivme kaybetmeye devam edeceğini belirten Maya, “Eylül ayından itibaren ise satışların yeniden ivmelenmesini bekleyebiliriz. Ancak faiz seviyeleri de burada belirleyici olacak. Faizler düşmezse hareket alanı daralır” diye konuştu.

Diğer yandan, TÜİK verilerine göre, yabancılara konut satışı ise mayısta yükseliş kaydetmeye devam etti. Yabancılara mayısta bin 982 adet konut satılırken; ocak-mayıs dönemindeki toplam satış ise 8 bin 907 oldu.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konutta Fiyat Artışının Sonu mu Geldi?

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduHabertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, emlak sektöründeki fiyat artışının sonuna gelindiğini kaleme aldı.

7 Haziran seçimlerinde tek bir partinin galip çıkmaması ve artık koalisyon görüşmelerinin başlıyor olmasından dolayı Türkiye’de siyasi bir belirsizlik yaşanıyor. Bu siyasi belirsizlik sürerken de kimse yatırım yapmak için acele etmiyor. Son zamanlarda sürekli ‘balon’ oluştuğu konuşulan emlak sektöründe durumlar nasıl? Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım konuttaki talep patlamasının ve fiyat artışının sonuna gelindiğini kaleme aldı. İşte Yıldırım’ın o yazısı;

Konut satışlarındaki patlama mayısta yüzde 19.4 artışa inerek hız kesti. Yılın ilk beş ayında da ipotekli satışlar yüzde 50.3, diğer satışlar yüzde 8.3, toplamda yüzde 21.4 artış gerçekleştirildi. İlk satışlarda 231.7 bin, ikinci el satışlarda 292.7 bin olmak üzere 5 ayda 524 bin satış yapıldı. Aşağıdaki tablodan izlenebileceği gibi, bu satış rakamı 2009 yılının toplam satışına yakın. Patlamanın boyutu bu.

Seçim öncesi, üstelik koalisyon ihtimalinin ortaya çıktığı bir dönem, hanehalkını konut almaya teşvik edecek ortam değildir. Çünkü belirsizlik vardır ve kısa bir süre sonra da sonlanacaktır. Beklersiniz, büyük borç veya yükümlülük altına girmezsiniz. Bu nedenle zaten seçim öncesinde Türk halkı döviz hesaplarını 20 milyar dolar artırarak 158 milyar dolara yükseltti. Finansal piyasada savunmacı, reel piyasada hücuma geçen bir tutumun yan yana olması gibi bir durumu yaşıyoruz sanki.

Diyelim ki satıcıların hâkim olduğu bir piyasa, çeşitli yollarla satışı cazip hale getirdiler, bir bölümünü böyle sattılar. Bir bölümünü malzeme, hizmet ve işçilik aldıkları kişi ve şirketlere ödeme biçimi olarak yani barter yaparak sattılar. Bir kısmını da, seçim sonrasına ne olur ne olmaz, bir hesap kitap görelim, borcu harcı kapatalım, alacakları tahsil edelim diye, inşaat şirketleri yükümlülüklerini kapatmada kullandı veya iflas ertelemesine giden şirketler alacaklıklara devretti.

Eğer bu seçenekler doğruysa konutta talep patlamasının sonuna gelmişiz ve de bunun devamı olarak fiyat artışlarının sonuna yaklaşmışız demektir.

Bunda da birkaç gelişme belirleyici rol oynuyor.

Sandıktan koalisyon çıkması, konut fiyatlarının hızını kesici etki yapacaktır. Koalisyon ve kaygan siyasi zeminde ekonomide uzun vadeli yükümlülük altına girilmez. Riskten kaçınılacaktır. Savunmacı bir tutuma geçilecektir. Bu da hanehalkının borçlanmasını, borçlanarak konut almasını engeller.

Bir diğer gelişme FED’in sonbaharda başlayabileceği faiz artırımları ile dış finansmana erişimin daha maliyetli hale gelmesi ve yurtiçi kredi faizlerine yansıması durumudur. Bu da konut kredisi ile ev alımlarını caydırabilir.

Son yıllardaki hızlı konut edinimi ve bunun getirdiği hanehalkı borçluluğunun hazmedilmesi gerekebilir. Fiyatların bundan sonra aynı hızda artmayacağı, hatta bir düzeltme yaşayabileceği tahmini getiri amaçlı konut talebini azaltıcı etki yapar. Çünkü insanlar konutu asıl değer artışından dolayı satın alıyor. Mesela son beş yılda konut fiyatları yüzde 84.5 arttı. Bunun yanında aynı dönemde kira artışı da yüzde 38 oldu. Bu iki yanlı getiri ile konut yatırımı Türkiye’de en yüksek ve en istikrarlı kazancı sağladı.

Kaynak: Finansgündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Finansmanında Değişiklikler

2Av. Oğuz KARA / Stj. Av. Anıl Coşkun

Türkiye’de inşaat sektörünün hızla büyümesi, konut ihtiyacının ve yatırımının artması ile birlikte konut finansmanı önemini korumaya devam etmektedir. Nakit ihtiyacı olan tüketicilerin başta bankalar olmak üzere finansör kuruluşlara yönelmesiyle konut finansmanı (kredisi) sözleşmelerine ilişkin esaslı hukuki düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Konut finansmanı sözleşmelerinde özellikle bankaların tüketici haklarını gözetmemesi bu kapsamda hukuki düzenleme yapılmasına yol açmıştır.

Konut Finansmanı Yönetmeliği (Yönetmelik) ile birlikte konut finansmanına ilişkin sözleşmelerde uygulanacak esas ve kurallar kapsamlı şekilde belirlenmiştir ve bu konuda yapılacak sözleşmelerde tek bir yönetmeliğin uygulanması kolaylığı getirilmiştir.

I. Yönetmeliğin yürürlüğü hakkında

28 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik yayım tarihinden itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecektir. Yönetmelik öncesi hukuki düzenlemelere baktığımızda konu hakkında birden fazla mevzuat gözümüze çarparken yönetmelik ile birlikte mevzuat karmaşası giderilmiştir.

i) Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik1,

ii) Değişken Faizi İçeren Konut Finansmanı Sözleşmelerine Dair Tüketicilerin Bilgilendirilmesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik2,

iii) Konut Finansmanı Sisteminde Erken Ödeme İndirimi ve Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik3 yürürlükten kaldırılmıştır.

II. Yönetmelik uyarınca sözleşmenin geçerlilik unsurları 

Yönetmeliğe göre, konut finansmanı kuruluşlarının, finansmanın koşullarını içeren bilgi formunu, sözleşmenin imzasından önce tüketiciye vermesi gerekmektedir. Bu düzenleme ile tüketicinin konu hakkında aydınlatılması amaçlanmaktadır.

Sözleşme öncesi verilecek bilgi formunun, en az 12 (oniki) punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve bir örneğinin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Yönetmeliğin 6. maddesinde, söz konusu bilgi formunun içeriğinde bulunması gereken unsurlar belirtilmiştir. Örneğin; kredi faizinin türü, sözleşmenin süresi, kredinin toplam tutarı, tüketiciden talep edilecek ücretler, toplam borç tutarının anapara, vergi, harç benzeri yasal yükümlülükler ve ücretler itibarıyla dağılımı vb. hususlar bilgi formunda belirtilmek zorundadır.

III. Sözleşme kapsamında yaptırılacak sigorta hakkında

Yeni düzenlemeyle, konut kredilerinde tüketicinin yazılı ya da elektronik ortamda açık talebi olmaksızın söz konusu finansmana ilişkin tüketici sigorta yaptırmaya zorlanamayacaktır.
Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketi ile çalışabilecektir.

IV. Kredinin erken ödenmesi

Tüketicinin erken ödemede bulunması durumunda kalan anapara borcu üzerinden,

i) sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı ile,

ii) değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde cari faiz oranı ile,

iii) sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile bir önceki taksit tarihinden itibaren işleyen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamı tüketiciden tahsil edilecektir.

A. Faiz oranı değişken olan sözleşmelerde

Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödediği takdirde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli indirimi yapmakla yükümlü tutulmuştur. Ayrıca, getirilen önemli bir yenilik olarak ise, faiz oranları değişken sözleşmelerde tüketiciden erken ödeme tazminatı talebinde bulunulamayacaktır.

B. Faiz oranı sabit olan sözleşmelerde

Sabit faizli sözleşmelerde, tüketici borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemek isterse, konut finansmanı kuruluşu, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edebilecektir. Bu değişken faizli sözleşmelere kıyasla farklı bir düzenlemedir. Zira, yukarıda bahsettiğimiz üzere sabit faizli sözleşmelerde erken ödeme tazminatı talebinde bulunamıyordu.

Erken ödeme tazminatının tutarı; 

i) erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 (otuzaltı) ayı aşmayan kredilerde %1’i,

ii) aşanlarda ise %2′sini geçemeyecektir. Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde, kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilecektir.

V. Tüketici adına hesap açılması

Yeni düzenleme ile konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecektir.

VI. Sonuç

Sonuç olarak yönetmelik ile konut finansmanı sözleşmelerinde finansör ve tüketicilerin uymaları gereken usul ve esaslara ilişkin önemli değişiklikler getirilmiştir. Getirilen değişiklerin tüketiciyi koruduğuna kuşku yoktur. Yönetmeliğin yarattığı diğer bir fayda ise mevzuat karmaşasının giderilmesidir.
—–
(1)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.
(2)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.
(3)  31/5/2007 tarihli ve 26538 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik.

Kaynak: Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Oto Pazarına Faiz Çelmesi

1Otomotiv pazarına bir çelme de artan araç kredisi faizlerinden geldi. Seçimin ardından finansman maliyetleri araç başına ortalama 2 bin lira arttı. Araç satışlarının düştüğünü söyleyen ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, “Bu ay satış rakamları iyi gelmez” dedi.

Bu senenin ilk 5 ayında satış rekorlarına imza atan Türk otomotiv pazarına seçimlerin ardından faiz çelmesi geldi. Vatandaşlar seçimlerden önce ve sonra olarak ikiye ayrılırken, arada taşıt kredisine ödenen faiz farkı ise 2 bin liraya ulaştı. Türk otomotiv pazarının seçimden nasıl etkilendiğini ise Otomotiv Distrübütörleri Derneği (ODD) Genel Kooridnatörü Dr. Hayri Erce Yeni Şafak’a değerlendirdi.

Belirsizlik Etkisini Gösterdi

2015′in ilk 5 ayında geçen seneye nazaran yüzde 53′lük büyüme yakalanarak 346 bin satış rakamına ulaştıklarını hatırlatan Dr. Erce, “İlk aylarda üretici ve tüketici öngörülebilir gördü ğü için alış-satış noktasında buluştular. Yani otomotiv pazarı bir miktar daha hızlı gelişti. Bu durum seçimlere kadar böyle devam etti. Seçimlerden sonra oluşan ortamda bir miktar belirsizlik var. Hükümet belirsizliği bekle-gör politikasını ortaya çıkardı. Zaten bu belirsizlikte faizlerde hemen kendini gösterdi. Yukarı yönlü bir hareketlenme oldu. Bizim görüşümüze göre bu belirsizlik dönemi ne kadar çabuk tamamlanırsa, öngörülebilir hale gelirse o zaman pazardaki yavaşlama ve durgunluk kısa süreli olacaktır” dedi.

Rakamlar Bu Ay Kötü

Araç kredisindeki artışların bu aya nasıl yansıyacağını kestirmenin mümkün olmadığının altını çizen Erce, sözlerine şöyle devam etti: “Kredilerdeki faiz artışı seçim sonrası öngörülebilirliğin azalması sonuçlarından sadece bir tanesi. Yani pazarı ise bütün bunların bileşkesi etkileyecektir. Meclis başkan seçimi var. Oralarda birtakım uçuşlar yakalanmaya çalışılacak. Eğer yakalanabilirse ortamın hızla pozitife gitme ihtimali de var. Ama bu bekle-gör Haziran ayına damgasını vurdu. Bu politika Haziran ayının sonuna kadar gidecektir ve rakamlar çok iyi çıkmayacaktır.”

Kredilerde 2 Bin Liralık Faiz Artışı

Bankaların seçimden sonra araç finansmanı maliyetlerini de ciddi oranda arttırdı. Bankasına göre değişen ve yüzde 1,99′e kadar çıkan taşıt finansmanının müşteriye maliyeti araç başına ortalama 2 bin lirayı buldu. 7 Haziran seçimlerinden önce 30 bin liralık bir taşıt kredisini müşteri 24 ay vade ile çekmek istediğinde bankaya toplamda 37 bin lira geri ödeme yapıyordu. Seçimden sonra aynı kredinin toplam ödeme ise 39 bin liraya çıktı.

Kaynak: YeniŞafak

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez Bankası Faiz Kararı Sürpriz Yok

Mzk1MzU0OD-konut_kredisi_faizleri_artti_miMerkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz oranlarında ve faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

PPK, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,25 veMerkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,25′te sabit bıraktı.

PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,50′de tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25′te sabit tutuldu.

Enflasyon Vurgusuna Devam

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği vurgulanan duyuruda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği belirtildi.

Dış talep zayıf seyrini korurken iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiği aktarılan duyuruda, kurulun açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği kaydedildi.

Duyuruda, gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin katkısıyla kısa vadede enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bununla birlikte, son dönemde yaşanan döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmiştir. Bu çerçevede, küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alındığında, para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Duyuruda, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.

merkez bankası<a class='labels' style='color:#4d4e53' href='/search_tag.php?tags=faiz kararı'> faiz kararı </a>1.5 yıllık faiz oranları.jpg

PPK Kurulu Hakkında

Para Politikası Kurulu; Erdem Başçı’nın başkanlığında 7 üyeden oluşuyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile görevi ve yapısı düzenlenen Kurulda, TCMB Başkanı’nın başkanlığı altında, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi’nce üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkan’ın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üye yer alıyor. Hazine Müsteşarı veya belirleyeceği Müsteşar Yardımcısı ise toplantılara oy hakkı olmaksızın katılabiliyor.

Kurul toplantıları, Başkan’ın çağrısı ile ayda en az bir defa olmak üzere ve aksi belirtilmedikçe Ankara’da yapılıyor. Gündem, Başkanlıkça düzenlenirken, üyelerin gündem dışı görüşülmesini istedikleri hususlar, Başkan’ın da katılması halinde aynı toplantıda gündeme alınarak görüşülüyor.

Kurul, üyelerin en az üçte ikisinin katılmasıyla toplanarak, mevcut üyelerin çoğunluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde, Başkan’ın katıldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılıyor.

Kurul’un görev ve yetkileri kanunda şu maddelerle tanımlanıyor:

“Fiyat istikrarını sağlamak amacıyla para politikası ilke ve stratejilerinin belirlenmesi. Para politikası stratejisi çerçevesinde Hükümetle birlikte enflasyon hedefinin belirlenmesi. Para politikası hedefleri ve uygulamaları konusunda belirli dönemler itibarıyla raporlar hazırlayarak Hükümetin ve belirleyeceği esaslar doğrultusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi. Hükümetle birlikte Türk lirasının iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirlerin alınması ve yabancı paralar ile altın karşısındaki muadeletini tespit etmeye yönelik kur rejiminin belirlenmesi.”

İlan edeceği hususları ve bunların ilan şeklini belirleyen Kurul tarafından Resmi Gazete’de ilanı istenilecek hususlar gecikmeksizin ilan ediliyor. Kurul kararları, Başkan tarafından yürütülüyor ve Banka Meclisi’nin bilgisine sunuluyor.

Kaynak: İnternethaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faizleri Arttı mı?

Mzk1MzU0OD-konut_kredisi_faizleri_artti_miNakit parası olmayıp ev sahibi olmak isteyenler bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olabiliyor. Konut kredisinde bankaların faiz oranları değişiklik gösteriyor.Peki konut kredisi faizleri arttı mı?

Konut kredisi faizleri arttı mı?

Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankaların konut kredilerini kullanarak uzun vadede ve düşük faiz oranları ile konut sahibi olabiliyor.

Kredi başvurusunda bankalar kimlik bilgilerini ve gelir durumunu doğrulamak için bazı bilgi ve belgeler istiyor.

Ayrıca, alınacak konutun bedelinin yüzde 25′inin peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Konut kredisinde evin yüzde 75′ine verilebiliyor.Bu peşinat konut fiyatlarının düşmesi ve geri ödeme zorluğu yaşanması durumunda bankanın güvencesi oluyor.

Bankaların konut kredileri ve faiz oranları kampanyaları değişiklik gösteriyor.Bun nedenle kredi almadan önce tüm bankalara danışılması ve fikir alınması gerekiyor.

Peki konut kredisi faizleri arttı mı? Konut kredisi faizleri artacak mı? diyorsanız işte yanıtı..

Uzun süredir durgun seyreden konut kredisi faiz oranları 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerden sonra artış gösterdi. 120 ay vadeyle alınan 100 bin liralık konut kredisinin ödemesi seçim öncesine göre 18 bin lira arttı.

Bankaların son güncelleme faiz oranlarına bakıldığında 120 ay vadeli konut faizi 1.15 lere kadar yükseliyor.

Kaynak: Konuttimes

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredileri Faizleri Son Durum

1Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne? Seçim sonrasında gözler konut kredisi banka faiz oranlarına çevrilirken piyasaların ve banka faizlerinin çıkan tablodan ne kadar etkileneceği de merak konusu.

Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne? Seçim sonrasında gözler konut kredisi banka faiz oranlarına çevrilirken piyasaların ve banka faizlerinin çıkan tablodan ne kadar etkileneceği de merak konusu.

Konut kredi faiz oranları 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yükselmeye başladı. Yüzde birin altında konut kredisi neredeyse yok. Olanlarda yüzde birlere yakın.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 20 Haziran 2015

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanacak tüketici için bankaların uyguladığı en son  faiz oranlarını güncelledik. Seçimden önce yüzde 1’in altında olan kredi oranları seçimden sonra yükselmeye başladı. Güncel oranlara göre en yüksek oran yüzde 1,29 en düşük oran ise DD Mortgage’da yüzde 0,96 cıvarında.

Konut kredisi faiz oranları Haziran 2015 (Konut kredileri faizleri son durum)

Aylık Faiz  Aylık Faiz

(5 yıl vade)  (10 yıl vade)

DD Mortgage  %0,96  %0,96

Yapı Kredi   %0,99  %0,99

Finasbank  %0,99  %0,99

Denizbank  %1,01  %1,01

Kuveyt Türk*  %0,99  %1,02

Türkiye Finans*  %0,99  %1,03

Akbank   %1,05  %1,05

Ziraat Bankası  %1,03  %1,05

Anadolubank  %1,09  %1,09

Fibabanka  %1,09  %1,09

İş Bankası  %1,09  %1,09

Vakıfbank  %1,12  %1,12

Halkbank  %1,10  %1,15

Albaraka Türk*  %1,14  %1,15

Şekerbank  %1,19  %1,19

Garanti Bankası  %1,24  %1,24

Abank  %1,24  %1,24

Tekstilbank  %1,21  %1,25

HSBC  %1,25  %1,25

TEB  %1,29  %1,29

ING Bank  %1,29  %1,29

* Katılım bankası kar oranı

Kaynak: Emlakpencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Senetle Satılan Ev Alınır mı

1Konut alımlarında bankadan uzak duranların tercihi genellikle senet oluyor.

Nitekim 15 Haziran’da açıklanan Yeni Konut Fiyat Endeksi‘ne göre senetli ev alımı mayıs ayında yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçen ay evlerin yüzde 551 senetle satılırken, peşin alımlar ve banka kredili alımlar geriledi. Bir önceki ay yüzde 39 olan banka kredili alım yüzde 21 ‘e, yüzde 29 olan peşin alım oranı ise yüzde 24′e geriledi. Yıl boyunca yüzde 32 ile yüzde 50 aralığında seyreden senetli alım ise en üst seviyeye çıktı.

Peki senetle ev satın alırken nelere dikkat edilmeli? Gazetemiz emlak yazarı Mehmet Canıtatlı tecrübelere dayanarak şu tavsiyelerde bulunuyor:

Türkiye’de markalı projelerden konut alanların banka kredisini seçme oranı faizlerin yüksek seyri nedeniyle azalıyor.

Konut üretici şirketlerin sunduğu senetle alımı tercih edenler faizden kaçarken başka riskleri de kabullenmiş oluyor. Getiri yükünü almak istemeyen tüketicinin konut firmalarının daha faiz farkı olmadan sunduğu ödeme seçeneklerine yönelmesi şirketleri stoklarını eritmesinde büyük rol oynuyor.

İlk adımda senetle konut almak müşterinin lehine, inşaat firmasının aleyhine görünüyor. Ancak senetle alanlar, firmanın rizikosunu da üstleniyor. Bu nedenle şirketin referansı ve verimliliği büyük önem kazanıyor. Nakit akışı düzgün olmayan inşaat firmasının projesine girenlerin aldığı risk yüksek faizle konut alımına imza atanlardan daha fazla oluyor.

Konut alırken bir çok faktör dikkate alınsa da alış verişte ‘güven’ faktörü başta geliyor.

Güvenilir olmayan bir inşaat şirketinden ev alıyorsanız müteahhidin inşaatı bitirmeden ortadan kaybolma riski her an kapınızı çalabilir.

Yapı Ruhsatına mutlaka bakın: 28 Mayıs 2014′te yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Kanununa göre yapı ruhsatı alınmadan konut satışı yapılamayacağı yasal olarak zorunlu olsa da uygulamada yer bulamıyor. Tamamlama sigortası ise halen yok. Banka garantörlüğünün olmadığı projelerde senetle ev satılıyor. Senetle ev almak cazip olsa da güvenilir olmayan bir inşaat şirketinden ev alıyorsanız müteahhidin inşaatı bitirmeden ortadan kaybolma riski bulunuyor. Yani, senetle aldığınız evin kaçan müteahhidini aramak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle vatandaşlarımızın kendini koruyabilmesi ve mağduriyet yaşamaması için dikkatli davranması, iyi analiz yapması, inşaat şirketini araştırması, ruhsatsız projelerden ise uzak durması lazım.”

Öte yandan yabancı yatırımcılar da banka kredisi kullanmadan senetle ödeme yaparak konut sahibi olabiliyor.

Kaynak: Yeniakit

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Küresel Piyasalarda Faizler Geriledi

1Küresel piyasalarda, Fed sonrası dolar ve faizler geriledi

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerde değişiklik yapmamasının ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi.

ABD’de dün açıklanan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı kararları ve Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarının ardından dolar endeksi ve faizler düşüşe geçerken, pay piyasalarında sınırlı da olsa yükselişler görüldü. Fed faizlerde değişikliğe gitmezken, üyelerin büyük çoğunluğu faiz artışına bu yıl içinde başlanması yönünde görüş bildirdi.

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,3 – 2,7 aralığından yüzde 1,8- 2 aralığına çekerken, gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini ise yüzde 2,3 – 2,7 aralığından, yüzde 2,4 – 2,7 aralığına revize etti. Fed üyelerinin yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerinin medyanı yüzde 0,625, 2016 sonuna yönelik faiz tahminlerinin medyanı ise yüzde 1,625 oldu.

Analistler, Fed üyelerinin tahminlerinden yola çıkarak bu yıl sonuna kadar 0,25 puanlık en fazla iki faiz artışı olabileceğini tahmin ediyor.

Fed Başkanı Yellen gerçekleştirdiği basın toplantısında piyasaların ilk faiz artışına çok fazla önem verdiğini, ancak asıl önemli olanın faiz artışında izlenecek genel trendin olması gerektiğini ifade etti. Faiz artışında izlenecek mekanik bir plan olmadığının altını çizen Yellen, artışların verilere dayanacağını ve önceki süreçlerde olduğu gibi belirli bir düzenin olmayabileceğini ifade etti. Yellen ayrıca, doların ekonomik görünümü etkilemesi nedeniyle göz önüne aldıkları bir faktör olduğunu, bununla birlikte doların değerine yönelik bir beklentilerinin bulunmadığını kaydetti.

Fed kararları ve Yellen’in açıklamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,39′dan yüzde 2,30′a, dolar endeksi 95,18′den 94′e geriledi, pay piyasaları ortalama yüzde 0,18 değer kazandı. ABD’de bugün enflasyon başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceği belirtiliyor.

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi 1,12′den 1,1358′e yükselirken, dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,60, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,02 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün Fed öncesinde piyasaların genel olarak pozitif bir seyir izlediği görüldü. Dün BIST 100 endeksi günü yüzde 0,66 yükselişle 80.713 puandan tamamlarken, 2,7350 seviyelerinde dengelenen dolar/TL Fed sonrası bugün güne 2,71 seviyelerinde başladı. Analistler, yurt içinde siyasi gelişmelerin, yurt dışında ise ABD verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 81.600 ve 82.500 seviyelerinin direnç, 80.000 ve 79.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Kaynak: TRT

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Burgan Bank Otellere 10 Yıllık Kredi Paketi Sunuyor

1Burgan Bank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kuriş,turizm sektöründe faaliyet gösteren otellere 10 yıla kadar vadeli kredi paketleri sunduklarını açıkladı.

Burgan Bank Grubu nun Türkiye iştiraki olan Burgan Bank, turizm sektörünün büyümesi ve gelişmesi için yeni ürünler geliştirdiklerini bildirdi. İşletmecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanan Turizm Paketi kapsamında, turizm sektöründe faaliyet gösteren otellere TL, Euro ya da USD cinsinde, 10 yıla kadar vadeli kredi imkanı sunuluyor. Uygun faiz oranlarına sahip kredinin işletmelere sağladığı avantajlardan bir diğeri ise 2016 Haziran a kadar anapara ödemesi yapılmıyor.

Burgan Bank, hayata geçirdiği avantajlı turizm kredisinin dışında, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak Oda Kahvaltı Paketi ve Ultra Her Şey Dahil Paketi olarak adlandırdığı cazip bankacılık hizmet paketlerini de sunuyor.

“Oda Kahvaltı Paketi ” ni tercih eden otel işletmecileri; bir yıl boyunca ilk 25 yapraklık çek karnesini, Burgan Bank çeklerinde çek tahsilatını, internet şubesi ve çağrı merkezi kullanılarak yapılan 60 adet EFT ve havale işlemlerini ücretsiz yaparken, 1 adet hesap için hesap işletim ücreti muafiyetinden faydalanabilecekler.

“Ultra Her Şey Dahil Paketi ” ni tercih eden otel işletmeleri ise; bir yıl boyunca ilk 25 yapraklık çek karnesini, Burgan Bank çeklerinde çek tahsilatını, internet şubesi ve çağrı merkezi kullanılarak yapılan 60 adet, şubeden yapılan 40 adet EFT ve havale işlemini ücretsiz yaparken, 1 adet hesap için hesap işletim ücreti muafiyetinden de faydalanabilecekler.

Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kuriş konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Burgan Bank olarak turizm sektörüyle özel olarak ilgilendiğimizi ve sahiplendiğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sektörü sahiplenmemizin temel nedeni, turizm sektörünün ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında ve tanınmasında büyük bir rol oynamasıdır. Dolaysıyla, turizm sektörüne gönül vermiş olan yatırımcıların, işletmecilerin yanında olmak ve onları desteklemek de bizim için ayrı bir önem taşıyor. Turizm Kredisi sayesinde otel işletmecileri, 10 yıl gibi uzun bir vade seçeneği ile cazip faizli kredi kullanarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Üstelik bu kredi, 2016 Haziran ayına kadar anapara ödemesiz olup 2015 sonbaharda sadece faiz ödemeli bir kredi.

Ayrıca isteyen müşterilerimiz kapsamlı ve avantajlı bankacılık hizmet paketlerimizden de yararlanabiliyorlar. Deneyimlerimiz ve müşteri ilişkilerimizden bildiğimiz üzere her müşterinin kullandığı bankacılık işlemleri bir diğerinden farklı oluyor. Bu nedenle bankacılık hizmet paketlerini de Oda Kahvaltı Paketi ve Ultra Her Şey Dahil Paketi olarak iki farklı alternatifle müşterilerimize sunduk. Otellere yönelik hazırladığımız bu kredi ve cazip bankacılık hizmet paketleri ile müşterilerimizin nakit ihtiyaçlarını karşılayarak rahat nefes alacaklarına inanıyoruz. 2015 yazının tüm turizm sektörü için hareketli, bol kazançlı ve hem turizmcileri, hem de tatilcilerin yüzünü güldürerek geçmesini temenni ediyoruz ” dedi.

Kaynak: Turizmhaberleri

 

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank’tan O Haberlere Yalanlama

headlineHalkbank basında yer alan haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

Halkbank, kullandırılan bir kredi ile ilgili basında yer alan haberler ile ilgili duyuruda bulundu.

Türkiye Halk Bnakası A.Ş. tarafından KAP’a yapılan bildirimde aşağıdaki bilgilere yer verilmiştir;

Bazı gazetelerin bugünkü nüshalarında; Nisan 2012-Nisan 2015 döneminde baz tutarı düşük olan takipteki kredilerin artış hızının toplam nakdi kredilerin artış hızından daha yüksek olduğu ve ayrıca sektördeki özel bankaların takipteki kredilerini varlık yönetim şirketlerine sattığı hususu dikkate alınmadan sektörün takipteki kredilerinin içinde kamu bankaların pay oranının arttığı yönünde ve Bankamızca kullandırılan bir kredi ile ilgili gerçeğe aykırı bir şekilde Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte  haberler yer almaktadır.

Bankacılık sektöründe kredi kalitesini gösteren ve uluslararası düzeyde de kabul gören en önemli kriter, takipteki krediler/toplam nakdi krediler oranıdır. Bankamızda da bu oran sektörle uyumlu bir seyir izlemektedir. Mart 2015 dönemi itibarıyla %3,42 olan oran, sektörde %2,84 olarak gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, sektör takipteki kredilerini varlık yönetim şirketlerine satarak ya da aktiflerinden silerek bilançolarındaki takip risklerinden kurtulmakta ve böylece sektördeki bu oran olduğundan düşük görünmektedir. Mart 2015 itibarıyla sektörün varlık yönetim şirketlerine sattığı veya aktiflerinden sildiği takipteki krediler toplamı olan 24.973 milyon TL dikkate alındığında sektörde bu oran %4,59′a yükselmektedir.
Haberlerde bahsi geçen söz konusu kredi, BDDK ve Banka iç mevzuatına uygun olarak kredilendirilmiş ve krediye uygun olarak teminatlandırılmıştır. Ayrıca, söz konusu kredi için denetleyici kurumlar tarafından Bankamıza iletilen düzenlemelere aykırılığa dair bir rapor bulunmamaktadır.

Gerçeğe aykırı bilgi ve beyanlarda bulunmak suretiyle kamuoyunu yanıltıcı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikteki haberler ile ilgili olarak yukarıdaki açıklamalar, yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak: Borsamatik

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Alanlar Kredi Yerine Senet Yapıyor

1983124Banka kredilerinden yaka silken vatandaş ev almak için “senete” yöneldi.

Türkiye’de konut satışları her geçen ay yükselirken, tüketicilerin konut alırken kullandığı yöntemler de değişiyor. Markalı konut alanlar banka kredisine göre riskli olsa da senet seçeneğini kullanıyor. Bunda da markalı konut üreticilerinin banka kredisinin yanına daha uygun faiz oranlarında senetli seçenekler sunması etkili oluyor.

Vatan’dan Meltem Kara’nın haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Nisan ayında kredili konut satışları yüzde 96.5 artarak 46 bin 63 seviyesini yakalamıştı. Ocak-Nisan döneminde satılan toplam 416 bin 535 konutun 161 bin 508’i için kredi kullanılmıştı. Dün Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Haziran raporu yayımlandı. Rapora göre, markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Mayıs ayında peşinat oranı yüzde 24, senet oranı yüzde 55 ve banka kredisi oranı yüzde 21 olarak gerçekleşti.

Yılın en yükseği

Mayıs’ta senetle konut alımı yüzde 55’e kadar yükselerek bu yılın en yüksek oranına ulaştı. Nisan’da markalı konut alanların yüzde 32’si senete yönelirken, Mart ayında bu oran yüzde 50’ye ulaşmıştı. Senetle alımın oranı Şubat’ta yüzde 44, Ocak’ta yüzde 38 olarak gerçekleşmişti. İlk 5 ayda markalı konutlarda krediyle alımın oranı yüzde 22 seviyesinde kaldı.

Sektör temsilcilerine göre, konutta senedin yükselmesinin iki sebebi bulunuyor. Birincisi, faiz yükünü almak istemeyen tüketicinin konut firmalarının daha düşük faiz oranlarıyla sunduğu ödeme planlarına yönelmesi olurken, ikincisi de son dönemde satışlardaki payı yüzde 40’ı bulan yabancıların, banka kredisi kullanmadan senetle ödeme yapması…

Yükseliş hız kesmedi

Rapora göre, Türkiye’de yeni konutların fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.76, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.35 arttı. İkinci el konut fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 1.40, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.54 oranında artış gerçekleşti. Adana, metrekare başına yüzde 2.15 değer artışıyla Mayıs’ta konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Şanlıurfa yüzde 2 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. Satılık fiyatların yanı sıra kiralarda da yükseliş oldu. Kiralar bir önceki aya göre yüzde 1.34, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.11 oranında arttı.

Kaynak: Vatan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Bayram Kredi Faiz Oranı

697707-vatan_computer1Vakıfbank bayram kredisini müşterilerinin hizmetine sundu

Vakıfbank geleneksel bayram kredisi ile Ramazan Bayramı için kredi kampanyası başlattı.  Vakıfbank Ramazan Bayramı kredisi için müşterilerine 36 ay vadelendirme imkanı sunuyor.

Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak bayrama özel yüzde 0.99 gibi son derece düşük bir oran sunarken 36 ay vadede ise faiz oranı yüzde 1.24 oranına kadar yükseliyor. Vakıfbank 50 bin lira kredi kullanma sınırı getirirken kredi dosya masrafı olarak ise bu tutar için 262.50 lira talep ediyor.
Bayram kredisi için Vakıfbank SMS kredi başvurusu işleminde bulunmak isteyen kişilerin büyük harflerle BAYRAM yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak 11 haneli kimlik numaralarını ekleyerek 5724 numarasına kısa mesaj göndermeleri yeterli olacaktır. Banka başvurunuzu değerlendirdikten sonra aynı cep telefonu numarasına Vakıfbank kredi başvuru sonucu kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Kaynak: Haberturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati