Tag: faiz oranları

Dolar’ın Yükselişi Konut Sektörünü Zorladı

52199Konut sektörü bu yıla yükseliş ile başlayan ve tüm zamanlarının fiyat (2550) rekorunu kıran doların etkisi altında kalacak gibi gözüküyor.

EmlekaMetrekare.com’dan Eyüp İyigün tarafından yapılan habere göre, Konut fiyatlarının üst noktalarda bulunması, özellikle metrekare fiyatı 5000 TL’yi aşan projelerde satışları etkilemesi bekleniyor. Yılbaşından bugüne kadar %8 oranında artış sağlayan doların bu getirisi nerdeyse bir yıllık mevduat gelirine eşit. Bugüne kadar yatırım aracı olarak görülen konut sektörüne bu yıl doların da ortak olması beklenmektedir. Doların bu yükselişi sanayi hammade üretiminin ithalata dayalı olması nedeniyle yapı sektörüne zam olarak yansıması kaçınılmazdır.

Konut sektöründe işler gittikçe zorlaşıyor. Döviz kurlarındaki artışın nedenleri ile yapı sektöründeki zamlar konut fiyatlarını yukarıya çekecek. Konut fiyatlarının zaten en üst noktalarda bulunması bu zamlarla birlikte daha az satılabilir konumuna gelmesine sebep olacaktır. Döviz fiyatının yükselmesi sadece konut sektörünü değil tüm ekonomiyi etkiliyor. Enflasyondaki etkisi, işsizlik oranlarının çift hanelerde kalması, şirket karlılıklarının düşmesi , yatırımların azalması ve işten çıkarmalar gündemde olacak.

En çok satılan metrekare fiyatları

Konut projelerindeki durgun satışlar en çok metrekare fiyatı 4000 TL ile 7000 TL arasındaki orta kesime hitap eden projelerde gözüküyor. Metrekare fiyatı 2500 TL civarında konut satışlarında bir azalma gözükmüyor. Metrekare fiyatları oldukça yüksekte olsa güvenilir müteahhit firmalar tarafından yapılan, lux malzemeler kullanılan ve lokasyonu iyi olan projelerde satışların devam ettiği görülüyor. Sorun orta kesime hitap eden projelerde olacaktır.

Bu gelişmeler neticesinde konut sektörünü döviz fiyatlarının yükselmesi olumsuz etkiler.Dövizin yükselmesi yabancı konut alımlarını destekleyebilir fakat yabancıya satış rakamlarının sektör genelinde oldukça düşük olması bir katkı sağlamıyor.Ocak ayında satılan 86.167 konuttan yabancıya satılan konut sayısının 1289 olması bunu gösteriyor.

2015 yılının döviz fiyatlarındaki artış, genel seçimlerin yaklaşması ve ekonomideki büyümenin %3 civarında kalması konut alıcılarının bekleme süresinde olacağını gösteriyor. Dünya ekonomisindeki gelişmeler sebebiyle faizlerin fazla düşmesini beklemek zorlaşıyor. Konut kredi faizlerinin bu oranlar civarında olması beklenmektedir. Faizler inecek konut satışı artacak beklentisi bu süreçte zordur.

Konut Kredisi Kullananlar Dikkat

Konut alıcılarının bu gelişmeleri iyi değerlendirerek ihtiyaç duydukları ve oturmak için alacakları evi peşin satın almaları en doğru yoldur. Şirketlerin karlılıklarının azalması önlemleri beraberinde getirecektir. Bu nedenle ilk olarak çalışanların sayısını azaltması gündeme geleceği için ilerde konut kredisi kullananları zor durumlarda bırakabilir.2015 konut sektörü ve müteahhit firmalar için oldukça önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacaktır.

Kaynak:Emlakpencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İstanbul’un En Pahalı Konutları Bu Bölgelerde

aEVA Gayrimenkul Değerleme’nin ’2014 İstanbul Markalı Konut Araştırması’, şehrin 34 bölgesinde 1007 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 430 bine ulaştığını ortaya koydu.

2013 yılında 855 markalı konut projesinde 395 bin konut olduğunu belirten uzmanlar, raporun 2014 yılında İstanbul’da markalı konut projesinde yüzde 18 artış yaşandığını gözler önüne serdiğini söyledi. Araştırmaya göre Anadolu Yakası’nda en yüksek ağırlıklı ortalama birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Bağdat Caddesi, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Tuzla olduğu belirlendi. Bağdat Caddesi’nde konut ortalama birim metrekare satış fiyatı 16 bin 300 TL/metrekare iken, Tuzla bölgesinde bu değerin 2 bin 800 TL/metrekare’ye kadar düştüğü gözlendi.

Avrupa Yakası’nda en yüksek birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Esenyurt olduğu dikkat çekti. Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksındaki markalı konutların ortalama birim satış değerleri 15 bin 500 TL/metrekare iken, en düşük birim satış değerine sahip bölgedeki ortalama birim metrekare satış fiyatının 2 bin 370 TL/metrekare olduğu görüldü.

‘Bölgelerin ortalama konut satış hızları’ başlıklı analizine göre İstanbul’da konut satış hızı, bölgelerdeki dairelerin satış fiyatlarına, talep edilen daire tiplerinin arzına ve dairelerin büyüklüklerine göre değişiklik gösterdi. Yapılan araştırmada detaylar incelendiğinde bölgelere göre ‘gün/konut’ satış oranının 25,6 ile 1,3 arasında değiştiği görülüyor. Küçükçekmece-Halkalı Bölgesi’nde 1,3 günde bir, Kemerburgaz’da ise 25,6 günde bir konut satışı gerçekleştiği hesaplandı.

İstanbul genelinde istatistiklere göre yaklaşık 5,3 milyon adet konut bulunduğunu, tespitlerine göre bu konutların yaklaşık 430 bin adetinin markalı konut projelerinden oluştuğunu kaydedildi. Buna göre markalı konut oranı toplam konut stokunun sadece yüzde 7,7′sini oluşturdu. İstanbul Anadolu Yakası’nda Çekmeköy, Tuzla, Sancaktepe ve Ataşehir ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Anadolu yakasının tamamındaki toplam markalı konut projelerinin içindeki en büyük paya sahip olduğu görüldü.

İstanbul Avrupa Yakası’nda ise Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Şişli, Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Avrupa Yakası’nın tamamındaki toplam markalı konut projelerinin içindeki en büyük paya sahip olduğu ortaya çıktı. Buna göre, Anadolu Yakası’nda Sultanbeyli’de markalı konutların toplamdaki payı yüzde 0,49 iken, Ataşehir’de yüzde 22,32′e ulaştı. Avrupa Yakası’nda ise, Sultangazi’de markalı konutların toplamdaki payı yüzde 0,16 iken, Beylikdüzü’nde yüzde 29,37′ye çıktı.

Araştırmaya göre, İstanbul’da bulunan markalı konutların yüzde 28,81′i 3+1 tipi, yüzde 27,24′ü 1+1 tipi ve yüzde 26,65′i 2+1 tipi dairelerden oluştu.

2014′te Faiz Oranları Arttı 2013′e Göre Kredi Kullanımları Azaldı

Araştırmaya göre satın alım gücüne bakıldığında, Türkiye’de hane halkı kredi ödeyebilme kapasitesinin faiz oranlarından çok etkilendiği ortaya çıktı. Konut kredisi faiz oranları düşünce aylık ödeme rakamları da düştü ve konuta ulaşabilecek nüfus oranı artış gösterdi. Buna bağlı olarak faizlerin artma eğilimi içerisinde olduğu 2014 yılında kredi kullanımlarının 2013 yılına nazaran azalma eğilimi içerisinde olduğu görüldü.

Raporda, 2014 yılında konut kredisi faiz oranlarının yılın birinci çeyreğinde aylık yüzde 1,15′lere kadar çıktığı, ilk çeyrekten sonra Merkez Bankası’nın izlemiş olduğu faiz politikası gereğince bu rakamın biraz daha aşağı çekildiği ve Aralık sonu itibariyle ağırlıklı ortalama konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,91 seviyelerine kadar gerilediği görüldü. Geçmiş yakın yıllarla kıyaslandığında ise, 2011 yılı itibariyle kullandırılan toplam kredi 74 milyar 506 milyon TL, bir önceki yıla göre değişim oranı yüzde 23 ve sene sonu kapanış faiz oranları aylık yüzde 1,20 iken, 2014 yılı itibariyle kullandırılan toplam kredi miktarı takribi 125 milyar 667 milyon TL, bir önceki yıla göre değişim oranı yüzde 14 ve sene sonu kapanış faiz oranları aylık yüzde 0.91 şeklinde gerçekleşmiş bulundu.

Araştırmaya göre İstanbul’da 2005-2009 yılları arasında alınan yapı ruhsatları ile yapı kullanma izin belgeleri arasında oransal olarak büyük farklılıklar olduğu anlaşıldı. 2005-2009 yılları arasında yapı ruhsatı alan toplam daire sayısının 500 bini geçtiği ve yapı kullanma izin belgesi alan toplam daire sayısının yaklaşık 75 bin civarında olduğu görüldü. 2009 yılından sonra ise, yasal sürecini tamamlayan daire sayısı yükseliş trendi göstermeye başladı, 2012 yılında yapı ruhsatı alan daire sayısı ile yapı kullanma izin belgesi alan daire sayısı arasındaki fark yüzde 74′e gerildi. Bu fark 2014 yılında ise yüzde 32′lere kadar gerildi.

Kaynak: Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredi Faizleri Yatırımcıyı Endişelendiriyor

aEmaar’ın Bölge CEO’su Balaban, “Türkiye gelişmiş bir ülke ama Afrika konut kredisi faizi uygulanıyor. Faizin düşmesi lazım” dedi

Dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme firması Emaar, İstanbul Çamlıca’da 2.3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Emaar Square projesinin otel bölümü için The Address Hotel markasını Türkiye’ye getirdi. Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Emaar’ın Bölge CEO’su Ozan Balaban, konutların metrekaresinin 5385 dolardan satıldığı Emaar Square projesinde 700 dairenin yüzde 78’inin satıldığını belirtti. Son dönemde artan dolar hareketlerinin dövizle satışın yapıldığı projede olumsuzluk getirmediğini anlatan Balaban, “İstanbul ve Türkiye için bu projeyi gerçekleştiriyoruz.

Yabancı satışı tabii ki önemli ama biz öncelikle Türk müşterileri hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Yüksek faiz oranlarının daha büyük bir sorun oluşturduğunu belirten Balaban, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yüksek faiz bu ülkedeki en büyük sorunlardan biri. Türkiye gelişmiş bir ülke ama Afrika ülkelerindeki konut kredisi faiz oranları uygulanıyor. Allah’tan Türk insanı konut borcunu bir namus borcu olarak görüyor da geri ödemelerde bir sorun çıkmıyor. Ancak faizlerin düşmesi lazım. Eğer düşmüyorsa da kendimiz önlemler alıyoruz ve kolaylaştırıcı ödeme planları sunuyoruz.”

AVM’de İstinyepark ile Cevahir’i Birleştirdik

AVM’de 150 bin metrekarelik kiralanabilir alan olduğunu ifade eden Ozan Balaban, “Burada lüks markaların yanı sıra Zara, Boyner, H&M ve Koton gibi ulaşılabilir markaları da toplamayı başardık. İstinyepark ile Cevahir’i birleştirdik. AVM içerisinde 105 restoran bulunacak. Şu anda yüzde 85’lik kiralama oranına ulaştık. Perakende alanlarının metrekare birim fiyatları 15-300 dolar arasında değişiyor” diye konuştu. ‘AVM’de İstinyepark ile Cevahir’i birleşti

Kaynak: Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Kullananlar Dikkat

aKonut kredisi kullananlar zor durumda kalabilir. Rekor kıran dolar emlak fiyatlarını da etkiledi. Doların bu yükselişi sanayi hammade üretiminin ithalata dayalı olması nedeniyle konut fiyatlarına zam olarak yansıyacak.

Konut fiyatlarının üst noktalarda bulunması,özellikle metrekare fiyatı 5000 TL’yi aşan projelerde satışları etkilemesi bekleniyor.Yılbaşından bugüne kadar %8 oranında artış sağlayan doların bu getirisi nerdeyse bir yıllık mevduat gelirine eşit.Bugüne kadar yatırım aracı olarak görülen konut sektörüne bu yıl doların da ortak olması beklenmektedir.Doların bu yükselişi sanayi hammade üretiminin ithalata dayalı olması nedeniyle yapı sektörüne zam olarak yansıması kaçınılmazdır.

Konut sektöründe işler gittikçe zorlaşıyor.Döviz kurlarındaki artışın nedenleri ile yapı sektöründeki zamlar konut fiyatlarını yukarıya çekecek. Konut fiyatlarının zaten en üst noktalarda bulunması bu zamlarla birlikte daha az satılabilir konumuna gelmesine sebep olacaktır.Döviz fiyatının yükselmesi sadece konut sektörünü değil tüm ekonomiyi etkiliyor.Enflasyondaki etkisi,işsizlik oranlarının çift hanelerde kalması,şirket karlılıklarının düşmesi ,yatırımların azalması ve işten çıkarmalar gündemde olacak.

En Çok Satılan Metrekare Fiyatları

Konut projelerindeki durgun satışlar en çok metrekare fiyatı 400 TL ile 7000 TL arasındaki orta kesime hitap eden projelerde gözüküyor. Metrekare fiyatı 2500 TL civarında konut satışlarında bir azalma gözükmüyor. Metrekare fiyatları oldukça yüksekte olsa güvenilir müteahhit firmalar tarafından yapılan,lüks malzemeler kullanılan ve lokasyonu iyi olan projelerde satışların devam ettiği görülüyor.Sorun orta kesime hitap eden projelerde olacaktır.

Bu gelişmeler neticesinde konut sektörünü döviz fiyatlarının yükselmesi olumsuz etkiler.Dövizin yükselmesi yabancı konut alımlarını destekleyebilir fakat yabancıya satış rakamlarının sektör genelinde oldukça düşük olması bir katkı sağlamıyor.Ocak ayında satılan 86.167 konuttan yabancıya satılan konut sayısının 1289 olması bunu gösteriyor.

2015 yılının döviz fiyatlarındaki artış, genel seçimlerin yaklaşması ve ekonomideki büyümenin %3 civarında kalması konut alıcılarının bekleme süresinde olacağını gösteriyor. Dünya ekonomisindeki gelişmeler sebebiyle faizlerin fazla düşmesini beklemek zorlaşıyor. Konut kredi faizlerinin bu oranlar civarında olması beklenmektedir.Faizler inecek konut satışı artacak beklentisi bu süreçte zordur.

Konut Kredisi Kullananlar Dikkat

Konut alıcılarının bu gelişmeleri iyi değerlendirerek ihtiyaç duydukları ve oturmak için alacakları evi peşin satın almaları en doğru yoldur. Şirketlerin karlılıklarının azalması önlemleri beraberinde getirecektir.Bu nedenle ilk olarak çalışanların sayısını azaltması gündeme geleceği için ilerde konut kredisi kullananları zor durumlarda bırakabilir.2015 konut sektörü ve müteahhit firmalar için oldukça önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacaktır.

Kaynak: Haber10

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Abank 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranını Yüzde 1.06′ya Yükseltti

aEkim ayı itibariyle oranlarını düşürmeye başlayan Abank’ın 2015 yılı başında % 0.97 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı, Şubat sonunda %1.06’ya yükseldi.

Abank Konut Kredisi Faiz Oranlarını Yükseltti

2014 yılı ilk aylarında konut kredisi faiz oranlarını 5 kez yükselten ve oranlarındaki artışı Nisan ayı ilk haftasına kadar devam ettiren Abank’ın 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.39’a kadar yükselmişti. Bankanın Nisan ayı ortalarında aldığı kararla 120 ay vadeli oran %1.29’a kadar düşmüş ancak oranlardaki düşüşün etkisi ay sonunda etkisini kaybederek, %1.34’e kadar çıkmıştı. Mayıs ayında ise oranlarda yeniden düşüş gözlemlenmiş ve yaz sonuna doğru, Ağustos itibariyle 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları %1.13’e kadar düşmüştü.

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, konut kredisi faiz oranlarında Eylül ayında önemli bir değişiklik yaşanmamış, ancak Ekim ayında oranlar yeniden yükselişe geçmişti. Kurban Bayramı sonrasında 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını 0.02-0.13 puan aralığında arttıran Abank da, 36 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.01’den %1.03’e, 60 ay vadeli oran %1.04’den %1.08’e, 120 ay vadeli oran ise %1.13’den %1.26’ya yükselmişti. Ekim ayı itibariyle oranlarını düşürmeye başlayan bankanın 2015 yılı başında % 0.97 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı, Şubat sonunda %1.06’ya kadar yükseldi.

120 Ay Vadeli Faiz Oranı %1.06’ya Yükseldi

Abank’ın Şubat 2015 sonunda 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1.06’ya yükseltmesiyle birlikte, 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti 1.477 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise 77.197 TL’ye çıktı.

İhtiyaç Kredisinde Oranlar %1.45’e Çıktı

Abank ihtiyaç kredisi faiz oranlarını da yükselterek %1.45’e çıkardı. Abank’tan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler,  36 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Kaynak:KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çin Kredi Faizini 0.25 Puan İndirdi

aÇİN, kredi ve mevduat faizlerinde 0.25 puanlık indirime gitti. Çin Merkez Bankası’ndan dün akşam üzeri yapılan açıklamada, bir yıl vadeli kredi faizlerinin 0.25 puan düşürülerek yüzde 5.35’e indirildiği kaydedildi. Açıklamada mevduat faizlerinde de aynı miktarda indirime gidildiği belirtildi. Buna göre, mevduat faizleri yüzde 2.50 seviyesine geriledi. Son yıllarda hız kesen Çin ekonomisindeki aşırı yavaşlama kaygıları faiz indirimi beklentilerini arttırmıştı. Hükümete bağlı çalışan Çin Merkez Bankası, 2014 sonunda da faiz indirmişti.

Kaynak: Vatan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi İçin Bankaya Sorulması Gereken Sorular

şşşşşHer bankanın tahsis sistemi ve kredi işlemlerine bakış açısı farklılık gösteriyor. Farklı bankaların şartlarını kıyaslamadan kredi işlemlerine başlamak en doğru seçim olmayabilir.

Faiz ve maliyet oranı

Kredi kullanım kararı verirken sadece faiz oranını sormanız sizler için yanıltıcı olabilir. Bunun nedeni, faiz dışı alınan ücretlerin ne kadar olduğunun hesaba katılmamasıdır. Bu ücretleri ve masrafları hesaba katan nihai oran, maliyet oranıdır. Bu yüzden, bankaları kıyaslarken maliyet oranına göre karar vermeniz daha doğru olur.

Dosya masrafının ne kadar olduğu ve içerisinde hangi masrafların yer aldığı

2014’ün dördüncü çeyreğinde çıkan yasalar ile birlikte dosya masraflarında çeşitli düzenlemeler yapılsa dahi bankalar hala masraf almaktadır. Ve dosya masrafı içerisinde hangi kalemlerin yer aldığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Hangi sigortaların zorunlu olduğu, ücretleri, ve kapsamları

Kredi türüne göre bankalar çeşitli sigortaları zorunlu tutabiliyorlar. Örneğin DASK ve Konut sigortası bütün bankalarda zorunlu sigortalardır. Fakat bankalar hayat sigortası, BES, ferdi kaza gibi sigortaları da zorunlu tutabiliyorlar. Bu durumda hangi sigortaları yaptıklarını ve yapılan sigortaların kapsamlarını, hatta size olan faydalarını sorabilirsiniz.

Vade seçenekleri ve ödeme planı

Bankalar, kredi türüne göre vade seçeneklerinde farklılık göstermektedir. Bundan dolayı en baştan bankaya istediğiniz vadeyi net olarak söylemeli, vade seçenekleri uymuyorsa alternatif bankalara bakmalısınız. Bankadan örnek ödeme planı almanız bankaları kıyaslarken sizlere fayda sağlayacaktır.

Yapılandırma ve erken kapama durumlarında alınacak masraflar

Bankalar bu durumlarda çeşitli masraflar talep edebilmektedir. Çoğu banka bu masrafları talep etsede ne kadar talep ettiğini baştan tespit etmeniz sizi sonradan çıkacak sürprizlere hazırlar. Ücret almıyor veya çok az bir ücret talep ediyorlarsa bu ücretlerin ne kadar süreyle geçerli olduğunu sorabilirsiniz.

Son tahlilde, bankalarla ilgili algınız “Bir banka böyleyse diğerleri de aynıdır!” şeklinde olmamalıdır. Her bankanın tahsis sistemi ve kredi işlemlerine bakış açısı farklılık gösterdiğinden, farklı bankaların şartlarını kıyaslamadan kredi işlemlerine başlamak en doğru seçim olmayabilir.

Kaynak: Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkezin Kararı ile Kredi Faizleri Düşecek

a100 bin liralık kredinin faizi 564 lira daha düşük olacak

Merkez Bankası’nın faizde üst bantta yaptığı indirimin aynı oranda, yani 0.50 puan, kısa vadeli kredifaizlerine yansıması bekleniyor. Mortgage faizine yansıması için ise şubat ayı enflasyonu beklenecek.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, eğer şubatta enflasyon yüksek gelirse Merkez’in faizindiriminde sona geldiği algısı oluşacak ve faizler daha fazla aşağı gitmeyecek. Eğer Merkez Bankası yeterli likiditeyi sağlarsa mevduat faizi oranı şu andaki yıllık yüzde 10-10.5 seviyesinden yüzde 9.50-10 aralığına inecek.

Kredi faiz oranlarının ise yüzde 12.5-13 civarına inmesi bekleniyor. Bu 100 bin liralık kredi alan bir kişinin yıllık faizinin bu indirimle birlikte 564 lira daha düşük olacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Faizleri İnecek

27484937Merkez Bankası’nın uyguladığı üç faizde birden indirim yapması hem tüketiciye hem büyümeye katkı verecek. Bankaların gecelik borç verme faizini yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e çeken Merkez, tüketici ve sanayicinin bankalardan kullandığı kredi faizlerinin de 0.5 puan inmesini sağlayacak.

Merkez bankası Para Politikası Kurulu dün uyguladığı üç faiz oranında birden indirim yaptı. Politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7.75’ten yüzde 7.50’ye tavan faizi de yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e, taban faizi ise yüzde 7.50’den yüzde 7.25’e indirdi. Peki Merkez Bankası’nın bu indirimi ne anlama geliyor. Tavan faizdeki indirim direkt tüketici ve sanayicinin kredi faizlerini etkiliyor. Uzmanlara göre tavan faizdeki 50 baz puanlık indirim şu anda yüzde 16-19 arasında değişen ihtiyaç kredisi faizlerini 0.5 puan aşağıya çekecek. Tüketici faizine olumlu yansıyan bu indirim mevduat faizlerinde de düşüş yaratacak. Mevduat faizlerinin de 0.3-0.5 puan arası düşmesi bekleniyor.

Temkinli Yaklaşım

Merkez Bankası dün aldığı kararla uzlaşmacı bir tutum sergilemeye çalışırken, siyasilere, “faizi indirdim”, piyasaya ise, “ölçülü indirdim” mesajı verdi. Kurul toplantısı sonrası yapılan açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği ifade edildi. Dış talebin zayıf seyrini korurken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğine değinilen açıklamaya şöyle devam edildi:  “Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir.”

Büyümeye Destek Olacak

OCAK ayında aldığı kararla siyasilerin eleştirileri ile karşı karşıya kalan Merkez Bankası dün aldığı kararla büyümeye destek olacak bir adım attı. Bankaların kredi verirken kıstas kabul ettiği üst koridorda 50 puanlık indirime gidilmesiyle bankaların verdiği kredi faizlerinin yaklaşık yarım puan düşmesi bekleniyor. İhtiyaç kredisi faiz oranları şu anda yıllık yüzde 16 ile 19 arasında değişiyor. İhtiyaç kredilerinde en düşük oranın 15.5’lara düşmesi bekleniyor. Konut kredileri şu anda 13-14 seviyesinde. Bu kredilerde de yıllık faizin 12.5-13.5’lara inmesi bekleniyor. Ancak kredi faizlerindeki düşüş bankalara göre değişebiliyor. Ticari krediler de piyasada yüzde 12-14 aralığında değişiyor. Burada da yarım puanlık indirim olması bekleniyor.

Beklentimiz daha fazla indirimdi

MERKEZ Bankası’nın kararının ardından ilk açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, faizlerin inme trendinde olmasının önemli olduğunu ve bu durumun Türk ekonomisinin sıhhat göstergeleri arasında bulunduğunu belirtti. Merkez Bankasının bu yönde bir değerlendirme yaptığını belirten Davutoğlu, “Faiz oranlarının düşme trendi içinde olması olumludur ama biz bunun daha fazla bir ivmeyle seyretmesi gerektiği kanaatini yine de ifade ediyoruz. Çünkü dünyadaki emtia fiyatlarındaki gelişmeler, Türk siyaseti ve ekonomisindeki istikrar, diğer ekonomik parametreler açısından enflasyonun da düşme eğilimine girmesi dolayısıyla beklentimizin daha fazla bir indirim yönünde olduğu her zaman dile getirdiğimiz bir husus. Tabii Türkiye’de tekrar bu konularda değerlendirmeler yapacağız” dedi.

Kaynak: Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa Faizsiz Kredi Başvuru Şartları 2015

aEsnaf sıfır faizli krediye odaklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı faizsiz kredi ve esnafa verilen kredilerin artırılması amacıyla sübvanse edilen faiz miktarının 600 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarması da esnaf ve sanatkar camiasında büyük bir sevinç yarattı.

Esnafa Faizsiz Kredi özellikle eski meslekleri korumak ve sanatkarlarına destek vermek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından esnafa verilmesi öngörüldü.

Kültürel miras olarak gördüğümüz kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması amacıyla verilecek olan kredi esnafımıza can suyu olacaktır. Kısa sürede hayata geçirilmesini beklenen faizsiz kredinin şartları da netleşmeye başladı.

Esnafa Faizsiz Kredi Başvuru Şartları 2015

Kredi miktarında 4-5 milyar lira artış sağlanacak.

Artık kimi kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için sıfır faizli kredi verilecek.

Girişimciliği desteklemek, ustalık belgesinin önemini ön plana çıkarmak amacıyla 3 yıllık ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış esnaf ve sanatkara da sıfır faizli kredi verilerek desteklenecektir.

Esnafa verilen kredilerin artırılması amacıyla sübvanse edilen faiz miktarı 600 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarılacak.

Esnaf ve sanatkarın zora düşerek kredibilitesi az olan, aldığı kredileri ödeyemediği için yeni bir kredi alamayacak olan, finans yapısı bozulmuş ama küçük bir destekle tekrar üretim tezgahları çalışacak, kepenkleri açılarak ayağa kalkacak.

Kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlar da sıfır faizle kredi kullanma imkanına kavuştu.

Tarım Destek Paketi ile ilgili ilk ayrıntılar ise Davutoğlu’ndan geldi. Bu açıklamalara göre mercimek, nohut ve kuru fasulye üretimine verilen hibe desteğine yüzde 100 artış uygulanacak. Tarım hibe oranları için de yüzde 50 bir artış olacak. Meyve üreticilerine yüzde 50 oranında fidan desteği artışı ve süt ürünleri için de yüzde 100 artış söz konusu olacak.

Kaynak: Kamuajans

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2014 Yılında Banka Kredileri Yüzde 18.8 Arttı

a2014 yılında, banka kredileri yüzde 18.8 arttı. Sektördeki Türk Lirası ve döviz dahil mevduat artışı ise, sadece yüzde 11.4.

2014 yılında, banka kredileri yüzde 18.8 arttı. Sektördeki Türk Lirası ve döviz dahil mevduat artışı ise, sadece yüzde 11.4. Toplanan mevduatların yüzde 17’si kadar fazla kredi veriliyor. Yani, sektörün kredi/mevduat oranı yüzde 117. Bankalar, aradaki farkı dışarıdan aldıkları döviz kredileri ile karşılıyorlar. Belli ki, ülkemizde yeterli tasarruf seviyesi yok.

Bankalar, topladıkları mevduattan fazla kredi verdiklerinde; geri ödenemeyen kredilerin miktarı, sermayelerine oranla artıyor. Şirketlerin aldıkları kredileri rahatça geri ödeyebilmeleri için, kredi maliyetinin düşmesi gerekiyor. Maliyetlerin düşmesi için ise, yalnız faizlerin düşürülmesi yeterli değil. Krediler üzerindeki tüm maliyetlerin azaltılması lazım. Bu maliyetlerden birisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi. Diğer birisi ise, bankaların Merkez Bankası’nda tuttukları kanuni karşılıklar. KKDF’nin kaldırılması ile ilgili çalışmalar var. Merkez Bankası, faizleri indirmeden önce, Açık Piyasa İşlemleri ile piyasaya verdiği parayı azaltıp; azalttığı miktar kadar (hatta, biraz daha fazla) kanuni karşılığı bankalara vermeli. Bu operasyon, hem bankaları rahatlatıcı hem de kredilerin geri dönmeme riskini azaltıcı bir etki yapar.

Varlık ve Sermaye Büyümesi

Banka bilançolarındaki varlıkların büyümesi, banka sermayelerinin büyümesinden fazla. Bankalarda, kredi büyümesi yüzde 18.8 olduğu halde; sermaye kârlılıkları, sadece yüzde 12. Sermaye kârlılığı artırılamazsa, banka kredilerinde sürekli bir yükselme trendi de yakalanamaz. Sermaye kârlılığının artmaması, bankaların maliyetlerinin gelirlerine oranının yükseldiğini; verdikleri faizlerle, ödedikleri faizler arasındaki marjın azaldığını gösterir.

Bankaların sermaye kârlılıkları düşük olduğu sürece de; banka hissedarları, bankalarına ilave sermaye koymak istemez. Yabancılar da, borsada banka hissesi almakta tereddüt gösterirler. Banka hisseleri, borsalarda endeksleri sürükleyici rol oynar. Banka hisselerinin değeri düştüğünde, çoğu zaman tüm borsa endeksi düşer.

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, sermaye artırma yönünde, bankalar üzerinde bir baskısı var. Haklı olarak, bankacılık sisteminin sermaye yeterlilik oranını arttırmak istiyorlar. Ancak, kâr etmeyeceğini bile bile, sermaye artırmak, kolay değil; belki mümkün de değil. Bankaların yaptığı kârlar, bazılarına yüksek geliyor; ancak, konulan sermayeye göre yapılan kârların oranı düşük. Bu da, kredi maliyetlerini yükselten diğer bir baskı. Kısacası, kredi maliyetlerini düşürmek için, banka kârlarını arttırmak da gerekiyor.

Bankalar üzerindeki gereksiz baskılar, sürdürülebilir değil. Kredilerin arttırılması istenirken, tüm diğer dengelerin bir arada düşünülmesi gerekiyor.

Banka Hisselerinin Durumu

2014’te, banka hisseleri yüzde 32 yükseldi. Bu oran, borsa endeksinin genel yükselme seviyesinin oldukça üzerinde idi. Ancak, 2014’te, banka hisselerindeki yükselme oranı, son 5 yıllık ortalamanın altında kaldı. Halen, bankaların fonlama maliyetlerinin yüksek olmasının yanında; mevduatla, krediler arasında vade uyuşmazlığı bulunması da, bir risk unsuru.

Olması gerekenin tersine, ülkemizde kısa vadeli faizler, uzun vadeli faizlerden yüksek. Yeterli iç tasarruf olmaması, bankaları gittikçe artan ölçüde dış tasarruflara yönlendiriyor. Halen, banka yükümlülüklerinin yüzde 42’si yabancı kaynaklardan sağlanmış vaziyette.

Dengeler, bir yanlış kararla kolayca bozulabilme hassasiyeti, taşıyor.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Nakdi Kredilerin Mevduata Oranının En Yüksek Olduğu İl Gaziantep

aGaziantep 1 lira yatırdı, yaklaşık 3,5 lirayı da bankadan kredi çekerek harcadı.

Nakdi Kredilerin Mevduata Oranının En Yüksek Olduğu İl Gaziantep

Buna göre Gaziantep her 1 lirayı bankaya yatırırken, yaklaşık 3,5 lirayı da bankadan kredi çekerek harcadı. Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, “Borçlanmaktan değil, borçlanamamaktan korkmak gerekir” derken OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu da alınan kredilerin yatırıma dönüştüğünü belirtti ve  “Üreten ve yatırım yapan Gaziantep’in borcu olmasının da normal olduğunu vurguladı.

Yatırım Olan Yerde Borç da Olur

“Borç yiğidin kamçısıdır” diyen Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, üreten ve yatırım yapan Gaziantep’in borcu olmasının da normal olduğunu vurguladı. Nakıbolu, “Yatırım olan yerin borcu da olur. Mühim olan bu kredilerin yatırıma dönüşmesidir. Atalarımız boşuna ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ dememiş. Bazı illerimiz vardır ki mevduat şampiyonudur. Ancak o illerde sanayi yoktur. Parayı kazanır, faize yatırır, harcamazlar. Biz çok şükür çalışıyor, yatırım yapıyoruz” dedi.

Borçlanmamaktan Korkmak Gerekir

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, ihracatın önemli bir yükünü sırtlanan şehrin aldığı kredileri yatırımda değerlendirdiğini belirtti.Her yıl ihracatını katlayan kentin aldığı kredileri istihdamda ve yatırımda kullandığını vurgulayan Bartık, “Güvenli şehirlere borç verilir. Borçlanmaktan değil, borçlanamamaktan korkmak gerekir. Kredi verenlerde Gaziantep’in güvenli bir kent olduğunu çok iyi biliyor” dedi.

Yatırım Yapıyoruz

“Bugün 43 milyon metrekare alanıyla, 1000’in üzerinde fabrikasıyla Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesiyiz” ifadelerini kullanan Başkan Nakıboğlu, “ Sanayide tüketilen enerjinin % 5 buçuğunu Gaziantep sanayisi tüketiyor. Bu başarı boşuna değil. Yatırım olan yerin borcu da olur. Mühim olan bu kredilerin yatırıma dönüşmesidir. Atalarımız boşuna ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ dememiş. Bazı illerimiz vardır ki mevduat şampiyonudur. Ancak o illerde sanayi yoktur. Parayı kazanır, faize yatırır, harcamazlar. Biz çok şükür çalışıyor, yatırım yapıyoruz.

Gaziantep sınır şehri. Denizi yok, limanı yok. Öyle olduğu halde ülkemizin sanayi ve ihracatta hatırı sayılır şehirlerinin başında geliyor. Sanayide bu başarı durduk yere olmuyor. Onun için biz üretimimize bakalım, yatırımımıza bakalım. Sanayimizin gelişimi için dün neyse bugün de çalışmaya devam edelim” şeklinde konuştu.

Krediler Geri Ödenebiliyorsa Bu Durum Sorun Edilmemeli

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Tuna, konuyla ilgili  ticaret ve sanayi şehri olan Gaziantep’in Türkiye’nin ihracatta lokomotif illerinden biri olduğunu söyledi.

Bu nedenle söz konusu kentte yoğun bir kredi kullanımı olduğunun altını çizen Tuna, bu kredilerin önemli bir bölümünün yatırıma gittiğini dile getirdi.
Kullanılan krediler geri ödenebiliyorsa bu durumun sorun edilmemesi gerektiğini vurgulayan Tuna,  “Fakat şunu sorgulamamız gerekiyor. Bazı illerdeki kredi dönüşlerindeki sorun belirli sektörlerden mi kaynaklanıyor ya da banka olarak kredi müşterisi seçiminde hatalar mı yapılıyor? Bu yönüyle de analiz etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bankaların her zaman kredi için doğru müşteriyi bulamayabileceğini, bundan dolayı bankaların burada öz eleştiri yapmasında yarar olduğuna işaret eden Tuna, “Bankalar bölgelere kredi ve mevduat konusunda hedefler veriyor. Kredi vermek mevduat toplamaktan her zaman daha kolaydır. Bu yönünü de gözden kaçırmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Genel olarak verilere bakıldığında tasarruf oranının istenilen düzeylere ulaşmadığının bir gerçek olduğunu vurgulayan Tuna, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Son yıllarda özellikle BDDK’nın aldığı tedbirler tasarruf teşvikinde bir rol oynamaktadır. Öte yandan son bir yılda yükselen faizlere rağmen gerek hane halkı, gerekse işletmelerimiz kredi kullanımlarına devam etmektedir. Türkiye’nin büyüme tasarruf dengesinde makul olan seviyeyi bulması gerekir. Fakat kısa vadede hızlı sonuç almamız mümkün değil. Şuan ki mevduat faizlerin genel seviyesine baktığımız zaman enflasyonun yaklaşık 3-3,5 puan üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu oran bazıları için, tasarruf için uygun bir seviye olarak görülmekle birlikte mevcut kredi faizleri ile borçlanmaya devam eden kesimin de az olmadığını görmekteyiz. Konut, otomobil alımlarında kredi kullanımı önemli bir paya sahip. Ekonomideki aktivitenin devamı içinde bu kredi kullanımlarının da devam etmesi gerekiyor. Gözardı etmememiz gereken diğer bir nokta da finans sistemine girmeyen, özellikle fiziki altın gibi geleneksel yatırım araçlarının halen cazibesini koruması. Altın halen Türk halkının gözde tasarruf aracıdır.”

Kaynak: Sirinnar

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Karaman TSO’dan Esnafa Kredi

aKaraman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay, oda tarafından Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerindeki esnafa kredi

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay, oda tarafından Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerindeki esnafa kredi vereceklerini bildirdi.

Toktay, yazılı açıklamasında, Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde ekonomik hayatın kömür madenlerine dayandığını bildirdi.

Yaşanan maden kazasında yöre haklının olumsuz yönde etkilendiğini dile getiren Toktay, “28 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen ve milletçe yasını tuttuğumuz maden kazası nedeniyle, madenlerde istihdam edilen işçilerin moral ve motivasyonları bozuldu. Yöre halkı ve işletmeler de en az çalışanlar kadar olumsuzluklardan etkilenmiştir” dedi.

Oda olarak esnafa kredi vereceklerini ifade eden Toktay, şunları kaydetti:

“Ermenek Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde durma noktasına gelen ekonomik faaliyetlerin tekrar canlandırılması amacıyla çalışma başlattık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun üyesi olduğu KOSGEB İcra Kurulunda, bu ilçelerde faaliyet gösteren işletmeler için yeni bir işletme sermayesi Kredi Faiz Desteği programının uygulanmasına karar verilmiştir. İşletme başına sağlanacak kredi üst limiti 50 bin liradır. Kredi sınır faizli olarak uygulanacaktır. Kredinin vadesi, ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde 36 ay olarak belirlenmiştir.”

Kaynak: Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa Sıfır Faizli Kredi Müjdesi

aGümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Kredibilitesi bozuk, kredi alma imkanı kalmamış yani mevcut kredileri ödeyemediği için bu şekilde mali yapısı bozulmuş esnafımıza yönelik olarak sıfır faizli kredi mekanizması üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Canikli, TV Net televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna dair soru üzerine Canikli, bugün itibarıyla dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ve ekonomilerinde tüketici haklarında hangi kurallar yürürlükte ise Türkiye’de bunların en üst seviyede yer aldığını söyledi.

Zehirli ayakkabı konusuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Canikli, vatandaşların herhangi bir ürüne ilişkin en ufak bir şüphe duyduklarında anında kendilerini bilgilendirebileceklerini belirtti.

Yurt dışından gelen ürünlerin tamamını tahlil ettiklerini anlatan Canikli, “Buna yeni başladık yaklaşık 2 ay önce aldığımız bir kararla yani oyuncaktan ayakkabıya kadar belli ülkelerden gelen ve riskli olduğunu düşündüğümüz ülkelerden gelen ürünlerin tamamını sağlık açısından tahlile tutuyoruz” diye konuştu.

Televizyonlardaki bal reklamlarına da değinen Canikli, bu şekilde satışı yapılan ürünlerde şekerin dışında sağlığa zararlı tatlandırıcıların kullanıldığını da tespit ettiklerini bildirdi. Bazı ürünlerle ilgili analiz aşamasından önce reklamları durdurduklarını belirten Canikli, “Bu tür yayınlardaki bal reklamlarının tamamı sahte çıkınca bundan sonra da benzeri durumların ortaya çıkma ihtimali kuvvetle muhtemel olduğu için biz yayınlanmadan durduruyoruz” dedi.

Kredibilitesi bozuk esnafa yönelik kredi mekanizması

Esnafa ve KOBİ’lere yönelik müjdeleri olup olmadığının sorulması üzerine Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir süre önce sübvanse edilen faiz miktarının 600 milyondan 750 milyona çıkarıldığını açıkladığını anımsattı. 150 milyon liralık ilavenin yaklaşık 4-5 milyar lira daha düşük faizli kredi sağlamak anlamına geldiğini vurgulayan Canikli, bunun esnaf camiasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerle uğraşanların iş yeri açmaları halinde faizsiz kredi verdiklerinin de altını çizen Canikli, şöyle devam etti:

“Şimdi üzerinde çalıştığımız önemli bir düzenleme var. Kredibilitesi bozuk, kredi alma imkanı kalmamış yani mevcut kredileri ödeyemediği için bu şekilde mali yapısı bozulmuş, iflas etmiş esnafımıza yönelik olarak sıfır faizli ve küçük bir destekle ayağa kalkması mümkün olan esnafımıza yönelik olarak bir kredi mekanizması üzerinde çalışıyoruz. Önemli bir düzenleme. Sigorta mekanizmasını da içeriyor. Onu da modele katacak şekilde düzenleme yapacağız.

İnşallah onu da kısa süre içinde hayata geçirmiş olacağız. Zaten kredi alamıyor onlar. Tamam, bir şeklide bir hata yapmış, iflas etmiş, borcunu ödeyemiyor, kredilerini de geriye ödeyemiyor fakat bıraktığınız zaman gidecek, iflas edecek. Halbuki küçük bir destekle ayağa kalkma imkanı, çarkı döndürme imkanı varsa o desteği, o can suyunu sağlamak amacındayız onun için bu çalışmayı yapıyoruz.”

Merkez Bankasının faiz politikası

Merkez Bankasının faiz politikasına ilişkin bir soru üzerine Canikli, dünyadaki diğer merkez bankalarının faizleri düşürmeye çalıştıklarını belirterek, “Eğilim o yönde. Çünkü deflasyonist bir ortam var. Yani bugün dünya ekonomileri açısından tehlike enflasyon değil, deflasyon yani durgunluk” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 2-3 seviyelerinde bir enflasyon oranının son derece makul olduğuna dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:

“O oranın altına indiği zaman başka tehlikeler… Üretimin azalması, ekonomilerin daralması, kasılması, o daha büyük bir tehlike. Çünkü neden refah seviyesinin düşmesi anlamına geliyor. İnsanlar onlara dikkat ediyor. Hatta zaman zaman duyarız Japonya’da yatırımcılara negatif faizle kredi sağlanıyor, düşünebiliyor musunuz? Şimdi böyle bir ortamda Türkiye’nin, bu ortamın gerektirdiği gibi hareket etmesi gerekiyor. 2003′ten beri Türkiye’de Merkez Bankası bu dönüşümü, gelişimi tam iyi okuyamadı. Orada yeni oluşan bu denklemin, dengenin gereği gibi adım atamadı. Yapması gerekeni yapmadı. Tabi Merkez Bankası bağımsızdır, özerktir. Kararları, hükümet dışında kendisi alıyor. Ama sonuç itibarıyla hesap vereceğimiz ekonomik sonuçları etkiliyor bu kararlar. Sonuç itibarıyla hesabı seçimlerde hükümetler veriyor.”

Kaynak: YeniAkit

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Türkiye’de Enflasyonu Etkileyen En Önemli Kalemler Kredi ve Para Arzı

aTCMB Başkanı Başkanı Erdem yüksek enflasyon ve deflasyonun büyümeyi zayıflatan unsurlar olduğunu belirtti. Başcı, enflasyonla ilgili kredilere ve para arzına dikkat edilmesi gerektiğini, büyüme potansiyelinin yapılacak reformlarla artacağını açıkladı.

TCMB Başkanı Başkanı Erdem yüksek enflasyon ve deflasyonun büyümeyi zayıflatan unsurlar olduğunu belirtti. Başcı, enflasyonla ilgili kredilere ve para arzına dikkat edilmesi gerektiğini, büyüme potansiyelinin yapılacak reformlarla artacağını açıkladı.

Başçı, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) düzenlediği “Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi” konferansında yaptığı “Türkiye’de Fiyat İstikrarı ve Büyüme” konulu sunumda, yüksek enflasyonun ve deflasyonun büyümeyi zayıflatabilen unsurlar olduğunu belirterek, büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

Büyüme Potansiyeli için Reformlar Önemli

Türkiye’nin büyüme potansiyelini daha da artması için istihdam piyasası, beşeri sermaye, yenilikçilik, teknoloji ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların çnemli olduğunu belirten Başçı, enflasyonun 2015′te yüzde 5’e indirebildikleri takdirde büyümeye büyük destek olacağını ifade ederek, faiz oranlarının etkili bir politika aracı olduğunu vurguladı.

ABD Enflasyonu Yüksek Faizle Çözdü

ABD’nin enflasyonu yüksek faizle düşürdüğüne işaret ederek Başcı, enflasyon problemine karşı uygulanabilir bir çözüm olduğunu belirterek, Paul Volcker’ın ABD’de petrol fiyatlarından dolayı çift haneye çıkan enflasyonun 1970’li yıllarda para arzını sıkılaştırarak bankalararası gecelik faizi yeterli yüksek seviyeye çektiğini ve bu sayede enflasyon beklentisini ve enflasyonun hızlı bir şekilde bir sene içinde düşürdüğünü açıkladı. Başcı, bu uygulamanın uzun vadede ABD ekonomisine ve küresel ekonomiye faydaları olduğunu ifade etti.

Enflasyon Hedefi Yüzde 5

Başçı, enflasyon hedefinin yüzde beş olduğunu açıklayarak, enflasyonu daha da düşürek, yıl sonu yüzde 5 hedefine ulaşmamız için daha kat etmemiz gereken yol var” dedi. Petrol fiyatlarında ve döviz kurunda volatil seyir olduğuna işaret eden Başçı, bu iki faktörün enflasyon üzerindeki etkisini görmek için sabırlı olmak gerektiğini belirtti. Başçı “Hükümetin açıkladığı tedbirler uygulanırsa eğer, Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre büyümeye bir puan katkı sağlayacaktır” dedi.

 Başçı, petrol ve döviz piyasasındaki volatiliteyi yakından takip ettiklerini tarihin enflasyonun parasal sıkılaşmayla yenileceğini gösterdiğini, hatırlattı. 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Türkiye’de 30 yıllık yüksek enflasyon döneminde gerekli yatırımların yapılamadığını vurgularken Merkez Bankası Yasası’nın değiştirilmesinin enflasyonun düşüşünde etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Akit

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Denizbank’ta 10 Yıl Vadeli Konut Kredisinin Taksiti Ayda 48 TL Düştü

aKrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, Kasım ayı içinde %0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeyle konut kredisi kullananan tüketicinin taksiti 1.421 TL, toplamda ödeyeceği faiz ise 70.504 TL idi.

Denizbank konut kredisi faiz oranlarını üç ay içinde üç kez değiştirdi. Kasım ayı sonunda 6-120 ay vedeli konut kredisi faiz oranını %0.98 olarak belrileyen Denizbank, oranlarını Ocak ayı üçüncü haftasında %0.90′a, Şubat ayı ilk haftasında %0.87′ye düşürdü. Düşüşün devam etmesi beklenirken, bankanın aynı ay içinde aldığı yeni bir kararla oranlar 0.04 puan artırıldı. Artışla birlikte 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %0.91′e yükseldi.

10 Yıl Vadeli Konut Kredisinin Taksiti Ayda 48 TL Düştü

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, Kasım ayı içinde %0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeyle konut kredisi kullananan tüketicinin taksiti 1.421 TL, toplamda ödeyeceği faiz ise 70.504 TL idi. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte, Şubat ayı ikinci haftasında %0.91 faiz oranı ile konut kredisi kullanacak tüketicinin taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.373 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise 64.757 TL’ye düştü.

Düşük Taksitli 300 Ay Vadeli Konut Kredisi

Bankanın, daha düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyenler için 300 ay vadeye varan kredi kullandırım seçenekleri de bulunuyor. 300 ay vadeyle 100 bin TL konut kredisi kullanmak isteyen tüketicinin aylık taksiti %0.96 faiz oranı ile 1.018 TL’ye karşılık geliyor. 300 ay vadeyle kredi kullanım durumunda ise ödenecek faiz artarak 205.380 TL’ye ulaşıyor.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Toplam Tüketici Kredileri Arttı

aBankacılık sektörü toplam tüketici kredileri yıl sonuna göre yüzde 1,47 oranında yükseldi ve 284 milyar 932,9 milyon TL oldu. Geçen hafta bu rakam 284 milyar 316,7 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Merkez Bankası haftalık bülteninde yer alan verilere göre, 6 Şuba itibarıyla Mevduat Bankaları tüketici kredileri ise geçen haftaya göre yüzde 0,24, yıl sonuna göre yüzde 1,46 oranında yükseldi ve 271 milyar 356 milyon lira oldu.

Tüketici kredilerinden konut kredisi 115,4 milyar liradan 115,8 milyar liraya yükseldi. Diğer krediler 149 milyar 290 milyon liradan, 149 milyar 560,3 milyon liraya çıkarken, taşıt kredileri ise 6 milyar 55,7 milyon liradan 6 milyar 21,6 milyon liraya geriledi. Bu rakamlara göre konut kredileri yıl sonuna göre yüzde 0,37, diğer krediler yüzde 0,18 oranında artarken, taşıt kredileri yüzde 0,56 oranında azaldı.

Kaynak: Finans Gündem
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Düşük Taksitli 300 Ay Vadeli Konut Kredisi

aDenizbank konut kredisi faiz oranlarını üç ay içinde üç kez değiştirdi. Kasım ayı sonunda 6-120 ay vedeli konut kredisi faiz oranını %0.98 olarak belrileyen Denizbank, oranlarını Ocak ayı üçüncü haftasında %0.90′a, Şubat ayı ilk haftasında %0.87′ye düşürdü. Düşüşün devam etmesi beklenirken, bankanın aynı ay içinde aldığı yeni bir kararla oranlar 0.04 puan artırıldı. Artışla birlikte 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %0.91′e yükseldi.

10 Yıl Vadeli Konut Kredisinin Taksiti Ayda 48 TL Düştü

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, Kasım ayı içinde %0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeyle konut kredisi kullananan tüketicinin taksiti 1.421 TL, toplamda ödeyeceği faiz ise 70.504 TL idi. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte, Şubat ayı ikinci haftasında %0.91 faiz oranı ile konut kredisi kullanacak tüketicinin taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.373 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise 64.757 TL’ye düştü.

Düşük Taksitli 300 Ay Vadeli Konut Kredisi

Bankanın, daha düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyenler için 300 ay vadeye varan kredi kullandırım seçenekleri de bulunuyor. 300 ay vadeyle 100 bin TL konut kredisi kullanmak isteyen tüketicinin aylık taksiti %0.96 faiz oranı ile 1.018 TL’ye karşılık geliyor. 300 ay vadeyle kredi kullanım durumunda ise ödenecek faiz artarak 205.380 TL’ye ulaşıyor.

Kaynak: Emlak Pencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ağaoğlu’ndan Konut Kredisi Faizine Yüzde 35 Destek

aAğaoğlu Şirketler Grubu hemen teslim, % 1 peşinat ve % 35’e varan faiz desteğiyle yeni bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında 60 aya % 0,47, 120 aya ise %0,57 faiz uygulanacak. Ali Ağaoğlu: “Her şeyi devletten beklemek olmaz, biz de tüketicinin faiz yükünü hafifleterek katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu, %1 peşin ödemeli ve 60 aya % 0,47, 120 aya ise % 0,57 faiz oranları ile hemen teslim projelerinde yeni bir kampanya başlattı. Reklam filminde Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun kamera karşısına geçtiği kampanya 13 Şubat tarihinden itibaren My Towerland, My Home Maslak ve Andromeda Gold projelerinde hemen teslim dairelerde 3 hafta süreyle geçerli olacak.

Ağaoğlu Şirketler Grubu, konut sahibi olmak isteyenlere faiz desteğinde bulunma esası ile başlattığı yeni kampanyasını 12 Şubat Perşembe günü düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Toplantıya katılan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ve Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı kampanyanın detayları hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşma yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara’da yapılan toplantının inşaat sektörüne değer verilmesi ve son dönemde yapılan hataların düzeltilmesi açısından verimli olduğunu vurguladı. Ağaoğlu: “Türkiye’de tasarrufların artması lazım, hükümetin konut almak isteyenleri desteklemesi ciddi bir gelişme. Biz Ağaoğlu olarak uygulamaya önem veriyor ve yeni kampanyamızla devletin destekleyeceği %25 peşinata % 15 hibenin dışında kalan % 75′e destek olarak bu kampanyayı başlattık” dedi. Ağaoğlu, “Türkiye büyüyecekse en büyük katkıyı inşaat sektörü sağlayacaktır. Bu ihmal edilmemeli” diyerek sözlerine son verdi.

Kampanyanın detayları hakkında bilgi veren Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı şöyle konuştu: “Kampanyamız 13 Şubat Cuma günü başlıyor. Biz konut almak isteyenlere faiz desteği yapmak üzere yola çıktık. Tüketici bugünkü faiz oranlarıyla 10 yılda % 60 faiz yükü üstleniyor.

Biz Ağaoğlu olarak 120 aya 0,57 faiz uygulamak suretiyle tüketicinin üzerindeki faiz yükünün üçte birini alıyoruz. Üstelik bunu % 1 peşinatla yapıyoruz. Kampanyamız My Towerland, My Home Maslak ve Andromeda Gold projelerinde hemen teslim dairelerde geçerli olacak” dedi. Rahvalı, devletin konut almak isteyenlere yapacağı % 25′lik katkıyı çok önemli ve tasarruf miktarının yeterliliğini desteklemek için doğru bir adım olarak gördüğünü söyledi.

% 1 Peşin, Hemen Taşın

Ağaoğlu Şirketler Grubu, kampanya kapsamında %1 peşin ödeme yapan müşterilere, 60 ay vade için % 0.47, 61-120 ay vade için 0,57 faiz oranı sunuyor. My Towerland, My Home Maslak ve Andromeda Gold projelerinde hemen teslim dairelerde geçerli olacak kampanya 13 Şubat Cuma günü başlayacak.

Kampanyanın geçerli olduğu My Towerland, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne yürüme mesafesinde, her biri müstakil kat bahçeli, kullanışlı kat planlarına sahip. Avrupa yakasının finans ve iş merkezi Maslak’ta ana arterlere yakınlığı ile ön plana çıkan My Home Maslak, özel olarak tasarlanmış 3 kulede toplam 786 daireden oluşuyor. Projede studio dairelerden, 3+1′e ve 4+1′den teras evlere kadar farklı ihtiyaçlara göre seçenekler bulunuyor. Mimar Tuncay Çavdar imzalı ve Gold Leed Sertifikalı Andromeda Gold projesi ise her katında bahçeleri, terastaki villa daireleri, fitness, sauna, buhar odaları, çocuk oyun alanlarıyla benzersiz bir dünya sunuyor. Zemin+51 kat ve toplam 398 daireden oluşan Andromeda Gold, Uluslarası İstanbul Finans Merkezi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor.

Kaynak: Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çiftçiye 6.5 Milyar TL Kredi Verilecek

aTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, bu yıl kullandırılan kredi miktarını geçen yıla göre yüzde 9 artırarak 6 milyar 500 milyon lira olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güvendi, kredi faizinin büyük kısmınınHazine’den karşılandığı bir sistemle çiftçiye, faizsiz veya maksimum yüzde 8 civarında finansmanla kredi verdiklerini belirtti. Güvendi, özel bir banka ile Tarım Kredi arasında kredi maliyeti bakımından yüzde 100′e yakın fark olduğunu ifade etti.

Kaynak: Takvim

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çerkezköy’de Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı

aTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası, esnafa yönelik faizsiz kredi uygulayan Yapı Kredi Bankası ile protokol imzaladı.

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda düzenlenen protokol törenine, Yapı Kredi Çerkezköy Şube Müdürü Tayfun Ercan, Yapı Kredi Saha Müdürü Kahraman Hayta, Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Murat Küçük, KOBİ Portföy Yönetmeni Adem Derebent ile Çerkezköy Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ katıldı.
Hazırlanan protokolü Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ve Yapı Kredi Çerkezköy Şube Müdürü Tayfun Ercan imzaladı. Esnaf Odası Başkanı Bozdağ, anlaşmanın tüm esnaf ve sanatkarlar için hayırlı uğurlu olması ve bol kazançlar getirmesi dileğinde bulundu.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çiftçiye 6.5 Milyar Liralık Kredi Sözü

aTÜRKİYE Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, çiftçiye bu yıl 6.5 milyar lira kredi vereceklerini söyledi.

Güvendi, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde (EMD) yapılan sohbet toplantısında, kredi faizinin büyük kısmının hazineden karşılandığı bir sistemle çiftçiye, faizsiz veya maksimum yüzde 8  finansmanla kredi verdiklerini belirtti. Güvendi, özel bir bankayla Tarım Kredi arasında kredi maliyeti bakımından yüzde 100′e yakın fark olduğunu ifade etti.

Bu yıl kullandırılan kredi miktarını geçen yıla göre yüzde 9 artırarak, 6 milyar 500 milyon lira olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildiren Güvendi, ürünü sezonunda alma karşılığında yüksek faizle avans verilmesinin, Tarım Kredi’nin güçlü olması ve sahadaki etkisini artırmasıyla azaldığını söyledi. Önceliklerin var olan üyelerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak, pasif ortaklarını aktif hale getirmek ve ortakların büyümelerini sağlayacak projeler geliştirmek olduğunu dile getiren Güvendi, 26 milyar lira kredi kullanımıyla Ziraat Bankası’nın birinci sırada olduğunu, 6 milyar lira kredi kullandırılmasıyla da Tarım Kredi’nin ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Güvendi, kredi ihtiyacına ve talebe göre verilecek kredi miktarının artırılabileceğini ifade etti.

Gıdada Olumlu Seyir

Güvendi, gıda fiyatlarından nüfusun yüzde 90′nın memnun olmadığını dile getirerek, üretici ile tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması için gayret gösterdiklerini ancak piyasayı etkileyecek güçte olmadıklarını söyledi.  Gıda fiyatlarında bu yılki beklentilerin olumlu olduğunu ifade eden Güvendi, çiftçinin üretimden ve hayvancılıktan vazgeçmediğini, bu nedenlerle bu yılın geçen yıldan iyi olacağı kanaatinde olduklarını kaydetti.

Kesim Büyük Tehlike

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının et ithalatına izin vermediğini anlatan Güvendi, “Fakat burada eksik olan husus, et ithalatı yapmıyorsak, kendimizin yetiştiriyor olması lazım, içeriden karşılanması gerekir. Tarım Kredi olarak toplu olarak besi hayvanı ithal edip, küçük ve orta ölçekli çiftçilere bu hayvanlarının dağıtımını yapmayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teklif edeceğiz” diye konuştu.  Güvendi, et fiyatları çok yükseldiğinde damızlık hayvanların kesime götürüldüğünü ifade ederek, bunun büyük tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Kaynak: Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Kartı ve Bireysel Kredi Borçlarında Rekor Artış

aTürkiye’de kişi başına 2.12 kredi ya da banka kartı düştüğü belirten Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman Akdoğu, 162 milyonu geçen kart sayısıyla İngiltere’den sonra sistemde en fazla karta sahip ülke olunduğunu ve bireysel kredi borçlarının rekor düzeyde arttığını söyledi.  

Akdoğu, “TÜİK Hane Halklarının Tüketimi verilerine göre tüketimimizin yüzde 24′ü kredi kartı olmak üzere yüzde 38′ini kartlı sistemleri kullanarak gerçekleştiriyoruz. Artan borçluluk durumumuzun sebeplerinin başında, bireylerin genellikle borcun tamamını kapatmadan, hattâ yalnızca asgari ödeme yoluyla kart kullanımına devam etmesi geliyor. Eksik ödeme dolayısıyla kart limiti yetersiz kaldığında kişi bu kez farklı bankaların kredi kartlarını temin etme yoluna başvuruyor. Kimi zaman ise başka banka kredi kartlarından nakit çekim yaparak, kartlarının borçluluk durumunu sürdürmeye çalışıyor. Kredi kartı alternatifi tükendiğinde ise tüketici kredileri devreye giriyor. Kredi kartlarında yaşanan döngü, burada da devam ediyor. Süreç, borcun artık sürdürülemez hale geldiği noktada kaçınılmaz olarak idari takibe kadar uzanıyor. Maalesef ülkemizde kredi kartı, krediler gibi temel finansal araçların kullanımı konusunda bilinç düzeyi oldukça yetersiz.” dedi.

Takipteki Alacaklar 12,5 Milyar Liraya Yaklaştı

BDDK’nın son verilerine göre 2014 Aralık ayı itibariyle bireysel kredi kartı kullanımı toplam 86 milyar 780 milyon TL olurken 2013′e göre 607 milyon 93 bin TL’lik artışla bu rakamın, 5 milyar 360 milyon TL’sini takipteki alacaklar oluşturuyor. Yine BDDK verilerine göre toplam tüketici kredileri tutarı, 281 milyar 933 milyon 572 bin TL. Takipteki kredi tutarı ise 2013′e göre 2 milyar 38 milyon 963 bin TL artarak, 7 milyar 114 milyon 616 bin TL’ye ulaşmış bulunuyor. İki kalemin takipteki alacak toplamı ise 12 milyar 474 milyon TL’yi geçiyor.

Nakit Çekimden Uzak Durun

Vatandaşlara önerilerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman Akdoğu, “Öncelikle alınacak önlem, kredi kartı sayısını teke indirgemek. Kartın limitini kısıtlamak da otomatik olarak harcamalarımızı azaltacaktır. Kredi kartı kullanımımız, aylık gelirimizle paralellik göstermeli ve hesap kesim dönemlerinde borcun tamamını kapatmalıyız. Kredi kartından nakit çekim işleminden ise özellikle kaçınılmalı. Kredi kartlarından nakit çekim, en maliyetli seçenek. İşlem ücreti ve günlük faiz gibi ücretlendirmelerle tüketici kredilerine göre daha dezavantajlı. Kısa bir zaman diliminde faiz, anaparayı geçer hale gelebilmekte. Bu gibi kısa vadeli ve düşük tutarlı nakdi gereksinimler için tüketici kredileri tercih edilmeli. Kredi kartına yapılan ödemeler sırasıyla varsa önce nakit işlem, geçmiş dönem borcu ve güncel tutarı kapatmak olmalı. Daha yüksek tutarlı nakit ihtiyaçlar için ferdi destek kredisine başvurulmalı ve yine aynı şekilde olabildiğince vadeyi kısa tutmak amaçlanmalı. Yalnızca faiz oranları değil, kredinin toplam maliyeti üzerinden karşılaştırma yapılmalı. Kredilerde borç erken kapatılsa dahi faizin yalnızca cüzi bir bölümü düşmektedir. Bu nedenle başlangıçta vadeyi uzun tutarak, ‘İzleyen dönemde kredi taksidini fazla öderim veya erken kapatıp faizi elimine ederim’ yaklaşımı yerine, kredi temin aşamasında doğru vade oranı seçilmeli. Döviz cinsi borçlanma ise genel olarak tercih dışı bırakılmalı.” dedi.

Cebinizde Olmayan Parayı Harcamayın

Harcamayı seven bir toplum olunduğunu ancak ortalama gelir haddi düşünüldüğünde borçlanmanın kimi zaman bir gereklilik olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Akdoğu, “Kuşkusuz öncelikle tüketim eğilimlerimizi gözden geçirerek, rasyonel bir şekilde bütçe dengemizi yapılandırmak daha etkin bir çözüm olacaktır ama en temel şey ise cebinizde olmayan parayı harcamaktan kaçının.” diye konuştu.

Bddk’nın Kart Limiti ve Taksit Düzenlemesi

BDDK’nın, kredi kartlarına yönelik taksit, limit, asgari ödeme gibi sınırlamalarını içeren düzenlemeler getirdiğini hatırlatan Akdoğu, “Asgari ödeme oranı, toplam tutarın minimum yüzde 30′una çekilerek, taksitli işlemlere kısıtlama getirildi. Burada asıl etki gösterecek olan, kredi kartında tek limit dönemi. Buna göre artık kişilerin sadece gelir değil, finansal performanslarına göre belirlenen tek bir limiti olacak ve mevcut kartlarının toplam limiti, belirlenen limiti aşamayacak. Taksit sınırlaması, nispeten de olsa taksitli işlemleri azalttı diyebiliriz. Özellikle beyaz eşya, teknoloji ürünleri gibi ürünler satan kurumlar, bireysel krediler yoluyla satış gibi seçeneklerle taksit sınırlamasını bertaraf edebiliyor. Sistemdeki açıklıkları giderecek daha etkin düzenlemeler getirilmesi gerektiği aşikâr.” dedi.

Kaynak: Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Girişimci Kadınlar 375 Milyon Kredi Kullandı

ATürkiye İsrafı Önleme Vakfı bünyesinde yürütülen “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı” kapsamında kadınlar 375 milyon liralık faizsiz ve teminatsız kredi aldı.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) bünyesinde yürütülen “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı” kapsamında kadınlar, 2003 yılından 2015 yılına kadar 375 milyon liralık faizsiz ve teminatsız kredi kullandı.

AA muhabirinin Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kaynaklarından derlediği bilgiye göre, 2003 yılında TİSVA Başkanı Aziz Akgül’ün öncülüğünde ilk olarak Diyarbakır’da başlayan program, bugün 67 ilde 108 şube ve 292 personelle girişimci kadınlara hizmet veriyor.

Kadınlara faizsiz ve teminatsız kredi hizmeti sunan sistemin 63 bin 722 üyesi bulunuyor. Bu kişilerden kredi alanların sayısı 45 bin 602, kredi başvurusu için de 18 bin 120 kişi bekliyor.

Minimum bin maksimum 10 bin lira olarak belirlenen kredilerden bugüne kadar faydalanan 45 bin 602 kişi, 375 milyon 492 bin 910 liralık kredi kullandı. Kurum, vadesi gelen mikrokredilerde yüzde 100 geri dönüş oranı sağladı.

Sisteme üyelikte doğu illeri ön planda

Hizmetine 2003 yılında 2 şubeyle başlayan kurum bugün 108 şubeyle faaliyetlerine devam ediyor. Üye sayılarına bakıldığında ise doğu illerinin daha fazla üyeyle ön plana çıktığı görülüyor.

Mikrofinans üye sayısında hizmetin ilk başladığı Diyarbakır’da 8 bin 205, Kahramanmaraş’ta 5 bin 20, Gaziantep’te 4 bin 859, Şanlıurfa’da 3 bin 334, Mardin’de ise bin 567 üye bulunuyor. Batı illerinde ise üye sayıları şubelere göre 500 ile bin arasında değişiyor.

Fon sıkıntısı var

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Genel Müdür Yardımcısı Halil Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların ekonomik hayata daha fazla katılmaları için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Uzun vadede hedeflerinin projeyi 81 ile yaymak olduğunu ifade eden Orhan, şunları söyledi:

“Valilikler, il özel idareleri ve büyükşehir belediyelerinden talep geldikçe o illerde mikrofinans şubeleri açacağız. Son zamanlarda fon sıkıntısı yaşadığımız için şube açma işlemlerini durdurduk. Şube ilk zamanlarda karlı duruma geçemiyor. Sistemde 1 personelin giderini karşılamak için en az orada 350 üye olması lazım. Bunu da sağlamak ilk etapta açıkçası zor.”

Orhan, mikrofinans kuruluşlarında hukuki anlamda boşlukların olduğunu, Hazine Müsteşarlığı’nın kuruluşların yapısıyla ilgili çalışma başlattığını dile getirdi.

Yaklaşık 18 bin kişinin kredi beklediğini ifade eden Orhan, “Bekleme sebebi, fon sıkıntısından. Valilikler, büyükşehir belediyeleri ve il özel idareleri isteğe göre fon veriyor. Bağışçı bulmakta da zorlanıyoruz. Eğer bu destekler yasal zemine oturtulursa daha çok kişi bu sistemden faydalanacak. Fon sıkıntısı olduğu için saha çalışması yapamıyoruz. Personelimiz saha çalışması yapsa ilk 6 ayda 100 bin üyeye ulaşırız” diye konuştu.

Orhan, 11 yılda 375 milyon liralık kredi kullanımının çok önemli olduğunu, son 2 yılda önemli artışın gerçekleştiğini vurguladı

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Faizleri Yükseliyor Mevduat Faizleri Düşüyor

aRum tarafında kredi faizlerinin yükselişte ve Euro bölgesinde tavan seviyede olduğu, mevduat faizlerinin ise düşmekte olduğu bildirildi.

Rum tarafında kredi faizlerinin yükselişte ve Euro bölgesinde tavan seviyede olduğu, mevduat faizlerinin ise düşmekte olduğu bildirildi.

Fileleftheros, “Faizler Düşmek Yerine Yükseliyor… 20 Aydır Mevduat Faizleri Düşüyor Ama Kredi Faizleri Düşmüyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde “Bankalar, alacakları olduğunda borcu artırıyor, verecekleri olduğunda ise çıtayı düşürüyor” vurgusunu yaptı.

Kredi faizlerinin son iki yıldır neredeyse aynı düzeyde kaldığını, mevduat faizlerinde ise iki puan fark olduğuna dikkat çeken gazete son verilere dayanarak şunları ekledi:

“Ortalama konut kredisi faizi Aralık 2014’te yüzde 5,04’e yükseldi, aynı yılın Kasım ayında yüzde 4,74 idi. Bir önceki yılın (2013) Aralık ayında yüzde 5,93 ve aynı yılın Ocak ayında 5,24 oldu. Bir yıllık vadeli mevduata verilen ortalama faiz ise Aralık 2014’te yüzde 2,63; aynı yılın Kasım ayında yüzde 2,59; bir önceki yılın Aralık ayında yüzde 2,23 ve aynı yılın ocak ayında yüzde 4,53 oldu.

Yani iki yılda iki puana yakın (yüzde 1,90) fark kaydedildi. Bankalar krediler konusunda her şeyi istiyor… Ödeyecekleri zaman ise kasaları ‘kilitliyor’”

Haravgi de haberi manşete çekti “Faizler Düşeceğine Yükseldi… Euro Bölgesi Ortalamasının İki Katı” başlığını attı.

Kaynak: GündemKıbrıs

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Lüks Konut Azalıyor Orta Segment Artıyor

aKonut ihtiyacı orta ve orta alt segmentte yoğun şekilde sürüyor, orta üst ve lüks segmentte ise talep yavaşladı

Emlak Konut GYO tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye’de ekonomik büyümenin lokomotiflerinden konut sektöründe lüks ve orta üst segmentte talep yavaşlarken; orta ve orta alt segmentte ise konut ihtiyacı yoğun şekilde sürüyor.

Rapora göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında yaşanan artışlar ise balon oluşturmaktan uzak nitelikte. Emlak Konut GYO tarafından yayınlanan “Gayrimenkul ve Konut Sektörüne Bakış” raporuna göre, Türk inşaat ve konut sektörü önümüzdeki dönemde de büyümeye devam edecek.

Türkiye’de konut arzı ile talebin yavaş yavaş daha stabil bir hal almaya başladığına işaret edilen raporda, yıllık ortalama 1 milyon adet konutun el değiştirdiği; yıllık 600,000 adet konut ihtiyacının da sürdüğü ifade edildi.

Raporda, “Türk konut sektöründe orta ve orta alt gruba ait konut ihtiyacı oldukça yoğun olarak sürmektedir. Orta üst ve lüks segmente ise talebin orta alt segmente göre biraz yavaşlamakta olduğu söylenebilir. Türk inşaat ve konut sektörü büyüyen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edecektir” denildi.

Fiyatlar konusunda zaman zaman yaşanabilecek dalgalanmaların çöküş veya balon olarak adlandırılmaması gerektiği vurgulanan raporda, “Son verilere göre fiyat artışı makul bir eğilimde devam etmekte olup hesaplamalarda balonlaşma ihtimali olan tek bir yöreye rastlanmıştır. Söz konusu Gaziantep-Kilis-Adıyaman yöremizde de fiyat artışları reel anlamda yüzde 53.9 düzeyindedir. Gaziantep -Kilis-Adıyaman bölgesindeki fiyat artışının temel nedeni ise Suriye, Irak gibi ülkelerden gelen göçmenlerin yoğun talebi olarak gösterilebilir. Dolayısıyla fiyat atışı özel bir durumdan kaynaklanmakta olup bölgeseldir” denildi.

Raporda, mevcut durumda konut sektörünü etkileyen unsurlar ise; artan yabancı yatırımcı ilgisi, faizlerin düşmesine bağlı konut kredisi talebinin yükselmesi, altyapı projelerinin cazibe merkezleri yaratması, ulaşım olanaklarının artması ve kentsel dönüşümün yanı sıra, 2013 son çeyreği ile 2014 ilk yarısında beklemeye geçen talebin 2014 üçüncü çeyrekten itibaren yeniden alıma dönüşmeye başlaması olarak sıralandı.

Kaynak: Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Fitch Petrobras’ın Kredi Notunu Düşürdü

aFitch Ratings Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’ın kredi notunu düşürdü.

Fitch Ratings Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’ın kredi notunu BBB’den BBB-’ye indirirken tüm notları daha fazla indirim için izlemeye aldığını da duyurdu.

Bu arada Brezilya basını da Devlet Başkanı Rousseff’in Petrobras CEO’su Maria das Gracas Foster’i görevden almaya karar verdiğini yazdı.

Folha de S.Paulo gazetesine göre ise Foster ile Rousseff arasında dün bir görüşme gerçekleştirildi ve Petrobras’ın üst düzey yöneticilerin büyük bölümünün istifa etmesi için anlaşmaya varıldı.

Kaynak: Ekoayrıntı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Tarım Kredi Kooperatiften Çiftçiye 16 Milyon Lira Hasar Ödemesi

KOOPERAT?FTEN Ç?FTÇ?YE 16 M?LYON L?RA HASAR ÖDEMES? TÜRK?YE TARIM KRED? KOOPERAT?FLER? SAMSUN BÖLGE B?RL??? MÜDÜRÜ CÜNEYT ERDO?AN: ?GEÇEN YIL YAPTI?IMIZ S?GORTA POL?ÇELER? SONUCUNDA ORDU, SAMSUN ?L GENEL?NDE ÜRÜNLER? KURAKLI?A VE DONA KAR?I ZARAR GÖRE Ç?FTÇ?LER?M?ZE 16 M?LYON L?RA B?R HASAR ÖDEMES? YAPTIK?Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Cüneyt Erdoğan, “Geçen yıl yaptığımız sigorta poliçeleri sonucunda Ordu, Samsun il genelinde don ve kuraklığa bağlı yetiştirdikleri ürünleri zarar gören çiftçilerimize, 16 milyon lira bir hasar ödemesi yaptık” dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Cüneyt Erdoğan, “Geçen yıl yaptığımız sigorta poliçeleri sonucunda Ordu, Samsun il genelinde don ve kuraklığa bağlı yetiştirdikleri ürünleri zarar gören çiftçilerimize, 16 milyon lira bir hasar ödemesi yaptık” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürlüğü’nün yapmış olduğu faaliyetler konusunda açıklama yapan Cüneyt Erdoğan, “Samsun, Amasya, Sinop ve Ordu illeri bulunmakta, bu illerde 66 ana şube ve 8 hizmet bürosu olmak üzere toplam 74 noktada Bölge Birliği ve kooperatifleri ile birlikte toplam 208 personel istihdam edilmektedir. Bölge Birliğimiz genelinde 88 bin 625 üye çiftçimize hizmet verilmekte, Türkiye genelinde ise Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üye (ortak) sayısı 1 milyonun üzerindedir. Bölge Birliğimizde 1 adet Bölge Müdürü ve 2 adet Bölge Müdür Yardımcısı olmak üzere toplam 36 personel, Bölge Birliğimize bağlı kooperatiflerimizde ise 172 personel bulunmaktadır” diye konuştu.
Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürlüğü ve bağlı kooperatiflerin temel görevinin çiftçilere üretimde kullandıklarını girdileri uygun koşullarda tedarik etmek ve kullanımlarına sunmak olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kooperatiflerimizden temin edilen ürünlerin bedelleri hesaplanarak çiftçilerimizin ödemeyi yapabilecekleri vadelere göre indirimli faiz oranlarından hesaplanmakta ve kendilerinden bu zamanlarda ürün bedelleri tahsil edilmektedir. İndirimli faiz oranlarımız ise Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde her yıl tespit edilmekte olup, faiz oranlarımız bir yıl için ürün çeşitliliğine göre değişmekle birlikte yüzde 0-8 arasındadır.
Bunun haricinde de Kooperatiflerimizden çiftçilerimiz iskontolu peşin satış uygulaması çerçevesinde uygun fiyata ürün alabilmekte, faizsiz satış uygulamalarımız çerçevesinde ise faiz ödemeden alışveriş yapabilmekte, nakit ihtiyaçlarını da tespit edilen limitler doğrultusunda kooperatiflerimizden karşılayabilmektedirler. Çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinden gübre, motorin, tohum, yem, kömür, canlı hayvan, 2.el traktör, damlama-sulama-sera malzemeleri, zirai ilaç, gıda maddeleri ve bunun gibi birçok ürünü uygun fiyat ve koşullarda tedarik edebilmekte, Kooperatiflerimize üye olan çiftçilerimizden hasat zamanında bazı ürünler Kooperatiflerimiz tarafından bedeli ödenmek üzere veya kooperatife olan borçlarına mahsup edilmek suretiyle alınmakta ve çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerin değerinde satılmasına yardımcı olunmaktadır” şeklinde konuştu.
Sigorta poliçeleri konusunda bilgi veren Erdoğan, “Tarım Kredi Kooperatifler olarak Tarım Sigortaları Havuzu kapsamında çiftçilerimizin bahçelerinde bulunan ürünlerini, meyvelerini, bitkisel ürünleri sigortalamaktayız. Dolayısıyla don, sel afet gibi durumlarda güvence altına almak için bunu yapmaktayız. Geçen yıl yaptığımız sigorta poliçeleri sonucunda Ordu, Samsun il genelinde ürünleri kuraklığa ve don dona karşı zarar göre çiftçilerimize 16 milyon lira bir hasar ödemesi yaptık. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için kendilerine kol kanat gerdik. Onların kötü gününde yanında olduk. Fındık üreticilerine ise toplamda 14 milyon liralık bir tazminat ödemesi yapıldı” ifadelerini kullandı.
Kaynak:Samsunkent
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi İçin Hedef Fiyat Yükseltti

aZiraat Yatırım, Yapı Kredi Bankası için ‘TUT’ önerisini ‘EKLE’ olarak değiştirdi. Ziraat Yatırım, konu ile ilgili raporunda, Yapı Kredi Bankası hedef fiyatını 5,20TL’den 5,96TL’ye yükselttiklerini belirtti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

“Yapı Kredi Bankası’nın Net Dönem Karı 4Ç2014′te 525mn TL ile 3Ç2014′e göre %29,7 Oranında Arttı…

Yapı Kredi Bankası’nın net dönem karı, 2014 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %29,7 oranında oldukça yüksek bir artış kaydederek 525mn TL’ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Banka’nın net karında kaydedilen bu yüksek artışta, net faiz gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre kaydedilen %11,5′lik artış ile net ücret ve komisyon gelirlerinde yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesine rağmen kaydedilen %9,7′lik büyüme etkili olmuştur. Buna ek olarak, diğer faaliyet gelirleri 3Ç2014′teki 85mn TL’den 127mn TL’ye yükselerek, menkul kıymet alım satım zararı da 19mn TL’den 4mn TL’ye düşerek dönem karının artmasına olumlu katkı yapmıştır. 4Ç2014′te faaliyet giderleri ise %12,4 oranında artarak dönem karının daha da yükselmesini engellemiştir.

Banka’nın net faiz marjı, çeyreksel bazda net faiz gelirlerindeki yüksek artışa bağlı olarak 3Ç2014′teki %3,5 seviyesinden son çeyrekte %3,6 seviyesine yükselmiştir. Kredi mevduat faiz marjının açılması ve menkul kıymetlerdeki TÜFE endeksli kağıtlar faiz marjını olumlu etkilemiştir. Tüfe endekslilerden elde edilen gelir 3Ç2014′teki 45mn TL’den 4Ç2014′te 100mn TL’ye yükselmiştir.

Banka’nın aktif karlılığı, 4Ç2014′te net dönem karının bir önceki çeyreğe göre ciddi artış kaydetmesinin etkisiyle 3Ç2014′teki %1,0′den 4Ç2014′te %1,2 seviyesine yükselirken, özsermaye karlılığı da %8,9 seviyesinden %11,2 seviyesine yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir.  Banka’nın 2014 yılı aktif karlılığı %1,1 olurken, özsermaye karlılığı ise %10,1 olarak gerçekleşmiştir.

Yapı Kredi Bankası’nın tahmini değerini, yapmış olduğumuz tahminlerdeki düzeltmeler, iskonto oranındaki değişiklikler (Sermaye maliyeti %14,5′ten %13′e indirildi) ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 22.594mn TL’den 25.922mn TL’ye yükseltirken, hedef hisse fiyatını da 5,20TL’den 5,96TL’ye çıkartıyoruz. Yapı Kredi Bankası’nın hisse senetleri güncellediğimiz hedef piyasa değerine göre %15,3 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Yapı Kredi Bankası için daha önceki “TUT” önerimizi “EKLE” olarak değiştiriyor ve hedef hisse fiyatını da 5,96TL olarak güncelliyoruz.”

Kaynak: BorsaGündem

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kaybolan Meslekleri Yapana Faizsiz Kredi

aÇorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ile yeni girişimcilere sıfır faizli kredi uygulamasının başladığını bildirdi. Buna göre; el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık gibi meslekleri yapanlara sıfır faizli kredi çekebilecek.

Kılıç, esnaf ve sanatkarlara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 21 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasıyla esnaf ve sanatkârlara büyük kolaylık sağlayan kredi uygulamalarının hayata geçtiğini kaydetti.

Yalçın Kılıç, esnaf ve sanatkarlarımızın beklentileri sonrasında Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamaların Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararı ile hayata geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: “Böylece el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkâra pozitif ayrımcılık yapılacak. Bu meslek erbabının 2015 yılında kullanacağı kredilerin faizinin tamamı hazine tarafından karşılanacak, esnafımızın cebinden faiz ödemesi çıkmayacaktır. Bu kolaylık unutulmaya yüz tutan bu mesleklerde faaliyet göstermek suretiyle kültürel ve sanatsal değerlerimizin dünden bugüne yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere hükümetimizin gösterdiği vefanın bir göstergesidir.”

Kılıç, yeni düzenlemeyle ayrıca; kredi başvuru tarihi itibariyle, en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârların da sıfır faizle kredi kullanma imkânına kavuştuklarını açıkladı.

ÇESOB Başkanı Kılıç, imalat ve tamirat ile hizmetle ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için ödenmesi gereken faizin yarısının da hazine tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Çorum Haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati