Tag: faiz oranları

Somalı Esnafın Kredi Borçlarına Erteleme

13786Soma’daki maden faciası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların bir takım kredi borçlarının faizsiz ertelenmesine yönelik süre 1 sene uzatıldı.

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların bir takım kredi borçlarının faizsiz ertelenmesine yönelik müddetin 1 sene uzatılması kararlaştırıldı.

Manisa’nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların Türkiye Halk Bankası AŞ tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı bölge birliklerine müşterek olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük getirili kredi kullandırılmasına ilişkin Kabine hükümleri kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine konusunda kararda değişiklik yapılmasına ilişkin aranjman, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, esnaf ve sanatkarların henüz önce ertelenen kredi borçları, belirtilen usul ve asallar çerçevesinde bankaya yazılı talepte bulunulması halinde 13 Mayıs 2015′ten itibaren faizsiz olarak 1 sene ertelenecek. Buna bağlı olarak kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan taksitler de birer sene ötelenecek.

Ertelemeye ilişkin talepler 1 ay içerisinde bankaya yazılı olarak bildirilecek.

Esnafın mevzubahis kredi borçları 13 Mayıs 2014′ten itibaren 1 sene ertelenmişti.

Kaynak: Haberport

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çin MB Piyasaya 23.4 Milyar $ Likidite Sağladı

13786Çin Merkez Bankası (PBOC), bu hafta bir dizi araç kullanarak inatçı bir şekilde yüksek seyreden finansman maliyetlerini hedef aldı. PBOC, bu bağlamda, faiz oranlarını düşürdü, ucuz kredi teklifi sundu ve açık piyasa operasyonları yoluyla finansal sisteme likidite enjekte etti.

Para otoritesi Perşembe günü 150 milyar yuan (23.4 milyar dolar) değerinde 7 günlük repo ihalesi gerçekleştirdi. Bankası Salı günü de aynı miktarda enjeksiyon sağlamıştı. Bu da piyasaya sağlanan net likiditenin geçtiğimiz iki haftada 210 milyar yuana gelmesine neden oldu. Söz konusu miktar açık piyasa operasyonları için Şubat ayından bu yana en yüksek olarak kaydedildi.

Para piyasası oranları nihayet baskı altına girerek boyun eğiyor. Gecelik oran üst üste 39 gün yükseliş göstererek rekor uzun süreli artış dönemini kaydetti ve faiz oranı swapları Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye indi.

Kaynak: Bloomberght

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Sıfır Faizle Ev Sahibi Olma Fırsatı

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Satışlarını sürdürmek isteyen pek çok firma da konut kredisi faiz oranlarını düşürdüğünü açıkladı ve bazı vadeli seçeneklerde sıfırladığı kampanyalara ağırlık verdi.

Temmuz ayı konut satış rakamlarına göre, geçen ay konut alıcılarının banka kredisi kullanımı düşerken, senetli konut alımlarında artış gözlendi. Satışlarını sürdürmek isteyen pek çok firma da konut kredisi faiz oranlarını düşürdüğünü açıkladı ve bazı vadeli seçeneklerde sıfırladığı kampanyalara ağırlık verdi. Yılın başında % 0.85 bandından başlayan faiz oranlarıyla konut almaya yönelenler, Mart ayında % 0.88 bandına güvenerek satın almayı hızlandırdı. Mayıs’ta konut kredisi faiz oranları % 0.90’ın üzerini gördü fakat asıl kredi faiz oranlarındaki artış Haziran ortasından itibaren kendini hissettirerek, % 1.20’lere kadar dayandı.

Bayram Yaptırıyor

‘Serinleten Kampanya’ sloganı ile faiz oranlarını % 0.25’e indiren Teknik Yapı, bu kapsamda yaptığı faiz uygulamasını Kurban Bayramı’na kadar uzatma kararı aldı. Uluslararası para piyasalarındaki dalgalanma, döviz kurlarındaki artış ve erken seçim nedeniyle tekrar artmaya başlayan faiz oranlarının konut alıcılarını endişelendirdiğini belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Teknik Yapı’nın bu belirsiz dönemde net adım atmaya karar verdiğini söyledi. Teknik Yapı; Evora İstanbul, Metropark ve Concord İstanbul projelerinde yer alan daireler için ‘düşük faiz’, ‘peşinat öteleme’ ve ‘indirim’ fırsatlarından oluşan üçlü bir avantaj paketi de sunuyor.

60 ay Vadeyle Sıfır Faizle Ev Sahibi Olma Fırsatı

DKY İnşaat 60 ay vadeli satışlarında konut kredisi faiz oranlarını sıfırladı. DKY Kartal 60 ay vadeyle 0 faiz, 10 bin lira peşinat ve yüzde 12 peşin indirimi uyguluyor. Lokum Evler için, 60 ay ‘0’ faiz imkanının yanında peşin ödemede yüzde 15 indirim, kişiye özel esnek ödeme planı yapılıyor.

Tatar Yapı’nın İstanbul Finans Merkezi bölgesinde inşaatına devam ettiği LoftUp/7.60 projesinde, yüzde 50 peşinatla 48 aya kadar vade farksız satışlar devam ediyor.

Her Bütçeye Kampanya

Konut kredisi faizlerini düşüren firmaların sunduğu fırsatlar ise çeşit çeşit. Hem vade seçenekleri, hem de belirledikleri faiz oranları oldukça geniş yelpazede. fikirtepe’de İstanbul 216 projesini sürdüren Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, proje için 30 ay yüzde 0 faiz ve 60 aya kadar da yüzde 0.80 oranındaki faiz uygulamasını devam ettirdiklerini dile getirdi.

Dumankaya İnşaat ise ay sonuna kadar dumankaya.com sitesi üzerinden Ritim İstanbul, hi-fit ve Flex Office projelerinde geçerli olmak üzere hayata geçirilen kampanyada 60 ay yüzde 0.40, 120 ay yüzde 0.74 faiz, sıfır peşinat, dosya masrafsız ve faizsiz 40 aya varan sabit taksit imkânları sunuyor.

İhlas Yapı,Ispartakule’de inşaatına devam ettiği Bizim Evler 7 projesinde 120 aya kadar banka kredili ödeme planlarına ek olarak yüzde 50’si peşin, kalanı 20 aya vade farksız ödeme imkanı sunuyor.

Irmak Group, Çolakoğlu Yapı, Bordo Yapı ve İntes Yapı’nın yatırımlarıyla Başakşehir’de hayata geçirilen Vadişehir’de ise 24 aya kadar vade farksız taksitlendirme imkanı sunuluyor. 120 aya kredi kullanılabilen projede yüzde 25 peşinatla 24 aya kadar vade farksız konut sahibi olmak da mümkün

Kaynak: Kredipazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KÖY’de 60 Aya 0.38 Faiz Uygulanıyor

114777Emlak Konut GYO güvencesiyle Siyahkalem A.Ş. tarafından Zekeriyaköy’de inşa edilen KÖY projesinde satışlar devam ediyor. 467 bin metrekare alan üzerinde bin 167 konut ve 15 bin metrekarelik bir çarşıdan oluşan projede yeni bir kampanya başlatıldı. 22 Ağustos -15 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirecek kampanyadan yararlanmak isteyenler için anlaşmalı banka veya finans kurumlarıyla 60 aya 0.38, 84 aya 0.57 ve 120 aya 0.68 oranlarında kredi sağlanıyor. 1.3 milyar TL yatırım değerine sahip olan KÖY’de konutların yanı sıra 15 bin metrekare kiralanabilir alana sahip açık hava konseptli ÇarşıKÖY yer alıyor. ÇarşıKÖY’de uluslararası markaların yanı sıra yöreye özgü farklı restoranlar, kafeler, süpermarket, veteriner, organik pazarın yanı sıra sinema salonları da bulunuyor.

Kaynak: Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Devlet Şehitlerin Emanetine Sahip Çıkıyor

114777Devlet tarafından eğitimden sağlığa, ulaşımdan istihdama pek çok alanda yapılan yardımlarla şehit yakını ve gazilerin acıları bir nebze olsun hafifletilmeye çalışılıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, şehit ailelerine ölüm yardımı, harcırah, nakdi tazminat ödeniyor. Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) aylık bağlanıyor, öğrenim yardımı yapılıyor.

Yaptığı görevin sebep ve tesiriyle hayatını kaybeden ve SGK’ca vazife veya harp malulü olarak değerlendirilen TSK personelinin dul ve yetimlerine emekli ikramiyesi ödeniyor.

Sağlık hizmetlerinden katılım payı ve ilave ücreti alınmıyor, ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanıyor.

Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken hayatını kaybeden yükümlülerin (yedek subay, erbaş ve er) baba ve annesinin müşterek talep ettiği kardeşlerinden biri istekli olmadıkça silah altına alınmıyor veya silah altında ise terhis ediliyor.

Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin (yedek subay, erbaş ve er) ise kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmıyor veya silah altında ise istekleri halinde terhis ediliyor.

- İstihdamda öncelik

Şehit yakınlarına iki, gazilere, vazife malulleri ile terör mağduru eş, çocuk, anne, baba ve kardeşe istihdam hakkı veriliyor.

Şehit çocukları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince uygun görülmesi halinde özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerine ücretsiz olarak yerleştiriliyor.

Mesken ve gümrük vergisinde muafiyet, gelir vergisinde, elektrik ve su ücretlerinde indirim uygulanıyor. Hususi damgalı pasaport veriliyor.

Şehit personelin vefat tarihinde, evli bulunmayan kız çocuklarına aylık bağlanıyor. Evlenme nedeni ile aylığı kesilmiş olanlardan sonradan boşanan veya dul kalanların da eski aylıkları bağlanarak ödeniyor. Ölüm tarihinde evli olmaları sebebiyle aylık bağlanmamış kız çocuklarından bilahare boşanan veya dul kalanlara da bu tarihleri takip eden ay başından itibaren aylık bağlanıyor.

Öte yandan, şehit yakınları “18 Mart Şehitler Günü”nde idari izinli sayılıyor.

- TOKİ faizsiz konut kredisi veriyor

Şehidin varisleri TOKİ tarafından yapılan konut satışlarında, başvuru yapılacak il ve ilçe sınırları içinde üç yıldır ikamet ediyor olmak veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olmak koşuluyla başvuru ve kura öncelikleri tanınıyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) anne, baba, eş ve çocukları, Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müze ve ören yerlerinden ücretsiz olarak yararlanıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce, şehit olan TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) eş, çocuk anne ve babaları, oyunları ücretsiz izleyebiliyor.

Şehit olan TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) eş, anne, baba ve çocukları ikametgah mahalleri dışına çıktıklarında, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladıkları ücret tarifesine göre yararlandırılıyor.

Yaptığı görevin sebep ve tesiriyle hayatını kaybeden ve SGK’ca vazife ve harp malulü olarak değerlendirilen TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil olmak üzere) öncelikle dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmişse kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bu kişiler bulunmadığı takdirde öncelikle anneye olmak üzere anne veya babasına bir konut ile sınırlı olmak kaydıyla, TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi veriliyor.

Yaptığı görevin sebep ve tesiriyle hayatını kaybeden ve SGK’ca 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında vazife malulü olarak değerlendirilen TSK personelinin (erbaş ve er hariç) aylık bağlanan eş veya çocuk veya anne veya babaları, özel tahsisli konutlarda oturanlar hariç olmak üzere olay tarihinden itibaren bir yıl süreyle kamu konutlarından yararlanmaya devam edebiliyor.

Bu süre sonunda kamu konutundan çıkacaklar, kamu konutundan yararlanmayanlar ve özel tahsisli konutlarda oturanların istekleri halinde ikametgah olarak kullanacakları yurtiçindeki taşınmazın kira bedeli (yalnızca bir konut için) on yıl süre ile devletçe karşılanıyor.

- Atanma taleplerinde kısıtlayıcı hükümlere bakılmıyor

Yaptığı görevin sebep ve tesiriyle hayatını kaybeden ve SGK’ca vazife malulü olarak değerlendirilen TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin; çalıştıkları kurum veya kuruluşların hizmet birimleri olan yerlere münhasır olmak üzere, aynı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, bu durumlarının ilgili makamlarca belgelendirilmiş olması kaydıyla kadro imkanları da dikkate alınmak suretiyle kısıtlayıcı hükümlere bakılmaksızın öncelikle yerine getiriliyor.

Yaptığı görevin sebep ve tesiriyle hayatını kaybeden ve SGK’ca 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında vazife malulü olarak değerlendirilen TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) eş, çocuk anne ve babalarının başvurularında ise bir yıldır faaliyet gösteriyor olma şartı aranmaksızın diğer koşulları taşıma şartıyla kura çekilişine tabi tutulmaksızın bayilik verilebiliyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) eş ve çocuklarına, giriş koşullarını sağlamaları halinde, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava) memur alımlarında puan ayrıcalığı sağlanıyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) askerlik hizmeti yapacak kardeş ve çocuklarının dağıtımları mümkün olduğunca ikamet ettikleri yere yakın birlik, kurum ve karargahlara yapılıyor.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce sayısal oyunlar bayiliği ruhsatı veriliyor.

- Ücretsiz okutmada şehit ve malul gazi çocuklarına öncelik veriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri uyarınca, özel öğretim kurumlarının, öğrenim gören öğrenci sayısının yüzde 3′ünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlükleri bulunuyor. Bu okullarda, ücretsiz okutmada şehit ve malul gazi çocuklarına öncelik veriliyor.

Özel öğretim kurumlarında ücretsiz okumak için başvuracak öğrenci ve kursiyerlerin bir önceki sınıfını geçmiş olması ve davranış notunun indirilmemiş olması şartları aranıyor. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ya da ilgili özel öğretim kurumuna başvurmaları gerekiyor. Özel okul teşvikleri için de şehit ve gazi çocuklarına ek puan veriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre şehit, harp malulü ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların nakilleri durumları belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmadan istedikleri okula yapılıyor.

Aynı yönetmeliğe göre, okul öncesi devlet okullarında şehit, harp malulü ve muharip gazi çocuklarından ücret alınmıyor.

Anadolu liseleri, anadolu öğretmen liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ve imam hatip liselerinde öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki aynı kapsamdaki okullardan birine yapılıyor. Nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmıyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) öğretmen eşleri zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutuluyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) eşi olan öğretmenler, durumlarını belgelendirmeleri halinde, olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabiliyor.

- Yurt ücreti ve depozito alınmıyor

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği kapsamında, şehit ve gazi çocuklarına parasız yatılı okullara sınavsız yerleştirme imkanı tanınıyor.

Şehit TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) çocuklarına, askeri okullara girişte, giriş koşullarını sağlamaları halinde ek puan veya kontenjan verilerek öncelik sağlanıyor.

Şehit olanların çocukları devlete ait yurtlar ile öğrenim kredileri ve burslardan öncelikle yararlandırılıyor. Ayrıca bu çocuklardan, devlete ait yurtlarda kalmaları halinde kendilerinden yurt ücreti ve depozito alınmıyor.

Bakanlar Kurulu Kararları gereğince, 5510 sayılı Kanun’un 47′inci maddesi ile 2330, 2453, 2629 ve 3713 sayılı Kanunlar kapsamındaki görevlerini yürütürken hayatını kaybedenlerin eş ve çocuklarından, 3713 sayılı Kanun kapsamındaki maluller, eş ve çocuklarından 1005 sayılı Kanun kapsamında şeref aylığı alanların kendileri ile eş ve çocuklarından yüksek öğrenim öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınmıyor. Öğrenim ücretinde yaş sınırlaması da bulunmuyor.

- Sağlık yardımları

Gazi ve bakmakla yükümlü oldukları ile şehitlerin bakmakla yükümlü oldukları kişilere sağlık alanında çeşitli haklar sağlanıyor. SGK ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucularında, aldıkları sağlık hizmetleri için ilave ücret ödenmiyor ve bu kişiler katılım payından muaf tutuluyor. Diş implant bedelleri normal vatandaşlara 90 lira ödenirken, gazi ve şehit yakınlarına 700 lira olarak ödeniyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinde bölge ve seans kısıtlamaları uygulanmıyor.

Tüp bebek tedavilerinde, prim gün sayısı ve evli kalma süre şartı aranmıyor.

İhtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin bedelleri herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin karşılanıyor. Sağlık kurulu raporları ücretsiz veriliyor ve sağlık hizmetlerinden öncelikli olarak yararlanılıyor.

Bakanlığa bağlı hastaneler ve kamu üniversite hastaneleri tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporuna istinaden geri ödeme kurumlarınca ödenmeyen kısmı için sağlık kuruluna esas yapılan muayene, tetkik, tahlil gibi işlemlerden ücret talep edilmiyor.

Bakanlar Kurulu Kararıyla istisna tutulan kişilere kanuni düzenlemelerden kaynaklanan haklardan yararlanmak amacıyla düzenlenecek sağlık kurulu raporları için ücret talep edilmiyor, bulundukları durumun gereğine uygun olmayan özel amaçla talep edilen raporlar için ücret alınabiliyor. Şehit ve gazi yakınları, polikliniklerin yanı sıra röntgen, laboratuvar, SFT, EKG gibi birimlerden de öncelikli olarak faydalanıyor.

- Vakıflardan yardım

TSK Dayanışma Vakfı tarafından vakfa üye olan ve görev esnasında hayatını kaybeden veya görev esnasında malul olan TSK personeline ve yakınlarına çeşitli yardımlar yapılıyor.

TSK Mehmetçik Vakfı tarafından askerlik görevi esnasında hayatını kaybeden veya askerlik görevi esnasında malul olan erbaş ve erlere ve yakınlarına bazı yardımlar veriliyor.

Hayatını kaybeden ya da malul olan TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) sigorta yaptırmış olması halinde, kendisine veya yakınlarına ilgili sigorta şirketi tarafından belirlenen miktarlarda ödeme gerçekleştiriliyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlardan belirlenen kriter ve süreler çerçevesinde şehit yakınları ve gaziler de yararlanabiliyor.

Kaynak: Timeturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredilerinde Q3′te duraklama

114777İSTANBUL, 25 Ağustos (Reuters) – TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, seçim atmosferi ve siyasi belirsizliğin etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde konut kredilerinde yavaşlama beklendiğini; ancak

sonbaharda siyasi risklerin giderilmesiyle birlikte yılın tamamında konut kredilerinde yüzde 15, konut satışlarında ise yüzde 3 artış öngördüklerini söyledi.

Konut kredisi kullanımında rekor yılı olan 2013′te kredi hacmi 50.4 milyar TL olmuş; 2014 yılında ise kredi tutarı yüzde 27.5 düşüşle 36.5 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Konut satışları ise 2014′te yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın etkisiyle 1.17 milyon adet olarak gerçekleşmişti.

Geçen yıl üçüncü çeyrekten 2015 Haziran seçimlerine kadar konut kredisi faizlerindeki geri çekilmenin konut kredisi kullanımı ve konut satışlarına olumlu yansıdığını belirten Tosun, “2015 yılının üçüncü çeyreğinde konut kredisi kullandırımında bir duraklama yaşayacağımız gerçeği önümüzde duruyor. Bunun kaç çeyrek süreceği siyasi istikrarın yeniden kurulması ve konut kredisi faizlerinin aşağıya doğru yönünü çevirmesine bağlı” dedi.

Tosun, Fed kararları, jeopolitik gelişmeler, iç politik gündem ve ekonomideki volatilitenin yılın ikinci yarısında konut kredisi faizlerinin seyrini etkileyeceğini belirterek, “Yılın ikinci yarısında konut satışlarında konut kredisi kullanımında olumsuz ve olumlu aylar görebiliriz. Beklentimiz 2014 yılına göre 2015 yılında konut satışlarının yüzde 3 ve konut kredisi kullanımının yüzde 15 artması yönünde” dedi.

Tosun, konut kredisinde bu yıl 40-45 milyar lira aralığında bir hacim oluşabileceğini söyledi.

Bu yılın ilk yedi ayında ise 731,669 adet konut satışı gerçekleştiğini belirten Tosun, “2015 yılında 1.2 milyon rakamına ulaşmanın hiç de sürpriz olmayacağı, siyasi risklerin giderildiği bir sonbahara girdiğimizde olumlu senaryonun gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: İnvesting

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaşın Notu ‘İyi’ Çıktı

vatandasin-notu-iyi-cikti-1708781Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu ilk kez Türk halkının kredi notu ortalamasını açıkladı. Vatandaşın notu 1.900 üzerinden 1.450, yani kredibilitesi iyi.

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, bireyler ve reel sektöre özel tasarlanan finansal hizmet platformu Findeks’in birinci yılı nedeni ile düzenlenen basın toplantısında, platforma üye 1 milyon 90 bin aktif bireysel ve 10 bin şirketin verileri çerçevesinde Kredi Notu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından 2014 yılında hayata geçirilen Findeks’in finansal hayatta yeni bir dönemi başlattığını belirten Akdeniz, “Kişinin geçmiş kredi davranışları ve ödeme performansı üzerinden hesaplanan Kredi Notu artık herkesin hayatının önemli bir parçası. Tarımdan gıdaya, sağlıktan sosyal hizmetlere hatta otomotive kadar onlarca sektör, sunduğu hizmeti Kredi Notu ile paralel olarak şekillendiriyor. Bu nedenle Kredi Notu yüksek olanların her zaman bir adım önde olacağını unutmamak gerek. Findeks üyesi 1 milyon 90 bin kişi ve üye 10 bin şirketin verilerine göre, 1.900 üzerinden derecelendirilen sistemde Türkiye’nin Kredi Notu ortalaması 1.450” dedi.

İyi nota avantaj var

Bireylerin bankacılık sektöründeki kredibilitesinin özeti niteliğindeki Findeks Kredi Notu’nun, bankaların kredi kararı verirken değerlendirdikleri önemli bir referans noktası olduğunu söyleyen Kasım Akdeniz, şu bilgileri verdi: “Kredi Notu, bankalardan kullanılan bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarına ait geçmiş veriler üzerinden oluşturuluyor. Son dönemde gelişmiş dünya ekonomilerinde olduğu gibi, Türkiye’de de pek çok alanda tüketicilerin kredi notlarına ve risk raporlarına bağlı olarak çeşitli finansal avantajlar sağlanmaya başlandı. Özellikle Kredi Notu yüksek olan bireyler için ev, araç kiralama veya düşük faizli kredi kullanma gibi fırsatlar sunulabiliyor. Örneğin; ev kiralamalarında emlakçı veya ev sahibi Kredi Notu’nu talep ederek depozito ya da kira miktarını farklılaştırabiliyor. Bu durum ev sahibi için güven, kiracı için itibar niteliği taşıyor. Aynı şekilde araç kiralamalarında da Kredi Notu yüksek kişiler benzer maliyetle daha üst segment bir araç kiralayabiliyor. Diğer taraftan bankalar, kredi faiz oranlarını kredi notuna göre daha uygun hale getiren kampanyalar düzenlemeye başladı.”

Karşılıksız çek alma riskini % 80 azaltır

15 Haziran itibarıyla birçok bankada uygulamaya giren Karekodlu Çek ile reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmasının önüne geçilebildiğini belirten Kasım Akdeniz, şöyle konuştu:

“Ekonomide neredeyse 1.5 milyon çek keşidecisi var ve bunlardan 310 bin kişinin halen ödenmemiş en az bir çekivar. Bunların da 235 bininin elinde daha önceden aldığı ve halen keşide edilmemiş boş çek yaprağı bulunuyor. Bugün ticari hayatta en önemli husus bu kişilerle iş yapmamaktır. Günümüzde güvenli bir ticari hayatın yolu iş yaptığınız, vadeli mal sattığınız kişileri tanımaktan geçiyor. Her ay ortalama 20 bin kişinin çeki karşılıksız çıkıyor. Bu 20 bin kişinin geçmiş çek ödemelerine bakıldığında yaklaşık yüzde 80’inin geçmişte de çeklerinin karşılıksız çıktığı görülüyor. Bu kişilerin çekleri kabul edilmeden önce çek raporlarına bakılması halinde olumsuz ödeme geçmişinin görülmesi ve olası zararların önlenmesi mümkün. Karekodlu Çek, bu bilgiye güvenli ve hızlı ulaşımı sağlayarak ticarette güvenin simgesi olacak.”

Kaynak: Vatan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredi Faizleri Önünü Arıyor

aTSKB Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Tosun: “Beklentimiz 2014 yılına göre 2015 yılında konut satışlarının yüzde 3 ve konut kredisi kullanımının yüzde 15 artması yönünde.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yılın haziran ayına kadar olan süreçte konut kredisi faizlerinde yaşanan geri çekilme ile olumlu bir 4 çeyrek yaşandığını belirterek, “Konut kredi faizleri yönünü arıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Tosun, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, çalkantılı siyasi ortam ve seçim atmosferiyle dolu 2014 yılının geride kaldığını, 2015′in de benzer bir atmosferde, yeni hükümet arayışları ile belirsiz bir ortam sunduğunu kaydederek, geçen yılın ikinci bu yılın da ilk yarısında konut kredisi faizlerinde geri çekilme yaşandığını aktardı.
Bu olumlu 4 çeyreğin 2012′nin 4′üncü çeyreğinden 2013′ün 3′üncü çeyreğine kadar olan 4 çeyreklik periyoda çok benzer ilerlediğini bildiren Tosun, “İlk süper 4 çeyrekte 50,8 milyar lira konut kredisi kullandırımı gerçekleşmişti, yeni bitirdiğimiz 2′inci süper 4 çeyrekte ise 46,7 milyar lira konut kredi kullandırımı gerçekleşti. Gelinen noktada 2013 sonu itibarıyla 50,4 milyar lira konut kredisi kullandırımı ile Türk ekonomisi tarihinin en yüksek hacmini yakaladığını gördük” ifadelerini kullandı.
Tosun, 2015′in 3′üncü çeyreğinde konut kredisi kullandırımında bir duraklama yaşanılacağı gerçeğinin önlerinde durduğunu kaydederek, bu durumun kaç çeyrek süreceğinin siyasi istikrarın yeniden kurulması ve konut kredisi faizlerinin aşağıya doğru yönünü çevirmesine bağlı olduğunu anlattı.
Konut kredileri hacminde 2015′te yüzde 15-20 artış bekleniyor
Tosun, 2013 yılının hem konut satışında hem de konut kredisi kullanımında rekorlar yılı olduğunu anımsatarak, “2013′te konut kredisi kullandırımı hacmi 50,4 milyar lira oldu. 2014 ise 36,5 milyar lira ile kapandı. Bu durum konut kredisi kullanımında hacimsel olarak yüzde 27,5 daralmaya işaret ediyor. 2015′te 40-45 milyar lira aralığında bir hacim yakalanabileceğini düşünüyoruz. Böyle bir durum bir önceki seneye göre yüzde 15-20 aralığında bir artışı işaret ediyor” değerlendirmesini yaptı.
Konut kredisi kullananların sayısının 2013′te 595 bin 772 iken geçen yıl 383 bin 432′ye düştüğünü aktaran Tosun, 2015′te ise bu rakamın 430 bin kişinin üzerine çıkabileceğini bildirdi.
“Konut kredisi ortalaması 2015′te 100 bin lirayı geçecek”
Tosun, 2012′de 76 bin 362 lira, 2013′te 84 bin 596 lira, 2014′te 95 bin 255 lira olarak gerçekleşen konut kredisi ortalamasının son 8 yılda 60 bin liralara ulaştığını, 2015′te 100 bin lirayı geçmesinin şaşırtıcı olmayacağını vurguladı.
Açıklamasında konut satışlarına da değinen Tosun, “2013′te konut satışları 1 milyon 157 bin 190 olarak gerçekleşti. 2014 yılında ise siyasi riskler ve bir önceki yıla göre yüksek faizler ile başlamamıza rağmen yılın 2′inci yarısındaki toparlanmayla yaklaşık 1 milyon 165 bin 381 adetlik bir konut satışına ulaşıldı. 2015′in ilk 7 ayında ulaşılan 731 bin 669 rakamı 1 milyon 200 bin rakamına ulaşmanın hiç de sürpriz olmayacağını, siyasi risklerin giderildiği bir sonbahara girdiğimizde olumlu senaryonun gerçekleşeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Konut satışında 2015′te yüzde 3 artış
Tosun, 2014′te ipotekli konut satışının toplam konut satışına oranının yüzde 39,7′den yüzde 33,4′e çekildiği hatırlatarak, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:
“Bu yılın ilk 7 ayında ise bu oranın 2013 yılındaki orana yüzde 37,3 ile yaklaştığını görüyoruz. 2015 yılında FED kararları, jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatının seyri ve iç politik gündem ekonomide volatil dönemler yaşamamıza neden olmaya devam ediyor. Bütün bu faktörler konut kredisi faizlerinin de seyrini etkileyeceği için konut satışlarında konut kredisi kullanımında olumsuz ve olumlu aylar görebiliriz yılın ikinci yarısında. Beklentimiz 2014 yılına göre 2015 yılında konut satışlarının yüzde 3 ve konut kredisi kullanımının yüzde 15 artması yönünde.”
Kaynak: AA
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Satışları 2014’ün Temmuz Ayına Göre Yüzde 13.5 Oranında Arttı

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Türkiye geneline bakıldığında konut satışlarının 2014’ün Temmuz ayına göre yüzde 13.5 oranında artarak 96 bin 589 oldğu görüldü.

Türkiye geneline bakıldığında konut satışlarının 2014’ün Temmuz ayına göre yüzde 13.5 oranında artarak 96 bin 589 oldğu görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, yıllık bazda artan satış, aylık satış adedi olarak 5 ayın en düşük seviyesini gördü. Konut satışları yılın başından itibaren artışını sürdürürken Temmuz’da seçim ertesi, Ramazan ayı ve tatilin izleri daha çok görülerek, frene basıldı. Ancak bunun dışında konut kredisi faiz oranlarının 1 puanın üzerine çıkması da konut alıcısının iştahını kaçırdı.

Yılın başında 0.85 bandından başlayan faiz oranlarıyla konut almaya yönelenler, Mart ayında 0.88 bandına güvenerek satın almayı hızlandırdı. Mayıs’ta faiz oranları 0.90’ın üzerini gördü fakat asıl kredi faiz oranlarındaki artış Haziran ortasından itibaren kendini hissettirerek, 1.20’lere kadar dayandı. Bunun üzerine konut alıcısı firmaların kendi bünyelerinde ve daha sık düzenledikleri ‘senet’li kampanyalardan faydalanarak konut alma yoluna gitti. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.5 oranında azalarak 30 bin 754 oldu. Diğer konut satışları ise Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21.5 oranında artarak 65 bin 835 oldu.

İkinci El’e Rağbet Var

İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artarak 43 623 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,2 oldu. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artış göstererek 52 bin 966 oldu. Satışların önemli kısmı 2. El olarak gerçekleşmeye başladı.

Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, satışların yeterli olmadığını belirterek, “Ekonomik konjonktür satışların normal seyrine gelmesini sağlayacak gibi değil. Bu kadar önemli ve pek çok yan sektöre katkı sağlayan inşaatın daha iyi yerlerde olması lazım. İkinci elde fiyat uygun olduğu için satış artıyor ama Türkiye’nin deprem gerçeğiyle hareket etmemiz lazım” diye konuştu.

‘Firma istemese de’

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur dumankaya, faiz oranlarının yükselmesinin konut alıcısında tedirginlik oluşturduğunu belirterek, firma bünyesindeki senetli kampanyaların daha ulaşılabilir göründüğünü söyledi. Dumankaya, “Tüketicinin çok tercih ettiği ama firmaların çok tercih etmediği bir yöntem. Bir anlamda finansör gibi olmuş oluyorsunuz, tüketici ise hem firmaya borçlu olması, hem de kefil koymak zorunda olmaması gibi nedenlerle yöneliyor. Firmalar satışları sürdürülebilir kılmak için daha fazla uygulamaya başladılar” dedi.

Hem İyi Hem Kötü

Yılın ilk 7 ayındaki konut satışlarının bakış açısına göre iyi ve kötü sinyaller verdiğini anlatan İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, piyasanın bir yandan artış gösterirken bir yandan da daraldığını dile getirdi. Durbakayım, görüşlerini şöyle ifade etti:
“İlk yarıda toplam satışlar ele alındığında satış rakamı 609 bin 877 adet iken yüzde 19,9 artarak 731 bin 669 adete yükseldi.

Aylık bazda bakıldığında ise yüzde 12,7 oranındaki daralmayı işaret ediyor. Son iki yıl içindeki aylık karşılaştırmaların benzer olması, yaz durgunluğu ve Ramazan ayının denk düşmesi ile izah edilebilir. Altı aylık toplam satışların farklılık göstermesi ise tamamen siyasi ve ekonomik konjonktüre bağlı bir durumdur.

Pasta Aynı Ama Pasta Dilimi Küçülüyor

EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2014’le karşılaştırınca satışların iyi gittiğinin, piyasanın da iyi göründüğünü ifade etti. Ancak bu ‘iyi gidişi’ firmalar olarak hissedemediklerini vurgulayan Çelik, “Konutder ve Gyoder’de de arkadaşlarla bir araya geldiğimizde kimse durumdan memnun değil, oysa ki artış var, mutlu olmamız lazım. Ancak sektöre son 2-3 yıldır ciddi bir algı var. Sanayiciler kar edemiyor, en büyük kar gayrimenkulde diye. Tehlikeli boyuta varacak şekilde artıyor oyuncu ama pazar aynı Pazar sadece pastadan pay alan firma sayısı fütursuzca çoğalıyor. Ünlü ekonomi dergilerinin listelerine bakın. İlk 50-100 şirket arasında inşaatçı yok gibi. Yanlış bir algı oluşturuldu” dedi.

En Çok Iraklı Konut Aldı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,6 artarak 2 bin 027 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz 2015’te ilk sırayı 686 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya ilini sırasıyla 541 konut satışı ile İstanbul, 127 konut satışı ile Yalova, 119 konut satışı ile Aydın, 112 konut satışı ile Bursa ve 89 konut satışı ile Muğla izledi. Temmuz ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 362 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 233 konut ile Suudi arabistan, 195 konut ile Rusya, 147 konut ile Kuveyt ve 101 konut ile İngiltere izledi.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Güncellendi

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Konut kredisi faiz oranlarında yapılan güncelleme ile faiz oranları geçtiğimiz senenin Ağustos ayına göre yüzde 0,12 daha yüksek bir orandan yüzde 1,05′ten başlıyor.

Konut kredisi faiz oranları kapsamında 120 ay vadelendirme oranlar yüzde 1,05′ten başlıyor. Belirsiz gündeme karşılık faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 1,35′e kadar yükseliyor.

Geçtiğimiz yılın 2014 yılında konut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,93′ten başlıyor ve yüzde 1,45′e kadar çıkıyordu.

Konut kredisi faiz oranları Yapı Kredi ve Finansbank’ta yüzde 1,05′ten, Denizbank’ta yüzde 1,06′dan, Fibabanka’da yüzde 1,09′dan, DD Mortgage’da ise yüzde 1,10′dan başlıyor.

Yüzde 1,10′dan daha yüksek bankalardan Vakıfbank’ta yüzde 1,12, Ziraat Bankası’nda yüzde 1,14, Halkbank-Akbank-Albaraka Türk- İş Bankası ve Kuveyt Türk’te ise yüzde 1,15 olarak belirlenirken Şekerbank’ın 120 ay vadelendirmede faiz oranı yüzde 1,19 ve Anadolubank’ta ise bu oran yüzde 1,20…

Yüzde 1,20 oranlarının üzerinde seyreden 7 banka bulunuyor. Bunlardan Garanti Bankası ve Abank’ta faiz oranı yüzde 1,24, Tekstilbank ve HSBC’de faiz oranı yüzde 1,25, TEB ve ING Bank’ta ise yüzde 1,29 olarak belirlendi. En yüksek faiz oranı ise yüzde 1,35′le Türkiye Finans’a ait.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Satışları Temmuz’da Arttı

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Konut satışları geçen yıla kıyasla İstanbul’da yüzde 15, İzmir’de yüzde 20, Ankara’da yüzde 22 artış oldu. Konut kredileri ise Haziran ayı itibariyle son bir yıllık süreçte yüzde 20 büyüme kaydetti.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., Temmuz ayı Periskop Analiz raporunu açıkladı.

Rapora göre Haziran ayı itibariyle son bir yıllık süreçte konut kredisi kümülatif değişimi yüzde 20 artış gösterdi. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, geçen yılın aynı döneminde yüzde 15 büyüyen konut kredilerinin bu yıl yüzde 20 büyüdüğünü kaydetti.

Kredi miktarının 2015’in üçüncü çeyreğinde durağanlaşacağını belirten Yazıcı, ancak yıl sonunda tekrar hareketleneceğini öngördü.

Temmuz ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetleri aylık yüzde 0,99 ila yüzde 1,25 arasında değiştiğini belirten Yazıcı, “Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL kredi için aylık ödemeler 10 yıllık vadede bin 428 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 218 TL civarında seyrediyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise, 2015 Haziran ayında konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,46 seviyesinde olduğu görülüyor. Bu rakam 2014 Haziran ayında yüzde 0,54 seviyesinde. Takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümüyor” dedi.

İpotekli Satışta Artış

Rapora göre 2015’in ikinci çeyrek sonu itibariyle ülke genelinde toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21, ipotekli konut satışları ise yüzde 46 arttı. 2014’ün ilk 6 ayında toplam satış 524 bin 776, ipotekli satış 165 bin 806 olarak gerçekleşirken, ipotekli satışların toplam satışların içindeki oranı yüzde 32 olarak belirlendi. 2015’in ilk 6 ayında ise toplam satış 635 bin 80, ipotekli satış 242 bin 97 olarak gerçekleşirken, ipotekli satışların toplam satışların içindeki oranı yüzde 38 olarak belirlendi.

Yazıcı, 2014’ün ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 daralma gösteren konut satışlarının son iki yılda yüzde 12 büyüdüğünü kaydetti.

Rapora göre konut satışları İstanbul’da geçen yıla kıyasla yüzde 15, İzmir’de yüzde 20, Ankara’da yüzde 22 artış gösterdi. 2015’in üçüncü çeyreğinin başında konut kredisi faiz oranlarının artışı nedeniyle satışların yılın bu döneminde biraz daha durağanlaşacağını kaydeden Yazıcı, ancak son çeyrekte yeniden hareketlenme öngördüklerini belirtti.

Kaynak: BeyazGazete

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

114777Konut kredisi kaç günde sonuçlanır?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen kişiler,kredi kuruluşları ve bankaların sunulan düşük faizli ve uzun vadeli konut kredileri ile ev sahibi oluyor. Tüketici kredisi olarakta bilinen konut  kredisinde bazı koşullar aranıyor.

Konut kredisi verilecek kişilerde aranan özellikler bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak aradıkları bazı ortak şartlar bulunuyor.

Bir bankanın onay vermediği konut kredisi başvurusuna diğer bir banka onay verebiliyor, çünkü her bankanın almak istediği risk profili farklı oluyor.

Konut kredisi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve düzenli belgelenebilir gelire sahip olmak yeterli oluyor. Banka konut kredisi faiz oranları da bankalara göre değişiklik gösteriyor.

Konut kredileri uzun vadeli krediler oldukları için kredi faiz oranında yaşanacak olan birkaç puanlık fark bile toplamda kişinin kendisinden büyük meblağların çıkmasına neden oluyor.

Peki konut kredisi kaç günde sonuçlanır? diyorsanız işte yanıtı..

Konut kredisi işlemi başvurulan bankanın çalışma sistemine göre değişiyor.  Ama genelde bu işlem ortalama 3 gün sürüyor.

Kaynak: Konuttimes

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Akbank Kredi Notu Öğrenme

aAkbank kredi notu öğrenmek artık çok kolay. Geçmiş yıllarda bilindiği gibi kredi notu hayatımızda yoktu. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda neredeyse hemen onaylanıyordu. 

Akbank kredi notu öğrenmek artık çok kolay. Geçmiş yıllarda bilindiği gibi kredi notu hayatımızda yoktu. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda neredeyse hemen onaylanıyordu. Bunun yanı sıra, bankalar her talep edene, hatta talepte bulunmayanlara bile yüksek limitli kredi kartı tahsis edebiliyordu. Bu sebeple, binlerce kişi aldıkları kredileri ve kullandıkları kredi kartları borçlarını ödeyemedikleri için müşkül duruma düşmüşlerdi. Bu durum nedeni ile, çok fazla kişinin sorun yaşaması yüzünden, devlet kanalıyla bu sisteme düzenlemeler getirildi. Bu kapsamda, artık bankalar istedikleri herkese kredi ya da kredi kartı veremiyorlar. Ödeme zorluğu yaşacak kişilere kredi ya da kredi kartı verdiklerinde hesap vermeleri gerekiyor. Kredi puanı sistemi de tamamen kişileri korumaya yönelik çıkartılmış bir sistem.

Bankalara kredi başvurusu yapmadan kredi puanı öğrenmek mümkün mü? Elbette mümkün. Özellikle, müşterileri daha kaliteli hizmet vermek isteyen Akbank bu konuda KKB ile ortaklaşa bir sistem geliştirdi. Akbank kredi notu öğrenme sistemine giriş yapmak için tek yapmanız gereken, akıllı telefonunuza ya da tabletinize Akbank Direktuygulamasını indirmek.

Akbank Direkt uygulamasını indirdikten sonra Akbank kredi notu öğrenme işleminize başlayabilirsiniz. Akbank Nakit İhtiyaçlarım > Risk Raporu (KKB) menüsü giriş yaptıktan sonra, sorgulama işleminiz tamamlanmış oluyor. Böylece, kredi başvurusu yapsanız olumlu yanıt alabilir misiniz, başvuru için ne kadar beklemelisiniz gibi sorularınızın yanıtını bulabiliyorsunuz. Puanlarınıza göre risk grubları ise aşağıdaki gibi belirleniyor;

 • 0 – 500 puan aralığı en riskli bölge ve kredi alma ihtimali çok düşük,
 • 500 – 800 puan aralığı risk grubu içerisinde ve ancak ipotek ya da kefil göstererek kredi alabilme şansı var,
 • 800 – 1100 uyarı bölgesinde yer alan ama yine kredi alabilme ihtimali bulunan,
 • 1100 – 1400 puan aralığında yer alanlar borçlarını zamanında ödeyen az riskli ve çok yüksek ihtimal kredi alabilecek olanlar,
 • 1400 ve üzerinde puana sahip olanlar ise, her bankadan kolaylıkla kredi alabilecek olanlar.

Bu tabloya bakarak, Akbank kredi notu öğrenme sistemi sonucunuzu değerlendirebilir, buna göre de başvurularınıza yön verebilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti’den Taşıt Kredisi

kredi1951 yılında kurulan Doğuş Grubu, finans, otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul ve enerji olmak üzere toplam 7 sektörde hizmet vermektedir.

Bunlardan bir tanesi de Garanti Bankası’dır. 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla 260 milyar TL’ye ulaşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumunda olan Garanti Bankası, Müşterileri için yaptığı kredi ve alışveriş kampanyaları ile müşteri sayısını artırmaya ve büyümeye devam ediyor.

Garanti Bankası’nın sitesinden duyurmuş olduğu Taşıt kredisinden bahsedeceğiz bugün. Sizler de hep almak istediğiniz arabayı almaya artık çok yakınsınız. 48 Aya kadar vade imkanı, çok uygun faiz oranları, kendinizin belirleyeceği bütçenize uygun ödeme planı ile Garanti Bankası Taşıt Kredisi yine farkını ortaya koyuyor.

Üstelik teminat olarak satın alacağınız aracın rehni yeterlidir. 2. el taşıtlarda 10 yaşa kadar araçlar kredilendirilmekte ve kefil talep edilmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Sabit Faiz Avantajıyla Kredi İmkanı

aDumankaya İnşaat tarafından hayata geçirilen konut projelerinde kaçırılmayacak kampanya başladı. Ağustos 2015 boyunca Sabit Faiz avantajıyla kredi imkanı tüm Dumankaya projelerinde

Gayrimenkul sektöründe müşteri beklentilerine odaklı çalışmaları ile öne çıkan Dumankaya İnşaat, Ağustos ayında müşterilerine cazip bir teklif sunuyor. Dumankaya.com sitesi üzerinden Ritim İstanbul, hi-fit ve Flex Office projelerinde geçerli olmak üzere hayata geçirilen kampanyada 60 ay %0,40, 120 ay %0,74 faiz, sıfır peşinat, peşinat konut tesliminde ve dosya masrafsız ve faizsiz 40 aya varan sabit taksit imkânları bulunuyor.

Kampanya kapsamında Ritim İstanbul’da 3+1 daire 844 bin TL,  hi-fit projesinde 2+1 daire 432 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kaliteli bir hizmet anlayışı ile yüksek müşteri memnuniyetini sağlamayı amaç edinen bir kuruluş olarak Ağustos ayında da müşterilerini memnun edecek bir kampanya hazırladıklarını belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya şunları söyledi. “Her aşamada mutlu ev sahipleri ilkesini benimsemiş bir firma olarak Ağustos ayında da müşterilerimize özel bir kampanyayı hayata geçirdik. Dumankaya.com web sitesi üzerinden gerçekleştireceğimiz kampanyada mimarisi, sosyal olanakları, lokasyonu ile her biri seçkin birer marka olan projelerimizde avantajlı satışlara Ağustos ayında da devam ediyoruz.”

Kaynak: Emlak Pencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaca Uygun Krediler İş Bankası’nda

13797İş Bankası ihtiyaç kredileri ile vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamaları için kolaylık sağlıyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredileri için uygun ödeme koşulları ve faiz oranları sizleri bekliyor.

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş Bankası’nın konut ipoteği ile kredi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz. İş Bankası’nda her ihtiyacınıza karşılık bulabilir, uygun ödeme koşullarında kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Alacaklar Dikkat

aYıl­lar bo­yun­ca tek bir sek­tör­de yo­ğun­laş­ma ya­şan­dı; İn­şa­at! El­de ne var­sa top­ra­ğa gö­mül­dü. Ki­mi­le­ri ina­nıl­maz pa­ra­lar ka­zan­dı, ki­mi­le­ri bat­tı. AKP, ik­ti­da­rı bo­yun­ca, in­şa­at-ko­nut sek­tö­rü­nü, eko­no­mi­nin lo­ko­mo­ti­fi ola­rak ka­bul et­ti. Sek­tö­re ya­pı­lan dev­let do­pin­gi, kriz­le­ri aş­ma­nın bir yön­te­mi ola­rak gö­rül­dü.
Sek­tör­de fir­ma­lar ka­yı­rı­la­rak dev­let ola­nak­la­rıy­la des­tek­len­di. TO­Kİ ma­ri­fe­tiy­le ve kent­sel dö­nü­şüm­le ha­zi­ne ara­zi­le­ri üze­rin­de ya­ra­tı­lan rant­lar, bu fir­ma­lar­la pay­la­şıl­dı.

İş­ler İyi Al­gı­sı

Ha­liy­le sek­tör sü­rek­li üret­me­ye teş­vik edil­di. Ye­ter­li ta­sar­ruf ol­ma­yın­ca ban­ka­cı­lık sek­tö­rü de yurt dı­şın­dan borç­lan­ma yo­luy­la sağ­la­dı­ğı dış kay­nak­la­rı hem fir­ma­la­ra hem de ko­nut kre­di­si va­sı­ta­sıy­la tü­ke­ti­ci­ye pom­pa­la­ya­rak bu sü­re­ce kat­kı ver­di.
Kent­sel dö­nü­şüm pro­je­le­ri, top­lu ko­nut pro­je­le­ri ve yol, ba­raj, köp­rü vb. bü­yük alt­ya­pı ya­tı­rım­la­rı sü­rek­li ola­rak in­şa­at sek­tö­rü­nü can­lı tut­tu. Bu du­rum ge­nel eko­no­mi­ye iş­le­rin iyi git­ti­ği al­gı­sı ver­di. Bu sü­reç­te sa­na­yi üre­ti­mi ku­ru­du, can­sız­laş­tı.

Sos­yal Ko­nut mu De­di­niz?

Ar­sa Ofi­si­’nin de TO­Kİ­’ye ka­tıl­ma­sıy­la İda­re, 7 mil­yar do­lar­lık ka­mu ar­sa­sı­na hük­me­der ha­le gel­di. De­ne­tim­den en uzak ka­mu ku­ru­mu olan TO­Kİ, de­ğer­li ka­mu ar­sa­la­rı­nı bü­yük mü­te­ah­hit­le­re ve­rip, bun­lar­dan pay al­dı. Ama­cı “sos­yal ko­nut üret­me­k” di­ye ifa­de edil­se de İda­re, ağır­lık­la lüks ko­nut in­şa­atı yap­tı, en de­ğer­li ka­mu bi­na­la­rı­na ve ara­zi­le­re el koy­du, ar­sa sat­tı, ya­rat­tı­ğı ran­tı yan­daş gi­ri­şim­ci­ler­le pay­laş­tı. Ge­çen yı­la ka­dar da faz­la bir so­run ya­şan­ma­dı.

Ne­ler Olu­yor?

Bu­ra­ya ka­dar ta­mam… Ta­mam da şim­di du­rum ne?
Ame­ri­ka, Tür­ki­ye gi­bi ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler­den sı­cak pa­ra­yı ken­di­ne çek­me ope­ras­yo­nu ey­lül ayın­da baş­lı­yor. Ha­liy­le dö­viz kur­la­rı­nın bu pla­to­dan aşa­ğı in­me­si ar­tık çok zor… Ar­tan si­ya­sal is­tik­rar­sız­lık ve ile­ri­ye yö­ne­lik be­lir­siz­lik yü­zün­den tü­ke­ti­ci gü­ve­ni de hız­lı dü­şü­yor.
Kur­da­ki ar­tış ne­de­niy­le ma­li­yet­le­ri­n yük­sel­me­si, in­şa­at-ko­nut sek­tö­rün­de fi­yat­la­rı yük­selt­ti.

Ta­lep-Fi­yat Den­ge­siz­li­ği

Bas­kı, ko­nut fi­yat­la­rın­da yüz­de 15-20’lik ar­tı­şı zo­run­lu ha­le ge­tir­di. Ni­te­kim ta­lep art­ma­dı­ğı hal­de fi­yat­lar ar­tı­yor. Stok­lar ve sü­ren ya­tı­rım­lar­la bir­lik­te ba­kıl­dı­ğın­da, kre­di­ler­de ve fa­iz­ler­de ya­şan­ma­sı ola­sı ge­liş­me­ler­le bir­lik­te sek­tör ka­çı­nıl­maz bi­çim­de sar­sı­la­cak.
Eğer il­la ye­ni ko­nu­ta ih­ti­ya­cı­nız var­sa da­ha ucuz di­ye top­rak­tan ya da ye­ni baş­la­mış pro­je­ler ye­ri­ne, bit­me­ye ya­kın ve­ya bit­miş pro­je­le­re “pa­zar­lık­la­” pa­ra­nı­zı ya­tı­rın. Hiç de­ğil­se ba­şı­nız ağ­rı­maz.

Kaynak: Sözcü

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaşın Eve Ayırdığı Para Faize Gidiyor

2Bu yılın ilk 6 ayında çekilen 13,3 milyar liralık konut kredisine karşılık ödenecek toplam faiz tutarı 9,4 milyar lira olarak hesaplandı.

Konut kredisi kullananlar her ev için bankalara ayrıca yüklü faiz ödüyor. Bugün itibariyle bankaların uyguladığı en düşük konut kredisi faizi 0,92, en yüksek konut kredisi faizi ise 1,10 olarak görünüyor. Ağırlıklı olarak kullandırılan kredi faizi ise 0,99 olarak dikkat çekiyor.

Vade Uzadıkça Faiz Artıyor

Bankalardan çekilen kredinin vadesi uzadıkça ödenen faiz miktarı da artıyor. Bu yılın başından beri konut kredisi kullanan kişiler bankalardan hayallerindeki ev için çektikleri krediye neredeyse ikinci bir ev parası ödedi.

Toplam Kredinin Yüzde 71′i

Konut sahibi olmak isteyen ancak cebinde parası bulunmayanlar sene başından bu yana bankalardan 13 milyar 332 milyon 829 bin liralık konut kredisi kullandı. Bir ev sahibi olmak için kredi kullananların bankalara ödemeyi taahhüt ettiği faiz tutarı ise toplam kredinin yüzde 71’ine denk gelen 9 milyar 450 milyon lira olarak hesaplandı.

Ağırlık 5-10 Yıl Arasında

Çekilen kredilerin vade dağılımına bakıldığında en fazla tutar 5 yıl üzeri kredilerde yoğunluk kazandı. Bu vadede çekilen toplam kredi miktarı 11 milyar 852 bin lira olarak kayıtlara geçti. Bu kredinin 0,99 faizle 10 yıl vadede ödeneceği varsayıldığında hesaplanan faiz tutarı 8 milyar 942 milyon lira oldu.

En Yüksek Faiz İstanbul İçin Ödeniyor

Konut alıcıları ağırlıklı olarak İstanbul’dan konut satın alıyor. İlk 5 ayda TÜİK verilerine göre İstanbul’da krediyle satın alınan konut sayısı 43 bin 349, Ankara’da 27 bin 645 ve İzmir’de 13 bin 772 oldu. Her konut için yüzde 0,99 faizden 10 yıl vadeli kredi kullanıldığından yola çıktığımızda İstanbul’da konut alanlar 3 milyar 270 milyon lira faiz ödeyecek görünüyor. İstanbul’u 2 milyar 85 milyon lira faiz ile Ankara, 1 milyar 39 milyon lira ile İzmir takip ediyor.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

ING Bank Taşıt Kredisi

ingÜlkemizin yeni bankalarından ING Bank, bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine avantajlı krediler verebilmektedir. Bu kapsamda taşıt, konut gibi konularda ki kredilerinizi ING Bank üzerinden düşük faiz oranları ile uygun ödeme biçiminde geri ödeyebilirsiniz.

Avantajlı kredi fırsatından yararlanmak için tek yapmanız gereken araç sigortanızı ING Bank’tan yaptırmak. Kampanya hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç alımlarınızda geçerlidir. Diğer bankaların aksine oldukça hızlı şekilde kredi talebinizi inceleyen ve onay veren ING Bank’ın taşıt kredisinden yararlanmak için hemen en yakın banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kampanya kapsamında en çok 48 ay en az 3 ay vade yapabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti kredi miktarının %0.5′idir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank SMS Bayram Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

725920vakifbankVakıfbank bayram kredisi başvurusunda bulunmak istiyor ancak bir türlü bankaya şahsen giderek kredi başvuru formu doldurmaya vakit bulamıyorsanız tek yapmanız gereken hemen Vakıfbank SMS kredi başvurusunda bulunmak. 

Müşterilerine her türlü kolaylığı sunmaya devam eden Vakıfbank SMS kredi başvurusu için ise müşterilerinden sadece cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne büyük harflerle BAYRAM yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak 11 haneli kimlik numarası eklendikten sonra bu kısa mesajı 5724 numarasına gönderilmesi gerekmektedir.

Yine bankanın internet sitesi üzerinden Vakıfbank bayram kredisi hesaplama işlemlerinin yapılması da mümkündür. Vakıfbank bayram kredisi 2015 yılında yine her zaman olduğu gibi en çok tercih edilen bayram kredileri arasında ilk sıralarda yer alırken bayram kredisi veren bankalar arasında yüzde 0 99 faizli kredi vermesi nedeni ile pek çok kişi bu kredi paketini tercih etmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankalarda Kredi Bayramı

aBankalar, birbirinden farklı vade, faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanma imkanı sunuyor.

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılamak için çeşitli kampanyalar düzenleyen bankalar, birbirinden farklı vade, faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanma imkanı sunuyor.

Bayram alışverişi, tatil masrafı, ulaşım giderleri ve diğer ihtiyaçlar nedeniyle Ramazan Bayramı’nda daha fazla nakde ihtiyaç duyan tüketiciler, cazip kredi fırsatlarını araştırmaya ve bankalara yönelmeye başladı.
Bankalardan aldığı bilgilere göre, bayram kredilerinde maliyetler, başta faiz oranı olmak üzere, tahsis ücreti, vade, kredi tutarı ve ödeme seçeneklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bankalar, Ramazan Bayramı nedeniyle düzenledikleri kredi kampanyalarında çiftçi, esnaf, emekli, kamu çalışanları ve özel sektör çalışanlarına özel fırsatlar sunuyor.
Şekerbank
Ramazan Bayramı dolayısıyla çiftçilere ve esnafa özel kredi kampanyaları düzenleyen Şekerbank, masrafsız, 3 ay ertelemeli ve 60 aya varan vadelerde kredi kullandırıyor.
Şekerbank, 31 Temmuz 2015′e kadar devam edecek “Hoş Geldin Ramazan Kampanyası” ile çiftçilere masrafsız ve 60 aya varan vadelerle finansman desteği sunuyor.
Esnaf ve küçük işletmelerin artan nakit ihtiyaçları için de “İşinize Ramazan Bereketi” kampanyası başlatan Şekerbank, yüzde 1,23′ten başlayan faiz oranı, 3 ay taksit erteleme ve 60 aya varan vadelerle 250 bin TL’ye kadar kredi veriyor. 100 bin TL’ye kadar kredi kullanımında ise banka müşteriden masraf almıyor.
İş Bankası
“Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyası ile her bayram olduğu gibi bu bayram da nakde ihtiyaç duyan müşterilerini yalnız bırakmayan İş Bankası, 22 Temmuz 2015′e kadar devam edecek kampanyası kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için 50 bin TL ve 36 aya kadar kredi kullanma fırsatı sunuyor.
İş Bankası, diğer borçlarını kapatmak isteyenlere ve emekli maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara da özel indirimler uyguluyor. Bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, cep telefonlarından SMS göndererek, “isbank.com.tr” internet adresinden, İnternet Şubesi’nden, Bankamatik’lerden ve “0850 724 0 724″ numaralı Telefon Şubesi’nden başvuru yapabiliyor. Bankaya yapılan başvuruların cevabı kısa süre içinde cep telefonlarına gönderiliyor.
Esnaf ve KOBİ’lere verdiği desteği Ramazan Bayramı’nda da sürdüren İş Bankası, “Esnafa Bayram Kredisi” kampanyasıyla ihtiyaçlarını karşılamak isteyen işletmelere cazip faiz oranları ve 36 aya varan vadelerle 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.
VakıfBank
VakıfBank da Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla, yüzde 0,99′dan başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleriyle 50 bin TL’ye kadar kredi kullanma imkanı sunuyor.
Kampanya kapsamında başta emekliler, özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını kefilsiz ve hızlı bir şekilde karşılayan banka, 3 aydan 36 aya varan vadelerle geri ödeme seçeneği sunuyor.
VakıfBank’ın SMS ile başvuru yapılabilen “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasına ilişkin ayrıntılı bilgi, VakıfBank şubelerinden ve  ”www.vakifbank.com.tr” internet adresinden alınabiliyor.
Yapı Kredi
Yapı Kredi ise ister masrafsız, ister düşük faiz ve farklı ödeme koşulları ile tüketicilerin ihtiyaçlarına destek oluyor. İhtiyaç kredisi için Bireysel İnternet Şubesi ve Mobil Şube’den başvuru yapabilen Yapı Kredi müşterileri, onaylı kredilerini şubeye gitmeden kullanabiliyor.
Kredi için ayrıca, SMS göndererek, “kredisimdi.com.tr” internet adresinden ya da Yapı Kredi ATM’leri üzerinden başvuru yapılabiliyor ve sonucu kısa sürede öğreniliyor.
Garanti
Garanti Bankası, ayda 365 TL taksitle 36 ay vadeli 10 bin TL tutarındaki ihtiyaç kredisini, yüzde 1,30 faiz oranı ve 50 TL dosya masrafıyla kullandırıyor.
Garanti’den kredi almak isteyen tüketiciler, Garanti şubelerinden, “www.garanti.com.tr” internet adresinden, “444 0 335″ numaralı Tam Destek Hattı’ndan, Garanti Bankası Paramatik’lerinden ve SMS göndererek cep telefonlarından başvuruda bulunabiliyor.
Akbank
Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özel ürün ve hizmetler geliştiren Akbank, Ramazan Bayramı için sunduğu kredi kampanyası ile Akbank müşterilerine günde 30 lira taksitle 10 bin lira tutarındaki krediyi 12 ayda ödeme seçeneği sunuyor.
10 bin liraya kadar olan nakit ihtiyaçlar için 16 Temmuz 2015′e kadar geçerli kampanyada, kredi tutarı üzerinden binde beş kredi kullandırım ücreti alınıyor.
Halkbank
Halkbank, 31 Temmuz’a kadar geçerli olacak “Erken Gelen Bayram Kredisi” kampanyası kapsamında, yüzde 0,99′dan başlayan faiz oranlarıyla kredi desteği sağlıyor.
Erken Gelen Bayram Kredisi’nden yararlanan müşteriler, geri ödemelerini aylık eşit taksitli, 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli, artan/azalan/serbest ödeme olarak gerçekleştirebiliyor. Halkbank’ın kredi kampanyası ile ilgili ayrıntılı bilgiye “www.halkbank.com.tr” internet adresinden ve tüm Halkbank şubelerinden ulaşılabiliyor. Krediden yararlanmak isteyenler Halkbank şubelerinden başvuruda bulunabiliyor.
Kaynak: Haber61
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır

aaaYapı kredi ile bayramda nakit ihtiyanıza kesin çözüm sunan kredi ” Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır ” bu kredi ile sizlerdede yaklaşan bayrama özel kredi imkanı.

Yapı kredi ile bayramda nakit ihtiyanıza kesin çözüm sunan kredi “ Yapı Kredi ile Bayramda Krediniz Hazır ” bu kredi ile sizlerdede yaklaşan bayrama özel kredi imkanı.Yapı kredi teşhir kredisinin en büyük özelliği düşük faizli ve  yüksek vade oranlı olması ile pek çok kişi tarafından tercih edilmesi bekleniyor.Bu kredinin en büyük özelliği günlük 10 tl ile kolay bir şekilde kredi kullanabilir olmasıdır.

Yapı kredi her sene bayrama özel düzenlemiş olduğu kredi kampanyaları sayesinde pek çok kişinin nakit ihtiyacını çözüm olması bekleniyor.

Kurban Bayramı bu yıl yaz aylarının sonuna denk geldiğinden gerek yaz bitimi gerekse okul başlangıcı bayramdaki nakit ihtiyacınızın daha fazla olmasına neden oluyor. Yaz tatilinin sonunda olan Kurban Bayramı için nakit sıkışıklığına düştüğünüzde Yapı Kredi tarafından yapılan avantajlı bayram kredisinden yararlanabilirsiniz.

Günlük 10 TL gibi bir tutara 9.000 TL’ye kadar masrafsız Bayram kredisi kullanabilirsiniz. %1.18 olan faiz oranı ile kullanabileceğiniz Özel Bayram Kredisi 36 ay vade ile sadece 321 TL’ye geliyor. Kredi için Yapı Kredi şubelerine gidebilir veya internet sitesindeki Hemen Başvur butonuna basabilirsiniz.

Ön onayınız alındıktan sonra son 3 aya ait sabit fatura, kimlik ve gelir belgeniz ile beraber şubeye giderek sizi rahatlatacak kredi tutarını alabilirsiniz. Eğer şubeye gitme imkanınız bulunmuyor ise “Kredi Türü boşluk TCKN boşluk aylık net gelirinizi yazarak 4411’e gönderebilirsiniz. Örnek: Bireysel 987654321 1500 şeklinde. Yaz sonunda nakit sıkışıklığınızı biraz olsun gidermek isteyenler bu krediyi bir düşünün.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bayram Kredisi 2015 Veren Bankalar Faiz Oranları

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eMübarek Ramazan bayramına merhaba demeye yakınken bankalar da en cazip tekliflerle müşterilerini kendilerine çekmeye çalışıyor. Tatil, gezi, yoğun harcama beklentisi olan vatandaşlar haliyle merak ediyor, acaba en uygun bayram kredisi 2015 hangi bankalar veriyor? Sizler için araştırdık.

Bayramda ihtiyaç çok. Eğer bu ihtiyaçlarınız için yeterli paranız yoksa nakit desteğiniz bankalardan! Özel bayram kredisi ürünleri ileavantajlı faiz oranlarından faydalanarak kredi çekebilir, kredinizi küçük taksitler halinde geri ödeyebilirsiniz.

Her bankanın sunduğu kredi faiz oranı farklı. Çekmek istediğiniz vade ve tutara yönelik enavantajlı faiz oranını bulmak içinyaptığınızhesaplama sonucunda bütçenize en uygun olduğunu düşündüğünüz bayram kredisi ürününe başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti Bankası
Garanti Bayram Kredisi ürünü %0,99’dan başlayan faiz oranları ile tüketicilerin oluyor. 3.000 TL kredi tutarı için en fazla 9 ay vade seçilmesi durumunda dosya masrafı da yalnızca 15 lira. Bu koşullarda aylık taksit tutarı 354 lira civarında oluyor.10.000 TL ihtiyaç kredisi ise 36 eşit taksitte %1,25 faiz oranına sahip. 20.000 TL bayram kredisinin faiz oranıysa %1,19 puan.
ING Bank
ING Bayram Kredisi ile nakit ihtiyacına son vermek isterseniz eğer 15.000 TL’ye kadar 36 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz. %1,08 faiz oranı ile aylık geri ödeme tutarı 525 lira, toplam geri ödeme miktarı ise 18.941 liradır.
Finansbank
Finansbank Bayram Kredisi dosya masrafsız bir kampanya ile geliyor. 456 lira taksitle 12 ay vadeli 5.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,14 olarak belirlenmiş durumda. Dilerseniz aynı vade süresi ile 50 bin liraya kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz.
Türkiye İş Bankası
İş Bankası Bayram Kredisi kampanyası %1,23’ten başlayan faiz oranlarıyla sahneye çıkıyor. 5.000 TL ve 50.000 TL arasındaki kredi ürünleri için 12, 24 ve 36 ay vadelerde 1,23 faiz oranı sunan banka, 25, 50 ve 250’şer lira dosya masrafı talep ediyor. Dilerseniz 1,26 ile bayram kredisi kullanarakdosya masrafı da ödemeyebilirisiniz.
Denizbank
Denizbank Bayram Kredisi ürünü düşük tutarda ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlere ilaç gibigelecek cinsten. 5.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi başvurularında yalnızca %0,99 faiz oranı belirlenmiş durumda. Dilerseniz 50.000 TL’ye kadar kredi hesaplaması yapabilirsiniz, faiz oranı: %1,19 puandır.
Kaynak: Mebpersonelleri
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank’tan Ramazan Kredisi

timthumbHalkbank’ın uygun koşullu kredisiyle bayram erken geliyor

Halkbank özel avantajlı koşullarla hazırladığı geleneksel Erken Gelen Bayram Kredisi’ni Ramazan Bayramı arefesinde hizmete sundu. 1 Temmuz  – 31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında yüzde 0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla kredi kullandırılıyor. Cazip koşullarda kredi imkanı sunan Erken Gelen Bayram Kredisi’nden yararlanan müşteriler, geri ödemelerini aylık eşit taksitli, 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli, artan/azalan/serbest ödeme olarak gerçekleştirebiliyor.

Ramazan Bayramı öncesinde başlayacak kampanya ile bayramda nakit paraya ihtiyaç duyan müşterilerine destek olmayı amaçladıklarını belirten Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, “Her bayram arefesinde sunduğumuz ve müşterilerimizden yoğun ilgi gören Erken Gelen Bayram Kredisi, Bankamız için artık geleneksel hale geldi. Bu ürünümüzü hem uygun faiz koşulları hem de müşterilerimizin gelir durumuna göre esnek geri ödeme planı seçenekleriyle sunuyoruz. Erken Gelen Bayram Kredisi sayesinde müşterilerimizin nakit ihtiyaçlarını düşünmeden, keyifli bir bayram geçirmesini diliyoruz” dedi.

Kaynak: Finansgündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Bayram Kredisi

725920vakifbankVakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Vakıf bank bayram kredisi seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı ve ailenizi çözümsüz bırakmayın. Uygun kredi hesaplama tablolarından kendinize uygun kredi faiz oranlarını görüp hesaplaya bilir ve size en uygun kredi başvurusunu yapabilirsiniz. 2015 bayram kredisi seçenekleri vakıf ta!

Önümüz bayram. Gelin ve şeker tadında kredi seçeneklerini hemen inceleyin. İhtiyaçlarınızı sınırlama olmadan karşılayın. Vakıf bankın ihtiyacınız doğrultusunda size sunduğu avantajlı kredi sistemleri, sizin hiç zorlanmadan rahat rahat ödeyebileceğiniz taksitlere böler. Ve bayramı bayram tadın da geçirmenizi sağlar. Yıllardır hayalini kurduğunuz o güzel ev, çocuklarınız için eğitim harcamaları, ihtiyacınız olan o araba, evlilik harcamaları, beyaz eşya ve daha birçok ihtiyacınız için size sunulan kredi seçeneklerini inceleyin. Hemen bir vakıf bank a gelin ve hemen vakıf bank bayram kredisinden faydalanmaya başlayın.

Geleneksel bayram kredinizi 0.89 dan başlayan faiz oranlarıyla, halinizden anlayan bankanız Vakıf bank bütün bayram ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Burası sizin yeriniz. Şeker tadında bir bayram için vakıf banka gelin ve avantajlarından siz de faydalanın.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2015 Konut Kredisi Faiz Oranları ile Konut Almak İçin Uygun Zaman mı

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduYaz aylarının başlaması ve okulların kapanması ile beraber konut satın almak isteyen kişiler ev arayışına başlarken bankalarda düzenledikleri konut kredisi kampanyaları ile daha fazla kişiye ulaşmayı istemektedir. Peki, güncel konut kredisi faiz oranları düşer mi ve konut almak için uygun zaman mı?

Öncelikle birinci soruya yanıt verirsek bankalar şu anda yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi başvurusu için müşterilerine kredi paketleri sunmakta olup yakın zamanda konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin alınması pek olası görünmüyor. Özellikle de koalisyonun kurulamaması ve erken seçime gidilmesi durumunda konut kredisi faiz oranları yükseldi haberleri ile karşılaşmamız çok mümkün görülmektedir. Aslında önemli olan doğru konutun bulunmasıdır.

Çünkü konut kredisi kullandıktan sonra faizin düşmesi durumunda konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu yapılarak düşük kredi faiz oranlarından yararlanılması mümkündür. Bu nedenle konut kredisi faiz oranları forum paylaşımlarında da her zaman ikinci planda tutulmaktadır. Asıl önemli olan soru konut almak için uygun zaman olup olmadığı sorusudur. Konut fiyatları piyasada yaşanan arz talep dengesine bağlı olarak sürekli değişmekte olup konut fiyatları düştü haberi alındığı için alımda bulunulmalıdır.Bu yaz konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeni ile herkes çekimser durduğu için konut fiyatları biraz daha düşüş eğiliminde olduğu için fiyatların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Banka Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

fft107_mf4873310Bankalardan kredi çekmek kredi çeken için hem yorucu hem masraflı bir süreç. Banka kredisi alırken farkında olmadan yaptığınız adı dosya masrafı olan ödemelerinizi artık geri alabiliyorsunuz.

Dosya masrafı birçok kredi kullanıcısını yoran bir durum. Kredi çekmek istiyorsanız ödeyeceğiniz faizin haricinde birde bankaya ayrıca dosya masrafları için bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemenin adı dosya masrafı. Yeni çıkan yasalar vatandaşa ödediği dosya masrafını geri alma hakkı veriyor. Peki banka kredisi dosya masrafı nasıl alınır? Dosya masrafı geri almak için ne gibi işlemler yapılmalı? 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi tüketiciden alınan dosya masraflarına ilişkin, emsal niteliğinde bir karar verdi. Bu kararları ve bu konuyla ilgili yenilikleri sizin için araştırdık.

Kredi kullanırken ödediğimiz tüm masraflar dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Genel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutarlar olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu kapsamda, hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve erken kapatma cezası gibi bedeller kredi dosya masrafı içinde değerlendirilemez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir. Kullandığınız kredide bankaya dosya ücreti ödediğinizden eminseniz, yapmanız gereken tek şey bu ödemeyi belgelerle sunmak.

Kredi dosya masrafı nasıl belgelendirilir?

Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları isteyebilirsiniz. Bazı bankalar bu işlem için de ücret talep etmeye başlamış olsa da, kazanacağınız bir dava için bu ücreti vermekten çekinmeyin. Her durumda dekont almak için ödeyeceğiniz para dosya masrafı tutarından az olacağı için hala karda olacaksınız. Dosya masrafı tutarı belgelendirilmeden masraf iadesi alınamaz,hukuki olarak bir delile ihtiyaç vardır. Dosya masrafı dekontunun ıslak imzalı ya da kaşeli olmasına gerek yoktur, fotokopi ya da herhangi bir ekran görüntüsü dahi olabilir.

Banka Dosya Masrafı İade Dilekçesi Örneği

İLGİLİ ALANLARI KENDİNİZE GÖRE DOLDURDUKTAN SONRA BU ALANI SİLİNİZ. ………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE …………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım. İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Adres:

Ad, Soyad:

İmza:

Kaynak: Haberport

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankaların Özel Banka Kredi Kampanyaları Başladı

aRamazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde pek çok kişi artık Ramazan Bayramı’nı düşünür durumda. Bayram sebebiyle kampanya haberleri de artış göstermeye devam ediyor.

Bankalar bayrama özel kampanyalarında kredi oranları ve ödeme seçenekleriyle  farklı ‘Bayram Kredisi’ kampanyalarını duyurmaya başladı.

Kredi çekenlerin en çok dikkat ettikleri husus büyük oranda kredinin vade seçeneği ve faiz oranı. Bankalar da müşterilerin bu durumuna özel “Bayram Kredisi” paketleriyle müşterilerin nakit ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Bankaların Bayram Kredisi paketleri farklı isimlerle duyurulsa da genel olarak bu kampanyalarda müşterinin 50 bin veya 75 bin TL nakit ihtiyacına kadar bu nakit ihtiyacını gidermeye yönelik farklı faiz oranlarında ödeme seçenekleri bulunuyor. Kredi kampanyalarında kısa vadeli ödemelerde fazi oranı düşükken vade arttıkça uygulanan faiz oranının da buna bağlı olarak arttığı görülüyor.

Kaynak: Haberşefi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ev Sahibi Olmak İçin Bankalardan 5,7 Milyar Lira Kredi Aldık

aEv sahibi olmak isteyip de yeterli birikime sahip olmayan bankaların yolunu tuttu. Yılın ilk üç ayında 5,7 milyar lira konut kredisi kullanıldı.

Konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre yavaşladı. Seçim sürecine girilmesi ve ileriye dönük öngörülerin net olmaması nedeniyle konut satışlarında yaşanan yavaşlama ile konut satışları Mayıs ayında 107 bin 888 rakamına ulaştı.

İpotekli konut satışları yüzde 34,7 arttı!

İpotekli konut satışlarında da yavaşlama gözlemlenirken bir önceki senenin aynı döneminne göre yüzde 34,7 artış göstererek 40 bin 86 rakamına ulaştı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 955 konut satışı ve yüzde 22,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 52,9 ile Kars oldu.

Yılın ilk üç ayındaki ipotekli kontsatışları da bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2015′in ilk 3 ayında ev almak isteyen yatırımcılar bankalardan 5 milyar 787 milyon lira konut kredisi çekti. Konut satışlarındaki artışın daha çok ipotekli konut satışlarında olması nedeniyle, uzmanlar banka kredisi faiz oranlarının yükselebileceği görüşünde.

İnşaat şirketleri de bankalara borçlu

İnşaat şirketlerinin bankalara borcu yılın ilk 3 ayında 7 milyar lira artarak 92 milyar 196 milyon lira oldu.

Kaynak: F5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye İlgisi Büyüyor

sberbank-tuketici-kredilerinin-faiz-oranlarini-dusurduDünyaca ünlü gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre 2015 yılının Mayıs ayında 107 bin 888 konut el değiştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20′lik bir artış gözlemlenirken, 2015 yılının Nisan ayına göre yüzde 11′lik düşüş görüldüğünü ifade eden Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Geçtiğimiz seneyle karşılaştırıldığında faizlerin düşmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak TL ile satılan evlerin cazip gelmesi konut satışlarını arttırdı. Geçen aya göre satışlardaki düşüşün başlıca nedeni ise seçim sürecinden de kaynaklanan ‘bekle-gör’ yaklaşımı. Mayıs ayında satılan toplam 107 bin 888 konutun yüzde 45′i yani 49 bin konut ilk sahiplerini buldu. Bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında ise yüzde 18′lik bir artış gözlemlendi. İkinci el konut satışlarında da 58 bin 887 konut el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslama yaparsak bu rakamın yüzde 20,4 arttığını söyleyebiliriz. Fakat 2015 Nisan ayını oranla ikinci el konut satışında yüzde 10′luk bir düşüş gözlemlendi, toplam konut satışında da %11′lik bir düşüş yaşandı, sonuç olarak ikinci el konuta talep azalmadı.” diye konuştu.

Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesi ipotekli konut satışlarını arttırdı

ipotekli konut satışının toplam konut satışları içindeki payının yüzde 40 olduğuna işaret eden Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol; “İpotekli satışlar gösteriyor ki 10 evden 4′ünün kredili satılmış. Vatandaşların konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi tercih etti. Aylık faiz oranlarının yüzde 1′in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında artış yaşandı. Kredi faizlerindeki indirimin uzun solukta devam etmesi halinde bu oranın önümüzdeki yıllarda konut satışlarında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde faiz oranlarındaki düşüşün yatırımcıları ve tasarruf sahiplerini mevduat yada daha riskli olan finansal yatırım araçlarından daha güvenli, az riskli, orta ve uzun vadede getirisi daha yüksek bir yatırım olan gayrimenkule yönlendirdi.” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi büyüyor

2014 Mayıs ayına oranla yüzde 23′lük bir artış ile 2015 mayıs ayında İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bursa’da yabancılara toplam bin 982 konut satışı gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak Türk Lirası bazında yapılan satışların Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı yabancıların gözünde yatırımlarını daha cazip kıldığını açıklayan Emre Erol şunları söyledi:

“Bursa’ya ilgi artıyor. Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör. Antalya’da ise Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika

Kaynak: f5haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati