Tag: faiz oranları

Merkez Bankası Faiz Oranları Beş Aydır Değişmiyor

Kurul, beş aydır faiz oranlarını sabit tutarak, değişikliğe gitmedi.

Para Politikası Kurulu’nun bugün gerçekleştirilen Nisan ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Turalay Kenç, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Kurulun, Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdiği açıklandı.

Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranları yüzde 6.5, borç verme faiz oranı ise yüzde 9 olarak sürdürülecek. Bu arada Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalar arası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 2.5, borç verme faiz oranı ise yüzde 12 olarak devam edecek. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8 olarak uygulanacak.

Merkez 
Faizleri Beş Aydır Sabit Tutuyor

Kurul, beş aydır faiz oranlarını sabit tutarak, değişikliğe gitmedi. Kurul’un Kasım’da 0.25 puanlık indirimiyle birlikte, 13 ayda gecelik borçlanma faiz oranındaki toplam indirimi 10.25 puana ulaşmıştı. Kurul, geçen yıl Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında 0.5′er puanlık artırımlarla gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 16.75′e yükseltmiş, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında faizi bu düzeyde tutarken, Kasım ayından itibaren indirimlere başlamıştı.

Kasım ayında 0.5 puan, Aralık’ta 1.25 puan ve bu yılın Ocak ayında 2 puan, Şubat’ta 1.5 puan, Mart’ta 1 puan, Nisan’da ise 0.75, Mayıs’ta, Haziran’da, Temmuz’da, Ağustos’ta, Eylül’de 0.5, Ekim’de 0.5 puan, Kasım’da 0.25 puan düşürülen gecelik faiz yüzde 6.5′e inmişti. Kurul, Aralık ayında 13 aylık aradan sonra ilk kez faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş, faiz oranı yüzde 6.5 seviyesini korumuştu. Kurul, Ocak, Şubat ve Mart ayında da faizlerde değişikliğe gitmemişti.

Çekirdek Enflasyon Nisan’da da Artış Gösterecek

Merkez Bankası toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecinin devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, iç talebin kademeli bir artış eğilimi sergilerken, dış talebe ilişkin belirsizliklerin sürdüğü kaydedildi. İmalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağı ifade edilen açıklamada, istihdam koşullarındaki iyileşmenin devam etmesine karşın işsizlik oranlarının halen yüksek seviyelerde bulunduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, şöyle denildi:
”Kurul, enflasyonun bir müddet hedefin belirgin şekilde üzerinde dalgalı bir seyir izledikten sonra yılın son çeyreğinden itibaren geçici etkilerin kalkmasıyla tekrar düşüş sürecine gireceğini ve 2011 yılının ilk aylarında hedeflerle uyumlu seviyelere gerileyeceğini belirtti. Temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin geçtiğimiz yıl uygulanan vergi indirimlerinin oluşturduğu baz etkisiyle Nisan ayında da artış göstereceği, ancak hedefin altında kalmaya devam edeceği öngörüldü. Kurul, enflasyonun geçici de olsa yüksek seviyelerde seyretmesi nedeniyle fiyatlama davranışlarının yakından takip edildiğini vurguladı. Kurul, bu gelişmeler çerçevesinde, para ve kredi piyasalarındaki normalleşmeyi de göz önüne alarak, kriz döneminde uygulanan likidite tedbirlerinin kademeli bir şekilde geri alınmasına karar verdi. Bununla birlikte, son dönemdeki iyileşmeye rağmen küresel ekonomideki sorunların henüz tam olarak giderilememiş olduğunu dikkate alan Kurul, politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerekebileceğini ifade etti.”

Kaynak: Cumhuriyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Her Eşe bir Ev

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye’de ev sahibi olup tek eşi için oturma izni alabilen Arapların istedikleri kadar ev alıp eşlerinin üzerine yapabileceklerini söyledi.

İşadamı Ali Ağaoğlu’ndan, Türkiye’de yalnızca bir eşi için oturma izni alabilen Araplara öneri geldi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye’de ev sahibi olup tek eşi için oturma izni alabilen Arapların istedikleri kadar ev alıp eşlerinin üzerine yapabileceklerini söyledi.

CNBC-e’ye konuşan Ağaoğlu, “Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancıların Türkiye’ye ilgisi inanılmaz şekilde artıyor. Bir evden fazla alabiliyorlar. Özellikle en büyük sorunlardan bir tanesi oturma müsaadesiydi. Biliyorsunuz yakın bir zaman önce buna da müsaade edildi. Burada bir konutu olan 1 yıllık oturma müsaadesini alabiliyor. Konut üzerinde kaldığı sürece de uzatılabiliyor. Bir eşten fazlasına oturma müsaadesi vermiyorlardı onu da fazla konut alarak çözebilir. Sorun, yabancılarda biliyorsunuz özellikle Körfez Bölgesi’nde çok eşlilik var. Bir eşe oturma müsaadesi veriliyor. O da kolay iki eşi varsa iki daire alır. Aşılmayacak bir problem değil. Dört eşi varsa dört daire alır sorunu çözer’ diye konuştu.

3 Aydan 1 Yıla

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul almasını kolaylaştıran ‘Mütekabiliyet Yasası’nın ardından 3 ay olan oturma izni de 1 yıla çıkarılmıştı. Ancak çok eşli yaşam tarzını benimseyen Araplar tüm eşlerini Türkiye’ye getirme konusunda yasal engele takıldı. Mevcut duruma göre ev alan kişiye, eşi ve çocuğuna 1 yıl Türkiye’de kalma izni veriliyor. Ancak bu izin tek eş için geçerli.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselirse Problem Olur

Konut kredisi faiz oranları yüzde 0,80′ler civarında cazip olduğunu dile getiren Ağaoğlu, bu seviyenin aşılması durumunda sektörde risk görülebileceği uyarısında bulundu. Ağaoğlu, “Şu anda konut kredisifaizleri 0,80′ler civarında. Bu Türkiye şartlarında gerçekten cazip, ihtiyacı olanın bu seviyeden kullanması cazip. Türk insanının en büyük sorunu erişebilme. Faizler bu seviyede iyi ama biraz daha yukarı tırmanırsa erişimde problem yaşanır dolayısıyla satışlar düşer. Yukarı çıkması sektörde risk oluşturabilir” diye konuştu.

Konutta Balon Riski Görünmüyor

Türkiye’de konut sektöründe balon iddialarını değerlendiren Ağaoğlu, böyle bir riskin söz konusu olmadığını söyledi. Ağaoğlu, “Türkiye’de balon riski hemen hemen hiç yok denecek kadar az. Türkiye’nin demografik yapısını, mevcut yapı stoğunun ne durumda olduğunu biliyoruz. Şu anda herkesin, özellikle eski evlerde oturan, bugün 20 milyon konut stoğunun yüzde 50′si güvenli ve kaliteli binalardan oluşmuyor. Dolayısıyla herkesin yeni konuta ihtiyacı var, bir bu. İki, nüfus artışı var, şehirleşme var, dolayısıyla böyle bir konut balonu riski yok. Konut kredilerine de baktığınızda bugün GSMH’nin yüzde 5′leri civarında. Dolayısıyla Türkiye’nin burada gideceği yol var. İnsanların yeni konuta talebi de devam ediyor. Balondan bahsetmek bence mümkün değil” dedi.

Yabancıya Satış 20 Milyar Getirebilir

Mütekabiliyet yasasıyla birlikte Türkiye’ye ilginin arttığını belirten Ağaoğlu, şirket olarak bu yılı 800 milyon doların üzerinde satışla kapatacaklarını söyledi. Ağaoğlu, İlk yasa çıktığı zaman bizim hedefimiz 2013-14 için 2 milyar doları yakalamaktı. Biz bu sene aşağı yukarı hedefimizi yakaladık. Bu güveni sarsacak bir hareket içinde olmazsak Türkiye bundan ciddi şekilde faydalanır” dedi. Mütekabiliyet yasasının cari açık üzerinde önemli etkisi olacağını savunan Ali Ağaoğlu, “Cari açığın finansmanında çok ciddi katkı sağlarız diye düşünüyorum. Yılda 10-20 milyar dolar arasında yabancıya gayrimenkul satıp ki biliyorsunuz bu satış ülkede tamamen kalan bir dövizdir. 10-20 milyar dolar civarında Türkiye buradan rahatlıkla kaynak sağlar diye düşünüyorum” dedi.

2014 için Temkinli ve İyimserim

Ali Ağaoğlu, 2014 için ise temkinli olduğunun altını çizdi. Ağaoğlu, 2013′te hedeflerimizi yakaladık, hatta yüzde 15 civarının üzerine geçtik büyümede. Önümüzdeki sene için de yine projelerimizi devam ettireceğiz. 2014 için temkinli bir iyimserlik içindeyim. Önümüzdeki yıl iki seçim var. Herhangi bir siyasi istikrarsızlık riski görmüyorum ama temkinli olmakta fayda var. Fed’in alacağı kararlarla paranın maliyeti artabilir” dedi.

Kaynak: Bursada Bugün

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 


 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti Bankası Yüzde 2 Konut Kredisi Oranlarını Arttırdı

Ekim ayı ortası itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranlarında aldığı indirim kararlarının ardından Garanti Bankası bugün yaptığı açıklama ile yüzde 2 indirimli konut kredisi oranlarını arttırdığını duyurdu.

Ekim ayı ortası itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranlarında aldığı indirim kararlarının ardından Garanti Bankası bugün yaptığı açıklama ile yüzde 2 indirimli konut kredisi oranlarını arttırdığını duyurdu.

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre Garanti Bankası oranlarında 0.01-0.03 puan artış yaptı.  Artış kararıyla birlikte 6-12 ay vadedeki oran % 0.53’den % 0.54’e, 60 ay vadedeki oran ise % 0.81’den % 0.84’e yükseldi. Bankanın 120 vadedeki oranı ise % 0.87’den % 0.89’a yükseldi. 240 ay vadedeki oran ise % % 0.94 olarak belirlendi.

Konut Kredisi Hesaplama

Faiz oranında yapılan artışla beraber 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.346 TL’den 1.359 TL’ye yükseltti. Toplanda ödenecek faiz ise 1.615 TL arttı.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Taksiti 4.5 Yılda Yüzde 21 Azaldı

Merkez Bankası 100 metrekarelik bir ev almak için gerekli konut kredisinin aylık taksit ödeme tutarının son 4.5 yıl içinde nominal yüzde 21 azaldığının hesaplandığını bildirdi.

Merkez Bankası 100 metrekarelik bir ev almak için gerekli konut kredisi aylık taksit ödeme tutarının son 4.5 yıl içinde nominal yüzde 21 azaldığını açıkladı. Merkez Bankası’nın dün açıklanan Finansal İstikrar Raporu’nda “Finansman İmkanlarındaki Gelişmelerin Hanehalkının Konut Kredisi Talebine Etkisi” konulu bir çalışma yayımladı. Çalışmada, 2009 yılı son çeyreği ile 2013 yılı ikinci çeyreği arasında, konut kredisivade ve faiz oranları ile konut fiyatlarındaki gelişmelerin, hanehalkının konut alım gücü üzerindeki etkisi değerlendirildi. Çalışmada, aylık gelirin yarısını konut kredisi taksidine ayırarak bir ev alabilmek için 2009 yılı sonunda yaklaşık 4 bin lira aylık gelire sahip olmak gerekirken, 2013 yılı Haziran ayı itibariyle aylık 3 bin liralık bir gelir aynı şartlarda bir ev almak için yeterli olmaktadır” dendi.

Kaynak: Taraf

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez Faizleri Değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik yapmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişiklik yapmadı.Kurul, bankalar arası para piyasası ve borsa İstanbul repo–ters repo pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında Merkez Bankası borç verme faiz oranı yüzde 7,75, Bankalar arası para piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 10,25 oldu.

Yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğunu belirten Merkez Bankası, temkinli para politikasının kredi büyüme hızını daha makul seviyeye düşüreceğine dikkat çekti. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4,5 olarak sabit tutuldu.

Böyle giderse cari açıktaki iyileşmenin devam edeceğini öngören banka, para piyasasındaki oynaklığı gidermek için bir ay vadeli repo ihalelerine de son verildiğini açıkladı. Merkez Bankası, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Son aylarda yaşanan döviz kuru oynaklığına bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Kurul, bu durumun fiyatlama davranışları üzerindeki etkilerinin sınırlandırılması için temkinli duruşun güçlendirilmesine ve para piyasası faiz oranlarındaki oynaklığın azaltılmasına karar vermiştir. Bu amaçla bir ay vadeli repo ihalelerine son verilmiştir. Böylelikle, bankalar arası para piyasasındaki gecelik faiz oranlarının yüzde 7,75’e yakın seviyelerde oluşması sağlanacaktır. Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunması gerektiğini belirtmiştir.”

Kaynak: Milliyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti’den % 0.99 Faiz Oranlı Yılbaşı Kredisi

Garanti Bankası’nın başlattığı Yılbaşı Kredisi kampanyasında kredi faiz oranları % 0.99’tan başlıyor.

Garanti Bankası’nın başlattığı Yılbaşı Kredisi kampanyasında kredi faiz oranları % 0.99’tan başlıyor. Yılbaşı Kredisi Kampanyası’ndan özel sektör çalışanları, kamu sektörü maaş ve maaş dışı çalışanları farklı faiz oranları ve kredi tutarları için yararlanılabiliyor.

Yılbaşı Kredisi kampanyası kampamında tüketici %0.99 faiz oranı ile 3.000 TL kredi kullanılabiliyor. 12 ay vadeye kadar masrafsız kullanılabilen kredide tüketicinin aylık taksiti, kredi hesaplama yapıldığında 266 TL’ye karşılık geliyor. Kampanya kampamında 200 TL’den başlayan masraflarla 60 aya varan vadelerle 50.000 TL’te kadar ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor.

50.000 TL İhtiyaç Kredisi için Faiz Oranı Yüzde 1.09

Kredipazari.com’un edindiği bilgilere göre Yılbaşı Kredisi kampanyasından kamu sektörü maaş ve maaş dışı çalışanlar ile özel sektör maaşçılar  50.000 TL’ye kadar ve 60 aya varan vadelerle % 1.09 faiz oranı ile yararlanabiliyor.

50.000 TL kredinin aylık taksiti kredi hesaplama yapıldığında % 1.09 faiz oranı ve 60 ay vadede 1.208 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise  72.470 TL’ye karşılık geliyor.

Yılbaşı kredisi faiz oranı ile konut kredisi faiz oranı arasında büyük fark olmaması nedeniyle 50.000 TL’ye kadar konut kredisi ihtiyaçları için de bu kampanyadan yararlanılabiliyor. Kredi taksitleri hesaplanırken konut kredisi taksitlerinin BSMV ve KKDF’den muaf  olduğu, ihtiyaç kredileri taksitlerine ise bu vergilerin eklendiğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Abank Konut Kredisi Oranlarını Arttırdı

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre Abank konut kredisi faiz oranları 60-120 ay vadede % 0.93’den % 0.99’a yükseldi.

Abank Konut Kredisi Oranlarını Arttırdı

Ekim ayından itibaren bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirim yapmaya başladı. Bankaların yaptığı indirimin aksine Abank, Kasım ayı son haftasında 3-120 vade aralığındaki konut kredisi faiz oranını 0.06 puan arttırdığını duyurdu. KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre yapılan değişiklikle beraber bankanınkonut kredisi faiz oranları 60-120 ay vadede % 0.93’den % 0.99’a  yükseldi.

Banka, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi oranlarında ise değişiklik yapmadı.

Konut Kredisinde Taksitler Ayda  41 TL Arttı

Bankanın 120 ay vadede yaptığı 0.06 puanlık yükseliş konut kredisi taksitlerine  41 TL artış olarak yansıdı. 120 ay vadede 100 bin TL konut kredisinin taksitinin konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.387 TL’de 1.428 TL’ye çıktığı görüldü. Toplamda ödenecek faiz ise 4.945 TL arttı.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti Bankası % 2 İndirimli Konut Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü

Ekim ayı ortasında başlayan konut kredisi faiz oranları indirim yarışına Garanti Bankası’da katıldı. Banka Kasım ayı ortasında altığı kararla % 2 indirimli konut krdisi faiz oranlarını 36-240 ay vade aralığında 0.01 puan düşürdü.

Ekim ayı ortasında başlayan konut kredisi faiz oranları indirim yarışına Garanti Bankası’da katıldı. Banka Kasım ayı ortasında altığı kararla % 2 indirimli konut krdisi faiz oranlarını 36-240 ay vade aralığında 0.01 puan düşürdü.

Bankanın faiz oranlarında aldığı 0.01 puan indirim kararıyla 60 ay vadedeki konut kredisi faiz oranı % 0.82’den % 0.81’e, 120 ay vadedeki oran ise % 0.88’den % 0.87’ye indi.

Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com tarafından verilen bilgilere göre faiz oranında yapılan 0.01 puanlık indirimle 10 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisi için ödenecek toplam faiz konut kredisi hesaplama yapıldığında 806 TL azaldı. Konut kredisinin aylık taksiti ise 1.346 TL oldu.

Kaynak: KrediDunyası

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisinde Haksiz Kazanç Savaşını Tüketici Kazandı

Zonguldak’ta konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kazanç elde ettiği gerekçesiyle Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açan öğretmen Yusuf Kardaş, hukuk mücadelesini kazandı.

Zonguldak’ta konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kazanç elde ettiği gerekçesiyle Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açan öğretmen Yusuf Kardaş, hukuk mücadelesini kazandı.

Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Yusuf Kardaş(37), ev alırken 55 bin TL’lik konut kredisi kullandığı bir bankanın, yeniden yapılandırma adı altında bin 40 lira komisyon ücreti alması üzerine hukuk mücadelesi başlattı. Mahkemenin kendi lehine sonuçlanmasıyla büyük sevinç yaşadığını belirten 16 yıllık öğretmen Kardaş, “2009 yılında ev için 55 bin liralık konut kredisi kullandım. Konut kredisi faiz oranları düşünce ilgili bankaya yeniden yapılandırma başvurusunda bulundum. Banka, tarafımdan yüzde 2’lik komisyon adı altında bin 40 liralık haksız kazanç sağladı. Ben de Yargıtay kararına istinaden 03 Temmuz 2013 tarihinde Zonguldak İl Hakem Heyeti’ne başvurdum. 22 Ekim tarihi itibariyle heyet kararı, lehime sonuçlandı. Üstelik banka, 15 günlük yasal sürede itiraz etmediği için tarafımdan haksız yere alınan parayı geri alma hakkım kesinleşti. Yapılan haksızlık karşısında hukuk mücadelesini kazanmanın sevincini yaşıyorum. Benim durumumda olan bütün vatandaşlara da bu hakkı kullanmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

2 çocuk babası Yusuf Kardaş, mahkeme sonucunun yanı sıra Meclis’te bankaların bu tür kesintileri tamamen durduracak yeni yasal düzenlemesiyle çifte sevinç yaşadığını kaydetti.

Kaynak: Haber Ahval

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Ekim ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Ekim ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4.5′te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3.5′te; borç verme faiz oranını yüzde 7.75′te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75′te sabit tuttu.

PPK’nın, gerçekleştirdiği Ekim ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranları için aldığı kararları açıkladı.

Buna göre Ekim ayı toplantısında sürpriz bir karar almayan Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4.5 düzeyinde sabit tuttu. Nisan 2013′te yüzde 5 düzeyinde olan politika faizi oranı, Mayıs ayında 50 baz puanlık indirimin ardından yüzde 4.5′e gerilemişti. Politika faizi son 6 aydır bu düzeyini koruyor.

Borç Verme Faiz Oranı Değişmedi

Kurul, bugünkü toplantısında Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3.5; gecelik borç verme faiz oranını yüzde 7.75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75 düzeyinde sabit tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır olarak koruyan Kurul, borç verme faiz oranını ise yüzde 10.25′te sabit bıraktı.

Cari İşlemlerdeki İyileşme Sürecek

Kurul, son dönemde açıklanan verilerin yurt içi nihai talep ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimini koruduğuna dikkat çekti. Mevcut politika çerçevesinin cari işlemler dengesini olumlu yönde etkilediğini vurgulayan Kurul, temkinli para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle önümüzdeki dönemde kredi büyüme hızlarının kademeli olarak daha makul düzeylere geleceğini öngördü. Kurul, bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki kademeli iyileşme eğiliminin süreceği tahmininde bulundu.

Enflasyondaki Düşüş Devam Edecek

Enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam etmesi beklentisini dile getiren Kurul, son aylarda yaşanan döviz kuru oynaklığına bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğini öngördü. Bu durumun fiyatlama davranışları üzerindeki etkilerinin yakından izlendiğine işaret eden Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunarak gerekli görülen sıklıkta ek parasal sıkılaştırmaya devam edilmesinin uygun olacağının altını çizdi.

TL Likidite Politikasında Sağlanan Öngörülebilirliğin Devamı Sağlanmalı

Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı etkileyen gelişmelerin yakından takip edilerek Merkez Bankası tarafından sağlanan Türk lirası likiditesinin kompozisyonunda gereken ayarlamaların yapılmaya devam edileceğini bildiren Kurul, bununla birlikte, küresel para politikalarına dair belirsizliklerin yurt içine yansımalarını sınırlamak açısından Türk lirası likidite politikasında sağlanan öngörülebilirliğin sürdürülmesinin önemli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Tellal

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yatırımda Gayrimenkul Favori

2013 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde konut kredisi faiz oranları düşmesiyle, konut satışlarında canlılık yaşandı, ikinci çeyreğin konut piyasası açısından parlak bir dönem olarak öne çıktığını kaydetti.

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Mehmet Onur Çakmaklı, “önümüzdeki süreçte gayrimenkul yine yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olmaya devam edecek ve konuta olan talep negatif yönde etkilenmeyecek” dedi. Yerel seçimlerin konut sektörüne ilişkin olası etkilerini değerlendiren Çakmaklı, 2013 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde konut kredisi faiz oranları düşmesiyle, konut satışlarında canlılık yaşandığını hatırlatarak, ikinci çeyreğin konut piyasası açısından parlak bir dönem olarak öne çıktığını kaydetti.

Çakmaklı, konut kredileri yüzde 0,60-0,65 kredi faiz oranlarının görülmesinin, tüketiciyi tetiklediğini ve konut satışlarını canlandırdığını vurgulayarak, 2013’ün son çeyreğine girilirken faiz oranlarının yükselmesinin konut piyasasındaki hareketliliği ve konuta olan talebi biraz yavaşlattığını söyledi. Gelecek yıl yerel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle nihai tüketicinin konut alma isteğini beklemeye alacağını anlatan Çakmaklı, “Seçim sonrasında konut alacağı ilçenin belediye başkanının değişme olasılığı, ilçenin belediye hizmetleri anlamında sunduğu hizmetlerin pozitif ya da negatif yönde değişme olasılıklarını görmek için bireysel yatırımcı bu dönemde beklemeyi tercih edebilir. İlçelerde bugüne kadar görüldüğü üzere belediyenin bağlı olduğu siyasi parti, belediye meclisi, belediye başkanının kim olduğu gibi etkenler o bölgenin gelişmesinde önemli derecede etki sahibidir. Bireysel yatırımcı kanalında bu risklerin tahmin edilebildiği bölgeler bu durumdan etkilenmeyecek olsa da değişme beklentisi olan bölgelerde bir bekleme süreci olabilecek” diye konuştu.

Şehir Merkezleri Şantiye Gibi Olacak

Çakmaklı, 2013 son çeyreğinin ve 2014’ün yerel seçimlere kadar olan bölümünün belirsizlikler ve kredi faiz oranlarının mevcut seyri nedeniyle bir parça durağan geçeceğinin tahmin edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Ancak konuta olan talebin negatif yönde etkilenmeyeceği, 2013 yılının ikinci çeyreğinde yaşanan olumlu gelişmelere benzer bir sıçramanın belirsizlik sebebiyle yaşanmayacağı düşünülüyor. Kurumsal yatırımcı ve yeni yatırımlar bazında seçim dönemine bakıldığında ise bu dönemin çift taraflı etki yapacağı öngörülüyor. Bazı belediyelerde alınacak yeni yapı ruhsatlarının seçim sonrası döneme bırakılması ile tam tersi olarak bazı belediyelerde ise ruhsatların seçim öncesi verilmesi gibi çift taraflı etkinin bu dönemde görülmesi mümkün.”

Çakmaklı, kent merkezlerinde ekonomik ömrünü tamamlamış, eskimiş veya ciddi hasarlara sahip olan binaların hala kullanıldığını dile getirerek, bu binaların sayılarının da ciddi bir konut stoku oluşturduğunu ifade etti.

Araplarda Karadeniz İlgisi Artıyor

Hareketliliğin olduğu yerde fiyatların da artacağına vurgu yapan Çakmaklı, şehir merkezinde yapılan yatırımların daha karlı olabileceğini ifade ederek, “Konut alıcıları, yatırım yapacakları bölgeleri belirlerken, bölgedeki konut arzını doğru açılarıyla değerlendirmeli, arz fazlası oluşabilecek bölgelerden uzak durmayı tercih etmeli. Ama şu yine net olarak söylenebilir ki yakın zamanda gerçekleşecek bu değişimlerle birlikte gayrimenkul yatırımları yine de yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olacak” şeklinde konuştu. Çakmaklı, konut piyasasını tetikleyen bir diğer unsurun da mütekabiliyet yasası sonrası yabancıya satışta görülen artış olduğuna dikkati çekerek, “Ruslar, İngilizler ve özellikle Araplar’ın yoğun ilgisiyle gerçekleşen satışlarda, geçen yılın 2 katına çıkan rakamların büyük çoğunluğunu konut satışları oluşturdu. Araplar için özellikle Karadeniz kıyıları popüler hale geldi. Karadeniz’in kendine has havası ve doğası, izole yaşam şartları bölgeye olan talebi daha da artırdı” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Mesaj

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Banka Ortalamasına Göre Faiz Oranı Yüzde 1

Haziran’da başlayan ve Eylül ayında devam eden #konutkredisi faiz oranlarındaki artışın devam ettiği görüldü.

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Devam Ediyor

Haziran’da başlayan ve Eylül ayında devam eden konut kredisi faiz oranlarındaki artışın devam ettiği görüldü. Eylül ayında Finansbank 1 hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirmesinin ardından Albarakatürk de Ekim ayında oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu. Banka 1 ay içinde yeniden güncellediği rakamlarla kredi oranlarını 0.05 puan arttırdı.

Konut Kredisi Oranları 1 Ayda 3 Kez Arttı

Albaratürk Eylül ayı öncesine 120 ay vadede % 93’den olan oranını Eylül’de % 0.98’e, Ekim ayı ilk haftasında % 0.99’a, ikinci haftasında ise % 1.04’e yükseltti. Bir ay içinde yapılan 0.11 puanlık artışın 100 bin TL 120 ay vadedeki taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 76 TL arttırdığı görüldü.

Banka Ortalamasına Göre 120 Vadede Oran Yüzde 1

Bankaların yaptığı yükselişle beraber 21 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank, Şekerbank, Fibabanka) 10 yıl (120 ay) vadede konut kredisi oranları ortalaması % 1’e, 5 yıl (60 ay) vadede ise oran % 0.97 oldu. Rakamlar Eylül ayı son haftası ile aynı düzeylerde kaldı. Aylık taksitlerin konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.435 TL  faizin  72.165 TL olduğu görüldü.

Faiz Oranına Rağmen Kredi Hacmindeki Artış Devam Ediyor

BDDK’nın açıkladığı haftalık verilerine göre Eylül ayının son haftasında tüketici kredileri (katılım bankaları dahil) haftalık bazda % 0.53 oranında arttı.
Haziran ayından itibaren kredi büyümesindeki yavaşlama ve bunu takiben dolardaki ani yükselişle beraber krediye olan talebin dolayısıyla konut piyasasındaki hareketliliğin de azaldığı görüldü.

Kredipazari.com’un Türkiye Bankalar Birliği 2013 ikinci çeyrek verilerinden elde ettiği bilgilere göre tüketici kredisi ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısı 14 milyona yaklaşırken , kredi miktarı 209 milyar TL’ye  ulaştı.

2012 verileri aynı döneme göre karşılaştırma yapıldığında kredi kullanan kişi sayısının yüzde 35 oranında, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 10 oranında arttığı, aynı dönemde kullandırılan kredi miktarının ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 97 oranında, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 23 oranında büyüdüğü gözlemlendi.

En Çok İhtiyaç Kredileri Takibe Uğradı

2013 ikinci çeyrek döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azalarak 411 milyon TL oldu. Takibe alınan kredilerde en büyük payı sırasıyla % 38 ile ihtiyaç kredileri, % 17 ile konut kredileri ve % 5 ile taşıt kredileri, kalan kısmı ise diğer krediler oluşturdu.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB’den Her Bütçeye Özel Konut Kredisi

Türk Ekonomi Bankası (TEB) olarak, uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerine, düzenlediği kampanyalarla farklı kredi faiz oranları ve dosya masrafı seçenekleri sunuyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) olarak, uygun koşullarla ev sahibi olmak isteyen müşterilerine, düzenlediği kampanyalarla farklı kredi faiz oranları ve dosya masrafı seçenekleri sunuyor.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, kampanya ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

İpotek Kaldırma Ücreti Alınmıyor

“Müşterilerimize farklı ödeme seçenekleriyle  ödeme tutarlarını kendilerinin belirlemesine de imkân tanıyoruz. Ödemelerini düzenli yapan müşterilerimize Molalı Kredi özelliğiyle yılda 2 aya kadar taksitlerini erteleme fırsatı sunuyoruz. Konut kredisi ödemelerini tamamlayıp ipoteğini kaldırmak isteyen müşterilerden de herhangi bir ücret almıyoruz.”

Mendi, açıklamasında konut kredileri için en çok kampanyalı ve eşit taksit ödemeli ürünlerinin müşteriler tarafından tercih edildiğini belirtti. Şu anda 3-120 ay vadede dosya masrafsız % 0,88 ve dosya masraflı % 0,86 konut kredisi faiz oranlı olmak üzere iki kampanyanın mevcut olduğunu ve bunun yanı sıra konut kredilerinde her ihtiyaca ve bütçeye uygun çözümler sunabildiklerini belirten Mendi, ekspertiz ücreti, ipotek masrafı, DASK, konut sigortası, ferdi kaza sigortası gibi zorunlu masrafları peşin olarak ödemede zorlanacak kişiler için Herşey Dahil Konut Kredisi hizmeti sunduklarını sözlerine ekledi.

Mendi, ‘Yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyenler için uygun faiz, uzun vade avantajı ile istediğiniz evi alıp, evinizi kiraya verip, getirisi ile kredisini ödeyebilecekleri al-kiralara konut kredisi ürünümüz mevcut. Aylık taksit geri ödeme tutarlarını kendi belirlemek isteyen kişiler için Esnek Kademeli Konut Kredisi sunuyoruz. İstediğ ev için peşinat tutarı olmayan veya peşinat tutarını farklı bir yatırım aracında değerlendiren kişiler için  %100 Konut Kredisi sunuyoruz. Her bütçeye uygun 10 değişik konut kredisi ürünümüz ile konut sahibi olmak isteyen kişileri TEB’e davet ediyoruz.’ dedi.

KrediPazarı 100 Milyon TL

Türkiye konut kredipazarı büyüklüğü Eylül sonu itibarıyla 100 milyon TL civarında seyrediyor. Yıl sonunda kredi pazarının büyümesinin bir önceki yıla göre %20 olacağını ön görüyoruz. TEB olarak, biz de konut kredipazarı payımızı sektöre paralel şekilde artırmayı hedefliyoruz.

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi her zaman için emlak sektörüne hareket getirmiştir. Düşen konut kredisi faiz oranları daha geniş kitlelerin uzun vadeli kredilere ulaşmasını ve dolayısıyla ev sahibi olmasını sağlar. Ancak ekonominin dengesinde olduğu gibi talep arttığı zaman malın değeri yükselir. Bu da ev fiyatlarının artması anlamına gelir. Dolayısıyla konut alıcıları kendileri için optimum faiz ve ev fiyatına ulaştığı anda alımı gerçekleştirmelidir. Konut kredisi diğer tüketici kredisi türleri dikkate alındığında faize en duyarlı ürün olduğundan, aşağı yönlü bir seyir durumunda başvuru oranlarının artması beklenmektedir.”

TEB’den Kentsel Dönüşüm Kredisi

Binaları 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesine Yönelik Kanun kapsamına giren kat maliklerine binalarının yıkılıp yeniden yapılması amacıyla Kentsel Dönüşüm Kredileri tahsis edilmektedir. Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar kanalıyla sağlamış olduğu faiz desteği, hak sahibi başına bir kredi için 100.000 TL ve en fazla 5 adet kredi ile bir sınırlama mevcuttur. Öncelikli olarak, kat maliklerinin Riskli Yapı Tespit Lisansı almış olan firmalardan yapılarının riskli yapı olduğuna dair belgelerini almış olmaları gerekli. Tabi bu husus Riskli Alan olarak ilan edilmemiş bölgeler için geçerli.

TEB olarak, Şubat ayında Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kentsel Dönüşüm Kredisi protokolü imzaladık. İhtiyaç sahiplerine Kentsel Dönüşüm Kredisi vermeyi amaçladığımız bu protokol kapsamında, riskli alanda yer alan veya riskli alanda yer almamakla birlikte “riskli yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olan yapılarda ikamet eden vatandaşlarımıza, binalarını yıkıp yeniden inşa etmeleri için 120 aya varan vadelerle finansal destek sunuyoruz. Kentsel Dönüşüm Kredisi kapsamında müşterilerimizden herhangi bir masraf almadığımız gibi, şubelerimize başvuran müşterilerimize kentsel dönüşümle ilgili her türlü konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Kentsel dönüşüme katkı sağlamak amacıyla sunduğumuz Kentsel Dönüşüm Kredileri devlet tarafından üst limitleri verilen kredi limiti sınırlamalarına tabiidir. Burada bir kişiye kullandırılacak toplam tutar Bakanlık tarafından kontrol ediliyor. Kentsel dönüşüm kredilerini konut kredileri başlığı altında kullandırıyoruz. Aynı zamanda bu krediyi kullanan vatandaşlarımız devlet faiz desteğinden de yararlanabiliyor. TEB olarak bu kapsamda kullandırdığımız kredileri 120 ay vadeye kadar masrafsız olacak sunuyoruz. Bu projeyle beraber müşterilerin kredi ödemelerini tamamlamaları halinde ipotek kaldırımıyla ilgili herhangi bir masraf da almıyoruz.
Bir yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi” verilmiş kurumlar tarafından depreme dayanıksız raporu almış olması gerekiyor. TEB olarak, kat malikleriyle inşaatı gerçekleştirecek müteahhitler arasında yapılan anlaşmaya istinaden, kat maliklerinin müteahite ödeyecekleri bedelin kredilendirmesi aşamasında devreye giriyor ve bu bedel üzerinden maliklere Kentsel Dönüşüm Kredisi kullandırıyoruz.

20-30 yılı kapsayan uzun soluklu bir proje olan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında  yıkılıp yeniden yapılması planlanan 6,5 milyon konutun Türkiye’ye 520 milyar TL civarında bir maliyeti olması bekleniyor. Bu meblağda bir maliyetin finans sektörünün katkısı olmadan karşılanması çok kolay bir iş değil. Bankalar gerek reel sektöre gerekse bireylere sağlayacakları kredilerle mutlak suretle sistemin içinde yer alıyor olacaklardır.

Kaynak: Elbistanın Sesi

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Satışları Özellikle Düşük Faizli Konut Kredisi Kullanımını Destekledi

İMSAD Eylül 2013 Ekonomi Raporu’na göre konut kredisi faiz oranları artış eğiliminin ise yıl sonuna kadar gerek konut kredisi kullanımında gerekse konut satışlarında belirleyici olacağını açıkladı

İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,6 oranında gerçekleşen büyümeyle ekonominin üzerinde performans gösterdiğini belirten Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, inşaat sektöründeki büyümenin kamu yatırımlarından kaynaklandığını, özel sektör yatırımlarında ise üst üste altı çeyrektir daralma görüldüğünü belirtti. Yetişener,“özel sektör yatırımları da büyürse inşaat sektörü daha sağlıklı gelişir” dedi.

Ülkemizde, önde gelen 75 inşaat malzemesi sanayi kuruluşunun çatı kurumu olarak faaliyet gösteren Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü, 2013 İlk Yarıyıl Değerlendirme Raporu’nu açıkladı. İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,6 oranında gerçekleşen büyüme ile ekonominin üzerinde bir performans gösterdiğini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, ancak bu büyümenin kamu yatırımlarından kaynaklandığını, özel sektör yatırımlarında ise üst üste altı çeyrektir daralma görüldüğünü belirtti. Yetişener,”özel sektör yatırımları büyürse inşaat sektörü daha sağlıklı gelişir” dedi.

Bölgemizdeki Gelişmeler Ekonomide Global Riski Artırıyor

Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, açıkladıkları Eylül 2013 Ekonomi Raporu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, yakın coğrafyamızda yaşanan siyasi gelişmelerin ve ülkeler arasında görülen dengelerdeki değişimlerin, ekonomide global riski her zamankinden daha fazla etkilediğini belirtti. Yetişener, “Bu nedenle iş dünyası olarak geçmişte olduğu gibi bugün de küresel ölçekte yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, hangi sektörde olursak olalım, geleceğimizi inşa etmemiz, ancak bugünü doğru analiz etmemiz ve doğru öngörüler doğrultusunda planlama yapmamızla mümkün olacaktır” dedi.

İnşaat Sektörü Kamu Destekli Büyüyor

Dündar Yetişener,  Türkiye ekonomisinin 2013 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4,4 oranında büyüyerek, mevcut iç ve dış koşullar dikkate alındığında olumlu bir performans gösterdiğini, aynı şekilde inşaat sektörünün de ilk yarıyılda yüzde 6.6 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü vurguladı. Sektörün, ekonominin üzerinde gerçekleşen bu büyüme performansından son derece memnuniyet duyduklarını belirten Dündar Yetişener, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak, Türkiye İMSAD olarak gerçekleştirdiğimiz “İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2013 İlk Yarıyıl Değerlendirme Raporu’nda da görüldüğü üzere, sektördeki bu büyüme kamu yatırımlarından kaynaklanmıştır ve özel sektör yatırımlarında daralma devam etmektedir. 2013′ün ilk çeyrek döneminde yüzde 13,9, ikinci çeyrekte yüzde 3,4 oranında olmak üzere, üst üste altı çeyrektir özel sektör inşaat harcamaları daralma sürmektedir. Özel sektör yatırımları büyürse, inşaat sektörünün daha sağlıklı gelişeceğine inanıyoruz. Bu denge, ekonominin ivmesini artırmasına da ciddi katkı sağlayacaktır.”

İnşaat Sektöründeki Büyümeyi İç Pazar Destekledi

Türkiye İMSAD için, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri tarafından hazırlanan İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2013 İlk Yarıyıl Değerlendirme Raporu’na göre, bu yılın ilk yarısında inşaat  ve inşaat malzemeleri sektörünü büyük ölçüde iç pazar destekledi. Pazarda, kamu belirleyici oldu ve bu doğrultuda inşaat sektöründe beklentilerin üzerinde bir büyüme yaşandı. Bu yıl sonuna kadar da inşaat sektöründe aynı eğilimin süreceği öngörülüyor.

Malzeme Sektörü Yüzde 5-10 Arasında Büyüdü

Türkiye İMSAD’ın Eylül 2013 Ekonomi Raporu’na göre, 2013’ün ilk başta çimento ve hazır beton olmak üzere, kamu alt yapı yatırımlarına daha duyarlı olan sektörler yüzde 10 ve üzerinde büyüdü. Diğer birçok alt sektördeki büyüme ise yüzde 5 ile 10 arasında gerçekleşti. Küresel ölçekte yılbaşından bu yana gerileme eğiliminde olan inşaat demiri, bakır ve kereste gibi inşaat malzemelerinin fiyatları da Ağustos- Eylül aylarında göreceli olarak toparlanma eğilimine girdi.

İhracat Performansı Zayıf Kaldı Üretimi İç Talep Destekliyor

Bu yılın ilk altı yedi aylık döneminde, inşaat malzemeleri ihracatındaki artış ise sadece yüzde 1,5 oranında artarak, 11,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ortadoğu ve AB pazarında yaşanan siyasi sıkıntılar, ihracat performansını olumsuz etkileyen gelişmeler arasında yer aldı.

Konut Satışlarındaki Artış Stoktan Yapı Ruhsatlarında Yavaşlama Var

Rapora göre, bu yılın ilk yarısında alınan konut ve konut dışı yapı ruhsatlarında ise yüzde 3,7  ve yüzde 4,1 oranındaki artışlar, özel kesimdeki inşaat işlerinin yavaşlamasına ilişkin bir diğer gösterge oldu. Yılın ilk yarısında konut satışlarında görülen yüzde 78,7 oranındaki artış ise mevcut konut stoklarının eritilmesi açısından önemli bir gelişme olarak dikkati çekti. Konut satışlarını, özellikle düşük faizli konut kredisi kullanımını destekledi. Konut kredisi faiz oranları artış eğiliminin ise yıl sonuna kadar gerek konut kredisi kullanımında gerekse konut satışlarında belirleyici olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Milliyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mahkemeye Gitmeden İcra Kanalıyla Kredi Masraflarını Aldı

Bir kamu bankasından konut kredisi alan tüketici bankanın tahsil ettiği ‘dosya masrafı’ ve ‘yeniden yapılandırma komisyon ücreti’ni tüketici hakem heyeti ve mahkemeye gitmeden icra yoluyla geri aldı

Devlet memuru Ünal İnanç, konut kredisi çektiği kamu bankasının tahsil ettiği ‘dosya masrafı’ ve ‘yeniden yapılandırma komisyon ücreti’ni tüketici hakem heyeti ve mahkemeye gitmeden icra yoluyla geri almanın mutluluğunu yaşıyor. İki çocuk babası İnanç, kredi çeken vatandaşlara ’Masraf dekontunu saklayın, çünkü bankalar artık parayla dekont veriyor’ uyarısında bulundu.

Ankara’da bir kamu kurumunda memur olarak görev yapan Ünal İnanç, 2007 yılında aldığı ev için 60 bin lira konut kredisi çekti. Banka şubesi, İnanç’tan ‘kredi tahsis ücreti’ adı altında bin 200 lira ‘dosya masrafı’ tahsil etti. Faizlerin düşüş eğilimine girmesiyle Ünal İnanç, 8 Eylül 2009’da yeniden banka şubesinin kapısını çalarak, ‘yeniden yapılandırma’ yapacağını söyledi. Banka bu kez İnanç’tan ‘yeniden yapılandırma komisyon ücreti’ adı altında 1,623,75 lira kesildi.

Ünal İnanç, bankanın kendisinden haksız bir şekilde tahsil ettiğine inandığı paraları tahsil etmek için harekete geçti. İlçe kaymakamlıkları bünyesinde hizmet veren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin 1192 liralık sınırını aşan 1200 liralık dosya masrafı ve 1623,75 liralık yeniden yapılandırma ücreti için İnanç’ın Avukatı Mustafa Akıncı, tüketici mahkemesine dava açma yerine geçtiğimiz 26 Eylül’de Ankara 3. İcra Müdürlüğü’nde icra takibi işlemi başlattı. İcra takibine itiraz etmeyen banka 1200 liralık dosya masrafını ve 1623,75 liralık ‘yeniden yapılandırma’ ücretini yıllık yüzde 9 faiz oranıyla birlikte İnanç’a ödedi.

Dekont Saklanmalı

Çektiği kredinin masrafını 6 yıl sonra geri alan İnanç, tüketicilere ‘hakkınızı arayın’ çağrısında bulundu. İnanç şunları kaydetti: ’Zaten ben madden zorlandığım için bankaya kredi başvurusu için müracaat ettim. Zaten mağdur olmuşum, faizle para çekiyorum. Üstüne banka bir de ‘masraf’ adı altında ekstra para tahsil ediyor. Konut kredisi faiz oranları düşünce yeniden yapılandırayım dedim bu kez banka bir masraf daha tahsil ediyor. Faizini ödediğim krediye niye masraf ödeyeyim. Avukatım haksız alınan paralarımı mahkemeye gitmeden icra yoluyla tahsil etti. Vatandaşlarımız kredi çekerken bankaların aldığı masraf dekontlarını muhakkak saklasın. Ben ilk yapılandırmadan sonra ikinci bir yapılandırma yaptım, ancak dekontu bulamadım. Yapılandırma yaptığım banka, dekontu istediğimde benden 120 lira civarında bir masraf talep etti. Arkadaşlarımızdan da benzer şikayetler duydum. O yüzden dekontları saklamak gerekiyor. Aksi taktirde hakkınızı aramak için gerekli olan dekont için bile masraf ödemek zorunda kalırsınız.’

Dosya Masraflarında Zaman Aşımı Olan 10 Yılı Aşıldıktan Sonra İcra Yoluyla Hak Aranmalı

Banka kredileri için alınan dosya ve yeniden yapılandırma ücretlerinin iade edilmesinde zaman aşımının 10 yıl olduğunu belirten Avukat Mustafa Akıncı, tüketici sorunları hakem heyetinin bin 192 liralık limitini aşan dosya masraflarının icra yoluyla alınabildiğini söyledi. Avukat Akıncı şunları kaydetti: ’Hakem heyeti sınırını aşan oranlar için direkt tüketici mahkemesine başvurulabilir. İcra takibi de yapılabilir. Şayet Ünal İnançı örneğinde olduğu gibi banka icraya itiraz etmezse para tahsil edilebilir. Tüketiciler, kendilerinden haksız şekilde alındığını düşündükleri dosya masrafları için icra yolunu da kullanabilirler.’

Kaynak: Haber Fx

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mahkeme Kararıyla Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma Ücreti Tüketiciye Iade Edildi

Ankara’da bir tüketiciden 2010′da konut kredisi için yeniden yapılandırma ücreti adı altında alınan 761 TL mahkeme kararıyla iade edildi.

2008 yılında bankadan konut kredisi çeken Emrah Güçlü (34), konut kredisi faiz oranları düşünce 2010′da banka şubesine giderek konut kredisi için yeniden yapılandırma yaptı. Banka, kredi erken kapatma cezası olarak Güçlü’den yüzde 2 oranına denk gelen 761 TL’yi ‘Yeniden Yapılandırma Ücreti’ adı altında tahsil etti. Ücretin hukuksuz olduğunu öne süren Güçlü, bankayı Etimesgut Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na şikayet etti. Heyet, Güçlü’yü haklı bularak, 761 liranın iade edilmesine hükmetti.

Kararın hukuka aykırı olduğunu öne süren banka bu kez, hakem heyeti kararının iptal edilmesi istemiyle Ankara 5. Tüketici Mahkemesi’ne müracaat etti. Banka, mahkemeye sunduğu dilekçede, “Bankanın aldığı ücret ve masrafların iyi niyet kuralına aykırı biçimde tüketici aleyhine dengesizlik oluşturmadığı gibi mevzuata da aykırılık teşkil etmemektedir. Davalı, sözleşmeyi kendi iradesiyle imzalamıştır. Dava sonuçlanıncaya kadar hakem heyeti karanının tedbiren durdurulmasını ve hakem heyeti kararının iptalini, vekalet ücreti ile yargılama giderlerinin davalı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Masrafın Zorunlu Olduğunu İspatlayamadı

Emrah Güçlü’nün Avukatı Mustafa Akıncı da bankanın hukuksuz şekilde 761 lirayı tahsil ettiğini söyledi. Avukat Akıncı, ‘emsal’ niteliğindeki Yargıtay kararlarını mahkemeye sunarak, bankanın haksızlık yaptığını iddia etti. Avukat Akıncı, şunları kaydetti: “Somut olayda bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte, banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili konut kredisi faiz oranı her şey dahil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır.

Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bankanın yeniden yapılandırmaya zorlanmasının yasal olarak mümkün olmaması sebebiyle bankanın kendi inisiyatifi ile yapılandırmayı kabul etmesi karşısında yeniden yapılandırma altında ücret talep edemeyeceği ve erken kapatma adı altına gizleyerek ek ödeme alamayacağı açıktır. Yargıtay, refinansman hallerinde bankanın kendi iradesiyle hareket etmesi sebebiyle komisyon ve masraf adı altında yeni bir yapılandırma bedeli alamayacağını açıklamıştır.”

Erken Kapatma ile Yeniden Yapılandırma Aynı İşlemler Değildir

Tarafları dinleyen Ankara 5. Tüketici Mahkemesi hakimi, tarihi bir karar aldı. Emrah Güçlü’nün, 18 Şubat 2008′de kredi sözleşmesi imzaladığına dikkat çeken hakim, ‘yeniden yapılandırma’nın ‘erken kapatma’ anlamına gelmeyeceğine hükmederek, bankayı haksız buldu. Bankanın, ‘tüketici hakem heyeti kararının kaldırılması talebini reddeden mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi: “Davalı, davacı bankadan kullandığı kredisini yeniden yapılandırdığı, yapılandırma nedeni ile banka tarafından davalıdan 761 TL masraf alındığı; ancak konut kredisi ilişkisinin aynı bankada ve bankanın inisiyatifi ile devam ettiği, yeniden yapılandırma aşamasında tüketiciye imzalatılan mutabakat metinlerinin haksız şart kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden böyle bir masrafın tüketiciden alınmasının yasal dayanağının oluşmadığı ortadadır. Zira yeniden yapılandırma işleminin bir erken kapama niteliği taşımadığı, kredi ilişkisinin aynı bankada ve bankanın inisiyatifi ile devam ettiği, önceki kredinin kapatılarak yeni bir sözleşme yapılmasının da sonucu değiştirmediği görülmektedir. Çünkü açılan konut kredisinin kapatılarak yeni bir sözleşme yapılmasının da sonucu değiştirmediği, açılan konut kredisinin, diğerinin devamı niteliğinde olduğu ortadadır.

Davacı banka tarafından tahsil edilen yapılandırma komisyonunun zorunlu masraf olduğunun davacı banka tarafından ispat edilemediği anlaşıldığından, Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 30. maddesi gereğince davacının davasının reddine, harç peşin alındığından yeniden harç alınmasının yer olmadığına karar verilmiştir.”

Banka Parayı Habersizce Yatırınca Avukatı Dava Etti

Mahkemenin kararı sonrası bankaya giden fabrika işçisi Emrah Güçlü, parayı ne zaman tahsil edebileceğini sordu. Banka yetkililerinin ‘genel müdürlük onayladıktan sonra paranız ödenecek’ açıklamasıyla durumu Avukatı Mustafa Akıncı’ya bildirdi.

Akıncı da karardan kaynaklanan yapılandırma bedelini Ankara 3. İcra Müdürlüğü’ nün 2013/5663 E. sayılı dosyası ile takibe koydu. Bu kez banka, “Biz Emrah Güçlü’ye ödeme yapmışız.” dedi.

Bankanın Emrah Güçlü’ye bilgi vermeden parayı hesaba yatırdığı ortaya çıktı. Banka; icra emrinin tebliğinden sonra icra takibine ödeme yaptığı gerekçesi ile İcra Hukuk Mahkemesi’ne şikayet yoluna gitti. Banka şikayetinde; mahkeme kararından hemen sonra takibe konu borcu tüketicinin hesabına icra takibinden önce ödediklerini, bu nedenle takibin iptalini istedi.

Banka İcra Takibi ve Avukatlık Masraflarını da Ödemek Zorunda Kaldı

Şikayeti inceleyen Ankara 6. İcra Hukuk Mahkemesi; her ne kadar şikayetçi bankanın takibe konu borcu takipten önce ödediği dekont ile sabit ise de bu ödemenin tüketicinin banka hesabına aktarım niteliğinde olduğu, ilgilisine usule uygun şekilde bilgi verilmediği, bu nedenle takibin kötü niyetle başlatılmış sayılamayacağı yönünde karar verdi. Mahkemenin verdiği bu kararla da alacağın tahsili için başlatılan icra takibi masrafları ve avukatlık ücretini banka ödemek zorunda kaldı.

Kaynak: Milliyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank’tan % 0.85 Faiz Oranı ile Kurban Bayramı Kredisi

Vakıfbank’ın Kurban Bayramı kredisi kapsamında kredi faiz oranları % 0.85’den başlıyor. 50.000 TL’ye kadar olan ihiyaçlar için kullanılabilen krediden 60 aya varan vadelerle yararlanmak mümkün.

Vakıfbank’ın Kurban Bayramı kredisi kapsamında kredi faiz oranları % 0.85’den başlıyor. 50.000 TL’ye kadar olan ihiyaçlar için kullanılabilen krediden 60 aya varan vadelerle yararlanmak mümkün.

Ayda 444 TL’ye 5.000 TL Kredi

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre Vakıfbank’ın başlattığı kampanyadan yararlanmak isteyenler ayda 444 TL taksit ve 131.25 TL masrafla 5.000 TL kredi kullanabiliyor. Faiz oranın % 0.85, vadenin ise 12 ay olarak belirlendiği kampanyanın aylık maliyeti %1.47, yıllık maliyeti ise % 17.66.

60 ay Vade ile 50.000 TL Kredi

Tüketicilerin 50.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan kampanyanın faiz oranı % 1.1. Ayda 1.215 TL taksitle sahip olunabilen kredinin aylık maliyeti % 1.34, yıllık maliyeti ise % 16.06. (Aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına kredi için tahsil edilen tüm faiz, ücret ve vergiler dahildir.)

Sıfır Faizle 20.000 TL Kredi

Kampanya kapsamında sıfır faizle 24 aya varan vadelerle 20.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Aylık 1.666 TL taksitli 12 ay vadeli kredi için tüketiciden talep edilen masraf ise 1.776 TL

Kredi için yapılan hayat sigortası, kredi tutarına, vadeye ve müşterinin yaşına göre değişiklik göstermektedir.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Akbank’tan Sonbahar Kredisi

Akbank avantajlı ihtiyaç kredisi kampanyasında, 2 bin 500 lira için 60 liradan başlayan taksitler ve “Kredini şimdi al ödemelerine 2014′de başla” seçeneği ile kredi kullandırılıyor.

Akbank, yaz tatili dönüşü okulların açılması ile ortaya çıkan nakit ihtiyacına yönelik her bütçeye uygun yeni bir ihtiyaç kredisi kampanya başlattı.
Akbank açıklamasına göre, okulların açılmasıyla ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarına yönelik başlattığı avantajlı ihtiyaç kredisi kampanyasında, 2 bin 500 lira için 60 liradan başlayan taksitler ve “Kredini şimdi al ödemelerine 2014′de başla” seçeneği ile kredi kullandırılıyor.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yeni kampanyayla müşterilerine bayram müjdesini erken getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Her yıl olduğu gibi, yaz aylarının bitimi ve okulların açılmasıyla birlikte bireysel kredi taleplerinde belli bir artış ortaya çıkıyor. Yaklaşan Kurban Bayramı da müşterilerin nakde olan ihtiyaçlarını artırıyor. Bu ihtiyaçlar paralelinde, müşterilerimize sonbaharın ilk ayında, çifte avantaj sunan farklı bir kampanya sunuyoruz. Kampanyamızda, müşterilerimize indirimli kredi faiz oranları ve düşük kredi kullandırım ücreti ile kredi teklifi sunarken, diğer yandan, nakit ihtiyaçlarının yılbaşına kadar daha yoğun olacağını bildiğimiz için taksit ödemelerini 2014 yılına kadar erteleme fırsatı veriyoruz. Bu fırsattan, tüm Akbanklı müşterilerimiz faydalanabiliyor. Henüz bankamız ile tanışmamış potansiyel müşterilerimizi ise bu kampanya ile bankamızla tanışmaya davet ediyoruz.”

Kampanyalarında her aileye uygun finansal çözümler sunmayı hedeflediklerini belirten Tözge, “Kampanyada taksitler, kredi hesaplama yapıldığında 2.500 lira 60 ay vade için sadece 60 liradan başlıyor. Daha yüksek tutarda kredi ihtiyacı olan müşterilerimiz için de kampanya üst sınırını 75 bin liraya kadar yükselttik. Hedefimiz, müşterilerimize finansal hizmet dünyasında en uygun, en basit ve kolay çözümleri sunarak Akbank’ın farkını ve gücünü hissettirmek” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Artışı Büyük Risk

Kredilerde meydana gelen artış Türkiye ekonomisi için büyük risk teşkil ediyor.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarının düşük kalacağı teminatı vermesi kredilerdeki artışı beraberinde getiriyor.

BDDK tarafından açıklanan verilere göre, 13 Eylül tarihine kadar olan dönemde hane halkında kredi artışı yüzde 28 şirketlerde ise yüzde 41 oldu.

18 Eylül’de yaptığı konuşmada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ikinci çeyrekte yüzde 4,4′lük büyüme oranıyla Avrupa’da başı çeken Türkiye’de büyümenin öncüsünün iç tüketim ve hükümet harcamalarından ziyade sanayi ile dış ticaret öncülüğünde olması gerektiğini belirtti.

Bloomberg’in haberine göre, Sardis Menkul Değerler Genel Müdürü Haydar Acun, e-mail notunda, üretim zayıf kalırken tüketmenin bir risk olduğuna dikkat çekerek her geçen gün borçlanmada artış geldiğini belirtti. Patlama riskine değinen Acun, büyük ölçekli iflas zincirinin görülebileceğini ifade etti.

Bloomberg verilerine göre, Avrupa içerisinde Finlandiya, Avusturya ve Lüksemburg’un ardından Türkiye yüzde 2,76′lık oranla en düşük takipteki kredi oranına sahip 4. ülke konumunda bulunuyor. Buna rağmen, geçtiğimiz yıl takipteki krediler yüzde 24′lük artışla 27,5 milyar liraya yükseldi.

Merkez Bankası’nın yüzde 15′lik kredi hedefine rağmen geçen yıl borç vermede yüzde 30′luk artış kaydetti. Bankacılık sektöründe mali kesim dahil krediler toplamı 13 Eylül itibarıyla bir önceki haftaya göre; 1 milyar 500 milyon TL artışla 986 milyar 28 milyon TL’ye ulaştı. Kredilerin toplamı 2012 yılı sonunda 805 milyar lira seviyesindeydi. Türkiye GSYİH’sı, 2012 sonunda 786 milyar dolar oldu.

Londra Capital Economics Ekonomisti William Jackson’a göre, Türkiye’de borçlanmanın GSYİH’ya oranı risk teşkil ediyor.

IMF raporuna atıfta bulunan Jackson, yıllık bazda kredi/GSYİH oranındaki yüzde 3′lük artışın tehlike işareti olduğunu kaydederek Türkiye’de yılın ilk ve ikinci çeyreği arasında kredi/GSYİH oranındaki artışın yüzde 4 olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Jackson, Türkiye’de kredi verilerinin endişe verici gözüktüğünü ifade etti.

Kaynak: Gazetea24

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Macaristan Faiz Oranlarını 20 Baz Puan İndirdi

Macaristan Merkez Bankası, faiz oranlarını 20 baz puan indirdi.

Macaristan Merkez Bankası, faiz oranlarını 20 baz puan indirdi. Macaristan Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısının ardından yayınlanan açıklamaya göre, faiz oranları yüzde 3.80’den yüzde 3,60’e çekildi. Piyasalarda beklenti faizlerin 15 baz puan indirileceği yönündeydi. Öte yandan; İsrail de faiz indirdi. İsrail Merkez Bankası, faiz oranlarını 25 baz puan indirdi. Bankadan yayınlanan açıklamaya göre, faiz oranları yüzde 1.25’ten yüzde 1.00’e çekildi.

Kaynak: Yeni Çağ

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisinde Faiz 14.000 TL Arttı

Finansbank konut kredisi faiz oranlarını 0.17 puan arttırdı. KBankaınınonut kredisi oranlarını % 1.06’ya yükseltmesiyle 100 bin TL kredinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 118 TL, toplamda ödenecek faiz ise 14.000 TL civarında arttı.

Haziran ayında başlayan ve Eylül ayında devam eden konut kredisi faiz oranlarındaki artışa Finansbank da katıldı. KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre banka, konut kredisi faiz oranlarını 0.08-0.17 puan aralığında yükseltti. Değişen oranlarla 60 ay vadedeki konut kredisi faiz oranı % 0.87’den % 1.04’e, 120 ay vadedeki oran ise % 0.89’dan % 1.06’ya yükseldi.

Toplamda Ödenecek Faiz 14.000 TL Arttı

Finansbank’ın 10 yıl vadeli konut kredisi faiz oranını % 0.89’dan % fvf  1.06’ya yükseltmesiyle 100 bin TL kredinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 118 TL, toplamda ödenecek faiz ise 14.000 TL civarında arttı.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Oranlarındaki Artış Konut Alıcılarında Soru İşaretleri Yarattı

Geçen aylarda tarihinin en düşük konut kredisi faiz oranını gören gayrimenkul sektöründe son aylarda yaşanan artışlar alıcıların aklında soru işareti yarattı.

Geçen aylarda tarihinin en düşük konut kredisi faiz oranını gören gayrimenkul sektöründe son aylarda yaşanan artışlar alıcıların aklında soru işareti yarattı.

Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Aklını kullanan bu oranla ev alır. Çünkü 2015-2016’da fiyatlar artar” dedi.

Konut kredisi faiz oranlarındaki yükselme eğilimi psikolojik etkisini gösterdi ve insanlar kredi kullanımında frene bastı. Mayıs ayında yüzde 0.60 civarında olan konut kredisi faiz oranları önce 0.70’e ardından 0.85’e son olarak da yüzde 1 civarına çıktı.Bu artış son 3 ayda kredi talebini düzenli bir şekilde düşürdü. Ev alacaklar ya da yatırım yapacakların durumu iyi analiz etmesini öneren Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Artış miktarının fiyatlara etkisine bakarsak çok büyük oynamalar olmadığını görürüz. Konut kredisi faizi artmayacak ama fiyatlar yükselecek. Bugün 100 bin TL için düşünenler 140 bin için evet demek zorunda kalacak” dedi. Aykaç, 2015-2016 yıllarında konut fiyatlarının bugünü özletecek seviyede olacağını dile getirdi.

Yüzde 100 Prim

Aykaç, Basın Ekspres’teki Nurol Park projelerinde yer alan 1150 konutun yüzde 60’ını yıl sonuna kadar satmayı hedeflediklerini söyledi. 3 bin TL ile satışa sunulan projede şuan ortalama metrekare fiyatının 4 bin TL olduğunu belirten Aykaç, projenin 2016’da teslim edilince en az yüzde 100 prim yapacağını ifade etti. Bölgenin gelişim sürecine dikkat çeken Aykaç, “Yapılmasının planlanan Kabataş Bağcılar metro istasyonu bölgeye değer katacak. Atatürk Havalimanı taşında buraya kongre ve fuar alanları yapılırsa seyreyleyin metrekare fiyatlarını” diye konuştu.

Dolar Yükseldikçe Satışlar Artıyor

Aykaç, Mecidiyeköy’deki Nurol Tower projelerinde 20’inci kata geldiklerini ve kaba inşaatın 2.5 ay içinde tamamlanacağını söyledi. 2014’ün 3’üncü çeyrekte teslimlerin yapılacağını belirten Aykaç, “Dolarla satıyoruz ama dolar arttıkça satışlar artıyor. Çünkü bina yükseliyor ve kendi reklamını yapıyor” dedi

.

Seyrantepe’ye 500 Rezidans

Nurol GYO, Türk Telekom Arena Stadı’nın yanındaki arazide geliştirdiği projede ağırlıklı olarak 1+1 ve 2+1’lerden oluşan 450-500 rezidans yapacak. Yeni projeleriyle ‘rezidansta oturmak için çok para kazanmak gerek’ anlayışını yıkacaklarını söyleyen Aykaç, yüzde 1 KDV’nin yanında kolay ulaşılabilir fiyatlarla satışa çıkacaklarını dile getirdi. Aykaç, 108 milyon dolar yatırım değerine sahip projelerinde baza bölümünü satışa sunmayıp, kiralama ile portföylerinde tutacaklarını ifade etti.

Doğru Araştırma Şart

Doğru alanda yapılan projelerin dolar artışından zarar görmeyeceğini belirten Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, “Sektörün tümü doğru alanda proje yapmıyor. Sat yap üzerine kurulu firmalar en ufak aksilikte gümlüyor” dedi. Hayata geçirdikleri projelerde kapsamlı pazar araştırması yaptıklarını söyleyen Aykaç, büyük yatırımların patron inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini belirtti. Gayrimenkul şirketlerin proje şekillendirme aşamasında araştırma yapmamalarının pahalıya patladığını dile getiren Aykaç, “Türkiye’deki birçok proje yanlışlarla doğup büyüdü ve patladı” dedi.

Kurtköy’de Talep Patlaması

Anadolu Yakası’nın gelişen bölgelerinden Kurtköy’e ilgi artıyor. Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı ve 30 bin beyaz yakalıya istihdam sağlayacak Teknopark projesinin bölgeye değer katması bekleniyor. Merkez üssü olarak Kurtköy’ü seçen Erguvan İnşaat ve Demirbaş Yapı, iki genç girişimcinin güç birliği ile büyümeyi planlıyor. İlk projelerinin W Bahçe Kurtköy olduğunu söyleyen Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş, yüzde 80’i tamamlanan projelerinin metrekaresi bin 900 TL’den satışla sunulduğunu ve şuan 3 bin TL’ye geçtiğini belirtti.

Bölgede talep patlaması beklediklerini belirten Demirbaş, 7 bin 500 metrekarelik bir arsa alımı yaptıklarını ve bu alanda 130 dairelik bir proje planladıklarını söyledi. 
Kurtköy’de bir proje için hazırlıkları tamamlama aşamasında. Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı, 210 dairelik W Roof Kurtköy projeleri için talep topladıklarını söyledi. 60 milyon TL yatırımlık projelerinde teras, bahçe ve balkonlara geniş yer ayırdıklarını belirten Maraşlı, “Kurtköy denildiğinde şehre uzak yüksek bina algısı var. Oysa bizim proje alanımız olan Yenişehir ve Çamlık Mahallesi bahçeli ve az konutların hakim olduğu bir yer. Biz de tüm projelerimizde yeşile ve balkon ile teras alanlarına önem veriyoruz” dedi. Maraşlı, metrekaresi 2 bin 300 TL’den satışa sunacakları W Roof projelerinin alışveriş merkezine ve Teknopark’a yürüme mesafesinde olduğunu ifade etti. Yüzde 30 prim beklenen projede teslimler 28 ay sonra yapılacak.

Bodrum’a Yatırıma Devam

Bodrum Gümüşlük’te konumlanan Ayışığı Konakları’nda yaşam başladı. 7 bin metrekare üzerine kurulu projede 15 blokta apart ve dubleks daireler yer alıyor. Projelerinde yüzde 70 satış oranını yakaladıklarını söyleyen Ayışığı firmasının kurucu ve yöneticisi Müslüm Özcan, bu tür yazlık evleri Ayışığı markası adı altında Yalıkavak, Bitez, Gündoğan ve Türkbükü’nde devam edeceklerini belirtti. Özcan ayrıca Bodum’da 5 yıldızlı bir otel yatırımı düşündüklerini ifade etti.

Taşdelen’e Yeni Proje

Sur Yapı’nın Çekmeköy Taşdelen bölgesinde gerçekleştireceği yeni projesi Tilia’nın satışları 18 Eylül’de başlıyor. Sur Yapı mimari grubu tarafından tasarlanan projede 4 blokta 278 konut ve ticari alanlar yer alıyor. Tilia’da 55 metrekarelik 1+1’den, 225 metrekarelik 4+1’e kadar değişik büyüklüklerde daire seçenekleri bulunuyor. Yüzde 10 lansman indirimi uygulanan projede banka kredisi ile 120 aya kadar vadelendirme yapılıyor.

Kaynak: Hürriyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faiz %1′İ Aştı Tasarruf İçin Konut Alınmaz

Konut kredisi faizleri hızla yükseldi ve son 3 ayda yüzde 90′ı bulan artış kaydetti. Bankacılar bile bu kredilerle tasarruf amaçlı konut alınamayacağı görüşünde.

Yükselen faizler, kredi ile konut almayı cazip olmaktan çıkardı. Haziranda yüzde 0.67’ye kadar gerileyen konut kredisi faizleri bugün 1.15’e kadar çıktı. 60 ay vadeli 100 bin TL kredinin toplam maliyeti son iki ay içinde 11 bin TL arttı. Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, bu dönemde tasarruf için konut alınmasının doğru bir yatırım olmaktan çıktığını söyledi.

Bankalar, farklı gerekçelerle konut kredilerine uyguladıkları faiz oranlarını yüzde 1’in üzerine taşıdı. Haziran ayında tarihi dip seviyesi olan yüzde 0.67’ye kadar gerileyen konut kredisi faizleri bugünlerde yüzde 1.10’lar civarında seyrediyor. Kısa vadede kredi faiz oranlarında düşüş ihtimalini zayıf gören analistler, yükselişin biraz daha sürebileceği uyarısında bulunuyorlar. Bu nedenle konut kredisi kullanmayı düşünenlere ellerini çabuk tutmaları öneriliyor.

Maliyet 11 Bin Tl Arttı

Yaklaşık 15 gün önce yüzde 0.84’lerde seyreden konut kredisi faizleri bugünlerde maksimum 1.15’e kadar çıktı. Buna göre ağustos ayında yüzde 0.84 faizle 60 ay vadeli 100 bin TL kredi kullanan bir kişi aylık 2 bin 128,64 TL öderken, bugün yüzde 1.15 faizle kullandığında aylık ödeme tutarı 2 bin 316.47 TL’ye çıkıyor. Başka deyişle aylık ödeme tutarı 188 TL artıyor.

Toplam maliyetlere bakıldığında ise durum daha net ortaya çıkıyor. Birkaç ay öncesine kadar yüzde 0.84 faizle 60 ay vadeli 100 bin TL kullanan bir kişi vade sonunda bankaya toplam 127 bin 719 TL ödeme yapmış olacak iken, faiz yüzde 1.15 olduğunda toplam tutar 138 bin 988 TL’ye ulaşıyor. Kısacası son rakamlara göre 11 bin 269 TL daha fazla ödeme yapılıyor.

Faiz Neden Yükseliyor?

Peki, bu faizler üç ay gibi kısa bir sürede nasıl bu kadar yükseldi? Analistlere göreaslında faiz oranlarındaki yükselişin temelleri haziran ayında atılmıştı. O günlerde yüzde 0.67’ye kadar gerileyen konut kredisi faizleri bir daha bu seviyeleri göremedi. Çünkü söz konusu dönemde ABD Merkez Bankası (FED) tahvil alımını sınırlayacağına ilişkin açıklamalarda bulunmaya başladı.

Bu açıklamalar da Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerden yabancı fonların çıkışına zemin oluşturdu. Yine aynı günlerde Türkiye’de başlayan Gezi Parkı eylemleri, ardından Suriye’ye operasyon düzenleneceğine yönelik artan kaygılar ve son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ağustos ayında kısa vadeli borçlanma faizlerini yüzde 7.75’e yükseltmesi, konut kredi faizlerinin yükselmesinde etkili oldu.

Değişen koşullarla birlikte bankalar, artan fonlama ihtiyacı ve yükselen faiz oranlarına bağlı olarak önce mevduat faizlerini ardından da kredi faizlerini yükseltmeye başladılar.

Masrafı 2.500 TL’yi Aşıyor

Konut kredileri için bankaların talep ettikleri dosya masrafları diğer kredilere göre daha yüksek. Bankalar genellikle “dosya masrafı” adı altında konut kredisi kullanan müşterilerinden 1.250 TL talep ediyor. Ancak masraflar bununla da bitmiyor. Kredi verilecek olan konuta gönderilen ve konutun değerini tespit eden “eksper ücreti” da yine müşteri tarafından ödeniyor. Genelde bankalar müşterilerinden eksper ücreti olarak 500-650 TL civarında bir masraf talep ediliyor. Yani bankalar bir kereye mahsus olarak toplamda konut kredisi kullanan müşterilerinden yaklaşık 1.750-1.950 TL alıyor.

Ancak bir de kredinin vadesi dolana kadar talep edilen masraflar var. Bunlar içinde en bilineni DASK, yani Doğal Afet Sigortası. Maliyeti konutun olduğu bölgeye göre değişmekle birlikte genelde 100-150 TL civarında oluyor. Zorunlu olan bu sigortanın dışında bankalar bir de ev sigortası talep ediyor. Evin büyüklüğüne göre değişen sigortalarda genelde 100 metrekare için 200-250 TL arasında ücret isteniyor. Bu sigorta paketi içinde bir de hayat sigortası var. Kredi ile alınan konut üzerine kayıtlı olan kişiye bankalar hayat sigortası yaptırmasını öneriyor. Ancak bu yasal olarak zorunlu değil.

Şubede Düşük Faiz

Bu arada mevcut müşterilerini kaçırmak istemeyen bankalar şubelerinde kendi internet sitelerinde yayınlanan faiz oranlarının altında oranlar uyguluyor. Özellikle büyük ölçekli bankaların internet siteleri ile şubeleri arasında yüzde 0.10’luk farklar olduğu gözleniyor.

İnternet sitesinde yüzde 1’ler civarında faiz veren bazı bankalar şubeye gelen kendi müşterilerine ise faizi yüzde 0.90’a kadar indiriyor. Bu yüzden kredi alacak olanlara internet sitelerine bakmak yerine banka şubelerine başvuruda bulunmaları öneriliyor. Analistler bu yöntemin daha kârlı olacağını ifade ediyor. Analistlere göre, daha önce hesabınız -hatta kredi hesabınız- bulunan bankaları tercih ederseniz pazarlık şansınız daha da yükseliyor. Özellikle bir önceki kredisini düzenli ödeyenlere, bankalar ekstra indirim imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra maaş hesabı bulunanlara da yine “maaş hesap indirimi” adı altında çok küçük oranlarda da olsa indirim uygulanıyor.

Barbaros UYGUN / ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

“Kredi faizleri hala cazip”

Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerin kredi ve finans piyasaları üzerinde büyük etkisi var. Bu açıdan değerlendirdiğimizde bireysel kredilerde yılın ilk yarısında gerçekleşen düşük faiz seviyelerinin dip nokta olduğunu düşünüyoruz. Başka bir ifadeyle içinde bulunduğumuz duruma baktığımızda 2013 yılı içerisinde faizlerin tekrar bugünkü seviyelerin altına inmesini beklemiyoruz. O günlerde yani yılın ilk yarısında bireysel kredilerde ciddi bir talep oluşmuştu. Yılın ikinci yarısında ise global likiditedeki daralma eğilimine bağlı olarak kredi faizleri yükselme trendine girdi. Faizlerdeki bu yükseliş trendi sürebilir.

Her kadar bugünlerde faizler bir miktar yükselme trendinde olsa da, faiz oranlarının hâlâ cazip seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kredi kullanarak nakit ihtiyaçlarını karşılamak, konut ve araç almak isteyenler için uygun bir dönem.

Recep ATAKAN / Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı

“Yatırım amaçlı ev alımı için faiz uygun değil”

İhtiyaç kredilerinde aylık faizler yüzde 0.90, konut kredilerinde ise 0.70’lerin altında iken şimdi ihtiyaç kredilerinde aylık faizler yüzde 1.25-1.50, konut kredilerinde de 0.85-1.24 aralığına yükseldi.

Yurtdışındaki ekonomik süreçteki gelişmeler ve Türkiye’nin sınır bölgesindeki gerginlik dolayısıyla kısa vadede bir faiz düşüşü olacağını düşünmüyorum. 2013 yılı sonuna kadar mevcut seviyelerin devam etmesi beklenebilir. Faizlerde şu anda gelinen noktadan aşağı yönlü bir hareket beklemiyoruz.

Bu ortamda ihtiyaçları için ev alacaklar kredi kullanabilir, fakat yatırım için ev alacaklar için eskisi gibi avantajlı bir durum yok. Tüketiciler beğendikleri evin doğru fiyatta olduğunu düşünüyorlarsa kredi kullanabilirler.

İsmet ERDEM / Yapı Kredi Kişisel Bankacılık Pazarlama ve Konut Finansmanı Direktörü

“Konut kredisi talebi azalmadı”

Mayıs 2013’te en düşük seviyeleri gören, haziran ayında Merkez Bankası’nın faiz oranını 75 puan artırmasıyla yükselme eğilimine giren konut kredisi faiz oranları temmuz ve ağustos ayını da yükselişle geçirdi. Konut kredilerinin özellikle son dönemde geldiği seviyelerin ardından faiz düşüşü ihtimalinin azaldığını, bankaların fonlama maliyetlerinde gelişmelere bağlı olarak faiz oranlarındaki artış trendinin korunacağını düşünüyoruz.

Kredi faizlerinin artması ile birlikte konut almanın maliyeti de bu paralelde artıyor. Ancak konut satışlarının 2013 yılının ikinci çeyreğinde serbest piyasada 2012 yılında yapılan konut kredisi toplam satış adedini yakaladığını, konut kredisi satış trendinde azalma olmadığını gözlemliyoruz. Faizlerin yükselmesi ile birlikte konut fiyatlarının yukarı doğru yükselme hızı yavaşlayacaktır. Böylece tüketicinin satın alacağı konutun maliyeti piyasa koşulları içerisinde dengelenecektir.

Tüketici oturma amaçlı doğru evi bulduğunda satın alma kabiliyeti oluşuyorsa faize duyarlı davranmayıp konut kredisi almaya karar verir. Yatırım amaçlı taleplerde ise faizlerin yukarı yönlü hareketiyle birlikte satın alma kararında bir miktar erteleme söz konusu olabilir. Böyle dönemlerde yatırım amaçlı taleplerin azaldığı görülüyor. Genel olarak piyasa koşullarında konut fiyatı ile kredi faiz oranları birbirini dengeleyerek optimal düzeye geliyor.

Cem MURATOĞLU / Odeabank Genel Müdür Yardımcısı

“Kredi faizleri daha fazla yükselmez”

Haziran ayından bu yana yıllık bireysel kredi faizlerinde yaklaşık olarak 150 baz puan artış gözlendi. Aynı dönemde mevduat, TCMB efektif fonlama ve bono faizlerinde de artış söz konusu. Bu bakımdan, aslında bireysel kredi faizlerinde son dönemde görülen yükseliş, bono ve mevduat faizlerindeki yükselişin bir sonucu. Bankaların fonlama maliyetlerindeki artış devam ettiği sürece, aynı şekilde bireysel kredi faizlerinin şu andaki seviyelerini koruyacağını düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönem için piyasa faizlerinin yüksek seviyelerdeki seyri ve Merkez Bankası’nın fonlama faizini yüzde 6,75-7,75 aralığında tutacağına yönelik açıklamalarına bağlı olarak, kredi faizlerinde düşüş öngörmüyoruz. Küresel düzeyde artan belirsizliklerin fonlama maliyetlerindeki olumsuz etkilerinin devamı durumunda kredi faizlerinde sınırlı yükselişler görebiliriz. Bizim Odeabank olarak beklentimiz 2013’ün geri kalanında bugünkü seviyelerin ötesinde bir artış olmayacağı yönünde.

2013 yılı içinde kredi faiz oranlarının yaklaşık olarak aynı seviyede kalacağını varsayarsak, tüketicilerin kredi kullanarak yatırım yapması veya ihtiyaçları dahilinde bireysel kredi ürünlerine başvurmalarını makul buluyoruz.

Bankaların 5 yıl vadeli konut kredisi faizleri

Banka adı           Ağustos ayı faizi       Eylül ayı faizi

Garanti B.                 0,89                             0,98
Akbank                      0,97                             1,05
Yapı Kredi                 0,87                             0,91
Denizbank                0,89                             0,99
TEB                                           -           -
Anadolubank           0,85                             1,15
Şekerbank                0,89                             1,19
Halkbank                  0,84                              0,88
Ziraat Bankası         0,85                              0,89
Albaraka Türk           0,83                             0,88
Kuveyt Türk               0,90                              0,93

Kaynak: RotaHaber

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Döviz Bozdurup Ev Alıyorlar

Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, döviz kurundaki yükselişin konut satışlarını artırdığını belirterek, “İnsanlar döviz bozdurup ev alıyor” dedi.

Bankaların konut kredisinde faiz oranlarını artırması satışları bir miktar düşürmesine karşın Türkiye’de gayrimenkul en gözde yatırım aracı olmaya devam ediyor. Konut yatırımının birçok bileşenden oluştuğunu söyleyen Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, “Gayrimenkul yatırımı hâlâ cazibesini koruyor. Konut kredilerindeki faiz artışını firmalar kendi içinde çözüyor. Ayrıca biz Metropol İstanbul’daki evlerin yarıdan fazlasını peşin sattık. Hatta döviz kurundaki son yükselişle birlikte, dolarını bozduran gelip ev aldı” dedi. Varlıbaş’la, gayrimenkul sektöründeki mevcut tabloyu ve yeni dönem yatırım planlarını konuştuk.

Öncelikle ekonomik gidişatla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyim?

Hiçbir zaman Türkiye ekonomisi için kötümser olmadım. Ülke olarak birçok artımız var. Hatta dünya ortalamasının üstündeyiz. 10 yılda güçlü bir iktidar ekonomik başarı getirdi. Bu sürede 3 kattan fazla büyüdük. Bana göre 2023′te 10 büyük ekonomiden biri olma hedefimiz çok rahat gerçekleşir.

2.5 Milyar $’Lık Proje

Yürüttüğünüz projeler hangi aşamada?

1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz Varyap Meridian’da teslim aşamasına geldik. GAP İnşaat’la birlikte yaptığımız Metropol İstanbul’un yatırımı sürüyor. Bu proje 1.5 milyar dolar büyüklüğünde.

Konut kredilerinin faiz oranlarındaki artış satışlarınızı nasıl etkiledi?

İnsanların konut alma kararı birkaç bileşenden oluşuyor. Tek başına faiz oranları belirleyici olmuyor. Artış satışları bir miktar yavaşlattı elbette. Bana göre bu seviyede faiz satışlar önünde çok büyük bir engel değil. Zaten birçok firma kendi bünyesinde bu artışı karşılıyor. Biz de öyle yapıyoruz. Yüzde 55′i satılan Metropol İstanbul’da aynı şeyi yapıyoruz.

Yüzde 50 Peşin Satış

Ağırlıklı olarak kimler sizden konut alıyor?

Müşterilerimizin yüzde 50′ye yakını peşin parayla alıyor. Çünkü bu kitle, yatırım amaçlı düşündüğü için parasını en iyi şekilde değerlendirmek istiyor. Bu nedenle döviz kurunun yükselmesi satışlarımıza pozitif etki yaptı. Parasını dolar ve euroda tutanlar son yükselişten sonra dövizini bozdurup ev aldı. Dövizden çıkarken gayrimenkule yönelme oldu. Çünkü İstanbul gibi dünyanın önemli merkezlerinde gayrimenkul yatırımları her zaman kazandırıyor. Durduğu yerde yatırım kendini ikiyeüçe katlıyor. Bu dünyanın hiçbir yerinde ve yatırım enstrümanında olmuyor.

Devlet Memurluğundan İnşaat Devine

40 yıllık bir geçmişine sahip olan Süleyman Varlıbaş, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Ulucami Köyü’nde doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Ziraat Mühendisliği eğitimi aldı. Çaykur’da fabrika müdürlüğü yaptı. 1980 yılında 10 yıllık memuriyet görevinden istifa ederek kendi işini kuran Varlıbaş, “Babam ayrılmamı pek istemedi ama kararıma da saygı duydu” diyor. Memurluktan ayrılma kararının gerekçesini de şöyle anlatıyor: “Çaykur’da çalışmak çok zordu o zaman. Çünkü insanların menfaatiyle ilgili konulara doğrudan müdahil olmanız gerekiyordu. Kapasite sıkıntısı vardı. Kampanya dönemlerinde sabahlara kadar uyumazdım. Kamyonlardan gece çay boşaltır, yağmurlu havalarda işçilerle çalışırdım. Ama baktım ki bu görev beni tatmin etmiyor. Dar kalıplar içinde çalışıyorduk çünkü. İstediğimiz birçok şeyi yerine getirme imkânına sahip değildik. Daha büyük işler yapmak için ayrıldım. Babam ve kardeşlerimle şirketimizi kurduk. Türkiye’nin pek çok şehrinde önemli projeler hayata geçirdik. Çok şükür hiç yokluk görmedik ama çok zengin bir ailenin çocuğu da değildim.”

Tarım ve Hayvancılıkla İlgileniyorum

Türkİye’nİn pek çok şehrinde taahhüt projeleri hayata geçiren Süleyman Varlıbaş, son dönemde tarım ve hayvancılıkla ilgili yatırımları gündemine aldığını söyledi. “Geçmişteki yanlış tarım politikaları beni bu alanın dışında yatırımlara yönlendirdi” diyen işadamı şunları söyledi: “Aslında ziraat mühendisiyim. Doğal olarak tarım ilgi alanıma giriyor. Eskiden yanlış tarım politikaları yüzünden bu iş kârlı değildi. Şimdi hükümet tarıma çok büyük destek veriyor. Özellikle organik tarımla yakından ilgileniyorum. Hedefim bu alana yatırım yapmak. Uygun büyüklükte bir arazi bulursam hayvancılık yatırımı da yapabilirim.”

Kentsel Dönüşüm İçin 50 Kişilik Ekip Kurduk
Yeni yatırım planlarınız var mı?

Kendi arsalarımız üzerinde geliştireceğimiz projeler var. Kentsel dönüşümle yakından ilgileniyoruz. Ayrıca Varyap Meridyan’ın yanında yaşam merkezi yatırımımız olacak.

Kentsel dönüşüm için çok başvuru oluyor mu?

Çok talep var… Hatta bunlara cevap vermekte zorlanıyoruz. Daha çok sitelerden bu yönde talep geliyor. Bu durum zaman ve enerjimizi alıyor. Hatta bunun için yaklaşık 50 kişilik bir ekip kurduk. Onlar görüşmeleri belli bir aşamaya getirdikten sonra bize bir rapor sunuyor. Bu süreçte hiç olmayacak teklifler sunan firmaların olması işleri zora sokuyor. Bana göre kentsel dönüşümde müteahhitler belli bir aşamadan sonra devreye girmeli. Belediyeler, TOKİ ya da Emlak GYO gibi kuruluşlar bu projelerde hak sahipleriyle anlaşmaları yapmalı. Hatta avam ve imar planları bile çıkarılmalı. Oralar arsa haline getirildikten sonra imar konusunda müteahhitler devreye girmeli.

Bayramı köyümde geçiririm

İş için çok sık seyahat ettiğini söyleyen Süleyman Varlıbaş, “3 günden sonra sıkılıyorum. Tatil benim için çekilmez oluyor” diyor. Dini bayramları mutlaka köyünde geçirdiğini söyleyen işadamı şunları anlattı: “Çünkü babamın mezarı köyde. Babamın en mutlu olduğu yer orasıydı. Ben de doğayı çok seviyorum.” 17 yaşında lise son sınıf öğrencisiyken evlenen Varlıbaş’ın 5 çocuğu 4 torunu var. Çocukları ve torunlarıyla arkadaş gibi olduğunu anlatan Varlıbaş, “Çocuklarıma doğruluğu ve dürüstlüğü öğütlerim. Bir de bu varlığın her zaman olmayabileceğini anlatırım. İnsanların arasına katılıp nasıl yaşadıklarını görmelerini tavsiye ederim. Ona uygun bir yaşam tarzı geliştirmelerini istiyorum. Kendi adıma herkesin imreneceği şeylere sahip olmak istemem” dedi.

Kaynak: Sabah

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ev Kredisi Faizleri Artıyor

Belçika’da konut kredisi faizleri yine artmaya başladı. Ortalama faiz yüzde 4,5’tan yüzde 5’e yükseldi. Örneğin 20 yıllık vade ile 100 bin euro kredi alanlar, 3 ay öncesine göre toplam 6 bin 251 euro fazla faiz ödeyecek.

Bankaların devlete ödediği uzun vadeli faizlerin artması nedeniyle ipotek kredisi faizlerinin de arttığı kaydedildi. Öte yandan ev kredisi geri ödeme taksitlerini artık ödeyemeyecek duruma gelen Belçikalıların sayısı da artıyor. Belçika Merkez Bankası verilerine göre kriz nedeniyle ev kredisi taksitlerini ödeyemeyenlerin sayısı yüzde 5 arttı. Ödenmesi gerektiği halde zamanında ödenmeyen ev kredisi miktarı ise yüzde 20 artarak 1,1 milyar euroya çıktı.

Kaynak: Sabah

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mevduat Faiz Oranlarında Artış

Bir ay önce 100 bin liralık mevduattan bir ay vadede net 419 lira kazanan banka müşterileri 593 lira kazanıyorlar.

Para piyasası kurumsal ve bireysel banka müşterileri açısından hareketli günler yaşıyor. ABD Merkez Bankası Fed’in “Faiz yükseltiyorum, piyasaya kademeli olarak daha az likidite vereceğim’ açıklamasından sonra uluslararası piyasalarda daha önce gelişmekte olan ülkelere giden para bu ülkelerden ABD’ye gitmeye başladı.

Yurtdışında terse dönen piyasa dengeleri iç piyasada tansiyonlu gelişmelere neden oluyor. Türkiye’de Merkez Bankası’nın (MB) sıcak para çıkışını önlemek için faiz yükseltmesi ve TL’nin dolara karşı değer kaybını önlemek için dolar satmasıyla birlikte bankalar da mevduatlarını güçlü tutmak için harekete geçtiler. Önemli sendikasyon ödemeleri olan bankalar, mevduat faiz oranlarını artırmaya başladı.

Fed’in hareketi öncesinde aylık mevduat faiz oranları yüzde 5’ler 6’larda olan bankalar bu faiz oranlarını yüzde 8’e kadar yükseltti.

Artış Beklentisi Var

Bir ay önce 100 bin liralık mevduattan bir ay vadede net 419 lira kazanan banka müşterileri 593 lira kazanıyorlar.

Bankalar mevduata e-mevduat üzerinden daha fazla faiz ödüyor. İnternet üzerinden açılan TL mevduat hesaplarına kimi bankalar yüzde 8.75 aylık faiz veriyor.

İç piyasada gecelik faiz olarak bilinen günlük faiz oranları (repo faizi), yüzde 6.50’a dayandı. Yüzde altı ve altının üstü olan gecelik faizler birkaç hafta önce yüzde 4 seviyesindeydi. Gecelik faizler için konuşulan resmi olmayan rakamlar ise daha yüksek. Bir hafta önce yüzde 9.30 olan aylık tezgahaltı mevduat faizleri ise 9.50’nin üstüne çıktı, yüzde 10’a çıkma beklentisi var.

Tasarrufçuların ilgisini çekmek için faiz oranlarını artıran bankalar, faiz yarışında tezgahaltı faizi de kullanıyor.

Denge Oluşumu Etkiliyor

Birbirlerine müşteri kaptırmak istemeyen bankalar resmi olmayan faizin üzerinde faiz vererek müşteri tutmaya çalışıyorlar. 100 bin TL’nin üzerindeki mevduata yüzde 7’den başlayan faizler veren bankalar, müşteriyle yapılan pazarlıklarda bu oranları yüzde 9’un üzerine çıkardı.

Piyasadaki beklentiler, Türkiye’deki para çıkışına bağlı olarak faiz artışının devam edeceği yönünde. Önümüzdeki aylarda ABD’nin piyasadaki likiditeyi çekmeye devam etmesini bekleyen bankaların mevduat faiz oranlarını yükseltmeye, yüzde 10’lara çıkarması bekleniyor.

Bu beklentiler, tasarruf sahiplerinin kararlarını verirken, iç piyasanın yanısıra dış gelişmeleri takip etmesi gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: Milliyet

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Ev Alım Kararını Erteledi

Konut kredisi faiz oranlarının da yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenler bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçti

Öğrencilerin ev bulma telaşı emlak fiyatlarını uçurdu. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut kredisi faiz oranlarının da yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenlerin bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçtiklerini belirtti.

Hakan Erilkun, konut kredi faizlerinin de yükselmesiyle birlikte ev almak isteyenlerin bu taleplerini erteleyerek kiralık ev arayışına geçtiklerini belirterek, özellikle üniversitelerin bulunduğu illerde uygun fiyatlı kiralık dairelerin hızla kiralandığına dikkat çekti. Hakan Erilkun, Kartal, Küçükçekmece, Beşiktaş ve Başakşehir’de kiraların ortalamanın üzerinde seyrettiğini de sözlerine ekledi. Kira artışlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de enflasyon oranının üstünde seyrettiğini belirten Hakan Erilkun şunları söyledi: “Evliliklerin arttığı, üniversite yerleştirmelerinin başladığı bu dönemde Ekim ayına kadar yoğun bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilikte inşaat firmalarının gayrimenkul teslimlerinin de yoğunlaşacak olması etkili. Kiralık evlerde düşük metrekare talepleri daha yoğunlukta. Büyükşehirlerde talep yoğun, arz ise sınırlı olduğu için kiralık daire bulmak oldukça zorlaşıyor.” dedi.

Kaynak: Mgdtv

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Nakite İhtiyacı Olanlar için Sonbahar Kredi Kampanyaları

Eylül ayının gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte bankalarda kredi kampanyaları hız kazandı. Tatil dönüşü nakit ihtiyaçları gidermek isteyen tüketiciler için kredidunyasi.com.tr bankalardaki kredi kampanyalarını araştırdı.

Eylül ayının gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte bankalarda kredi kampanyaları hız kazandı. Tatil dönüşü nakit ihtiyaçları gidermek isteyen tüketiciler için kredidunyasi.com.tr bankalardaki kredi kampanyalarını araştırdı.

İNG Bank’tan Taze Kredi

İNG Bank Migros işbirliği ile başlatılan tamamen masrafsız ihtiyaç kredisi ‘ING Taze Kredi’ ile tüketiciler 3.000 TL, 6.000 TL ve 9.000 TL ve 15.000 TL paketlerinden biriyle ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dört kredi paketi seçeneği bulunmaktadır: 24 ay vadeli 3.000 TL, 36 ay vadeli 6.000 TL, 36 ay vadeli 9.000 TL ve 48 ay vadeli 15.000 TL. Bütün kredi paketleri için ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,19. 24 ay vade ile ayda 149 TL taksitle 3.000 TL kredi kullanılabiliyor. Kredinin geri ödemesi 3.565 TL’ye, aylık maliyeti ise kredi hesaplama yapıldığında %1,43′e, yıllık maliyeti ise  % 17.14′e karşılık geliyor.

İNG Bank’tan 99 TL’ye 7.000 TL Okula Dönüş Kredisi

İNG Bank, Eylül ayına özel başlattığı ‘Okula Dönüş’ kredisi kapsamında nakit ihtiyacı 
olan tüketiciler, sadece 9 TL dosya masrafı ödeyerek, 99 TL’den 
başlayan taksitlerle 7 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisikullanabiliyor.

İNG 
Bank’ın bu dönemde acil nakit ve eğitim ihtiyaçları 
için uygun ödeme koşullu kredilerle tüketicilere destek olduğu kampanyada kredi faiz oranı % 0.37′den başlıyor. 14.000 TL’te kadar olan ihtiyaçlar için kullanılabilen kredide vade aralığı 24-60 ay aralığında değişiyor.

Kredi taksitleri 60 ay vade için ilk sene 99 TL olup, kredinin vadesi boyunca her sene yaklaşık %33 oranında artırılıyor. Kredi hesaplama yapıldığında kredinin aylık toplam maliyeti % 1.46′ya, yıllık maliyeit ise % 17.48′e karşılık geliyor.

Yapı Kredi’den Günde 10 TL’ye 9.000 TL İhtiyaç Kredisi

Yapı Kredi Eylül ayına özel kredi seçenekleri ile tüketicilere özel fırsatlar sunuyor. İhtiyaçlarını ertelemek isteyemen tüketiciler %1,07 kredi faiz oranı ile 36 ay vadeli 9.000 TL’lik masrafsız ihtiyaç kredisi için emekli banka müşterilerinin sadece sadece nüfus cüzdanı, kamu çalışanı müşterileri ise nüfus cüzdanı ve kamu kurum kimlikleriyle hemen kredi başvurusunda bulunabilyor.

“Okula Dönüş” bireysel ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında Eylül ayı sonuna kadar günde 10 liraya, 36 ay vadeli 9.000 lira masrafsız ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor.Bu kampanyadan faydalanmak isteyen Yapı Kredi müşterileri kredi başvurusu yaparak sonucunu anında öğrenebiliyor.

49 TL sigorta masraflı kredinin aylık maliyeti kredi hesaplama yapıldığında % 1.32, yıllık maliyeti ise % 15.80′e karşılık geliyor.

Garanti Bankası % 0.79 Faiz Oranlı Sonbahar Kredisi

Garanti Bankası’nın başlattığı ‘Sonbahar Kredisi’ ile tüketiciler, 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları için % 1.09′dan başlayan faiz oranları ile kredi kullanabiyor. 60 aya varan vadelerle kullanılacak kredide masraf 79 TL’den başlıyor.

Sonbahar kredisi kapsamında % 0.79 faiz oranı 1.000-3.000 TL arasında kullanılacak krediler için ayda 349 TL ödeyerek 3.000 TL kredi kullanmak mümkün. 9 ay boyunca toplam ödeme tutarı 3.144 TL olan ihtiyaç kredisi için ödenecek masraf ise 79 TL.

Kampanya kapsamında 36 ay vade, % 1.09 faiz oranı ve 250 TL masrafla ayda 350 TL ödeyerek 10 bin TL kredi kullanılabiliyor. Kredi hesaplama yapıldığında toplam geri ödemenin 12.602 TL’ye karşılık geldiği krediden özel sektör maaşçılar, tüm emekliler ve kamu sektörü çalışanları yararlanabiliyor.

Vakıfbank’tan 50 Bin TL’ye Kadar Olan İhtiyaçlar için Sonbahar Kredisi

VakıfBank’ın “Sonbahar Kredisi” kapsamında başlattığı ihtiyaç kredisi kampanyasında kredi faiz oranları yüzde 1.02′den başlıyor. 60 aya varan vade seçenekleri ile sunulan krediden 50 bin TL’ye kadar yararlanılabiliyor. 24 ay vade % 1.02 faiz oranı için ayda kredi hesaplama yapıldığında 2.417 TL taksit ödeyerek 50 Bin TL kredi kullanabiliyor. Bankanın ayrıca peşin komisyonlu sıfır faizli kredi seçenekleri de bulunuyor.

Peşin komisyon ödeyerek sıfır faizli kredi kampanyasından yararlanılabiliyor. Kampanya kapsamında 12 ay vadeyle aylık 1.666 TL taksit ödeyerek 20 bin TL kredi kullanılabiliyor. Tüketiciden 1.776 TL masrafın alınıyor.

Akbank’tan 75 Bin TL İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç sahipleri 75.000 TL’ye kadar tüm nakit ihtiyaçlar için, %1,09 faiz oranı ve sadece 159 TL kredi kullandırım ücreti ile Akbank ‘Sonhabar Kredisi’ fırsatından yararlanabiliyor.30 Eylül 2013′e kadar üstelik 3 ay erteleme imkanı ile hemen kullanılabilen kredinin ödemelerine Ocak 2014′de başlanabiliyor.

Kaynak: Kredidünyası

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kentsel Dönüşüm için Verilen Krediden Kiracılar da Yararlanacak

Birçok kiracı, tıpkı ev sahibiymiş gibi devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi çekerek ev sahibi oldu. Bu kiracıların ev kredisi faizlerinin yüzde 4′ü devlet tarafından karşılanarak, 8.4milyon TL’lik destek verildi.

Kentsel dönüşümsüreci, çürük binada oturan kiracılara da yaradı. Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kredi desteğinden kiracıların da yararlanması sağlandı. Böylece, birçok kiracı, tıpkı ev sahibiymiş gibi devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi çekerek ev sahibi oldu. Bu kiracıların ev kredisi faiz oranalrının yüzde 4′ü devlet tarafından karşılanarak, 8.4milyon TL’lik destek verildi.

Kentsel dönüşüm kapsamında kredi desteğinden yararlanarak ev sahibi olmak isteyen kişilere 32.9 milyon TL’lik kredi desteği verildi. Bu destek ile vatandaşlar 357 konut ve işyeri sahibi oldu. 

Ev sahibi olan 255 vatandaş bu destek ile evini yenilerken, bunlar için 23.1milyon TL’lik kredi desteği harcandı. 14 dükkân sahibi de 1.2 milyon TL’lik faiz desteği aldı. Çürük binada oturan kiracılar da kredi desteği için bankaların kapısını çaldı. 90 vatandaş kiracılıktan kurtularak ev sahibi oldu. Bu kişilere, 8.4milyon TL’lik faiz desteği verildi.

Kiracıyı Ayırmadık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Kiracılar da bizim anlaşmalı olduğumuz bankalardan aynı malikmiş gibi konut kredisi çekebiliyor. Kiracılara da ev sahipleriyle aynı hakkı verdik. Şu an onay için bekleyen 100 milyonluk destek bulunuyor” dedi.

Kaynak: Habertürk

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faizler Yüzde 1’e Çıktı Konut Kredisi Talebi Bıçak Gibi Kesildi

Faizlerin aylık yüzde 1’e çıkmasıyla konut kredisi talebi bıçak gibi kesildi. Bankaların kullandırdığı konut kredileri Ağustos ayında yüzde 1.56 ile yılın en düşük aylık büyümesini yaptı.

Faizlerin aylık yüzde 1’e çıkmasıyla konut kredisi talebi bıçak gibi kesildi. Bankaların kullandırdığı konut kredileri Ağustos ayında yüzde 1.56 ile yılın en düşük aylık büyümesini yaptı.

Mevduat ve kredi faiz oranları artışı bu süreci takip etti. Ancak kredi faizlerindeki artışın yavaş yavaş fiyatlara dahil edilmesi talebin birden değil kademe kademe azalmasını sağladı. Faizlerde yaşanan artışın kredi talebini ne şekilde etkilediğine ilişkin tablo netleşmeye başladı. Mayıs ayı sonundan itibaren piyasalarda yaşanan çalkantı ilk olarak kurları ve bono faizlerini yukarı taşıdı. Örneğin Mayıs ayında yüzde 0.60 civarında olan konut kredisi faiz oranları önce 0.70’e ardından 0.85’e son olarak da yüzde 1 civarına çıktı. Faizlerdeki bu süreç kredi talebini Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında düzenli bir şekilde düşürdü.

Kredi Faiz Oranları Artacak

“Kredi faizleri artacak” açıklamasının yüksek sesle söylenmeye başlanması Haziran ayında kredi talepleri öne çekti. Faizlerin dip yaptığı Mayıs ayında yüzde 3.62 artan konut kredileri Haziran’da yüzde 3.26 büyüdü. Temmuz’da bu oran yüzde 2.25 oldu.

Faizlerin yüzde 1’e ulaştığı Ağustos ayında konut kredisi hacmi aylık yüzde 1.56’lık artışla bu yılın en düşük büyümesini gerçekleştirdi. Hatta Ağustos ayının hesaplamalarda daha fazla gün sayısına sahip olması, kredi talebinin bıçak gibi kesildiğinin bir diğer göstergesi.

Hem Kredi Hem de Bono Faizlerindeki Yükseliş Devam Edecek mi?

Konut kredisi faizlerinin yeniden aylık bazda yüzde 0.60’lara inmesi kısa vadede oldukça zor. Çünkü hem ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemede frene basacak olması Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında dalgalanmalara neden oluyor. Fed’in tahvil alım programı ile ilgili bu ay yapacağı açıklama önemli. Suriye’ye yönelik yapılması beklenen askeri müdahale de tansiyonun düşmesini engelliyor. Bu iki gelişme netleşmeden faizlerin düşüş trendine girme ihtimali düşük.

Maliyette 14 Bin TL Artış

Fed ile başlayan faiz artışı süreci konut kredilerinde aylık ödeme miktarlarını da yukarı taşıdı. Mayıs ayında yüzde 0.60 faiz oranı ile 60 ay vadeli 100 bin TL’lik konut kredisi alanlar her ay 1.990 lira taksit ödemesi yapıyor. Bugün yüzde 1’den yine 60 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi alan birinin aylık kredi taksidi 2.225 lira. Yani bugün kredi alan Mayıs ayında alana göre ayda 235 lira vade sonunda ise 14 bin 100 lira daha fazla ödeme yapmak zorunda.

Ağustos’ta Kredi Kartına Yüklendik

Faiz artışı konut kredisine olan talebi düşürürken ihtiyaç kredisi ve kredi kartında durum biraz farklı. Ağustos ayında ihtiyaç kredilerinde yaşanan artış diğer aylardaki trendin bir benzeri. Bankaların kullandırdığı ihtiyaç kredileri geçen yüzde 2.25 artarken bu oran Temmuz ayında yüzde 2.16, Haziran’da yüzde 2.75 oldu. Kredi kartıyla yapılan harcamalara bakıldığında ise Ağustos’ta yüzde 3.7 ile ciddi bir artış var.

Ağustos’un hem tatil hem de okul harcamalarının arttığı bir ay olması vatandaşların kredi kartına daha sık başvurmasına neden oluyor.

Kaynak: Vatan

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati