Tag: faizsiz kredi

Somalı Esnafın Kredi Borçlarına Erteleme

13786Soma’daki maden faciası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların bir takım kredi borçlarının faizsiz ertelenmesine yönelik süre 1 sene uzatıldı.

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların bir takım kredi borçlarının faizsiz ertelenmesine yönelik müddetin 1 sene uzatılması kararlaştırıldı.

Manisa’nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların Türkiye Halk Bankası AŞ tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı bölge birliklerine müşterek olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük getirili kredi kullandırılmasına ilişkin Kabine hükümleri kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine konusunda kararda değişiklik yapılmasına ilişkin aranjman, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, esnaf ve sanatkarların henüz önce ertelenen kredi borçları, belirtilen usul ve asallar çerçevesinde bankaya yazılı talepte bulunulması halinde 13 Mayıs 2015′ten itibaren faizsiz olarak 1 sene ertelenecek. Buna bağlı olarak kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan taksitler de birer sene ötelenecek.

Ertelemeye ilişkin talepler 1 ay içerisinde bankaya yazılı olarak bildirilecek.

Esnafın mevzubahis kredi borçları 13 Mayıs 2014′ten itibaren 1 sene ertelenmişti.

Kaynak: Haberport

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa Faizsiz Kredi Başvuru Şartları 2015

aEsnaf sıfır faizli krediye odaklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı faizsiz kredi ve esnafa verilen kredilerin artırılması amacıyla sübvanse edilen faiz miktarının 600 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarması da esnaf ve sanatkar camiasında büyük bir sevinç yarattı.

Esnafa Faizsiz Kredi özellikle eski meslekleri korumak ve sanatkarlarına destek vermek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından esnafa verilmesi öngörüldü.

Kültürel miras olarak gördüğümüz kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması amacıyla verilecek olan kredi esnafımıza can suyu olacaktır. Kısa sürede hayata geçirilmesini beklenen faizsiz kredinin şartları da netleşmeye başladı.

Esnafa Faizsiz Kredi Başvuru Şartları 2015

Kredi miktarında 4-5 milyar lira artış sağlanacak.

Artık kimi kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için sıfır faizli kredi verilecek.

Girişimciliği desteklemek, ustalık belgesinin önemini ön plana çıkarmak amacıyla 3 yıllık ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış esnaf ve sanatkara da sıfır faizli kredi verilerek desteklenecektir.

Esnafa verilen kredilerin artırılması amacıyla sübvanse edilen faiz miktarı 600 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarılacak.

Esnaf ve sanatkarın zora düşerek kredibilitesi az olan, aldığı kredileri ödeyemediği için yeni bir kredi alamayacak olan, finans yapısı bozulmuş ama küçük bir destekle tekrar üretim tezgahları çalışacak, kepenkleri açılarak ayağa kalkacak.

Kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlar da sıfır faizle kredi kullanma imkanına kavuştu.

Tarım Destek Paketi ile ilgili ilk ayrıntılar ise Davutoğlu’ndan geldi. Bu açıklamalara göre mercimek, nohut ve kuru fasulye üretimine verilen hibe desteğine yüzde 100 artış uygulanacak. Tarım hibe oranları için de yüzde 50 bir artış olacak. Meyve üreticilerine yüzde 50 oranında fidan desteği artışı ve süt ürünleri için de yüzde 100 artış söz konusu olacak.

Kaynak: Kamuajans

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa Sıfır Faizli Kredi Müjdesi

aGümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Kredibilitesi bozuk, kredi alma imkanı kalmamış yani mevcut kredileri ödeyemediği için bu şekilde mali yapısı bozulmuş esnafımıza yönelik olarak sıfır faizli kredi mekanizması üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Canikli, TV Net televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna dair soru üzerine Canikli, bugün itibarıyla dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ve ekonomilerinde tüketici haklarında hangi kurallar yürürlükte ise Türkiye’de bunların en üst seviyede yer aldığını söyledi.

Zehirli ayakkabı konusuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Canikli, vatandaşların herhangi bir ürüne ilişkin en ufak bir şüphe duyduklarında anında kendilerini bilgilendirebileceklerini belirtti.

Yurt dışından gelen ürünlerin tamamını tahlil ettiklerini anlatan Canikli, “Buna yeni başladık yaklaşık 2 ay önce aldığımız bir kararla yani oyuncaktan ayakkabıya kadar belli ülkelerden gelen ve riskli olduğunu düşündüğümüz ülkelerden gelen ürünlerin tamamını sağlık açısından tahlile tutuyoruz” diye konuştu.

Televizyonlardaki bal reklamlarına da değinen Canikli, bu şekilde satışı yapılan ürünlerde şekerin dışında sağlığa zararlı tatlandırıcıların kullanıldığını da tespit ettiklerini bildirdi. Bazı ürünlerle ilgili analiz aşamasından önce reklamları durdurduklarını belirten Canikli, “Bu tür yayınlardaki bal reklamlarının tamamı sahte çıkınca bundan sonra da benzeri durumların ortaya çıkma ihtimali kuvvetle muhtemel olduğu için biz yayınlanmadan durduruyoruz” dedi.

Kredibilitesi bozuk esnafa yönelik kredi mekanizması

Esnafa ve KOBİ’lere yönelik müjdeleri olup olmadığının sorulması üzerine Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir süre önce sübvanse edilen faiz miktarının 600 milyondan 750 milyona çıkarıldığını açıkladığını anımsattı. 150 milyon liralık ilavenin yaklaşık 4-5 milyar lira daha düşük faizli kredi sağlamak anlamına geldiğini vurgulayan Canikli, bunun esnaf camiasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerle uğraşanların iş yeri açmaları halinde faizsiz kredi verdiklerinin de altını çizen Canikli, şöyle devam etti:

“Şimdi üzerinde çalıştığımız önemli bir düzenleme var. Kredibilitesi bozuk, kredi alma imkanı kalmamış yani mevcut kredileri ödeyemediği için bu şekilde mali yapısı bozulmuş, iflas etmiş esnafımıza yönelik olarak sıfır faizli ve küçük bir destekle ayağa kalkması mümkün olan esnafımıza yönelik olarak bir kredi mekanizması üzerinde çalışıyoruz. Önemli bir düzenleme. Sigorta mekanizmasını da içeriyor. Onu da modele katacak şekilde düzenleme yapacağız.

İnşallah onu da kısa süre içinde hayata geçirmiş olacağız. Zaten kredi alamıyor onlar. Tamam, bir şeklide bir hata yapmış, iflas etmiş, borcunu ödeyemiyor, kredilerini de geriye ödeyemiyor fakat bıraktığınız zaman gidecek, iflas edecek. Halbuki küçük bir destekle ayağa kalkma imkanı, çarkı döndürme imkanı varsa o desteği, o can suyunu sağlamak amacındayız onun için bu çalışmayı yapıyoruz.”

Merkez Bankasının faiz politikası

Merkez Bankasının faiz politikasına ilişkin bir soru üzerine Canikli, dünyadaki diğer merkez bankalarının faizleri düşürmeye çalıştıklarını belirterek, “Eğilim o yönde. Çünkü deflasyonist bir ortam var. Yani bugün dünya ekonomileri açısından tehlike enflasyon değil, deflasyon yani durgunluk” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 2-3 seviyelerinde bir enflasyon oranının son derece makul olduğuna dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:

“O oranın altına indiği zaman başka tehlikeler… Üretimin azalması, ekonomilerin daralması, kasılması, o daha büyük bir tehlike. Çünkü neden refah seviyesinin düşmesi anlamına geliyor. İnsanlar onlara dikkat ediyor. Hatta zaman zaman duyarız Japonya’da yatırımcılara negatif faizle kredi sağlanıyor, düşünebiliyor musunuz? Şimdi böyle bir ortamda Türkiye’nin, bu ortamın gerektirdiği gibi hareket etmesi gerekiyor. 2003′ten beri Türkiye’de Merkez Bankası bu dönüşümü, gelişimi tam iyi okuyamadı. Orada yeni oluşan bu denklemin, dengenin gereği gibi adım atamadı. Yapması gerekeni yapmadı. Tabi Merkez Bankası bağımsızdır, özerktir. Kararları, hükümet dışında kendisi alıyor. Ama sonuç itibarıyla hesap vereceğimiz ekonomik sonuçları etkiliyor bu kararlar. Sonuç itibarıyla hesabı seçimlerde hükümetler veriyor.”

Kaynak: YeniAkit

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çiftçiye 6.5 Milyar TL Kredi Verilecek

aTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, bu yıl kullandırılan kredi miktarını geçen yıla göre yüzde 9 artırarak 6 milyar 500 milyon lira olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güvendi, kredi faizinin büyük kısmınınHazine’den karşılandığı bir sistemle çiftçiye, faizsiz veya maksimum yüzde 8 civarında finansmanla kredi verdiklerini belirtti. Güvendi, özel bir banka ile Tarım Kredi arasında kredi maliyeti bakımından yüzde 100′e yakın fark olduğunu ifade etti.

Kaynak: Takvim

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çerkezköy’de Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı

aTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası, esnafa yönelik faizsiz kredi uygulayan Yapı Kredi Bankası ile protokol imzaladı.

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda düzenlenen protokol törenine, Yapı Kredi Çerkezköy Şube Müdürü Tayfun Ercan, Yapı Kredi Saha Müdürü Kahraman Hayta, Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Murat Küçük, KOBİ Portföy Yönetmeni Adem Derebent ile Çerkezköy Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ katıldı.
Hazırlanan protokolü Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ve Yapı Kredi Çerkezköy Şube Müdürü Tayfun Ercan imzaladı. Esnaf Odası Başkanı Bozdağ, anlaşmanın tüm esnaf ve sanatkarlar için hayırlı uğurlu olması ve bol kazançlar getirmesi dileğinde bulundu.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kaybolan Meslekleri Yapana Faizsiz Kredi

aÇorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ile yeni girişimcilere sıfır faizli kredi uygulamasının başladığını bildirdi. Buna göre; el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık gibi meslekleri yapanlara sıfır faizli kredi çekebilecek.

Kılıç, esnaf ve sanatkarlara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 21 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasıyla esnaf ve sanatkârlara büyük kolaylık sağlayan kredi uygulamalarının hayata geçtiğini kaydetti.

Yalçın Kılıç, esnaf ve sanatkarlarımızın beklentileri sonrasında Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamaların Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararı ile hayata geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: “Böylece el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkâra pozitif ayrımcılık yapılacak. Bu meslek erbabının 2015 yılında kullanacağı kredilerin faizinin tamamı hazine tarafından karşılanacak, esnafımızın cebinden faiz ödemesi çıkmayacaktır. Bu kolaylık unutulmaya yüz tutan bu mesleklerde faaliyet göstermek suretiyle kültürel ve sanatsal değerlerimizin dünden bugüne yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere hükümetimizin gösterdiği vefanın bir göstergesidir.”

Kılıç, yeni düzenlemeyle ayrıca; kredi başvuru tarihi itibariyle, en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârların da sıfır faizle kredi kullanma imkânına kavuştuklarını açıkladı.

ÇESOB Başkanı Kılıç, imalat ve tamirat ile hizmetle ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için ödenmesi gereken faizin yarısının da hazine tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Çorum Haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faizsiz Konut Kredisi İle İlgili Düzenleme

Yasa tasarısında vazife malullüğü aylığı alan dul ve yetimlere ilişkin faizsiz konut kredisi ile ilgili düzenlemeler mevcut.

Yasa tasarısında vazife malullüğü aylığı alan dul ve yetimlere ilişkin düzenlemeler mevcut. Yeni düzenleme ile, faizsiz konut kredisi hakkı kapsamı genişletilerek harp ve vazife malulleri ile 5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ve 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında vazife malullüğü aylığı alan dul ve yetimlerin de yararlanmaları öngörülmektedir. Ayrıca ilgili mevzuatına göre harp veya vazife malulü sayılanlardan görev veya sınıf değiştirerek çalışmaya devam edenler de bu haktan yararlanabilecektir.

Kredinin nasıl kullandırılacağına ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Toplu Konut İdaresince çıkarılan yönetmelikdle belirlenecek olması olumlu bir gelişmedir. Umarız var olan sorunların çözümü adına Bakanlıkça gerekli görüş TOKİ’e verilir. Ayrıca bu yönetmeliğin ne zaman çıkarılacağına dair bir hüküm bulunmaması da tasarının eksik tarafıdır.

Faizsiz Konut Kredisi İle İlgili Düzenleme

MADDE 37- 2/3/1984 tarihli ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanununun ek 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“EK MADDE 2- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine ve 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlara bir konut ile sınırlı olmak kaydıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verilir. Aynı kanunlar kapsamına giren sebeplerle hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri ile harp veya vazife malullüğü aylığı almaktayken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri için ise; bir konut ile sınırlı olmak üzere, öncelikle dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmişse kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla aylık bağlanma koşullarına bakılmaksızın talepte bulunan çocuklarına müştereken, bu kişiler bulunmadığı takdirde de öncelikle anaya olmak üzere ana veya babasına konut sahibi yapmak amacıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verilir. Birinci fıkrada belirtilen haller kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenler de birinci fıkra hükmünden yararlanırlar. Bu kredinin tavan tutarı, Yüksek Planlama Kurulunca belirlenir. Kredi için yapılacak başvurulara, kredilerin kullandırılmasına, geri ödeme süre ve yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Toplu Konut İdaresince çıkarılan yönetmelikdle belirlenir.”

Kaynak: Gazi Haber

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Gazilerin Faizsiz Konut Kredisi Hakları

Gazihaber.com yazı dizisinde yakın zamanda yapılacak yasa kapsamında Ordu Vazife Malulleri ile Görev Şehidi Yakınlarına verilmesi planlanan iş hakkı ve faizsiz konut kredisi hakları kapsamında da yeni sorunların oluşmaması açısından hakkın sorunsuz kullanılabileceği ve kimseyi mağdur etmeyecek bir yasal düzenleme yapılmasının gerekliliği konusuna yer verildi

Gazihaber.com yazı dizisinde yakın zamanda yapılacak yasa kapsamında Ordu Vazife Malulleri ile Görev Şehidi Yakınlarına verilmesi planlanan iş hakkı ve faizsiz konut kredisi hakları kapsamında da yeni sorunların oluşmaması açısından hakkın sorunsuz kullanılabileceği ve kimseyi mağdur etmeyecek bir yasal düzenleme yapılmasının gerekliliği konusuna yer verildi. Yazıda, bundan önceki uygulama yönetmeliğinde olduğu gibi iş hakkının kullanımında olayın oluş tarihinden itibaren 15 yıllık süre aşımı ile kısıtlı kalmaksızın yasanın resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde hak sahiplerinin iş hakkından yararlanabilecekleri düzenlemenin uygulama yönetmeliğine konulması gerektiği ve bunun yanında feragat hakkının verilmesi sureti ile çalışamayacak ya da çeşitli nedenlerle iş hakkını çocuğuna, eşine ya da kardeşine devretmek isteyen vazife malulleri açısından hakkın sorunsuz kullanımının sağlanması gerektiği konularına değinildi. Yazıda şu konulara da yer verildi:

Faizsiz Konut Kredisi

‘Faizsiz konut kredisi ile ilgili olarak, “hak sahipliği belgesi” müracaatlarının posta yolu ile defaatle yapılmasına rağmen gelmemesi, Ankara’ya giderek elden alınması, faizsiz konut kredisinin evi aldıktan sonra hesaba yatması vs. gibi birçok sorunun çözümlenmesini sağlayıcı bir düzenleme de önem arz ediyor. Hakkın verilmesinden sonra, hakkın kullanımında var olan sorunların da çözümlenmesi gerekiyor’.

İş hakkının kullanımında da birçok sorun bulunmakta, en büyük problem iş hakkı başvurusu ile ilgili olarak başvuru sahiplerinin başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilecekleri bilgi kanallarının olmayışında yatmaktadır. Tam bir bilgi dezenformasyonunun yaşandığı iş başvurusu sürecinde İçişleri Bakanlığında ilgili birime ulaşılamamakta, konu ile ilgili bilgi verecek hiç kimseye ulaşılamamaktadır. Çoğunlukla sadece bilgi almak için bile birçok Şehit ailesi ve Gazi Ankara’ya gidebilmektedir.

Bu sorunun çözümlenmesi adına İçişleri Bakanlığında bu konu ile ilgili olarak başvurunun hangi aşamada olduğu ile ilgili verebilecek bir bilgilendirme hattının kurulması büyük önem arz ediyor. Bunun yanında iş hakkı başvurularına ilişkin olarak başvuru sürecinin uzun bir zaman dilimine yayılması sebebi ile başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda 120 günlük süre aşımı nedeni ile idare mahkemesine dava açılamaması da bir diğer mağduriyet olarak karşımıza çıkıyor. İçişleri Bakanlığının iş başvurularını aldıktan sonra mevcut başvurunun alındığını ve atama sürecinin 6 ay içinde tamamlanacağına dair yazılı bildirimde bulunması durumunda kararın olumsuz sonuçlanması durumunda idari yargılama usulüne göre başvurusu olumsuz sonuçlanan kardeşlerimiz o yazıya istinaden 6 ay içinde dava açabilecek konuma geleceklerdir.

Kaynak: Gazi Haber

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB Girişim Eğitimlerini Tamamlayanlara Faizsiz Kredi

TEB Uygulamalı Girişim Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar, KOSGEB’in 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlanabilecek.

Adana’dan 30 girişimci adayının kabul edildiği eğitim programı kapsamında, girişimci adayları küçük ölçekli işletme kurmak ve bu işletmeleri büyüterek yönetmek için gerekli yetkinliklerini geliştirmek amacıyla eğitim alacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar, KOSGEB’in 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlanabilecek.

TEB girişimcilere, nakit kredi ve teminat mektubu gibi ihtiyaçlarında da destek verecek. Eğitim programının 20 Mayıs Pazartesi günü de Bursa’da başlayacağı bildirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Sertifika Alan Girişimcilere Faizsiz Krediye Başvuru Hakkı

Karasu Belediyesi AB Koordinasyon Müdürlüğü, KOSGEB ve MARKA İşbirliğiyle İş Kurmak İsteyen Girişimcilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Semineri Veriyor, Seminerden Sonra Sertifika Alan Girişimciler Faizsiz Krediye Başvuru Hakkı Kazanıyor

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, girişimcilerin eksikliği halinde iş alanları, iş kolları, yeni iş fikirleri ve yeni istihdam alanları açılamayacağını savundu.

İspiroğlu, kendi işini kurmak isteyen, gelecekte bir iş kurmayı düşünenlerin düzenlenen programa katılmaları gerektiğini ifade ederek, şunları bildirdi:

“Peki girişimcilik doğuştan mı kazanılan bir beceri, yoksa sonradan öğrenilebilir mi ? Girişimciliğin temelde insanların içinden gelen bir dürtü olduğu kabul edilse de başarılı bir girişimci olmak için birçok alanda beceri sahibi olmak gerekiyor. Doğru fikrin bulunmasından, doğru zamanın tespit edilmesine, gerekli finansmanın sağlanmasından bulunan fikrin fiziki olarak hayata geçirilmesine kadar girişimcilerin öğrenmesi gereken çok şey var. Girişimcilik programı kendi iş fikirlerini hayata geçirmek isteyenlere zaman kaybetmemeleri için adım adım ne yapmalarını ve ne yapmamalarını anlatıyor.”

28 kursiyerin katılımıyla başlayan kurs 60 saat sürecek. Kurs sonunda sertifika alan girişimciler, KOSGEB’in yeni iş kuranlara verdiği 27 bin lira hibe, 70 bin lira da faizsiz kredi başvurusu hakkına sahip olabilecek.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Faiz Oranları Kaldırılmalı

Tokat Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan Kullandırdıkları Kredilerin Faiz Oranlarının Artık Kaldırılması Gerektiğini Söyledi

Aydoğan, kooperatif binasında yaptığı basın toplantısında, 2011 yılı faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

2012 yılından beklentilerine değinen Aydoğan, şunları kaydetti:

“İdarecilerimizden beklentilerimiz, taleplerimiz var. En başta bir kredi kooperatifi olmamız sebebiyle esnaf ve sanatkara verilen sübvanse krediler özellikle kategorilendirilerek her esnafın daha kolay ulaşması sağlanmalıdır, kullandırdığımız kredilerin, kredi faiz oranları artık kaldırılmalıdır ve esnaf sanatkar faizsiz kredi kullanmaya başlamalıdır, esnafın talep ettiği rakam net olarak eline verilmeli, yapılacak kesintilerde kredi geri ödeme planı içerisinde taksitlere ilave edilmelidir. Bizi üzen uygulama ise esnaf ve sanatkarın emekli olduktan sonra verilen ve tüm emekliler içerisinde en düşük maaş alan insanlar olmasıdır.

Kendi primini kendi öz kazancından eliyle götürüp yıllarca ödeyen bu kesime emekli olduğunda geçinebileceği bir ücret verilmelidir. Kamudan emekli olanlardan çok daha aşağıda verilen emekli maaşları esnaf ve sanatkarı geleceği konusunda maalesef kaygılandırmaktadır.”

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ’lere Verilen Hibe ve Krediler İştah Kabartıyor

KOBİ’lere Verilen Milyarlık Hibe ve Krediler Büyük Holdinglerin İştahını Kabarttı

Türkiye’de Küçük ve Ortaboy İşletmelere yönelik yurtiçi ve yurtdışı teşviklerin katlanarak artması, büyük holdinglerin ilgi odağı oldu. Yıllık 10 milyar lirayı bulan teşviklerden pay almak isteyen holdingler, kâğıt üzerinde faaliyet gösteren yüzlerce mini şirket kurdu. En fazla tercih edilen alanlar ise yazılım, reklam, danışmanlık ve turizm oldu.

Kurulan şirketler, geçen yıl 4 milyar TL’yi bulan faizsiz kredi ve yine 3 milyar TL’ye yakın diğer devlet teşviklerinden de yararlandı. Teşvik Sistemine Kayıt Oluyor Devlet teşviklerinin takibini yapan ilgili kurumlardan edinilen bilgiye göre, holdingler tarafından kurulan ve geneli kağıt üstünde faaliyet gösteren KOBİ’lerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

Sistem ise şu şekilde işliyor:

Holding ya da şirket merkezinin içindeki herhangi bir oda yeni şirketin merkezi olarak gösteriliyor. Büyük şirket olmanın avantajı seyesinde şirket kurulumu ve muhasebesi ile ilgili düzenlemeler hızla tamamlanıyor. Ardından KOSGEB ve kalkınma ajansı gibi teşvik merkezlerine başvurular başlıyor. Araştırmalara göre bazı büyük holdinglerin teşvik sistemlerine kayıtlı KOBİ sayısı 20′yi buluyor. Bu şirketlerin merkezi holding binalarının içinde yer alıyor. Bir Odada 5 Şirket Var Bazı durumlarda 5 KOBİ’nin de merkezi tek bir oda olarak gösteriliyor.

Ortaya çıkan tablo Yeni Türk Ticaret Kanunu’nu da yakından ilgilendiriyor. Yeni kanun limited şirketlere de denetim getirdiğinden teşviklerin usulsüz kullanımını engelleyecek. Holdinglerin teşviklerden yararlanmak için KOBİ niteliğinde şirketler kurduğu bilgisinin kendisine de ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Ünal Tekinalp, “Bana böyle duyumlar geliyor. Hatta büyük şirketlerin bu nedenle TTK’da yer alan düzenlemeleri engellemeye çalıştığı kanaatindeyim. Şu anda KOBİ teşvikleri ve muhasebeleri denetime tabi değil” dedi.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOSGEB’den Girişimcilere Faizsiz Krediye Başvuru Hakkı

MARKA’nın Ücretsiz Düzenleyeceği Uygulamalı Eğitiminden Sertifika Alan Girişimciler KOSGEB’in Yeni İş Kuranlara Verdiği Hibe ve Krediye Başvuru Hakkına Sahip Olacak

MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, MARKA’nın ücretsiz düzenleyeceği uygulamalı girişimcilik eğitiminden sertifika alan girişimcilerin, KOSGEB‘in yeni iş kuranlara verdiği 27 bin liralık hibe ve 70 bin liralık faizsiz krediye başvurma hakkına sahip olacağını bildirdi.

Ayan, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve bölge paydaşları ile işbirliği içinde düzenlediği “Kendi İşim Gibisi Yok” isimli yerel girişimciliği arttırmaya yönelik “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri”nin Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova’da devam ettiğini belirtti.

Söz konusu eğitime başvuruların 2012′de de ajansın internet sitesi üzerinden alınmaya devam edildiğini ifade eden Ayan, bugüne kadar ajans eliyle 71 sınıf eğitim verildiğini, bu eğitimlere katılan 2 bin 120 kursiyerden bin 661′inin sertifika almaya hak kazandığını kaydetti.

Ajansın girişimciliğin geliştirilmesine büyük önem verdiğini ve kalkınmanın yerelden başladığına inandığını vurgulayan Ayan, şunları kaydetti:

“Bölge planımızdaki hedefler doğrultusunda, hem bölgemizde girişimciliğin geliştirilmesi hem de devletin verdiği desteklerden bölge girişimcilerinin daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultuda KOSGEB ile ilk defa bir Kalkınma Ajansı, bölgeyi kapsayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü imzalamıştır.

KOSGEB ve yerel paydaşlarımızdan Belediyeler, Meslek Odaları, kamu kurumları ile işbirliği içinde il ve ilçelerimizde düzenlediğimiz bu eğitimlere yoğun ilgi olduğunu görüyoruz. Gelen başvurular, iş fikrinin yenilikçi olması, bölge ihtiyacını karşılar nitelikte olması, istihdama ve ihracata katkısı, uygulanabilir ve başarıya ulaşabilir olması, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden olup olmadığı, girişimci adayının tecrübesi, sermaye yapısı, pazar bilgisi, eğitimi gibi kriterlere göre değerlendirilmektedir.

MARKA’nın ücretsiz düzenleyeceği uygulamalı girişimcilik eğitiminden sertifika alan girişimciler, KOSGEB’in yeni iş kuranlara verdiği 27 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz krediye başvuru hakkına sahip oluyor. İş fikri olan girişimciler Ocak ayı eğitimleri için (www.marka.org.tr) adresinden başvuru yapabilirler.”

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hayvancılıkta Faizsiz Kredinin Maliyeti Yükseliyor

Yatırımcıların Hak Ettiği Halde Kaynak Yetersizliği Nedeniyle Kullanamadığı Krediler Daha Yüksek Maliyet ve Daha Kısa Vadeli Olarak Verilecek

Devlet destekli sıfır faizli kredi ile hayvancılığa yatırım yapan girişimciler onaylanmış yatırım kredilerinin bir bölümünü kaynak yetersizliği nedeniyle 2011′de kullanamadı. Hak edilmiş kredilerin bu ay çıkması beklenen kararname çerçevesinde daha yüksek maliyet ve daha kısa vade ile yatırımcılara kullandırılması bekleniyor.

Ziraat Bankası’nın hak edilmiş kredileri 2011′in son aylarında talep ettikleri halde kaynak yetersizliği gerekçe gösterilerek kendilerine verilmediğini belirten girişimciler, devlete güvenerek hayvancılığa yatırım yaptıklarını ancak büyük zarara uğradıklarını belirtiyor.

Bankanın krediyi onayladığı halde 2011′de ödememesini eleştiren girişimciler, “Şimdi bize 2012′de daha ağır şartlarla bu krediyi verecekler. Yatırım maliyetlerimiz çok yükselecek. Bizim zararımızı kim karşılayacak? Bu haksızlığın düzeltilmesini istiyoruz.” görüşünü dile getirdi.

Yatırımcılara Ek Yükler Gelecek

Sübvansiyonlu kredi kullanmak için tüm şartları yerine getiren ve kredisi onaylanan girişimciler Ziraat Bankası’nın 2011′in son aylarında kredi vermemesini eleştirdi. Girişimciler uğradıkları haksızlığı DÜNYA’ya şöyle ifade etti:

“Deyim yerindeyse maçın son dakikalarında kural değiştirdiler. Bizim onaylanmış kredimizi para yok diye vermediler. Şimdi yıllık yüzde 3 komisyon, ayrıca her yıl için yüzde 1.5 komisyon ödememiz isteniyor. Kredinin geri ödemesi ise 7 yıl yerine 6 yıla çekiliyor. Aynı yatırım için iki farklı vade ve ödeme koşulu olan kredi kullanmış olacağız. Biz devlete, verilen sıfır faizli 7 yıl vadeli krediye güvenerek yatırım yapmaya karar verdik. Ziraat Bankası’na başvurduk. İstenen teminatı verdik.

Kredimiz onaylandı. Kredinin bir bölümünü kullandık. Geri kalanı talep ettiğimizde para yok diyerek vermediler. Şimdi de onayı çıkmış krediye yeni şartlar getiriyorlar. 2012 kararnamesi çıktıktan sonra kredi verebileceklerini söylüyorlar. Ama yeni şartlarla ve yeni vade ile. Hak ettiğimiz kredi sıfır faizli ve 7 yıl vadeliydi. Şimdi 6 yıl vadeli verebileceklerini söylüyorlar.

Ayrıca, yüzde 3 komisyon ve her yıl için ayrıca yüzde 1.5 komisyon talebi var. Bu bizim maliyetlerimizi çok yükseltecek. Devlete güvendik ve 7 yılda ödeyecek şekilde planlarımızı yaptık. Dövizdeki artış ithal ettiğimiz hayvanların değerini artırdı. Kredinin de pahalıya gelmesi bize çok büyük zarar verecektir.”

Yaklaşık 40 Bin Yatırımcı Yararlandı

Hükümetin 1 Ağustos 2010 tarihinde başlattığı sıfır faizli kredi uygulaması kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker‘in verdiği bilgiye göre 2011 sonu itibariyle 6.2 milyar lira kredi kullandırıldı. Büyük bölümü süt ve besi hayvancılığı yatırımlarına verilen krediden yaklaşık 35 bin kişinin yararlandığı tahmin ediliyor.

Devlet destekli olarak kullandırılan sıfır faizli hayvancılık kredisini kullanan girişimciler aldıkları kredi tutarının 1.5 katı teminat göstermek zorunda. Yatırım gerçekleştikçe ödemesi yapılan kredinin bir bölümü kaynak yetersizliği nedeniyle 2012′ye sarktı. 2012′de verilecek kredinin şartları ve ödeme koşulları 2011′den farklı olacak.

Ziraat Bankası’ndan savunma:

Sübvansiyonlu Krediler Hazine’nin Kaynağı İle Sınırlı

Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, son dönemde sübvansiyonlu kredi kullanan yatırımcılardan kendilerine çok sayıda başvuru olduğunu belirterek konuya ilişkin olarak DÜNYA’ ya şu bilgileri verdi:

“Yatırım kredileri, müşteriye nakit olarak verilmez. Yatırım gerçekleştikçe belgeye dayalı olarak verilir. Yeni yılda daha az sübvansiyonlu kredi alabileceğini düşünen yatırımcılar, yatırım gerçekleşmeden sübvansiyonlu kredinin bir an önce kendi hesabına aktarılmasını istiyor. “Nasıl olsa bu daha ucuz, hesabıma geçsin ben sonra kullanırım” diye düşünen müşterilerimiz bize başvuruyor.

Fakat, yatırım gerçekleşmeden, belge olmadan krediyi vermemiz mümkün değil. Kaldı ki, Ziraat Bankası olarak biz bu sübvansiyonlu kredilere sadece aracılık yapıyoruz. Kredinin kaynağını Hazine veriyor.

Hazine ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği ve kamuoyuna açıkladığı kararname ve uygulama tebliği çerçevesinde sübvansiyonlu krediyi kullandırıyoruz. Bize verilen bütçenin dışına çıkmamız mümkün değil. Bu nedenle kredisi 2011′de onaylansa bile yatırım gerçekleşmemişse yatırımcı yeni çıkacak kararname çerçevesinde kredi alabilecek” diye konuştu.

Kaynaklar Sınırsız Değil

Ziraat Bankası olarak tarımda endüstriyel yatırımların yapılması, gerekli altyapının tamamlanması ve daha fazla katma değer yaratılması için çalıştıklarını vurgulayan Cengiz Göğebakan:

“Hayvancılık ve diğer tarımsal yatırımları desteklemek bizim öncelikli görevimizdir. Fakat her yıl olduğu gibi Aralık ayında birçok yatırımcı, yeni çıkacak kararname ile daha az sübvansiyon alacağını düşünerek yatırım yapmadan kendince hak ettiğini düşündüğü kredinin hesabına aktarılmasını istiyor. O para hesabımda olsun nasıl olsa kullanırım diye düşünüyor. Oysa biz banka olarak daha başlamamış bir yatırıma kredi veremeyiz. Hazine ile aramızdaki protokolde böyle değil.

Biz sübvansiyonlu kredi işlemlerini Hazine ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, Hazine ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uygulama tebliğine göre yapıyoruz. Hazine kaynaklarının istismar edilmesine izin veremeyiz. Temmuz, Ağustos aylarında diğer yatırım kredilerinde de duraklama oldu. Bizde neticede bize verilen kaynakları en verimli kullanmakla yükümlüyüz.

Merkez Bankası ve Hazine’nin ülke ekonomisinin selameti için koyduğu kurallar çerçevesinde çalışıyoruz. Bütün bankalara kredileri kısın denildi. Yüzde 25 sınırı getirildi. Bizde buna uymaya çalışıyoruz.

Ülkenin menfaati, Hazine’nin likidite durumuna göre bankamız bir ödenek kullanıyor. Bankanın yasal ve ticari yükümlülükleri var. Müşterilerimiz haklı olarak bunu pek bilmezler. Hazine bütçeye koyduğu para kadar kredi ver der. Bizde bunu veririz. Bunun dışına çıkmamız mümkün değil.”

Girişimciler Ne İstiyor ?

Sıfır faizli kredi kullanan girişimcilerin ne istediğini anlamak için bir örnekle açıklayalım:

Süt hayvancılığı yapmak için yatırım yapan bir girişimci devletin verdiği sıfır faizli kredi için Ziraat Bankası’na başvuruyor. Yasal tüm şartları yerine getiriyor. Alacağı kredinin 1.5 katı teminat veriyor. Ziraat Bankası, bu girişimcinin talebini inceliyor ve uygun görürse onaylıyor. Yatırım yapıldıkça, harcama belgelendirildikçe kredi dilimler halinde girişimciye ödeniyor. Süt hayvancılığı yapmak isteyen bir girişimci en fazla 7 milyon 500 bin lira kredi alabiliyor. Bu kredinin geri ödemesi ise 2 yılı ödemesiz 7 yılda gerçekleşiyor.

Bu şartlarda kredi alan bir yatırımcı harcama yaptıkça dilimler halinde kredisini alıyor. 2011′in Ekim ayına kadar 5 milyon liralık bölümünü kullanıyor. Geri kalan 2.5 milyon lirayı kullanmak istediğinde banka para yok veremem diyor. Bu yatırımcı 2012′ de kalan 2.5 milyon lirayı kullanabilecek. Ancak, 2011′in şartları ile değil, 2012′nin şartları ile kullanacak.

2011′de kullandığı 5 milyon lira için faiz ödemezken ve 2 yıl ödemsiz 7 yıl vadeli kullanırken, 2012′de hem faiz ödeyecek hem de 1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli kullanacak. Ayrıca alacağı kredinin yüzde 3′ü kadar komisyon ödeyecek. Her yıl ayrıca yüzde 1.5 komisyon ödeyecek. Girişimcilerin itiraz ettiği nokta burası. Ekim ayında krediyi kullanabilse maliyeti çok daha düşük olacaktı.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ’ler İçin Kredi Kampanyası

Vakıfbank KOBİ’lere 24 Veya 60 Ay Vadelerle Faizsiz Veya Masrafsız Kredi Verecek

KOBİ’lere verdiği hizmeti KOBİDOST markasıyla sürdüren VakıfBank, KOBİ’lere yönelik yeni bir kredi kampanyası başlattı.

Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, KOBİ’lerin finansman kaynaklarına kolay ve iyi şartlarla ulaşması amacıyla 4 ayrı kredi imkanı sundu.

Faizsiz Kredi ve Masrafsız Kredi ile 3 ay ödemesiz dönem seçeneği sağlayan VakıfBank, Faizsiz Kredi’de vadeyi 24 ay olarak, Masrafsız Kredi’de ise 60 aya kadar olarak belirledi.

VakıfBank, KOBİ’lere yönelik kampanyasından kredi kullanan müşterilerine 3 ay boyunca çeşitli özel avantajlar da uyguluyor.

Kredi kullanan KOBİ’lerin tahsile alınan çek masraflarında yüzde 100 ve giden EFT masraflarında yüzde 75 indirim yapılıyor. Ayrıca VakıfBank Çek Karnesi ücretinde 50 yaprakla sınırlı olmak üzere yüzde 100 indirim getiriliyor. Çek işlemlerinde ”sıfır” masraf sunan VakıfBank, kredi kullanan KOBİ’lerin POS cihazı kullanımlarında, KOBİ’ye özel çalışma şartları ilave taksit imkanları da sağlıyor.

Kampanyadan kredi kullanan müşterilere özel “Ticari Kredi Kartı” kampanyası da düzenleyen VakıfBank, buna göre toplam 2.000 lira ve üzeri harcama yapan kart sahiplerine 50 lira değerinde Worldpuan hediye ediyor. Kart sahibi hedeflenen harcamaya ulaştığı anda hediye Worldpuan yüklemesi kartına yapılıyor.

Kredi kullanan KOBİ’ler ayrıca Güneş Sigorta’dan yaptıracakları İşyeri Paket ve Kasko poliçelerinde yüzde 10 indirimden yararlanabiliyor.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Van’daki Bütün KOBİ’lere Faizsiz Kredi

Sanayi Bakanı Nihat Ergün Van’da Bütün KOBİ Esnaf ve Sanatkârlar İçin Üst Sınırı 30 Bin Lira Olan 1 Yıl Ödemesiz 3 Yıl Vadeli Faizsiz Bir Kredi Paketi Açtıklarını Açıkladı

Bakan Ergün, dün İstanbul’da gazetecilerin, Van deprem desteklerine ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Ergün, “Genel destek programını revize ederek, öncelikle Van ilindeki zarar görsün görmesin, herhangi bir yıkıma uğrasın uğramasın, bütün KOBİ’ler için, esnaf ve sanatkâr için üst limiti 30 bin lira olan, bir yılı ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli ve faizsiz bir kredi paketi açmış bulunuyoruz. Kredi faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmış olacak.” dedi.

Depremde işyeri zarar gören, malını yitiren, malı zarar gören ve yeniden işyerini kurmak, canlandırmak için finansmana ihtiyacı olan işletmelere de üst limiti 100 bin lira olan ve yine 1 yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz ikinci bir kredi paketi daha açtıklarını açıklayan Ergün, “Yine bu da zarar görsün görmesin Van’daki işletmeleri kapsayacak. Bu ekonomiyi canlandırmak amacıyla, diğeri ise zarar gören işyerlerinin yeniden kurulması amacıyla verilen kredi.” dedi.

Ergün, birinci kredi paketinden 5 bin işletmenin faydalanacağını tahmin ettiklerini ve orada 150 milyon liralık kredi hacmi doğacağını, üst sınırı 100 bin lira olan ikinci kredi paketindense bin işletmenin faydalanacağını düşündüklerini kaydetti.

Bakan Ergün, her iki kredi paketiyle Van’daki 6 bin işletmenin 250 milyon liralık krediden faydalanma imkanı bulacağını söyledi.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Van’daki Çiftçi ve Esnafa Faizsiz Kredi

Vergi ve Prim Borçları Ertelenen Esnafa 100 Bin Liraya Kadar Faizsiz Kredi Verilecek

Van, üst üste meydana gelen iki ayrı depremle yıkıldı. Binlerce insan halen çadırlarda yaşıyor. Çareyi ‘göç’te arayanlar da var. Ancak Van’ı ayağa kaldıracak, şehri Doğu’nun cazibe merkezi haline getirecek önemli tedbirler alındı. Yatırımların artırılmasından depremzedelerin istihdamına kadar pek çok alanda tarihî adımlar atılıyor.

Çalışanların sıkıntı yaşamaması için işverenlerin sigorta primleri ve vergi borçları ertelendi. 5 bin Vanlı istihdam edilecek. Ölenlerin yakınlarına ve malul duruma düşenlere maaş bağlanacak. Esnaf ve çiftçinin kredi ödemeleri faizsiz olarak 1 yıl ertelendi. Esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Bu imkândan tarım ve hayvancılık yapanlar da yararlanacak.

Van için en önemli projeyi ise Başbakan Erdoğan açıkladı. 5,6′lık depremin ardından ikinci kez bölgeye giden Başbakan, Van’ın 2014′ten itibaren büyükşehir statüsüne geçeceğini söyledi. Böylece bölgedeki durumun çok daha farklı olacağının altını çizdi.

Erciş’in de modern bir şehir yapılacağını vurgulayan Erdoğan, “Erciş, İstanbul’un Kadıköy’ü, Bakırköy’ü, Pendik’i nasılsa öyle olacak. İl yapmak burayı kalkındırmaz. Hakkâri’yi zamanında il yaptık. Buradan daha mı iyi?” diye sordu. Başbakan, Van’ın afet bölgesi ilan edilmesini isteyenleri de uyardı: “O zaman bir tane bile yeni bina yapılamaz. Hasarlı binalara çivi bile çakılamaz. İmar ve iskan durur.”

Erciş Modern Bir İlçe Olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, depremin ardından ikinci kez Van’a gitti. Havaalanına indikten sonra helikopterle Erciş’e geçti. Çadırkentte vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, bazı çadırlara konuk oldu. Erdoğan, girdiği ilk çadırda 4 yaşındaki Mesut Turalı isimli çocuğu sevdi. Küçük Mesut’a 100 lira harçlık veren Erdoğan, Mesut’un “Seni seviyorum Başbakan’ım.” demesi üzerine tebessüm etti. Erdoğan, 86 yaşındaki İbrahim Akan’ın bulunduğu çadıra giderek bir süre sohbet etti.

Başbakan, ardından Erciş Hükümet Meydanı’nda halka hitap etti. Konuşmasında, konteynerlerin gelmeye başladığı müjdesini verdi. Kısa sürede aileleri koyteynerlere yerleştirmeye başlayacaklarını anlattı.

Muhalefetin ‘Erciş il olsun’ teklifine de tepki gösteren Erdoğan, isim vermeden CHP liderine yüklendi: “Ben yapabileceklerimi söylüyorum, palavracı genel başkan değilim, palavracı başbakan değilim. Hakkâri’de başka, Ankara’da başka konuşmuyorum. Biz Van’ı büyükşehir yapacağız. Erciş de İstanbul’un Kadıköy’ü, Bakırköy’ü, Pendik’i nasılsa öyle olacak. Van büyükşehir olduktan sonra modern bir şehir olacak Erciş.”

Van’ın afet bölgesi ilan edilmesini isteyenlere de cevap veren Erdoğan, “Van’ı afet bölgesi ilan edersek, bir tane bile yeni bina yapılamaz. Hiçbir binaya, hasarlı binaya çivi bile çakılamaz. Kocaeli’ni afet bölgesi ilan etmişlerdi. Şimdi onlar ‘afet bölgesinden çıkarın’ diye talepte bulunuyorlar.” diye konuştu.

Afet bölgesi ilan edilmeden de bölgeye her türlü yardımın hızlı bir şekilde aktığını vurguladı. Ardından yanındaki bakanları işaret ederek, “Buraya yaklaşık 10 bakanımla birlikte geldim. Propaganda yapanlar, istismar edenler, açık söylüyorum, BDP’dir, terör örgütüdür. Erciş il olsun diyen, il yapılsın diyen CHP’dir.” ifadelerini kullandı.

Kalıcı Konutlar Ağustos’ta

Başbakan Erdoğan, kalıcı konutlarla ilgili de Ercişlilere tarih verdi: “1-2 ay sarkabilir ama ağustos ayında kalıcı konutları bitireceğiz. Evi yıkılmış olanlar, ağır hasarlı olanlar, buralara yerleştirilecek.” Erdoğan, TOKİ‘nin ihtiyaçtan fazla konut yapacağını, evi hafif hasarlı veya hasarsız olanlardan isteyenlerin de bu evleri alabileceğini kaydetti: “Sizin evlerinize bir değer biçeceğiz. Bu biçtiğimiz değeri peşinat olarak kabul edeceğiz. 20 yıl vadeli evleri isteyenlere vereceğiz.”

Başbakan, isteyenlerin başka şehirlerdeki kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirilebileceğini, çocukların burada okullarına devam edeceğini, kışı burada geçirebileceklerini de dile getirdi. Otel sahiplerinin de depremzede aileleri barındırmak için teklifte bulunduklarını, isteyen ailelerin bu otellere de yerleştirileceğini kaydetti.

Van’ı Terk Etmek Yok

Başbakan Erdoğan, tayin isteyen memurlar ile başka üniversitelere geçmek isteyen akademisyenlere de tepki gösterdi: “Bu kederli günlerde Yüzüncü Yıl Üniversitesi‘nden ayrılıp başka devlet üniversitesine gitmek isteyen profesör, doçentlere izin vermeyeceğiz. Benim vatandaşım buradayken, akademisyenlerin burayı bırakıp gitmesi olmaz. Memurlardan da Van’ı terk etmek, tayin olmak isteyenlere de müsaade etmeyeceğiz.”

Esnafa Kredi Desteği

Erdoğan, esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz, 6 ay geri ödemesiz, 2 yıl vadeli kredi verileceğini, vergi ve SSK prim borçlarının ertelendiğini, hayvancılık ve tarıma yönelik faizsiz kredi çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini açıkladı.

Ercişlilere çağrıda bulunan Erdoğan, “Elimizden gelen bütün imkânları seferber edeceğiz. El ele, omuz omuza vererek bugünleri atlatacağız.” şeklinde konuştu.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOSGEB’den Faizsiz Kredi İmkanı

Girişimcilik Eğitimini Bitirip Kredi Alacaklar

Denizli Ticaret Odası, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Denizli Merkez Müdürlüğü işbirliğiyle “Girişimcilik Eğitim Programı” düzenledi.

77 başvuru arasından seçilerek programa dahil edilen 30 kişi, Denizli Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi tarafından verilen girişimcilik derslerine başladı.

Eğitim, haftada üç gün olmak üzere 29 Kasım 2011 tarihine kadar devam edecek. Programda girişimcilik fikirleri oluşturma ve deneme, pazarlama, üretim, finans ve iş planı konuları işlenecek.

Eğitimi tamamlayacak 30 girişimci adayı, hazırlayacakları iş planlarıyla KOSGEB’e başvurarak, 27 bin liraya varan hibe ve 70 bin liraya varan faizsiz kredi imkânından faydalanabilecek.

DTO Başkanı Necdet Özer, son altı ayda KOSGEB’le ikinci defa girişimcilik eğitimi düzenlediklerini belirterek, “Mesleki eğitim konusunda çalışanları ve kendi işini kurmanın gayreti içinde olanları eğitme, destekleme ve kamunun tahsis ettiği finans kaynaklarına ulaşma konusunda yönlendirmenin gayreti içindeyiz. Bu eğitimlerle yeni girişimciler oluşturmanın yanısıra mevcut işletmelerimize sermayenin etkin kullanımı, üretim ve pazarlama stratejileri geliştirmelerine fırsat tanımaktadır. Yeni dönemde de bu tür eğitimler belli aralıklarla devam edecektir.” dedi.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Sanayicilere Faizsiz Kredi Verilmeli

VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu Bankaların Kredi Borçlarının Ertelemesinin Yanı Sıra Sanayicilere Faizsiz Kredi Verilmesi İçin Çağrı Yaptı

Depremin vurduğu Van’da, ekonomi de durdu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği şehirde, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 62 fabrika üretimini durdurmak zorunda kalırken, ildeki diğer dükkanlarda da ticaret durdu. Yalnızca küçük ölçekli marketlerin gıda ihtiyacını karşılamak için açık olduğu belirtiliyor.

Fabrikalar Hasar Gördü

Van ekonomisinin merkezi olan Van Organize Sanayi Bölgesi’nde 1200 kişinin çalıştığı 62 fabrika bulunuyor. Ancak bu fabrikalar deprem nedeniyle şu anda üretim yapamıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, fabrikaların filolarının, makine ve ekipmanlarının hasar gördüğünü belirtirken, şöyle konuştu: “Fabrikalarda üretim durdu. Onun dışında Van’daki diğer küçük ve büyük ölçekli işletmeler de kapalı durumda. Bütün işletmelerimiz fiziki anlamda ayakta gözükse de yüzde 60-70 oranında hasar gördü. Şehirde ekonominin çarkı durdu. Van, Doğu Anadolu’da ekonomisi canlı olan ilimiz ancak deprem nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi.”

Faizsiz Kredi Verilsin

Van’ın kendisini toparlaması için uzun bir süreye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mirza Nadiroğlu, şunları söyledi: “Bazı bankalar bazı kredi borçlarını 2-3 ay erteliyor. Bu çok önemli ancak sanayicimiz için bu süreler yeterli olmayacaktır. Burada bir doğal afet yaşadık. Ekonomi Bakanlığı’mızın da desteğiyle, bankalar sanayicimiz için kredi limitleri açabilirler. Yeni kredi paketleri oluşturabilirler. Özellikle 5 yıllık bir ödeme planıyla, faiz olmadan ve bazı masraflar alınmadan yaralarımızı sarmamız için kredi paketleri çıkarılabilir. Alt ya da üst limitin ne kadar olduğu önemli değil, işletmelerin kapasitesine göre bir limit belirlenir. Ekonominin canlanması için biz bu desteği hem Bakanlıklardan hem de bankalardan bekliyoruz.”

14 Milyon Lira İhracat

Van, bu yılın ilk 9 ayında 14 milyon 529 bin liralık ihracat yaptı. Sektör bazında incelendiğinde Van’daki en büyük ihracatı ağaç mamülleri ve orman ürünleri ile demir çelik ürünleri sektörleri yapıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 23 Sivil Toplum Kuruluşu başkanlarıyla birlikte bugün Van’da olacak. Birliğe Çağrı Platformunu’nun 30 Ekim’de İstanbul’da “Sensiz Olmaz” yürüyüşünü planladığını ancak Van’da gerçekleşen depremden dolayı iptal ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Biz büyük yürüyüşümüzü düzenleyerek 74 milyon ‘sensiz olmaz’ diyecektik. Biz yürüyerek kalplerimizi birleştirecektik. Şimdi halkımızın yürekleri Van’daki felaketi aşmak için çarpıyor. Halkımızın acısını yerinde paylaşıp, ihtiyaçları belirleyeceğiz” diye konuştu.

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaflar İçin Daha Esnek Düzenlemeler Yapılmalı

Rize Esnaf Sanatkar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy Afetten Zarar Gören Esnaf Sanatkarın Kredilerinin En Az Bir Yıl Faizsiz Olarak Ötelenmesini Talep Ettiklerini Söyledi

Güven Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan selden ve çeşitli doğal afetlerden etkilenen esnaf sanatkara 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği açıklamasını, esnaf camiası olarak sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Ancak yörede daha önce yaşanan afetlerde karşılaştıkları bir durumun kendilerinde bazı soru işaretleri bıraktığını ifade eden Aksoy, şöyle devam etti:

“Geçmiş yıllarda mağdur olan esnaf sanatkar ve tüccarlarımıza afetlerden sonra KOSGEB aracılığı ile kullandırılması düşünülen krediler için KOSGEB’dan onay alınıyor. Ancak buna rağmen çoğu esnafımız bankalardan kefil, teminat veya sicil yönünden onay alamamıştır. Bir çok esnaf ve sanatkarın bu zor günlerde devletin samimi olarak vatandaşına sunduğu bu fırsatlardan yararlanamadığını gördük. Yetkililerden kredi kullanım sürecinde gerek KOSGEB, gerekse bankalarda mağdur olan esnaf sanatkara daha esnek düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. Aksi taktirde bu yardımlar hedeflendiği mağdur esnafın işine yaramayacaktır.”

Aksoy, kentte son yaşanan sel felaketinden bin civarında esnaf ve sanatkarın etkilendiğini de ifade ederek, “Bu esnaflarımız, kooperatif veya bankalardan kullandıkları kredilerin geri dönüşlerinden dolayı hayli zor duruma düşmektedirler. Yetkililerden afetten zarar gören esnaf sanatkarımızın kredilerinin, en az bir yıl faizsiz olarak ötelenmesini talep ediyoruz. Bu süre esnaf sanatkarın, bozulmuş olan iş yerlerinin tekrar normale dönmesi ile hayatlarını devam ettirmelerini sağlayacaktır” dedi.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Adıyaman Besni’de Mikro Kredi Uygulaması Başladı

Adıyaman’ın Besni İlçesinde Kadınlara Yönelik Mikro Kredi Uygulaması Başlatıldı

Adıyaman Mikro Kredi Şube Müdürü Emin Korunan, yaptığı açıklamada, uygulama kapsamında maddi durumu iyi olmayan kadınlara kendi işlerini kurabilmeleri ya da işlerini büyütebilmeleri amacıyla küçük miktarda kredi verildiğini söyledi.

Bir haftalık bir gözlem ve inceleme sonucunda kadınların kredilerini alabildiğini, kredinin faizsiz olduğunu ifade eden Korunan, “Gerekli güvenlerini aldıktan sonra bu krediyi veriyoruz. Geri ödemesi ise haftada bir defa kredi verdiğimiz kişilerin mahallerinde toplantılar düzenleyerek küçük miktardaki taksitlerle alıyoruz” diye konuştu.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro Kredi Çalışmaları Meyvesini Vermeye Devam Ediyor

Pursaklar Belediyesi’nin de Desteğiyle Türkiye’de Yoksulluğun Azaltılmasına Yönelik Başlatılan Mikro Kredi Çalışmasıyla Kadınlar Aldıkları Kredilerle Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın sunduğu faizsiz kredi imkânından faydalanan dar gelirli kadınlar, şimdi de aldıkları kredilerle gözleme yapıp satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Aldıkları krediler ile hem üretim yaptıklarını hem de aile bütçesine katkıda bulunduklarını söyleyen kadınlar “Pursaklarlı hanımlar olarak sadece tüketen değil aynı zamanda üreten toplum haline geldik. Aile bütçemize önemli katkımız oluyor” dedi.

Pursaklar Belediyesi ve TİÖV’ün destekleriyle üretim yapan kadınlar, Türkiye’de ve özellikle Pursaklar’da böyle bir projenin başlatılmasından duydukları memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdiler: “Bu güzel davranışa vesile olan herkese, özellikle de bizlere destek olan Başkanımız Sayın Selçuk Çetin’e teşekkür ederiz. Aldığımız kredilerle üretim yaparak onların da yüzünü güldürüyoruz, çoluk çocuğumuzun da. Dar gelirli kadınlarımızın da bu imkânlardan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz.”

Başkan Selçuk Çetin de kredi alarak üretim yapan kadınları tebrik ederek, “Pursaklarlı hanımlar artık üretim yapıyor. Bu bizleri onurlandırıyor. Onların çabalarının diğer hanımlarımıza da örnek olmasını temenni ediyoruz. Cesaretlerinden ve başarılarından dolayı hepsini tebrik ediyorum.”dedi.

Sizler de üreten toplum olmak istiyorsanız, Ankara’nın değişik yerlerinde bulunan temsilciliklerden biri olan Pursaklar Aile Yaşam Merkezi‘ndeki Mikro Kredi Programı’na başvurabilirsiniz.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TSK ve KOSGEB Desteği ile Gaziler Kendi İşlerini Kuracak

TSK ve KOSGEB Gazi ve Şehit Yakınlarına İş Kurmaları İçin Destek Verecek

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı‘nın organizasyonuyla gaziler ile gazi ve şehit yakınlarına yönelik ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” kursunu tamamlayan 57 kişiye yarın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün‘ün de katılacağı törende sertifikaları verilecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, gaziler ile gazi ve şehit yakınlarına yönelik olarak KOSGEB İdaresi Başkanlığı ile TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı tarafından 14 Mayıs-2 Haziran 2011 tarihleri arasında ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” kursu yapıldığı kaydedildi. Kursa 76 başvuru olduğu, değerlendirme sonucu 60 kişinin eğitime başladığı, 57 kişinin sertifika almaya hak kazandığı kaydedildi.

Açıklamada, ”sertifika almaya hak kazanan 57 kişiden 34′ü gazi, 21′i şehit yakını, 2′si gazi yakını olup, bu katılımcılardan 44′ü erkek, 13′ü kadın girişimci adayıdır. Ayrıca, 7 girişimci adayı da Rehabilitasyon Merkezi’nden iştirak etmiştir” denildi.

Kursu başarıyla bitiren kursiyerlerin hazırlayacakları projeler KOSGEB tarafından kabul edilirse, eğitimi tamamlayan kursiyerlere 27 bin lira karşılıksız hibe ve 70 bin lira faizsiz 4 yıl geri ödemeli kredi kullandırılacağı kaydedilen açıklamada, KOSGEB ve TSK arasındaki işbirliğiyle gaziler ile gazi ve şehit yakınlarının kendi işletmelerini kurarak, hizmete, üretime ve istihdama katkı sağlanacağı ifade edildi.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faizsiz Hayvancılık Kredilerinden 5 Milyar TL’lik Kredi Kullanıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Geçen Yıl Başlattığı Faizsiz Hayvancılık Kredilerinden Bugüne Kadar Toplam 34 Bin Yatırımcı Faydalanarak 5 Milyar Liralık Kredi Kullandı

Et üretimini artırma maksatlı kredi 1 Ağustos 2010′da başlatıldı. Ziraat Bankası aracılığıyla yatırım ve işletmelere verilen kredi, 1 Ağustos 2011′de sona erdi.

Bu ay başından önce başvurusu kabul edilen yatırımcılar, süre bitiminden etkilenmeyecek.

Faizsiz kredinin toplamı küçük işletmecilere verilen söz konusu 5 milyar liralık kredinin 2,2 milyar lirasını, süt hayvancılığına yatırım yapan işletme sahipleri aldı.

Bakanlık, yeni yatırımları teşvik etmek için kredi üst limitlerini de yüksek tutmuştu. Yatırım kredilerinde üst limit 7 milyon 500 bin, işletme kredilerinde ise 3 milyon lira olarak belirlenmişti. Proje açıklandığında, ülke ekonomisine yıllık katkısının 4,8 milyar lira olacağı ve 35 bin kişiye iş imkânı sağlayacağı belirtilmişti.

Faizsiz kredi sayesinde son bir yılda çok sayıda işletme kuruldu, 1 milyon 100 bini süt hayvanı olmak üzere 1 milyon 800 bin baş hayvan desteklendi. Bir yılda 35 bin yeni yatırımcı sektöre girdi. Bu da 1 milyonu aşkın damızlık hayvanın süt üretimine katılması anlamına geliyor. Yeni damızlık hayvanlar, süt üretimini artırdı.

12 milyon ton olduğu söylenen üretim miktarının, 15 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor. Kredininse süt üretiminin artması gerekçesiyle durdurulduğu belirtiliyor. Ziraat Bankası, yapacağı tahsilatla yıl sonuna kadar diğer kredileri finanse etmeyi sürdürecek. Bankanın damızlık sığır yetiştiricileri birlikleriyle yaptığı sözleşme çerçevesinde, ‘İşletmemi Büyütüyorum’ kredisi devam edecek. Proje kapsamında birkaç ineği olan çok sayıda hayvancının, toplam 170 milyon lira krediyle en az 10 inekle üretime devam etmesi sağlanıyor.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kadına Mikro Kredi Uygulaması İlk Meyvesini Verdi

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Pursaklar Belediyesi İşbirliğince İlçede Yürütülen Türkiye’de Yoksulluğun Azaltılmasına Yönelik Mikro Kredi Çalışmaları İlk Meyvesini Verdi

Pursaklar Belediyesi‘nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Pursaklar bölgesinde kredi alarak üretim yapmaya başlayan 25 kadına hesap defterleri düzenlenen törenle verildi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Ankara Bölge Müdürü Esat Akgül’ün açılış konuşmasını yaptığı törende, kredi kullanan ve yeni kullanmaya hak kazanan kadınlar da hazır bulundu.

Akgül, çalışmalar hakkında Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kayaer’i bilgilendirdi. Görüşmenin ardından Kayaer de kadınlarla sohbet ederek, alacakları kredileri hangi alanlarda kullanacaklarına ilişkin bilgi aldı.

Törende konuşan Kayaer de Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın sunduğu faizsiz kredi imkanından faydalanan dar gelirli 25 kadına hesap defterlerini vererek, cesaretlerinden dolayı tüm kadınları tebrik etti.

Girişimci kadınların başarılarının devamını dileyen Kayaer, şunları kaydetti:

“Öncelikle Başkanımız Sayın Selçuk Çetin’in yoğun programı nedeniyle katılamadığını ve sizleri tebrik ettiğini belirtmek isterim. Bu imkandan faydalanan hanımlarımıza hayırlı olsun diyorum. İnşallah bu kredilerle güzel üretimler yapacaklar. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile koordineli çalıştığımız bu süreçte alınan başarılar sonucu yeni projelerimiz olacak. Belediye olarak katkılarımızı sürdüreceğiz. Bizler sadece tüketen değil aynı zamanda üreten toplum arzuluyoruz. ‘Damlaya damlaya göl olur’ atasözünde olduğu gibi, böyle küçük kredilerle de büyük üretimler yapılır. İlçemizin hanımları artık üretim yapıyor. Bu bizleri onurlandırıyor. Yolunuz açık olsun. “

Açıklamada, kredi başvurusu yapmak isteyen kadınların Pursaklar Aile Yaşam Merkezi’ndeki Mikro Kredi Programı’na başvurabileceği ya da “0555 997 36 06″ nolu telefondan bilgi alabilecekleri belirtildi.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kursiyerlere İki Yıl Faizsiz Kredi İmkanı

47 Kursiyer Sertifikalarını Aldı

Türkiye İş Kurumu
ile Şarkikaraağaç Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından düzenlenen İşkur Girişimcilik Kursu’nda başarılı olan 47 kursiyer sertifikalarını aldı.

Şarkikaraağaç Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğü’nde düzenlenen törene Kaymakam Mehmet Akçay, Belediye Başkanı Şafak Ufacık, İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin ile sertifika alan kursiyerler katıldı.

Kaymakam Mehmet Akçay, 50 kişinin katılım yaptığı girişimcilik kursuna özellikle bayanların yoğun ilgi göstermesinden dolayı teşekkür etti. Akçay, 47 kişinin sertifika almaya hak kazandığını ifade ederek, “Bizden istenildiği takdirde yüzlerce değişik alanda hizmet vermeye hazırız” dedi.

İşkur Isparta İl Müdürü Hüseyin Ergin de, kursiyerlerin alacakları sertifikalarla, hazırladıkları uygun projelere işyeri için 27 bin TL hibe destek, 70 Bin TL de 2 yıl faizsiz kredi alabileceklerini bildirdi.
Konuşmaların ardından kursiyere sertifikaları verildi.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

100 Bin İşletmelik Yeni Kredi Paketi

Sanayi Bakanı Nihat Ergün Yılın İkinci Yarısında 100 Bin İşletmelik Yeni Bir Kredi Paketi Daha Açacaklarını Belirtti

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde düzenlenen ”2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nın” basın toplantısında yaptığı konuşmada, bazı basın yayın organlarında bugün yeni bir kredi paketinin açıklanacağı şeklinde haberler olduğunu anımsattı.

”Evet yeni bir kredi paketi açıklanacak ama orada yazan günde ve tarihte değil” diyen Ergün, şu anda KOSGEB aracılığıyla 50 bin işletmeye vermeyi hedefledikleri bir kredi paketinin kredilendirmesinin devam ettiğini kaydetti.

Bakan Ergün, şunları kaydetti: ”Bunun asil olanları bitti. Fakat çok sayıda yedek başvuru olmuştu, 20 binden fazla da yedek başvuru oldu. Bulduğumuz bir ek finansmanla bu yedeklerin de krediden yararlanmasını temin etmek istedik. Şu anda yedeklerin kredilendirmesi devam ediyor.

Şu ana kadar kredi kullanan, son açtığımız pakette işletme sayısı 56 bin 250′ye ulaştı. Bu işletmeler muhtemelen yedekler de bittiğinde 68 bin 500 işletmeye ulaşmış olacak. Bugün itibariyle 2 milyar 195 milyon liralık bir kredi hacmi oluşmuş oldu. 56 bin 250 işletme için bu rakam 2 milyar 800 milyona kadar çıkacak. Ama bunun bitirilmesinden sonra biz 100 bin işletmelik ikinci bir paket daha açacağız. O tabii yılın ikinci yarısına tekabül edecek. Yılın ilk yarısında bu başlattığımız desteklerin asil ve yedeklerini bitirmiş olacağız.”

Ergün, bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacaklarını belirterek, ”Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar” dedi.

Yine bazı gazetelerde bu bu kredilerin yarısının hibe olacağına dair haberler olduğunu dile getiren Ergün, bu kredilerin yarısının hibe olmadığını, bu kredilerin faizinin yüzde 50′sinin veya yüzde 75′inin KOSGEB tarafından karşılanan krediler olduğunu kaydetti.

Bakan Ergün, girişimcilik desteği adıyla bir başka programları daha olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

”Girişimci eğitiminden geçen ve iş planı sunumu kabul edilen girişimcilerimize 27 bin lira hibe desteği veriyoruz. Kadına ise pozitif ayrımcılık yapıyor, yüzde 10 daha fazlasını veriyoruz. Bunun 5 bin lirası fizibiliteler, 10 bin lirası ofisini kurmak, 12 bin lirası da ayda bin lira olmak üzere işletme giderleri için.

Bu destekler girişimcinin işi için yaptığı harcamanın yüzde 60′ına denk gelen destekler. Hibe olarak verdiğimiz destek harcamanın yüzde 60′ına karşılık ediyor. Bir kısmını da kendisinin harcaması gerekiyor. Eğer girişimci ‘benim krediye de ihtiyacım var, mal makine alacağım, finansmanım yetmiyor’ diyorsa bu girişimciye 70 bin lira da faizsiz, 4 yıl vadeli iki yılı ödemesiz kredi veriyoruz. Bunlarla birlikte topladığınız zaman 100 bin lirayı buluyor.”

Ntvmsnbc


 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Faizsiz Kredi Tuttu, Koyun Sayısı Artıyor

Balıkesir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke koyunculuğunun 2007-2008 yıllarında büyük yara aldığını söyledi.

Bu yıllarda koyun etinin kilosunun 7-8 lira olduğunu ifade eden Çakır, ”Artan yem fiyatlarıyla birlikte girdi maliyetlerinin yükselmesine karşın eti ve sütünün para etmemesi, üreticiyi zor durumda bıraktı. Bu yüzden birçok üretici, elindeki damızlık koyunları bile kesime gönderdi” dedi.

Çakır, bu sürecin sonunda ülkedeki küçükbaş hayvan sayısında önemli azalma yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

”Balıkesir’de özellikle koyun sayısında önemli bir azalma oldu ve 700 binin üzerinden 600 bine kadar geriledi. Genel olarak küçükbaş sayısı ise 750 bin seviyelerine düştü. Sadece Balıkesir’de değil ülke genelinde yaşanan bu azalmanın etkisiyle kırmızı et ve koyun sütü fiyatları arttı. Perakende de 7-8 liraya satılan koyun etinin 20 liranın üzerine çıkması, elinde küçükbaş hayvan bulunan üreticinin işine yaradı ve yıllar sonra kâr etmeye başladı.”

Koyunun etinden ve sütünden kazanan çiftçinin bu kez daha fazla damızlık ayırmaya ve satın almaya başladığını ifade eden Çakır, küçükbaşa yönelik hayata geçirilen 7 yıllık faizsiz krediye de üreticinin büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

Kırmızı etteki fiyat yüksekliği ve faizsiz kredi desteğiyle birlikte Balıkesir’de koyun sayısında 100 bine yakın bir artış yaşandığını dile getiren Çakır, ”Küçükbaş hayvan sayısında da 850 binin üzerine çıkıldı. Dişi kuzu kesimi durdu. Üretici dişileri damızlık olarak ayırıyor. Damızlık koyun 600-800 lira arasında satılıyor. Krediye başvuran üretici sayısı giderek artıyor. Bu iyiye gidiş devam ederse kırmızı etteki pahalılık uzun sürmez” diye konuştu.

Çakır, kurbanlık küçükbaş konusunda da bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek, ”Koyunlar, canlı ağırlık kilogramı 10-12 liradan satılıyor. 50 kiloluk bir küçükbaş, 500-600 liradan gider. Bunun da 25 kilogram eti gelir. Bizim üreticimiz kurbana hazırlığını yapmıştı” dedi.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi müjdesi

Tarım Bakanı Eker, süt sığırcılığında, damızlık et, sığır, büyük baş hayvan, manda, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyük baş ve küçük baş hayvancılığın bütün faaliyetlerinde 2 yıl ödemesiz, 5 yıl taksit ödemeli toplam 7 yılda ödenmek üzere faizsiz kredi  uygulaması getirdiklerini ve kredide limitin 7,5 milyon lira olduğunu, bu parayla asgari 750 başlık büyük bir işletme kurulabileceğini anlattı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ramazan ayında fiyatların artmaması yönünde bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, ”Gerekirse daha fazla ithalat yaparız” dedi.

Bakan Eker ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarım sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı birlikleri temsilcileriyle Ankara’da düzenlenen toplantıda biraraya geldi. Eker, toplantıda gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Eker, Ramazan ayı öncesi et ve gıda fiyatlarına ilişkin soru üzerine, hayvancılıkla ilgili tedbirler aldıklarını ifade ederek, hiçbir zaman hayvancılık sektörünün tarım sektörü desteklemeleri içerisinde bu dönemdeki kadar pay almadığını söyledi.

Bakan Eker, hayvancılığın toplam tarım desteklerinden aldığı payın yüzde 4 iken, şu anda aldığı payın ise yüzde 22 olduğuna işaret etti.2009 yılında et fiyatlarında bir hareketlenme meydana geldiğini ve bunun üzerine tedbirler aldıklarını belirten Eker, şöyle konuştu:

”Eğer arzda bir problem varsa veya spekülasyon varsa ki biz spekülasyon olduğunu düşünüyoruz, ithalat kararı aldık. 26 Nisan tarihi itibariyle et fiyatlarında muhtelif düşüşler var. 26 Nisan’dan itibaren kıymada yüzde 12, kuşbaşında yüzde 13,5 düşüş var. Diğer ürünlerde de muhtelif düşüşler var.
Piyasada ithalat yoluyla 16 bin ton kasaplık canlı hayvan ithalatı gerçekleştirdik, dağıtıldı. Et Balık Kurumu marketlere, kasaplara karkas etin kilosunu 12 liraya veriyor. 50 bin tonluk daha et ihalesi gerçekleşti. Bunlarda haftada bir belirli aralıklarla geliyor.”

İlave Tedbirler Aldık

Bakan Eker, ilave aldıkları bir takım tedbirlerin bulunduğunu da belirterek, 1 Ağustos tarihinde yayımlanan kararname ile süt sığırcılığında, damızlık et sığır yetiştiriciliğinde, büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde, manda, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyük baş ve küçük baş hayvancılığın bütün faaliyetlerinde 2 yıl ödemesiz, 5 yıl taksit ödemeli toplam 7 yılda ödenmek üzere faizsiz kredi uygulaması getirdiklerini ve kredide limitin 7,5 milyon lira olduğunu, bu parayla asgari 750 başlık büyük bir işletme kurulabileceğini anlattı.

Büyük baş hayvan besiciliğinde de bir kredi uygulamaları bulunduğunu ve kredinin bir yıl ödemesiz, ikinci yılın sonunda ödemeli sıfır faizli olduğunu ve kredi limitinin de 3 milyon lira olduğunu kaydeden Eker, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da 50 başın üzerinde işletme kurana yüzde 40 hibe destek verdiklerini söyledi.

Eker, Türkiye’de 50 başın üzerindeki hayvancılık işletme sayısı 2002 yılında 4 bin 500 iken, 2009 yılında bu rakam 18 bin 650′ye yükseldiğini de kaydetti.

Türkiye’nin hayvan varlığında azalma olmadığının altını çizen Eker, üretimi teşvik ettiklerini ve artırdıklarını, et ve süt üretiminde, kayıtlı hayvan üretiminde azalma değil artış olduğunu bildirdi.

Seçenekler Masada

Bakan Eker, Ramazan ayında fiyatların artmaması yönünde bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

”Gerekirse daha fazla ithalat yaparız. Şu anda özel sektörde kendi ihtiyacını gidermek maksadıyla besi hayvanı ithal etmek isteyenlere bu imkanı tanıyoruz. Damızlıkta 50 başın üzerinde kendi ihtiyacı için ithal etmek isteyenlere bu imkanı veriyoruz. Bir takım tedbirleri biz alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz. Orta ve uzun vadede de biz bunları düşünüyoruz.Türkiye’de hayvancılık asla geriye, kötüye gitmiyor, aksine ileriye gidiyor. Türkiye’de sektöre büyük yatırım var. Sanayi ve hizmetler sektöründe çalışan birçok grup sektöre girdi.

Dünyada hububat üretimiyle ilgili de birtakım haberler geldi üretimde azalma meydana geldiğine dair. Türkiye’deki üretimimiz kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde. Yer yer aşırı yağışlardan dolayı bölgesel sıkıntılar oldu.

Türkiye’nin şu anda 2.2 milyon ton buğday stoğu var. Hasat henüz devam ediyor. Yüzde 75-80 oranında tamamlandı. Dolayısı ile biz dünyayı takip ediyoruz. Kendi ihtiyacımızla ilgili bir sorunumuz yok. Kendi ihtiyacımızı tamamen karşılayacak kadar üretimimiz var. 18 milyon bizim ihtiyacımızı gideriyor ama ihtiyacımızın çok üzerinde üretimimiz var.”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, zayıflama haplarına yönelik soru üzerine, söz konusu ürünün internet ortamında satışına ilişkin bilgilerin bulunduğunu, bu duruma ilişkin devletin ilgili birimleriyle temas sağlandığını ve teşebbüse geçildiğini belirterek, ”Onunla ilgili tedbir alınıyor” dedi.

GDO’lu ürünler ile ilgili bir başka soru üzerine de Biyogüvenlik Kanunu’nun çıkarıldığını hatırlatarak, Türkiye’ye herhangi bir ürün geldiğinde bunun bilimsel komite tarafından AB standartlarında, risk değerlendirilmesinin yapılacağını söyledi.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati