Tag: HSBC Bank

Esnafların Kredi Borcu Yeniden Yapılandırılacak

TESK ile Masaya Oturan 16 Banka Esnafın Kredi Borçlarının Vadesini 36 aya Kadar Yıllık %15 Faizden Yeniden Yapılandıracak

2001 krizinde İstanbul Yaklaşımı ile büyük işletmelerin, ardından Anadolu Yaklaşımı ile KOBİ’leri borç batağından kurtaran Bankalar Birliği Finansal Yeniden Yapılandırma Grubu Başkan ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, şimdi de esnaf için kolları sıvadı.

Memiş, 2 milyon üyesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile 16 bankanın esnafın banka borçlarının yeniden yapılandırıması konusunda masaya oturduklarını belirterek, bu süreçten 5 bin esnafın yararlanacağını tahmin ediyor.

Borç yapılandırmasında edindiği 10 yıllık birikimi gelecekte kitap haline getirmeyi planlayan Adnan Memiş, bu deneyimlerin ışığında şirketlere  krizde ayakta kalmanın sırlarını da veriyor.

Türkiye Bankalar Birliği Finansal Yeniden Yapılandırma Grubu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, esnaf borçlarının yeniden yapılandırılmasına ve bu sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgiler verdi.

100 Bin Lirayı Geçmemeli

Yapılandırma kimleri kapsıyor?

Protokol belirli bir bankaya 100 bin liradan daha az tutarlı borcu olan belirli bir tarih itibarıyla da sorunlu kredi olarak tanımlanmış bütün borçları kapsıyor. Esnaf olmak yeterli bir neden. Şu anda yaklaşık 16 banka bu sürece katıldı. Burada bankaların iyi bir işbirliği olduğunu düşünüyorum.

36 Aya Kadar %15 Faiz

Bu süreç sonunda ne kadar esnaf borcu yapılandırılmış olacak?

Tahminim 60 milyon lirayı aşan tutarda borç yapılandırılmış olacak. Böyle bakınca düşük bir rakam. Bu yapılandırmanın uygulamaya konulduğu aylarda kamu borçlarının yapılandırılması da neredeyse eşzamanlı oldu. Dolayısıyla kamu borçlarını yapılandırmış olan vatandaşlarımızın oradaki yükümlülüklerini yerine getirmedeki istekleri daha ön plana çıktı.

Merkez Esas Alındı

TESK ile yapılan protokol sonucunda kaç esnafla barışmayı planlıyorsunuz?

Tahminim 5 bini aşkın esnaf ve sanatkarı bulur.

Vade ve faiz koşulları nedir?

36 aya kadar bir imkan tanındı. Arzu edenler 18 aya kadar daha düşük faizden ödeyebilir. Bankalar faiz oranını kendileri belirlemedi. Çünkü muhtelif şekillerde speküle edilebilirdi. MB‘nin avans faiz oranlarını esas aldık. Bu da dönem dönem değişiyor. En son yüzde 15 civarındaydı.

Yapılandırılan Borcun Yüzde 47′si Marmara’dan

TESK ile yapılan ‘Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü’ne Akbank, Alternatif Bank, Anadolubank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finansbank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstilbank, TEB, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, VakıfBank ve Yapı ve Kredi katıldı. Temmuz 2011 itibarıyla 3.218 esnaf ve sanatkar Finansal Yeniden Yapılandırma Programı kapsamına alındı. Yeniden yapılandırılan borç tutarı 43.052 bin TL. Kapsama alınan esnafın yüzde 47′si Marmara, yüzde 15′i Ege Bölgesi’nde.

Nakit Akışına Aman Dikkat

Bugüne kadarki deneyimlerinize dayanarak işletmelere önerileriniz var mı?

Hemen her işletmenin mutlaka asla gözden kaçırmaması gereken şey nakit akışı. Nakit akışını iyi yönetemeyen şirketler, şirketin karlılığı, sermaye yapısı ne olursa olsun bir sorunla karşılaşmaya her zaman açık. Türkiye’deki vakaların çoğunda nakit akışını iyi izleyememiş insanların dramlarını görürüz.

Baba Başka Oğul Başka Telden Çalıyor

Şirketlerde gözlediğiniz kırılganlıklar var mı?

Özellikle aile şirketlerinde kuşak farklılıklarından kaynaklanan riskler ortaya çıkıyor. Bir baba bir işletmeyi kuruyor belli ölçülerde geliştiriyor. Daha sonra iyi koşullarda yetişen çocuklar eğitimlerini yurtdışında tamamlayıp döndükleri zaman aile şirketinde baba ile veya şirketi yöneten aile bireyleri arasında görüş farklılıkları ortaya çıkıyor. Bu ciddi bir risk bence.

Başvuru İçin Son Tarih 27 Ağustos

Yapılandırmadaki esnaf tanımı nedir?

TESK üyesi olmak yeterli.

Başvuruda bulunma süresi doldu mu?

Bankalarımız bu süreci bir ay uzattı. 27 Ağustos’ta başvuruda bulunma süresi doluyor.

Talep nasıl?

Bankaların kayıtlarında kişilerin esnaf olduklarını dökümante eden herhangi bir mekanizma yok. Kimin esnaf kimin TESK üyesi olduğunu kendi datalarından hareketle saptayamıyorlar. Ama TESK’in tabii ki kendi üyelerine bilgilendirme imkanı var. Bunu da yaptıklarını düşünüyorum.

Deneyimlerini Kitap Haline Getirecek

Borç yapılandırmasına ilişkin birikimlerinizi kitap haline getirmeyi düşünür müsünüz?
Çok isterim. Aklımdan geçti. Gerçekten yapamadığım takdirde kendimi de kınayacağım bir davranış olur. Elimizde çünkü bayağı bir malzeme birikti. Gelecek kuşaklar için yol gösterici iyi bir deneyim olduğunu ben de düşünüyorum.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

NESOB Üyelerinin Kredileri Yeniden Yapılandırılıyor

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Üyelerinin Bankalara Olan Donuk Kredilerine Yeniden Yapılandırma İmkanı

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinin bankalara olan donuk kredilerine yeniden yapılandırma imkanı sağlandığı bildirildi.

NESOB Başkanı Fahri Eker, yaptığı açıklamada, kamuoyunda Torba Yasası olarak bilinen kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması kapsamında, bazı bankalarla protokol imzaladıklarını belirtti.

Esnaf ev sanatkarın borç yapılandırmasının genelde donuk ticari kredi borçlarını kapsadığını ifade eden Eker, şunları kaydetti:

“Esnaf ve sanatkarlarımızın aynı bankaya, hem kredi, hem de kredi kartı borcu bulunması halinde her iki borç da yapılandırılabilecektir. Ancak, sadece kredi kartı borçları yapılandırma kapsamında bulunmamaktadır. Borç yapılandırmasından sadece esnaf ve sanatkarlarımız yararlanacak.

Yapılandırma kapsamındaki borçlar, 31 Ekim 2010 tarihi itibariyle protokole imza atan bankalara olan donuk ticari kredileri kapsamaktadır. Bu tarihten sonra donuk hale gelen borçlar yapılandırma kapsamı dışında kalmaktadır. Yapılandırılan borçlar için 36 aya varan vade ile taksitlendirme yapılabilecektir. Bu borçlara uygulanacak faiz oranı ise, 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği, 18 aydan uzun vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranı olarak belirlenmiştir”

Protokolü Akbank, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Eurobank Tefken, Finans Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstil Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’nın imzaladığını da bildiren Eker, başvuruların 27 Temmuz’da sona ereceğini sözlerine ekledi.

Haber 3

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaf Borçları Yapılandırılıyor

TESK Esnafların Kredi ve Kredi Kartı Borçalrının Yapılandırılmasına Yönelik 16 Banka İle Anlaştı

Esnaf ve sanatkarın bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile 16 banka arasında imzalanan protokol, esnafın yüzünü güldürdü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdullah Sevimçok, “Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan üyelerimiz, bu anlaşma ile rahat bir nefes alacak.” dedi.

Protokolün, 31 Ekim 2010 tarihi itibariyle anlaşmaya imza atan bankalara olan donuk ticari kredileri kapsadığını belirten Sevimçok, yapılandırılan borçlara 36 aya varan vade ile taksitlendirme imkanı getirildiğini bildirdi.

Sevimçok, uygulanacak faiz oranının ise 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği, 18 aydan uzun vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranı olarak belirlendiğini kaydetti.

Müracaatların başladığını aktaran AESOB Başkanı, “Anlaşma, bankaların varlık yönetim şirketlerine devretmiş oldukları kredi borçları için geçerli olacak. Bu protokolden yararlanmak isteyen üyelerimiz, 27 Mayıs-27 Temmuz 2011 tarihleri arasında anlaşma yapılan bankalara müracaat etmeleri gerekiyor.Bankalara donuk borcu olan üyelerimizin mutlaka bu fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Protokolün, bankalarla TESK arasında imzalandığı için sadece esnaf ve sanatkarların yararlanabileceğini vurgulayan Başkan Sevimçok, şunları kaydetti: “Bunun için bankalara müracaat eden üyelerimizden esnaf sicil belgesi istenecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızın aynı bankaya hem kredi hem de kredi kartı borcu bulunması halinde her iki borç da yapılandırılabilecek. Ancak, sadece kredi kartı borçları yapılandırma kapsamında bulunmamaktadır.

Birden fazla bankaya borcu olan esnaflar, her banka için ayrı ayrı müracaat etmeleri gerekiyor.”

Anlaşma yapılan bankalar şöyle: Akbank, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finans Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstil Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası.

Star Gündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaf ve Sanatkârların Ticari Kredileri Yapılandırılıyor

Rekabet Kurumu’nun Esnaf ve Sanatkârların Ticari Kredilerinin Yeniden Yapılandırılmasına Yönelik Hazırlanan Protokole Onay Verdiği Bildirildi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Rekabet Kurumu’nun, esnaf ve sanatkarlârın 15 bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına izin vermesinin, bankalara 100 bin liraya kadar ticari kredi ile kredi kartı borcu olan esnaf ve sanatkara rahat bir nefes aldıracağını belirtti.

En kısa zamanda Rekabet Kurumu’na başvuran bankalarla protokol imzalanacağını belirten Palandöken, ”Protokol imzalanmasının ardından borç yapılandırılması konusunda başvurular başlayacak. Başvuru tarihi esnaf ve sanatkarımıza daha sonra duyurulacaktır” bilgisini verdi.

Yapılandırma kapsamındaki 15 bankaya olan ticari kredi borcu olan esnaf ve sanatkarın, bu protokolle birlikte, daha düşük faizle ve 36 taksitle ödeme imkanı bulacaklarını kaydeden Bendevi Palandöken, takipteki kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla borçlu esnafın bankalardaki sicilinin de temizlenmiş olacağına dikkati çekti.

Esnaf ve sanatkarların anlaşma yapılan bankalara olan borçlarının toplam borcun yüzde 90;ını karşıladığını belirten Palandöken yapılandırma listesindeki bankaları ise şöyle sıraladı:

”Akbank, Anadolubank, Denizbank, Eurobank Tekfen, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstil Bank, T.Finans Katılım Bankası, T.Garanti Bankası, T.Halk Bankası, T. İş Bankası, Alternatif Bank, T.Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası.”

Bugün

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Afet mağduru işletmelere KOSGEB desteği

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sel felaketi başta olmak üzere doğal afet, yangın nedeniyle iş yerleri zarara uğrayan esnaf sanatkarlarla KOBİ’lere, KOSGEB tarafından 100 bin lira “Acil Destek Kredisi” verileceğini açıkladı.

Ergün, konuya ilişkin yazılı açıklamasında KOSGEB’in, işletme başına üst limitin azami 100 bin lira olarak belirlendiği “Acil Destek Kredisi Programı”ndan, Türkiye’de yaşanan sel felaketi başta olmak üzere doğal afet, yangın vb. nedenlerden zarar gören ve faaliyetleri aksayan, bunu da ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan işletmelerin faydalanabileceğini bildirdi.

6 ayı geri ödemesiz 24 ay vade

Kredi vadesinin ilk 6 ay ödemesiz, kalanı aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 24 ay olacağını ve kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından ödeneceğini belirten Ergün, bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf sanatkarlar ile KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonunun da bu süreçte devrede olacağını kaydetti.

Ergün, teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerin diğer kredi faiz desteği modellerinde olduğu gibi bu modelde de Kredi Garanti Fonu A.Ş’den (KGF) yararlanabileceklerini ifade eden Ergün, ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerin, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabileceklerini belirtti.

Başvurular, yetkili banka şubelerinden yapılacak

Bakan Ergün, KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelerin, Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası şubelerinden herhangi biri aracılığı ile başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. Bakan Ergün, şu bilgileri verdi:

“Kredi tahsisinde başvuru sırasının esas alınacağını göz önünde bulundurarak, krediden yararlanmak isteyen işletmelerin bir an önce KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırıp, bankalara başvurmaları gerekmektedir. Başvurularla ilgili detaylı bilgilere, KOSGEB’in resmi internet sayfası www.kosgeb.gov.tr adresinden ve 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi’nden ulaşılabilecektir.

Acil Kredi Destek Programı ile ülkemizde yaşanan doğal afetler ve özellikle sel felaketi nedeniyle işyerleri zarar gören esnaf-sanatkarlar ile KOBİ’lerin kısa sürede toparlanmasını amaçlıyoruz. Acil Kredi Destek Programının, sıkıntılı dönemden geçen esnaf-sanatkarlarımızla KOBİ’lerimizin şartlarını iyileştireceğine inanıyorum.”

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati