Tag: ihtiyaç kredisi

Kredi Kartı Sayısı 2015′in İlk 6 Ayında 800 Adet Bin Arttı

aaaKredi kartı sayısı 2014′in ilk yarısında 200 bin adet artarken, bu rakam 2015′in ilk 6 ayında 800 bin oldu. Konut sektöründeki patlama nedeniyle borçlanma oranlarını yükseltirken, vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda.

Kredi kartı sayısı 2014′in ilk yarısında 200 bin adet artarken, bu rakam 2015′in ilk 6 ayında 800 bin oldu. Özellikle konut sektöründeki patlama borçlanma oranlarını yükseltirken, vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda. Uzmanlar, toplamda çekilen ihtiyaç kredilerinin ödenen rakamların çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

Türkiye ekonomisinde hanehalkının borç yükü süratle artıyor. Son 12 yıldaki tek başına iktidar dönemini kaleme alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye eski Müdürü ekonomist Bartu Soral, hanehalkının borçlanmasının geometrik bir hızla büyüdüğünü gösteriyor. 2002′de 6,7 milyar lira olan vatandaşın borcunun, 2013 sonunda 372,4 milyar liraya tırmandığı görülüyor. Borçlanmanın gayri safi milli hasılaya oranı 2002′de yüzde 3,4 iken bugün yüzde 60′lar seviyesinde. Özellikle konut sektöründeki patlama borçlanma oranlarını yükseltirken vatandaş gelecek yıllarını da ipotek altına aldırmış durumda. Son 2 yıldır, siyasi ortamın gerdiği döviz kurlarına bir de terör eylemleri ve yurtdışı gelişmeleri eklenince yılbaşından beri Türk Lirası, Brezilya Reali’nden sonra dolar ve Euro karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Hal böyle olunca vatandaş çözümü borçları ötelemekte buluyor. Kredi kartı sayısı yılın ilk yarısında 57,8 milyon adedi, işlem tutarı ise 200 milyar lirayı aştı.

Bu anlamda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ‘Türkiye’de ekonomik kriz olmayacak.’ açıklaması pek inandırıcı değil. Özellikle bakanın daha önceki hedefini bulmayan söylemleri ve kurdaki durdurulamayan yükseliş göz önünde bulundurulursa. İpek Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Levent Bulut, 2014′ten beri vatandaşın geçinebilmek için kredi kartlarını çözüm olarak gördüğüne dikkat çekiyor. Toplamda çekilen ihtiyaç kredilerinin ödenen rakamların çok üzerinde olduğuna vurgu yapan Bulut, “Buna batık kredileri ve icraya düşen varlıkları eklediğinde finansal piyasaları zor günler bekliyor.” diyor.

Hanehalkı borçlarını ödemek yerine ötelediği için etkinin güçlü hissedilmediğinin altını çizen uzmanlar, borçların ötelenemez duruma geldiğinde krizi herkesin hissedeceği belirtiliyor. Bulut’un verdiği bilgilere göre, 2014 sonu itibarıyla Türkiye ekonomisi, hanehalkı ve reel sektörün yabancı para cinsinden borcunun milli gelire oranı cinsinden Şili ve Polonya’dan sonra üçüncü sırada. Bulut, toplam 400 milyar doları bulan borcun 126′sının kısa vadeli olduğunun altını çiziyor. Merkez Bankası döviz rezervlerinin kısa vadeli karşılama oranının yakın zamana kadar hiç yüzde 120′nin altına inmediğini hatırlatan Bulut, “Bugün yüzde 80 civarında.” diyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kredi ve banka kartlarının artışında yeni teknolojilerin devreye girmesinin de etkili olduğunu kaydediyor. Canko, “2014′te sadece 200 bin adet artan kredi kartı sayısı 2015′in ilk yarısında 800 bin adet arttı. Banka kartı sayısı ise 110 milyon adedin üzerinde bulunuyor.” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak: Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası’ndan Yaza Özel İhtiyaç Kredisi

114777İş Bankası’nın yaza özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası ile ihtiyaç sahipleri yaza aylarında da avantajlı kredi fırsatlarından yararlanabiliyor. 
31 Ağustos 2015’e kadar devam edecek kampanyadan yararlanmak isteyen banka müşterileri, bireysel nitelikli her türlü ihtiyaçları için 50.000 TL’ye ve 36 aya varan vadelerle kredi kullanabiliyor.

Ayda 506 TL Taksitle 10 Bin TL Kredi

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, İş Bankası’nın yaza özel ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ay vadeyle %1.35 faiz oranıyla ayda kredi hesaplama yapıldığında 506 TL ödeyerek 10 bin TL kredi kullanabiliyor. 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan tüketici, vade bitiminde 12.150 TL ödemiş oluyor. Masraf olarak tüketiciden kredi tahsis ücreti olarak 50 TL, sigorta ücreri olarak ise 58 TL ücret talep ediliyor. (Tahsis ücreti kredi tutarına göre değişkenlik göstermekle birlikte, söz konusu ücrete %5 oranındaki BSMV dahil edilmemiştir. Sigorta primi ise 35 yaş üzerinden hesaplanmış olup, kredi tutarı, kredi vadesi ve müşterinin yaşına göre değişkenlik göstermektedir.)

Kullanılacak kredi için azami tutar 50.000 TL ve azami vade 36 aydır. Aylık taksit tutarları, geri ödemeler 1 ay sonra başlayacak şekilde hesaplanmıştır.

Kaynak: Kredipazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Masrafsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

findeks-kredi-not-sorgulama-islemleri-1243-620-310Günümüzde artık hemen hemen herkes banka kredileriyle tanışmıştır. Maddi zorluklar özellikle insanları banka kredilerine yöneltmiştir. Maddi zorlukların yanı sıra, yeni ev ve ya araba alma isteği de banka kredilerinden faydalanmamızı sağlamaktadır. 

Günümüzde artık hemen hemen herkes banka kredileriyle tanışmıştır. Maddi zorluklar özellikle insanları banka kredilerine yöneltmiştir. Maddi zorlukların yanı sıra, yeni ev ve ya araba alma isteği de banka kredilerinden faydalanmamızı sağlamaktadır.

Birçok vatandaşımız kredi kullanırken en çok da genel olarak dosya masrafı olarak adlandırılan masraflarından yakınmaktadırlar. Bu yakınmaların farkına varan birçok banka, kredilerini daha cazip hale getirmek adına dosya masrafsız kredi seçeneği sunmaktadır müşterilerine.

Dosya masrafsız kredi seçeneği, bütün kredi türlerine uyarlanabilmektedir. Bunları bankaların kendileri karar vermektedirler. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi gibi kredileri dosya masrafsız şekilde kullandırabilmektedirler. Yalnız burada şöyle bir ayrıntı vardır.

Dosya masrafsız kredilerde, faiz oranları daha yüksektir. Yani bankalar sizden alamadığı dosya masrafını vadeler şeklinde alıyorlar. Ayrıca konut kredisi ve araç kredisinde dosya masrafının dışında ödenmesi zorunlu olan masraflar vardır. Taşıt kredisindeki kasko masraflarını ödemek zorundasınızdır. Yani dosya masrafsız kredi ihtiyaç kredisinde tam olarak uygulanmaktadır.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaç ve Konut Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu?

eb86a7e8729dc5e7_480x270Bankaların konut kredisi ve ihtiyaç kredisi kullandırma aşamasında, müşterilerine zorunlu olarak yaptıkları ve masraf olarak yansıttıkları bazı farklı sigorta türleri vardır. Bunlar konut kredisi için farklı ihtiyaç kredisi için farklıdır.

KONUT KREDİSİ İÇİN SİGORTA: DASK(zorunlu deprem sigortası) ve konut sigortası, ikisi birbirinden ayrı sigorta türleridir. Tapuda ki alım-satım işlemi sıaında DASK yapılması zorunludur. Konutun durumuna ve deprem bölgesine göre değişiklik gösteren ücret yıllık yapılmaktadır. Konut kredisi ise; tamamen isteğe bağlı olarak; sel, hırsızlık, yangın gibi poliçede belirtilen durumlarda konutun koruma altına alındığı bir sigorta türüdür.

İHTİYAÇ KREDİSİ: İhtiyaç kredisi kullandırma aşamasında bankalar size hayat sigortası yapıyorlar. Siz bu sigortanın her ne kadar zorunlu olduğunu düşünseniz de aslında kesinlikle yasal olarak da zorunlu değildir. Müşterinin isteği doğrultusunda yapılması gerekmektedir.
Hayat sigortasını; bankalar aslında kendilerini garanti altın almak için yaptırmaktadırlar. Özellikle konut kredilerinin uzun vadeli olmasından ötürü kredinin geri ödenmeme riskine karşı yaptırılmaktadır.

Hayat sigortası, hem bankalar hem de müşteri için önemli bir unsurdur. Kredi kullanan müşterinin vefatı sonucunda sigorta yaptırmışsa, kredi borcu aile bireylerinden istemektedir. Hayat sigortası olan müşteriler, aile bireylerini bu durumdan muaf tutmuş olurlar.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası Her İhtiyaca Bir Kredi İle Cevap Veriyor

114777İş Bankası’nın her ihtiyaca yönelik ihtiyaç kredileri müşterileri sevindiriyor. İş Bankası’ndan ihtiyaç kredisi almak isteyenler şubelerde kredilere dair bilgi alabiliyor.

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş 

Bankası’nın konut ipoteği ile kredi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz. İş Bankası’nda her ihtiyacınıza karşılık bulabilir, uygun ödeme koşullarında kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin 

aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredilerin Riski de Çok Hızlı Büyüdü

ATBB’nin il bazında kredi ve kart analizi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinin riski en hızlı büyüyen iller arasında olduğunu ortaya koydu. Bireysel kredi riskinde Van 17.809 TL, kart riskinde Batman 3.927 TL ile başı çekti. Kredi kartı tasfiyesinde Diyarbakır ilk 2’ye girdi.

Doğu ve Güneydoğu’da terör olayları endişe yaratırken, bölgedeki kentlerden çoğunun kredi kartı ve kredide en riskli 10 il arasında yer aldığı belirlendi. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Mayıs 2015 bilgilerini içeren ilk aylık sayısı yayınlandı. Çalışmada, kredi riski ve kredilerin sektörel dağılımı, kişi adedi, büyüme hızı, il bazında dağılımı, çek ve senetlere ilişkin detaylı veriler bulunuyor.

 

 

Buna göre nakdi kredilerin tutarı 1.6 trilyon lirayı buldu. Tasfiye olunacak alacaklar 43.8 milyar TL olurken, sektörel bazda aslan payını 364.5 milyar lirayla imalat aldı. Ticaret ve motorlu araçlar 212, inşaat 123 milyar liralık kredi kullandı.

 

 

Kişi başına bireysel kredi riski 15.857 TL, konut kredisi riski 65.982 TL, taşıt kredisi riski 34.239 TL, ihtiyaç ve diğer krediler riski 8.824 TL olarak belirlendi. Kişi başına ortalama bireysel kredi kartı riski 3.420 TL oldu. Bireysel kredi ve/veya bireysel kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişi sayısı 5 ayda 605 bine ulaştı.

 

 

Van’ın karnesi zayıf

 

 

Yapılan analize göre, Doğu ve Güneydoğu’nun gelişen kentlerinden Van 17.809 TL ile kişi başı ortalama bireysel kredi riskinde en yüksek il oldu. Van, konut kredisinde yüzde 231.4 ve ihtiyaç kredisinde yüzde 24.5 oranları ile de bu alanlarda riski tavan yapan kent olarak saptandı. Kişi başına ortalama bireysel kredi kartı riski en yüksek il, 3.927 TL ile Batman oldu. Adana 3.905 TL ile ikinci, Diyarbakır 3.730 lirayla üçüncü sırada yer aldı. Adana ve Diyarbakır, tasfiye olunacak alacak/kart oranı en yüksek 10 il arasında da ilk 2 sırayı paylaştı. Diyarbakır, kişi başı ortalama taşıt kredisi riski en yüksek 10 il arasına, 24.964 TL ile 6’ncı sıradan girdi. Bireysel kart riski en hızlı büyüyen ilk 3 kent Adıyaman, Kars ve Şırnak oldu.

 

 

Ankara risk listesinde

 

 

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler de risk listesinde bulunuyor. İstanbul 135.1 milyar liralık bireysel kredi, 47.9 milyar liralık konut kredisi, kişi başına 89.403 lira ortalama konut kredisi, 20.9 milyar liralık taşıt kredisi riskiyle bu kategorilerde liste başı. Ankara kişi başı ortalama taşıt kredisi riskinde 38.126 lira ile İstanbul’u 667 lira geçerek ilk sırayı aldı. Başkent, tasfiye olunacak taşıt kredisi riskinde de yüzde 12.3’lük oranla lider oldu. Kredi kartı riski en yüksek ilk 3 il İstanbul, Ankara ve İzmir olarak sıralandı.

 

 

Kredinin % 2.5’i tasfiyelik

 

 

TBB Risk Merkezi Mayıs verilerine göre, bankaların nakdi kredileri 1.5 trilyon lira oldu. Tasfiye olunacak alacak tutarı 39.7 milyar TL, tasfiye olunacak alacak/kredi yüzdesi 2.5 olarak gerçekleşti. Son 12 ayda nakdi kredilerde büyüme oranı imalatta yüzde 29.4’e, toptan ve perakende ticarette yüzde 25’e ulaştı. Bireysel kredi ve/veya kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişi sayısı 605 bin, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi 276 bin, karşılıksız çek oranı yüzdesi 3.3, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı 10.8 milyar TL, protesto edilen senet adedi 392 bin ve protesto edilen senet tutarı 3.6 milyar TL olarak kayıtlara geçti.
Kaynak: Vatan

TBB’nin il bazında kredi ve kart analizi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinin riski en hızlı büyüyen iller arasında olduğunu ortaya koydu. Bireysel kredi riskinde Van 17.809 TL, kart riskinde Batman 3.927 TL ile başı çekti. Kredi kartı tasfiyesinde Diyarbakır ilk 2’ye girdi.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’nin İlk Yarıda Konsolide Net Kârı 956 Milyon Lira

aaaYapı Kredi Bankası’nın konsolide net kârı, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine yüzde 3 artışla 956 milyon liraya yükseldi.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre bankanın, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğü 2014 yılsonuna göre yüzde 15 artışla 223.8 milyar liraya çıkarken, toplam gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 4 milyar 974 milyon liraya ulaştı. Yılın ilk yarısında, Yapı Kredi’nin toplam kredi hacmi yüzde 14 artışla 142.8 milyar liraya, toplam mevduatı da yüzde 17 artışla 126.1 milyar liraya ulaştı.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, uyguladıkları Akıllı Büyüme stratejisinin olumlu sonuçlarını alarak sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini söyledi ve ekledi: “Özellikle bireysel ihtiyaç veKOBİ kredilerinde sektör ortalamalarının 10-15 puan üzerinde büyüme gösterdik. Kredilerde yıl sonuna kıyasla pazar payımızı artırarak yüzde 10.4 seviyesine ulaştık. Hem müşterilerimiz, hem de bankamız için katma değeri yüksek alanlara odaklandık. Böylece bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 19 ile sektörün 15 puan üzerinde, KOBİ kredilerinde ise yüzde 18 ile sektörün 9 puan üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Toplam mevduatta da sektörün 4 puan üzerinde bir performansla yüzde 17’lik artış gösterdik. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz ve doğru aktif-pasif yönetimi sayesinde yüzde 14 seviyesinde sektör ortalamasına paralel olarak gerçekleşti.”

Yılın ilk yarısında fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirten Açıkalın, Nisan ayı sonunda 15 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 450 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlatarak, “Yapı Kredi böylece, Mayıs 2014’te sağladığı sendikasyon kredisini yüzde 110’un üzerinde yenileyerek, uluslararası piyasalarda sahip olduğu güveni yeniden teyit etmiş oldu” dedi.

Kaynak: Posta

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaca Uygun Krediler İş Bankası’nda

13797İş Bankası ihtiyaç kredileri ile vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamaları için kolaylık sağlıyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredileri için uygun ödeme koşulları ve faiz oranları sizleri bekliyor.

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş Bankası’nın konut ipoteği ile kredi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz. İş Bankası’nda her ihtiyacınıza karşılık bulabilir, uygun ödeme koşullarında kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankacılık Sektörünün Kredi Hacmi Azaldı

kredi-kullanacaklara-uyari--5816575BDDK verilerine göre, toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,5 azalarak 16 Temmuz itibarıyla 1 trilyon 409 milyar 980 milyon liraya geriledi

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,5 azalarak, 16 Temmuz itibarıyla 1 trilyon 409 milyar 980 milyon liraya geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre, mali kesime verilen kredilerin toplamı, aynı dönemde yüzde 0,9 azaldı ve 37 milyar 831 milyon liraya düştü.

Sektörün mali kesim hariç toplam kredi hacmi ise 1 trilyon 290 milyar 898 milyon lira oldu. Söz konusu tutar, 10 Temmuz’da 1 trilyon 297 milyar 577 milyon lira düzeyindeydi. Bu dönemde spot kredi toplamı da 191 milyar 175 milyon lira olarak hesaplandı.

Tüketici kredileri

BDDK verilerine göre, tüketici kredileri tutarı 299 milyar 907 milyon lira oldu. Tüketici kredilerinin 138 milyar 739 milyon lirası konut, 6 milyar 407 milyon lirası taşıt, 154 milyar 762 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Bir haftalık süreçte taksitli ticari kredilerin tutarı yüzde 0,5 azalarak 192 milyar 336 milyon liraya geriledi.

Bankaların bireysel kredi kartları alacak tutarı, 16 Temmuz’da 73 milyar 941 milyon lira olarak hesaplandı. Söz konusu tutar, 10 Temmuz’da 73 milyar 913 milyon liraydı. Bankaların taksitli bireysel kredi kartı alacak tutarı, söz konusu haftada 33 milyar 585 milyon lira, taksitsiz bireysel kredi kartı alacak tutarı ise 40 milyar 356 milyon lira olarak belirlendi.

Böylece, bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, bir haftada yüzde 0,5 azalışla, 16 Temmuz itibarıyla 1 trilyon 409 milyar 980 milyon lirada kaldı.

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Akbank Maaş Müşterilerine Tüm Kredilerde Düşük Faiz Veriyor

13786Kredi başvurusu yapmak için ihtiyacınız ister ihtiyaç kredileri , ister konut kredileri veya ister taşıt kredileri için olsun, her kredi seçeneğinde son zamanların en düşük faizli kredi seçenekleri Akbank kredileri arasında sunuluyor.

Daha önceki yazılarımızda da Enuygunkredi.com olarak sık sık bahsettiğimiz üzere; bankaların sunduğu kredi seçenekleri arasında karşılaştırmalı incelemeler yaparken, doğrudan en çok öne çıkarılan kredi kampanyalarını ya da ürünlerini değil de ulaşabildiğiniz tüm seçenekleri inceleme listenize eklemenizde fayda var. Çünkü bankalar kampanyalar ile genele hitap eden koşullar sunmakla birlikte, farklı gelir gruplarına ve farklı meslek şartlarına özel olarak da en uygun kredi koşullarını çeşitlendirebiliyorlar.

İşte, söz konusu kampanya ve ürünler kapsamında Akbank da şimdi maaş müşterisi olanlara tüm kredilerde düşük faizli kredi şansı sunuyor. Kredi tercihiniz hangi kredi türünden olursa olsun, siz de karşılaştırmalı kredi incelemeleri yapıyorsanız ve çalıştığınız kurum ne olursa olsun, maaşınızı Akbank hesabı üzerinden alıyorsanız bu seçenekleri incelemenizi öneririz. Çok daha fazla kredi seçeneği için en güvenilir veriler ise Enuygunkredi.com kredi hesaplama aracı ile bir tık ötenizde.

Akbank maaş müşterileri için hazırladığı kredi seçenekleri arasında yer alan önemli verileri Enuygunkredi.com okurları için derledik.

Akbank ihtiyaç kredisi seçenekleri kapsamında yer alan ve maaş müşterileri için özel olarak düşük faizli seçeneklerle hazırlanan ürün ile;Tüm kredi tutarları ve vade seçenekleri için Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,19 olarak sabitlenmiş. Kredi tahsis ücreti için binde 5 oranında kesinti yapılan üründe sigorta bedeli de söz konusu.50000 TL kredi tutarına kadar başvuru yapılmasının mümkün olduğu ürün ile Akbank ihtiyaç kredisi hesaplama örnekleri vermek gerekirse;10000 TL ihtiyaç kredisi 12 ay vade seçeneğinde yüzde 1,19 faizle aylık taksitle 913 TL aylık taksitler sunuluyor. Tercihinizi 24 aydan yana yaparsanız aylık taksitleriniz 495 TL ve 36 ay vadeli seçeneklerde ise aylık 357 TL taksit seçeneğiniz oluyor.

Hayalinizdeki arabaya sahip olmak ya da sahip olduğunuz arabayı yenilemek için siz de taşıt kredisi başvurusu yapacaksanız, Akbank maaş müşterileri için şu koşulları sunuyor:

Akbank taşıt kredisi faiz oranları tüm tutarlar ve vadeler için yüzde 1,17 oranında geliyor. Binde 5 oranında tahsis ücretinin alındığı taşıt kredisi seçeneğinde farklı tutarlarda olsa da ortalama 110 TL sigorta ücreti de tahsil ediliyor.

Akbank taşıt kredisi hesaplama işlemlerinize örnek teşkil etmesi açısında en sık taşıt kredisi başvurusu yapılan 20000 TL taşıt kredisi tutarı için şu verileri sunabiliriz:20000 TL taşıt kredisi için Akbank taşıt kredisinde yüzde 1,17 faiz oranı ile 12 aylık başvurularda aylık taksitler 1823 TL olarak geliyor.20000 TL taşıt kredisi için 24 ay vade üzerinden başvurusu yapacaksanız aylık taksitleriniz 987 TL oluyor. Tercihiniz 36 aydan yana olursa 712 TL, 48 aydan yana olursa ise 576 TL taksitle geliyor.

Akbank konut kredisi de tüm faiz ve tutarlarda sabitlenmiş olarak yüzde 0,99 faiz oranıyla geliyor. 100 bin TL konut kredisi tutarına kadar başvuru yapılan Akbank konut kredisi hesaplama örnekleri ise kısaca şöyle:50000 TL konut kredisi seçeneğine 60 ay vadede aylık taksit 1109 TL ile sunulurken 120 ay konut kredisinde ise aylık taksitler 714 TL olarak geliyor.Tercihini 100000 TL konut kredisi seçeneğinden yana yapmak isteyenlere 60 ay vadede aylık 2218 TL taksit sunuluyor. 120 ay ve 100000 TL konut kredisi isterseniz de aylık 1428 TL ödemeniz gerekiyor.

Kaynak: Onedio

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

ING Bank Taşıt Kredisi

ingÜlkemizin yeni bankalarından ING Bank, bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında müşterilerine avantajlı krediler verebilmektedir. Bu kapsamda taşıt, konut gibi konularda ki kredilerinizi ING Bank üzerinden düşük faiz oranları ile uygun ödeme biçiminde geri ödeyebilirsiniz.

Avantajlı kredi fırsatından yararlanmak için tek yapmanız gereken araç sigortanızı ING Bank’tan yaptırmak. Kampanya hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç alımlarınızda geçerlidir. Diğer bankaların aksine oldukça hızlı şekilde kredi talebinizi inceleyen ve onay veren ING Bank’ın taşıt kredisinden yararlanmak için hemen en yakın banka şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kampanya kapsamında en çok 48 ay en az 3 ay vade yapabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti kredi miktarının %0.5′idir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Tüketici Derneğinden ‘Bayram Alışverişi’ Uyarısı

1Tüketici derneğinden ‘bayram alışverişi’ uyarısı

Bursa Tüketiciler Derneği (BDT) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bayram alışverişinde ihtiyaçların karşılanması için kredi kartına yüklenilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Kredi kartlarının akdi ve gecikme faizleri son derece yüksektir. Tüketici, gücünü aşan oranda kredi kartıyla borçlanıp takibe giren kartzede kervanına katılmamalıdır” dedi.

Yılmaz, dernek binasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, bayramlık alışveriş planlarının yapıldığı bugünlerde tüketicilerden, bütçesine uygun, güvenli gıda ve giysi konusunda seçici olmalarını istedi.

Tüketicilerin ucuzluk adına sağlıklarını riske atmamaları gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, özellikle üretim izni olmayan merdiven altı gıdalardan uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Üretim izni olan ve ilgili bakanlıkça denetlenen gıdaların tercih edilmesini vurgulayan Yılmaz, “Tüketicilerin, gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir. Giysi ve ayakkabı seçimi konusunda da aynı titizliğin gösterilmesi gerekir. Özellikle çocuk ayakkabılarına dikkat edilmelidir. Albenisi olan parlak renkler seçilmemelidir. Zira bu tür ürünlerin riskli olmaları muhtemeldir” diye konuştu.

Bayram hazırlıklarının borçlanılarak yapılmasının doğru olmadığını, bütçe sınırları içinde kalınmasının daha doğru olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bayram alışverişlerinde özellikle şekerleme türleri ve kolonyalara dikkat edilmesi, güvenli, kaliteli, etiketi olan markaların tercih edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aldığımız şeyler az ama güvenli ve sağlıklı olsun. Dayanıklı tüketim mallarında garanti belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu ve satış sonrası servis hizmetleri olan markaların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca kaliteli ve uygun fiyatla satılan yerli mallar tercih edilmelidir. Memleket malını tercih etmek bilinçli bir tüketicinin asli görevidir. İhtiyaçların karşılanması için kredi kartına yüklenilmemelidir. Kredi kartlarının akdi ve gecikme faizleri son derece yüksektir. Tüketici, gücünü aşan oranda kredi kartıyla borçlanıp takibe giren kartzede kervanına katılmamalıdır. Bayram kredisine ihtiyaç duyuluyorsa, mutlaka bir araştırma yapılmalı ve tüketici kararını ona göre vermelidir. Sadece faiz oranları yanıltıcı olabilir.”

Kaynak: Timeturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bankaların Kredi Yarışı Başladı

bayram_kredisi_2015_veren_bankalar_ve_faiz_oranlari_h14018_c995eTatil, alışveriş ve diğer masrafları nedeniyle Ramazan Bayramı’nda artan harcamalar karşısında tüketicilerin ihtiyacına yanıt vermeyi amaçlayan bankalar, bayrama özel kredi kampanyalarını hazırladı. Her sene müşterilerine cazip faiz ve vadelerde ihtiyaç kredisi veren bankaların kredi maliyetleri, vade, faiz ve tahsis ücretlerine göre değişiyor. Müşterileri, “50 bin liraya varan kredi”, “36 aya varan vade” ve “0,99’dan başlayan faiz” ve “taksitlere üç ay sonra başlama” gibi seçenekler bekliyor. Ramazan Bayramı’nın son 6 yıldır yaz mevsimine denk gelmesi, tüketicilerin harcamalarının ve nakit ihtiyaçlarını artırması nedeniyle bankalar en çok ‘bayram kredisi’ adı altında cazip oranlarla tatil kredisi kullandırıyor.

Kaynak: Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası İhtiyaç Kredileri ile Hayallerinizi Ertelemeyin

13797İş Bankası, tüketicilere hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaç kredilerini sunuyor. 

Nakit ihtiyacı olanlar için uygun koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı İş Bankası’nda! İş Bankası ihtiyaç kredileri ile hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu devirde çocuk okutmak hayli zor. İş Bankası eğitim kredisi ile çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İş Bankası’nda emekliler unutulmadı. Emeklilerin bütçelerine uygun ödeme koşullarıyla Emekli Kredisi de İş Bankası’nda. İhtiyaçlarınız için düşük miktarda krediler yeterli olmuyorsa, Tüketici Destek Kredisi’nden faydalanabilir, İş 

İhtiyaç Kredisi

Hayallerinizi ertelemeyin! Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken krediyi İş Bankası size vermeye hazır. İstediğiniz şeyin kararını verin, ardından İş Bankası şubeleri, internet şubesi, bankamatik ya da telefon şubesinden kredi başvurusunda bulunun. İş Bankası uygun koşullarda ihtiyaç kredisinden faydalanmanızı sağlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz cep telefonu, bilgisayar, tatil ya da aklınızda, hayalinizde olan ne varsa İş Bankası’nda hayallerinize uygun ihtiyaç kredisi sizleri bekliyor. İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi ve gelir durumunuzu gösteren belge.

Eğitim Kredisi

Kim istemez ki çocuklarının en iyi koşullarda eğitim almasını? Her aile çocuğunun ihtiyaçlarını tamamlamak ister ancak bazen koşullar sizi zorlayabilir. Çocuğunuzun eğitim masraflarının gittikçe artması canınızı sıkmasın. Uygun koşullarda Eğitim Kredisi İş Bankası’nda! Aile ekonomisine büyük bir yük getiren eğitim masraflarının tamamını karşılamak için geliştirilen Eğitim Kredisi, öğrencilerin özel okuli üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. İş Bankası’nın Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isterseniz gereken belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin 

aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösteren belge, eğitim bedelini gösterir fatura aslı, öğrenci kayıt belgesi ve okul ücretini gösterir belgeler.

Emeklilere Özel Kredi

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini İş Bankası’na aktaran tüm T.C. SGK emeklileri, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksit ödemeli veya emekli maaşlarının üç ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli Emekli Kredisi’nden yararlanabilmektedir. Emekli Kredisi’nden yararlanmak için emekli tanıtım kartınızla birlikte dilediğiniz bir İş Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Tüketici Destek Kredisi

​Tüketici Destek Kredisi, esas itibariyle orta ve üst düzeyde gelir elde eden ücretli ve emekliler ile yine bu gelir grubunda bulunan serbest meslek sahiplerinin arsa alımı, konut tadilatı, kooperatif hissesi alımı, konut kredisi koşullarımıza uymayan bitmemiş konut alımları, düğün harcamaları gibi ticari faaliyetten kaynaklanmayan her türlü bireysel nitelikli nakit ihtiyaçlarının finanse edilmesi amacıyla kullandırılan kredilerdir. Şehir belediye sınırları içinde kalan, tapuya müstakilen veya kat mülkiyeti esasına göre tescilli veya müstakil veya kat irtifakına göre tescil edilmekle birlikte iskan raporu veya iskan raporunun gecikmesi halinde yetkili belediyenin iskana elverişli olduğuna ilişkin yazısı olan ipotek konulacak mevcut konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si tutarında, Tüketici Destek Kredisi kullandırılmaktadır. 06.03.2007 tarihinden sonra müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılacak Tüketici Destek Kredileri BSMV’den muaftır.

Konut tadilatı haricinde kullanılan Tüketici Destek Kredileri için KKDF muafiyeti söz konusu olmayacaktır (halen KKDF %15). 5582 sayılı Kanuna göre, müşterilere sahip oldukları konutların teminatı altında kullandırılan Tüketici Destek Kredileri (mortgage) de İpotekli Konut Finansman Sistemi kapsamındadır.

Tüketici Destek Kredisi müşterilerimizin mevcut konutlarının ipoteği karşılığında kullandırılmaktadır. İşyerleri ipoteği ile kredi kullandırılmamakta, müşterilerimizin mesken amaçlı kullanılan konutlarının ipotek edilmesi tercih edilmektedir. Arsa ipoteği mukabili kredi kullandırılamamaktadır. İpotek alınacak konut üzerinde 1. derece 1. sıradan ipotek tesis edilmektedir.

Arsa kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

2/B Kredisi

2/B tasarısı olarak da bilinen 6292 sayılı kanun kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, söz konusu arazilere 120 aya kadar varan uzun vadelerde ve küçük taksitler ödeyerek kolayca sahip olabiliyor! Bir yandan peşin ödemede sağlanan % 60’ a varan indirimden faydalanmak isteyen diğer yandan yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini yormak istemeyen hak sahiplerine krediye konu taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma olanağı sağlanıyor. 2/B kredisinden faydalanarak arazilerine sahip olmak isteyen hak sahiplerinin başvuru ücretini yatırdığını belgeleyen dekont, hak sahipliğini belgeleyen yazılı resmi tebligat metni ve Nakit Kredi için gerekli diğer temel başvuru belgeleri ile İş Bankası şubelerine başvurması yeterli. %60’lık oran, kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun’a ilişkin 4 Şubat 2013 tarih, 28549 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklik çerçevesinde duyurulan, hak sahiplerinin arazilerinin satışında, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin %50’sinin esas alınacağı ve 6292 sayılı Kanun’un satış bedelini peşin ödeyecek hak sahiplerine %20’lik ek indirim uygulanacağı yönündeki düzenleme baz alınarak hesaplanmıştır.

Faturalı Alışveriş Kredisi

Anlaşmalı olduğumuz firmalardan alacağınız beyaz eşya, bilgisayar gibi ürünlerde para sorununuz yok; faturanızı göstererek krediyi kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünün bedelini sizin yerinize biz öderiz. (Kredinin ödemesi size değil, doğrudan ürünün satışını yapan firmaya yapılacaktır.) Faturalı Alışveriş kredisi almak için isterseniz şubenize uğrayarak, isterseniz hemen şimdi Telefon Şubemizden başvurabilirsiniz. Satıcı firmanın ilgili faturayı düzenlemesinden önce Şubeniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yat Kredisi

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tekneye İş Bankası’nın avantajlı ödeme koşulları ile sahip olabilirsiniz. Nakit blokaj ya da gayrimenkul ipoteği ile kullanabileceğiniz Yat Kredisi için şubenize uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çevre Kredisi

İş Bankası, Çevreci Kredi ile müşterilerine çevre dostu çözümler sunuyor. Daha güzel yarınlar, temiz bir çevre ve doğa dostu yuvalar için İş Bankası’ndan bir yenilik: Çevreci Kredi. Çevreci Kredi kapsamında bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanabilecek nitelikte olan müşterilerin; İkamet edilen binanın zemin, duvar ve tavanının ısı ve/veya su yalıtımı, İkamet edilen hanenin pencerelerinin iki camlı ya da üç camlı sistemlerle değiştirilmesi, İkamet edilen hanede doğalgaz dönüşümünün gerçekleştirilmesi, İkamet edilen binanın merkezi ısıtma sistemine geçirilmesi, Mevcut ısıtma/soğutma sistemlerinin daha yeni ve enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilmesi (buhar kazanı, radyatör, tesisat, ısı paylaşım sistemleri vs.), Güneş enerjisi ile ısıtma ve sıcak su sağlayan sistemlerin adaptasyonu (sisteme dair her eleman – paneller, kazanlar, tesisat ve radyatörler vs.), Enerji verimliliği yüksek (A sınıfı ya da daha verimli olan A+, A++, A+++) dayanıklı tüketim mallarının (fırın, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi gibi beyaz eşyalar) satın almasına yönelik harcamalarını gösterir proforma fatura veya kredi kullandırım tarihinden en fazla bir hafta önce düzenlenmiş asıl fatura ile en yakın şubemize başvurması yeterli. Ayrıca, kredilendirme tutarı; söz konusu işin proje, ürün ve/veya sarf malzemesi ve uygulama giderlerini kapsayabilecek, site veya apartmanlarda yapılacak toplu yenileme projeleri de her bir kat maliki için ayrı ayrı olmak üzere kredilendirilebilecektir.

Kaynak: Mynet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası’ndan Vatandaşlara Geleneksel Bayram Kredisi

aİş Bankası yaptığı kampanya kapsamında bireysel ihtiyaçlar için 50.000 TL ve 36 aya kadar kredi imkanı sunuyor

Türkiye İş Bankası ile özdeşleşmiş “Geleneksel Bayram Kredisi”kampanyası, bayram yaklaşırken nakit ihtiyaçlar için uygun koşullarla kredi imkânı sunuyor. 22 Temmuz 2015′e kadar devam edecek kampanya kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için 50.000 TL ve 36 aya kadar kredi kullanılabiliyor. İş Bankası, diğer borçlarını kapatmak isteyenlere ve emekli maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara da özel indirimler uyguluyor.

İhtiyaç kredisine başvurular; Nakit, TC kimlik no, istenilen kredi tutarı ve aylık gelir yazıp aralarında boşluk bırakarak 4402′ye SMS göndermek suretiyle yapabiliyor.

Kaynak: Haberturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaç Kredisi Çekmek İsteyenler Bu Hesaplamaları Yapmalı

fft107_mf4873310İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. 

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Kredi türleri içerisinde (İhtiyaç, Konut, Taşıt, Ticari) ihtiyaç kredisi en yüksek batık oranına sahip kredi türüdür. Bu durumun birçok nedeni mevcut olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri de kendimize uygun ihtiyaç kredisi ürününü seçmemizden kaynaklanıyor.

Aslında kredi taleplerinde bankalar çeşitli analizler ile kişilerin gelir profiline en uygun tutar vade seçeneklerini sunmaya çalışılıyor. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması ve bankaların sistemlerinin kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu çok iyi analiz edememesinden dolayı, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bankalar, kredi talep eden kişilerin durumlarını iyi analiz edemiyor ve bizde kendi ödeme düzenimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz. Bunun yanında İhtiyaç kredisi türlerinin çoğunluğunda diğer kredi türlerinin aksine teminat gösterilmediğinden dolayı, batık oranları bu kadar yüksek seyrediyor.

Ödemelerde zorluk yaşamamak için ihtiyaç kredisi çekmeden önce hangi hesaplamaları yapmamız gerektiğine bir bakalım:

1- Aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplayın

Aylık ne kadar kredi taksiti ödeneceği ihtiyaç kredisi çekmeden önce belirlenmesi gereken en önemli ölçüttür. Ülkemizde istisnalar hariç bankalar, toplam aylık kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesini istiyor. Dünyada büyük finans şirketleri tarafından kabul edilen oranlama ise aylık gelirinizin %40’dır. Bu oranın konmasının nedeni, kredi ödemleri haricinde kalan gelirinizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmasıdır. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olmasından dolayı bazen bankalar bu oranı genişletebiliyor. Bundan dolayı size tavsiyemiz bankalar aylık ödemesi yüksek kredi verseler dahi, aylık düzenli geliriniz en fazla %40’na kadar kredi ödemenizdir. Örneğin, aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 800 TL kredi ödemelidir.

2- Kredi vadesi seçimini doğru yapın

Kredi kullanan her kişi doğal olarak kredisini en kısa sürede bitirmek ister. Ancak çoğumuzun atladığı, aylık ödenecek kredi miktarı arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçemizin azalacak olmasıdır.

En doğru vade belirleme yöntemi ayık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlarınıza ne kadar bütçe ayırdığınızı hesaplayıp, geriye kalan tutar göz önüne alınarak kredinin vadesini belirlemenizdir. Eğer aylık kredi ödemelerinizde zorlanma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle vadeyi uzatmalısınız. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde çekilecek en uzun vadenin 36 ay olduğu da unutulmamalıdır.

3- Çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayın

Hesapladığınız aylık kredi tutarı ve vadenizin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemenizi de eklerseniz en yüksek çekebileceğiniz kredi tutarınızı bulabilirsiniz. Ancak ben öderim diyerek ihtiyacınızdan daha fazla bir kredi çekmek yanlış bir davranıştır. Bankadan alınacak her ek tutarın aylık ve toplam ödemelerinize ek yük getirecektir. Öte yandan ihtiyacınızdan az kredi almanız durumunda ilerde tekrardan kredi çekmenize ve iki krediyi birden ödemenize sebep olabilir. En doğru yöntem ihtiyacınız olan tutarı net olarak belirleyip, ihtiyacınız kadar kredi çekmektir.

4- Kredi süreci boyunca çıkabilecek masrafları hesaplayın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek masrafların hesaplanması, bahsettiğimiz hesaplamalar arasında en zor olanıdır. Masrafları daha kolay hesaplamak için tahmin edilebilen ve tahmin dilemeyen diye ikiye ayırabilirsiniz. Tahmin edilemeyen masraflar doğal olarak hesaplanamaz ancak bu durumlar için ek bir bütçe ayırabilirsiniz. Tahmin edilebilen tatil, evlilik, eğitim vb. masraflar ise, kredi çekilirken hesaba katılmalı ve aylık kredi ödemelerinizi buna göre hesaplamalısınız.

Bu tarz masrafları hesaplamadan aylık ödemelerinizi planlamanız, kredinizin geç ödenmesine hatta batık vermenize bile sebep olabilir.

Bahsettiğimiz durumlardan da anlaşıldığı gibi kredi kullanacak bir kişi kendi ödeme şartlarını kendisi ayarlamalıdır.

Kaynak: Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhtiyaç Kredisi Çekecek Olanlar Dikkat

ihtiyac-kredisi-cekecek-olanlar-dikkat-5734452İhtiyaç kredisi çekmeden önce yapılması gereken şeyler nelerdir?

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Kredi türleri içerisinde (İhtiyaç, konut, Taşıt, Ticari) ihtiyaç kredisi en yüksek batık oranına sahip kredi türüdür. Bu durumun birçok nedeni mevcut olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri de kendimize uygun ihtiyaç kredisi ürününü seçmemizden kaynaklanıyor.

Hesapkurdu’nun haberine göre; aslında kredi taleplerinde bankalar çeşitli analizler ile kişilerin gelir profiline en uygun tutar vade seçeneklerini sunmaya çalışılıyor. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması ve bankaların sistemlerinin kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu çok iyi analiz edememesinden dolayı, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bankalar, kredi talep eden kişilerin durumlarını iyi analiz edemiyor ve bizde kendi ödeme düzenimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz. Bunun yanında İhtiyaç kredisi türlerinin çoğunluğunda diğer kredi türlerinin aksine teminat gösterilmediğinden dolayı, batık oranları bu kadar yüksek seyrediyor.

Ödemelerde zorluk yaşamamak için ihtiyaç kredisi çekmeden önce hangi hesaplamaları yapmamız gerektiğine bir bakalım:

1-  Aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplayın

Aylık ne kadar kredi taksiti ödeneceği ihtiyaç kredisi çekmeden önce belirlenmesi gereken en önemli ölçüttür. Ülkemizde istisnalar hariç bankalar, toplam aylık kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesini istiyor. Dünyada büyük finans şirketleri tarafından kabul edilen oranlama ise aylık gelirinizin %40’dır. Bu oranın konmasının nedeni, kredi ödemleri haricinde kalan gelirinizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmasıdır.

Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olmasından dolayı bazen bankalar bu oranı genişletebiliyor. Bundan dolayı size tavsiyemiz bankalar aylık ödemesi yüksek kredi verseler dahi, aylık düzenli geliriniz en fazla %40’na kadar kredi ödemenizdir. Örneğin, aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 800 TL kredi ödemelidir.

2- Kredi vadesi seçimini doğru yapın

Kredi kullanan her kişi doğal olarak kredisini en kısa sürede bitirmek ister. Ancak çoğumuzun atladığı, aylık ödenecek kredi miktarı arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçemizin azalacak olmasıdır.

En doğru vade belirleme yöntemi ayık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlarınıza ne kadar bütçe ayırdığınızı hesaplayıp, geriye kalan tutar göz önüne alınarak kredinin vadesini belirlemenizdir. Eğer aylık kredi ödemelerinizde zorlanma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle vadeyi uzatmalısınız. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde çekilecek en uzun vadenin 36 ay olduğu da unutulmamalıdır.

3-Çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayın

Hesapladığınız aylık kredi tutarı ve vadenizin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemenizi de eklerseniz en yüksek çekebileceğiniz kredi tutarınızı bulabilirsiniz. Ancak ben öderim diyerek ihtiyacınızdan daha fazla bir kredi çekmek yanlış bir davranıştır. Bankadan alınacak her ek tutarın aylık ve toplam ödemelerinize ek yük getirecektir.

Öte yandan ihtiyacınızdan az kredi almanız durumunda ilerde tekrardan kredi çekmenize ve iki krediyi birden ödemenize sebep olabilir. En doğru yöntem ihtiyacınız olan tutarı net olarak belirleyip, ihtiyacınız kadar kredi çekmektir.

4-Kredi süreci boyunca çıkabilecek masrafları hesaplayın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek masrafların hesaplanması, bahsettiğimiz hesaplamalar arasında en zor olanıdır. Masrafları daha kolay hesaplamak için tahmin edilebilen ve tahmin dilemeyen diye ikiye ayırabilirsiniz. Tahmin edilemeyen masraflar doğal olarak hesaplanamaz ancak bu durumlar için ek bir bütçe ayırabilirsiniz. Tahmin edilebilen tatil, evlilik, eğitim vb. masraflar ise, kredi çekilirken hesaba katılmalı ve aylık kredi ödemelerinizi buna göre hesaplamalısınız.

Bu tarz masrafları hesaplamadan aylık ödemelerinizi planlamanız, kredinizin geç ödenmesine hatta batık vermenize bile sebep olabilir.

Bahsettiğimiz durumlardan da anlaşıldığı gibi kredi kullanacak bir kişi kendi ödeme şartlarını kendisi ayarlamalıdır.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

En Ucuz Kredi Nerelerden Alınır?

aaaSon dönemlerde bankaların tüketiciye sunmuş oldukları en önemli avantajlardan birisi de kredi fırsatıdır.

Bu kredi fırsatları tüketicilere birçok imkâna ulaşmalarını ve bu imkânlardan istifade etme olanağı sunuyor. Hayatımızın hemen hemen her alanına uygun kredi teklifleri ile karşımıza çıkan banklar bu kredileri bazı şartlar karşılığında biz tüketicilere sağlamakta ve yapmak istediklerimizi yapmamıza almak istediklerimizi de almamıza yardımcı oluyor. Günümüzde ki ekonomik şartlardan olsa gerek bütün insanların nakit sıkıntısı çektiği bir gerçektir. Örneğin kişi aldığı maaşı ile kira ödemekte ve ailesini geçindirmektedir. Ve gelecek adına plan yapamamakta ve herhangi bir birikim de sağlayamamaktadır. Oysa bireyler geçmişten beri geleceğini en güzel şekilde inşa etmek ve refah seviyesi yüksek olarak yaşamak ister. İşte tam da burada bankalar devreye girerek gelecek planlamamızda bizlere yardımcı oluyor ve ihtiyacımız olan ekonomik desteği bizlere sağlıyor.

Kredi Nasıl Verilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankaların bizlere kredi vermeleri için bazı şartları taşımamız ya da bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Örneği geçmişte bankalara olan ödemenizle ilgili herhangi bir sorun yaşamamışsanız ve banka siciliniz temiz ise kredi alırken çok zorlanmazsınız. Bankacıların “Kredi Notu” dediği bu sistem sizin bankalarla olan alışverişinizin kaydını tutarak gelecek için veriler oluşturmaktadır. Bankanın sizden istemiş olduğu şartları yerine getirdikten sonra yine bankaların koymuş olduğu bir takım kurallar ortaya çıkar. Çektiğiniz kredinin türüne göre bankanın belirlediği bir faiz oranı vardır. Ve siz ödemeyi yaparken bankaya bu faiz üzerinden ödeme yaparsınız. İşte burada yine bizler yani enuygunkredim.com, sizler için en ucuz kredileri araştırmakta ve sizlere sunmaktadır. Böylece hem hayallerinize kavuşmuş olacaksınız hem de cebinizden daha az para çıkmış olacak.

Hangi Alanlarda Kredi Verilir?

Krediler birçok alanda verilir. Bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalar sizlere türlü türlü kredi imkânları sunmuştur. Örneğin evleneceksiniz ama paranız yok. Banka, şartları sağlamanız durumunda, sizlere hemen evlilik kredisi vererek sevdiğinize kavuşmanıza yardımcı oluyor. Ya da kiracısınız ev almak istiyorsunuz ama paranız yok. Burada da banka sizlere kredi imkânları tanıyarak ev sahibi olmanızı sağlıyor. Kısacası banka evlilik kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, ticari kredi, muhtelif ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, arsa kredisi vererek sizlere yardımcı oluyor.

Kaynak: Ulusalpost

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Odeabank Taşıt Kredisi Fırsatı

aOdeabank müşterileri kendilerine sunulan konut, ihtiyaç ve otomobil kredileri sayesinde ihtiyaçlarını bütçesine uygun bir şekilde kolaylıkla karşılayabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 

Odeabank müşterileri kendilerine sunulan konut, ihtiyaç ve otomobil kredileri sayesinde ihtiyaçlarını bütçesine uygun bir şekilde kolaylıkla karşılayabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Siz de şimdi Odeabank sayesinde uzun süredir hayalini kurduğunuz o otomobile sahip olabileceksiniz. Üstelik uygun faiz oranları ve makul ödeme seçenekleri ile. Bankanın internet adresi üzerinden kredi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirerek, kendinize en yakın banka şubesine gidip gerekli evraklarla başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. Odeabank ile siz de ayrıcalıklı ve avantaj dolu bir dünyaya adım atabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı gerçekleştirmek, havale, ödeme ve bankacılık işlemlerinde bulunmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Şimdi Odeabank ile her şey mümkün. Siz de vakit kaybetmeden Odebank2taki yerinizi alabilirsiniz. Satın almak istediğiniz araç artık size çok yakın. Odeabank’ın yeni ve ikinci el taşıt alımları için mevcut kampanyası ile çok cazip koşullarla araç sahibi olabilirsiniz.

?Siz de bütçenize uygun faiz oranlarıyla, taşıtınızı alırken Odeabank’ı tercih edin. 48 aya kadar vade seçenekleri ve bütçenize özel esnek ödeme imkanından yararlanmak için şubelerimize telefon edebilir ya da uğrayabilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2014 Yılında 261 Milyar Lira Kredi Kullanıldı

AGeçen yıl yaklaşık 16 milyon kişi toplam 261 milyar TL’lik tüketici ve konut kredisi kullandı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2014 yılı Ekim-Aralık dönemi tüketici ve konut kredisi istatistiklerini yayımladı. Buna göre, söz konusu dönemde 2 milyon 794 bin 81 kişiye, 44 milyar TL tutarında tüketici ve konut kredisi kullandırıldı.

Kredi kullanan kişi sayısı 2014 yılı son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarken, 2014 yılı üçüncü çeyreğe göre ise yüzde 5 azaldı. Aynı dönemde kullandırılan kredi miktarı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 5 büyüdü.

Tüketici ve konut kredileri bakiyesi geçen yıl sonu itibarıyla 261 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, kredi kullanan toplam kişi sayısı 15 milyon 897 bin 12 kişi oldu. Toplam kişi sayısıbir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 artış gösterdi. Tüketici kredisi ve konut kredileri bakiyesi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyüdü.

Söz konusu dönemde tüketici ve konut kredilerinin mal ve hizmet gruplarına göre dağılımında ihtiyaç kredileri yüzde 53 ile en büyük paya sahip oldu.Bunu sırasıyla, yüzde 25 ve yüzde 16 pay ile konut ve diğer krediler izledi.

2014 son çeyrekte 2 milyon 38 bin 249 kişi 23 milyar TL tutarında ihtiyaç kredisi, 107 bin 664 kişi 11 milyar TL konut kredisi ve 602 bin 179 kişi yaklaşık 7 milyar TL tutarında “diğer” başlığı altına giren kredi kullandı.

Ekim-Aralık 2014 dönemi içinde kullananlar bazında ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı yaklaşık 16 bin TL olurken, bu büyüklük konut kredilerinde 102 bin TL, taşıt kredilerinde 61 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

Geçen yıl son çeyrekte kullandırılan tüketici ve konut kredilerinde en fazla tercih edilen vade dilimi 25 – 36 ay olurken, bunu 73 ay üzeri ile 49 – 72 ay vade dilimleri izledi.

Ekim-Aralık 2014 dönemi itibarıyla yaklaşık 7 milyar TL olan takipteki krediler (idari kanuni), tüketici ve konut kredileri toplamının yüzde 2,67′sini oluşturdu.

Kaynak:NTV

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halk Bankası Tüketici Kredisi Kampanyaları 2015 Yaz Fırsatları

headlineKredi kullanmak istiyorum diyenlere müjde, Halk Bankası tüketici kredisi faiz oranlarını indirdi. İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız ve bunun için kredi faiz oranlarının uygun seviyelere düşmesini bekliyorsanız hiç vakit kaybetmeden size en yakın şubeyi ziyaret ederek Halk Bankası kredi başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Halk Bankası şubeleri üzerinden kredi başvurusunda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda bankanın internet sitesi üzerinden kredi hesaplama işleminizi de gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Bu noktada bankanın zayıf kaldığı tek nokta internetten kredi başvurusu için izin vermemesi ve müşterilerinin mutlaka kredi başvuru evrakları ile şubeleri ziyaret etmelerinin zorunlu tutulmasıdır.

Ancak sunulan Halk Bankası tüketici kredisi faiz oranları son derece düşük tutularak bu olumsuzluğun önüne geçilmekte ve kredi kullanmak istiyorum diyen kişiler şubelere çekilmektedir. Halk Bankası tüketici kredileri olarak ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi seçeneklerini sunmaktadır. Halk Bankası ihtiyaç kredisi paketlerinde tüm nakit ihtiyaçlar için finansman desteği sağlarken, Halk Bankası konut kredisi paketlerinde ise anlaşmalı konut projeleri üzerinden alınan konutlar için ise çok daha cazip koşullar sunmaktadır. Halk Bankası taşıt kredisi paketlerinde ise hem sıfır araçlar için hem de ikinci el araç kredileri için destek vermektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Finansbank Tüketici Kredisi Kampanyaları 2015 Fırsatları

fft99_mf2793473Diğer bankalara oranla daha kolay kredi onayı verdiği için özellikle de kredi notu düşük kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen Finansbank tüketici kredisi kampanyaları ile hem düşük faizli hem de dosya masrafsız kredi kullanma imkanı sunmaktadır.

Banka tarafından düzenlenen tüketici kredisi kampanyaları; ihtiyaç kredisi kampanyaları, konut kredisi kampanyaları ve taşıt kredisi kampanyaları olmak üzere 3 ana grup üzerinde incelelemektedir. Finansbank ihtiyaç kredisi paketlerinde müşterilerine her türlü nakit ihtiyaçları için 36 ay vadeli kredi kullanma imkanı sunmaktadır.

Yeni bir ev almak isteyen müşterileri için ise Finansbank konut kredisi paketlerinde 120 aya kadar vade seçeneği sunarken yine anlaşmalı konut projeleri arasından seçimde bulunan müşterileri için ise daha düşük konut kredisi faiz oranları sunmaktadır. Yeni bir araç satın almak isteyen kişiler için ise Finansbank taşıt kredisi seçenekleri ile nakit destek vermektedir. Finansbank taşıt kredisi yaş sınırı olarak 5 yaşa kadar olan araçlara kredi onayı vermektedir.

Kaynak: 365Kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank Kredi Başvurusu 2015

13786Kredi kullanarak hayatınızda istediğiniz araba,ev gibi pek çok ihtiyacınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Halkbank kredi başvurusu ile sizlerde en düşük faiz oranları ile en yüksek vade oranları imkanları sayesinde kredi kullanmanın keyfini yaşabilirsiniz.Halkbank kredilerinin en büyük özelliği ise düşük faizli olmasıdır.

Halkbank gerek ihtiyaç kredisi gereksek taşıt kredisi olmak üzere pek çok kredi imkanı sunmaktadır.Krediler hakkında daha detaylı bilgiye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.Halkbank kredi başvurusunu isterseniz halkbank internet şubesi üzerinden yapabilirsiniz veya size en yakın halkbank şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Veya halkbank telefon bankacılığını kullanarak’da kredi başvurusunda bulunabilir veya önceden yapmış olduğunuz kredinin başvuru durumunu sorgulayabilirsiniz.Kredi başvurunuzun sonucun cep telefonuna sms veya belirtmiş olduğunuz bir mail adresi varsa mailinize cevap maili olarak gönderilecektir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Denizbank Borç Transfer Kredisi Nedir?

aBorç transfer kredisi başka bankalarda bulunan kredi borçlarının ve kredi kartı borçlarının Denizbank çatısı altında toplanması amacı ile kullandırılmaktadır. Bu avantajlardan yararlanmak için Denizbank borç transferi kredisi başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır.

Denizbank borç transferi başvurusunda bulunmak için ise tek yetkili kanal Denizbank şubeleridir. Denizbank şubeleri arasından size en uygun olanı seçtikten sonra aylık gelir belgesi ve kimliğiniz ile beraber giderek Denizbank kredibaşvuru formu doldurabilirsiniz. Bankanız başvurunuzu inceledikten sonra uygun bulması durumunda onay verecek ve bunu size onay mesajı göndererek bildirecektir.

Kredi başvurusu onayı alan kişilerin ilgili kredi evrakları ile şubelerini ziyaret etmeleri durumunda kredileri kullandırılmaktadır. Denizbank kredi başvuru evrakları olarak ise çoğu zaman sadece kimlik belgesi ile adres belgesini yeterli bulmakta olup gerekli görmesi durumunda ise kefil talep etme hakkına sahip bulunmaktadır. Borç transferi kredisinde sadece ihtiyaç kredisi , kredi kartı borcu ve taşıt kredisi borçları transfer edilmekte olup konutkredisi borç transferi için konut kredisi paketleri üzerinden transfer başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Kartı Taksit Sınırlaması İhtiyaç Kredisine Yöneltti

aaKredi kartına taksit sınırlaması tüketicileri ihtiyaç kredisine yönlendirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartına taksit sınırlaması getirmesi, tüketicileri ihtiyaç kredisine yönlendirdi. Bankalar tarafından kullandırılan ihtiyaç kredisi miktarı ocak 2014 sonu itibariyle 86,7 milyar lira olurken, bu rakam 1 yılda yaklaşık yüzde 74′lük büyük bir artışla 151,3 milyar liraya yükseldi.

BDDK verilerinden derlenen bilgilere göre, bankalar tarafından kullandırılan ihtiyaç kredisi miktarı 2013 ocak sonu itibariyle 68 milyar 840,87 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu rakam bir sonraki yıl yaklaşık 17,9 milyar lira artarak ocak 2014′te 86 milyar 734,49 milyon liraya tırmandı. Ancak bazı ürünlerin kredi kartı ile alınmasına BDDK tarafından taksit sınırlaması getirilmesi ihtiyaç kredilerine olan ilgiyi artırdı. Taksit sınırlamasının uygulamaya konulduğu 1 Şubat 2014′ten, 1 Şubat 2015′e kadar geçen 1 yıllık süre zarfında kullanılan ihtiyaç kredisi miktarı yüzde 74,4′lük artış gösterdi. Böylece ocak 2015 sonu itibariyle kullanılan ihtiyaç kredisi miktarı 151 milyar 303,81 milyon liraya çıktı.

Ödeme Güçlüğüne Neden Oluyor

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tüketicilerin bazı sektörlerdeki kredi kartı harcamaları azalırken, ihtiyaç kredisindeki artış hızının da dikkati çektiğini söyledi. İhtiyaç kredisi kullanım miktarının 2014 ocak ile 2015 ocak sonu arasında yüzde 74,4 arttığını belirten Tuna, tüketicinin ihtiyaç kredisi talebindeki artışta taksitlendirmeye getirilen sınırın önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Buna bağlı olarak aynı dönemde takipteki kredi oranındaki artışın ise yüzde 155,5 olduğunu aktaran Doç. Dr. Tuna, “Takipteki kredi oranındaki artışta hem kredi kartlarında taksitlendirmeye gelen sınırlandırmanın, hem de ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 ay ile sınırlandırılmasının rolü buluyor. Vadelerin kısalması aylık taksit tutarlarının yükselmesine ve ödeme güçlüğüne neden oluyor” şeklinde konuştu.

Ana Fonksiyon Tüketiciyi Yüksek Nakit Taşıma Riskinden Kurtarmaktır

BDDK’nın kredi kartı taksitlendirmesine sınır getirmesindeki temel amacın, tüketicinin temel bireysel harcamalardaki iştahını azaltmak olduğuna işaret eden Doç. Dr. Tuna, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyadaki uygulamalara baktığımız zaman kredi kartının bir finansman aracı olarak kullanılmasında birtakım sınırlandırmaların olduğunu görüyoruz. Kredi kartı aslında acil ihtiyaçların dışında bir finansman aracı değildir. Kredi kartının ana fonksiyonu, tüketiciyi yüksek nakit taşıma riskinden kurtarmaktır. Fakat Türkiye’de kredi kartının son yıllarda bir finansman aracı gibi kullanılmaya başlanması, tüketicilerin harcama davranışlarını da buna göre şekillendirmesine neden oldu. Örneğin gıda, yemek ve akaryakıt gibi günlük ihtiyaçların taksitlendirilmesi, tüketiciler için ilk başta avantaj gibi görünse de uzun vadede risk oluşturuyordu.”

Doç. Dr. Kadir Tuna, cep telefonu ve kuyumda taksitlendirme yapılmasında genel olarak bir problem bulunmadığını, ancak cep telefonunda 12 ay yapılan taksitlendirmelerin cep telefonuna talebi artırarak bu ürünün ithalatında inanılmaz boyutta artışa yol açtığını anlattı.

Doç. Dr. Tuna, “Kuyum sektöründe taksitlendirmeye sınır getirilmesine neden olan faktör ise maalesef sektörde sayısı çok fazla bazı kuyumcuların bazı müşterileri ile anlaşarak taksitle sattıkları altınları belirli bir komisyon karı ile tekrar alarak müşteriye bir nevi banka gibi kredi sağlamaları oldu. Bir nevi bankaların işini yapmaya soyunan bazı kuyumcular oldu” diye konuştu.

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaşta Kredi Tükendi

aGeçen yıl ilk 7 ayda kredi kullanımı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yarı yarıya düştü. Vatandaş en çok ‘ihtiyaç kredisi’ aldı.

Kredi borçları çığ gibi artarken, icralı sayısı ikiye katlandı. İç piyasayı hareketlendirmek için taksitli, kredili satış kampanyaları birbirini izleyedursun, Türkiye’de son iki yıldır insanların kredi kullanmaktan çekindiği ortaya çıktı. Piyasada en çok ‘ihtiyaç kredisi’ kullanılırken, geçen yıl kredi kullanan kişi sayısı yüzde 64, kullanılan kredi miktarı ise yüzde 43 azaldı. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) verilerine göre, 2006 yılı Ocak-Temmuz döneminde 1 milyon 142 bin 855 kişi, 6 milyar 974 milyon YTL tutarında tüketici kredisi kullandı. Kredi kullanan kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64, bir önceki yılın üç aylık dönemine göre ise yüzde 24 azaldı. Aynı dönemde kullandırılan kredi miktarı da, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43, bir önceki yılın üç aylık dönemine göre ise yüzde 53 azaldı. Rakamlar, 2006′nın ilk yarısından itibaren hem kredi kullananların, hem de kullanılan kredi miktarının hızlı bir düşüş içinde olduğunu gösteriyor. Verilere göre, Eylül 2006 itibariyle kullandırılan kredilerin toplam bakiyesi 42 milyar 900 milyon YTL, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 5.479.743. Kredi kullanan kişi sayısı toplam bakiyeye göre Eylül 2005′te yüzde 1,6 azalırken, tüketici kredisi bakiyesi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 81, Haziran 2006′ya göre de yüzde 3,2 arttı. Yeni kredi alımındaki azalmaya rağmen kredi bakiyesindeki artış, ‘ana para ve faizlerden oluşan kredi borcu stokunun büyümesi’ olarak değerlendiriliyor.

Kredilerin çoğu ‘ihtiyaç’tan

Temmuz-Eylül 2006 döneminde, tüketici kredilerinin mal ve hizmet gruplarına göre dağılımında ‘ihtiyaç kredileri’ yüzde 59 ile en büyük paya sahip. Bunu, yüzde 25 ile ‘konut’, yüzde 13′le de, ‘taşıt’ kredileri izledi. Geçen yılın ilk 7 ayında 925 bin 947 kişi, 4 milyar 96 milyon YTL tutarında ‘ihtiyaç’, 32 bin 819 kişi 1 milyar 733 milyon YTL tutarında ‘konut’, 43 bin 472 kişi 921 milyon YTL tutarında ‘taşıt’ kredisi kullandı. Temmuz-Eylül 2005′e göre, taşıt kredileri kullanımı yüzde 49, konut kredileri kullanımı yüzde 58, ihtiyaç kredileri kullanımı ise yüzde 36 azaldı. Toplam bakiyeler itibariyle, taşıt kredileri yüzde 19, konut kredileri yüzde 134, ihtiyaç kredileri yüzde 56, diğer krediler ise yüzde 533 arttı. Vade olarak en fazla tercih 25-36 ay olurken bunu, 19-24 ve49-72 ay vade izledi.

İcralar yüzde 102 arttı

Temmuz-Eylül 2006 döneminde, yasal takipteki krediler ise bir önceki yıla göre yüzde 102 artarak 71,5 milyon YTL oldu.
Takipteki bakiye miktarı 297,5 milyon YTL olurken, takipteki krediler, toplam tüketici kredileri bakiyesinin yüzde 1′ini oluşturdu. Yasal takipteki kredilerin yüzde 28′ini taşıt, yüzde 17′sini konut, yüzde 37′sini de ihtiyaç kredileri oluşturdu.
Kredi kullanan 2 milyon 700 kişinin aylık geliri 2 bin YTL’nin altında. Ayrıca kredi kullanan 6 milyon civarında insanın yaklaşık 4 milyonu ücretli, 1 milyona yakını ise serbest meslek sahibi.

Kaynak: EkoHaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank’tan Emniyet Mensuplarına Özel Kredi 155 İhtiyaç Kredisi

aHalkbank, Polis haftasına özel emniyet mensuplarına; ister masrafsız, ister düşük faizli ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor.

Halkbank, Polis haftasına özel emniyet mensuplarına; ister masrafsız, ister düşük faizli ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. Kampanya adı ‘Kredi 155′ olan krediden yararlanmak isteyen emniyet mensupları hemen başvuru yaparak ihtiyaçlarını ertelemeden, üstelik 2 adet otomatik ödeme talimatı vererek 1 puan faiz indirimi de kazanabiliyor.

10 Bin TL İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranı %1

Halkbank’ın Polis haftasına özel balşattığı kampanyadan yararlanmak isteyenler, isterlerse 50 TL kredi tahsis ücreti ödeyerek %1 ihtiyaç kredisi faiz oranı ile 10 bin TL kredi kullanabiliyor. KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre, kredi tahsis ücreti ödemeden masrafsız kredi kullanmak isteyenler ise 36 ay vadeli %1.05 faiz oranlı seçeneklerden faydalanabiliyor. Tüketiciden yıllık 30.73 TL sigorta priminin talep edildiği masrafsız kredi kampanyasının aylık maliyeti %1.28′e, yıllık maliyeti ise %15.34′e karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası’ndan Nisan Ayına Özel İhtiyaç Kredisi

13786İş Bankası’nın Nisan ayına özel başlattığı ihtiyaç kredisi kampanyası ile nakite ihtiyacı olanlar, bireysel nitelikteki 50.000 TL’ye kadar her türlü kredi ihtiyacını 36 aya varan vade seçenekleri ile kolaylıkla karşılayabiliyor.

İş Bankası’nın Nisan ayına özel başlattığı ihtiyaç kredisi kampanyası ile nakite ihtiyacı olanlar, bireysel nitelikteki 50.000 TL’ye kadar her türlü kredi ihtiyacını 36 aya varan vade seçenekleri ile kolaylıkla karşılayabiliyor. 4 Mayıs 2015’e kadar devam edecek kampanya kapsamında kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinden tahsis ücreti de alınmıyor.

10 Bin TL Kredi Ayda 500 TL Taksitle

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, nakite ihtiyacı olanlar Nisan ayı boyunca aylık %1.23 faiz oranı ile 24 ay boyunca 500 TL taksit ödeyerek 10 bim TL kredi kullanabiliyor. Kredi masrafı olarak tüketiciden kredi kullandırım ücreti alınmazken, sigorta ücreti olarak 58 TL sigorta ücreti talep ediliyor. (Sigorta primi 35 yaş üzerinden hesaplanmış olup; kredi tutarı, kredi vadesi ve müşterinin yaşına göre değişkenlik gösterebilmektedir).

50 Bin TL Kredinin Taksiti 1.800 TL

Yüksek tutarlı nakit ihtiyacı olanlar da İşbankası Nisan Ayı Kredisi kampanyasından faydalanabiliyor. Kampanya kapsamında 36 ay vadeyle kredi hesaplama yapıldığında ayda 1.800 TL taksit ödeyerek 50 bin TL kredi kullanılabiliyor. Tüketiciden 271 TL yıllık sigorta priminin talep edildiği kampanyada, kullanılacak kredinin aylık maliyeti %1.64′e, yıllık maliyeti ise 19.64′e karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi ile En Uygun Faiz Oranları ile Bayram Kredisi

aaaYaklaşan bayramda ihtiyacınız olan bayram kredisi Yapıkredi bankası ile kullanımınıza hazır.Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde bayramda ihtiyacınız olan nakit ihtiyacınızı en kolay ve en masrafsız şekilde halledebilirsiniz.

Yapı kredi  bayram kredisi düşük faizli ve uzun vadeli olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.Yapı kredi bayram kredisini isterseniz internetten , isterseniz sms ile isterseniz size en yakın yapı kredi şubesine giderekte yapı kredi bayram kredisine başvuruda bulunabilirsiniz

Yapı Kredi her zaman olduğu gibi yaklaşan bayram öncesinde de tüketicinin yanında olmayı hedefliyor. Sizlerde  yapı kredi bayram kredisi ile yaklaşan bayram öncesinde hızlı ve uygun faiz oranları ile kredi alınız.

Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde yaklaşan kurban bayramı öncesi istediğiniz gibi ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Baktığımız zaman bu kredi türünde yapılması gereken kefilsiz şartsız ihtiyaç kredisi alınmaktadır.

Yapı Kredi yaklaşan bayram öncesi ile uygun fiyatla kredi veriyor. Öyle ki kurban bayramı öncesi sizlerde uygun faizli kredi alabilirsiniz. 120 aya vade koşulları ile uygun faizler ile sizlerde kredi çekebilirsiniz.

Yapı kredi özel bankalar arasında son dönemde hizmet kalitesini artıran bankalar arasında yer alıyor. Özellikle yaklaşan kurban bayramı öncesi aradığınız ihtiyaç kredisini bu bankadan kısa sürede tedarik edebilirsiniz.Günlük hayatımızın stresinde unutkanlık konuları en çok son ödeme tarihlerini atladığımız ve faiz ödemek zorunda kaldığımız kalemlerimizi etkiliyor. Özellikle evlerimizde kullandığımız ve her ay bir kere ödeme yaptığımız faturaların son ödeme tarihlerine dikkat etmek çoğu zaman işkence olabiliyor. Yapı Kredi bankası tarafından yapılan Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Kampanyası sayesinde hem unutkanlık olayının sorumluluğun tamamen bankaya bırakacak hem de banka bunları öderken siz her fatura için 10 TL puan kazanacaksınız.

Kampanya genel olarak 01Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında geçerli olan kampanyadan verdiğiniz her fatura 10 TL kazandıracak fakat bir müşteri en fazla 50 TL puan kazanabilecektir. Faturalar şimdilik sadece kredi kartından verilmekte hesap bilgileriniz geçerli olmamaktadır.

Kampanyadan yararlanabilmek için faturalarınızın 31 Ekim tarihine kadar en az bir kere kredi kartınızdan ödenmiş olması gerekmektedir. Puanlar 15 Kasım tarihinde kredi kartınıza yüklenecektir. Sizde unutkanlık ve faiz konularını aşmak için Yapı Kredinin bu kampanyasına katılabilirsiniz. Kampanyaya katılım için; FATURA yazıp bir boşluk bırakıldıktan sonra 11 haneli T.C. kimlik numarasının 3160′a SMS ile gönderilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Taksitle İhtiyaç Kredisi

a“Eski köye yeni âdet” anlayışıyla bankacılık hizmetlerini yeniden şekillendiren ING Bank, ilk yıl boyunca ayda sadece 99 TL taksitle 8 bin TL’lik ihtiyaç kredisi imkânı sunuyor.

ING Bank, müşterilerinin Findeks Kredi Notu’nu baz alarak kişiye özel fiyatlama imkanı sunuyor. Böylece Yüksek kredi skoruna sahip müşterilerine daha avantajlı faiz imkânı sunarak başkalarının yükünü taşımaya son veriyor. Bu anlayışla ING Bank, nakde ihtiyaç duyan müşterileri için yeni bir ihtiyaç kredisi kampanyasını hayata geçirdi.

Kampanya kapsamında, Findex Kredi notu 1700 üzeri olan müşteriler, 8 bin TL nakit ihtiyaçlarını yüzde 1.02 faiz oranıyla geri ödeyebilecekler. Müşteriler ING Bank’ın özel kredi paketinden 36 ay vadeyle yararlanabilecek ve geri ödemelerini ilk sene 99 TL, ikinci ve üçüncü senelerde 386 TL eşit taksitli olarak gerçekleştirilebilecek. Kampanya kapsamında kredi tahsis ücreti ise yalnızca 9 TL olarak belirlendi.

İhtiyaç kredisi başvuruları, ING Bank şubelerinden, www.ingbank.com.tr internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Kaynak: Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati