Tag: ihtiyaç kredisi

Yapı Kredi ile En Uygun Faiz Oranları ile Bayram Kredisi

aaaYaklaşan bayramda ihtiyacınız olan bayram kredisi Yapıkredi bankası ile kullanımınıza hazır.Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde bayramda ihtiyacınız olan nakit ihtiyacınızı en kolay ve en masrafsız şekilde halledebilirsiniz.

Yapı kredi  bayram kredisi düşük faizli ve uzun vadeli olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.Yapı kredi bayram kredisini isterseniz internetten , isterseniz sms ile isterseniz size en yakın yapı kredi şubesine giderekte yapı kredi bayram kredisine başvuruda bulunabilirsiniz

Yapı Kredi her zaman olduğu gibi yaklaşan bayram öncesinde de tüketicinin yanında olmayı hedefliyor. Sizlerde  yapı kredi bayram kredisi ile yaklaşan bayram öncesinde hızlı ve uygun faiz oranları ile kredi alınız.

Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde yaklaşan kurban bayramı öncesi istediğiniz gibi ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Baktığımız zaman bu kredi türünde yapılması gereken kefilsiz şartsız ihtiyaç kredisi alınmaktadır.

Yapı Kredi yaklaşan bayram öncesi ile uygun fiyatla kredi veriyor. Öyle ki kurban bayramı öncesi sizlerde uygun faizli kredi alabilirsiniz. 120 aya vade koşulları ile uygun faizler ile sizlerde kredi çekebilirsiniz.

Yapı kredi özel bankalar arasında son dönemde hizmet kalitesini artıran bankalar arasında yer alıyor. Özellikle yaklaşan kurban bayramı öncesi aradığınız ihtiyaç kredisini bu bankadan kısa sürede tedarik edebilirsiniz.Günlük hayatımızın stresinde unutkanlık konuları en çok son ödeme tarihlerini atladığımız ve faiz ödemek zorunda kaldığımız kalemlerimizi etkiliyor. Özellikle evlerimizde kullandığımız ve her ay bir kere ödeme yaptığımız faturaların son ödeme tarihlerine dikkat etmek çoğu zaman işkence olabiliyor. Yapı Kredi bankası tarafından yapılan Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Kampanyası sayesinde hem unutkanlık olayının sorumluluğun tamamen bankaya bırakacak hem de banka bunları öderken siz her fatura için 10 TL puan kazanacaksınız.

Kampanya genel olarak 01Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında geçerli olan kampanyadan verdiğiniz her fatura 10 TL kazandıracak fakat bir müşteri en fazla 50 TL puan kazanabilecektir. Faturalar şimdilik sadece kredi kartından verilmekte hesap bilgileriniz geçerli olmamaktadır.

Kampanyadan yararlanabilmek için faturalarınızın 31 Ekim tarihine kadar en az bir kere kredi kartınızdan ödenmiş olması gerekmektedir. Puanlar 15 Kasım tarihinde kredi kartınıza yüklenecektir. Sizde unutkanlık ve faiz konularını aşmak için Yapı Kredinin bu kampanyasına katılabilirsiniz. Kampanyaya katılım için; FATURA yazıp bir boşluk bırakıldıktan sonra 11 haneli T.C. kimlik numarasının 3160′a SMS ile gönderilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Taksitle İhtiyaç Kredisi

a“Eski köye yeni âdet” anlayışıyla bankacılık hizmetlerini yeniden şekillendiren ING Bank, ilk yıl boyunca ayda sadece 99 TL taksitle 8 bin TL’lik ihtiyaç kredisi imkânı sunuyor.

ING Bank, müşterilerinin Findeks Kredi Notu’nu baz alarak kişiye özel fiyatlama imkanı sunuyor. Böylece Yüksek kredi skoruna sahip müşterilerine daha avantajlı faiz imkânı sunarak başkalarının yükünü taşımaya son veriyor. Bu anlayışla ING Bank, nakde ihtiyaç duyan müşterileri için yeni bir ihtiyaç kredisi kampanyasını hayata geçirdi.

Kampanya kapsamında, Findex Kredi notu 1700 üzeri olan müşteriler, 8 bin TL nakit ihtiyaçlarını yüzde 1.02 faiz oranıyla geri ödeyebilecekler. Müşteriler ING Bank’ın özel kredi paketinden 36 ay vadeyle yararlanabilecek ve geri ödemelerini ilk sene 99 TL, ikinci ve üçüncü senelerde 386 TL eşit taksitli olarak gerçekleştirilebilecek. Kampanya kapsamında kredi tahsis ücreti ise yalnızca 9 TL olarak belirlendi.

İhtiyaç kredisi başvuruları, ING Bank şubelerinden, www.ingbank.com.tr internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Kaynak: Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Abank 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranını Yüzde 1.06′ya Yükseltti

aEkim ayı itibariyle oranlarını düşürmeye başlayan Abank’ın 2015 yılı başında % 0.97 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı, Şubat sonunda %1.06’ya yükseldi.

Abank Konut Kredisi Faiz Oranlarını Yükseltti

2014 yılı ilk aylarında konut kredisi faiz oranlarını 5 kez yükselten ve oranlarındaki artışı Nisan ayı ilk haftasına kadar devam ettiren Abank’ın 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.39’a kadar yükselmişti. Bankanın Nisan ayı ortalarında aldığı kararla 120 ay vadeli oran %1.29’a kadar düşmüş ancak oranlardaki düşüşün etkisi ay sonunda etkisini kaybederek, %1.34’e kadar çıkmıştı. Mayıs ayında ise oranlarda yeniden düşüş gözlemlenmiş ve yaz sonuna doğru, Ağustos itibariyle 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları %1.13’e kadar düşmüştü.

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, konut kredisi faiz oranlarında Eylül ayında önemli bir değişiklik yaşanmamış, ancak Ekim ayında oranlar yeniden yükselişe geçmişti. Kurban Bayramı sonrasında 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını 0.02-0.13 puan aralığında arttıran Abank da, 36 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.01’den %1.03’e, 60 ay vadeli oran %1.04’den %1.08’e, 120 ay vadeli oran ise %1.13’den %1.26’ya yükselmişti. Ekim ayı itibariyle oranlarını düşürmeye başlayan bankanın 2015 yılı başında % 0.97 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı, Şubat sonunda %1.06’ya kadar yükseldi.

120 Ay Vadeli Faiz Oranı %1.06’ya Yükseldi

Abank’ın Şubat 2015 sonunda 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1.06’ya yükseltmesiyle birlikte, 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti 1.477 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise 77.197 TL’ye çıktı.

İhtiyaç Kredisinde Oranlar %1.45’e Çıktı

Abank ihtiyaç kredisi faiz oranlarını da yükselterek %1.45’e çıkardı. Abank’tan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler,  36 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Kaynak:KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılamaz?

aKonut kredisi sadece alınacak eve ipotek koydurtulması ve bunun karşılığında konut kredisi kullanılması işlemi olmadığından, tüketici her durumda bu kredi türünü kullanamaz.

İhtiyaç kredisinin aksine çeşitli vergilerden muaf olan konut kredisi, tüketiciler için cazip bir kredi türüdür. Konut kredisi sadece alınacak eve ipotek koydurtulması ve bunun karşılığında konut kredisi kullanılması işlemi olmadığından, tüketici her durumda bu kredi türünü kullanamaz.

Bankalar bu durumlarda herhangi bir kolaylık sağlayamamaktadırlar. Alınacak konutun bu şartları taşıyıp taşımadığına baştan bakmanız sizin için faydalı olacaktır.

Konut kredisi kullanamayan kişilerde en sık karşılaşılan durumlar:

1.  Tapu Niteliğinin Mesken Olarak Geçmemesi

Konut kredisi çekebilmek için alınacak konutun niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, Dükkan, Depo vb. niteliklere sahip tapulara konut kredisi verilmemektedir.

2. Akrabalık İlişkisi Olan Kişilerden Alınması

Akrabalık ilişkisi bulanan kişilerden konut alımında konut kredisi çekilemez. Bunun nedeni yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Çözüm olarak bankalar Bireysel Finansman Kredisi sunmaktadırlar. Şartları ve faiz oranı konut kredisi kadar cazip değildir ancak bu durumda olan tüketicilerin başvurabileceği bir seçenektir.

3. Konutun Krediye Uygunluğunun Olmaması

Alınacak konutun kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olması gereklidir. Alınacak konut kat mülkiyetine sahipse gerekli kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış demektir. Öte yandan konutun kat irtifakı var ise de Yapı Kullandırım İzin Belgesi (İskanı) sahip olması gereklidir.

4.  Alınacak Konutun Tamamlanmamış Olması

Konutun değerlendirilmesi için gönderilen eksper evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakmaktadır. Raporda konutun tamamlanmış olarak gösterilmesi konut kredisi kullanımı için önemli bir adımdır. Alınacak konut en az %80 tamamlanmış olması gereklidir. Bu orana ulaşılmadığı takdirde banka  kredi işlemini gerçekleştirmeyecektir. Tamamlanma oranını anlamanın en temel yolu Çatı, Dış kapma, Kapı ve Pencerelerinin takılmış olması olarak ifade edilebilir.

Kaynak:Hesapkurdu

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Merkezin Kararı ile Kredi Faizleri Düşecek

a100 bin liralık kredinin faizi 564 lira daha düşük olacak

Merkez Bankası’nın faizde üst bantta yaptığı indirimin aynı oranda, yani 0.50 puan, kısa vadeli kredifaizlerine yansıması bekleniyor. Mortgage faizine yansıması için ise şubat ayı enflasyonu beklenecek.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, eğer şubatta enflasyon yüksek gelirse Merkez’in faizindiriminde sona geldiği algısı oluşacak ve faizler daha fazla aşağı gitmeyecek. Eğer Merkez Bankası yeterli likiditeyi sağlarsa mevduat faizi oranı şu andaki yıllık yüzde 10-10.5 seviyesinden yüzde 9.50-10 aralığına inecek.

Kredi faiz oranlarının ise yüzde 12.5-13 civarına inmesi bekleniyor. Bu 100 bin liralık kredi alan bir kişinin yıllık faizinin bu indirimle birlikte 564 lira daha düşük olacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Faizleri İnecek

27484937Merkez Bankası’nın uyguladığı üç faizde birden indirim yapması hem tüketiciye hem büyümeye katkı verecek. Bankaların gecelik borç verme faizini yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e çeken Merkez, tüketici ve sanayicinin bankalardan kullandığı kredi faizlerinin de 0.5 puan inmesini sağlayacak.

Merkez bankası Para Politikası Kurulu dün uyguladığı üç faiz oranında birden indirim yaptı. Politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7.75’ten yüzde 7.50’ye tavan faizi de yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e, taban faizi ise yüzde 7.50’den yüzde 7.25’e indirdi. Peki Merkez Bankası’nın bu indirimi ne anlama geliyor. Tavan faizdeki indirim direkt tüketici ve sanayicinin kredi faizlerini etkiliyor. Uzmanlara göre tavan faizdeki 50 baz puanlık indirim şu anda yüzde 16-19 arasında değişen ihtiyaç kredisi faizlerini 0.5 puan aşağıya çekecek. Tüketici faizine olumlu yansıyan bu indirim mevduat faizlerinde de düşüş yaratacak. Mevduat faizlerinin de 0.3-0.5 puan arası düşmesi bekleniyor.

Temkinli Yaklaşım

Merkez Bankası dün aldığı kararla uzlaşmacı bir tutum sergilemeye çalışırken, siyasilere, “faizi indirdim”, piyasaya ise, “ölçülü indirdim” mesajı verdi. Kurul toplantısı sonrası yapılan açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği ifade edildi. Dış talebin zayıf seyrini korurken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğine değinilen açıklamaya şöyle devam edildi:  “Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir.”

Büyümeye Destek Olacak

OCAK ayında aldığı kararla siyasilerin eleştirileri ile karşı karşıya kalan Merkez Bankası dün aldığı kararla büyümeye destek olacak bir adım attı. Bankaların kredi verirken kıstas kabul ettiği üst koridorda 50 puanlık indirime gidilmesiyle bankaların verdiği kredi faizlerinin yaklaşık yarım puan düşmesi bekleniyor. İhtiyaç kredisi faiz oranları şu anda yıllık yüzde 16 ile 19 arasında değişiyor. İhtiyaç kredilerinde en düşük oranın 15.5’lara düşmesi bekleniyor. Konut kredileri şu anda 13-14 seviyesinde. Bu kredilerde de yıllık faizin 12.5-13.5’lara inmesi bekleniyor. Ancak kredi faizlerindeki düşüş bankalara göre değişebiliyor. Ticari krediler de piyasada yüzde 12-14 aralığında değişiyor. Burada da yarım puanlık indirim olması bekleniyor.

Beklentimiz daha fazla indirimdi

MERKEZ Bankası’nın kararının ardından ilk açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, faizlerin inme trendinde olmasının önemli olduğunu ve bu durumun Türk ekonomisinin sıhhat göstergeleri arasında bulunduğunu belirtti. Merkez Bankasının bu yönde bir değerlendirme yaptığını belirten Davutoğlu, “Faiz oranlarının düşme trendi içinde olması olumludur ama biz bunun daha fazla bir ivmeyle seyretmesi gerektiği kanaatini yine de ifade ediyoruz. Çünkü dünyadaki emtia fiyatlarındaki gelişmeler, Türk siyaseti ve ekonomisindeki istikrar, diğer ekonomik parametreler açısından enflasyonun da düşme eğilimine girmesi dolayısıyla beklentimizin daha fazla bir indirim yönünde olduğu her zaman dile getirdiğimiz bir husus. Tabii Türkiye’de tekrar bu konularda değerlendirmeler yapacağız” dedi.

Kaynak: Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Emekliler 3-4 Bankadan Maaşlarını Aşan Krediler Alabiliyor

bTürkiye’de 10 milyonun üzerinde emekli var. Bankalar özel kampanyalarla ellerinde tutmak istedikleri emeklilere ihtiyaç kredisi veriyor. Sistemin açığından yararlanan bazı emekliler bir ayda 3 – 4 bankadan maaşlarını aşan tutarda kredi alıyor.

Milliyet Gazetesi’nden Kadife Şahin’in haberine göre bankalar emekli müşterilerini ellerinde tutmak için özel kampanyalar düzenlerken, emeklilik maaşlarıyla geçinemeyen emekliler sistemin sunduğu olanaklardan yararlanarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Sistem her iki tarafı memnun eden bir yapı üzerine kurulu gözükse de emeklilerin bulduğu ‘açık kapı’ bankaların emeklilerle sorun yaşayacaklarını gösteriyor. Emekliler, emeklilik maaşları teminat olarak kabul edildiği için bankalardan çok kolay bir biçimde ihtiyaç kredisi alıyorlar. Bankalar, emeklilerden kredi taleplerine karşı ek bir teminat istemiyorlar. Ek teminat istenmediği için emekli banka müşterileri haciz işlemleriyle karşılaşmıyorlar. Bankalar geri ödenmeyen ihtiyaç kredilerinde yasa gereği emeklilerin maaşlarının ancak belli bir kısmını bloke edebiliyor. Yasa yaşam hakkını gözeterek kişilerin emeklilik maaşlarının küçük bir bölümüne haciz hakkı veriyor.

10 Milyon Emekli Var

SGK’nın verilerine göre Türkiye’deki emekli sayısı toplam 10 milyon 403 bin. Eleklilerin 5 milyon 966 bini SSK emeklisi, 2 milyon 454 bini esnaf ve çiftçi emeklisi, 1 milyon 878 bini ise memur emeklisi.
Emekli aylıkları ise 120 milyar civarında. Türkiye’deki 10 milyonun üzerindeki emeklilerin en büyük şikâyetleri maaşlarının düşüklüğü. Pek çoğu bin TL civarında maaş alırken ortalamanın çok üstünde maaş alan emekliler de var.
3 bin 240 emekli 5 bin 87 TL’nin üzerinde maaş     alıyor. 5 bin 403 emekli ile eş ve babasından maaş alan 376 bin hak sahibinin aylığı bin TL’nin altında. 1 milyon 104 bin emekli ile 434 bin dul ve yetim ise bin TL ile 3 bin 266 TL arasında maaş alıyor.

Emekliye Özel Kampanya

-  Yurtiçi ve yurtdışında yapılan harcamalardan puan kazanma. Taksit imkanı. Biriken puanlarla bedava alışveriş.
-  Puanlarla taksitli nakit avans.
-  Elektrik, su, doğalgaz ve telefon fatura ödemelerinde indirim.
-  Maaşını bankada tutun emekliye market ve eczane harcamalarında indirim.
-  Emeklilik maaşını bankada tuttuğu sürece ücretsiz internet bankacılığı hizmeti.
-  Emekli maaşını getirene iki çeyrek altın.
-  10 bin TL ve üzeri kredi kullanan emekliye üç çeyrek altın.

Şubeler Sorun Yaşıyor

Gelen emeklilerin kredi taleplerini Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) sorgulayan bankalar, sistemin bir ay sonra bilgi yenilemesi nedeniyle müşterinin kaç bankadan bireysel kredi kullandığını anında göremiyor. Sistemin bu açığından yararlanan bazı emeklilerin bir ay içinde birden fazla bankadan ihtiyaç kredisi kullandığını anlatan bir bankacı, son dönemlerde bazı bankaların yaşadığı dikkat çeken sorunlardan birinin emeklilerin aldığı kredilerde yaşanan geri ödeme problemleri olduğunu söyledi Bankacı, “Kredi Kayıt Bürosu’ndaki müşteri bilgileri günlük olarak yenilenmiyor. Dolayısıyla yaptığımız müşteri sorgulamalarında bir emeklinin kaç bankadan ihtiyaç kredisi kullandığını ancak bir ay sonra görebiliyoruz. Bazı emekliler sistemin bu açığından yararlanarak bir ay içinde üç dört bankadan 10 biner liralık ihtiyaç kredisi kullanıyorlar. Böylece emekli ev alacak paraya kadar çıkabiliyor. Sektörde bazı şubelerin verdiği 75 kredinin 45’inde sorun yaşandığı görülüyor. Bunlar bankaların emekli müşterileri” dedi.

Kaynak: Hürriyet

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaşın Bankalara Borcu 350 Milyar TL’ye Yaklaştı

aBankaların tüketicilere kullandırdığı konut kredisi, tüketici kredisi ve taşıt kredileri toplamı 277.3 milyar TL’ye, vatandaşların bankalara olan kredi kartı borcu ise 72.8 milyar TL’yi aştı.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı 2014’ün Ocak-Ekim döneminde 714 bine yükseldi. Yine 2014’ün ilk 10 ayında kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı da 1.1 milyona çıktı.

Bankaların tüketicilere kullandırdığı konut kredisi, tüketici kredisi ve taşıt kredileri toplamı 277.3 milyar TL’ye, vatandaşların bankalara olan kredi kartı borcu ise 72.8 milyar TL’yi aştı. Bir başka ifadeyle vatandaşların bankalara borcu 350 milyar TL’ye yaklaştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerinden edinilen bilgilere göre 2014 yılı Temmuz-Eylül dönemi itibarıyla tüketici kredisi ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısı 15 milyon 561 bin 105 kişiye ulaştı. Yine BDDK verilerine göre, 11 Aralık itibariyle tüketici kredileri tutarı bu dönemde 277 milyar 324 milyon liraya yükseldi. Tüketici kredilerinin 123 milyar 873 milyon lirası konut kredisi, 6 milyar 762 milyon lirası taşıt kredisi, 94 milyar 880 milyon lirası ihtiyaç kredisi, 51 milyar 810 milyon lirası da diğer kredilerden oluştu.

Vatandaş Haciz Yolu Görünüyor

Bankalara borç arttıkça, haciz süreciyle karşılaşan bireylerin sayısı da artıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin ‘Negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartı istatistikleri’ raporu bu durumu tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Rapora göre, 2013’ün Ocak-Ekim döneminde 704 bin olan bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 1.4 artışla 714 bin oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, geçen yılın 10 aylık döneminde 982 bin seviyesindeyken, 2014 yılının aynı döneminde 1.1 milyona yükseldi.

Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen veriler dikkate alındığında, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı 2014 Ocak-Ekim döneminde yıllık yüzde 5 artarak 569 bine ulaştı. Aynı dönemde bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı da yıllık yüzde 8 artarak 884 bin kişiye çıktı.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girmiş toplam kişi sayısı, 2014 yılının on ayında 1.6 milyona yükseldi. Söz konusu rakam geçen yılın aynı döneminde 1.5 milyon düzeyinde bulunuyordu. Öte yandan, aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen veriler dikkate alındığında ise bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girmiş toplam kişi sayısı 2014 yılının 10 ayında, geçen yılın on aylık dönemine göre yüzde 6 artışla 1.1 milyon kişi oldu. 2009 Ocak-2014 Eylül döneminde 2.8 milyon düzeyinde bulunan bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girip hala yasal takipte bulunan kişi sayısı, 2009 Ocak-2014 Ekim döneminde de yaklaşık aynı seviyede kaldı.

Kaynak: Yeni Mesaj

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konutta Balon Etkisi Yok

1Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, “İnşaat Sektöründe Türkiye’nin Dünyadaki Konumu ve Gelecek Projeksiyonu” raporunu sundu

MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, “17-25 Aralık girişimleri olmasaydı konut satışında yeni bir rekor kırmış olacaktık” dedi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD, İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından hazırlanan “İnşaat Sektöründe Türkiye’nin Dünyadaki Konumu ve Gelecek Projeksiyonu” konulu rapor İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıyla basına sunuldu. İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir ve Yardımcıları Reha Yeltekin ile Mehmet Çankaya tarafından yapılan sunuma çok sayıda basın mensubu ve sektör temsilcileri katıldı.
MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir yaptığı konuşmasında Türkiye’de konut satışlarında balon etkisinin olamayacağını söyledi. Özdemir, “Avrupa’da bankalar peşinat almadan krediyle ihtiyaç sahiplerine konut almaları için kredi sağladılar. Bu oran yüzde 80’lere kadar yükselmişti. Konutta bizde neden balon olmaz, çünkü biz konutta krediye endeksli alımı haddinden fazla yapmıyoruz bu oran bizde yüzde 40’lara denk geliyor” dedi.
MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, konuşmasına şu şekilde devam etti:
17-25 Aralık Gelişmeleri Konut Satışını Etkiledi
“2014 yılının ilk çeyreğinde yaşanan konut satışında yaşanan artış, 2013 yılındaki oranı aşamamıştır. 2013 yılı rekor yılıdır bu alanda. Bunun nedeni de 17-25 Aralık girişimleriyle ekonomik ve siyasi bir kriz oluşturulmaya çalışıldı. Baktığımızda ipotekli konut satışı 2013 yılı öncesi hep yüzde 40 seviyesinde gerçekleşmiş. Bu batıda yüzde 80’lerin üstüne çıkabiliyor. Konutta bizde neden balon olmaz çünkü biz konutta krediye endeksli alımı haddinden fazla yapmıyoruz. Bu 40’lık alım 2014 yılının ilk yarısında yüzde 28’lere kadar geriledi. İnsanlar 17-25 Aralık olaylarından dolayı 2014 yılının başında ortadaki siyasi çalkantıdan dolayı dolar yükseldi, doların ateşini almak için faizler arttırıldı ve halen bizim istediğimiz seviyelere gelmiş değil konut sektörü faizleri. Bu nedenle insanlar kredili konut almak istemediler, piyasayı görmek istediler. 30 Mart seçimlerinden sonra piyasa direk tepkisini gösterdi, rakamlar olumlu şekilde şekillenmeye başladı. Ocak ayıyla Nisan ayı arasında ipotekli satışlar yüzde 28’lere düşmüşken, Nisan ayından sonra yüzde 33-34-36 şeklinde tırmanmaya başlamıştır. Ekim ayında da gene yüzde 40’ları yakalamıştır. 2014 yılı verileri tekrardan 2013 yılını yakalayacak mertebelere geldi. Bu girişimler olmasaydı biz bugün 2013 yılı verilerinin üstüne çıkmış olacak yeni bir rekor kırmış olacaktık.”
İstanbul’da Konut Birim Satış Fiyatları 12 Yıldır Artıyor
“Metrekare birim satış değerleri Londra ve Moskova çok yüksek. Londra’da tarihi bir yerleşim var ve mimari daha yatay şekilde olduğu için fiyatlar yüksek. Bir Amsterdam, Roma, Berlin, Atina bile krizin göbeğinde olmasına rağmen konut metrekare satış fiyatı İstanbul’un önünde. Konut satın alma ve kira randımanı açısından bakıldığında İstanbul bu tablonun içerisindeki tüm şehirleri geride bırakıyor. ‘Neden yabancılar gelip İstanbul’dan konut alıyorlar?’ diye sorduğumuzda, yatırımcı işe endeksli olarak, yatırımını geri almak ister. Son 16-17 yılda konut sektörü geri dönüş skalası veriyor ve konut birim satış fiyatları istikrarlı olarak 12 yıldır İstanbul’da yükseliyor. Bu yatırımcılar açısından bakıldığı zaman hangisine yönelmesi gerektiği konusunda İstanbul’u işaret ediyor.”
2023 Hedefleri Doğrultusunda Hasılatımızı 100 Milyar Dolara Çıkarmalıyız
“2023 yılında biz 500 milyar dolar ihracat hacmini hedefliyorsak bizim şu anki 30 milyar dolarlık müteahhitlik hasılatımızı 100 milyar dolarlara çıkarmamız gerekir. Bunun olabilmesi için çalışacağımız alanlar özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dır. Biz düşündük buralara nasıl gideriz diye araştırma yaptık, Ortadoğu’da Suudi arabistan, Irak, İran, Afrika’da Cezayir, Libya, sahra altı ülkelerin muazzam bir konut ihtiyacı var. Bu ülkeler buradaki hükümetler çok ciddi bir şekilde konut yapmaya başladılar ama bizim gibi planlayamıyorlar. Bizim TOKİ gibi son 6 yılda 600 bin konut yapmış bir kurumumuz var. Biz TOKİ eliyle bu ülkelere açılırsak ve hükümetler arası sözleşmeler imzalarsak, o zaman bizim yurt içindeki, yurt dışına açılmaya çalışan firmalarımıza çok ciddi bir alan açmış oluruz. TOKİ şemsiyesi altında bu firmaları biz o alanlara taşırsak 3-4 sene sonra bu firmalar orada kendi başlarına iş yapabilirler. Bizim devlet eliyle oralara açılmamız gerektiğini biz düşünüyoruz.”
Yurtdışı Müşavirlik Sektöründe Yokuz
“Yurt dışı müşavirlik sektörünü biz çok önemsiyoruz. Yani 30 milyar dolarlık hasılatımızı ülke ekonomisine ne kadar yansıtabiliyoruz. Bizim ekonomimize etki edebilmesi için bizim yerli malzemelerimizin kullanılması gerekiyor. Türk ürünlerinin oralarda kullanılabilmesi için Türk Müşavirlerin desteklenmesi gerekir. Bu sektörde maalesef yokuz dünyada. Bu konuda çok ciddi desteklere ve teşviklere ihtiyacımız var.”
Sanayi ve İnşaat Birbirini Destelemeli
“‘İnşaat mı sanayi mi?’ diye sorarlar, bizim sanayici olarak gördüğümüz bir çok firma dünyada örneğin, Samsung, Hundai,…vb firmalar dünyanın en büyük müteahhitleridir aynı zamanda. Sanayiyle inşaatı birleştirmiş durumdalar. İnşaat sektörünün içinde bulunan birçok malzemenin yüzde 60’ı sanayiden elde ediliyor. Sanayi gelişirse inşaat da bir seviyeye gelebiliyor. Biz, sanayi ve inşaatın birbirini destekleyerek büyümesini gerektiğini düşünüyoruz.”
Kaynak: Milliyet
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Tüketici Kredisi ve Konut Kredisi Kullanan Toplam Kişi Sayısı 15,6 Milyona Ulaştı

aaaaTBB: “2014 yılı temmuz eylül dönemi itibarıyla, tüketici kredisi ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısı 15 milyon 561 bin 105 kişiye, kredi miktarı ise 252 milyar TL’ye ulaştı”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2014 yılı temmuz – eylül dönemi itibarıyla tüketici kredisi ve konut kredisi kullanan toplam kişi sayısının 15 milyon 561 bin 105 kişiye, kredi miktarı ise 252 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

TBB, Temmuz – Eylül 2014 dönemi tüketici ve konut kredileri raporunu yayımladı.

Rapora göre, Temmuz – Eylül 2014 döneminde 2 milyon 932 bin 507 kişiye, 41,9 milyar TL tutarında tüketici kredisi ve konut kredisi kullandırıldı. Kredi kullanan kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 11 arttı.

Aynı dönemde kullandırılan kredi miktarı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 küçülürken, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 17 büyüdü.

Temmuz – Eylül 2014 dönemi sonu itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri bakiyesi 252 milyar TL, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 15 milyon 561 bin 105 oldu. Toplam kişi sayısı Temmuz-Eylül 2013′e göre yüzde 10, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 4 arttı. Tüketici kredisi ve konut kredileri bakiyesi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14, Nisan-Haziran 2014′e göre ise yüzde 4 büyüdü.

Yılın 3. çeyreğinde tüketici kredileri ve konut kredilerinin mal ve hizmet gruplarına göre dağılımında ihtiyaç kredileri yüzde 54 ile en büyük paya sahip oldu. Bunu sırasıyla, yüzde 25 ve yüzde 16 pay ile konut ve diğer krediler izledi.

Aynı dönemde 2 milyon 176 bin 137 kişi, 23 milyar TL tutarında ihtiyaç kredisi, 107 bin 247 kişi 10 milyar TL tutarında konut kredisi ve 618 bin 527 kişi yaklaşık 7 milyar TL tutarında “diğer” başlığı altına giren krediler kullandı.

Bir önceki yılın Temmuz – Eylül dönemine göre taşıt kredileri yüzde 23, konut kredileri ise yüzde 6, ihtiyaç kredileri yüzde 5 azalırken, diğer krediler yüzde 24 arttı. Bakiye açısından taşıt kredileri bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre yüzde 17 azalırken, konut kredileri yüzde 13, ihtiyaç kredileri yüzde 13, diğer krediler ise yüzde 26 artış kaydetti.

Temmuz-Eylül 2014 dönemi içinde kullananlar bazında ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı yaklaşık 14,3 bin TL düzeyinde gerçekleşti. Bu büyüklük konut kredilerinde yaklaşık 98 bin TL ve taşıt kredilerinde yaklaşık 63 bin TL oldu.

2014 yılı temmuz-eylül dönemi sonundaki bakiye verilerine göre, ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı 16,2 bin TL düzeyindeyken, bu miktar konut kredilerinde 61 bin TL ve taşıt kredilerinde 21 bin TL oldu.

Vade Dağılımı

 Temmuz – Eylül 2014 dönemi içinde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinde en fazla tercih edilen vade dilimi 25 – 36 ay olurken bunu 73 ay üzeri ile 49 –  72 ay vade dilimleri izledi.

Temmuz – Eylül 2014 dönemi itibariyle 6,7 milyar TL olan takipteki krediler (idari+kanuni), tüketici kredileri ve konut kredileri toplamının yüzde 2,65′ini oluşturdu.

2014 yılı 3. çeyrekte kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artarak 801 milyon TL oldu. Söz konusu kredilerin yaklaşık yüzde 3′ünü taşıt, yüzde 5′ini konut, yüzde 38′ini ihtiyaç kredileri ve yüzde 54′ünü diğer krediler oluşturdu.

Kaynak: Haberler

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bedelli Askerlik İçin Kredi Maliyeti

3Bedelli askerlik maliyetinin 18 bin lira olduğu açıklandıktan sonra gözler bankaların bedelli için kredi paketlerine çevrildi. Bedelli askerlik konusuda hazırlık yaptığı bilinen bankalar, düzenlemenin somutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuoyuna duyuracak. 

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaç kredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak gibi görünüyor.

Çalışırken askerliğini bedelli yapmak isteyenler için uygun faizli kredilerin çıkması muhtemel. Şu an tüketici kredisi olarak bankalar en düşük aylık faizi yüzde 1 üzerinden hesaplıyor.

Bedelli faizinin bu rakamın biraz altında olması muhtemel. 18 bin TL kredi alan bir bedelli adayı 12 aylık vade ile kredisini aylık 1.619 TL olarak geri ödeyecek. Yani 18 bin TL’yi 12 aylık taksitlerle toplamda 19.525 TL olarak geri ödeyecek. Vade daha uzarsa sözgelimi 2 yıla (24 ay) çıkarsa taksit miktarı azalacak. 24 ay vadeli 18 bin TL kredi alan bir bedelli adayı aylık 867 TL ödeyecek.

Adaylar vadeyi uzatırsa toplam ödeme tutarı daha da artacak. 36 aylık taksitlerle ödemeyi tercih edenler 22 bin 752 TL ödeyecek. Bankaların bedelli adayları için ‘dosya masrafsız’ kredi kampanyaları çıkarması da seçenekler arasında.

Kaynak: Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Abank Konut Kredisi Faiz Oranlarını 0.13 Puan Yükseltti

13733Abank’ın aldığı artış kararıyla 36 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.01’den %1.03’e, 60 ay vadeli oran %1.04’den %1.08’e, 120 ay vadeli oran ise %1.13’den %1.26’ya yükseltildi.

Abank Konut Kredisi Faiz Oranlarını Yükseltti

2014 başında konut kredisi faiz oranlarını beş kez arttıran ve Nisan ayı ilk haftasına kadar oranlarındaki artışı sürdüren Abank, 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1.39’a kadar yükseltmişti. Bankanın Nisan ayı ikinci haftasında aldığı kararla 120 ay vadeli oran %1.29’a inmiş aynı ayın sonunda ise tekrar %1.34’e çıkmıştı. Mayıs ayında alınan indirim kararıyla oranlarını düşürmeye başlayan banka, Ağustos itibariyle 120 ay vadeli oranını %1.13’e kadar düşürmüştü.

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, bankalar genelinde, Eylül ayında önemli bir değişimin yaşanmadığı ancak Ekim ayında oranların yeniden yükselişe geçtiği görüldü. Finansbank’ın Kurban Bayramı öncesi 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını 0.21 puanlık artışla %1.25’e yükselmesinin ardından Abank da, bayram sonrası aldığı kararla oranlarını 0.02-0.13 puan aralığında arttırdığını duyurdu.

Abank’ın aldığı artış kararıyla 36 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1.01’den %1.03’e, 60 ay vadeli oran %1.04’den %1.08’e, 120 ay vadeli oran ise %1.13’den %1.26’ya yükseltildi.

120 Ay Vadeli Faiz Oranında 0.13 Puanlık Artış Yapıldı

Abank’ın konut kredisi faiz oranını 0.13 puan artırmasıyla, 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti 95 TL, toplamda ödenecek faiz ise konut kredisi hesaplama yapıldığında 11.327 TL arttı.

İhtiyaç Kredisinde Oranlar 0.15 Puan Düştü

Abank standart paket ihtiyaç kredisi faiz oranlarını 0.15 puan düşürerek %1.50’den %1.35’e indirdi. Bankanın ihtiyaç sahiplerine özel standart ihtiyaç kredisinin yanında ‘Evime Nakit’ kredi seçeneği de bulunuyor. Evime Nakit ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyenler 36 ay vadeye kadar %1.21 faiz oranı ile kredi kullanabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İşbankası’ndan Ayda 448 TL’ye 5.000 TL Bayram Kredisi

13717KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, İşbankası Bayram Kredisi kampanyası kapsamında bir yıl boyunca ayda 448 TL ödeyerek, 5..000 TL ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor.

İş Bankası geleneksel Bayram Kredisi kampanyası ile tüketicilere avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. Tüm ücretli çalışanların, emeklilerin ve serbest meslek sahiplerinin her türlü ihtiyaçları için aylık %0,95’den başlayan faiz oranları ile yararlanabidiği kampanyadan yararlanabilmek için son gün 13 Ekim. Sadece 25 TL tahsis ücretli, %0.95 faiz oranlı 12 ay vadeli kampayadan 5.000 TL’ye kadar olan tüm ihtiyaçlar karşılanabiliyor. Kampanya kapsamında 50.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlar da 36 aya varan vadelerle karşılanabiliyor.

Kampanya kapsamında kefil ön şartı aranmamakdır,ancak şubeler gerekli gördükleri takdirde kefil talep edebilmektedir.

Ayda 448 TL’ye 5.000 TL Kredi

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre, İşbankası Bayram Kredisi kampanyası kapsamında bir yıl boyunca ayda 448 TL ödeyerek, 5..000 TL ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Masraf olarak tüketiciden 25 TL kredi tahsisi ücreti, 37,50 TL sigorta ücreti talep ediliyor. (1 yıllık sabit teminatlı hayat sigortası primi, kredi tutarının binde 7,5’i üzerinden hesaplanmaktadır.Tahsis ücretine BSMV dahildir). Toplamda ödenecek anapara+faiz tutarı ise 5.378,20 TL’dir.

Ayda 1.771 TL Taksitle 50.000 TL Masrafsız Kredi

Bayram kredisi kampanyasından yüksek tutarlı ihtiyaçlar için de yararlanılabiliyor. %1.15 faiz oranı ile ayda 1.771 TL taksit ödeyerek 50.000 TL ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Tüketiciden 375 TL sigorta priminin alındığı bu kampanyadan kredi tahsis ücreti alınmıyor.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Alınan Krediler Maaşının Belli Bir Yüzdesini Geçemeyecek

4BDDK’nın başlattığı çalışmada bir kişinin aldığı maaş talep ettiği tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisinde belirleyici olacak. Tüm aldığı krediler maaşının belli bir yüzdesini geçemeyecek.

Erdinç Çelikkan’ın haberine göre BDDK’nın başlattığı çalışma ile bir kişinin aldığı maaş, talep ettiği tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisinde belirleyici etken olacak. BDDK ilk aşamada yüzde 45’lik bir sınırlama getirmeyi planlıyor. Bu durumda, aylık maaşı 1.000 lira olan kişinin alacağı krediler için ödeyeceği aylık kredi taksit 450 lirayı, 2 bin lira olanın da 900 lirayı geçemeyecek.

Amerika’da Gelir-Borç Uygulaması Yapılıyor

BDDK da kredi kartına yönelik sınırlamalar kapsamında gelire bağlı borçluluk sistemi ile ilgili çalışmalara başladı. Borçlulukta bir kriz yaşanmaması için alınacak kredilerin maaşlara oranlanması planlanıyor. Kişilerin aldığı maaş ile bankalardan aldığı konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerinin belli bir yüzdesini geçmemesi üzerinde duruluyor.ABD’de konut kredilerinde kriz yaşandıktan sonra borç-gelir oranına ilişkin sistemler uygulanmaya başlandı.

1.000 TL Maaşla Ancak 40 Bin TL lik Ev Alınabilir

Konut kredisi faiz oranı bankadan bankaya değişebiliyor. Örneğin bir bankada 118 ay vadeli 30 bin lira kredinin konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık taksiti 450 liraya denk geliyor. 120 ay vadeli 31 bin lira konut kredisinin aylık taksidi ise 446 lira oluyor. Bir başka bankada çekilebilecek kredi 120 ay vadeyle 32 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Eğer BDDK çalışmalarında olduğu gibi kredi ile maaş arasında yüzde 45’lik sınır yürürlüğe girerse, aylık geliri 1.000 olan bir kişi ancak 40 bin liralık bir konut alabilecek. Çünkü konut kredilerinde bankalar konutun toplam bedelin yüzde 75’i için kredi veriyorlar. 40 bin liranın yüzde 25’i 10 bin liraya denk geliyor. Tüketici 10 bin lirayı ödendikten sonra kalan 30 bin lira için kredi çekilebiliyor.

Eğer 50 bin liralık bir evi yine 450 lira aylık taksitle almak istenirse bu sefer verilecek peşinat yani tüketicinin kendi cebinden ödeyeceği miktar yükseliyor. 17 bin 386 lira kredi çekmeden ödenmesi gerekiyor. Kalan 32 bin 614 lira için de 450 liralık taksit ödenebiliyor.

İhtiyaç Kredisinde Maksimum Vade 36 Ay İken Taşıt Kredisinde 48 Ay

BDDK bir süre önce ihtiyaç kredilerinde vadeyi 36 ay, taşıt kredilerinde vadeyi 48 ayla sınırlamıştı. Ayrıca taşıt kredi için araç değerinin en fazla yüzde 75’ine kadar kredi veriliyor.

Aynı kişi taşıt kredisi kullanmak isterse 48 ay vadeli 15 bin lira kredi için 437 lira taksit ödeyebiliyor. Kredi tutarı 6 bin liraya çıktığında taksit miktarı 460 liraya yükseliyor. Tüketici kredisinde ise faizler konut kredisine kıyasla daha yüksek olduğu için 1.000 lira maaş alan bir kişinin alacağı ihtiyaç kredisi miktarı ve vadesi de düşüyor. 12 bin 500 lira tüketici kredisi 36 ay vadeyle alınırsa aylık kredi taksitleri 456 lira oluyor. Ancak 12 bin lira çekildiğinde aylık taksit 438 liraya düşüyor.

Kaynak: Sözcü

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredilerinde Hacim 116 Milyarı Geçti

13668KrediPazari.com’un BDDK verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Haziran ayı ilk haftasında 114 milyarı, Temmuz ayı ilk haftasında ise 115 milyarı aşan konut kredisi hacmi, Temmuz ayı son haftası itibariyle 116 milyarı geçerek 116 milyar 213 milyon TL’ye ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 25 Temmuz 2014 tüketici kredileri verileri açıklandı. Açıklanan verilerine göre tüketici kredilerinin (mali kesim hariç katılım bankaları dahil) haftalık yüzde 0,37 oranında arttığı görüldü.

Tüketici Kredileri Bir Haftada 980 Milyon TL Arttı

BDDK’nın açıkladığı verilere göre tüketici kredileri hacmi, 25 Temmuz 2014 haftasında yüzde 0.37 oranında artarak 263 milyar 510 milyon TL’ye ulaştı.
Geçen yıl aynı tarihlerde (26 Temmuz 2013) tüketici kredileri hacminde % 0.55 oranında artış yaşanmıştı.

Konut Kredilerinde Hacim 116 Milyarı Geçti

KrediPazari.com’un BDDK verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Haziran ayı ilk haftasında 114 milyarı, Temmuz ayı ilk haftasında ise 115 milyarı aşan konut kredisi hacmi, Temmuz ayı son haftası itibariyle 116 milyarı geçerek 116 milyar 213 milyon TL’ye ulaştı. Haftalık artış,Temmuz ayı ilk haftasında %0.29, ikinci haftasında %0.31, üçüncü haftasında %0.16 ve son haftasında %0.36 oranında gerçekleşti.

Taşıt Kredileri Hacmindeki Düşüşün Etkisi Sürüyor

2014 yılı itibariyle düşüşe geçen taşıt kredisi hacmindeki düşüşün etkisi, Temmuz ayı son haftasında da devam etti.
Temmuz ayı ilk haftasında, taşıt kredisi hacminde %0.44 oranında gerileme görülürken, son haftada gerilemenin %0.27 düzeylerinde gerçekleştiği görüldü.
Rakamlara göre hacim, 25 Temmuz sonuçlarına göre hacim, 7 milyar 331 milyon TL’den, 7 milyar 311 milyon TL’ye düştü.

İhtiyaç Kredisi Hacmi 92 Milyara Yaklaşıyor

Haziran ayında haftalık bazda daralan ihtiyaç kredisi hacmi, yaz ayının gelmesiyle de hareketlenerek, aynı ayın sonunda yeniden yükselişe geçmişti. Temmuz ayı üçüncü haftasında %0.02 oranı ile son altı ayın en az artışının gerçekleştiği hacim, Temmuz ayı son haftasında haftalık % 0.21 oranında artarak 91 milyar 938 milyon TL’ye ulaştı.Geçen yıl aynı zaman aralığında ihtiyaç kredisi hacminde % 0,21 oranında artış yaşanmıştı.

Takipteki Tüketici Kredileri Hacmi Artıyor

Haziran ayı ikinci haftasında haftalık %1.43 oranındaki düşüşle 5 milyar 862 milyon TL’ye kadar inen takipteki tüketici kredisi hacmi, Haziran ayı üçüncü haftası itibariyle yeniden yükselişe geçmiş ve Haziran ayını 5 Milyar 928 milyon TL ile kapatmıştı. Temmuz ayı ilk haftasında ise yükselişin yüzdelik rakamlara ulaşması ve hacmin haftalık %1.79 oranında büyümesiyle takipteki tüketici kredisi hacmi 6 milyarı aşarak, 6 milyar 34 milyon TL’ye ulaştı.
Temmuz ayı son haftası itibariyle de hacim, haftalık %0.23 oranında büyüyerek 6 milyar 74 milyon TL’ye ulaştı.

Kaynak: KrediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredileri Hacmi 115 Milyar TL’yi Aştı

5KrediPazari.com’un BDDK verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Temmuz ayı ilk haftasında 115 milyar 250 milyon TL’ye ulaşan konut kredisi hacmi, Temmuz ayı ikinci haftası itibariyle 115 milyar 609 milyon TL oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 11 Temmuz 2014 tüketici kredileri verileri açıklandı. Açıklanan verilerine göre tüketici kredilerinin (mali kesim hariç katılım bankaları dahil) haftalık yüzde 0,40 oranında arttığı görüldü.

Tüketici Kredileri Bir Haftada 1 Milyar 52 Milyon TL Arttı

BDDK’nın açıkladığı verilere göre tüketici kredileri hacmi, 11 Temmuz 2014 haftasında yüzde 0.40 oranında artarak 262 milyar 315 milyon TL’ye ulaştı.
Geçen yıl aynı tarihlerde (28 Haziran 2013) tüketici kredileri hacminde % 0.78 oranında artış yaşanmıştı.

Konut Kredileri Hacmi 115 Milyarı Aştı

KrediPazari.com’un BDDK verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Temmuz ayı ilk haftasında 115 milyar 250 milyon TL’ye ulaşan konut kredisi hacmi, Temmuz ayı ikinci haftası itibariyle 115 milyar 609 milyon TL oldu. Haftalık artış,Temmuz ayı ilk haftasında %0.29 iken, ikinci haftasında %0.31 oranında gerçekleşti.

Taşıt Kredileri Hacmindeki Düşüşün Devam Ediyor

Yıl başında başlayan taşıt kredisi hacmindeki düşüşün etkisi, Temmuz ayında da devam etti.Temmuz ayı ilk haftasında, taşıt kredisi hacminde %0.41 oranında gerileme görülürken, ikinci haftada gerilemenin %0.41 düzeylerinde gerçekleştiği görüldü. Rakamlara göre hacim, 11 Temmuz sonuçlarına göre 7 milyar 404 milyon TL’den, 7 milyar 374 milyon TL’ye düştü.

İhtiyaç Kredisi Hacmindeki Yükseliş Devam Ediyor

Haziran ayı 3. haftasında %0.11 oranında daralan ihtiyaç kredisi hacmi, aynı ayın sonunda yeniden yükselişe geçerek, 27 Haziran sonuçlarına göre haftalık % 0.22 oranında artarak 91 milyar 193 milyon TL’ye ulaştı. 11 Temmuz sonuçlarına göre de hacim, haftalık %0.39 oranında büyüyerek, 91 milyar 724 milyon TL’ye yükseldi. Geçen yıl aynı zaman aralığında ihtiyaç kredisi hacminde % 0,75 oranında artış yaşanmıştı.

Takipteki Tüketici Kredileri Hacmi 6 Milyar TL’yi Geçti

Haziran ayı ikinci haftasında haftalık %1.43 oranındaki düşüşle 5 milyar 862 milyon TL’ye kadar inen takipteki tüketici kredisi hacmi, Haziran ayı üçüncü haftası itibariyle yeniden yükselişe geçti. Haziran ayı üçüncü haftası itibaren haftalık önce %0.26, sonra %0.87 oranında artan hacim, Temmuz ayı ilk haftasında %1.79, ikinci haftasında %0.17 oranında artarak 6 milyar 44 milyon TL’ye ulaştı.

Kaynak: krediPazarı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vatandaş 

Gelirine Göre BorçlanacakBDDK’nın belirleyeceği kredi kartı taksit uygulamasına göre bir kişi hem konut kredisi hem araba hem de ihtiyaç kredisi kullandıysa bu üç kredi için kullandığı taksit miktarı maaşının belli bir oranını geçemeyecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartında taksit uygulamasına maaş sınırlaması getirmeye hazırlanıyor. BDDK’nın çalışmalarını başlattığı modele göre bir kişinin bütün taksitleri, aylık maaşının belli bir kısmını geçmeyecek. Bu taksitler ev, araba, ihtiyaç kredisi gibi bütün kredileri kapsayacak.

Bir kişinin maaşı 1000 liraysa, BDDK’nın belirleyeceği sınır da yüzde 45 ise, o kişi 450 liranın üstünde taksit yapamayacak. Yani bir kişi hem konut kredisi hem araba hem de ihtiyaç kredisi kullandıysa bu üç kredi için kullandığı taksit miktarı maaşının yüzde 45’ini geçemeyecek.

BDDK’nın belirleyeceği sınır tavan olacak.

Gelire Göre Borçlanacak

BDDK’dan üst düzey bir yetkili yaptıkları çalışmayı ‘gelire bağlı borçluluk’ olarak nitelerken, “Yeni hedefimiz gelire bağlı borçluluğu getirmek. Kredi kartında sınırlama var, diğerleri de sırayla devreye giriyor. Şimdi hedefimiz gelire göre boçlanılmasını sağlamak. Bir kişinin aylık geliri 1000 liraysa toplam taksitleri kredi hesaplama yapıldığında 450 lirayı geçemeyecek. Yoksa geri kalanı ile ne yiyeceksin? Örneğin kişilerin 1000 lira geliri var. 990 lira ile taksit ödüyor, 10 lira ile geçiniyor. Nasıl yaşayacak bu insan” diye konuştu. Söz konusu sistemin ABD ’de uygulandığını dile getiren yetkili, “Bu sistem ABD’de var. ABD’de de 1000 lira gelirin varsa en fazla 450 lirasını taksite yatırabilirsin diyor“ dedi.

Kartta Taksitler Değişebilir

BDDK kredi kartına taksit sınırlaması düzenlemeleri ile ilgili görüşleri de topladı. Yakın bir zamanda kurulun toplanacağı ve taslaklara son şeklini vereceği belirtildi. BDDK yetkilisi, 9 ay genel taksit ile ilgili bir değişiklik olmayacağını ancak 6 taksit olarak belirlenen elektronik eşya bölümünde bütün elektronik eşya için olmasa da bazı ürün grupları için taksit sayısının arttırılmasının gündeme gelebileceğini belirtirken, “Biz şunu da düşünüyoruz. Riskler sadece banka üzerinde birikmesin. İstiyoruz ki biraz da esnaf riski kendi üzerine alsın. Kendi alınca biraz zorlanacaktır. Esnaf, riski bankacılık sektörü üzerine attığı için rahat rahat satıyor. Tanımıyorsa vermesin, kredibilitesi yoksa vermesin. Esnaf alsın riski. Bu durum enflasyonu da arttırıyor. 36 ay vadeli buzdolabı satıyor kredi kartı ile onun içinde en az yüzde 20 faiz var. İndirince 1000 liralık televizyon 800 liraya iniyor. Otomatik olarak enflasyonu da aşağı indirmeye katkısı olacak” diye konuştu.

Aidata Üst Sınır Gelecek

Bu arada BDDK Tüketici Yasası’nın yasalaşmasının ardından kredi kartından alınan masraflarla ilgili çalışmayı da başlattı. Öncelikle kredi kartı aidatları üzerinde yapılan çalışmada bankalar tarafından alınan aidatlara bir üst sınır getirilmesi kararlaştırıldı. Bankalar bir yıl önce aldıkları aidatı ertesi yıl hiçbir kritere bağlı olmadan istedikleri oranda arttırabiliyorlar. Bir önceki yıl 40 lira olan yıllık aidat ertesi yıl 60 ya da 80 liraya çıkabiliyor. BDDK bu konuda da alınabilecek üst sınırı belirleyecek.

Kaynak: Radikal

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Krediden Yılbaşına Özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Yapı Kredi Bankası’nın yılbaşına özel başlattığı ‘Yılbaşına Özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi’ kampanyası ile ihtiyaç sahipleri günde 10 TL ödeyerek 9.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçları için masrafsız kredi kullanabilecek.

Yapı Kredi Bankası’nın yılbaşına özel başlattığı ‘Yılbaşına Özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi’ kampanyası ile ihtiyaç sahipleri günde 10 TL ödeyerek 9.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçları için masrafsız kredikullanabilecek.

Yılbaşına Özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Bankasnın başlatıığı kampanyadan 31 Aralık’a kadar yararlanabilecek. Dosya masrafsız, %1,09 faiz oranıyla 9.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için kullanılabilecek Yılbaşı Kredisinden 10 – 25 Aralık tarihleri arasında İhtiyaç kredisi kullanan ilk 100 müşteriye Şampiyonlar Ligi Futbol Topu hediye edilecek.

İhtiyaç Kredisi Taksitleri

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre kampanyadan yararlanmak isteyen tüketici 36 ay vade, aylık %1,09 ihtiyaç kredisi faiz oranı ile kredi hesaplama yapıldığında aylık 315 TL taksit ödeyerek 9.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilecek. 49 TL sigorta masrafının alınığı kampanyada aylık toplam maliyet %1,34′a, yıllık toplam maliyet ise %16,09′a karşılık geliyor.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yılbaşına Özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Müşteri ve Varsa Kefil İçin)

-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

-Gelir Belgesi

-Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri veya antetli kağıda yazılmış şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş yazısı, şirket imza sirküleri ve yetki belgesi

-Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi

-Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

-Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

-Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir).

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 


 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapıkredi’den 70. Yıla Özel Kredi Kampanyaları

Yapı Krediden yapılan açıklamaya göre banka müşterileri, bankanın 70. yılına özel Aralık ayında masrafsız kredi avantajlarından faydalanabiliyor.

Yapı Krediden yapılan açıklamaya göre banka müşterileri, Aralık ayında masrafsız kredi avantajlarından faydalanabiliyor. İnternet ve Mobil Şube’ye girenler ise New York seyahati, akıllı telefon ve tablet kazanma şansını yakalıyor.

Banka, Aralık ayında müşterilerine otomobil, akıllı cihaz, New York seyahati günde 10 TL geri ödemeli 9 bin TL Bireysel İhtiyaç Kredisi fırsatı da sunuyor. 70. yılına 2014 yılında kutlayacak olan Yapı Kredi, yeni yaşına müşterilerine hediyeler dağıtarak giriyor. 3-31 Aralık 2013 tarihleri arasında İnternet veya Mobil Şube’ye giriş yapan banka müşterileri, New York seyahati veya akıllı cihaz kazanma şansını yakalıyor.

İnternet veya Mobil Şube’ye Kullanıcı Kodu, T.C. Kimlik Numarası veya kredi kartı bilgileriyle giriş yapan kullanıcılar, para transferleri, yatırım işlemleri, ödemeler, kredi kartı borç ödeme işlemlerini yaparak kazanma şanslarını artırabiliyor. Kampanya kapsamında toplam 22 çekiliş hakkı kazanılabiliyor. Yapı Kredi, çekiliş sonucunda 5 kişiye çift kişilik New York Gezisi, 5 kişiye iPhone 5S 16 GB, 5 kişiye Htc ONE telefon, 5 kişiye Nokia Lumia 925 ve 5 kişiye iPad Mini 16 GB hediye ediyor.

Yapı Kredi’nin 2014 Aralık ayı için hazırladığı özel masrafsız Yılbaşı Kredisi kampanyasıyla banka müşterileri 3 Aralık itibarıyla günde 10 TL’ye, 36 ay vadeli 9 bin TL masrafsız Yılbaşı Kredisinden faydalanabiliyor. Bunlara ek olarak, Yapı Kredi İnternet Şubesi’ne giriş yapan tüm kullanıcılar internet alışverişlerinde de sürpriz indirimler kazanma imkanı bulacak.  Kampanyadan faydalanmak isteyenler, kredi başvurularını Yapı Kredi ATM’leri aracılığıyla, kredisimdi.com.tr’den veya SMS yoluyla kolayca yapıp sonucunu anında öğrenebilir. SMS ile başvuru yapmak isteyenlerin ise “Bireysel (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık net geliri” yazıp 4411′e mesaj atmaları yeterli.

Türkiye’nin en bonkör kartı Worldcard 22. yılında Yapı Kredi müşterilerinin araç sahibi olma hayallerini gerçekleştiriyor. Yeni yılı kart sahiplerinin ayaklarını yerden kesecek bir kampanyayla karşılayan Worldcard, 44 kişiye otomobil hediye ediyor. 1-31 Aralık 2013 tarihleri arasında Worldcard sahipleri yurt içi ve yurt dışında yaptıkları her 25 TL’lik harcama için 1 çekiliş hakkı kazanıyor.

Kampanya kapsamında kredi kartından yapılacak nakit çekim ve fatura ödeme gibi bankacılık işlemleri de çekiliş hakkı kazandırıyor. Ayrıca, kampanyaya tüm Yapı Kredi bireysel banka kartları ile yapılan alışveriş işlemleri de dahil olacak. Çekiliş sonunda 22 kişiye Ford Fiesta, 22 kişiye ise Ford Focus kazandıracak Worldcard, 22′nci yılında da en çok yerde, en çok kişiye, en çok kazandıran kart olmayı sürdürüyor. Yapı Kredi’nin yılbaşına özel fırsatları hakkında daha fazla bilgi için www.yapikredi.com.tr ve www.worldcard.com.tr’yi ziyaret edebilir.

Kaynak: Haberler

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti’den % 0.99 Faiz Oranlı Yılbaşı Kredisi

Garanti Bankası’nın başlattığı Yılbaşı Kredisi kampanyasında kredi faiz oranları % 0.99’tan başlıyor.

Garanti Bankası’nın başlattığı Yılbaşı Kredisi kampanyasında kredi faiz oranları % 0.99’tan başlıyor. Yılbaşı Kredisi Kampanyası’ndan özel sektör çalışanları, kamu sektörü maaş ve maaş dışı çalışanları farklı faiz oranları ve kredi tutarları için yararlanılabiliyor.

Yılbaşı Kredisi kampanyası kampamında tüketici %0.99 faiz oranı ile 3.000 TL kredi kullanılabiliyor. 12 ay vadeye kadar masrafsız kullanılabilen kredide tüketicinin aylık taksiti, kredi hesaplama yapıldığında 266 TL’ye karşılık geliyor. Kampanya kampamında 200 TL’den başlayan masraflarla 60 aya varan vadelerle 50.000 TL’te kadar ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor.

50.000 TL İhtiyaç Kredisi için Faiz Oranı Yüzde 1.09

Kredipazari.com’un edindiği bilgilere göre Yılbaşı Kredisi kampanyasından kamu sektörü maaş ve maaş dışı çalışanlar ile özel sektör maaşçılar  50.000 TL’ye kadar ve 60 aya varan vadelerle % 1.09 faiz oranı ile yararlanabiliyor.

50.000 TL kredinin aylık taksiti kredi hesaplama yapıldığında % 1.09 faiz oranı ve 60 ay vadede 1.208 TL’ye, toplamda ödenecek faiz ise  72.470 TL’ye karşılık geliyor.

Yılbaşı kredisi faiz oranı ile konut kredisi faiz oranı arasında büyük fark olmaması nedeniyle 50.000 TL’ye kadar konut kredisi ihtiyaçları için de bu kampanyadan yararlanılabiliyor. Kredi taksitleri hesaplanırken konut kredisi taksitlerinin BSMV ve KKDF’den muaf  olduğu, ihtiyaç kredileri taksitlerine ise bu vergilerin eklendiğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Samsun Esnafı 382 Milyon Lira Kredi Kullandı

Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, “Ekim 2013 sonu itibariyle esnaf ve sanatlarımıza Samsun genelinde 382 milyon 592 bin lira kredi verildi” dedi.

2014 yılı için Hazine’den banka aracılığıyla esnaf ve sanatkarın desteklenmesi amacıyla 528 milyon liralık kaynak ayrıldığını söyleyen Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, “Bu kaynak ve Hazine’nin faiz desteği sayesinde sübvansiyonlu kredi kullandırılıyor. Ekim 2013 sonu itibariyle esnaf ve sanatlarımıza Samsun genelinde 382 milyon 592 bin lira kredi verilmiştir. Hükümet tarafından esnaf ve sanatlarımızın sıkıntılarını gidermek ve kalkındırmak için verilen krediler, Cumhuriyet tarihinde esnaf ve sanatkara verilen en büyük değerin göstergesidir. Hükümetimiz tarafından esnafların ve sanatkarların daha iyi kalkınmasına katkı sağlamak için verilen bu krediler, esnafımızın yanında çalışanlarına istihdam sağlamak, kendi işyerlerini daha iyi büyütüp ve ülkemize katma değeri yüksek üretim yapılmasını sağlamaya destek olmaktır. Hükümetimizin esnafımıza vermiş olduğu bu hazine destekli kredileri verilen 5 yıl süre içerisinde geri dönüşümünün daha iyi yapılmasını sağlamak amacıyla da 3 ay aralıklarla yüzde 4 ile 5 arasında değişen faiz oranıyla ödeme imkanı sağlanmıştır” diye konuştu.

Esnaf ve sanatkarların özel ihtiyaç kredisi kullanmamaları gerektiğini söyleyen Başkan Metin Sinecek, “Esnafımız ne kadar ihtiyacı varsa o kadar kredi kullansın. ‘Devletimiz kredi veriyor’ diye hepsini almasın. İhtiyacı olduğu kadar alırsa önünü görür ve iş yerinin kapanmasına neden olmaz. Esnaflarımızın bazıları özel ihtiyaçları için kredi kullanıyor. Sonra da zor duruma düşüyor. Bu gibi durumlarda kalmamak için ne olursa olsun esnaf ve sanatkarımız daha dikkatli olmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: TRT

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredileri Düşse de Tüketici KRedilerindeki Artış Sürüyor

Konut kredileri talebi yavaşlamış olsa da tüketici kredilerindeki artış hızı düşmüyor. Bir bakıma insanlar önemli gördükleri ihtiyaçlarını tüketici kredisi alarak karşılıyor.

Bugün gazetesi yazarlarından Yaşar Erdinç bu haftaki yazısında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) krediler konusunda yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Erdinç yazısında şu konulara yer verdi:

Son zamanlarda her ne kadar konut kredileri talebi yavaşlamış olsa da tüketici kredilerindeki artış hızı düşmüyor. Bir bakıma insanlar önemli gördükleri ihtiyaçlarını tüketici kredisi alarak karşılıyor.

Tasarruf Oranları Yüzde 12,5’e Düştü

Türkiye’nin tasarruf oranları tarihsel olarak dibe vurmuş durumda. (Yüzde 12.5 civarında.) İnsanlar gelirlerinin çok önemli bir kısmını harcıyorlar. Vatandaşların bir kısmının aylık geliri zaten harcamalarına yetmiyor ve belirli bir refah seviyesini korumak adına kredi kullanıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar özellikle 30 yaşın altındaki kesimin tasarruf konusunda ileriye yönelik bir endişesi olmadığını ve bu yüzden tasarruf etme imkânları olsa bile buna başvurmadıklarını gösteriyor. Yaş arttıkça tasarruf etme eğiliminin de arttığını görüyoruz. Bir bankadan kredi kullanıldığında, bu paranın kaynağı, mevduat sahiplerinin tasarrufları, yurtdışından alınan sendikasyon kredileri veya bankaların çıkardığı tahvil ve bono oluyor. Mevduatlara ilgi azalınca bankalarımız yurtdışından kaynak sağlıyor ve bu da cari açığa olumsuz etki yapıyor.

Zorunlu Hale Geliyor

Tüm bu nedenlerden dolayı BDDK’nın şu an üzerinde çalıştığı kredilere belirli sınırlar getirilmesi konusu çok önemlidir. İnsanların yatırım ve tüketim kararlarında rasyonel (akılcı-gerçekçi) olmadıklarını bilimsel çalışmalar gösteriyor.

Bu yüzden, kredi kanallarına özel tamponlar konulması zorunlu hale geliyor. BDDK kaynaklarının verdiği bilgilere göre, taşıt kredilerinde yüzde 25 asgari peşinat uygulaması düşünülüyor. Bir kişi araba alacaksa ve arabanın fiyatı 30 bin TL ise, bu durumda en az 7500 TL’yi kendisinin sağlaması gerekecek. Henüz kesinleşen bir şey yok ama üzerinde çalışılıyor. Diğer taraftan tüketici kredisi veya kredi kartı kullanılarak alınan mallarda çok uzun vadeli taksitler yapılabiliyor ve bu da harcamayı artırıcı bir etken. Bu yüzden eğer bir malın kullanım süresi 2 yıl ise iki yıldan fazla taksit yapılmayabilecek.

İki Temel Sorun Var

Bu tür bir uygulama başlatıldığında iki sorun var. Birincisi uygulama zorluğudur. Araba alacak biri, diğer bir bankadan 7500 TL ihtiyaç kredisi çekerek (zaten bir SMS ile 10 bin TL kredi anında elinizde oluyor) kendi bankasından da araba kredisi alabilir ama cebinden bir kuruş çıkmayabilir. Dolayısıyla amaçlanan hedefe ulaşılmayabilir. Bu yüzden bir kişinin tüm bankalardaki kredi durumu da izlenmelidir. Bu konuda teknik altyapının da hazır olduğu belirtiliyor. Fakat sorun, bir bankadan alınan ihtiyaç kredisi ile diğer bankadan alınan araba kredisini ilişkilendirmek olacaktır.

İkinci önemli sorun da, bu tür bir uygulama başarılı olsa bile ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir. Kredikanallarının etkin kontrolü büyümeyi yavaşlatabilir. İşte bu nedenle BDDK şu an bu tür bir politika uygulandığında, ekonomik büyümeye yapacağı etkiyi de ölçmeye çalışıyor. Eğer büyümeye çok sekte vuracağı düşünülürse bu sınırlamalar daraltılabilir veya uygulanmayabilir. Fakat bildiğim bir şey var ki; dünyadaki bütün krizler fütursuzca borçlanmaktan çıkmıştır. Ekonomik büyümeye olumsuz katkı yapacak olsa bile kredilere mutlaka sınırlama getirilmelidir. BDDK doğruyu yapıyor.

Kaynak: Bugün

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Odeonbank’tan Ekim Sonuna Kadar Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Kurban Bayramı’na özel en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kampanyalarını devam ettiren bankalar ay sonuna kadar kredi başvurusu almaya devam ediyor.

Kurban Bayramı’na özel en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kampanyalarını devam ettiren bankalar ay sonuna kadar kredi başvurusu almaya devam ediyor. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile her türlü ihtiyacı karşılamayı amaçlayan kampanyaya sms ile başvuru yapılabiliyor.

En Uygun İhtiyaç Kredisi

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre Kurban Bayramı’ma özel kampanyanın sunduğu düşük faiz oranlı Odeabank ihtiyaç kredisi seçeneklerinden 48 ay vadeye kadar yararlanaılabiliyor.

Aylık % 1.25 ihtiyaç kredisi faiz oranı ile kredi hesaplama yapılarak gelirine uygun seçeneklerden birini tercih eden tüketici, dosya masrafı ödemeden taksit erteleme opsiyonunu da kullanabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Albarakatürk Konut Kredisi Oranlarını Arttırdı

Albaratürk tüketici kredisi oranlarını arttırdığını duyurdu. Bankanun aldığı kararla beraber konut kredisi, tüketici finansman kredisi, arsa kredisi ve taşıt kredisi oranları 0.05 puan arttı.

Albaratürk tüketici kredisi oranlarını arttırdığını duyurdu.  Bankanun aldığı kararla beraber konut kredisi, tüketici finansman kredisi, arsa kredisi ve taşıt kredisi oranları 0.05 puan arttı.

KrediPazari.com’un edindiği bilgilere göre banka 60 ay vadede konut kredisi oranını % 0.93’den % 0.98’e, 120 ay vadede % 0.99’dan % 1.04;  tüketici finansman oranını (ihtiyaç kredisi) ise %1.25’den %1.30’a, yükseltti. Arsa kredisinde ise maksimum 48 ay olan vade 60 aya çıkarken kredi oranı % 1.01’e yükseldi.

Taşıt Kredisinde Oranlar %1.20-%1.25 Düzeylerinde

Araç yaşına bağlı olarak oranlardaki değişiklikle birlikte  sıfır km. araçta 48 ay vadede % 1.15 olan oran % 1.20’ye, 2 el araçta ise % 1.25 olan oran % 1.30’a yükseldi.

Konut Kredisinde Taksitler Arttı

Albaratürk’ün 10 yıl vadeli konut kredisi oranını % 0.99’dan % 1.04’ya yükseltmesiyle 100 bin TL kredinin aylık taksiti konut kredisi hesaplama yapıldığında 35 TL arttı.

Kaynak: KrediPazarı

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Taşıt Kredisine Asgari Peşinat Zorunluluğu Geliyor

Konut kredileri için uygulanan konut eksper değerinin yüzde 75’ine kredi kuralı taşıt kredilerine de geliyor.

Hükümetin kredi kartlarına getirdiği sıkı önlemlerin ardından gözler ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisine çevrildi. Ekonomi yönetimi kredi kartlarına getirilen kısıtlamanın benzerini ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi tüketici kredileri için de getirmeye hazırlanıyor. Vatandaşı doğrudan etkileyecek plan taşıt kredisine asgari peşinat zorunluluğu getirilmesine dönük karar olacak. Hükümet bu önlemlerle tüketim harcamalarını dizginlemeyi amaçlıyor.

Böyle bir karar, halen konut kredileri için uygulanan “konut ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadarına kredi” kuralının, taşıt kredilerine de uygulanması anlamına gelecek. Halen konut kredileri için geçerli olan asgari peşinat zorunluluğu ‘yüzde 75 oranı’nda uygulanıyor. Buna göre 100 bin liralık konut almak isteyen vatandaş, bunun ancak yüzde 75’ini kredi olarak kullanabiliyor. Taşıt kredileri veya ihtiyaç kredilerinde de henüz oranlar netleşmemekle birlikte ‘yüzde 75 kredi-yüzde 25 peşinat’ oranı üzerinden kredi hesaplama yapıldığı öğrenildi. Böylece örneğin 50 bin liralık bir otomobil almak isteyen vatandaş, bankadan sadece 37.5 bin lira, 30 bin liralık araç için sadece 22.5 bin liralık kredi çekebilecek.

Kaynak: Gazete Vatan

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank Erken Gelen Bayram Kredisi

Halkbank’ın Kurban Bayramı’na özel Erken Gelen Bayram Kredisi kampanyası başlattığını duyurdu.

Halkbank’ın Kurban Bayramı’na özel Erken Gelen Bayram Kredisi kampanyası başlattığını duyurdu. Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı İmamoğlu % 0.99 faiz oranlı 36 vadeli ya da 9 ay vadeli sıfır faizli ihtiyaç kredisi kampanyası her ihtiyaca yönelik stratejiler oluşturduklarını belirtti.

Geleneksel Erken Gelen Bayram Kredisi’ni Kurban Bayramı öncesinde hizmete sunan Halkbank, farklı kredi faiz oranları, 10.000 TL ve 3 bin TL tutarındaki kredi seçenekleri, 9 TL ve 199 TL dosya ücretleri ile ihtiyaç sahiplerine nakit fırsatı sunuyor.

Her Bütçeye Uygun Destek

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre her bütçeye uygun nakit ihtiyacı karşılamaya yönelik kampanyadan 36 aya varan vadelerle yararlanılabiliyor. Maksimum 10.000 TL ihtiyaçlar için kullanılabilen kredinin faiz oranı % 0.99, dosya ücreti ise 9 TL.

Sıfır faizli krediden yararlanmak isteyenler 3.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçları için 199 TL masraf ödeyerek kampanyadan yararlanabiliyor.

10.000 TL 6 Ay Vadeli Kredinin Taksiti 1.725 TL

10.000 TL 6 ay vadeli % 0.99 kredi faiz oranlı krediye kredi hesaplama yapıldığında ayda 1.725 TL ödeyerek sahip olunabiliyor.

9 ay vadeli kredinin aylık maliyet oranı; faiz, dosya ücreti,katkı payı, sigorta ve vergileri kapsayacak şekllde hesaplandığında% 1.21′e karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kurban Bayramı Kredisinde Taksitler 60 TL’den Başlıyor

Kurban Bayramı için müşterilerine farklı seçenekler sunan ihtiyaç kredisi kampanyalarında düğmeye bastı.

Birçok banka kampanya kapsamında, müşterilerine 3 ay taksit erteleme seçeneği sunarken, aylık taksit tutarını da 60 liraya kadar çekti. 3 bin TL’ye kadar olan kredilerde aylık kredi faiz oranı yüzde 0.68′e çeken bankalar da var.

Faizsiz Kredi ya da Düşük Faizli Kredi

Özel gün ve dönemler için müşterilerinin ihtiyaçlarını dikkate alan bankalar, yaklaşan Kurban Bayramı için müşterilerine farklı seçenekler sunan ihtiyaç kredisi kampanyalarında düğmeye bastı. Kimi banka “Bayram kampanyası” ile müşterilerine masrafsız kredi seçenekleri sunarken kimisi düşük faizli bol seçenekli krediye yöneldi. Son dönemde kredi faizlerinde yaşanan yükselişe karşı, bankaların bayram kampanyalarında faiz oranlarını düşürdüğü gözleniyor.

Bütçeye Uygun Taksit Seçenekleri

Kampanyalarda en çok dikkat çeken taraf ise, bankaların müşterilere tanıdığı taksit kolaylığı. Birçok banka kampanya kapsamında taksit ödemelerinde 3 aya varan erteleme seçeneği sunarken, kredilerin aylık taksit tutarı kredi hesaplama yapıldığında 60 TL’ye kadar düşüyür. Kampanyalarda kredi faiz oranları kredi tutarına göre değişiyor. Bazı bankalar 3 bin liraya kadar olan kredilerde aylık faizi yüzde 0.68′lere kadar indirirken, 15 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 0.98′e kadar düşüyor.

100 Bin TL’ye Kadar Kredi

Bayram kredisi kampanyalarında birçok bankada vadeler 60 aya kadar uzarken, bazı bankalarda kredi tutarı 100 bin liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: Habertürk

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notu İyi Olanın Kirası Düşecek

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, evini kiralamak isteyenlerin kiracıdan risk raporu istediğini ve borcunu düzenli ödeyen kiracıların rapor sayesinde kirayı düşürebileceklerini söyledi.

Milliyet’in haberine göre; Kredi riski dataları açısından bankacılık sektörünün beyni haline gelen Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü (KKB) Kasım Akdeniz, kişilerin borçluluk durumlarını gösteren risk raporlarının sosyal yaşamda yerini almaya başladığını söyledi.

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, evini kiralamak isteyenlerin kiracıdan risk raporu istediğini ve borcunu düzenli ödeyen kiracıların rapor sayesinde kirayı düşürebileceklerini söyledi

Kira Ne Kadar Düşecek?

Özellikle ev sahibi emekli kişilerin kiracılarından risk raporu istediğini belirten Akdeniz, banka borcu bulunmayan kiracıların ev sahiplerine risk raporlarını sunarak kira indirimi sağlayabileceklerini söyledi. Ev sahiplerinin düzenli kira gelirinden emin olmak istediklerini ifade eden Akdeniz, “Piyasaya, bankalara borcu olmayan kişiler risk raporları sayesinde 1000 lira olan kirayı 900 liraya düşürebilirler” dedi.

Emekli aylığı dışında, kira geliriyle geçinmeye çalışan ev sahiplerinin borç takıp giden kiracılarla uğraşmamak için banka ve KKB’den alınan risk ve çek raporlarını istemeye başladığını belirten Kasım Akdeniz, şöyle konuştu:

“Ev sahipleri, birbirine borç verenler, ortaklık kurmak isteyen kişiler geçmişteki borçluluk durumlarını öğrenmek istiyorlar Evini kiralayan kiracının düzenli kirasını ödeyip ödemeyeceğinden emin olmak istiyor. Biriyle iş kurmak isteyen çek borcunun olup olmadığını bilmek istiyor. Kızını evlendiren ise damadının bankalara borcu var mı yok mu bunu bilmek istiyor.”

Kredi Notu Düşerse Kredi Faizi Yükselir

Tasarrufların yatırıma dönüşmesinde bankaların riski yönetme yeteneklerinin de önemli olduğuna dikkat çeken Akdeniz, bireylerin bankalara olan geri ödeme performanslarında son dönemlerde sıradışı bir değişim olmadığını söyledi. Karşılıksız çeklerin de düşme trendinde olduğunu belirten Akdeniz, 2001′de 6 milyon kredi riski sorgulaması yapan bankaların bu yıl sonunda kredi sorgulamalarını 300 milyonun üzerine çıkarmasını beklediğini söyledi.

Kredi alanlar KKB’ye başvuruyor mu?

Aslında kişiler gerek kredi (konut kredisiihtiyaç kredisi ve diğer krediler) almadan önce gerekse kredi aldıktan sonra KKB’ye başvurabiliyorlar. Her ay güncellenen kredi notlarını kontrol ederek bankaların gözündeki kredibilitelerini kontrol etmiş oluyorlar. Bu notlar kişilerin her türlü ticari alışverişinde kendilerine kefil oluyor.

Borç Ödenmezse Kredi Notuna Ne Olur?

Bir sonraki ay notun düştüğünü görecek. Not yakın gelecekte alınan kredinin faiz ve masraflarını da etkileyecek. Bugün sadece bankalardaki bilgilerden hesaplanan bu not gelecekte, Risk Merkezi ile birlikte, diğer ödemeleri de kapsayacak şekilde hesaplanacak.

Risk ve Çek Raporlarını Kim Kullanıyor?

KKB tarafından üretilen risk raporlarının toplam adedi aylık 170 bini aştı. Raporların yaklaşık yüzde 70′ini finansal kuruluşlar kullanıyor. Reel sektör tarafında kullanımı beklenen düzeyde değil. KKB tarafından üretilen çek raporlarının toplam adedi aylık 500 bin civarında. Reel sektör için üretilen rapor adedi 10 bin civarında. Bu adet oldukça düşük.

Raporlar Nasıl Alınabilir ?

Kişiler ve kurumlar bir bankanın her hangi bir şubesine giderek kendi çek ve risk raporu alabilir. Vatandaşlarımız www.kkb.com.tr adresinden kredi kartı ve nüfus cüzdanı bilgilerini kullanarak, kendi ve diğer kişilerin raporlarını alabilirler. Başka bir kişinin raporunun alınabilmesi için o kişinin onayının alınması gerekiyor.

Kaynak: Haber Ekspres

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank’tan % 0.85 Faiz Oranı ile Kurban Bayramı Kredisi

Vakıfbank’ın Kurban Bayramı kredisi kapsamında kredi faiz oranları % 0.85’den başlıyor. 50.000 TL’ye kadar olan ihiyaçlar için kullanılabilen krediden 60 aya varan vadelerle yararlanmak mümkün.

Vakıfbank’ın Kurban Bayramı kredisi kapsamında kredi faiz oranları % 0.85’den başlıyor. 50.000 TL’ye kadar olan ihiyaçlar için kullanılabilen krediden 60 aya varan vadelerle yararlanmak mümkün.

Ayda 444 TL’ye 5.000 TL Kredi

KrediPazari.com’un verdiği bilgilere göre Vakıfbank’ın başlattığı kampanyadan yararlanmak isteyenler ayda 444 TL taksit ve 131.25 TL masrafla 5.000 TL kredi kullanabiliyor. Faiz oranın % 0.85, vadenin ise 12 ay olarak belirlendiği kampanyanın aylık maliyeti %1.47, yıllık maliyeti ise % 17.66.

60 ay Vade ile 50.000 TL Kredi

Tüketicilerin 50.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan kampanyanın faiz oranı % 1.1. Ayda 1.215 TL taksitle sahip olunabilen kredinin aylık maliyeti % 1.34, yıllık maliyeti ise % 16.06. (Aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına kredi için tahsil edilen tüm faiz, ücret ve vergiler dahildir.)

Sıfır Faizle 20.000 TL Kredi

Kampanya kapsamında sıfır faizle 24 aya varan vadelerle 20.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Aylık 1.666 TL taksitli 12 ay vadeli kredi için tüketiciden talep edilen masraf ise 1.776 TL

Kredi için yapılan hayat sigortası, kredi tutarına, vadeye ve müşterinin yaşına göre değişiklik göstermektedir.

Kaynak: KrediPazarı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Akbank’tan Sonbahar Kredisi

Akbank avantajlı ihtiyaç kredisi kampanyasında, 2 bin 500 lira için 60 liradan başlayan taksitler ve “Kredini şimdi al ödemelerine 2014′de başla” seçeneği ile kredi kullandırılıyor.

Akbank, yaz tatili dönüşü okulların açılması ile ortaya çıkan nakit ihtiyacına yönelik her bütçeye uygun yeni bir ihtiyaç kredisi kampanya başlattı.
Akbank açıklamasına göre, okulların açılmasıyla ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarına yönelik başlattığı avantajlı ihtiyaç kredisi kampanyasında, 2 bin 500 lira için 60 liradan başlayan taksitler ve “Kredini şimdi al ödemelerine 2014′de başla” seçeneği ile kredi kullandırılıyor.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yeni kampanyayla müşterilerine bayram müjdesini erken getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Her yıl olduğu gibi, yaz aylarının bitimi ve okulların açılmasıyla birlikte bireysel kredi taleplerinde belli bir artış ortaya çıkıyor. Yaklaşan Kurban Bayramı da müşterilerin nakde olan ihtiyaçlarını artırıyor. Bu ihtiyaçlar paralelinde, müşterilerimize sonbaharın ilk ayında, çifte avantaj sunan farklı bir kampanya sunuyoruz. Kampanyamızda, müşterilerimize indirimli kredi faiz oranları ve düşük kredi kullandırım ücreti ile kredi teklifi sunarken, diğer yandan, nakit ihtiyaçlarının yılbaşına kadar daha yoğun olacağını bildiğimiz için taksit ödemelerini 2014 yılına kadar erteleme fırsatı veriyoruz. Bu fırsattan, tüm Akbanklı müşterilerimiz faydalanabiliyor. Henüz bankamız ile tanışmamış potansiyel müşterilerimizi ise bu kampanya ile bankamızla tanışmaya davet ediyoruz.”

Kampanyalarında her aileye uygun finansal çözümler sunmayı hedeflediklerini belirten Tözge, “Kampanyada taksitler, kredi hesaplama yapıldığında 2.500 lira 60 ay vade için sadece 60 liradan başlıyor. Daha yüksek tutarda kredi ihtiyacı olan müşterilerimiz için de kampanya üst sınırını 75 bin liraya kadar yükselttik. Hedefimiz, müşterilerimize finansal hizmet dünyasında en uygun, en basit ve kolay çözümleri sunarak Akbank’ın farkını ve gücünü hissettirmek” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati