Tag: iş yeri açmak

Dar Gelirli Kadına Mikro Kredi

Ordu’da İş Kurmak İsteyen Bayanlara Mikrokredi Verildi

Türkiye’de uygulamaya konulan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün de katıldığı resmi açılışla Ordu’da uygulanmaya başlandı.

Dünya’da 175 ülkede uygulanan, Türkiye’de de 53 ilde toplam 79 ‘mikrokredi bürosu’ tarafından uygulanan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı çerçevesinde, Ordu Valiliği bünyesinde oluşturulan mikrokredi bürosunun resmi açılışı yapıldı.

Ordu Valiliği zemin katındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasında açılan mikrokredi bürosunca, projenin Türkiye’de yürütülmesini sağlayan TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün katılımıyla ikinci defa kredi dağıtımı yapıldı.

İl Genel Meclisi Salonu’nda gerçekleştirilen mikrokredi dağıtımı törenine Vali Orhan Düzgün, TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, İl Genel Meclis Başkanı Engin Tekintaş, Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Samsun Bölge Müdürü Emel Kuk ve mikrokrediden yararlanacak kadın girişimciler katıldı.

46 Binden Fazla Dar Gelirli Vatandaşa 100 Milyon Liradan Fazla Kredi Verildi

Düzenlenen törende, proje hakkında bilgi veren TİSVA Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, proje kapsamında bugüne kadar 55 ilde 78 şubenin açılması sureti ile 46 binden fazla dar gelirli vatandaşa 100 milyon liradan fazla kredi verilmesine öncülük ettiklerini söyledi. Akgül, şöyle dedi:

“Teminat, kefalet, icra, mahkeme prosedürü olmadan geri dönüş oranı yüzde 100 olan bir uygulamadır. Güven esasına dayalı olarak kurulmuş olan bir sistemdir. Ordu ilimizde de başta sayın valimiz ve il genel meclisimiz Ordu iline yakışan bir şekilde, hızlı bir şekilde mikro kredi uygulaması için çok önemli ve güzel adımlar attılar. Aynı zamanda Citybank da Ordu iline yönelik kredi uygulamasına, İl Özel İdaresi’nin sağladığı fon yanında 100 bin dolar ek kaynak ilave etmiş oldu. Dar gelirli vatandaşlarımızın kendilerine gelir sağlamasına yardımcı olduk.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, il valiliklerinde, İl Özel İdaresi Kanunu‘nun 6 ve 60. maddeleri çerçevesinde faaliyet yürütüyoruz. Verilen her kuruşun yerine ulaştığını uluslararası denetleyici kuruluşlar aracılığı ile de sağlamış oluyoruz. Dünyada mikro kredinin öncülüğünü yapan Prof. Muhammed Yunus’un adını da zikretmek istiyorum. Buradaki amaç, girişimci ruhun edinilmesi ve kendi kendilerine gelirlerinin sağlanması hedeflenmektedir.”

Geri Ödemeler Başladı

Vali Orhan Düzgün de Mikrokredi Projesi’nin, maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlara iş kurma imkanı sağladığını belirtti.

Mikro kredi programındaki temel amacın; dar gelirli ya da yeterli sermayeye sahip olmayan bayanları iş sahibi kurmak amacı ile ilde başlatılan bir uygulama olduğunu ifade eden Vali Düzgün, “Mikrokredi uygulaması ile bugüne kadar bir iş kurma imkanı bulamamış vatandaşlarımıza, oluşturmuş olduğumuz proje büromuzla rehberlik yapıp destek veriyoruz. Mikrokredi bürosunda çalışan görevliler, mikro kredi imkanından yararlanmak isteyen bayanları ziyaret ederek kendilerine rehberlik yapıyorlar. Hangi konularda çalışmak istedikleri, hangi dallarda, hangi sektörde iş yeri açmak istedikleri konusunda kendilerini bilgilendiriyorlar. Bilgilendirme yaptıktan sonra kendilerine küçük de olsa bir damla can suyu diyebileceğimiz sermaye sağlanıyor. Bayanlarımızın iş hayatına atılmalarında cesaretin, girişimcilik ruhunun aşılanması bakımından mikro kredi uygulamasını önemsiyoruz. Bu uygulamanın ilimizde başarıyla uygulanacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Ordu’daki mikrokredi projesi uygulaması hakkında da bilgi veren Vali Orhan Düzgün, bugün Türkiye’de 50 bin civarındaki vatandaşın bu projeden faydalanarak kendi iş yerlerini kurduğunu belirtti. Ordu’da mikro kredi projesi uygulamaya geçeli henüz 3 ay olmasına rağmen, ilde 8 kadın vatandaşın, bu projeden faydalanarak geri ödemelere başladığını kaydeden Vali Düzgün, “Bugüne kadar 54 kadın girişimci vatandaşımız, mikro kredi uygulamasından faydalanmak üzere mikro kredi büromuza başvuruda bulunmuşlardır. Bu programa katılan arkadaşlarımıza göstermiş oldukları cesaretten dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bayanlara Mikro Kredi Teslim Edildi

Konuşmaların ardından; el işi, terzilik, yöresel ev yemekleri konusunda iş kurmak isteyen 8 bayana Vali Orhan Düzgün, TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, İl Genel Meclis Başkanı Engin Tekintaş ve Vali Yardımcısı Mustafa İmamoğlu tarafından talep ettikleri mikro kredileri teslim edildi.

Mikrokredi alan Jale Güleç isimli bayan, aldığı kredi ile kuaför dükkanı aldığını belirterek, “Daha önce de bu mesleği seviyordum, önceleri başkalarının yanında çalışıyordum ama mikro kredi alarak kendi iş yerimi açtım ve hem kendime hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorum şimdi.” dedi. Bir diğer kredi alan Serap Yıldırım ise mikrokredi alarak tarz bayan kuaförü açtığını ve bununla iş yerine araç gereç aldığını belirtti.

Cihan

 

  • Del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Google Bookmark
  • StumbleUpon
  • Technorati