Tag: işyeri kredisi

Tokat’ta Kentsel Dönüşüm Başlıyor

1Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Polat, Semerkant Mahallesi böglesinde yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi.

Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Polat, Semerkant Mahallesi böglesinde yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi. Polat’ın Tokat Öğretmenevi’nde yaptığı toplantında kentsel sorunlar ve ihtiyaçlar ön planda tutularak, bölgenin ekonomik, toplumsal ve mekansal özelliklerinin incelenmesi sonucunda uygulanabilir bir planlama ile bir yol haritası oluşturulmaya çalışılarak kentsel dönüşüm yasası hakkında bilgiler verildi.  Kentsel dönüşüm yapılacak alanda 102 adet farklı parsel, 168 bağımsız bölüm bulunuyor. Polat, kira yardımı ve diğer yardımlar, faiz desteği, mümkün olması halinde tahliye tarihinden itibaren konut ve işyeri teslim tarihine kadar geçici konut ve iş yeri tahsisi, 5 aylık kira yardımı desteği, taşınma masrafları da dikkate alınarak defaatle ödenmesi, vergi, harç ve ücret muafiyetleri gibi konularda da ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Milliyet

 

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Albaraka’dan Diş Hekimlerine Özel Paket

Albaraka’nın Diş Hekimleri’ne özel yeni paketi muayenehane ve ekipman kredisi başta olmak üzere diş hekimlerinin bütün finansman ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Albaraka’nın Diş Hekimleri’ne özel yeni paketi muayenehane ve ekipman kredisi başta olmak üzere diş hekimlerinin bütün finansman ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. “Diş Hekimleri Paketi” ayrıca tıbbi cihaz alımlarında 60 aya kadar vade imkanı sunmakla beraber diş hekimlerinin tahsilat ve ödemelerini kolaylaştırıyor.

Türk Katılım Bankacılığı’nda ilklerin bankası Albaraka, diş hekimleri için “Diş Hekimleri Paketi” hazırladı. Paket kapsamında hekimlere; muayenehane yenileme ve ekipman alımı kredisi ile birlikte leasing,taşıt, işyeri/konut kredisi gibi birçok avantaj sunuluyor.

Albaraka, bu paketle diş hekimleri için finansal çözümler üretmenin yanında uzman ekipleriyle danışmanlık desteği de veriyor.Ayrıca, sigorta, BES, Cari Hesap, Katılma Hesabı, Hekim POS, Business Card,Kredi Kartı, ATM Kartı, Otomatik Ödeme Talimatı ve İnternet Bankacığı gibihizmetler de paket kapsamında yer alıyor.

Paket diş hekimlerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Temel bankacılık ürün ve hizmetlerinde pek çok avantaj fırsatı sunan Diş Hekimleri Paketi ile hekimler, finansman ihtiyacını karşılayabiliyor ve ödemelerini kolayca düzenleyebiliyor. Muayenehane açma, cihaz ve ekipman alımı ve yenilenmesinde 60 aya varan vade imkanı sunan paket, diş hekimlerine teminat sıkıntısı çekmeden 30 bin TL’ye kadar kefalet karşılığı kredi avantajı sağlıyor.

Leasing kredisi ile diş hekimlerimiz, görüntüleme cihazları ile yurt içi ve yurt dışı ekipman alımlarında 6 ay ödemesiz, 60 aya varan vadelerde kredi imkanına kavuşuyor. Üstelik paket içerisindeki İşyeri/Konut Kredisi sayesinde 120 aya varan uzun vade ve uygun taksit seçenekleri ile diş hekimlerine kendi işyeri veya konutlarına sahip olma fırsatı veriliyor.

Paket kapsamında, güvenilir sigorta şirketleri aracılığıyla, çok özel avantajlarla diş hekimlerimizin sigorta ihtiyaçlarına da cevap veriliyor. Hekim POS kullananlar paket sayesinde yazarkasa fişine gerek kalmadan POS işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Kaynak: Tellal

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TOKİ’den 64 Bin Liraya Konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Samsun gibi büyükşehirlerin de aralarında olduğu 40 ilde 133 iş yeri ve 25 konutu satışa çıkardı.

Yarın düzenlenecek açık artırmada iş yerleri 15 bin lira, konutlar 64 bin liradan başlayan fiyatlarla, yüzde 15 peşin 120 ay vadeyle satışa sunulacak.

TOKİ’den yapılan açıklama göre, piyasa koşullarında ev ve iş yeri sahibi olamayan vatandaşlara düşük maliyetli çözümler üreten İdare, bu kapsamda 158 konut ve iş yerini cazip fiyatlarla açık arttırma yöntemiyle satışa sundu.

Bu taşınmazlar arasında Ankara’nın turizm merkezlerinden Beypazarı’nda iş yerleri de bulunuyor. 42 metrekare büyüklüğündeki iş yerlerinin fiyatları 18 bin lira ile 21 bin lira arasında değişiyor.Ankara protokol yolunda bulunan 153 metrekare büyüklüğündeki iş yeri de 145 bin liradan teklife açılacak.

İdare’nin satışa çıkardığı taşınmazlar arasında İzmir Torbalı’da bulunan 132 metrekare büyüklüğündeki iş yeri 62 bin lira, Diyarbakır Merkez Üçkuyular’daki 48 metrekare büyüklüğündeki iş yeri de 15 bin lira muhammen bedelle alıcıya sunulacak.

Ankara Polatlı 1. etapta 120 metrekare büyüklüğünde 3 artı 1 konut 87 bin liradan, Polatlı 2. etaptaki konutlar 121 liradan, Sincan Yenikent’teki 135 metrekare büyüklüğündeki 3 artı 1 konutda 85 bin liradan teklife açılacak.

Satışa sunulan taşınmazlar 40 ilde

Satışa sunulan taşınmazlar, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Sakarya, Balıkesir, Karaman, Tokat, Samsun, Osmaniye, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep, Konya, Yozgat, Burdur, Kırşehir, Niğde, Trabzon, Zonguldak, Ağrı, Çorum, Edirne, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Mersin, Ordu, Yalova, Giresun, Isparta, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Mardin, Nevşehir, Sivas, Şırnak ve Van illerinde bulunuyor.

Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri, Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yürütülecek,başvurular ve teminatlar bu bankaların yetkilendirilmiş şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıca, açık artırma gününde müzayedenin yapılacağı salonlarda kurulacak stantlardabaşvuru kabul edilecek.

Başvuru sırasında, muhammen bedeli 20 bin liraya kadar olan taşınmazlar için 2 bin, muhammen bedeli 100 bin liraya kadar olanlar için 5 bin, muhammen bedeli 100 bin-200 bin lira arasındakiler için 10 bin, muhammen bedeli 200 bin liranın üstünde olan taşınmazlar için 50 bin lira katılım teminatı alınacak.

Bütün taşınmazlar açık artırmaya vadeli muhammen bedellerle çıkacak, bankada yapılacak sözleşme imzalama aşamasında, dileyen katılımcılar peşin ödeme talebinde bulunabilecek. Bu durumda, taşınmazlar için peşin ödeme indirimi yapılmayacak.

Yarın saat 14.00′te yapılacak iş yeri ve konut satış müzayedesi Eskidji firmasının İstanbul’daki merkezinde ve TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkez binasında canlı bağlantıyoluylagerçekleştirilecek. Adana Seyhan’daki Mavi Sürmeli Otel’den de sesli bağlantı yapılarak teklifler alınabilecek.

emlakofis.com

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

600 Lira İle Hayatı Değişti Patron Oldu

İstanbul’da tekstil işçisi olarak çalışırken memleketi Sivas’a dönen 3 çocuk annesi 39 yaşındaki Binnaz Başyurt, aldığı 600 liralık mikrokrediyle hayatını değiştirdi. Başyurt, açtığı tekstil atölyesinde 15 kişiyi çalıştırıyor.

Hafik İlçesi’nde 12 çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen ve hiç okula gidemeyen Binnaz Başyurt, eşi Bahattin Başyurt ve 3 çocuğu ile birlikte İstanbul’a taşındı. Burada belediyeden aldığı yardımlarla geçinmeye çalışan Başyurt, daha sonra bir tekstil firmasında ortacı olarak işe başladı. Başyurt hayatını düzene soktuğu sırada rahim kanserine yakalandı. Eşi Bahattin Başyurt’un evi terketmesi üzerine çocuklarıyla yalnız kalan Başyurt, bir yandan çalışıp diğer yandan da hastalığıyla mücadele etmeye başladı. Ancak hastalığının ilerlemesi üzerine Binnaz Başyurt, akrabalarının da Sivas’ta olması nedeniyle tekrar memleketine döndü.

100 Liraya Dikiş Makinesi Aldı

Çocukları için para kazanmak zorunda olan Binnaz Başyurt, taksitle 100 liraya bir dikiş makinesi aldı. Aldığı makineyle ördüğü el havlulularını akaryakıt istasyonlarında satmaya başladı. Kazandığı parayla da birkaç makine daha aldı. Bu sırada, kendi durumundaki kadınların iş sahibi olabilmesi için destek veren mikrokredi uygulamasını duydu. Bunun üzerine Sivas Valiliği bünyesinde hizmet veren mikrokredi bürosuna başvuran Başyurt, buradan 600 liralık kredi aldı.

Aldığı bu kredi ile yeni makineler alan ve küçük bir iş yeri açan Başyurt, kendi işinin sahibi oldu. İşlerini büyüten Başyurt, kredi almaya devam etti ve son olarak da tekstil atölyesi açtı.

Binnaz Başyurt’un yeni tekstil atölyesinin açılışını Vali Ali Kolat’ın eşi İlksen Kolat yaptı. Kolat, Başyurt’u cesaretinden dolayı tebrik etti.

Açtığı tekstil atöylesinde 15 işçi çalıştıran Başyurt, halen kanser tedavisi gördüğünü, sağlığının el verdiği sürece de işini daha da genişleterek daha çok kişi çalıştıracağını belirtti. Anlaşmazlık yaşadığı eşinin de tekrar yanına döndüğünü belirten Başyurt, kadınların isteyince herşeyin üstesinden geleceğini söyledi. Başyurt, “Yardımlarla geçinmek beni üzüyordu. Sonsuza kadar yardımlarla hayatımı devam ettiremeyeceğimi düşünerek bir dikiş makinesi aldım. Dikiş bildiğim için küçük işler yaparak etrafa sattım. Daha sonra mikrokredi ile tanıştım ve hayatım değişti. Aldığım kredi ile iş yeri açtım ve işimi geliştirdim. 5 yıl tekstil işçisi olarak çalıştım. Aldığım işyeri kredisi ile şimdi işimin patronu oldum” dedi.

Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kaynaşlı Kaymakamı Yılmaz’dan Deskkop’a Ziyaret

Düzce”nin Kaynaşlı ilçesi Kaymakamı Cengizhan Yılmaz, Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefelet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı”yı ziyaret etti.

Kaynaşlı Kaymakamı Cengizhan Yılmaz, DESKKOP’u ziyaret ederek Düzce esnafı ve kooperatifin durumu hakkında bilgiler aldı. DESKKOP Başkanı Ertan Taşlı, “Düzce Esnaf ve Sanarkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak 100 bin TL limitlerde nakit kullanım, 250 bin TL’ye kadar taşıt kredisi, işyeri kredisi ve makine alımı için kredi limitiyle Düzce esnafına en üst düzeyde destek olmaya devam etmekteyiz” dedi. Ziyaret sohbet havasında devam etti.

İHA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Depremzedelere Uzun Vadeli Kredi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Hasar Tespitlerinin Ardından Verilecek Olan Bazı Kredilerin Hibe Gibi Çok Uzun Vadeli ve Faizsiz Olacağını Söyledi

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremden zarar gören esnaf, sanatkar ve KOBİ’lere yönelik bazı destek modelleri üzerinde çalışma yapacaklarını belirterek, hayatın normale dönmesi için esnaf ve sanatkarın bir an evvel işine başlaması için bazı destek mekanizmaları oluşturacaklarını bildirdi.

Bazı kredilerin iş yerini, malını kaybetmiş olanlar için verileceğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu: “Hasar tespitleri yapıldıktan sonra verilecek olan bazı krediler hibe gibi çok uzun vadeli ve faizsiz olacak. Bir kısım hibeler de belki olabilir. Onun çalışmasını yapacağız. Kimin iş yeri yıkılmış, kimin iş yeri ağır hasar görmüş bütün bunların tespitinin yapılması lazım. Ama hiçbir şeyini kaybetmese bile genel olarak ticaretini, müşterisini kaybeden, alacağını alamamaktan dolayı zorluk yaşayan esnaf ve tüccarımız da olacaktır. Onların her birinin problemiyle ilgili ayrı çözüm yolları geliştirmek mümkün. O hasarın boyutuna göre bir çalışma yapmak lazım. Yani çalışma kademeli olmalı.”

Şu an ilk anda KOSGEB‘den acil destek kredisi adı altında özellikle afette zarar görmüş esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar kredi mekanizmasını çalıştırmaya başladıklarını dile getiren Ergün, bu programı depremin ilk gününde devreye aldıklarını anımsattı. Bu kredi modeliyle ilgili başvuruları almaya devam ettiklerine değinen Ergün, şöyle devam etti: “Sıfır faizli 6 ayı ödemesiz 24 aylık geri ödemeli kredi veriyoruz.

KOSGEB veri tabanına kayıtlı isletmelerimiz bankalara başvurarak kredilerini alabilirler. Bunun içinde bir ön koşul istemiyoruz yani rapor istemiyoruz, raporlar sonra istenecek. Çünkü görüyoruz ki herkes bu afetten bir şekilde zarar gördü. Dükkanı yıkılan da yıkılmayan da zarar gördü. Hasar tespitleri, destek modellerini yerli yerine oturtabilmemiz için lazım olacak.

Kalıcı işyeri, işyeri onarım kredisi, makine teçhizat alımı, mal alımı gibi mekanizmaların devreye girebilmesi için hasar tespitlerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Kim iş yerini kaybetmiş, kimin iş yeri ağır hasar almış, ne kadarlık bir onarımla yeniden hayata geçmesi mümkün, kimin makine ve teçhizatı zarar görmüş gibi bilgilere tespit raporlarından ulaşacağız. Bu ay içerisinde bunlar tamamlanır, biz de ona göre modelimizi oluştururuz.”

Enkaz Altlarındaki Otomobiller

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Erciş’te bina enkazları altında çok sayıda araç bulunduğuna işaret ederek, bu araçların enkazdan çıkarıldıktan sonra bakım ve onarımlarının yapılabilmesi için geçici bakım istasyonları oluşturulması için de bir alan belirlendiğini kaydetti.

Ergün, “Van merkezdeki Küçük Sanayi Sitesinde de az sayıda hasar gören işyerleri için en kısa sürede çok cazip koşullarda kredi mekanizması hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İŞ Bankası’ndan Başkentli KOBİ’lere Destek

İş Bankası ve  OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği Arasında Protokol İmzalandı

İmza töreninde İş Bankası Ticari Bankacılık Satış Ankara Merkez 3. Bölge Müdürü Fuat Cildam, İş Bankası OSTİM Ticari Şubesi Müdürü Murat Hilmi Kademoğlu, OSTİM Şubesi Müdürü Sıtkı Arslan ile ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Ülgener de bulundu.

Çok Özel Koşullar

Fuat Cildam, imza töreni sonrasında yaptığı konuşmada, İş Bankası olarak ORSİAD’la imzaladıkları protokolden dolayı memnun olduklarını ifade ederek, dernek üyelerinin özel koşullarla Taksit Ödemeli Ticari Kredi ve Yatırım Kredisi ürünlerinin yanı sıra, Kur Korumalı (Opsiyonlu) Döviz Kredisi, Taksit Ödemeli Faturalı Alışveriş Kredisi, İşyeri Kredisi, Ticari Taşıt Kredisi, Teminat Mektubu ve İhracat Destek Paketi kapsamında sunulan İhracat Döviz Kredileri, TL İhracat Kredileri, Kalite Belgesi Kredisi, Yurt dışı Fuarlara Katılım Desteği Kredisi ürünlerinden yararlanabileceklerini ve Elektronik Çek Tahsilatı, Düzenli Ödeme Sistemi gibi nakit yönetimi ürünlerinin de protokol dahilinde sunulduğunu belirtti.

Cildam, ORSİAD ile İş Bankası arasındaki işbirliğinin ilerleyen dönemlerde de artarak sürmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

AYB kredilerini Akbank ve Halkbank verecek

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), AB iş birliğiyle Türkiye’ye tahsis ettiği 150 milyon Euro tutarındaki “KOBİ İyileştirme Kredisi”ni Akbank ve Halkbank aracılığıyla kullandıracak.

Konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan AYB Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, Türkiye’deki KOBİ’lere yönelik 150 milyon Euroluk bir ortak finansman oluşturulduğunu belirterek, “Bu finansman, AYB tarafından Akbank’a ve Halkbank’a verilecek her biri 75 milyon Euroluk iki ayrı kredi üzerinden temin edilmektedir. Bu finansmanın, yüzde 20′si Avrupa Komisyonu kredileri, yüzde 80′i AYB fonlarının bileşiminden oluşmaktadır. Bu, AYB’nin sadece Türkiye’de değil genel anlamda bu türden ilk faaliyetidir” dedi.

Bu operasyonun, KOBİ’lerin borçlanma maliyetlerini aşağı çekeceğini, daha düşük maliyetler ve daha uzun süreli verilen kredilerin, şirketlerin toparlanma gücünü artıracağını anlatan Kollatz-Ahnen, bu destekle istihdamın korunması ve Türkiye’deki özel sektörün gelişmesini hedeflediklerini kaydetti.

2008 yılından bu yana KOBİ’lere destek olmaya öncelik verdiklerini ifade eden Kollatz-Ahmen, “Bu ülkedeki KOBİ’lere olan desteğimiz, son 2 yıldaki 14 operasyonumuzla 2,5 milyar Euroya ulaşmıştır” dedi.

Kollatz-Ahnen, kriz döneminde AYB gibi kuruluşların artan önemine işaret ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2009′da verdiğimiz toplam borç, imzalanmış kredilerde 58 milyar Euro seviyesinden 79 milyar Euroya sıçrayarak yüzde 37′lik beklenmeyen bir artış sağlanmıştır. AYB belli bir projenin sadece bir kısmını finanse ettiği için borç verdiğimiz her bir Euro, 2-5 misline karşılık gelmektedir.

2009′da Türkiye’deki yeni AYB kredileri toplam 2,6 milyar Euroya ulaşarak kriz dışındaki yıllık 2 milyar Euroluk düzeyin oldukça üstüne çıkmıştır ve bu düzey, üyelik sürecinin başlangıcından önceki yıllık 500 milyon Euronun çok üzerindedir.”

Faaliyetlerinin üç odak noktasını altyapı finansmanı, KOBİ’lerin desteklenmesi ve kurumsal sektörün finansmanı olarak sıralayan Kollatz-Ahnen, gelecekte de Türkiye’yi ekonomik gelişmenin bir sonraki aşamasında desteklemeye çalışacaklarını söyledi.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafa düşük faizli kredi imkanı

Sivas Esnaf  Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil, yaptığı yazılı açıklamada, kredi kullanımında üst limitin yükselmesiyle birlikte esnaf ve sanatkara daha fazla kredi imkanı sağlayacaklarını ifade etti.

1 Eylül 2010 tarihinden geçerli olmak üzere 1 yıl vadeli, 12 taksit halinde ödenecek olan kredilerde faiz oranının yüzde 5′e düşürüldüğünü kaydeden Demirgil, şunları belirtti:

”Esnaf ve sanatkarımıza sağladığımız düşük faizli kredilerde 2 ve 3 yıllık ödeme planında ise yıllık faiz oranı yüzde 6 olarak uygulanıyor. Kredi limitlerimizin de yükselmesiyle esnaf ve sanatkarımız daha fazla kredi kullanma imkanına da kavuşmuş oldu. Daha önce 35 bin TL olan üst limitimiz 50 bin TL’ye yükseldi.

Düşük faizli kredilerden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarımız artık 50 bin TL’ye kadar kredi alabilecek. Yeni iş kuracak olan ya da mevcut işini büyütmek isteyen tüm esnaf ve sanatkarımızı kooperatifimize bekliyoruz.”

Esnaf ve sanatkarın finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, rekabet güçlerini artırabilmesi ve yapısal dönüşümlerine katkıda bulunması amacıyla kredi limitlerinin yükseltildiğini vurgulayan Demirgil, ”Kooperatifimizce esnaf ve sanatkarımıza yönelik kullandırdığımız bu kredi, esnafımıza ilaç gibi gelecek. Dünyayı etkisi altına alan kriz sonrası esnafımız zor bir dönemden geçti.

Kredi arayışları içerisine giren esnaf, nakit sıkıntısını sağladığımız kredilerle giderdi. Limitlerin yükseltilmesi ve faizlerin indirilmesi ile kooperatifimiz tarafından sağlanan kredilerin avantajı bir kat daha arttı. Esnafımızı ve sanatkarımızı bu cazip krediyi kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Faiz oranlarında yaşanan düşüşe de değinen Demirgil, esnaf ve sanatkarın 1951 yılından itibaren gördüğü en düşük faiz oranına bu dönemde ulaşıldığını belirterek, kooperatiflerince sağlanan kredilerin bankalara oranla daha avantajlı olduğunu, 1 yıldan 3 yıla kadar ödeme imkanına sahip olan esnaf ve sanatkara her türlü kolaylığı sağladıklarını, yaşanan bu indirim sonrası kredilere talebin de bir kat daha arttığını ifade etti.

Faiz indirimine de değinen Demirgil, ”1 Eylül 2010′dan itibaren, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası’nın uyguladığı faiz oranı yüzde 13′ten yüzde 10′a çekildi. Yüzde 10′luk faizin de yüzde 5′ini Hazine karşılıyor. Yani esnafımız 1 yıla kadar vadeli kredilerde sadece yüzde 5 faiz ödeme olanağına kavuştu” bilgisini verdi.

Demirgil, düşük faizli kredilerden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarı kooperatiflerine davet etti.

Star

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

60 girişimciye ‘İş aramayın, iş kurun’ eğitimi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, SATSO’da gerçekleştirilen programın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ‘İş Aramayın, İş Kurun’ Programı ile bölgedeki girişimcilik potansiyelini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Girişimcilik programı kapsamında KOSGEB’in işletme kuracak kişilere destek sağlayacağına işaret eden Altuğ, Programa dahil edilecek 60 girişimcinin 15 Eylül’e kadar kayıt yaptırması gerektiğini kaydetti.

Altuğ, ‘İlk elemeler, bu formlar üzerinden yapılacaktır. İlk elemeleri geçen katılımcılar mülakatlara davet edilip, aralarından uygun adaylar seçilecektir. Seçilen 60 girişimci adayı 20 Eylül’den itibaren 72 saatlik eğitim görecek ve ardından iş planlarını hazırlayacaklar” diye konuştu.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafın kredi sevinci

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı ve ”esnafın 1 yıla kadar vadeli kredilerde sadece yüzde 5 faiz ödemesini” öngören çalışmanın, esnaf ve sanatkarlara ”can suyu” olduğu bildirildi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnafın son dönemlerde çok sıkıntılı günler yaşadığını söyledi.

Esnafın sıkıntılar nedeniyle, işçi çıkardığını, sıkıntılarını aşamaması halinde ise iş yeri kapattığını dile getiren Dinçer, ”Bu sıkıntılı süreçte Başbakan Erdoğan’ın verdiği sevinçli haber, hepimiz için adeta can suyu oldu” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle, esnaf ve sanatkara Halk Bankası’nın uyguladığı faiz oranının, önceden yüzde 13 olduğunu anlatan Dinçer, şöyle devam etti:

”Bu oranın yarısı, hazineden karşılanıyordu. Şimdi ise oran yüzde 10′a çekildi ve yine yarısı hazineden karşılanacak. Yani esnaf sadece yüzde 5 faiz ödemiş olacak. Kredi borçlarının ödenemediği, çek ve senetlerin yazıldığı şu günlerde bu imkan, hepimize soluk aldıracak. O nedenle çalışmayı hayata geçiren herkese teşekkür ederiz. Aslında gönül isterdi ki, daha fazla destek olsun. Ama demek ki, hazine imkanları buna elverdi.”

Sicil İtilafları

Son dönemlerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok esnafın kredilerini, çek ve senetlerini ödeyemediğini, kredi kartlarının takibe girdiğini anlatan Dinçer, bu nedenle çoğu esnafın sicillerinde itilaf oluştuğunu bildirdi.

Ancak geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalarla sicil affının çıkarıldığını hatırlatan Dinçer, şunları kaydetti:

”Affa rağmen, Bankalar Birliği bunu hayata geçirmiyor. Çoğu kredi talebi olumsuz yanıtlanıyor. O nedenle yapılan bu vergi indirimine, bankaların yasaları uygulamamasından dolayı gölge düşecek. Oysa ki, hepimizi çok sevindiren bu indirim, birçok esnafın yarasına merhem olacak, soluk almasını sağlayacak. Bu nedenle ilgililerin, bankalarda karşımıza çıkan bu haksız durumu ortadan kaldırmak için çalışma başlatması gerekir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Tokat’ta düzenlenen mitingde, ”Esnaf kardeşimin kullanacağı kredinin faiz oranını 3 puan daha düşürüyoruz.

1 Eylül 2010′dan itibaren, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle, esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası’nın uygulayacağı faiz oranını, yüzde 13′ten yüzde 10′a çekiyoruz. Bu yüzde 10′luk faizin de yüzde 5′ini Hazine karşılayacak. Yani esnaf kardeşim 1 yıla kadar vadeli kredilerde sadece yüzde 5 faiz ödeyecek” diye, esnaf ve sanatkarlara müjde vermişti.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaf vergi indirimi ve ucuz enerji istiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomik krizi esnafın yapmadığını ancak, Türkiye’nin büyüme trendine girdiği şu günlerde en çok sıkıntıyı yine esnafın çektiğini bildirerek, ”esnaf artık yeniden yapılanma bekliyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çeşitli toplantılara katılmak üzere geldiği Antakya’da, yaptığı açıklamada, esnafın artık yeniden bir yapılanma beklediğini, borçlarından kurtulmak istediğini anlattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu primindeki destek priminin kaldırılmasını, elektrik enerjisinin ucuzlamasını beklediklerini ifade eden Palandöken, ”Esnaf rekabet yapamıyor, destek yerine köstek olunuyor. Sicil affı işlemiyor. Ekonomik krizi esnaf yapmadı ancak, Türkiye’nin büyüme trendine girdiği şu dönemde en fazla sıkıntıyı yine esnaf çekiyor” dedi.

Palandöken, esnafın rekabet etme, üretme, geçimini sağlama ve para kazanma şansının elinden alındığını ileri sürerek, şöyle devam etti:

”Zihniyet her şeyin sermayenin eline geçmesi. Oysa sistemin farklı olması lazım. İnsanlar rekabeti kaliteyi öyle yakalıyor. Senin ürünün, emek verdiğin malın piyasada değerini bulacak. Standart bir sisteme geçtiğin zaman işin bitti ve ona teslim oldun demek. İşte küçük esnafı işçi yapıyorsun.

Tarım sektöründe de kendi tarlasında bekçi yapıyorsun. Artık geleceğin yok, ona mahkum oluyorsun. Gelişmiş ülkelerde bunun tersi bir durum söz konusu. Bireysel işletmelere ağırlık veriliyor çünkü, işsizliğin çözümü bireysel işletme.

Türkiye’de son 30 yılın en düşük enflasyonu, en düşük kredi faizi veriliyor, insanlar niye yine mutlu değil? Çünkü tabana yayılmıyor. Artık orta sınıf yok oldu. Orta direk diye bir sınıf kalmadı. İki kesim var, varlıklı kesim zaten yağın balın içinde, öbürü de bitik durumda. Onu da sen muhtaç ediyorsun. Yardım düzeniyle destek oluyorsun. Makarna, şeker, çay getirerek destek veriyorsun. Böyle şey olur mu? Hani liberal ekonomi, hani ülkenin büyüklüğü.”

İşyeri kapatanlara yetişilemiyor

Ülkede işyeri kapatanlara yetişilemediğini öne süren Palandöken, ”Sürekli tabelalar değişiyor. Ahmet gidiyor, Mehmet geliyor, isimler değişiyor ve bir başkasına devrediyor. Başbakan ilgililere bugüne kadar gerekli talimatı vermesine rağmen sorunlarımızın çözümü konusunda gerekli adımlar atılmadı” dedi.

Esnaf artık S.O.S veriyor

Palandöken konuşmasında; ”Esnaf, ‘öldüm, bittim’ diyor. ‘Bana kepenk kapattırma, sabrımız taştı’ diyor. Düzenlemelerle ‘bizi tekrar hayata getirin, oksijen çadırından kurtarın, yoğun bakımdan çıkamıyoruz’ diye feryat ediyor. Gemisini kurtaran mantığı dönemi sona erdi artık.

Türkiye’de sistem olmalı. Bu kadar iç ve dış güçlere rağmen Türkiye ayakta kalabiliyorsa, küçük işletmelerin varlığıyla kalıyor. Bunu büyük işletmeler yapmıyor. Küçük işletmeler ekonominin dinamosu, güvencesi. Bunlar olmazsa olmaz. Bu hizmet sektörü büyük bir sektör, dünya ne yapıyorsa, biz niye tersine yapıyoruz. Bizi eyleme zorlamayın. Biran evvel yetkililerle masa başında çözüm bulmak istiyoruz.”

Esnafı kaos yaratan duruma getirilmemesi için çağrıda bulunan Palandöken, şunları kaydetti:

”Düzenin koruyucusu esnaf. Bu durağanlığından da tepki beklemeyin. Biz tepkimizi verdiğimiz zaman ülke ne olur? Ülkenin dört bir yanı zaten ateş çemberi içerisinde. Türkiye’nin en büyük sorunu rant ve siyasi sorun. Bin yıldır birlikte yaşayan insanların arasına nifak sokuluyor. Dükkanlar yağma ediliyor. Biz bu ülkenin teminatıyız. Esnaf ve sanatkar bu ülkede hassas dengelerin koruyor. Büyük alışveriş merkezlerinde bu nostaljiyi göremezsin.”

Cumhuriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ kredileri 100 milyarı aştı

Bankaların KOBİ’lere kullandırdığı krediler toplamı, Ocak-Haziran döneminde yüzde 20.9 artışla 100 milyar 635 milyona ulaştı.

Türkiye ekonomisinde canlanma ve yeniden büyüme süreci olan yılın ilk altı ayında, KOBİ’ler cephesinde de olumlu gelişmeler yaşandı.

Ocak-Haziran döneminde bankaların KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı ve KOBİ’lere açılan kredilerin hacmi hızlı bir büyüme kaydederken, batık KOBİ kredi tutarı azaldı.

DÜNYA’nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, KOBİ kredilerinin toplam hacmi Ocak Haziran döneminde yüzde 20.9 oranında 17 milyar 364 milyon lira artışla 100 milyar 635.3 milyon liraya ulaştı. Yılın ilk yarısında yüzde 15.9 artışla 486 milyar liraya ulaşan bankacılık sektörü toplam kredi hacmi içinde KOBİ kredilerinin payı yaklaşık 1 puan artarak yüzde 22.1′e yükseldi.

Haziran sonu itibariyle KOBİ kredilerinin 33 milyar 43.4 milyon lirası mikro, 27 milyar 555.2 milyonu küçük ve 40 milyar 36.7 milyon lirası da orta büyüklükteki işletmelere ait bulunuyor.

İlk altı ayda mikro işletmelerin kredi hacminde 3 milyar 846 milyon, küçük işletmelerin kredilerinde 5 milyar 484 milyon, orta büyüklükteki işletmelerin kredi hacminde de 8 milyar 34 milyon liralık net artış yaşandı.

Kriz koşullarının egemen olduğu geçen yılın ilk yarısında yüzde 6.1 oranında 15.2 milyar lira azalarak 79 milyar 423 milyon liraya inen KOBİ kredileri, ikinci yarıda 4 milyar liraya yakın artışla 2009 sonu itibariyle 83 milyar 271.5 milyon lira olmuştu.

Bankaların KOBİ müşterisi arttı

Bankaların KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı Ocak-Haziran döneminde 2 bin 523 artarak 1 milyon 231 bin 169′a yükseldi. Banka müşterisi küçük işletmelerin sayısı 7 bin 301 artışla 168 bin 968, orta büyüklükteki işletmelerin sayısı da 6 bin 257 artışla 73 bin 632′ye ulaşırken, mikro işletmelerin sayısı 11 bin 35 azalarak 988 bin 569′a geriledi.

Kriz koşullarının yoğun hissedildiği geçen yılın ilk yarısında banka müşterisi KOBİ’lerin sayısı 79 bin 957, 2009′un tümünde de 72 binden fazla azalarak 1 milyon 228 bin 646′ya gerilemişti.

Geçen yılki azalma, krizde en fazla sıkıntı yaşayan mikro işletmelerden kaynaklanmıştı. 2009′un tümünde banka müşterisi küçük işletmelerin sayısı 3 bin 725, orta büyüklükteki işletmelerin sayısı da 4 bin 727 artarken, mikro işletmelerin sayısı 80 bin 459 azalmıştı.

Batıklarda küçülme yaşandı

Geçen yılın ilk yarısında yüzde 31, tümünde ise yaklaşık yüzde 62 büyüyerek 6 milyar 892.4 milyon liraya ulaşan takipteki KOBİ kredileri, bu yılın ilk altı ayında yüzde 9.1 oranında 628 milyon lira küçülerek 6 milyar 264.7 milyon liraya geriledi.

Batık KOBİ kredilerinin 2008 sonunda yüzde 5′e yaklaşan, 2009 sonunda yüzde 7.7 olan oranı, bu yılın ilk yarısında 2 puana yakın düşüşle yüzde 5.9′a indi.

Haziran sonu itibariyle takipteki kredilerin 3 milyar 42,6 milyonu mikro, 1 milyar 635,3 milyonu küçük, 1 milyar 586,6 milyonu da orta büyüklükteki işletmelere ait bulunuyor. Yılın ilk altı ayında her üç grupta da batık kredilerin azaldığı görülüyor.

Batık KOBİ kredilerinin tutarı azalışa geçerken, kredisi takibe düşen KOBİ sayısı artmaya devam etti. Takipte borcu bulunan KOBİ sayısı ocakhaziran döneminde 3 bin 461 artarak 207 bin 14′e çıktı. Bu artış mikro işletmelerden kaynaklandı. Sorunlu kredisi bulunan küçük ve orta ölçekli işletme sayısının anılan dönemde azaldığı gözlendi.

En çok kredi özel bankalardan

KOBİ’lere en fazla krediyi özel bankaların kullandırdığı belirlendi. Özel bankaların KOBİ kredilerinin bakiyesi yılın ilk altı ayında yüzde 26.5 artışla 54 milyar 125 milyon liraya ulaştı. Toplam KOBİ kredilerinde özel bankaların payı yüzde 51.4′ten yüzde 53.8′e yükseldi.

Kamu bankalarının KOBİ kredileri yüzde 13.4 artışla 20 milyar 578 milyon, yabancı bankaların KOBİ kredileri yüzde 12.8 artışla 15 milyar 465 milyon liraya yükseldi.

Katılım bankaların KOBİ’lere açtığı kredilerin bakiyesi altı ayda yüzde 22.3 artışla 8 milyar 572 milyon, kalkınma ve yatırım bankalarının KOBİ kredileri de yüzde 16.7 artışla 1 milyar 895 milyon lira oldu.

KOBİ’lere KGF desteğinde artış yavaş

Kredi Garanti Fonu (KGF), Ocak-Haziran döneminde bin 986 KOBİ’nin kullanacağı kredilerle ilgili toplam 568.5 milyon TL’lik kefalet talebini değerlendirerek, bunlardan bin 229′una toplam 279.2 milyon TL tutarında kefalet verdi. Aynı dönemde Hazine kaynağı ile de 255 KOBİ’ye 68.7 milyon lira kefalet desteği sağlandı. Böylece altı ayda sağlanan toplam destek tutarı 347.9 milyon liraya ulaştı.

Bu arada aynı dönemde KOBİ’lerin Hazine kaynaklarından kefalet talebiyle yaptığı 67 başvurunun ise geri çevrildiği öğrenildi. Ret gerekçeleri arasında “faaliyetini sürdüremeyeceği kanısının oluşması, mali yapısının yetersizliği, moralite ve istihbarat olumsuzlukları, yapılandırılacak kredinin toplam kredi riski içindeki oranının düşük olması, yararlanma koşullarına uymama” gibi nedenler yer aldı.

TOBB, KOSGEB ve TESK öncülüğünde 1991 yılında kurulan ve 1994′ten bu yana küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) banka kredisi kullanımlarına kefalet vererek, finansman imkanı sağlayan KGF, anılan tarihten bu yılın haziran sonuna kadar 2 milyar 544 milyon lira tutarında 12 bin 887 başvuru aldı. Bunlardan 7 bin 806′sını uygun gören KGF’nin kendi öz kaynaklarından verdiği toplam kefalet tutarı 1 milyar 368 milyon lira oldu.

Bu yılın ilk altı ayındaki Hazine desteğiyle birlikte verilen toplam kefalet sayısı 8 bin 61′e, tutarı da 1 milyar 436.5 milyon liraya ulaştı.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Riskini yönetemeyen sirket ayakta kalamaz

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cüneyt Sezgin, sürekli kar hırsının küresel krizde çok sayıda Avrupalı şirketin batmasına neden olduğunu, sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmek isteyen şirketlerin mutlaka risk yönetimine önem vermesi gerektiğini düşünüyor.

Risk yönetimi deyince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, Global Association of Risk Professionals (GARP) Türkiye Bölge Direktörü Dr. Cüneyt Sezgin, her yıl Anadolu illerini tek tek dolaşarak KOBİ’lere risk yönetimini anlatıyor.

‘Garanti Bankası olarak 1 müşteri bile bizim için önemli’ diyen Sezgin, Türkiye’de en büyük sorunlardan birisinin kayıtdışılık ve şirket bilançolarının yeterince şeffaf olmaması olduğunu belirterek, ‘Özellikle küçük  şirketler unutmamalı ki, şirket içerisinde çalışanlardan birinin yapacağı hata veya suistimalin bedelini o şirket hayatıyla ödüyor. Halbuki, risk yönetimi, iç denetim ve kontrol mekanizmaları kurulsa böyle sıkıntılarla karşılaşma olasılığı azalacak’ diyor.

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cüneyt Sezgin ile hem Türk bankacılık sistemindeki Basel II hazırlıklarını hem de  kriz sürecinde Avrupa’da tartışılan önlemleri konuştuk.

Risk yönetimi nedir?

Aslında bakarsanız risk hayatımızın her zaman içersinde olan bir kavram. Risk yönetimini, kısaca belirsizliği yönetmek olarak tanımlayabiliriz. Biz risk yöneticileri için risk, kaçınılması gereken değil alınması gereken bir karar. Risk yönetimini iki şekilde algılarız.

Birincisi; tehditler, ikincisi de fırsatlar. Risk yönetimi, bu tehditleri iyi ölçme, ölçümleri iyi yaparak alabileceğiniz kadar riski alarak bundan yarar sağlama bilim ve sanatı. Her şirket gündelik hayatın içerisinde bir şekilde risk yönetimi yapıyor. Örneğin; bir tüccar vadeli mal alıp satıyorsa en azından vade riski alıyor demektir. Kurdaki ani iniş ve çıkışlardan korunmak isteyen şirketler bu riske karşı bir bankadan hizmet alarak kendilerini hedge edebilir, yani risklere karşı kendini koruyabilir.

Türk bankacılık sisteminde yıl sonunda yürürlüğe girmesi beklenen Basel II kuralları ne getirecek?

Bankacılık sistemi olarak Basel II’ye yıllardır hazırlanıyoruz. Küresel kriz nedeniyle Türk bankacılık sisteminin Basel II’ye geçişi bir süreliğine ertelenmişti. Ama BDDK bu konuda yeniden hazırlıklara başladı. Piyasa disiplini, etkinlik, risk yönetimi prensipleri üzerine inşa edilen Basel II düzenlemeleri sermaye yeterliliğinde yeni standartlar getiriyor. Sermaye yeterliliğinde piyasa riskinin yanı sıra kredi riskinde de yeni yöntemler kullanılacak. Operasyonel riskler de dikkate alınacak.

Basel II reel sektöre ne sağlayacak?

Şirketler sadece kendi sermayeleriyle ayakta kalamaz. Halka açılma, yabancı sermaye ortaklığı şeklinde sermaye ihtiyacınızı karşılamak isterseniz öncelikle bilançolarının şeffaf olması, uluslararası muhasebe standartlarına uygun olması, hesap verilebilir olması gerekiyor. Bu da her şeyden önce şirketler için kurumsallaşmayı ön plana çıkarıyor.

Şirketler büyümek için öncelikle kurumsallaşmak zorunda. Bu topyekun bir kültür değişimini gerektiriyor. Risk yönetimi, rekabet gücünün artması ve bunun sürdürülebilmesi açısından çok önemli. Tabii ki, risk yönetimi iyi yapan şirketlere bankalar daha uygun koşullarda kredi verecek.

Peki, reel sektör yeni kurallara uyum konusunda yeterince hazırlıklı mı?

Uluslararası şirketler, büyük ölçekli holding ve şirketler bu konuda daha titiz. Bu daha küçük ölçekli şirketlere de yansımalı. Özellikle küçük ölçekli şirketler unutmamalı ki, şirket içerisinde çalışanlardan birinin yapacağı hata veya suiistimalin bedelini o şirket hayatıyla ödüyor. Halbuki, risk yönetimi, iç denetim ve kontrol mekanizmaları kurulsa böyle sıkıntılarla karşılaşma olasılığı büyük ölçüde azalacak.

Avrupa Basel II’ye bizden önce geçti ama krizde birçok şirket battı. Bu bir çelişki değil mi?

Sadece kuralların yazılması değil, uygulama çok önemli. Risk yönetimde modellerin, süreçlerin ve uzmanların olması yetmiyor. Maalesef kağıtta yazılı olanlar uygulanmamış. Bağımsız denetim kuruluşu işini iyi yapmamış.  Sürekli kar hırsı maalesef  hatalara yol açtı.

1400 tane kurşun askeri 13 bin çizgi romanı var

- Boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz?

Her şeyden önce iyi bir okurum. Ayrıca, kurşun asker ve çizgi roman koleksiyonlarım var. Her ikisi de çocukluk aşklarım diyebiliriz. 13 bine yakın çizgi roman ve bin 400 civarında kurşun askerim var. Ayrıca, Beşiktaş Divan Kurulu, Doğal Hayatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu ve çeşitli sosyal amaçlı derneklerin üyesiyim.

Gelecekte bu koleksiyonlarınıza ilişkin planlarınız var mı?

Bugüne kadar bunlarla ilgili olarak geleceğe dönük bir plan hiç kurmamıştım. Sadece 6.5 yaşımda bir oğlum var. En büyük ideallerimden birisi,  oğlumun da bu koleksiyonlarıma sahip çıkmasıydı. Ama internet çağında rakiplerim çok güçlü, o nedenle daha çok teşvik edici yöntemler geliştirmem lazım.

Sermaya Rasyosu Artacak

Türkiye Basel II’ye geçiş hazırlıklarını sürdürürken Basel Komitesi Basel III için düğmeye bastı. Çalışmalar hangi aşamada?

Aslında Basel III son yaşanan küresel krize bir tepki düzenlemesi. Doğal olarak da son krizde sisteme zarar veren konularda önlemler getirmeye çalışıyor.

Sadece Basel III değil, paralel yürütülen bir dizi çalışmada tartışılan konuların en önemlilieri: Minimum sermaye yeterliliği rasyosunun yükseltilmesi, likidite hesaplamalarına özel bir önem verilmesi, sermaye tanımlarının daha güçlü bir sermaye yapısı  için yeniden ele alınması, piyasa riski hesaplamalarında daha ince ayara gidilmesi, stres testlerinin ön plana çıkması, türev ürünler ve seküritizasyonlarda ölçüm ve raporlama standartlarının iyileştirilmesi tartışılıyor. Ama bir bölümünde aşırıya kaçıldığından ve bu hallleriyle uygulanması halinde bankacılık sisteminin büyümeye olan katkısını sınırlayacağından endişe ediyorum. Ama henüz tartışma süreci bitmedi.

Sizi kurtaracak süper kahramanlar yok

Cüneyt Sezgin’in çizgi roman tutkusunu Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil fotoğraf makinesi ile belgelemiş. Genel Müdürlük’deki odasının duvarında asılı resimde Örümcek Adam, Batman, Süperman karakterlerinin arasında tüm ciddiyetiyle çalışmasını sürdüren Cüneyt Sezgin, ‘Resimdeki karakterler en sevdiklerim değil aslında.

Türkiye’de bu kostümler bulunabildiği için tercih ettik.  Ben biraz daha klasik ekonole yakınım. Yani uçup, duvara tırmanmayan, ayağı yere sağlam basan karakterler’ diyor.

Cüneyt Sezgin, Osmanlı Bankası’nın tarihi  mekanında çekilen bu resim aracılığıyla sağlıklı  yaşamak isteyen şirketlere  de şu mesajı veriyor: ‘Kendi riskimize en başta biz sahip çıkmalıyız. Kendimizi en iyi yine kendimizin koruyabileceğini asla unutmamalıyız. Çünkü her zaman gelip bizi kurtaracak ‘süper kahramanlar’ bulamayabiliriz.’

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi müjdesi

Tarım Bakanı Eker, süt sığırcılığında, damızlık et, sığır, büyük baş hayvan, manda, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyük baş ve küçük baş hayvancılığın bütün faaliyetlerinde 2 yıl ödemesiz, 5 yıl taksit ödemeli toplam 7 yılda ödenmek üzere faizsiz kredi  uygulaması getirdiklerini ve kredide limitin 7,5 milyon lira olduğunu, bu parayla asgari 750 başlık büyük bir işletme kurulabileceğini anlattı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ramazan ayında fiyatların artmaması yönünde bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, ”Gerekirse daha fazla ithalat yaparız” dedi.

Bakan Eker ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarım sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı birlikleri temsilcileriyle Ankara’da düzenlenen toplantıda biraraya geldi. Eker, toplantıda gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Eker, Ramazan ayı öncesi et ve gıda fiyatlarına ilişkin soru üzerine, hayvancılıkla ilgili tedbirler aldıklarını ifade ederek, hiçbir zaman hayvancılık sektörünün tarım sektörü desteklemeleri içerisinde bu dönemdeki kadar pay almadığını söyledi.

Bakan Eker, hayvancılığın toplam tarım desteklerinden aldığı payın yüzde 4 iken, şu anda aldığı payın ise yüzde 22 olduğuna işaret etti.2009 yılında et fiyatlarında bir hareketlenme meydana geldiğini ve bunun üzerine tedbirler aldıklarını belirten Eker, şöyle konuştu:

”Eğer arzda bir problem varsa veya spekülasyon varsa ki biz spekülasyon olduğunu düşünüyoruz, ithalat kararı aldık. 26 Nisan tarihi itibariyle et fiyatlarında muhtelif düşüşler var. 26 Nisan’dan itibaren kıymada yüzde 12, kuşbaşında yüzde 13,5 düşüş var. Diğer ürünlerde de muhtelif düşüşler var.
Piyasada ithalat yoluyla 16 bin ton kasaplık canlı hayvan ithalatı gerçekleştirdik, dağıtıldı. Et Balık Kurumu marketlere, kasaplara karkas etin kilosunu 12 liraya veriyor. 50 bin tonluk daha et ihalesi gerçekleşti. Bunlarda haftada bir belirli aralıklarla geliyor.”

İlave Tedbirler Aldık

Bakan Eker, ilave aldıkları bir takım tedbirlerin bulunduğunu da belirterek, 1 Ağustos tarihinde yayımlanan kararname ile süt sığırcılığında, damızlık et sığır yetiştiriciliğinde, büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde, manda, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyük baş ve küçük baş hayvancılığın bütün faaliyetlerinde 2 yıl ödemesiz, 5 yıl taksit ödemeli toplam 7 yılda ödenmek üzere faizsiz kredi uygulaması getirdiklerini ve kredide limitin 7,5 milyon lira olduğunu, bu parayla asgari 750 başlık büyük bir işletme kurulabileceğini anlattı.

Büyük baş hayvan besiciliğinde de bir kredi uygulamaları bulunduğunu ve kredinin bir yıl ödemesiz, ikinci yılın sonunda ödemeli sıfır faizli olduğunu ve kredi limitinin de 3 milyon lira olduğunu kaydeden Eker, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da 50 başın üzerinde işletme kurana yüzde 40 hibe destek verdiklerini söyledi.

Eker, Türkiye’de 50 başın üzerindeki hayvancılık işletme sayısı 2002 yılında 4 bin 500 iken, 2009 yılında bu rakam 18 bin 650′ye yükseldiğini de kaydetti.

Türkiye’nin hayvan varlığında azalma olmadığının altını çizen Eker, üretimi teşvik ettiklerini ve artırdıklarını, et ve süt üretiminde, kayıtlı hayvan üretiminde azalma değil artış olduğunu bildirdi.

Seçenekler Masada

Bakan Eker, Ramazan ayında fiyatların artmaması yönünde bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

”Gerekirse daha fazla ithalat yaparız. Şu anda özel sektörde kendi ihtiyacını gidermek maksadıyla besi hayvanı ithal etmek isteyenlere bu imkanı tanıyoruz. Damızlıkta 50 başın üzerinde kendi ihtiyacı için ithal etmek isteyenlere bu imkanı veriyoruz. Bir takım tedbirleri biz alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz. Orta ve uzun vadede de biz bunları düşünüyoruz.Türkiye’de hayvancılık asla geriye, kötüye gitmiyor, aksine ileriye gidiyor. Türkiye’de sektöre büyük yatırım var. Sanayi ve hizmetler sektöründe çalışan birçok grup sektöre girdi.

Dünyada hububat üretimiyle ilgili de birtakım haberler geldi üretimde azalma meydana geldiğine dair. Türkiye’deki üretimimiz kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde. Yer yer aşırı yağışlardan dolayı bölgesel sıkıntılar oldu.

Türkiye’nin şu anda 2.2 milyon ton buğday stoğu var. Hasat henüz devam ediyor. Yüzde 75-80 oranında tamamlandı. Dolayısı ile biz dünyayı takip ediyoruz. Kendi ihtiyacımızla ilgili bir sorunumuz yok. Kendi ihtiyacımızı tamamen karşılayacak kadar üretimimiz var. 18 milyon bizim ihtiyacımızı gideriyor ama ihtiyacımızın çok üzerinde üretimimiz var.”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, zayıflama haplarına yönelik soru üzerine, söz konusu ürünün internet ortamında satışına ilişkin bilgilerin bulunduğunu, bu duruma ilişkin devletin ilgili birimleriyle temas sağlandığını ve teşebbüse geçildiğini belirterek, ”Onunla ilgili tedbir alınıyor” dedi.

GDO’lu ürünler ile ilgili bir başka soru üzerine de Biyogüvenlik Kanunu’nun çıkarıldığını hatırlatarak, Türkiye’ye herhangi bir ürün geldiğinde bunun bilimsel komite tarafından AB standartlarında, risk değerlendirilmesinin yapılacağını söyledi.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Serbest bölgede ticaret hareketlendi

İlk 6 ayda yüzde 5,5 artışla 8.6 milyar dolarlık ticaret yapıldı.

Küresel kriz nedeniyle geçen yıl serbest bölgelerde yaşanan kan kaybı sona ererken, bu yılın ilk 6 ayında serbest bölgelerdeki ticarette artış sinyalleri alınmaya başlandı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerinden yapılan hesaplamalara göre, Ocak-Haziran döneminde en fazla ticaretin gerçekleştirildiği bölge İstanbul Deri Serbest Bölgesi olurken, söz konusu bölgede geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.6 artışla 1,9 milyar dolar ticaret yapıldı.

Ege Serbest Bölgesinde yüzde 8,7 gerilemeyle 1,1 milyar dolarlık, İstanbul Atatürk Havalimanında (İstanbul-AHL) ise yüzde 10,5 gerilemeyle 1,2 milyar dolarlık ticaret yapıldı.

İstanbul Deri Serbest Bölgesinde geçen yıl aynı dönemde 1,8 milyar dolarlık, Ege Serbest Bölgesinde 1,2 milyar dolarlık, İstanbul-AHL’de de 1,4 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirilmişti.

Bir önceki yılın Ocak-Haziran dönemine kıyasla Mersin Serbest Bölgesi’nde yüzde 19,8 artış ile 1,1 milyar dolarlık ticaret yapılırken,

İstanbul Trakya Serbest Bölgesi’nde yüzde 31,1 artışla 679,9 milyon dolarlık, Bursa Serbest Bölgesi’nde yüzde 18,1 artışla 670,2 milyon dolarlık, Avrupa Serbest Bölgesi’nde yüzde 2,6 artışla 561,5 milyon dolarlık, Antalya Serbest Bölgesinde yüzde 32,7 artışla 342,7 milyon dolarlık ticaret gerçekleştirildi.

Dört bölgede düşüş yaşandı

İlk 6 ayda Ege, İstanbul Atatürk Havalimanı, Kocaeli ve Rize Serbest Bölgelerinde ticaret yüzde 8,7 ile yüzde 30,6 arasında geriledi.

Söz konusu dönemde Ege Serbest Bölgesi’nde ticaret hacmi yüzde 8,7 gerileyerek 1,1 milyar dolar, İstanbul AHL’da yüzde 10,5 gerileyerek 1,2 milyar dolarlık, Kocaeli Serbest Bölgesi’nde yüzde 30,6 gerileyerek 194,2 milyon dolarlık, Rize Serbest Bölgesi’nde yüzde 20,8 gerileyerek 1,9 milyon dolarlık ticaret gerçekleşti.

44.7 bin kişi istihdam edildi

Öte yandan Türkiye’de bulunan 19 serbest bölgede Haziran ayı itibariyle 44 bin 658 kişi istihdam edildi. En çok istihdam toplam istihdamın yüzde 35.3′ünü kapsayan Ege Serbest Bölgesinde yaşandı. En çok istihdam artışı geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 112.5 artış gösteren Mardin Serbest Bölgesi olurken, istihdam edilenlerde en çok düşüş yaşanan bölge ise Rize Serbest bölgesi oldu.

Dünya Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Eurobank Tekfen’den küçük işletmelere ‘Turizm Paketi’

Paket, turizmci küçük işletmelerin üç temel ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

Eurobank Tekfen, küçük işletmelere yönelik ‘Turizm Paketi’ hazırladı. Paket, turizm sektöründe hizmet veren tüm küçük işletmelere sezona uygun ödeme alternatifleri sunuyor.

Eurobank Tekfen’den yapılan açıklamada, turizm sektörünü desteklemeye devam eden Eurobank Tekfen’in bu paket ile turizm sektöründe hizmet veren tüm küçük işletmelere sezona uygun ödeme alternatifleri sunarak Turizm Kredisi’nden faydalanma imkanı sağladığı belirtildi.

Turizm sektörüne yönelik çalışmalarına hız veren Eurobank Tekfen’in “Küçük İşletmeler Turizm Paketi”nin, Turizm Kredisi, Turizm Kredili Mevduat Hesabı ve Turizm POS ile nakit yönetiminin, tahsilat ve finansman alanında üç temel ihtiyaca yönelik ürünleri kapsadığı kaydedildi.

Eurobank Tekfen Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Dönbekci, yaptığı açıklamada, hazırladıkları Turizm Paketi ile turizm sektöründe yer alan küçük işletmelerin her türlü finansal ihtiyacını karşılayarak işletmeleri desteklemeyi hedeflediklerini ifade etti.

Turizm Paketinde yer alan turizm kredisinin, her bir küçük işletmenin nakit akışına uygun olarak geri ödeme alternatifi sunduğunu belirten Dönbekci, şöyle devam etti:

“3 ve 4 yıldızlı oteller ve butik oteller, motel, pansiyon gibi konaklama işletmeleri, seyahat acenteleri, tedarikçi firmalar, kafe, bar ve restoranlar, kısacası turizm sektörüne hizmet veren tüm küçük işletmeler turizm paketinden faydalanabiliyor. Maksimum 48 aya kadar vade imkanı sunan turizm kredisinden faydalanan işletmeler, kredi geri ödeme dönemlerini işletmesine özel ve turizm sezonuna göre belirleyebiliyor. Üstelik turizm kredisi kullanan müşterilerimizi Turizm Kredili Mevduat Hesabı ve Turizm POS fiyatlamalarında özel avantajlar bekliyor.”

Dünya Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

AB üyesi Slovenya, KOBİ’lere cazip fırsatlar sunuyor

Parçalanan Yugoslavya’dan AB’ye giren ilk ve tek ülke olan Slovenya’nın 2006 yılı itibariyle GSYİH’si 36.8 milyar dolar ve kişi başına düşen milli geliri ise 18 bin 500 dolara ulaştı.

Doğu Avrupa’nın en zengin ülkesi olan Slovenya, büyüme potansiyeli içermesi nedeniyle uluslararası yatırımcıların da gözdesi. Slovenya’dan Türkiye’ye ihraç edilen malların başında otomotiv, kimya sanayi, yarı mamuller ve yan sanayi ürünleri başta geliyor. Ayrıca Türk firmaları Slovenya’daki altyapı projeleri ve özelleştirmelerde yer alma imkânına sahip.

Nereden Bilgi Alınır?

Slovenya Başkonsolosluğu: 0216 321 90 00
DEİK Türk-Sloven İş Konseyi: 0212 339 50 19

Referans

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İşletmelere özel Razaman kredisi

DenizBank, Ramazan ayına özel olarak işletmeler için yeni bir kampanya sunuyor. Bankadan yapılan açıklama şöyle:

Kampanya ile işletmelere 3 ay ödemesiz dönemle 36 aya kadar vade olanağı sunulurken, Ramazan boyunca kredi limitlerinin yüzde 10′u tutarında ilave ”Kurtaran Hesap” limiti işletmelerin otomatik olarak hesaplarına ekleniyor.

İşletmeler, hesaplarında yeterli bakiye olmasa da çek/senet, fatura ve diğer kısa vadeli ödemelerini Kurtaran Hesap ile yapabiliyorlar.

Kampanya kapsamında sunulan Ramazan Kredisi’nde işletmeler yüzde 1,10′dan başlayan faiz oranlarından yararlanabiliyor.

İşletme Kart’ın faiz oranı, Ramazan ayına özel olarak Ağustos sonuna kadar yüzde 1,25′e indirilirken, İşletme Kart sahipleri, DenizBank Şubelerinden, ATM’lerinden ve Açıkdeniz’den (internet bankacılığı) taksitli ticari kredi kullanabiliyor, alternatifler doğrultusunda nakit akışlarına uygun geri ödeme seçeneklerinden ve 36 aya kadar vade olanağından yararlanabiliyor.

DenizBank İşletme ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, değerlendirmesinde, Ramazan Kampanyası ve İşletme Kart’ın yeni faiz oranının, şirketlerin büyümesine katkı yapacağını belirtti.

İnternet Haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Denizbank’tan ‘Turuncu Destek’

Denizbank ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) arasında imzalanan finans desteği protokolüyle işletmelere özel kredi modelleri uygulanacak, 50 bin lira limitli “işletme kart” verilecek.

İmzalanan protokolle İESOB üyesi işletmelere özel kredi modelleri uygulanacak, 50 bin lira limitli ‘işletme kart’ verilecek

50 Bin Lira Limitli “İşletme Kart”

Denizbank ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) arasında imzalanan finans desteği protokolüyle işletmelere özel kredi modelleri uygulanacak, 50 bin lira limitli “işletme kart” verilecek.

Protokole ilişkin Birlik Plazada düzenlenen basın toplantısında konuşan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Denizbank ile 2004 yılında imzaladıkları protokolü revize ettiklerini söyledi.

Yeni protokolle sektörel kredilere öncelik tanındığını aktaran Mutlu, “Amacımız özellikle bazı meslek dallarında dönemsel işlerin yoğunluğu nedeniyle farklı bir kredi imkanı tanımak. Mesela kırtasiyecilerin okullar açıldığında işleri yoğun olur. Dolayısıyla sağlanacak krediyle okullar açıkken ödeme yapacaklar, kapalıyken ödemesiz olacak” dedi.

Sıfır Faizli Akaryakıt Harcaması

Mutlu, üyelerine verilecek 50 bin lira limitli “İşletme Kart” ile de avantajlar sağlanacağını, bu kartın 4 farklı kredi seçeneği sunacağını, 3 ay ödemesiz sıfır faizli akaryakıt harcaması imkanı sağlayacağını ifade etti.

Protokolün işletme bilançosu gibi prosedürlere gerek kalmadan 7 bin 500 liraya kadar kredi imkanı tanıdığını kaydeden Mutlu, yüzde 1,25 faizli 72 ay vade ya da iş yeri teminatlı 10 yıla kadar vadeli kredi çekilebileceğini söyledi.

Özel Faiz Oranlı Kredi

Denizbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun da protokol çerçevesinde oda üyesi işletmelere 3 aydan 36 aya kadar vade seçenekleri ve özel faiz oranlarıyla aylık taksit ödemeli destek kredisi, teminat mektubu, rotatif ve spot kredi imkanları sunulduğunu dile getirdi.

Esnafın finansa erişmekte yaşadığı süreçleri iyi anladıklarını ve Denizbank’ın da bu çerçevede “finansal süpermarket” anlayışıyla hareket ettiğini belirten Sun, işletmelerin finansal ihtiyaçlarına çözüm üretirken, iş sahibinin bireysel yaşamını da kolaylaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Gökhan Sun, hayata geçirdikleri “turizm, nakliye, özel okul, dershane, otomotiv yan sanayi, kırtasiye, klima, mobilya paketleri” ile geliri mevsimsel olarak belirlenen işletmelere, kredi taksitlerini nakit akışının gerçekleştiği dönemlerde ödeyebilme imkanı tanındığını anlattı.

“İşletme Kart” ile İESOB üyelerinin hesapları müsait olmasa bile “kurtaran hesap”larından nakit çekebileceklerini, işletme sermayesi ihtiyaçları için taksitli ticari kredi kullanabileceklerini anlatan Sun, akaryakıt alımı, otel ve uçak rezervasyonları gibi şirket harcamalarını şirket kredi kartından yapabileceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Gökhan Sun ve Zekeriya Mutlu hazırlanan protokolü imzaladı. (AA)

Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İşyerinin Çocuğun Kullanımına Bedelsiz Tahsisi

Anne-babaya ait olan işyerinin, bedelsiz olarak çocuğun kullanımına bırakılmasının hem gayrimenkul kira geliri hem de gelir vergisi kesintisi yönünden 2 boyutu var.

İşyeri kirası üzerinden kiracının vergi kesintisi yapması için işyeri sahibine ‘nakden’ veya ‘hesaben’ ödeme yapmış olması gerekiyor. Nakden veya hesaben bir ödeme yapılmaması halinde emsal kira bedeli üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılması söz konusu değil.

Çocuğa bedelsiz kullandırdıkları işyeri için emsal kira bedeli olarak hesaplanacak tutarı, gayrimenkul sermaye iradı olarak, beyanname ile beyan etmeleri ve tahakkuk ettirilecek vergiyi ödemeleri lazım. Bu, mülkiyeti usul ve fürua ya da kardeşe ait işyeri için de geçerli.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kiradan Kesilen Vergilerin Mahsubu

İşyeri kiralarından kesilen verginin, kira geliri nedeniyle beyanname verildiği zaman hesaplanan vergiden mahsubu için ‘stopajın yatırılmış olması koşulu’ aranmıyor.

Yıllık beyanname ile beyan edilen kira geliri üzerinden hesaplanan vergiden, yıl içinde kesilen vergilerin mahsubunda; kesilen verginin beyan edilen kira gelirine ilişkin olması, kesintiyi yapan vergi sorumlularının adı-soyadı veya unvanını, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numaralarını, kesintiye esas alınan brüt tutarları, kesilen vergiler ile kesinti yapılan dönemleri gösteren tablonun yıllık beyannameye eklenmesi yeterlidir.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İşyerlerinde Stopaj ve Ev Sahibinin Yükümlülüğü

İşyerini kiraya veren kişinin, kiracının kira stopajını beyan etmemesinden ya da vergi dairesine yatırmamasından dolayı herhangi bir sorumluluğu yok.

Gayrimenkul sahibinin beyan edilmeyen veya beyan edilmiş olmakla birlikte ödenmemiş olan stopajdan sorumlu olabilmesi için Maliye Bakanlığınca müteselsil sorumlulukla ilgili usul ve esasların belirlenmesi gerekiyor.

İşyeri kira ödemelerinde, kiracının stopaj (vergi kesintisi) yapmaması halinde, mal sahibinin de müteselsilen sorumlu olacağı yönünde, Maliye Bakanlığınca bir belirleme yapılmadığından, beyan edilmeyen veya beyan edilmekle birlikte ödenmeyen kira stopajından dolayı gayrimenkul sahibinin sorumluluğu söz konusu değil.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hayat sigortasını işyeri kredisini aldığım bankadan yaptırmak zorunda mıyım?

Hayat sigortasının kredi alınan bankadan yaptırılması gibi bir zorunluluk yoktur. Daha önceden yaptırılmış ve devam eden bir hayat sigortası varsa kredi alınacak banka ile görüşülmelidir. Bankalar mevcut sigortanın  bazı değişikliklerle alınacak kredide devamını sağlayabilirler.  Şartların netleştirilmesi için mevcut hayat sigortasını poliçesinin banka tarafından incelenmesi gerekmektedir.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İşyeri kredilerinde hayat sigortası yaptırma zorunluluğu var mı?

İşyeri kredileri için de Hayat Sigortası yapılmaktadır. Kanunen zorunluluk olmasa da birçok banka hayat sigortası olmadan kredi vermemektedir.

Konut sigortalarında olduğu gibi, işyeri kredisini alan kişinin vefat ya da maluliyet durumunda kalan tüm kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kimler İşyeri kredisi kullanabilir?

Kredi notu uygun, kredi geçmişimde herhangibir olumsuzluğa rastlanmayan ve gelir beyanında bulunabillen 23 yaşından büyük herkes işyeri kredisi kullanabilir.

İşyeri kredileri gerçek kişi veya tüzel kişi adına kullanılabilir.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kim İşyeri Kredisi Kullanabilir?

Bankalar genelde işyeri kredisini ticari faaliyeti olmayan gerçek kişilere sunmakla beraber, bu kural bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar teminat olarak gayrimenkul ipoteği ile birlikte kefil de almaktadır.

Bankaların şartlarını karşılaştırmak ve bankalaradan teklif almak için www.kredipazari.com sitesini kullanabilrsiniz.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati