Tag: kadın girişimci

İzmir’de Girişimci Kadınlara Mikro Kredi Uygulaması

İzmir’de Mikro Kredi Uygulaması Rekor Kırıyor

İzmir’de girişimci kadınlara üretim yapmaları için sermaye niteliğinde kredi sağlayan Mikro kredi projesi üye sayısında patlama yaşadı.

Son bir yılda İzmir’de kredi alarak iş hayatına atılan kadın girişimci sayısı 90′dan 742′ye çıkarken, 280 kişi de krediden faydalanabilmek için sırada bekliyor.

14 aydır İzmir’de uygulanan mikro kredi projesiyle Cumhuriyet’in 100′ncü yılında yoksul aile bırakılmaması hedefleniyor. Bu arada İzmir’de mikro kredi projesiyle iş hayatına atılan kadınlar, gözünü kentteki ören yerlerini görmeye gelen yabancı turistlere dikti.

Günay’dan Destek

Mikro kredi projesini yöneten Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro kredi Projesi İzmir Şube Temsilcisi Musa Turan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay‘a bu amaçla bir proje sunacaklarını belirterek, mikro kredi ile işini kuran kadınların müze ve ören yerlerinde satış standı açması için Günay’dan destek isteyeceklerini söyledi.

Turan, projenin kabul edilmesi halinde kadınlara İngilizce dil eğitiminin verilmesinin de planlandığını kaydetti. Turan ayrıca 2 yıl içerisinde mikro kredi kullanarak iş sahibi olan kadın girişimcilerin yararlanabileceği ‘mikrokredi çarşısı’ kurmayı planladıklarını da açıkladı.

14 Ayda Oluştu

Kadınların mikro kredi sayesinde aile ekonomilerine katkı yapabildiklerini söyleyen Turan, “14 ay önce İzmir’de hayata geçirilen mikro kredi projesi kısa zamanda büyük ilerleme göstererek üye sayısını arttırmayı başarmıştır. İzmirli kadınlar bu projeye güvendi ve TİSVAK’a üye oldu.

İlk etapta kendilerine teminat, kefil, faiz istemeden 700 lira mikro kredi yardımı veriyoruz ve iş hayatına girerek para kazanmalarını sağlıyoruz. Bir yıl sonra yeniden kredi talebinde bulunurlarsa 1000 lira veriyoruz. Şu anda hepsi üretebilen, kendini ifade edebilen, özgüven sahibi birer işkadını oldular. 742 kadın girişimci, yaklaşık 2500 kişiyi yoksulluktan kurtarıyor” dedi.

Kredi Kimlere Nasıl Veriliyor?

* Mikro kredi, dar gelirli kadın girişimcilere veriliyor. İlk olarak mikro kredi şubesi görevlileri, sorumlu oldukları mahallelere giderek muhtarın desteğiyle dar gelirli kadınları belirliyor. Bu kadınlar tek tek tespit edildikten sonra 1 haftalık eğitimden geçiriliyor.
* Eğitimin ardından kredi kullanmak isteyen kadınlar, 5 kişilik grup oluşturarak mikro kredi şubesine müracaat ediyor. Her bir kadına ayrı ayrı kredi vererek üretim yapacakları alanlar kayda alınıyor. Ödemeler 46 haftaya bölünüyor.
* Şube görevilileri haftanın bir gününü tahsilat günü olarak belirleyip her hafta 5 kadını bir araya getirerek ödemeleri alıyor. Ayrıca her Cumartesi şube görevilileri kadınların üretim alanlarına giderek işlerinin ne durumda olduğnu kontrol ediyor.
* Mikro kredi için müracaat eden 5 kadının bulunduğu grubun içinden 1 kadın başkan seçiliyor. Bu kadın tahsilatların düzenli yapılmasını sağlayarak diger kadınları bir araya getirme görevini üstlenmiş oluyor. Bu gruplaşma kadınların dayanışma gücünü de arttırıyor.

Yeni Asır

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kırıkkale’li 250 Bayana Mikro Kredi

Kırıkkale Mikro Kredi Ofisi Müdürü Murat Bozkurt Mikro Kredi Uygulaması Kapsamında 250 Kadına 196 Bin 300 TL Kredi Sağladıklarını İfade Etti

Mikro krediden faydalanan kadın girişimciler ise işlerini büyütebilmek için var güçleri ile çalışıyor.

Kırıkkale İl Özel İdaresi‘nin yaklaşık bir yıl önce hayata geçirdiği mikro kredi uygulaması, giderek yayılıyor.

Kentte mikro kredi uygulaması ile kendi işini kurmak isteyen 250 kadına 700‘er TL kredi sağlandı ve birçok kadın da kredi alabilmek için müracaatta bulundu.

Bir taraftan Zafer Caddesi üzerine açılan mikro kredi ofisine müracaatlar her geçen gün artarken diğer taraftan da kredi desteği alan kadınlar işlerini büyütme yolunda hızla ilerliyor.

Mikro Kredi ofisinden 700 TL kredi alarak çanta, cüzdan ve kabri imalatı yapmaya başlayan Arzu Topluışıkdağ isimli kadın girişimci işlerinin yolunda gittiğini ve işini büyütmek için var gücüyle çalıştığını söyledi.

Topluışıkdağ, “Mikro kredi sayesinde kendi atölyemi kurdum. İşe ilk olarak malzeme alarak başladım. Cüzdan ve kabri gibi ürettiğim ürünleri sattım. İşlerim çok iyi, şimdi ikinci krediyi çekmek için hazırlanıyorum. Bütün girişimci kadınların mikro kredi sayesinde her işin üstesinden geleceklerine inanıyorum. Bizlere yardımcı olan tüm yetkililere ve bizlerle yakından ilgilenen Mikro Kredi Müdürü Murat Bozkurt‘a teşekkür ediyorum” dedi.

Eşinin sigorta primini tamamlamak için mikro kredi desteğine başvurarak bakkal dükkanı açan Nurten Benzer isimli bir başka kadın girişimcisi ise Sanayi Mahallesi‘nde açtığı işyeri ile evinin geçimini ve eşinin SGK primini ödüyor.

Yuva Mahallesi‘nde yaşayan Görsel Çevik isimli kadın girişimci ise aldığı mikro kredi ile tavuk besiciliği yapıyor. 20 tavuk, 1 horoz ve yem alarak işe başlayan Çevik, tavuklardan elde ettiği yumurtalarla bu sayıyı artırmayı hedefliyor.

Aynı mahallede mikro kredi desteğiyle işini büyüten tuhafiyeci Rukiye Ayan isimli kadın girişimci, yapılan destekle işini büyüttüğünü ve aldığı evin konut kredisi taksitlerini ödediğini söyledi.

Mikro kredi uygulaması kapsamında Kırıkkale‘de çeşitli mahallelerde yaşayan 250 kadına 196 bin 300 TL kredi sağladıklarını ifade Mikro Kredi Ofisi Müdürü Murat Bozkurt, ilçelerde, kasabalarda ve köylerde inceleme yaparak buradaki kadın girişimcilere de mikro kredi imkanı sağlayacaklarını söyledi.

DikkatHaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kadın Girişimcilere Girişimci Destek Kredisi

Türkiye Finans TOBB Aydın Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerine Girişimci Destek Kredisi Sağlayacak

Katılım bankacılığı alanında bir ilke imza atan Türkiye Finans, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapmış olduğu işbirliği çerçevesinde genç kadın girişimcileri destekliyor.

Tüm Türkiye’ye yayılması hedeflenen Genç ve Kadın Girişimci Destek Projesi protokolü 8 Haziran 2011 tarihinde de Aydın Sanayi Odası ile gerçekleştirildi.

Kurumsal finansman desteği ve gayrinakdi kredi imkanının sağlanacağı proje de ayrıca, bir yılını doldurmayan işletmelere kredi imkanı sağlanarak, bankacılık alanında bir başka ilke de imza atılıyor

Yaygın şube ağı ve müşteri odaklı yönetim anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye Finans, şimdi de katılım bankacılığı alanında bir ilke imza atıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği il temsilcilikleriyle başlatılan proje kapsamında, kadın ve genç girişimcilere kredi desteği verilecek.

Sakarya, Trabzon ve Kahramanmaraş, Çanakkale illerinde yapılan anlaşmaların ardından 8 Haziran 2011 tarihinde de Aydın ile bir protokol imzalandı. Türkiye Finans, destek projesinin yakın zamanda tüm Türkiye’ye yayılmasını hedefliyor.

Belirli bir yatırım projesine sahip olan veya mevcut firmasını genişleterek yerel ve uluslararası piyasalarda rekabet etmek isteyen kadın ve genç girişimcilerin yararlanabileceği Destek Projesi kapsamında, protokol kriterlerine uygun bulunan girişimcilere faaliyetleriyle ilgili kurumsal finansman desteği ve gayrinakdi kredi imkanı sağlanacak.

Proje ayrıca bir yılını doldurmayan işletmelere de kredi imkanı yaratarak, bankacılık alanında bir başka ilke daha imza atıyor. Bu kapsamda, banka kredi değerlendirmesinde uygun bulunan girişimcilere, kurulum süresi gözetilmeden faaliyetleriyle ilgili kurumsal finansman desteği sağlanabilecek.

Haber 3

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kadın Girişimciye Kredi Desteği

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şekerbank ile Hazırladığı Kadın Girişimcilere Yönelik Üreten Paket Protokolünün Ardından İl Kadın Girişimciler Kurulu da Türkiye Finans Katılım Bankası İle İşbirliği Yaptı

Kurul Başkanı Meltem Çetin ile bankanın Şube Müdürü Hüseyin Atılkan’ın imza koyduğu protokol, kadın girişimcilere 5 yıl vadeye kadar kredi desteği sağlıyor.

En önemli avantajının yeni kurulmuş işletmelere de kredi verilmesi olduğunu söyleyen Atılkan, “Normalde bir yıl faaliyet gösteren işlemelere kredi verilir. Ancak, kadın girişimcilere yeni faaliyete başlamış olsa da kredi vereceğiz.

Bu protokol, hem kadın girişimcilere yönelik olması hem de bir yılını doldurmayan işletmelere kredi imkanı sağlaması açısından bir ilk” dedi. Kurul Başkanı Meltem Çetin anlaşma ile kadın girişimcilerin gücünün artacağını söyledi.

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati