Tag: kadın girişimciler

Abank İFC’nin Kredisini Bayanlara Sunuyor

2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıl Vadeli Kredilere En Çok İnşaat, Hizmet ve Gıda Sektörlerinden Başvuru Yapılıyor

Kadınların ekonomide daha çok söz sahibi olmasına yönelik projeler yurtdışında şu sıralar çok popüler. Hatta eğer bir sosyal girişimcilik proje yarışmasına katılacaksanız kadın girişimciler ekseninde bir projeyle ödülü garantileyeceğiniz bile söylenebilir.

Uluslararası Finans Kuruluşu ve Hollanda Kalkınma Ajansı, Türkiye’de ilk kez kadın girişimcilere yönelik bir finansal destek projesi için anlaşmaya imza attı.

Alternatifbank’ın kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik başlattığı kredi projesi kapsamında bankayla 40 milyon dolar krediyi kapsayan bir sözleşme imzalayan IFC, krediden yararlanan yatırımları da takip edecek.

Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan’la geçtiğimiz hafta görücüye çıkardıkları proje hakkında konuştuk.

Kadın istihdamının artırılması, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları için sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında böyle bir proje başlattıklarını anlattı Aydoğan.

“Kadınlara ne yazık ki her konuda eşitlik yok. Ancak kadınların ekonomideki ağırlıkları gittikçe artıyor. Biz de kadın girişimcilerin yatırımlarına 5 yıl vadeli kredilerle destek vererek bu sürece katkıda bulunmak istedik” diyor.

Anadolu’dan Başvuru Var

Her bir girişimciye maksimum 2 milyon dolar destek sağlanacak kredi projesine kısa sürede 25 girişimci başvurmuş. 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli krediye başvuran projelerin ince elenip sık dokunarak seçileceğini anlatan Aydoğan, başvuruların yüzde 50′sinin Anadolu’dan geldiğini vurguluyor.

Aydoğan bu konuda hassas davrandıklarını söyleyerek, “Kredilerin tamamını belli bir bölgeye vermek istemiyoruz. Özellikle Türkiye’nin her yerinde kullanıcıları olmasına dikkat ediyoruz” diyor.

Başvuran yeni yatırımlar ağırlıklı olarak inşaat, hizmet ve gıda sektörlerindeki projeleri içeriyor. Kredi verilen kadın girişimciler parayı aldıktan sonra da yalnız bırakılmıyor. Daha proje aşamasında yatırımcılara danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatan Aydoğan, fizibilite raporlarını inceleyip onlara yol gösterdiklerinin de altını çiziyor.

Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Abank’a Kredi Sağlanması Konusunda Uzlaşmaya Varıldı

Uluslararası Finans Kurumu ve Hollanda Kalkınma Ajansı Türkiye’de Kadın Girişimcilerin Sahipliğindeki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Finansmanında Kullanılmak Üzere ABank’a 40 Milyon USD Tutarında Kredi Sağlanması Konusunda Anlaştı

Kadın girişimciler tarafından yönetilen teşebbüslerin desteklenmesi amacı için tasarlanan fon, IFC’nin Türkiye’ye bu yapıda verdiği krediler alanında “ilk” olma özelliğini taşıyor.

Yüzde 15’i Finasman Buluyor

Kredinin imza töreninde konuşan ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan, iş hayatında yükselme mücadelesi veren kadın girişimcileri desteklemeyi ve onlara ilave olanaklar sunmayı hedeflediklerini vurguladı. Kadın girişimcilerin sahipliğindeki işletmelerin önemine işaret eden Aydoğan, bu işletmelerin ancak yüzde 15’inin banka finansmanına erişiminin bulunduğunu, sağlanan krediyle bu oranı daha da yukarıya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Payı En Az Yüzde 51 Olmalı

Kadın girişimcilere yönelik kredi desteğinde işletmedeki kadın hissesinin en az yüzde 51 olması şartı aradıklarına dikkati çeken Aydoğan, kadın girişimcinin genel müdür veya icradan sorumlu yetkili olması durumunda bu oranı düşürebileceklerini, ayrıca kadın girişimcilerin yönetim kurullarındaki söz hakkının yüzde 30’larda olması halinde de kredi sağlayacaklarını kaydetti.

Yüzde 50’si KOBİ’lere Ayrıldı

Bu kredinin nasıl kullanılacağı konusunda da bilgi veren Aydoğan, şunları söyledi: “Her bir girişimci için maksimum 2 milyon dolar kredi verilebilecek. Minimum seviye ise bulunmuyor. IFC ve FMO’dan sağlanan 40 milyon dolar tutarındaki kredinin yüzde 50’si KOBİ’lere, yüzde 50’sinin kadın girişimcilere ayrıldı. Kadın girişimcilerden fazla talep gelmesi halinde oranlarını artırabiliriz. Hatta yüzde 100’ünü kadın girişimcilere kullandırabiliriz. 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl vadeli kredinin toplam maliyetinin libor artı 3.25’i buldu. Dolayısıyla libor artı 6’lar düzeyinde bir fiyatla satılacak.”

IFC 4 Yılda 3 Milyar Dolar Kredi Vermeyi Hedefliyor

IFC Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos, kadınlara verilecek finansal desteğin ve kadınların ekonomik gücünün artırılmasının, ilave gelir katkısı yoluyla hane bazında yoksulluğun azaltılması, çocuklar için daha iyi beslenme ve eğitim imkanları sağlanması, aynı zamanda diğer kadınların da istihdam edilerek meslek sahibi olması gibi birçok olumlu sonucu beraberinde getirdiğini belirtti. Tsitsiragos, Türkiye’ye 2011-2015 yılları arasında sendikasyonların da dahil olduğu toplam 3 milyar dolarlık destek sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Abank Yabancı Ortaklığı Uzun Vadede Düşünüyor

Alternatif Genel Müdürü Hamit Aydoğan, gazetecilerin banka satışlarına yönelik sorularını yanıtlarken, Türk bankacılık sisteminde, hatta yurtdışı bankacılık sisteminde yerlerini almak için uzun vadede mutlaka stratejik ortak gerektiğini söyledi. Uzun vadeyi de ‘en azından 5 yıl’ diye açıklayan Aydoğan, şu an için gündemlerinde böyle bir şey olmadığını belirtti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin’in açıklamalarına da destek veren Aydoğan, herkesin her konuda konuşmasının hele de bir banka için fiyat veremeyeceğini kaydetti. Bir soru üzerine de “Aslında satılık banka olarak çok fazla bankamız yok” diyen Aydoğan,49 banka arasında 3 bankadan bahsedilebileceğini belirtti. Türk bankacılığının dünyadaki ve Avrupa’daki yerinin çok farklı olduğunu ifade eden Aydoğan, “Gerçekten çok farklı konumlandık. Ben değerimizi koruduğumuzu ve daha da değerli olacağımıza inanıyorum” yorumunu yaptı.

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti Bankası’ndan Bayanlara Yönelik Hamle

Garanti Bankası Kadınlar İçin Küresel Bankacılık Birliği’ne Üye Oldu

Üyelik ile uluslararası arenada yürütülen araştırmalara ve eğitimlere erişip kadın girişimcilere ek fayda yaratmayı amaçlayan bankanın genel müdür yardımcısı Nafiz Karadere, “Türkiye ekonomisinin kalkınmasına hanımların katacağı değerin çok önemli olduğuna kanaat getiriyoruz. Bu kapsamda onlara maddi ve manevi destek veriyoruz. Yeni üye olduğumuz, uluslararası ‘Kadınlar İçin Küresel Bankacılık Birliği’ dahilinde yapacağımız paylaşımlarla, bilgi birikimimizi daha da artırmayı ve ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Garanti, kadın girişimcilerin işlerini büyütebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansman desteğini her sektör için hizmete sunduğu ‘Kadın Girişimci Destek Paketi’ ile sunuyor. Yeterli bilgiye sahip olmadığına inananlara eğitim desteğini, ‘Kadın Girişimci Buluşmaları’ ile sunuyor. Bayanları yatırıma cesaretlendirmek adına da ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı organize ediyor.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Dar Gelirli Kadına Mikro Kredi

Ordu’da İş Kurmak İsteyen Bayanlara Mikrokredi Verildi

Türkiye’de uygulamaya konulan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün de katıldığı resmi açılışla Ordu’da uygulanmaya başlandı.

Dünya’da 175 ülkede uygulanan, Türkiye’de de 53 ilde toplam 79 ‘mikrokredi bürosu’ tarafından uygulanan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı çerçevesinde, Ordu Valiliği bünyesinde oluşturulan mikrokredi bürosunun resmi açılışı yapıldı.

Ordu Valiliği zemin katındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasında açılan mikrokredi bürosunca, projenin Türkiye’de yürütülmesini sağlayan TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün katılımıyla ikinci defa kredi dağıtımı yapıldı.

İl Genel Meclisi Salonu’nda gerçekleştirilen mikrokredi dağıtımı törenine Vali Orhan Düzgün, TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, İl Genel Meclis Başkanı Engin Tekintaş, Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Samsun Bölge Müdürü Emel Kuk ve mikrokrediden yararlanacak kadın girişimciler katıldı.

46 Binden Fazla Dar Gelirli Vatandaşa 100 Milyon Liradan Fazla Kredi Verildi

Düzenlenen törende, proje hakkında bilgi veren TİSVA Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, proje kapsamında bugüne kadar 55 ilde 78 şubenin açılması sureti ile 46 binden fazla dar gelirli vatandaşa 100 milyon liradan fazla kredi verilmesine öncülük ettiklerini söyledi. Akgül, şöyle dedi:

“Teminat, kefalet, icra, mahkeme prosedürü olmadan geri dönüş oranı yüzde 100 olan bir uygulamadır. Güven esasına dayalı olarak kurulmuş olan bir sistemdir. Ordu ilimizde de başta sayın valimiz ve il genel meclisimiz Ordu iline yakışan bir şekilde, hızlı bir şekilde mikro kredi uygulaması için çok önemli ve güzel adımlar attılar. Aynı zamanda Citybank da Ordu iline yönelik kredi uygulamasına, İl Özel İdaresi’nin sağladığı fon yanında 100 bin dolar ek kaynak ilave etmiş oldu. Dar gelirli vatandaşlarımızın kendilerine gelir sağlamasına yardımcı olduk.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, il valiliklerinde, İl Özel İdaresi Kanunu‘nun 6 ve 60. maddeleri çerçevesinde faaliyet yürütüyoruz. Verilen her kuruşun yerine ulaştığını uluslararası denetleyici kuruluşlar aracılığı ile de sağlamış oluyoruz. Dünyada mikro kredinin öncülüğünü yapan Prof. Muhammed Yunus’un adını da zikretmek istiyorum. Buradaki amaç, girişimci ruhun edinilmesi ve kendi kendilerine gelirlerinin sağlanması hedeflenmektedir.”

Geri Ödemeler Başladı

Vali Orhan Düzgün de Mikrokredi Projesi’nin, maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlara iş kurma imkanı sağladığını belirtti.

Mikro kredi programındaki temel amacın; dar gelirli ya da yeterli sermayeye sahip olmayan bayanları iş sahibi kurmak amacı ile ilde başlatılan bir uygulama olduğunu ifade eden Vali Düzgün, “Mikrokredi uygulaması ile bugüne kadar bir iş kurma imkanı bulamamış vatandaşlarımıza, oluşturmuş olduğumuz proje büromuzla rehberlik yapıp destek veriyoruz. Mikrokredi bürosunda çalışan görevliler, mikro kredi imkanından yararlanmak isteyen bayanları ziyaret ederek kendilerine rehberlik yapıyorlar. Hangi konularda çalışmak istedikleri, hangi dallarda, hangi sektörde iş yeri açmak istedikleri konusunda kendilerini bilgilendiriyorlar. Bilgilendirme yaptıktan sonra kendilerine küçük de olsa bir damla can suyu diyebileceğimiz sermaye sağlanıyor. Bayanlarımızın iş hayatına atılmalarında cesaretin, girişimcilik ruhunun aşılanması bakımından mikro kredi uygulamasını önemsiyoruz. Bu uygulamanın ilimizde başarıyla uygulanacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Ordu’daki mikrokredi projesi uygulaması hakkında da bilgi veren Vali Orhan Düzgün, bugün Türkiye’de 50 bin civarındaki vatandaşın bu projeden faydalanarak kendi iş yerlerini kurduğunu belirtti. Ordu’da mikro kredi projesi uygulamaya geçeli henüz 3 ay olmasına rağmen, ilde 8 kadın vatandaşın, bu projeden faydalanarak geri ödemelere başladığını kaydeden Vali Düzgün, “Bugüne kadar 54 kadın girişimci vatandaşımız, mikro kredi uygulamasından faydalanmak üzere mikro kredi büromuza başvuruda bulunmuşlardır. Bu programa katılan arkadaşlarımıza göstermiş oldukları cesaretten dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bayanlara Mikro Kredi Teslim Edildi

Konuşmaların ardından; el işi, terzilik, yöresel ev yemekleri konusunda iş kurmak isteyen 8 bayana Vali Orhan Düzgün, TİSVA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, İl Genel Meclis Başkanı Engin Tekintaş ve Vali Yardımcısı Mustafa İmamoğlu tarafından talep ettikleri mikro kredileri teslim edildi.

Mikrokredi alan Jale Güleç isimli bayan, aldığı kredi ile kuaför dükkanı aldığını belirterek, “Daha önce de bu mesleği seviyordum, önceleri başkalarının yanında çalışıyordum ama mikro kredi alarak kendi iş yerimi açtım ve hem kendime hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorum şimdi.” dedi. Bir diğer kredi alan Serap Yıldırım ise mikrokredi alarak tarz bayan kuaförü açtığını ve bununla iş yerine araç gereç aldığını belirtti.

Cihan

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İzmir’de Girişimci Kadınlara Mikro Kredi Uygulaması

İzmir’de Mikro Kredi Uygulaması Rekor Kırıyor

İzmir’de girişimci kadınlara üretim yapmaları için sermaye niteliğinde kredi sağlayan Mikro kredi projesi üye sayısında patlama yaşadı.

Son bir yılda İzmir’de kredi alarak iş hayatına atılan kadın girişimci sayısı 90′dan 742′ye çıkarken, 280 kişi de krediden faydalanabilmek için sırada bekliyor.

14 aydır İzmir’de uygulanan mikro kredi projesiyle Cumhuriyet’in 100′ncü yılında yoksul aile bırakılmaması hedefleniyor. Bu arada İzmir’de mikro kredi projesiyle iş hayatına atılan kadınlar, gözünü kentteki ören yerlerini görmeye gelen yabancı turistlere dikti.

Günay’dan Destek

Mikro kredi projesini yöneten Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro kredi Projesi İzmir Şube Temsilcisi Musa Turan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay‘a bu amaçla bir proje sunacaklarını belirterek, mikro kredi ile işini kuran kadınların müze ve ören yerlerinde satış standı açması için Günay’dan destek isteyeceklerini söyledi.

Turan, projenin kabul edilmesi halinde kadınlara İngilizce dil eğitiminin verilmesinin de planlandığını kaydetti. Turan ayrıca 2 yıl içerisinde mikro kredi kullanarak iş sahibi olan kadın girişimcilerin yararlanabileceği ‘mikrokredi çarşısı’ kurmayı planladıklarını da açıkladı.

14 Ayda Oluştu

Kadınların mikro kredi sayesinde aile ekonomilerine katkı yapabildiklerini söyleyen Turan, “14 ay önce İzmir’de hayata geçirilen mikro kredi projesi kısa zamanda büyük ilerleme göstererek üye sayısını arttırmayı başarmıştır. İzmirli kadınlar bu projeye güvendi ve TİSVAK’a üye oldu.

İlk etapta kendilerine teminat, kefil, faiz istemeden 700 lira mikro kredi yardımı veriyoruz ve iş hayatına girerek para kazanmalarını sağlıyoruz. Bir yıl sonra yeniden kredi talebinde bulunurlarsa 1000 lira veriyoruz. Şu anda hepsi üretebilen, kendini ifade edebilen, özgüven sahibi birer işkadını oldular. 742 kadın girişimci, yaklaşık 2500 kişiyi yoksulluktan kurtarıyor” dedi.

Kredi Kimlere Nasıl Veriliyor?

* Mikro kredi, dar gelirli kadın girişimcilere veriliyor. İlk olarak mikro kredi şubesi görevlileri, sorumlu oldukları mahallelere giderek muhtarın desteğiyle dar gelirli kadınları belirliyor. Bu kadınlar tek tek tespit edildikten sonra 1 haftalık eğitimden geçiriliyor.
* Eğitimin ardından kredi kullanmak isteyen kadınlar, 5 kişilik grup oluşturarak mikro kredi şubesine müracaat ediyor. Her bir kadına ayrı ayrı kredi vererek üretim yapacakları alanlar kayda alınıyor. Ödemeler 46 haftaya bölünüyor.
* Şube görevilileri haftanın bir gününü tahsilat günü olarak belirleyip her hafta 5 kadını bir araya getirerek ödemeleri alıyor. Ayrıca her Cumartesi şube görevilileri kadınların üretim alanlarına giderek işlerinin ne durumda olduğnu kontrol ediyor.
* Mikro kredi için müracaat eden 5 kadının bulunduğu grubun içinden 1 kadın başkan seçiliyor. Bu kadın tahsilatların düzenli yapılmasını sağlayarak diger kadınları bir araya getirme görevini üstlenmiş oluyor. Bu gruplaşma kadınların dayanışma gücünü de arttırıyor.

Yeni Asır

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati