Tag: kredi dosya masrafı

Dosya Masraflarının Geri Ödenmesini İsteyen Tüketicilerden Eylem

AW435306Bankaların konut ve tüketici kredisi üzerinden tahsil ettiği dosya masraflarının geri ödenmesini isteyen tüketiciler, banka önünde oturma eylemi yaptı.

Bursa’daki Ziraat Bankası Heykel Şubesi önünde toplanan vatandaşlar, bankaların aldığı kredi dosya masraflarının geri ödenmesi için oturma eylemi yaptı. Mağdur olduklarının ifade eden tüketiciler adına konuşan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Tüketicinin bankalara karşı hukuk mücadelesi devam etmektedir. Bankaların konut kredisi ve tüketici kredisi üzerinden tüketicilerden tahsil ettikleri dosya ve komisyon masraflarının geri alınması için tüketici hakem heyetlerinde yüzbinlerce dosya birikmiştir. 2014 yılında Türkiye genelinde tüketici hakem heyetleri tarafından çözüme bağlanan dosya sayısı 2 milyon 200 binin üzerindendir. Bu şikayetlerin 1 milyon 972 bin 901 tanesi bankalarla ilgilidir. Aslında BDDK bu sorunu belli yasal düzeyde çözüme kavuşturabilirdi. Ancak bu sorun hala çözülememiştir. Bu ferdî bir mesele olmaktan çıkmış, toplumsal bir yaraya dönüşmüştür. Bunun bir an evvel halledilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın KİT komisyonundaki açıklamalarının topluma umut verdiğini ifade eden Yılmaz, “Bu süreçten sonra tüketicilerimiz Ziraat Bankası’na müracaat ederek dosya ve komisyon masraflarının iadesini talep etmiştir. Ama bu zamana kadar bir açıklama gelmemiştir. Bizim öğrenmek istediğimiz tüketicinin iade parası ödenecek mi? Ödenecek ise bu hangi zaman diliminde gerçekleşecek. 30 gün mü? 60 gün mü? 90 gün mü? Bugünden itibaren kısa zaman içerisinde kamuoyu aydınlatılmaz ise biz de tüketiciler olarak bankaların önünde oturma eylemi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Toplanan kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Mırıltı

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Banka Dosya Kredi Masrafı Geri Alma Dilekçesi

aGümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankaların aldığı ücretler nedeniyle sorun yaşayan tüketicilerin sıkıntılarının giderilmesi için bir genelge yayınladı. Kredi dosya masrafı nasıl alınır?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankaların aldığı ücretler nedeniyle sorun yaşayan tüketicilerin sıkıntılarının giderilmesi için bir genelge yayınladı. Kredi dosya masrafı nasıl alınır? 14.08.2014 işte cevabı

Tüketicinin kafasına takılan tüm soruların cevaplarının yer aldığı genelgede Tüketici Yasayı kapsamında tüketicinin tek bir banka kredisi nedeniyle oluşan dosya masrafı, ipotek fek fiyatı ve yeniden yapılandırma gibi uyuşmazlıkların tek kararla çözülebileceğini açıkladı.

Tüketicinin Korunması

Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy imzasıyla yayınlanan genelgede “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanun’un yürürlüğe girmesi nedeniyle yasanın uygulanmasına ilişkin il müdürlüklerimizden ve hakem heyetlerimizden gelen müşterek soruların cevaplandırılması ve müşterek taleplerin karşılanması amaçlanmıştır” denildi. Genelgede ilçe hakem heyetlerinin 2 bin liranın, il hakem heyetlerinin ise 3.000 liranın altındaki uyuşmazlıklar için görevli olduğuna dikkat çekildi. Genelgede şu noktalar vurgulandı:

Tek Değil Ayrı Ayrı Karar

“Tüketici işlemlerinin farklı olması nedeniyle, tarafları aynı olsa bile ansızın fazla tüketici işlemi nedeniyle meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünün tek bir kararla değil ayrı ayrı karara bağlanması gerektiği değerlendirilmektir. Mesela, bir bankadan çekilmiş tek bir banka kredisi nedeniyle oluşmuş dosya masrafı, ipotek fek fiyatı, yeniden yapılandırma gibi üç uyuşmazlık ile ilgili tek bir karar verilip verilemeyeceği de gelen sualler arasındadır. Tarafları aynı olan bir tüketici işlemi nedeniyle meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünün tek bir kararla karara bağlanabileceği değerlendirilmektedir. Tüketici lehine olan ancak mülga 4077 Sayılı Kanun’a göre karara bağlanacak uyuşmazlıklar için de tebligat ve bilirkişi fiyatlarının tahsiline ilişkin karar verilip verilmeyeceği konusu da gelen sualler arasındadır. Müracaatın ne zaman yapıldığına veya uyuşmazlığın hangi yasaya göre karara bağlandığına bakılmaksızın 28 Mayıs 2014 tarihinden sonra verilecek bütün hakem heyeti kararlarında bilirkişi ve tebligat fiyatlarının tahsiline ilişkin ifade bulunması gerekir.

‘Görevsizlik’ Verilmeli

Örneğin 6502 Sayılı

Kanun yürürlüğe girmeden önce yapılmış bir yapıt sözleşmesi kapsamında üretilen PVC doğrama nedeniyle uyuşmazlık yaşanması ve uyuşmazlığın çözümü amacıyla hakem kuruluna başvurulması durumunda, yapıt sözleşmelerinin mülga 4077 Sayılı Kanun kapsamında olmaması nedeniyle hakem heyetleri tarafından görevsizlik kararı verilmesi ve tüketicilerin genel mahkemelere yönlendirilmesi gerekir.

Tüketici Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Bankalardan tüketicilerin aldıkları kredi dosya masraflarını almak isteyenler için sitemizde hazırlanmış olan dilekçe örneğiyle kesilen kredi dosya masrfalarını geri alabilirler.

Banka kredisi dosya masrafını geri alan var mı, dosya masrafını geri almak için inşa edilmesi gerekenler, dosya masrafı iade arzuhali indir yazdır, dosya masrafı iade işlemleri, tüketici hakları, dosya masrafını geri alma arzuhali memurlar var mı, bankaların dosya masrafı iadesi dilekçe örneği, dosya masrafı geri alma arzuhali. Banka dosya masrafını bankalar iade edecek mi?

Karara göre Tüketici Yasayı’ndan meydana gelen 3 senelik zamanaşımı değil, bunun yerine Borçlar Yasayı’nda yer alan 10 senelik genel zamanaşımı süresi uygulanacak. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya giderleri tüketicilere iade edilecek. Henüz önce bu süre üç yıl olarak uygulanıyordu. Söz konusu emsal karar 18 Eylül 2013 tarihinde alındı. Ancak 6502 sayılı Yeni Tüketici Yasayı’nda yapılan değişiklik ile kanun 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

10 Yıllık Zaman Aşımını Kapsıyor

Konuyla alakalı izah yapan Avukat Cevat Kazma, son 10 senede bankalardan kullanılan kredi sayısının 75 milyon adedi geçtiğini söyledi. Cevat Kazma, tüketicilerin haklarını hukuk yolu ile nasıl araması gerektiğini de açıkladı. Kazma, ” Otomobil, konut alırken, herhangi bir ihtiyaç anında ilk akla gelen para kaynağı bankalardan alınan krediler oluyor. Bu kaynağın en fazla kullanıldığı ülkelerin başında da Türkiye geliyor. Son 10 senede bankalardan kullanılan kredi sayısı toplamda 75 milyon adedi aşarken, kullanılan kredi miktarı toplamda 300 milyar euroyu buldu. Kredi kullanımında tüketiciyi isyan ettiren konu ise dosya giderleri oluyor. Birçok tüketicinin itiraz ederek iadesini talep ettiği dosya masraflarına ilişkin Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi. Yargıtay; Tüketici Yasayı’ndaki 3 senelik zamanaşımını değil Borçlar Yasayı’ndaki 10 senelik genel zaman aşımı müddetinin uygulanacağına karar verdi. Bu hükümden önce sadece son 3 yıl içinde alınmış kredilerin dosya giderleri için iade talep edilebiliyordu” dedi.

2 Bin Liranın Altı Kaymakamlığa Başvuracak

6502 sayılı Yeni Tüketici Yasayı’nda yapılan değişiklik ile yasanın 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan kararları uyarınca dosya masrafı 2 bin TL’nin altında olan tüketiciler, ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem kuruluna başvurabilecekler. 2 bin TL’den 3.000 TL’ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru inşa edilmesi gerektiğini belirtilen Kazma, 3.000 TL’nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi’nde dava açılması gerektiğini iletti.

Kazma, sonraki aşamaları şu şekilde açıkladı: “Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Görülecek olan dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun bir şekilde sonuçlanacaktır. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına engel değildir.”

Dilekçe ve Deliller Önemli

Son 10 senede kredi kullanan ve dosya masrafı Ödemiş herkesin emsal hükümden yararlanabileceğini belirten Kazma, davanın tüketici lehine sonuçlanması için en önemli noktanın usulüne uygun bir dilekçe ile başvuru inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Kazma, bu arada delil niteliği taşıyan belgelerin de (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Faiziyle Ödenecek

Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden ya da henüz öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle beraber tüketiciye iade ediliyor.

Türkiye’de son 10 senede kullanılan kredi sayısı 75 milyon adedi geçti. Bu kredi sayısının yüzde 20′si 2013 yılında kullanıldı. 2005 yılında ortaya çıkan ihtiyaç kredisi en çok kullanılan kredi türü olurken, ardından konut kredisi geliyor. Kredi dosya masrafı almak için hangi alanda kredi çektiğinizin bir önemi yok. Dosya Masrafı Arzuhali indirerek başvuru yapabilirsiniz

İşte Dosya Masrafını Geri Almanız İçin Gerekli Bilgiler

Sayın Tüketiciler, Kredilerden alınan “dosya masrafı, ekspertiz, kredi tahsis değerlendirme fiyatı, vb.” bedelleri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz.

Kredilerden alınan “dosya masrafı, hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz fiyatı vd.” kesintileri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz. (DASK Sigortası Kanun gereği Mecburidir.)

Kredi sözleşmesi yoksa bankanızdan isteyiniz. Kanun gereği banka bir örneğini vermek zorundadır. Dilekçe örneği aşağıdadır.

1. Kredi sözleşmenizi mutlaka okuyunuz. Sözleşmenizde bu ücretler belirtilmemiş veya belirtildiği halde sizinle müzakere edilmeden bilginiz ve onayınız olmadan tahsil edilmiş ise,

2.Bankanın Genel Müdürlüğüne (Mail, Faks veya İadeli Taahhütlü Mektup ile) kesilen bedel/bedellerin tarafınıza ödenmesini isteyiniz. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup ile ihtar göndermenizi önermekteyiz. Olumlu yanıt alamazsanız o zaman,

3.Kesilen bedel miktarı 2013 senesi için 1.191,52.- TL ‘ye kadar miktar ise ikamet ettiğiniz yerde bulunan hakem kuruluna dilekçe ile başvurunuz. Hakem heyetleri kazalarda kaymakamlıklarda, İllerde valilik Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Hakem heyetlerinin 2013 senesi için 3.110,58.- TL ‘ye kadar olan kararları bağlayıcı olmayıp bir üst merci Tüketici Mahkemesine delil niteliği taşımaktadır.

4.Kesilen bedel miktarı 2013 senesi için 1.191,52.- TL ‘nin üzerinde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvurunuz. Davanızı kendiniz bizzat açabileceğiniz gibi avukatınız aracılığıylada açabilirsiniz. Avukat mecburiyeti yoktur.

5.Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde aynı sıfatla “ASLİYE HUKUK MAHKEMELERİ” yetkilidir. BAKIRKÖY, BAHÇELİEVLER, BAĞCILAR, ESENLER, GÜNGÖREN VE ZEYTİNBURNU İLÇELERİ “BAKIRKÖY TÜKETİCİ MAHKEMESİ ADLİ BÖLGESİ MISYON ALANI İÇERİSİNDEDİR.” “HSK’nın 19.07.2007 tarih ve 336 Sayılı Kararı”

6.1.191,52.- TL ‘nin üzerinde bedeller için Mahkemeye müracaat ettiğinizde HMK’ya göre sizden peşin avans gideri fiyatı alınır.

7.Mahkemeyi kaybetmeniz halinde “mahkeme giderleri, bilirkişi ve tebligat fiyatları ile karşı tarafın 660.-TL’lik avukatlık” ücretini ödemeniz mevzubahis olabilir.

8.Bunun için alakalı mercilere müracaat etmeden önce sözleşmenizi okumanızı, ödeme belgelerini temin etmenizi ve belgelerin asıllarını (HMK’ya göre) başvuru dilekçelerinize eklemenizi önemle belirtiriz.Birer fotokopisi ve başvuru dava dilekçesinin bir örneğini kendinizde saklayınız.

Yargı kararları:

9. ÖNEMLİ NOT: Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir yargı kararı niteliği taşımamaktadır. Dolayısıyla Yargı mercilerine başvurularınızda farklı sonuç almanız halinde derneğimizi bağlayıcılığı yoktur.

Bu sayfayı Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, hazırlamıştır.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

—-

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Yasayı’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Adres: Ad,

Soyad: İmza:

—–

Dosya Masrafı (Hakem heyeti Dilekçe) Örneği

T.C.

…………………… KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden :

Adresi :

Şikâyet Edilen :

Adresi :

Şikâyetin Parasal Değeri :

Şikâyetin Tarihi :

Şikâyetin Konusu :Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .- TL ” bedelin tarafıma iadesi talebimdir.. (4077/6. Ve 10. maddeleri)

Açıklamalar : 1-)…………………. Bankası, ……………… şubesinden … /… /….. tarihinde ………………… adı altında ……………………….. – Türk Lirasınakit ödemeli kredi aldım.

2-)Banka ile işbu krediye ilişkin olarak kontrat imzalamış bulunmaktayım. Ancak bu sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmediği gibi eskiden hazırlanmış matbu kontrat olması dolayısıyla sözleşmenin içeriğine müdahale hakkım verilmemiş ve benimle de müzakere edilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-)Kaldı ki sözleşmeler taraflar arasında akdedilirken, kontrat hürriyeti ilkesine bağlı olarak taraflar arasında dengesizliğe yol açacak veya taraf aleyhine olacak bir maddenin hukuken bağlayıcılığı yoktur (4077/6. Madde )

4-) Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye eskiden bilgilendirme inşa edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Yeniden bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını kontrat içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcının/ kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde ). Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı.

5-) Kredi veren, kredi sözleşmesi esnasında bu bilgileri vermek zorundadır. Fakat bu bilgileri vermekten imtina ederek ve bilerek tüketiciden hile ile gizleyip mağduriyetine sebebiyet vermektedir. 4077 Sayılı yasanın 10. maddesine göre; “Tüketici kredisi, tüketicilerin bir mal veya hizmet edinmek amacıyla kredi verenden nakit olarak aldıkları kredidir. Tüketici kredisi sözleşmesinin yazılı olarak inşa edilmesi ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, kontrat süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez.

Sözleşmede;

a) Tüketici kredisi tutarı,

b) Faiz ve diğer unsurlarla beraber toplam borç tutarı,

c) Faizin hesaplandığı senelik oran,

d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,

e) İstenecek teminatlar,

f) Akdi faiz oranının yüzde otuz fazlasını geçmemek üzere gecikme faizi oranı,

g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki neticeleri,

h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,

ı) Kredinin yabancı para ünitesi cinsinden kullandırılması durumunda, geri ödemeye ilişkin taksitlerin ve toplam kredi tutarının hesaplanmasında, hangi tarihteki kurun dikkate alınacağına ilişkin şartlar,

Dolayısıyla benden haksız ve hukuksuz olarak dosya masrafı adı altında alınan ………………….- Türk Lirası’nın tarafıma iade edilmesi gerekir.

6-)Bahse konu şikâyet 4077 Sayılı Yasanın alakalı 22/5. Maddesi hükmü gereğince Hakem Heyeti yetki ve misyon alanı içerisinde bulunmaktadır.

7-)İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Kuruluna başvurmak zarureti doğmuştur.

Hukuki Sebepler : 4077 Sayılı Kanun ile diğer alakalı tüm mevzuat.

Hukuki Deliller : Kredi Sözleşmesi, ödeme belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi, fazlaya ilişkin delil sunma.

İstem Sonucu : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ……………..- Türk Lirası bedelin tarafıma iadesine Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Kaynak: Haberlersaglık

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Banka Dosya Masrafı İadesi Kredisi Biten Vatandaşları Sevindirdi

ABanka kredi dosya masrafı iadesi yapılıyor olması, kredisi biten vatandaşların yüzünü güldürdü. Kredi dosya masrafı iade dilekçesi yazarak kısa süre içinde dosya masrafı iade ediliyor. Banka kredi dosya masrafı geri alma nasıl yapılır haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Banka kredi dosya masrafı iadesi yapılıyor olması, kredisi biten vatandaşların yüzünü güldürdü. Kredi dosya masrafı iade dilekçesi yazarak kısa süre içinde dosya masrafı iade ediliyor. Banka kredi dosya masrafı geri alma nasıl yapılır haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Bankalardan tüketicilerin aldıkları kredi dosya masraflarını almak isteyenler için sitemizde hazırlanmış olan dilekçe örneğiyle kesilen kredi dosya masrfalarını geri alabilirler.

Banka kredisi dosya masrafını geri alan var mı, dosya masrafını geri almak için yapılması gerekenler, dosya masrafı iade dilekçesi indir yazdır, dosya masrafı iade işlemleri, tüketici hakları, dosya masrafını geri alma dilekçesi memurlar var mı, bankaların dosya masrafı iadesi dilekçe örneği, dosya masrafı geri alma dilekçesi. Banka dosya masrafını bankalar iade edecek mi?

Karara göre Tüketici Kanunu’ndan kaynaklanan 3 yıllık zamanaşımı değil, bunun yerine Borçlar Kanunu’nda yer alan 10 yıllık genel zamanaşımı süresi uygulanacak. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek. Daha önce bu süre üç yıl olarak uygulanıyordu. Söz konusu emsal karar 18 Eylül 2013 tarihinde alındı. Ancak 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kanun 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

2 Bin Liranın Altı Kaymakamlığa Başvuracak

6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kanunun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükümleri uyarınca dosya masrafı 2 bin TL’nin altında olan tüketiciler, ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL’den 3 bin TL’ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapılması gerektiğini belirtilen Kazma, 3 bin TL’nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi’nde dava açılması gerektiğini iletti.

Kazma, sonraki aşamaları şu şekilde açıkladı: “Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Görülecek olan dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun bir şekilde sonuçlanacaktır. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına engel değildir.”

Dilekçe ve Deliller Önemli

Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden veyahut daha öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade ediliyor.

Türkiye’de son 10 yılda kullanılan kredi sayısı 75 milyon adedi geçti. Bu kredi sayısının yüzde 20′si 2013 yılında kullanıldı. 2005 yılında ortaya çıkan ihtiyaç kredisi en çok kullanılan kredi türü olurken, ardından konut kredisi geliyor. Kredi dosya masrafı almak için hangi alanda kredi çektiğinizin bir önemi yok. Dosya Masrafı Dilekçesi indirerek başvuru yapabilirsiniz

İşte Dosya Masrafını Geri Almanız İçin Gerekli Bilgiler!

Sayın Tüketiciler, Kredilerden alınan “dosya masrafı , ekspertiz, kredi tahsis değerlendirme ücreti, vb.” bedelleri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz.

Kredilerden alınan “dosya masrafı , hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz ücreti vd.” kesintileri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz. (DASK Sigortası Yasa gereği Mecburidir.)

Kredi sözleşmesi yoksa bankanızdan isteyiniz. Yasa gereği banka bir örneğini vermek zorundadır. Dilekçe örneği aşağıdadır.

1. Kredi sözleşmenizi mutlaka okuyunuz. Sözleşmenizde bu ücretler belirtilmemiş veya belirtildiği halde sizinle müzakere edilmeden bilginiz ve onayınız olmadan tahsil edilmiş ise,

2.Bankanın Genel Müdürlüğüne (Mail, Faks veya İadeli Taahhütlü Mektup ile) kesilen bedel/bedellerin tarafınıza ödenmesini isteyiniz. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup ile ihtar göndermenizi önermekteyiz. Olumlu yanıt alamazsanız o zaman,

3.Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.- TL ’ye kadar miktar ise ikamet ettiğiniz yerde bulunan hakem heyetine dilekçe ile başvurunuz. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, İllerde valilik Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Hakem heyetlerinin 2013 yılı için 3.110,58.- TL ‘ye kadar olan kararları bağlayıcı olmayıp bir üst merci Tüketici Mahkemesine delil niteliği taşımaktadır.

4.Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.- TL ’nin üzerinde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvurunuz. Davanızı kendiniz bizzat açabileceğiniz gibi avukatınız aracılığıylada açabilirsiniz. Avukat mecburiyeti yoktur.

5.Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde aynı sıfatla “ASLİYE HUKUK MAHKEMELERİ” yetkilidir. BAKIRKÖY, BAHÇELİEVLER, BAĞCILAR, ESENLER, GÜNGÖREN VE ZEYTİNBURNU İLÇELERİ “BAKIRKÖY TÜKETİCİ MAHKEMESİ ADLİ BÖLGESİ GÖREV ALANI İÇERİSİNDEDİR.” “HSK’nın 19.07.2007 tarih ve 336 Sayılı Kararı”

6.1.191,52.- TL ’nin üzerinde bedeller için Mahkemeye müracaat ettiğinizde HMK’ya göre sizden peşin avans gideri ücreti alınır.

7.Mahkemeyi kaybetmeniz halinde “mahkeme masrafları , bilirkişi ve tebligat ücretleri ile karşı tarafın 660.-TL’lik avukatlık” ücretini ödemeniz söz konusu olabilir.

8.Bunun için ilgili mercilere müracaat etmeden önce sözleşmenizi okumanızı, ödeme belgelerini temin etmenizi ve belgelerin asıllarını (HMK’ya göre) başvuru dilekçelerinize eklemenizi önemle belirtiriz.Birer fotokopisi ve başvuru dava dilekçesinin bir örneğini kendinizde saklayınız.

Yargı kararları:

9. ÖNEMLİ NOT: Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir yargı kararı niteliği taşımamaktadır. Dolayısıyla Yargı mercilerine başvurularınızda farklı sonuç almanız halinde derneğimizi bağlayıcılığı yoktur.

Bu sayfayı Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, hazırlamıştır.

—–

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

—-

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih :

Adres: Ad,

Soyad: İmza:

—–

Dosya Masrafı (Hakem heyeti Dilekçe) Örneği

T.C.

…………………… KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden :

Adresi :

E- Posta & Telefon :

Şikâyet Edilen :

Adresi :

Şikâyetin Parasal Değeri :

Şikâyetin Tarihi :

Şikâyetin Konusu :Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .- TL ” bedelin tarafıma iadesi talebimdir.. (4077/6. Ve 10. maddeleri)

Açıklamalar : 1-)…………………. Bankası, ……………… şubesinden … /… /….. tarihinde ………………… adı altında ……………………….. – Türk Lirasınakit ödemeli kredi aldım.

2-)Banka ile işbu krediye ilişkin olarak sözleşme imzalamış bulunmaktayım. Ancak bu sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olması dolayısıyla sözleşmenin içeriğine müdahale hakkım verilmemiş ve benimle de müzakere edilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-)Kaldı ki sözleşmeler taraflar arasında akdedilirken, sözleşme hürriyeti ilkesine bağlı olarak taraflar arasında dengesizliğe yol açacak veya taraf aleyhine olacak bir maddenin hukuken bağlayıcılığı yoktur (4077/6. Madde )

4-) Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcının/ kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde ). Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı.

5-) Kredi veren, kredi sözleşmesi esnasında bu bilgileri vermek zorundadır. Fakat bu bilgileri vermekten imtina ederek ve bilerek tüketiciden hile ile gizleyip mağduriyetine sebebiyet vermektedir. 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici kredisi, tüketicilerin bir mal veya hizmet edinmek amacıyla kredi verenden nakit olarak aldıkları kredidir. Tüketici kredisi sözleşmesinin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez.

Sözleşmede;

a) Tüketici kredisi tutarı,

b) Faiz ve diğer unsurlarla birlikte toplam borç tutarı,

c) Faizin hesaplandığı yıllık oran,

d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,

e) İstenecek teminatlar,

f) Akdi faiz oranının yüzde otuz fazlasını geçmemek üzere gecikme faizi oranı,

g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,

h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,

ı) Kredinin yabancı para birimi cinsinden kullandırılması durumunda, geri ödemeye ilişkin taksitlerin ve toplam kredi tutarının hesaplanmasında, hangi tarihteki kurun dikkate alınacağına ilişkin şartlar,

Dolayısıyla benden haksız ve hukuksuz olarak dosya masrafı adı altında alınan ………………….- Türk Lirası’nın tarafıma iade edilmesi gerekir.

6-)Bahse konu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince Hakem Heyeti yetki ve görev alanı içerisinde bulunmaktadır.

7-)İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.

Hukuki Sebepler : 4077 Sayılı Kanun ile diğer ilgili tüm mevzuat.

Hukuki Deliller : Kredi Sözleşmesi, ödeme belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi, fazlaya ilişkin delil sunma.

İstem Sonucu : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ……………..- Türk Lirası bedelin tarafıma iadesine Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Kaynak: Medya365

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Dosya Masrafı Bilirkişiye İhtiyaç Duyulmadan Tüketiciye İade Edildi

Tüketici kredisi çeken vatandaştan 560 lira ‘dosya ve zorunlu masraf’ adı altında kesinti yapan kamu bankası, paranın tüketiciye ödenmesi gerektiğine hükmeden tüketici hakem heyeti kararının iptaline ilişkin kararı mahkemeden döndü.

Tüketici kredisi çeken vatandaştan 560 lira ‘dosya ve zorunlu masraf’ adı altında kesinti yapan kamu bankası, paranın tüketiciye ödenmesi gerektiğine hükmeden tüketici hakem heyeti kararının iptaline ilişkin kararı mahkemeden döndü. Tarafların dilekçelerini değerlendiren mahkeme, bilirkişi raporuna ihtiyaç duymadan, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri gereğince duruşma yapmadan aldığı kararla, bankayı haksız bulup, hakem heyeti kararını onadı.

Mustafa Kavakderesi, Ankara’da bir kamu bankasından tüketici kredisi çekti. Banka, ‘zorunlu ve dosya masrafı’ adı altında Kavakderesi’nden 560 TL’lik kesinti yaptı. Kavakderesi, Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaat ederek dosya masrafının iadesini istedi. Heyet, talebi yerinde bularak, paranın Kavakderesi’ne iadesine hükmetti. Kamu bankası bu kez, mahkemeye müracaat ederek kararın iptalini istedi. Banka avukatı, hakem heyeti kararının icrasının dava sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurulmasına karar verilmesini ve kararın iptalini talep etti.

Kavakdere’nin Avukatı Yunus Emre Yavuz ise “Taraflar arasında imzalanan sözleşme hükümlerinin 4077 sayılı Yasa’nın 6. Maddesine göre haksız şartlar içerdiğini, kesilen masrafların hangi sebeplerle kesildiğinin açık ve somut olmadığını görüyoruz. Yargıtay kararlarında da vurgulandığı üzere kredinin kullandırılmasında zorunlu masrafların neler olduğu konusunda ispat yükünün davacı bankaya ait olduğunu kabul etmek gerekir. Davanın reddedilmesi gerekir.” diyerek mahkemeye savunma dilekçesini verdi.

Ankara 2. Tüketici Mahkemesi de olayda, bankanın kredi açılırken veya yeniden yapılandırılırken yapılması zorunlu mutad ve zorunlu olan masrafları isteyebileceği, kredi verilmesi veya yeniden yapılandırılması için gereken zorunlu masrafların neler olduğu konusunda ispat yükünün bankaya düştüğüne dikkat çekti. Dosya üzerinden karar veren mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: “Bunun dışında sebebi ve dayanağı açıklanmayan, içeriği somutlaştırılmayan sözleşmede ‘ücret ve masraflar’ başlığı altında maktuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmün 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun’un 6. Maddesi ile Haksız Şartlar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 7. Maddesi gereğince haksız şart niteliğinde bulunduğu ve bu hükmün batıl olduğu, bankanın dava konusu giderin kredinin verilmesinde ya da yeniden yapılandırılmasında zorunlu masraf niteliğinde bulunduğu hususunu kanıtlayamadığı anlaşılmaktadır. 6100 sayılı HMK’da ‘Mahkeme, mümkün olan hallerde tarafları duruşmaya davet etmeden dosya üzerinden karar verir’ hükmü mevcuttur. Bu gerekçelerle cevap dilekçelerinin sunulması sonrasında dosyada yer alan kanıtlar ile mahkememizdeki emsal dosyalar sebebiyle alınan bilirkişi raporları itibariyle olay yeterince aydınlandığından HMK’nın 30. amir hüküm gereğince bilirkişi incelemesine de gerek duyulmamış, duruşma açılarak tarafların dinlenmesine gerek duyulmadan dosya üzerinden davanın reddine, karar verildi.”

Mustafa Kavakderesi, “Allah, yasayı çıkaranlardan ve mahkemeye savunma yapan avukatımdan razı olsun. Bu bir adaletsizlikti, mahkeme buna kısa sürede ‘dur’ dedi. Ocak ayında hakem heyetine başvurmuştum, kısa süre içerisinde dava tamamen bitti.” dedi.

Kaynak: Haber Aktüel

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredide 60 Çeşit Ücret ve Komisyon Alınıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankaların tüketicilerden aldıkları faiz dışı ücret ve komisyonların rakamlarını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Aralık 2012 Raporu’na göre; 2012′de bankaların faiz dışı gelir kalemlerinde yer alan bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde ettiği gelirin 19 milyon 237 bin TL olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın toplam gelirin (142 milyon 496 bin TL) yüzde 13,5′ini teşkil ettiği açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son dönemde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarı Taslağı’nda yer alan ve Bankacılık sektörünü ilgilendiren düzenlemeler basında geniş olarak yer aldığını ve tüketicileri bilgilendirmek amacıyla yapıldığı düşünülen haberlerin yanlış yorumlamalara da sebep olabildiğini belirterek açıklama yapılma ihtiyacının hasıl olduğunu açıkladı. Bakanlık, tüketicinin korunması adına yapılan her faaliyetin tüketici hukukunu korumanın yanında, ülke ekonomisinin korunması olduğunu belirtti.

Açıklamada, Türkiye’de 49 bankanın faaliyet gösterdiğini, bankacılık sektörünün aktif toplamı 2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,2 artarak 1 milyar 428 milyon TL seviyesine ulaştığı belirtildi. Mart 2013 itibarıyla 280 milyar 100 bin TL seviyesine ulaşan bireysel kredilerin 73 milyar 700 bin TL’si (yüzde 26,3) kredi kartı alacaklarından, 206 milyar 500 bin TL’si ( yüzde 73,7) ise tüketici kredilerinden oluştuğu bildirildi. 2011 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren kredi kartı alacakları tüketici kredilerinden daha hızlı bir artış sergilendiği açıklandı.

Bankacılık sektörünün dönem net karı önceki yılın aynı dönemine kıyasla 973 milyon TL (yüzde 16,3) artarak Mart 2013′te 6 milyon 953 bin TL’ye yükseldi. Sektörde faaliyet gösteren 49 bankadan 25′inin karında, son bir yıllık dönemde artış gerçekleşti.

Açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarınca bankaların faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların niteliklerini ve sınırlarını serbestçe belirleyebildiği hatırlatıldı. Türkiye’de faaliyet gösteren 49 banka 2012 yılında 23 milyon 649 bin TL net kar elde etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Aralık 2012 Raporu’na göre; 2012′de bankaların faiz dışı gelir kalemlerinde yer alan bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde ettiği gelir 19 milyon 237 bin TL olarak gerçekleşerek bu rakam toplam gelirin (142 milyon 496 bin TL) yüzde 13,5′ini teşkil etti.

Bankacılık sektörünün faiz dışındaki bu alanlara yönelmiş olması başlangıçta sözleşmede öngörülmeyen ve pek çok isim altında hizmet kalemlerinin sonradan tüketiciden talep edilmesi beraberinde bu konuya ilişkin şikayetlerin de artmasına neden olduğu belirtildi.

263 Bin 428 Adet Bankacılık Sektörüne İlişkin Başvurular

Açıklamada bankaların vatandaşlardan aldıkları kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafı gibi ücretlerle ilgili olarak, gerek internet sitelerinde gerekse diğer basın-yayın kuruluşları tarafından yapılan haberler yankı uyandırdığı, bahse konu kalemlerden alınan ücret ve komisyonlara karşı tüketicilerin Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine ve Tüketici Mahkemelerine başvurarak hak arama yoluna gittikleri hatırlatıldı. Bu doğrultuda; 2012 yılında Hakem heyetlerine yapılan 446 bin 54 adet başvurunun 263 bin 428 adedi (yaklaşık yüzde 59) bankacılık sektörüne ilişkin başvurulardan oluştuğu, sektöre ilişkin tüketici şikayetlerinde geçmiş yıllara göre artış gözlemlendiği belirtildi.

60 Çeşit Ücret ve Komisyon Alınıyor

Büyüme sürecindeki bankacılık sektöründe, ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirleriyle bankaların işletme giderlerini karşılama oranının 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 63,9 olarak gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda bahse konusu ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirlerinin Bankalar açısından neden vazgeçilmez olduğu bir defa daha açıkça görüldüğü açıklandı. Türkiye’de faiz oranlarının ciddi oranda düşmesinden sonra, rakamlardan da görüleceği üzere bankaların faiz dışı gelirlerinde hızlı bir artış gözlendi. Banka gelirlerinin faiz gelirlerine olan bağımlılığı azaldı. Bugün itibari ile bankaların tüketicilerden çeşitli isimler altında olmak üzere toplam 60 çeşit ücret ve komisyon tahsil ettikleri görüldüğü belirtildi.

Son zamanlarda bankaların kredi kartı aidat ücreti, hesap işletim ücreti, kredi kartı yenileme ücreti, hesap özeti ücreti, ipotek fek ücreti, nakit çekme ücreti, ortak ATM’den nakit çekme ücreti, işlemsizlik ücreti gibi değişik isimler altında tüketicilerden para tahsil ettikleri hatırlatıldı. Bankaların, hesabında para bulunan ve buna ilişkin işlemler yapan tüketicilerden belli aralıklarla hesap işletim ücreti aldığı, belli bir süre işlem görmeyen hesaplardan da kesinti yaparak işlemsizlik ücreti aldığı örnek gösterildi.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine yapılan şikayetlerin büyük bir kısmının, bankacılık sektöründe yaşanan tüketici uyuşmazlıkları olduğu dikkate alındığında, bu alanda Tüketici Kanunda yapılacak düzenlemeler büyük arz ettiği bildirildi.

Kanun Tasarı Taslağı

Bakanlık tarafından 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarı Taslağında konuya ilişkin düzenlemeler yapıldığı, tüm kesimlerin görüş ve önerilerine sunulduğu, gelen görüşler doğrultusunda Taslağa son hali verildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Tasarı Taslağında aşağıda belirtilen düzenlemeler şöyle;

“*Tüketicilerle imzalanan sözleşmelerin en az oniki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

*Sözleşmede öngörülen koşulların, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemeyeceği düzenlenmiştir.

*Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemeyeceği düzenlenmiştir.

*Bankaların tüketiciden faiz dışında aldığı ücret, komisyon ve masrafların Bakanlığımızın uygun görüşü alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirleneceği öngörülmüştür.

*Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak tüketiciye verilmesi zorunlu kılınmıştır.

*Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanması yasaklanmıştır.

*Kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmaları zorunlu hale getirilmiştir.”

Bakanlık kredi kartı üyelik ücretinin alınıp alınmayacağına ilişkin tartışmaları sona erdirecek bir formülü yukarıda belirtildiği şekilde hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı. Buna göre; kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda olacaklar. Kart çıkaran kuruluşlar bu kartlara serbest rekabet ortamı içerisinde isterlerse yukarıda belirtilen ilave hizmetleri de ücretsiz olarak sunabilme imkanına sahip olacak. Ayrıca, söz konusu ücret ve komisyonlar hakkında tüketicilerin önceden, açıkça ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve bu çerçevede müşterilerin ürün ve hizmet seçimlerini bilinçli olarak ve kendi tercihlerine göre yapmalarına imkan sağlanması büyük önem arz edecek. Bakanlık, gerek kredi kartları gerekse tüketici kanun tasarı taslağındaki diğer değişikliklere ilişkin çok daha geniş bir açıklama, çalışmalar tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Kaynak: DHA

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Kullanacaklar Dikkat

Kredi başvurusu yapmadan kredi sözleşmesine imza atmadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik

Bankalarla çektikleri krediler nedeni ile sorun yaşayan tüketicilerin Şikayetvar.com’a gönderdiği şikayetler sonrası çıkarılan analize göre; kredi başvurusu yaparken, sözleşmeye imza atarken aynı oranda titiz ve dikkatli davranmak, hakları ve sorumlulukları bilmek gerekiyor.

Şikayetler sonrası çıkarılan analize göre kredi kullanırken ve sonrasında sorun yaşamamak için dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

1 Tüm Masrafları Hesaplayın

“Kredi başvurusu yaparken belirtilmeyen tüm masraflar sözleşmeye imza attıktan sonra ortaya çıktı. Çektiğim kredinin kat kat üstünde masraf ödemek zorunda kaldım. Kredi çekmeden önce tüm masrafları hesaplayın. İşte bazı masraflar; hizmet Bedeli (Dosya ücreti), ekspertiz ücreti,avukat ücreti,istihbarat ücreti,ipotek koyma ücreti,zorunlu deprem sigortası (DASK),hayat sigortası ve konut sigortası.”

2 İmzaladığınız Sözleşmeyi Dikkatlice Okuyun

“Bankadan aranıp banka şubesine gelmemi daha önce çektiğim konut kredisinden dolayı yeni sözleşme yaptıklarını ve yeni bir sözleşmeye imza atmam gerektiğini söylediler. Bankaya gittim sayın yetkili bana ‘her yıl adres güncellemesi yapıyoruz 2 yıldır unutmuşuz şu sözleşmelere imza at’ dedi. Ben de imza attım. Meğerse yeni sözleşme adı altında bana günlük destek hesap limiti, banka hesabı ve banka kartı çıkartmışlar.”

3 Faiz Oranına Kanmayın

Faiz oranı düşük diye başvurduğum kredi başımı ağrıttı. Tüketici tarafından ödenecek toplam masraflar maliyetleri yükseltiyor. Sağlıklı bir karşılaştırma yapılırken, sadece taksiti değil, yıllık toplam müşteri maliyetini de alın. Kullanım sırasında çıkacak masraflar dışında kullanım sonrasında çıkacak masrafları da mutlaka öğrenin. Kredinin sonlanmasıyla ipotek kaldırma işlemine kadar karşınıza çıkabilecek tüm masrafları öğrenin. Benim yaşadığım kötü sürprizleri sizde yaşamayın.”

4 Kredi Kartı Tuzağına Dikkat

“Kredi kullanırken imzalattıkları sözleşmede kredi kartı şartı koymuşlar. İmza atarken onu da kabul etmişim ama haberim yok. Kargodan kart geldi hiç kullanmadım. Birkaç sene sonra kullanmadığım karta icra geldi. Kredi kartı aidatı işletilmiş. Bankalar kredi kullanan vatandaşlara kredi kartı şartı koyuyor mağdur ediyor.”

5 Hesap Özetleriniz Ücretli

“Banka kredi hesabımdan her ay hesap işletim ücreti ve hesap özeti ücreti diye bir para alıyor.

Kredimle ilgili hiçbir dokümanın posta ile gönderilmemesini özellikle istedim, 1 kez geldi çağrı merkezini arayıp göndermeyin dedim. Bilgim ve beyanım dışında ücret alıyorlar.İki yıldır yanlış tanımladıkları cep telefonu numaramı bile şubeye faks çekmeme, forumlarına yazmama rağmen değiştirmediler. Hesaplarına sadece kredi tutarımı yatırıyorum, hiçbir işlem yapmıyorum vermedikleri hizmet için yılda 75tl hesap işletim ücreti kesiyorlar. Üstelik kredi tutarından kestikleri için kredim eksik kalıyor.Bu sağlanan haksız kazançların en kısa sürede hesabıma iadesini istiyorum.”

6  Kredi Borcunuz Eksik Yatırılabilir

“Kredi borcumu eksiksiz olarak yatırdım fakat tam kredi borcum bitti diye sevinirken bankanın masraf keserek eksik yatırdığını öğrendim. Yüklü bir borç çıktı ve faizi ile ödemek zorunda kaldım. Kredi ödemelerinizi takip edin.”

7 Borcunuzun Hesaba Aktarıldığından Emin Olun

“Kredi hesabıma yatırdığım 800 tl hesabıma geçmemiş. Oysa ev kredisi çektiğim 2006 ve kredi kartı kullandığım 1999 yılından bu yana ödemelerimi hiç aksatmadan yapan 13 yıllık müşteriyim. Durumu bugün internet sayfamdaki bankacılık işlemlerime girdiğimde fark ettim. Bu ay ki ödemem gereken parayla iki katına çıkacak.Ödememi yaptığımdan çok eminim. Farklı durumlar oluşursa yargıya baş vuracağımı belirtirim.”

8 Kredi Dokümanlarınızı Saklayın

“Banka kredi masrafları için alınan masrafların beyanı için kullanmak üzere kredi dokümanları istedim önce reddetti sonra dilekçe istedi. Sonra belirsiz bir tarihe erteledi. Daha sonra karşı mahkeme açıp zararlı çıkmakla tehdit etti daha sonra 100 TL makbuz ücreti istedi.”

9 Habersiz Sigortalanabilirsiniz

“Bankadan kredi kullandım. Sigortanın başta ödeneceği sonradan ücret tahsil edilmeyeceği söylendi. Kredinin birinci yılında hesabımdan yaklaşık 200 TL sigorta yenileme ücreti kesildiğini gördüm. Sonrasında farkettim ki kredimin birinci yılından bir gün önce hesabımdan benden habersiz sigorta şirketine otomatik ödeme talimatı verilmiş ve hesabımdan çekilmiş. Halen bana herhangi bir imzalı evrak yollayamadılar. Yolladıkları tek evrak sigorta şirketinin imzaladığı fakat benim imza yerimin boş olduğu poliçe. “

10 Adınıza Habersiz Hesap Açılmış Olabilir

“Kullanmış olduğum krediden dolayı bağlı hesap açılmış (haberim yok )Maaş müşterisi olmama rağmen hesabımda para olmasına rağmen paradan kredi taksitini kendileri ödüyor (haberim olmadan) sonra ve para kullandınız diye bunun faizini istiyor. Krediye bağlı hesabı kapatmak için şubesine gidiyorum telefon bankacılığı ile yapabilirsiniz diyor. Telefon bankacılığı yalnızca şubelerden yapılabilir diyor. Bunları söyleyenler aynı bankanın çalışanları. İşin garip tarafı para olan hesabımdan kredi taksitimi ödeyemiyorum. İlla ki bağlı hesaptan ödenip ekstra faiz ödeyecekmişim.”

Haberciniz.biz

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çanakkaleliler Kredi Masraflarını Almak İçin Tüketici Derneğinden Yardım Alıyor

Yargıtay’ın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraların geri ödenmesi ile ilgili çıkardığı “dosya masrafına iade” kararının ardından, Çanakkale’de de kredi kullanıcısı tüketiciler başvurulara başladı.

Çanakkale’de dosya masrafını almak için başvuruda bulunan tüketicilerin öncelikli olarak bankaya yazılı olarak iadeli taahhütlü başvuruda bulunması gerektiğini ifade eden TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit dosya masrafı 1.161 liraya kadar olan tüketicilerin Tüketici Heyetine başvurduğunu, bu rakamın üzerinde olan tüketicilerin davarlının ise Tüketici Mahkemeleri’nde görüldüğünü belirtti.

TÜKODER Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit; “Kredi masraflarının geri talebi ile ilgili vatandaşlarımız başvuruda bulunuyor. Davası lehine sonuçlanan tüketiciler de var. Öncelikle tüketiciler bankaları ihtar etsinler. Yalnız bir detay var, kredi sözleşmesinde açık açık dosya masrafı alındığı el yazısı ile belirtiliyorsa geri alamazlar, sözleşmenin maddeleri içinde yer alıyorsa geri alabilirler. Sözleşme örneği kendilerinde olan tüketiciler TÜKODER ’den dilekçe örneği alıp, postaneden iadeli taahhütlü başvuruda bulunabilirler. Kredi ödemeleri devam ederken de bu haklarını arayabilirler” dedi.

Berkit bankaların başta hesap işletim ücreti adı altında olmak üzere müşterilerinden 80 kalem üzerinden çeşitli komisyonlar aldığını belirterek, bunların hiçbir yasal dayanağı olmadığını belirtti. Bankaların konut kredisi kullanan ve borcu biten evi ipotekteki tüketicilerden ise 300-400 lira ücret bedeli istediğini belirten Berkit bunun da yasal olmadığını ekledi ve bankaların tüketiciyi yolunacak kaz gibi gördüğünü belirtti.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Ödediğiniz Kredi Dosya Ücretinin Makbuzunu Bankadan Alın

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti vatandaşı para iadesi için dosya masrafına ödenen ücretin makbuzunun alınması konusunda uyardı

İllas Haber Ajansı’nın haberine göre, Yargıtay’ın verdiği karar sonrasında, bankalardan aldıkları krediler karşılığında ödedikleri dosya masraflarını geri almak isteyen vatandaşlara Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nden ”Para iadesi için dosya masrafına ödediğiniz ücretin mutlaka makbuzunuz alın” uyarısı geldi.

Yargıtay’ın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraların iade edilmesi kararının ardından, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecekleri bildirilmişti. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaşın bu haktan yararlanabileceğinin ortaya çıkmasının ardında bankalara ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne dilekçe yağmaya başladı.

Kredi dosya masraflarının iadesi konusunda Trabzon İl Sanayi ve Ticaret Müdürü ve İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Mehmet Siyambaş, müracaatta bulunan vatandaşları uyardı. Siyambaş “Dosya masraflarını geri almak isteyen vatandaşlarımız mutlaka ödedikleri ücretlerin makbuzlarını bankalardan temin etmeliler, aksi halde hiçbir hak talep edemezler” dedi.

Karar sonrasında haftada 150 vatandaşın kendilerine şikayet için müracaatta bulunduğunu ifade eden Siyambaş “Bankaların masraf ve fon ücreti adı altında vatandaşlara verilen krediler için talep ettikleri ücretlerin iadesi konusunda Yargıtay’ın verdiği bir karar var. Vatandaşlarımız bu konuyu duyduktan sonra elinde hiçbir belge, bilgi olmadan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne geliyor. ‘Ben falan bankadan kredi çektim, bunun iadesinin yapılmasını istiyorum’ diye bize şikayette bulunuyorlar. Dolayısıyla bu konu hakkında yeterli bilgisi olmayan vatandaşlarımız bizlere gelerek şikayette bulunduklarında bizim personelimizde de bir yığılma ve bazen de sürtüşmelere varan durumlar oluşuyor. Bizim burada istediğimiz, tüketici hangi belgeler ile sorununu çözebilecek, bunun bilinmesini sağlamak. Tüketici karar tarihinden itibaren 10 yıl geriye dönük şekilde, bankalardan çektiği gerek tüketici kredisi gerekse konut kredilerinde ama yapılandırma hariç dosya masrafı adı altında alınan ücretleri belgelendiren dekontun fotokopisi ile müdürlüğümüze müracaat etmeleri yeterli” dedi.

Bankalardan alınan krediler sırasında kendilerine imzalatılan sözleşmelerin dikkatle okunması gerektiğine de değinen İl Tüketici Sorunları Hakemi Heyeti Başkanı Mehmet Siyambaş” Tüketiciler öncelikler sözleşmenin 12 punto ile yazılıp yazılmadığına dikkat etmeli. Yazılar tüketicinin okuyabileceği büyüklükte olmalı. O sözleşmelerde önemli olan iki madde var, biri yıllık aidatın miktarının yazdığı madde diğeri ise fon ve kredi masrafları maddesi. Bu maddeleri dikkatle okuyup imzalamalılar. Aksi takdirde bir hak talep edilmesi söz konusu olamaz” diyerek tüketicileri uyardı.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Kartından Kullanılan Krediler İhtiyaç Kredisini İkiye Katladı

Bankaların kıyasıya rekabet içerisinde olduğu kredi kartından kullanılan krediler, ihtiyaç kredisini neredeyse ikiye katladı.

Kullanımının rahat olması ve son dönemde kampanyalarla maliyetin düşmesi kredi kartlarında nakit avansı patlattı.

Bankaların kıyasıya rekabet içerisinde olduğu kredi kartından kullanılan krediler, ihtiyaç kredisini neredeyse ikiye katladı. Bankalararası Kart Merkezi ve Merkez Bankası verilerine göre Ağustos 2011-Mart 2012 tarihleri arasındaki 8 aylık dönemde, kredi kartından çekilen nakit avans tutarı 17 milyar 72 milyon liraya ulaşırken, bu süreçte kullanılan ihtiyaç kredisi ise 9 milyar 113 milyon lira oldu. Özellikle kısa vadede bireysel krediden ucuz hale gelen ve kullanımı ihtiyaç kredisine göre çok daha kolay olan nakit avans tutarı 2011de yüzde 25 artarak 24.8 milyar lira olmuştu. Bu yılın ilk çeyreğinde de nakit avans tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 artarak 6  milyar 448 milyon liraya çıktı. 2011 sonundan bu yana bankaların ihtiyaç kredileri yüzde 4,6 artarken, bu dönemde kredi kartı alacakları yüzde 8,3 arttı. Son 8 ayda ihtiyaç kredileri yüzde 11,1 artarken, kredi kartı alacakları ise yüzde 17 yükseldi.

Maliyet Avantajı

Enflasyona odaklanan Merkez  Bankası’nın para politikasını sıkılaştırarak, kredilerdeki büyümeyi yüzde 14′te tutmak istemesi, bankaların kredi kartı pazarına odaklanmasına neden oluyor. Fonlama maliyeti artan bankalar, özellikle kısa vadede kredi kartlarını nakit çekim için avantajlı hale getiriyor. Merkez Bankasının da kredi kartında azami faiz oranını belirlemesi bu pazarın büyümesinde etkili. 10 bankanın bir yıllık tüketici  kredisinde aylık ortalama faiz yüzde 1,65 ile 1,70 arasında değişirken, bu kredinin yıllık maliyeti, kredi dosya masrafı ve KKDF ile yüzde 20,28e ulaşıyor. 1 yıl vadeli 1.500 TL kredinin aylık ödemesi ortalama 142-150 TL arasında. Bu kredi, bankaya, son dönemdeki kampanyalara rağmen en az 1.705 TL olarak geri ödeniyor.

Kredi kartından 1.500 TLlik nakit çekimde de aylık 137 TL geri ödeme ile yıl sonunda 1.644 lira ödeniyor. Bankadan bankaya değişen nakit çekim ücretinin de dahil edilmesiyle bu tutar 1.700 TL’ye çıkabiliyor. Fakat nakit avansın formalitesinin olmaması, bankaya dahi gidilmeden çekilebilmesi bu krediye ilgiyi arttırıyor. Zira bireysel kredide, dosya masrafları, kefil gibi şartların olması tüketiciyi caydırıyor.

KMH de Yükseliyor

Bankacılar özellikle kısa vadede nakit avans çekim tutarının arttığına dikkat çekerek, 1.500 liranın 1 ay vadeli kredili  mevduat hesabından (KMH) kullanılması durumunda 93 liralık maliyet oluşuyor. Bu 1 yıl vadeli kredi kullanımından daha avantajlı ve daha az zahmetli değerlendirmesinde bulundu. Geçen yıl Haziran’da 6.5 milyar lira olan KMH kapsamında kullanılan krediler, yıl sonunda 7.4 milyar liraya ulaşırken, bankaların tahsis ettiği kredinin kullanılmayan kısmı 22.4 milyar liraya ulaştı.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati