Tag: Kredi Garanti Fonu

KOSGEB Kredileri ile İlgili Tedbirler Araziye Uyarlanamadı

Van’daki Esnaf ve Sanayicinin Ekonomik Sıkıntıları Masaya Yatırıldı

Van’da depreminin vurduğu kentteki esnaf ve sanayicinin sıkıntılarına çözüm bulmak için aralarında Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz Göğebakan, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel, Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Cantekin, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, KOSGEB Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tüysüz’ün katılımıyla değerlendirme toplantısı yapıldı.

Vali Karaloğlu, toplantıyı esnafın, tüccarın, sanayicinin yaşamış olduğu finans sıkıntıları noktasında çözüm olabilecek, çözüm üretebilecek bir toplantı olarak gördüğünü bildirdi. Yaşanılan büyük felaketlerden sonra toplumun her kesiminin belli sıkıntılar çektiğini ifade eden Karaloğlu, şunları söyledi:

”Vatandaşımız sıkıntı çekti ve çekmeye devam ediyor. Belki bir müddet daha bu sıkıntılar devam edecek. Ama toplumun önemli bir kesimini oluşturan ve belki bel kemiğini oluşturan esnaf, tüccar, sanayici kesimi de bu depremden olumsuzluk olarak nasibini aldı.

Bu ortamda Van’daki esnaf ve tüccarın dükkanında depremden kaynaklı bir zararı, bir yıkıntısı, mal kaybı olmasa da bu ticari daralmadan dolayı her esnafımız, her tüccarımız depremzede durumuna düşmüştür.

Her esnafımız, her tüccarımız depremden etkilenmiştir. Onun için biz depremden sonra Van’daki esnaf ve tüccarın şunlar etkilendi, şunlar etkilenmedi noktasında değiliz artık. Depremden sonra özellikle finans krizi, deprem öncesinde kullanılan kredilerin ertelenmesi, vergilerin ve SGK primlerinin ertelenmesi konusunda çeşitli tedbirler açıklandı. Bunların birçoğu uygulanıyor. Fakat finans konusunda, özellikle açıklanan KOSGEB kredileriyle ilgili tedbirleri maalesef araziye tam olarak uygulayamadık.”

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan ise geçen hafta banka temsilcileri Bankalar Birliğinde toplanarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘na, karşılıklar yönetmeliğinde Van için özel olarak eklenen maddedeki kredi yapılandırma süre sonu olan 2012 tarihinin, Aralık 2012′e uzatılması için taleplerini ilettiğini bildirdi.

BDDK’nın bu talebi olumlu yaklaşacağını umduklarını dile getiren Göğebakan, ”Afetten önceki mevcut olan kredilerin yapılandırılma çalışmaları çok önemli ve mutlak gereklidir. Ancak bu çalışmalar yeterli midir? Elbette ki değildir. Yapılacak ilave görevlerimiz vardır ve bunların ne olduğunu bugün burada belirlemeye çalışacağız” dedi.

Van’da Takibe İntikal Eden Kredi Oranları Türkiye Ortalamasının Altında

Türkiye geneli bankaların verdiği kredilerin geri dönüşlerinde Van’ın çok olumlu bir konumda olduğunu belirten Göğebakan, şunları kaydetti:

”’Van ilinde BDDK’nın verilerine göre 41 banka şubesi var. Bankaların Türkiye’deki toplam kredileri 651 milyar lira, Van’da ise depremden önceki ay itibariyle 1 milyar 687 milyon lira büyüklüğünde bir kredimiz var.

Van ilinde takibe intikal eden kredilerin oranı Türkiye ortalamasının altındadır. Türkiye’de yüzde 2,71 iken Van’da yüzde 2,39′luk oran var. Bunu da sevinerek müşahede ediyoruz ki, Van’da takibe intikal eden kredi ortalamamız ülke ortalamasının altındadır.”

Göğebakan’ın konuşmasının ardında, soru cevap şeklinde devam eden toplantıda Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nuri Cantekin, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, KOSGEB Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tüysüz ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel, esnaf ve sanayi odaları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Sivil toplum örgütü temsilcileri ve oda başkanları, ilde şu ana kadar yapılan çalışmaları yetersiz bulduklarını belirterek, taleplerini dile getirdiler.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kahramanmaraş’ta Açılan Kredi Garanti Fonu Kobiler İçin Büyük Fırsat Oluşturuyor

KMTSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu Banka Çalışanları ve Bankaların Şube Müdürleriyle Buluştu

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, Kredi Garanti Fonu’nun Kahramanmaraş’ta açıldığı Şubat ayından bu yana faaliyette olduğunu hatırlattı.

Bankaların yüzde 80 garantiyle çalışmalarının daha akılcı olduğunu ifade eden Balcıoğlu, “Bankalar Kredi Garanti Fonu’nu iyi değerlendirmelidir.” dedi.

Balcıoğlu şunları söyledi: “Bir dönem ekonomistler kriz her şeyi silip sürüyor demişti. Başbakanımız da kriz teğet geçecek demişti. Teğet geçti ve Kahramanmaraş’ta da çok büyük bir şey olmadı. Şimdi yine ekonomistler ve hatta benim finansman müdürüm de dahil 2012 yılında kusursuz bir fırtınadan bahsedildiğini söylüyor, ama yine Başbakan çıkıyor ve diyor ki kriz bu defa teğet bile geçmeyecek diyor. Hangisine inanacağımızı bilmiyoruz. Biz de her dönem bu tip durumlarla da karşılaştığımızdan meclisimize bir banka müdürü alıyoruz. Kredi Garanti Fonu’nun açılması ve daha hızlı hareket edebilmek amacıyla ısrar ettik. Odalar Birliğine yakınlığımdan dolayı açmayacaksanız açmayın dedik, naz yaptık ve sonunda açıldı. Açıldı ama Şubat ayında pek bir iş yapamıyor. Sizlerden talep gelmeli ki Kredi Garanti Fonu çalışsın. Bankalar yüzde 120 yüzde 150 gibi teminat istiyorlar. Bankalara diyor ki eğer ödenmezse ben Kredi Garanti Fonu olarak yüzde 80′ini öderim diyor. Bankalarda şartlar ağır ama Kredi Garanti Fonu bunları da istemiyor, hatta 2′nci derece ipotek alırım, makine rehin alırım diyor. Bu kadar garanti bir paraya ya da teminata banka müdürlerimiz neden teveccüh göstermiyor, ben gerçekten merak ediyorum. İleride bir kriz ihtimali de var. O zaman biz bunu neden kullanmayalım?”

Açılış konuşması sonrası Kredi Garanti Fonu Kahramanmaraş Şube Müdürü Ertugrul Çay, banka çalışanları ve şube müdürlerine Kredi Garanti Fonu konulu detaylı bilgi verdi.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnaf ve Zanaatkâra 20 Milyon TL’yi Aşkın Faiz Destekli Kredi

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Vakıflar Bankası, KOBİ’lere, esnaf ve zanaatkara yönelik olarak 3 paketten oluşan ve toplamı 20 milyon TL’yi bulan faiz destekli krediler için protokol imzaladı.

Protokol imza törenine Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Besimler, bakanlık ve banka üst düzey yetkilileri katıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun yaptığı konuşmada, hükümetleri iktidara geldikten sonra bakanlık olarak KOBİ’lerin gelişimini,  esnaf ve zanaatkârın büyümesini sağlamak için bir çok adım attıklarını, bunlardan birinin de Vakıflar Bankası ve TC Ziraat Bankası aracılığıyla faiz destekli kredilerin kullandırılması olduğunu söyledi.

Bakanlığı döneminde bugüne kadar verdikleri krediler hakkında ayrıntılı bilgi aktaran Atun, bunların toplamının 30 milyon 672 bin TL’yi bulduğunu söyledi. Bunun çok önemli bir rakam olduğunu kaydeden Atun, bu arada Kredi Garanti Fonu’na da işlevsellik kazandırdıklarını ve önemli bir yatırım teminatı oluşturduklarını söyledi.

Faiz destekli krediler çerçevesinde bugün Kıbrıs Türk Vakıflar Bankası ile bir protokol imzaladıklarına dikkat çeken Bakan Atun, bu kredi programının 3 paketten oluştuğunu belirtti.

İlk paketin, kaynağı bitmiş olan kredi paketine yeni kaynak sağlamayı amaçladığını, bunun ilk 6 ayının ödemesiz, 30 ayının ödemeli ve yüzde 8 faizli krediden oluşacağını ifade eden Atun, bundan 100 işletmenin faydalanacağını, toplamının ise 3 milyon 300 bin TL olduğunu kaydetti.

Atun, ikinci paketin ise 48 aylık yüzde 8 faizli ve yine 100 kişinin faydalanabileceği 2 milyon 850 bin TL tutarında krediden oluştuğunu anlattı.

Bakan Atun’un verdiği bilgiye göre, üçüncü paket faiz destekli KOBİ finansmanında bir ilki oluşturuyor. Buna göre, poliçe limitli iştirak finansmanı çerçevesinde, söz konusu kredi, limitli hesap benzeri bir yöntemle uygulanacak. Krediyi alan, hak ediş ve fatura ibrazıyla kredisini kullanabilecek. Kredi limiti, tüzel veya gerçek kişi başına 50 bin TL olacak. 280 kişinin faydalanabileceği kredinin toplamı 14 milyon TL.

KKTC ile TC Arasında 15 Kasım’da 3 Milyon TL’lik Protokol

Ekonomi Bakanı Atun, önümüzdeki altı ayda yeni kredi programları da açıklayacaklarını ifade ederek, 15 Kasım’da Başbakan İrsen Küçük ve TC Devlet Bakanı Cemil Çiçek arasında imzalanacak hibe protokolüyle de 3 milyon TL’lik bir kaynak sağlanacağını belirtti.

Teminat Kooperatifi Oluşturulacak

Yeni bir teminat yapısı da geliştirerek, Teminat Kooperatifi oluşturulacağını anlatan Atun, İhracat Destek Kredisi için de çalışma yaptıklarını söyledi.

Vakıflar Bankası ile yakın çalışma içinde olduklarını ve İnkişaf Sandığı aracılığıyla bu bankanın yönetiminde de yer aldıklarını anlatan Ekonomi Bakanı Atun, “Vakıflar Bankası, sistemin en sağlıklı bankalarındandır” dedi.

Kıbrıs Türk Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Besimler ise konuşmasında, bankalarının maliyeti düşürme, verimliliği artırma ve faizleri düşürme çabasında olduğunu söyledi.

Esnaf ve zanaatkâra müşteri göndermenin önemine de işaret eden Besimler, faiz oranlarında olağanüstü iyileştirme yaptıklarını, KKTC’de en yaygın şube ağı olan bankalardan birini “Benchmark” (ölçü) olarak seçerek, faizleri bu bankanın altında tutma hedefini seçtiklerini belirtti.

Besimler bu çerçevede, “1.59, 0.95 ve 1.25” gibi aylık faizli kredi ürünleri hazırladıklarını, kredileriyle tüketiciyi de desteklediklerini, böylece piyasanın canlanmasının da sağlanacağını kaydetti.

Kıbrıs Postası

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İhracatçı Yüzde 1′lik Destek İstedi

Döviz kurlarındaki düşüşe rağmen ihracattaki hızlı artış devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre, bu yıl ekim ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 8,84 artışla 10 milyar 790 milyon dolara yükseldi. Böylece ocak ayından beri ilk defa 10 milyar dolarlık sınır aşılmış oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılara bütçeden verilen desteğin, toplam ihracatın yüzde 1′i seviyesine çıkarılmasını istedi. İhracatçıların çatı örgütü TİM, ekim ayı rakamlarını Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantı ile açıkladı.

Bu yılın ocak-ekim dönemindeki ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,41 artışla 92 milyar 675 milyon dolara yükselirken, son 1 yıllık ihracat ise yüzde 9,12 artışla 111 milyar 632 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ekim ayında 1 milyar 696 milyon dolar ile en fazla ihracatı gerçekleştiren otomotiv endüstrisi liderliğini sürdürürken, bunu 1 milyar 367 milyon dolar ihracat ile hazır giyim ve 1 milyar 177 milyon dolar ihracat ile demir çelik sektörleri takip etti. Türkiye’nin, ekim ayında toplam ihracatının yüzde 82,64′ünü gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 7,39 artışla 8 milyar 917 milyon dolarlık, yüzde 14,03′ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 8,44 oranındaki artışla 1 milyar 513 milyon dolarlık, yüzde 3,33′ünü oluşturan madencilikte ise yüzde 67,99′luk artışla 359 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Sanayi sektörü alt başlığı altında yüzde 63,52 payla ilk sırada yer alan sanayi mamulleri içinde en büyük payı yüzde 15,72 ile otomotiv endüstrisi, bunu yüzde 12,67′lik payla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izledi.

Aynı dönemde, en yüksek ihracat artışı yüzde 67,99 ile madencilikte gerçekleşirken, bu sektörü yüzde 49,74 ile deri ve deri mamulleri takip etti. Ekim ayında Türkiye ihracatında ilk 10 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Irak, Fransa, Rusya Federasyonu, ABD, İran, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2010 yılı başından beri ilk defa 10 milyar dolar eşiğini geçtiklerini aktardı. Bu eşiği çok önemsediklerini ifade eden Büyükekşi, “Bu rekor yıl sonu hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor.” dedi. Büyükekşi ayrıca, “Büyüyen devlet bütçesinden ihracatçıların uluslararası rekabet gücü kazanması için daha fazla pay ayrılmalı. İhracatçılara verilen destek tüm ihracatımızın yüzde biri seviyesine yükseltilmeli.” diye konuştu. İhracatçı için 500 milyon TL sermayeli ayrı bir kredi garanti fonu ile kur istikrar fonu kurulmasını isterken, “İhracatçının kurdan kaynaklanan riskini hedge edecek bir mekanizmayı mutlaka en kısa zamanda hayata geçirmemiz gerekir.” önerisinde bulundu. Hızla artan cari açığın finansman kalitesinde de düşüş gözlendiğini sözlerine ekledi.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İş Bankası’ndan KOBİ Projesine Finans Desteği

İş Bankası, Kredi Garanti Fonu ile Avrupa Yatırım Fonu arasındaki işbirliğiyle başlatılan ‘Her köye bir KOBİ’ projesinde işletmelere finansman sağlayacak.

Bankadan yapılan açıklamada, nüfusu binin üzerinde olan yerleşim yerlerinde, KOBİ’leri geliştirmek, yeni yatırımları desteklemek, kırsal kesimdeki girişimciliği ve istihdamı artırmak için işletmelerin yararlanabileceği proje kapsamında bir KOBİ’nin en fazla 1 milyon 250 bin lira tutarında kredi kullanabildiği belirtildi. Açıklamada, çalışan sayısı 250’yi ve yıllık cirosu 25 milyon lirayı aşmayan firmaların kullanacağı kredilere Kredi Garanti Fonu’nun yüzde 80 kefalet verdiği kaydedildi.

Star

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ’lere 280 Milyonluk Euro Nefesi

Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu, 6 kuruluşla imzaladığı anlaşma ile KOBİ’leri 280 milyon euroluk kredi desteği sağladı.

43 ildeki küçük işletmeye verilecek kredinin vadesi 5 yıl olarak belirlendi.

Küçük ve orta boy işletmelere Avrupa’dan kredi desteği geldi.  Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Avrupa Yatırım Fonu (AYF), Akbank, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile toplam değeri 280 milyon euroya ulaşan sözleşme  imzaladı. Sözleşmeler, 250 milyon euro tutarındaki AYB kredisini ve 30 milyon euro tutarındaki AYF garantilerini içeriyor.

Adı Büyük Anadolu Kredisi

AYB ortağı bankalar, kredi tutarına kendi kaynaklarından karşılık bulduğunda KOBİ’ler için toplam 500 milyon avro hazır edilmiş olacak. Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) adı verilen ve Türkiye Cumhuriyeti, AB Komisyonu ve Türk bankalarıyla ortaklık içinde geliştirilen bu  KOBİ finansman aracı, ilk olarak temmuz ayında uygulamaya koyulmuştu. Bu finansal araç, KOBİ’lere ve mikro-işletmelere yönelik olarak müşteriye özel finansal yardım sağlamayı amaçlıyor. 43 ildeki küçük işletmelerin destekleneceği kredinin vadesi 5 yıl olacak.

Her Yıl 2.2 Milyar Euro Kredi Kullandırıyoruz

Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, Türkiye’ye  kullandırdıkları kredi miktarının yıl sonunda 2.2 milyar euroya yaklaşacağını söyledi. Kollatz-Ahnen daha küçük yerleşim yerlerindeki  atık su ve inovasyon projelerine kredi  vermek istediklerini belirterek, “Krizden önce kullandırılan krediler yıllık ortalama 2 milyar euroya çıktı. Kriz sırasında ise  bu rakam 2.5 milyar euro oldu. Bu sene sonunda 2.2 milyar euro olabilir, gelecek sene 1.8 milyar euro olabilir ama ortalamada  Türkiye’ye yıllık 2 milyar euro kredi sağlıyoruz” dedi.

Bugün

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Afet mağduru işletmelere KOSGEB desteği

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sel felaketi başta olmak üzere doğal afet, yangın nedeniyle iş yerleri zarara uğrayan esnaf sanatkarlarla KOBİ’lere, KOSGEB tarafından 100 bin lira “Acil Destek Kredisi” verileceğini açıkladı.

Ergün, konuya ilişkin yazılı açıklamasında KOSGEB’in, işletme başına üst limitin azami 100 bin lira olarak belirlendiği “Acil Destek Kredisi Programı”ndan, Türkiye’de yaşanan sel felaketi başta olmak üzere doğal afet, yangın vb. nedenlerden zarar gören ve faaliyetleri aksayan, bunu da ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan işletmelerin faydalanabileceğini bildirdi.

6 ayı geri ödemesiz 24 ay vade

Kredi vadesinin ilk 6 ay ödemesiz, kalanı aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 24 ay olacağını ve kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından ödeneceğini belirten Ergün, bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf sanatkarlar ile KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonunun da bu süreçte devrede olacağını kaydetti.

Ergün, teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerin diğer kredi faiz desteği modellerinde olduğu gibi bu modelde de Kredi Garanti Fonu A.Ş’den (KGF) yararlanabileceklerini ifade eden Ergün, ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerin, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabileceklerini belirtti.

Başvurular, yetkili banka şubelerinden yapılacak

Bakan Ergün, KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelerin, Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası şubelerinden herhangi biri aracılığı ile başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. Bakan Ergün, şu bilgileri verdi:

“Kredi tahsisinde başvuru sırasının esas alınacağını göz önünde bulundurarak, krediden yararlanmak isteyen işletmelerin bir an önce KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırıp, bankalara başvurmaları gerekmektedir. Başvurularla ilgili detaylı bilgilere, KOSGEB’in resmi internet sayfası www.kosgeb.gov.tr adresinden ve 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi’nden ulaşılabilecektir.

Acil Kredi Destek Programı ile ülkemizde yaşanan doğal afetler ve özellikle sel felaketi nedeniyle işyerleri zarar gören esnaf-sanatkarlar ile KOBİ’lerin kısa sürede toparlanmasını amaçlıyoruz. Acil Kredi Destek Programının, sıkıntılı dönemden geçen esnaf-sanatkarlarımızla KOBİ’lerimizin şartlarını iyileştireceğine inanıyorum.”

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ kredileri 100 milyarı aştı

Bankaların KOBİ’lere kullandırdığı krediler toplamı, Ocak-Haziran döneminde yüzde 20.9 artışla 100 milyar 635 milyona ulaştı.

Türkiye ekonomisinde canlanma ve yeniden büyüme süreci olan yılın ilk altı ayında, KOBİ’ler cephesinde de olumlu gelişmeler yaşandı.

Ocak-Haziran döneminde bankaların KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı ve KOBİ’lere açılan kredilerin hacmi hızlı bir büyüme kaydederken, batık KOBİ kredi tutarı azaldı.

DÜNYA’nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, KOBİ kredilerinin toplam hacmi Ocak Haziran döneminde yüzde 20.9 oranında 17 milyar 364 milyon lira artışla 100 milyar 635.3 milyon liraya ulaştı. Yılın ilk yarısında yüzde 15.9 artışla 486 milyar liraya ulaşan bankacılık sektörü toplam kredi hacmi içinde KOBİ kredilerinin payı yaklaşık 1 puan artarak yüzde 22.1′e yükseldi.

Haziran sonu itibariyle KOBİ kredilerinin 33 milyar 43.4 milyon lirası mikro, 27 milyar 555.2 milyonu küçük ve 40 milyar 36.7 milyon lirası da orta büyüklükteki işletmelere ait bulunuyor.

İlk altı ayda mikro işletmelerin kredi hacminde 3 milyar 846 milyon, küçük işletmelerin kredilerinde 5 milyar 484 milyon, orta büyüklükteki işletmelerin kredi hacminde de 8 milyar 34 milyon liralık net artış yaşandı.

Kriz koşullarının egemen olduğu geçen yılın ilk yarısında yüzde 6.1 oranında 15.2 milyar lira azalarak 79 milyar 423 milyon liraya inen KOBİ kredileri, ikinci yarıda 4 milyar liraya yakın artışla 2009 sonu itibariyle 83 milyar 271.5 milyon lira olmuştu.

Bankaların KOBİ müşterisi arttı

Bankaların KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı Ocak-Haziran döneminde 2 bin 523 artarak 1 milyon 231 bin 169′a yükseldi. Banka müşterisi küçük işletmelerin sayısı 7 bin 301 artışla 168 bin 968, orta büyüklükteki işletmelerin sayısı da 6 bin 257 artışla 73 bin 632′ye ulaşırken, mikro işletmelerin sayısı 11 bin 35 azalarak 988 bin 569′a geriledi.

Kriz koşullarının yoğun hissedildiği geçen yılın ilk yarısında banka müşterisi KOBİ’lerin sayısı 79 bin 957, 2009′un tümünde de 72 binden fazla azalarak 1 milyon 228 bin 646′ya gerilemişti.

Geçen yılki azalma, krizde en fazla sıkıntı yaşayan mikro işletmelerden kaynaklanmıştı. 2009′un tümünde banka müşterisi küçük işletmelerin sayısı 3 bin 725, orta büyüklükteki işletmelerin sayısı da 4 bin 727 artarken, mikro işletmelerin sayısı 80 bin 459 azalmıştı.

Batıklarda küçülme yaşandı

Geçen yılın ilk yarısında yüzde 31, tümünde ise yaklaşık yüzde 62 büyüyerek 6 milyar 892.4 milyon liraya ulaşan takipteki KOBİ kredileri, bu yılın ilk altı ayında yüzde 9.1 oranında 628 milyon lira küçülerek 6 milyar 264.7 milyon liraya geriledi.

Batık KOBİ kredilerinin 2008 sonunda yüzde 5′e yaklaşan, 2009 sonunda yüzde 7.7 olan oranı, bu yılın ilk yarısında 2 puana yakın düşüşle yüzde 5.9′a indi.

Haziran sonu itibariyle takipteki kredilerin 3 milyar 42,6 milyonu mikro, 1 milyar 635,3 milyonu küçük, 1 milyar 586,6 milyonu da orta büyüklükteki işletmelere ait bulunuyor. Yılın ilk altı ayında her üç grupta da batık kredilerin azaldığı görülüyor.

Batık KOBİ kredilerinin tutarı azalışa geçerken, kredisi takibe düşen KOBİ sayısı artmaya devam etti. Takipte borcu bulunan KOBİ sayısı ocakhaziran döneminde 3 bin 461 artarak 207 bin 14′e çıktı. Bu artış mikro işletmelerden kaynaklandı. Sorunlu kredisi bulunan küçük ve orta ölçekli işletme sayısının anılan dönemde azaldığı gözlendi.

En çok kredi özel bankalardan

KOBİ’lere en fazla krediyi özel bankaların kullandırdığı belirlendi. Özel bankaların KOBİ kredilerinin bakiyesi yılın ilk altı ayında yüzde 26.5 artışla 54 milyar 125 milyon liraya ulaştı. Toplam KOBİ kredilerinde özel bankaların payı yüzde 51.4′ten yüzde 53.8′e yükseldi.

Kamu bankalarının KOBİ kredileri yüzde 13.4 artışla 20 milyar 578 milyon, yabancı bankaların KOBİ kredileri yüzde 12.8 artışla 15 milyar 465 milyon liraya yükseldi.

Katılım bankaların KOBİ’lere açtığı kredilerin bakiyesi altı ayda yüzde 22.3 artışla 8 milyar 572 milyon, kalkınma ve yatırım bankalarının KOBİ kredileri de yüzde 16.7 artışla 1 milyar 895 milyon lira oldu.

KOBİ’lere KGF desteğinde artış yavaş

Kredi Garanti Fonu (KGF), Ocak-Haziran döneminde bin 986 KOBİ’nin kullanacağı kredilerle ilgili toplam 568.5 milyon TL’lik kefalet talebini değerlendirerek, bunlardan bin 229′una toplam 279.2 milyon TL tutarında kefalet verdi. Aynı dönemde Hazine kaynağı ile de 255 KOBİ’ye 68.7 milyon lira kefalet desteği sağlandı. Böylece altı ayda sağlanan toplam destek tutarı 347.9 milyon liraya ulaştı.

Bu arada aynı dönemde KOBİ’lerin Hazine kaynaklarından kefalet talebiyle yaptığı 67 başvurunun ise geri çevrildiği öğrenildi. Ret gerekçeleri arasında “faaliyetini sürdüremeyeceği kanısının oluşması, mali yapısının yetersizliği, moralite ve istihbarat olumsuzlukları, yapılandırılacak kredinin toplam kredi riski içindeki oranının düşük olması, yararlanma koşullarına uymama” gibi nedenler yer aldı.

TOBB, KOSGEB ve TESK öncülüğünde 1991 yılında kurulan ve 1994′ten bu yana küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) banka kredisi kullanımlarına kefalet vererek, finansman imkanı sağlayan KGF, anılan tarihten bu yılın haziran sonuna kadar 2 milyar 544 milyon lira tutarında 12 bin 887 başvuru aldı. Bunlardan 7 bin 806′sını uygun gören KGF’nin kendi öz kaynaklarından verdiği toplam kefalet tutarı 1 milyar 368 milyon lira oldu.

Bu yılın ilk altı ayındaki Hazine desteğiyle birlikte verilen toplam kefalet sayısı 8 bin 61′e, tutarı da 1 milyar 436.5 milyon liraya ulaştı.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati