Tag: mikro kredi projesi

Mikro Kredi Projesi Kapsamında Samsun’da 16 Bin TL Kredi Dağıtıldı

Samsun’da Mikro Kredi Projesi Kapsamında İş Yapma Fikri Olup Küçük Bir Başlangıç Sermayesine İhtiyacı Olan 870 Üyeye 1 Milyon TL Kredi Kullandırıldı

Samsun’da, 2009 yılında çalışmalarına başlayan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Samsun Şubesi, kredi almaya hak kazanan 13 üyeye, paralarını, düzenlenen törenle verdi.

Özel İdare Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, mikro kredi uygulamasının ilde genel meclisin aldığı karar doğrultusunda 3 yıl önce başladığını ve bugün iyi bir seviyeye geldiğini söyledi.

Samsunlu kadınların bu projeye yoğun bir şekilde ilgi gösterdiklerini belirten Vali Aksoy, “Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile ortaklaşa yürütülen bir çalışma çerçevesinde bu projeye İl Özel İdaresi 280 bin TL’lik bir kaynak ayırdı.

Başta Merkez ilçe olmak üzere, Çarşamba, Bafra ve Terme ilçelerimizde 800 kadınımız birden çok olmak üzere bu krediden yararlandı. Bugüne kadar toplam 1 milyon 40 bin TL kredi dağıtılırken, bunların birçoğunun sistem gereği geri dönüşümü sağlanıyor. Geri dönüşüm sayesinde toplanan paralar, yine başka yerlerde kullanılmak üzere sisteme dahil ediliyor.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, mikro krediyi almaya hak kazanan 13 kadın girişimcinin 16 bin TL tutarındaki kredilerini zarflar içinde Vali Aksoy tek tek takdim etti.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro Krediden Faydalanan 400 Kadın Kendi İşyerinin Patronu Oldu

Kırıkkale’de Mikro Kredi Projesi’nden 1,5 Yılda 400 Kadın Yararlanırken Şu An Aktif Olarak 340 Kadın Kredi Kullanıyor

Kırıkkale’de kadınların hem ev ekonomisine katkıda bulunmalarını, hem de para kazanmalarını sağlayan Mikro kredi’den yararlanan 400 kadın kendi işinin patronu oldu.

340 Bayan Kredi Kullanıyor

Kırıkkale Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nca ortaklaşa yürütülen, Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen Türkiye Grameen Mikro kredi Programı Kırıkkale Şubesi’nden 340 kadın aktif olarak kredi kullanıyor.

Kadınlar başta olmak üzere dar gelirli tüm bireyleri üretime teşvik etmek amacıyla uygulamaya konan Mikro kredi Projesi kapsamında 500-600 civarında kişi mikro krediye başvuru yaparken şu anda 400 kişi krediden faydalanıyor.

Ev Ekonomilerine Katkı Sağlıyorlar

Kredi alan kadınların gösterdiği başarının diğerlerine de örnek olduğu mikro kredi uygulamasından 1,5 yıllık sürede yaklaşık 400 kişi yararlanırken, aktif olarak halen kredi kullanan 340 kadın bir yandan aldıkları kredi sayesinde para kazanırken, bir yandan da ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Kırıkkale’de sürdürülen mikro kredi çalışmaları ilçelerinde de devam ederken, Mikro kredi Şube Müdürü Murat Bozkurt, kadınlara ev ekonomisine katkıda bulunmalarının yanı sıra kendi işlerinin patronu olabilmelerini sağlamak adına her türlü desteklerinin devam ettiğini belirtti.

70 Şubede Kredi Faaliyetleri Sürdürülüyor

TİSVA ile valiliklerin imzaladığı protokol çerçevesinde 50 ilde kurulan 70 şubede mikro kredi faaliyetleri sürdürülürken, Kırıkkale’de mikro krediden yararlanarak kendi işini kuran kadınların çalışmaları ile ilgili olarak İL gazetesi’ne bilgiler veren Mikro kredi Şube Müdürü Murat Bozkurt, sadece bayanlara yönelik olan mikro kredi sisteminin Kırıkkale ile birlikte ilçelerde de çalışmalarını sürdürdüğünü ve aktif üyelerinin olduğunu söyledi.

294 Bin 322 TL Kredi Dağıtıldı

Türkiye Grameen Mikro kredi Programı Kırıkkale Şubesi’nin kurulduğu günden bugüne kadar 294 bin 322 TL kredi dağıttığını ve şu an 400 aktif üyelerinin olduğunu belirten Bozkurt, “Mikro kredide şu an için 340 civarında aktif üyemiz var. Kırıkkale’de çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Açıldığımız günden bu yana 294 bin 322 TL aktif kredi dağıtımında bulunduk. 156 bin 29 lira 45 kuruşunu geri ödeme şeklinde aldık. Şu an için hâlâ ödemeler devam ediyor. Mikro kredi sadece bayanlarla çalışan bir sistemdir ve ev hanımlarının evlere destek olması için yapılmaktadır” dedi.

Bir Yıl Üyeliğini Tamamlayanlara Kredi Limiti Bin TL

Mikro krediye başvuran kadınlara ilk etapta en yüksek meblağ olarak 1000 TL verildiğini ve 1000 liranın 46 haftada ödemesinin tamamlandığını belirten Bozkurt, üyeliğin bir yılının dolmasının ardından 2000 lira ve üzerinde kredi alınabildiğini, dükkân açmak isteyen ya da kendi adına bir dükkânı olanlara girişimci kredisi verdiklerini ve bayanların bunun için de başvurabileceğini hatırlatarak, bayanlara her türlü desteklerinin devam ettiğini kaydetti.

5 Çeşit Kredi Türü Var

Mikro kredi için başvurularının gün geçtikçe yoğunluk gösterdiğini ifade eden Müdür Bozkurt, Mikro kredi kullanacak bayanlar için hafta içinde 5 gün 45 dakikalık Mikro kredi’nin önemi ile ilgili eğitim verildiğini belirtti. 5 çeşit Mikro krediler çeşitleri olduğunu belirten Müdür Murat Bozkurt, bu kredilerin sırası ile Temel Kredi, Girişimci Kredisi, Eğitim Kredisi, Mikro Sera kredisi ve Mücadeleci (Dilencilere verilen kredi) olduğunu belirtti.

Sorun Üretmeye Değil Sorun Çözmeye Varız

Mücadeleci kredi hakkında bilgiler veren Bozkurt, Dilencilerin dilenme alışkanlıklarını kaybettirilmesi için verileceğini söyledi. Mücadeleci kredi için şuana kadar 1 kişi ile irtibata geçildiğini söyleyen Bozkurt, Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nde Keskin Kaymakamı Niyazi Ulugölge’nin destekleri ile 1 ay içerisinde Mikro kredi şubesi açacaklarını ifade etti. Bozkurt, ‘Sorun üretmeye değil, sorun çözmeye varız’ dedi.

Mikro Kredi Pazarı İçin Yetkililerden Yardım

Mikro kredi ile iş yeri açan bayanların tek sıkıntısının iş yeri içerisindeki malzemeleri satacak bir Pazar bulunamadığını belirten Müdür Murat Bozkurt, “Yetkililerden bir Pazar yeri nasıl kuruluyor ve orada sebze meyve satılıyorsa kurulmasını istediğimiz Pazar da da Mikro kredili işletme açan bayanların ürünlerini satılmasını istiyoruz. Şuanda faaliyette olan bir semt pazarlarının müsait olduğu günlerde orada Mikro Kredi Pazarı açılması için yetkililerden yardım istiyoruz” şeklinde konuştu.

İl Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro Kredi Uygulamaları Bayanları İş Sahibi Yapıyor

Şanlıurfa Belediyesi Tarafından Yürütülen Mikro Kredi Uygulaması ile Bin Lira Kredi Verilerek Kendi İşlerini Kurması Hedeflenen Kadınların Sayısı 40 Kadına Daha Kredi Sağlanmasının Ardından 900′e Ulaştı

Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi tarafından Şair Nabi Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile 40 ev kadınına daha bin liralık kredi verildi.

Kredi dağıtım törenine Bağımsız Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, belediye birim amirleri ve ile mikro kredi uygulamasından yararlanan kadınlar katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mikro kredi projesinde yakaladıkları başarının kadınların çabası ile edildiğini söyledi.

Mikro kredi ailesine 40 yeni kadının katılımı ile sayının 900′e ulaştığını söyleyen Fakıbaba, “Bu uygulama sayesinde Şanlıurfalı kadınlar seslerini Türkiye’ye duyurdu. Kadınlara verdiğimiz önemden dolayı asla pişman değiliz. Çünkü çok küçük miktar parayla büyük mutluluklara imza atıyorsunuz. Eşlerinize ciddi anlamda örnek oluyorsunuz. Aldıkları bu kredi ile bugün kendi işini kuran kadınları görünce ne kadar doğru yaptığımızı daha iyi anlıyoruz. Bu gösteriyor ki Şanlıurfa kadını isterse her şeyi başarır. Bu başarı Türkiye’ye örnektir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Başkan Fakıbaba ve 40 ev kadınına bin liralık krediler dağıtıldı.

Uygulamadan yararlanan ve mutlu olduklarını söyleyen kadınlar ise aldıkları kredi ile kendi işlerini kurmayı planladıklarını ifade etti.

DHA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İzmir’de Girişimci Kadınlara Mikro Kredi Uygulaması

İzmir’de Mikro Kredi Uygulaması Rekor Kırıyor

İzmir’de girişimci kadınlara üretim yapmaları için sermaye niteliğinde kredi sağlayan Mikro kredi projesi üye sayısında patlama yaşadı.

Son bir yılda İzmir’de kredi alarak iş hayatına atılan kadın girişimci sayısı 90′dan 742′ye çıkarken, 280 kişi de krediden faydalanabilmek için sırada bekliyor.

14 aydır İzmir’de uygulanan mikro kredi projesiyle Cumhuriyet’in 100′ncü yılında yoksul aile bırakılmaması hedefleniyor. Bu arada İzmir’de mikro kredi projesiyle iş hayatına atılan kadınlar, gözünü kentteki ören yerlerini görmeye gelen yabancı turistlere dikti.

Günay’dan Destek

Mikro kredi projesini yöneten Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro kredi Projesi İzmir Şube Temsilcisi Musa Turan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay‘a bu amaçla bir proje sunacaklarını belirterek, mikro kredi ile işini kuran kadınların müze ve ören yerlerinde satış standı açması için Günay’dan destek isteyeceklerini söyledi.

Turan, projenin kabul edilmesi halinde kadınlara İngilizce dil eğitiminin verilmesinin de planlandığını kaydetti. Turan ayrıca 2 yıl içerisinde mikro kredi kullanarak iş sahibi olan kadın girişimcilerin yararlanabileceği ‘mikrokredi çarşısı’ kurmayı planladıklarını da açıkladı.

14 Ayda Oluştu

Kadınların mikro kredi sayesinde aile ekonomilerine katkı yapabildiklerini söyleyen Turan, “14 ay önce İzmir’de hayata geçirilen mikro kredi projesi kısa zamanda büyük ilerleme göstererek üye sayısını arttırmayı başarmıştır. İzmirli kadınlar bu projeye güvendi ve TİSVAK’a üye oldu.

İlk etapta kendilerine teminat, kefil, faiz istemeden 700 lira mikro kredi yardımı veriyoruz ve iş hayatına girerek para kazanmalarını sağlıyoruz. Bir yıl sonra yeniden kredi talebinde bulunurlarsa 1000 lira veriyoruz. Şu anda hepsi üretebilen, kendini ifade edebilen, özgüven sahibi birer işkadını oldular. 742 kadın girişimci, yaklaşık 2500 kişiyi yoksulluktan kurtarıyor” dedi.

Kredi Kimlere Nasıl Veriliyor?

* Mikro kredi, dar gelirli kadın girişimcilere veriliyor. İlk olarak mikro kredi şubesi görevlileri, sorumlu oldukları mahallelere giderek muhtarın desteğiyle dar gelirli kadınları belirliyor. Bu kadınlar tek tek tespit edildikten sonra 1 haftalık eğitimden geçiriliyor.
* Eğitimin ardından kredi kullanmak isteyen kadınlar, 5 kişilik grup oluşturarak mikro kredi şubesine müracaat ediyor. Her bir kadına ayrı ayrı kredi vererek üretim yapacakları alanlar kayda alınıyor. Ödemeler 46 haftaya bölünüyor.
* Şube görevilileri haftanın bir gününü tahsilat günü olarak belirleyip her hafta 5 kadını bir araya getirerek ödemeleri alıyor. Ayrıca her Cumartesi şube görevilileri kadınların üretim alanlarına giderek işlerinin ne durumda olduğnu kontrol ediyor.
* Mikro kredi için müracaat eden 5 kadının bulunduğu grubun içinden 1 kadın başkan seçiliyor. Bu kadın tahsilatların düzenli yapılmasını sağlayarak diger kadınları bir araya getirme görevini üstlenmiş oluyor. Bu gruplaşma kadınların dayanışma gücünü de arttırıyor.

Yeni Asır

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati