Tag: mikro krediler

Samsun’lu Kadınlardan Mikro Krediye Yoğun İlgi

Samsun Valiliği İl Özel İdaresi’nin Üretime ve Aile Ekonomilerine Katkıda Bulunmak İsteyen Ev Hanımlara Yönelik Başlattığı Mikro Kredi Projesi’ne İlgi Giderek Büyüyor

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun yürüttüğü çalışmalarla krediden faydalanan kadın sayısı 800’e ulaştı. Kurulun düzenlendiği iş eğitimleri sonucu mikro kredi desteğinden faydalanan girişimci ruha sahip çok sayıda ev hanımının kendi işini kurduğu öğrenildi.

2009 yılının Nisan ayında başlatılan Mikro Kredi Projesi, Samsun’da başarıya ulaştı. İlk başlarda iğne oyası ve çeyiz yapmak dışında iş sahibi olmayı düşünmeyen ev hanımları, İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun verdiği eğitimlerin ardından aldıkları krediler ile hayal ettikleri işleri gerçeğe dönüştürdü. Kişisel beceri ve fikirlerini, araştırdıkları devlet destekleriyle bütünleştiren birçok ev hanımı, evinde yaptığı üretim ve pazarlamayı, açtığı iş yerinde sürdürüyor. Vergiye tabi olan kadınlar, ayrıca yararlandıkları girişimcilik kredisi ile de işlerini büyüttü.

Samsun İl Özel İdaresi Mikro Kredi Merkezi Uzmanı Mustafa Alan, mikro kredi kullanan ev hanımı sayısının günden güne arttığını söyledi. Alan, mikro kredi sisteminin iş kurmak isteyen ev hanımlarına büyük destek sağladığını kaydetti. Evinde havlu kenarı yaparak başlayıp desteklerle kurduğu iş yerinde seri üretime geçenlerin olduğunu kaydeden Alan, “Kredi eğitimlerimizden sonra kredi başvurusu yapan ev hanımlarımıza ilk desteğimiz 700 TL. Bunu haftalık olacak şekilde 46 haftada faizsiz olarak geri ödüyorlar. Verdiğimiz destek sonrasında işini büyütüp üretimini ve satışını iş yerine taşıyanlara da ayrıca bin TL girişimcilik kredisi veriyoruz. Ayrıca bizim merkez olarak tasarruf hesabımız var. Evde kumbaraya attığı parasını kendisine verdiğimiz hesapta da biriktirebiliyor, bir yılın sonunda da çekip işine harcayabiliyor. Şuan bu şekilde kredi kullanan ev hanımı sayısı 800’u buldu.“ dedi.

Krediyi sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarına da verdiklerinin altını çizen mikro kredi uzmanı Alan, “Samsun’da yüzde 100 başarıya ulaşan Mikro Kredi Projesi, ekonomik olarak ev hanımlarına, küçük atölye sahiplerine, çeyiz dükkânı sahiplerine, imkânları doğrultusunda doğrudan satış yapan bayanlara destek vermeyi amaçlıyor. Kredi bütçesi İl Özel İdaresi’nden aktarılan kaynakla karşılanıyor. Kredi alanlar bu kredileri çok küçük taksitler halinde geri ödemekte. Aynı kişiler 2. kez kredi talep ettiklerinde de bu oran artırılabiliyor.“ şeklinde konuştu.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı ise kadınların kendilerine olan öz güvenlerini kazanma ve evlerinden çıkarak iş hayatına atılma zamanın geldiğini bildirdi. Girişimci olmak isteyen kadınlara yönelik çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlediklerini hatırlatan Kıyıcı, ‘Yaptığımız çalışmalar, paneller, farkındalık toplantıları, açtığımız kurslar, toplantılar, kadınların girişimcilik konusunda hareketlendirmekti. Yapabileceğimiz en güzel şey, kadınların kendilerine olan öz güvenimizi artırmak, kendi kendimize yetebileceğimizi göstermek, bizlerin de kendi çapında bir şeyler yapabileceğimizi ispatlamaktır. Kadınlar bir araya gelip bir şeyler yapmalı. Bu mikro krediler de girişimci kadınlarımıza iş hayatının ilk adımını attırıyor.’ ifadelerini kullandı.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Girişimci Kadınlara Mikro Kredi Desteği

Antalya’nın Manavgat İlçesinde Mikro Kredi Başvurusu Yapan 20 Kadın Toplam 14 Bin Lira Aldı

Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği‘nde bir araya gelen 20 girişimci kadından parasını almayan 10′una Antalya Valiliği Mikrokredi Kurumu Müdürü Hale Ergin, kişi başına 700′er lira kredi desteğinde bulundu.

MASİAD’ta yapılan para takdim törenine Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş’ta katıldı. Antalya merkezde 95 kadına mikro kredi desteğinde bulunulduğu belirtildi. Girişimci 20 kadına verilen 14 bin TL kredi geri ödemesinin 46 haftada, haftalık 17,5 lira ile yapılacağını belirtti.

Antalya Valiliği Mikrokredi Kurumu Müdürü Hale Ergin, 20 kadın girişimci bayandan 10′nun parasının 2 hafta önce verdiklerini hatırlattı. Ergin, “Mikro kredi desteği ile hanımların üretken olmalarına öncülük ediyoruz. Krediler tamamen karşılıklı güvene bağlı. Bugüne kadar verdiğimiz bütün mikro kredilerin geri dönşü oldu. Girişimci hanımlar bu konuda çok duyarlı. Girişimci hanımlar aldıkları kredileri 46 haftada geriye ödeyecek. Toplamda 20 girişimci kadına Manavgat’ta 14 bin lira ödeme yaptık.” diye konuştu.

MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş, geleneksel hale getirdikleri ve bu sene 3′ncüsünü yapacakları Potansiyel İş Kadınları Fuarı’nı 5 Mart’ta Cumhuriyet Meydanı’nda geniş katılımlı yapacaklarını söyledi.

Evinde üretim yaparak aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen her kadına MASİAD olarak her zaman destek olacaklarını belirten Boztaş, üretilen ürünlerin Manavgat’a tatile gelen turistlere satılması için de proje hazırladıklarını ifade etti.

Kaymakam Emir Osman Bulgurlu’ da yaptığı konuşmasında mikro kredi desteklerinin Manavgat’ta kadın girişimcilerin ev, bölge ve ülke ekonomisine katma değer oluşturacağına inandıklarını kaydetti. Bulgurlu, mikro kredilerin girişimci kadınların üretim yapmada cesaret bulmaları için moral değeri oluşturduğunu kaydetti.

Cihan

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro Krediden Faydalanan 400 Kadın Kendi İşyerinin Patronu Oldu

Kırıkkale’de Mikro Kredi Projesi’nden 1,5 Yılda 400 Kadın Yararlanırken Şu An Aktif Olarak 340 Kadın Kredi Kullanıyor

Kırıkkale’de kadınların hem ev ekonomisine katkıda bulunmalarını, hem de para kazanmalarını sağlayan Mikro kredi’den yararlanan 400 kadın kendi işinin patronu oldu.

340 Bayan Kredi Kullanıyor

Kırıkkale Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nca ortaklaşa yürütülen, Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen Türkiye Grameen Mikro kredi Programı Kırıkkale Şubesi’nden 340 kadın aktif olarak kredi kullanıyor.

Kadınlar başta olmak üzere dar gelirli tüm bireyleri üretime teşvik etmek amacıyla uygulamaya konan Mikro kredi Projesi kapsamında 500-600 civarında kişi mikro krediye başvuru yaparken şu anda 400 kişi krediden faydalanıyor.

Ev Ekonomilerine Katkı Sağlıyorlar

Kredi alan kadınların gösterdiği başarının diğerlerine de örnek olduğu mikro kredi uygulamasından 1,5 yıllık sürede yaklaşık 400 kişi yararlanırken, aktif olarak halen kredi kullanan 340 kadın bir yandan aldıkları kredi sayesinde para kazanırken, bir yandan da ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Kırıkkale’de sürdürülen mikro kredi çalışmaları ilçelerinde de devam ederken, Mikro kredi Şube Müdürü Murat Bozkurt, kadınlara ev ekonomisine katkıda bulunmalarının yanı sıra kendi işlerinin patronu olabilmelerini sağlamak adına her türlü desteklerinin devam ettiğini belirtti.

70 Şubede Kredi Faaliyetleri Sürdürülüyor

TİSVA ile valiliklerin imzaladığı protokol çerçevesinde 50 ilde kurulan 70 şubede mikro kredi faaliyetleri sürdürülürken, Kırıkkale’de mikro krediden yararlanarak kendi işini kuran kadınların çalışmaları ile ilgili olarak İL gazetesi’ne bilgiler veren Mikro kredi Şube Müdürü Murat Bozkurt, sadece bayanlara yönelik olan mikro kredi sisteminin Kırıkkale ile birlikte ilçelerde de çalışmalarını sürdürdüğünü ve aktif üyelerinin olduğunu söyledi.

294 Bin 322 TL Kredi Dağıtıldı

Türkiye Grameen Mikro kredi Programı Kırıkkale Şubesi’nin kurulduğu günden bugüne kadar 294 bin 322 TL kredi dağıttığını ve şu an 400 aktif üyelerinin olduğunu belirten Bozkurt, “Mikro kredide şu an için 340 civarında aktif üyemiz var. Kırıkkale’de çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Açıldığımız günden bu yana 294 bin 322 TL aktif kredi dağıtımında bulunduk. 156 bin 29 lira 45 kuruşunu geri ödeme şeklinde aldık. Şu an için hâlâ ödemeler devam ediyor. Mikro kredi sadece bayanlarla çalışan bir sistemdir ve ev hanımlarının evlere destek olması için yapılmaktadır” dedi.

Bir Yıl Üyeliğini Tamamlayanlara Kredi Limiti Bin TL

Mikro krediye başvuran kadınlara ilk etapta en yüksek meblağ olarak 1000 TL verildiğini ve 1000 liranın 46 haftada ödemesinin tamamlandığını belirten Bozkurt, üyeliğin bir yılının dolmasının ardından 2000 lira ve üzerinde kredi alınabildiğini, dükkân açmak isteyen ya da kendi adına bir dükkânı olanlara girişimci kredisi verdiklerini ve bayanların bunun için de başvurabileceğini hatırlatarak, bayanlara her türlü desteklerinin devam ettiğini kaydetti.

5 Çeşit Kredi Türü Var

Mikro kredi için başvurularının gün geçtikçe yoğunluk gösterdiğini ifade eden Müdür Bozkurt, Mikro kredi kullanacak bayanlar için hafta içinde 5 gün 45 dakikalık Mikro kredi’nin önemi ile ilgili eğitim verildiğini belirtti. 5 çeşit Mikro krediler çeşitleri olduğunu belirten Müdür Murat Bozkurt, bu kredilerin sırası ile Temel Kredi, Girişimci Kredisi, Eğitim Kredisi, Mikro Sera kredisi ve Mücadeleci (Dilencilere verilen kredi) olduğunu belirtti.

Sorun Üretmeye Değil Sorun Çözmeye Varız

Mücadeleci kredi hakkında bilgiler veren Bozkurt, Dilencilerin dilenme alışkanlıklarını kaybettirilmesi için verileceğini söyledi. Mücadeleci kredi için şuana kadar 1 kişi ile irtibata geçildiğini söyleyen Bozkurt, Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nde Keskin Kaymakamı Niyazi Ulugölge’nin destekleri ile 1 ay içerisinde Mikro kredi şubesi açacaklarını ifade etti. Bozkurt, ‘Sorun üretmeye değil, sorun çözmeye varız’ dedi.

Mikro Kredi Pazarı İçin Yetkililerden Yardım

Mikro kredi ile iş yeri açan bayanların tek sıkıntısının iş yeri içerisindeki malzemeleri satacak bir Pazar bulunamadığını belirten Müdür Murat Bozkurt, “Yetkililerden bir Pazar yeri nasıl kuruluyor ve orada sebze meyve satılıyorsa kurulmasını istediğimiz Pazar da da Mikro kredili işletme açan bayanların ürünlerini satılmasını istiyoruz. Şuanda faaliyette olan bir semt pazarlarının müsait olduğu günlerde orada Mikro Kredi Pazarı açılması için yetkililerden yardım istiyoruz” şeklinde konuştu.

İl Gazetesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro Kredi ile Kendi İşyerinin Patronu Oldu

Mikro Krediler Sayesinde Kadınlar Aktif İş Hayatına Atılıyor

Kırıkkale’de Mikro Kredi Ofisinden kredi çeken bir ev hanımı kendi iş yerini kurdu.

Ovacık Mahallesi Hürriyet Caddesi’nde fastfood yiyecekler üzerine kurulan iş yeri törenle hizmete açıldı.

‘Nuh’un Gemisi’ isimli işletmesinin açılışına Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Karacaev, işletme sahibi Seval Eroğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Karacaev, ev hanımlarının bu tür faaliyetlerin içerisinde görmenin kendilerini de mutlu ettiğini söyledi. Karacaev, “Seval hanım aldığı mikro kredi yardımı ile böyle bir faaliyete adım atarak diğer ev hanımlarına da örnek teşkil edecek bir yol izledi. Projelerimizin ürünlerini vermesi bizleri çok memnun ediyor. Yeni girişimcimize iş hayatında başarılar diliyorum. Sektörde başarılı esnaflar arasında umarım yerini alır” şeklinde konuştu.

Ovacık Mahallesi Hürriyet Caddesi’nde faaliyete başlayan Nuhun Gemisi isimli işyerini aldığı mikro kredi yardımı sayesinde açtığını belirten Seval Eroğlu isimli girişimci ise, “Kırıkkale Valiliğimize ve bu projede emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bu alanda eğitim gören bir oğlum var ve ben onunla beraber onun bilgisine benim pratiğime dayanarak burayı işletmeye başladım. Girişimci ev hanımlarını destekleyen ve iş hayatına atılmalarını sağlayan bu tür projelere daha çok ihtiyacımız var” dedi.

İşletmesinde fastfood ürünleri ve sıcak soğuk içecekler ile hizmet vermeye başlayan Eroğlu, işlerinin iyi gitmesi durumunda sektörde büyümeyi hedeflediğini söyledi.

Haber 3

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bir Usta Bin Usta Projesi İçin Mikro Kredi

Anadolu Sigorta’dan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklere Mikro Kredi Projesi

Anadolu Sigorta 85’inci yılında Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi arttırmak için hayata geçirdiği “Bir Usta Bin Usta” projesinde ikinci yıl eğitimlerine Mardin’de start verdi.

Taş İşlemeciliği’nin Mardin mimarisine tekrar kazandırılması için açılan kursta 18 erkek, 4 kadın eğitim alacak.

3 ay sürecek olan kurstan mezun olanlar, İş Bankası’nın verdiği mikro kredilerden yararlanarak kendi iş yerlerini açma imkanına sahip olabilecekler.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, proje ile kaybolan meslekleri tekrar kazandırabilmek amacıyla 10 yılda 1000 usta yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bugün

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati