İnşaat Firmaları Neden ‘Çılgın’ Kampanyalara Başladı

37886İnşaat firmaları üst üste çok cazip kampanyalar başlatıyor. Peki bunu neden yapıyorlar?

Hakikaten ilginç zamanlarda yaşıyoruz.

Merkez Bankasının hazırladığı endekse göre özellikle İstanbul’da konut fiyatları artmaya devam ediyor. Temmuz 2015 verilerine göre son bir yılda İstanbul’da konut fiyatları yüzde 26,60 artmış görünüyor.

İktisat teorisi bir mal veya hizmete yönelik talepte meydana gelen artışın o malın denge fiyatını artıracağını söyler. Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları enflasyonun bir hayli üstünde arttığına göre konut piyasasında talebin canlı  ve artmakta olduğunu düşünülebilirsiniz. Ancak gazetelerin emlak eklerindeki ilanlara baktığınızda biraz aklınız karışabilir. Yalnızca gazeteler değil tüm reklam mecraları “örtülü indirimler” diyebileceğimiz bir dizi cazip ödeme seçenekleri ve avantajlara sahip konut proje ilanlarıyla dolup taşıyor. Fiyatlar artıyorsa talep canlı demektir. Peki talep canlı ise neden satıcılar  fiyatlarda “örtülü indirim” yapıyorlar? Ayrıca niye bunu “örtülü” yapıyorlar?  Niye “talep düştü bu piyasa şartlarında bu mal bu fiyattan gitmiyor, artık yüzde 10 -15 indirim yapıyorum” demiyorlar ya da diyemiyorlar?

Bir an için kendinizi müteahhit firma yerine koyun. Diyelim ki fiyatları düşürdünüz. Bu durumda öncelikle sizin projenizden daha önce ev alanlar aradaki farkı geri ödemenizi sizden talep etmeye başlayacaklardır. Dahası projenin prim yapmadığı, aksine fiyatların düştüğünün duyulması projenizin adını kötüye çıkaracaktır. Hal böyleyken ileride fiyatları  daha da düşürseniz bile müşteri bulamayabilirsiniz.

Kaynak: Businessht

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notu Nedir?

kredi-notu-nedir--6143995Kredi notu nedir? Ne işe yarar? Aradığınız bütün soruların cevabı bu haberde.

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kurulaşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli ücret karşılığında verilmektedir.

Hesapkurdu’nun haberine göre; ülkemizde bazı finansal kuruluşları kendi puanlama sistemi geliştirmiş olsalar dahi, müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut. Hatta sadece bireysel müşteriler değil, büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlarda mevcuttur.

Olası risk durumunuz çıkartılır

Kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuz çıkartmaktalar. Çıkartılan risk durumuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemler kuruyor. Bu kurulan otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyecekleri müşteri hiç değerlendirmeye almıyor ve bu sayede zaman ve personelden tasarruf etmiş oluyor.

Aşağıdaki tablo Findeks’in ve bankaların kredi notunu yaklaşık olarak nasıl değerlendirdiği yer almaktadır. Tutarlar ve risk gurupları genelleme olarak belirtilmiştir. Her finansal kurumun değerlendirmesi farklı olabilir.

En Riskli

Orta Riskli

Az Riskli

İyi

Çok İyi

0-699

700-1099

1100-1499

1500-1699

1700-1900

Örneğin, tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, puanlaması 0 ile 1099 arasında olan yani en riskli ve orta riskli gruba hiç değerlendirme yapmadan otomatik olarak ret veren bir sistem kurabilir. Zaten bankların SMS ve benzeri kampanyalarda anında değerlendirme yaparak dönmesi de yaklaşık olarak bu sistemin uygulanması sayesinde olmaktadır.

Kredi notu tek olmasa da en önemli değerlendirme ölçütü

Bankalar açısından tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemlisidir. Findeks’in her gecen gün elindeki verilerin artması ve verileri analiz etme kabiliyetinin gelişmesi ile kredi notunun kredi değerlendirme ölçütleri içerisindeki öneminin her gecen gün gittikçe arttığını söyleyebiliriz.

Bankaların kredi notu haricinde kredi değerlendirme ölçütleri başlıca, gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, hane halkı gelir durumunuz ve ek gelirleriniz olarak sıralayabiliriz. Bu kalemler arasında kredi notunun ne kadar ağırlığı olduğu bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte, tüm finansal kurumlar için en önemli değerlendirme ölçütü, kesinlikle kredi notudur.

Kredi Notunu Ülkemizde Sadece Findeks (KKB) Belirler

KKB’ninFindeks’i kurması ile birlikte ülkemizde kredi notu belirlemekte şimdi tek yetkili kurum Findeks’tir. Bunun nedeni kredi notunu doğru olarak değerlendirecek tek veri kaynağının Findeks’te mevcut olmasıdır. Bu kadar veriye sahip olmasının en önemli nedeni KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini paylaşmasıdır.

Finansal kuruluşların kredi değerlendirmesi değişiklik gösterebilir

Finansal kuruluşlar açısında kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt kredi notu dahi olsa her bankanın değerlendirmesi değişmektedir. Özellikle kredi kullanmak istediğiniz banka ile bir çalışmanız varsa bu durum kesinlikle etkili olmaktadır. Özellikle çeşitli aksamalar yaşamanız durumunda diğer bankalardan daha olumsuz bakarak kredini olumsuz olarak değerlendirebilir.

Banka veya şube kredi ihtiyaçlarına göre değerlendirmelerini esnetebilir

Bankalar özellikle yıl ve çeyrek sonlarında kredi hedeflerinin tutmaması ile kredi taleplerindeki değerlendirme ölçütlerini esnetebiliyor. Tabii bu esneklik kredi verilemeyecek kişileri etkileyecek kadar değil,  daha çok kredi kullanmak için tam sınırda olan kişileri için yapılan esnekliklerdir.

Bankaların hedeflerinin yanında, şubelerinde kendilerine ait hedefleri bulunmaktadır. Bu hedeflerin tutmadığı zamanlarda şubeler kredi almak için sınırda olan kişilere yardımcı olabiliyor veya diğer şubelere göre daha yüksek limitli kredi verebiliyor.

Kredi Notunu Hangi Kuruluşlar Kullanır

2014 Tarihi İtibari ile KKB’ye Üye Olan Kuruluşlar

Banka

42

Tüketici Finansman

12

Faktoring

76

Finansal Kiralama

20

Sigorta Şirketleri

3

Diğer

1

Toplam

154

Tabloda görüldüğü gibi KKB’nin toplam 154 üyesi bulunmakta. KKB’ye üye olmanın anlamı, Findeks üzerinden sizin de görebildiğiniz kredi notunuza bu kuruluşlarında ulaşabilmesidir. Tabii bazı kuruluşların kredi notunuzu görebilmesi için, SMS veya benzeri bir yöntem ile izin vermeniz gerekiyor.

Kredi notunu ağırlık olarak müşterileri ile finansal işlemler yapan kuruluşlar kullanmakta. Müşterileri ile finansal işlemler yapacak olan kuruluşların kredi notu değerlendirmeleri farklı olsa da yapılacak olan neredeyse her işlem için kredi notunu kullanmaktalar.

Sigorta şirketleri neden kredi notu kullanıyor

Son dönemlerde sigorta şirketleri de çeşitli değerlendirmeler için kredi notunu kullanmaya başladı. Şimdilik sigorta prim tutarlarına yansımada yakın bir zaman yansıyabilir veya ilerde farklı değerlendirmeler için sigorta şirketleri kredi notunu kullanabilir.

Kaynak: Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Toplam Tüketici Kredileri Azaldı

37886Bankacılık sektörü toplam tüketici kredileri geçen haftaya göre yüzde 0,06 azaldı ve 303 milyar 127,8 milyon TL oldu.

Bankacılık sektörü toplam tüketici kredileri yıl sonuna göre yüzde 7,95 artarken, geçen haftaya göre yüzde 0,06 azaldı ve 303 milyar 127,8 milyon TL oldu. Geçen hafta bu rakam 303 milyar 316,4 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Merkez Bankası haftalık bülteninde yer alan verilere göre, 2 Ekimitibarıyla Mevduat Bankaları tüketici kredileri ise geçen haftaya göre yüzde 0,06 oranında azalırken, yıl sonuna göre yüzde 7,92 oranında yükseldi ve 288 milyar 639,1 milyon lira oldu.

Tüketici kredilerinden konut kredisi 129,1 milyar liradan 129,3 milyar liraya yükseldi. Diğer krediler 153,8 milyar liradan 153,7 milyar liraya, taşıt kredileri 5,69 milyar liradan 5,65 milyar liraya geriledi.Bu rakamlara göre konut kredileri yıl sonuna göre yüzde 12,95, diğer krediler yüzde 4,71 artarken, taşıt kredileri yüzde 8,67 oranında azaldı.

Kaynak: Fortuneturkey

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Türkiye’de Konut Satışları Arttı

114777Konut satışları son iki yılda yüzde 11 büyüme kaydetti. 2015 Ağustos sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış yaşandı.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., Eylül ayı ‘Periskop Analiz Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Ağustos ayı itibariyle son bir yıllık süreçte konut kredisindeki kümülatif değişim yüzde 19 artış gösterdi. Bu veriye göre geçen yılın aynı döneminde yüzde 12 büyüyen konut kredileri, bu yıl yüzde 19 büyümeyi başardı. Raporda konut kredisindeki kredi miktarının 2015’in 3’üncü çeyreğinde durağanlaşacağı, ancak yılsonunda yeniden ivme kazanabileceği gibi değişen ekonomik konjonktüre bağlı olarak hareketlenmenin 2016 yılı ilk çeyreğine ertelenebileceği belirtildi.

Periskop Analiz’in verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2015 Ağustos sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17, ipotekli konut satışlarının ise yüzde 33 artış gösterdiğini kaydetti.

2014 yılının Ağustos sonu itibariyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daralma gösteren konut satışlarının son iki yılda yüzde 11 büyüme kaydettiğinin altını çizen Yazıcı, konut satışlarının geçen yıla nazaran İstanbul’da yüzde 7, Ankara’da yüzde 20, İzmir’de ise yüzde 18 artış gösterdiğini ifade ediyor. Yazıcı, son üç yıla bakıldığında 2013 yılının ilk sekiz ayında 760 bin 101 konut satıldığını ve bunun yüzde 42’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2014 yılının aynı döneminde 715 bin 501 konut satıldığını ve bunun yüzde 32’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu, 2015 yılının aynı döneminde ise 844 bin 132 konut satıldığını ve bunun yüzde 37’sinin ipotekli satışlardan oluştuğunu belirtti.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Eylül ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,09 ila yüzde 1,25 arasında değiştiği görüldü. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.498 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 261 TL dolayında seyrettiği belirlendi. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Ağustos ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2014 Ağustos ayında yüzde 0,53 olduğu kaydedildi. Periskop Analiz’in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümediği de bulgular arasında yer aldı.

Kaynak: Yenişafak

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları 2015 Yılında Yükselişte

378862015 yılında gerek dünyada gerekse de ülkemizde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile kredi faiz oranları yükselmeye devam ederken Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları da bu yükselişten payını almış durumda. 

2015 yılında gerek dünyada gerekse de ülkemizde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile kredi faiz oranları yükselmeye devam ederken Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları da bu yükselişten payını almış durumda. Düzenlenen Garanti Bankası konut kredisi kampanyaları ile mümkün olduğunca kredi faiz oranları indirilmeye çalışılsa da yılbaşından bu yana kredi faiz oranları birkaç puan yükselmiş durumda.

Kendi içerisinde Garanti Bankası mortgage departmanı kurarak konut kredilerine verdiği önemi göz önüne seren banka konut kredisi başvurusu için müşterilerine her türlü desteği sağlamaktadır. Kredi başvuru formu doldurmadan önce Garanti Mortgage uzmanları müşterilerinin tüm taleplerini dinleyerek bu taleplere yanıt verecek en iyi çözümü sunmak adına çalışırken yine oluşturulan farklı Garanti Bankası konut kredisi paketleri sayesinde bu taleplerin karşılanması sağlanmaktadır.

Garanti Bankası internet sitesi üzerinden hem Garanti Bankası konut kredisi hesaplama hem de kredi başvurusu işlemleri gerçekleştirilmekle beraber Garanti Bankası şubeleri üzerinden çok daha detaylı danışmanlık hizmeti de alınması mümkündür. Bu nedenle Garanti Bankası konut kredisi başvurusu için mümkün olduğunca şubelerden kredi başvuru formu doldurulması tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Borsa365

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredi Notum Neden Düştü?

37886Kredi kartı borcunuz asgari tutarını ödemek, borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmasını önlese de, asgari tutarın ödenmesi kredi notunuzu olumsuz etkiler ve zaman içinde notunuzun düşmesine neden olur. 

Bu aralar çok sadık bir banka müşterisi olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeniz, daha da kötüsü ödemelerinizi geciktirmeniz ve adınıza kayıtlı cep telefonu faturalarını geç ödemeniz, zaman içinde size olumsuz olarak geri döner. Birkaç ay önce 1500 olan kredi notunuzun, birkaç ay sonra 1200’e düştüğünü görürseniz hiç şaşırmayın. Finansal durumunuz doğrultusunda kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncel olarak düzenlenir. Kredi notunuzu kontrol ettiğinizde, bir önceki sorgulamanıza göre düşen bir grafik çizgisi gördüyseniz, bir yerlerde bir hata yaptınız demektir. Kredi kartı borcunuz asgari tutarını ödemek, borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmasını önlese de, asgari tutarın ödenmesi kredi notunuzu olumsuz etkiler ve zaman içinde notunuzun düşmesine neden olur. “Kredi notum neden düştü?”diyorsanız, önerilerimize kulak verin…

Nakit ihtiyacınız için kullandığınız bireysel ihtiyaç kredisinin ödemelerini düzenli yapıyor musunuz? Kredi ödemelerinin geç ve düzensiz yapılması, kredi notunun düşmesine neden olur. Bu durumda, kredi kullanırken, ödemelerin bütçenizi aşmayacak tutarlarda olmasına özen gösterin. Faturalı hattınız var ve hattınızın borcunu, hattınız kısıtlandıktan sonra mı ödüyorsunuz? Kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleri değil, faturalı hat gibi sizin üzerinize olan faturaların ödemesi de etkilemektedir. Evinizin su, elektrik, doğalgaz faturaları sizin adınıza mı kesiliyor? O zaman ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca şunu da belirtelim, kredi kartı borcunuzu hesap kesim tarihinden sonra, son ödeme tarihinden önce, dönem borcunun tamamını ödediğinizde ve bunu düzenli bir davranış haline getirdiğiniz, kredi notunuz da bundan olumlu etkilenir ve yükselir. “Kredi notum neden düştü?” diyenlere önerimiz, yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleri konusunda değil, kredi kurumuna yansıyabilecek diğer tüm ödemeler konusunda dikkatli olmalarıdır. Özellikle GSM operatörlerinin ödemesini aksatmadan düzenli yapmamanız durumunda, kredi notunuzun düşmesi kaçınılmazdır.

Bankalar, kredi ya da kredi kartı verecekleri tüketicilerin güvenilir olmalarını ister. Bunun yolu da düzenli bir banka ürünü kullanıcısı olmanızdan geçiyor. Yani düzenli olarak kredi taksiti ödeyen ya da kredi kartı kullanıcılarının kredi notu, bankadan hiçbir finansal işlem yapmayan tüketicilere oranla daha yüksek olacaktır. Siz de ihtiyacınız olan bireysel kredi, taşıt kredisi ya da konut kredisi için, başvuruda bulunmadan önce Findeks kredi notu sorgulama aracı ile kredi notunuzu öğrenerek , finansal işlemlerinizi ona göre yapın. Kredi notunuzu düzenli aralıklarla sorgulamaya özen gösterin. Risk raporu aracılığı ile, not grafiğinizi görebilirsiniz. Grafik yukarı doğru gitmiyorsa, yine Findeks’ten not danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Not danışmanlığı hizmeti, düşen kredi puanı karşısında ne yapacağını bilemeyen ve özellikle “kredi notum neden düştü?” diye merak eden müşterilere, ne yapmaları gerektiği ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda fikir vermekte ve yardımcı olmaktadır.

Kaynak: Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Başvurusu ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

114777Konut kredisi başvurularında en çok ilgi gören bankalar arasında yer alan Yapı Kredi Bankası konut kredisi kampanyaları ile müşterilerine düşük kredi faiz oranları ile hayallerindeki eve sahip olma imkanı sunmaktadır. 

Yapı Kredi Bankası konut kredisi başvurusu için satın almak istediğiniz konutun tapusu, kimlik gelir ve adres belgeleriniz ile Yapı Kredi şubeleri arasından kendinize en yakın olanı seçerek şahsen ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu başvurudan önce Yapı Kredi Bankası konut kredisi hesaplama işleminde bulunarak kullanmak istediğiniz kredi tutarı için ödemeniz gereken aylık taksit tutarını belirleyebilir ya da Yapı Kredi konut kredisi kampanyaları hakkında bilgi edinerek hangi pakete başvuruda bulunabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Yapacağınız Yapı Kredi konut kredisi hesaplama 2015 işlemlerinizin ardından uygun kredi paketini belirlemeniz halinde Yapı Kredi mortgage uzmanları ile iletişime geçerek aklınıza takılan soruları iletebilir, kredi kullanım aşamaları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Düzenlenen yeni kampanyalara rağmen gerek ülkemizin içerisinde bulunduği ekonomik koşullar gerekse de global gelişmeler nedeni ile Yapı Kredi konut kredisi faiz oranı için ne yazık ki hala yüksek seviyeler geçerliliğini korumaktadır.

Kaynak: borsa365

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

37886Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin karşılaştığı en büyük zorluk son aylarda büyük bir hızla yükselen konut kredisi faiz oranları olarak görülmektedir.

Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin karşılaştığı en büyük zorluk son aylarda büyük bir hızla yükselen konut kredisi faiz oranları olarak görülmektedir. Finansbank konut kredisi faiz oranları sürekli olarak düzenlenen özel kampanyalar ile aşağıya çekilmeye çalışılsa da yine de gerek yaşanan siyasal belirsizlikler gerekse de yaşanan terör olayları gbii olumsuzluklar nedeni ile hala yüksek seviyelerde seyretmektedir.

Finansbank konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin de en çok yanıt aradıkları soruların başında Finansbank konut kredisi faz oranları üzerinde indirim yapılıp yapılmayacağı sorusudur. Kasım ayında yapılacak olan seçimlerin ardından seçimlerden çıkacak olan sonuç kredi faiz oranları hakkında en büyük belirleyici olacaktır.

Bu nedenle konut kredisi faiz oranları tüm bankalar tarafından seçimin ardından yeniden güncellenecektir. Seçimde tek bir partinin iktidara gelememesi ya da yine koalisyon kurulamaması gibi durumlar halinde konut kredisi faiz oranları yükseldi haberleri en çok duyacağımız haberler arasında yer alacağı için uzmanlar tarafından tavsiye edilen ilk şey konut kredisi başvurusunda bulunmak isteyenlerin hemen bu taleplerini iletmeleridir. Çünkü konut kredisi faiz oranları düştü şeklinde yaşanacak gelişmelerde yüksek oranlardan kredi kullanan kişilerin konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunarak kredilerini yeniden şekillendirme imkanları bulunmaktadır.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

360 Ay Vadeli Konut Kredisi Oranları

37886Bankalar, diğer rakipleri arasından sıyrılıp müşterilerin dikkatini çekecek kampanyalar hazırlamaktan vazgeçmiyorlar. 120 ay vade ile yeni bir ev alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakla beraber, artık 240, hatta 360 aya yani 30 yıla varan vade seçeneği ile konut kredisi kullanmak mümkün.

Bankalar, diğer rakipleri arasından sıyrılıp müşterilerin dikkatini çekecek kampanyalar hazırlamaktan vazgeçmiyorlar. 120 ay vade ile yeni bir ev alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakla beraber, artık 240, hatta 360 aya yani 30 yıla varan vade seçeneği ile konut kredisi kullanmak mümkün. Faiz oranları düşük olsa bile, 30 yıl ödemede ödeyeceğiniz kredi tutarı elinize geçecek paradan çok daha fazla olacağından, 360 ay vadeli konut kredisi almadan önce iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak yine de birçok banka müşterisi, ödeme seçenekleri uygun olduğu için yüksek vade seçeneklerini tercih edebiliyor. Eğer siz de uygun ödeme seçenekleri sunan 360 ay vadeli konut kredisi kullanmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Türkiye’de mortgage anlamında bir ilki gerçekleştiren Şeker Finans, toplamda 30 yıl vade imkanı sunuyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen gençler ve yeni evli çiftler için iyi bir seçenek oluşturuyor. %0,78’den başlayan faiz oranları ile Şeker Finans konut kredisi ile ayda 800 TL ödeyerek kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Kirada oturmak, her ay kira ödemek, her yıl daha fazla ödemek, artık canınızı sıkmaya başladıysa, ya da genç yaşta çalışırken ilerisi için yatırım yapmak istiyor ve yaşlandığınızda kendi evinizin sahibi olmak istiyorsanız, bugünden başlayarak tam 30 yıl vadeli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Şeker Finans 360 ay vadeli konut kredisi, 525.000 TL üst limit ile konut değerinin %75’ine kadar kredi kullanmanıza olanak sunuyor. Kendi evinizin sahibi olmak ve kira derdine artık bir son vermek istiyor ancak konut kredilerinin aylık ödeme tutarları gözünüzü korkutuyorsa, siz de vadede uzamaya giderek 360 aya kadar vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. “30 yıl vadeli konut kredisi mi olur?” demeyin. 30 yıl boyunca ödeyeceğiniz kirayı düşündüğünüzde, kendi eviniz için bu yatırımı yapmak kulağa çok daha mantıklı geliyor. Şeker Finans’ın bu kampanyası için örnek bir tablo hazırladık.

·         360 ay vadeli 150.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,2 ve aylık taksit tutarı 1825 TL.

·         360 ay vadeli 200.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 2799 TL.

·         360 ay vadeli 250.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 3499 TL.

·         360 ay vadeli 300.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 4199 TL.

·         360 ay vadeli 350.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 4899 TL.

·         360 ay vadeli 400.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 5599 TL.

·         360 ay vadeli 450.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 6299 TL.

·         360 ay vadeli 500.000 TL konut kredisi: faiz oranı %1,39 ve aylık taksit tutarı 6999 TL.

Kaynak: Ekonomi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Halkbank Bayram Kredisi 2015 Eylül

114777Halkbank Kurban Bayramı 2015 için ihtiyaç kredisi kapsamında yine avantajlı ürünler sunmaya devam ediyor. Kurban Bayramı’na girmeden önce ihtiyaçlarınızı ertelemeden mutlu bir şekilde nakit sıkıntınızı çözebilir ve ileriki dönemlerde rahat bir ödeme planı ile bütçenizi zorlamadan kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank ihtiyaç kredileri arasında değerlendirilen Kurban Bayramı 2015 kredisi eğitim, sağlık, seyahat ve gıda gibi masraflarınızın karşılanması için birebir. Bu kredi ile isterseniz evinizdeki eşyaları bayram öncesinde yenileyebilir, tadilat yaptırabilir, yeni bir otomobil alabilir veya evlilik hazırlıkları yapabilirsiniz. En avantajlı Kurban Bayramı kredisini hazırlamak için çalışan ve bunu başaran Halkbank, 10.000 TL’den başlayan kredi ürünlerini sunmaya başladı.

Bu kredilerden faydalanabilmek için en yakın Halkbank şubesine gelebilir veya halkbank.com.tr üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Halkbank’ın masraflı ve masrafsız olarak ayırdığı kredide masraflı 10.000 TL kredisi 1,35 faiz oranı uyguluyor. Masrafsız 10.000 TL’lik Kurban Bayramı kredisi ise 36 ay vade ile 1,40’lık faiz oranı ile müşterilere sunuluyor. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise 20,38 olarak belirlendi.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Koç Finans İkinci El Taşıt Kredisi

114777Koç finans aracılığı ile hayalinizdeki aracı alabilir ve en uygun ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz. Koç finans ikinci el piyasasının farkına vararak herkes için çok özel krediler hazırladı. Bu kredi ile birlikte isterseniz yeni bir araba isterseniz de ikinci el bir taşıt alabilirsiniz.

İkinci el piyasasında söz sahibi olabilmek için Koç finans noktalarına gelerek uzman kredi danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte Koç finans ile araç bayilerinden ve galerilerden oluşan geniş yetkili satıcı ağı içerisinde dilediğiniz marka ve modeldeki 2. el araca Koç finans kredisiyle  rahat bir şekilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir banka şubesine gitmenize ve beklemenize gerek kalmadan kredinizi hızlı bir şekilde almanız da mümkün.

Üstelik Koç finans ile bağlantılı olan internet sitelerinden aynı anda isterseniz aracınızı seçebilir veya doğrudan Koçfinans 2. el kredisine başvurabilirsiniz. Koç finans tarafından alınan bu kredi ile birlikte seçilen aracın yaşının en fazla 5 sene olması gerekir. Bunun yanında kredi içerisinde 36 ay vade ve kasko bedelinin %70’ine kadar kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Krediyle Ev Borcu Ödeyenlere Uyarı

114777Banka kredisiyle alınan evlerin borçlarının ödenmediği ve bankaların evlere el koymaya başladığı belirlendi.

Ekonomide yaşanan kriz ve hayat pahalılığının artması yurttaşı borçlarını ödeyemez hale getirdi. Bir süre kredi kartlan ile idare eden yurttaşlar, kredi kartlarının da tıkanması üzerine daha önce aldıklan kredileri ödeyemez oldu. Bu durum en çok konut ve otomobil sektörünü vurdu. Banka kredisi ile alman ve üzerinde kredi veren bankanın ipoteği olan konutların kredileri ödenmeyince bankalar konutlara el koymaya başladı. Bu nedenle bankaların elinde çok sayıda konut birikirken, bankalar ellerindeki konutları paraya çevirmek için yöntemler geliştirmeye başladı. Bazı bankalar kendi bünyelerinde konut satış ofisleri kurarken, bazı bankalar da emlak ofisleriyle işbirliğine girerek ellerindeki konut stoklarım paraya çevirme çabasına girdi.

Konut Sektörü İçin Tehlike İşareti

Konut kredilerinde yaşanan sıkıntı ile ilgili olarak bilgi veren bir banka üst düzey yöneticisi, konut sektöründe işlerin çok iyi olmadığını vurgulayarak, “Vatandaş reklamların da etkisiyle kredili konut işine girdi. Bankalar da onlara yardıma oldu. Ama özellikle bir yıldır yaşam çok ciddi ölçüde pahalandı. Maaşlara yapılan zamla gerçek enflasyon arasında çok ciddi bir fark oluştu. Müşteriler yaşadıkları sıkıntıyı bir süredir kredi kartı borçlanmasıyla idare ediyordu. Ama kredi kartlanma alınan önlemler bu kapıyı da önemli ölçüde kapattı. Amerika ülkedeki krizi birkaç yıl kredi kartı borçlanmasıyla ertelemişti. Ama bizde daha kısa sürdü. Şimdi teslim bayrağı çekmeye başladılar. Bankalar olarak bizlerin de yapabileceği fazla bir şey yok. Mecburen konutlara el koymak zorundayız. Diğer bankalarda da durum aynı. Zaman zaman bir araya gelip kendi aramızda ne yapacağımızı da konuşuyoruz.Konut sektöründe kriz büyürse şu anda tahmin bile edilemeyen bir krizin içine düşeriz.”

Konur Kredisi Faizleri Arttı

Konut kredilerinde sıkıntı çıkmaya başlayınca bankalar konut kredileri faizlerini de önemli artırdı. Ekonomide yaşanan olumsuzluk kredi faizlerine de yansıdı. Daha önce 0.70’lerin altına konut kredi faizleri 1.20’lere çıkarken, kredi faizlerindeki artış oranı yüzde 80’lere ulaştı. 100 bin lira 10 yıl vadeli konut kredisi maliyeti yaklaşık 16 bin lira arttı. Benzer bir durum taşıt kredilerinde de görüldü. Daha önce yüzde 1.05 seviyelerinde olan taşıt kredisi faizleri yüzde 1.40’lara yükseldi.

Kaynak: Timeturk

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Notu Mali Disiplin Koruyor

114777Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Gamble, Türkiye’nin kredi notunu sabit tutmadaki ana sebebin mali tarafta yattığını ve bu durumun kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Paul Gamble, Türkiye’nin kredi notunun ve görünümünün korunmasında mali disiplinin sürdürülmesinin rol oynadığını söyledi.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Gamble, Türkiye’nin “BBB-” ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunan kredi notunun ve “durağan” not görünümünün teyit edilmesini yorumlarken, “Seçimlerin olduğu bir yıl boyunca mali disiplin devam ettirildi. Bütçe açığının geçtiğimiz yıla benzer şekilde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu durum da borçlanma seviyelerinin düşeceği mali disiplin konusundaki kararlılığı gösteriyor ki bu bizi oldukça cesaretlendirdi” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Akit

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

ingKurban Bayramı öncesinde ve sonraki dönemler için gerekli olan her türlü krediyi bulabileceğiniz ING Bank, konut kredisi için de birbirinden özel kampanyalar hazırladı. Siz de konutunuzu yenilemek istiyor veya konut kredisi kapsamında yeni bir ev almak istiyorsanız ING Bank’a gelerek birbirinden uygun kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

ING Bank’ta konut kredileri için birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi Sabit Taksitli Mortgage kredisi. Geliriniz sabit ise aylık taksit tutarınızın vade boyunca aynı olmasını sağlayan Sabit Taksitli Mortgage ile siz de ev sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Sabit Taksitli Mortgage ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvurunuzu gerçekleştirmek için randevu formunu doldurabilir ya da size en yakın olan ING Bank şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte ING Bank internet sitesi üzerinden konut kredisi faiz oranları hesaplama bölümünden kredinizi bütçenize uygun bir şekilde belirleyebilir ve en uygun krediyi alabilirsiniz. ING Bank şubelerine gelerek masrafsız bir şekilde alacağınız bu kredi ile uygun vade oranları sizleri bekliyor.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Worldcard 2015 Kurban Bayramı Kampanyaları

114777Kurban Bayramı demek Yapı Kredi Worldcard sahipleri için ikinci bir bayram demek. Her gün sağladığı imkan ve şansları bayram dönemlerinde daha da yükselten Yapı Kredi Worldcard Kurban Bayramı için çok özel indirimler hazırladı.

Yapı Kredi Worldcard ile GS Store, Fenerium ve Kartal Yuvası noktalarından yapacağınız alışverişlerde peşin fiyatına 9 taksit seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca Worldcard ile Kurban Bayramı boyunca yapacağınız gıda marketi, giyim, kırtasiye ve eğitim harcamalarınızda ilk 100 TL’lik alışverişlerden sonra tek seferde yapacağınız her 100 TL’lik alışveriş için 10 ve toplamda 50 TL bonus veriliyor. Türkiye’nin en bonkör kartı olmak için çalışmalarına devam eden Yapı Kredi bankası ile Kurban Bayramı’na mutlu bir şekilde girebilirsiniz. Ayrıca Yapı Kredi Worlcard ile Kurban Bayramı boyunca yapacağınız seyahatler havaalanlarındaki cafelerde de çok özel lounge indirimlerinden yararlanabilir ve yolcuklarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

BKM Express başta olmak üzere Real, Carrefoursa ve Migros gibi önemli noktalarda çok özel para puanlar kazanabilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Fitch Türkiye Kredi Notu

114777Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değiştirmedi.

Tesis, 5 Kasım 2012’de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzey olan “BBB-“ye çıkartırken, o tarihten bu yana notu ve durağan olan görünümü değiştirmedi.

Fitch, “Bütçe dengesi kuvvetli, mali disiplin sürdürülüyor.Ayrıca mali disiplinin sürdürülmesine yönelik taahhüdün farklı politik çevrelerden dayanak gördüğü anlaşılıyor. 2015 yılında faiz dışı fazlanın ulusal gelire oranının 2014’teki gibi yüzde 1.1 olmasını bekliyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Fitch, “Genel hükümet borcunun ulusal gelire oranında düşme trendinin devam etmesini ve 2017’nin nihayetinde yüzde 30’a gerilemesi bekleniyor. BBB notu olan ülkelerde bu oranın medyanı yüzde 43.1 düzeyinde” ifadelerini kullandı.

Siyasi riziko vurgusu

Fitch izahında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye’de politik ortam sön dönemde kötüleşti. AKP’nin meclisteki çoğunluğunu kaybetmesinin ardından yürütülen ortak yönetim müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ile duyuru edilen Kasım seçimleri ciddi bir belirsizlik yaratıyor. Anketler Kasım’da yapılacak seçimlerden bir evvelki seçime göre çok farklı bir sonuç çıkmayacağını işaret ediyor. Çözüm sürecinin sonlanması ile çok sayıda ölüm haberleri gelmeye başladı. Bu gerilimin uzun müddet devam etme riski bulunuyor. Ayrıca IŞİD’in saldırılarını takiben Türkiye’nin Suriye’deki çatışmalara dahil olma riski de mevcut. Son yapısal dönemde yapısal reformlarda ciddi bir yavaşlama görülürken bu reformların ne vakit canlanacağı ile ilgili belirsizlik hakim. Reformlarda yaşanan duraksamanın ardından AKP 2014 yılında kapsamlı bir program açıkladı. Ancak bu yalnizca hudutlu bir oranda uygulandı ve seçim ertesi dönemde bu programa sahip çıkılıp çıkılmayacağı ile ilgili şüpheler bulunuyor.”

Ekonomi 3. çeyrekte yavaşlayabilir

Fitch, lider göstergelerin ekonomik büyümenin üçüncü çeyrek dönemde yavaşladığı sinyali verdiğini belirtti. Tesis, “Reformlardaki yavaş seyre rağmen Türkiye ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 3.1 büyüdü. Tüketimdeki artış ve kurak geçen 2014’ün ardından tarım sektöründe yaşanan ivme büyümenin sürükleyicisi oldu. Lider göstergeler ekonominin 3. çeyrekte yavaşladığına işaret ediyor. Politik belirsizlik ve sıkılaşan finansal koşullar yavaşlamada etkili oluyor. Liradaki değer kaybı tüketici güvenini negatif istikamette etkileyerek Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine sebep oldu. Bununla beraber büyüme oranı eşit ülkelerden yüksek seyretmeyi sürdürüyor. Merkez bankası üzerindeki politik baskı henüz az görünü durumda ancak hala kredibilite üzerinde ciddi baskı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Cari açıkta yapısal bir iyileşme yok

Fitch, “Dış kırılganlıklar Türkiye’nin kredi notu üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor. Ancak son değerlendirmemizden bu yana bu tarafta bariz bir zayıflama yaşanmadı. Kesin dış borç yükselmeye devam ediyor. 2015’in nihayetinde ulusal gelire oranının yüzde 37.6’ya erişmesi öngörülüyor. Benzer ülkelerde bu oran yalnızca yüzde 6.9 seviyesinde. Fitch uzmanları, petrol ücretindeki düşüşün tesiriyle cari açığın ulusal gelire oranının 2015’te 0.8 puan azalarak yüzde 4.6’ya gerilemesini bekliyor. Cari açık ve borçlanma harici finansal kaynak yaratma ile ilgili herhangi bir yapısal iyileşme işareti gözlenmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fitch’e göre merkez bankasının sadeleştirme ile ilgili izah ettiği yol haritası, politika tutarlılığı ile ilgili endişelere sebep olabilir, ayrıca henüz Ortodoks bir para politikasına geçiş süreci ve zamanlaması belirsiz. Enflasyon ve reel efektif kur oynaklığı muadillerinin iki katı düzeyinde diyen Fitch, devam eden parasal sıkılaştırmayı faiz artışlarının takip edileceğini öngördü. Fitch, 2015’te vasati yüzde 7.1 seviyesinde olması öngörülen enflasyonun tahmin yürüttüğü dönem için yüzde 5’lik seviyeye inmeyeceğini öngördü. Tesis, enflasyonda bir iyileşme görülmemesi beklentisini kurda yaşanan yüzde 30’lık değer kaybı ile açıkladı.

Kaynak: Bloomberg HT

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bayram Kredi Kartına Yüklenmeyin Uyarısı

114777Tüketiciler Derneği uzun bayram tatili nedeniyle kredi kartı harcamalarındaki artışa dikkat çekerek “bunun bayram sonrası da var” dedi ve ödeme uyarısında bulundu

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde kredi kartı kullanacak tüketicileri, bütçelerinin üzerinde harcama yapmaması konusunda uyardı.

Küçük, yaptığı açıklamada, özel gün ve bayramlarda mağaza ve firmaların promosyonlarının arttığını, tüketicilerin aşırı harcamaya yöneldiğini söyledi. İhtiyaçların sonsuz, gelirlerin ise sınırlı olduğuna işaret eden Küçük, “İhtiyaç mutlaka çok borca girmeden bir plan dahilinde giderilmeli, tatil planları da buna göre yapılmalıdır. Bilinçli tüketiciler olarak ihtiyaçlarımızı önceden belirleyerek ona göre harcama yapmalıyız” diye konuştu.

Tatil günlerinde kredi kartı harcaması artıyor

Tüketicilerin günlük yaşamda sıkça başvurduğu kredi kartını, özel günlerde daha fazla kullandığını vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

“Bayram tatilinin rehavetine kapılarak ‘bir şekilde ödenir’ psikolojisiyle kredi kartına yüklenen tüketicilerin bilinçsiz harcamaları, onları maddi açıdan çok zor duruma düşürebilir. Tüketiciler, kredi kartını, ödemeleri hesaplayarak kullanmalı.

Genellikle bireyler ceplerindeki parayı harcamaya kıyamıyor ama söz konusu kredi kartı olunca bankanın parasını kendi tasarrufuymuş gibi kolayca ve bilinçsizce kullanıyor. Plansız kredi kartı kullanımının ödeme güçlüğü çekilmesine, ağır ödeme yükü altında kalınmasıyla da birçok ailede sosyal faciaların yaşanmasına neden olduğunu görüyoruz.”

Tüketimi özendirici reklamlara aldanmayın

Tüketicilerin, özendirici reklamlardan etkilenmemesi gerektiğine dikkati çeken Küçük “Kredi kartıyla alışveriş yapıyorsak, yaptığımız alışveriş tutarı ile karttan çekilen tutarı mutlaka kontrol etmeli, karşılaştırmalıyız. Kredi kartımızdan, harcama tutarımızdan daha fazla tutarda bir çekim söz konusu ise hemen itiraz etmeliyiz” dedi.

Küçük, turizm paket turlarından faydalanan tüketicilerin de aldıkları hizmetin eksik ya da hatalı olması halinde bunu fotoğraf ve tutanakla belgelendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vakıfbank Günde 12 TL Taksitle Bayram Kredisi Veriyor

725920vakifbankKurban Bayramı yaklaşırken bankalar cazip faiz oranları ve ödeme kolaylıklarıyla kredi kampanyaları düzenliyor. Vakıfbank da “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyası başlattı. 50 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlayan Vakıfk Bank kampanyasının detayları haberimizde.

Kurban Bayramı yaklaşırken Vakıfbank gibi birçok banka kredi kampanyalarında birbirleriyle yarışıyor. Bayram kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara birbirinden cazip kampanyalar düzenleyen bankalar ödeme kolaylığı ve faiz oranlarıyla müşteri çekmeye çalışıyor. Kurban Bayramı kredi kampanyalarında 36 ay vade ve 250 bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor. Vakıfbank da Bayram kredisi kampanyasıyla dikkat çekiyor.

Vakıfbank öncesi nasıl kredi veriyor?

Bayram geliyor, 9 günlük tatilin ardından okullar açılacak. Hem Kurban bayramı hem okul masrafları kredi taleplerini arttırıyor. Bankalar da Kurban Bayramı öncesi kredi kampanyaları düzenliyor. Bayram alışverişi, okul masrafları, kurbanlık alımı, ulaşım, tatil ve diğer masraflar nedeniyle nakit ihtiyacı artan tüketiciler, çoğu banka tarafından Kurban Bayramı’na özel fırsatlarla sunulan kredi kampanyalarına yöneliyor.

Bankalardan alınan bilgilere göre, bayram kredilerinde maliyetler faiz oranı, kredi tutarı, vade sayısı, tahsis ücreti ve diğer ücretlere göre farklılık gösteriyor. Nakit ihtiyaçlarını bayram kredileriyle gidermek isteyen tüketicileri, kolay başvuru, anında kredi kullanımı, ilk taksiti 2016’da ödeme gibi seçenekler bekliyor.

Kurban Bayramı öncesinde Vakıfbank da vatandaşı sevindirecek bir kampanya düzenledi. Vakıfbank “Geleneksel Bayram Kredisi” adı altında bir kampanya başlattı. Vakıfbank’ın başlattığı bu kanpanya vatandaşa 363 TL’den başlayan taksitlerle, 50 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunuyor.

Vakıfbank Bayram kredisinin ödeme koşulları

Her bütçeye uygun koşullarda kredi kullanma fırsatı sağlayan kampanya kapsamında yüzde 1.27’den başlayan faiz oranıyla 36 ay vadede 10 bin TL ile 50 bin TL arasında nakit kullanma seçeneği bulunuyor.

Krediden başta emekliler, özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşteriler kefilsiz, formalitesiz ve hızlı bir şekilde yararlanabiliyor.

Dileyenler internet bankacılığı ya da cep telefonu aracılığıyla da başvuru yapabilecek.

Bazı bankaların Kurban Bayramı’na özel sunduğu kredi kampanyalarına ilişkin detaylar şu şekilde:

Garanti Bankası

Garanti Bankası, “Bayram Kredisi” kampanyası kapsamında ayda 375 TL taksitle 36 ay vadeli 10 bin TL’lik ihtiyaç kredisini 50 TL dosya masrafıyla kullandırıyor.

Krediden faydalanmak isteyenler, Garanti Bankası şubelerinden, “www.garanti.com.tr” internet adresinden, 444 0 335 Tam Destek Hattı’ndan, Garanti Bankası Paramatik’lerinden ve SMS göndererek cep telefonlarından başvuruda bulunabiliyor.

Garanti İnternet Şubesi müşterileri ise sadece nüfus cüzdanları ile kredi başvurusu gerçekleştirebiliyor.

Şekerbank

Şekerbank, bayrama özel başlattığı kampanyasıyla tüm bireysel müşterilerinin nakit ihtiyaçları için 30 bin TL’ye kadar finansman desteği sunuyor.

Müşterilerine, uygun faiz oranları ve 36 aya varan vade imkanı sunan Şekerbank’ın kredi kampanyası 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Akbank

Hem bayram hem de okulların açılması nedeniyle “Sonbahar Kredisi” kampanyası başlatan Akbank, 75 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.

Akbank, Sonbahar Kredisi’yle 12 bin TL tutarındaki krediyi ayda 434 TL taksitle 36 ayda ödeme fırsatı sunuyor. Bankanın kredi kampanyasından yararlanmak isteyen tüketiciler eylül ayı sonuna kadar başvuruda bulunabiliyor.

Yapı Kredi

Yapı Kredi’nin 28 Eylül’e kadar geçerli olacak “Bayrama Özel İhtiyaç Kredisi” kampanyası ile 36 aya varan vadelerde kredi kullanılabiliyor.

Kredi başvuruları, Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden, Yapı Kredi Mobil Şube’den ve Nuvo İnternet Bankacılığı’ndan yapılabiliyor ve kredisi onaylanan Yapı Kredi müşterileri anında kullanım yapabiliyor.

İş Bankası

Türkiye İş Bankası, kendisiyle özdeşleşmiş “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla 30 Eylül’e kadar müşterilerinin nakit ihtiyaçları için kredi imkanı sunuyor.

Kredi kampanyası kapsamında tüm bireysel ihtiyaçlar için 50 bin TL ve 36 aya kadar kredi kullanılabiliyor. Maaşını İş Bankası aracılığıyla alanlara özel indirimler de uygulanıyor.

İhtiyaç kredisi için cep telefonlarından, banka şubelerinden, “isbank.com.tr” internet adresinden, internet şubesinden, Bankamatik’lerden ve 0850 724 0 724 numaralı telefon şubesinden başvuru yapılabiliyor. Kredi başvuruların cevabı cep telefonlarına gönderiliyor.

İş Bankası, bayrama özel düzenlediği kredi kampanyasına esnaf ve KOBİ’leri de dahil ediyor. Nakde ihtiyaç duyan esnaf ve KOBİ’ler 36 aya varan vadelerle 150 bin TL’ye kadar kredilerden faydalanabiliyor.

ING Bank

ING Bank, “İhtiyacı Olana Mola” kampanyası ile müşterilerine, 30 Eylül’e kadar alacakları ihtiyaç kredisini 2016’da ödeme imkanı sunuyor. Yüzde 1,34 faiz oranına sahip ihtiyaç kredisi kampanyası, taksitleri 3 ay erteleyerek ilk taksiti Ocak 2016’da ödeme olanağı sağlıyor.

Banka, kampanya kapsamında uygun faiz oranları ve avantajlı ödeme koşullarıyla 3 bin TL ile 20 bin TL arasında değişen tutarlarda 36 aya varan vadelerde kredi kullandırıyor.

VakıfBank

Bayrama özel günde 12 TL’ye kredi kullandıran VakıfBank, “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasıyla 363 TL’den başlayan taksitlerle 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.

Bankanın, yüzde 1,27’den başlayan faiz oranıyla 36 ay vadede 10 bin TL ile 50 bin TL arasında nakit kullanma imkanı sunan kampanyasından başta emekliler ile özel sektör ve kamu çalışanları olmak üzere tüm bireysel müşteriler kefilsiz ve hızlı bir şekilde yararlanabiliyor.

VakıfBank’tan bayram kredisi kullanmak isteyen tüketiciler, “www.vakifbank.com.tr” internet adresinden, SMS göndererek cep telefonlarından ya da internet bankacılığı aracılığıyla başvuru yapabiliyor.

TEB

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ihtiyaçların arttığı bayram döneminde 12 ay vade ile müşterilerinin 3 bin TL’lik nakit ihtiyaçlarını, yüzde 1,10 faizle ve aylık 271 TL geri ödeme avantajıyla karşılıyor.

Banka ayrıca, 3-36 ay vade ile ihtiyaç kredisi almak isteyen müşterilerine yüzde 1,30 faizli bayram ve okula dönüş kredisi sunuyor.

TEB’in kredi kampanyalarından faydalanmak isteyenler TEB şubelerinden ve “teb.com.tr” internet adresinden başvuruda bulunabiliyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, farklı müşteri kitlelerinin bayram ihtiyaçları ve diğer tüm bireysel ihtiyaçlarının finansmanında ürün paketlerinden yararlanma fırsatı sunuyor.

Maaşını Ziraat Bankası’ndan alan emekli veya çalışan tüm müşteriler, aylık yüzde 1,31 faiz oranıyla İhtiyaç Kredisi’nden faydalanıyor. Banka, diğer müşterileri için de yine ürün paketleri kapsamında avantajlı faiz oranları sunuyor.

DenizBank

DenizBank, yıl içerisinde yaptığımız avantajlı kampanyaları, özellikle bayram dönemlerinde müşterilerinin ihtiyaçlarını rahat karşılayabilmeleri için daha avantajlı paketler halinde sunuyor.

Banka, Kurban Bayramı’na özel hazırladığı ihtiyaç kredisi kampanyasıyla 4 bin TL’ye kadar uygun faiz oranları sağlıyor.

DenizBank’ın 23 Eylül’e kadar geçerli olan kampanyasından yararlanmak isteyen tüketiciler, cep telefonlarından ya da “www.denizbank.com” internet sitesinden başvuru yapabiliyor. Kredi başvurularının sonuçları 5 dakika içinde cep telefonlarına gönderiliyor.

Banka ayrıca, esnaf ve KOBİ’lere özel düzenlediği bayram kredisi kampanyasıyla 250 bin TL’ye kadar kredi, 36 ay vade, ilk ödemeyi ocak 2016’ya erteleme ve indirimli faiz oranları sunuyor. DenizBank, günlük bankacılık işlemlerini içeren ve bankacılık işlem türü ile sıklığına göre farklılaşan Midi, Maksi veya Jumbo işlem tarifesi alınması durumunda indirimli faiz oranı uyguluyor. Kredi ihtiyacı olan esnaf hem kendisine özel yüzde 1,34’ten başlayan faiz oranıyla kredisini kullanıyor hem de ödemeye ocak 2016’da başlıyor.

30 Eylül’e kadar geçerli olan ve esnafa özel sunulan bayram kredisi için başvurular, DenizBank Şubeleri, ATM’ler, AçıkDeniz İnternet Bankacılığı, SMS, Facebook bankacılığı aracılığıyla ve “www.denizbank.com” internet adresi üzerinden yapılabiliyor.

Kaynak: Karar

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2015 İkinci Çeyrekte 116 Bin Kişi Konut Kredisi Kullandı

138262015’in ikinci üç aylık döneminde, 2.2 milyon kişi 27 milyar TL ihtiyaç kredisi, 116 bin kişi ise 13 milyar TL ev kredisi kullandı.

Haziran 2015 dönemi tüketici ve konut kredisi istatistiklerini yayımladı. Kredi kullanan kişi sayısı 2014 yılı aynı dönemine göre yüzde 4 artarken, bu yılın ilk çeyreğine göre ise yaklaşık yüzde 1 azaldı. Aynı dönemde kullandırılan miktarı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında, bir önceki üç aylık döneme göre ise yaklaşık yüzde 1 oranında büyüdü.

2015 İkinci Çeyrekte 116 Bin Kişi Konut Kredisi Kullandı

2015’in ikinci üç aylık döneminde, 2.2 milyon kişi 27 milyar TL ihtiyaç kredisi, 116 bin kişi ise 13 milyar TL ev kredisi kullandı.Bir önceki yılın Nisan-Haziran dönemine göre taşıt kredileri yüzde 80 oranında, konut kredileri yüzde 63 oranında, ihtiyaç kredileri ise yüzde 27 oranında artarken, diğer krediler yüzde 44 oranında azaldı.

Takipteki Krediler Arttı

Bakiye açısından bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre taşıt kredileri yüzde 17 azalırken, konut kredileri yüzde 23, ihtiyaç kredileri yüzde 60 arttı.
Nisan-Haziran 2015 dönemi içinde kullananlar bazında ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı 16 bin TL oldu. Bunu 73 ay üzeri ile 49-72 ay vade dilimleri izledi. Yaklaşık 9 milyar TL olan takipteki kredilerin % 3.13’ü, son kullanıcı kredileri ve ev kredilerinden oluştu. Bahsi geçen kredilerin % 1’ini taşıt kredisi, % 5’ini konut kredisi, % 93’ünü ihtiyaç kredileri ve % 1’ini diğer krediler oluşturdu.

Kaynak: Londra Vizyon

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kredilerde Kırmızı Alarm

149622TBB`nin açıklamasına göre, Nisan-Haziran 2015 döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 727 milyon TL olmuştur.

Nisan-Haziran 2015 döneminde 2.753.748 kişiye, 45 milyar TL tutarında tüketici kredisi ve konut kredisi kullandırıldı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin raporuna göre, kredi kullanan kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarken, bir önceki üç aylık döneme göre ise yaklaşık yüzde 1 oranında azalmıştır. Aynı dönemde kullandırılan kredi miktarı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında, bir önceki üç aylık döneme göre ise yaklaşık yüzde 1 oranında büyümüştür.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Nisan-Haziran 2015 dönemi sonu itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri bakiyesi 280 milyar TL, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 17.547.786’dır. Toplam kişi sayısı Nisan-Haziran 2014’e göre yüzde 17 oranında artarken, bir önceki üç aylık döneme göre ise yüzde 1 oranında azalmıştır. Tüketici kredisi ve konut kredileri
bakiyesi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16, Ocak-Mart 2015’e göre ise yüzde 3 oranında büyümüştür.

Mal ve Hizmet Gruplarına Göre Dağılım

Nisan-Haziran 2015 döneminde tüketici kredileri ve konut kredilerinin mal ve hizmet gruplarına göre dağılımında ihtiyaç kredileri yüzde 59 oranı ile en büyük paya sahiptir. Bunu sırasıyla, yüzde 28 ve yüzde 7 pay oranları ile konut ve diğer krediler izlemektedir. Aynı dönemde 2.287.048 kişi yaklaşık 27 milyar TL tutarında ihtiyaç kredisi, 116.023 kişi yaklaşık 13 milyar TL tutarında konut kredisi ve 308.788 kişi 3 milyar TL tutarında “diğer” başlığı altına giren krediler kullanmıştır.

Bir önceki yılın Nisan-Haziran dönemine göre taşıt kredileri yüzde 80 oranında, konut kredileri yüzde 63 oranında, ihtiyaç kredileri ise yüzde 27 oranında artarken, diğer krediler yüzde 44 oranında azalmıştır.

Bakiye açısından bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre taşıt kredileri yüzde 17 azalırken, konut kredileri yüzde 23, ihtiyaç kredileri yüzde 60 artmıştır.

Nisan-Haziran 2015 dönemi içinde kullananlar bazında ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı 16 bin TL’dir. Bu büyüklük taşıt kredilerinde 63 bin TL ve konut kredilerinde 110 bin TL olmuştur.

Nisan-Haziran 2015 dönemi sonundaki bakiye verilerine göre ortalama tüketici kredisi ve konut kredisi miktarı 16 bin TL’dir. Bu miktar konut kredilerinde 71 bin TL ve taşıt kredilerinde 22 bin TL’dir.

Vade Dağılımı

Nisan-Haziran 2015 dönemi içinde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinde en fazla tercih edilen vade dilimi 25-36 aydır. Bunu 73 ay üzeri ile 49-72 ay vade dilimleri izlemiştir.

Takipteki Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri

Nisan-Haziran 2015 dönemi itibariyle yaklaşık 9 milyar TL olan takipteki krediler (idari+kanuni), tüketici kredileri ve konut kredileri toplamının yüzde 3,13’ünü oluşturmuştur.

Nisan-Haziran 2015 döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 727 milyon TL olmuştur. Söz konusu kredilerin yaklaşık yüzde 1’ini taşıt, yüzde 5’ini konut, yüzde 93’ünü ihtiyaç kredileri ve yüzde 1’ini diğer krediler oluşturmuştur.

Kaynak: Canlıhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Bank Asya Kredi Finansman Desteği

114777Türkiye’nin en güvenilir bankası olmak için çalışan ve bir katılım bankası olan Bank Asya Kurban Bayramı öncesinde sizlere çeşitli alanlarda finansman desteği sağlıyor. Uygun ödeme koşulları ile birlikte aylık kar miktarını da belirleyen Bank Asya, Kurban Bayramı’na ihtiyaçlarınızı karşılamış bir şekilde girmenizi hedefliyor.

Bank Asya ile Kurban Bayramı öncesinde taşıt, konut ve ihtiyaç finansmanı alabilir ve bu işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bank Asya’nın Kurban Bayramı öncesinde sunduğu kredi finansman desteklerinden birisi de konut finansman desteği. Bank Asya Konut Finansmanı Ürünleri ile kira öder gibi ev sahibi olabilir, düşük kar oranları ve esnek ödeme planları ile geri ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece Kurban Bayramı’na kendi evinizde girebilirsiniz. Bir diğer Bank Asya finansman desteği ise taşıt finansman desteği. Bank Asya Bireysel Taşıt Finansman Desteği ile istediğiniz otomobilin sahibi olabilir, düşük kar oranları ve esnek ödeme planları ile geri ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bank Asya İhtiyaç finansmanı ile de her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir ve bayrama mutlu bir şekilde girebilirsiniz.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Doları Merkez Bankası Artırıyor

114777Merkez Bankası döviz fiyatlarını artırmak için elinden geleni yapıyor.

Niye böyle bir tespit yapıyoruz?

Yapıyoruz, çünkü Merkez Bankası sürekli para arzını çoğaltıyor. Bu çoğalan para tabii yatırıma değil dolar alımına gidiyor. Şöyle; Merkez Bankası son yayınladığı para arzı verilerine göre geniş tanımlı para arzı (M2) bir haftada yaklaşık yüzde 2 oranında arttı. Yıllık artış ise yüzde 22,7’ye ulaştı. İşte mal arzı artmadan para arzının artmasının enflasyonu çoğaltacağını bilenler bu defa enflasyondan korunmak için döviz ve gayrimenkul alımına yöneliyor. Gayrimenkul alımındaki artışı son bir yılda konut kredilerinin yüzde 19,6 oranında artışına bağlıyoruz. Bu arada taşıt kredilerinde yüzde 11,8 oranında gerileme olduğunu belirtelim. İşte para arzındaki bu hızlı gelişme döviz fiyatlarının ve konut fiyatlarının balon yapmasına neden oluyor.

Gelelim niye döviz fiyatlarında balon benzetmesini yaptığımıza…

Yapıyoruz, çünkü nominal döviz fiyatları reel kur düzeyini geçti. Çünkü Merkez Bankası Tüfe ve Üfe bazlı reel kur endekslerine göre doların reel kur düzeyinin 2 lira 71 kuruş olması gerekiyor. YineBig Mac endeksine göre dolar 2 lira 40 kuruşa denk geliyor. Bir de kirli hesaplama yöntemi yani enflasyondan arındırma yöntemine göre doların fiyatı 2 lira 91 kuruş oluyor. İşte bu veriler bize Türk parasının aşırı değer kaybettiğini gösteriyor. Tabii bu durumda Türkiye kaynaklarını yabancılara çok ucuza kullandırdığı için fakirleşiyor.

Milli Gelir Son 21 Ayda 822 Milyar Dolardan 772 Milyar Dolara Geriledi

Bu arada milli gelirin son yirmi bir ayda 822 milyar dolardan 772 milyar dolara gerilediğini hemen belirtelim.

Peki, milli gelirin azalmasına rağmen Merkez Bankası niye dövizin reel kur düzeyine gelmesini engelliyor?

Merkez dalgalı kur rejiminde reel kurun oluşmasını sağlayan dolar ve Türk Lirası reel faizlerini eşitlediğinde konut kredi faizlerinin yükseleceğini ve konut sektörünün çökeceğini düşünüyor. Bu nedenle faiz artırımı yapamıyor. Tabii bu durum aynı anda döviz fiyatlarını şişiriyor. Bu arada dövizdeki balonu gören bazı mevduat sahipleri döviz mevduatlarından 3 milyar dolar satarak Türk parasına döndüler. Böylece döviz mevduat hesapları 184 milyar dolardan 181 milyar dolara geriledi. Meraklısı Merkez Bankası’nın 10 Eylül 2015 tarihli verilerine bakabilir.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Amerikan Merkez Bankası’nın Çarşamba ve Perşembe günü yapacağı toplantı beklenecek. Alınacak kararın ardından Türk Lirası dolar karşısında yeni bir yol belirleyecek. Tabii bu arada Türk parasının aşırı değer kaybettiğini akıldan çıkartmayalım.

Kaynak: Taraf

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Toya Moda Konut Kredi Faizlerini Düşürdü

114777Toya Moda projesinde kredi faizleri nefes aldıracak. Yüksek konut kredisi faiz artışları ve kur dalgalanmalarının yaşandığı günlerde TOYA MODA projesinde ev sahibi olmak ve konut kredi faizlerini düşürerek yatırımcılara nefes aldıracak özel faiz avantajından yararlanmak kolay.

Yüksek konut kredisi faiz artışları ve kur dalgalanmalarının yaşandığı günlerde TOYA MODA, konut kredi faizlerini düşürerek yatırımcılara nefes aldırıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi – 14 Eylül 2015 – İstanbul

Banka faiz oranlarını düşüren TOYA MODA, yüzde 5 peşinat ve teslimde yüzde 20 ödeme ile 120 aya varan taksitli ödeme planı sunuyor. TOYA MODA 60 aya %0,49,   120 aya %0,79 olan yeni faiz  oranları ile  ister yaşamına ister geleceğine yatırım yapacaklara kaçırılmayacak  fırsatlar sunuyor.

Basın EkspresYolu’nda E-5 ve TEM otoyollarının kesiştiği noktada yeralan TOYA MODA, Atatürk Havaalanı’na 3, Yeşilköy ve Ataköy’e  5, Bakırköy ve  İDO İskelesine 10 dakika uzaklıkta. Planlanan Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metrosu’na ise sadece, yürüyerek ulaşmak mümkün olacak.

Her biri balkon veya teraslı daireler,her daireye özel depo alanları ile nefes aldıran yaşam alanları yaratan TOYA MODA’da, 37-151 m² arası stüdyodan 3+1’e kadar toplam 426 daire, 36’ya yakın mağaza bulunuyor.

Yaşam alanlarını en verimli şekilde kullanan toplam 21 bin m² arazi üzerinde projelendirilen, home ofislerin ayrı bir blokta projelendirildiği TOYA MODA’da, ortak alan tasarımlarından iç mekan tasarımlarına kadar en ince detaylar Dice Kayek imzası taşıyor.

Yüzde 70 yeşil alanın bulunduğu sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için bir çok ihtiyacı karşılayacak TOYA MODA’da her daireye özel kapalı otopark, sauna, buhar banyosu, yüzme havuzu, masa tenisi, fitness, kapalı basketbol salonu, hobi atölyeleri, squash, çocuk havuzu, açık-kapalı çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları ile bir yaşam alanından fazlası sunuluyor.

Kaynak: Emlak Pencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Hızlı Yükseliş

114777İlkbahardan sonbahara geçen sürede konut kredilerinde 230 baz puan, ihtiyaç ve taşıtta ise yaklaşık 200 baz puanlık artış yaşandı.

Piyasalarda yaşanan stres, yılın ilk aylarında yüzde 0,90 seviyesinden kullanılabilen ticari kredi faizlerini yüzde 1,40’a kadar yükseltti. Bir dönem yüzde 0,70’in altına gerileyen konut kredileri yüzde 1,20’ye kadar çekilirken, nisan ayında yüzde 1,10’lardan alınabilen ihtiyaç kredilerinde oranlar yüzde 1,40’ı geçti. Taşıt kredileri de yükselişten nasibini alarak yüzde 1,05 seviyelerinden 1,40’lara kadar artış gösterdi. Bu yükselişler sonrasında 100 bin liralık 10 yıl vadeli konut kredisi maliyeti yaklaşık 16 bin lira yükselirken, tahsis, sigorta, vergi ve benzeri maliyetlerle birlikte ticari kredilerin yıllık maliyeti de yüzde 21- 22 seviyesine ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rakamlarına göre bankaların kullandırdığı kredi oranlarında hızlı bir yükseliş ivmesi görülüyor. Ticari kredilerin yıllık ortalama faizleri yüzde 2.39 yükselirken, konut kredilerindeki artış yüzde 2.33 oldu. Taşıt kredisi faizleri yüzde 1.96 yükselirken, ihtiyaç kredilerindeki artış da yüzde 1.93’i buldu.

Ticari Kredilerdeki Artış 250 Baz Puanı Buluyor

KOBİ kredilerinde bankalar 12 aya kadar kısa vadelere yüksek faiz uyguluyor. Vade uzadıkça kredi maliyetinde hissedilir seviyede düşüş yaşanıyor. 12 aylık bir kredinin çıplak faizi aylık yüzde 1.40 seviyelerinde bulunurken, tahsis, sigorta ve vergi gibi ücretlerle kredi maliyeti aylık yüzde 2.5’e kadar çıkabiliyor. Kredi tutarı ve vade uzadıkça toplam maliyet yüzde 1.90’lara geriliyor. Borçlu cari hesap kredilerde ise artık yüzde 13.5’in (aylık %1.10) altında kredi faizi yok. BCH’larda artık konuşulan oranların yüzde 18-19’larda olduğunu söyleyen bir bankacı“Şimdilik yüzde 20 de yok. Piyasada moral kalmadı. Son 2-3 haftada peş peşe zora giren firma haberi alıyoruz” dedi.

100 Bin TL Konut Kredisini Alan 16 Bin TL Fazla Ödeyecek

Konut kredilerinde ise artık taban yüzde 1.05-1.10 düzeyinde bulunurken oranların yüzde 1.30’lara doğru yöneldiği de dikkat çekiyor. En çok konut kredisi kullandıran bankaların faizlerine bakıldığında aylık oranlarda ortalama 20 baz puanlık artış yaşandığı dikkat çekiyor.

Bu arada 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisinde geri ödenecek tutar 181 bin lirayı buluyor. 5 ay önce bu miktar 165 bin lira seviyelerindeydi. Taşıt kredilerinde ise 3 yıl vadeli kullanılan 50 bin liranın geri ödemesi 3 bin lira arttı. Uzmanlar konut kredilerinde uzun vade nedeniyle bankaların çok farklı faiz politikaları uygulayabildiğini, bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka çok sayıda bankadan teklif alınması gerektiğini bildiriyorlar.

Yüzdüren de Var Kefaletini Geri Çeken de

Görüşlerine başvurduğumuz bankacılar, piyasada sorunlu alacak haline gelmeden tıkandığı anlaşılan firmaların pek çoğunun proaktif bir şekilde yüzdürülmeye çalışıldığını anlatırken bazı müşteriler içinde bu oranların aslında “kredi almayın” anlamına geldiğini anlatıyorlar. Şirketler kesiminden edinilen bilgiye göre bazı bankalar teminatlarını güçlendirmek için verdikleri kefaletleri çek veya ipotekli kredilerle değiştirmeyi talep ediyorlar.

Mevduat Faizleri 13’e Çıktı

Bankaların ana fonlama kaynağı mevduata bakıldığında ise faizlerin yüzde 12.5-13.25 aralığında seyrettiği görülüyor. Swaplarla yüzde 14’ten mevduat yapan bankalar olduğunu anlatan bir bankacı, “Mevduat faizlerinin yüzde 13.25’lere yükseldiği bir dönemde ticari tarafta BCH faizlerinin yüzde 13.5’lara yükselmesi çok normal. Asıl bankaların ana fonlama kaynağı pahalılandı. ‘Piyasada para yok’ değil, ‘piyasada maliyeti yüksek para var’ dönemini yaşıyoruz” yorumunu yaptı. TCMB verilerine göre bankaların bildirdiği azami TL mevduat faiz oranı ağustos döneminde de yüzde 20 seviyesindeydi. TCMB’de en son açıklanan temmuz verisine göre 1 aya vadeli mevduatta ağırlıklı ortalama faiz oranı 30 baz puan artmış görünüyor. Nisan ayında yüzde 9.2 seviyesinde bulunan 1 aylık ağırlıklı ortalama TL mevduat faizi temmuzda yüzde 9.52 düzeyine çıktı.

Kredi Almayan Şirketler ‘Sat-Geri Kirala’ya Yöneldi

Bu zor ortamda kredi kullanmak zorunda olan işletmelerin nasıl döndüğünü sorduğumuz başka bir bankacı, “Kredi maliyetleri yükseldiği için şirketler öz sermaye kaynakları ile dönmeye çalışıyor. Uzun vadeli borçlarda çok sıkıntı yok ama yüksek miktarda kısa vadeli borcu olan firmalar leasing şirketleri ile katılım bankalarının sağladığı gayrimenkul teminatlı ‘sat-geri kirala’ kredisine yöneldi. Vergi avantajı sağlayan bu yöntemle gayrimenkulünün değerini günün rayicine çeken işletmeler büyük tutarlı kredi kullanabildikleri için bu kanala yönelmiş durumdalar” ifadelerini kullandı. Bu arada nakde sıkışan firmaların sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan bir bankacı, “Vakti zamanında pek çok işletme sahibi elindeki nakdi gayrimenkul alırken kullandı. Bundan sonraki dönemde nakde sıkışanların ellerindeki konutları piyasanın altında fiyatlarla satabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: Ensonhaber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hollanda’da Yaşayan Kadrosuz Çalışanlar da Ev Kredisi Alabilecek

indirFinans danışmanlarının ve bankaların başlattığı yeni test uygulamasıyla kiralık olarak çalışan kişilere de konut kredisi verileceği açıklandı.

Fleks ve iş bulma firmaları tarafından kiralık olarak çalışan ve kadrolu olmayan kişiler de konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilecek. Finans danışmanlarının ve bankaların başlattığı yeni test uygulamasıyla kiralık olarak çalışan kişilere de konut kredisi verileceği açıklandı.

Ad gazetesinde yer alan habere göre, günümüzde bir çok firmanın elemanlarını kadrolu çalıştırmadığından dolayı, fleks ve kiralık çalışan kişiler ev kredisi almakta zorlanıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen De Hypotheekshop en Huis & Hypotheek ve Obvion en Florius bankalarının aldığı ortak bir kararla, bu tip çalışanlara da ev kredisi imkanı sunacağını açıklandı.

5 yıl sürecek test uygulaması sonucunda elde edilecek pozitif sonuca göre, kadrolu işi olmayan kişiler de ev kredisi alabilecek.

Kaynak: Son haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Yükselir?

13826Geçen yıl 120 ay vadelendirmede konut kredisi faiz oranları en yüksek yüzde 1,45’e kadar çıkıyorken bu yıl yüzde 1,40’a kadar yükseliyor.

2014 yılının Eylül ayında konut kredisi faiz oranları bugüne göre yüzde 0,22 farkla yüzde 0,93’ten başlıyordu. Ancak 2 hafta öncesine kadar 1,08 seviyesindeki en düşük konut kredisi faiz oranı ciddi bir yükselişle yüzde 1,15’e kadar çıktı.

Geçen yıl 120 ay vadelendirmede konut kredisi faiz oranları en yüksek yüzde 1,45’e kadar çıkıyorken bu yıl yüzde 1,40’a kadar yükseliyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Yükselir?

2015 yılının son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde dolar, euro, altın ve faizlerdeki belirsizlik de konut kredisi faiz oranlarını etkileyecek gibi görünürken bir diğer etken de iç politik gündem ve en önemlisi FED’in kararı olacaktır.

Hal böyleyken bankaların kampanyaları devam ederken inşaat firmaları da kendi geliştirdikleri yöntemlerle firma bünyesindeki senetlerle konut alıcısına bir açıdan yardım etmeye, alternatifler üretmeye çalışıyor.

5 Bankada Ciddi Artış

Konut kredisi faiz oranları kapsamında yüzde 1 bandının altında herhangi bir banka bulunmuyor. En düşük faiz oranı yüzde 1,11’ken Finansbank’a aitti ancak bu oran yüzde 1,16’ya çıktı.

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,15. Bu orana sahip bankalar Yapı Kredi, Akbank ve Albaraka Türk. Diğer bir yükseliş Vakıfbank’ta yaşandı. Vakıfbank’ın konut kredisi faiz oranı yüzde 1,12’den yüzde 1,25’e kadar çıktı.

Diğer bir güncelleme ise Halkbank ve Anadolu Bank’ta yaşandı. Halkbank’ın konut kredisi faiz oranı yüzde 1,15’ten yüzde 1,29’a ve Anadolu Bank’ın ise yüzde 1,20’den en yüksek faiz oranına yüzde 1,40’a yükseldi.

Kaynak: F5 Haber

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Takibe Düşen Konut Kredileri Yüzde 4,2 Arttı

konut-piyasasinda-beklenti-olumlu-yonde-147041Temmuz sonu itibariyle takipteki konut kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artarak 644 milyon lira, taşıt kredileri yüzde 6,9 azalarak 219 milyon lira oldu.

Ekonomik darboğaz vatandaş üzerindeki etkisini gittikçe daha çok gösteriyor. BDDK verilerinden elde edilen verilere göre 2015 yılı Temmuz sonu itibarıyla bankaların takibe düşen toplam alacağı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,6 artışla 32,9 milyar liradan 42,3 milyar liraya yükseldi.

Yüzde 169 Artış Var

Bu kapsamda, ihtiyaç kredisinde takibe düşen tutar yüzde 169,7 artışla 3 milyar liradan 8 milyar liraya fırladı. İhtiyaç kredisinin de içinde bulunduğu tüketici kredilerinde takibe düşen tutar yüzde 42 artışla 8,9 milyar liraya yükseldi. Bu da, vatandaşın tüketici kredilerini, ekonomik darboğazı aşmak amacıyla çektiğini ortaya koydu.

Fazladan 4,5 Milyar TL

Yine halkın takibe düşen bireysel kredi kartı tutarı aynı dönemde yüzde 18,8 artarak 6,2 milyar liraya yükseldi. Kredi kartlarından alınan faizler yüzde 17,7 artarak 4,6 milyar liraya çıktı. Kredi kartı kullanımı normalde faize tabi olmadığından, 4.5 milyarlık bu fatura, vatandaşın ekonomik sıkıntı nedeniyle ödeyemediği kredi kartı ekstresi ve nakit avans çektiği için ödemek zorunda kaldığı fazladan tutarı ortaya koydu.

Konut Kredisi Takibindeki Artış Yüzde 4,2

Takipteki tüketici kredileri ve takipteki bireysel kredi kartları toplamına bakıldığında tutarın 11,5 milyar liradan yüzde 31,5 artışla 15,1 milyar liraya çıktığı görüldü. Geri alınarak satış mekanizması geçerli olabildiği için genelde takip mekanizmasına dahil olmayan konut kredileri ve taşıt kredileri dahi takip verilerinde yerini almaya devam etti. Temmuz sonu itibariyle takipteki konut kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artarak 644 milyon lira, taşıt kredileri yüzde 6,9 azalarak 219 milyon lira oldu.

Faize 73 Milyar TL

Temmuz sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre toplam kredilerden alınan faizler yüzde 22,4 artarak 59,6 milyar liradan 72,9 milyar liraya çıktı. ‘Tüketici’den alınan faiz de yüzde 15,7 artışla 19,8 milyar lira oldu. Öte yandan takibe düştüğü için vatandaşın faiz üzerine faiz ödemek zorunda kaldığı, bankaların “takipteki alacaklardan alınan faiz” tutarı temmuz sonu itibariyle yaklaşık 566 milyon lira olarak gerçekleşti.

Kaynak: Bugün

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Gazi ve Şehit Ailelerine Verilecek Faizsiz Konut Kredileri Hakkındaki Yasa Çıktı

114777Kamu oyunda sıkça gündeme gelen gazi ve şehit ailelerine verilecek olan faizsiz konut kredileri hakkındaki yasa Haziran 2015’te çıktı.

Ev sahibi olmak isteyen fakat bir türlü parasını biriktiremeyen veya kredilere güç yetiremeyen gazi ve şehit aileleri için müjdeli haber sonunda geldi. Kamu oyunda sıkça gündeme gelen gazi ve şehit ailelerine verilecek olan faizsiz konut kredileri hakkındaki yasa Haziran 2015’te çıktı.

Faizsiz Kredinin Şartları

-Faizsiz kredi sadece konutlar için kullanılabilecek.

-Faizsiz kredi başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumundan hak sahipliği belgesi alınması gerekecek. Bu belge dilekçe ile alınabilecek. İşlemler 2-3 ay kadar sürebilecek.

-Er Şehit yakınları ve vazife malullerinin dilekçelerini Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı Tuna Caddesi No.7 Kızılay / ANKARA adresine gönderecekler.

-Rütbeli Şehit yakınları ile Vazife malulleri ise Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine gönderecekler.

-Kredi ödemeleri, geri ödenmesi yalnızca vazife malulü aylıklarının 1/4‘ünün kesilmesi ile yapılacak.

-Başvurular sadece il ya da ilçedeki Ziraat Bankası’na müracaatla yapılacak.

Konut Kredisi Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler

-Noter onaylı Tapu Fotokopisi,

-Hak sahipliği belgesi,

-Kimlik fotokopis

Kredi onay işlemleri 1 – 2 ay sürmektedir. Banka tarafından %1 kredi kullandırım masrafı alınmaktadır.

Kaynak: Kamu oyunda sıkça gündeme gelen gazi ve şehit ailelerine verilecek olan faizsiz konut kredileri hakkındaki yasa Haziran 2015’te çıktı.

Kaynak: Maaşları.net

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mevduat ve Kredi Faiz Oranlarında Artış

13826Türkiye’de yaşanan siyasi gerginlik ve artan terör olayları iç piyasada tedirginliğe yol açıyor. Borsadaki çıkış ve dövizdeki tırmanış mevduat ve kredi faizlerinde de artışa neden oluyor.

Son dönemdeki gelişmelerin de etkisiyle piyasalardaki gerginlik bir türlü dinmiyor. Türkiye’nin risk primi yerinde durmuyor, bu nedenle yurtdışından uygun koşullarda borçlanamayan bankalar döviz ile mevduat arasında sıkışıyor. Bu da mevduat faizlerini zirvelere taşıyor.

Türkiye’de yaşanan siyasi gerginlik ve artan terör olayları iç piyasada tedirginliğe yol açıyor. Borsadaki çıkış ve dövizdeki tırmanış mevduat ve kredi faizlerinde de artışa neden oluyor.

Geçmiş dönem trendlerinde olduğu gibi önce kredi faizlerine yansıyan artışlar daha sonra bankaların mevduat faizlerinde yükseliş yönünde görülüyor. Piyasalarda yaşanan hareketlilik sonrası dövizle mevduat arasında sıkışan bankaların mevduat faizleri yüzde 13’lere çıktı.

Bankalar müşterilerinin TL mevduatına yüzde 12.25 ile yüzde 12.75 arasında değişen faizler veriyor. Bir ay önce yüzde 10’larda olan mevduat faizleri son bir hafta içinde yüzde 12’nin üstüne çıktı. 30 gün içinde yüzde 10.50’den yüzde 13’e çıkan banka mevduat faizlerindeki bu artışı değerlendiren bir bankacı, ‘TL değer kaybediyor, döviz artıyor, borsadan çıkışlar var. Mevduatı tutmak için faizlerde artış olacak” dedi.

Mevduat faizlerindeki artışın seçim sonrasında da siyasi tablonun değişmemesi beklentisi nedeniyle süreceğini belirten sektörün önde gelen bankacılarından biri şu görüşleri paylaşıyor: “Türkiye’nin iç güvenlik ve terörle ilgili önemli sorunları var. Ülkedeki iç karışıklık ve siyasi belirsizlik devam ediyor ve 1 Kasım’dan sonra da bu sorunların çözümleneceğine yönelik bir beklenti yok. Bu da piyasalara ve ekonomiye negatif olarak yansımaya devam edecek.”

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.13’e Çıktı

Mevduat faizlerinden önce artış gösteren banka kredisi faizlerinde konut kredisi faizleri 120 aylık vadede yüzde 1.13’e çıktı. Konut kredisi faizleri kısa bir süre önce yüzde 0.89 – yüzde 0.93 seviyelerindeydi.

Bankalar mevduat için swap gibi farklı işlemlere de başvuruyorlar. Swap işlemi piyasada döviz kurlarının tırmandığı dönemde ortaya çıktı. Daha önce döviz tırmanışında swap işlemlerini bir kamu bankası ve bir kaç özel banka gerçekleştirmişti.

Bankalar bireysel müşteriden gelen döviz hesabı taleplerini dikkate alarak bu işe yöneldiler. Şimdi ise 100 bin TL’nin üstünde parası olan kişilere yüksek faizli swap önerisinde bulunuyorlar.

Swap yapan bir müşteri TL olarak yatırdığı parasının bir kısmını vadeli de tutup bir kısmını dövizde tutarak hem faiz hem de kurdan gelir elde ediyor. Mevduatta tekrar büyük bir rekabet yarışına girmek istemeyen bankalar, swap’ın yanı sıra iç piyasada bono ihraçlarına da ağırlık veriyorlar.

Bankaların bonu ihraçları 3 ay ile 1 bir arasında değişiyor. Bankaların iç piyasada bono ihraçlarına yönelmelerinin bir nedeni de siyasi belirsizlik nedeniyle dış piyasalarda Türkiye’nin ülke risk priminin artması. Bankalar yurtdışından uygun maliyetlerde sendikasyon bulmakta zorlanıyorlar.

Swap Nedir?

“Değiş tokuş etmek, takas etmek” anlamına geliyor.  Swap işlemlerinde amaç, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek. Swap’ın faiz türleri, sabit faiz – değişken faiz, vadeden önce son verme hakkı veren, vadeli (Forward), faiz oranının sonradan belirlenmesi hakkını veren türleri var.  Para (döviz) swap’ları ise sabit faiz – değişken faizli olabiliyor.

Kaynak: Bursahakimiyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Emekliye Faizsiz Kredi Desteği

114777Seçimlerden sonra başta emekliler olmak üzere toplumun büyük kesimi için önemli müjdeler içeren paket hazır. AK Parti’nin hazırladığı pakette, emeklilere faizsiz kredi desteği, üniversite mezunlarına işsizlik maaşı ve her evde bir sigortalı bulunuyor.

Seçimlerden sonra uygulamaya konulacak olan sosyal paketin içeriği belli olmaya başladı. Daha önce intibak, promosyon, seyyanen zam ve erken emeklilik gibi müjdelerin açıklandığı paketten, şimdi de emeklilere faizsiz kredi desteği çıktı. Bunun yanında üniversite mezunlarına iş bulana kadar maaş ve her evde bir sigortalı projesi de gündemde. AK Parti’nin seçim kampanyasının en önemli ayağını oluşturacak olan paket özellikle sosyal tarafların yüzünü güldürecek maddeler içeriyor. Son olarak emekliler için düşünülen kredi desteği üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Buna göre hem kredi çeken emeklilerin ödeme işlemleri kolaylaştırılacak hem de isteyen emekliye faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi imkanı verilecek. Böylece emekliler parayı aldıktan sonra bir yıl geri ödeme yapmayacak. Daha sonraki taksitler ise faizsiz olacak ve uzun vadede kolay miktarlarla ödenecek.

Günlük Hayatı Etkiliyecek

Pakette emeklilerin dışında vatandaşın cebini ilgilendiren maddeler de bulunacak. Bu kapsamda, memurdan emekliye, öğretmenden öğrenciye kadar toplum kesimlerinin beklentileri karşılanacak. Ekonomik ve sosyal konular öne çıkacak.

Üniversiteliye Maaş

Pakette üniversite mezunu olanlara iş buluncaya kadar maaş verilmesi öngörülüyor. Böylece İŞKUR kanalıyla iş arayan üniversite mezunları için işsizlik maaşı benzeri bir proje öngörülüyor. Proje ile hem genç işsizlik rakamları aşağı çekilirken, hem de üniversite mezunları mağdur edilmeyecek. Proje üzerinde çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Her Eve Bir Sigorta

Bununla birlikte, herkesin sosyal güvenceye kavuşması için her evde bir sigortalı olacak. İŞKUR’un, ‘Her evde bir sigortalı olacak’ sloganı ile proje başlatacağı belirtiliyor. İŞKUR’a başvuruda bulunanlardan öncelik olarak sigortası bulunmayan ailelerden bireylerin tercih edileceği öğrenildi.

Kaynak: Takvim

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati