Tag: teb

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

konut-kredisi-faiz-oranlarinda-son-durum-eylul-ayi-konut-kredi-faizleriKonut kredisi banka faizleri Eylül ayında gerilemeye devam ediyor. Eylül ayı ile beraber 19 banka konut kredi faizlerini düşürdü. Banka konut kredi faizleri Eylül ayı itibariyle düşüşler başladı, Hangi bankanın konut kredi faiz oranı kaç?

2014 yılı ilk çeyreğinde artış eğilimine giren konut kredisi faiz oranları, Mayıs ayından itibaren gerilemeye başladı. Temmuz başında en yüksek faiz oranı, %1.45 en düşük faiz oranı ise %0.97 düzeylerindeydi. KrediPazari tarafından yapılan analize göre Temmuz başında sadece dört banka 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1’in altına çekmişti. (Denizbank ve Kuveyttürk de 10 yıl vadeli konut kredisi faiz oranı %0.97, DD Mortgage klasik standart konut kredisi oranı %0.98, YapıKredi Bankası ise %0.98).

19 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank,) 10 yıl vadeli konut kredisi oranları ortalaması %1,16;  5 yıl (60 ay) vadeli konut kredisi oranları ortalaması ise %1.14 düzeylerindeydi.

Bankaların yaptığı indirime karşılık siyasi istikrardaki bekleyiş, arsa fiyatlarındaki artış ve konut fiyatlarındaki yükseliş, konut satışlarına olumsuz yansıdı ve satışlarda beklenen artış sağlanamadı. Edinilen bilgilere göre, Temmuz ayında konut satışlarda yüzde 20 düzeylerinde düşüş gözlendi.

Ağustos Ayında 6 Banka Konut Kredisi Oranlarını Değiştirdi

Ağustos ayı içinde ise Türkiye Finans, Kuveyttürk, Denizbank, Finansbank, İş Bankası, Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını değiştiren bankalar arasında yer aldı. Türkiye Finans’ın 120 ay vadeli oranı Ağustos ayında da yüzde’1 in altına inmedi. Banka, Ağustos ayı ilk haftasında 120 ay vadeli kredi oranını önce %1.18’den %1.14’e sonra %1.11′e indirdi. Ay sonuna doğru ise 120 ay vadeli oranını %1.11’den %1.06’ya, 60 ay vadeli oranını ise %1.04’den %0.99’a çekti.

Kuvettürk de ise 120 ay vadeli oran %0.97’den % 0.94’e, 60 ay vadeli oran ise %0.93’den %0.90’a indi. Ağustos ayı içinde konut kredisi oranını puan bazında en fazla düşüren banka Finansbank oldu. Banka, 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını 0.28 puan indirerek %1.04′e kadar düşürdü.

Denizbank ise 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %0.97’den %0.93’e indirirken, İşbankası’nda oranlar %1.25’den %1.09’a geriledi.

Ziraat Bankası da 120 ay vadeli oranını 0.06 puan düşürerek %1.07’den %1.01’e, 60 ay vadeli oranını ise 0.04 puan indireren %1.03’den %0.99’a düşürdü.

Eylül Ayı İlk Haftasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Ağustos ayı içinde bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirimle Eylül ayı ilk haftasında 19 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank) 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı ortalaması %1.10’a, 60 ay vadeli ortalaması ise %1.08’e geriledi.

Eylül ayında 120 ay vadeli en düşük faiz oranına sahip bankalar (masraflar hariç) % 0.93 ile Denizbank ve DD Mortgage olurken, 60 ay vadeli en düşük orana sahip banka ise Kuveyttürk oldu. TEB ve İng Bank 120 ve 60 ay vadeli oranda en yüksek konut kredisi oranına sahip bankalar oldu.

Kaynak: Emlak Pencerem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB Girişim Eğitimlerini Tamamlayanlara Faizsiz Kredi

TEB Uygulamalı Girişim Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar, KOSGEB’in 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlanabilecek.

Adana’dan 30 girişimci adayının kabul edildiği eğitim programı kapsamında, girişimci adayları küçük ölçekli işletme kurmak ve bu işletmeleri büyüterek yönetmek için gerekli yetkinliklerini geliştirmek amacıyla eğitim alacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar, KOSGEB’in 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlanabilecek.

TEB girişimcilere, nakit kredi ve teminat mektubu gibi ihtiyaçlarında da destek verecek. Eğitim programının 20 Mayıs Pazartesi günü de Bursa’da başlayacağı bildirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Erzurum’lu Esnafa Ucuz Kredi

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) Erzurum Şubesi arasında, ‘Esnafa Nefes Aldıran Kredi‘ sloganıyla kredi protokolü imzalandı.

ETSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, TEB adına Erzurum Şube Müdürü Özcan Özgödek, protokol metnine imza attı. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik, protokol çerçevesinde ETSO üyelerinin, TEB’den belirlenen şartlarda kredi kullanabileceklerini ifade etti. Yücelik, kredi protokolü imzalanan bütün bankaların, şehir esnaf ve tüccarına gerçek anlamda nefes aldıracak kolaylıkları sağlamalarını istedi.

TEB Erzurum Şube Müdürü Özcan Özgödek ise protokol gereği ETSO üyelerine sağladıkları ucuz krediile, 500 bin liraya kadar 0.85 kredi faiz oranıyla, ilk 3 ayı ödemesiz, 36 ay vadeli kredi kullandıracaklarını ifade etti.

Kaynak: F5 Haber

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor

Konut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,79′dan başlıyor. DD Mortgage’da bu orandan başlarken Denizbank yüzde 0,81′lik oran sunuyor. Türkiye Finans ve Finansbank’takredi faiz oranı yüzde 0,82 olarak belirlendi. Halkbank ve Yapı Kredi’nin sunduğu faiz oranı yüzde 0,84. Ziraat Bankası ise yüzde 0,01′lik fazlalıkla yüzde 0,85′lik oran sunuyor.

Yüzde 0,87′lik oran Albaraka Türk’te gözlenirken Akbank, ING Bank ve Kuveyt Türk yüzde 0,89′luk bir oranla karşımıza çıkıyor. Abank yüzde 0,92′lik oran sunuyor. Konut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,95′lik 4 banka bulunuyor. Bunlar; Garanti Bankası, Anadolu Bank, Fibabanka, HSBC. TEB yüzde 0,96′lık oran sunarken Tekstilbank’ın sunduğu oran yüzde 0,97. Yüzde 0,98′lik oranlar ise İş Bankası ve Vakıfbak’tan müşterilerine sunuluyor. En yüksek faiz oranı ise Şekerbank’tan; yüzde 0,99′la.

Kaynak: Emlak Kulisi

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB’den Kentsel Dönüşüm Kredisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşüm projesinin sosyal yönünün de olduğunu belirterek, ”Bu proje insan hayatını ön plana alan, bir proje” dedi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında kentsel dönüşüm projelerine kredi verilmesi için protokol imzalandı. 
Gürgen, Sheraton Otel’deki imza töreninde yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüme toplumun verdiği desteğin yanı sıra finans kuruluşlarının da destek vermesinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 
Kentsel dönüşüm projelerinin aynı zamanda sosyal yönünün de olduğuna dikkati çeken Gürgen, ”Bu proje insan hayatını ön plana alan, insanımıza değer veren bir proje. Bunları görmek isteyenleri Anadolu’ya davet ediyorum” diye konuştu. Banka yetkililerinin projeye verdikleri desteklerden dolayı memnun olduklarını ifade eden Gürgen, ”Bu projeye katmış oldukları değerden dolayı TEB’e ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

TEB Genel Müdür Yardımcısı Mendi

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi de kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden yapılması gereken yapıların Türkiye’ye maliyetinin 520 milyar lira civarında olduğunu kaydetti. 
 Mendi, TEB olarak ihtiyaç sahiplerine finansman desteği sağlama yoluyla kentsel dönüşüme katkı yaptıklarını dile getirerek, ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilmiş depreme dayanıksız raporu bulunan yapılarda ikamet eden vatandaşlarımız bize başvurarak kentsel dönüşüm kredi fırsatından faydalanabilecek” dedi. TEB şubelerinden kentsel dönüşümle ilgili danışmanlık hizmetlerini de vereceklerini belirten Mendi, şöyle devam etti:

”Bu noktada kentsel dönüşüm kredisi kapsamında müşterilerden herhangi bir masraf alınmayacağını da belirtmek isterim. Devlet tarafından sunulan faiz desteğine ilave olarak vatandaşlarımız 120 ay vadeye kadar kentsel dönüşüm kredilerini masrafsız kullanabilecekler. Bu projeyle birlikte konut kredisi ödemesini bitiren kişilerden ipotek kaldırma bedeli gibi herhangi bir ücret de almayacağız.” 
Bankaların kentsel dönüşümün finansmanında yer almasının kat malikleri için ek bir güven unsuru olduğunu söyleyen Mendi, bunun riskli yapıları yenileyecek müteahhitler için de kolaylık olacağına işaret etti. Mendi, şubeleri aracılığıyla riskli ve hasarlı yapıları yenilemek isteyenlere ve bu işi yapacak firmalara kentsel dönüşüm kredilerini hemen kullandırmayı planladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

”TEB olarak kentsel dönüşüm kredilerinde riskli yapıyı yenileyen müteahhit firmalarla hakediş usulü çalışarak konutların yapım aşamalarını da garanti altına almış olacağız. TEB tarafından sunulan finansman desteği sayesinde gün geçtikçe daha çok vatandaşın güvenli binalarda oturduğunu bilmek ise kuşkusuz bizler için en büyük motivasyon kaynağı olacak.” 
Mendi, kentsel dönüşümü bir sosyal proje olarak da gördüklerini ifade ederek, proje sayesinde şehirlerin daha yeni ve modern yüzlere kavuşmasının sağlandığını sözlerine ekledi.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Bankadan yapılan açıklamaya göre, kentsel dönüşüme katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen protokolle, riskli alanda yer alan veya riskli alanda yer almamakla birlikte riskli yapı olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş yapıların yeniden inşası, güçlendirilmesi ve riskli yapı yerine hazır yeni konut edinilmesi maksatlarıyla, hak sahiplerine uygun şartlarda finansal destek sağlanması amaçlanıyor. Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen maliklerin, apartman ortak karar protokolünde yıkım kararı almaları ve müteahhitle anlaşmalarını tamamlamaları gerekecek. 
TEB, maliklerle müteahhitler arasında yapılan anlaşmaya istinaden, kat maliklerinin müteahhide ödeyecekleri bedelin kredilendirmesi aşamasında devreye girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanacak faiz desteği ile maliklere uygun koşullarda finansman olanakları sunacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2012′de Konut Kredilerinde En Hızlı Büyüme Akbank’tan Geldi!

Global kriz ve dünya ekonomisindeki sıkıntılara paralel olarak yaşanan “frene basma” süreci Türkiye büyümesini de olumsuz etkiledi

GLOBAL kriz ve dünya ekonomisindeki sıkıntılara paralel olarak yaşanan “frene basma” süreci Türkiye büyümesini de olumsuz etkiledi. Henüz 2012 yılı büyüme verileri açıklanmadı ama tahminler yüzde 3 civarında yoğunlaşıyor. Ancak ekonomistler 2013 yılından umutlu. Çünkü 2013’ün global krize ilişkin daha net adımların atıldığı, önlemlerin alındığı ve likidite bolluğunun yaşanacağı bir yıl olması bekleniyor. Bu doğrultuda büyüme beklentileri yüzde 4-4.5 aralığında değişiyor. Ekonomist ve bankacılar da bütün hesaplarını bu “temkinli-iyimser” diyebileceğimiz büyüme beklentisine göre yapıyor. Bu dönemde iç talebe bağlı olarak canlanması beklenen sektörler belirlenirken büyümenin bankaların kredi cephesine de olumlu yansıyacağı düşünülüyor. Özel tüketim ve yatırım harcamalarının hız kazanacağını öngören birçok banka büyüyecek kredi pastasından pay kapmak için çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Bankalar arasındaki rekabetin bu yıl da özellikle diğer alanlara göre daha hızlı büyüyeceği tahmin edilen bireysel ve KOBİ (küçük ve orta ölçekli işletmeler) alanında yoğunlaşması bekleniyor.

Kredi Talebi Artacak

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge’ye göre ihtiyaç kredisi pazarı 2013 yılında yüzde 18 büyüyerek yaklaşık 120 milyar TL’ye ulaşacak. Bu alanın kredilerin lokomotifi olmaya devam edeceğini ifade eden Tözge, özellikle konut sektörü ve dolayısıyla konut kredilerine olan talepte ciddi artış bekliyor. Uzmanların tahminleri, 2013 yılında konut kredisi pazarının yüzde 15-20 gibi ciddi oranda büyüyerek 90 milyar TL’yi aşacağı yönünde. Özellikle kredi faizlerinde yaşanacak az da olsa yeni düşüşlerin konut kredisine olan talebi önemli ölçüde artıracağı tahmin ediliyor. Bankalar 2013 yılında özellikle bireysel ve KOBİ sektörlerine yönelik ürünlerinde farklılaşmaya çalışarak rekabet etmeyi planlıyor. İşte kredi konusunda iddialı bankaların 2013 yılı kredi politikaları, odaklanacakları alanlar ve büyüme planları…

KOBİ’Lere Tam Destek

Garanti Bankası, verdiği kredilerin yüzde 35’ini KOBİ’lere kullandırıyor. 2012 yılında özellikle küçük işletmeler ve mikro (çok küçük) KOBİ’lere odaklanan banka, bu segmentteki pazar payını yüzde 14’e çıkarttı. KOBİ’lere kullandırdıkları toplam kredi miktarının 23.5 milyar TL’ye ulaştığını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “2013 yılında da kredilerde KOBİ’lere odaklanan bir yaklaşım benimseyeceğiz. Halen KOBİ tarafında ağırlık TL kredilerde. Burada da yüzde 20 civarında büyüme tahmin ediyoruz” diyor. Garanti Bankası bu kapsamda sektör ayrımı gözetmeksizin tüm KOBİ’lere yönelik ürünler çıkartmaya devam edecek. Özellikle müşterilerin ihtiyaçlarına ağırlık verilecek. Karadere’nin verdiği bilgiye göre banka, bu yıl KOBİ’lerin anlık ihtiyaçlarını karşılayan, vadeli alacaklarının tahsilatını ve ödemelerini zamanında erçekleştirmelerini garanti altına alabilecek ürünlere ağırlık verecek. Ayrıca yine ticari taksitli kredi imkanlarıyla KOBİ’lerin finansman ihtiyaçları da geliştirilecek. Bu yıl da uluslararası fonlara aracılık edecek olan Garanti Bankası, bu kapsamda döviz bazlı düşük maliyetli finansman imkanları da sağlayacak.

Son dönemde işini yeni kurmuş KOBİ’lere yönelik “İşimi Kuruyorum Destek Paketi”ni hazırladıklarını hatırlatan Karadere, “Paket kapsamında franchise da dahil olmak üzere yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği, danışmanlık gibi her konuda ürün ve hizmetler sunacağız. Bu işletmelere şahıs kefaletiyle kredi kullanma imkanı da sağlıyoruz. 2013 yılında da yeni iş sahibi KOBİ’lere ağırlık vermeye devam edeceğiz” diyor.

Yeni Ürünler Yolda

Bireysel ve KOBİ kredilerinde iddialı bankalardan Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), 2012 yılında bu iki segmentte de yüzde 20’nin üzerinde büyüdü. Bu sayede pazar payını artıran banka, geçen yıl iki önemli bireysel bankacılık ürününü hayata geçirdi. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, bu ürünleri şöyle anlatıyor: “Bunlardan ilki taksitli kredili mevduat hesabı olan ‘Paran Hazır’ ürünümüzdü. Diğeri ise müşterilerimize dosya masrafını her ödemede eşit taksitlerle iade eden, ayrıca taksit ödemesi ve bankacılık işlemlerinden para kazandıran ‘Biriktiren İhtiyaç Kredisi’. 2013’te de yeni kampanyalar düzenlemeye devam edeceğiz.” TEB, KOBİ bankacılığında ise danışman banka konumunu güçlendirmeyi planlıyor. KOBİ’lerin dönemsel ve sektörel ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler sunduklarını söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Örneğin kasım ayından bu yana devam eden ‘Dükkana Şenlik’ kredimiz bu kapsamda çıkarılmış bir ürün. ‘Dükkana Şenlik’ ile esnafın harcamalarının en yoğun olduğu ilk dönemlerde sadece faiz ve yasal yükümlülükleri ödemelerini istiyoruz. Böylece onların daha düşük tutarlı taksit ödemelerine olanak sağlıyoruz. Bu yıl da esnaf ve KOBİ’ler için farklı ürün ve hizmetlerimizi sektör ayrımı gözetmeksizin sürdüreceğiz” diyor.

İhracatçı KOBİ’Lerin Yanında

2012 yılında kredilerde sektörün üzerinde büyüyen bankalardan biri de ING Bank… Bankacılık ürün ve hizmetlerini sosyal yaşamın içinde sunmayı hedefleyen banka, bu kapsamda g ecen yıl PTT ile anlaşma imzaladı.  Bu yıl her iki kuruluş da ortak çalışmalarında ürün çeşitlendirmesi planlıyor. ING Bank’ın bu yıla özel bir hedefi de alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla kredi pazarlamak.

Geçen yıl kredilerde yüzde 15’lik büyüme yakalayan ING Bank’ın bu alandaki 2013 hedefi ise yüzde 30. Banka bu büyümeyi, bireysel tarafta ihtiyaç kredilerine, kurumsalda ise istihdama ve üretime yönelik yatırımların finansmanına yoğunlaşarak sağlamayı hedefliyor. ING Bank’ın ağırlık vereceği bir başka alan da yurt dışı pazarlarda rekabet eden KOBİ’leri destekleyici dış ticaret çözümleriyle özel finansman…

TL Kredilere Odaklandı

Yapı Kredi, kaynaklarının önemli bölümünü ekonominin finansmanına ayıran bankalardan biri… Aktiflerinin yüzde 60’ına yakınını ekonomiye akıtan banka, Eylül 2012 sonu itibariyle 74.2 milyar TL’lik kredi büyüklüğüne ulaştı. Aynı dönemde bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 20’lik (sektör ortalamasının 9 puan üzerinde), kredi kartlarındaysa 26’lık bir artış elde eden bankanın  TL kredilerdeki büyümesi ise yüzde 14 oldu.

Son birkaç yıldır TL kredilerde sektörün üzerinde büyüyen Yapı Kredi, bu yıl yine TL kredilere odaklanacak. Burada öncelik ise tüketici kredileri ile KOBİ ve orta ölçekli ticari krediler olacak. Yabancı para kredilerde ise proje finansmanı ağırlık taşıyacak. Yapı Kredi bu alanda yine enerji projelerine yoğunlaşacak.

Konut Ve İhtiyaç Sürükleyecek

Akbank, 2012’de de ihtiyaç ve konut kredilerini lokomotif yaparak tüketici kredilerinde hızlı büyüdü. Bu sayede ihtiyaç kredilerindeki Pazar payını 1.3 puan artırarak yüzde 9.68’e yükselten Akbank, geçen yılın üçüncü çeyreğinde konut kredilerinde en hızlı büyüyen banka unvanını aldı.
2013’te Türkiye ekonomisinin yüzde 4-4.5 büyüyeceğini öngördüklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, bunun kredi pazarına da destek olacağı kanısında. Bu sayede ihtiyaç kredisi pazar bakiyesinin yüzde 18 büyümeyle yaklaşık 120 milyar TL’ye ulaşacağını tahmin ettiklerini belirten Tözge, 2013 hedeflerini şöyle özetliyor:
“ Bu ortamda hedefimiz, sektörün üzerinde büyümeyle Pazar payımızı artırmak. Bu yıl, örneğin konut sektörü ve buna bağlı olarak konut kredi pazarı daha hareketli olacak.  Konut kredilerinin yüzde 15-20 büyümeyle 90 milyar TL’nin üzerine çıkması mümkün.  Biz bu segmentte de kredi pazarının üzerinde büyümeyi hedefliyoruz. 2013’de hem bireysel hem de şirket kredilerinde büyüyeceğiz.”
2012 yılında hayata geçirdiği ‘Anında Kredi’, “Adınıza Kredi” uygulamalarıyla ihtiyaç kredisi pazarında  hızlı büyüyen Akbank, 2013’te de benzer bir büyümeyi hedefliyor.  Akbank, farklı müşteri segmentlerine yönelik etkin ve sürekli kampanya yönetimini de sürdürecek. Bu yıl konut kredilerine de ağırlık vermeye devam edecek olan banka,  “Büyük Kırmızı Ev” çatısı altında müşterilerine yine ürün çeşitliliği, esnek ödeme planları, emlakçılar ve proje üreticileriyle indirimli faiz imkanlı krediler vermeyi planlıyor.

KOBİ tarafında ise farklı segmentteki müşterilerin tüm bankacılık işlemlerini karşılayan paketler sunulacak. Tözge’nin verdiği bilgiye göre Akbank bu yıl KOBİ’ler için var olan kredi ürünlerine yenilerini katarak uygun koşullu fonlarla destek verecek.

Farklı Ürünler Planlıyor

Finansbank, bireysel krediler konusunda bu yıl 2012’ye göre sektör ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmek içinse hem kısa hem de uzun vadede yeni ürün ve projeler geliştirmeyi planlıyor. 2012 yılında dosya masrafsız, artan taksitli, düşük faiz oranlı, taksit ertelemeli gibi çeşitli ürünlerle fark yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Aynı şekilde bu yıl da farklı ürünleri piyasaya sürmeyi planlıyoruz” diyor.

KOBİ’Lere Özel 100 Ürün

İş Bankası, ekonomide göreceli bir canlanma beklenen 2013’te bankacılık sektörünün kredilerde yüzde 16-18, mevduatta ise 10-12 büyüyeceğini öngörüyor. Bu yıl da KOBİ’lere ağırlık verecek olan banka, özellikle ticaretin finansmanına odaklanacak. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik 100’ün üzerinde ürün ve hizmetinin olduğunu hatırlatalım. Bankanın bu yıl odaklanacağı bir başka alanda bireysel krediler olacak. İş Bankası da diğer bankalar gibi bu yıl hem ticari hem de bireysel kredilerdeki büyüme hızının bir miktar iyileşeceği tahmininde bulunuyor.

Banka, 2B arazilerinin satışı ve kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması paralelinde konut ve ihtiyaç kredilerinde mevduat faizlerindeki gerilemenin ardından kredi portföyündeki yeniden fiyatlamalar nedeniyle kurumsal ve ticari kredilerde de artış yaşanmasını bekliyor.

Yapı Kredi

2012 yılını Fitch’in not artırımının ardından hızlı bir faiz düşüşüyle tamamladık. Kredi faizlerindeki düşüş bir süredir devam ediyor. Düşüşün 2013’te de devam edip etmeyeceği, rekabet koşullarına ve fonlama maliyetlerindeki seyre bağlı. Ancak koşullarda bozulma yaşanmazsa faizlerde bir miktar daha sınırlı aşağı yönlü marj var.

Ing Bank

Faizler geçen yıl Merkez Bankası’nın izlediği destekleyici para politikası ve global piyasalardaki likidite bolluğu sonucunda düştü. Yıl içinde bu faiz seviyelerinde kalınması ya da daha aşağı yönlü bir hareketin devam edip etmemesi ise yine Merkez Bankası politikaları ile global piyasalardaki risk iştahına göre belirlenecek. Tabii ki ekonomik aktivitede beklenen ivmelenmenin düzeyi de bu konuda belirleyici olacak.

TEB

Merkez Bankası’nın 2012 yılının ikinci yarısından itibaren uyguladığı genişletici para politikası sonucunda bu dönemde kredi faizlerinde belirgin bir düşüş yaşanmıştı. Bu yılın ilk yarısında da para politikası destekleyici olmaya devam edecek. Ancak 2013’ün ilk yarısında kredi faizlerinde benzer bir gerileme beklemiyoruz. Olası düşüşler ise sınırlı kalacak.

Garanti Bankası

Merkez Bankası’nın 2012’nin ikinci yarısında uyguladığı parasal genişlemenin 2013’te de devam edeceğini tahmin ediyoruz. Kısacası düşük faiz ortamı bu yıl da belirgin olacak. Merkez Bankası’nın gecelik faizleri düşürmesinin etkileri mevduat ve kredi faizleri üzerinde görülüyor. Bu reel sektörün borçlanma imkanlarının iyileşmesi ve bankaların para maliyetinin düşmesi anlamına geliyor. Söz konusu değişim, özellikle ticari kredi faizleri üzerinde bir miktar daha etkili olabilir. Ancak kredi ve mevduat faizlerindeki düşüş daha sınırlı kalır.

Akbank

2012 başında ortalama yüzde 1.20 olan konut kredisi faizleri, yılı yüzde 0.82 seviyesinden kapatmıştı. Şu anki koşullar Merkez Bankası’nı politika faizlerini temkinli şekilde düşürmeye itiyor. MB’nin cari açık konusundaki temkinli duruşunun bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.
Buna karşın faizde yukarı beklentinin zayıf kalacağı da ortada. Kısacası kredi faizlerinde sürpriz ve hızlı bir gerilemeyi kısa vadede beklememek gerekiyor. Yukarı yönlü bir hareket beklentisi ise yok. Son üç ayda gerçekleşen faiz indirimi kadar yüksek bir indirim olmasa da aşağı yönlü ancak temkinli bir faiz hareketi en makul senaryo gibi duruyor.

Finansbank

Bireysel kredilerde bu yılın ilk yarısında faiz düşüşü beklemiyoruz.

İş Bankası

Mevcut durumda kredi faiz oranlarının doğal taban seviyesinin altına gelmesi kısa vadede iyimser bir beklenti olur. 2013 genelinde ise faiz oranlarının seyri, Türkiye ve dünya
ekonomisinde yaşanacak gelişmelere paralel şekillenecek.

ESİN ÇETİNEL – PARA DERGİSİ

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Rekabet Kurumu’ndan Bankalara Ceza

Rekabet Kurumu incelemeleri sonucunda 12 bankanın kredi kartları faizleri dahil, çok sayıda kreditüründe faiz oranlarını ortak hareket ederek belirledikleri kanaatine vardı.

Hürriyet’ten Erdal Sağlam’ın yazısı Milyarlarca liralık ceza kesmeye hazırlanan Rekabet Kurumu’nun elinde bankaların genel müdürleri dahil üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında yaptıkları bazı mail yazışmalarının olduğu ileri sürüldü.

Bankacılık sektörü bilançolarını etkileyebilecek milyarlarca liralık ciddi bir ceza ile karşı karşıya. Rekabet Kurumu’nun cezaya tabi tutacağı banka sayısı 12 olmasına rağmen, faaliyetleri itibariyle sektörün neredeyse tümünü oluşturuyorlar. Ceza kapsamına giren bankalar; Akbank, Denizbank, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası. Ayrıca Garanti Bankası’nın bazı işlemleri yürüttüğü Garanti Ödeme ve Garanti Konut finansmanı şirketleri de kapsam içinde.Rekabet Kurumu incelemeleri sonucunda bu 12 bankanın kredi kartları faizleri dahil, çok sayıda kredi türünde faiz oranlarını ortak hareket ederek belirledikleri kanaatine vardı. Kurum’un açtığı soruşturmalar hızla ilerliyor. İlgili bankalardan 1. savunmaların ardından 2. savunmaların alınmasının bayram haftasında tamamlandığı, Kurum’un bu aşamada değerlendirmelerini tamamladığı belirtildi.

Bankacılar Karamsar

Rekabet Kurumu’nun soruşturmaları konusunda bilgi aldığım banka genel müdürlerini, ceza kesileceği konusunda karamsar gördüm. Bunun aslında bir niyet meselesi olduğunu ve kamunun kendilerine ceza vermek konusunda kararlı olduğunu gördüklerini söylüyorlar.Bankacıların tümünün kanaati; sektörün karlı diye lanse edildiği bu nedenle de herkesin gözünün bu karlarda olduğu yönünde. Ancak bankacılar sermayelerinin çok yüksek olduğunu bu nedenle sermeye-karlılık oranlarının düşük kaldığına dikkat çekiyor. Geçen rekabet soruşturması sonucunda promosyonlar nedeniyle sektörün ceza yediğini ancak “belli ki bunun kamu otoritesine yetmediğini” söylüyorlar. O nedenle yüklü bir para cezası geleceğine kendilerini hazırlamış gibiler.

Mailler Delil Sayıldı

Bir banka genel müdürü Rekabet Kurumu’nun elinde bankaların genel müdürleri dahil üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında yaptıkları bazı mail yazışmalarının, kamuoyuna yapılan açıklamaların yer aldığını, buradan da yola çıkarak anlaşmalı olarak kredi faiz oranlarının belirlendiği kanaatine varıldığını söyledi.Gerçekten sadece bu konuşmalara bakıldığında, ceza verilebileceğini, buna mesnet oluşturacak ibarelerin bulunduğunu kaydeden aynı genel müdür, “Bu konuşmalar var ama herkes biliyor ki; bankacılar birbirleriyle öyle yapalım diye konuşup, sonunda dönüp birbirlerinin gözünü oyarlar. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu başka bir sektör yoktur” şeklinde konuştu.

Kart Faizleri de Var

Bu arada kredi kartları faizlerinin de soruşturma kapsamı içinde bulunduğunu kaydeden başka bir genel müdür, kredi kartlarında Merkez Bankası’nın faiz limiti olduğunu, zaten bankaların bu oran ya da çok yakınında faiz oranları belirlediklerini, bunun bile soruşturma kapsamında “anlaşarak faiz oranı belirleme” kapsamı içinde ele alındığını kaydetti.Bankanın cirosu nasıl hesaplanır?

Bankacılarla konuşmamda mümkün olduğunca ceza miktarını azaltmak için çaba gösterdiklerini de gözlemledim. Bunun için “ciro” tartışması başlamış bulunuyor. Rekabet Kurumu yetkilileri cezaların ciro üzerinden kesildiğini, kesilecek cezanın bir yıl önceki cironun yüzde 10’unu aşamayacağını söylüyor. Bu arada kartel saptaması kesinleşirse verilecek cezanın cironun yüzde 2’sinden az olamayacağı da hatırlatılıyor.Buna karşılık bankalar, Rekabet Kurumu mevzuatının normal ticaret şirketlerine göre dizayn edildiğini, halbuki bankacılıktaki cironun çok farklı olduğunu söylüyor.

Örneğin bir ceza gelmesi halinde toplam faiz gelirlerinin “ciro” olarak kabul edilmesi eğiliminin bulunduğunu ancak bankalarda diğer şirketler gibi bir mekanizma bulunmadığını yani faiz giderlerinin bunun dışında tutulması halinde çok büyük bir haksızlık yapılacağının altını çiziyorlar.Bazı bankacılar “ciro” tartışmasının neredeyse hayati bir öneme sahip hale geldiğini belirtirken, Rekabet Kurumu’nun ciro hesabı yaparken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) sektörün ciro tanımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda danışması gerektiği görüşündeler.

İşte O Karar

Rekabet Kurumu kararı şöyle: “2 Kasım 2011 tarihli toplantıda, bankacılık hizmetleri pazarında faaliyet gösteren Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finans Bank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş., T. Halk Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş., T. Vakıflar Bankası T.A.O., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ile Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. unvanlı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturma, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinde yasaklanmış davranışların gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin tespiti amacıyla yürütülmektedir.”

Haber Gazete

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Eylül 2012 İlk Haftasında Konut Kredisi Oranlarında Son Durum

KrediPazari.com tarafından verilen bilgiye göre Temmuz ayı başında başlayan bankaların konut kredisi oranlarındaki indirim yarışı Eylül ayının ilk haftasında da devam etti.

Eylül ayı haftasında bankaların indirim yarışına Ziraat Bankası da katıldı. Banka 120 ay vadede 1.24 olan faiz oranını 1.08’e düşürdü. Konut kredisi hesaplama rakamlarına göre faiz oranında yapılan 0,16 puanlık indirim 100 bin TL 10 yıl vadeli kredi için aylık taksitlerde 115 TL indirim anlamına geliyor.  Toplam ödenecek faiz ise konut kredisi hesaplamasına göre 13.800 TL düşüyor.

Bankaların yaptığı indirimle beraber 20 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Citibank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank) 10 yıl (120 ay) vadede konut kredisi oranları ortalaması 1.15 olurken, 5 yıl (60 ay) vadede oran 1.11 düzeylerinde seyretti.

Eylül ayının ilk haftasında konut kredisi oranlarına bakıldığında, faiz oranları 5 yıl vadede bankalar arasında 0.95-1.25, 10 yıl vadede 1.00-1.29 aralığında değişkenlik gösteriyor.

Banka ortalamasına göre 10 yıl vadede 100 bin TL konut kredisinin konut kredisi hesaplamada aylık taksiti 1.540 TL, 5 yıl vadede ise 2.292 TL oldu. Ödenecek toplam faize bakıldığında ise 10 yıl 100 bin TL konut kredisi için rakam 84.879 TL iken 5 yıl vadede tutar 37.503 TL düzeylerinde. • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Cebinde Nakiti Olan Kredi Alır mı?

Gazetevatan yazarlarından Ercan İnan ‘Cebinde Parası Olan Konut Kredisi Alır mı’ sorusunu farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak durumu yurtdışındaki ve Türkiyede zenginler açısından değerlendirdi. İnan yazısında şu noktalara değindi:

Fortune 500 listesinin zirvesinde yer alan şirketlerin yöneticilerinin biraraya geldiği yemekteyiz. Mutlu Dergi Grubu adına Nüket Mutlu ve Fortune Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Ağaoğlu’nun ev sahipliğinde Sunset Restaurant’ta gerçekleşen yemekte, oturduğum masa çok renkli.

Hemen yanımda Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen var. Onun yanında Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv oturuyor. Tekfen İnşaat Genel Müdürü Ümit Özdemir, Süreyya Ciliv ile TEB Genel Müdürü Varol Civil’in arasında. Civil’in diğer yanında müteahhit Ali Ağaoğlu var. Ağaoğlu’nun yanında ise Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın oturuyor. Akın’ın yanında yine ev sahibi pozisyonunda Zafer Mutlu. Zafer Mutlu ile benim aramda ise Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane yer alıyor.

Muhabbet sıkı. Bir ara, hazır masada bankacı kökenliler ağırlıktayken Varyemez Abi Mark Zuckerberg’in yaptığı finansal dahilik tercihine getiriyorum sözü…

-Şirketini 100 milyar dolar gibi bir piyasa değeri üzerinden halka açtı. 15.7 milyar dolarlık bir servetin sahibi oldu. Sadece halka arz ile cebine 1.2 milyar dolar cash girdi. Ancak o gitti 5 milyon 950 bin dolar değerindeki bir evi 30 yıllık mortgage kredisi ile almayı tercih etti. Siz cebinizde cash 1.2 milyar dolar varken 6 milyon dolarlık ev için 30 yıllık kredi kullanmaya tenezzül eder miydiniz?

Müteahhit Ali Ağaoğlu ilk yanıtı veren kişi oldu:

-Türkiye’de cebinde bu kadar parası olan bir adamın kredi ile ev almasını ayıplarlar. Bizim kültürümüzde yok ancak adamların kültüründe bu var. Ben şahsen yapmazdım. Bu kadar param varsa evi peşin alırdım. Belki indirim de yaparlardı…

Ergun Özen bankacı olduğunu, bana yönelttiği detay soruları ile hissettirdi önce:

-Yüzde kaç faizle almış krediyi?

-Yıllık yüzde 1.05’le almış. Oysa ABD’de 30 yıllık mortgage faizleri yüzde 3.5’ler seviyesinde. ABD 30 yıllık tahvilinin bile faizi yüzde 2.52.

-Çok iyi fiyat bulmuş yahu

-Alır mıydınız bu şartlarda krediyi?

-Düşünmeden alırdım. Serveti ne kadardı bu adamın 15 milyar dolar mı? Ancak böyle hareketlerle bu servet 30 milyar dolara çıkar.

Varol Ciliv, Süreyya Ciliv ve Mehmet Nane de kesinlikle kredi kullanmaktan çekinmeyeceklerini söylediler.

En güzel yorumu ise almaktan satmaktan korkmayan, bir şey satın alırken de sürekli bankaların kapısını çalan adam Hamdi Akın yaptı:

-Ben zaten özkaynak nedir bilmediğim için benim kredi kullanmaktan başka şansım yok, tabii ki o krediyi alırdım, havada kapardım.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Çiftçiye Özel Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi

TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, banka olarak üreticilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirdiklerini söyledi

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, 2012 yılında katma değeri ve ülke ekonomisine katkısı yüksek olan sektörlere yoğunlaşacaklarını vurgulayarak, ‘Seracılık, meyve-sebze üretimi, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvan üretimi bunlardan öne çıkanlardır’ dedi.

2012 yılında da yatırımların artmaya devam edeceğini ve üreticilerin katma değeri yüksek sektörlere yönelmeye devam edeceğini öngördüklerini anlatan Turgut Boz, TEB olarak, AB ve diğer yatırım programları kapsamında kredi desteğine ihtiyacı olan üreticilere finansman sağlamayı, daha avantajlı ve kaliteli bir hizmet vermeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Hasat Döneminde Ödeme

Boz, ‘Çiftçilerin nakit akışı göz önüne alınarak çiftçiye özel Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi imkanı sunuyoruz. Böylece üreticiler istedikleri konutu ya da taşıtı dilekleri zaman uygun kredi imkanı ile alıp ödemeyi ise ürünlerinin hasat döneminde yapabiliyor’ dedi.

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

KOBİ Kredi Faiz Oranlarında Düşüş Başladı

TEB Genel Müdürü Varol Civil KOBİ Kredi Faizlerinde Düşüşün Başladığını Belirterek, Düşüşün Önümüzdeki Dönemde de Devam Edebileceğini Söyledi

Türk Ekonomi Bankası, KOBİ bankacılığı alanındaki çalışmaları ile Dünya Bankası Grubu üyesi IFC tarafından dünyaya örnek gösterilen üç bankadan biri oldu. Dünyada KOBİ alanında örnek gösterilen diğer iki bankadan biri Standard Chartered Bank ve ICA Bank.

IFC raporunda bankanın Türkiye’de sadece finansal olmayan hizmetlerin standardını belirleyen değil, aynı zamanda diğer ülkelerdeki bankalar için de en ileri model olarak hizmet vermeye devam eden lider Türk bankası olduğu ifadelerine yer verildi.

TEB Genel Müdürü Varol Civil, “TEB, büyük bir başarıya imza atmış oldu. Böylece Türkiye’den ilk kez bir banka, Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından finansal olmayan hizmetler alanında tüm dünyaya örnek gösterilmiş oldu. Bugün bizim için oldukça anlamlı bir gün” diye konuştu.

Kredilerin Yüzde 44’ü KOBİ’lere

7 yıl önce KOBİ bankacılığında yol haritasını oluşturmaya başladıklarını belirten Civil, şöyle konuştu: “Yol haritasını oluştururken de kendimize iddialı bir hedef koyduk: Türkiye’de KOBİ bankacılığı denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olmak. Bunu yapabilirdik; çünkü Türk Ekonomi Bankası’nın DNA’sında kurumsal ve ticari bankacılık yatıyordu. Buna rağmen KOBİ’ler gibi daha geniş bir kitleye hitap edebilmek, bu segmentte kendimizi fark ettirebilmek için yeni bir şeyler yapmamız gerekiyordu.

KOBİ’lere yaklaşırken banka-müşteri ekseninden çok daha farklı bir şey kurgulamamız gerekiyordu. Biz de bu nedenle finansman desteği ile birlikte bu finansmanın nasıl kullanılabileceği konusunda yol göstermeyi kendimize misyon edindik.”

Civil, KOBİ kredi faiz oranları düşüşünün başladığını belirterek, düşüşün önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini söyledi. Civil, KOBİ’lerin sağlıklı bir dönem geçirdiğini belirterek, bu alanda kredi geri dönüşlerinde olumsuz bir gelişmenin olmadığını ifade etti.

Varol Civil, TEB’in 700 bin KOBİ müşterisinin bulunduğunu ve toplam kredilerinin yüzde 44’nün KOBİ kredisi olduğunu bildirdi.

Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB Altın Kredisi İle Kuyumculuk Sektörünün Finansman İhtiyacını Karşılıyor

Altın 2011 Yılında Yatırımcısına Ortalama % 37 Getiri İle En Yüksek Kazancı Sağlayan Yatırım Aracı Oldu

Bu paralelde Türk Ekonomi Bankası’nın yatırımcılara sunmuş olduğu, “Altın Depo Hesabı”, “Vadeli Altın Hesabı”, “Altın Damla Hesabı”, “B Tipi Altın Fonu”, “% 100 Anapara Koruma Amaçlı Altın Fonu”na yatırım yapan müşteri sayısı hızla arttı. Buna bağlı olarak yıl başına göre bu ürünlerdeki hacim de yaklaşık % 280 yükseldi.

TEB Vadesiz Altın Depo Hesabı ile yatırımcılar, güvenli bir şekilde döviz alıp satar gibi gram gram günün 24 saati istedikleri zaman altın alıp satabiliyor. TEB şubeleri, TEB İnternet Bankacılığı ve TEB Telefon Bankacılığı aracılığı ile gram bazında vadesiz altın hesabı açılabiliyor. Bununla beraber vadeli altın depo hesabı açarak 1 gr ve üzerindeki bakiyelerden altın cinsinden getiri elde edilebiliyor. Her ay düzenli olarak altın almak isteyen yatırımcılara ise TEB Altın Damla Hesabı ile küçük miktarlarla dahi birikim ve altın tasarrufu imkânı sunuluyor. Bu hesap sizin adınıza altın biriktiriyor ve bunun üzerinden altın cinsinden getiri sağlıyor.

Bunların yanında yatırımcılar; TEB B Tipi Altın Fonu ve % 100 Anapara Koruma Amaçlı Altın Fonu ile tasarruflarını değerlendirmeyi ve istikrarlı bir getiri sağlamayı hedefliyor. Banka olarak yatırımcıların yanı sıra kuyumculuk sektörünün sahip olduğu özel yapıya uygun ürün ve hizmetler de sunuyoruz.

Eylül 2011 verilerine göre altın kredilerinde lider banka olan TEB, sunduğu altın kredisi ile kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren, perakendeci, imalatçı, toptancı firmalar 250 gramdan başlayan tutarlarla finansman ihtiyacını kur riski taşımadan karşılayabiliyor. Sektörün ihtiyacından yola çıkarak önemli bir yenilik getiren TEB, Taksitli Altın Kredisi ürünü ile kuyumculara kredi geri ödeme kolaylığı ve gram bazında taksit taksit ödeme imkânı sağlıyor.

Bankamız, üretici toptancı firmaların bayileriyle olan altın ticaretinde, Altın Tahsilat Sistemi ile de ödeme kolaylığı ve alacak garantisi sunuyor. Kuyumcu Paket Sigortası ile de kuyum sektörünün imalatçı, toptancı ve perakendeci firmalarına; ürün, işyeri ve çantacılar dahil tüm risklerini tek bir poliçeyle güvence altına alabilmektedir.

Bununla beraber TEB, Altın Bankacılığı hakkında gelebilecek sorular için 444 0 667 No’lu “KOBİ Destek Hattı” aracılığı ile her türlü aramayı direkt olarak konusunda uzman çalışanlara yönlendirmek suretiyle bilgi desteği sunmaktadır. Altın Bankacılığı ile ilgili her türlü görüş ve sorunuzu altin@teb.com.tr e-mail adresinden iletebilirsiniz.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB’den Finansal Desteğin Yanında Danışmanlık Hizmeti

TEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerindeki Problemleri Teşhis Eden Onlara Çözümler Öneren ve Fırsatlar Hakkında Yol Gösteren Danışmanlarını 24 Aylık Bir Eğitimden Geçiriyor

Bankanın müşteri temsilcileri, eğitim süreci sonunda müşterilerin finansman durumlarının yanı sıra üretim yönetimi, organizasyonel yapılanma, pazarlama faaliyetleri ve insan kaynakları yönetimi açısından da analiz ediyor.

TEB KOBİ Bankacılığı İş ve Sinerji Geliştirme Müdürü Simla Ünal, TEB KOBİ Danışmanı hizmetiyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin danışmanlık firmalarından alabilecekleri bu desteği ücretsiz sunduklarını söyledi.

Eğitimden geçirdikleri danışmanların, işletmelerin problemlerinin tespit edilmesine yönelik detaylı analizler yaptığını vurgulayan Ünal, analizlerin sonucunda problemleri belirleyip işletme yöneticileriyle paylaştığını ifade etti.

Ünal, danışmanların satışın geliştirilmesi, üretim veriminin artırılması, finansal kaynakların etkili kullanılması yoluyla KOBİ’lerin dayanıklılığını artırdığını kaydetti.

Bankanın şubelerinde şu anda 300 KOBİ danışmanının hizmet verdiğini vurgulayan Ünal, danışmanların analiz yaptıkları firmalarda başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Ünal şu bilgileri verdi: “İşletme maliyet analizlerini çok iyi yaptığı halde maliyetlerini düşüremeyen ve kârlılığını artıramayan bir firmaya, öncelikle maliyeti yüksek olan enerji kaynağına alternatif bulunarak bu kaynakla ilgili sistem fabrikaya kurulmuş, yeni sistem sağladığı verimlilikle 6 ayda maliyetini amorti etmiştir.

Başka bir analizle, Kayseri’de 1975′ten bu yana yumurta üreten firmaya dış pazarlarla ilgili raporlar sunulup ihracata yönelmesi tavsiye edilmiş, ihracat sonucunda Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DİFİF) oluşacak kârı, Dahilde İşleme İzin Belgesi alması halinde artıracağı ve KDV iadesi ile yurtiçi satışlarına göre kâr marjının yüzde 33 daha yüksek olacağını raporla sunmuştur. Kendisine yönlendirilen Iraklı bir firmayla başlayan ihracat, firma için kısa sürede önemli bir gelir kalemi olmuştur.”

Bu faaliyetler konusunda firmalardan olumlu geri bildirimler aldıklarını vurgulayan Simla Ünal, gelecekte de sayısı artan rehberler ve yaygın şube ağıyla her ilde bu hizmeti vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Zaman

TEB’den Finansal Desteğin Yanında Danışmanlık Hizmeti

TEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerindeki Problemleri Teşhis Eden Onlara Çözümler Öneren ve Fırsatlar Hakkında Yol Gösteren Danışmanlarını 24 Aylık Bir Eğitimden Geçiriyor

Bankanın müşteri temsilcileri, eğitim süreci sonunda müşterilerin finansman durumlarının yanı sıra üretim yönetimi, organizasyonel yapılanma, pazarlama faaliyetleri ve insan kaynakları yönetimi açısından da analiz ediyor. TEB KOBİ Bankacılığı İş ve Sinerji Geliştirme Müdürü Simla Ünal, TEB KOBİ Danışmanı hizmetiyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin danışmanlık firmalarından alabilecekleri bu desteği ücretsiz sunduklarını söyledi.

Eğitimden geçirdikleri danışmanların, işletmelerin problemlerinin tespit edilmesine yönelik detaylı analizler yaptığını vurgulayan Ünal, analizlerin sonucunda problemleri belirleyip işletme yöneticileriyle paylaştığını ifade etti. Ünal, danışmanların satışın geliştirilmesi, üretim veriminin artırılması, finansal kaynakların etkili kullanılması yoluyla KOBİ’lerin dayanıklılığını artırdığını kaydetti. Bankanın şubelerinde şu anda 300 KOBİ danışmanının hizmet verdiğini vurgulayan Ünal, danışmanların analiz yaptıkları firmalarda başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. Ünal şu bilgileri verdi: “İşletme maliyet analizlerini çok iyi yaptığı halde maliyetlerini düşüremeyen ve kârlılığını artıramayan bir firmaya, öncelikle maliyeti yüksek olan enerji kaynağına alternatif bulunarak bu kaynakla ilgili sistem fabrikaya kurulmuş, yeni sistem sağladığı verimlilikle 6 ayda maliyetini amorti etmiştir. Başka bir analizle, Kayseri’de 1975′ten bu yana yumurta üreten firmaya dış pazarlarla ilgili raporlar sunulup ihracata yönelmesi tavsiye edilmiş, ihracat sonucunda Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DİFİF) oluşacak kârı, Dahilde İşleme İzin Belgesi alması halinde artıracağı ve KDV iadesi ile yurtiçi satışlarına göre kâr marjının yüzde 33 daha yüksek olacağını raporla sunmuştur. Kendisine yönlendirilen Iraklı bir firmayla başlayan ihracat, firma için kısa sürede önemli bir gelir kalemi olmuştur.”

Bu faaliyetler konusunda firmalardan olumlu geri bildirimler aldıklarını vurgulayan Simla Ünal, gelecekte de sayısı artan rehberler ve yaygın şube ağıyla her ilde bu hizmeti vermeye devam edeceklerini açıkladı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1219751&title=isletmelere-finansal-destegin-yani-sira-danismanlik-hizmeti-de-veriyoruz

teb,finansal destek,danışmanlık hizmeti,işletmeler,banka,organizasyonel yapılanma,pazarlama faaliyetleri,teb kobi danışmanı,işletmelerin problemleri,işletme yöneticileri,finansal kaynaklar,banka şubeleri,destekleme fiyat istikrar fonu,

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

İstihdamda Bulunacak KOBİ’lere Kredi Kolaylığı

Türk Ekonomi Bankası İşsizlikle Mücadele Amacıyla KOBİ İstihdam Paketi Hazırladı

Paketle, yeni eleman alan küçük ve orta boy işletmelere kredi faizlerinde indirim sağlanıyor ve yeni eleman bulma konusunda destek veriliyor.

‘TEB KOBİ İstihdam Projesi’ kapsamında, bankadan kredi kullanan küçük ve orta boy işletmeler, en az 2 yeni istihdam veya engelli statüsünde bir yeni istihdam sağlaması halinde, kredi faizinde yüzde 1,5 indirim kazanıyor.

TEB’den kredi kullanan işletme, kredinin miktarına ve vadesine bağlı olarak aldığı faiz indirimi ile istihdam ettiği asgari ücretli bir elemanın 24 aylık işveren payını TEB’den sağlayabiliyor.

İşletmelerin yüzde 99′unu oluşturan ve işgücünün yaklaşık yüzde 80′ini sağlayan KOBİ’lere sundukları paketle ilgili açıklamada bulunan TEB KOBİ Bankacılığı Segment Yönetimi ve İş Geliştirme Direktörü Devrim Ziya Tavil, bu işletmelerin, ekonomideki önemine dikkat çekti.

KOBİ’lerin, ekonomi açısından özellikle istihdamın artırılması, günün ihtiyaçları ve tüketici talepleri doğrultusunda değişimin ve gelişimin sağlanması konularında ‘kilit’ rol oynamaya başladığına işaret eden Tavil, “TEB olarak, KOBİ’lerin bu misyonu sürdürebilmesi adına ticari potansiyeli yüksek ürünler geliştirme konusunda uzmanlığa sahip işgücü istihdam etmesini, nihayetinde diplomalı ve nitelikli işgücünün ülke içinde kalmasını daima destekliyoruz.” dedi.

Projenin, yeni eleman alan işletmelere destek veren, kayıt içi personel çalıştırmayı teşvik eden, engelli personel alımını destekleyen bir proje olduğunu vurgulayan Tavil, paketin bir banka tarafından hazırlanan istihdama yönelik tek proje olduğunu ifade etti.

‘KOBİ İstihdam Paketi’yle kârdan feragat ederek, küçük ve orta boy işletmelerin istihdamına destek olmaya çalıştıklarını belirten Tavil, şöyle konuştu:

“Bu paket sayesinde eleman almayı planlayan ama maliyetini düşünen KOBİ’lerimizi teşvik ediyor, kayıt dışı çalışan elemanların kayıt içine alınmasını sağlıyoruz.

Temmuz 2011′de lansmanını yaptığımız İstihdam Paketi Kredisi’nde 4 ayda yaklaşık 15 milyon lira krediyi KOBİ’lerin kullanımına sunduk. KOBİ’lerimizin kârlılığı arttıkça, istihdamımız artmaya ve Türk ekonomisi büyümeye devam ediyor.

Paketimiz bu yolda KOBİ’lerimiz için önemli açılımlar oluşturarak onlara destek oluyor.”

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hayvancılık Sektörü İçin Sıfır Faizli Kredi

Türk Ekonomi Bankası ve Agroplus Limited Şirketi Tarafından Gerçekleştirilen Proje ile Hayvancılık Sektörüne Yönelik Yatırım Yapacak Girişimcilere Sıfır Faizli Yatırım Kredisi Verilecek

Konu hakkında, Salihli Ziraat Odası toplantı salonunda, hayvan yetiştiricilerine bilgi veren Agroplus İnşaat Koordinatörü Serdar Uyanık, proje ile sağlanacak olan kredi için uygun alımların neler olduğunu anlattı.

Kredilerin, süt ve et sığırcılığına yönelik modern ahır yapımı, süt sağım tesisi, gübre üniteleri, yem üniteleri, biyogaz tesisi, hayvancılık ekipmanları ile damızlık süt sığırı alımı için verileceğini anlatan Uyanık, kredinin 3 yılda ödeneceğini söyledi.

Uyanık, “Bu sürenin ilk yılı ödemesiz olacaktır ve sonraki yıllar 3, 6 ve 12 ay periyot alternatifleriyle ödemeler talep edilecektir. Projelerin herhangi bir üst limiti olmayacaktır. Program tüm ülke genelini kapsamaktadır” dedi.

Yatırımcının istediği özelliklerde ve projesine uygun olarak, anahtar teslimi yapılacağını, kurulacak ahırlar için çelik konstrüksiyon modüler sistem teknolojilerinin uygulanacağını belirten Uyanık, her bölgenin coğrafi yapısına ve parselin uygunluğuna göre inşaat planlamasının yapılacağını aktardı.

TEB Salihli Çarşı Şubesi Müdürü Ahmet Gürtürk de katılımcılara, bankanın diğer tarımsal kredileri ile ilgili genel bilgi aktardı.

Toplantıya Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Toprak, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Fikret Ceylan, Poyrazdamları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necati Aktürk ile çok sayıda hayvan yetiştiricisi katıldı.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Esnafların Kredi Borcu Yeniden Yapılandırılacak

TESK ile Masaya Oturan 16 Banka Esnafın Kredi Borçlarının Vadesini 36 aya Kadar Yıllık %15 Faizden Yeniden Yapılandıracak

2001 krizinde İstanbul Yaklaşımı ile büyük işletmelerin, ardından Anadolu Yaklaşımı ile KOBİ’leri borç batağından kurtaran Bankalar Birliği Finansal Yeniden Yapılandırma Grubu Başkan ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, şimdi de esnaf için kolları sıvadı.

Memiş, 2 milyon üyesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile 16 bankanın esnafın banka borçlarının yeniden yapılandırıması konusunda masaya oturduklarını belirterek, bu süreçten 5 bin esnafın yararlanacağını tahmin ediyor.

Borç yapılandırmasında edindiği 10 yıllık birikimi gelecekte kitap haline getirmeyi planlayan Adnan Memiş, bu deneyimlerin ışığında şirketlere  krizde ayakta kalmanın sırlarını da veriyor.

Türkiye Bankalar Birliği Finansal Yeniden Yapılandırma Grubu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, esnaf borçlarının yeniden yapılandırılmasına ve bu sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgiler verdi.

100 Bin Lirayı Geçmemeli

Yapılandırma kimleri kapsıyor?

Protokol belirli bir bankaya 100 bin liradan daha az tutarlı borcu olan belirli bir tarih itibarıyla da sorunlu kredi olarak tanımlanmış bütün borçları kapsıyor. Esnaf olmak yeterli bir neden. Şu anda yaklaşık 16 banka bu sürece katıldı. Burada bankaların iyi bir işbirliği olduğunu düşünüyorum.

36 Aya Kadar %15 Faiz

Bu süreç sonunda ne kadar esnaf borcu yapılandırılmış olacak?

Tahminim 60 milyon lirayı aşan tutarda borç yapılandırılmış olacak. Böyle bakınca düşük bir rakam. Bu yapılandırmanın uygulamaya konulduğu aylarda kamu borçlarının yapılandırılması da neredeyse eşzamanlı oldu. Dolayısıyla kamu borçlarını yapılandırmış olan vatandaşlarımızın oradaki yükümlülüklerini yerine getirmedeki istekleri daha ön plana çıktı.

Merkez Esas Alındı

TESK ile yapılan protokol sonucunda kaç esnafla barışmayı planlıyorsunuz?

Tahminim 5 bini aşkın esnaf ve sanatkarı bulur.

Vade ve faiz koşulları nedir?

36 aya kadar bir imkan tanındı. Arzu edenler 18 aya kadar daha düşük faizden ödeyebilir. Bankalar faiz oranını kendileri belirlemedi. Çünkü muhtelif şekillerde speküle edilebilirdi. MB‘nin avans faiz oranlarını esas aldık. Bu da dönem dönem değişiyor. En son yüzde 15 civarındaydı.

Yapılandırılan Borcun Yüzde 47′si Marmara’dan

TESK ile yapılan ‘Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü’ne Akbank, Alternatif Bank, Anadolubank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finansbank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstilbank, TEB, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, VakıfBank ve Yapı ve Kredi katıldı. Temmuz 2011 itibarıyla 3.218 esnaf ve sanatkar Finansal Yeniden Yapılandırma Programı kapsamına alındı. Yeniden yapılandırılan borç tutarı 43.052 bin TL. Kapsama alınan esnafın yüzde 47′si Marmara, yüzde 15′i Ege Bölgesi’nde.

Nakit Akışına Aman Dikkat

Bugüne kadarki deneyimlerinize dayanarak işletmelere önerileriniz var mı?

Hemen her işletmenin mutlaka asla gözden kaçırmaması gereken şey nakit akışı. Nakit akışını iyi yönetemeyen şirketler, şirketin karlılığı, sermaye yapısı ne olursa olsun bir sorunla karşılaşmaya her zaman açık. Türkiye’deki vakaların çoğunda nakit akışını iyi izleyememiş insanların dramlarını görürüz.

Baba Başka Oğul Başka Telden Çalıyor

Şirketlerde gözlediğiniz kırılganlıklar var mı?

Özellikle aile şirketlerinde kuşak farklılıklarından kaynaklanan riskler ortaya çıkıyor. Bir baba bir işletmeyi kuruyor belli ölçülerde geliştiriyor. Daha sonra iyi koşullarda yetişen çocuklar eğitimlerini yurtdışında tamamlayıp döndükleri zaman aile şirketinde baba ile veya şirketi yöneten aile bireyleri arasında görüş farklılıkları ortaya çıkıyor. Bu ciddi bir risk bence.

Başvuru İçin Son Tarih 27 Ağustos

Yapılandırmadaki esnaf tanımı nedir?

TESK üyesi olmak yeterli.

Başvuruda bulunma süresi doldu mu?

Bankalarımız bu süreci bir ay uzattı. 27 Ağustos’ta başvuruda bulunma süresi doluyor.

Talep nasıl?

Bankaların kayıtlarında kişilerin esnaf olduklarını dökümante eden herhangi bir mekanizma yok. Kimin esnaf kimin TESK üyesi olduğunu kendi datalarından hareketle saptayamıyorlar. Ama TESK’in tabii ki kendi üyelerine bilgilendirme imkanı var. Bunu da yaptıklarını düşünüyorum.

Deneyimlerini Kitap Haline Getirecek

Borç yapılandırmasına ilişkin birikimlerinizi kitap haline getirmeyi düşünür müsünüz?
Çok isterim. Aklımdan geçti. Gerçekten yapamadığım takdirde kendimi de kınayacağım bir davranış olur. Elimizde çünkü bayağı bir malzeme birikti. Gelecek kuşaklar için yol gösterici iyi bir deneyim olduğunu ben de düşünüyorum.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB İstihdam Sağlayan Kobilere Düşük Maliyetli Kredi Verecek

Rekabet Alanını KOBİ’ler Olarak Belirleyen Türkiye Ekonomi Bankası Hem Sosyal Sorumluk Kapsamında Hem de Rekabet Gücünü Artıracak KOBİ İstihdam Projesi’ni Başlattı

Kampanyaya göre, kredi kullanan işletmeler en az iki yeni istihdam veya engelli statüsünde bir yeni istihdam sağlaması durumunda kredi faizinde yüzde 1,5 puan indirim alacak.

TEB Genel Müdürü Varol Civil, küresel kriz sürecinin ardından bütün dünya ekonomilerinin işsizlik sorunundan muzdarip olduğunun altını çizerek, “İstihdamın güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz bu proje yeni eleman alan KOBİ’lere destek veren, kayıt içi personel çalıştırmayı teşvik eden, engelli personel alımını destekleyen bir çalışma olacak.” dedi.

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99′unu KOBİ’ler oluşturuyor. Bu işletmelerin toplam istihdam içindeki payı da yüzde 80 civarında. Türk ekonomisinin dünyadaki rekabet gücünün, KOBİ’leri daha donanımlı hale getirerek artırılacağını vurgulayan Civil, “Türkiye’nin KOBİ’si dünya pazarlarında söz buldukça Türk bankaları olarak bizler de daha güçlü olacağız.” diye konuştu.

Genel Müdür, bu projeyle Türkiye’nin işsizlik sorununu çözmek gibi iddialarının olmadığını ancak bu noktaya dikkat çekmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Proje kapsamında 24 ay vadeli 300 bin lira taksitli ticari kredi kullanan bir KOBİ’ye 4 bin 800 lira indirim yapılacak. Bu indirim ile KOBİ’nin yeni istihdam ettiği asgari ücretli bir elemanın aylık yüzde 19,5 olan işveren payı 24 ay karşılanmış olacak. Kredi kullanan şirket ise kredi aldıktan sonra ilk 3 ay içinde en az iki yeni istihdam veya engelli statüsünde bir istihdam sağlaması halinde bu imkândan faydalanacak.

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, yüzde 1,5 puan indirim ile zarar etmediklerini, sadece kârdan fedakârlık yaptıklarını ifade etti. Anadolu’daki işletmelerden ciddi talep gelmesini beklediklerini aktaran Boz, firmaların faiz oranlarının belirledikleri oranlar neyse o düzey üzerinden indirim alacaklarını kaydetti.

Geçen yıl Türkiye’de KOBİ kredilerinin yüzde 60 civarında büyüdüğü bilgisini veren Boz, TEB’in bunun altında kalmadığını dile getirdi. Fortis ile birleşme sonrasında firmaların kendilerine daha olumlu baktığını bildiren yönetici, bu yıl için toplamda 60 bin yeni müşteri kazanımı hedeflediklerini, ilk yarı itibarıyla 48 bin yeni müşteri kazandıklarını anlattı.

Tedbirler Henüz Ekonomiyi Soğutmadı

Ekonomi regülâtörlerinin aldığı soğutma tedbirlerinin ekonomiyi yavaşlatmadığını belirten Varol Civil, ancak bundan sonraki dönemde yavaşlama görüleceğini ifade etti ve sözlerine şunları ekledi: “Türkiye, yıl sonunda yüzde 6-6,5′ten daha aşağı büyümez. Tüm soğutma tedbirlerine rağmen Türkiye’nin kendi dinamikleriyle gayet istikrarlı büyüyeceğini öngörüyoruz.”

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

TEB İstihdam Sağlayan KOBİ’lerin Kredi Faizini 1.5 Puan Düşürecek

Türkiye Ekonomi Bankası Kobi İstihdam Projesini Başlattı

TEB Genel Müdürü Varol Civil ve TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz birlikte düzenledikleri toplantıda, ‘KOBİ İstihdam Projesi’ni tanıttı.

Bu kredi projesi ile kredi faizinde 1.5 puan indirim sağlanacak. Örneğin, 24 ay vadeli, 300 bin TL taksitli ticari kredi kullanan bir KOBİ’ye 4 bin 800 TL indirim yapılmış olacak. Bu indirimin KOBİ’nin yeni istihdam ettiği asgari ücretli bir elemanın 24 aylık işveren payının karşılayacağını söyleyen Civil, “KOBİ İstihdam Projesi kapsamında kredi kullanan işletmelerin kredi kullandırım tarihinden itibaren ilk 3 ay içinde en az iki yeni istihdam veya engelli statüsünde bir istihdam sağlaması halinde kredi faizinin yıllık üzerinden 1.5 puanı KOBİ’ye iade edilecek” diye konuştu.

İşaret Fişeği Çaktık

Varol Civil, Türkiye’de işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan ve iş gücünün yaklaşık yüzde 80’ini yaratan KOBİ’lere destek vererek istihdamın güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdikleri projenin yeni eleman alan KOBİ’lere destek veren, kayıt içi personel çalıştırmayı teşvik eden, engelli personel alımını destekleyen bir çalışma olduğunu söyledi.

KOBİ İstihdam Projesi ile Türkiye’nin işsizlik sorununu çözmek gibi iddialarının olmadığını belirten Civil, şunları söyledi: “Bir işaret fişeği çakmak, oraya dikkati çekmek amacıyla bu projeyi geliştirdik. Proje ile eleman alımını planlayan ama maliyetini düşünen KOBİ’leri teşvik etmiş olacağız. Kayıt dışında çalışan elemanların kayıt içine alınmasını sağlamaya çalışacağız.”

Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati