Tag: yapı kredi

3. Havalimanında Kredi İçin Ek Süre

A4.5 milyar Euro toplam kredi sözleşmesi yapılacak olan 3’üncü havalimanına ek süre verildi. Kredi sözleşmeleri için mayısta biten süre, anlaşmalar sonuçlandırılamadığı için yıl sonuna kadar uzatıldı.

İSTANBUL’a yapılacak olan 3. havalimanına alınacak kredi için ihaleyi kazanan konsorsiyuma verilen süre yıl sonuna kadar uzatıldı. Yetkililer, kredi sözleşmesi için ek süre verilmesinin nedeninin bürokratik süreçler olduğunu ifade ediyor. 3. havalimanı için toplamda 4.5 milyar Euro kredi alınacak.
Edinilen bilgilere göre, 3. havalimanıyla ilgili olarak yapılan ilk planlamada kredi sözleşmelerinin son tarihi Mayıs 2015 olarak belirlenmişti. Yeni havalimanını yapacak konsorsiyum tarafından kurulan İGA adına geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, havalimanı için kredinin bulunduğunu açıklamıştı. 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi alacaklarını açıklayan Özdemir, “Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar Euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olacak” demişti. Ancak Özdemir’in sözünü ettiği büyük kredi paketi için görüşmeler mayıs sonuna kadar tamamlanamadı.

Ek Süre Verildi

Bunun üzerine konunun Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alındığı ve ek süre verilmesine karar verildiği ifade ediliyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre ek süre verilmesinin nedeni, bankalarla konsorsiyum arasındaki dokümantasyon süreçlerinin uzaması. Kredi detaylarıyla ilgili bir sorun olmadığı vurgulanırken, “Yer teslimi yapıldı. Görüşmeler de sürüyor. İdarenin bu tür durumlarda ek süre verme hakkı var, bu hak kullanıldı. Ama krediyle ilgili sıkıntı olmaz” bilgisi veriliyor.
3. havalimanı kredisine ek süre verilmesinden sonra ilk kredi anlaşması da netleşti. Rus Sberbank’ın 3. havalimanı için 500 milyon Euro’luk finansman sağladığı açıklandı. Finansman, Sberbank’ın Türkiye’de tamamına sahip olduğu Denizbank aracılığı ile sağlanacak.

Kaynak: Hürriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Rusya’da 25′inci Yılını Kutladı

1434318233611Rusya’da faaliyete geçen ilk Türk bankası olan, Yapı Kredi Bank Moscow, Rusya’daki 25′inci yılını kutladı.

Rusya’da faaliyete geçen ilk Türk bankası olan, Yapı Kredi Bank Moscow, Rusya’daki 25′inci yılını kutladı. Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın; “Yapı Kredi Bank Moscow, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek gibi çok önemli bir misyonu yerine getiriyor. Kendinden sonraki 6 Türk bankasına da Rusya’nın kapılarını açmış olması ayrıca gurur kaynağımız” dedi. Açıkalın, “Son 25 senede hem dünyada hem de Rusya’da politik ve ekonomik açıdan büyük değişimler yaşandı. Sovyetler Birliği’nin dağılışını ve küreselleşme ile birlikte yeni bir döneme girerek kendini yeniden inşa edişini gördük. Rusya’daki bankacılık sektörü de büyük bir değişim geçirdi” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi ile En Uygun Faiz Oranları ile Bayram Kredisi

aaaYaklaşan bayramda ihtiyacınız olan bayram kredisi Yapıkredi bankası ile kullanımınıza hazır.Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde bayramda ihtiyacınız olan nakit ihtiyacınızı en kolay ve en masrafsız şekilde halledebilirsiniz.

Yapı kredi  bayram kredisi düşük faizli ve uzun vadeli olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.Yapı kredi bayram kredisini isterseniz internetten , isterseniz sms ile isterseniz size en yakın yapı kredi şubesine giderekte yapı kredi bayram kredisine başvuruda bulunabilirsiniz

Yapı Kredi her zaman olduğu gibi yaklaşan bayram öncesinde de tüketicinin yanında olmayı hedefliyor. Sizlerde  yapı kredi bayram kredisi ile yaklaşan bayram öncesinde hızlı ve uygun faiz oranları ile kredi alınız.

Yapı kredi bayram kredisi ile sizlerde yaklaşan kurban bayramı öncesi istediğiniz gibi ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Baktığımız zaman bu kredi türünde yapılması gereken kefilsiz şartsız ihtiyaç kredisi alınmaktadır.

Yapı Kredi yaklaşan bayram öncesi ile uygun fiyatla kredi veriyor. Öyle ki kurban bayramı öncesi sizlerde uygun faizli kredi alabilirsiniz. 120 aya vade koşulları ile uygun faizler ile sizlerde kredi çekebilirsiniz.

Yapı kredi özel bankalar arasında son dönemde hizmet kalitesini artıran bankalar arasında yer alıyor. Özellikle yaklaşan kurban bayramı öncesi aradığınız ihtiyaç kredisini bu bankadan kısa sürede tedarik edebilirsiniz.Günlük hayatımızın stresinde unutkanlık konuları en çok son ödeme tarihlerini atladığımız ve faiz ödemek zorunda kaldığımız kalemlerimizi etkiliyor. Özellikle evlerimizde kullandığımız ve her ay bir kere ödeme yaptığımız faturaların son ödeme tarihlerine dikkat etmek çoğu zaman işkence olabiliyor. Yapı Kredi bankası tarafından yapılan Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Kampanyası sayesinde hem unutkanlık olayının sorumluluğun tamamen bankaya bırakacak hem de banka bunları öderken siz her fatura için 10 TL puan kazanacaksınız.

Kampanya genel olarak 01Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında geçerli olan kampanyadan verdiğiniz her fatura 10 TL kazandıracak fakat bir müşteri en fazla 50 TL puan kazanabilecektir. Faturalar şimdilik sadece kredi kartından verilmekte hesap bilgileriniz geçerli olmamaktadır.

Kampanyadan yararlanabilmek için faturalarınızın 31 Ekim tarihine kadar en az bir kere kredi kartınızdan ödenmiş olması gerekmektedir. Puanlar 15 Kasım tarihinde kredi kartınıza yüklenecektir. Sizde unutkanlık ve faiz konularını aşmak için Yapı Kredinin bu kampanyasına katılabilirsiniz. Kampanyaya katılım için; FATURA yazıp bir boşluk bırakıldıktan sonra 11 haneli T.C. kimlik numarasının 3160′a SMS ile gönderilmesi gerekmektedir.

Kaynak: 365kredi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Mortgage’dan Kadınlara Destek‏

52199Yapı Kredi Mortgage ‘AÇEV Temel ve İleri Okuryazarlık ve Kadın Destek Eğitimleri’ projesine destek oluyor.

Yapı Kredi Mortgage, eğitim olanağı bulamamış kız çocukları ve yetişkin kadınlar için hayata geçirilen “AÇEV Temel ve İleri Okuryazarlık ve Kadın Destek Eğitimleri” projesine destek oluyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, konut kredisi kullanan her kadın müşterisi adına Anne Çocuk Eğitim Vakfı’na (AÇEV) bağışta bulunuyor.

Yapı Kredi Mortgage ve AÇEV işbirliği ile yapılacak bağışlar, 09 – 31 Mart 2015 tarihleri arasında kullanıma dönüşecek konut kredileri sonrasında gerçekleştirilecek.

Yapı Kredi Mortgage ve AÇEV işbirliği ile gerçekleştirilen “AÇEV Temel ve İleri Okuryazarlık ve Kadın Destek Eğitimleri” hakkında daha fazla bilgi www.acev.org’ dan alınabiliyor.

Kaynak:Ekoayrıntı

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den Günde 10 TL’ye 9.000 TL Kredi

İhtiyaçlarını ertelemek isteyemen tüketiciler Yapı Kredi’den %1,07 kredi faiz oranı ile 36 ay vadeli 9.000 TL’lik masrafsız ihtiyaç kredisi kullanabiliyor.

Eylül Ayına Özel Günde 10 TL’ye 9.000 TL Masrafsız Kredi

Yapı Kredi Eylül ayına özel kredi seçenekleri ile tüketicilere özel fırsatlar sunuyor. İhtiyaçlarını ertelemek isteyemen tüketiciler %1,07 kredi faiz oranı ile 36 ay vadeli 9.000 TL’lik masrafsız ihtiyaç kredisi için emekli banka müşterilerinin sadece sadece nüfus cüzdanı, kamu çalışanı müşterileri ise nüfus cüzdanı ve kamu kurum kimlikleriyle hemen kredi başvurusunda bulunabilyor.

Kredidunyasi.com.tr’nin edindiği bilgilere göre, “Okula Dönüş” bireysel ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında Eylül ayı sonuna kadar günde 10 liraya, 36 ay vadeli 9.000 lira masrafsız ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor.Bu kampanyadan faydalanmak isteyen Yapı Kredi müşterileri kredi başvurusu yaparak sonucunu anında öğrenebiliyor.

49 TL sigorta masraflı kredinin aylık maliyeti kredi hesaplama yapıldığında % 1.32, yıllık maliyeti ise % 15.80′e karşılık geliyor. (Aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına ve taksit tutarlarına vergi ve fon dahil edilmiştir).

Kaynak: Kredidünyası

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

06 Ağustos 2013 Salı Yapı Kredi’nin 6 Aylık Net Karı 1,3 Milyar Lira

Yapı Kredi üst yöneticisi Faik Açıkalın, konuyla ilgili açıklamasında yılın ilk yarısında toplam kredilerde yüzde 12 büyüme ile 86,9 milyar liralık portföye ulaşarak yüzde 9,6 pazar payı elde ettiklerini söyledi.

Toplam mevduatta sektör ortalamasının üzerinde; yüzde 10 büyüyerek yüzde 9,1 pazar payı ile 77,9 milyar liralık mevduat tabanına ulaştıklarını belirten Açıkalın, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilanço yapısına baktığımızda, Yapı Kredi olarak bu yıl da sektörde kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olduğumuzu görüyoruz. Yani aktiflerimizin çok büyük bir kısmını ekonominin finansmanı için kaynak olarak kullandırdık. Kredilerde tüm segmentlerde büyüdük ama özellikle büyümenin başlıca öncüleri bireysel krediler ve proje finansmanı kredileri oldu.

Kaynak: Cihan

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı

Rekabet Kurumu’nun 12 bankayla ilgili raporu çıktı.

Bankalar, vatandaşın mevduatına düşük, krediye de yüksek faiz vermek için gizlice anlaşmışlar. Söz konusu belgeler arasında e-postalar önemli bir yer tuttu.

Rekabet Kurumu ’nun şubat ayında 12 banka ya verdiği 1.1 milyar liralık cezaya ilişkin ayrıntılı rapor dün yayınlandı. Taraf Gazetesi’nin haberinegöre, Ortaklaşa hareket edip mevduata düşük, krediye yüksek faiz belirledikleri ortaya çıkan bankalar hakkındaki raporun ayrıntılarda yer alan ve bankacılar arasındaki e-posta yazışmalarını gösteren bilgiler ise şaşkınlık oluşturdu. Raporda bir başka dikkat çekici konunun ise Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın, bankalara kesilecek cezalarla ilgili indirim istemesi oldu.
Rekabet Kurumu söz konusu karar metninde, Akbank, Denizbank, Finansbank, HSBC, ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri ve Garanti Konut Finansmanı şirketlerine cezaların neden kesildiğine ilişkin bilgileri ayrıntılı olarak verdi. Metinde ayrıca bankaların yaptığı savunmalara da yer verildi. Kurumu’un internet sitesine koyduğu karar metninde yer alan bilgilere göre, müfettişler bankaların genel müdürlüklerinde yaptığı denetimlerde bir takım bilgi ve belgelere ulaştı.
Faizi ortak belirlemişler

Söz konusu belgeler arasında epostalar önemli bir yer tuttu.Kurul’un ele geçirdiği e-posta mesajları arasında Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı’nın, banka genel müdürüne attığı yazışmada, “Akbank faiz oranını yarından itibaren yüzde 1.41 yapıyor. İş Bankası’nda hareket yok daha hala. Biz 1-2 gün daha bekleyelim mi?” şeklindeki mesajı da yer aldı.
Raporda Yapı Kredi Bankası’nda yapılan incelemede bulunan bir e-posta mesajında rakip bankalarla “Centilmenlik anlaşması yapıldığı”na ilişkin buluntulara rastlandı. Yapı Kredi’deki bir e-posta’da Garanti Bankası ile genel müdürler düzeyinde bir centilmenlik anlaşması yapıldığı ve faiz oranlarının birbirlerine uygun şekilde belirlendiği tesbit edildi. Aynı elektronik postada anlaşmaya kamu bankaları ile İş Bankası’nın da dahil olduğuna ilişkin yazı da bulundu. Kurum’un karar metninde buna benzer düzinelerce e-posta metnine rastlandı.
Üst düzey bankacılar karışmış

Rekabet Kurumu’nun değerlendirmelerinde bankaların birbirleriyle paylaştığı bilgiler ve yaptığı anlaşmaların kredi faizlerinde rekabeti engelleyici sonuçlar doğurduğu grafiklerle anlatıldı. Bu anlaşmalar sonucunda bankaların kendi lehlerine, müşterilerin aleyhine olacak şekilde sonuçlar doğuracak faiz politikası belirledikleri anlatıldı.Benzeri sonuçları geçen yılki LİBOR skandalında da dünyanın en büyük 20 bankası arasında tesbit edilmişti. Ancak söz konusu bankalarda skandala alt düzey personelin ismi karışırken, Türkiye’deki personelin üst düzey olması dikkat çekti.
Öte yandan ayrıntılı kararın açıklanmasıyla birlikte bankacılara ceza davası açılmasının önü açıldı. Buna ek olarak tüketiciler de Rekabet Kurulu’nun kararını gerekçe göstererek bankalara dava açabilecek.
Kaynak:Samanyolu

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Düşük Kredi Faiz Oranları En Çok GYO’lara Yarıyor

Bankalar ve GYO’ların Düşük Faiz Oranlarından En Çok Yararlanacak Sektörler

Bankalar ve GYO’ların düşük faiz oranlarından en çok yararlanacak sektörler olduğunu ifade eden İş Yatınm, bu konuda favori hisselerini yorumluyor. Havacılık ve madencilik sektöründe de hızlı büyümeye dikkat çekiyor. Raporun ayrıntıları şöyle:

Kredilerde özellikle tüketici segmentindeki ivmelenme, ücret ve komisyon gelirlerinde baz etkisi nedeniyle beklenen artışlar, net faiz marjında beklenen daralmaya rağmen net kârın büyümesinde etken olacak temel faktörler. TCMB’nin beklenenden önce kredi büyümesini yavaşlatmak amacıyla TL rezerv karşılıklannda artışa gitmesi bankalar ile ilgili olumlu görüşümüzün önündeki temel riski oluşturuyor. Son açıklanan rakamlara göre son 13 haftanın yılıklandırılmış kredi büyümesi yüzde 19′a yükselmiş durumda, tüketici kredilerinde ise bu oran yüzde 21 düzeyinde.

Faiz Etkisi

2012 yılının tamamında ise toplam kredi büyümesi yüzde 16 olarak gerçekleşti. Mevcut büyüme dinamiğinin TCMB’nin kredi büyümesine müdahale etmesi için erken olacağını düşünüyoruz. Fakat yılın geri kalanında toplam kredilerdeki büyümenin yüzde 15-20 aralığını ve tüketici kredilerindeki büyümenin ise yüzde 20-25 bandını aşması durumunda müdahale gelebilir. Bu konuda Merkez Bankası geçtiğimiz toplantısında TL munzamları sembolik bir düzeyde artırarak, kredilerin 2013’te yüzde 15’in üzerinde kalıcı ve yüzde 20’lerin üzerinde seyredecek olması durumunda müdahale edeceği mesajını verdi. Bu arada kredi büyümesi kompozisyonunda önemli olduğunu düşünüyoruz. Nitekim, proje finansmanı ve konut kredisi segmentindeki hızlı büyüme TCMB’yi rahatsız etmeyebilir. Banka hisseleri arasında favori isimlerimiz Halkbank ve Yapı Kredi Bankası. İlki Türk bankalan içinde halen en ucuz 2013T F/K oranına sahip hisselerden biri. İkincisi ise 2013 yılında hane halkı tüketim harcamalarındaki artış temasına en uygun banka. GYO’lar arasında ise tercih ettiğimiz isim Emlak GYO ve Sinpaş GYO. Emlak GYO, kamu arazilerinin geliştirilmesinde ve kentsel dönüşümdeki öncelikli konumu sayesinde sektördeki büyümeden maksimum fayda sağlayacak. Şirketin elindeki arazi portföyü düşünüldüğünde, net aktif değerine göre mevcut duruma göre daha yüksek bir primle işlem görmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sinpaş’m NAD’ne göre iskontosu ise cazip seviyede bulunuyor.

Havacılık ve Maden Büyüyecek

Havacılık hizmetleri ve madencilik sektörleri en hızlı büyüme vadediyor. TAV Havalimanları ve Türk Hava Yolları’nın (THY) yolcu büyümeleri 2012 yıl sonu itiban ile, sırasıyla yüzde 35,5 ve yüzde 19,6’ya ulaştı. Büyümenin bir miktar yavaşlaşa da 2013 yılında da devem edeceğini öngörüyoruz. 2012 yılında tahminlerin üzerinde bir karlılığa ulaşan THY, en çok önerilen hisseler listesinde bulunuyordu. Fakat TAV’ın İstanbul kontratı ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı açıklamasının ardından belirsizliğin azalması ve THYnin endeksin çok üzerinde performans göstermesinin ardından THY’yi listemizden çıkartıp TAV’ı ekledik. Madencilik hisseleri arasındaki tercihimiz ise Koza Altın. Şirketin 2012 yılında 338 Koz’a ulaşan üretim hacminin Himmetdede madeninin devreye girmesi ile 2013 yılında 350 Koz’a, 2014 yılında ise 500K oz’a ulaşacağını tahmin ediyoruz. Şirketin yeni açıkladığı rezerv ve kaynak rakamlarına göre üretim rakamlarımızı yukarı doğru revize ettik.”

Kaynak: Emlak Kulisi

En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den Memurlara Ucuz Kredi

Yapı Kredi açıklamasına göre, Yapı Kredi şubelerinden kredi başvurusu yapan kamu çalışanları maaşlarının 15 katına kadar bireysel ihtiyaç kredisi alabilecek.

Yapı Kredi’nin ocak ayı bireysel ihtiyaç kredisi kampanyasından faydalanmak isteyenlerin “kredisimdi.com.tr” adresinden, Yapı Kredi ATM’lerinden veya “Bireysel” (boşluk) “TCKN” (boşluk) “Aylık Net Gelir” yazıp 4411′e SMS yollayarak başvuru yapması yeterli olacak. Tüketicilerin kredi başvurusuna yanıt 3 dakika içinde alınıyor.

Açıklamada ayrıca kamu çalışanlarının maaşlarının 15 katına kadar bireysel ihtiyaç kredisine başvurusu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Belirtilen koşullar 5 bin lira 36 ay vadeli, vergi hariç aylık faizi yüzde 0,53 olan ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Ayın 31 günü üzerinden hesaplanan günlük taksit tutarı 5,03 lira ve aylık taksit tutarı 155,8 liradır. Maaşın 15 katına kadar kredi aylık bin 500 lira maaş alan kamu çalışanlarının Yapı Kredi şubelerinden yapılan 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurularında geçerli olup banka kredi değerlendirme koşulları esastır.”

Finans Caddesi

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den Bireysel İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Yapı Kredi, 2013 yılının ocak ayına özel bir kampanya ile günde 5 liraya yüzde 0,53 faiz oranı ile 5 bin liralık bireysel ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor.
Yapı Kredi açıklamasına göre, Yapı Kredi şubelerinden başvuru yapan kamu çalışanları maaşlarının 15 katına kadar bireysel ihtiyaç kredisi alabilecek.
Yapı Kredi’nin ocak ayı bireysel ihtiyaç kredisi kampanyasından faydalanmak isteyenlerin ”kredisimdi.com.tr” adresinden, Yapı Kredi ATM’lerinden veya ”Bireysel” (boşluk) ”TCKN” (boşluk) ”Aylık Net Gelir” yazıp 4411′e SMS yollayarak başvuru yapması yeterli olacak. Tüketicilerin kredibaşvurusuna yanıt 3 dakika içinde alınıyor.
Açıklamada ayrıca kamu çalışanlarının maaşlarının 15 katına kadar bireysel ihtiyaç kredisine başvurusu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:
‘Belirtilen koşullar 5 bin lira 36 ay vadeli, vergi hariç aylık faizi yüzde 0,53 olan ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Ayın 31 günü üzerinden hesaplanan günlük taksit tutarı 5,03 lira ve aylık taksit tutarı 155,8 liradır. Maaşın 15 katına kadar kredi aylık bin 500 lira maaş alan kamu çalışanlarının Yapı Kredi şubelerinden yapılan 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurularında geçerli olup banka kredi değerlendirme koşulları esastır.”
Anadolu Ajansı
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Soyak ve Yapı Kredi’den Bir İlk Yeşil Konut Kredisi

Türkiye gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Soyak, Yapı Kredi işbirliğiyle yine bir ilke imza atarak Türkiye’nin ‘Avantajlı Yeşil Konut Kredisi’ uygulamasını başlatıyor

İzmir’in ilk yeşil sitesi LEED GOLD adayı Soyak Mavişehir Optimus’tan  ev sahibi olmak isteyenler, Yapı Kredi’nin sunduğu ‘Avantajlı Yeşil Konut Kredisi’ sayesinde hem yüzde 0,71′den başlayankonut kredisi faiz oranları, hem de yüzde 5 indirim fırsatıyla ev sahibi oluyor.

Gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde öncü projelere imza atan Soyak, Yapı Kredi işbirliği ile sektörde bir ilki daha gerçekleştirdi ve Türkiye’nin ‘Avantajlı Yeşil Konut Kredisi’ dönemini başlattı. Yapı Kredi’den alınabilecek ‘Avantajlı Yeşil Konut Kredisi’ sayesinde Soyak Mavişehir Optimus’tan ev almak isteyenler avantajlı faiz oranıyla ev alma şansına sahip olacak. Bu avantajın yanı sıra, Yapı Kredi tarafından yeşil konut kredisi kullanan tüm tüketiciler adına, çevre koruma ve bu konudaki farkındalığı artırma adına ağaç dikimi de gerçekleştirilecek. Soyak-Yapı Kredi işbirliği fırsatından yararlanarak yeşil evlere sahip olanlar, hem yüzde 1 KDV oranı, hem de enerji masraflarından yapılan tasarrufla kredi geri ödemesinde de avantaj sağlayacak.

Yeşil Konut Kredisi İçin Yeşil Binalar Şartı

Yapı Kredi’nin, “Avantajlı Yeşil Konut Kredisi” ile konut sahibi olmak isteyenler, yalnızca yeşil bina  uluslararası çevre sertifikalarına  sahip olan projeler için doğrudan ‘Yeşil Konut Kredisi’ kullanılabilecek.

Yeşil Konut Kredisi’yle Soyak Mavişehir Optimus’dan %1 KDV Oranı

İzmir’de inşaatı devam eden Soyak Mavişehir Optimus projesi LEED GOLD (Leadership in Energy and Environmental Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertikası adayı olarak ‘Yeşil Konut Kredisi’ kriterlerini karşılıyor. Bu projeden ev sahibi olmak isteyenler, Yapı Kredi ‘Yeşil Konut Kredisi’ avantajından yararlanarak yüzde 0,71 faiz oranıyla kredi kullanabilecekler.

Üstelik LEED Gold adayı olan Soyak Mavişehir Optimus projesi, enerji ve su masraflarından tasarruf yapmayı hedefliyor. Enerji masraflarından doğan bu tasarruf, konut sahibi olmak için kredi kullanan tüketiciye geri ödemelerde de katkı sağlıyor.

Sürdürülebilirlik ve Yeşil Konut Kredisi

Gayrimenkul sektöründe ilklerin öncüsü Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel “Sürdürülebilirlik kavramını ilk ortaya attığımızda gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemi de başlatmış olduk. Şimdi ‘Yeşil Konut Kredisi’ avantajı ile de hem doğa dostu yeşil binaların artmasını teşvik ediyor, hem de konut sahibi olmak isteyenleri cazip kredi imkanları ile buluşturuyoruz. Çevre dostu yeşil binalar için bu uygulama, gayrimenkul sektörüne bir örnek teşkil edecektir” dedi.

Yapı Kredi Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer Özelgin ise “Gayrimenkul sektörü her geçen gün gelişirken daha iyi bir dünya için yeşil binaların önemi de artıyor. Yapı Kredi olarak, doğal kaynakların korunması ve en verimli biçimde kullanılması konusunda büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Bu amaçla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yeşil binalara verilen avantajlı konut kredisini hayata geçirdik.Yeşil Konut Kredisi’yle de ilk işbirliğimizi uluslararası yeşil bina sertifikasına aday Soyak ile gerçekleştiriyoruz. Bu konu hakkında hem farkındalığı artırmayı hem de yatırımcıları yeşil binaların yapılmasına teşvik etmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektöründe olduğu kadar bankacılık sektöründe de bir ilk olan ‘yeşil konut kredisi‘ uygulamasıyla Yapı Kredi ve Soyak hem yatırımcıları çevre ve doğa dostu yeşil binaların inşasına teşvik ediyor, hem de tüketicinin bu konuda farkındalığını artırarak konut sahibi olmak isteyenleri Yeşil Bina kriterlerine uygun projelere yönlendiriyor.

Emlakta Son Dakika
En uygun konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak, istenilen kredi tutarı ve vadede göre bütçeye uygun taksit miktarları hesaplanabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? Bankaları Karşılaştırın.

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

2013 Yılında Konut Kredileri Düşecek mi?

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem 2013 Yılında Konut Kredileri Düşecek mi ? sorusunu yanıtladı.

Faizle ilgili aşağı yönlü bir seyrin olacağını belirten Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem gelecek yılın başında faiz oranlarının yüzde 0.70 ile yüzde 0.80 seviyelerinde kalacağını tahmin etti.

Erdem ” Konut kredi pazarı kasım ayı itibariyle 77 milyar lira seviyesini aştı. Yapı kredi olarak bu artışın bu yılın sonunda 78 milyar lirayı aşacağını öngörüyoruz” dedi.

Aradığı evi bulanlara kredi alımı için doğru zaman olduğunu anlatan Erdem, 2013 yılında konut kredisi pazarının yüzde 17.18 oranında büyüyerek 90 milyar lira seviyesine ulaşacağını açıkladı. 

Erdem Yapı Kredi olarak 2013′de yüzde 20′lik büyüme ile pazar payını yüzde 9.40 seviyelerine taşımayı hedeflediklerini söyledi.

F5 HABER

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kalp Ritmi Gibi Kredi Profili Çıkarılıyor

Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası, Garanti ve Finansbank ile çalışan Fico, dünyada 2 milyar kartın güvenliğini sağlıyor. Fico’nun EMEA Genel Müdürü Frans Labuschange, ihtiyaç kredileri ve kart borçlarının tahsilini ve olası geri dönmeme risklerini nasıl kontrol altında tuttuklarına ilişkin ise şu ipuçlarını verdi: ‘Doktora gittiğinizde tansiyonunuza bakıp sizin vücudunuzu anlamaya çalışıyor. Bizim yazılımlar da insanların profillerini, kalp atışlarını ölçüyor. Bunun için hangi sıklıkla para çektiğinize, nelerden hoşlandığınıza, hangi sıklıkta ve hangi tutarlarda harcama yaptığınıza ve ödeme alışkanlıklarınıza bakarak bireylerin robot resmini çiziyoruz.
Pazarlama ile Risk Yönetimi El Sıkışmalı

Türk bankacılık sektöründe en büyük riskin ‘karlılığı iyi yönetememek’ olduğunu belirten Labuschange, ‘Kar marjlarının giderek düştüğünü görüyoruz. En önemli şey karlılığı üstte tutacak yaklaşımlar. Karlılık bankaları yönetenleri için en büyük risk. Bizim de bu konuda hizmetlerimizvar. Fico hem risk hem pazarlama tarafına oldukça hakim. Karlılığı artırmak için risk ve pazarlama tarafını birbirleriyle el sıkıştırmanız gerekiyor. Çünkü birisine ‘çok yüksek hedefler veriliyor, öbürüne de fazla açılmayın’ deniyor. İkisini senkronize etmeniz gerek’ dedi.
Akşam Gazetesi
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Rekabet Kurumu’ndan Bankalara Ceza

Rekabet Kurumu incelemeleri sonucunda 12 bankanın kredi kartları faizleri dahil, çok sayıda kreditüründe faiz oranlarını ortak hareket ederek belirledikleri kanaatine vardı.

Hürriyet’ten Erdal Sağlam’ın yazısı Milyarlarca liralık ceza kesmeye hazırlanan Rekabet Kurumu’nun elinde bankaların genel müdürleri dahil üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında yaptıkları bazı mail yazışmalarının olduğu ileri sürüldü.

Bankacılık sektörü bilançolarını etkileyebilecek milyarlarca liralık ciddi bir ceza ile karşı karşıya. Rekabet Kurumu’nun cezaya tabi tutacağı banka sayısı 12 olmasına rağmen, faaliyetleri itibariyle sektörün neredeyse tümünü oluşturuyorlar. Ceza kapsamına giren bankalar; Akbank, Denizbank, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası. Ayrıca Garanti Bankası’nın bazı işlemleri yürüttüğü Garanti Ödeme ve Garanti Konut finansmanı şirketleri de kapsam içinde.Rekabet Kurumu incelemeleri sonucunda bu 12 bankanın kredi kartları faizleri dahil, çok sayıda kredi türünde faiz oranlarını ortak hareket ederek belirledikleri kanaatine vardı. Kurum’un açtığı soruşturmalar hızla ilerliyor. İlgili bankalardan 1. savunmaların ardından 2. savunmaların alınmasının bayram haftasında tamamlandığı, Kurum’un bu aşamada değerlendirmelerini tamamladığı belirtildi.

Bankacılar Karamsar

Rekabet Kurumu’nun soruşturmaları konusunda bilgi aldığım banka genel müdürlerini, ceza kesileceği konusunda karamsar gördüm. Bunun aslında bir niyet meselesi olduğunu ve kamunun kendilerine ceza vermek konusunda kararlı olduğunu gördüklerini söylüyorlar.Bankacıların tümünün kanaati; sektörün karlı diye lanse edildiği bu nedenle de herkesin gözünün bu karlarda olduğu yönünde. Ancak bankacılar sermayelerinin çok yüksek olduğunu bu nedenle sermeye-karlılık oranlarının düşük kaldığına dikkat çekiyor. Geçen rekabet soruşturması sonucunda promosyonlar nedeniyle sektörün ceza yediğini ancak “belli ki bunun kamu otoritesine yetmediğini” söylüyorlar. O nedenle yüklü bir para cezası geleceğine kendilerini hazırlamış gibiler.

Mailler Delil Sayıldı

Bir banka genel müdürü Rekabet Kurumu’nun elinde bankaların genel müdürleri dahil üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında yaptıkları bazı mail yazışmalarının, kamuoyuna yapılan açıklamaların yer aldığını, buradan da yola çıkarak anlaşmalı olarak kredi faiz oranlarının belirlendiği kanaatine varıldığını söyledi.Gerçekten sadece bu konuşmalara bakıldığında, ceza verilebileceğini, buna mesnet oluşturacak ibarelerin bulunduğunu kaydeden aynı genel müdür, “Bu konuşmalar var ama herkes biliyor ki; bankacılar birbirleriyle öyle yapalım diye konuşup, sonunda dönüp birbirlerinin gözünü oyarlar. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu başka bir sektör yoktur” şeklinde konuştu.

Kart Faizleri de Var

Bu arada kredi kartları faizlerinin de soruşturma kapsamı içinde bulunduğunu kaydeden başka bir genel müdür, kredi kartlarında Merkez Bankası’nın faiz limiti olduğunu, zaten bankaların bu oran ya da çok yakınında faiz oranları belirlediklerini, bunun bile soruşturma kapsamında “anlaşarak faiz oranı belirleme” kapsamı içinde ele alındığını kaydetti.Bankanın cirosu nasıl hesaplanır?

Bankacılarla konuşmamda mümkün olduğunca ceza miktarını azaltmak için çaba gösterdiklerini de gözlemledim. Bunun için “ciro” tartışması başlamış bulunuyor. Rekabet Kurumu yetkilileri cezaların ciro üzerinden kesildiğini, kesilecek cezanın bir yıl önceki cironun yüzde 10’unu aşamayacağını söylüyor. Bu arada kartel saptaması kesinleşirse verilecek cezanın cironun yüzde 2’sinden az olamayacağı da hatırlatılıyor.Buna karşılık bankalar, Rekabet Kurumu mevzuatının normal ticaret şirketlerine göre dizayn edildiğini, halbuki bankacılıktaki cironun çok farklı olduğunu söylüyor.

Örneğin bir ceza gelmesi halinde toplam faiz gelirlerinin “ciro” olarak kabul edilmesi eğiliminin bulunduğunu ancak bankalarda diğer şirketler gibi bir mekanizma bulunmadığını yani faiz giderlerinin bunun dışında tutulması halinde çok büyük bir haksızlık yapılacağının altını çiziyorlar.Bazı bankacılar “ciro” tartışmasının neredeyse hayati bir öneme sahip hale geldiğini belirtirken, Rekabet Kurumu’nun ciro hesabı yaparken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) sektörün ciro tanımlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda danışması gerektiği görüşündeler.

İşte O Karar

Rekabet Kurumu kararı şöyle: “2 Kasım 2011 tarihli toplantıda, bankacılık hizmetleri pazarında faaliyet gösteren Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finans Bank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş., T. Halk Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş., T. Vakıflar Bankası T.A.O., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ile Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. unvanlı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturma, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinde yasaklanmış davranışların gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin tespiti amacıyla yürütülmektedir.”

Haber Gazete

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

8 Ayda Yüzde 25 Büyüdü

Kredi kartlarında yılın ilk sekiz ayında en fazla büyüyen banka belli oldu. En yakın rakibine yüzde 5 fark attı.

Kredi kartı pazarında 2012′nin ilk sekiz ayında en fazla büyüyen banka Vakıfbank oldu. Yılın ilk sekiz ayında yüzde 25 büyüyeme gösteren vakıfbank en yakın rakibine yüzde 5 fark attı. bu dönemde kredi kartı cirosunu 961 milyona çıkaran Vakıfbank pazara payını ise yüzde 3.95′e çıkardı. Vakıfbank’ı aynı dönemde yüzde 19.8 büyüme gösteren Bank asya katılım Bankası izledi.

Aynı dönemde kredi kartı cirosunu 529 milyon liraya ulaştıran Bank Asya pazar payını ise yüzde 2.08e çıkardı. FinansGündem’in yaptığı analize göre Bank Asya Katılım Bankası’nı aynı dönemde kredi kartı cirosunda yüzde 19.3 büyüme gösteren Akbank izledi.

Akbank aynı dönemde kredi kartları cirosunu  milyar 100 milyon liraya, kredi pazar payını da yüzde 16′ya çıkardı. Aynı dönemde yüzde 10 büyüme gösteren Türkiye İş Bankası pazar payını yüzde 1.19′a kredi kartı cirosunu ise 3 milyar 625 bin liraya çıkardı. Aynı dönemde kredi kartı cirosunu  milyar 879 milyon liraya çıkaran Yapı Kredi Bankası’nın pazara payı ise yüzde 17.37 oldu. Yapı Kredi’nin kredi kartı cirosundaki büyüme oranı ise yılın ilk sekiz ayında 8. olarak gerçekleşti. kredi kartı cirosunda yılın ilk sekiz ayında lider olan Garanti Bankası ise yüzde 7 oranında büyüyerek toplam kart cirosunu 5 milyar 103 milyon liraya, kredi kartı cirosundaki pazar payını da yüzde 17.2′ye yükseltti. Yılın ilk sekiz ayında kredi kartı cirosunu en fazla büyüten üç banka Vakıfbank, Bank asya ve akbank oldu. Kredi karta pazarında etkin olan bankaların büyüme oranları daha düşük kalırken, bu alanda büyümeye istekli olanlarınsa daha agresif büyüme stratejisi çizdikleri dikkat çekti.

Finans Gündem

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Kandilli’de Meyve Ağaçları İçinde Şehir Villaları

Milliyet Gazetesi’nin Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hakkı Altun’la Kandilli’deki Elysium Serene projesi hakkında yaptığı röportaja göre,projedeki arsanın içindeki ağaçlara dokunulmamış, arsada erik, incir, dut, armut ve elma gibi birçok meyve ağacı yetişiyor. Yüzde 5 eğimiyle manzara hakimiyeti sağlayan arsa özel imarlı bölgede yer alıyor. Hakkı Bey de, yeşilliği, havası ve lokasyonu nedeniyle projeyi ‘şehir villası’ olarak tanımlıyor. Taşıdığı özellikler de Elysium Serene’nin bu unvanı hak etiğini gösteriyor.

İnşaatı Yarıladı

Projede inşaat 2011 yılının Aralık ayında başladı.Hakkı Bey, arazideki eğim nedeniyle temellerin atılmasına işaret ederek işin zor kısımlarını bitirdiklerini anlatıyor. İnşaat seviyesi ise toplamda yüzde 50’yi geçmiş durumda. İnşaatta 150 kişi çalışıyor. İnce işçilikler başladığında ise 500 kişinin çalışacağı belirtiliyor.

Erken Teslim Gündemde

Kış aylarının biraz sert geçmesi inşaatı biraz aksatmış ama sonrasında hız artmış. Şu anda inşaatın seyri takvime uygun olarak gidiyor. Hatta inşaat o kadar hızlanmış ki Hakkı Bey teslimleri 4-5 ay önce yapmayı planladıklarını söylüyor. Bu durumda inşaatlar Eylül 2013’te teslim edilecek.

Hepsi 3+1 Dairelerden Oluşuyor

21 bin metrekarelik satılabilir alanı bulunan proje nin toplam inşaat alanı ise 33 bin metrekare. 17 bloktan oluşan Elysium Serene’de 4 katlı bloklar 8 daireden oluşuyor. Toplam konut sayısı 136. Her katta sadece 2 konut bulunuyor. Konutların da hepsi 135 ile 169 metrekare arasında 3+1 olarak tasarlanmış. Fakat bodrum ve zemin katlar istenirse 4+1 veya 5+1 yapılabiliyor.

Daha büyük metrekarelerde alım gücü düşeceği için projede 3+1 konsepti seçilmiş.

Eski Evi Satıp Yenisini Alıyorlar

Projeye daha çok o bölgede yaşayanlar ilgi gösteriyor. Kandilli bölgesinde tapu sıkıntısı olduğu için tapulu evler ilgi görüyor. Elysium Serene de bu avantajını kullanıyor. Eski evlerini satanlar buradan konut alıyor. Bir de bölgede ya çok lüks villalar ya da eski evler var. Elysium Serene, yeni olması ve fiyat avantajıyla önemli bir boşluğu da dolduruyor. Projeden konut alanların yüzde 20’si Ofton’un eski müşterileri.

Kuveyt’ten Alan Var

Projedeki 136 konutun yüzde 40’ı satılmış. Fakat İsmail Bey bu durumdan hiç memnun değil. Yüzde 40 satış oranını başarı olarak görmeyen Hakkı Bey, bu oranın yüzde 80 olması gerektiğini söylüyor. Öte yandan projeye yabancılar da ilgi gösteriyor. Kuveyt’ten bile gelip konut alan olmuş. Projeden daire alanlar oturmak istiyor. Konut alanlar için düzenlenen barbekü partisinde de komşular birbirleriyle tanışma fırsatı da yakalamış.

Fiyatlar Artıyor

Proje ilk satışa çıktığı zaman metrekare fiyatı 5 bin 500 ile 6 bin lira arasındaydı. Şimdi ise 6 bin ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor. Fiyatlar inşaat seviyesine göre kademeli olarak artırılıyor. Proje tamamlandığında çıkması beklenen seviye ise 7 bin 500 8 bin lira. Hakkı Bey benzer projelerde fiyatın 10 bin liraya kadar çıkabildiğini belirterek, Elysium Serene’in fiyatlarına dikkat çekiyor.  Projede 720 bin liradan başlayan fiyatlar 1 milyon 100 bin liraya kadar çıkıyor.

Projeye 4 Yıl Uğraştı

Toplam 25 bin metrekarelik arsada yapılan proje için İsmail Bey uzun süre uğraştıklarını anlatıyor. Boş durumda bulunan arsa için plan tadilatlarını ve imarını kendileri çıkartmış. Hakkı Bey, 4 yıl projenin planlarını çıkarmak için uğraştıklarını söylüyor.

Aidatı Sakinler Belirleyecek

Projede kapalı ve açık yüzme havuzu, fitness, sauna, buhar odası, kuaför, market, kafeterya, tenis kortu, spor sahası ve su oyunları alanı var. Proje tamamlandığında site yönetimini Ofton yapmayacak. Site sakinleri kendi yönetimini oluşturacak. Aidatları da site sakinleri belirleyecek.

Satış Ofisi Belediyeye Kalacak

Projenin 250 metrekarelik satış ofisi var. Mimar Sabri Paşayiğit projeyi tasarladığı gibi satış ofisini de tasarlamış. Cam ve çelikten yapılan ofis projedeki konutların da ana hatlarını yansıtıyor. Ofton, projenin inşaatı tamamlandıktan sonra satış ofisini belediyeye bırakacak. Bu sayede bölge güzel bir binaya sahip olacak.

Açık Mutfak Konseptine Sahip

Projenin örnek dairesi de tamamlanmış. Hakkı Bey ile örnek daireyi birlikte gezdiğimde oldukça şaşırdım. Çok büyük olmasına rağmen 3+1 konutlar açık mutfaklı yapılmış. Yerden tavana kadar camlar açık mutfakla birleşince çok ferah bir daire ortaya çıkmış. Hakkı Bey de bunun yeni bir tarz olduğunu belirterek, alıcıların hepsinin bu konsepti beğendiğini söylüyor. Örnek dairede kullanılan malzemeler ve işçilik oldukça iyi görünüyor. Alışılmışın dışında 3+1 daire isteyenlerin bu daireleri seveceğini düşünüyorum. Alıcılar daire dekorasyonu için iki farklı renk seçeneği veriliyor. Parke, kapı ve mutfak dolapları seçilebiliyor.  Ayrıca, merkezi ısıtma ve soğutma ile ankastreler ve 5 yıllık inşaat garantisi projenin öne çıkan artıları arasında.

Otopark Sorunu Yok

Projeden konut alacaklar otopark sorunu çekmeyecek. Çünkü 10 bin metrekarelik alan otoparklar için ayrılmış. Bu durumda her daireye 2 otopark düşecek.

Banka Garantisi Var

Ofton, kampanyalara ağırlık veren bir firma değil. Elysium Serene’de de projenin nitelikli olmasından dolayı kampanya yapılmıyor. Fakat, Garanti Bankası, ING, Halkbank, Yapı Kredi ve Akbank’tan uygun faizlerle konut kredisi kullanılabiliyor. Bu da konut almak isteyenlere çok önemli bir güvence veriyor.

Nasıl Gidilir?

Elysium Serene projesine 1. köprüden gitmek için Beylerbeyi sapağından sapılıyor ve Kandilli’ye doğru gidiliyor. Tabelalar projeyi gösteriyor. Sahil yolundan da projeye ulaşılıyor. Proje Çengelköy sahile 1.2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2. köprü çıkışından ise Kavacık’tan aşağı iniliyor. Hekimbaşı-Kandilli yolundan projeye ulaşılıyor.

 

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Mikro ve KOBİ Finansman Programı Kapsamında Seminer

Mikro ve KOBİ Finansman Programı Kapsamında Kadın Girişimci Adayları için Girişimci Olmak İstiyorum Semineri Düzenleniyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından başlatılan ve Frankfurt School of Finance and Management tarafından yürütülen “Mikro ve KOBİ Finansman Programı” kapsamında, kadın girişimci adayları için düzenlenen, “Girişimci Olmak İstiyorum” semineri, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Frankfurt School uzmanı Belgin Güzaltan tarafından, 28 Mart 2012 Çarşamba günü saat 13.00′te verilecek seminerde kadınlara, “genel olarak girişimcilik”, “girişimci olmanın avantajları”, “iyi bir girişimcinin özellikleri”, “iş fikrine karar verme”, “planlama”, “işi yapmaya karar verme”, “işe başlama”, “finansman kaynakları” ve “kurum destekleri” gibi konularda bilgi verilecek. Özellikle girişimci olmak isteyen kadınlara seminer sonrası, sertifikaları verilecek.

Türkiye’deki faaliyetlerine 2009 yılında başlayan ve belirli stratejik alanlara odaklanan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası , küçük işletme tarımsal üretim kredilendirmesi, sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği konularındaki projelere doğrudan ve aracı bankalar vasıtasıyla uzun vadeli finansman sağlıyor. EBRD’nin Türkiye’deki ticari bankalarla yürüttüğü bazı kredi programları ise ayrıca bir teknik destek paketi de içeriyor. Türkiye Mikro ve KOBİ Finansman Programı’nın teknik destek hizmetlerinin finansmanı ise USAID (ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı) tarafından sağlanıyor.

Türkiye Mikro ve KOBİ Finansman Programı kapsamında krediler, kalkınmada öncelikli 43 ilde Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank aracılığıyla kullandırılıyor. Teknik hizmet danışmanlığı ise, Frankfurt School of Finance & Management tarafından yürütülüyor.

Program hakkında daha detaylı bilginin www.msmeturkey.com adresinde yer aldığı ifade edildi.

İHA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi KOBİ’lere 8 Milyar TL Kredi Kullandırdı

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar KOBİ Bankacılığına Büyük Önem Verdiklerini Bu Alanda Hedeflerinin Liderlik Olduğunu Söyledi

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, KOBİ’lerin sadece bankalar için değil aynı zamanda Türkiye ekonomisi içinde oldukça önemli bir yeri olduğunu belirtti. Cemalcılar “Türkiye’deki işletme sayısının yüzde 99’unu, ihracatın yüzde 56’sını oluşturan KOBİ’ler toplam istihdamın ise yüzde 81’ini oluşturuyor. Bu bağlamda KOBİ’lerin finansal çevreler için önemini koruyacağını öngörüyoruz” dedi.

“Yapı Kredi olarak müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap bulabilecekleri çok büyük bir finansal süpermarket durumundayız” diyen Cemalcılar, yeni paketler üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Cemalcılar “Önümüzdeki dönemde de müşterilerimize yepyeni ayrıcalıklar sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

8 Milyar Lira Kredi Dağıttık

1 milyonun üzerinde KOBİ müşterileri bulunduğunu ifade eden Cemalcılar, bu müşterilere bugüne kadar yaklaşık 8 milyar TL kredi kullandırdıklarını söyledi.

KOBİ bankacılığının önem verdikleri alanlardan biri olmaya devam edeceğini vurgulayan Cemalcılar “Bu alandaki hedefimizi tartışmasız liderlik olarak belirledik. KOBİ’lerin dostu olmaya devam edeceğiz” dedi.

KOBİ’lere verdikleri danışmanlık hizmetlerinin büyük katma değer yarattığını düşündüklerine işaret eden Mehmet Cemalcılar, şunları söyledi: “KOBİ’lerin yeterli bilgi donanımına sahip olduğu zaman gerçekleştirdiği büyük başarılara şahit olduk. Bu anlamda, şubelerimizden KOBİ’lere direkt sunulan danışmanlık hizmetinin yanı sıra bugüne kadar 205 adet sanayi, esnaf ve ticaret odası ile anlaşma yaparak bilgi ve tecrübemizi paylaştık. Bunlara ek olarak ‘Kobiline’ platformunda iş ortağımız Proje İş Geliştirme ile birlikte Avrupa Birliği fonlarının, TÜBİTAK’ın, diğer ulusal ve uluslararası kuruluşların aracılık ettiği hibelerle ilgili olarak KOBİ’lere başvuru süreçlerinde rehberlik hizmeti veriyoruz.”

Kobiline Platformu’nun en yeni üyesinin ise Inventram olduğunu kaydeden Cemalcılar, şu bilgileri verdi: “KOBİ’ler için hazırlanan ürünlerimizden ‘Çam Paketi’miz KOBİ’lerin halihazırda aldığı tüm temel bankacılık hizmet ve ürünlerini bir arada sağlayarak tek bir banka ile çalışmanın konforunu yaşatıyor. Şirketlerin işlem hacmine göre değişmekle birlikte, yıllık bin TL’ye varan maddi fayda yaratıyor. Bir taraftan yeni müşteri kazanımı sağlayan bu paketler aynı zamanda mevcut müşterilerimizle daha derin bir ticari ilişki kurmamıza da fırsat sağlıyor.

Cazip Ürün ve Paketler

Bu paketleri çok cazip kılan özelliklerden biri de pratikliği. Çam Paketi ile müşterilerimize 6 farklı ürüne tek seferde sahip olma imkânı sunuyoruz. Şirketlere yönelik Sedir Paketi ile 359 TL karşılığında İnternet ve telefon bankacılığında ücretsiz EFT, havale hizmeti, hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatından muafiyet, şubeden ücretsiz EFT, havale ve çek tahsilâtının yanında nakit destek kredisinde özel fiyatlama gibi ürünlerde daha yüksek avantaj sunuluyor. Paketi satın alan müşterilerimiz ayrıca

Yapı Kredi Sigorta’dan ücretsiz ferdi kaza sigortası, yuvam ve kasko poliçelerinde özel indirimler gibi pek çok bankacılık dışı ayrıcalıklara da sahip oluyor.”

Star

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Bankası Düşük Faizli Kredi Sunacak

Yapı ve Kredi Bankası AESOB Üyelerine Düşük Faizli ve Uzun Vadeli İşletme Kredisi Sağlayacak

Yapı ve Kredi Bankası, Adıyaman’da faaliyet gösteren mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile imzalanan antlaşma ile oda üyelerine düşük faizli krediler verilecek.

Protokol, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Salman, Mikro KOBİ Portföy Yönetmen Yardımcısı Doğan Güneş, İş Geliştirme Yöneticisi Haslet Pekdemir, Saha Müdürü Muzaffer Başdan, ve Yapı Kredi Bankası Adıyaman Şube Müdürü Nurhak Özensoy’in katılımıyla imzalandı.

Protokol töreninde konuşan ESOB Başkanı Mustafa Salman, şunları kaydetti:

“Yapı Kredi ile protokol imzaladık. Sözleşmemiz 3, yıl geçerlidir. Bu protokol kapsamında esnaflarımıza 49 bin TL’ye kadar kredi verebiliyoruz. Ayrıca alınan kredilerde ipotek gösterilmiyor. Böyle bir desteği Adıyaman’a kazandırmak bizi sevindirdi. Esnaflarımıza katkı sağlamak istiyoruz. Yapılan protokolün esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum”.

AA

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi Seküritizasyon Kredisi Sağladı

Yapı Kredi 130 Milyon Euro ve 225 Milyon Dolar Olmak Üzere Yaklaşık Toplam 410 Milyon Dolar Tutarında Kredi Sağladı

Yapı Kredi, yurt dışı piyasalardan havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı (DPR) çerçevesinde, 130 milyon euro ve 225 milyon dolar olmak üzere yaklaşık toplam 410 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Yapı Kredi’den yapılan yazılı açıklamaya göre, dört seri halinde alınacak kredinin vadesi, 2 yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere toplam 5 yıl olarak belirlendi.

Finansmanda yer alan uluslarüstü kuruluşların payının tarım sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler, ticari firmalar ve yenilenebilir enerji projelerinde kullandırılması hedefleniyor.

WestLB, Wells Fargo, SMBC Securities ve Standard Chartered‘ın ortak düzenleyici lider olarak yer aldığı işlemde, uluslarüstü kuruluşlardan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Almanya Yatırım Ajansı (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH DEG) de yer aldı. Yapı Kredi, DPR Programı kapsamında 2003 yılından bu yana toplam 17 seride yaklaşık 2,7 milyar dolar kredi sağladı.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Unit Gebze Projesine Kredi

Unit Holding iştiraklerinden Unit Investment NV’nin Yüzde 60 İtalyan Ansaldo Energia’nın Yüzde 40 Ortaklığıyla Kurulan Yeni Elektrik Şirketinin Gebze’de Kurmayı Planladığı 865 MW Güce Sahip Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin 700 Milyon Dolarlık Finansmanı 4 Banka Tarafından Karşılandı

1 milyar dolarlık projenin 2013 yılı sonunda ticari işletmeye alınması, ulusal şebekeye ve İstanbul metropolü başta olmak üzere civardaki yoğun yerleşim yerlerine ve endüstriyel kuruluşlara elektrik sağlaması planlanıyor.

EPC’nin de müteahhitliğini yapan ve projenin azınlık hissedarı olan Ansaldo Energia tarafından inşa edilecek santralin yüzde 57.9 verimlilikle çalışması öngörülüyor.

Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi İMES’de inşa edilecek olan tesiste inşaat süresi boyunca minimum 800 işçi çalışacak.

Finansman Garanti Bankası (175 milyon dolar), İş Bankası (175 milyon dolar), Vakıfbank (175 milyon dolar), Yapı Kredi (175 milyon dolar) tarafından sağlandı. İlk 3 yılı geri ödemesiz 14 yıl vadeli kredi alımı ilk olarak geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hattat Holding’e Kredi

Hattat Holding’in Şirketlerinden Hema Endüstri, DenizBank ve Yapı Kredi Konsorsiyumundan 130 Milyon Euro Tutarında İki Yılı Geri Ödemesiz Toplam 7 yıl Vadeli Kredi Temin Etti

Kredi ağırlıklı olarak Hattat Holding’in sahip olduğu 11 otomotiv yan sanayi tesisinin modernizasyonu ve kapasite artırımında kullanılması planlanıyor. Kredinin maliyeti libor + yüzde 5 – 5.5 arasında.

Yapılan açıklamada, başta Amerika ve Avrupa’dan alınan yeni projeler yeni Ar-Ge yatırımlarının gerçekleştirileceği ifade edildi. Bu çerçevede üretim ve Ar-Ge alanlarında Hattat Holding’ e ait 1000’in üzerinde istihdam sağlanması planlanıyor.

Krediye ilişkin protokolü Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Yapı Kredi Bankası Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Güvenen imzaladı.

Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Karadeniz Holding’e Kredi

Elektrik Üreten Gemilerinin Yapımında Kullanmak Üzere Karadeniz Holding Yapı Kredi Bankası’ndan 315 Milyon Dolar Kredi Aldı

Krediyle Karadeniz Powership Doğan Bey, Rauf Bey, İrem Sultan ve Fatmagül Sultan gemileri inşa edilecek. Halen şirketin yüzer santralleri Basra limanında Irak’a elektrik üretiyor. Yeni kredi ile Irak’ın yanı sıra pek çok Afrika ülkesinin de acil elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Zaman

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Hes Projesi İçin Dört Bankadan Kredi Alacaklar

Limak ve Bilgin Grubu’nun Tatar ve Pembelik HES’in Finansmanı İçin İş Bankası, TSKB, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası Konsorsiyumu İle Kredi Sözleşmesi İmzalayacağı Bildirildi

Yapılan ortak açıklamada, Limak ve Bilgin Grubu’nun yüzde 50 ortaklıkları ile kurulan Darenhes Elektrik Üretimi A.Ş.’nin, Fırat Nehri’nin kolu olan Elazığ ve Tunceli il sınırlarındaki Peri Suyu üzerine Tatar HES ve Pembelik HES projelerini inşa ettiği belirtildi.

Bu projelerin finansmanı için 23 Haziran’da Türkiye İş Bankası, Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’ndan oluşan konsorsiyum ile kredi sözleşmesi imzalanacağı duyuruldu.

İmza törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Darenhes Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, Bilgin Enerji Yatırım Holding ve Darenhes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin’in yanı sıra, Türkiye İş Bankası, Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası genel müdürlerinin katılacağı belirtildi.

İmza töreninin Swissotel’de saat 10.00′da gerçekleştirileceği bildirildi.

Akşam

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Anadolu KOBİ’lerine Yeni Kredi

Anadolu’da 43 ilde KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla düzenlenen Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı kapsamındaki kredi sözleşmelerinde imzalar atıldı. Anadolu’daki KOBİ’ler, AYB Grubu’nun BAKK çerçevesindeki beş ortak bankası olan Akbank, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin temin ettiği kredilerden ve garantilerden yararlanacak.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Avrupa Yatırım Fonu (AYF), Türkiye’nin az gelişmiş illerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yanı sıra mikro-işletmeler için Akbank, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile toplam değeri 280 milyon euro’ya ulaşan sözleşmeler imzaladı.

Söz konusu sözleşmeler, 250 milyon euro tutarındaki AYB kredisini ve 30 milyon euro tutarındaki AYF garantilerini içeriyor. AYB ortağı bankalar, kredi tutarına kendi kaynaklarından karşılık bulduğunda KOBİ’ler için toplam 500 milyon euro hazır edilmiş olacak.

İlk olarak Temmuz ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından uygulamaya konulan söz konusu finansal araç, KOBİ’lere ve mikro-işletmelere yönelik olarak müşteriye-özel finansal yardım sağlayacak.

Bu arada Akbank ile Yapı Kredi sabah KAP’a yaptıkları bilgilendirmede program kapsamında EIB ile 50′şer milyon euro kredi imzaladıklarını duyurdular.

Halkbank da yaptığı açıklamada; 50 milyon euro AYB fonu ve 50 milyon euro da Halkbank payı olmak üzere 100 milyon euroluk kredinin 43 ilde faaliyet gösteren firmalara kullandırılacağı bilgisini verdi.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Türkiye’nin Sorunu KOBİ Eksikliği

Prof. Stephane Garelli, Almanya ve Hollanda’nın başarısının sırrının KOBİ’ler olduğunu belirterek, “Türkiye’nin zayıflığı bu” dedi.

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi Rekabet 2010” konferansında konuşan Garelli, dünyada kriz sonrasında bir düzelme yaşandığını, ancak düzelmeden sonra belli ülkelerde biraz hayal kırıklığı görüldüğünü söyledi. Garelli, dünyada bölgelerin şu anda içinde bulundukları ekonomik durumlarına göre “ekonomik hava haritasına” baktığında gördüklerine ilişkin, “ABD’de durum fırtınalı. Üçte bir oranında fırtına, üçte bir oranında yağmur, üçte bir oranında resesyon ihtimali var. Üçte birlik oran göz ardı edilecek bir oran değil” diye konuştu. Avrupa’da ise durumun çok belirsiz olduğunun altını çizen Garelli, “Türkiye’de çok güzel bir gelişme söz konusu. Latin Amerika’da da güzel. Afrika’da değişim rüzgarı var. Japonya’da hava bulutlu. Asya’da sıcaklık havası hakim. Buradan da görüleceği gibi artık dünya senkronize bir biçimde değil” yorumunu yaptı. Global krizin bittiğinin söylenebileceğini, ancak bunun bedelinin ödeneceğini ifade eden Garelli, ABD ve Avrupa’da ciddi bir bütçe açığı sorunu yaşandığını, Türkiye’nin ise bu konuda iyi bir iş çıkardığını ve diğer ülkelerin birçoğundan daha iyi bir durumda olduğunu vurguladı.

Para Basmaktan Mürekkep Tükenmiş

ABD’nin toplam borcunun 54,6 trilyon dolara tekabül ettiğine dikkati çeken Garelli, “İçinde yaşadığımız sistem tuhaf bir sistem. Her şeyi hemen istiyoruz, her şeyi hemen başkalarının paralarıyla istiyoruz. Bütün bunların sonunda sistem çöküyor” dedi. Ünlü yazar Charles Dickens’ın “Kredi kişinin ödeme yapamadığı, başka birinin de ödeme yapamadığı, ancak ödeme garantisinin verildiği sistemdir” dediğini anımsatan Garelli, “Eğer burada özneleri hükümet veya banka olarak değiştirirseniz, iflas etmiş insanların ödeme garantisi verdiği anlamını çıkarabiliriz. Bu, çılgınca bir şey” diye konuştu.

Stephane Garelli, parayı bulmanın çok farklı yolları bulunduğunu, bunlardan birinin para basmak olduğunu ifade ederek, “Ancak o kadar çok para basılmış ki şu anda mürekkebimiz bitmek üzere” dedi. Borç almanın da para bulmanın bir yolu olduğunu anlatan Garelli, “Bir diğer yöntem de vergileri artırmak. Hükümet olarak vergileri zenginler üzerinden mi fakirler üzerinden mi artırırsınız? Zenginlerin vergilerini artırırsanız zenginler bundan kaçmak eğilimine girerler. Dünyada şimdiye kadar olanlar bunu gösterdi. Vergilerin her yerde eşit artırılması, dünya genelinde ortak bir tutum geliştirilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. Son global krizin kendisinin yaşadığı 5. ekonomik kriz olduğuna değinen Garelli, “Bu tür krizlerin her 10 yılda bir olabileceğini kestirmek için matematiksel açıdan üstün zekalı olmaya gerek yok. Bundan sonra önemli olan ‘ne zaman kriz olacağı’ ya da ‘bir daha kriz olacak mı’ değil, ‘bir sonraki krizle yüzleşecek gücümüz var mı?’ sorusunun cevabıdır” şeklinde konuştu.

Asıl Sorun, Gençlerin İşsizliği

Büyük olasılıkla dünyadaki para birimlerinin birbirleriyle bir araya gelmeye çalışacağına işaret eden Garelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bence dolar daha da güç kaybedecek. Çünkü ABD, bütçe açığını çok kısa zamanda kapatamayacak. ABD’de seçimler olacak ve bu seçimlerin sonucunda, ABD daha da iyi yönetilemeyen ülke haline gelecek. Bu nedenle ABD doları güç kaybedecek. Avroya baktığımız zaman, avro açısından Almanya ve Hollanda çok güçlüler. Büyüme trendlerini sürdürüyorlar. Avro, önümüzdeki yıl değer kazanacak.”

Dünyada şu anda işsizliğin çok önemli bir tehdit olduğuna dikkati çeken Garelli, “Gerçek sorun, gençlerin işsizliği. Genç nüfus, Türkiye’de çok fazla. Türkiye’de yüzde 25′lik bir genç işsizlik var. Genç insanlara iş verme konusunda gelişme kaydedilemezse çok büyük sorunlarla karşılaşılabilir” diye konuştu. Türkiye’de yükselen bir ekonomiden bahsedildiğini dile getiren Garelli, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin benzersiz bir şansı var. Doğru yer ve doğru zamandasınız. Bir ayağınız rekabetin döndüğü yeni dünyada, bir diğer ayağınız rekabetin eski dünyasında. ABD ile iyi ilişkileriniz var. Temel olarak iki tarafta oynayabilirsiniz. Bu eşsiz konumdan Türk şirketleri eşsiz bir kapasiteyle çıkabilirler. Türkiye, yeni dünya ile eski dünya arasında tam sınırda yer alıyor. Bence çok şey yapabilir.”

Radikal

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den Kobi ve Mikro İşletmelere Kredi

Yapı Kredi’den yapılan açıklamada, program genelinde 250 milyon avroluk kısmı EIB, 30 milyon avroluk kısmı ise EIF tarafından garanti altına alınan kredinin Yapı Kredi’nin de içinde bulunduğu aracı bankalar ile toplam 500 milyon avroluk bir finansman hacmi oluşturmasının hedeflendiği kaydedildi. Kastamonu, Samsun, Kayseri, Kahramanmaraş, Kars, Van’ın da aralarında bulunduğu 43 şehri kapsayan BAKK projesinin, bu illerin krediden yararlanma oranını yükseltmeyi amaçladığı vurgulandı.

Yapı ve Kredi Bankası Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzalanan anlaşma kapsamında KOBİ’lerin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçladıklarını bildirdi. Faik Açıkalın, krediye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye ekonomisinin gelişiminde önemli rol oynayacağına inandıkları kredi anlaşmasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Açıkalın, şunları söyledi:

”Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları projesi, sadece 43 ilin değil bu illerin yer aldığı bölgelerin gelişimi için de son derece önemli. Yapı Kredi olarak, gerek üretimin, gerek istihdamın artırılmasında, gerekse Ar-Ge, yenilikçilik ve rekabette ülkemizin en büyük potansiyelinin KOBİ’ler olduğuna inanıyoruz. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzaladığımız bu anlaşma kapsamında KOBİ’lerimizin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçlıyoruz.”

Cumhuriyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Borsa Şirketlerinin Değeri İki Yılda Dörde Katlandı

Borsa  endeksi dün 70.000’i gördü. Endeks günü 69.675 puan ile rekor seviyeden kapattı. Borsanın 2010 yılının ikinci çeyreğini rekorlarla geçirmesi işlem gören şirketlerin değerini katlamasını sağladı. İMKB’nin 2009 yılının Mart ayında 20.000’li seviyelerden başlayan çıkışı sürüyor.
Endeks 70.000 seviyelerine ulaştı. Bu arada hisselerde de daha sert yükselişler görüldü. Bazı hisselerin piyasa değerleri 15’e hatta 25’e katlandılar. Birçok hissede endeksin getirisinden daha yüksek oranda getiri söz konusu. Bankalar başta olmak üzere hisselerde ciddi primler var. İlk sırada Garanti Bankası var. Değerini altıya katladı. Akbank, Halkbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası 4-5 kat değer artışıyla onu izliyor. Garanti Bankası hem yabancı ortaklığı hem de bilanço performansının olumlu yansımalarını kullanmış görünüyor. Bankalar hem faiz düşüşünü hem de artan kredi hacimlerinin avantajlarını kâra dönüştürmüş durumda. Krize rağmen ciddi kârlarlar yazdılar.
Yine Sabancı Holding ve Koç Holding getiri anlamında dikkat çeken hisseler olarak görülüyor.
Piyasa değerini katlayan şirketler incelendiğinde hisse seçiminin önemi bir kere daha ortaya çıkıyor. Bire 5-6 prim yapan hisselerin yanı sıra getirisi endeksin altında kalan birçok hisse bulunduğunu da dikkate almakta yarar var. Temel verileri olumlu ve piyasaya yön veren yatırımcı grubu olması açısından yabancıların tercih ettiği hisseler tercih nedeni olarak görülmüş.

Goldman Sachs Altın Tahminini Yukarı Çekti

Goldman Sachs, altın fiyatı için tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Goldman Sachs, 3, 6 ve 12 ay için altın fiyatı tahminlerini 1.400, 1.525 ve 1.650 dolar/ons olarak duyurdu. Goldman Sachs yayımladığı raporda, ABD’de yeni bir tür parasal genişleme yaşanacağı öngörüsü ile altın fiyatının tırmanmaya devam etmesini beklediklerini vurguladı. Bu açıklamalardan da anlaşıldığı gibi Altın hız kesmeyecek gibi görünüyor. Gün içinde 1345,7 ve 1333 Ons/dolar seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1.362.4 ve 1.364.9 ons/dolar direnç seviyeleri yakından takip ediliyor. Altındaki yükselişin sürmesi biraz da ABD Doları’na bağlı. Euro/dolar paritesi yukarı yönlü hareket ettiği sürece altın fiyatı yeni rekorlar kırabilir. Paritedeki geri çekilme doğal olarak altın fiyatlarına düzeltme olarak yansıyabilir. 1.355 ve 1.364 seviyeleri özellikle 1.364 seviyesinin geçilmesi çıkışın devamı açısından önemli. Gerek euro/dolar gerekse altın fiyatlarında sert yükseliş sonrası bir dinlenme ve düzletme olasılığı var.

Kâr Satışlarını FED Tetikledi

ABD Merkez Bankası Fed’in ekonomiyi canlandırmak için mevcut önlemlerini artıracağına yönelik beklentilerin piyasada güçlenmesi paritede kâr satışlarını tetikledi. Günün genelinde 1.3866-1.4013 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada euro, dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.28 oranında değer kaybetti. Piyasa gün boyunca Fed toplantı tutanaklarına ilişkin gelişmeleri izledi.

Borsa Rekorlarını Sürdürür Mü?

Son günlerde yatırımcıların en fazla sorduğu soru “Borsa rekorlarını sürdürecek mi? İyimserlik nereye kadar yaşanacak?” Portföy girişleri olduğu sürece veya sıcak para girişleri devam ettiği sürece yükseliş sürecek. Faiz ve döviz kurlarındaki düşüş eğilimi sürüyor. Bonoda alıcılı, döviz kurlarında ise satıcılı seyir söz konusu. Bu açıdan İMKB’deki yükselişi diğer piyasa araçlarının seyri de destekliyor. İMKB’de bir balon oluştuğu kesin. Ancak karar verilmesi gereken bu balon daha ne kadar şişecek? Bunun cevabını önümüzdeki süreç ve sıcak para girişleri belirleyecek. Yabancı raporlarda hisse senetlerinde kârların realize edilebileceğine yönelik raporlar çıkmaya başladı. Buna dikkat etmekte fayda var. Ve en önemlisi de dolar bazında endeksin zirve seviyede olması.

Milliyet

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati

Yapı Kredi’den KOBİ’lere Özel ‘Sedir Paketi’

Yapı Kredi, KOBİ müşterilerinin ihtiyaç duyabilecekleri tüm bankacılık ürün ve hizmetlerini bin lirayı aşan indirimlerle sunan Sedir Paketi’ni çıkardığını duyurdu.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamada, Nisan ayında KOBİ’ler için hazırlanan Çam Paketi’nden sonra daha yüksek işlem hacmi gerçekleştiren şirketlere yönelik Sedir Paketi’nin hazırlandığı belirtildi.

Yapı Kredi’nin Sedir Paketi’yle 359 lira karşılığında internet ve telefon bankacılığında ücretsiz EFT ve havale, Hesap İşletim Ücreti ve kredi kartı aidatından muafiyet, şubeden ücretsiz EFT, havale ve çek tahsilatı ve Nakit Destek Kredisi’nde özel fiyatlama gibi toplam bin liraya varan avantaj sunduğu kaydedilen açıklamada, paketi satın alanların ayrıca Yapı Kredi Sigorta’dan ücretsiz ferdi kaza sigortası, yuvam ve kasko poliçelerinde özel indirimler gibi pek çok bankacılık dışı ayrıcalıklara da sahip olduğu bildirildi.

Açıklamada, Sedir Paketi’ni satın alan her müşteri için TEMA Vakfı aracılığıyla Yapı Kredi Ormanı’na bir fidan dikildiği de ifade edildi.

Dünya

 • Del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmark
 • StumbleUpon
 • Technorati